Carla Neggers. Niewidzialny wróg

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Carla Neggers. Niewidzialny wróg"

Transkrypt

1

2 Carla Neggers Niewidzialny wróg

3 PROLOG Wielki Mike Parisi, gubernator Connecticut nie dożył końca swojej pierwszej kadencji. Czuł, że to koniec, zanim jeszcze znalazł się w wodzie. Nie umiał pływać, co za wstyd, ale o tym wiedzieli tylko nieliczni. Potężne ciało zanurzyło się w basenie, poszło na dno i uderzyło o błękitne kafelki. Parisi jeszcze wypłynął na powierzchnię, jeszcze zdążył krzyknąć: Nie umiem pływać! Nikt nie przyszedł mu z pomocą. Nikt nie słyszał rozpaczliwego wołania. Sam był sobie winien. Zabronił ochroniarzom wchodzić do ogrodu.,,jak mnie ukąsi osa, zacznę wrzeszczeć, że mordują. Usłyszycie moje krzyki. Co więcej może mi się stać? Ktoś mógł chcieć jego śmierci. Wynajął letni dom w Bluefield, malowniczej osadzie w północno-zachodnim Connecticut, w hrabstwie Stockwell. Wszyscy uznali, że chciał być bliżej

4 6 Niewidzialny wróg swojej prawej ręki, Allyson Lourdes Stockwell, by ustalać z nią na bieżąco wszystkie decyzje. Tak naprawdę martwił się o nią. Allyson miała problemy, poważne problemy. O siebie Wielki Mike jakoś się nie martwił. Pomocy! Bił rękoma powierzchnię wody, młócił nogami i patrzył, jak ledwie żywego bławatnika, którego próbował uratować, powoli wciągają filtry. Obydwaj byli straceni. Bławatnik był młodziutki, ledwie opierzony i miał chyba złamaną łapkę. Musiał przed chwilą wpaść do basenu. Bardzo sprytnie. Upozorowany wypadek.,,michael Joseph Parisi utopił się dzisiaj w basenie swojej willi, próbując ratować rannego bławatnika. Chryste. Umrze jak skończony idiota. Jakiś sukinsyn wrzucił ptaszka na głęboką wodę. Przewidział, że Parisi spróbuje wydobyć ptaka. Uwielbiał bławatniki, były jego pasją od sześciu lat, od śmierci żony. Nie mieli dzieci. Nie ukrywał, że pragnie odtworzyć populację tego gatunku ptaków na terenie Connecticut. Natomiast starannie krył się z tym, że nie umie pływać. Przecież wszyscy to potrafią... Kiedy był dzieckiem, matka regularnie zapędzała go do jeziora, uczyła pływać. Bezskutecznie. Brat musiał go wyławiać. Ciekawe, czy sukinsyn, który podrzucił bławatnika, obserwuje teraz zza krzaka rozpaczliwe wysiłki gubernatora?

5 Carla Neggers 7 Doskonale upozorowany wypadek. Był wściekły, krzyczał, klął, próbował dobrnąć do brzegu basenu. Był tak blisko... Co robi nie tak? Niemal słyszał zrzędzenie matki:,,jezus, Maria, ale z ciebie niezdara, Michael. Płyńże, na litość boską. Dzisiaj Marianne Parisi zostałaby aresztowana za znęcanie się nad dzieckiem albo poddana leczeniu. Była kompletnie pomylona. Umarła na wylew, kiedy Mike miał dwadzieścia cztery lata, przekonana, że jej młodszy syn jest i pozostanie kompletnym nieudacznikiem. Woda dostawała się do ust, do nosa, zalewała oczy. Zaczął kasłać, krztusił się, zachłystywał wodą. Nie mógł oddychać. Ludzie będą lać krokodyle łzy na jego pogrzebie. Allyson zostanie gubernatorem... Akurat. Allyson schowała głowę w piasek. Próbował jej pomóc i dlatego teraz tonął. Zamordowany. Zrobią mu sekcję. Będą chcieli się upewnić, czy nie wpadł do wody na skutek uderzenia w głowę, czy nie miał ataku serca. Stwierdzą zgon przez utonięcie. Sekcja nie wykaże, że ktoś go popchnął, dokładniej mówiąc, pchnął jakimś kijem czy czymś podobnym. Basen był ogrodzony, ale znajdował się w głębi ogrodu, tuż przy płocie, za którym zaczynał się las. Morderca, a może nawet kilku zbirów ukryło się za płotem i czekało na Mike a. Kiedy się pojawił, wrzucili do basenu ptaka. Łatwiej byłoby go zastrzelić, ale oni chcieli upozorować wypadek.

6 8 Niewidzialny wróg Przestał krzyczeć, przestał młócić wodę rękami. Przed oczami zaczęły przesuwać mu się twarze żywych i umarłych, nie odróżniał jednych od drugich, nie wiedział, do których sam się zalicza. Przez głowę przemykały najrozmaitsze myśli, wspomnienia. Wokółniego krążyły dziesiątki bławatników, ich pióra połyskiwały w słońcu. Mike, miałeś dobre życie... Teraz wszystko się skończyło. Zaczął odmawiać modlitwę zapamiętaną z dzieciństwa.,,zdrowaś Mario, łaski pełna, Pan z Tobą... Pojawiła się świetlista postać matki. Kręciła głową, ale nie było w tym nagany, raczej rozbawienie i miłość. Jakby nie oczekiwała, że spotkają się tak szybko. Była też jego żona. Uśmiechała się tak samo jak podczas ich ślubu przed trzydziestu laty. Wyciągały ku niemu ramiona. Wielki Mike ruszył ku nim, ku światłości.

7 ROZDZIAŁ PIERWSZY W Austin od piętnastu dni temperatura nie spadała poniżej trzydziestu pięciu stopni. Kara Galway tak długo mieszkała na Północy, że zdążyła już zapomnieć, jak wygląda prawdziwe teksańskie lato. Chociaż klimatyzacja była włączona, czuła się fatalnie, męczyły jąmdłości, ale tłumaczyła sobie, że to wina upału i tacos, które zjadła na lunch. Tak, upał i tacos. O tym, że przyczyną żołądkowych sensacji może być Sam Temple, wolała nie myśleć. Od dwóch tygodni pracowała od rana do nocy, ale żeby nie wiedzieć jak była zajęta, wracały wspomnienia wieloletniej przyjaźni z Mikiem. Poznała go przez Allyson Lourdes Stockwell, obecną panią gubernator stanu Connecticut. Przyjaźniły się od dawna, razem studiowały prawo. Kiedy umarł mąż Allyson, ta rzuciła studia i zajęła się wychowywaniem dzieci.

8 10 Niewidzialny wróg Henry Stockwell miał teraz dwanaście lat, Lillian jedenaście. Po pogrzebie Wielkiego Mike a oboje przylecieli z Karą do Teksasu. Od dawna mieli obiecane wakacje na wsi w pobliżu Austin, więc Allyson, pomimo żałoby po Mike u, nie chciała ich pozbawiać tej radości. Lillian i Henry kochali Mike a. Wszyscy go kochali. Dzieciaki pisały do Kary z rancza. Skarżyły się matce chrzestnej na upał, marne jedzenie, robactwo i węże. Nie wspominały ani słowem o Wielkim Mike u. Kara starała się nie myśleć o nim, o jego pogrzebie. O tym, jak umarł. Policja stanowa Connecticut i biuro prokuratora stanowego prowadziły wspólne dochodzenie, o którym niewiele wiedziała. Teraz przede wszystkim powinna zająć się Henrym i Lillian, bo dzieciaki po zakończeniu wakacji na ranczu miały spędzić z nią kilka dni przed odlotem do Connecticut. Czekała na spotkanie z nimi. Do gabinetu zajrzał George Carter, zmierzył ją uważnym spojrzeniem. Źle się czujesz? Zjadłam tacos z owocami morza na lunch, musiały być nieświeże i chyba się podtrułam. George skrzywił się. Nie ma czegoś takiego jak świeże owoce morza. George był Afroamerykaninem, świetnym prawnikiem, współwłaścicielem wziętej kancelarii. Miał sześćdziesiąt dwa lata, zdecydowane poglądy, troje dzieci i dwoje wnucząt.

9 Carla Neggers 11 I wieczne wątpliwości co do metod działania Kary, czego nie ukrywał. Bardzo ją lubił, doceniał jej wykształcenie i doświadczenie. Nigdy nie wspominał jej brata, Strażnika Teksasu. Jego zastrzeżenia nie były natury osobistej, po prostu George działał zawsze według wyznawanych zasad, był pedantyczny, skrupulatny, tymczasem Kara posługiwała się niekonwencjonalnymi metodami. Lubiła badać sprawę ze wszystkich stron, pod każdym możliwym kątem, nie bała się komplikacji, jednym słowem posługiwała się wyobraźnią i intuicją, dopiero potem opracowywała strategię. Była przeciwieństwem George a. Zgodził się ją przyjąć na roczny kontrakt, twierdząc, że jej sposób myślenia i talent przydadzą się w firmie. Po roku miała albo zostać na prawach wspólniczki, albo poszukać sobie nowej posady: wszystko zależało od tego, jak ocenią jej pracę Carter, Smith i Rodriguez. Chryste, ale urządziłaś lodownię. George wzdrygnął się przesadnie. Ile tu masz stopni? Dwadzieścia. Ciągle nie mogę się przyzwyczaić do upałów. Marnujesz tylko prąd i zawyżasz nam rachunki za elektryczność. George miał ponad metr osiemdziesiąt, szpakowate włosy. Na sali sądowej potrafił być naprawdę groźnym przeciwnikiem, potrafił zwodzić oponentów, ale nie Karę. Nie uwierzyła ani przez sekundę, że jest mu zimno. Był w marynarce i w krawacie. Ona miała na sobie prosty top, cienkie spodnie i nadal było jej gorąco.

10 12 Niewidzialny wróg W jej żołądku nieprzerwanie trwała rewolucja. Cóż, naprawdę nie powinna jeść owoców morza, koniec. Znowu pomyślała o Samie Temple u. Mężczyźni zwykle kochali się w niej na odległość, przyjmowali pozy romantycznych i szarmanckich wielbicieli. Przywykła do tego. W przypadku Sama nie istniała żadna odległość. Sam to była bliskość, intymność, gwałtowność... przeżycia dość szalone i nie do opisania. Już samo myślenie o Samie mogło doprowadzić człowieka na skraj obłędu. Co innego mieć brata Strażnika Teksasu, a co innego sypiać z jednym z nich. Gdyby George o tym wiedział, z pewnością potępiłby jej postępowanie. Właśnie pokręcił głową, choć z zupełnie innego powodu. Nie rozumiem, jak rodowita Teksanka może skarżyć się na upały. Kiedy przeniosłam się do Nowej Anglii, narzekałam na zimno. Myślałam, że nigdy się nie zaaklimatyzuję, ale w końcu się przyzwyczaiłam. Teraz muszę od nowa przywyknąć do upałów. Przygotuj się, że trochę jeszcze potrwają. Owszem, już się przygotowała. Oglądała poranną prognozę pogody na najbliższe tygodnie. Wiedziała, jak wygląda sierpień w południowo-środkowym Teksasie. Czego się spodziewała? Odepchnęła się od biurka. Miała mały, niczym się nie wyróżniający gabinet. Nie powiesiła na ścianach żadnych zdjęć, obrazów. Zero akcentów osobistych, raczej poczucie tymczasowości. Tymczasowości i zawieszenia. Była

11 Carla Neggers 13 dzieckiem, które wychowało się w Teksasie i kobietą, która dorastała i dojrzewała na Północy. Uśmiechnęła do George a. Nie przyszedłeś tutaj wysłuchiwać moich narzekań na upał. Nie. Karo... westchnął, jakby ciężko było mu zacząć. Od kilku tygodni dzieje się z tobą coś złego. Widzę to. Wiedziała, o czym mówi George. Mike Parisi był moim przyjacielem. Spojrzał na nią serdecznie. Tylko to cię trapi? Nic więcej? Nic więcej. Wielki Mike pragnął czegoś więcej. Po śmierci żony liczył na coś więcej, ale milczał, nie chciał niszczyć ich przyjaźni. Wyznał jej, co czuje, dopiero kiedy powiedziała mu, że wraca do Teksasu. Radził, żeby się nie wahała, jeśli spotka odpowiedniego faceta.,,powinnaś z kimś być mówił. Życie jest zbyt krótkie, nie warto tracić szans, które ze sobą niesie. On sam miał poczucie niewykorzystanych szans, wiedział z własnego doświadczenia, ile potem zostaje w człowieku goryczy i żalu. Czy gdyby wyznał jej swoje uczucie wcześniej, ich życie wyglądałoby inaczej? Nie. Nie była zakochana w Wielkim Mike u, on też wcale jej nie kochał. Oboje o tym wiedzieli, choć co innego mówili wtedy w Connecticut... Kara uśmiechnęła się. Zobaczyła go oczami wyobraźni, siedzącego za biurkiem w nieludzko zagraconym gabinecie, z grubym cygarem w zębach.

LISA GARDNER NASTĘPNY WYPADEK

LISA GARDNER NASTĘPNY WYPADEK LISA GARDNER NASTĘPNY WYPADEK Plan A Prolog Wirginia Namiętnie całował jej szyję. Lubiła jego pocałunki, lekkie jak szept, rozbudzające. Odchyliła głowę. Usłyszała własny chichot. Kiedy wziął między wargi

Bardziej szczegółowo

Jill jest nieszczęśliwa. Przekonanie Jeffa, że żona wszystko sobie wymyśliła i sama doprowadza się do szaleństwa nie poprawiało sytuacji.

Jill jest nieszczęśliwa. Przekonanie Jeffa, że żona wszystko sobie wymyśliła i sama doprowadza się do szaleństwa nie poprawiało sytuacji. Historia Jill Gdy zobaczyłem moją siostrę Jill, w sali przylotów na Hartsfield International Airport w Atlancie, od razu wiedziałem, ze coś ją trapi. Nigdy nie potrafiła ukryć swoich uczuć i widać było

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie 1 Rozdział 1 Pan Czesio z pewnością nie miał zbyt inteligentnej miny. Jego wyłupiaste oczy spoglądały ze strachem w kierunku butelek z wódką, a zęby szczękały za zaciśniętymi

Bardziej szczegółowo

TOM CLANCY TOM DRUGI. Data wydania: 1998 Data wydania oryginalnego: 1998 Tytuł oryginału: Rainbow Six

TOM CLANCY TOM DRUGI. Data wydania: 1998 Data wydania oryginalnego: 1998 Tytuł oryginału: Rainbow Six TOM CLANCY TECZA SZEŚĆ TOM DRUGI Data wydania: 1998 Data wydania oryginalnego: 1998 Tytuł oryginału: Rainbow Six SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI......................... 2 20 Kontakty........................ 3

Bardziej szczegółowo

John Grisham TESTAMENT

John Grisham TESTAMENT John Grisham TESTAMENT Przekład - Paweł Kruk 1 To już ostatni dzień, nawet ostatnia godzina. Jestem stary, samotny i nie kochany, chory, zbolały i zmęczony życiem. Gotowy na to, co się wkrótce stanie;

Bardziej szczegółowo

my-ebook Franz Kafka - Proces

my-ebook Franz Kafka - Proces Franz Kafka - Proces Rozdział I - Aresztowanie - Rozmowa z panią Grubach - Potem panna Bürstner Rozdział II - Pierwsze przesłuchanie Rozdział III - W pustej sali posiedzeń - Student - Kancelarie Rozdział

Bardziej szczegółowo

PIOTR DURAK OSTATNI ROK

PIOTR DURAK OSTATNI ROK PIOTR DURAK OSTATNI ROK Mielec 2009 PIOTR DURAK OSTATNI ROK Mielec 2009 Copyright by Piotr Durak 2005, 2009 II wydanie polskie Zdjęcia: Izabela Surmacz, Piotr Durak Korekta: Agnieszka Tomczyk, Piotr Durak

Bardziej szczegółowo

JOHN MARSDEN JUTRO. kiedy zaczęła się wojna. tłumaczenie Anna Gralak

JOHN MARSDEN JUTRO. kiedy zaczęła się wojna. tłumaczenie Anna Gralak JOHN MARSDEN JUTRO kiedy zaczęła się wojna tłumaczenie Anna Gralak Kraków 2011 1 Upłynęło zaledwie pół godziny, odkąd ktoś chyba Robyn powiedział, że powinniśmy to wszystko zapisać, i zaledwie dwadzieścia

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. TADEUSZ DOŁĘGA-MOSTOWICZ

Bardziej szczegółowo

Oscar et la dame rose

Oscar et la dame rose OSKAR I PANI RÓŻA Eric-Emmanuel Schmitt przekład Barbara Grzegorzewska tytuł oryginału Oscar et la dame rose 1 Dla Danielle Darrieux 2 Szanowny Panie Boże, Na imię mi Oskar, mam dziesięć lat, podpaliłem

Bardziej szczegółowo

Krystian. Jest taki lęk, który ocala życie Od trzech dni nie miałem w ustach alkoholu... Chciałem pożegnać się ze starym życiem w Bydgoszczy.

Krystian. Jest taki lęk, który ocala życie Od trzech dni nie miałem w ustach alkoholu... Chciałem pożegnać się ze starym życiem w Bydgoszczy. Trzy historie Trzech mężczyzn i trzy historie, które wstrząsają. Poprzez swoją prawdziwość. Nie było łatwo namówić ich do rozmowy. Jeszcze trudniej sprawić, aby mówili o sobie szczerze, bez charakterystycznej

Bardziej szczegółowo

CHRISTIANE F (FELSCHERINOW CHRISTIANE VERA) MY, DZIECI Z DWORCA ZOO

CHRISTIANE F (FELSCHERINOW CHRISTIANE VERA) MY, DZIECI Z DWORCA ZOO CHRISTIANE F (FELSCHERINOW CHRISTIANE VERA) MY, DZIECI Z DWORCA ZOO Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy świadomie bądź nieświadomie wpłynęli na ostateczny kształt językowy tej książki. Tłumacz Z zapisu

Bardziej szczegółowo

fragment Z języka szwedzkiego przełożył Robert Kędzierski

fragment Z języka szwedzkiego przełożył Robert Kędzierski fragment Z języka szwedzkiego przełożył Robert Kędzierski I Saltsjöbaden Kwiecień 1918 Tęsknił za Niemcami. Gdy opuścili Bergen i wsiedli do pociągu jadącego przez Hardangervidda, myślał, że jadą do domu,

Bardziej szczegółowo

Joanna Chmielewska. Duża polka

Joanna Chmielewska. Duża polka Joanna Chmielewska Duża polka 1995 Na dmuchanym materacu, plecami do góry, leżało wielkie i grube cielsko. Przyszło i położyło się krótko po obiedzie, po czym chyba zasnęło, bo nie poruszyło się, nie zmieniło

Bardziej szczegółowo

SUPPORTING INFORMATION SHEET

SUPPORTING INFORMATION SHEET SUPPORTING INFORMATION SHEET Helpline: 08452 030405 General Enquires: 01242 515157 www.winstonswish.org.uk Winston s Wish fundacja na rzecz dzieci w żałobie Wsparcie dzieci i młodzieży w żałobie. Poradnik

Bardziej szczegółowo

Noc, morze i gwiazdy

Noc, morze i gwiazdy Heather Graham Noc, morze i gwiazdy Przełożyła Agnieszka Andrzejewska Noc moze i gwiazdy_new_new.indd 1 11-05-20 14:12 Z wyrazami wdzięczności dla ciotki Dee, wujka George a, Doreen, a w szczególności

Bardziej szczegółowo

Adele Faber i Elaine Mazlish

Adele Faber i Elaine Mazlish Adele Faber i Elaine Mazlish Przełożyła Mariola Więznowska Media Rodzina of Poznań Spis treści List do Czytelnika polskiego... 7 List do Czytelników... 9 Jak czytać i korzystać z tej książki... 11 1. Jak

Bardziej szczegółowo

Ten pierwszy. Antologia opowiadań o miłości

Ten pierwszy. Antologia opowiadań o miłości 1 2 TEN PIERWSZY Antologia opowiadań o miłości Copyright by Autorzy & e-bookowo 2009 ISBN 978-83-61184-28-7 Hwww.e-bookowo.pl U Kontakt: wydawnictwo@e-bookowo.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz przedstawienia z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS

Scenariusz przedstawienia z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS Scenariusz przedstawienia z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS 1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS Pierwszy grudnia został ogłoszony Światowym Dniem Walki z AIDS. AIDS jest epidemią XXI w. i ogromnym

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE

ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE - 1 - AGNIESZKA SZEWCZYK ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE - 2 - - 3 - AGNIESZKA SZEWCZYK ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE W hołdzie świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego kanonizacji

Bardziej szczegółowo

Umówił się ze mną po audycji. Spotkaliśmy się w małej knajpie sto metrów od studia radiowego. Zadymione wnętrze z cichą

Umówił się ze mną po audycji. Spotkaliśmy się w małej knajpie sto metrów od studia radiowego. Zadymione wnętrze z cichą miał rosnąć beze mnie. Dobrze, że Filip ma pana zabrzmiało dziwnie poważnie. Myślałem, że spalę się ze wstydu. Serce poczułem gdzieś wy soko w gardle. Ciekawe, czy ten facet pogrążał mnie świadomie, czy

Bardziej szczegółowo

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone. Tekst jest wyłączną własnością autorki i podlega ochronie prawem autorskim.

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone. Tekst jest wyłączną własnością autorki i podlega ochronie prawem autorskim. 1 Pisk opon. Krzyk. Uderzenie. Ciało dziewczyny odbiło się od maski srebrnego samochodu, obróciło wolno w powietrzu z lekkością znaną tylko baletnicom, po czym bezwładnie, zupełnie już bez gracji, opadło

Bardziej szczegółowo

Copyright by Joanna Opiat-Bojarska, 2011 All rights reserved. Redaktor Witold Kowalczyk. Projekt okładki i stron tytułowych Olga Reszelska

Copyright by Joanna Opiat-Bojarska, 2011 All rights reserved. Redaktor Witold Kowalczyk. Projekt okładki i stron tytułowych Olga Reszelska Copyright by Joanna Opiat-Bojarska, 2011 All rights reserved Redaktor Witold Kowalczyk Projekt okładki i stron tytułowych Olga Reszelska Fotograia na okładce Boris Zatserkovnyy Skład i łamanie ELAN Tamara

Bardziej szczegółowo

Panasonic to kobieta. Na naszej stacji mieszka trzy Toshiby, słyszałem też, że na trzydziestej stacji żyje obok siebie kilkanaście Yamah, ale nie

Panasonic to kobieta. Na naszej stacji mieszka trzy Toshiby, słyszałem też, że na trzydziestej stacji żyje obok siebie kilkanaście Yamah, ale nie STACJA 22 Proszę pana! Niech pan nie ucieka! Chcę tylko o coś pana zapytać! Mężczyzna nie zwracał uwagi. Pochylony przyspieszył kroku. Niech pan zaczeka! Przecież nic od pana nie chcę! Mężczyzna wyraźnie

Bardziej szczegółowo

Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke. Czasami wołam w niebo

Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke. Czasami wołam w niebo Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke Czasami wołam w niebo Wstęp Tamarę Zwierzyńską spotkałem w październiku 1992 roku w Lilie, gdzie studiowaliśmy oboje przez dwa semestry. Mieszkaliśmy w tym samym akademiku.

Bardziej szczegółowo

Iwona Michałowska CZARNY PIASEK. I thought God didn t play dice with the universe. God doesn t play dice with the universe. He plays dice with you.

Iwona Michałowska CZARNY PIASEK. I thought God didn t play dice with the universe. God doesn t play dice with the universe. He plays dice with you. Iwona Michałowska CZARNY PIASEK I thought God didn t play dice with the universe. God doesn t play dice with the universe. He plays dice with you. Pat Cadigan, Mindplayers 2 2006 PROLOGOS HELIODOR TRYBIK

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Vademecum doradcy ubezpieczeniowego" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Prolog: kobieta i pieniądze... 11. 1. Sekrety i kłamstwa... 33. 6. W bogactwie i w biedzie... 165

Spis treści. Prolog: kobieta i pieniądze... 11. 1. Sekrety i kłamstwa... 33. 6. W bogactwie i w biedzie... 165 Spis treści Prolog: kobieta i pieniądze... 11 1. Sekrety i kłamstwa... 33 2. Emocjonalna klasa średnia... 59 3. Rodzinne pieniądze... 87 4. Pracująca dziewczyna... 119 5. Nigdy nie będziesz za bogata ani

Bardziej szczegółowo

Siłami natury. czyli bez silnika przez Amerykę Południową

Siłami natury. czyli bez silnika przez Amerykę Południową Siłami natury czyli bez silnika przez Amerykę Południową 1 20 stycznia 2013 roku, niedziela Cabo Froward, Chile, najdalej na południe wysunięty punkt kontynentalnej Ameryki. Świeciło słońce, na niebie

Bardziej szczegółowo

Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji.

Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji. Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji. Aby przeczytać ten tytuł w pełnej wersji kliknij tutaj. Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana

Bardziej szczegółowo