KONFERENCJA INTERAKCJA-INTEGRACJA 2015

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KONFERENCJA INTERAKCJA-INTEGRACJA 2015"

Transkrypt

1

2 KONFERENCJA INTERAKCJA-INTEGRACJA 2015 Konferencja jest corocznym spotkaniem członków Porozumienia SPIN (SPołeczeństwo I Nauka) porozumienia instytucji non-profit ukierunkowanych, a także szeroko pojętego środowiska centrów nauki i innych organizacji, ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji. Służy wymianie doświadczeń i realizacji wspólnych projektów w dziedzinie nowoczesnej edukacji. Do udziału w konferencji zapraszamy członków Porozumienia oraz przedstawicieli innych organizacji i instytucji tj. uniwersytetów dziecięcych, uniwersytetów trzeciego wieku, festiwali nauki i reprezentantów ośrodków, chętnych do podjęcia tematu nieformalnej edukacji, a także przedstawicieli firm zajmujących się tworzeniem wystaw interaktywnych. Logo konferencji Interakcja-Integracja w 2015 roku przedstawia różnorodność instytucji zajmujących się popularyzacją wiedzy w Polsce. Wierzymy, że tylko współdziałanie, współpraca na polu realizacji projektów wzmacniających komunikację naukową oraz dbanie o sprawy środowiska popularyzatorów nauki, przyniosą mnóstwo korzyści beneficjentom naszej oferty, a także stworzą nową jakość nie tylko na polskim, ale również w europejskim obszarze popularyzacji nauki.

3 SŁOWO PRZEWODNIE Miło nam poinformować Państwa, że Komitet Programowy VII Ogólnopolskiej Konferencji Interakcja-Integracja w składzie: Dorota Wiślicka, Centrum Nauki Kopernik Przewodniczący Komitetu Anna Grąbczewska, Uniwersytet Dzieci Ewa Jasińska, Centrum Nauki EXPERYMENT Monika Wiśniewska, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Tomasz Michalski, ExploRes, Rafał Sworst, Muzeum Inżynierii Miejskiej przedstawiciel organizatora konferencji w 2016 roku zatwierdził program konferencji w 2015 roku. Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia. Zostaną one przekazane moderatorom sesji o tematyce najbardziej zbliżonej do tematu proponowanego wystąpienia. O przesłaniu Państwa zgłoszenia moderatorowi oraz o dalszych losach zgłoszonych tematów poinformujemy Państwa w osobnej korespondencji. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy pragnęliby wziąć udział w wybranej sesji/sesjach do przesyłania zgłoszeń swoich wystąpień za pomocą formularza. Pragniemy zaznaczyć, że zgłoszenie do udziału w sesji nie jest jednoznaczne ze zgłoszeniem udziału w konferencji. Aby zgłosić swój udział w konferencji, zarówno jako potencjalny prelegent, uczestnik czy podmiot komercyjny, należy zarejestrować się za pomocą formularza zgłoszenia. Decyzją Komitetu Programowego wszyscy uczestnicy, również prelegenci, zobowiązani są do wniesienia opłaty konferencyjnej.

4 WAŻNE TERMINY Szanowni Uczestnicy Konferencji, zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z terminarzem konferencji. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na harmonogram przyjmowania zgłoszeń do sesji oraz udziału w konferencji. Termin Przyjmowanie zgłoszeń prelegentów do udziału w sesjach do Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w konferencji do Przyjmowanie opłat konferencyjnych zgodnie z zasadami do płatności Zamknięcie list prelegentów Powiadomienie prelegentów o zakwalifikowaniu do do udziału w sesji Zamknięcie listy uczestników konferencji Przesłanie prezentacji przez prelegentów moderatorom do poszczególnych sesji Przesłanie prezentacji do organizatora przez moderatorów do Konferencja Działania podsumowujące, publikacja prezentacji Do Przypominamy, że wszystkie informacje dotyczące konferencji są dostępne na stronie internetowej:

5 PROGRAM KONFERENCJI Środa, :00 12:00 Rejestracja uczestników II śniadanie, kawa 12:00 12:15 Poznajmy się! Prezentacja filmów i uczestników Konferencji 12:15 13:00 Oficjalne otwarcie Konferencji 13:00 13:45 Wykład inauguracyjny 13:45 15:00 Lunch 15:00 16:30 Quo Vadis Centra Nauki Prowadzenie: Monika Wiśniewska, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja panelowa 19:30 22:30 Wieczór w Młynie Wiedzy Czwartek, :00 10:30 Kim i dla kogo jesteśmy? Prowadzenie: Ewa Jasińska, Centrum Nauki EXPERYMENT, sesja 10:30 11:00 Przerwa kawowa 11:00 12:30 Animuję, informuję, edukuję - kim tak naprawdę jestem? Prowadzenie: Anna Rycerz, Centrum Nauki EXPERYMENT, sesja 12:30 13:30 Lunch Jak pozyskać finansowanie na realizację marzeń o finansowaniu pozabudżetowym Prowadzenie: Bogusława Łuka, Uniwersytet Dzieci, sesja posiedzenie Rady SPIN 13:30 15:00 Jestem bezpieczny, jestem sprawdzony Prowadzenie: Anna Zalewska, Centrum Nauki EXPERYMENT, sesja 15:00 15:30 Przerwa kawowa 15:30 17:00 Naukowy bazar: bawmy się, dzielmy się, uczmy się! Prowadzenie: Agnieszka Woźniak, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, warsztat 19:00 22:00 Kolacja z atrakcją KOSMOS możliwości Prowadzenie: Kamil Złoczewski, Centrum Nauki Kopernik, sesja panelowa Jak planować, aby po otwarciu nie splajtować? Prowadzenie: Małgorzata Stanasiuk- Mordalska, sesja panelowa

6 Piątek, :00 10:30 Szkoła w centrum uwagi Prowadzenie: Natalia Grzywacz-Leszkowska, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sesja 10:30 11:00 Przerwa kawowa Wirtualnie czy Realnie? Prowadzenie: Tomasz Michalski, ExploRes, sesja 11:00 12:30 Komunikacja nauki, nauka komunikacji Prowadzenie: Marcin Centkowski, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja 12:30 13:30 Lunch 13:30 15:00 Jak efektywnie zdobywać publiczność? Prowadzenie: Dorota Wiślicka, Centrum Nauki Kopernik, sesja panelowa 15:00 15:30 Podsumowanie Konferencji Straciłem głowę dla nauki Prowadzenie: Katarzyna Przegiętka, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja panelowa

7 OPISY SESJI GŁÓWNYCH Poznajmy się! Prezentacja filmów i uczestników Konferencji Quo Vadis Centra Nauki Prowadzenie: Monika Wiśniewska, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja panelowa Sesja panelowa z udziałem władz centralnych i lokalnych. Sesja będzie służyć przedstawieniu środowiska oraz aspektom współpracy pomiędzy instytucjami wchodzącymi w skład środowiska i sposobom finansowania jego działań. Do dyskusji zaproszeni zostaną przedstawiciele MNiSW i MEN, władz lokalnych, zaś środowisko i jego interesy reprezentować będzie sekretarz SPIN. Kim i dla kogo jesteśmy? Prowadzenie: Ewa Jasińska, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sesja Centra nauki i inne instytucje zajmujące się edukacją nieformalną często kojarzone jest z atrakcją tylko i wyłącznie dla dzieci. Zasadnym jest pokazanie potencjału takiej instytucji, jako miejsca interaktywnej edukacji dla różnych grup odbiorców: dzieci, grup szkolnych, wycieczek, osób dorosłych i starszych. Podczas sesji można będzie przedstawić dobre praktyki centrów i innych inicjatyw w przygotowaniu propozycji dla różnych grup odbiorców (warsztaty dla seniorów, imprezy wieczorne typu +18 i inne); Komunikacja Nauki, Nauka Komunikacji Prowadzenie: Marcin Centkowski, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja Zapraszamy do prezentacji dobrych praktyk w zakresie komunikacji naukowej, przykładów projektów służących podniesieniu kompetencji pracowników centrów nauki i innych instytucji popularyzujących, naukowców, nauczycieli. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak szkolić? Jak podnosić kompetencje popularyzatorów nauki? Jak wzbudzić potencjał popularyzatorski?

8 OPISY SESJI RÓWNOLEGŁYCH Jestem bezpieczny, Jestem sprawdzony Prowadzenie: Anna Zalewska, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sesja Problem certyfikacji eksponatów i wystaw budowanych przez centra nauki z różnych punktów widzenia, przedstawiony zostanie od strony praktycznej (przykłady z różnych instytucji) jak i pod względem formalno-prawnym. Dyskutować będziemy na temat budowy bezpiecznego, a jednocześnie edukacyjnego i atrakcyjnego eksponatu dla zwiedzających. Odpowiemy na pytanie: Jak zbudować bezpieczny i sprawdzony eksponat? Jak pozyskać finansowanie na realizację marzeń o finansowaniu pozabudżetowym Prowadzenie: Bogusława Łuka, Uniwersytet Dzieci, sesja Zapraszamy prelegentów do prezentacji różnych możliwości pozyskiwania finansów na działalność organizacji pozarządowych, centrów i innych inicjatyw społecznych. Sesja będzie odpowiadać na pytanie: Jak pozyskać fundusze poprzez: sponsoring, finansowanie społecznościowe czyli crowdfunding, zbiórki publiczne, składki pracownicze i inne? Czym jest fundraising i jak działa w polskich organizacjach? KOSMOS możliwości Prowadzenie: Kamil Złoczewski, Centrum Nauki Kopernik, sesja panelowa Przedstawienie dobrych praktyk współpracy pomiędzy centrum nauki a planetarium, tj. prowadzenia wspólnych projektów oraz wzajemnego uzupełniania oferty edukacyjnej. Naukowy bazar: Bawmy się, Dzielmy się, Uczmy się! Prowadzenie: Agnieszka Woźniak, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, warsztat Naukowy bazar to miejsce, w którym najlepsi popularyzatorzy wiedzy zaprezentują swoje interaktywne eksperymenty. Wędruj pomiędzy stanowiskami i doświadczaj nauki. Zobacz emocje naukowego przyspieszenia, kiedy aktywnie uczestniczysz w doświadczeniach. Sesja warsztatowa ma na celu pogłębienie bazy doświadczeń, a także nawiązanie bliższych relacji pomiędzy instytucjami.

9 Jak planować, aby po otwarciu nie splajtować? Prowadzenie: Małgorzata Stanasiuk-Mordalska, sesja panelowa Sesja szkoleniowa dla nowych inicjatyw. Uczestnicy dowiedzą się jak planować strategicznie budowę i funkcjonowanie instytucji typu centrum nauki. Szkoła w centrum uwagi Prowadzenie: Natalia Grzywacz-Leszkowska, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sesja Zaprezentujemy przykłady współpracy z placówkami edukacyjnym różnego szczebla, od przedszkola po szkołę ponadgimnazjalną. Przedstawimy dobre praktyki współpracy np. w zakresie budowania oferty pod potrzeby przedszkoli i szkół, a także współpracy z nauczycielami, ich szkoleniem i włączaniem w przygotowanie programu edukacyjnego instytucji typu centrum nauki. Wirtualnie czy Realnie? Prowadzenie: Tomasz Michalski, ExploRes, sesja Odpowiemy na pytania jakie są szanse i zagrożenia, które wiążą się z coraz bardziej zaznaczoną obecnością nowoczesnych technologii w życiu. Będziemy dyskutować na temat włączania elementów opartych na nowych technologiach w ekspozycję. Animuję, Informuję, Edukuję - kim tak naprawdę jestem? Prowadzenie: Anna Rycerz, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sesja Prezentacje uczestników odpowiedzą na pytania jak pozyskiwać, szkolić i motywować pracowników interaktywnych wystaw i jaka jest ich rola w organizacji popularyzującej naukę. Straciłem głowę dla nauki Prowadzenie: Katarzyna Przegiętka, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, sesja panelowa Wraz z uczestnikami zastanowimy się jak współpracować z uczelnią począwszy od wspólnych wydarzeń plenerowych, projektów edukacyjnych, wykładów promujących badania naukowe, konferencji i konkursów typu TEDx, czy FameLab,

10 projektów naukowo-badawczych, po projektowanie przestrzeni centrum nauki pod prezentacje osiągnięć naukowych (żywe laboratoria). Jak efektywnie zdobywać publiczność? Prowadzenie: Dorota Wiślicka, Centrum Nauki Kopernik, sesja panelowa Uczestnicy podzielą się doświadczeniami w zdobywaniu publiczności. Ale publiczność będzie tu rozumiana wielorako jako odbiorcy naszych działań, ale też decydenci czy sponsorzy. Bez nich wszystkich bowiem funkcjonowanie naszych instytucji nie jest możliwe.

KONFERENCJA: 8.10.2012, Międzynarodowe Centrum Kultury TARGI: 12.10.2012, Mały Rynek w Krakowie

KONFERENCJA: 8.10.2012, Międzynarodowe Centrum Kultury TARGI: 12.10.2012, Mały Rynek w Krakowie Małopolskie Targi Innowacji KONFERENCJA: 8.10.2012, Międzynarodowe Centrum Kultury TARGI: 12.10.2012, Mały Rynek w Krakowie Małopolski Festiwal Innowacji 8-12 października 2012 www.imalopolska.eu Patronat

Bardziej szczegółowo

III edycja projektu. Siła telemarketingu. oferta współpracy. 8 9 października 2007 Centrum Finansowe Puławska

III edycja projektu. Siła telemarketingu. oferta współpracy. 8 9 października 2007 Centrum Finansowe Puławska III edycja projektu Siła telemarketingu oferta współpracy 8 9 października 2007 Centrum Finansowe Puławska Oferta Siła Telemarketingu 2007 - strona 2 Fundacja Obserwatorium Zarządzania we współpracy z

Bardziej szczegółowo

RAPORT 2014 ISSN 2084-7785

RAPORT 2014 ISSN 2084-7785 RAPORT 2014 ISSN 2084-7785 SPIS TREŚCI EDUKACJA I BEZPIECZEŃSTWO ZESPÓŁ DYŻURNET.PL 3 Dyżurnet.pl funkcjonuje już 10 lat. To jedyny działający w Polsce zespół zajmujący się przyjmowa- Z tego 425 zgłoszeń

Bardziej szczegółowo

ExploraNet (nazwa robocza)

ExploraNet (nazwa robocza) Sieciowy Ośrodek Edukacji Interaktywnej ExploraNet (nazwa robocza) Opis projektu wersja 2 Opracował: Tomasz Michalski Stowarzyszenie ExploRes Rzeszów, 2012 1. Przedmiot i zakres opracowania Niniejsze opracowanie

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK METODYCZNY DLA KOORDYNATORÓW SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA MACIEJ KOCUREK, IWONA SOŁTYSIŃSKA, MACIEJ ŚWIEŻY, IRMINA WACHNA-SOSIN

PRZEWODNIK METODYCZNY DLA KOORDYNATORÓW SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA MACIEJ KOCUREK, IWONA SOŁTYSIŃSKA, MACIEJ ŚWIEŻY, IRMINA WACHNA-SOSIN PRZEWODNIK METODYCZNY DLA KOORDYNATORÓW SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA MACIEJ KOCUREK, IWONA SOŁTYSIŃSKA, MACIEJ ŚWIEŻY, IRMINA WACHNA-SOSIN KRAKÓW 2012 WSTĘP Kształcenie jest kluczową inwestycją społeczną,

Bardziej szczegółowo

I. WSTĘP SRKS / WSTĘP. projekt dokumentu po konsultacjach społecznych 229. 1 Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, z późn. zm.

I. WSTĘP SRKS / WSTĘP. projekt dokumentu po konsultacjach społecznych 229. 1 Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, z późn. zm. WSTĘP I. WSTĘP Konsultacje społeczne są wielostronnym i wieloetapowym procesem, w którym osoby indywidualne oraz podmioty prawne, będąc adresatem działań normotwórczych, mogą zapoznać się z projektowanymi

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020 PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY w latach 2014-2020 Spis treści 1. Założenia projektu Ochotnicy warszawscy... 3 1.1. Wizja i misja projektu... 3 1.2. Definicja wolontariatu

Bardziej szczegółowo

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego Przewodnik Szkolnego Klubu Europejskiego PUBLIKACJA WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ PUBLICATION SUPPORTED

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy liderem zmian w zakresie edukacji i bierzemy czynny udział w tworzeniu regionalnej polityki oświatowej.

Jesteśmy liderem zmian w zakresie edukacji i bierzemy czynny udział w tworzeniu regionalnej polityki oświatowej. CEN Białystok Szanowni Państwo! Informator na rok szkolny 2013/2014 zawiera ofertę edukacyjną związaną z szeroko rozumianym kształceniem nauczycieli, wynikającą z analizy i diagnozy stanu i potrzeb oświaty

Bardziej szczegółowo

Raport Społecznej Odpowiedzialności Banku BGŻ

Raport Społecznej Odpowiedzialności Banku BGŻ Raport Społecznej Odpowiedzialności Banku BGŻ Spis treści List prezesa Zarządu 3 Krótko o raporcie 4 Wartości, którymi się kierujemy 5 Wczoraj i jutro strategia 6 Struktura i władze Banku 7 Wyniki naszych

Bardziej szczegółowo

8 9 PAŹDZIERNIKA 2007 CENTRUM FINANSOWE PUŁAWSKA WARSZAWA

8 9 PAŹDZIERNIKA 2007 CENTRUM FINANSOWE PUŁAWSKA WARSZAWA BADANIE www.telemarketing.nf.pl KONFERENCJA WARSZTATY NAJŚWIEŻSZE DANE DOTYCZĄCE CALL / CONTACT CENTER FUNDUSZE UE NA ROZWÓJ NOWYCH TECHNOLOGII ZMOTYWOWANI I LOJALNI PRACOWNICY OBLICZA REWOLUCJI TECHNOLOGICZNEJ

Bardziej szczegółowo

Raport z warsztatu mającego na celu wypracowanie założeń Resortowego Programu Ekonomia Społeczna

Raport z warsztatu mającego na celu wypracowanie założeń Resortowego Programu Ekonomia Społeczna Raport z warsztatu mającego na celu wypracowanie założeń Resortowego Programu Ekonomia Społeczna Dnia 18 maja 2016 r. w siedzibie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie odbył się warsztat konsultacyjny

Bardziej szczegółowo

Siła marketingu. Marketing ma znaczenie. Aktualne oferty szkoleń i doradztwa na rynku zachodniopomorskim

Siła marketingu. Marketing ma znaczenie. Aktualne oferty szkoleń i doradztwa na rynku zachodniopomorskim dla przedsiębiorstw i ich pracowników z województwa zachodniopomorskiego Numer 2 sierpień 2012 Siła marketingu Marketing ma znaczenie Aktualne oferty szkoleń i doradztwa na rynku zachodniopomorskim Człowiek

Bardziej szczegółowo

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Raport dotyczący funkcjonowania organizacji trzeźwościowych oraz sprawozdanie z konferencji dla organizacji trzeźwościowych z Województwa Opolskiego finansowanej

Bardziej szczegółowo

es.o.es EKONOMIA SPOŁECZNA -OGRÓD MOŻLIWOŚCI Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Nr 2 / 2010r. EGZEMPLARZ BEZPŁATNY

es.o.es EKONOMIA SPOŁECZNA -OGRÓD MOŻLIWOŚCI Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Nr 2 / 2010r. EGZEMPLARZ BEZPŁATNY es.o.es Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Nr 2 / 2010r. EGZEMPLARZ BEZPŁATNY EKONOMIA SPOŁECZNA -OGRÓD MOŻLIWOŚCI es.o.es Biuletyn Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie 30-070

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.)

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.) INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.) WAŻNE INFORMACJE Raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych Kryteriów wyboru projektów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS),

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA MARZEŃ Program zwiększania szans edukacyjnych uczniów z gmin wiejskich

SZKOŁA MARZEŃ Program zwiększania szans edukacyjnych uczniów z gmin wiejskich Kopia Szkola Marzen (Quark 6) III.qxp 2005-06-15 16:53 Page 1 SZKOŁA MARZEŃ Program zwiększania szans edukacyjnych uczniów z gmin wiejskich Poradnik dla szkół Kopia Szkola Marzen (Quark 6) III.qxp 2005-06-15

Bardziej szczegółowo

standardy, bariery, szanse Edukacja małych dzieci RAPORT

standardy, bariery, szanse Edukacja małych dzieci RAPORT Warszawa 2010 // Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego // Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności Edukacja małych dzieci standardy, bariery, szanse RAPORT Warszawa 2010 Fundacja Rozwoju Dzieci

Bardziej szczegółowo

metody, formy i programy kształcenia e-edukacja w kraju zarządzanie wiedzą kształcenie ustawiczne e-biznes e-edukacja na świecie

metody, formy i programy kształcenia e-edukacja w kraju zarządzanie wiedzą kształcenie ustawiczne e-biznes e-edukacja na świecie 3 Od redakcji 3 Aktualności metody, formy i programy kształcenia 4 Uniwersytet społecznie odpowiedzialny przykład AGH Krzysztof Leja 14 Rozwój uczelni poprzez nowe obszary nauki i kształcenia. Doświadczenia

Bardziej szczegółowo

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Warszawa 2010 REDAKCJA I OPRACOWANIE TEKSTU: Ewa Kolasińska, Agnieszka Pietrzak,

Bardziej szczegółowo

wolontariat metropolitalny

wolontariat metropolitalny wolontariat metropolitalny MODEL GDAŃSK 2016 fot. KFP Kosycarz 3 spis treści 1. Wolontariat Metropolitalny. Strategia i działania 3 2. Od wizji do strategii 3 2. Od modelu do działania. Synergia system

Bardziej szczegółowo

RAPORT ROCZNY 2013 ELBLĄG 2013

RAPORT ROCZNY 2013 ELBLĄG 2013 ELBLĄG 2013 RAPORT ROCZNY 2013 STOWARZYSZENIE ESWIP SIEDZIBA W ELBLĄGU ul. Związku Jaszczurczego 17 82-300 Elbląg tel./faks 55 236 27 16, 55 235 33 88 e-mail: eswip@eswip.pl, www.eswip.pl SIEDZIBA W OLSZTYNIE

Bardziej szczegółowo

RAPORT SPOŁECZNY 2006-2007 Ludzie pomagają Ludziom

RAPORT SPOŁECZNY 2006-2007 Ludzie pomagają Ludziom RAPORT SPOŁECZNY 2006-2007 Ludzie pomagają Ludziom SPIS TREŚCI WSTĘP 1. O raporcie 2. Spis treści 3. Historia firmy 4. List od prezesa ZOBOWIĄZANIE I Jesteśmy by budować atrakcyjne miejsca pracy, by najlepsi

Bardziej szczegółowo

Biuletyn informacyjny

Biuletyn informacyjny Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia jednostka Ministra Zdrowia Biuletyn informacyjny CZERWIEC 2013, WYDANIE DZIESIĄTE Koordynator Projektów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia W tym numerze:

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA MAŁOPOLSKI. Diament innowacyjny system pracy ze zdolnymi uczniami

BIULETYN INFORMACYJNY FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA MAŁOPOLSKI. Diament innowacyjny system pracy ze zdolnymi uczniami NR (3) październik 2012 www.fundusze.malopolska.pl ISSN 2299-0577 Budowa interaktywnej biblioteki w Skawinie Holownik nowa usługa aktywizacji zawodowej Diament innowacyjny system pracy ze zdolnymi uczniami

Bardziej szczegółowo

RAPORT O PROGRAMACH GRANTOWYCH DLA NGO

RAPORT O PROGRAMACH GRANTOWYCH DLA NGO RAPORT O PROGRAMACH GRANTOWYCH DLA NGO Fundacja Kapitał Młodych Warszawa 2015 Raport o programach grantowych dla NGO Redakcja: Adrianna Kucharska, Wojciech Broniatowski Autorzy raportu: Adrianna Kucharska

Bardziej szczegółowo

ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY

ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY Akademia Edukacji Menedżerskiej kafeteria edukacyjna dla licealistów Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego Warszawa, lipiec 2013 Copyright

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Słowo wstępne 3. Informacje ogólne 12. Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20. Działanie II Kursy Językowe 42

Spis treści. Słowo wstępne 3. Informacje ogólne 12. Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20. Działanie II Kursy Językowe 42 Spis treści Słowo wstępne 3 Informacje ogólne 12 Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20 Działanie II Kursy Językowe 42 Działanie III Stypendia Indywidualne 46 Działanie IV Współpraca

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE DZIAŁANIAMI UPOWSZECHNIAJĄCYMI I WŁĄCZAJĄCYMI

ZARZĄDZANIE DZIAŁANIAMI UPOWSZECHNIAJĄCYMI I WŁĄCZAJĄCYMI S t r o n a 1 ZARZĄDZANIE DZIAŁANIAMI UPOWSZECHNIAJĄCYMI I WŁĄCZAJĄCYMI PORADNIK DLA INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCYCH I i II STOPNIA Krajowa Instytucja Wspomagająca Poradnik powstał z uwzględnieniem rekomendacji

Bardziej szczegółowo