Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Jestem chrześcijaninem, odważnie wyznaję wiarę w Jezusa

Podobne dokumenty
NASI CIERPIĄCY BRACIA W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

POMAGAM MOIM BRACIOM W SYRII

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Kocham mojego bliźniego i mu pomagam

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASA VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORAZ KLASY II-III GIMNAZJUM AUTOR: KS.

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Wprowadzać pokój. Pojęcia, postaci: pokój Chrystusa, sakrament kapłaństwa, kapłani bohaterowie, antyklerykalizm.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Solidarni z prześladowanymi w Pakistanie

Konkurs Polonistyczny dla szkoły podstawowej w roku szkolnym 2009/2010 etap rejonowy

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Nowenna do św. Charbela

SŁUŻYĆ BOGU TO SZUKAĆ DRÓG DO LUDZKICH SERC

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

OBRZĘDY SAKRAMENTU CHRZTU

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

DUCH ŚWIĘTY O DZIEWCZYNCE U STUDNI

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

Jezus przed swoim ukrzyżowaniem w modlitwie do Ojca wstawiał się za swoimi uczniami (i za nami).

7. Bóg daje ja wybieram

Czego szukacie? J 1,38

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Temat: Sakrament chrztu świętego

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2017 [Do użytku wewnętrznego]

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Chwila medytacji na szlaku do Santiago.

Kochamy Pana Jezusa. Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej. pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki.

Miłosierdzie Miłosierdzie

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

KONSPEKT KATECHEZY WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNA. 5. Środki dydaktyczne Arkusz papieru,

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Światowe Dni Młodzieży 2016

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Lekcja 4 na 28 stycznia 2017

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy IV, V, VI. Oparte na podstawie Dyrektorium Kościoła Katolickiego w Polsce z 20 VI 2001 roku.

Temat: Pole równoległoboku.

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

Aktywni na start. Podkowa Leśna 6-8 stycznia 2012r.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

ROK PIĄTY

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

1) Zapalenie świecy i wypowiedzenie słów Światło Chrystusa (uczestnicy odpowiadają Bogu niech będą dzięki ).

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

Carlo Maria MARTINI SŁOWA. dla życia. Przekład Zbigniew Kasprzyk

raniero cantalamessa w co wierzysz? rozwazania na kazdy dzien przelozyl Zbigniew Kasprzyk wydawnictwo wam

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Programy i podręczniki do nauczania religii

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu,

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Ewelina Szymanek I rok DSA (KAMuzO) Rozmowa Ewangeliczna TRWANIE I WZRASTANIE W NOWYM ŻYCIU Spotkanie z XI dnia IºONŻ

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

Klasa IV Królestwo Boże wśród nas

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Kazanie na uroczystość ustanowienia nowych animatorów. i przyjęcia kandydatów do tej posługi.

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

Adwent z Piątką Poznańską

ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

Transkrypt:

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T Temat lekcji: Jestem chrześcijaninem, odważnie wyznaję wiarę w Jezusa Lekcja religii na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym Klasy IV-VI Szkoły podstawowej Autor: ks. Piotr Pierzchała

Kontekst egzystencjalny bądź treściowy, do którego nawiązujemy: Lekcja jest związana z przeżywanym w kościele, 11 listopada 2018 roku, X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ma uwrażliwić także dzieci i młodzież na to, że gdzieś na świecie żyją ich rówieśnicy, którzy cierpią z powodu prześladowań. Cel lekcji: Cele katechetyczne-wymagania ogólne: Uwrażliwienie dzieci na cierpienia wynikające z prześladowań Kościoła w różnych rejonach świata. Ukazanie sytuacji prześladowanego Kościoła w Pakistanie. Wprowadzenie uczniów w tematykę X Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Treści nauczania-wymagania szczegółowe. Po lekcji uczeń wyjaśnia pojęcia: solidarność i prześladowanie. Po wysłuchaniu fragmentu książki W pustyni i w Puszczy Henryka Sienkiewicza oraz jego analizie wie co to znaczy mężnie wyznać wiarę. Po spotkaniu uczeń wymienia konkretne formy pomocy prześladowanym i podejmuje niektóre z nich. Po zajęciach uczeń wspiera konkretnym słowem osoby potrzebujące otuchy i wsparcia. Uczeń po przeczytaniu tekstu z Pisma Świętego Łk 5, 10 wyjaśnia, że Pan Jezus obiecał konkretną nagrodę prześladowanym. Podaje co jest tą nagrodą. Uczeń po lekcji podejmuje konkretne postanowienia, które są jego osobistym wkładem na rzecz Kościoła prześladowanego. Metody Po lekcji uczeń podejmuje modlitwę w intencji Kościoła prześladowanego. Pogadanka, Rozmowa kierowana, Dialog, Fragment książki W pustyni i w Puszczy Henryka Sienkiewicza, Praca z tekstem, Tworzenie sentencji, słów otuchy i pocieszenia, Czytanie Słowa Bożego, Organizacyjne formy pracy uczniów Zbiorowa W grupach Indywidualna

Środki i pomoce dydaktyczne: Tablica, kreda, zeszyt ucznia, długopisy Mapa Pakistanu Kartki naklejki Kartoniki - pocztówki Pismo Święte Plakat informujący o Dniu solidarności Wezwania z imionami męczenników oraz wezwania modlitwy wiernych Literatura: Można zajrzeć na stronę http://www.pkwp.org/dszkp/ Zdania do zapisania: Notatkę stanowią: - Wyjaśnienie pojęcia: SOLIDARNOŚĆ, PRZEŚLADOWANIE, PAKISTAN. - Wymienione formy pomocy prześladowanym. - Tekst kartki ze słowami pocieszenia dla rówieśników Pakistanie.

Przebieg zajęć Treści i zadania metodyczno-dydaktyczne Pomoce dydaktyczne Czas Część wstępna Nauczyciel wraz z uczniami wchodzą do klasy. Następuje sprawdzenie listy obecności. - Dziennik. 4 minuty Modlitwa Po czynnościach organizacyjnych nauczyciel prosi dzieci o powstanie i zaprasza je do modlitwy. Nauczyciel prosi o podanie intencji modlitewnych. Na koniec sam dodaje, że będziemy się dziś modlić także za kościół i dzieci innych krajów, o potrzebne łaski i siły im potrzebne w trudach jakie ich spotykają. Na razie nie wtajemniczając jeszcze uczniów o czym będziemy rozmawiać na lekcji. Można odmówić modlitwę Ojcze nasz Na koniec można dołożyć wezwania świętych zwłaszcza męczenników. Załącznik 1. 4 minuty Wprowadzenie w temat zajęć Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Na tablicy zapisujemy hasło lub wyświetlamy: DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM. PAKISTAN. Ważne by napis był kolorowy. Nauczyciel wraz z uczniami wyjaśnia poszczególne słowa by mieć pewność, że dzieci dokładnie je rozumieją. Następnie Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że na dzisiejszej lekcji powiemy sobie o solidarności z prześladowanymi chrześcijanami w Pakistanie. Mówimy dzieciom, że nasza lekcja jest związana ze zbliżającym się Dniem solidarności z kościołem prześladowanym. Ten X już dzień ma zwrócić naszą szczególną uwagę na cierpiących chrześcijan w Pakistanie. Podajemy uczniom temat zajęć: Jestem chrześcijaninem, odważnie wyznaję wiarę w Jezusa Załącznik 2. - Tablica, rzutnik multimedialny 8 minut Odważnie wyznać swoją wiarę Po zapisaniu przez uczniów tematu w zeszytach nauczyciel czyta fragment XVIII rozdziału książki Henryka Sienkiewicza, W pustyni i w puszczy, a następnie dla utrwalenia treści w nim zawartych stawia uczniom pytania: Jak opisalibyście postawę głównego bohatera Stasia Tarkowskiego? Co dodawało mu odwagi? - fragment XVIII rozdziału książki Henryka Sienkiewicza, W pustyni i w puszczy załącznik 3. 8 minut

W jaki sposób Staś zaskoczył proroka? Co mógł czuć Staś? Nauczyciel podsumowując rozmowę. Zaznacza, że może któreś z uczniów miało podobną sytuację i też z powodu swojej religijności, wiary, musiało wyraźnie opowiedzieć się za wyznawaną przez siebie wiarą. Nauczyciel zaznacza, że są takie sytuacje w życiu kiedy człowiek za takie jawne, odważne wyznanie swojej wiary jest prześladowany przez innych, złych ludzi. Nauczyciel nawiązuje do Dnia solidarności z kościołem prześladowanym i pokazuje dzieciom, że jest wiele krajów na świecie, gdzie dzieci i całe rodziny są prześladowane tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa. Stawiamy uczniom pytanie: Jak oceniliby postawę Stasia głównego bohatera książki Henryka Sienkiewicza? Co my możemy zrobić, gdy widzimy, że ktoś jest odrzucony czy wręcz prześladowany z jakiegoś powodu w klasie? Uczniowie podają swoje pomysły, najlepsze zapisujemy na tablicy i w zeszytach. Chrześcijanie w Pakistanie? Nauczyciel wyświetla mapę Pakistanu, a uczniowie otrzymują wydruki konturów mapy Pakistanu lub odwzorowują je w zeszytach. Każdy uczeń otrzymuje po 5 małych białych naklejek prostokątów. Następnie nauczyciel podaje najważniejsze informacje o Pakistanie i o losie prześladowanych chrześcijan. Uczniowie zapisują najważniejsze rzeczy na prostokątach i naklejają je na mapę Pakistanu. Wśród wiadomości podanych przez nauczyciela powinny się znaleźć następujące: Liczba ludności ogółem: 192,83 mln - Mapa Pakistanu, - prostokąty naklejki, na których można będzie zapisać najważniejsze wiadomości. 7 minut Religie: Muzułmanie: 96,3%; Chrześcijanie: 2%; Hindusi: 1,3%; inne: 0,4% Ludność chrześcijańska: 3,9 mln - Prawo o bluźnierstwie jest najgorszym instrumentem ucisku religijnego w Pakistanie. - Chrześcijanie w tym kraju są prześladowani przez radykalnych islamistów.

- Chrześcijanie są tam nie tylko obywatelami drugiej kategorii, ale także mniejszością celowo utrzymywaną przez rząd i władze lokalne w stanie społecznego i materialnego upośledzenia. Giną tutaj niewinni ludzie. Następnie gdy przedstawiliśmy młodzieży sytuację w Pakistanie zachęcamy ich do przedstawienie pomysłów na pomoc chrześcijanom w tym kraju. Nauczyciel stawia pytanie: Jakie wy macie pomysły na pomoc prześladowanym chrześcijanom? Nauczyciel na środku tablicy zapisuje hasło POMAGAM. Uczniowie na zasadzie burzy mózgów zgłaszają swoje pomysły na pomoc prześladowanym w Pakistanie chrześcijanom. Pomysły zapisujemy na tablicy wokół hasła, a uczniowie przenoszą zapis do zeszytów. Pojawi się tu zapewne modlitwa, zbiórka pieniędzy itp. Można dzieciom powiedzieć też o akcji SMS, choć wyraźnie zaznaczyć, że taka pomoc może odbyć się tylko w porozumieniu z rodzicami. Można także wraz z uczniami podjąć jakąś akcję grupową: zbiórka makulatury, robienie pocztówek świątecznych i w ten sposób uzyskane pieniądze można przekazać na rzecz Kościoła prześladowanego. Dobre słowo Wśród możliwości pomocy można także powiedzieć o dobrym słowie, dodaniu otuchy, o wsparciu chrześcijańskich rodzin w Pakistanie. Gdy jest nam smutno to cieszymy się gdy otrzymamy od kogoś pocieszenie, dobre słowo. Nauczyciel wręcza uczniom kartoniki w kształcie kartek pocztowych a uczniowie przygotowują, krótkie słowa wsparcia dla swoich rówieśników. Starają się utworzyć sentencję, jedną krótką myśl, która mogłaby być wsparciem dla ich rówieśników prześladowanych w Pakistanie. Następnie wybrani uczniowie prezentują wyniki swojej pracy na forum. Najciekawsze prace można nagrodzić oceną. Kartki można także ozdobić a następnie można zrobić z kartek gazetkę okolicznościową w szkole. - Schemat, kartonik kartki pocztowej, długopis, kredki i inne przybory do ozdabiania. 7 minut Spotkanie ze Słowem Bożym Następnie nauczyciel Wprowadza uczniów w czytanie Słowa Bożego. Podkreśla, że Pan Jezus obiecał nagrodę tym, którzy będą doznawać prześladowań. Co jest tą nagrodą Pismo święte, świeca Załącznik 5 3 minuty

o tym dowiecie się z czytanego fragmentu Pisma świętego. Nauczyciel otwiera Pismo święte i odczytuje fragment z Ewangelii według św. Mateusza 5,10. Na czas czytania Słowa Bożego uczniowie wstają, można zapalić świecę. Fragment Ewangelii może przeczytać wybrany uczeń. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii nauczyciel jeszcze raz przypomina zawartą w nim prawdę. Podkreśla, że dziś też uczniowie Pana Jezusa cierpią z powodu wiary w Niego. Dzieje się tak w wielu miejscach na świecie, także w Pakistanie. Zaznacza, że nagrodą dla Nich jest osiągnięcie królestwa Bożego. Można jeżeli jest czas jeszcze dokładniej omówić tę prawdę. Praca domowa Zadaniem domowym uczniów jest napisać krótką modlitwę w intencji ich rówieśników z PAKISTANU oraz odmawianie jej codziennie w najbliższym tygodniu. Zeszyt, długopis 2 minut Modlitwa na zakończenie Nauczyciel odmawia wspólnie z uczniami modlitwę. Są to wezwania kończące się słowami Ciebie prosimy wszyscy odpowiadają: Wysłuchaj nas Panie. Można do ich odczytania zaangażować kilku uczniów. Modlitwa wezwań. Załącznik 6. 2 minuty. Załączniki: Załącznik 1. Załącznik 2. Święty Szczepanie módl się za nami. Święty Stanisławie ze Szczepanowa módl się za nami. Święty Maksymilianie Mario Kolbe módl się za nami. Błogosławiony Księże Jerzy Popiełuszko módl się za nami. DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM. PAKISTAN. Załącznik 3. ROZDZIAŁ XVIII Gdy weszli do izby, Mahdi leżał na miękkim tapczanie, otoczony przez żony, Prócz żon byli obecni tylko: kalif Abdullahi i kalif Szeryf. Na widok wchodzących prorok odsunął żony i siadł na tapczanie. Idrys, Gebhr i dwaj Beduini padli na twarze, a potem uklękli ze skrzyżowanymi na piersiach rękoma. Grek skinął na Stasia, by uczynił to samo, ale chłopiec udając, że tego nie widzi, skłonił się tylko i pozostał wyprostowany. Twarz mu zbladła, ale oczy świeciły mocno i z całej jego postawy i podniesionej hardo do góry głowy, z zaciśniętych ust, łatwo było poznać, że coś przeważyło się w nim, że niepewność i obawa przeszły, że powziął jakieś nieugięte postanowienie, od którego za nic nie odstąpi. Grek zrozumiał to widocznie, gdyż wielki niepokój odbił się w jego rysach. Mahdi przymknął powieki, potem je otworzył, uśmiechnął się dobrotliwie i skinął na Stasia: - Zbliż się tu, chłopcze.

Staś postąpił kilka kroków energicznym, jakby żołnierskim chodem, skłonił się po raz drugi, potem wyprężył się jak struna i patrząc wprost w oczy Mahdiego czekał. - Czy radzi jesteście, że przyjechaliście do mnie? - zapytał Mahdi. - Nie, proroku. Zostaliśmy porwani mimo naszej woli od naszych ojców. Prosta ta odpowiedź uczyniła pewne wrażenie - i na przywykłym do pochlebstw władcy. Nastała chwila milczenia, więc Mahdi powtórzył pytanie wyraźniej: - Czy chcesz przyjąć moją naukę? Na to Staś ręką, którą trzymał przy piersiach, zrobił nieznacznie znak krzyża świętego, jakby z tonącego okrętu miał skoczyć w odmęt wodny. - Proroku - rzekł - twojej nauki nie znam, więc gdybym jął przyjął, uczyniłbym to tylko ze strachu jak tchórz i człowiek podły. A czyż zależy ci na tym, by wiarę twoją wyznawali tchórze i ludzie podli? I tak mówiąc patrzył wprost w oczy Mahdiego. Uczyniła się taka cisza, że słychać było brzęczenie much. Lecz stała się zarazem rzecz nadzwyczajna. Oto Mahdi zmieszał się i na razie nie umiał znaleźć odpowiedzi. A dzielny chłopak, nieodrodny potomek obrońców chrześcijaństwa, prawa krew zwycięzców spod Chocimia i Wiednia, stał z podniesioną głową czekając wyroku. Na wychudłych, opalonych przez pustynny wicher policzkach wykwitły mu jasne rumieńce, oczy rozbłysły a ciałem wstrząsnął dreszcz zapału. Oto - mówił sobie - wszyscy inni przyjęli jego naukę, a jam nie zaparł się ni wiary ni duszy. I lęk przed tym, co mogło i miało nastąpić, przytaił mu się w tej chwili w sercu, a natomiast zalała je radość i duma. A tymczasem Mahdi postawił tykwę i zapytał: - Więc odrzucasz moją naukę? - Jestem chrześcijaninem jak mój ojciec... Załącznik 4. http://www.mugga.pl/pakistan-c-8_7_99.html

Załącznik 5. Ew. Mateusza (10) Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (Ew. Mateusza 5,10, Biblia Tysiąclecia) Załącznik 6. Prośby modlitewne Módlmy się za Kościół w Pakistanie, aby mimo prześladowań był wierny Jezusowi. Ciebie Prosimy Módlmy się, za chrześcijan, zwłaszcza naszych rówieśników w Pakistanie i innych miejscach na świecie, aby potrafili okazywać prześladowcom miłość Chrystusa. Ciebie Prosimy Módlmy się, aby w Pakistanie panowało prawo, które będzie chronić wszystkich ludzi zwłaszcza dzieci. Ciebie Prosimy Módlmy się za dzieci, które w czasie prześladowań straciły swoich rodziców by ze spotkania z Panem Jezusem mogły czerpać siły na każdy dzień ich życia. Ciebie Prosimy Módlmy się za tych, którzy oddali swoje życie za Jezusa aby otrzymali wieczną nagrodę przebywania z Nim w Królestwie Bożym. Ciebie Prosimy