Autor: Dubelewska Sylwia ZSP Marzęcino Temat: Moja babcia, mój dziadek. Scenariusz zajęć świetlicowych Grupa wiekowa: uczniowie klasy I sz.p. Czas zajęć ok. 90 min lub 60 min. (bez pkt. 6 i 7). I. Cele główne: 1. Wyrabianie szacunku dla osób starszych. 2. Utrwalenie w pamięci dzieci dni ( dat), w których swoje święta mają babcie i dziadkowie. 3. Kształtowanie możliwości wypowiadania się na forum grupy. 4. Rozwijanie zdolności plastycznych. II. Cele szczegółowe: uczeń wie kiedy jest święto babci i dziadka, uczeń wie jak należy zachować się w stosunku do osób starszych, uczeń wie kim dla niego jest babcia i dziadek, uczeń wypowiada się pełnymi zdaniami na zadany temat, uczeń współpracuje z grupą, uczeń wykonuje prostą pracę z kółek origami uczeń cierpliwie i starannie wykonuje swoją pracę, uczeń dba o estetykę miejsca pracy. III. Metody: rozmowa kierowana, praktycznego działania- wykonanie pracy plastycznej, oglądowa - przyglądanie się, w jaki sposób nauczyciel wykonuje pracę, giełda pomysłów, zabawa dydaktyczna niedokończone zdania IV. Formy - grupowa - indywidualna V. Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza Dla babuni, dla dziadunia, zagadki, materiały do pracy plastycznej (kółka, kolorowy papier, dziurkacze ozdobne, kredki, klej, itp.), duża krzyżówka, paski z serduszkami do psychozabawy - "Jakim jesteś wnuczkiem?". VI. Przebieg zajęć Część wstępna 1) Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu. Przywitanie. 2) Wprowadzenie do tematu, dzieci odpowiadają na zagadki oraz pytania: a) Dla was wnucząt ona zawsze dobre serce ma czułym okiem na was patrzy całe mnóstwo bajek zna.
b) Nie każdy jest siwy, nie każdy wąsaty, lecz każdy jest tatą mamy albo taty. c) Jakie święto obchodzimy 21 i 22 stycznia? d) Kto to jest babcia, kto to jest dziadek wyjaśnienie pokrewieństwa. Część zasadnicza 1. Zabawa dydaktyczna Niedokończone zdania - dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do dziecka, które ma dokończyć przeczytane przez niego zdanie. Moja babcia ma na imię... Mój dziadek ma na imię. U mojej babci najbardziej lubię. ( dziecko podaje np. cechy charakteru) U mojego dziadka najbardziej lubię... Z moją babcią najbardziej lubię robić.. Z moim dziadkiem najbardziej lubię robić. Moja babia jest. Mój dziadek jest.. Lubię pomagać babci w. Lubię pomagać dziadkowi w.. Jak należy zachować się wobec starszych osób... 2. Wysłuchanie wiersza Dla Babuni dla dziadunia. 3. Giełda pomysłów dzieci podają swoje propozycje jak można uczcić Dzień Babci i Dziadka. 4. Psychozabawa: Jakim jesteś wnuczkiem? Dzieci siadają do ławek. Nauczyciel rozdaje paski z serduszkami. Uczniowie odpowiadają na pytania wychowawcy. Jeżeli pada odpowiedź twierdząca to zamalowują serduszko czerwoną kredką. Pytania: Czy pamiętasz o Dniu Babci i Dziadka? Czy wiesz jak na imię mają twoje babcie i dziadkowie? Czy lubisz z nimi przebywać? Czy pomagasz babci i dziadkowi? Czy opowiadasz im o swoich kolegach?
Wyniki: 5 serduszek - jesteś wspaniałym wnuczkiem. 4 serduszka - masz szansę być wspaniałym wnuczkiem. 3 serduszka - jeśli popracujesz nad sobą, będziesz wspaniałym wnuczkiem. 2 i 1 serduszko - musisz jeszcze dużo popracować, aby stać się wspaniałym wnuczkiem. 5. Wykonanie kartki z życzeniami dla wybranej babci lub dziadka. Dzieci wg instrukcji wychowawcy wykonują kwiatek z kółek origami. Następnie przyklejają go oraz karteczkę z życzeniami do kolorowej kartki (załącznik). Uczniowie mogą wykorzystać serduszka z psychozabawy. 6. Zabawy na placu zabaw w przypadku gdy pozwoli na to czas. 7. Dzieci wspólnie z nauczycielem rozwiązują krzyżówkę, której hasło nawiązuje do tematu przewodniego. ( załącznik)
Zał. 1 Uwielbiam gdy czytasz mi książeczki, lub gdy opowiadasz mi bajeczki. Lubię gdy na kolanach mnie sadzasz i na każdą psotę zawsze się zgadzasz. Lubię gdy uśmiechasz się do mnie, po prostu kocham Cię Babciu ogromnie! Uwielbiam gdy czytasz mi książeczki, lub gdy opowiadasz mi bajeczki. Lubię gdy na kolanach mnie sadzasz i na każdą psotę zawsze się zgadzasz. Lubię gdy uśmiechasz się do mnie, po prostu kocham Cię Dziadku ogromnie!
Zał. 2 Wiersz DLA DZIADZIUSIA, DLA BABUSI Dziadziusiowi, babusi wygodnie być musi. Uszyliśmy poduszeczkę na krzesełko, na ławeczkę. Siądź, dziadziusiu, zapal fajkę, Siądź, babusiu, powiesz bajkę. Powiedz bajkę o tej czapli, co chodzi po desce z tych zgrabniutkich ściegów, co je stawiam jeszcze,,, jeszcze... jeszcze... Ewa Szelburg Zarembina
Zał. 3 Krzyżówka 1. D Z I A D K I E M 2. S T Y C Z E Ń 3. W I L K 4. B A B C I Ą 5. D O M 6. L A S K A 7. O K U L A R Y 8. W N U K I E M 9. I G Ł A 10. F O T E L 1. Problem to jest bardzo łatwy, kim jest dla mnie tata mojego taty? 2. Jaka jest nazwa miesiąca, w którym obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka? 3. Jakie zwierzę z bajki ma takie zwyczaje, że chce połknąć wnuczkę więc babcię udaje? 4. Łatwą tu zagadkę mamy, kim jest dla nas mama naszej mamy? 5. W nim mieszkamy? 6. Służy babci lub dziadkowi do podpierania się. 7. Biega, krzyczy pan Hilary: "Gdzie są moje... 8. Kim jestem dla moich dziadków? 9. Tańcowała. z nitką? 10. Dziadek lub babcia może w nim usiąść gdy chce odpocząć?