Poradnik użytkownika Regiopedii

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poradnik użytkownika Regiopedii"

Transkrypt

1 Poradnik użytkownika Regiopedii Zanim utworzysz konto Przed utworzeniem konta, czyli jako użytkownik niezalogowany (anonimowy), możesz przeglądać treści dostępne w serwisie. Możesz ponadto: oceniać hasła, grafiki, audio i wideo. Aby wystawić ocenę, nakieruj kursor na gwiazdki pod wpisem i przesuń go w prawą stronę ekranu do pożądanej wartości, po czym kliknij lewym przyciskiem myszy. Po zapisaniu oceny, system doliczy Twoją ocenę i poda średnią ocen dla danego wpisu. Zgłaszać zauważone błędy lub inne uwagi do treści w serwisie moderatorom. Służy do tego link Zgłoś naruszenie Po kliknięciu przechodzi się do formularza, w którym należy podać: kto dokonuje zgłoszenia (podpis, może być to nick), adres kontaktowy , jakiego rodzaju jest problem (system ma kilka podpowiedzi, jeśli chcesz zgłosić coś jeszcze innego, wybierz inne ), oraz wypełnić pole wiadomość - to, co do niego wpiszesz, zostanie wysłane moderatorowi celem weryfikacji. Na koniec trzeba jeszcze przepisać kod znajdujący się na obrazku i kliknąć wyślij.

2 Wyszukiwanie w serwisie By wyszukać w serwisie treść, możesz skorzystać z wyszukiwarki. Wpisz w pole w błękitnej belce na górze strony, na lewo od ikonki lupy i szukaj szukaną treść, a następnie kliknij szukaj. Alternatywnie, możesz skorzystać z indeksu lub tagów (linkami są słowa indeks oraz tagi na górze strony, pod słowem Encyklopedia ). Tworzenie konta użytkownika Jak widzisz, opcji dostępnych w serwisie przed utworzeniem konta jest niewiele. Nie możesz edytować haseł, dodawać zdjęć, grafik, wideo, ani nawet komentować istniejących wpisów. Wszystkie te możliwości i wiele dodatkowych uzyskasz po rejestracji konta w serwisie. Aby założyć konto, kliknij link utwórz nowe konto - znajduje się on w prawej górnej części ekranu, w boksie Logowanie. Po kliknięciu przejdziesz do strony formularza. Podaj nazwę użytkownika musi być unikalna (nie możesz zarejestrować konta które już istnieje w serwisie), nie powinna natomiast być obraźliwa ani reklamowa konta o takich nazwach mogą zostać zablokowane. Musisz też podać prawdziwy adres , na który zostanie wysłany link służący do zakończenia procesu rejestracji.

3 Następnie wybierz region, do którego będzie przypisane Twoje konto prawdopodobnie będzie to ten region, w którym mieszkasz. Musisz zaakceptować regulamin serwisu (dostępny po kliknięciu linku regulamin ) i zgodzić się na przetwarzanie danych osobowych. Nie jest wymagane podawanie prawdziwego nazwiska, adresu, numeru telefonu itp., natomiast nick i adres to również dane osobowe stąd taki wymóg. Na koniec należy przepisać litery znajdujące się na obrazku i kliknąć link Utwórz nowe konto. Zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres:

4 Po kliknięciu w link zawarty w wiadomości , znajdziesz się na swojej stronie użytkownika. Edycja profilu i strony użytkownika Powinieneś teraz zmienić wylosowane przez system hasło do konta na własne. Możesz to zrobić klikając w link ustawienia konta na swojej stronie użytkownika. Wylosowane przez system hasło ma na ogół formę ciągu znaków składającego się z dużych i małych liter oraz cyfr, np. dfgrd56tg. Można je zmienić na łatwiejsze do zapamiętania przez Ciebie. Hasło nie może być takie samo jak nazwa konta. Powinno zawierać zarówno duże, jak i małe litery oraz przynajmniej jedną cyfrę.

5 Nowe hasło należy wprowadzić dwukrotnie do górnego i dolnego pola. Strona ustawień konta umożliwia także zmianę adresu podanego przy rejestracji, wybór awatara (Twojego portretu) oraz ustawienie podpisu. Awatar to Twój portret, którym będą oznaczane treści dodane przez Ciebie do serwisu. Powinien być mały, co najwyżej 30 kb. Nie może naruszać prawa, przykładowo awatary ze swastyką będą usuwane. By wgrać awatar, należy kliknąć przycisk Przeglądaj a następnie wybrać plik graficzny ze swojego komputera. Na koniec podpis to tekst, który będzie się pojawiał pod Twoimi wypowiedziami w dyskusjach. Może zawierać Twoje motto lub mieć dowolną inną formę, na przykład To pisałem ja, Nick.. Poniżej możesz jeszcze zmienić region, do którego jest przypisane Twoje konto oraz zadecydować, czy chcesz otrzymywać powiadomienia o wiadomościach, które napisali do Ciebie moderatorzy i inni użytkownicy serwisu. Gdy jesteś pewien, że wszystko ustawiłeś poprawnie, kliknij Zapisz. Powinna wówczas pokazać się Twoja strona użytkownika, na której pokaże się Twój awatar.

6 Poprzednio użyłeś linku ustawienia konta. Na lewo od niego znajduje się link edytuj profil, z dodatkowymi opcjami. Możesz zaznaczyć na mapie swoje położenie oraz napisać kilka zdań o sobie. Po kliknięciu Zapisz, na Twojej stronie użytkownika pojawi się mapa i Twój opis.

7 Brawo zakończyłeś tworzenie strony użytkownika. :) Możesz teraz, zanim zaczniesz dodawać własne wpisy do Regiopedii, poćwiczyć najpierw w brudnopisie. Jeśli nadal jesteś na swojej stronie użytkownika, kliknij w link Brudnopis, położony na lewo i w dół od mapy. Brudnopis działa tak samo, jak strona hasła. Możesz nadać tytuł (górne pole) i stworzyć treść (dolne pole). Wpisy w brudnopisie mają format MediaWiki. Pogrubienie uzyskasz zaznaczając treść i klikając w pierwszą ikonkę z lewej nad polem edycji (duże pogrubione B), pochylenie zaznaczając tekst i klikając w ikonkę z pochylonym I. Do dodawania linków wewnętrznych do innych haseł w Regiopedii służy trzecia od lewej ikonka. Linki takie mają postać [[Nazwa hasła treść]]. Tekst przed znakiem to nazwa hasła, tekst po tym znaku to tekst, jaki będzie do niego linkował. Na przykład: link [[Kraków Krakowa]] będzie prowadził do hasła Kraków, a na stronie brudnopisu będzie po jej zapisaniu widoczny tekst Krakowa. Kolejna ikonka służy do dodawania linków zewnętrznych (do stron w innych serwisach, na przykład do oficjalnej strony Krakowa). Kolejne trzy ikonki służą do dodawania sekcji dłuższy tekst lepiej jest podzielić na sekcje, czyli coś podobnego do rozdziałów w książce). Następna ikonka służy do dodawania obrazków. Link do obrazka ma postać [[Image: Tytuł obrazka]]. Po dwukropku należy podać ścieżkę do pliku (klikij obrazek prawym przyciskiem myszy, wybierz kopiuj adres obrazka a następnie wklej adres po dwukropku) lub jego nazwę wraz z rozszerzeniem (jakisplik.jpg). Zamiast Tytuł obrazka należy podać tekst, który będzie podpisem obrazka. Kolejne dwie ikonki to lista numerowana (każda linijka zaczyna się od kolejnej liczby) i lista wypunktowana. Następna służy do wyłączenia formatowania Wiki wówczas znaki takie jak [, ], i inne, normalnie niewidoczne, będą się

8 pokazywać na stronie hasła. Bywa to przydatne na przykład do pokazania formatowania na stronach pomocy, czy też do pomocy innym użytkownikom, nie znającym tego formatu. Kolejna ikonka tworzy linię poziomą. Cztery ostatnie są związane z czterema głównymi kategoriami w serwisie: kultura, historia, ludzie i miejsca. Komentowanie wpisów Jako użytkownik zalogowany masz możliwość komentowania iustniejących w serwisie wpisów: haseł, plików audio, wideo, zdjęć, aktualności i innych. Służy do tego link Dodaj komentarz ostatni po prawej pod hasłem. Wpisz Twój komentarz w pole edycji, a następnie kliknij Zachowaj. Możesz też uprzednio użyć funkcji podgląd. Po zapisaniu, zostaniesz przeniesiony na stronę z komentarzami.

9 Zauważ, że pod komentarzem znajdzie się Twój podpis taki, jaki ustawiłeś w profilu użytkownika. Do hasła możesz wrócić klikając link Hasło w lewym górnym rogu. Prześlij znajomemu Jeśli jakieś hasło lub inna treść w serwisie szczególnie Ci się spodobała, możesz podzielić się nią z Twoimi znajomymi, wysyłając im z linkiem do strony. Służy do tego link Prześlij znajomemu znajdujący się pod treścią hasła. Podaj adresy znajomych i treść wiadomości, a następnie kliknij Wyślij wiadomość. Zostanie ona przesłana pod podane przez Ciebie adresy.

10 Edytowanie istniejących haseł Jako zalogowany użytkownik możesz już edytować istniejące wpisy: hasła, zdjęcia, audio i wideo. Służy do tego przycisk Edytuj, znajdujący się nad hasłem (lub na górze na innych stronach).

11 Możesz: zmienić, usunąć lub dodać tagi (słowa kluczowe ułatwiające znalezienie hasła), nadać lub zmienić kategorię (w tym celu rozwiń odpowiednią gałąź drzewa kategorii a następnie wybierz i zaznacz odpowiednią, lub kilka), i co najważniejsze: poprawić lub dodać treść.

12 Poniżej pola edycji znajduje się mapa. Możesz zaznaczyć na niej położenie opisywanego w haśle obiektu. Mapa ma indeks, możesz więc wpisać nazwę miejscowości lub innego obiektu, a system sam go odnajdzie. Uwaga: jeśli miejscowości o danej nazwie jest więcej niż jedna, podaj po przecinku województwo lub powiat, na przykład: Włostów, opatowski. Na samym dole można wybrać region, do którego należy hasło. Zmiany powinieneś opisać, by inni użytkownicy mieli informację o tym, jakich zmian dokonałeś. Wpis taki będzie widoczny na stronie historii hasła. Na koniec, możesz podejrzeć, jakich zmian dokonałeś (przycisk Zobacz zmiany ), podejrzeć jak będzie wyglądać strona po jej zapisaniu (przycisk Podgląd ), oraz zapisać zmiany (przycisk Zachowaj ). Po kliknięciu Zachowaj wprowadzone przez Ciebie zmiany będą natychmiast widoczne.

13 Ponadto otrzymasz informację o zdobytych punktach w rankingu oraz nad treścią hasła pojawi się informacja, że jesteś jego współautorem. Będzie widoczny także Twój awatar. W podanym przykładzie wprowadziłeś do hasła sekcję Instytucje. Jeśli chciałbyś w niej coś poprawić, nie musisz edytować całego hasła możesz skorzystać z linku edytuj umieszczonego na prawo od tytułu sekcji. Tworzenie nowego hasła Aby utworzyć nowe hasło, skorzystaj z przycisku Dodaj nowe hasło, znajdującego się na górze strony. Jeśli nie widzisz takiego linku, kliknij napis Regiopedia, a zostaniesz przeniesiony na stronę główną regionu, gdzie przycisk dodawania hasła na pewno będzie widoczny. Następnie należy podać tytuł hasła, na przykład Parafia św. Piotra Apostoła w Cibziu :

14 Dalej postępujemy analogicznie jak przy edycji istniejącego wpisu. Dodawanie zdjęcia do hasła Aby dodać do hasła zdjęcie, należy kliknąć w ikonkę obrazka, znajdującą się na stronie hasła w boksie po prawej, pod mapą.

15

16 Przechodzimy wówczas do formularza: Zdjęciu należy nadać unikalny tytuł, wybrać kategorię i załadować plik na Regiopedię. Następnie dodajemy opis zdjęcia, możemy też zaznaczyć miejsce na mapie:

17 Na samym dole mamy jeszcze możliwość wyboru regionu oraz standardowe przyciski podgląd i zapisz. Zdjęcie należy jeszcze przyciąć. Mamy tutaj dwie opcje: zdjęcie panoramiczne i zdjęcie w formacie 4:3. Po kliknięciu Zachowaj znajdujemy się na stronie zdjęcia. Zdjęcie jest przypisane do hasła, do którego je dodaliśmy.

18 Dodawanie pliku audio Zalogowany użytkownik ma możliwość dodania do hasła pliku audio w formacie mp3. Służy do tego ikonka nutki, znajdująca się na stronie hasła w boksie multimedia (po prawej, poniżej mapy i boksu zdjęcia ). Po kliknięciu przechodzimy do trybu edycji. Podobnie jak przy zdjęciu, trzeba nadać unikalny tytuł, wybrać kategorię, załadować plik. Można dodać opis i umiejscowić wpis na mapie. Po zapisaniu strony pojawi się strona audio z odtwarzaczem. Plik audio jest powiązany z hasłem, do którego go dodaliśmy.

19 Dodawanie pliku wideo Odbywa się podobnie jak dodawanie zdjęcia czy audio. Korzystamy z ikonki filmu w boksie Multimedia. Różnica w stosunku do dodawania zdjęcia czy pliku audio polega na tym, że nie ładujemy pliku na Regiopedię, lecz wpisujemy link do filmu w serwisie YouTube albo DailyMotion. Również i tu film będzie powiązany z hasłem, do którego go dodaliśmy. Komunikacja z innymi użytkownikami Możesz korzystać z poczty wewnętrznej serwisu by nadawać i odbierać wiadomości. By wysłać do kogoś wiadomość, przejdź na jego stronę użytkownika (na przykład klikając w jego awatar). Zobaczysz na niej link Wyślij wiadomość.

20 Po kliknięciu możesz wprowadzić treść wiadomości. Następnie możesz podejrzeć wiadomość, lub od razu ją wysłać. Użytkownik do którego wysłałeś wiadomość otrzyma o tym komunikat.

21 Taką samą informację otrzymasz Ty, jeśli ktoś do Ciebie napisze. Po kliknięciu w link przejdziesz na prywatną stronę wiadomości: Wiadomość można odczytać klikając na jej tytuł:

22 Możesz odpowiedzieć na wiadomość, usunąć ją, lub też, jeżeli nie życzysz sobie otrzymywania wiadomości od danego użytkownika, zablokować je. Udział w konkursach Na Regiopedii będą organizowane konkursy. Informacja o nich pojawiać się będzie na stronie głównej regionu, bezpośrednio pod boksem użytkownika:

23 Możesz samodzielnie zapisać się do konkursu indywidualnego, w tym przykładzie: Nasi politycy. Tytuł konkursu jest linkiem. Kliknij go: a następnie kliknij weź udział w konkursie. Zobacz, jakiej kategorii dotyczy konkurs. Następnie zacznij dodawać i ilustrować hasła w kategorii lub kategoriach objętych konkursem. Za każdy taki wpis otrzymasz punkty. Jeśli zajmiesz pierwsze miejsce (lub jedno z pierwszych, zależnie od regulaminu konkursu) możesz liczyć na nagrodę. Możesz też zrezygnować z udziału w konkursie wystarczy kliknąć ponownie w jego nazwę, a następnie w link Wypisz się z konkursu. Dopóki konkurs trwa, zawsze możesz zmienić zdanie. Inaczej ma się sprawa z konkursami zespołowymi. Tutaj konkursem zarządza moderator, a zgłoszenia zespołu do konkursu dokonuje opiekun grupy, na przykład nauczyciel w przypadku konkursu dla szkół. Dołączanie do grup tematycznych Możesz dołączyć do którejś z grup tematycznych działających w Twoim regionie. Pełną ich listę zobaczysz klikając

24 link Społeczność na górze strony. Jeśli grupa jest otwarta, zobaczysz link Dołącz. Jeśli jest to grupa moderowana, zobaczysz przycisk Prośba o członkostwo - Twoja prośba będzie rozpatrywana przez administratora grupy. Jeśli grupa jest za zaproszeniem oznacza to, że administrator grupy sam dobiera jej członków. Wybierz grupę zgodną z Twoimi zainteresowaniami. Jeżeli takiej nie ma, postaraj się o status użytkownika zaufanego, by móc samemu założyć grupę. Działania w grupach Grupy służą do wspólnej pracy nad rozwijaniem w ramach regiopedii dowolnego tematu. Na przykład: kolej, drewniane kościoły, rzeki, rezerwaty przyrody... Możliwości jest nieskończenie wiele. Grupy umożliwiają planowanie zadań i ułatwiają dyskusję nad treścią haseł. Co możesz zrobić na grupie? Utworzyć wpis, czyli zacząć nowy wątek dyskusji; zaprosić do grupy znajomego, zobaczyć, kto jest członkiem grupy, zobaczyć, kto nią administruje oraz sprawdzić, jaki jest Twój wkład w ramach grupy. Możesz także odpowiadać w już założonych na forum grupy wątkach. Dodane przez Ciebie treści funkcja obserwowania zmian Regiopedia domyślnie zakłada, że będziesz chciał śledzić zmiany w hasłach, które do niej dodałeś. W tym celu stworzono mechanizm obserwowania treści. Na twojej stronie użytkownika znajduje się boks z trzema zakładkami: Dodane, Edytowane i Obserwowane :

25 Możesz sprawdzać, czy nie dokonano ostatnio zmian w dodanych przez Ciebie hasłach. Możesz dodać do listy obserwowanych stron strony utworzone przez innych użytkowników, a także usunąć z niej te, które Ty dodałeś. Śledzenie ostatnich zmian w serwisie Jako zwykły użytkownik, mimo że zalogowany, nie masz jeszcze dostępu do wszystkich możliwości jakie daje serwis Regiopedia. By uzyskać więcej opcji, potrzebny jest status użytkownika zaufanego. Można go zdobyć dodając dużo treści i często dyskutując, lecz pożądane jest też częste śledzenie zmian w serwisie i wychwytywanie zmian niepożądanych. Służy do tego strona ostatnich zmian, dostępna ze strony głównej regionu. Możesz kliknąć nazwę hasła, następnie zakładkę wersje. Otrzymasz taki widok:

26 Przycisk Pokaż różnice pokazuje domyślnie różnice między bieżącą a poprzednią wersją hasła. Można to zmienić, zmieniając położenie kropek. Porównanie (efekt kliknięcia Pokaż różnice ) może wyglądać na przykład tak: W tym przykładzie widać, że dodano kategorię oraz zdjęcie, zmiana jest poprawna. Natomiast, gdyby widok był taki:

27 należałoby usunąć dopisaną treść i powiadomić moderatora. Takich wartowników, pomagających moderatorom w pilnowaniu serwisu, chętnie nagradzamy statusem użytkownika zaufanego. Jak znaleźć moderatora? Przejdź na stronę główną regionu (na przykład klikając na napis Regiopedia na górze strony), po prawej stronie znajdziesz błękitny boks moderatorów:

28 Kliknij w awatar, by przejść na stronę moderatora, a następnie napisz do niego wiadomość. Użytkownik zaufany Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem, dodałeś sporo wpisów, przestrzegasz zasad i współpracujesz owocnie z innymi użytkownikami, prawdopodobnie moderator sam nada Ci taki status. Możesz też poprosić moderatora o jego nadanie (patrz: komunikacja z innymi użytkownikami). Przenoszenie stron Jeśli zdażyła Ci się pomyłka przy tworzeniu strony i nadałeś jej błędną nazwę, lub też zauważyłeś stronę z literówką w nazwie, jako użytkownik zaufany możesz samodzielnie naprawić błąd. Żeby to zrobić, przejdź do trybu edycji strony i po prostu przeedytuj jej tytuł, a następnie zapisz zmiany: Zatwierdzanie treści

29 W trybie edycji jako użytkownik zaufany widzisz pole treść poprawna, którą możesz zaznaczyć, weryfikując artykuł jako wolny od rażących błędów. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz nadużywał tej opcji lub dokonywał błędnych oznaczeń, możesz utracić uprawnienia użytkownika zaufanego. Nowe typy stron Dotychczas mogłeś tworzyć i edytować jedynie zwykłe strony. Jako użytkownik zaufany możesz tworzyć i edytować strony grupujące i przekierowujące. Co to takiego? Strona grupująca to lista stron o takiej samej nazwie, na przykład lista miejscowości o nazwie Adamów, czy też ludzi o nazwisku Tomasz Sikora. By jej rozróżnić, dopisujemy w nawiasie województwo lub powiat w przypadku miejscowości, zawód w przypadku ludzi, i tym podobne (dokładniejszych informacji udzielą Ci moderatorzy). Strona grupująca może wyglądać w trybie edycji tak: a po zapisaniu tak:

30 Strona przekierowująca to strona, która odsyła do innego hasła. Może być to skrót, na przykład PZPN może odsyłać do hasła Polski Związek Piłki Nożnej, lub też jedna z kilku nazw, na przykład Aleksander Głowacki może odsyłać do hasła Bolesław Prus. Aby utworzyć taką stronę, trzeba przy dodawaniu hasła wybrać jako typ strony przekierowująca, a następnie wpisać nazwę strony, do której przekierowanie chcesz utworzyć: UWAGA: Strona docelowa musi już istnieć, inaczej system nie pozwoli na utworzenie przekierowania. By edytować stronę przekierowującą, należy kliknąć w link do niej znajdujący się na stronie docelowej (w podanym przykładzie na stronie Polski Związek Piłki Nożnej), opisany Przekierowano z PZPN. Kolory linków By ułatwić pracę użytkownikom, linki na stronach mają różne kolory. Kolor niebieski oznacza, że link prowadzi do istniejącej strony. Czerwony że strony o takiej nazwie jeszcze nie ma. Brązowy link prowadzi do strony grupującej (należało by go poprawić kierując do właściwego znaczenia). Na zielono oznaczone są linki do stron przekierowujących.

31 Zakładanie grupy tematycznej Nie znalazłeś grupy zgodnej z Twoimi zainteresowaniami? Załóż ją, jako użytkownik zaufany możesz to zrobić. Kliknij na link Społeczność na górze strony. Poniżej listy grup zobaczysz przycisk Załóż grupę : Musisz wybrać nazwę grupy, krótko opisać czym grupa będzie się zajmować i wybrać jej rodzaj: Wybierz i wgraj obrazek awatar grupy. Rodzaje grupy i różnice między nimi opisano na ilustracji powyżej.

Instrukcja obsługi emocni.pl.cms. wersja 1.0 ostatnia zmiana: 2013-12-06

Instrukcja obsługi emocni.pl.cms. wersja 1.0 ostatnia zmiana: 2013-12-06 Instrukcja obsługi emocni.pl.cms wersja 1.0 ostatnia zmiana: 2013-12-06 1 Instrukcja obsługi emocni.pl.cms Wstęp Masz przed sobą instrukcję obsługi emocni.pl.cms. System ten pozwoli Tobie na zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu CMS firmy Maxus Net Communications

Instrukcja obsługi systemu CMS firmy Maxus Net Communications Instrukcja obsługi systemu CMS firmy Maxus Net Communications Spis treści 1 Start Logowanie do serwisu... 3 1.1 Opis panelu redaktora... 4 1.2 Menu i mapa... 5 1.2.1 Utwórz lub usuń punkt konstrukcyjny...

Bardziej szczegółowo

Twój przewodnik po.tel

Twój przewodnik po.tel Twój przewodnik po.tel Maj 2009 SPIS TREŚCI KONCEPCJA 3 CO MOGĘ ZROBIĆ Z.TEL? 4 CZEGO NALEŻY UNIKAĆ PODCZAS KORZYSTANIA Z.TEL? 6 SKONFIGURUJ SWOJĄ STRONĘ.TEL 7 Ustawienia konta 7 Ustawienia e-mail 8 PANEL

Bardziej szczegółowo

MAŁY PRZEWODNIK PO TWORZENIU KURSÓW SUPERMEMO. Bezpłatna publikacja przygotowana w ramach projektu Uczeń online. www.supermemo.net

MAŁY PRZEWODNIK PO TWORZENIU KURSÓW SUPERMEMO. Bezpłatna publikacja przygotowana w ramach projektu Uczeń online. www.supermemo.net MAŁY PRZEWODNIK PO TWORZENIU KURSÓW SUPERMEMO Bezpłatna publikacja przygotowana w ramach projektu Uczeń online www.supermemo.net ZANIM ROZPOCZNIESZ TWORZENIE KURSU, PRZYPOMIJ SOBIE KILKA ZASAD, KTÓRYMI

Bardziej szczegółowo

komunikator książka adresowa

komunikator książka adresowa komunikator książka adresowa spis treści instrukcja użytkowania panelu hostingowego informacje ogólne / 4 poczta e-mail / 6 książka adresowa / 25 kalendarz / 36 zadania / 47 dysk / 55 ustawienia / 62 konfiguracja

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja do systemu zarządzania treścią serwisu Olesno.pl

Dokumentacja do systemu zarządzania treścią serwisu Olesno.pl Dokumentacja do systemu zarządzania treścią serwisu Olesno.pl Zawartość Wstęp...3 Główny interfejs systemu zarządzania treścią...3 1. Dokumenty...4 1.1. Dodaj nowy dokument:...4 1.2. Lista dokumentów:...7

Bardziej szczegółowo

Administracja sklepu

Administracja sklepu Spis treści...3 Logowanie...3 Opcje główne...5 Konfiguracja...5 SEO...6 Opcje...7 Strony...9 Prezentacja produktu... 10 Prezentacja produktów... 11 Wyróżnione produkty... 12 Wyszukiwanie produktów... 13

Bardziej szczegółowo

Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku. przewodnik

Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku. przewodnik Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku przewodnik Program etwinning rejestracja i narzędzia krok po kroku Redakcja merytoryczna Monika Regulska Korekta Weronika Walasek, Agnieszka Pawłowiec

Bardziej szczegółowo

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM instrukcja użytkownika 1 Założenia systemu 1.1 Słownik pojęć 2 Opis modułów 2.1 [Biuro] Projekty 2.1.1 Tworzenie nowego Projektu. 2.2 [Biuro] Zadania 2.2.1 Tworzenie

Bardziej szczegółowo

KROK PO KROKU jak zacząć z MOODLE

KROK PO KROKU jak zacząć z MOODLE KROK PO KROKU jak zacząć z MOODLE Spis treści * 1. Tworzenie kursu... 2 2. Logowanie do systemu... 3 3. Wchodzimy do kursu... 4 4. Widok strony z kursem zmiany w ustawieniach kursu... 5 5. Zmiana profilu...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Aplikacja: Monitoring losów absolwentów

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Aplikacja: Monitoring losów absolwentów INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Aplikacja: Monitoring losów absolwentów Data przygotowania: 20.09.2013 PI Monitoring losów absolwentów w kontekście dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb gospodarki opartej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści Wstęp... 4 Logowanie/wylogowanie do/z panelu administracyjnego... 5 Część systemowa... 5 Menadżer stron... 5 Lista wszystkich stron...

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Człowiek najlepsza inwestycja 1

Spis treści. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Człowiek najlepsza inwestycja 1 Spis treści 1. Podstawy... 2 1.1. Instrukcja wyszukiwania informacji w Internecie... 2 1.2. Prawo autorskie. Zagadnienia ogólne... 5 1.3. Licencje i ich rodzaje... 10 1.4. Instrukcja zakładania i personalizacji

Bardziej szczegółowo

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo

BKFCMS - instrukcja obsługi

BKFCMS - instrukcja obsługi 1 Wstęp BKFCMS - instrukcja obsługi W celu pełnego zrozumienia zasad działania panelu administracyjnego systemu CMS, zalecane jest aby w niniejszym podręczniku wszystkie punkty przeczytać w nadanej im

Bardziej szczegółowo

Administracja strony

Administracja strony Spis treści... 2 Logowanie... 2 Opcje główne... 4 Konfiguracja... 4 SEO... 5 Opcje... 6 Strony... 7 Wyszukiwanie stron... 8 Media społecznościowe... 9 Powiadomienia email... 10 Powiadomienia SMS... 11

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

Podręcznik tworzenia stron internetowych na Facebooku

Podręcznik tworzenia stron internetowych na Facebooku Tomasz Smykowski Podręcznik tworzenia stron internetowych na Facebooku Wyróżnij się, zdobądź fanów, zwiększ ekspozycję marki, wywinduj sprzedaż i popraw obsługę klientów. Odkryj kreator Zakładka Polishwords

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Użytkownika systemu CMS

Instrukcja Użytkownika systemu CMS Instrukcja Użytkownika systemu CMS podportal.sochaczew.pl firmy webstruments.pl Page 1 of 45 Spis treści 1. Wprowadzenie do CMS.... 3 a. Logowanie.... 4 b. Menu części CMS.... 5 2. Ustawienia.... 7 3.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Magento

Instrukcja obsługi Magento Instrukcja obsługi Magento Wersja dokumentu: 1.0 Dokument opisuje sposoby obsługi platformy e-commerce Magento. 1 Spis treści Rozdział 1 Stwórz katalog. 8 1.1 Podstawowe informacje o katalogu... 8 1.1.1

Bardziej szczegółowo

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego)

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego) Spis treści Logowanie... 4 Ustawienia konta...5 Użytkownicy... 7 *Kredyty ( Dodatkowe funkcjonalności - SaldeoSMART)...8 Menu Główne... 8 Dodanie nowego konta dla Firmy - Klienta Biura...10 Wybór formatu

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wielkopolski system doradztwa. edukacyjno-zawodowego

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wielkopolski system doradztwa. edukacyjno-zawodowego INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA UCZNIÓW JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU UCZNIA narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Wielkopolski system doradztwa edukacyjno-zawodowego Poznań, styczeń 2013 Partnerzy

Bardziej szczegółowo

Błyskawiczny kurs obsługi NetMailer Instrukcja. Wersja 2.0 (aktualizacja: 05.01.2012, godz. 16:00)

Błyskawiczny kurs obsługi NetMailer Instrukcja. Wersja 2.0 (aktualizacja: 05.01.2012, godz. 16:00) Błyskawiczny kurs obsługi NetMailer Instrukcja Wersja 2.0 (aktualizacja: 05.01.2012, godz. 16:00) Grudzień 2011 1 Celem niniejszej publikacji jest dostarczenie stosownej i solidnej informacji związanej

Bardziej szczegółowo

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Opracował: Paweł Strzyżewski, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., luty 2013 Spis treści Wiadomości wstępne...1 Krótkie omówienie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO Spis treści znajduje się na końcu niniejszej instrukcji. Instrukcja ta stanowi załącznik do przekazanego Państwu, razem z adresem www sklepu internetowego, adresu

Bardziej szczegółowo

Panel administracyjny

Panel administracyjny Panel administracyjny O d dziś zaawansowana konfiguracja konta WWW nie stanowi już problemu nawet dla początkujących użytkowników. Dzięki przyjaznemu panelowi wszystkie najważniejsze opcje dostępne są

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół

Materiały szkoleniowe System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół Materiały szkoleniowe System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi NETPanel 3.0

Instrukcja obsługi NETPanel 3.0 1/29 Spis treści 1. Wstęp...3 Przygotowanie przeglądarki do korzystania z systemu...3 Logowanie do systemu...3 2. Struktura NETPanelu 3.0...4 Menu główne serwisu...4 Zarządzanie zawartością grup...4 Struktura

Bardziej szczegółowo

Kurs obsługi CMS PHP-FUSION ver. 6.0

Kurs obsługi CMS PHP-FUSION ver. 6.0 Kurs obsługi CMS PHP-FUSION ver. 6.0 Wersja kursu: 1.0 Autor: Jantom's Studio Spis treści Wstęp...3 Struktura kursu...3 Instalacja...3 Rozpoczynamy...3 Instalujemy gada...3 Panel Administratora...5 Zarządzanie

Bardziej szczegółowo