ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

Podobne dokumenty
CYKL RC 2010/2011 CAMP IV TEST ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW GRY W KOSZYKÓWKĘ

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ. Obowiązujące od r.

REGULAMIN VII MISTRZOSTW UCZELNI WYŻSZYCH W GRACH ZESPOŁOWYCH 2016r. Piłka Koszykowa Organizator: URSSPCZ i RUZSPPCZ Koordynator Mistrzostw: Piotr Żak

V TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY UJSOŁY UJSOŁY 2012 ORGANIZATOR. Gminny Ośrodek Kultury w Ujsołach. TERMIN i MIEJSCE ROZGRYWEK

Regulamin rozgrywek w halowej lidze PIŁKI NOŻNEJ

Wojewódzka Konferencja Szkoleniowa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

REGULAMIN XII HALOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOśNEJ RODZIN NA POWITANIE NOWEGO 2011 ROKU

REGULAMIN Turnieju piłki nożnej plażowej RAWICKIE EURO ŚWIĘTO RAWICZA r.

Artykuł 4 str.19 napomnieniem.

REGULAMIN STREETBALL. 1. Przepisy gry stworzone zostały na podstawie regulaminu FIBA Przepisy gry w koszykówkę 3x3.

ZWIĄZEK PIŁKI RĘCZNEJ W POLSCE

REGULAMIN II edycji Mistrzostw Gminy Wąsewo w Halowej Piłce Nożnej Wąsewo 2014 (aktualizowany)

SPRAWOZDANIE SĘDZIEGO

Wytyczne szkoleniowe dla sędziów listopad 2012 r.

WYCIĄG. Z REGULAMINU PIŁKI NOśNEJ PIĘCIOOSOBOWEJ

MIROSŁAW BAUM. Tłumaczenie: MAREK SZAJNA MAREK ŻABCZYŃSKI

Turniej Piłkarski. Copa Manufaktura 2006

Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej ul. Ściegiennego 8, Kielce tel.: , SPRAWOZDANIE SĘDZIEGO

Formularz Fair Play sezon 2009/2010 III liga. Stadion/Miejsce zawodów Data Godzina meczu Rezultat OCENA

PRZEPISY OGÓLNE. Poniższe przepisy dotyczą zawodów organizowanych przez Śląską Akademię Aikido.

KIETRZAŃSKIE MINI EURO 2016

Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Gostyni. Przepisy wstępne & 1

Procedura uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego w Zespole Szkół Sportowych w Tychach

Terminarz zawodów sportowych na rok 2011/2012. Terminarz zawodów sportowych na rok szkolny 2011/2012

Konspekt zajęć sportowych dla Orlik nr 1 data:

TEST SPRAWNOŚCIOWY DLA KANDYDATÓW DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO DLA CHŁOPCÓW (PIŁKA NOŻNA).

Honorowy patronat. Burmistrz OŜarowa. Organizator. Marek Jopek. Bartłomiej Banach. Sponsorzy medialni. ARTYKUŁ I - Cel rozgrywek

REGULAMIN PUCHARU & 1 FORMA ROZGRYWEK & 2 ZASADY PODZIAŁU NA GRUPY, PUNKTACJI I KLASYFIKACJI

PROGRAM. Czwartek, 3 marca BEFORE PARTY - KARAOKE Start godz. 21:00, Klub Cocon & Coco, ul. Gazowa 21. Piątek, 4 marca 2016

REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI OLD BOY S W HOKEJU NA LODZIE

R E G U L A M I N. V MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI W SKIJOERING DEVIL ENERGY CUP 2016, r. 1. Zasady ogólne

PRZEBIEG TURNIEJU NAGRODY. PRZEPISY GRY obowiązuje zakaz gry we wkrętach.

KASA EDUKACYJNA INSTRUKCJA. WARIANT I - dla dzieci młodszych

Regulamin VIII Gminnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz w sezonie 2012/2013

NOWE WYTYCZNE I INTERPRETACJE PRZEPISÓW GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ. Obowiązujące od 01 lipca 2018 r.

Konkurs z bezpieczeństwa ruchu drogowego

UCHWAŁY PODJĘTE na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w dniu 30 marca 2009 r. Uchwała nr 1

III MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ GRUPY DZIEŃ I TERMINARZ GRUPA A BOISKO A

Temat: Nauka podań i przyjęć w formie gier i zabaw. Miejsce zajęć: boisko piłkarskie. Ilość zawodników: 16. Wiek zawodników: 10 lat

ZESTAW PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO KLAS O PROFILU PIŁKARSKIM (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) wersja luty 2016

S P R A W O Z D A N I E

Wytyczne dla środków masowego przekazu

Przerwa między końcem Testu 1, a początkiem Testu 2 powinna wynosić 6-8 minut.

RECMAN CHAMPIONS CUP 2015

REGULAMIN II WOJEWÓDZKIEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ ORLIK GRAM I KIBICUJĘ BEZPIECZNIE

SPOSÓB POSTEPOWANIA PODCZAS UDZIELENIA KARY UPOMIENIA LUB NAGANY

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VIII KADENCJA

REGULAMIN DIECEZJALNEGO DNIA SPORTU OLKUSZ 2013

Regulamin rekrutacji uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Maksymiliana Wilandta w Darzlubiu. Podstawa prawna: (Dz.U.2014 poz.

Zasady dla rodziców dzieci grających w STK Nowy Sącz

REGULAMIN TURNIEJU BIZNESSFSCUP NIEPOŁOMICE 2016 PIŁKARSKIE MISTRZOSTWA FIRM O PUCHAR BURMISTRZA MiG NIEPOŁOMICE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca/podmiot zamawiający

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach Charakterystyk Produktów Leczniczych i Ulotek dla Pacjentów

Konspekt lekcji - zabawy i gry ruchowe z nauki gry drużynowej.

Dz.U Nr 65 poz. 743 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

Wisla Plock 2:0 Arka Gdynia

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ EURO 2016 DLA DZIELNIC organizowanego przez Radę Dzielnicy Rybnik-Golejów. Rozdział 1. Postanowienia ogólne

Przyznanie niemieckiej emerytury

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska

Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY ŚREM

FIBA OFICJALNE PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ 2010

OGŁOSZENIE. Z.Z.R.G. przy KGHM O/Z.G. RUDNA. Zaprasza na WĘDKARSKIE GRUNTOWE ZAWODY RATOWNIKÓW GÓRNICZYCH

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

INSTRUKCJA OBSŁUGI URZĄDZENIA: HC8201

KS Lechia Gdańsk 3:1 WKS Śląsk Wrocław

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA KIELCE. z dnia r.

REGULAMIN GLIWICKIEJ LIGI SIATKÓWKI na sezon 2015 / 16

ZESTAW PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM O PROFILU POŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW

KONKURSY SPRAWNOŚCIOWE

REGULAMIN ROZGRYWEK O KLUBOWE MISTRZOSTWO POLSKI JUNIOREK W PIŁCE NOŻNEJ W SEZONIE 2013/2014

Zasady rekrutacji do Żłobka nr 46 przy ul. St. Przybyszewskiego 70/72

Rozliczenie pensum w systemie USOS

Procedura sprawdzianu dla Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach UCZNIOWIE PRZYCHODZĄ NA GODZ. 8.20

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

USTAWA. z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. 1) (tekst jednolity)

(obowiązuje od )

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

ODPOWIEDZI NA PYTANIA DO SIWZ NR 149/2014/N/Wałcz

Uniwersytet Warszawski Teoria gier dr Olga Kiuila LEKCJA 5

I TURNIEJ ELIMINACYJNY MISTRZOSTW POLSKI W GOALBALL DĄBROWA GÓRNICZA

ZAPYTANIE OFERTOWE Program aktywizacji społeczno zawodowej osób bezrobotnych w gminie Naruszewo

Radom, dn r. BZP AK Wszyscy Wykonawcy

SYSTEMY TRANSAKCYJNE (TraderTeam.pl: Rafa Jaworski, Marek Matuszek) Lekcja XVII

USTAWA. z dnia 13 stycznia 2012 r.

Zmiany dotyczące zasiłku macierzyńskiego od 19 grudnia 2006 r.

Regulamin w konkurencjach solowych

Polska-Warszawa: Usługi w zakresie doradztwa prawnego i reprezentacji prawnej 2015/S

REGULAMIN IV Mistrzostw Polski w Piłce Błotnej Blachownia 2014

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 201 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

KOMUNIKAT ROZGRYWEK WOJEWÓDZKICH NR 8/2015/2016

Transkrypt:

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP instrukcja dla sekretarzy i mierzących czas MIROSŁAW BAUM MAREK ŻABCZYŃSKI na podstawie materiałów IHF

KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP Od 1 lipca 2016 r. wprowadzono 5 zmian : Bramkarz jako zawodnik Kontuzjowany zawodnik Gra pasywna Ostatnia minuta/30 sekund

KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP Bramkarz jako zawodnik

BRAMKARZ JAKO ZAWODNIK Nie obowiązuje zapis: 6 zawodników + bramkarz Zespół może grać 7 zawodnikami w polu Nie jest obowiązkowe (ale dozwolone), by zawodnik zastępujący bramkarza był ubrany w taki sam kolor, co bluza bramkarza. Zmiany zawodników MUSZĄ być dokonywane przez strefę zmian Jeżeli nie ma bramkarza NIKT z zawodników NIE MOŻE wejść do pola bramkowego Tymczasowy bramkarz MOŻE wejść do pola bramkowego Rzut od bramki może wykonać jedynie bramkarz (może być konieczna zmiana zawodnika z pola na bramkarza) NOWE POLE OBSERWACJI SEKRETARZA I MIERZĄCEGO CZAS: ZMIANY ZAWODNIKÓW ILOŚĆ ZAWODNIKÓW W POLU

KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP Kontuzjowany zawodnik

KONTUZJOWANY ZAWODNIK Zmiana wprowadzona w celu unikania nieuzasadnionych przerw w grze Załamanie rytmu gry lub wykorzystywanie czasu do przekazywania wskazówek lub opóźnianie meczu DECYZJA NELEŻY JEDYNIE DO SĘDZIÓW - Jeżeli uznają za konieczne zatrzymują czas oraz wzywają osoby do udzielenia pomocy sygnalizacja 15 i 16 - Po udzieleniu pomocy medycznej zawodnik musi opuścić pole gry na 3 pełne ataki swojej drużyny - Osoby wezwane do udzielenie pomocy nie mogą odmówić wejścia na boisko - Wejście zawodnika na boisko przed zakończeniem trzech ataków jego drużyny jest karane jako wejście niezgodne z przepisami (błąd zmiany).

KONTUZJOWANY ZAWODNIK - Przepisu nie stosuje się, gdy: wymagana pomoc lekarska na boisku jest rezultatem sprzecznego z przepisami gry zachowania przeciwnika, na którego sędziowie nałożyli karę progresywną. uderzenia bramkarza piłką w głowę powodującego konieczność udzielenia mu pomocy lekarskiej na boisku. - Jeżeli sędziowie uznają, że zawodnik może wstać odstępują od zatrzymania czasu i nakazują mu opuszczenie boiska (pomoc medyczną zawodnik otrzymuje poza boiskiem) - Jeżeli zawodnik lub osoba towarzysząca odmawia zastosowania się do poleceń sędziów powinien być ukarany progresywnie

KONTUZJOWANY ZAWODNIK - Kiedy zaczyna się atak? W chwili wejścia w posiadanie piłki Jeżeli kontuzja wystąpi, gdy zespół jest w posiadaniu piłki - Kiedy kończy się atak? Zdobycie bramki lub utrata posiadania piłki z końcem pierwszej połowy lub z końcem meczu, jeśli przewidziana jest dogrywka - Kto jest odpowiedzialny za liczenie ataków? Delegat techniczny Wykorzystując specjalne karty kontuzjowanego Po zakończeniu 3 ataku karta jest zdejmowana ze stolika

KONTUZJOWANY ZAWODNIK NOWE OBOWIĄZKI SĘDZIÓW Sędziowie decydują o zatrzymaniu czasu, wezwaniu pomocy i odesłania zawodnika na 3 ataki - INSTRUKKCJA DLA SĘDZIÓW Jeżeli sędziowie są pewni zatrzymanie czasu oraz sygnalizacja 16 Osoba towarzysząca nie może odmówić wejścia na boisko (kara progresywna) - ISTOTNE, JEŚLI ZAWODNIK NIE WYMAGA POMOCY MEDYCZNEJ NA BOISKU Kontuzje ręki lub barku (ramienia) Wskazane spytanie zawodnika

KONTUZJOWANY ZAWODNIK NOWE OBOWIĄZKI DELEGATA, SEKRETARZA, MIERZĄCEGO CZAS Ta zmiana generuje nowe obowiązki dla Delegata, Mierzącego Czas i Sekretarza, które mogą zakłócać inne - Współpraca Sekretarza i Mierzącego Czas jest kluczem do sukcesu - Niezbędna znowu jest praca zespołowa - Nowy punkt zostaje dodany do raportu statystycznego IHF

Gra pasywna KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP

GRA PASYWNA Podstawowe przepisy nie ulegają zmianie Wprowadzono nowe kryteria Po sygnale ostrzegawczym o grze pasywnej zespół może wykonać max. 6 podań przed rzutem UWAGA! sędziowie mogą zabrać piłkę przed 6 podaniem. Liczenia podań NIE PRZERYWA SIĘ jeżeli Rzut został zablokowany przez obronę Podyktowano rzut wolny Zgłoszono prośbę o czas dla zespołu

GRA PASYWNA Liczba podań jest decyzją sędziów podejmowaną na podstawie ich obserwacji zgodnie z przepisem 17:11 1. Oficjalny protest od tej decyzji nie jest możliwy Rady dla sędziów: - Pokazuj sygnał ostrzegawczy, gdy zawodnik w pełni kontroluje piłkę - Przy czasie dla zespołu przydatne jest poinformowanie drużyn o ilości podań po wznowieniu gry, choć nie jest to obowiązkowe

GRA PASYWNA WYJĄTKI OD 6 PODAŃ: - W przypadku podyktowania rzutu wolnego lub rzutu z linii bocznej po 6 podaniu, ale PRZED gwizdkiem: W takim przypadku zespół atakujący może: Wykonać podyktowany rzut plus jedno dodatkowe podanie przed oddaniem rzutu na bramkę lub Wykonać bezpośredni rzut na bramkę - Jeżeli po 6 podaniach rzut jest zablokowany przez obronę i piłka wraca do atakującego, może on wykonać dodatkowe podanie.

GRA PASYWNA CO JEST ROZUMIANE JAKO PODANIE - Zawodnik podaje piłkę do kolegi z zespołu a ten ją chwyta - Jeśli atakujący A2 podaje piłkę do A3 ale obrońca B4 jedynie dotyka ją, zaś piłka trafia do A3 liczone jest to jako jedno podanie - Jeśli atakujący A2 podaje do A3 ale obrońca B4 fauluje, co uniemożliwia A chwycenia piłki nie jest to liczone jako podanie

KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP Ostatnia minuta/30 sekund

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK DWIE ZMIANY W TYM PRZEPISIE - Skrócenie czasu obowiązywania przepisu Jedna minuta wydaje się być zbyt długa dla ducha tego przepisu - Zamiana dyskwalifikacji z opisem na RZUT KARNY Intencją tej zmiany jest uczynienie bardziej skuteczną walkę z niesportowym zachowaniem mającym na celu uniemożliwienie przeciwnikom zdobycia bramki

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK Faul musi wystąpić w ostatnich 30 sekundach - Jeżeli faul wystąpi w 59:28 ale czas zostanie zatrzymany w 59:31 tych zapisów NIE STOSUJE się. Zapis stosuje się w końcu podstawowego czasu gry i przy końcu pierwszej i drugiej dogrywki - 59:30 60:00 koniec podstawowego czasu - 69:30 70:00 koniec pierwszej dogrywki - 79:30 80:00 koniec drugiej dogrywki

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK 8:10c piłka poza grą i obrońca uniemożliwia lub opóźnia wykonanie rzutu - Wcześniej - dyskwalifikacja z opisem - Obecnie - dyskwalifikacja bez opisu + rzut karny Pozostała część przepisu pozostaje bez zmian - Zapobieganie lub opóźnianie wykonania rzutu w jakikolwiek sposób Nieodłożenie piłki, przechwycenie podania do wykonującego rzut itp. Także niesportowe zachowanie w strefie zmian lub zła zmiana UWAGA Objaśnienia z 2011 pozostają aktualne. Jeżeli wykonywany rzut jest blokowany przez obrońcę stojącego zbyt blisko należy zastosować karanie progresywne.

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK 8:10d piłka w grze i obrońca niszczy sytuację pewną do zdobycia bramki lub uniemożliwia zajęcie takiej pozycji przez faul kwalifikujący się do dyskwalifikacji na podstawie 8:5 - Wcześniej - dyskwalifikacja z opisem - Obecnie - dyskwalifikacja bez opisu + rzut karny Jakikolwiek faul lub akcja wpisująca się w przepis 8:3 lub 8:4 nie podlegają temu przepisowi

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK 8:10d piłka w grze i obrońca niszczy sytuację pewną do zdobycia bramki lub uniemożliwia zajęcie takiej pozycji przez faul kwalifikujący się do dyskwalifikacji na podstawie 8:6 - Wcześniej - dyskwalifikacja z opisem - Obecnie - dyskwalifikacja z opisem (NIEBIESKA KARTKA) + rzut karny

OSTATNIA MINUTA ZMIENIA SIĘ NA 30 SEK W obu sytuacjach 8:10d piłka w grze należy stosować poniższe kryteria: - Atakujący ma możliwość oddania rzutu i zdobywa bramkę: nie ma rzutu karnego, - Atakujący podaje piłkę do swojego partnera, który nie zdobywa bramki: dyktuje się rzut karny, - Atakujący podaje piłkę do swojego partnera, który zdobywa bramkę: nie ma rzutu karnego. - Atakujący podaje piłkę do swojego partnera, który podaje ją innemu partnerowi: sędziowie przerywają grę i dyktują rzut karny - prawo korzyści stosuje się tylko do pierwszego partnera

Niebieska kartka KOLEGIUM SĘDZIÓW ZPRP

NIEBIESKA KARTKA Przed zmianami w przepisach dotyczących dyskwalifikacji z opisem sędziowie musieli ustnie poinformować osobę odpowiedzialną za zespół i stolik Obecnie czynią to przez pokazanie niebieskiej kartki Kryteria opisane w 8:6 nie zmieniają się: - Wybitna lekkomyślność - Szczególne niebezpieczeństwo - Akcje z premedytacją - Akcje szczególnie złośliwe Niebieska kartka nie jest powiązana jedynie z przepisem o ostatnich 30 sekundach

NIEBIESKA KARTKA Sędziowie najpierw pokazują czerwoną kartkę, a następnie - po krótkiej konsultacji niebieską kartkę.