Gmina Pruszcz Gdański KLASA II B LO

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Gmina Pruszcz Gdański KLASA II B LO"

Transkrypt

1 Gmina Pruszcz Gdański KLASA II B LO

2 Herb gminy Pruszcz Gdański Rada Gminy Pruszcz Gdański w 1996r. przyjęła herb gminy Pruszcz Gdański. Przyjęty wówczas herb gminy nie był opiniowany przez Komisję heraldyczną, gdyż w 1996r. nie było takiego wymogu. W celu dostosowania herbu Gminy Pruszcz Gdański do zasad heraldyki, uwzględniając uwagi Komisji Heraldycznej, podjęto decyzję o ponownym przygotowaniu wzoru herbu, flagi gminy Pruszcz Gdański oraz wzoru sztandaru gminy. Herb przedstawia sylwetkę Gryfa wspartego na literze P, która stanowi symbol literowy nazwy gminy Pruszcz Gdański. Aby uszanować pracę rolników i wskazać, iż gmina ma charakter rolniczy, herb jest umieszczony na zielonej tarczy, symbolizującej pola.

3 Stary herb gminy Nowy herb gminy

4 Flaga gminy Pruszcz Gdański

5 Zabytki MIEJSCA KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ!

6 Gmina Pruszcz Gdański położona jest na obszarze dwóch krain geograficznych. Część wschodnia to Lewobrzeżne Żuławy Wiślane zwane również Gdańską Holandią. Część zachodnia Gminy to Pojezierze Kaszubskie.

7 Dworek w Rusocinie Zabytkowy, barokowo-klasycystyczny dwór z ok r., zbudowany dla rodziny Thiedemannów. Od północy do dworu przylegają budynki folwarczne. Cały zespół usytuowany jest w malowniczym parku krajobrazowym o powierzchni 13,5 ha. Park o francuskiej kompozycji rozciąga się po brzeg rzeki Kłodawy. Na jego terenie znajdują się dwa stawy.

8 Dworek w Rusocinie - zdjęcia

9 Kościół św. Mikołaja w Łęgowie Pierwszy niewielki kościół został zbudowany przez cystersów najprawdopodobniej w XIV w. Później zbudowali oni na jego miejscu następny kościół. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1436 r. Obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowie z 1748 r. Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowy. W kościele znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz sprowadzone w 2013 roku z Włoch relikwie św. Oliwii z Anagni.

10 Kościół św. Mikołaja w Łęgowie - zdjęcia

11 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim Świątynię wzniesiono około XIV w. w stylu gotyckim. Budynek kościoła jest murowany z cegły. Zachowało się bogate wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna i polichromowanym wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 r., galerią i barokowym prospektem organowym. Naprzeciwko kościoła stoi budynek dawnej plebanii zniesionej w 1755 r. Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św., bramą cmentarną oraz terenem przykościelnym wraz z kaplicą przedpogrzebową, murem kościelnym i starodrzewem jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

12 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim Wszystko rozpoczęło się dnia 17 kwietnia Wtedy to został ogłoszony Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Na jego mocy tworzono ogólnokrajową sieć utrzymywanych przez państwo bibliotek publicznych. Jedną z takich bibliotek była utworzona w październiku 1946 r. Powiatowa Biblioteka w Pruszczu Gdańskim. W 1948 r. powstała Biblioteka Miejska. W latach biblioteka trzykrotnie zmieniała swoją siedzibę. Ostatecznie została przeniesiona do zabytkowego budynku przy ul. Wojska Polskiego gdzie znajduje się do dzisiaj.

13 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim - zdjęcia

14 Szlak Bursztynowy w Pruszczu Gdańskim Szlak handlowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W znaczeniu węższym jest to przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I wieku n.e.

15 Elektrownia wodna w Juszkowie Elektrownia wodna Juszkowo została zbudowana współcześnie z Kuźnicami w roku Podobnie jak położony niżej Pruszcz jest to elektrownia przepływowa, ale z uwagi na pracującą powyżej szczytowo kaskadę Raduni została wyposażona w zbiornik o wyrównaniu półdobowym. Na dolnej Raduni od początku inwestował Gdańsk.

16 Elektrownia wodna i stacja kolejowa w Straszynie W Straszynie znajdują się trzy zabytkowe elektrownie wodne z 1910, 1934 i W źródłach dla miejsca, w którym znajduje się stara elektrownia wodna z 1937, podaje się nazwę Prędzieszyn niemniej obecnie rejon ten stanowi część Straszyna istniejąca tu nieczynna stacja kolejowa posiadała nazwę Straszyn Prędzieszyn - nieczynny przystanek osobowy i ładownia w Straszynie. Znajduje się na trasie linii nr 229 Pruszcz Gdański - Łeba. Układ stacji pozostaje w stanie niezmienionym w związku z planowaną w dalszej przyszłości reaktywacją linii dla ruchu pasażerskiego.

17 Elektrownie wodne w Straszynie zdjęcia

18 Stacja kolejowa w Straszynie zdjęcia

19 Cmentarz żołnierzy radzieckich w Pruszczu Gdańskim Cmentarz przy obecnej ulicy Zastawnej powstał na mocy zarządzenia wydanego przez władze powiatowe w lutym 1947 roku. Postanowiono przenieść tu ekshumowane szczątki ponad 2 tysięcy radzieckich żołnierzy, poległych na terenie całego powiatu podczas walk z nazistowskim okupantem. Dokładna ewidencja pochowanych tu żołnierzy znajduje się w Urzędzie Miasta.

20 Faktoria w Pruszczu Gdańskim Jest to rekonstrukcja osady handlowej z okresu wpływów rzymskich na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim. Obiekt otwarty został 21 lipca 2011 roku. Faktoria jest osadą datowaną na okres świetności i schyłku Cesarstwa Rzymskiego (I-IV w.n.e), nawiązuje do funkcjonującego w tamtych czasach Szlaku Bursztynowego. O osadnictwie na tych terenach świadczą liczne wykopaliska prowadzone przez archeologów od końca XIX wieku.

21 Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim składa się z następujących obiektów:

22 Faktoria - Chata Wodza Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz, chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, natomiast w środku zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania multimedialne i wystawiennicze. Prezentowane są tu eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego.

23 Faktoria - Hala Targowa Hala Targowa to miejsce spotkań z archeologią, w ramach których młodzież i dzieci uczestniczą w zajęciach żywej historii. Prezentowany jest także zbiór zrekonstruowanych strojów z okresu wpływów rzymskich, zarówno zwyczajnych mieszkańców Barbaricum, jak i żołnierzy armii rzymskiej. Charakter edukacyjny mają także wyświetlane filmy, prezentujące życie codzienne w osadzie z okresu wpływów rzymskich oraz opowiadające o bursztynie najcenniejszym surowcu pochodzącym z tych terenów.

24 Faktoria - Chata Bursztyniarza Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Prezentowane są w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki.

25 Faktoria - Chata Kowala W Faktorii zobaczyć można również replikę wozu kupieckiego z okresu rzymskiego. Jest to rekonstrukcja pojazdu, jakim z Imperium transportowano towary do wymiany za bursztyn. Znajduje się on w specjalnie do tego przystosowanej wozowni. Ponadto na terenie osady znajdują się: rekonstrukcja kręgu kamiennego, zagroda dla zwierząt, tor łuczniczy,bulodrom (dwa tory do gry w bule) oraz kramy kupców. Osada otoczona jest palisadą z czterema wieżami bramowymi.

26 Faktoria - Pozostałe obiekty Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów.

27 Na terenie gminy znajduje się 8 pomników przyrody wpisanych do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody m.in.: dąb szypułkowy, na boisku szkolnym w Wojanowie (zdjęcie), głaz w Straszynie, klon pospolity na cmentarzu w Łęgowie, głaz przy kościele w Straszynie, aleja kasztanowa w Straszynie (26 kasztanowców białych, 3 klony pospolite, 2 lipy drobnolistne oraz 2 dęby bezszypułkowe). Pomniki przyrody

28 Gdzie przenocować? H O T E L E

29 Hotel mieści się w pięknie odnowionym budynku położonym w samym Centrum Pruszcza Gdańskiego przy ulicy Chopina. Ta doskonała lokalizacja pozwala spacerem dotrzeć do najciekawszych miejsc w mieście: rekonstrukcji Faktorii z czasów rzymskich, urokliwego kanału rzeki Raduni i całkowicie nowego Centrum Miasta. Hotel Chopin ***

30 Hotel Górski usytuowanego w Pruszczu Gdańskim. Niewątpliwym atutem Hotelu jest położenie względem Trójmiasta, Kaszub oraz tras tranzytowych. Bliskość trójmiejskiej obwodnicy oraz autostrady A1 zapewnia możliwość szybkiego dotarcia w wybrane miejsca z pominięciem korków. Do Państwa dyspozycji mają pokoje jedno, dwu i trzyosobowe, apartament, Restaurację Bursztynową i salę kominkową oraz dwie sale konferencyjno-bankietowe. Hotel Górski ***

31 Gdzie zjeść? R E S T A U R A C J E

32 Restauracja Oberża pod Lipami serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Miejsce to od lat cieszy się zasłużoną renomą i uznaniem klientów. Specjalnością szefa kuchni są Koryta Chłopskie oraz Jaśnie Pana a także wyśmienita Kaczka z malinowym jabłkiem i żurawiną. W karcie pojawiają się również sezonowe przysmaki. Pod lipami - Łęgowo

33 Euro grill Ciekawostka: wszystkie łasuchy, głodomory i smakosze mogą wziąć udział w akcji. Aby otrzymać Mega Pizzę 60 cm średnicy za darmo, zamów z ulubionymi dodatkami i zjedz ją samodzielnie w ciągu 60 minut. Wbrew pozorom nie jest to proste wyzwanie.

34 Dziękujemy za uwagę!

Muzea. Powiat Brzeski

Muzea. Powiat Brzeski Muzea 1 Wprowadzenie Trzymacie Państwo w rękach folder powiatu brzeskiego. Mamy nadzieję, że wszystko to, co jest w nim zawarte nakłoni Państwa do odwiedzenia pięknego regionu, jakim jest Ziemia Brzeska.

Bardziej szczegółowo

Zabytkowe obiekty i atrakcyjne miejsca na terenie gminy

Zabytkowe obiekty i atrakcyjne miejsca na terenie gminy Gmina Jedlińsk Gmina Jedlińsk położona jest nad rzeką Radomką przy międzynarodowej trasie E-7 Warszawa Kraków, w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim. Graniczy z miastem Radom,

Bardziej szczegółowo

Gdynia i Północne Kaszuby

Gdynia i Północne Kaszuby SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18 19 20. 21. 22. Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2013... Gminy i powiaty Forum NORDA.. Gdynia.. Cewice.. Choczewo.

Bardziej szczegółowo

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Opracowanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi Przez Doradztwo i Szkolenia TREK Jacek Zdrojewski Gdańsk Krzynia 2012 r. 1.

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Przedmowa. Lokalizacja. O Stowarzyszeniu. Park Technologiczny Interior. Uniwersytet Zielonogórski. Lubuska Izba Budownictwa

SPIS TREŚCI. Przedmowa. Lokalizacja. O Stowarzyszeniu. Park Technologiczny Interior. Uniwersytet Zielonogórski. Lubuska Izba Budownictwa SPIS TREŚCI str. 3 str. 4 str. 5 Przedmowa Lokalizacja O Stowarzyszeniu str. 6 str. 7 str. 8 str. 9 str. 10 str. 10 str. 11 str. 12 str. 13 str. 14 str. 15 str. 16 str. 17 str. 18 str. 19 str. 20 str.

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN Stan na 31 grudnia 2011r. Urząd Miejski w Koszalinie Koszalin 2012 Wstęp... 3 1. Ogólna charakterystyka obszaru objętego diagnozą... 3 1.1. Miasto Koszalin... 3 1.1.2.

Bardziej szczegółowo

Bielsko-Biała. przewodnik turystyczny. przeżyjesz dwa razy więcej. historia muzea turystyka kultura rozrywka restauracje noclegi

Bielsko-Biała. przewodnik turystyczny. przeżyjesz dwa razy więcej. historia muzea turystyka kultura rozrywka restauracje noclegi Bielsko-Biała przeżyjesz dwa razy więcej przewodnik turystyczny historia muzea turystyka kultura rozrywka restauracje noclegi WPROWADZENIE... 3 JAK DOTRZEĆ DO MIASTA?...4 WAŻNIEJSZE DATY Z HISTORII BIELSKA

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ROZWOJU LOKALNEGO DLA POWIATU WIELICKIEGO NA LATA 2005 2013

PROGRAM ROZWOJU LOKALNEGO DLA POWIATU WIELICKIEGO NA LATA 2005 2013 1 PROGRAM ROZWOJU LOKALNEGO DLA POWIATU WIELICKIEGO NA LATA 2005 2013 Kraków, lipiec 2005 r. 2 SPIS TREŚCI I. OBSZAR I CZAS REALIZACJI PROGRAMU ROZWOJU LOKALNEGO... 4 II. AKTUALNA SYTUACJA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA

Bardziej szczegółowo

historia historia IŁAWA

historia historia IŁAWA historia historia IŁAWA założona została w 1305 r. Jednakże osadnictwo tak w okolicy miasta, jak i w jego obecnych granicach sięga o wiele dalej w przeszłość. Najstarsze ślady obecności człowieka w okolicy

Bardziej szczegółowo

Bursztynowe inspiracje

Bursztynowe inspiracje Bursztynowe inspiracje Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Bursztynowe inspiracje Współczesny Szlak Bursztynowy to niezwykła podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój

Bardziej szczegółowo

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Redakcja: Małgorzata Mierzwińska Opracowanie merytoryczne treści: Karolina Manikowska, Tomasz Wąsik Tekst o zamku malborskim: Mariusz Mierzwiński Fotografie: Lech i Bożena Okońscy Opracowanie tras turystycznych:

Bardziej szczegółowo

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie ODKRYJ JAK TO BLISKO e-przewodnik warmińsko-mazurskie w w w.piek ny wschod.pl warmińsko-mazurskie Braniewo Frombork Węgorzewo Gołdap Stańczyki Elbląg Lidzbark Warmiński Kętrzyn Święta Lipka Wilczy Szaniec

Bardziej szczegółowo

Koncepcja szlaków turystyczno-kulturowych Pasmo Wilgi

Koncepcja szlaków turystyczno-kulturowych Pasmo Wilgi Koncepcja szlaków turystyczno-kulturowych Pasmo Wilgi Warszawa 2007 Opracowanie/Wydawca Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego ul. Lubelska 13 03-802 Warszawa tel. 022 518 49 00 fax 022 518 49 49 e-mail:

Bardziej szczegółowo

SZANOWNI PAŃSTWO, SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

SZANOWNI PAŃSTWO, SERDECZNIE ZAPRASZAMY! SZANOWNI PAŃSTWO, Mamy przyjemność przedstawić Państwu nowy katalog ATJ LINGWISTA prezentujący ciekawą ofertę wycieczek krajowych i zagraqnicznych. Na kolejnych stronach znajdziecie Państwo różnorodne

Bardziej szczegółowo

AKTUALIZACJA STRATEGII ROZWOJU MIASTA I GMINY ŁAZY

AKTUALIZACJA STRATEGII ROZWOJU MIASTA I GMINY ŁAZY AKTUALIZACJA STRATEGII ROZWOJU MIASTA I GMINY ŁAZY Łazy, 2008 1 SPIS TREŚCI WSTĘP ROZDIZAŁ I CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA DIAGNOZA STANU MIASTA I GMINY ŁAZY 2008 POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI na lata 2009-2013

GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI na lata 2009-2013 GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI na lata 2009-2013 I CEL OPRACOWANIA Na nasze dziedzictwo kulturowe składają się dobra kultury oraz dobra natury. Zabytki, jako dobra kultury wytworzone w minionych epokach

Bardziej szczegółowo

Bursztynowe inspiracje

Bursztynowe inspiracje Bursztynowe inspiracje Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Bursztynowe inspiracje Współczesny Szlak Bursztynowy to niezwykła podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr XXIX/239/09 RADY MIEJSKIEJ W SOMPOLNIE. z dnia 29 września 2009 r.

UCHWAŁA Nr XXIX/239/09 RADY MIEJSKIEJ W SOMPOLNIE. z dnia 29 września 2009 r. Województwa Wielkopolskiego Nr 206 21153 Poz. 3550 3550 UCHWAŁA Nr XXIX/239/09 RADY MIEJSKIEJ W SOMPOLNIE z dnia 29 września 2009 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami dla Gminy

Bardziej szczegółowo

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik świętokrzyskie

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik świętokrzyskie ODKRYJ JAK TO BLISKO e-przewodnik świętokrzyskie w w w.piek ny wschod.pl świętokrzyskie Skarżysko-Kamienna Chęciny Jaskinia Raj Dąb Bartek Święty Krzyż Kielce Świętokrzyski Park Narodowy Ostrowiec Świętokrzyski

Bardziej szczegółowo

Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki Olsztyna

Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki Olsztyna 1 2 3 O D K R Y J GMINA OLSZTYN GMINA OLSZTYN GMINA O LS Z T Y N Symbole miasta 4 G M I N A 5 G M I N A Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki

Bardziej szczegółowo

Ziemia Płońska. Informator turystyczny po obszarze Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze

Ziemia Płońska. Informator turystyczny po obszarze Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze Ziemia a Informator turystyczny po obszarze Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze SPIS TREŚCI AUTORKI OPRACOWANIA: Anna Goliasz, Justyna Sarzalska Zdjęcia ze zbiorów: Urzędu Gminy Baboszewo Urzędu

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO Łódź, dnia 11 grudnia 2014 r. Poz. 4530 UCHWAŁA NR XLVIII/843/14 RADY MIASTA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO z dnia 29 października 2014 r. w sprawie przyjęcia Gminnego

Bardziej szczegółowo

Informator. turystyczny Miasto. Ełk

Informator. turystyczny Miasto. Ełk Informator turystyczny Miasto Ełk Spis treści POŁOŻENIE 05 POŁĄCZENIA KOMUNIKACYJNE 09 KRÓTKA HISTORIA EŁKU 11 WARTO ZOBACZYĆ 13 AKTYWNY WYPOCZYNEK 30 GASTRONOMIA 34 DYSKOTEKI 36 NOCLEGI 37 MAPA 39 Ełk

Bardziej szczegółowo

KULINARNE TRASY - Gdzie zjeść po drodze?

KULINARNE TRASY - Gdzie zjeść po drodze? KULINARNE TRASY - Gdzie zjeść po drodze? I ATRAKCJE TURYSTYCZNE KULINARNE TRASY - Gdzie zjeść po drodze?...1 I. WARSZAWA WOLIN...2 II. HEL WARSZAWA ZAMOŚĆ...4 III. ZAKOPANE ŻYWIEC SZCZYRK USTROŃ...6 IV.

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Miasta Bartoszyce na lata 2009-2015

Strategia Rozwoju Miasta Bartoszyce na lata 2009-2015 Strategia Rozwoju Miasta Bartoszyce na lata 2009-2015 (Projekt: Bartoszyce, grudzień 2009 r.) Spis treści Wstęp 3 1. Zasady aktualizacji Strategii 8 1.1. Założenia aktualizacji Strategii 8 1.2. Proces

Bardziej szczegółowo

KSIĘGA JAKOŚCI 1. PREZENTACJA MIASTA NOWEGO TOMYŚLA I URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU

KSIĘGA JAKOŚCI 1. PREZENTACJA MIASTA NOWEGO TOMYŚLA I URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU 0.0.200r. /3. NOWEGO TOMYŚLA I URZĘDU MIEJSKIEGO W 0.0.200r. 2/3.. Prezentacja Miasta Nowego Tomyśla. POŁOŻENIE I KOMUNIKACJA Nowy Tomyśl położony jest w zachodniej części Wielkopolski, w odległości 60

Bardziej szczegółowo

DOBRY KLIMAT DLA BIZNESU

DOBRY KLIMAT DLA BIZNESU Zainwestuj i zamieszkaj w Raciborzu! DOBRY KLIMAT DLA BIZNESU www.raciborz.pl Projekt nr PL 3.22/3.3.04/13.03604 Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego pogranicza PL-CZ Międzynarodowa Konferencja

Bardziej szczegółowo

Nowa jakość zarządzania w partnerstwie 6 JST

Nowa jakość zarządzania w partnerstwie 6 JST Lider projektu Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A. Nowa jakość zarządzania w partnerstwie 6 JST Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Załącznik do uchwały Nr XXII/239/09 Rady Gminy w Lubaszu z dnia 16 września 2009 r.

Załącznik do uchwały Nr XXII/239/09 Rady Gminy w Lubaszu z dnia 16 września 2009 r. PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI LUBASZ NA LATA 2008-2015 Załącznik do uchwały Nr XXII/239/09 Rady Gminy w Lubaszu z dnia 16 września 2009 r. Styczeń, 2008 SPIS TREŚCI: Wstęp...3 1. Charakterystyka miejscowości...4

Bardziej szczegółowo

Teren, na którym rozwinęło się miasto, charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów wynoszą one ok. 50 m. Deniwelacje lokalne sięgają 15 20 m.

Teren, na którym rozwinęło się miasto, charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów wynoszą one ok. 50 m. Deniwelacje lokalne sięgają 15 20 m. PRZEWODNIK Ulicami Lublina jest nieco odmienną formą informatora turystycznego. Odmienność tę określa przede wszystkim przyjęty opis miasta prowadzony dzielnicami i ulicami. Intencją autorów było przedstawienie

Bardziej szczegółowo