Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej



Podobne dokumenty
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Agnieszka Mazur i Magdalena Rabenda

Ćwiczenie 12 Różdżka, szybkie zaznaczanie i zakres koloru

Ćwiczenia GIMP. S t r o n a Uruchom program gimp: 2. I program się uruchomił:

Agnieszka Kowalska-Owczarek. Podstawy grafiki rastrowej

Podstawy Kolorymetrii

PODSTAWY KOREKTY KOLORU

Projekt witryny pt. Oko

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie Prowadzący mgr Włodzimierz Kupniewski

Photoshop Podstawy obsługi

NARZĘDZIA DO ZAZNACZANIA

PORADNIK PRZEMALOWANIA MODELI cz.2

Podstawowe szkolenie z Photoshopa

Maskowanie i selekcja

Zmiana kolorowego obrazu na czarno biały

Studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie nauczania informatyki i technologii informacyjnej

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018

Spis treści. strona 1 z 10

GIMP Grafika rastrowa (Ćwiczenia cz. 2)

Ćwiczenia z grafiki komputerowej 4 PRACA NA WARSTWACH. Miłosz Michalski. Institute of Physics Nicolaus Copernicus University.

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Ćwiczenie nr 2. Najbardziej przydatnymi narzędziami do retuszu są: stempel - kopiuje fragmenty obrazu z wybranego obszaru w inne miejsca obrazka,

Pierwsze kroki w programie graficznym GIMP

Fotografia cyfrowa obsługa programu GIMP

Spis treści. Adobe Photoshop lab. 2 Jacek Wiślicki,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Adobe Illustrator - projektowanie grafiki wektorowej

Podstawy Photoshopa - warstwy, zaznaczanie, zmiana kolorystyki obrazka, szybkie operacje, szparowanie

PIXLR EDITOR - Autor: mgr inż. Adam Gierlach

Wstęp do GIMP wycinanie obiektu z obrazka, projekt napisu. Rozpoczynamy prace w GIMP-e

1. Pobieranie i instalacja FotoSendera

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

ECDL/ICDL Edycja obrazów Moduł S4 Sylabus - wersja 2.0

GIMP GNU Image Manipulation Program. Narzędzia Informatyki

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Grafika Komputerowa Materiały Laboratoryjne

Ćwiczenie 1 Wyznaczanie prawidłowej orientacji zdjęcia słonecznej fotosfery, wykonanego teleskopem TAD Gloria.

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Retusz twarzy - efekt Glamour

Ćwiczenie 2 Warstwy i kształty podstawowe

Koloryzacja zdjęcia czarno-białego

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

Gimp. Program do grafiki rastrowej odpowiednik płatnego programu Photoshop

GRAFIKA. Rodzaje grafiki i odpowiadające im edytory

Fotografia cyfrowa obsługa programu GIMP. Cz. 18. Tworzenie ramki do zdjęcia. materiały dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach

Instrukcja krok po kroku w darmowym programie PhotoScape

Photoshop. Interfejs graficzny programu

GIMP fotografia kolorowa i czarno-biała

INFORMATYKA WSTĘP DO GRAFIKI RASTROWEJ

GIMP. Ćwiczenie nr 6 efekty i filtry. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 18

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu

Do opisu kolorów używanych w grafice cyfrowej śluzą modele barw.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Wykonawca: PIOTR DOMALEWSKI. Termin oddania sprawozdania: 30.08

Obiekty sakralne w mojej okolicy

Inżynieria obrazów cyfrowych. Ćwiczenie 7. GIMP zarządzanie kolorem, tekst na obrazie

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Aby pobrać program FotoSender naleŝy na stronę lub i kliknąć na link Program do wysyłki zdjęć Internetem.

Adam Dudek, Systemy Multimedialne 2015

Pokażę w jaki sposób można zrobić prostą grafikę programem GIMP. 1. Uruchom aplikację GIMP klikając w ikonę na pulpicie.

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

Opracowały: mgr Agnieszka Nowińska, mgr Agnieszka Maroszek-Skrzydło

TABklasa. Otwarta przestrzeń - otwarty umysł Edukacja nieograniczona mobilny multibook, mobilny uczeń, mobilna edukacja

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Głubczyce dawniej i dziś

SYLABUS ECCC MOD U Ł : C S M2 GR A F I K A KO M P U T E R O W A PO Z I O M: PO D S T A W O W Y (A)

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Kurs grafiki komputerowej Lekcja 2. Barwa i kolor

Zadanie 1 Zamiana kolorów maskowanie

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Instrukcja obsługi programu FotoSender

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

.: Zaznaczanie, kopiowanie i wklejanie w GIMPie :.

Grenlandia się topi badanie rozkładu kątów pomiędzy strumykami na lądolodzie na podstawie analizy obrazu

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Adobe Photoshop - obróbka cyfrowa zdjęć i publikowanie w Internecie

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2013/2014. Grafika komputerowa. Przedmioty kierunkowe

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

Analiza wód powierzchniowych, podziemnych i przeznaczonych do konsumpcji.

Tworzenie szablonu pocztówki

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Studia st acjonarne: Semestr 30h 2 punkty ECTS

MODELE KOLORÓW. Przygotował: Robert Bednarz

Wykład A1. AutoCAD Dr inż. Jarosław Bydłosz

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGLĄD STRONY INTERNETOWEJ W KREATORZE CLICK WEB?

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Program P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się. Instrukcja tworzenia Klubowego bloga

Adobe Photoshop CS2 1 Podstawy Użytkowania

KRYTERIA OCENIANIA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH UCZNIA. Klasa I

Modele i przestrzenie koloru

Okno logowania. Okno aplikacji. 1. Logowanie i rejestracja

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania

Transkrypt:

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej Szkoła Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie Prowadzący mgr inż. Andrzej Kazimierczyk Liczba godzin - 3 1. Klasa II oraz IV technikum architektury krajobrazu 2. Temat: Zastosowanie narzędzi selekcji oraz modelu HSL w programie Photoshop do zmiany barwy wybranych elementów zdjęcia 3. Cele dydaktyczne i wychowawcze lekcji: a. Poznawcze Zapoznanie uczniów z narzędziami selekcji typu (zaznaczanie eliptyczne, zaznaczanie prostokątne, lasso, lasso wielokątne, lasso magnetyczne, różdżka) Rozwijanie umiejętności wyboru narzędzia selekcji do konkretnego elementu zdjęcia Poznanie metod dodawania, odejmowania nowej selekcji od już istniejącej b. Emocjonalno motywacyjne Kształtowanie umiejętności dobierania barw, nasycenia i jasności kolorów do wybranego elementu zdęcia c. Działaniowe Uczenie technik korzystania z narzędzi zaznaczania. Zdobywanie doświadczenia w szybkim i precyzyjnym korzystaniu z lassa magnetycznego. Umiejętność wykorzystania opcji zaznaczania (dodawanie selekcji, odjęcie obszaru nowo narysowanej selekcji, tworzenie części wspólnej selekcji) wraz z różnymi narzędziami selekcji (lasso magnetyczne, lasso wielokątne, różdżka) do precyzyjnego zaznaczania obszaru selekcji. 4. Temat i główne pojęcia mini-wykładu Temat: Narzędzia selekcji W tej części lekcji omawiana jest najważniejszą czynność w programie Photoshop tworzenie selekcji. Uczniowie poznają następujące zagadnienia: Selekcja części obrazu przy użyciu różnych narzędzi: a. - Zaznaczanie prostokątne (Marquee Tool) b. - Przesunięcie (Move Tool) c. - Lasso (Lasso Tool) d. - Różdżka (Magic Wand Tool)

Pozycjonowanie markizy podczas selekcji Anulowanie selekcji Przesuwanie i kopiowanie selekcji Zaznaczanie obszarów podobnych lub o zbliżonym kolorze pikseli Dopasowanie selekcji przy użyciu klawiszy kursora Dodanie lub wydzielenie części selekcji Obrót, skalowanie i transformacja selekcji Kombinowane narzędzia selekcji Pytania i zadanie dyspozycje do rozgrzewki Uczniowie otwierają zdjęcie 6.jpg przygotowane w odcieniach szarości: Jakie narzędzia selekcji wykorzystać do zaznaczenia wybranych elementów obrazu? Uczniowie zaznaczają dinozaura za pomocą lassa magnetycznego, kopiują wyselekcjonowany fragment na nową warstwę i przesuwają ją. Efekt końcowy zadania do rozgrzewki :

5. Temat i główne pojęcia mini-wykładu Temat: Zmiana barwy wyselekcjonowanego fragmentu obrazu. W tej części lekcji omawiany jest model barwny HSL oraz narzędzie do zmiany tych parametrów okienko Barwa/Nasycenie: Suwak Hue (Barwa) określa on odcień (barwę) koloru na 360 stopniowym kole barw Suwak Saturation (Nasycenie) określa intensywność koloru (Nasycenie 0 jest równe szarości) Suwak Lightness (jasność) określa jasność koloru (Jasność -100 jest równe czarnej barwie a jasność +100 białej barwie) 6. Opis ćwiczenia nr 1 Tytuł ćwiczenia Wykorzystaj omawiane narzędzia selekcji i ich opcje do zmiany barwy wybranych elementów zdjęcia Cele Zastosowanie narzędzia lasso magnetyczne oraz lasso wielokątne do zaznaczania elementów zdjęcia Czas trwania -30 minut Pomoce zdjęcie: Przebieg ćwiczenia Uczniowie zaznaczają wybrane fragmenty zdjęcia a następnie korzystając z opcji Barwa/Nasycenie zmieniają barwę zaznaczonego fragmentu zdjęcia.

Efekt końcowy ćwiczenia: 7. Opis ćwiczenia nr 2 Tytuł ćwiczenia Wykorzystaj opcji Barwa/Nasycenie do kolorowania zdjęcia w odcieniach szarości Cele Utworzenie internetowej galerii zdjęć pt: Stare zdjęcia w nowych barwach. Poznanie metod selekcji oraz zaawansowane wykorzystanie opcji Barwa/nasycenie do koloryzowania starych zdjęć czarno białych. Czas trwania -60 minut Pomoce Uczniowie wybierają sobie pojedyncze zdjęcia z internetowej galerii zdjęć 60-lecia naszej szkoły http://www.nam.home.pl/60lecie/index.htm a następnie zapisują wybrane zdjęcie na pulpit monitora z dopiskiem stare.

Przebieg ćwiczenia Uczniowie zaznaczają wybrane fragmenty zdjęcia stosując już różne narzędzia selekcji oraz ich opcje a następnie korzystając z opcji Barwa/Nasycenie (opcja Koloryzuj) dobierają odpowiednią barwę, nasycenie oraz jasność fragmentu zdjęcia. Dobór tych parametrów ma odzwierciedlać naturalne kolory występujące w rzeczywistości. Efekt końcowy ćwiczenia: 8. Podsumowanie ćwiczeń prezentacja wyników ćwiczenia nr 3, ocena wykonanych prac.