Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Formatowanie treści oraz grafika w kodzie HTML 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wymienić i scharakteryzować zasady tworzenie czytelnych, atrakcyjnych i estetycznych stron; wymienić atrybuty umożliwiające zmianę domyślnego szablonu strony; omówić atrybuty i znaczniki umożliwiające określanie wyglądu czcionki oraz akapitów; podać i opisać znacznik pozwalający na wstawianie i formatowanie grafiki do dokumentów; wymienić sposoby wpływania na grafikę osadzoną w stronie. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zmienić wygląd tworzonej strony; formatować akapity; formatować czcionkę; korzystać z list i wypunktowania; modyfikować style list numerowanych i wypunktowanych umieszczać na stronach rysunki; tworzyć graficzne hiperłącza. 3 METODY NAUCZANIA Pogadanka; eksponująca lekcja multimedialna laboratoria z elementami wykładu i pokazu; Formatowanie treści oraz grafika w kodzie HTML 1
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym systemem Microsoft Windows XP; zalecany dostęp do zbioru grafik wykorzystywanych w trakcie lekcji; zalecany (niewymagany) dostęp do Internetu. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Formatowanie treści oraz grafika w kodzie HTML 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji - czynności organizacyjne (2 min) Faza przygotowawcza - przypomnienie poznanych już technik formatowania elementów stron WWW (5 min) - pytanie o poznane już znaczniki HTML stanowiące szkielet dokumentu; - ustalenie jakie znaczniki służące do formatowania zostały już przedstawione w trakcie wcześniejszych lekcji; - przedstawienie tematu lekcji. Faza realizacyjna - lekcja multimedialna (25 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na problem tworzenia strony czy w konsekwencji witryny WWW, do której użytkownicy z przyjemnością będą wracać oraz na problem czytelności prezentowania informacji czy też istnienia tak zwanych stron w budowie (pierwsza animacja w lekcji multimedialnej porusza te problemy bez ich jawnego nazywania); - praca uczniów z lekcją multimedialną. Lekcja multimedialna 3
Faza podsumowująca - praktyczne sprawdzenie możliwości znaczników służących do formatowania oraz dodawania grafiki (50 min) Utrwalenie wiadomości (8 min) Uczniowie tworzą własną stronę lub kontynuują prace nad stroną utworzoną wcześniej. Praca własna ucznia przy pomocy materiału z lekcji multimedialnej oraz nauczyciela powinna obejmować: - formatowanie tekstów własnej strony z wykorzystaniem przynajmniej jednego przykładu: nagłówków, zmiany rozmiaru, koloru oraz kroju czcionki; - utworzenie dwóch różnych przykładów list; - zabawa z grafiką (wstawianie przygotowanych grafik oraz eksperymenty z modyfikacja wysokości oraz szerokości grafiki; modyfikacja położenia grafiki na stronie i w akapicie); - utworzenie z rysunku hiperłącza; - nadanie stronie indywidualnego charakteru poprzez zmianę domyślnego szablonu strony. - (opcjonalnie jeśli wystarczy czasu) wspólnie z uczniami Można utworzyć stronę zawierającą definicję. Do poruszania się pomiędzy hasłami warto wprowadzić hiperłącza do zakładek tym samym wprowadzić to pojęcie (<a name= nazwazakladki >) - strona wykonana przez uczniów powinna być jednolita pod kątem treści Może to być np. historia regionu, kwiaty Polski lub inny temat do którego są przygotowane opisy w plikach tekstowych oraz ilustracje. Ćwiczenia indywidualne uczniów z wykorzystaniem komputera, informacji przedstawionych w lekcji multimedialnej i pomocy nauczyciela. - Praca z Kartą pracy Karta pracy 4
7 BIBLIOGRAFIA [1] Bryan Pfaffenberger, Bill Karow HTML 4 Biblia Helion, Gliwice 2001. [2] Laura Lemay HTML i XHTML dla każdego Helion, Gliwice 2004. [3] Elizabeth Castro Po prostu HTML 4. Wydanie III Helion, Gliwice 2003. [4] Radosław Sokół Tworzenie stron WWW. Kurs Helion, Gliwice 2003. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 5