Analiza rynku nieruchomości miasta Toruń

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Analiza rynku nieruchomości miasta Toruń"

Transkrypt

1 Analiza rynku nieruchomości miasta Toruń Toruń to miasto na prawach powiatu położone w województwie kujawskopomorskim czyli prawobrzeżna część miasta leży w województwie pomorskim natomiast lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Położony jest nad Wisłą i Drwęcą. Miasto uważane jest za duży ośrodek gospodarczy, kulturalny oraz naukowy. Toruń należy do najstarszych miast polskich. Posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Od 1992 jest siedzibą kurii diecezji toruńskiej a w 1997 zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

2 ZALUDNIENIE Sytuacja demograficzna miasta charakteryzuje się systematycznym spadkiem liczby mieszkańców z w 2009 roku do osób w 2011 roku w tym tys. kobiet oraz tys. mężczyzn. Liczba ludności na 1km 2 w 2011 roku wynosiła 1771 osób. W strukturze wieku mieszkańców miasta również nastąpiły istotne zmiany. Zmalała liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym z 16.7% w 2009 roku do 16.5% w roku 2011, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców w wieku produkcyjnym zmalała ona z 66.8% do 65.6%. Natomiast można zauważyć wyraźny wzrost ludności w wieku poprodukcyjnym z 16.5% do 18%. Wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym spowodowany jest mniejszym wskaźnikiem urodzeń żywych, co powoduje że przyrost naturalny na przestrzeni lat jest niższy i w 2011 roku wynosił on na 1000 ludności 0.8 %

3 Ruch naturalny ludności w latach Urodzenia żywe Zgony Przyrost naturalny ZATRUDNIENIE Sytuacja na rynku pracy w mieście Toruń znacznie się polepszyła. W roku 2009 liczba bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 7653 osoby natomiast na rok 2011 zanotowano 7380 osób w tym 15% udziału należy do osób poniżej 25 roku życia. Stopa bezrobocia rejestrowanego w 2009 roku wynosiła 8.5% a w %. Najliczniejszą grupą bezrobotnych zarejestrowanych stanowią kobiety bo aż 54.2%. Poniższa tabela przedstawia dane za lata wg których można zauważyć iż liczba zatrudnionych spadła w przeciągu 5 lat o 1.3%. Przy czym liczba pracujących mężczyzn wzrosła o 0.5%, a liczba pracujących kobiet spadła o 3.2%.

4 Stopa bezrobocia rejestrowanego Porównanie stopy bezrobocia miasta Toruń z innymi podobnymi miastami w kraju o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. Pozwala określić stopień wykorzystania siły roboczej dla rozwoju przedsiębiorczości miasta. Miasta brane pod uwagę podczas analizy to : Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Częstochowa oraz Kielce. Stopa rejestrowanego bezrobocia Torunia jest niższa od Częstochowy, Łodzi i Kielc, wyższa od Bydgoszczy oraz Olsztyna i Gdyni. W roku 2012 rozpoczęła się niekorzystna tendencja wzrostu stopy bezrobocia. Można zauważyć że w każdym z analizowanych miast zarejestrowany ten niekorzystny trend.

5 Kształtowanie się wynagrodzeń osób miasta Toruń na tle kraju Średnie wynagrodzenie w mieście Toruń jest niższe od średniej krajowej o ok. 5%. Na podstawie danych z urzędów skarbowych można zauważyć spadek odsetka osób zarabiających do 2000 zł/ miesięcznie. Z kolei rośnie udział osób o zarobkach średnich- pomiędzy 2 a 4 tys. Zł miesięcznie. Wynik ten przedstawia poniższy wykres.

6 CIĄGI KOMUNIKACYJNE Główny układ drogowy Torunia 1. Nowy przebieg drogi krajowej nr 1 (91) z mostem przez Wisłę w Toruniu (Trasa Wschodnia) 2. Trasa Średnicowa Północna 3. Trasa Staromostowa 4. Pozostałe drogi głównego układu drogowego miasta 5. Drogi pozostałe 6. Drogi lokalne

7 Mapa zabytków Torunia

8

9 Dostępność kredytowa W mieście Toruń jest bardzo rozwinięta obsługa bankowa, która świadczy usługi finansowe a mianowicie : Alior Bank, BPH BANK, Bank DNB NORD, BGŻ, Millennium Bank, BOŚ, Bank Pekao SA, BZ WBK, Deutsche Bank, Euro Bank, FM Bank, BNP Paribas, Getin Bank, ING Bank, Invest Bank, Kredyt Bank, Credit Agricole, Nordea Bank., PKO BP, POLBANK, Raiffeisen Bank, Santander Bank. Praktycznie każdy z wymienionych banków znajdujących się na terania miasta umożliwia zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. CHARAKTERYSTYKA NIERUCHOMOSCI Rynek nieruchomości Toruń należy do bardzo zmiennej struktury, nieustannie zmienia się nie tylko jeśli chodzi o powstawanie nowych mieszkań lecz zachodzą również nieustanne zmiany w cenach. Wpływ na to mają bardzo liczne migracje ludności z i do miasta, które nie pozwalają na precyzyjne określenie jak układa się ilość wolnych mieszkań. W Toruniu od lat realizowany jest program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki niemu od kilku lat jest budowanych rocznie około sto nowych mieszkań oraz adaptację istniejących budynków w wyniku naturalnego ruchu najemców. Sprzedaż mieszkań - rynek wtórny Jeżeli chodzi o ceny mieszkań na rynku wtórnym to znacznie się różnią między sobą ze względu na rok budowy budynku. W mieście można znaleźć ofertę mieszkań w starych kamienicach, blokach tzw. wielkiej płyty oraz wieżowcach. L.p. Pow. użytkowa Typ budynku Cena z m m 2 kamienica zł m 2 blok zł m 2 wieżowiec zł W powyższej tabelki przedstawiono porównanie średnich cen mieszkań za metr kwadratowy w trzech typach budynku, o tej samej powierzchni użytkowej. Można zauważyć iż do najtańszych mieszkań na rynku wtórnym zalicza się mieszkania znajdujące się w starych kamienicach często wyremontowanych.

10 Sprzedaż mieszkań - rynek pierwotny Tak jak już wcześniej wspomniane było rynek nieruchomości ciągle się zmienia m.in. pod względem nowych inwestycji. Coraz więcej powstaje nowych osiedli będących inwestycją deweloperów. Dużą rolę na rynku toruńskim odgrywa firma Budlex, która obecnie oferuje mieszkania na czterech nowo wybudowanych osiedlach. L.p. Nazwa osiedla Powierzchnia użytkowa Cena za metr 2 1. Osiedle Winnica 42 m m 2 od zł 2. Osiedle Centrum 60 m 2 89 m 2 od zł 3. Osiedle Sielanka 43 m 2 63 m 2 od 4650 zł 4. Osiedle Nasze 43 m 2-64 m 2 od 4150 zł Cena mieszkań w dużej części zależna jest od położenia danej nieruchomości dlatego też można zauważyć że na osiedlach Winnica oraz Centrum cena mieszkań zaczyna się od zł za m 2 gdyż położone są one w niedalekiej odległości od centrum z widokiem na pobliską architekturę. Natomiast Osiedle Sielanka oraz Osiedle Nasze znajdują się poza centrum miasta co wpływa na kształtowanie się ceny za metr kwadratowy. Prócz firmy Budlex na ternie miasta działają deweloperzy tj. COLOR, Dompol, Marbud, PRES, Lem- Bud, Renowa oraz Willa Developer gdzie ceny mieszkań wahają się w granicach o zł do zł. Wynajem mieszkań Na terenie miasta znajduje się kilka form wynajmu mieszkań. Mianowicie mieszkania komunalne czyli przyznawane mieszkania z zasobu gminnego na podstawie składanych wniosków o wynajęcie lokalu, wynajmowanie mieszkań w coraz powszechnych TBS-ach oraz mieszkania z Spółdzielni Mieszkaniowych. Ponadto można znaleźć duży wybór ofert wynajmu mieszkań u osób prywatnych. Mieszkania komunalne W Toruniu realizowany jest wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego dzięki któremu od kilku lat w mieście budowanych jest rocznie około sto nowych mieszkań oraz kilkadziesiąt lokali powstałych przez adaptację istniejących już budynków. Czynsz w mieszkaniach komunalnych waha się w granicach 5,30 zł/ m 2 na rok 2011.

11 Z danych toruńskiego magistratu wynika, że na mieszkanie komunalne oczekuje 270 osób, a na liście uprawnionych do przydziału lokalu socjalnego jest około W latach oddano w Toruniu do użytku ponad 600 mieszkań komunalnych i socjalnych. Gmina wydała na to 53 mln zł Mieszkania w TBS-ach Coraz częstszą formą najmu mieszkań są tzw. TBS-y czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Przedmiotem działania TBS-ów jest budowanie domów mieszkalnych jak i również eksploatacja na zasadach najmu. Wynajmując mieszkanie naliczana jest stawka czynszowa, która po zsumowaniu czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwala na pokrycie kosztów eksploatacji o remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę. Maksymalna stawka dla mieszkań zlokalizowanych na terenie miasta Toruń wynosi zł/ m 2. Aby zostać najemcą mieszkania TBS-owskiego osoba zainteresowania zobowiązana jest do wpłaty partycypacji oraz kaucji zabezpieczającej należności z tytułu najmu czyli dwunastokrotność miesięcznego czynszu za dany lokal. W okresie od 1998 roku do 2012 roku na terenie miasta Toruń zostało oddane do użytku aż 1203 mieszkań na wynajem. Spółdzielnie mieszkaniowe Na terenie miasta działa ponad 30 spółdzielni mieszkaniowych (np. Spółdzielnia Mieszkaniowa Na Skarpie, Kopernik, Zieleniec, Rubinkowo, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa) zajmujących się głównie zamianą, sprzedażą, kupnem oraz najmem mieszkań oraz lokali użytkowych. Ceny najmu mieszkań przykładowego 50 m 2 dodatkowo opłaty licznikowe (prąd, woda). mieszkania waha się w granicach od zł plus Wynajmowanie mieszkań u osób prywatnych Oprócz wymienionych wyżej możliwości wynajmu mieszkań wyróżnić należy również mieszkania wynajmowane przez osoby prywatne. Ceny za metr kwadratowy wahają się tak jak w przypadku mieszkań deweloperskich w zależności od lokalizacji.

12 Ceny wynajmu mieszkań L.p. Lokalizacja Powierzchnia użytkowa Cena za m 2 1. Chełmińskie Przedmieście 50 m zł 2. Rybaki 50 m zł 3. Starówka 50 m zł 4. Bielawy 50 m zł 5. Os. Uniwersyteckie 50 m zł Do każdego czynszu ustalonego należy dodać koszty czynszu dla spółdzielni, media oraz jednomiesięczną zwrotną kaucję. Koszty lokalne Torunia Toruń na tle innych miast Polski (Bydgoszcz, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź) charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami lokalnymi, a przede wszystkim najniższą ceną za 1 m 3 dostarczanej wody oraz odprowadzanych ścieków. Niższy również jest od przewidzianego prawem podatek od nieruchomości.

13

14 Liczba mieszkań oddanych do użytku Regionalne Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Toruniu Na terenie miasta znajduje się Regionalne Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości, którego celem jest m.in. prowadzenie działalności edukacyjnej w celu podniesienia kwalifikacji, uczestnictwa w pracach organów stanowiących akty prawne, mające wpływ na zarządzanie i administrowanie nieruchomościami, integrowanie środowiska zarządców, wypracowanie zasad pomiędzy członkami Stowarzyszenia. Stowarzyszenie tworzy 25 członków posiadająca licencję zarządcy. Natomiast w Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości zarejestrowanych na terenie miasta Toruń jest aktualnie 200 zarządców posiadających licencję.

15 Biura nieruchomości na terenie miasta i liczba pośredników : - ART- CENTRUM NIERUCHOMOŚCI - Nordhaus S.A. - AGORA- Nieruchomości Kurij & Wspólnicy - FORUM NIERUCHOMOŚCI - BRONKA NIERUCHOMOŚCI sp. z o. o. - Panorama Nieruchomości - METROHOUSE S.A. - LOCUM Nieruchomości - VITULA NIERUCHOMOŚCI - Monaco House - KOLOSEUM NIERUCHOMOŚCI - Alfa Investment N.D.F. - Rezydent Nieruchomości Sp. z o.o. - Copernicus Nieruchomości - LCM Nieruchomości - ARTUS NIERUCHOMOŚCI - WGN NIERUCHOMOŚCI oddział Toruń - Noble s Partners Inwestycje Nieruchomości - Biuro Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomości - CENTURION - Torus Dariusz Kowalik - ATRIUM Nieruchomości - EMKA Nieruchomości - Toruńskie Biuro Nieruchomości- TBN - Toruńska Giełda Nieruchomości - Sun House Nieruchomości - enieruchomosci.eu - Komfort Plus Nieruchomości - Euro NIERUCHOMOŚCI - Centrala Nieruchomości - BN Kawałek Podłogi - Polannka Anna Polakowska- Gronkowska Na terenie miasta Toruń zarejestrowanych wg. Centralnego Rejestru jest około 213 pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

16 Tereny inwestycyjne miasta Toruń Toruń posiada atrakcyjne tereny pod inwestycję zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dotyczy to : usług, produkcji, składów, magazynów oraz wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Obecnie grunty te są niezagospodarowane oraz nie posiadają uzbrojenia. Udostępnienie nieruchomości odbywa się na podstawie sprzedaży w drodze przetargu. Oprócz terenów pod inwestycję miasto oferuje gminne działki pod zabudowę jednorodzinną. Aktualnie jest to dziewięć terenów przeznaczonych pod tą właśnie inwestycję ( Kaszczorek, Stawki, Rudak, Chełmińskie Przedmieście, Bielawy oraz Winnica). Lokalizacja każdego z terenów posiada bliski dostęp do zieleni oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Tak jak w przypadku gruntów przeznaczonych pod inwestycję tereny pod zabudowę jednorodzinną udostępnia się sprzedaż w drodze przetargu. Porównanie cen nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych w stosunku do miast ościennych Ceny podane w przybliżeniu MIASTO Nieruchomości zabudowane Cena za m 2 Nieruchomości niezabudowane Cena za m 2 Toruń zł Wielka Nieszawka zł 100 zł Łysomice zł 70 zł Lubicz zł 120 zł

17 Kształtowanie się popytu i podaży na rynku nieruchomości: Popyt, Podaż oraz cena to elementy, które kształtują rynek nieruchomości. Ich wielkość oraz zależność, która zachodzi między nimi wpływa na sytuację jaka zachodzi na rynku mieszkań, domów oraz działek. Popyt na rynku nieruchomości kształtuje: -siła nabywcza - wysokość zarobków - sytuacja na rynku pracy - potrzeby mieszkaniowe - warunki demograficzne - migracje - ceny nieruchomości Elementy kształtujące podaż: - ilość zakończonych i rozpoczętych inwestycji deweloperskich - ilość ofert nieruchomości z rynku wtórnego - liczba nieruchomości poddanych modernizacji i remontom - zmiana przeznaczenia nieruchomości Wykonała: Katarzyna Jarczyk

18 BIBLIOGRAFIA: runia.pdf_1.25_mb.pdf pomorskie-torun-2-20-r-m-stli.html

ANALIZA RYNKU NIERUCHOMOŚCI MIASTA ZIELONA GÓRA

ANALIZA RYNKU NIERUCHOMOŚCI MIASTA ZIELONA GÓRA ANALIZA RYNKU NIERUCHOMOŚCI MIASTA ZIELONA GÓRA Sylwia Drożdżowska 1. INFORMACJE OGÓLNE Zielona Góra to miasto o powierzchni ok. 60 km2, położone w środkowo-zachodniej części Polski w województwie wielkopolskim.

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw DIAGNOZA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W TORUNIU Dokument zawiera wyniki badań wtórnych, wyniki

Bardziej szczegółowo

Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Częstochowa

Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Częstochowa Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Częstochowa Częstochowa miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego.

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020. skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw WYCIĄG Z DOKUMENTU

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020. skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw WYCIĄG Z DOKUMENTU Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw WYCIĄG Z DOKUMENTU Sierpień 2013 Wprowadzenie Program wspierania przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź 1. Informacje ogólne na temat Łodzi oraz analiza zaludnienia Łódź to miasto na prawach powiatu, które leży w środkowej Polsce, w środkowej części województwa łódzkiego.

Bardziej szczegółowo

Potrzeby mieszkaniowe w Warszawie a budownictwo mieszkaniowe realizowane przez m.st. Warszawa Katarzyna Rakowska

Potrzeby mieszkaniowe w Warszawie a budownictwo mieszkaniowe realizowane przez m.st. Warszawa Katarzyna Rakowska Potrzeby mieszkaniowe w Warszawie a budownictwo mieszkaniowe realizowane przez m.st. Warszawa Katarzyna Rakowska Raport przygotowany w ramach projektu Lokatorski monitoring warszawskiej polityki mieszkaniowej

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU POWIERZCHNI BIUROWYCH W SZCZECINIE

ANALIZA RYNKU POWIERZCHNI BIUROWYCH W SZCZECINIE SPIS TREŚCI 1. Wstęp podsumowanie... 2 2. Podstawowe wskaźniki ekonomiczne w Polsce i w wybranych miastach... 4 3. Klasyfikacja powierzchni biurowej... 13 4. Rynek powierzchni biurowych w Szczecinie na

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego

Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego Wersja wstępna Warszawa, 28.05.2014 r. Autorzy: Zespół Sektora Publicznego Deloitte Business Consulting S.A 2 Spis treści Spis treści... 3

Bardziej szczegółowo

STRESZCZENIE O NAPRAWIE SYTUACJI MIESZKANIOWEJ. WARSZAWA, styczeń 2007 PRACA ZESPOŁOWA WYKONANA W TRYBIE SPOŁECZNYM

STRESZCZENIE O NAPRAWIE SYTUACJI MIESZKANIOWEJ. WARSZAWA, styczeń 2007 PRACA ZESPOŁOWA WYKONANA W TRYBIE SPOŁECZNYM PRACA ZESPOŁOWA WYKONANA W TRYBIE SPOŁECZNYM O NAPRAWIE SYTUACJI MIESZKANIOWEJ STRESZCZENIE Człowiek spędza średnio około 80% swego życia w mieszkaniu, toteż stanowi ono zasadniczy wyznacznik ludzkiego

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw PLAN OPERACYJNY Dokument zawiera opis metodologii, streszczenie diagnozy, analizę

Bardziej szczegółowo

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Warszawa 2007 Opracowanie/Wydawca Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego ul. Lubelska 13 03-802 Warszawa tel. (022) 518 49 00 fax

Bardziej szczegółowo

RAPORT. z badania Rynku Nieruchomości. w Krakowie. Kraków

RAPORT. z badania Rynku Nieruchomości. w Krakowie. Kraków N B P N a r o d o w y B a n k P o l s k i RAPORT z badania Rynku Nieruchomości w Krakowie Kraków Październik Spis treści PODSTAWOWE INFORMACJE O KRAKOWIE - STOLICY MAŁOPOLSKI... 5 Dochody ludności... 8

Bardziej szczegółowo

Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie

Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie 10.00 Otwarcie seminarium Słowo wstępne - Aleksander Scheller, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości 10.15-11.15 Analiza rynku

Bardziej szczegółowo

Wynajem mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych

Wynajem mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych residential advisors CMS_LawTax_Negative_from101.eps Wynajem mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych Nowy sektor rynku mieszkaniowego w Polsce Spis treści 3 Mieszkania czynszowe w Polsce szansa dla

Bardziej szczegółowo

Analiza społeczno gospodarcza powiatu świdnickiego

Analiza społeczno gospodarcza powiatu świdnickiego Analiza społeczno gospodarcza powiatu świdnickiego Spis treści 1. Charakterystyka obszaru... 3 1.1. Położenie... 3 1.3. Powierzchnia... 5 2. Sfera ekonomiczna... 6 2.1. Analiza sytuacji w trzech sektorach

Bardziej szczegółowo

RAPORT DOTYCZĄCY RYNKU POWIERZCHNI HANDLOWYCH W SZCZECINIE POD KĄTEM REWITALIZACJI CENTRUM MIASTA

RAPORT DOTYCZĄCY RYNKU POWIERZCHNI HANDLOWYCH W SZCZECINIE POD KĄTEM REWITALIZACJI CENTRUM MIASTA RAPORT DOTYCZĄCY RYNKU POWIERZCHNI HANDLOWYCH W SZCZECINIE POD KĄTEM REWITALIZACJI CENTRUM MIASTA przygotowany dla Gminy Miasto Szczecin Maj 2005 1 ZAKRES OPRACOWANIA 1.0 WSTĘP... 3 2.0 RYNEK POWIERZCHNI

Bardziej szczegółowo

Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Bielsko-Biała

Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Bielsko-Biała Analiza Rynku Nieruchomości Miasta Bielsko-Biała Bielsko-Biała miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad

Bardziej szczegółowo

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r.

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. 16.03.2011 r. Warszawa Opracowali: Monika Dybciak tel. 22 860 54

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A. OBEJMUJĄCE OKRES OD 01 STYCZNIA 2014 DO 31 GRUDNIA 2014 Strona 2 z 46 Spis treści 1. ZASADY SPORZĄDZANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO... 7 2. DZIAŁALNOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Krosno Odrzańskie

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Krosno Odrzańskie Załącznik do uchwały Nr LII/327/2010. Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim z dnia 30 czerwca 2010 r. Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Krosno Odrzańskie Krosno Odrzańskie, 2010 1 Spis treści Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Ocena kondycji ekonomicznej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych miasta Siemianowice Śląskie

Ocena kondycji ekonomicznej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych miasta Siemianowice Śląskie R A P O R T Z B A D A Ń Ocena kondycji ekonomicznej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych miasta Siemianowice Śląskie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Szczecin MEMORANDUM FINANSOWE

Szczecin MEMORANDUM FINANSOWE Szczecin MEMORANDUM FINANSOWE MEMORANDUM FINANSOWE MIASTA SZCZECINA Szczecin 2014 SPIS TREŚCI I. INFORMACJE O MIEŚCIE... 3 1. Podstawowe dane o Szczecinie... 5 2. Infrastruktura... 6 2.1. Transport i komunikacja...

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego

Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego Wersja wstępna Warszawa, 28 maja 2014 r. Autorzy: Zespół Sektora Publicznego Deloitte Business Consulting S.A 2 Spis treści Spis treści... 3 1. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw PLAN OPERACYJNY Dokument zawiera opis metodologii, streszczenie diagnozy, analizę

Bardziej szczegółowo

Ranking inwestycji deweloperskich

Ranking inwestycji deweloperskich 2 Spis treści Wstęp Top trendy mieszkaniowe 2013 Mieszkaniowy obraz Polaka Jakie mieszkania budują deweloperzy? Jakich mieszkań pragną Polacy? Wojna Domowa 2013. Wyniki plebiscytu internautów Wojna Domowa

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ III DOKUMENT REJESTRACYJNY

ROZDZIAŁ III DOKUMENT REJESTRACYJNY ROZDZIAŁ III DOKUMENT REJESTRACYJNY 1. Osoby odpowiedzialne 1.1. Emitent 1.1.1. Nazwa, siedziba i adres Emitenta Nazwa (firma): Vantage Development Spółka Akcyjna Nazwa skrócona: Siedziba: Vantage S.A.

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU MIASTA PRUSZCZ GDAŃSKI NA LATA 2011-2018

STRATEGIA ROZWOJU MIASTA PRUSZCZ GDAŃSKI NA LATA 2011-2018 Załącznik Nr 1 do uchwały Nr X/128 /2011 Rady Miasta Pruszcz Gdański z dnia 26 października 2011 r. STRATEGIA ROZWOJU MIASTA PRUSZCZ GDAŃSKI NA LATA 2011-2018 Aktualizacja Strategii Rozwoju Miasta Pruszcz

Bardziej szczegółowo

Wstęp...5 Proces strategiczny...5 Spójność strategii z dokumentami wyższego rzędu...5 Diagnoza...7

Wstęp...5 Proces strategiczny...5 Spójność strategii z dokumentami wyższego rzędu...5 Diagnoza...7 Spis treści 1. Wstęp...5 2. Proces strategiczny...5 3. Spójność strategii z dokumentami wyższego rzędu...5 4. Diagnoza...7 4.1. Diagnoza ogólna... 7 4.1.1. Infrastruktura społeczna... 10 Kielce na tle

Bardziej szczegółowo

Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych. Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2013 r.

Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych. Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2013 r. Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2013 r. Spis treści I Podsumowanie 2012 r. i prognoza na 2013 r...... 3 II

Bardziej szczegółowo

ANALIZA SYTUACJI SPOŁECZNO GOSPODARCZEJ EŁKU W LATACH 2008-2012

ANALIZA SYTUACJI SPOŁECZNO GOSPODARCZEJ EŁKU W LATACH 2008-2012 Sprawozdanie z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Ełku do 2016 r. w 2013 r. ANALIZA SYTUACJI SPOŁECZNO GOSPODARCZEJ EŁKU W LATACH 2008-2012 Opracował W ydział Strategii i Rozwoju MARZEC 2014 SYTUACJA

Bardziej szczegółowo