GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII

Podobne dokumenty
FIZYKA IV etap edukacyjny zakres podstawowy

GRAWITACJA MODUŁ 6 SCENARIUSZ TEMATYCZNY LEKCJA NR 2 FIZYKA ZAKRES ROZSZERZONY WIRTUALNE LABORATORIA FIZYCZNE NOWOCZESNĄ METODĄ NAUCZANIA.

PROGRAM NAUCZANIA Z FIZYKI SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZAKRES PODSTATOWY

FIZYKA KLASA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Gimnazjum klasy I-III

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH OCEN ŚRÓROCZNYCH I ROCZNYCH FIZYKA - ZAKRES PODSTAWOWY KLASA I

FIZYKA KLASA I LO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO wymagania edukacyjne

SPRAWDZIAN NR Merkury krąży wokół Słońca po orbicie, którą możemy uznać za kołową.

fizyka w zakresie podstawowym

fizyka w zakresie podstawowym

Spełnienie wymagań poziomu oznacza, że uczeń ponadto:

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU: FIZYKA W KLASIE I (ZAKRES PODSTAWOWY)

Szczegółowe wymagania edukacyjne na poszczególne oceny śródroczne i roczne z przedmiotu: FIZYKA. Nauczyciel przedmiotu: Marzena Kozłowska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Ocena Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry Stopień bardzo dobry

ROZKŁAD MATERIAŁU Z FIZYKI - ZAKRES PODSTAWOWY

mgr Roman Rusin nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy I liceum

Astronomia i grawitacja Ocena Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry Stopień bardzo dobry

PROGRAM NAUCZANIA Z FIZYKI ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

Szczegółowe wymagania z fizyki w klasie I L.O. Wymagania konieczne i podstawowe- ocena dopuszczająca i dostateczna

Wymagania edukacyjne z fizyki zakres podstawowy. Grawitacja

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny fizyka klasy pierwsze ( szczegółowe warunki i sposób oceniania określa statut szkoły).

Wymagania edukacyjne z fizyki Odkryć fizykę (zakres podstawowy)

Szczegółowe wymagania edukacyjne z przedmiotu fizyka dla klasy IC, rok szkolny 2016/2017

Wymagania edukacyjne z fizyki dla zasadniczej szkoły zawodowej

Astronomia na egzaminie maturalnym. Część 2

Przedmiotowy system oceniania - Odkryć fizykę - kl.i

(propozycja; szczegółowe warunki i sposób oceniania określa statut szkoły) korzystać z niewielkiego wsparcia nauczyciela).

Przedmiotowy system oceniania z fizyki klasa 1 po gimnazjum - poziom podstawowy. Zasady ogólne

Przedmiotowy system oceniania (propozycja) (propozycja; szczegółowe warunki i sposób oceniania określa statut szkoły) Zasady ogólne

Opis założonych osiągnięć ucznia Fizyka zakres podstawowy:

1 Maków Podhalański r. Wymagania edukacyjne z fizyki - kurs podstawowy - rok szkolny 2016/ dla klasy I technikum

Szczegółowe wymagania edukacyjne z fizyki do nowej podstawy programowej.

Elementy astronomii w nauczaniu przyrody. dr Krzysztof Rochowicz Zakład Dydaktyki Fizyki UMK 2011

VI. CELE OPERACYJNE, CZYLI PLAN WYNIKOWY

organizmy, cząsteczki, atomy, jądra atomowe) posługuje się pojęciem roku świetlnego X podaje definicję roku świetlnego X skali

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klas pierwszych

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu fizyka dla klas pierwszych

Grzegorz F. Wojewoda. Program nauczania fizyki w szkole ponadgimnazjalnej zakres podstawowy

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Program nauczania fizyki obejmujący treści nauczania na poziomie podstawowym IV etapie edukacyjnym.

CELE OPERACYJNE, CZYLI PLAN WYNIKOWY

Fizyka zakres podstawow y

Zasady oceniania do programu nauczania Odkryć fizykę. Zakres podstawowy

Fizyka - klasa I (mat.-fiz) Wymagania edukacyjne

Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Przedmiotowy system oceniania z fizyki kl.i 2013/14 Zasady ogólne

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klas pierwszych: 1a,1b,1c,1d. Bożena lasko. Zasady ogólne

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Program nauczania fizyki

Przedmiotowy system oceniania z FIZYKI. Nauczyciel: mgr Magdalena Wieprzowska. VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie.

Wymagania programowe z fizyki na poszczególne oceny

Zasady ogólne. Wymagania ogólne uczeń:

rok szkolny 2017/2018

Wymagania edukacyjne

Treści podstawowe (na dostateczny) wskazać siłę dośrodkową jako przyczynę ruchu po okręgu.

Na ocenę dostateczną uczeń potrafi:

FIZYKA klasa 1 LO (4-letnie) Wymagania na poszczególne oceny szkolne Zakres podstawowy

Szczegółowe kryteria ocen z fizyki w kl. I szkoły branżowej

Przedmiotowy system oceniania (propozycja)

Program nauczania fizyki w szkole ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem e-doświadczeń w fizyce. Poziom podstawowy

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ DO CYKLU ŚWIAT FIZYKI

Plan wynikowy. 1 Astronomia i grawitacja

1. Grawitacja. O odkryciach Kopernika, Keplera i o geniuszu Newtona. Prawo powszechnej grawitacji

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy ITI, ITE, ITM w roku szkolnym 2012/2013

OPIS MODUŁ KSZTAŁCENIA (SYLABUS)

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA

PROGRAM NAUCZANIA ROZKŁAD MATERIAŁU PLAN WYNIKOWY

PROGRAM NAUCZANIA FIZYKI DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH ZAKRES PODSTAWOWY

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POZSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z FIZYKI

CELE OPERACYJNE, CZYLI PLAN WYNIKOWY

OPIS MODUŁ KSZTAŁCENIA (SYLABUS)

CELE OPERACYJNE, CZYLI PLAN WYNIKOWY klasa I

Przedmiotowy system oceniania z fizyki zakres podstawowy

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu fizyka w zakresie podstawowym dla I klasy liceum ogólnokształcącego i technikum

Wymagania edukacyjne Fizyka, zakres podstawowy

Przedmiotowy system oceniania z fizyki dla klas IA, IC, ID, IE, IG, IK

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI ROK SZKOLNY 2018 / 2019 ZAKRES PODSTAWOWY - KLASA I. dostateczna) Uczeń potrafi to, co na ocenę dopuszczającą.

Wymagania edukacyjne z fizyki Zakres podstawowy

Wymagania edukacyjne z fizyki dla kl. I Rok szkolny Klasy I Technikum i BS

Fizyka - zakres materiału oraz kryteria oceniania (w zakresie podstawowym na IV etapie edukacyjnym).

Przedmiotowy system oceniania z fizyki w XIII LO w Białymstoku.

Plan wynikowy (propozycja)

Materiały obowiązkowe

Rok szkolny 2014/15 Ewa Morawska. Wymagania edukacyjne w liceum. FIZYKA I ASTRONOMIA kl. 1a, 1b. Dział 1. Fizyka atomowa.

Metody badania kosmosu

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Astronomia. Znając przyspieszenie grawitacyjne planety (ciała), obliczyć możemy ciężar ciała drugiego.

Treści podstawowe Uczeń potrafi: 1. Grawitacja. przedstawić poglądy Kopernika na budowę Układu Słonecznego,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASY PIERWSZE poziom podstawowy

Jak zmieni się wartość siły oddziaływania między dwoma ciałami o masie m każde, jeżeli odległość między ich środkami zmniejszy się dwa razy.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z FIZYKI w LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w BARCINIE

ASTRONOMIA Klasa Ia Rok szkolny 2012/2013

Oddziaływanie podstawowe rodzaj oddziaływania występującego w przyrodzie i nie dającego sprowadzić się do innych oddziaływań.

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klas pierwszych w roku szkolnym 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI

Transkrypt:

MODUŁ 1 SCENARIUSZ TEMATYCZNY GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII OPRACOWANE W RAMACH PROJEKTU: FIZYKA ZAKRES PODSTAWOWY WIRTUALNE LABORATORIA FIZYCZNE NOWOCZESNĄ METODĄ NAUCZANIA. PROGRAM NAUCZANIA FIZYKI Z ELEMENTAMI TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH Podczas treści zapisanych w tym module uczniowie będą mieli szansę zapoznać się z podstawowymi prawami dotyczącymi grawitacji. Aby lepiej przygotować uczniów do rozumienia przyczyn ruchu planet wokół Słońca zaczynamy od omówienia ruchu po okręgu. Tematy poświęcone elementom kosmologii proponujemy omawiać dopiero po zrealizowaniu modułu poświęconego budowie atomu i jądra atomowego. 12 lekcji po 45 minut plus zajęcia niezbędne do powtórzenia i ćwiczenia materiału oraz przeprowadzenie sprawdzenia wiadomości i umiejętności Tematy lekcji: 1. Kinematyka ruchu po okręgu. 2. Siły w ruchu jednostajnym po okręgu. 3. Co widać na nocnym niebie. 4. Od starożytności do Kopernika i Keplera. 5. Prawa Keplera. 6. Prawo powszechnego ciążenia. 7. Swobodny spadek ciał. 8. Satelity. 9. Stan nieważkości. 10. Układ Słoneczny i jego miejsce w Galaktyce. 11. Obserwacyjne podstawy kosmologii. 12. Model Wielkiego Wybuchu. Poniżej przedstawiamy 4 przykłady scenariuszy lekcji LEKCJA NR 2 TEMAT: Siły w ruchu po okręgu Uczniowie znają opis kinematyczny ruchu po okręgu. Podczas bieżących zajęć zapoznają się z przyczynami ruchu po okręgu. e kształcenia wymagania ogólne: I. Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania prostych zadań obliczeniowych. II. Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników. 1.2) opisuje zależności między siłą dośrodkową a masą, prędkością liniową i promieniem oraz wskazuje przykłady sił pełniących rolę siły dośrodkowej. wskazują przykłady sił powodujących ruch ciał po okręgu zapisują wyrażenie na wartość siły dośrodkowej stosują poznaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów siła dośrodkowa y zestaw doświadczalny do ilustracji siły dośrodkowej, Przebieg zajęć 1. Wstęp, przypomnienia wiadomości o ruchu po okręgu. 5 min. 2. Doświadczenie ilustrujące siłę dośrodkową. 10 min. 3. Wyjaśnienie wyników doświadczenia. 10 min. 4. Animacja komputerowa ilustrująca siły w ruchu po okręgu. 5 min 5. Przykłady sił dośrodkowych w przyrodzie i technice. Rozwiązywanie zadań i problemów. 10 min.

Sprawdzenie wiedzy Zadania z pliku zadania grawitacja, Temat 1 Ruch jednostajny po okręgu Zadanie 2, zadanie 4, Doświadczenie W przypadku doświadczenia wykonywanego samodzielnie przez uczniów oceniamy: sposób zaplanowania przebiegu opis metod sprawdzania hipotez badawczych rzetelność wykonania wnioski z doświadczenia W przypadku doświadczenia wykonywanego przez nauczyciela (lub odtwarzanego z pliku): wnioski z doświadczenia aktywność wnioski i propozycje rozwiązań problemów karta doświadczenia ilustrującego siłę dośrodkową, film z doświadczeniem animacja ilustrująca siłę dośrodkową działającą na Księżyc krążący wokół Ziemi Zadania z pliku zadania grawitacja Zadanie 2, zadanie 4, LEKCJA NR 3 TEMAT: Co widać na nocnym niebie Są to zajęcia wprowadzające do orientacji na niebie. Ze względów praktycznych zajęcia te będą odbywać się w czasie, w którym obserwacja nieba jest niemożliwa. Pozostaje posłużyć się programem komputerowym symulującym rzeczywisty obraz nieba. e kształcenia wymagania ogólne: III. Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych. IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy przeczytanych tekstów (w tym popularno-naukowych). 1.7) wyjaśnia, dlaczego planety widziane z Ziemi przesuwają się na tle gwiazd, 1.8) wyjaśnia przyczynę występowania faz i zaćmień Księżyca, 1.9) opisuje zasadę pomiaru odległości z Ziemi do Księżyca i planet opartą na paralaksie i zasadę pomiaru odległości od najbliższych gwiazd opartą na paralaksie rocznej, posługuje się pojęciem jednostki astronomicznej i roku świetlnego. prowadzą obserwacje faz Księżyca; obserwują charakterystyczne obiekty na nocnym niebie; wyjaśniają na czym polega zjawisko paralaksy; stosują jednostki wykorzystywane do wyznaczania odległości w skali astronomicznej; paralaksa, jednostka astronomiczna, rok świetlny, planeta, gwiazda galaktyka

Przebieg zajęć LEKCJA NR 6 TEMAT: Prawo powszechnego ciążenia 1. Wstęp do programu Stellarium. 5 min. 2. Orientacja na niebie ćwiczenia z użyciem komputerów. 20 min. 3. Fazy Księżyca animacja przy użyciu programu Stellarium. 5 min. 4. Paralaksa. 5 min 5. Jednostki używane w skali astronomicznej. 5 min. Sprawdzenie wiedzy Zadania z pliku zadania grawitacja, temat 2 Ruch jednostajny po okręgu Zadanie 1, zadanie 2 plansze ilustrujące orientację na niebie, grafiki ilustrujące metodę szacowania odległości kątowych na sferze niebieskiej, plansze ilustrujące paralaksę, film z fazami Księżyca, grafika ilustrująca przemieszczanie się Jowisza na tle gwiazd Zajęcia poświęcone wprowadzeniu do klasycznej teorii grawitacji. W trakcie zajęć wyjaśnimy fundamentalną rolę siły grawitacji w kosmosie. e kształcenia wymagania ogólne: I. Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania prostych zadań obliczeniowych. 1.3) interpretuje zależności między wielkościami w prawie powszechnego ciążenia dla mas punktowych lub rozłącznych kul, podają treść prawa powszechnego ciążenia; rysują wektory sił grawitacji działających na dwie kule; wyjaśnią dlaczego nie obserwuje się skutków wzajemnego działania sił grawitacji dwóch ciał znajdujących się na Ziemi; charakteryzują siłę grawitacji jako dośrodkową powodującą ruch satelitów wokół Ziemi oraz planet wokół Słońca; stosują poznaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów; siła grawitacji, prawo powszechnego ciążenia

Przebieg zajęć 1. Wstęp. Przypomnienie wiadomości o siłach w ruchu po okręgu. 5 min. 2. III prawo Keplera a ruch po okręgu. 5 min. 3. Prawo powszechnego ciążenia. 10 min. 4. Przykłady zastosowania prawa powszechnego ciążenia. 20 min 5. Podsumowanie zajęć. 5 min. Sprawdzenie wiedzy Zadania z pliku zadania grawitacja, temat 4 Prawo powszechnego ciążenia Zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3, zadanie 4, zadanie 5 Wiadomości i umiejętności z poprzednich zajęć plansze ilustrujące siły grawitacji, zadania LEKCJA NR 11 TEMAT: Obserwacyjne podstawy kosmologii Zajęcia poświęcone metodom badawczym kosmologii. em zajęć jest przybliżenie uczniom obserwacyjnych podstaw modelu budowy i ewolucji Wszechświata. e kształcenia wymagania ogólne: IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy przeczytanych tekstów (w tym popularno-naukowych). 1.12) opisuje Wielki Wybuch jako początek znanego nam Wszechświata; zna przybliżony wiek Wszechświata, opisuje rozszerzanie się Wszechświata (ucieczkę galaktyk), opisują na czym polega oddalanie się galaktyk; podają przybliżony wiek Wszechświata; opisują obserwacyjne podstawy kosmologii; wyjaśnią, dlaczego najbliższe nam galaktyki nie oddalają się od Drogi Mlecznej; efekt Dopplera, prawo Hubble a, Wielki Wybuch, promieniowanie mikrofalowe tła, ciemna materia, ciemna energia Przebieg zajęć 1. Wstęp. Przypomnienie wiadomości o budowie galaktyki. 5 min. 2. Fakty obserwacyjne świadczące o oddalaniu się galaktyk. 15 min. 3. Fakty obserwacyjne świadczące o istnieniu promieniowania tła. 10 min. 4. Fakty obserwacyjne świadczące o istnieniu ciemnej materii. 5 min 5. Fakty obserwacyjne świadczące o istnieniu ciemnej energii. 5 min.

Sprawdzenie wiedzy Zadania z pliku zadania grawitacja, temat 6 Budowa i ewolucja Wszechświata Zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3, Wiadomości i umiejętności z poprzednich zajęć wykres zależności wartości prędkości galaktyki od odległości od Ziemi plansza ilustrująca promieniowanie mikrofalowe tła grafika ilustrująca ciemną materię zadania