7. Dynamiczne generowanie grafiki

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "7. Dynamiczne generowanie grafiki"

Transkrypt

1 7. Dynamiczne generowanie grafiki 7.1. Biblioteka GD Dynamiczne generowanie kodu HTML to podstawowe zastosowanie języka PHP. Często jednak to nie wystarczy i mieszanka: dynamiczny HTML plus statyczna grafika, okazuje się za słaba. Dlatego PHP można opcjonalnie wyposażyć w moduł umożliwiający programowe tworzenie grafiki, a następnie wyemitowanie jej do przeglądarki w powszechnie przyjętym formacie JPEG, PNG czy GIF. Moduł ten korzysta z biblioteki GD (http://www.boutell.com/gd/). Standardowo PHP4 nie jest kompilowane z GD, musi to zrobić sam administrator, dodatkowo GD może obsługiwać (lub nie) czcionki wektorowe w formacie TrueType, za pośrednictwem biblioteki FreeType. Grafikę w GD możemy generować bądź to zaczynając od pustego obrazka, bądź też ładując jakąś gotową grafikę i dokonując na niej manipulacji. Repertuar biblioteki obejmuje podstawowe funkcje graficzne (punkty, linie, wielokąty, elipsy), generację tekstu (szczególnie ładnie wygląda wygładzany tekst generowany z wektorowych czcionek TrueType), operacje na blokach obrazu, skalowanie, filtry i inne. Gotowy obrazek można wysłać do przeglądarki, można też go przechować na dysku. Biblioteka umożliwia tworzenie zarówno obrazków paletowych (mała ilość kolorów, ale też małe rozmiary pliku), jak i obrazków w pełnym kolorze (24 bity RGB).

2 7.2. Sprawdzenie możliwości graficznych Ze względu na opcjonalność samej biblioteki GD, jak i jej wielu komponentów, istnieje w PHP funkcja gd_info() pozwalająca na zbadanie istnienia i możliwości GD w instalacji PHP, na której wykonywany jest skrypt. Wynikiem działania tej bezparametrowej funkcji jest tablica asocjacyjna prezentująca wersję i możliwości modułu dynamicznej generacji grafiki. 'GD Version' 'Freetype Support' 'Freetype Linkage' 'T1Lib Support' 'GIF Read Support' 'GIF Create Support' 'JPG Support' 'PNG Support' 'WBMP Support' 'XBM Support' łańcuch tekstowy opisujący wersję biblioteki wartość logiczna określa obsługę czcionek TrueType rodzaj biblioteki obsługującej czcionki TT (FreeType 1/2) wartość logiczna obsługa czcionek PostScript typ 1 wartość logiczna odczyt obrazków GIF wartość logiczna zapis obrazków GIF wartość logiczna zapis/odczyt obrazków JPEG wartość logiczna zapis/odczyt obrazków PNG wartość logiczna zapis/odczyt obrazków WBMP wartość logiczna zapis/odczyt obrazków NetPBM Z gd_info() warto korzystać pisząc kod przenośny między różnymi serwerami, w przypadku braku którejś z funkcji można dzięki niej szybko zdiagnozować problem.

3 7.3. Emitowanie grafiki Skrypt PHP generujący obrazek różni się od skryptu generującego stronę w HTML. Przede wszystkim nie jest to dokument HTML, zatem pozbawiony jest całkowicie nagłówka. Dlatego kod generujący obrazek nigdy nie zaczyna się od <HTML>, to spowodowałoby wygenerowanie nagłówka odpowiedzi HTTP z typem zawartości text/html co na pewno nie jest dobrym typem MIME dla obrazka. Dlatego od razu, w pierwszej linii, startujemy z kodem PHP. Niemniej jakiś nagłówek trzeba wygenerować, minimum to wymagane pole Content-Type. Ze skryptu wysyłamy je w sposób następujący: <? header('content-type: image/png'); Oczywiście jeżeli docelowym formatem jest JPEG lub GIF, odpowiednio modyfikujemy zawartość pola. Po załatwieniu sprawy nagłówka, rozpoczynamy pracę z grafiką od stworzenia czystego bufora, bądź załadowania obrazka z pliku (o czym dalej). Następnie dokonujemy na obrazku wszelakich manipulacji. W momencie, gdy jest gotowy, wysyłamy go do przeglądarki funkcją imagepng(), imagejpeg(), czy też imagegif(). Ten ostatni format nie jest generalnie zalecany. Dopiero jedna z tych funkcji powoduje wysłanie danych obrazka do przeglądarki. Bardzo ważną sprawą jest wyłączenie komunikatów o błędach we wszystkich funkcjach, które takie mogą zgłosić. W przeciwnym wypadku komunikat wmiesza się w binarne dane obrazka, powodując jego uszkodzenie. Komunikaty o błędach wyłączamy używając

4 7.4. Tworzenie czystego obrazka - imagecreate() Jeżeli pracę z obrazem zaczynamy od zera, musimy najpierw stworzyć powierzchnię do rysowania. Służą do tego dwie funkcje: imagecreate() tworzy bufor do pracy z paletą kolorów, oraz imagecreatetruecolor(), tworząca bufor dla obrazka 24-bitowego: $obraz wysokosc); $obraz24 wysokosc); Obie funkcje zwracają wartość typu zasób, której używamy później jako identyfikatora obrazu. Po zakończeniu rysowania obrazu, oraz wyemitowaniu go do przeglądarki, można zniszczyć bufor roboczy funkcją imagedestroy(). Jeżeli tego nie zrobimy, bufor zostanie zniszczony automatycznie przy wyjściu ze skryptu. imagedestroy($obraz); 7.5. Ładowanie obrazka z pliku Bardzo często umieszczamy naszą grafikę na jakimś gotowym tle. Najprościej w takim wypadku stworzyć bufor do rysowania z załadowanego z dysku obrazka, przy pomocy zestawu funkcji: createimagefromgif(), createimagefrompng(), createimagefromjpeg(). Parametrem tych funkcji jest ścieżka do pliku z obrazkiem, jeżeli włączone jest traktowanie zasobów HTTP jako plików, to ścieżka może być adresem URL. Powstały bufor z obrazkiem ma takie rozmiary jak oryginał, rodzaj (paleta/truecolor) również zależy od obrazka.

5 7.6. Więcej o emitowaniu obrazka Funkcje emitujące obrazek posiadają możliwość przekierowania obrazka z przeglądarki klienta do lokalnego pliku na serwerze. Oprócz tego imagejpeg() pozwala na regulację jakości obrazka (siły kompresji) od 0 (najgorsza jakość) do 100 (najlepsza jakość). Domyślną jakością obrazka JPEG jest 75. Oto przykłady: imagepng($obrazek, '/home/user/public_html/obrazki/ob1.png'); imagejpeg($obrazek, 'ob2.jpg', 90); Jeżeli chcemy podregulować jakość obrazka JPEG wysyłanego do przeglądarki, po prostu pomijamy drugi parametr: imagejpeg($obrazek,, 45); Niektóre formaty (PNG przede wszystkim) pozwalają na progresywne wyświetlanie obrazka. GD umożliwia na wykorzystanie tej cechy przy pomocy funkcji imageinterlace(), którą możemy włączyć dla danego obrazka progresywność: imageinterlace($obrazek, 1); Oczywiście włączanie i wyłączanie progresywności w czasie rysowania nie ma znaczenia. Liczy się stan tego ustawienia w momencie wykonywania emisji obrazka. Warto pamiętać, że progresywność zwiększa czas emisji obrazka i jego rozmiar w bajtach.

6 7.7. Rysowanie i kolory Przed narysowaniem czegokolwiek jakimś kolorem, trzeba sobie ten kolor zarezerwować (również przy obrazkach 24-bitowych, różnica jest taka, że na obrazku takim można mieć praktycznie nieograniczoną ilość kolorów, na obrazku paletowym ilość kolorów wynika z wielkości palety). Do przydziału kolorów służy funkcja imagecolorallocate(): $kolor = imagecolorallocate($obrazek, r, g, b); Wynikiem jest numer koloru używany dalej przy rysowaniu. Na obrazkach paletowych funkcja ta może zwrócić -1, jeżeli wykorzystamy wszystkie kolory z palety. Zarezerwowane kolory można zwalniać funkcją imagecolordeallocate(): imagecolordeallocate($obrazek, $kolor); Pozostawienie niezwolnionych kolorów nie niesie ze sobą żadnyck konsekwencji, zostaną automatycznie zwolnione przy usuwaniu bufora. Pierwsze wywołanie tej funkcji dla danego obrazka ustawia mu kolor tła, jeżeli obrazek jest w trybie paletowym (obrazki 24-bitowe mają zawsze czarne tło).

7 7.8. Rysowanie: pojedyncze piksele imagesetpixel($obrazek, x, y, $kolor); (0, 0) x y $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

8 7.9. Rysowanie: linie imageline($obrazek, x1, y1, x2, y2, $kolor); (0, 0) x1 x2 y2 y1 $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

9 7.10. Rysowanie: prostokąty imagerectangle($obrazek, x1, y1, x2, y2, $kolor); (0, 0) x1 y1 x2 y2 $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

10 7.11. Rysowanie: wypełnione prostokąty imagefilledrectangle($obrazek, x1, y1, x2, y2, $kolor); (0, 0) x1 y1 x2 y2 $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

11 7.12. Rysowanie: elipsy imageellipse($obrazek, x, y, w, h, $kolor); (0, 0) x x2 y h w $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

12 7.13. Rysowanie: wypełnione elipsy imagefilledellipse($obrazek, x, y, w, h, $kolor); (0, 0) x x2 y h w $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

13 7.14. Rysowanie: wielokąty $ile = 3; $wierzcholki = array(x0, y0, x1, y1, x2, y2); imagepolygon($obrazek, $wierzcholki, $ile, $kolor); (0, 0) x0, y0 x1, y1 x2, y2 $wierzcholki to tablica zawierająca jako kolejne elementy współrzędne x i y wierzchołków Wielokąt jest automatycznie zamykany linią od ostatniego do pierwszego wierzchołka. $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

14 7.14. Rysowanie: wypełnione wielokąty $ile = 3; $wierzcholki = array(x0, y0, x1, y1, x2, y2); imagefilledpolygon($obrazek, $wierzcholki, $ile, $kolor); (0, 0) x0, y0 x1, y1 x2, y2 $wierzcholki to tablica zawierająca jako kolejne elementy współrzędne x i y wierzchołków Wielokąt jest automatycznie zamykany linią od ostatniego do pierwszego wierzchołka. $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate().

15 7.14. Rysowanie: fragmenty łuków imagearc($obrazek, x, y, w, h, s, e, $kolor); (0, 0) x x2 e y h s w $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate(). Kąty s i e są liczone w stopniach, zawsze w kierunku ruchu wskazówek zegara.

16 7.15. Rysowanie: fragmenty elips imagefilledarc($obrazek, x, y, w, h, s, e, $kolor); (0, 0) x x2 e y h s w $kolor to numer koloru otrzymany z imagecolorallocate(). Kąty s i e są liczone w stopniach, zawsze w kierunku ruchu wskazówek zegara.

Ryszard Myhan. Wykład 4: Języki programowania PHP

Ryszard Myhan. Wykład 4: Języki programowania PHP Ryszard Myhan Wykład 4: Języki programowania PHP PHP - bibliografia PHP5. Praktyczny kurs Marcin Lis ISBN: 83-246-0307-7 PHP5. Tworzenie stron WWW. Ćwiczenia praktyczne Andrzej Kierzkowski, Andrzej Kierzkowski

Bardziej szczegółowo

I. Konfiguracja. I.1. Twój sklep. I.2. Ustawienia sklepu. I.3. Ustawienia dla hurtownii

I. Konfiguracja. I.1. Twój sklep. I.2. Ustawienia sklepu. I.3. Ustawienia dla hurtownii I. Konfiguracja I.1. Twój sklep Są to ustawienia dotyczące własnego sklepu typu: nazwa, nr telefonów, adres email itd. Dane wprowadzone w tym miejscu są później wykorzystywane przy wyświetlanych informacja

Bardziej szczegółowo

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Warszawa 1999 Opracowanie: Janusz S. Wierzbicki Adres e-mail: Janusz@oeiizk.waw.pl Marta.Wnukowicz@twardagim.edu.pl 1. Wstęp Kurs

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2014 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi edicralite

Instrukcja obsługi edicralite Instrukcja obsługi edicralite Pełna kompatybilność z popularnymi przeglądarkami 1 Spis treści 1. Wprowadzenie 3 2. Informacje o systemie edicra lite... 4 3. Logowanie 5 4. Tryb edycji 7 5. Okno edycji

Bardziej szczegółowo

Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX

Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX Wprowadzenie W 1997 roku firma Macromedia przejęła program FutureSplash zmieniając jego nazwę na Flash. Zaproponowano w ten sposób nowy format rozpoznawany

Bardziej szczegółowo

Ustawienia projektu i programu Rozpoczynanie lub otwieranie projektu Uwaga Tworzenie nowego projektu Utwórz nowy projekt Użyj ostatnich ustawień

Ustawienia projektu i programu Rozpoczynanie lub otwieranie projektu Uwaga Tworzenie nowego projektu Utwórz nowy projekt Użyj ostatnich ustawień strona 61 Rozdział 6 Ustawienia projektu i programu Podczas codziennej pracy w ArchiCADzie można dostosować program do własnych potrzeb, zdefiniować standardowe opcje dla wszystkich projektów w biurze,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi edicrapro

Instrukcja obsługi edicrapro Instrukcja obsługi edicrapro Pełna kompatybilność z popularnymi przeglądarkami 1 Spis treści 1. Wprowadzenie.... 3 2. Czym jest edicrapro..... 4 3. Logowanie.. 5 4. Tryb administracyjny.... 6 5. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

GDI+. NOWE MOŻLIWOŚCI PODSYSTEMU GRAFICZNEGO MICROSOFT WINDOWS

GDI+. NOWE MOŻLIWOŚCI PODSYSTEMU GRAFICZNEGO MICROSOFT WINDOWS Scientific Bulletin of Che lm Section of Mathematics and Computer Science No. 1/2008 GDI+. NOWE MOŻLIWOŚCI PODSYSTEMU GRAFICZNEGO MICROSOFT WINDOWS MACIEJ SMIATACZ, MARCIN RÓŻAŃSKI Wydział Elektroniki,

Bardziej szczegółowo

Gdy użytkownicy zaczynają coraz

Gdy użytkownicy zaczynają coraz KNOW HOW Dostrajanie Apache Skuteczna optymalizacja serwerów WWW Szybki jak strzała Nie ma nic bardziej irytującego niż serwer Apache, który nie radzi sobie z odpowiadaniem na żądania klientów i działa

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną,

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Ostatnia aktualizacja: 21 października 2013 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

IDZ DO KATALOG KSI EK TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE CZYTELNIA PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TRE CI KATALOG ONLINE ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG

IDZ DO KATALOG KSI EK TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE CZYTELNIA PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TRE CI KATALOG ONLINE ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG PRZYK ADOWY ROZDZIA Wydawnictwo Helion ul. Chopina 6 44-100 Gliwice tel. (32)230-98-63 e-mail: helion@helion.pl IDZ DO KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

ArCADia. Podręcznik użytkownika dla programu ArCADia

ArCADia. Podręcznik użytkownika dla programu ArCADia ArCADia Podręcznik użytkownika dla programu ArCADia

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do programowania w Windows

Wprowadzenie do programowania w Windows Wprowadzenie do programowania w Windows Sławomir Samolej Rzeszów, 1999 1. Wstęp Od kilku lat dominującym systemem operacyjnym na rynku komputerów osobistych jest Microsoft Windows. Wersje systemu Windows

Bardziej szczegółowo

EEschema. Hierarchiczny edytor schematów ideowych

EEschema. Hierarchiczny edytor schematów ideowych EEschema Hierarchiczny edytor schematów ideowych Spis treści 1. Wprowadzenie Przeznaczenie Opis techniczny 2. Podstawowe polecenia Dostęp do poleceń Polecenia związane z myszą Podstawowe polecenia Operacje

Bardziej szczegółowo

Podręczniki Politechnika Lubelska

Podręczniki Politechnika Lubelska Agnieszce Podręczniki Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Wydział Podstaw Techniki ul. Nadbystrzycka 38 20-618 Lublin Jerzy Montusiewicz Modelowanie 2D w programie AutoCAD Politechnika Lubelska

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX KONFIGURACJA I PODŁACZENIE (wersja z 06.02.2013r.) 1 Spis treści I KONFIGURACJA...5 1.Dodawanie i usuwanie afliatu... 5 2.Ustawienia Agencji... 6 2.1. Dane Agencji...6

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX KONFIGURACJA I PODŁA CZENIE (wersja z 12.03.2013r.) 1 Spis treści I KONFIGURACJA... 5 1.Dodawanie i usuwanie afiliatu... 5 2.Ustawienia Agencji... 6 2.1. Dane Agencji...

Bardziej szczegółowo

Wizualizacja CoDeSys. Uzupełnienie podręcznika do programowania sterowników PLC w CoDeSys 2.3

Wizualizacja CoDeSys. Uzupełnienie podręcznika do programowania sterowników PLC w CoDeSys 2.3 Wizualizacja CoDeSys Uzupełnienie podręcznika do programowania sterowników PLC w CoDeSys 2.3 Copyright 2003, 2004, 2005, 2006 by 3S Smart Software Solutions GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone. Informujemy,

Bardziej szczegółowo

O autorach...9. Wprowadzenie... 11

O autorach...9. Wprowadzenie... 11 O autorach...9 Wprowadzenie... 11 Rozdział 1. Czym jest Ajax?... 17 Narodziny Ajax... 18 Ewolucja sieci WWW... 18 JavaScript... 19 Ramki... 19 Technika ukrytej ramki... 19 Dynamiczny HTML i model DOM...

Bardziej szczegółowo

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ GEO-INFO 6 Mapa Wersja 2012 Nowości i zmiany SYSTHERM INFO Sp. z o.o., ul. Złotowska 27, 60-189 Poznań tel.: (061) 848 03 52, 846 20 80 fax: (061) 848 03 53, 846 20 89 E-mail:

Bardziej szczegółowo

Podstawowe techniki stosowane do budowy serwisów www

Podstawowe techniki stosowane do budowy serwisów www Podstawowe techniki stosowane do budowy serwisów www 1. Architektura www, HTTP, Cookies, HTML Historia rozwoju: Późne lata 60 projekt sieci ARPANet powstał jako inicjatywa Departamentu Obrony USA. 1969

Bardziej szczegółowo

L A TEX2HTML. Piotr Bolek. Streszczenie. Wprowadzenie. 1998 GUST, Zeszyt 10 37

L A TEX2HTML. Piotr Bolek. Streszczenie. Wprowadzenie. 1998 GUST, Zeszyt 10 37 1998 GUST, Zeszyt 10 37 L A TEX2HTML Piotr Bolek Streszczenie Pakiet L A TEX2HTML oferuje dosyć specyficzny, choć nie pozbawiony pewnych zalet sposób tworzenia dokumentów hipertekstowych umożliwiając konwersję

Bardziej szczegółowo

Moduł Raporty i Formularze

Moduł Raporty i Formularze Moduł Raporty i Formularze Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 3 Charakterystyka modułu Raporty i Formularze 5 1. Przeznaczenie modułu 5 2. Budowa modułu 6 3. Ikony i skróty klawiszowe 7 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego shopgold instrukcja obsługi panelu zarządzania Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego Najbardziej aktualną wersję instrukcji możecie Państwo wygenerować

Bardziej szczegółowo

Przepisy czyli jak TO zrobić w GIMP-ie

Przepisy czyli jak TO zrobić w GIMP-ie Przepisy czyli jak TO zrobić w GIMP-ie Do korzystania z hiperłącz w dokumencie niezbędne są pliki umieszczone w tym samym katalogu: gimp0.pdf; poznaj wilbera.pdf; 001 1617.htm; przyklad.htm; 4 pliki *.gif;

Bardziej szczegółowo

Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH

Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH INSTYTUT INŻYNIERII I GOSPODARKI WODNEJ POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH

Bardziej szczegółowo

GEOXA. Creative GIS Solutions. www.cgis.pl. Geoxa MapServer Plugin. (C) 2006-2009 CGIS Creative GIS Solutions 25.11.2009

GEOXA. Creative GIS Solutions. www.cgis.pl. Geoxa MapServer Plugin. (C) 2006-2009 CGIS Creative GIS Solutions 25.11.2009 GEOXA Geoxa MapServer Plugin (C) 2006-2009 CGIS Creative GIS Solutions www.cgis.pl Creative GIS Solutions Wszelkie nazwy oraz znaki handlowe użyte w instrukcji należą do ich właścicieli i zostały użyte

Bardziej szczegółowo