Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna"

Transkrypt

1 Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Internetowa gazetka szkolna Marzec 2012

2 Zdrowia, szczęścia i radości niech wam uśmiech w sercach gości a zajączek piękny, biały niech przyniesie koszyk cały jajek złotych, kolorowych i miłości cały worek. Wesołych Świąt życzy redakcja

3 Rozmowa z Panią dyrektor Barbarą Obszańską na temat rekrutacji na rok szkolny 2012/2013. Redakcja: W tym roku nasza szkoła oferuje zupełnie nowe kierunki klas technikum. Do kogo są one skierowane? Pani Dyrektor: Przygotowaliśmy bogatą ofertę dla gimnazjalistów, nowe kierunki to: technik organizacji reklamy, technik kelner. Myślimy, że nowa oferta spotka się z zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów. Dla absolwentów szkół średnich utworzyliśmy nowy kierunek- technik administracji. Redakcja: W jaki sposób szkoła zachęca gimnazjalistów do skorzystania z naszej oferty? Pani Dyrektor: 21 marca zorganizowaliśmy Dzień Otwarty Szkoły, a obecnie organizujemy spotkania z gimnazjalistami w ich szkole. Ponadto przygotowaliśmy materiały promocyjne, by jak największa grupa uczniów mogła z nich skorzystać. Przesłaliśmy także informacje o ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2012/2013 do lokalnej prasy. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej szkoły. Redakcja: Jaką ofertę proponujemy dla absolwentów zasadniczych klas zawodowych? Pani Dyrektor: Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych mogą podjąć naukę w Technikum Uzupełniającym dla dorosłych lub w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych. Nauka w obydwu szkołach trwa 3 lata. Redakcja: Czy szkoła proponuje kontynuację nauki dla osób chcących poszerzyć swoje kwalifikacje po zakończonej nauce w szkołach średnich? Pani Dyrektor: Tak. W szkole policealnej na kierunku technik administracji, a wszystkie osoby chętne uzyskać więcej informacji o szkole zapraszamy do sekretariatu szkoły. Rozmowę przeprowadziła: Kasia III TH

4 Oferta szkoły na rok 2012/2013 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCCE Klasa I a pożarnicza rozszerzenie: j. polski, j. angielski, historia Do tej klasy będą chodzić uczniowie zainteresowani pracą służb mundurowych. Młodzież zdobędzie odpowiednie przygotowanie do kontynuowania nauki w szkołach oficerskich lub na innych kierunkach kształcenia. Uczniowie poznają specyfikę służby pożarniczej, będą odbywać zajęcia pożarnicze z zawodowymi strażakami, którzy przybliżą zasady pracy w służbach mundurowych. Klasa I b przyrodniczo sportowa rozszerzenie: biologia, geografia, j. angielski Do tej klasy będą uczęszczać uczniowie zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi oraz sportem. Absolwenci mogą podjąć studia na takich kierunkach jak: wychowanie fizyczne, biologia, geografia, turystyka, ochrona środowiska, medycyna, czy farmacja. Uczniowie będą uczestniczyć w rajdach, spływach kajakowych i białej szkole. Realizowane będą zajęcia na basenie. TECHNIKA 4-LETNIE technik żywienia i usług gastronomicznych rozszerzenie: biologia i chemia Uczniowie poznają zasady racjonalnego odżywiania, charakterystykę produktów żywnościowych, technologię sporządzania potraw oraz zasady obsługi konsumenta. Wykonują ćwiczenia w nowocześnie wyposażonych pracowniach gastronomicznych, mają możliwość uczestnictwa w organizacji przyjęć okolicznościowych i obsłudze kelnerskiej. technik hotelarstwa rozszerzenie: biologia i chemia Młodzież ma możliwość zdobycia umiejętności biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Absolwenci mogą pracować m.in. w: hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, kwaterach prywatnych, ośrodkach wypoczynkowych, oraz prowadzić działalność usługowo-gospodarczą.

5 technik obsługi turystycznej rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie mogą zdobyć umiejętności biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Absolwenci mogą pracować w: biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach informacji turystycznej, hotelach, pensjonatach, organach administracji odpowiedzialnych za organizację i promocję turystyki oraz prowadzić działalność usługowogospodarczą. technik technologii odzieży rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie poznają zasady projektowania odzieży i nowe trendy w modzie. Uczą się dobierania ubioru do okazji i typu sylwetki oraz szycia różnych form na określone wymiary, metodami usługowymi i przemysłowymi. Szkolne pracownie odzieżowe wyposażone są w nowoczesne maszyny i urządzenia. technik mechanik rozszerzenie: fizyka i matematyka Kształcenie w tej klasie odbywa się z wykorzystaniem wielu nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz techniki komputerowej (program QCAD, Programowanie Obrabiarek Sterowanych Numerycznie). Zajęcia praktyczne odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach warsztatów szkolnych Pod kierunkiem nauczycieli mogą rozwijać swoje zainteresowania techniczne, mogą też uzyskać kwalifikacje spawacza NOWE KIERUNKI technik kelner rozszerzenie: biologia i chemia Młodzież pozna techniki przygotowywania sal dla konsumentów, serwowania i dekorowania potraw, przygotowania stołu. Ukończenie tego kierunku daje szerokie możliwości pracy - od obsługi wesel, imprez okolicznościowych po profesjonalne podawanie wykwintnych potraw w najlepszych restauracjach i hotelach oraz pensjonatach, domach wczasowych, na statkach i promach. technik organizacji reklamy rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie będą nabywać umiejętności o charakterze ekonomicznym, informatycznym i językowym. Nauczą się opracowywać informacje niezbędne do realizacji zadań reklamowych, przygotowywać wnioski z programów badań rynkowych, Absolwenci mają możliwość zdobycia pracy w agencjach reklamowych, działach marketingu i reklamy przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, biurach ogłoszeń środków masowego przekazu.

6 Zasadnicza Szkoła Zawodowa na podbudowie gimnazjum: kucharz, ślusarz wielozawodowa 3- letnia (cukiernik, fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz). Nasi uczniowie: Otrzymują stypendia Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Lubelskiego i Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej za wysokie wyniki w nauce Uczestniczą w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach Biorą czynny udział w imprezach szkolnych i sportowych (dyskoteki, wyjazdy na narty, spływy kajakowe, biała szkoła) Współpracują z uczelniami wyższymi Aktywnie działają w różnych organizacjach (PCK, ZHP, Caritas, LOP)

7 W naszej szkole jest wiele zajęć dodatkowych, sportowych i kół zainteresowań, tj.: Koła językowe Koło dziennikarskie Koło geograficzne Koło biologiczne Koło hotelarskie Koło historyczne Koło matematyczne Koło informatyczne Zajęcia projektowania odzieży Koło recytatorskie Koła polonistyczne Koło fotograficzne Koło informatyczne Koło chemiczne Koło gastronomiczne Koło przedsiębiorczości Koło turystyczno krajoznawcze Zajęcia sportowo rekreacyjne Koło krawieckie Koło czytelniczo artystyczne Zajęcia taneczne Trening umiejętności psychospołecznych Konsultacje dla maturzystów Konsultacje z przedmiotów zawodowych Koło hotelarskie W szkole możemy korzystać z: Nowoczesnej bazy dydaktycznej Biblioteki z centrum multimedialnym Nowoczesnej pracowni komputerowej Sali gimnastycznej Siłowni Pracowni gastronomicznych, krawieckich i mechaniczne

8 W ubiegłych latach zrealizowany został projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. Zainwestuj w swoją wiedzę. W ramach projektu odbywały się dodatkowe zajęcia dydaktyczne z matematyki, jęz. polskiego, jęz. obcych oraz przedmiotów zawodowych. Zorganizowano także warsztaty edukacyjno - sportowe w Zakopanem i Szczawnicy. Odbywały się wyjazdy do teatru w Lublinie oraz przedstawienia teatralne przygotowane przez uczestników projektu. Aktualnie Szkoła Realizuje projekt Szansa na sukces zawodowy Bierzemy udział w projekcie PEACE Uczestniczymy w Białej Szkole Co roku organizowane są Dni Włókniarza, Metalowca i Gastronoma. Zgodnie z tradycją dzień ten obchodzony jest 21 marca. Uczniowie prezentują swoje umiejętności: muzyczne, taneczne, teatralne i sportowe.

9 Osoby, które nie mieszkają w Biłgoraju mogą zamieszkać w internacie Do dyspozycji młodzieży są: pokoje czteroosobowe, świetlica wyposażona w telewizor, pokoje indywidualnej nauki. Uczniowie maja możliwość udziału w zajęciach poprawiających kondycję fizyczną (siłownia, sala gimnastyczna, tenis stołowy). Wychowawcy prowadzą wiele kół zainteresowań i ciekawych zajęć dodatkowych z uwzględnieniem potrzeb młodzieży. Młodzież do internatu przyjmowana jest na podstawie podań składanych do końca lipca i w miarę wolnych miejsc na początku i w trakcie roku szkolnego. Całodzienne wyżywienie wynosi 7 zł. Miesięczna opłata za pobyt w internacie 20 zł. Istnieje możliwość dofinansowania do wyżywienia młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia.

10 Fotoreportaż z Dni Otwartych ZSZiO w Biłgoraju 21 marca 2012 roku odbyły się dni otwarte w naszej szkole. Przedstawiliśmy młodzieży gimnazjalnej wielu szkół naszą ofertę edukacyjną i przybliżyliśmy kierunki nauczania, by pomóc im w wyborze dalszej drogi kształcenia. My, jako starsi koleżanki i koledzy, zaprezentowaliśmy klasy, do których sami uczęszczamy. Poszczególne klasy zaprezentowały to, czego uczą się na zajęciach lekcyjnych, m.in.:

11 nakrywania stołów na różne okazje, szycia A chłopcy przedstawili niektóre narzędzia i plansze mechaniczne.

12 Klasa gastronomiczna spisała się na medal. Specjalnie na tę okazję uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciasteczka, którymi częstowano wszystkich gości. Nam też bardzo smakowały. Dziękujemy! Zaprezentowane zostały również nowe kierunki kształcenia Technik kelner Technik organizacji reklamy

13 Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przedstawili uczniom gimnazjum prezentację ukazującą życie naszej szkoły. Oprócz prezentacji multimedialnych, wystaw i uczestnictwa osób reprezentujących dane typy szkół, zostały przygotowane tablice ze szczegółowymi informacjami odnośnie wszystkich kierunków kształcenia oraz ulotki informacyjne dla młodzieży gimnazjalnej. Odwiedzająca nas młodzież oprowadzana była przez uczniów po szkole i warsztatach. Pracownia krawiecka

14 Pracownia mechaniczna Pracownia gastronomiczna Również nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali wystawę, na której zostały zaprezentowane zdjęcia, puchary, dyplomy i stroje sportowe. Fotoreportaż przygotowała : Kasia

15 Sonda na temat: Co sądzisz o Dniu Kobiet? Łukasz III TU Dzień Kobiet powinien się odbywać, każdy powinien go obchodzić. Jest to święto komunistyczne. Korzystając z okazji życzę wszystkim kobietom z naszej szkoły wszystkiego najlepszego. Michał IV TM Według mnie Dzień Kobiet jest szczególnym świętem, ponieważ kobieta jest osobą wyjątkową, należy ją szanować i kochać. Dlatego w tym szczególnym dniu życzę wszystkim kobietom wszystkiego, co najpiękniejsze. Szczególnie mojej ukochanej kobiecie, którą bardzo kocham. Pan prof. Mateusz Grabias Myślę, że należy pamiętać o kobietach każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Dziękuję za przypomnienie. Zaraz biegnę po kwiaty dla żony. Damian I TG Myślę że Dzień Kobiet jest dniem, w którym mężczyźni powinni poświęcać kobietom dużo uwagi a także obdarowywać je prezentami. Ewa i Patrycja I B Naszym zdaniem jest to dzień ważny, szczególny w życiu każdej kobiety, a każda z nas w tym dniu chciałaby zostać jakoś wyróżniona, dlatego zachęcamy wszystkich panów, aby obdarowywać swoje partnerki małymi upominkami. Maksymilian I A Podoba mi się to święto i zawsze je obchodzę. Pamiętam o czekoladkach dla bliskich mi kobiet. Przy tej okazji chce złożyć życzenia mojej wychowawczyni pani prof. Ewie Pintal, wszystkim nauczycielkom mnie uczącym oraz koleżankom z klasy. Pani prof. Aleksandra Paczos Każdej kobiecie jest na pewno bardzo miło, gdy w tym dniu zostaną jej złożone życzenia, ewentualnie wręczony jakiś drobny upominek. Dominika i Roksana

16 Moja sałatka grecka Robiona przeze mnie sałatka pewnie nie ma wszystkich składników, jakie powinna mieć prawdziwa grecka sałatka, ale to jest taka moja wersja. Składniki: sałata świeży ogórek pomidor ser feta oliwki Sałatę porwać na małe kawałki. Ogórka, pomidora i ser pokroić w kostkę. Wszystko razem połączyć i polać sosem winegret. Sos winegret 6 łyżek oliwy 3 łyżki wody 1-2 łyżki octu winnego lub cytryny wyciśnięty ząbek czosnku sól, cukier i pieprz - do smaku Wszystkie składniki umieścić w słoiku, zakręcić, zmiksować potrząsając słoikiem. Zwykle robiąc ten sos składniki dodaję "na oko", dlatego po wymieszaniu warto sprawdzić smak i dodać jeszcze któregoś ze składników. Smacznego :-) Natalia Stec III TG

17 Zabawny teścik psychologiczny 1. Spotykasz w autobusie osobę, która pyta, czy masz zapałki, a ty: a) uciekasz b) mówisz: przepraszam, jestem nieletni/a c) udajesz, że nikt cię o nic nie pytał 2. Czytasz książkę i nagle pilnie musisz iść do WC. Jak zaznaczysz stronę: a) zaginasz róg b) włożysz zakładkę c) pamiętasz stronę 3. Swoją córkę nazwałabyś/nazwałbyś: a) Liliana, Odetta, Miranda b) Eliza, Irmina, Sara c) Anna, Dominika, Joanna 4. Co wybierasz: a) lizaka b) loda c) cukierka WYNIKI: NAJWIĘCEJ A: Jesteś romantyczką/kiem. Lubisz przyrodę i słodycze. Jesteś trochę dziecinny i boisz się niektórych sytuacji. Lubisz życie. NAJWIĘCEJ B: Jesteś niezwykły i oryginalny. Masz pasję, to widać na odległość. Jednocześnie lubisz minimalizm i klasykę. NAJWIĘCEJ C: Jesteś człowiekiem nowoczesnym. Czarny i biały to twoje ulubione kolory. Jesteś poważny, ale lubisz dobrą zabawę w gronie bliskich przyjaciół. Martyna Stec II TH

18 Wiosenne Humory Idzie ślimak pod górkę i śpiewa: - Za rok, może dwa Z górki schodzi inny, stary i śpiewa: - Czterdzieści lat minęło Biedronka, żuk i stonoga umówili się na naradę na starym dębie. Biedronka i żuczek przyszli punktualnie. Stonoga spóźnia się. Minęły już dwie godziny. Biedronka zdenerwowana chce już iść do domu. Otwiera drzwi, a tu stonoga. - Gdzie się podziewałaś?! pyta żuk. - Nad drzwiami jest napisane, aby wytrzeć nogi - Zajączku, dlaczego masz takie krótkie uszy? - Bo jestem romantyczny. - Nie rozumiem. - Wczoraj siedziałem na łące i słuchałem śpiewu słowika. Tak się zasłuchałem, że nie usłyszałem kosiarki Zebranie zwierząt. Lew mówi: Niechaj ładne zwierzęta siadają po mojej prawej stronie, a mądre po lewej. Żaba stoi na środku i się rozgląda. Na to lew: - Żaba, a ty czemu nie siadasz? - Przecież się nie rozdwoję. Mucha spotyka stonogę: - Dlaczego nie byłaś na lodowisku? - Bo zanim założyłam łyżwy przyszła wiosna. Martyna Stec II TH

19 Kącik chemiczny Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiosenne porządki. Lista detergentów potrzebnych podczas sprzątania jest bardzo długa, są to m. in. płyn do mycia podłóg, emulsja lub mleczko do czyszczenia glazury, kret do udrażniania rur, proszki do prania, płyn do mycia szyb, do prania dywanów, pasta, odkamieniacz do pralki i czajnika itd Czy wiecie, że wymienione środki czystości możemy zastąpić wodą, solą, octem i sodą oczyszczoną?! To tanie, zdrowe i uniwersalne środki czyszczące, a ponadto w pełni biodegradowalne! Oto kilka przykładów ich zastosowania: 1) Pasta z sody i wody dobrze usuwa osad z kawy i herbaty. 2) Gotując wodę z octem w czajniku usuniemy z niego kamień. 3) Okna będą lśnić po wymyciu ich wodą z dodatkiem octu. 4) Czyszczenie sreber, fug, armatury, naczyń możliwe jest przez nasypanie sody na wilgotną ściereczkę lub szczotkę i pocieranie do usunięcia osadów. 5) Ponieważ soda nie rysuje żadnych powierzchni, może być stosowana do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej, szkła, marmuru i innych delikatnych materiałów. 6) Aby usunąć plamy z tkanin należy : - z potu i smoły w zabrudzone miejsca wetrzeć pastę z sody - z krwi w namoczoną plamę wetrzeć pastę z sody - z soków i wina posypać plamy sodą, a następnie zalać je wrzątkiem. Materiał przygotowała pani Agata Smagacz Rak

20 Kącik fizyczny Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem. Postanowiliśmy podzielić się doświadczeniami ze wszystkimi, którzy tak jak uczniowie klasy I TH lubią nowe wyzwania. Materiał przygotowała pani Marta Kapica

21 ZAGADKI MATEMATYCZNE I LOGICZNE ŁAMIGŁÓWKA ARYTMETYCZNA Odgadnij trzy liczby, których suma wynosi 42, a różnica między drugą i pierwszą 6, podczas gdy ich suma stanowi 4/3 wartości trzeciej liczby. KTÓRY NIE PASUJE? Który z elementów nie pasuje do pozostałych? LICZBY NATURALNE Jakie liczby naturalne napisane za pomocą dwu cyfr zwiększają się po usunięciu cyfry z lewej strony. BRAKUJĄCE LICZBY KOLEJNA FIGURA Jak powinna wyglądać kolejna figura? ODPOWIEDZI 1. 9, 15, Nie pasuje element nr 6. Wszystkie pozostałe są tak skonstruowane, że małe figury na obwodzie są innego typu niż figura podstawowa.3. Liczby zapisane za pomocą cyfr rzymskich np. IV (4) po skreśleniu I daje V (5). 4. I. Podane liczby to kolejne liczby pierwsze. Następną liczbą pierwszą jest liczba 17. II. 65. Różnice między sąsiednimi liczbami to kolejne potęgi liczby Każda figura ma w stosunku do poprzedniej jeden bok więcej, jedną kropkę i jeden wężyk mniej Opracowanie: pani M. Brzozowska

22 Powtórka przed egzaminem maturalnym JĘZYK ANGIELSKI Kolejne krótkie formy użytkowe to notatka/ wiadomość/ poniżej wskazówki i przydatne słownictwo: Notatka to krótka wiadomość przekazana na piśmie. Możemy wyróżnić notatkę prywatną do osób bliskich, znajomych lub przyjaciół, charakteryzującą się nieformalnym stylem, prostym językiem, użyciem skrótów, zastosowaniem trybu rozkazującego czy równoważników zdań. Wyróżniamy również notatkę służbową charakteryzującą się stylem formalnym. Wskazówki: - Przeczytaj uważnie polecenie. Dowiesz się z niego, kto ma być adresatem notatki lub wiadomości, co pomoże ci wybrać odpowiedni styl wypowiedzi (formalny lub nieformalny). - Staraj się, aby twoja notatka lub wiadomość była zwięzła. Unikaj podawania zbędnych szczegółów. - Rozpoczynając, posłuż się imieniem. Jeśli nie łączą cię z tą osoba związki, użyj p. Dear Mr Glass lub Mr Glass - Pisząc do kolegi / koleżanki, posługuj się potocznym słownictwem. - Nie trzeba zaczynać ich od Dear ani konczyć Best wishes, wystarczy Hi i Bye - W wiadomościach e - mail można stosować powszechnie używane symbole wyrażające emocje, np. W czasie pobytu na wakacjach w Brighton wynajmujesz pokój z kolegą lub koleżanką. Zamierzasz wrócić dziś późno do domu. Napisz notatkę dla niej / niego. o Napisz o swoich planach na wieczór. o Poinformuj, z kim zamierzasz spędzić wieczór. o Podaj orientacyjną godzinę powrotu do domu. o Poproś o zrobienie zakupów. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Matt, A quick note to tell you that I'm going out with Wendy tonight. We're going to the pub and I'll be back around midnight. Sorry, but I won't be able to go to the shops. Can you get some skimmed milk and cereal for the morning? Thanks a lot. See you, XYZ Przydatne zwroty: Tom, / Ann, / Dear Mr Smith, Tomku, / Aniu, / Szanowny Panie Smith (styl formalny), I want to tell you that... (you w formach grzecznościowych piszemy małymi literami) Chcę Tobie powiedzieć, że Sorry, but I can t... / I can t make it... on Sunday. Przepraszam, ale nie mogę... / Nie dam rady... w niedzielę.

23 Do you want me to... hoover your room / wash the dishes / walk the dog? Czy chcesz, abym... odkurzyć Twój pokój / umyć naczynia / wyprowadzić psa? Could/Would/Can you... wait for me / pick my sister up from the railway station? Czy mógłbyś/mogłabyś... zaczekać na mnie / odebrać moją siostrę z dworca kolejowego? Will you... go to the cinema with me? / Do you fancy... going to the cinema? Czy... pójdziesz ze mną do kina? / Czy masz ochotę na... pójscie do kina? I m not feeling well. I have a headache. Could you...? Nie czuje się dobrze. Boli mnie głowa. Czy możesz...? I m... angry/irritated(annoyed)/disappointed/happy. / I hope that... Jestem... zły/poirytowany/rozczarowany/szczęśliwy. / Mam nadzieję, że... I m... at Mike s / at school now. I have to stay longer. / Don t wait for me. Jestem... u Michała / w szkole. Muszę zostać dłużej. / Nie czekaj na mnie. Don t... use my computer! / You can t smoke in my room. Nie... korzystaj z mojego komputera! / Nie możesz palić w moim pokoju. Close the windows, please. Zamknij okna, proszę. Remember to.../ Don t forget to... Pamiętaj, żeby... / Nie zapomnij, żeby... I ll be back... in 2 hours / at 7 p.m. / tomorrow morning / next week / on Sunday. Wrócę... za 2 godziny / o 7 wieczorem / jutro rano / w przyszłym tygodniu / w niedzielę. Well done! / Congratulations! / Have a good time! Brawo! (bardzo dobrze!) / Gratulacje! / Baw się dobrze! All the best! / Happy birthday! / Happy Easter! Wszystkiego najlepszego! /...z okazji urodzin /...na Wielkanoc. Please answer me. / Let me know. Proszę, odpowiedz mi. / Daj mi znać. Call back asap (=as soon as possible) Oddzwoń jak najszybciej. See you later. Do zobaczenia. Opracowała: pani Monika Kita

24 Sport w szkole W dniach r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie odbył się XI Turniej piłki siatkowej o puchar Burmistrza Tarnogrodu. Brały w nich udział szkoły średnie powiatu biłgorajskiego. Wśród nich znalazły się również reprezentacje naszej szkoły rozegrano zawody dziewcząt. Obok naszej drużyny w zawodach wystąpiły również dziewczęta z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz reprezentacja gospodyń- Zespołu szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie. Zawody odbywały się systemem każdy z każdym. Reprezentacja naszej szkoły odnotowała następujące wyniki: ZSZiO ZSE Tarnogród 2 : 0 ZSZiO ZSBiO Biłgoraj 2 : 0 W finale rozgrywek nasze dziewczęta spotkały się z reprezentacją Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, pokonując je w zaciętym boju 2 : 1 i zdobywając tym samym I miejsce w turnieju. Końcowa kolejność zawodów przedstawiała się następująco: I miejsce ZSZiO Biłgoraj II miejsce KLO Biłgoraj III miejsce ZSE Tarnogród IV miejsce ZSBiO Biłgoraj Warto odnotować, że najwszechstronniejszą zawodniczką turnieju uznana została uczennica naszej szkoły- Izabela Litkowiec. Dzień później do rywalizacji przystąpili chłopcy. Oprócz naszej reprezentacji do zawodów zgłosiły się: Zespół Szkół Leśnych, Liceum Ogólnokształcące im ONZ, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Turobinie, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu oraz gospodarze- Zespół Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie. Nasi chłopcy odnotowali następujące wyniki: ZSZiO ZSL Biłgoraj 0 : 2 ZSZiO ZSDiOŚ Zwierzyniec 2 : 1 ZSZiO LE Tarnogród 2 : 0, zajmując w klasyfikacji końcowej III miejsce. Opiekunami reprezentacji naszej szkoły byli p. Andrzej Wachowicz ( dziewczęta) oraz p. Paweł Kołodziej ( chłopcy). opracowanie pan Tomasz Gorzkowski

25 FILM Wyspa skazańców Kraj: Norwegia Gatunek: Dramat Czas trwania: 116 Premiera Polska: Streszczenie Filmu Norwegia, początek dwudziestego wieku. Oddzielona od rzeczywistości wyspa Bastøy, na której działa poprawczak dla małoletnich chłopców. Bastøy to totalne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie występuje żaden kodeks prawny. Metody wychowawcze używane przez opiekunów polegają na psychofizycznej przemocy. W czasie resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach. Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel obowiązkowo uciec stamtąd. Niedługo po tym zdaje sobie sprawę, że jego plan to niemożliwość. Sam ma nikłe szanse, musi zgromadzić innych współwięźniów. KSIĄŻKA Nim nadejdzie mróz Autor: Mankell Henning Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. Data premiery: Misterna historia kryminalna, opowiedziana z perspektywy kobiety, groźny fanatyzm religijny, w tle informacje z Nowego Jorku po ataku na WTC... Mija lato 2001 roku, Linda, córka Kurta Wallandera, ukończyła szkołę policyjną i wkrótce rozpocznie pracę w komisariacie w Ystad. Po powrocie do rodzinnego miasta zatrzymuje się u swego autorytarnego ojca, traktującego ją jak nastolatkę. Linda odnawia znajomość z przyjaciółkami szkolnymi, Zebrą i Anną. Policja dostaje anonimowe zgłoszenie o płonących na jeziorze łabędziach, a kilka dni później o spalonym cielaku. Niedługo potem Birgitta Medberg, badająca stare, zapomniane ścieżki w Skanii, nie wraca do swego domu. Okazuje się, że została brutalnie zamordowana. Zespół redakcyjny gazetki: Kasia Surmacz, Brygida Tudzio, Dominika Ćwiek, Roksana Bielak, Diana Koza, Martyna Stec, Natalia Stec.

26 DODATEK DO GAZETKI SZKOLNEJ W DODATKU: Utrwal swoją wiedzę - powtórka do matury z języka polskiego i matematyki... Zabłyśnij w towarzystwie, czyli mów i pisz poprawnie... Dzień Kobiet... Ocalić od zapomnienia...

27 Powtórka do matury JĘZYK POLSKI W każdym numerze dodatku będziemy prezentować cykl lekcji powtórzeniowych z języka polskiego i matematyki. PRZYKŁADOWY TEMAT WYPRACOWANIE MATURALNEGO Na podstawie fragmentów dramatu Szekspira scharakteryzuj Makbeta. Określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego. William Szekspir "Makbet" (fragmenty) AKT I, SCENA VII MAKBET Jeśli to, co się ma stać, stać się musi, Niechby przynajmniej stało się niezwłocznie. Gdyby ten straszny cios mógł przeciąć wszelkie Dalsze następstwa, gdyby ten czyn mógł być Sam w sobie wszystkim i końcem wszystkiego Tylko tu, na tej doczesnej mieliźnie, O przyszłe życie bym nie stał. Lecz zwykle W podobnych razach tu już kaźń nas czeka. Krwawa nauka, którą dajem, spada Na własną naszą głowę. Sprawiedliwość Zwraca podaną przez nas czarę jadu Do własnych naszych ust. Z podwójnych względów Należy mu się u mnie bezpieczeństwo: Jestem i krewnym jego, i wasalem. To samo zbyt już przeważnie potępia

28 Taki postępek lecz jestem, co więcej, I gospodarzem jego, który winien Drzwi zamknąć jego zabójcy, nie owszem Sam mu do piersi zbójczy nóż przykładać. A potem, Dunkan tak skromnie piastował Swą godność, tak był nieskalanie czysty W pełnieniu swego wielkiego urzędu, Że cnoty jego, jak anioły nieba, Piorunującym głosem świadczyć będą Przeciw wyrodnym sprawcom jego śmierci, I litość, jako nowo narodzone Nagie niemowlę lub cherub siedzący Na niewidzialnych, powietrznych rumakach, Wiać będzie w oczy każdemu okropny Obraz tej zbrodni, by wiatr łzy osuszył. Jeden, wyłącznie jeden tylko bodziec Podżega we mnie tę pokusę, to jest Ambicja, która przeskakując siebie, Spada po drugiej stronie. Wchodzi Lady Makbet Cóż tam? LADY MAKBET Właśnie Wstał od wieczerzy. Po coś się oddalił? MAKBET Czy pytał o mnie? LADY MAKBET Ty mnie o to pytasz? MAKBET Nie postępujmy dalej na tej drodze: Dopiero co mnie obdarzył godnością I sam dopiero co sobie kupiłem Złotą u ludzi sławę, sławę, którą Godziłoby się jak najdłużej w świeżym Utrzymać blasku, nie zaś tak skwapliwie Odrzucać. LADY MAKBET Byłaż pijaną nadzieja,

29 Co cię niedawno jeszcze kołysała? Zasnęłaż potem i budziż się teraz, Żeby ospale, trwożnie patrzeć na to, Na co tak raźnie wtedy poglądała? Nie lepsze dajesz mi wyobrażenie I o miłości twojej. Masz skrupuły Mężnie w czyn przelać to, czego pożądasz? Chciałbyś posiadać to, co sam uznajesz Ozdobą życia, i chcesz żyć zarazem W własnym uznaniu jak tchórz albo jako Ów kot, w przysłowiu gminnym, u którego Nie śmiem" przeważa chciałbym". MAKBET Przestań, proszę. Na wszystkom gotów, co jest godne męża; Kto więcej waży, nie jest nim. LADY MAKBET I jakiż Zły duch ci kazał tę myśl mi nasunąć? Kiedyś ją powziął, wtedy byłeś mężem: O ile byś był więcej tym, czym byłeś, O tyle więcej byłbyś nim. Nie była Wtedy po temu pora ani miejsce, Jedno i drugie stworzyć byłbyś gotów; Teraz się jedno i drugie nastręcza, A ty się cofasz? Byłam karmicielką I wiem, jak to słodko kochać dziecię, Które się karmi; byłabym mu jednak Wyrwała była pierś z ust nadstawionych, Które się do mnie tkliwie uśmiechały, I roztrzaskała czaszkę, gdybym była Zobowiązała się do tego czynu, Jak ty do tego. MAKBET Gdybyśmy chybili? LADY MAKBET Chybić! Obwaruj jeno swoje męstwo,

30 A nie chybimy. Skoro Dunkan zaśnie (Co naturalnie po trudach dnia prędko Pewnie nastąpi), przyrządzonym winem Dwóch pokojowców jego tak uraczę, Że się ich pamięć, ten stróż mózgu, w parę A władz siedlisko zamieni w alembik3. Gdy snem zwierzęcym ujęci, jak trupy Spoczywać będą, czegóż nie zdołamy Dokazać wtedy ze śpiącym Dunkanem? Czego nie złożyć na jego pijaną Służbę, na którą spadnie cała wina Naszego mordu? [...] MAKBET Niech się więc stanie! Wszystkie moje siły Nagnę do tego okropnego czynu. Idźmy i szydźmy z świata jasnym czołem: Fałsz serca i fałsz lic muszą iść społem. Przekład Józefa Paszkowskiego (William Szekspir Makbet Ossolineum 1967) Przykładowe wypracowanie maturalne Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron. Temat nienowy w czasach Szekspira, dlaczego więc podjął go w swojej tragedii? Jaki był główny cel jej napisania? Wnikliwa lektura dzieła pozwala stwierdzić, że motyw władzy jest pretekstem do rozważań o roli człowieka w kształtowaniu swojego życia. W cytowanych fragmentach pokazana została przede wszystkim postać Makbeta. Pierwszy fragment przedstawia sytuację spisku na życie króla Dunkana, który jest gościem w zamku Makbeta. Chęć zdobycia korony popycha Lady Makbet do podsunięcia mężowi pomysłu zbrodni na królu. Zarówno monolog gospodarza, jak i rozmowa z żoną obrazują osobowość małżonków. Makbet to rycerz, który przyznaje się do swoich ambicji: Jeden, wyłącznie jeden tylko bodziec Podżega we mnie tę pokusę, to jest Ambicja"

31 W myśleniu bohatera wyeksponowane są rozterki człowieka, który odróżnia jeszcze dobro od zła. Planowany krok nazywa on wprost zbrodnią. Wie, że za tak podły czyn ponosi się surową karę. Próbuje przekonać żonę, że z morderstwa należy się wycofać. Przedstawia różne argumenty, w których bierze pod uwagę swoją życiową sytuację: Nie postępujmy dalej na tej drodze: Dopiero co mnie obdarzył godnością I sam dopiero co sobie kupiłem Złotą u ludzi sławę, sławę, którą Godziłoby się jak najdłużej w świeżym Utrzymać blasku, nie zaś tak skwapliwie Odrzucać". W argumentacji zwraca również uwagę na zalety króla Dunkana: Dunkan tak skromnie piastował Swą godność, tak był nieskalanie czysty W pełnieniu swego wielkiego urzędu" Powyższe słowa dyktują Makbetowi rozsądek i możliwość odwrotu od zbrodniczych zamiarów. Odpowiedzią na nie jest upór, niewzruszoność i brak skrupułów ze strony Lady Makbet. Zadaje ona cały szereg pytań, które mają poruszyć męża jako człowieka z ambicjami. Honor nie stanowi dla wyniosłej bohaterki żadnej wartości, jest nią natomiast władza, której bardzo pragnie. Stąd pytanie: Masz skrupuły/ Mężnie w czyn przelać to, czego pragniesz?" Agresywnie stawiane pytania mają określony cel: zagłuszyć wyrzuty sumienia Makbeta i sprowokować go do haniebnego działania. Sytuacja, w jakiej znalazł się bohater dramatu Szekspira, daje mu możliwość wyboru między dobrem a złem, ale namiętność, jaką jest żądza władzy, pcha go do zbrodni. Rycerz zatem dokonuje wyboru między honorem, sprawiedliwością i własną uczciwością a pragnieniem zaspokojenia ambicji i koniecznością wypełnienia obietnic danych żonie. Makbetowi zabrakło stanowczości, a cynizm Lady Makbet podsycał jego żądze. Morderstwo z premedytacją zostało wykonane. Czyn, którego dopuścił się bohater, doprowadza go do moralnego upadku. Wieść o śmierci żony nie robi na nim już żadnego wrażenia: Powinna była umrzeć nieco później". Świadomość własnej zbrodni, osamotnienie, wyrzuty sumienia spowodowały, że jego życie straciło sens. Piękną niegdyś i zasłużoną sławę u ludzi zastąpiły strach i nienawiść.

Nasza szkoła Twój LOgiczny Wybór!

Nasza szkoła Twój LOgiczny Wybór! REKRUTACJA 2017 Gimnazjalisto! Wybór szkoły należy do Ciebie Myślałeś, że o NASZYM LICEUM wiesz już wszystko, czy na pewno? Zapoznaj się z nową ofertą zmieniamy się dla Ciebie! Proponujemy: - atrakcyjne

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie

Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie Nasz patron 14 października 1971 roku nadano naszej szkole imię Simona Bolivara, bohatera narodowego państw Ameryki Południowej. Zapraszamy do zapoznania

Bardziej szczegółowo

2) co daje ci wybór liceum ogólnokształcącego

2) co daje ci wybór liceum ogólnokształcącego Gimnazjalisto! Przeczytaj - zanim wybierzesz szkołę ponadgimnazjalną. MATURA LO dla dorosłych LO Technikum 4 lata nauki Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie Zasadnicza szkoła zawodowa *Absolwenci

Bardziej szczegółowo

Bezpieczna i przyjazna szkoła

Bezpieczna i przyjazna szkoła Zespół Szkół Nr 3 Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Gustawa Morcinka, Gimnazjum nr 4 ul. Mickiewicza 11 43-430 Skoczów to Bezpieczna i przyjazna szkoła Budynek główny Zespołu Szkół nr 3 Tel./fax: 33 853 37 12

Bardziej szczegółowo

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE Typy szkół ponadgimnazjalnych Do wyboru są trzy typy szkół ponadgimnazjalnych: 1. liceum ogólnokształcące (LO) 2. technikum (T) 3. zasadnicza szkoła zawodowa (ZSZ) Każdy typ szkoły

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Szansa na sukces zawodowy

REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Szansa na sukces zawodowy REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Szansa na sukces zawodowy I. Postanowienia ogólne 1 1. Projekt jest realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w ramach Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe nowoczesne laboratorium językowe pełnowymiarowa hala sportowa, siłownia oraz sala do aerobiku dwie pracownie

dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe nowoczesne laboratorium językowe pełnowymiarowa hala sportowa, siłownia oraz sala do aerobiku dwie pracownie dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe nowoczesne laboratorium językowe pełnowymiarowa hala sportowa, siłownia oraz sala do aerobiku dwie pracownie komputerowe, biblioteka i centrum multimedialne oraz

Bardziej szczegółowo

Czas nauki: 4 lata Możliwość zdawania egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Praktyki zawodowe w Polsce i za

Czas nauki: 4 lata Możliwość zdawania egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Praktyki zawodowe w Polsce i za DOBRY ZAWÓD PEWNA PRZYSZŁOŚĆ TECHNIKUM TYPY SZKÓŁ ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE-PROFIL POLICYJNY LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH TECHNIKUM KSZTAŁCI W ZAWODACH TECHNIK HOTELARSTWA

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro W BARLINKU ROK SZKOLNY 2012/2013 Drodzy Rodzice i Absolwenci Gimnazjum! Przedstawiamy wam ofertę

Bardziej szczegółowo

Witamy w Szkole Podstawowej nr 2

Witamy w Szkole Podstawowej nr 2 Witamy w Szkole Podstawowej nr 2 DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ? 1. Nasza szkoła jest bezpieczna Nad bezpiecznym przejściem przez jezdnię dzieci przy szkole, czuwa pan Stopek Nasza szkoła wyposażona

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 im. Karola Wojtyły

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 im. Karola Wojtyły 84-300 Lębork, ul. Marcinkowskiego 1 www.zso2.com e-mail: sekretariat@zso2.com tel.059-8622 297 KIERUNKI I CZAS KSZTAŁCENIA: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE to szkoła ponadgimnazjalna o 3 letnim cyklu kształcenia.

Bardziej szczegółowo

Szkoły Ponadgimnazjalne. Co warto o nich wiedzieć?

Szkoły Ponadgimnazjalne. Co warto o nich wiedzieć? Szkoły Ponadgimnazjalne. Co warto o nich wiedzieć? Absolwent gimnazjum ma do wyboru trzy typy szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcące Technikum Zasadniczą Szkołę Zawodową TYPY SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Bardziej szczegółowo

PROGRAM DNIA OTWARTEGO DLA KANDYDATEK I KANDYDATÓW DO KLASY I GIMNAZJUM NR 2 W WOŁOMINIE GODZ.17.30

PROGRAM DNIA OTWARTEGO DLA KANDYDATEK I KANDYDATÓW DO KLASY I GIMNAZJUM NR 2 W WOŁOMINIE GODZ.17.30 PROGRAM DNIA OTWARTEGO DLA KANDYDATEK I KANDYDATÓW DO KLASY I GIMNAZJUM NR 2 W WOŁOMINIE - 27.04.2015 GODZ.17.30 - SALA GIMNASTYCZNA POWITANIE UCZNIÓW I RODZICÓW W SALI GIMNASTYCZNEJ PRZEZ PANIĄ DYREKTOR

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR4 GASTRONOMIK. 90-357 Łódź, ul. Sienkiewicza 88. tel. 042 636 12 33 e-mail: gastronomik@gastronomik.neostrada.

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR4 GASTRONOMIK. 90-357 Łódź, ul. Sienkiewicza 88. tel. 042 636 12 33 e-mail: gastronomik@gastronomik.neostrada. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR4 GASTRONOMIK 90-357 Łódź, ul. Sienkiewicza 88 tel. 042 636 12 33 e-mail: gastronomik@gastronomik.neostrada.pl Kierunki kształcenia - TECHNIKUM 4-letnie Technik organizacji

Bardziej szczegółowo

największy wpływ na decyzje uczniów mają rodzice oraz tradycje rodzinne

największy wpływ na decyzje uczniów mają rodzice oraz tradycje rodzinne ZS Narewka ZS Narewka 2014 O wyborze szkoły i zawodu uczeń szkoły gimnazjalnej może oczywiście zdecydować samodzielnie, zdarza się jednak, że wyboru dokona pod wpływem innych osób, sytuacji, czy tez okoliczności.

Bardziej szczegółowo

Godzina Sala Nazwa zajęć / Rodzaj zajęć Prowadzący. Zajęcia przygotowujące do egzaminu 27 potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie III TK

Godzina Sala Nazwa zajęć / Rodzaj zajęć Prowadzący. Zajęcia przygotowujące do egzaminu 27 potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie III TK Zajęcia dodatkowe z art. 42 Karty Nauczyciela prowadzone przez nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w roku szkolnym 2015/2016: Dzień tygodnia Godzina Sala Nazwa zajęć /

Bardziej szczegółowo

ul. Parkowa 2, 77-300 Człuchów, tel. (59)8342507, zsa@czluchow.pl www.zsa-czluchow.pl

ul. Parkowa 2, 77-300 Człuchów, tel. (59)8342507, zsa@czluchow.pl www.zsa-czluchow.pl ul. Parkowa 2, 77-300 Człuchów, tel. (59)8342507, zsa@czluchow.pl www.zsa-czluchow.pl Proponujemy następujące kierunki kształcenia: - Absolwent zdobywa umiejętności: Technikum Ekonomiczne - umiejętności

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2011 2 Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom podstawowy ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA NA PLUS. Oferta edukacyjna. Zespołu Szkół w Paczkowie w roku szkolnym 2012/2013

SZKOŁA NA PLUS. Oferta edukacyjna. Zespołu Szkół w Paczkowie w roku szkolnym 2012/2013 SZKOŁA NA PLUS Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w roku szkolnym 2012/2013 48-370 Paczków, ul. Kołłątaja 9 sekretariat LO (77) 431-64-40 e-mail:zspaczkow@wodip.opole.pl strona internetowa: www.lopaczkow.pl

Bardziej szczegółowo

Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum

Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowa struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Oto krótka ściągawka dla gimnazjalistów i ich rodziców. Z dniem 1 września

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

OFERTA EDUKACYJNA 2015-2016 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO ZAKONU PIJARÓW W KRAKOWIE

OFERTA EDUKACYJNA 2015-2016 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO ZAKONU PIJARÓW W KRAKOWIE OFERTA EDUKACYJNA 2015-2016 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO ZAKONU PIJARÓW W KRAKOWIE W Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów uczniowie uczą się w klasach liczących maksymalnie 28 uczniów. Zajęcia lekcyjne

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2010 kierunki kształcenia kryteria rekrutacji dokumenty i terminy

REKRUTACJA 2010 kierunki kształcenia kryteria rekrutacji dokumenty i terminy www.gce.gostynin.edu.pl email: gce@gostynin.edu.pl tel/fax 024 235 3880 09-500 Gostynin ul. Polna 39 REKRUTACJA 2010 kierunki kształcenia kryteria rekrutacji dokumenty i terminy Technikum Budowlane Zawód:

Bardziej szczegółowo

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI Gimnazjalisto! W roku szkolnym 2014/15 oferujemy Ci 5 klas ogólnych od drugiego roku nauczania sprofilowanych zgodnie z preferencjami uczniów. Klasa 1a z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego,

Bardziej szczegółowo

Dyrekcja szkoły dyrektor szkoły zastępca dyrektora mgr Ewa Malec mgr Anna Liwocha

Dyrekcja szkoły dyrektor szkoły zastępca dyrektora mgr Ewa Malec mgr Anna Liwocha Dyrekcja szkoły dyrektor szkoły mgr Ewa Malec zastępca dyrektora mgr Anna Liwocha Rzecznik Praw Ucznia W naszej szkole - jako w jedynej placówce edukacyjnej w Powiecie Kozienickim - występuje osoba Rzecznika

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA

PREZENTACJA KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu PREZENTACJA KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA 14-300 Morąg, ul. Kujawska 1 tel./fax 89 757 26 70 www. moragzszio.com.pl ZESPÓŁ

Bardziej szczegółowo

ZMIANY W SZKOLNICTWIE PODNADGIMNAZJALNYM

ZMIANY W SZKOLNICTWIE PODNADGIMNAZJALNYM ZMIANY W SZKOLNICTWIE PODNADGIMNAZJALNYM STUDIA KURSY KWALIFIKACYJNE MATURA Absolwenci ZSZ Rozpoczynają naukę od klasy II Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych 3 lata LO 3 lata nauki Technikum 4 lata nauki

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ w Czchowie

ZESPÓŁ SZKÓŁ w Czchowie ZESPÓŁ SZKÓŁ w Czchowie LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 32-860 Czchów, ul. Sądecka 87 www.zsczchow.pl Tel/fax 04 6843230 e-mail: zespolszkol87@op.pl

Bardziej szczegółowo

Szkoły ZDZ w Olecku. Nasze szkoły to szkoły przyjazne uczniom! Mamy nadzieję, że ten informator pomoże w szybszym i właściwym wyborze naszej szkoły.

Szkoły ZDZ w Olecku. Nasze szkoły to szkoły przyjazne uczniom! Mamy nadzieję, że ten informator pomoże w szybszym i właściwym wyborze naszej szkoły. Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego przysłowie chińskie Mamy przyjemność przedstawić Wam ofertę bezpłatnych szkół dziennych Zakładu Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum nr 6 im. Królowej św. Jadwigi w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Gimnazjum nr 6 im. Królowej św. Jadwigi w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Gimnazjum nr 6 im. Królowej św. Jadwigi w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 STANDARD EDUKACYJNY W szkole realizujemy standardową ofertę edukacyjną zaplanowaną przez Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

języka angielskiego branżowego języka niemieckiego branżowego Obsługi informatycznej w hotelarstwie i podstaw psychologii gastronomii

języka angielskiego branżowego języka niemieckiego branżowego Obsługi informatycznej w hotelarstwie i podstaw psychologii gastronomii Projekt WND- POKL.09.02.00-18-001/12 Podkarpacie stawia na zawodowców w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie

Bardziej szczegółowo

Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć

Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć Ku refleksji Wybór jednej drogi nie oznacza rezygnacji z innych, ale chcieć przejść wszystkimi ścieżkami naraz, to nie pokonać żadnej Paulo Coelho Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

Co dalej, gimnazjalisto?

Co dalej, gimnazjalisto? Co dalej, gimnazjalisto? Z dniem 1 września 2012 roku w szkołach ponadgimnazjalnych weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania

Bardziej szczegółowo

Przedszkole (2-3 lata) Szkoła podstawowa (6 lat) (podstawówka) Gimnazjum (3 lata) TECHNIKUM (4 lata) (matura + egzamin zawodowy) PRACA

Przedszkole (2-3 lata) Szkoła podstawowa (6 lat) (podstawówka) Gimnazjum (3 lata) TECHNIKUM (4 lata) (matura + egzamin zawodowy) PRACA POLSKI SYSTEM SZKOLNICTWA ( OŚWIATY) Przedszkole (23 lata) Szkoła podstawowa (6 lat) (podstawówka) OBOWIĄZKOWE Gimnazjum (3 lata) Liceum ogólnokształcące (3 lata) Szkoła Zawodowa (23 lata) (matura) TECHNIKUM

Bardziej szczegółowo

Informator. Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu mikołowskiego. rok szkolny 2012/2013.

Informator. Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu mikołowskiego. rok szkolny 2012/2013. Starostwo Powiatowe w Mikołowie Informator Szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu mikołowskiego rok szkolny 2012/2013 - rysunek - Mikołów 2012 r. Drodzy Gimnazjaliści! Zakończenie nauki w gimnazjum

Bardziej szczegółowo

Co dalej, gimnazjalisto? Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Co dalej, gimnazjalisto? Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości Co dalej, gimnazjalisto? Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości Treść nauczania Możliwości nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, oferta szkół ponadgimnazjalnych profile, fakultety. Po zakończonych

Bardziej szczegółowo

DEKLARACJA PROFILOWA

DEKLARACJA PROFILOWA A1 DEKLARACJA PROFILOWA Imię i nazwisko kandydata... Preferowane kierunki przyszłych studiów...... Uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego sam tworzy i modyfikuje swój profil kształcenia. Czyni to poprzez

Bardziej szczegółowo

Co po gimnazjum? Jak wybrać swoją dalszą drogę edukacji? Gdzie się uczyć dalej?

Co po gimnazjum? Jak wybrać swoją dalszą drogę edukacji? Gdzie się uczyć dalej? Co po gimnazjum? Jak wybrać swoją dalszą drogę edukacji? Gdzie się uczyć dalej? STUDIA DOKTORANCKIE TAK JEST od 1.09.2012!!!! SZKOŁY POLICEALNE DO 2,5 ROKU - EGZAMIN KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH SSss - NIE

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Nr 1 w Grudziądzu

Zespół Szkół Nr 1 w Grudziądzu ul. Sobieskiego 11 tel. (056) 46 227 42 e-mail: zs1@wp.pl www.zs1grudziadz.edupage.org Szkoła publiczna prowadzona przez Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Młodzieży Junak Zespół Szkół Nr 1 w Grudziądzu W

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 Przedstawianie się

Lekcja 1 Przedstawianie się Lekcja 1 Przedstawianie się i poznawanie innych 2 Wysłuchaj dialogów, najpierw w wersji oryginalnej, później z tłumaczeniem. Powtarzaj poszczególne kwestie za lektorami. Dialog 1 Przedstawianie się w sytuacji

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV Opracowała: Hanna Nowakowska Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żydowie TEMAT : ŻEGNAMY FIGURY PŁASKIE Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości o figurach płaskich

Bardziej szczegółowo

POWIAT OPOLSKI. Oferta edukacyjna na rok szkolny 2015/2016

POWIAT OPOLSKI. Oferta edukacyjna na rok szkolny 2015/2016 POWIAT OPOLSKI Oferta edukacyjna na rok szkolny 2015/2016 Liceum Ogólnokształcące Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych zawód: sprzedawca zawód: mechanik pojazdów

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJUM NR 15 ul. Sowińskiego 50/56 91-485 Łódź

GIMNAZJUM NR 15 ul. Sowińskiego 50/56 91-485 Łódź Telefon / fax: (0-42) 616-81-24 Poczta elektroniczna: gimnazjumxv@gmail.com Strona szkoły: gim15lodz.pl Sekretariat szkoły czynny: poniedziałek-piątek od 8:00 do 16:00 Dojazd do szkoły: Tramwaj (przystanek:

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ Egzamin maturalny maj 2009 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów ze słuchu 1.1. E 1.2. A 1.3. Zdający selekcjonuje informacje (II. 1 d)

Bardziej szczegółowo

ul. Grunwaldzka 30 73-200 Choszczno tel. 095 765 79 73 www.szkola.interklasa.pl/zs3choszczno

ul. Grunwaldzka 30 73-200 Choszczno tel. 095 765 79 73 www.szkola.interklasa.pl/zs3choszczno tel. 095 765 79 73 www.szkola.interklasa.pl/zs3choszczno ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3 W CHOSZCZNIE SZKOŁA POWSTAŁA W ROKU 1994 JAKO SZKOŁA NIEPUBLICZNA Z UPRAWNIENIAMI SZKOŁY PUBLICZNEJ OD ROKU 1997 FUNKCJONUJE JAKO

Bardziej szczegółowo

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 WE WŁOSZCZOWIE

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 WE WŁOSZCZOWIE PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 WE WŁOSZCZOWIE Jedynka drzwi swe otwiera gościnnie, Jedynka serdecznie Was przyjmie. O SZKOLE Dzielimy budynek ze szkołą podstawową. Przy szkole mieści się hala sportowa, gdzie

Bardziej szczegółowo

POWIAT OPOLSKI. Oferta edukacyjna na rok szkolny 2014/2015

POWIAT OPOLSKI. Oferta edukacyjna na rok szkolny 2014/2015 POWIAT OPOLSKI Oferta edukacyjna na rok szkolny 2014/2015 Liceum Ogólnokształcące Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych zawód: sprzedawca zawód: mechanik pojazdów

Bardziej szczegółowo

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Kołaczycach oferta edukacyjna na rok szkolny 2012/2013

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Kołaczycach oferta edukacyjna na rok szkolny 2012/2013 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Kołaczycach oferta edukacyjna na rok szkolny 2012/2013 Kierunki kształcenia: Klasa humanistyczno - dziennikarska Przedmioty o rozszerzonym wymiarze

Bardziej szczegółowo

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ z aktualną ofertą szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych podległych Powiatowi Kędzierzyńsko-Kozielskiemu!

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ z aktualną ofertą szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych podległych Powiatowi Kędzierzyńsko-Kozielskiemu! Powiatowy Zespół Oświaty ul. Damrota 30, 47-220 Kędzierzyn-Koźle tel.: (77) 472 38 86; (77) 472 38 85 e-mail: oswiata@powiat.kedzierzyn-kozle.pl ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ z aktualną ofertą szkół ponadgimnazjalnych

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum Dwujęzyczne. Im. Św. Kingi. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. w Tarnowie

Gimnazjum Dwujęzyczne. Im. Św. Kingi. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. w Tarnowie Gimnazjum Dwujęzyczne Im. Św. Kingi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie Gimnazjum Dwujęzyczne w ZSO nr 2 w Tarnowie to Szkoła o bogatej historii, mimo, że istnieje dopiero od roku 2001.

Bardziej szczegółowo

Irena Laska Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwo Powiatowe w Chojnice

Irena Laska Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwo Powiatowe w Chojnice Irena Laska Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwo Powiatowe w Chojnice 15 szkół i placówek 5237 Uczniów 516 Etatów nauczycieli 4 doradców zawodowych Kształcenie w ponad 50 zawodach (T i ZSZ) 227

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHOJNOWIE

POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHOJNOWIE POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHOJNOWIE ul. Witosa 1. tel./fax (76) 8196510, 8196513 ul.wojska Polskiego 16 pzs_chojnow@post.pl ul. Poźniaków www.pzs-chojnow.pl http://www.zumi.pl NASZA LOKALIZACJA Powiatowy

Bardziej szczegółowo

Ankieta Gimnazjaliści

Ankieta Gimnazjaliści Ankieta przygotowana w ramach projektu Kształcenie w logistyce i transporcie szansą województwa łódzkiego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Bardziej szczegółowo

Zakochaj się w Zanie. zakochaj się w Zanie Zan is fun oferta 2016/2017 sportowe zabawy w Zanie. albumy.

Zakochaj się w Zanie.  zakochaj się w Zanie Zan is fun oferta 2016/2017 sportowe zabawy w Zanie. albumy. Zakochaj się w Zanie zdjęcia albumy 2 Zakochaj się w Zanie zdjęcia albumy 3 Zan is fun zdjęcia albumy 4 Zan is fun zdjęcia albumy 5 Zan is fun zdjęcia albumy 6 Zan is fun zdjęcia albumy 7 oferta 2016/2017

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

obowiązujące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3

obowiązujące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 PLANY NAUCZANIA obowiązujące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach Siedlce, 2016r. 1 VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE klasa z rozszerzoną biologią, geografią i j. angielskim

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE SPACER PO SZKOLE KĄCIK PATRONA SZKOŁY SALE ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO SALE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASOPRACOWNIA JĘZYKA POLSKIEGO I MATEMATYKI SZKOLNE PRACOWNIE KOMPUTEROWE ŚWIETLICA

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia.

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia. Walory szkoły: Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia. W szkole panuje przyjazna atmosfera, a uczniowie

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Zainwestuj w swoją wiedzę na lata 2010/2011

REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Zainwestuj w swoją wiedzę na lata 2010/2011 REGULAMIN uczestnictwa w projekcie Zainwestuj w swoją wiedzę na lata 2010/2011 I. Postanowienia ogólne 1 1. Projekt jest realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w ramach

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych:

ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych: ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej o 3-letnim cyklu nauczania

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Bardziej szczegółowo

Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć

Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć Bieżąca tematyka jako element cyklu zajęć Ku refleksji Wybór jednej drogi nie oznacza rezygnacji z innych, ale chcieć przejść wszystkimi ścieżkami naraz, to nie pokonać żadnej Paulo Coelho Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie 32-860 Czchów, ul. Sądecka 187 www.zsczchow.pl tel/fax 014 6843230 e-mail: zespolszkol187@op.pl Typy szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bardziej szczegółowo

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU W zabytkowych murach mieszczą się obecnie nowocześnie wyposażone: dwie sale gimnastyczne, ścianka wspinaczkowa, sala ping-pongowa, siłownia, dwie

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM IMPREZ SZKOLNYCH ROK SZKOLNY 2015/2016. TERMIN REALIZACJI Wrzesień 2015

KALENDARIUM IMPREZ SZKOLNYCH ROK SZKOLNY 2015/2016. TERMIN REALIZACJI Wrzesień 2015 KALENDARIUM IMPREZ SZKOLNYCH ROK SZKOLNY 2015/2016 WYDARZENIE Rozpoczęcie roku szkolnego kl. 0 I kl. II-VI Sprzątanie świata OSOBY ODPOWIEDZIALNE H. Studzińska A. Wojciechowska A. Skorupska A. Pałamar

Bardziej szczegółowo

R E K R U T A C J A /

R E K R U T A C J A / R E K R U T A C J A 2 0 1 7 / 2 0 1 8 D I E C E Z J A L N E L I C E U M H U M A N I S T Y C Z N E w N Y S I E Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do matury, wybierz naszą szkołę. Dotychczas 100% naszych

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum Nr 105 im. Olimpijczyków Polskich ul. Króla Maciusia 5, Warszawa Rok szkolny 2010/2011 I półrocze

Gimnazjum Nr 105 im. Olimpijczyków Polskich ul. Króla Maciusia 5, Warszawa Rok szkolny 2010/2011 I półrocze ANALIZA I OCENA EFEKTÓW DZIAŁALNOŚCI PRACY SZKOŁY- programy, projekty i konkursy 1. Programy realizowane lub będące w trakcie realizacji Nazwa programu Kto uczestniczy Cel, osiągnięcia Ogólnopolski program

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Serdecznie zapraszamy! dyr. Maria Bielska-Kahan dyr.wojciech Musiał www.gimnazjum.proszowice.pl Strona internetowa Kilka informacji o szkole: W gimnazjum

Bardziej szczegółowo

e-konferencja: Szkoła na nowej podstawie?! Q&A

e-konferencja: Szkoła na nowej podstawie?! Q&A Czy będzie obowiązkowy podział na grupy? Nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7.02.2012 r. W sprawie ramowych programów nauczania w szkołach publicznych, gdzie w paragrafie 7.1

Bardziej szczegółowo

R E K R U T A C J A /

R E K R U T A C J A / R E K R U T A C J A 2 0 1 6 / 2 0 1 7 D I E C E Z J A L N E L I C E U M H U M A N I S T Y C Z N E w N Y S I E Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do matury, wybierz naszą szkołę. Dotychczas 100% naszych

Bardziej szczegółowo

BIULETYN PIĄTKA. SZKOLNA WŁADZA, CZYLI CO TO JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI Nr 1 (102) 2014 / 2015

BIULETYN PIĄTKA. SZKOLNA WŁADZA, CZYLI CO TO JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI Nr 1 (102) 2014 / 2015 BIULETYN PIĄTKA SZKOLNA WŁADZA, CZYLI CO TO JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI Nr 1 (102) 2014 / 2015 Każdego roku w naszej szkole jest wybierany Samorząd Uczniowski. Ci spośród nas, którzy odkryli w sobie cechy

Bardziej szczegółowo

Dobry. Dobra szkoła W TWOIM ZASIĘGU. lepsza przyszłość

Dobry. Dobra szkoła W TWOIM ZASIĘGU. lepsza przyszłość Dobry zawód lepsza przyszłość Dobra szkoła W TWOIM ZASIĘGU WWW.FAJNASZKOLA.NET II liceum ogólnokształcące - mundurowe Technikum Branżowa szkoła I stopnia liceum ogólnokształcące dla Dorosłych szkoła policealna

Bardziej szczegółowo

Starosta Piski. Andrzej Nowicki

Starosta Piski. Andrzej Nowicki Starosta Piski Andrzej Nowicki ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH z BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ w PISZU ZAPRASZA DO REALIZACJI SWOICH MARZEŃ Technikum: TYLKO MY ZAPEWNIMY CI: Zasadnicza Szko³a Zawodowa: Zdobą dź zawód,

Bardziej szczegółowo

ANKIETA PRZEPROWADZONA WŚRÓD RODZICÓW UCZNIÓW

ANKIETA PRZEPROWADZONA WŚRÓD RODZICÓW UCZNIÓW ANKIETA PRZEPROWADZONA WŚRÓD RODZICÓW UCZNIÓW Szkoła Podstawowa klasy I -III Czy prowadzone w szkole zajęcia dodatkowe spełniają Państwa oczekiwania? 12 13 5 0 mam zdania 14 Razem 44 32% 0% 11% 27% 30%

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJUM NR 2 W SZCZECINIE

GIMNAZJUM NR 2 W SZCZECINIE GIMNAZJUM NR 2 W SZCZECINIE ul. Cyryla i Metodego 43 tel. 914220284 gim2@miasto.szczecin.pl www.gim2.szczecin.pl http://www.facebook.com/gimnazjum.2.szczecin Monitoring szkoły zapewniający bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KL. TZ i ZSZ - ZAPREZENTOWANIE PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W CELU DOSTOSOWANIA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO DO WYMOGÓW RYNKU PRACY

SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KL. TZ i ZSZ - ZAPREZENTOWANIE PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W CELU DOSTOSOWANIA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO DO WYMOGÓW RYNKU PRACY Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, żadna droga Cię tam nie zaprowadzi" [Lewis Carrol] SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KL. TZ i ZSZ - ZAPREZENTOWANIE PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W CELU DOSTOSOWANIA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

1. SZKOŁY I KIERUNKI KSZTAŁCENIA

1. SZKOŁY I KIERUNKI KSZTAŁCENIA 1. SZKOŁY I KIERUNKI KSZTAŁCENIA TECHNIKUM ZAWODOWE kształcące w zawodach: Technik hotelarstwa Technik informatyk Technik żywienia i usług gastronomicznych Nauka w technikum umożliwi Ci zdobyć równocześnie

Bardziej szczegółowo

Klasa OH (wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim)

Klasa OH (wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim) W roku szkolnym 2014/15 proponujemy: Symbol oddziału Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania Języki obce Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji 0H historia geografia język hiszpański język

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

tel. 68 384 36 75 fax. 68 384 38 38 e-mail: zsrpowodowo@poczta.onet.pl www.zsritpowodowo.pl

tel. 68 384 36 75 fax. 68 384 38 38 e-mail: zsrpowodowo@poczta.onet.pl www.zsritpowodowo.pl tel. 68 384 36 75 fax. 68 384 38 38 e-mail: zsrpowodowo@poczta.onet.pl www.zsritpowodowo.pl Nasza szkoła mieści się w malowniczo położonym Powodowie. ZSRiT POWODOWO od lat stanowi centrum kształcenia rolniczego

Bardziej szczegółowo

Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski (dwujęzyczny) historia geografia

Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski (dwujęzyczny) historia geografia ODDZIAŁ I A (klasa 3-letnia dwujęzyczna z językiem angielskim) Głównym celem nauki w tej klasie jest biegłe opanowanie języka angielskiego (poziom C1) i poznanie kultury krajów anglojęzycznych. Powyższe

Bardziej szczegółowo

Struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej?

Struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej? * Struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej? * 1. Kontynuacja edukacji ogólnej Liceum ogólnokształcące 2. Rozpoczęcie kształcenia zawodowego Technikum

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji. Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. im. Franciszka Stefczyka. w Czernichowie na rok szkolny 2017/2018

Regulamin rekrutacji. Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. im. Franciszka Stefczyka. w Czernichowie na rok szkolny 2017/2018 opracowany na podstawie: Regulamin rekrutacji Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka w Czernichowie na rok szkolny 2017/2018 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

Nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych na rok szkolny 2013/2014

Nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych na rok szkolny 2013/2014 Nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych na rok szkolny 2013/2014 Informacje ogólne Zespół Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego prowadzi zapisy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK TEMAT: The Internet: a blessing or a curse? the role of the Internet in the learning process. (Internet: przekleństwo czy błogosławieństwo?

Bardziej szczegółowo

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM 5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści! Niedawno rozpoczęliście naukę

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW ODDZIAŁ I AH (klasa 3-letnia dwujęzyczna z językiem hiszpańskim) Głównym celem nauki w tej klasie jest biegłe opanowanie języka hiszpańskiego (poziom C1 DELE intermedio/superior)

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie ul. Sądecka 187, 32-860 Czchów, tel/fax 14 68-43-230 e-mail: zespolszkol187@op.pl Technikum 4 letnie Liceum Ogólnokształcące 3 letnie Szkoła Branżowa I stopnia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V. Scenariusz lekcji matematyki w kl. V. T em a t : Powtórzenie wiadomości o czworokątach. C z a s z a jęć: 1 jednostka lekcyjna (45 minut). C e l e o g ó l n e : utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Witam Nazywam się Jolanta Otlik i jestem opiekunem Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRZYJĘĆ DO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KATOWICACH

REGULAMIN PRZYJĘĆ DO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KATOWICACH REGULAMIN PRZYJĘĆ DO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KATOWICACH Nabór do I LO im. M. Kopernika w Katowicach przeprowadzany jest drogą elektroniczną. Zgodnie

Bardziej szczegółowo

Postawy gimnazjalistów wobec literatury

Postawy gimnazjalistów wobec literatury Postawy gimnazjalistów wobec literatury dr hab. prof. UJ Anna Janus-Sitarz Wyniki badania: Dydaktyka literatury i języka polskiego w świetle nowej podstawy programowej Warszawa, 13-14 marca 2015 r. Szkolne

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. W. WITOSA W PŁOTACH NA ROK SZKOLNY 2016/2017

REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. W. WITOSA W PŁOTACH NA ROK SZKOLNY 2016/2017 REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. W. WITOSA W PŁOTACH NA ROK SZKOLNY 2016/2017 1. SZKOŁY I KIERUNKI KSZTAŁCENIA TECHNIKUM ZAWODOWE kształcące w zawodach:

Bardziej szczegółowo