Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna"

Transkrypt

1 Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Internetowa gazetka szkolna Marzec 2012

2 Zdrowia, szczęścia i radości niech wam uśmiech w sercach gości a zajączek piękny, biały niech przyniesie koszyk cały jajek złotych, kolorowych i miłości cały worek. Wesołych Świąt życzy redakcja

3 Rozmowa z Panią dyrektor Barbarą Obszańską na temat rekrutacji na rok szkolny 2012/2013. Redakcja: W tym roku nasza szkoła oferuje zupełnie nowe kierunki klas technikum. Do kogo są one skierowane? Pani Dyrektor: Przygotowaliśmy bogatą ofertę dla gimnazjalistów, nowe kierunki to: technik organizacji reklamy, technik kelner. Myślimy, że nowa oferta spotka się z zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów. Dla absolwentów szkół średnich utworzyliśmy nowy kierunek- technik administracji. Redakcja: W jaki sposób szkoła zachęca gimnazjalistów do skorzystania z naszej oferty? Pani Dyrektor: 21 marca zorganizowaliśmy Dzień Otwarty Szkoły, a obecnie organizujemy spotkania z gimnazjalistami w ich szkole. Ponadto przygotowaliśmy materiały promocyjne, by jak największa grupa uczniów mogła z nich skorzystać. Przesłaliśmy także informacje o ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2012/2013 do lokalnej prasy. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej szkoły. Redakcja: Jaką ofertę proponujemy dla absolwentów zasadniczych klas zawodowych? Pani Dyrektor: Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych mogą podjąć naukę w Technikum Uzupełniającym dla dorosłych lub w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych. Nauka w obydwu szkołach trwa 3 lata. Redakcja: Czy szkoła proponuje kontynuację nauki dla osób chcących poszerzyć swoje kwalifikacje po zakończonej nauce w szkołach średnich? Pani Dyrektor: Tak. W szkole policealnej na kierunku technik administracji, a wszystkie osoby chętne uzyskać więcej informacji o szkole zapraszamy do sekretariatu szkoły. Rozmowę przeprowadziła: Kasia III TH

4 Oferta szkoły na rok 2012/2013 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCCE Klasa I a pożarnicza rozszerzenie: j. polski, j. angielski, historia Do tej klasy będą chodzić uczniowie zainteresowani pracą służb mundurowych. Młodzież zdobędzie odpowiednie przygotowanie do kontynuowania nauki w szkołach oficerskich lub na innych kierunkach kształcenia. Uczniowie poznają specyfikę służby pożarniczej, będą odbywać zajęcia pożarnicze z zawodowymi strażakami, którzy przybliżą zasady pracy w służbach mundurowych. Klasa I b przyrodniczo sportowa rozszerzenie: biologia, geografia, j. angielski Do tej klasy będą uczęszczać uczniowie zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi oraz sportem. Absolwenci mogą podjąć studia na takich kierunkach jak: wychowanie fizyczne, biologia, geografia, turystyka, ochrona środowiska, medycyna, czy farmacja. Uczniowie będą uczestniczyć w rajdach, spływach kajakowych i białej szkole. Realizowane będą zajęcia na basenie. TECHNIKA 4-LETNIE technik żywienia i usług gastronomicznych rozszerzenie: biologia i chemia Uczniowie poznają zasady racjonalnego odżywiania, charakterystykę produktów żywnościowych, technologię sporządzania potraw oraz zasady obsługi konsumenta. Wykonują ćwiczenia w nowocześnie wyposażonych pracowniach gastronomicznych, mają możliwość uczestnictwa w organizacji przyjęć okolicznościowych i obsłudze kelnerskiej. technik hotelarstwa rozszerzenie: biologia i chemia Młodzież ma możliwość zdobycia umiejętności biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Absolwenci mogą pracować m.in. w: hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, kwaterach prywatnych, ośrodkach wypoczynkowych, oraz prowadzić działalność usługowo-gospodarczą.

5 technik obsługi turystycznej rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie mogą zdobyć umiejętności biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Absolwenci mogą pracować w: biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach informacji turystycznej, hotelach, pensjonatach, organach administracji odpowiedzialnych za organizację i promocję turystyki oraz prowadzić działalność usługowogospodarczą. technik technologii odzieży rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie poznają zasady projektowania odzieży i nowe trendy w modzie. Uczą się dobierania ubioru do okazji i typu sylwetki oraz szycia różnych form na określone wymiary, metodami usługowymi i przemysłowymi. Szkolne pracownie odzieżowe wyposażone są w nowoczesne maszyny i urządzenia. technik mechanik rozszerzenie: fizyka i matematyka Kształcenie w tej klasie odbywa się z wykorzystaniem wielu nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz techniki komputerowej (program QCAD, Programowanie Obrabiarek Sterowanych Numerycznie). Zajęcia praktyczne odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach warsztatów szkolnych Pod kierunkiem nauczycieli mogą rozwijać swoje zainteresowania techniczne, mogą też uzyskać kwalifikacje spawacza NOWE KIERUNKI technik kelner rozszerzenie: biologia i chemia Młodzież pozna techniki przygotowywania sal dla konsumentów, serwowania i dekorowania potraw, przygotowania stołu. Ukończenie tego kierunku daje szerokie możliwości pracy - od obsługi wesel, imprez okolicznościowych po profesjonalne podawanie wykwintnych potraw w najlepszych restauracjach i hotelach oraz pensjonatach, domach wczasowych, na statkach i promach. technik organizacji reklamy rozszerzenie: historia i geografia Uczniowie będą nabywać umiejętności o charakterze ekonomicznym, informatycznym i językowym. Nauczą się opracowywać informacje niezbędne do realizacji zadań reklamowych, przygotowywać wnioski z programów badań rynkowych, Absolwenci mają możliwość zdobycia pracy w agencjach reklamowych, działach marketingu i reklamy przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, biurach ogłoszeń środków masowego przekazu.

6 Zasadnicza Szkoła Zawodowa na podbudowie gimnazjum: kucharz, ślusarz wielozawodowa 3- letnia (cukiernik, fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz). Nasi uczniowie: Otrzymują stypendia Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Lubelskiego i Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej za wysokie wyniki w nauce Uczestniczą w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach Biorą czynny udział w imprezach szkolnych i sportowych (dyskoteki, wyjazdy na narty, spływy kajakowe, biała szkoła) Współpracują z uczelniami wyższymi Aktywnie działają w różnych organizacjach (PCK, ZHP, Caritas, LOP)

7 W naszej szkole jest wiele zajęć dodatkowych, sportowych i kół zainteresowań, tj.: Koła językowe Koło dziennikarskie Koło geograficzne Koło biologiczne Koło hotelarskie Koło historyczne Koło matematyczne Koło informatyczne Zajęcia projektowania odzieży Koło recytatorskie Koła polonistyczne Koło fotograficzne Koło informatyczne Koło chemiczne Koło gastronomiczne Koło przedsiębiorczości Koło turystyczno krajoznawcze Zajęcia sportowo rekreacyjne Koło krawieckie Koło czytelniczo artystyczne Zajęcia taneczne Trening umiejętności psychospołecznych Konsultacje dla maturzystów Konsultacje z przedmiotów zawodowych Koło hotelarskie W szkole możemy korzystać z: Nowoczesnej bazy dydaktycznej Biblioteki z centrum multimedialnym Nowoczesnej pracowni komputerowej Sali gimnastycznej Siłowni Pracowni gastronomicznych, krawieckich i mechaniczne

8 W ubiegłych latach zrealizowany został projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. Zainwestuj w swoją wiedzę. W ramach projektu odbywały się dodatkowe zajęcia dydaktyczne z matematyki, jęz. polskiego, jęz. obcych oraz przedmiotów zawodowych. Zorganizowano także warsztaty edukacyjno - sportowe w Zakopanem i Szczawnicy. Odbywały się wyjazdy do teatru w Lublinie oraz przedstawienia teatralne przygotowane przez uczestników projektu. Aktualnie Szkoła Realizuje projekt Szansa na sukces zawodowy Bierzemy udział w projekcie PEACE Uczestniczymy w Białej Szkole Co roku organizowane są Dni Włókniarza, Metalowca i Gastronoma. Zgodnie z tradycją dzień ten obchodzony jest 21 marca. Uczniowie prezentują swoje umiejętności: muzyczne, taneczne, teatralne i sportowe.

9 Osoby, które nie mieszkają w Biłgoraju mogą zamieszkać w internacie Do dyspozycji młodzieży są: pokoje czteroosobowe, świetlica wyposażona w telewizor, pokoje indywidualnej nauki. Uczniowie maja możliwość udziału w zajęciach poprawiających kondycję fizyczną (siłownia, sala gimnastyczna, tenis stołowy). Wychowawcy prowadzą wiele kół zainteresowań i ciekawych zajęć dodatkowych z uwzględnieniem potrzeb młodzieży. Młodzież do internatu przyjmowana jest na podstawie podań składanych do końca lipca i w miarę wolnych miejsc na początku i w trakcie roku szkolnego. Całodzienne wyżywienie wynosi 7 zł. Miesięczna opłata za pobyt w internacie 20 zł. Istnieje możliwość dofinansowania do wyżywienia młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia.

10 Fotoreportaż z Dni Otwartych ZSZiO w Biłgoraju 21 marca 2012 roku odbyły się dni otwarte w naszej szkole. Przedstawiliśmy młodzieży gimnazjalnej wielu szkół naszą ofertę edukacyjną i przybliżyliśmy kierunki nauczania, by pomóc im w wyborze dalszej drogi kształcenia. My, jako starsi koleżanki i koledzy, zaprezentowaliśmy klasy, do których sami uczęszczamy. Poszczególne klasy zaprezentowały to, czego uczą się na zajęciach lekcyjnych, m.in.:

11 nakrywania stołów na różne okazje, szycia A chłopcy przedstawili niektóre narzędzia i plansze mechaniczne.

12 Klasa gastronomiczna spisała się na medal. Specjalnie na tę okazję uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciasteczka, którymi częstowano wszystkich gości. Nam też bardzo smakowały. Dziękujemy! Zaprezentowane zostały również nowe kierunki kształcenia Technik kelner Technik organizacji reklamy

13 Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przedstawili uczniom gimnazjum prezentację ukazującą życie naszej szkoły. Oprócz prezentacji multimedialnych, wystaw i uczestnictwa osób reprezentujących dane typy szkół, zostały przygotowane tablice ze szczegółowymi informacjami odnośnie wszystkich kierunków kształcenia oraz ulotki informacyjne dla młodzieży gimnazjalnej. Odwiedzająca nas młodzież oprowadzana była przez uczniów po szkole i warsztatach. Pracownia krawiecka

14 Pracownia mechaniczna Pracownia gastronomiczna Również nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali wystawę, na której zostały zaprezentowane zdjęcia, puchary, dyplomy i stroje sportowe. Fotoreportaż przygotowała : Kasia

15 Sonda na temat: Co sądzisz o Dniu Kobiet? Łukasz III TU Dzień Kobiet powinien się odbywać, każdy powinien go obchodzić. Jest to święto komunistyczne. Korzystając z okazji życzę wszystkim kobietom z naszej szkoły wszystkiego najlepszego. Michał IV TM Według mnie Dzień Kobiet jest szczególnym świętem, ponieważ kobieta jest osobą wyjątkową, należy ją szanować i kochać. Dlatego w tym szczególnym dniu życzę wszystkim kobietom wszystkiego, co najpiękniejsze. Szczególnie mojej ukochanej kobiecie, którą bardzo kocham. Pan prof. Mateusz Grabias Myślę, że należy pamiętać o kobietach każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Dziękuję za przypomnienie. Zaraz biegnę po kwiaty dla żony. Damian I TG Myślę że Dzień Kobiet jest dniem, w którym mężczyźni powinni poświęcać kobietom dużo uwagi a także obdarowywać je prezentami. Ewa i Patrycja I B Naszym zdaniem jest to dzień ważny, szczególny w życiu każdej kobiety, a każda z nas w tym dniu chciałaby zostać jakoś wyróżniona, dlatego zachęcamy wszystkich panów, aby obdarowywać swoje partnerki małymi upominkami. Maksymilian I A Podoba mi się to święto i zawsze je obchodzę. Pamiętam o czekoladkach dla bliskich mi kobiet. Przy tej okazji chce złożyć życzenia mojej wychowawczyni pani prof. Ewie Pintal, wszystkim nauczycielkom mnie uczącym oraz koleżankom z klasy. Pani prof. Aleksandra Paczos Każdej kobiecie jest na pewno bardzo miło, gdy w tym dniu zostaną jej złożone życzenia, ewentualnie wręczony jakiś drobny upominek. Dominika i Roksana

16 Moja sałatka grecka Robiona przeze mnie sałatka pewnie nie ma wszystkich składników, jakie powinna mieć prawdziwa grecka sałatka, ale to jest taka moja wersja. Składniki: sałata świeży ogórek pomidor ser feta oliwki Sałatę porwać na małe kawałki. Ogórka, pomidora i ser pokroić w kostkę. Wszystko razem połączyć i polać sosem winegret. Sos winegret 6 łyżek oliwy 3 łyżki wody 1-2 łyżki octu winnego lub cytryny wyciśnięty ząbek czosnku sól, cukier i pieprz - do smaku Wszystkie składniki umieścić w słoiku, zakręcić, zmiksować potrząsając słoikiem. Zwykle robiąc ten sos składniki dodaję "na oko", dlatego po wymieszaniu warto sprawdzić smak i dodać jeszcze któregoś ze składników. Smacznego :-) Natalia Stec III TG

17 Zabawny teścik psychologiczny 1. Spotykasz w autobusie osobę, która pyta, czy masz zapałki, a ty: a) uciekasz b) mówisz: przepraszam, jestem nieletni/a c) udajesz, że nikt cię o nic nie pytał 2. Czytasz książkę i nagle pilnie musisz iść do WC. Jak zaznaczysz stronę: a) zaginasz róg b) włożysz zakładkę c) pamiętasz stronę 3. Swoją córkę nazwałabyś/nazwałbyś: a) Liliana, Odetta, Miranda b) Eliza, Irmina, Sara c) Anna, Dominika, Joanna 4. Co wybierasz: a) lizaka b) loda c) cukierka WYNIKI: NAJWIĘCEJ A: Jesteś romantyczką/kiem. Lubisz przyrodę i słodycze. Jesteś trochę dziecinny i boisz się niektórych sytuacji. Lubisz życie. NAJWIĘCEJ B: Jesteś niezwykły i oryginalny. Masz pasję, to widać na odległość. Jednocześnie lubisz minimalizm i klasykę. NAJWIĘCEJ C: Jesteś człowiekiem nowoczesnym. Czarny i biały to twoje ulubione kolory. Jesteś poważny, ale lubisz dobrą zabawę w gronie bliskich przyjaciół. Martyna Stec II TH

18 Wiosenne Humory Idzie ślimak pod górkę i śpiewa: - Za rok, może dwa Z górki schodzi inny, stary i śpiewa: - Czterdzieści lat minęło Biedronka, żuk i stonoga umówili się na naradę na starym dębie. Biedronka i żuczek przyszli punktualnie. Stonoga spóźnia się. Minęły już dwie godziny. Biedronka zdenerwowana chce już iść do domu. Otwiera drzwi, a tu stonoga. - Gdzie się podziewałaś?! pyta żuk. - Nad drzwiami jest napisane, aby wytrzeć nogi - Zajączku, dlaczego masz takie krótkie uszy? - Bo jestem romantyczny. - Nie rozumiem. - Wczoraj siedziałem na łące i słuchałem śpiewu słowika. Tak się zasłuchałem, że nie usłyszałem kosiarki Zebranie zwierząt. Lew mówi: Niechaj ładne zwierzęta siadają po mojej prawej stronie, a mądre po lewej. Żaba stoi na środku i się rozgląda. Na to lew: - Żaba, a ty czemu nie siadasz? - Przecież się nie rozdwoję. Mucha spotyka stonogę: - Dlaczego nie byłaś na lodowisku? - Bo zanim założyłam łyżwy przyszła wiosna. Martyna Stec II TH

19 Kącik chemiczny Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiosenne porządki. Lista detergentów potrzebnych podczas sprzątania jest bardzo długa, są to m. in. płyn do mycia podłóg, emulsja lub mleczko do czyszczenia glazury, kret do udrażniania rur, proszki do prania, płyn do mycia szyb, do prania dywanów, pasta, odkamieniacz do pralki i czajnika itd Czy wiecie, że wymienione środki czystości możemy zastąpić wodą, solą, octem i sodą oczyszczoną?! To tanie, zdrowe i uniwersalne środki czyszczące, a ponadto w pełni biodegradowalne! Oto kilka przykładów ich zastosowania: 1) Pasta z sody i wody dobrze usuwa osad z kawy i herbaty. 2) Gotując wodę z octem w czajniku usuniemy z niego kamień. 3) Okna będą lśnić po wymyciu ich wodą z dodatkiem octu. 4) Czyszczenie sreber, fug, armatury, naczyń możliwe jest przez nasypanie sody na wilgotną ściereczkę lub szczotkę i pocieranie do usunięcia osadów. 5) Ponieważ soda nie rysuje żadnych powierzchni, może być stosowana do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej, szkła, marmuru i innych delikatnych materiałów. 6) Aby usunąć plamy z tkanin należy : - z potu i smoły w zabrudzone miejsca wetrzeć pastę z sody - z krwi w namoczoną plamę wetrzeć pastę z sody - z soków i wina posypać plamy sodą, a następnie zalać je wrzątkiem. Materiał przygotowała pani Agata Smagacz Rak

20 Kącik fizyczny Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem. Postanowiliśmy podzielić się doświadczeniami ze wszystkimi, którzy tak jak uczniowie klasy I TH lubią nowe wyzwania. Materiał przygotowała pani Marta Kapica

21 ZAGADKI MATEMATYCZNE I LOGICZNE ŁAMIGŁÓWKA ARYTMETYCZNA Odgadnij trzy liczby, których suma wynosi 42, a różnica między drugą i pierwszą 6, podczas gdy ich suma stanowi 4/3 wartości trzeciej liczby. KTÓRY NIE PASUJE? Który z elementów nie pasuje do pozostałych? LICZBY NATURALNE Jakie liczby naturalne napisane za pomocą dwu cyfr zwiększają się po usunięciu cyfry z lewej strony. BRAKUJĄCE LICZBY KOLEJNA FIGURA Jak powinna wyglądać kolejna figura? ODPOWIEDZI 1. 9, 15, Nie pasuje element nr 6. Wszystkie pozostałe są tak skonstruowane, że małe figury na obwodzie są innego typu niż figura podstawowa.3. Liczby zapisane za pomocą cyfr rzymskich np. IV (4) po skreśleniu I daje V (5). 4. I. Podane liczby to kolejne liczby pierwsze. Następną liczbą pierwszą jest liczba 17. II. 65. Różnice między sąsiednimi liczbami to kolejne potęgi liczby Każda figura ma w stosunku do poprzedniej jeden bok więcej, jedną kropkę i jeden wężyk mniej Opracowanie: pani M. Brzozowska

22 Powtórka przed egzaminem maturalnym JĘZYK ANGIELSKI Kolejne krótkie formy użytkowe to notatka/ wiadomość/ poniżej wskazówki i przydatne słownictwo: Notatka to krótka wiadomość przekazana na piśmie. Możemy wyróżnić notatkę prywatną do osób bliskich, znajomych lub przyjaciół, charakteryzującą się nieformalnym stylem, prostym językiem, użyciem skrótów, zastosowaniem trybu rozkazującego czy równoważników zdań. Wyróżniamy również notatkę służbową charakteryzującą się stylem formalnym. Wskazówki: - Przeczytaj uważnie polecenie. Dowiesz się z niego, kto ma być adresatem notatki lub wiadomości, co pomoże ci wybrać odpowiedni styl wypowiedzi (formalny lub nieformalny). - Staraj się, aby twoja notatka lub wiadomość była zwięzła. Unikaj podawania zbędnych szczegółów. - Rozpoczynając, posłuż się imieniem. Jeśli nie łączą cię z tą osoba związki, użyj p. Dear Mr Glass lub Mr Glass - Pisząc do kolegi / koleżanki, posługuj się potocznym słownictwem. - Nie trzeba zaczynać ich od Dear ani konczyć Best wishes, wystarczy Hi i Bye - W wiadomościach e - mail można stosować powszechnie używane symbole wyrażające emocje, np. W czasie pobytu na wakacjach w Brighton wynajmujesz pokój z kolegą lub koleżanką. Zamierzasz wrócić dziś późno do domu. Napisz notatkę dla niej / niego. o Napisz o swoich planach na wieczór. o Poinformuj, z kim zamierzasz spędzić wieczór. o Podaj orientacyjną godzinę powrotu do domu. o Poproś o zrobienie zakupów. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Matt, A quick note to tell you that I'm going out with Wendy tonight. We're going to the pub and I'll be back around midnight. Sorry, but I won't be able to go to the shops. Can you get some skimmed milk and cereal for the morning? Thanks a lot. See you, XYZ Przydatne zwroty: Tom, / Ann, / Dear Mr Smith, Tomku, / Aniu, / Szanowny Panie Smith (styl formalny), I want to tell you that... (you w formach grzecznościowych piszemy małymi literami) Chcę Tobie powiedzieć, że Sorry, but I can t... / I can t make it... on Sunday. Przepraszam, ale nie mogę... / Nie dam rady... w niedzielę.

23 Do you want me to... hoover your room / wash the dishes / walk the dog? Czy chcesz, abym... odkurzyć Twój pokój / umyć naczynia / wyprowadzić psa? Could/Would/Can you... wait for me / pick my sister up from the railway station? Czy mógłbyś/mogłabyś... zaczekać na mnie / odebrać moją siostrę z dworca kolejowego? Will you... go to the cinema with me? / Do you fancy... going to the cinema? Czy... pójdziesz ze mną do kina? / Czy masz ochotę na... pójscie do kina? I m not feeling well. I have a headache. Could you...? Nie czuje się dobrze. Boli mnie głowa. Czy możesz...? I m... angry/irritated(annoyed)/disappointed/happy. / I hope that... Jestem... zły/poirytowany/rozczarowany/szczęśliwy. / Mam nadzieję, że... I m... at Mike s / at school now. I have to stay longer. / Don t wait for me. Jestem... u Michała / w szkole. Muszę zostać dłużej. / Nie czekaj na mnie. Don t... use my computer! / You can t smoke in my room. Nie... korzystaj z mojego komputera! / Nie możesz palić w moim pokoju. Close the windows, please. Zamknij okna, proszę. Remember to.../ Don t forget to... Pamiętaj, żeby... / Nie zapomnij, żeby... I ll be back... in 2 hours / at 7 p.m. / tomorrow morning / next week / on Sunday. Wrócę... za 2 godziny / o 7 wieczorem / jutro rano / w przyszłym tygodniu / w niedzielę. Well done! / Congratulations! / Have a good time! Brawo! (bardzo dobrze!) / Gratulacje! / Baw się dobrze! All the best! / Happy birthday! / Happy Easter! Wszystkiego najlepszego! /...z okazji urodzin /...na Wielkanoc. Please answer me. / Let me know. Proszę, odpowiedz mi. / Daj mi znać. Call back asap (=as soon as possible) Oddzwoń jak najszybciej. See you later. Do zobaczenia. Opracowała: pani Monika Kita

24 Sport w szkole W dniach r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie odbył się XI Turniej piłki siatkowej o puchar Burmistrza Tarnogrodu. Brały w nich udział szkoły średnie powiatu biłgorajskiego. Wśród nich znalazły się również reprezentacje naszej szkoły rozegrano zawody dziewcząt. Obok naszej drużyny w zawodach wystąpiły również dziewczęta z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz reprezentacja gospodyń- Zespołu szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie. Zawody odbywały się systemem każdy z każdym. Reprezentacja naszej szkoły odnotowała następujące wyniki: ZSZiO ZSE Tarnogród 2 : 0 ZSZiO ZSBiO Biłgoraj 2 : 0 W finale rozgrywek nasze dziewczęta spotkały się z reprezentacją Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, pokonując je w zaciętym boju 2 : 1 i zdobywając tym samym I miejsce w turnieju. Końcowa kolejność zawodów przedstawiała się następująco: I miejsce ZSZiO Biłgoraj II miejsce KLO Biłgoraj III miejsce ZSE Tarnogród IV miejsce ZSBiO Biłgoraj Warto odnotować, że najwszechstronniejszą zawodniczką turnieju uznana została uczennica naszej szkoły- Izabela Litkowiec. Dzień później do rywalizacji przystąpili chłopcy. Oprócz naszej reprezentacji do zawodów zgłosiły się: Zespół Szkół Leśnych, Liceum Ogólnokształcące im ONZ, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Turobinie, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu oraz gospodarze- Zespół Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie. Nasi chłopcy odnotowali następujące wyniki: ZSZiO ZSL Biłgoraj 0 : 2 ZSZiO ZSDiOŚ Zwierzyniec 2 : 1 ZSZiO LE Tarnogród 2 : 0, zajmując w klasyfikacji końcowej III miejsce. Opiekunami reprezentacji naszej szkoły byli p. Andrzej Wachowicz ( dziewczęta) oraz p. Paweł Kołodziej ( chłopcy). opracowanie pan Tomasz Gorzkowski

25 FILM Wyspa skazańców Kraj: Norwegia Gatunek: Dramat Czas trwania: 116 Premiera Polska: Streszczenie Filmu Norwegia, początek dwudziestego wieku. Oddzielona od rzeczywistości wyspa Bastøy, na której działa poprawczak dla małoletnich chłopców. Bastøy to totalne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie występuje żaden kodeks prawny. Metody wychowawcze używane przez opiekunów polegają na psychofizycznej przemocy. W czasie resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach. Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel obowiązkowo uciec stamtąd. Niedługo po tym zdaje sobie sprawę, że jego plan to niemożliwość. Sam ma nikłe szanse, musi zgromadzić innych współwięźniów. KSIĄŻKA Nim nadejdzie mróz Autor: Mankell Henning Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. Data premiery: Misterna historia kryminalna, opowiedziana z perspektywy kobiety, groźny fanatyzm religijny, w tle informacje z Nowego Jorku po ataku na WTC... Mija lato 2001 roku, Linda, córka Kurta Wallandera, ukończyła szkołę policyjną i wkrótce rozpocznie pracę w komisariacie w Ystad. Po powrocie do rodzinnego miasta zatrzymuje się u swego autorytarnego ojca, traktującego ją jak nastolatkę. Linda odnawia znajomość z przyjaciółkami szkolnymi, Zebrą i Anną. Policja dostaje anonimowe zgłoszenie o płonących na jeziorze łabędziach, a kilka dni później o spalonym cielaku. Niedługo potem Birgitta Medberg, badająca stare, zapomniane ścieżki w Skanii, nie wraca do swego domu. Okazuje się, że została brutalnie zamordowana. Zespół redakcyjny gazetki: Kasia Surmacz, Brygida Tudzio, Dominika Ćwiek, Roksana Bielak, Diana Koza, Martyna Stec, Natalia Stec.

26 DODATEK DO GAZETKI SZKOLNEJ W DODATKU: Utrwal swoją wiedzę - powtórka do matury z języka polskiego i matematyki... Zabłyśnij w towarzystwie, czyli mów i pisz poprawnie... Dzień Kobiet... Ocalić od zapomnienia...

27 Powtórka do matury JĘZYK POLSKI W każdym numerze dodatku będziemy prezentować cykl lekcji powtórzeniowych z języka polskiego i matematyki. PRZYKŁADOWY TEMAT WYPRACOWANIE MATURALNEGO Na podstawie fragmentów dramatu Szekspira scharakteryzuj Makbeta. Określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego. William Szekspir "Makbet" (fragmenty) AKT I, SCENA VII MAKBET Jeśli to, co się ma stać, stać się musi, Niechby przynajmniej stało się niezwłocznie. Gdyby ten straszny cios mógł przeciąć wszelkie Dalsze następstwa, gdyby ten czyn mógł być Sam w sobie wszystkim i końcem wszystkiego Tylko tu, na tej doczesnej mieliźnie, O przyszłe życie bym nie stał. Lecz zwykle W podobnych razach tu już kaźń nas czeka. Krwawa nauka, którą dajem, spada Na własną naszą głowę. Sprawiedliwość Zwraca podaną przez nas czarę jadu Do własnych naszych ust. Z podwójnych względów Należy mu się u mnie bezpieczeństwo: Jestem i krewnym jego, i wasalem. To samo zbyt już przeważnie potępia

28 Taki postępek lecz jestem, co więcej, I gospodarzem jego, który winien Drzwi zamknąć jego zabójcy, nie owszem Sam mu do piersi zbójczy nóż przykładać. A potem, Dunkan tak skromnie piastował Swą godność, tak był nieskalanie czysty W pełnieniu swego wielkiego urzędu, Że cnoty jego, jak anioły nieba, Piorunującym głosem świadczyć będą Przeciw wyrodnym sprawcom jego śmierci, I litość, jako nowo narodzone Nagie niemowlę lub cherub siedzący Na niewidzialnych, powietrznych rumakach, Wiać będzie w oczy każdemu okropny Obraz tej zbrodni, by wiatr łzy osuszył. Jeden, wyłącznie jeden tylko bodziec Podżega we mnie tę pokusę, to jest Ambicja, która przeskakując siebie, Spada po drugiej stronie. Wchodzi Lady Makbet Cóż tam? LADY MAKBET Właśnie Wstał od wieczerzy. Po coś się oddalił? MAKBET Czy pytał o mnie? LADY MAKBET Ty mnie o to pytasz? MAKBET Nie postępujmy dalej na tej drodze: Dopiero co mnie obdarzył godnością I sam dopiero co sobie kupiłem Złotą u ludzi sławę, sławę, którą Godziłoby się jak najdłużej w świeżym Utrzymać blasku, nie zaś tak skwapliwie Odrzucać. LADY MAKBET Byłaż pijaną nadzieja,

29 Co cię niedawno jeszcze kołysała? Zasnęłaż potem i budziż się teraz, Żeby ospale, trwożnie patrzeć na to, Na co tak raźnie wtedy poglądała? Nie lepsze dajesz mi wyobrażenie I o miłości twojej. Masz skrupuły Mężnie w czyn przelać to, czego pożądasz? Chciałbyś posiadać to, co sam uznajesz Ozdobą życia, i chcesz żyć zarazem W własnym uznaniu jak tchórz albo jako Ów kot, w przysłowiu gminnym, u którego Nie śmiem" przeważa chciałbym". MAKBET Przestań, proszę. Na wszystkom gotów, co jest godne męża; Kto więcej waży, nie jest nim. LADY MAKBET I jakiż Zły duch ci kazał tę myśl mi nasunąć? Kiedyś ją powziął, wtedy byłeś mężem: O ile byś był więcej tym, czym byłeś, O tyle więcej byłbyś nim. Nie była Wtedy po temu pora ani miejsce, Jedno i drugie stworzyć byłbyś gotów; Teraz się jedno i drugie nastręcza, A ty się cofasz? Byłam karmicielką I wiem, jak to słodko kochać dziecię, Które się karmi; byłabym mu jednak Wyrwała była pierś z ust nadstawionych, Które się do mnie tkliwie uśmiechały, I roztrzaskała czaszkę, gdybym była Zobowiązała się do tego czynu, Jak ty do tego. MAKBET Gdybyśmy chybili? LADY MAKBET Chybić! Obwaruj jeno swoje męstwo,

30 A nie chybimy. Skoro Dunkan zaśnie (Co naturalnie po trudach dnia prędko Pewnie nastąpi), przyrządzonym winem Dwóch pokojowców jego tak uraczę, Że się ich pamięć, ten stróż mózgu, w parę A władz siedlisko zamieni w alembik3. Gdy snem zwierzęcym ujęci, jak trupy Spoczywać będą, czegóż nie zdołamy Dokazać wtedy ze śpiącym Dunkanem? Czego nie złożyć na jego pijaną Służbę, na którą spadnie cała wina Naszego mordu? [...] MAKBET Niech się więc stanie! Wszystkie moje siły Nagnę do tego okropnego czynu. Idźmy i szydźmy z świata jasnym czołem: Fałsz serca i fałsz lic muszą iść społem. Przekład Józefa Paszkowskiego (William Szekspir Makbet Ossolineum 1967) Przykładowe wypracowanie maturalne Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron. Temat nienowy w czasach Szekspira, dlaczego więc podjął go w swojej tragedii? Jaki był główny cel jej napisania? Wnikliwa lektura dzieła pozwala stwierdzić, że motyw władzy jest pretekstem do rozważań o roli człowieka w kształtowaniu swojego życia. W cytowanych fragmentach pokazana została przede wszystkim postać Makbeta. Pierwszy fragment przedstawia sytuację spisku na życie króla Dunkana, który jest gościem w zamku Makbeta. Chęć zdobycia korony popycha Lady Makbet do podsunięcia mężowi pomysłu zbrodni na królu. Zarówno monolog gospodarza, jak i rozmowa z żoną obrazują osobowość małżonków. Makbet to rycerz, który przyznaje się do swoich ambicji: Jeden, wyłącznie jeden tylko bodziec Podżega we mnie tę pokusę, to jest Ambicja"

31 W myśleniu bohatera wyeksponowane są rozterki człowieka, który odróżnia jeszcze dobro od zła. Planowany krok nazywa on wprost zbrodnią. Wie, że za tak podły czyn ponosi się surową karę. Próbuje przekonać żonę, że z morderstwa należy się wycofać. Przedstawia różne argumenty, w których bierze pod uwagę swoją życiową sytuację: Nie postępujmy dalej na tej drodze: Dopiero co mnie obdarzył godnością I sam dopiero co sobie kupiłem Złotą u ludzi sławę, sławę, którą Godziłoby się jak najdłużej w świeżym Utrzymać blasku, nie zaś tak skwapliwie Odrzucać". W argumentacji zwraca również uwagę na zalety króla Dunkana: Dunkan tak skromnie piastował Swą godność, tak był nieskalanie czysty W pełnieniu swego wielkiego urzędu" Powyższe słowa dyktują Makbetowi rozsądek i możliwość odwrotu od zbrodniczych zamiarów. Odpowiedzią na nie jest upór, niewzruszoność i brak skrupułów ze strony Lady Makbet. Zadaje ona cały szereg pytań, które mają poruszyć męża jako człowieka z ambicjami. Honor nie stanowi dla wyniosłej bohaterki żadnej wartości, jest nią natomiast władza, której bardzo pragnie. Stąd pytanie: Masz skrupuły/ Mężnie w czyn przelać to, czego pragniesz?" Agresywnie stawiane pytania mają określony cel: zagłuszyć wyrzuty sumienia Makbeta i sprowokować go do haniebnego działania. Sytuacja, w jakiej znalazł się bohater dramatu Szekspira, daje mu możliwość wyboru między dobrem a złem, ale namiętność, jaką jest żądza władzy, pcha go do zbrodni. Rycerz zatem dokonuje wyboru między honorem, sprawiedliwością i własną uczciwością a pragnieniem zaspokojenia ambicji i koniecznością wypełnienia obietnic danych żonie. Makbetowi zabrakło stanowczości, a cynizm Lady Makbet podsycał jego żądze. Morderstwo z premedytacją zostało wykonane. Czyn, którego dopuścił się bohater, doprowadza go do moralnego upadku. Wieść o śmierci żony nie robi na nim już żadnego wrażenia: Powinna była umrzeć nieco później". Świadomość własnej zbrodni, osamotnienie, wyrzuty sumienia spowodowały, że jego życie straciło sens. Piękną niegdyś i zasłużoną sławę u ludzi zastąpiły strach i nienawiść.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Internetowa gazetka szkolna Czerwiec 2014 Oferta szkoły na rok 2014/2015 TECHNIKA 4-LETNIE TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH rozszerzenie:

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Internetowa gazetka szkolna Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Internetowa gazetka szkolna Czerwiec 2013 Dziesiątki tysięcy złotych wydane na nowe klaso - pracownie wzbogaciły ofertę edukacyjną Zespołu Szkół

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016 Powiatowy informator - Co dalej gimnazjalisto? Wzorem lat ubiegłych dla wszystkich gimnazjalistów z terenu powiatu żagańskiego został przygotowany

Bardziej szczegółowo

ZIEMIA PRZYSUSKA. Święty Jan Paweł II 27.04.2014 r. Informator Samorządowy. Więcej strona 2. Nr 28 kwiecień 2014

ZIEMIA PRZYSUSKA. Święty Jan Paweł II 27.04.2014 r. Informator Samorządowy. Więcej strona 2. Nr 28 kwiecień 2014 Nr 28 kwiecień 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ISSN 2299-4343 Informator Samorządowy ZIEMIA PRZYSUSKA Powiat Przysuski: Borkowice, Gielniów, Klwów, Odrzywół, Przysucha, Potworów, Rusinów, Wieniawa I Ns Rej.

Bardziej szczegółowo

POWIAT NIŻAŃSKI. Szkoły Ponadgimnazjalne w Powiecie Niżańskim zapraszają... BIULETYN SAMORZĄDOWY

POWIAT NIŻAŃSKI. Szkoły Ponadgimnazjalne w Powiecie Niżańskim zapraszają... BIULETYN SAMORZĄDOWY POWIAT NIŻAŃSKI BIULETYN SAMORZĄDOWY 37-400 Nisko, Plac Wolności 2 tel. 0-15 841 20 57, 841 26 07, fax 0-15 841 27 00 www.powiat-nisko.pl ISSN 1642-2201 Nr 1 (16) egzemplarz bezpłatny Liceum Ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

AD REM. zima 2007. Pismo Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie ISSN 1733-4187

AD REM. zima 2007. Pismo Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie ISSN 1733-4187 AD REM zima 2007 Pismo Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie ISSN 1733-4187 11 1 AD REM zima 2007 Wydawca: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie Redakcja: 081 532 92

Bardziej szczegółowo

Jakoś tak się rozczuliłem...

Jakoś tak się rozczuliłem... Jakoś tak się rozczuliłem... Drodzy koledzy i koleżanki! ZSEH OLSZTYN W dzisiejszym artykule napisanym do naszej szkolnej gazetki Gafy chciałbym poruszyć temat przemijania. Pamiętam jak dziś, jak razem

Bardziej szczegółowo

Bilansik - wydanie specjalne

Bilansik - wydanie specjalne Rzeszów, 13-15 października 2011 Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Hoffmanowej 13, 35-016 Rzeszów tel. 017 748 3000, zse@interia.pl, http://www.ekonomik.rzeszow.pl 95 lat Ekonomika Bilansik - wydanie specjalne

Bardziej szczegółowo

Wkraczamy do (read)akcji!

Wkraczamy do (read)akcji! strona REaDakcji gazetka uczniów I LO im. M. Kopernika ul. Łopuskiego 42-44 78-100 Kołobrzeg tel. 943544633 redakcjaread@gmail.com www.readakcja.republika.pl nr 1(14) 2013/2014 nakład 80 egzemplarzy Opiekun

Bardziej szczegółowo

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych DWUMIESIĘCZNIK Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu ISSN 1641-5825 3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych We wrześniu 2004 roku Wielkopolski Kurator Oświaty wprowadził w życie decyzję o

Bardziej szczegółowo

spis treści małych wielkich rzeczy

spis treści małych wielkich rzeczy spis treści małych wielkich rzeczy wstęp 5 zatrudnienie i rynek pracy 8 KATARZYNA SKOWRONEK 10 KAMIL PEKSA 14 KRZYSZTOF PAWŁUSZKO 18 edukacja 22 JULIANNA KAPŁON I RAFAŁ BILICKI 24 PAWEŁ BŁACHOWICZ 28 NATALIA

Bardziej szczegółowo

Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?!

Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?! Szósty Zmysł Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?! Włączasz komputer, gdy tylko się przebudzisz? Z Facebooka, Twittera i skrzynki pocztowej wylogowujesz się tylko na czas spania? Ile razy w ciągu dnia

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

Dylemat absolwentów. E-biznes... dla ludzi z pasją Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy.

Dylemat absolwentów. E-biznes... dla ludzi z pasją Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy. VI 2012 ISSN: 2084-3283 egzemplarz bezpłatny NUMER 5 PROJEKT: Hiszpański staż WYWIAD: Inwestycja w młodzież PORADY: Dla migrujących... TEMAT NUMERU: Dylemat absolwentów Biała flaga i emigracja czy twarda

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

W numerze Drodzy studenci! otrzymaliśmy numer ISSN! Redaktor naczelna:

W numerze Drodzy studenci! otrzymaliśmy numer ISSN! Redaktor naczelna: W numerze Drodzy studenci! Wracamy do Was po sesji mam nadzieję, że widzimy się w gronie nie mniejszym niż w zeszłym semestrze Na sam początek wspaniała wiadomość: otrzymaliśmy numer ISSN! ISSN to Międzynarodowy

Bardziej szczegółowo

Nocny handel przez pół roku

Nocny handel przez pół roku NAKŁAD: 16 000 EGZEMPLARZY ISSN: 17300878 NAKŁAD 16 TYSIĘCY egz. 21 GRUDNIA 2012, NR 438 WAŁBRZYCH Nominuj do Kryształów i Kamieni wydarzenia str. 4 Nowa pracownia REKLAMA R1244/12 Nocny handel przez pół

Bardziej szczegółowo

Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB. Walentynki Sport. Wzory. mikroekonomia, statystyka, matematyka

Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB. Walentynki Sport. Wzory. mikroekonomia, statystyka, matematyka Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB Walentynki Sport Wzory mikroekonomia, statystyka, matematyka Wstępniak Jestem zaszczycona tym, że mogę Was, Drodzy Czytelnicy, powitać w pierwszym

Bardziej szczegółowo

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14 www.ujk.edu.pl/ibib Nr. 1 listopad 2014 Czasopismo Studenckie Pryzmat Nasz punkt widzenia fot. bartkowy.blox.pl Temat miesiąca: Sekrety działania Call Center str 4 Czy każdego stać na zdrową żywność? str

Bardziej szczegółowo

styczeń/luty 2010 dwum ies ięcz nik Gim na z jum nr 23 w B ydg osz cz y na kł a d: 6 0 sz t. cena : 1 zł

styczeń/luty 2010 dwum ies ięcz nik Gim na z jum nr 23 w B ydg osz cz y na kł a d: 6 0 sz t. cena : 1 zł styczeń/luty 2010 dwum ies ięcz nik Gim na z jum nr 23 w B ydg osz cz y na kł a d: 6 0 sz t. cena : 1 zł W NAJNOWSZYM NUMERZE Uwaga na cudzą własność! Z dwojga złego Ziemia wciąż traci grunt pod nogami

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy! W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych

Drodzy Czytelnicy! W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych i kończących naukę w zasadniczej szkole zawodowej. Ale ponieważ życie nie znosi próżni, a tym bard z i e j szkolne

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

Dzieci uporządkowały mój świat

Dzieci uporządkowały mój świat Zdrowie dziecka: Czasem nie garb się to za mało Przepis na weekend: Andy Warhol dla dzieci Mądry prezent: Planszówki znów modne TEMAT MIESIĄCA: Które szkoły do likwidacji? Konkurs MIASTA pociech. Do wygrania

Bardziej szczegółowo

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY. PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ Nr 3(4) Rok 2005/2006 WIEŚCI Z ZIELONKI. Pismo uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY. PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ Nr 3(4) Rok 2005/2006 WIEŚCI Z ZIELONKI. Pismo uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku EGZEMPLARZ BEZPŁATNY. PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ Nr 3(4) Rok 2005/2006 WIEŚCI Z ZIELONKI Pismo uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku Cześć. Macie w ręku trzeci już numer w tym roku Green

Bardziej szczegółowo

Świętokrzyskie inwestuje w ludzi

Świętokrzyskie inwestuje w ludzi Świętokrzyskie inwestuje w ludzi 1 Świętokrzyskie inwestuje w ludzi Wydawcą albumu jest Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej dla Programu Operacyjnego Kapitał

Bardziej szczegółowo

OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU SUSKIEGO. Informator zawiera odpowiedź DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ NASZE SZKOŁY!

OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU SUSKIEGO. Informator zawiera odpowiedź DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ NASZE SZKOŁY! OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU SUSKIEGO Informator zawiera odpowiedź DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ NASZE SZKOŁY! 2014/2015 1 Drodzy Gimnazjaliści! Oddajemy w Wasze ręce informator o szkołach

Bardziej szczegółowo

Kwiaty dla nauczycieli. Nasi żołnierze w Afganistanie. Piotr Jagiełło po obu stronach kamery. Uczniowie do Ameryki. Mój zawód, moja pasja

Kwiaty dla nauczycieli. Nasi żołnierze w Afganistanie. Piotr Jagiełło po obu stronach kamery. Uczniowie do Ameryki. Mój zawód, moja pasja BEZPŁATNY TYGODNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY NR 7 / 13 października 2011 r. ISSN NR 2083-5787 Nasi żołnierze w Afganistanie Piotr Jagiełło po obu stronach kamery Uczniowie do Ameryki Mój zawód, moja pasja Kwiaty

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Życie. Jak Pawełek. historię Olsztyna poznaje str. 3. Oferta edukacyjna. Olsztyna 25 000! NAKŁAD. szkół Powiatu Olsztyńskiego

Życie. Jak Pawełek. historię Olsztyna poznaje str. 3. Oferta edukacyjna. Olsztyna 25 000! NAKŁAD. szkół Powiatu Olsztyńskiego REKLAMA nr 11 (110) 2013 ISSN 1734-7076 N Życie O W E (10.06-24.06. 2013) BEZPŁATNY Dwutygodnik z Warmii i Mazur NAKŁAD 25 000! Olsztyna REKLAMA Oferta edukacyjna szkół Powiatu Olsztyńskiego Jak Pawełek

Bardziej szczegółowo

Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł. Magazyn I LO w Limanowej

Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł. Magazyn I LO w Limanowej Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł Magazyn I LO w Limanowej Weźcie stos repetytoriów maturalnych, dołóżcie kurs tańca z mopem rozpocznijcie go minimum tydzień przed Wigilią i całość posypcie porządną dawką

Bardziej szczegółowo