Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska

Download "Sobota, 03.10.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 354. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska"

1 od 1989 roku Aukcja 8 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sklep internetowy Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska Oferty aukcyjne prosimy składać do 1 października na adres aukcja@niemczyk.pl lub faksem: (+48) Lista wszystkich przedmiotów aukcyjnych znajduje się na naszej stronie internetowej, gdzie można wcześniej złożyć swoje oferty (przed rozpoczęciem aukcji): Podczas Aukcji będzie możliwość licytacji na żywo. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną e-licytacji: W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów do licytacji na żywo : tel.: 1: (+48) tel.: 2: (+48) tel.: 3: (+48) tel.: 4: (+48) tel. kom.: (+48) Przedmioty będzie można obejrzeć w siedzibie Firmy (po wcześniejszym ustaleniu terminu) W dniu aukcji 3 października w hotelu Westin Poza działalnością aukcyjną prowadzimy sklep internetowy, w którym mogą Państwo kupić monety z całego świata, banknoty, odznaczenia i medale. Posiadamy również w ofercie złoto lokacyjne i monety inwestycyjne złote, srebrne i platynowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony:

2 od 1989 roku Auction 8 Location Bids submission Saturday Starting time: 9:00 a.m. LOT No WESTIN hotel al. Jana Pawła II Warsaw, Poland Auction bids should be submitted by 1st of October at the following address: aukcja@niemczyk.pl or by fax: Pre-auction Visit to view the catalog and place bids online (before the auction). Live bidding Phone bidding Lot viewing On-line shop During the Auction there will be the possibility to use live e-bidding, please register at our website: Please use the following numbers during the auction for live telephone bidding: phone: 1: (+48) phone: 2: (+48) phone: 3: (+48) phone: 4: (+48) mobile phone: (+48) Auction lots may be viewed by appointment at our Company On 3rd of October during the auction at the Westin Hotel As well as auctions, we run an online shop where you can buy coins from all over the world, banknotes, decorations and medals. We offer investment bars and coins in gold, silver and platinum. Visit us at

3 Dane do wpłaty / Bank details: Bank Pekao S.A. Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk ul. Żelazna 67/22, Warszawa IBAN NUMER KONTA / ACCOUNT NO Waluta SWIFT PL PLN PKOPPLPW PL USD PKOPPLPW PL EUR PKOPPLPW Tabela stanów zachowania: / Erhaltungsgrade: / Grading Terms: / Шкала: Polska / Poland Niemcy / Germany USA St. Lustrzany (L) Polierte Platte (PP) Proof (PF) 1 Stempelglanz (Stgl) Mint State/Uncirculated (Unc) 2 Vorzüglich (Vzgl) Extremely Fine (XF) 3 Sehr Schön (SS) Very Fine (VF) 4 Schön (S) Fine (F) 5 Sehr Gut Very Good (VG) Rosja / Russia полированная превосходная отличная очень хорошая хорошая удовлетворительная Opis przedmiotów: Jacek Michalski, Michał Niemczyk, Remigiusz Foriasz, Lech Kokociński Skład katalogu i zdjęcia: Aleksandra Kocot, Anna Gałązka, Maciej Kozłowski, Maja Kamieńska Współpraca: Jacek Budyn, Jarosław Dutkowski, Jan Dostych, Wojciech Wiącek, Wojciech Demowski, Dariusz Pączkowski, Inesa Goc, Agata Kaczyńska, Magdalena Niemczyk Wszelkie prawa zastrzeżone

4 od 1989 roku Licytacja na żywo gdziekolwiek jesteś! Weź udział w aukcji AN Niemczyk ze swojego domu lub biura na żywo przez Internet. Potrzebujesz jedynie komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu i wcześniejszej rejestracji. Licytuj na żywo, tak jak byś był na aukcji osobiście. Słuchaj na żywo, głos prowadzącego licytację jest słyszany w czasie rzeczywistym. Obserwuj na żywo, śledź licytację pozycja po pozycji. Zalety licytacji na żywo: Możesz się zalogować i licytować w dowolnym momencie aukcji. Na bieżąco jesteś informowany o przebiciach i cenie końcowej. Na żywo obserwujesz przebieg licytacji w PLN i innych walutach jednocześnie. W każdej chwili możesz sprawdzić listę pozycji, które wylicytowałeś. Możesz poinformować prowadzącego licytację o numerze, który chcesz licytować. Wykorzystaj wszystkie zalety licytacji na żywo, tak jak byś przebywał osobiście na sali aukcyjnej sam decydujesz o swoich zakupach. Dołącz do nas w licytacji na żywo: Wejdź na naszą stronę i licytuj na żywo Licytuj wcześniej przez stronę oraz Rejestracja. Zarejestruj się on-line i sam ustal swój login i hasło. Symulator. Przeprowadź symulację przed aukcją i przekonaj się o łatwości w niej uczestniczenia. W dniu aukcji dołącz do licytacji na żywo. Potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie licytacji skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania.

5 od 1989 roku Live Bidding - wherever you are! Participate comfortably in the AN Niemczyk auction from your home or your office - live on the Internet. You will hear the auctioneer, you will see the current lots and you can bid in real time. It is fast, easy and comfortable. You just need a computer, an internet connection and to register on-line in advance. Bid live, just as if you were in the auction room personally. Listen live, the auctioneer s voice is broadcast in real-time. See live, follow the increments lot by lot. Your advantages of live bidding: You can log on and bid at any time. You are always informed about increments and final prices. You see the current increment in PLN and other currencies. You can check of your winning bids at any time. You can inform the auctioneer of the lots you want bid on. Take advantage of all benefits of live bidding as if you were personally in the auction room - you can decide about your purchases. Join us and bid live: Visit our website at You may place your bids through or Register on-line and choose your username and password. Simulator: Try the simulator and get familiar with the easy handling of bidding on-line. On the auction day join the auction and participate live! If you have any questions, feel free to contact us, we will help you with everything.

6 Złota alternatywa Zachęcamy do inwestowania w złoto lokacyjne w sprawdzonej firmie. Fachowa i rzetelna wycena Profesjonalne doradztwo Aktualne ceny rynkowe Bogata oferta monet i sztabek Bezpieczeństwo i poufność transakcji niemczyk@niemczyk.pl / Tel

7 od 1989 roku Jacek Michalski Numizmatyk, rzeczoznawca Michał Niemczyk Właściciel Firmy Remigiusz Foriasz Dział numizmatyczny Grading monet tel./fax: Aleksandra Kocot Menedżer ds. obsługi klienta tel./fax: Anna Gałązka Dział Sprzedaży Internetowej Grafika tel./fax: Magdalena Niemczyk Copywriter tel./fax: Maja Kamieńska Obsługa klienta zagranicznego tel./fax: Anna Kopówka Dział Logistyki tel./fax: Agata Kaczyńska Dział Logistyki tel./fax: Inesa Goc Dział Księgowości Obsługa aukcji stacjonarnych tel./fax: Maciej Kozłowski Fotografia tel./fax:

8 Aukcje 365 dni w roku Zależy ci na czasie? Nie chcesz czekać do kolejnej aukcji stacjonarnej? Planujesz przebudować swoją kolekcje? Wybierz aukcje internetowe naszej firmy! Jest to szybka i pewna forma sprzedaży przekazane przedmioty wystawiamy zazwyczaj już po 7 dniach. Sprzedaż komisowa monet, medali i odznaczeń Sprzedając na aukcji wiesz, że uzyskujesz aktualną cenę rynkową, zaś kupując na aukcji - wiesz, że kupujesz za aktualną wartość rynkową. Paweł Niemczyk Najdroższy, w historii numizmatyki, sprzedany polski dukat. Alternatywą dla sprzedaży za gotówkę, jest sprzedaż komisowa, dająca gwarancję osiągnięcia najwyższej ceny. Jest to oszczędność Państwa czasu. Renoma firmy i przejrzystość transakcji sprawiają, iż ceny uzyskiwane przez naszą firmę są wyższe niż u innych. Dlaczego warto sprzedawać za naszym pośrednictwem? Bezpłatna wycena szacunkowa w oparciu o aktualne ceny rynkowe Pomoc i fachowe doradztwo wspólnie wybierzemy najlepszy termin i formę sprzedaży Państwa kolekcji Profesjonalna obsługa aukcji opisy i fotografie przygotowane przez specjalistów Ponad zadowolonych Klientów i stałych Komitentów Zdecydowanie wyższe rezultaty i bardziej korzystne warunki Doświadczenie jesteśmy na Allegro od 10 lat, w tym czasie przeprowadziliśmy ponad udanych transakcji Brak ukrytych i dodatkowych opłat pokrywamy wszystkie podatki i opłaty związane ze sprzedażą Aukcja 3, lot 34. Stefan Batory, Dukat 1586, Poznań, UNIKAT Cena uzyskana: zł Osiągane przez nas ceny sprzedaży są zdecydowanie wyższe od przeciętnych na rynku numizmatycznym.

9 Auctions 365 days of the year Is it time sensitive? Can't wait until the next live auction? Do you want to rebuild your collections? Choose our online auctions! It is a fast and reliable form of sale your items at our auctions usually in 7 days. Consignment Sale your coins, medals and decorations An alternative to selling for cash is consignment sale. It guarantees achieving the highest prices. It saves time. The reputation of our Company and the transparency of transactions make the prices we obtain much higher than others. You entrust your items to our Company and we take care of the rest. Why is it worth to sell through us? Free evaluation based on current market prices Assistance and professional advice - together we choose the best time and form of sales for your collection Professional auction services descriptions, photographs taken by specialists More than 15,000 satisfied clients and 1,000 regular consignors Decidedly higher results than other Allegro users Experience we ve been on Allegro for 10 years, during that time we have carried out more than 100,000 successful transactions Definitely better results and more favorable conditions No hidden costs and extra charges we cover all taxes and fees associated with the sale. The selling prices that we obtain are much higher than the average prices in the numismatic market. Selling at auction you know that you are getting the current market price and buying at auctions you know that you are buying for current market value. Paweł Niemczyk The most expensive Polish ducat sold in the history of numismatics. Aukcja 3, lot 34. Stefan Batory, Dukat 1586, Poznań, UNIQUE PIECE Hammer price: EUR

10 Michał Niemczyk ANTYKWARIAT NUMIZMATYCZNY & Jakość, ochrona i prestiż Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest Autoryzowanym Dealerem NGC Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie pośrednictwa w gradingu monet. Legalny wywóz i przywóz monet Obsługa celna i podatkowa Bezpieczeństwo transakcji niemczyk@niemczyk.pl / tel

11 Nasza oferta Oferujemy W naszym sklepie oferujemy monety kolekcjonerskie z całego świata, złote i srebrne (także inwestycyjne), sztabki dostępne od ręki, medale, odznaki, odznaczenia, militaria i literaturę fachową. Kupując u nas mają Państwo gwarancję oryginalności wszystkich sprzedawanych walorów, rzetelny opis przedmiotów i ich stanu zachowania. Oferta ponad 2000 produktów jest wciąż aktualizowana i poszerzana. In our Company we offer coins from all over the world, gold and silver (also investment), gold bars available from stock, medals, badges, decorations, military objects and professional literature. Buying from us you have the guarantee of originality of all sold items, reliable descriptions of the objects and their gradings. Our offer of more than 2000 products is constantly updated and expanded. Doświadczenie zdobyliśmy podczas ponad 25-letniej działalności na rynku kolekcjonerskim. Renoma jaką uzyskała Firma została doceniona przez IAPN (najstarsze i najbardziej prestiżowe stowarzyszenie numizmatyków na świecie) jesteśmy pierwszą i jedyną polską firmą przyjętą do tego stowarzyszenia. Przyjmujemy przedmioty do sprzedaży komisowej lub kupujemy je za gotówkę Bezpłatnie wyceniamy przedmioty jak i całe kolekcje Pomagamy w poszerzaniu kolekcji i doradzaniu w jej przebudowie Oferujemy rzetelną pomoc i miłą obsługę Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, elastyczność i dyskrecję przy każdej transakcji The experience gained during more than 25 years in the collector market. The reputation our Company acquired has been recognized by IAPN (the oldest and most prestigious association of numismatists in the world) - we are the first and only Polish company accepted to this association. We accept items for commission sale or buy for cash We evaluate items and entire collections for free We assist in expanding the collection and advising in its rebuilding We offer reliable assistance and friendly service We guarantee professional advice, flexibility and discretion for every transaction

12

13 Antyk 1. Macedonia, Filip III Arrhidaeus pne, stater Grecja Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim z grzebieniem w prawo Rw.: Uskrzydlona postać Nike w lewo z gałązką oliwną,po prawej napis greką FILIPPOY. Po lewej monogram MH i zwinięty wąż śr. 17,5-18,0 mm; w. 8,40 g Au stan 3- Po tragicznej śmierci Aleksandra III Wielkiego w 323 roku p.n.e. Macedonia przypadła diadochowi Antypatrowi, który jednak zmarł w 319 roku. Na króla Macedonii w trakcie wojny domowej powołano upośledzonego Arrhidaeusa syna Filipa II z nieprawego łoża z Filinną. Wybijał złote statery na wzór Aleksandra o wadze ok 8,6 g. z imieniem królewskim. Pomimo otworu biżuteryjnego atrakcyjna i ciekawa moneta. Sear 6746; SNG COP II.1071 CENA: zł 2. Macedonia, Filip II r. p.n.e., tetradrachma Aw.: Głowa Zeusa w wieńcu laurowym w prawo. Rw.: Jeździec na koniu z gałązką palmową. Znak menniczy delfin. śr ,0 mm; w. 14,27 g Ag stan 2 Wspaniale zachowane detale. CENA: zł 13

14 Antyk 3. Attyka, Ateny, tetradrachma emisja z lat r. p.n.e. Grecja Aw.: Głowa Ateny w attyckim hełmie z grzebieniem zdobionym floralnym ornamentem w prawo Rw.: Sowa stojąca w prawo, za nią półksiężyc,po prawej napis AOE śr ,0 mm; w. 17,06 g Ag stan 3 Podstawowy typ ponadregionalnej ateńskiej monety srebrnej, kursującej na terenie Grecji przez blisko 200 lat. Rysunki po obu stronach są symbolami polis -Atena jako opiekunka miasta i jej ptak - sowa, umieszczona pierwotnie w zagłębieniu kwadratu. Pierwsze sówki" wyemitowano ok. 500 p.n.e. i z pewnymi zmianami ikonografii kontynuowano do lat 60-tych III wieku. Jej naśladownictwa można spotkać w Arabii i Palestynie, również z platerowanego brązu. Prezentowany egzemplarz pochodzi najprawdopodobniej z emisji z lat p.n.e. CENA: zł 4. Kalabria, Tarent, didradrachma p.n.e Aw.: Nagi jeździec na koniu w prawo. Rw.: Nagi Taras na delfinie w lewo, grecki napis TARAZ/AGA śr ,0 mm; w. 7,59 g Ag stan 3 Jedyna kolonia spartańska,rzekomo założona przez syna Posejdona Tarasa. Wyobrażenie młodzieńca na delfinie stało się trwałym elementem ikonograficznym właściwym dla monet tego miasta. Bite w rozmaitych wariantach kursowały w całej południowej Italii. Do dzisiaj motyw ten znajduje się w herbie miasta. Sear 363; BMC CENA: 500 zł 14

15 Antyk 5. Poeonia, tetradrachma. Król Patraos r. p.n.e. Grecja Aw.: Głowa młodzieńca. Rw.: Galopujący jeździec tratujący leżącego, broniącego się wojownika śr ,0 mm; w. 12,45 g Ag stan 3 Po śmierci króla Macedonii Perdikkasa III w 359 p.n.e., na północy kraju usamodzielniło się na kilkadziesiąt lat królestwo Paeonii pod panowaniem trzech króli: Lykkeiosa, Patraosa i Audeleona. Ciekawa i praktycznie jedyna do zdobycia tetradrachma małego hellenistycznego państewka do kolekcji antycznej Grecji. Sear 1520; SNG COP II CENA: zł 6. Achemenidzi, Dariusz I ( p.n.e.) darejka typ III AV m. Sardes Azja Aw.: Postać brodatego władcy w koronie skierowanego w prawo, trzymającego w lewej ręce łuk, w prawej włócznię. Rw.: Incusum. śr ,0 mm; w. 8,33 g Au stan 3 Podstawowy typ perskiej monety złotej, wykorzystywanej głównie na zachodzie państwa w Azji Mniejszej w okresie Dariusza I. Po zajęciu Lidii w 547 roku Achemenidzi przyswoili sobie typy monet Kroissosa (Krezusa) i technikę ich bicia. I tak złotą krezejkę zastąpiła darejka - złoty stater o wadze ok. 8,35 g, uzupełniany srebrnym siglosem o tych samych stemplach. To ujęcie władcy zalicza się do grupy III. Ciekawa moneta związana z historią antycznej Grecji. CENA: zł 15

16 Antyk 7. Antioch III Wielki ( p.n.e) tetradrachma, Antiochia nad Orontem Królestwo Seleucydów Aw.: Głowa Antiocha III w diademie w prawo Rw.: Dionizos w lewo; siedzący na omfalosie ze strzałą i łukiem; po bokach pionowo napisy greką: BAZILEOZ- ANTIOXOY; po lewej w polu monogram śr. 28,0 mm; w. 16,43 g Ag stan 3 Piękny, wyjątkowo głęboko bity portret hellenistycznego władcy największego państwa powstałego na gruzach imperium Aleksandra Wielkiego, rozciągającego się na Bliskim Wschodzie od wybrzeży Morza Śródziemnego aż po Indie. Obok założyciela dynastii - Seleukiosa I Nikatora - Antioch III Wielki uważany jest za najwybitniejszego jej przedstawiciela, który powstrzymał na jakiś czas rozpad swojego wielokulturowego państwa, który i tak był nieunikniony i to bez względu na rolę rodzącego się imperium rzymskiego. Czterodrachmowe monety z tego okresu posiadają charakterystyczny rewers z Dionizosem i omfalosem - starożytnym artefaktem w kształcie półokrągłego kamienia, znajdującego się w świątyni Apolla w Delfach i uważanego przez Greków za pępek świata. Monety srebrne Seleucydów są chętnie kolekcjonowane ze względu na atrakcyjne, o dużych walorach artystycznych portrety władców. Sear 6936; SNG COP.-(mon.) CENA: zł 8. Antioch VIII Grypos ( p.n.e.) tetradrachma Aw.: Głowa Antiocha VIII w diademie w prawo Rw.: Zeus Uranios stojący w lewo z gwiazdą i długim berłem; po bokach pionowo napisy greką: BAZILEOZ ANTIOXOY - EPIFANOYZ; po lewej w polu monogram, wokół wieniec laurowy śr ,0 mm; w. 15,97 g Ag stan 3 Kolejny portret hellenistycznego władcy państwa Seleucydów - Antiocha VIII Krzywonosa. Burzliwe panowanie (zamordowanie z obawy o własne życie matki Kleopatry Thei, śmierć brata Seleukosa i wojna domowa z przyrodnim bratem Antiochem IX) i powstające separatystyczne tendencje stanowią kolejne etapy upadania królestwa, które w 63 p.n.e. Pompejusz przyłączy do Rzymu. Na rewersach tetradrachm charakterystyczny rewers z pierwszych panowań dynastii - z Dionizosem siedzącym na omfalosie zastępują wyobrażenia Zeusa lub Ateny, tu -rzadsze wyobrażenie stojącego Zeusa Uraniosa. Sear 7143; SNG COP. VII/ CENA: zł

17 Antyk 9. C. Juliusz Cezar p.n.e., denar Rzym Aw.: Głowa bogini Venus w diademie w prawo Rw.: Eneasz wynosi na plecach swojego ojca Anchisesa (z płonącej Troi) trzymając w prawej ręce Palladium; z boku napis CAESAR śr ,5 mm; w. 3,79 g Ag stan 3 Jeden z najciekawszych, alegorycznych denarów dyktatora Rzymu. W bitwie pod Farsalos w 48 p.n.e. Cezar pokonał dwukrotnie liczebniejsze legiony Pompejusza. Zawołaniem bojowym żołnierzy było Venus Victrix i w podzięce za zwycięstwo Cezar konsekrował na Forum poświęconą bogini świątynię. Jej też podobiznę uwieczniono na awersie naszej monety. Rewers odnosi się do Gens Julia - rodu Cezara, której historia wywodzi się od czasów mitycznych, od zburzenia Troi. Syn bohaterskiego Eneasza, Ascanius-Julus był protoplastą tego rodu. Wynoszone przez Eneasza z pożogi Palladium ma potwierdzać historyczne związki z założeniem przez niego Rzymu, a tym samym świetną genealogię rodu Cezara. Wszystkie denary Cezara są rzadkie i poszukiwane, zwłaszcza w tak ładnym stanie. Sear - Julius Caesar 12; Albert 1400; Syd. 1013; Craw. 458/1 CENA: zł 17

18 Średniowiecze 10. Constantinus V Copronymus (senior augustus ), solidus Bizancjum Aw.: Ukoronowane popiersie Konstantyna V z krótką brodą po lewej i współrządcy cesarstwa jego syna Leona IV Chazara po prawej w udrapowanych chlamydach, pomiędzy nimi krzyż równoramienny, wokół górą napis. Rw.: Popiersie ojca Konstantyna - Leona III na wprost, w koronie z krzyżem i ozdobnym loros ; w prawicy długie berło z krzyżem z poprzeczkami śr ,5 mm; w. 4,42 g Au stan 3+ Rzadki i ciekawy solid z okresu ciemnego wieku" w historii Bizancjum - konfliktu ikonoklastycznego, który podzielił świat chrześcijański na zwolenników i przeciwników kultu świętych wizerunków. Zmiana wyobrażeń na monetach złotych - przyjęły wymowę dynastyczną - na rewersie założyciel dynastii syryjskiej (izauryjskiej) Leon III w cesarskim stroju ceremonialnym, na awersie wyobrażenia jego syna i wnuka jako władców żyjących. Charakterystyczna dla tego okresu zmiana języka propagandy - brak wyobrażeń postaci religijnych i tytulatury greckie zapisane alfabetem łacińskim, bardziej zrozumiałe dla poddanych cesarstwa. Szczegółowa analiza ikonografii solidów tego okresu w Mennictwie Bizantyjskim M. Salamona. A.U.Sommer 23.2; Sear 1551; BMC 7-10; R CENA: zł 18

19 Średniowiecze, Bolesław lll Krzywousty 11. Śląsk, denar, Legnica jako książę śląski Aw.: W wewnętrznej obwódce liniowej głowa księcia ujęta schematycznie na wprost. W otoku napis: [DVX]BOLIZLAVS Rw.: Podobna głowa św. Jana Chrzciciela w obwódce jw, W otoku napis: S[C]SIOHAN[NES] śr. 18,0 mm; w. 0,41 g Ag stan 3- Moneta znana już Lelewelowi i Stronczyńskiemu (1847, typ 8), do lat 90 ubiegłego wieku przypisywana Bolesławowi Chrobremu. Prof. S. Suchodolski w badaniach nad mennicą wrocławską przypisał ją Bolesławowi Śmiałemu. Ostatnie badania i znaleziska wskazują jako emitenta Bolesława III Krzywoustego, który w 1097, jeszcze za życia ojca, Władysława Hermana, otrzymał we władanie prowincję śląską. Wg. klasyfikacji W. Nakielskiego typ I Brakteat protekcyjny, emisja ok CENA: 800 zł Aw.: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do stojącego nad nim św. Wojciecha Biskup w lewej ręce trzyma pastorał, prawą unosi nad głową władcy. W otoku napis - zdeformowane wstecznie Adalbertus i proste Boleslaus śr. 27,5-28,0 mm; w. 0,51 g Ag stan 3- Brakteat, nazywany niegdyś pokutniczym, błędnie wiązany był z faktem pokuty Bolesława za zbrodnię krzywoprzysięstwa. Powstał jednak - jak wykazał Ryszard Kiersnowski - znacznie później i stanowił odpowiedz dworu polskiego na przymuszenie króla Bolesława III do hołdu przed cesarzem Lotarem III w Merseburgu w 1135 roku. Moneta pokazuje, że faktycznym zwierzchnikiem i opiekunem księcia Polski jest św.wojciech, a nie cesarz niemiecki i którego relikwie odnaleziono szczęśliwie w Gnieźnie w 1127 roku po zaginięciu podczas najazdu czeskiego. (za BRP )Brakteat znany z kilku odmian, wybijany był według silnie obniżanego standardu. Prezentowany egzemplarz jest odmianą postaci biskupa patrzącego na księcia. Stronczynski XIII-e; Kopicki 47 CENA: zł 19

20 Średniowiecze, Bolesław lv Kędzierzawy 13. Denar, typ św. Wojciech, Kraków Aw.: Książę na tronie z mieczem na kolanach, wokół legenda: od góry po lewej w prawo BOLEZ-LAVS, nad głową znak menniczy w kształcie miecza Rw.: Relikwiarz kwadratowy z głową św. Wojciecha centralnie. Wokół napis od prawej strony w lewo S ADALBERTVS, po prawej znak menniczy I śr ,0 mm; w. 0,51 g Ag stan 2+ Jedna z pierwszych emisji denarów cienkich Bolesława IV z postacią księcia w majestacie na tronie z mieczem na kolanach, wskazującej na władcę jako sprawiedliwego sędziego, uwypuklając jego jurysdykcyjne kompetencje (R. Kiersnowski, W. Garbaczewski). Wraz z odniesieniem się do osoby św. Wojciecha na rewersie, było to ważne przesłanie po odsunięciu od władzy seniora rodu, brata Władysława II. Piękny egzemplarz. Suchodolski XI/XII-typ 1; Stronczyński II.51 odmiana m -war.; Kopicki 54; Gumowski (Graz) 89 CENA: zł 14. Denar, typ św. Wojciech, Kraków Aw.: Książę na tronie, z mieczem na kolanach, wokół legenda od góry w lewo BOLEZ-LAVS, nad głowa znak menniczy w formie miecza. Rw.: Relikwiarz kwadratowy z głową św. Wojciecha centralnie. Wokół napis od prawej strony w S ADALBERTVS po prawej znak menniczy I (miecz). śr. 16,5 mm; w. 0,50 g Ag stan 2+/1- Inna odmiana, zapewne pierwszej emisji, denara Bolesława IV Kędzierzawego, ze znakiem mennicy i odwrotnym napisem ADALBERTVS. Wyjątkowo pięknie i czytelnie wybity egzemplarz. Suchodolski XI/XII-typ 1; Stronczyński II.54 odmiana o; Kopicki 54; Gumowski (Graz) CENA: zł

21 Średniowiecze 15. Brakteat anonimowy, Wielkopolska, koniec XIII w. Aw.: Postać rycerza na wprost w zbroi, z tarczą i mieczem uniesionym w górę, z boku po lewej znak menniczy - gwiazda. śr ,0 mm; w. 0,15 g Ag stan 2 Moneta znana właściwie tylko ze skarbu w Głębokim (1872), zawierającego brakteaty z okresu do roku 1195 (poz. Wg. Polkowskiego-37). Wyobrażenie i aureola wokół głowy wskazują na wzorce monet magdeburskich ze św. Maurycym, co zauważa Stronczyński (Tab. XX.20 ) Kopicki w pierwszym wydaniu swojego skorowidza przypisywał ją księciu wielkopolskiemu Odonowi ( ) VII-RR, co było wprawdzie chronologicznie właściwe, ale brak innych odniesień spowodował na razie zaliczenie tej monety do brakteatów anonimowych oczekujących na dalsze znaleziska i klasyfikację (Kop. 266 a-b). Ładny, centryczny egzemplarz z lekkim śladem zagięcia, stara oryginalna patyna. Str. XX-20; Kopicki 266a-b R3 CENA: zł 21

22 Średniowiecze, Leszek Biały (?) Brakteat anonimowy, I poł. XIII wieku, Księstwo Krakowskie Aw.: Cztery wyobrażenia zwierząt z podwójnym porożem w półkolistych symetrycznych polach podziału;centralnie pierścień otoczony kulami. śr ,0 mm; w. 0,12 g Ag stan 1 Jedna z bardziej frapujących kompozycją monet z zespołu średniowiecznych brakteatów krakowskich, przypisywanych panowaniu Leszka Białego. Kompozycji tej poświeciła B. Haczewska artykuł w Notae. B.Haczewska - B.Paszkiewicz: NOTAE V -poz. 14 CENA: zł 17. Brakteat anonimowy, I poł. XIII wieku, Księstwo Krakowskie Aw.: Smok skrzydlaty skręcony w lewo,zwrócony w prawo otwarta paszczą, z zakręconym ogonem pokrytym łuskami; pod nim motyw floralny. śr. 14,0 mm; w. 0,07 g Ag stan 1 B ez wątpienia jedna z najpiękniejszych monet piastowskich o wyrafinowanej kompozycji, ogromnej ekspresji i dynamice oraz charakteryzująca się znakomitym, dojrzałym warsztatem rzeźbiarskim. Smok, jak widzi to W. Garbaczewski w Ikonografii monet piastowskich, to samodzielny element kompozycyjny stempla, nie wymagający żadnych dopowiedzeń symbol władcy w całej jego groźnej potędze. B.Haczewska - B.Paszkiewicz: NOTAE V -poz. 14 CENA: zł 22

23 Średniowiecze, Bolesław ll Szczodry 18. Denar królewski, emisja po roku /80 Aw.: Popiersie władcy z profilu, w koronie z mieczem w dłoni, po prawej znak menniczy Z+ Rw.: Budowla o trzech wieżach zwieńczonych kulistymi kopułami. śr. 13,0 mm; w. 0,83 g Ag stan 3+ Tzw. królewski" typ denara tego władcy, z wyraźnie zaakcentowanymi atrybutami władzy monarszej - koroną i mieczem, bity po koronacji w 1076 roku. Na rewersie dopatrują się wyobrażenia krakowskiej katedry. Ta kolejna, po tzw. książęcej emisja rzadsza i z mniejszą już ilością odmian świadczy o świetnym zorganizowaniu mennicy krakowskiej, jako warsztatu stałego, zapewnie nie bez udziału doświadczonych saskich mincerzy. Znane są bowiem dobre stosunki z książętami i biskupami saskimi, którzy swoim buntem przeciw cesarzowi w 1073 dopomogli Bolesławowi w zerwaniu stosunku lennego z cesarzem Henrykiem IV. Na rewersie w trójwieżowej budowli z kopułami dopatruje się wyobrażenia katedry krakowskiej. Suchodolski XI/XII-typ 2; Stronczynski 32-odm. c; Kopicki 27h; Gumowski CNP CENA: zł 23

24 Zygmunt l Stary Król Polski Trojak (3 grosze) 1535, Toruń dla ziem pruskich Aw.: Głowa króla w prawo, w czepcu i w zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TOCI PRVSS Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / GROSSVS / ARGENTE / TRIPLEX / PRVSSIE / 1535 śr. 22,0 mm; w. 2,65 g Ag stan 3+/2- Egzemplarz z ciemną, starą patyną i ładnie zachowanymi detalami. Iger T.35.1.a R4 CENA: zł 20. Trojak (3 grosze) 1536, Elbląg z kolekcji Potockich Aw.: Napis w sześciu wierszach: III / SIGIS I REX / POLONIE / DO TOCIVS / PRVSSIE / 1536 Rw.: Tarcza z herbem miasta, po bokach inicjały E-I (Elbląg-Iustus, Jost Decjusz). Nad tarczą znak x W otoku: GROSS AR TRIPLEX CIVIT ELBINK śr. 22,0 mm; w. 2,44 g Ag stan 3+/2- Znakomita proweniencja monety - na awersie herb Pilawa, znak własnościowy kolekcji Potockich. Odmiana z napisem ELBINK. Egzemplarz ze starą patyną. Kopicki 7088; Iger E.36.1.d R2; CNCE 205 CENA: zł 24

25 Zygmunt l Stary Król Polski Denar 1538, Elbląg Aw.: Orzeł Prus Królewskich. Rw.: Tarcza z herbem miasta. Po bokach tarczy skrócona data 3-8 śr ,0 mm; w. 0,21 Ag stan 3- Moneta nienotowana i nieznana dotychczas w literaturze. Do tej pory uważano, że pierwszy datowany rocznik dla Zygmunta Starego to właśnie Z denarów datowanych za Zygmunta Starego były znane do tej pory dwa roczniki: 1539 (R6) i 1545 (R8). Opisywany egzemplarz ma datę 1538 r i jest pierwszą znaną taką monetą. Tyszkiewicz nie odnotowuje w swoim cenniku rocznika 1538, natomiast wycenia denara z 1539 roku na 25 marek w złocie i opatruje go dodatkowo znakiem zapytania, co było wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety takiej w handlu nie spotkał. Moneta uszkodzona przez korozję. Tyszkiewicz 25? (1539) CENA: zł 25

26 Zygmunt l Stary Król Polski Grosz 1546, Kraków odmiana z amorkami Aw.: Pod koroną czterowierszowy napis: SIGISMVND / PRIM REX / POLONIE / S T Amorki umieszczone w ornamentach korony. U dołu herb Leliwa. Rw.: Orzeł Jagielloński. W otoku: MONETA REGNI POLONI 1546 śr. 23,0 mm; w. 1,73 g Ag stan 3/3+ Bardzo rzadka odmiana z amorkami znajdującymi się wewnątrz korony królewskiej na awersie. Moneta wybita tymi samymi stemplami co jedyny do tej pory znany egzemplarz ze zbioru Frankiewicza. Kopicki 429 R8; Kurpiewski 63 R8; Gumowski 491 CENA: zł 26

27 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Półgrosz 1558, Wilno, NGC MS63 Aw.: Orzeł Jagielloński. W otoku: SIGIS AVG REX PO MAG DV X LI Rw.: Pogoń w lewo oraz data 1558 W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITVA Srebro Rzadka moneta w tak wysokim gradingu. Menniczy egzemplarz. Dużo połysku. Wspaniałe detale. Ivanauskas 4SA84-24 CENA: 500 zł 24. Trojak (3 grosze) 1562, Wilno Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO MAG DUX LIT Rw.: W polu Pogoń, pod nią nominał III i herb Kolumny Giedymina. W otoku: GROS VS TRIPL MAG DVCA LITV śr ,0 mm; w. 6,76 g Ag stan 3- Rzadki trojak z popiersiem króla, z mennicy litewskiej. Trojaki te wybijane były z kruszcu o małej zawartości srebra, dlatego są większe i cięższe od innych trojaków z tego okresu. Są spotykane na rynku numizmatycznym, jednakże bardzo często są źle zachowane. Iger V.62.1.d R3; Ivanauskas 9SA78-1; Tyszkiewicz 18 CENA: zł 27

28 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski lot 25 28

29 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Dukat 1555, Gdańsk Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGI3 AVG REX POLO D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au stan 2-/3+ W mennicy w Gdańsku w 1555 roku przygotowano siedem par stempli do bicia dukatów. Wszystkie odmiany należą do monet bardzo rzadkich. Odmiana z napisem POLO D PRVS została wybita dwoma parami stempli z odmiennym zapisem daty. Oferowany dukat jest ciekawym przykładem pracy rytownika stempli, bowiem rytownik tak ścieśnił napis, że musiał na końcu napisu bardzo luźno ułożyć cyfry daty, aby zapełnić wolne miejsce. Po raz pierwszy tę odmianę dukata opisano w oparciu o zbiór Johna Philppa. Kolejny dukat pojawił się w 1930 roku, na licytacji legendarnej kolekcji M. Frankiewicza. Dukata tej odmiany nie posiadał E. Hutten Czapski. Odmiana ta znajduje się tylko w dwóch zbiorach publicznych, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Berlinie. Przed wojną egzemplarz tej odmiany był w zagrabionym zbiorze malborskim. Bardzo rzadki dukat gdański. Po wojnie tylko kilka razy był notowany na aukcjach. Na rynku numizmatycznym znajdują się nie więcej niż trzy egzemplarze. Kopicki 7377; Friedberg 2; CNG 97; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 95; Kaleniecki s. 33 (dwie odmiany razem); Tyszkiewicz 150 CENA: zł 29

30 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Grosz 1556, Gdańsk Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX P DPR 3 SI Rw.: Tarcza z herbem miasta. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANEN 1556 śr. 22,0 mm; w. 1,87 g Ag stan 2- Odmiana z dużą głową króla i końcówką legendy awersu P DPR 3 SI Tyszkiewicz 4 CENA: zł 30

31 Stefan Batory Król Polski Trojak (3 grosze) 1579, Olkusz Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL Rw.: Napis w pięciu wierszach: III / GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / (data rozdzielona herbem Batorych - Wilcze Kły). śr. 21,0 mm; w. 2,19 g Ag stan 3 Odmiana z dużą głową króla rozdzielającą napis otokowy i końcówką legendy POL. Rzadka moneta z ładną, lekko złocistą patyną. Kopicki 503 R3 - var.; Kurpiewski 95 R2; Iger O.79.3.c R4; Tyszkiewicz 10; Parchimowicz 42.a1 CENA: zł 28. Trojak (3 grosze) 1580, Olkusz Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX PO Rw.: Orzeł i Pogoń. Napis w czterech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / 1580 śr ,0 mm; w. 2,28 g Ag stan 2-/3+ Odmiana z dużą głową króla rozdzielającą napis otokowy i końcówką legendy PO. Trojak podobny do Iger O.80.3 R5, ale odmiana interpunkcyjna z kropką na początku i końcu legendy awersu. Ten wariant awersu opisuje Janusz Reyman pozycja 52 (Czp.9410 R5, MNW, MNP) Mennica Olkuska Ossolineum Rzadkość polega na różnicy interpunkcji i rozetkach na rewersie przy Orle i Pogoni. Bardzo rzadki wariant, praktycznie nie pojawiający się w handlu. Kopicki 510 R5; Kurpiewski 103 R6; Iger O.80.3 R5 - var.; Tyszkiewicz 30 CENA: zł 31

32 Stefan Batory Król Polski Trojak (3 grosze) 1583, Olkusz PCGS MS62 Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL M D L Rw.: Orzeł i Pogoń, pomiędzy nimi mała tarcza z herbem Batorych nad nią nominał III. U dołu mała tarcza z herbem Przegonia podskarbiego Jana Dulskiego i jego inicjałami, po bokach tarczy data Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ Srebro Rzadki typ monety, szczególnie w takim stanie zachowania. Kopicki 522 R2; Kurpiewski 162 R; Iger O.83.3.f R1; Tyszkiewicz 2 CENA: zł 30. Trojak (3 grosze) 1586, Ryga, NGC MS62 Srebro Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D L Rw.: Nominał III między liliami, poniżej mały herb Rygi i data Napis w czterech wierszach: GR OS / ARG TRIP / CIVI RI / GE Wariant z dużą głową króla (rzadszy). Wspaniale zachowany egzemplarz XVI-wiecznej monety. Menniczy stan zachowania. Kopicki 8097 R; Kurpiewski 454 R; Iger R.86.2.c R4; Tyszkiewicz 0,50 CENA: 800 zł 32

33 Stefan Batory Król Polski Dukat 1581, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 81 śr. 22,0 mm; w. 3,5 g Au stan 3+/2- Rzadki dukat gdański, sporadycznie pojawiający się w handlu. Resztki połysku menniczego. Egzemplarz gięty. Kopicki 7442 R4; Kurpiewski 391 R4; Tyszkiewicz 50; Kaleniecki s. 56 CENA: zł 33

34 Stefan Batory Król Polski Dukat 1583, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83 śr. 22,0 mm; w. 3,52 g Au stan 1/1- Bardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego. Odmiana z otokiem wewnętrznym z korali i perełek. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu. Piękny egzemplarz, dużo blasku menniczego. Centrycznie wybity. Kopicki 7444 R4; Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Cz. 710 R2; Kurpiewski 393 R3; CNG 136 IV; Parchimowicz (Batory) 176f CENA: zł 34

35 Stefan Batory Król Polski Dukat 1584, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84 śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au stan 2-/3+ Wczesny typ popiersia. Odmiana bez gałązki nad herbem Gdańska. Dotychczasowa literatura łączy ją z dużo popularniejszymi odmianami z gałązką nad herbem. Bardzo rzadka moneta. Po raz drugi na rynku numizmatycznym. Egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Delikatnie gięty. Kopicki 7446; Friedberg 3; CNG nie notuje; Kaleniecki nie notuje; Tyszkiewicz 35 (wszystkie odmiany) CENA: zł 35

36 Stefan Batory Król Polski Dukat 1586, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień, Gracjana Gonzallo. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 21,0 mm; w. 3,42 g Au stan 2- Znane są dwie odmiany z różnym układem wewnętrznych obwódek: koralowo-perełkowa (opisywany egzemplarz) i perełkowo-sznurowa. Bardzo ładny egzemplarz. Lekko niedobity. Dużo połysku menniczego. Lekko gięty. Kopicki 7452 R3; Kurpiewski 397 R; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 132; Kaleniecki s ; Parchimowicz (Batory) 178 c; Tyszkiewicz Dukat 1586, Gdańsk CENA: zł Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 22,0 mm; w. 3,48 g Au stan 2+/1- Odmiana z wewnętrzną obwódką perełkowo-sznurową. Wyśmienity egzemplarz. W takim stanie zachowania moneta rzadko pojawiająca się w handlu. Kopicki 7452 R3; Kurpiewski 397 R; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s ; Parchimowicz (Batory) 178 c1; Tyszkiewicz CENA: zł

37 Stefan Batory Król Polski Dukat siedmiogrodzki 1586, Nagybanya Aw.: Siedząca na półksiężycu Madonna z małym Chrystusem na ręku. Mała tarcza z herbem Batorych przerywa napis u dołu. W otoku: STEPHANV D G REX PO PRV Rw.: Stojąca postać św. Ladysława z halabardą i jabłkiem panowania. Po bokach inicjały N-B (Nagybanya) W otoku: S LADISLAVS REX 1586 śr. 22,0 mm; w. 3,36 g Au stan 3+ Stefan Batory, zanim został wybrany na króla Polski był księciem Siedmiogrodu. Po wstąpieniu na tron Rzeczpospolitej, wybijał monety także w mennicach siedmiogrodzkich. Zbyt skromne możliwości produkcyjne mennic koronnych i litewskiej nie zapewniały w pełni zaspokojenia w złote monety potrzeb skarbu królewskiego. Rzadka odmiana dukata z PO na awersie. Kopicki 10506; Dutkowski (Złoto...) 101; Parchimowicz Dukat siedmiogrodzki 1586, Nagybanya CENA: zł Aw.: Siedząca na półksiężycu Madonna z małym Chrystusem na ręku. Mała tarcza z herbem Batorych przerywa napis u dołu. W otoku: STEPHANV D G REX POL PRV Rw.: Stojąca postać św. Ladysława z halabardą i jabłkiem panowania. Po bokach inicjały N-B (Nagybanya) W otoku: S LADISLAVS REX 1586 śr. 22,5 mm; w. 3,48 g Au stan 3 Odmiana z POL na awersie. Ślady gięcia, patyna. Kopicki R4; Dutkowski (Złoto...) 101; Parchimowicz 2622 CENA: zł 37

38 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1600, Poznań błąd legendy rewersu Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP R RO śr. 20,0 mm; w. 2,43 g Ag stan 3+ Moneta podobna do Iger P.001.c lecz z błędną końcówką legendy rewersu ARG./TRIP:R.RO/. Numizmat wcześniej nienotowany na polskim rynku RZADKOŚĆ. Iger P.001.c (podobny) CENA: zł 38

39 Zygmunt lll Waza Król Polski lot 39 39

40 Zygmunt lll Waza Król Polski Talar 1626, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr ,0 mm; w. 28,89 g Ag stan 2-/3+ Talar ten należy do bardzo rzadkich. Znanych jest około 8-12 sztuk. Był ozdobą najlepszych zbiorów. Na rynku znajdują się egzemplarze pochodzące ze zbiorów Zygmunta Chełmińskiego, L. Frankiewicza. H. Karolkiewicz miał egzemplarz ze zbiorów amerykańskich. Ponadto kolejny egzemplarz pojawił się na aukcji w Polsce. Wystawione dotychczas na aukcjach trzy talary były różnymi egzemplarzami. Opisywany jest zatem czwartym lub piątym (nieznany jest los egzemplarza po Chełmińskim), występującym na rynku numizmatycznym. Zgodnie z powszechnie obowiązującą klasyfikacją stopni rzadkości, stopień rzadkości R6 to 7-25 egzemplarzy, czyli jest to bardzo duża rzadkość. Trzeba wziąć też pod uwagę, że z 15 egzemplarzy opisanych przez Jana Dostych w katalogu: 5 jest w muzeach (MNK, MNW-wa 2 szt, Poznań, Ermitaż). Z pozostałych 10 część na pewno jest w poważnych kolekcjach których właściciele nigdy ich nie sprzedadzą i pojawią się na rynku dopiero po ich śmierci. Pozostaje więc tylko kilka które od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach, czyli tylko kilka egzemplarzy jest dostępnych w handlu. O wyjątkowości tego talara stanowi niepowtarzalne popiersie króla na awersie, które nigdzie nie jest spotykane, w żadnym innym roczniku. Najwyższej klasy numizmat. Ładnie zachowany. Kopicki 1333; Davenport 4315; H-Cz. 1528; Karolkiewicz 2204; Frankiewicz 213; Chełmiński 239; Tyszkiewicz 180; Dostych R6 CENA: zł 40

41 Zygmunt lll Waza Król Polski Talar 1628, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr. 41,0 mm; w. 28,26 g Ag stan 3+/2- Rzadsza odmiana talara z herbem Półkozic (Hermolaus Ligęza, Podskarbi Wielki Koronny) na awersie. Piękna, błękitna, stara patyna, dobrze zachowane detale. Kopicki 1374; Davenport 4316; Tyszkiewicz 6; Dostych R4 CENA: zł 41. Talar 1630, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRV MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HR REX śr. 43,0 mm; w. 27,94 g Ag stan 3+/2- Odmiana talara z herbem Półkozic w tarczy na awersie i końcówką legendy awersu MASO. Po zakończeniu napisów otokowych : (dwukropek). Kopicki (2007) 1030 (podobny); Davenport 4319; Dostych R6 CENA: zł 41

42 Zygmunt lll Waza Król Polski Talar 1631, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data W otoku: SAM LIV NENO SVE GOT VAD Q H R REX śr. 44,0 mm; w. 28,04 g Ag stan 3+/2- Odmiana talara, gdzie miecz nie przecina krzyży. Kopicki 1037; Davenport 4316; Dostych R4 CENA: zł 42

43 Zygmunt lll Waza Król Polski Półtalar 1631, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVSI MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data W otoku: SAM LIV NE NO SVE GOT VAD Q H R REX śr. 38,5 mm; w. 14,6 g Ag stan 2/2+ Półtalary z 1631 roku mają dwa typy rewersu z legendą NE NO SVE (oferowany egzemplarz) lub NEG NOS SVE. Odmiana z wąską półpostacią króla. Bardzo rzadki i ciekawy numizmat. Półtalary są monetami bardzo rzadkimi, dużo rzadszymi od talarów. Kopicki 973 R5; Tyszkiewicz 50; Dostych P R6 CENA: zł 44. Trojak (3 grosze) bez daty, Wschowa Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGI3 D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach inicjały I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIA śr. 20,0 mm; w. 2,29 g Ag stan 3+ Bardzo rzadki trojak bez daty z mennicy wschowskiej. Iger W.bd.4.b R5 CENA: zł 43

44 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1607, Kraków Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX POL M DL Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; w. 2,34 g Ag stan 3/3- Bardzo rzadki trojak krakowski sporadycznie pojawiający się w handlu. Egzemplarz posiada korozję w tle oraz defekt blachy. Kopicki 1219 R5; Iger K.07.1 R5 46. Trojak (3 grosze) 1598, Wilno Łabędź CENA: zł Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX PO M DL Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. Data rozdzielona herbem Łabędź i głową wołu przebitą hakami. Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L śr. 21,0 mm; w. 2,02 g Ag stan 2- Bardzo rzadki typ trojaka wileńskiego z Łabędziem na rewersie (po lewej stronie). Nieczytelna data. Lekko niedobity egzemplarz. Iger V.98.3a R5 44 CENA: zł

45 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1599, Wilno, PCGS Genuine AU Details Łabędź Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Wazów Snopek. U góry nominał III, data rozdzielona herbem Łabędź i znakiem menniczym hak, mincmistrza mennicy wileńskiej, Zachariasza Bolla. Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L Srebro Rzadki trojak litewski w amerykańskim gradingu. Data 1599 rozdzielona herbem Łabędź i znakiem menniczym hak. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym i delikatna patyną. Kopicki nie notuje; Ivanauskas 5SV66-40; Iger V.99.1.b R4 CENA: zł 48. Półtorak 1619, Wilno Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek Wazów. W otoku: SIG III D G REX P M D L Rw.: Jabłko królewskie z cyfrą 24 w środku. Po bokach skrócona data 1-9 W otoku: MON NOVA (3) MAGNI D L śr ,0 mm; w. 1,31 g Ag stan 1- Rzadki półtorak litewski, lekko niedobity. Intensywny blask menniczy, piękne detale i delikatna patyna. Wyśmienity stan zachowania. Ivanauskas 4SV11-1 CENA: zł 45

46 Zygmunt lll Waza Król Polski Donatywa wagi 10 dukatów 1614, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, w płaszczu spiętym agrafą, w którą wpisano datę Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGISMVNDVS III D G REX POLON ET SVEC MAG DVX LIT RVS PRVSSIÆ Rw.: Ozdobny herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Pod tarczą data 16 14, nad tarczą wśród ornamentów inicjały S-A (Samuel Ammon, medalier) oraz F-B (nieznany rytownik lub medalier). W otoku: EX AVRO SOLIDO REGIA CIVITAS GEDANENSIS F F śr ,0 mm; w. 34,72 g Au stan 4 Wyjątkowej klasy donatywa Zygmunta III Wazy, potwierdzająca kunszt warsztatu medalierskiego Samuela Ammona z Gdańska autora i wykonawcy stempli. Donatywy (od łac. donatio darowizna, dar) od XVI wieku bite były głównie przez mennice miejskie (Gdańsk, Elbląg, Toruń, Ryga). Były to najczęściej okazałe medale złote i srebrne o wielokrotności dukatów, co sprawiało, że miały one wartość monety obiegowej. Były to prezenty i wyraz hołdu dla odwiedzających miasto wysokich dostojników królewskich lub samego monarchy. Na donatywach spotykamy charakterystyczną sentencję łacińską EX AURO SOLIDO CIVITAS... w tłumaczeniu: "...z czystego złota miasto (Gdańsk) kazało wybić". 10-dukatówki to jedne z największych donatyw, zazwyczaj miały wagę 1,5-5 dukatów. Na naszej ostatniej aukcji taka donatywa w stanie 2 osiągnęła zł (Niemczyk, Aukcja 7, maj 2015). Bardzo rzadki egzemplarz, niestety w bardzo słabym stanie zachowania. H-Cz R2; Kaleniecki str. 211 CENA: zł 46

47 Zygmunt lll Waza Król Polski Dukat 1595, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL D PRV Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą monogram PK, przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 22,0 mm; w. 3,51 g Au stan 3+ Rzadki dukat gdański z niepełnym imieniem króla oraz końcówką napisu PRV. Egzemplarz gięty. Kopicki 7517; Friedberg 10; CNG 176; H-Cz. 965 R2; Kaleniecki s. 151; Tyszkiewicz Dukat 1595, Gdańsk CENA: zł Aw.: Popiersie w koronie, w zbroi i krezie. W otoku: SIGISMVND III D G REX POL D PRV S Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą monogram PK, przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 21,5 mm; w. 3,48 g Au stan 3+ Odmiana dukata gdańskiego z 1595 roku z pełnym imieniem króla oraz napisem PRVS w legendzie awersu. Numizmat sporadycznie pojawiający się na rynku numizmatycznym. Kopicki 7517 R4; Friedberg 10; CNG 176; H-Cz. 964 R2; Kaleniecki s. 152; Tyszkiewicz 20 CENA: zł 47

Sobota, 23.05.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 403. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska

Sobota, 23.05.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 403. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska od 1989 roku Aukcja 7 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sklep internetowy Sobota, 23.05.2015 Rozpoczęcie aukcji

strona 1 szeląg koronny

1 Solid: Bor:Mer B

Zygmunt I Stary i 100 dukatów Zygmunta III niezwykłe monety kolekcjonerskie NBP

Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska od 1989 roku Aukcja 10 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo - osobista Licytacja na żywo przez internet Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sobota,

strona 1 szeląg gdański

Tadeusz Bohatyrewicz, Ciekawe monety ze skarbu znalezionego w Liwie

NIENOTOWANE ODMIANY HALERZY WROCŁAWSKICH MACIEJA KORWINA

Monety - Rzeczpospolita Obojga Narodów XVII w.

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Co to są talary medalowe? Są to medale które z różnych powodów nie mogą być nazwane monetami. Bo żeby produkt

KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ

KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Jakub Jacobson von Emden, zarządca mennicy koronnej w Bydgoszczy do bicia talarów nie

SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA

Szóstak m. Bydgoszcz 1678 rok

you see decision. oznacza to, Whenever kiedy widzisz biznes, someone once made Za każdym razem, który odnosi sukces,

you see decision. oznacza to, Whenever kiedy widzisz biznes, someone once made Za każdym razem, który odnosi sukces, PREMIUM Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję. Whenever you see a successful business, someone once made a courageous decision. Szanowni

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH WŁADYSŁAWA IV WAZY Z LAT

Skarby Stanisława Augusta

Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku. Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73

Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku. Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73 Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73 2012 Mateusz Sikora (Poznań) Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet we

KATALOG TALARÓW KORONNYCH WŁADYSŁAWA IV WAZY Z LAT

SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA

ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL

ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL Read Online and Download Ebook ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL DOWNLOAD EBOOK : ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA Click link bellow and free register

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round Extraclass Football Men Season 2009/10 - Autumn round Invitation Dear All, On the date of 29th July starts the new season of Polish Extraclass. There will be live coverage form all the matches on Canal+

Revenue Maximization. Sept. 25, 2018

Revenue Maximization. Sept. 25, 2018 Revenue Maximization Sept. 25, 2018 Goal So Far: Ideal Auctions Dominant-Strategy Incentive Compatible (DSIC) b i = v i is a dominant strategy u i 0 x is welfare-maximizing x and p run in polynomial time

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince Ziemí Koruny České.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Aukcja 29

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Skarby Stanisława Augusta

Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition)

Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Janusz Leszek Jurkiewicz Click here if your download doesn"t start automatically Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Janusz Leszek Jurkiewicz

Copyright by Wydawnictwo EPROFESS

Copyright by Wydawnictwo EPROFESS Copyright by Wydawnictwo EPROFESS Wydanie I, 2012 ISBN: 978-83-62435-30-2 Projekt okładki: Jacek Piekarczyk Wszelkie prawa zastrzeżone. Każda reprodukcja lub adaptacja całości bądź części niniejszej publikacji,

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Kazimierz Jagiellończyk (1447 1492) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Władysław Jagiełło (1386 1434) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Ludwik Węgierski (1370 1382) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Tychy, plan miasta: Skala 1: (Polish Edition)

Tychy, plan miasta: Skala 1: (Polish Edition) Tychy, plan miasta: Skala 1:20 000 (Polish Edition) Poland) Przedsiebiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne (Katowice Click here if your download doesn"t start automatically Tychy, plan miasta: Skala 1:20 000

Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition)

Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition) Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition) Robert Respondowski Click here if your download doesn"t start automatically Wojewodztwo Koszalinskie:

KOMUNIKAT 2. The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry. Conference information:

KOMUNIKAT 2. The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry. Conference information: AT 1 KOMUNIKAT 2 The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry Conference information: AT 1 PLACE OF CONFERENCE Address: ACH - DS "Krakowiak" 30-150 Kraków

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Władysław I Łokietek Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Dynamiczny DNS dla usług typu Neostrada przykład konfiguracji

Dynamiczny DNS dla usług typu Neostrada przykład konfiguracji W usłudze Neostrada TP czy Net24 (Netia) router otrzymuje jeden publiczny adres IP, który zapewnia globalną osiągalność routera z dowolnego miejsca w Internecie. Niestety adres ten ulega losowej wymianie

MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC

MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC GROSZ 115/2008 Dariusz Ejzenhart MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC Wśród wielu odmian monet zastępczych Ziębic na szczególną uwagę zasługują wyemitowane przez Magistrat Miasta ze względu

DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH

DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH WROCŁAW 2008 Copyright by Dariusz Ejzenhart 2 Za recenzje oraz cenne wskazówki autor dziękuje: Panu Profesorowi Stefanowi K. Kuczyńskiemu

Powiatowy Konkurs Historyczny Polska Piastów etap szkolny (klucz odpowiedzi)

Powiatowy Konkurs Historyczny Polska Piastów etap szkolny (klucz odpowiedzi) Honorowy Patronat Pan Jarosław Szlachetka Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Józef Tomal Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Paweł Machnicki Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Pan Paweł Piwowarczyk

antykwariatdj.onebid.pl AUKCJA 2

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince Ziemí Koruny České.

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent Złoto Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość Jeśli szukasz zróżnicowanych form lokowania kapitału lub po prostu chcesz czuć wartość swoich pieniędzy, zainwestuj w złoto. Inwestycja w złoto od zarania

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Aleksander Jagiellończyk (1501 1506) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition)

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition) Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Zakopane,

Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych.

Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych. Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych www.nbp.pl/monety Nominał: 2018 zł Metal: Stempel: Średnica: Masa: Nakład: Projektant: Data emisji: Emitent: Au 999,9/1000 lustrzany/zwykły

KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH ETAP SZKOLNY KLUCZ ODPOWIEDZI

KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH ETAP SZKOLNY KLUCZ ODPOWIEDZI KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH ETAP SZKOLNY KLUCZ ODPOWIEDZI Zadanie 1. (0-2 pkt) A. TAK; ten sam kodeks; dotyczą tego samego kodeksu Uwaga: jeśli uczeń napisał NIE zero punktów za

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Zygmunt I Stary (1506 1548) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

What our clients think about us? A summary od survey results

What our clients think about us? A summary od survey results What our clients think about us? A summary od survey results customer satisfaction survey We conducted our audit in June 2015 This is the first survey about customer satisfaction Why? To get customer feedback

Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1)

Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1) Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne V, 1933, s. 46-62 Barbara Piwocka Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1) W jesieni r. 1932 w Karczmiskach (pow. puławski) przy robolach polnych, wykopała

Katowice, plan miasta: Skala 1: = City map = Stadtplan (Polish Edition)

Katowice, plan miasta: Skala 1: = City map = Stadtplan (Polish Edition) Katowice, plan miasta: Skala 1:20 000 = City map = Stadtplan (Polish Edition) Polskie Przedsiebiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera Click here if your download doesn"t start automatically

GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Czym jest godło? Godło to symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej. W przypadku państwa

O NAS. Mennica Polska kontynuuje swą 250-letnią tradycję

O NAS. Mennica Polska kontynuuje swą 250-letnią tradycję MENNICA POLSKA O NAS Mennica Polska kontynuuje swą 250-letnią tradycję W 1766 roku Król Stanisław August założył mennicę, która miała na celu wybijanie najpiękniejszych monet na Starym Kontynencie. Misja

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Półtalary Zygmunta III Wazy były bite w mennicy bydgoskiej w latach 1620, 1622 i w latach 1628 1632. W roku

Brakteaty. Marek Folwarniak. Bolesława. Krzywoustego. w polskich zbiorach. Fot. Daniel Pach. 30 Inne Oblicza Historii

Brakteaty. Marek Folwarniak. Bolesława. Krzywoustego. w polskich zbiorach. Fot. Daniel Pach. 30 Inne Oblicza Historii N U M I Z M A T Y K A Brakteaty Bolesława Marek Folwarniak Krzywoustego w polskich zbiorach Fot. Daniel Pach 30 Inne Oblicza Historii rakteaty 1 Bolesława Krzywoustego z postacią św. Wojciecha należą do

Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu

Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu Rejestracja na Portalu Online Job Application jest całkowicie bezpłatna i składa się z 3 kroków: Krok 1 - Wypełnij poprawnie formularz

Wystawa prezentuje złote i srebrne monety polskie od X wieku do czasów współczesnych. Jej celem

Wystawa prezentuje złote i srebrne monety polskie od X wieku do czasów współczesnych. Jej celem Wstęp Wystawa prezentuje złote i srebrne monety polskie od X wieku do czasów współczesnych. Jej celem jest spopularyzowanie dziejów polskich monet kruszcowych nie tylko jako przedmiotu kultury materialnej,

Dolny Slask 1: , mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition)

Dolny Slask 1: , mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition) Dolny Slask 1:300 000, mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Dolny Slask 1:300 000, mapa turystyczno-samochodowa: Plan Wroclawia

Choinka srebrna moneta kolekcjonerska Opis produktu:» Mennica Polska prezentuje wyjątkową monetę Choinka, zaprojektowaną z okazji świąt Bożego Narodzenia.» Idealna na gustowny i niezapomniany świąteczny

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Jadwiga Andegaweńska (1384 1399) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE ODDZIAŁ WARSZAWSKI IM. KAROLA BEYERA

POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE ODDZIAŁ WARSZAWSKI IM. KAROLA BEYERA POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE ODDZIAŁ WARSZAWSKI IM. KAROLA BEYERA WARSZAWA WRZESIEŃ 2015 STYCZEŃ 2016 PLAN ODCZYTÓW I TERMINARZ ZEBRAŃ ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO PTN W OKRESIE WRZESIEŃ 2015 STYCZEŃ 2016

POWTARZAMY PRZED SPRAWDZIANEM

POWTARZAMY PRZED SPRAWDZIANEM POWTARZAMY PRZED SPRAWDZIANEM Oś czasu PAMIĘTAJCIE!!! 1. Wieki zapisujemy cyframi rzymskimi a NIE arabskimi 1356 rok to XIV wiek, NIE 14 w. Jeśli wydarzenie ma miejsce po narodzeniu Chrystusa nie dodajemy

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 24.06.2017 1 Co to są talary medalowe? Są to medale które z różnych powodów nie mogą być nazwane monetami. Bo żeby produkt

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY TeleTrade DJ International Consulting Ltd Sierpień 2013 2011-2014 TeleTrade-DJ International Consulting Ltd. 1 Polityka Prywatności Privacy Policy Niniejsza Polityka

Poziom P-podstawowy PPponadpodstawowy. Zadanie 1 P (0-5) Wpisz we wskazane na mapie miejsca nazwy plemion zamieszkujących ziemie polskie w X wieku.

Poziom P-podstawowy PPponadpodstawowy. Zadanie 1 P (0-5) Wpisz we wskazane na mapie miejsca nazwy plemion zamieszkujących ziemie polskie w X wieku. Imię i nazwisko Sprawdzian diagnozujący wiadomości i umiejętności dla klasy V Dział: Dynastia Piastów na polskim tronie Nr w dzienniku.. Kl. V Poziom P-podstawowy PPponadpodstawowy Liczba pkt. Ocena Zadanie

OpenPoland.net API Documentation

OpenPoland.net API Documentation OpenPoland.net API Documentation Release 1.0 Michał Gryczka July 11, 2014 Contents 1 REST API tokens: 3 1.1 How to get a token............................................ 3 2 REST API : search for assets

KATALOG LAKIEROWANYCH FRONTÓW MEBLOWYCH.

KATALOG LAKIEROWANYCH FRONTÓW MEBLOWYCH. KATALOG LAKIEROWANYCH FRONTÓW MEBLOWYCH 2016 www.eurostyl-meble.com.pl SZANOWNY KLIENCIE Staramy się zadowolić gusta różnego rodzaju odbiorców, dlatego nasza oferta jest tak szeroka i ciągle wzbogacana

Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2)

Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Click here if your download doesn"t start automatically Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily

Karpacz, plan miasta 1:10 000: Panorama Karkonoszy, mapa szlakow turystycznych (Polish Edition)

Karpacz, plan miasta 1:10 000: Panorama Karkonoszy, mapa szlakow turystycznych (Polish Edition) Karpacz, plan miasta 1:10 000: Panorama Karkonoszy, mapa szlakow turystycznych (Polish Edition) J Krupski Click here if your download doesn"t start automatically Karpacz, plan miasta 1:10 000: Panorama

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Zygmunt II August (1529/1548 1572) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Jezuicka 6/8 tel.: AUKCJA 30

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Imię i Nazwisko Kandydata/Kandydatki Proszę wstawić X w pole zgodnie z prawdą: Brak znajomości języka angielskiego Znam j. angielski (Proszę wypełnić poniższy

MaPlan Sp. z O.O. Click here if your download doesn"t start automatically

MaPlan Sp. z O.O. Click here if your download doesnt start automatically Mierzeja Wislana, mapa turystyczna 1:50 000: Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo, Katy Rybackie, Przebrno, Krynica Morska, Piaski, Frombork =... = Carte touristique (Polish Edition) MaPlan Sp. z O.O Click

POWODZENIA! Kod ucznia. Suma uzyskanych punktów

POWODZENIA! Kod ucznia. Suma uzyskanych punktów Kod ucznia Suma uzyskanych punktów KONKURS HISTORYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ETAP WOJEWÓDZKI ROK SZKOLNY 2009/2010 Data konkursu-09 marca 2010r. DROGI UCZNIU! Witam Cię na wojewódzkim etapie konkursu

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów zabezpieczenia polskich banknotów banknoty Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 0, 0, 0 i 00 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Najważniejsze zmiany,

Blow-Up: Photographs in the Time of Tumult; Black and White Photography Festival Zakopane Warszawa 2002 / Powiekszenie: Fotografie w czasach zgielku

Blow-Up: Photographs in the Time of Tumult; Black and White Photography Festival Zakopane Warszawa 2002 / Powiekszenie: Fotografie w czasach zgielku Blow-Up: Photographs in the Time of Tumult; Black and White Photography Festival Zakopane Warszawa 2002 / Powiekszenie: Fotografie w czasach zgielku Juliusz and Maciej Zalewski eds. and A. D. Coleman et

INSTRUKCJE JAK AKTYWOWAĆ SWOJE KONTO PAYLUTION

INSTRUKCJE JAK AKTYWOWAĆ SWOJE KONTO PAYLUTION INSTRUKCJE JAK AKTYWOWAĆ SWOJE KONTO PAYLUTION Kiedy otrzymana przez Ciebie z Jeunesse, karta płatnicza została zarejestrowana i aktywowana w Joffice, możesz przejść do aktywacji swojego konta płatniczego

Pielgrzymka do Ojczyzny: Przemowienia i homilie Ojca Swietego Jana Pawla II (Jan Pawel II-- pierwszy Polak na Stolicy Piotrowej) (Polish Edition)

Pielgrzymka do Ojczyzny: Przemowienia i homilie Ojca Swietego Jana Pawla II (Jan Pawel II-- pierwszy Polak na Stolicy Piotrowej) (Polish Edition) Pielgrzymka do Ojczyzny: Przemowienia i homilie Ojca Swietego Jana Pawla II (Jan Pawel II-- pierwszy Polak na Stolicy Piotrowej) (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically

Terminarz postępowania rekrutacyjnego na studia I stopnia stacjonarne Deadlines for admission for Bachelor (first-level) full time studies

Terminarz postępowania rekrutacyjnego na studia I stopnia stacjonarne Deadlines for admission for Bachelor (first-level) full time studies Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 Admission for international students applying for studies on the same terms as applicable to Polish citizens for the academic year 2016/2017 Terminarz postępowania

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska - Wstęp Dear Mr. President, Dear Mr. President, Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska Dear Sir, Dear Sir, Formalny, odbiorcą jest mężczyzna, którego nazwiska

Umowa Licencyjna Użytkownika Końcowego End-user licence agreement

Umowa Licencyjna Użytkownika Końcowego End-user licence agreement Umowa Licencyjna Użytkownika Końcowego End-user licence agreement Umowa Licencyjna Użytkownika Końcowego Wersja z dnia 2 września 2014 Definicje GRA - Przeglądarkowa gra HTML5 o nazwie Sumerian City, dostępna

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Henryk Walezy (1573 1575) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Miedzy legenda a historia: Szlakiem piastowskim z Poznania do Gniezna (Biblioteka Kroniki Wielkopolski) (Polish Edition)

Miedzy legenda a historia: Szlakiem piastowskim z Poznania do Gniezna (Biblioteka Kroniki Wielkopolski) (Polish Edition) Miedzy legenda a historia: Szlakiem piastowskim z Poznania do Gniezna (Biblioteka Kroniki Wielkopolski) (Polish Edition) Piotr Maluskiewicz Click here if your download doesn"t start automatically Miedzy

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE N A K L E I Ć K O D

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE N A K L E I Ć K O D ŁÓDZKIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI I KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE Numer identyfikacyjny N A K L E I

Polska i świat w XII XIV wieku

Polska i świat w XII XIV wieku Test a Polska i świat w XII XIV wieku Test podsumowujący rozdział I 1. Czytaj uważnie tekst i zadania. 2. W zadaniach od 1. do 3., 5., 6. oraz od 10. do 1 3. znajdują się cztery odpowiedzi: A, B, C, D.