PRZY DRODZE. Dawid Anioła

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PRZY DRODZE. Dawid Anioła"

Transkrypt

1 PRZY DRODZE Dawid Anioła

2 1 1. Droga jednopasmowa za miastem. Plener. Dzień. Samochody stoją w długim korku, oświetla je praŝące słońce. Słychać klaksony. Między autami biegają dwaj CHŁOPCY myjący szyby za pieniądze. Za cięŝarówką stoi kilkunastoletni Fiat Punto A i MARII. 2. Fiat A i MARII. Wnętrze. Dzień. Autem kieruje, 65 lat, ma okrągłą twarz o przyjaznym wyglądzie, duŝy pieprzyk na policzku i spory brzuch. Obok niego siedzi, 60 lat, zaniedbana i z nadwagą. Wachluje się gazetą. Na środku tylnej kanapy siedzi Basia, blondynka z warkoczami, ma 7 lat. Pije wodę z małej butelki. Wszystkie okna w aucie są otwarte. SPIKER RADIOWY (OFF) Zapowiada się upalny długi weekend. MoŜecie się spodziewać korków na drogach do -- wyłącza radio. Ciągle się wachluje. wzrusza ramionami. odwraca głowę do BASI. Trzeba było kupić samochód z klimatyzacją. (obojętnie) PrzecieŜ mówiłaś, Ŝe klima to niepotrzebny wydatek. Babciu, kiedy będziemy na miejscu? JuŜ niedługo, kochanie. CięŜarówka przed Fiatem rusza powoli, ale zatrzymuje się po kilku metrach. podjeŝdŝa pod jej tył. wyciera pot z czoła. A obiad zjemy na działce? Tak, kochanie. Do Fiata podbiega dwóch chudych CHŁOPCÓW z płynem do mycia szyb, wyglądają jak bracia. Większy z nich, CHŁOPIEC NR 1, podchodzi do okna A. Ma około 13 lat, wytarte spodnie i biedę wypisaną na twarzy. CHŁOPIEC NR 1 Myjemy?

3 2 Myjemy. i zamykają okna w aucie. CHŁOPIEC NR 1 spryskuje przednią szybę, a CHŁOPIEC NR 2 usuwa z niej płyn gumową ściągaczką. przetrząsa swoje kieszenie. (cicho) PrzecieŜ tydzień temu byłeś na myjni. Tylko pobrudzą szyby. Chcą zarobić na wakacje. Widać, Ŝe w domu im się nie przelewa. Masz jakieś drobne? CięŜarówka przed Fiatem znów rusza. szybko otwiera szybę, wyjmuje z portfela banknot 10-o złotowy i daje go CHŁOPAKOWI NR Droga dwupasmowa za miastem. Plener. Dzień. Punto A i MARII mknie drogą, włosy pasaŝerów powiewają na wietrze przy otwartych oknach. 4. Ruchliwa szosa obok lasu. Plener. Dzień. Przy szosie, obok wjazdu do lasu, stoi, ok. 20 lat, ładna i opalona brunetka. Ma na sobie czerwoną bluzkę z duŝym dekoltem, granatową, krótką mini oraz szpilki. Kilka metrów dalej, zaraz przy szosie, znajduje się kilka małych działek rekreacyjnych. NadjeŜdŜa Punto A i MARII, które zwalnia mijając PROSTYTUTKĘ; pasaŝerowie auta patrzą się na nią. Fiat jedzie dalej, mija powoli jedną działkę, zjeŝdŝa z drogi i zatrzymuje się przed wjazdem do drugiej. 5. Fiat A i MARII. Wnętrze. Dzień. i odpinają pasy. Z okna samochodu widać PROSTYTUTKĘ. BliŜej juŝ nie mogła stanąć. Za moich czasów to było nie do pomyślenia. Babciu, ta pani czeka na autobus? (powaŝnie) Nie kochanie, tu nie ma Ŝadnego przystanku. To na co ona czeka? Pewnie na taksówkę.

4 3 6. Działka A i MARII. Plener. Dzień. Punto A i MARII stoi zaparkowane na działce, przed białym, parterowym domkiem z drzwiami od strony szosy. Dookoła rosną gęste krzewy. z BASIĄ zamykają bramę działki, wyjmuje z bagaŝnika auta czarną torbę podróŝną. Zza Ŝywopłotu wychyla głowę NOWAK, wysoki, chudy i łysy. Uśmiecha się do A. NOWAK Witam, sąsiedzie! Pogoda dopisała w tym roku. Oj tak, aŝ za bardzo. MoŜe sąsiad wpadnie do nas po południu? NOWAK zauwaŝa MARIĘ, która patrzy na niego z pogardą. NOWAK Bardzo chętnie, ale muszę najpierw skosić trawę. Do zobaczenia! 7. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień. Kuchnia z tanimi meblami z czasów PRL-u. Okno kuchenne wychodzi na ogród znajdujący się za domkiem. Pod ścianą działową, naprzeciwko okna jest stół, a nad nim wisi duŝa, czarnobiała fotografia oprawiona w ramkę. Kuchnia nie ma drzwi, znajduje się na wprost wejścia do budynku. Obok niej są drzwi do łazienki. wchodzi do kuchni i odkłada czarną torbę na podłogę, odstawia na stole siatkę z zakupami. Pójdę teraz do ogrodu, kwiaty na pewno zarosły zielskiem. MoŜe ci pomogę? Lepiej nie, z twoim sercem powinieneś uwaŝać na słońce. Zostaniesz tu i zrobisz obiad. PrzecieŜ nic mi nie będzie. Lekarz mówił co innego. wyjmuje z czarnej torby 2 ręczniki, jeden z nich jest w kolorowe kwiaty, a drugi cały niebieski.

5 4 Na stole masz wszystko, co będzie potrzebne do obiadu. Dasz sobie radę Kupiłam sobie nowy ręcznik, ładny prawda? podstawia pod oczy A ręcznik w kwiaty, obojętnie rzuca na niego okiem. Kobieta wchodzi z ręcznikami do łazienki. siada na krześle, spogląda na zdjęcia nad stołem. Na fotografii widać grupę ludzi stojących na scenie, uśmiechają się do aparatu. wraca z łazienki i zauwaŝa, Ŝe patrzy na zdjęcie. Nie opowiadałeś jak było wczoraj w teatrze. (patrząc na zdjęcie) Miło. Zrobili mi przyjęcie poŝegnalne. Było naprawdę miło. 8. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień. stoi nad kuchenką obok okna, miesza w garnku i jednocześnie czyta etykietę na słoiku z sosem. Para z garnka bucha mu na twarz. jest odwrócony tyłem do stołu. Nastawia kuchenny minutnik na 7 minut. Z okna kuchni widać MARIĘ i BASIĘ kucające na końcu ogrodu. Pukanie do drzwi. Jan nerwowo przykręca gaz. (do siebie) JuŜ skosił? podchodzi do drzwi i otwiera je, w progu stoi. Kobieta w jednej ręce trzyma telefon komórkowy, a w drugiej torebkę. Dzień dobry, przepraszam, Ŝe przeszkadzam, ale czy mogłabym podładować komórkę? Czekam na wiadomość, a właśnie siadła mi bateria. stoi zakłopotany, obraca się do kuchni i patrzy przez okno. To znaczy Bardzo proszę, to zajmie dosłownie minutkę. (niepewnie) No dobrze. wchodzi do domku, upewnia się, Ŝe na zewnątrz nikogo nie ma i zamyka za nią drzwi. Prowadzi kobietę do kuchni i wskazuje gniazdko elektryczne nad stołem. wyjmuje z torebki ładowarkę i podłącza telefon, który odkłada na stole wraz z torebką. wraca do gotowania.

6 5 Okropny upał. To prawda miesza w garnku i co jakiś czas patrzy przez okno. siada na krześle przy stole i zakłada nogę na nogę. Włącza swój telefon, wyjmuje z torebki chusteczkę i wyciera nią czoło i dekolt. niepewnie odwraca się w stronę kobiety i mimowolnie spogląda na jej kształtne, prawie odkryte piersi i gładkie uda. Na czole A pojawiają się krople potu. MoŜe się pani czegoś napije? Och tak, byłabym wdzięczna, woda juŝ mi się skończyła. nalewa wodę do szklanki, podaje ją kobiecie i wraca do garnków. Bardzo dziękuję. Jest pan duŝo milszy niŝ pana sąsiad. Sąsiad? No taki łysy. W ogóle nie chciał mnie wpuścić Pewnie bał się Ŝony. wypija wodę, odstawia pustą szklankę na stole i sprawdza telefon. Dostrzega fotografię na ścianie i wstaje, Ŝeby jej się przyjrzeć. zwraca uwagę na młodego męŝczyznę z fotografii, który ma słuchawki na szyi i taki sam pieprzyk, jaki ma. To pan? Kobieta wskazuje na zdjęcie, odwraca się do niej zaskoczony. Tak, bardzo pani spostrzegawcza. (patrząc na zdjęcie) Jest pan aktorem? (z uśmiechem) Oj nie, tylko dźwiękowcem. Właściwie to byłem, od dziś jestem na emeryturze.

7 6 To musi być ciekawe pracować w teatrze. Bardzo. A nie myślał pan nigdy o tym, Ŝeby zostać aktorem? patrzy zamyślony na zdjęcie. Chyba kaŝdy o tym kiedyś marzył To trudny zawód. zauwaŝa uchylone drzwi od łazienki. Mogę skorzystać z łazienki? Proszę. 9. Działka A i MARII. Plener. Dzień. kuca przy kwiatach i wyrywa chwasty na końcu małego ogrodu za domkiem. Na głowie ma słomkowy kapelusz. Obok niej grabi ziemię plastikowymi grabkami. Dookoła ogrodu rosną bujne krzewy. Słychać dźwięk silnika kosiarki spalinowej. Nudzi mi się. Zaraz skończymy, kochanie. Muszę jeszcze posadzić tu nowe kwiaty. PrzecieŜ juŝ rosną tu kwiatki. Wiem, ale posadzę jeszcze inne, Ŝeby było ładniej. wstaje i podnosi z taboretu paczkę z nasionami. MruŜy oczy próbując przeczytać opis. wstaje znudzona. Nic nie widzę. Mogłabyś pójść do dziadka po moje okulary? Powinny być w tej duŝej torbie, przynieś mi je proszę.

8 7 No dobra. 10. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Plener. Jan szpera w szafce z garnkami obok kuchenki. wchodzi cicho do kuchni niezauwaŝona przez dziadka. Gdzie są babci okulary? podskakuje przestraszony, upuszcza pustą patelnię. Zerka w stronę łazienki, chwyta duŝą szmatę i zarzuca szybko na rzeczy PROSTYTUTKI leŝące na stole. Są w tej czarnej torbie. Chyba w bocznej kieszeni. podnosi patelnię z podłogi, nachyla się na torbą. Z łazienki słychać dźwięk spuszczanej wody w sedesie. Kto jest w łazience? Kto? NOWAK, nasz sąsiad Zepsuła mu się spłuczka. szuka okularów w torbie, spocony podchodzi do torby, wyciąga etui z okularami i daje BASI. Masz, leć do babci! wybiega z domku. Słychać dźwięk odebranej wiadomości SMS. zabiera szmatę ze stołu. wychodzi z łazienki i wchodzi do kuchni. Coś pani dzwoniło. sprawdza swój telefon. Nareszcie Jednak mam jeszcze trochę czasu. Nie chcę być natrętną, ale widziałam, Ŝe ma pan prysznic. Czy mogłabym się wykąpać?, patrzy na minutnik została 1 minuta. Ale -

9 8 Obiecuję, Ŝe to potrwa tylko chwilę. Zapłacę panu, nie jestem sępem. odwraca się do okna i spogląda zaniepokojony na MARIĘ. (patrząc przez okno) Chyba lepiej będzie, jeśli pani juŝ pójdzie. Moja Ŝona obraca się do PROSTYTUTKI i zastyga w bezruchu; kobieta nie ma juŝ na sobie bluzki i właśnie zdejmuje spódniczkę, którą rzuca na krzesło. Dziewczyna jest ubrana tylko w czarny biustonosz i czarne stringi. stoi z otwartymi ustami, ma przyspieszony oddech. Zaraz wracam! wychodzi szybko z kuchni ukazując OWI zgrabne pośladki. Wchodzi do łazienki, zamyka drzwi. wyciera pot z czoła, wygląda przez okno i widzi biegnącą w stronę domku BASIĘ. Nerwowo przykrywa szmatą ubrania na krześle; słychać lejącą się z prysznica wodę. wbiega do domku i szarpie za drzwi od łazienki, ale są zamknięte od wewnątrz. Wchodzi do kuchni. Muszę siusiu! Kto tam jest teraz? No sąsiad jeszcze nie wyszedł. Prysznic teŝ ma zepsuty? Tak ma awarię w całej łazience On dopiero wszedł, musisz zrobić na dworze. przebiera z nogi na nogę. wygląda przez okno. Dzwoni minutnik. Jak to na dworze? Normalnie, przecieŝ nikt cie nie zobaczy z ogródka. MoŜesz wejść w tamte zarośla. Ale ja nie umiem bez ubikacji!

10 9 Idź do babci, ona ci pomoŝe. I powiedz jej, Ŝeby się nie śpieszyła, obiad będzie niedługo. wychodzi z domku. odcedza makaron, patrzy przez okno i wrzuca na rozgrzaną patelnię kawałki mięsa. w bieliźnie wychodzi z łazienki i wchodzi do kuchni. odwraca się w jej kierunku. Kobieta wyciera włosy ręcznikiem w kwiaty, woda z mokrej głowy kapie jej na piersi. Mówiłam, Ŝe to długo nie potrwa. Wytarłam się w pana ręcznik, mam nadzieje, Ŝe nie ma pan nic przeciwko? Z drogi słychać długi dźwięk klaksonu. Oh, chyba muszę juŝ iść. Ile jestem dłuŝna? przewiesza ręcznik przez krzesło i sięga do torebki. Ale naprawdę nie trzeba! wygląda za okno, widzi MARIĘ I BASIĘ idące w kierunku domku. Znów odwraca się do PROSTYTUTKI, która stojąc w bieliźnie, przeszukuje swoją torebkę. Cholera! wybiega z domku. 11. Działka A i MARII. Plener. Dzień. i zbliŝają się do domku, zdyszany wybiega im naprzeciw, obraca MARIĘ tyłem do budynku, stoją obok kuchennego okna. Ciągle słychać głośną kosiarkę NOWAKA. Nie musicie się śpieszyć, jeszcze nie ma obiadu. ukradkiem zerka przez ramię MARII w stronę bramy. zdejmuje kapelusz i ociera pot ze skroni. To nic, jest za duŝy upał, nie mam juŝ siły. chce siku, podobno NOWAK siedzi w łazience. Tak, jeszcze nie wyszedł.

11 10 JuŜ dłuŝej nie wytrzymam. (do BASI) No przecieŝ mówiłem, Ŝe moŝesz tu zrobić. A moŝe zjemy w ogrodzie? Wystawię stolik do - - (do A) Przestań się wygłupiać. Idę do środka odpocząć, tam jest chłodniej. odwraca się w stronę domku, chwyta ją za rękę i upada na ziemię; jedną ręką trzyma MARIĘ, drugą chwyta się za serce. O mój BoŜe, co ci jest? Aaaaa! (do BASI) Trzeba wezwać pomoc, chyba ma zawał! leŝy z zamkniętymi oczami i twarzą wykrzywioną od bólu; nie odzywa się. stoi nieruchomo, jest przeraŝona, łzy ciekną jej po policzkach. nie moŝe się wyrwać z uścisku męŝa. (do BASI) W torbie mam komórkę, trzeba zadzwonić do albo biegnij po sąsiada! Aaaa! otwiera lekko jedno oko, dostrzega za krzewami nogi PROSTYTUTKI wychodzącej z działki na drogę. Dźwięk kosiarki częściowo zagłusza krzyk BASI. ma łzy w oczach, potrząsa BASIĄ. No szybko! otwiera oczy i siada. Puszcza rękę MARII. Obie patrzą na niego przeraŝone. Dziwne. Zakręciło mi się w głowie. Jesteś pewien? Wyglądałeś, jakbyś umierał! Chyba trzeba cię zawieść do szpitala.

12 11 (z uśmiechem) Daj spokój. To pewnie przez słońce. Nic mi nie jest Chodźcie na obiad. powoli wstaje i rusza w kierunku domku, zszokowana i blada odprowadza go wzrokiem., która stoi obok niej, patrzy się zarumieniona na swoje buty. JuŜ mi się nie chce siusiu. 12. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień., i siedzą nad talerzami przy kuchennym stole. Na oparciu krzesła BASI wisi ręcznik w kwiaty. patrzy się z obrzydzeniem na swój talerz, na którym jest rozgotowany makaron z sosem i zwęglonym mięsem. miesza apatycznie w swoim jedzeniu. spogląda zmartwiona na A, który je szybko. Ale byłem głodny. To pewnie dlatego zrobiło mi się słabo, nic nie jadłem od rana Chyba trochę mało słone. sięga po solniczkę stojącą obok pustej szklanki, pod którą zauwaŝa banknot 10-o złotowy. Udaje, Ŝe nie widzi pieniędzy, soli jedzenie i odkłada solniczkę. dostrzega banknot. Co to za pieniądze? (zmieszany) Zapomniałem schować. wkłada banknot do kieszeni spodni. zauwaŝa ręcznik w kwiaty na oparciu, dotyka go, jest mokry. A NOWAK - menda nie miał nawet swojego ręcznika? przez chwilę patrzy na ręcznik. Chyba zapomniał Dziękuję. speszony wstaje od stołu, odkłada talerz do umywalki i wychodzi z kuchni. 13. Działka A i MARII. Plener. Dzień. Drzwi od domku się otwierają, w progu staje. Spogląda na szosę i na miejsce, gdzie stała. odwraca się do środka budynku, ale dostrzega kątem oka NOWAKA, wychylającego się zza Ŝywopłotu. Sąsiad uśmiecha się szyderczo do A i mruga jednym okiem. wchodzi do domku i zamyka drzwi.

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Osoby: pułkownik Doupas urzędnik Kochanek student Kowal

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

Scenariusz do filmu Efekt biedronki

Scenariusz do filmu Efekt biedronki (pseudo) Scenariusz do filmu Efekt biedronki wersja wstępna GRAJĄ: Stypend -??? Mariusz Mariusz Jaremko Łukasz Łukasz Jaremko Karolina Karolina Kotecka pani Dyrektor Maria Mach Współlokator -??? oraz uczestnicy

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Nie wiem zupełnie jak to się stało, że w końcu zdać mi się to udało... Wszystko zaczęło się standardowo: Samo południe plac manewrowy... Słońce jak zwykle zaciekle

Bardziej szczegółowo

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I 13 GRUDNIA 1981 R. NARRATOR 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I Mieszkanie przeciętnej rodziny robotniczej na początku lat 80- tych

Bardziej szczegółowo

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki według opowiadania pod tym samym tytułem producent/właściciel praw Nazwa firmy Adres e-mail telefon ROZJAŚNIENIE DO: 1. PLENER. SZOSA POŚRÓD PÓL. SIERPNIOWE POPOŁUDNIE.

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Stenogram Nr 10 VN780040 6:22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Sylwia: Mamo chodź (Sylwia pozostawiona sama w kuchni na wysokim foteliku na około 20 minut) Mama: Zjesz Sylwia, to przyjdę. Sylwia: Teraz przyjdź.

Bardziej szczegółowo

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa Taniec pogrzebowy Autor: Mariusz Palarczyk Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: (19 lat) i,(55 lat) który pali papierosa Spogląda na puste miejsce na trumnę Szefie, tutaj? Ta, tutaj. Rzuca papierosa

Bardziej szczegółowo

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER Justyna Bilik opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański justyna.bilik@gazeta.pl WN. SAMOCHÓD DOSTAWCZY - DZIEŃ W zaśmieconym opakowaniami z fastfood a kokpicie z obrazkami

Bardziej szczegółowo

* * * * * * * * * Blondynkę podczas jazdy samochodem zatrzymuje. Prawo jazdy poproszę! Przecież wczoraj mi zabraliście, a ja więcej nie mam.

* * * * * * * * * Blondynkę podczas jazdy samochodem zatrzymuje. Prawo jazdy poproszę! Przecież wczoraj mi zabraliście, a ja więcej nie mam. Blondynka u weterynarza uspokaja swego psa: Pikusiu, nie szczekaj tak. Zobacz, tam czeka kotek i nie szczeka. Sekretarka blondynka odbiera telefon: Szef jest na naradzie, ale jeśli ma pan bardzo pilną

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA na temat higieny i kultury korzystania z urządzeń sanitarnych pt. DUśA PRZERWA Autor tekstów i scenariusza: Krystyna Kwiatkowska SP-1 Czarnków ( scenografia przedstawia szkolny

Bardziej szczegółowo

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA WNĘTRZE - KAMPER DZIEŃ Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. Jesteśmy! NA ZEWNĄTRZ - KRĘGIELNIA DZIEŃ Kamper wpada na tory w kręgielni. Znak trzeszczy i wpada na dach kampera,

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet. Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.pl Scenariusz do przedstawienia interaktywnego dla dzieci pt.:

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie Karta pracy 3 Wspólne sprzątanie Mini rozmowy 1 R: -Musimy tu trochę posprzątać. D:-Mogę najpierw skończyć grać? R:- Ile to potrwa? D:- Piętnaście minut. R: - W porządku. 2 R:- Masz okropny bałagan w pokoju.

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora

Czerwony Kapturek Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora Osoby: Myśliwy (Gajowy) Babcia Przed domem Czerwonego Kapturka. zacierając

Bardziej szczegółowo

Przygody Henia Brudaska

Przygody Henia Brudaska Literka.pl Przygody Henia Brudaska Data dodania: 2006-06-02 10:56:51 Scenariusz można wykorzystać podczas zajęć z zakresu edukacjizdrowotnej. Niweluje u dzieci lęk przed szczepieniami i kształtujenawyki

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w toalecie i każdą czynność wykonuje powoli? Narasta Cię frustracja? Myślisz, że robi to specjalnie,

Bardziej szczegółowo

Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić

Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Prosty przewodnik Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Mieszkanie w domu, w którym panuje wilgoć i pleśń, jest szkodliwe dla zdrowia.

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Mistrzostwa świata. We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto

Mistrzostwa świata. We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto Matthias Kneip Mistrzostwa świata We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto w dal wzwyż i w bok tłum. Daria Adolph 28 Koniec 20. wieku Kto wie czy to jeszcze potrafisz krzyczeli podkładali

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Październik TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK:

Bardziej szczegółowo

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Czas wydarzeń : 24 grudnia Występują : Mama Tata Dzieci

Bardziej szczegółowo

Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej

Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej Bierzemy do prawej ręki kaganiec i kliker, z lewej ręki będziemy wydawać smakołyki. Uczymy psa targetowania kagańca. Za każde spojrzenie, potem za dotknięcie

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

TEATRZYK CZERWONA GĘŚ

TEATRZYK CZERWONA GĘŚ Patryk Bielawski TEATRZYK CZERWONA GĘŚ czyli PRL we wspomnieniach moich najbliższych sceny na podstawie Teatrzyku Zielona Gęś K.I. Gałczyńskiego: ZAMYŚLONEGO KELNERA DZIWNEGO KRAWCA ŚMIERCI W KAWIARNI

Bardziej szczegółowo

KATARYNKA scenariusz dla GROCHa

KATARYNKA scenariusz dla GROCHa KATARYNKA scenariusz dla GROCHa SCENA I Ulica. Wystawy sklepowe. Wychodzi narrator. NARRATOR: Pan Tomasz. Był prawnikiem adwokatem. Teraz nie pracuje, jest na emeryturze. To bardzo mądry, starszy człowiek.

Bardziej szczegółowo

CZARY W DOLINIE MUMINKÓW

CZARY W DOLINIE MUMINKÓW SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA 1 CZARY W DOLINIE MUMINKÓW Była sobie zielona dolina między lesistymi pagórkami. Ale nie była to zwykła dolina. Mieszkały w niej bowiem Muminki. Istoty zupełnie niepodobne do

Bardziej szczegółowo

Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena

Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena Dorota Dankowska Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena WYSTĘPUJĄ:, GROSZ 1 GROSZ 2 MONETA 1 MONETA 2 MONETA 3 MONETA 4 MONETA 5 MĘŻCZYZNA 1 MĘŻCZYZNA 2 KOBIETA 1 STARUSZKA PIEKARZ

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek!

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek! wewnątrz - salon w domku na drzewie dzień Pod drzwiami do salonu pojawia się list. szybko go chwyta. Odwraca kopertę, na której napisane jest:. Ooo, poczta!, to do Ciebie! rzuca list przez ramię. majestatycznie

Bardziej szczegółowo

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK I. Proszę wybrać poprawne wyrażenie przyimkowe. Moja ciocia mieszka w górach / w górze / na górach. 1. Chcę mieć dom nad morze / nad morzem / na

Bardziej szczegółowo

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA ANETA ANTOSIAK W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA Copyright by CeTVbja\T8Wh^TVl]ab 4eglfglVmaTF^XaX Żory 2013 ISBN 978-83-63-171-32-2 www.skene.com.pl e-mail: pracownia@skene.com.pl Wydawca

Bardziej szczegółowo

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI TEATRALNEJ PROWADZĄCA: GABRIELA RACZKIEWICZ DATA: 24.05.2012 r. GRUPA WIEKOWA: 5-LATKI TEMAT: WIEWIÓRKA ŁUPISKÓRKA próba inscenizacji teatralnej CEL OGÓLNY: - uczenie

Bardziej szczegółowo

Siemka, Czerwony Kapturku.

Siemka, Czerwony Kapturku. Siemka, Czerwony Kapturku. Oprac. Kamila Frąckowiak Narrator I: Dawno, dawno temu... Narrator II: Przestań. Jakie dawno, dawno. Przecież to się wydarzyło podczas ostatnich wakacji. Narrator I: Nie przeszkadzaj.

Bardziej szczegółowo

TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) B.ZADANIA- NAŚLADOWANIE(IMITACJA) PRZEDMIOTAMI

TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) B.ZADANIA- NAŚLADOWANIE(IMITACJA) PRZEDMIOTAMI TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) I. KATEGORIA NAŚLADOWANIE ( IMITACJA) A. ZADANIA - IMITACJA RUCHÓW POLECENIE- ZRÓB TAK... 1. Podniesienie rąk 2. Klaśnięcie 3. Tupnięcie 4. Pomachanie 5. Głaskanie brzucha

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki

Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki Ujęci e Zawartość kadru Plany Ruch kamery Dialogi, dźwięk, muzyka 1 Bartek i jego młodszy brat wchodzą do swojego mieszkania. Widzimy poszczególne

Bardziej szczegółowo

Psychologia gracza giełdowego

Psychologia gracza giełdowego Psychologia gracza giełdowego Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A. Hipoteza rynku efektywnego 2 Ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje. Hipoteza rynku efektywnego (2)

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

Powojenna historia mojej miejscowości. W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem.

Powojenna historia mojej miejscowości. W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem. Powojenna historia mojej miejscowości -Chełmiec- W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem. -Chciałabym na początku aby powiedział Pan kilka słów o sobie. -Witam Panią! Nazywam

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry, panie Piotrze.

Dzień dobry, panie Piotrze. Staś był taki nieśmiały, że kiedy przyszedł listonosz, żeby doręczyć mu list, wstydził się powiedzieć dzień dobry. Staś lubił listonosza. Chciał z nim porozmawiać. Ale nie potrafił zdobyć się na odwagę.

Bardziej szczegółowo

DOROTA WIECZOREK DOTYK MROKU

DOROTA WIECZOREK DOTYK MROKU DOROTA WIECZOREK DOTYK MROKU PROLOG PROLOG Tramwaj numer 6 jadący z centrum Gdańska w kierunku Oliwy był prawie pusty, jak zwykle o tak późnej porze zegar elektroniczny wiszący nad kabiną motorniczego

Bardziej szczegółowo

ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków

ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków Copyright by Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2009, 2015 Tekst: Magdalena Zarębska Ilustracje: Renata Grzybek, Fotolia.com Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński # KAFAR FILM: John Tekturro autor Krzysiek Ślaziński 2009 Krzysiek Ślaziński tel: +48 664-136-730 krzysiek@next-planet.pl # 1 FADE IN: Pojawia się plansza z napisem Powered by Kafar Film. Po chwili charakterystyczne

Bardziej szczegółowo

CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH

CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH ZDROWIE DOM PRZESTĘPSTWA KATASTROFY PODRÓŻE NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA KOMPUTERY pierwsza pomoc pomoc osobom rannym Niosąc pomoc osobie rannej, zachowujemy spokój i działamy

Bardziej szczegółowo

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

KODEKS PRZEDSZKOLAKA KODEKS PRZEDSZKOLAKA 1. ZACHOWANIA W SALI a. PODCZAS ZABAW SWOBODNYCH I ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH b. PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW 2. ZACHOWANIA W ŁAZIENCE 3. ZACHOWANIA W SZATNI 4. ZACHOWANIA PODCZAS POBYTU NA

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata

Projekt współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata Źródło materiały szkoleniowe Kompetencje społeczne Joanna Żołądź Czy miałeś kiedyś taki dzień? Poznajmy dwóch kuzynów: Jana Negatywnego i Jana Pozytywnego. Zobaczmy, co przeżywali we wtorek, 30 lutego.

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Andrzej Dembończyk KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Copyright by Andrzej Dembończyk & e-bookowo Grafika na okładce: shutterstock Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-509-0 Wydawca: Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Narkotykom - NIE. Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik

Narkotykom - NIE. Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik Narkotykom - NIE Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik Wprowadzająca: Witam, chcielibyśmy przedstawić Wam

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek inaczej

Czerwony Kapturek inaczej Czerwony Kapturek inaczej Grzegorz Korbański Na skraju lasu, koło wodospadów i kwiecistych ogrodów znajdował się mały, ale bardzo piękny domek. Domek był może i mały ale przyległo do niego wielkie gospodarstwo

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00 2 Newsletter DeNews Maj 2015 Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu 3 4 Dycha dziennie SPOTKANIE DeNews Temat: Matka Jedyna Taka Wyjątkowo 23.05.2015 godz 22:00 Jak zacząć biegać? Dziewczyna z Nazaretu Zwykła - Niezwykła

Bardziej szczegółowo

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2 1 Fabryka Nowy dom zabawek... Imię i nazwisko ucznia...... Klasa Suma punktów Nowy dom...... Data Ocena Informacja do zadań od 1. do 6. Państwo Leśniewscy sprzedali mieszkanie w bloku i kupili działkę

Bardziej szczegółowo

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat BURSZTYNOWY SEN ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat Jestem bursztynnikiem. Myślę, że dobrym bursztynnikiem. Mieszkam w Gdańsku, niestety, niewiele osób mnie docenia. Jednak jestem znany z moich dziwnych snów.

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

FILM W SKLEPIE ODZIEŻOWYM (A2 / B1)

FILM W SKLEPIE ODZIEŻOWYM (A2 / B1) FILM W SKLEPIE ODZIEŻOWYM (A2 / B1) Kobieta: Dzień dobry! Sprzedawczyni: Dzień dobry! Może pani w czymś pomóc? Kobieta: Nie, dziękuję. Chciałam się tylko rozejrzeć. Kobieta: Przepraszam panią. Czy na wieszakach

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE

SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE SCENA I W tle słychać kolędę Cicha noc, po chwili wchodzą Maryja i Józef, rozmawiają ze sobą Tyle juŝ dni chodzimy od domu do domu, Józefie i nikt nie

Bardziej szczegółowo

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów WS PZPS Komisja szkolenia Agenda O 1. Przepisy gry przypomnienie O 2. Podział zachowań: O - niewłaściwe O - grubiańskie O - obraźliwe O - agresja

Bardziej szczegółowo

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215 Tadeusz Kantor Tadeusz KANTOR Alaube żeby tylko ta chwila szczególna nie uleciała, jest przed świtem godzina 4 ta nad ranem - ta szczególna chwila, która jest w ą t i

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Zagadka trzynasta, czyli kto popsuł latawiec?! Dla detektywa

Bardziej szczegółowo

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny.

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny. Kwestionariusz jakości życia A Ból Pięć pytań w tej części dotyczy ostatniego tygodnia. 1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? O 1 dzień w tygodniu lub mniej O 2-3 dni w tygodniu

Bardziej szczegółowo

Z WIZYTĄ AUDIO / VIDEO (A2 / B1) (wersja dla studenta) 1. PARAPETÓWKA Martin: Cześć Kasia! Dawno cię nie widziałem. Co u ciebie nowego? Kasia: Witaj!

Z WIZYTĄ AUDIO / VIDEO (A2 / B1) (wersja dla studenta) 1. PARAPETÓWKA Martin: Cześć Kasia! Dawno cię nie widziałem. Co u ciebie nowego? Kasia: Witaj! Z WIZYTĄ AUDIO / VIDEO (A2 / B1) (wersja dla studenta) 1. PARAPETÓWKA Martin: Cześć Kasia! Dawno cię nie widziałem. Co u ciebie nowego? Kasia: Witaj! Miło cię znów spotkać! U mnie mnóstwo zmian: mam nową

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2010

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2010 Zawód: asystent operatora dźwięku Symbol cyfrowy zawodu: 313[06] Numer zadania: Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu 313[06]-0-102 Czas trwania egzaminu: 240 minut

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29 o mała p Mała Jadwinia nr 29 Świat naszym domem Cieszę się, Boże, z serca całego, żeś dał świat piękny dla dziecka Twego. Nie będę śmiecić, mój dobry Panie, Niech ten świat zawsze pięknym zostanie. Opracowała

Bardziej szczegółowo

Pierwsza lub druga randka przewodnik Pytanie od czytelnika: Witam postępuje według twoich rad i mam pewien dylemat znam ją od 3 tygodni i wiem Ŝe teraz nie długo ma imieniny i chce ją zabrać do kina i

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie teatralne "Świąteczny upominek" WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA:

Przedstawienie teatralne Świąteczny upominek WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA: Przedstawienie teatralne "Świąteczny upominek" WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA: JOHN MŁODY JOHN STARY DELLA MŁODA (JEGO ŻONA) DELLA STARA AGATA DZIECKO (ICH CÓRKA) AGATA MŁODA

Bardziej szczegółowo

BAJKA O DWÓCH KRÓLESTWACH

BAJKA O DWÓCH KRÓLESTWACH Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Antosia Schejbal BAJKA O DWÓCH KRÓLESTWACH Osoby: -królewna Lawa -król Ognisty I -królowa

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem Informacje dla ucznia SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora 1. Sprawdź,

Bardziej szczegółowo

CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI

CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI PoniewaŜ z klimatyzacji zaczęło mi lekko pośmierdywać uznałem, Ŝe czas zabić co nieco Ŝyjątek w układzie Podpytałem kilku ludzi zajmujących się klimą i kolegę z ASO Renault

Bardziej szczegółowo

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu W przedszkolu obowiązuje Kodeks przedszkolaka, w którym zawarte są, jednakowe dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, normy dotyczące: zachowania

Bardziej szczegółowo

Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych

Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA POBYTU DZIECKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pępowie Pępowo 2012

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ (teatr absurdu) Osoby: Dawid Daria Marek Marlena Kelnerka

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

UCZELNIA: AKADEMIA MEDYCZNA W BIAŁYMSTOKU UCZELNIA: POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA

UCZELNIA: AKADEMIA MEDYCZNA W BIAŁYMSTOKU UCZELNIA: POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA 10 UCZELNIA: AKADEMIA MEDYCZNA W BIAŁYMSTOKU Anatomia, dr Namiot Proszę się nie uczyć tych mięśni przedramienia, ja sam ich nie znam... UCZELNIA: POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA Algorytmy i struktury danych,

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą DZIEŃ BEZ CIEBIE Dzień bez Ciebie Dzień bez Ciebie jakoś tak szary to brak mej części i mało widzę co istnieje najpiękniej gdy nie błyszczą Twe słowa tylko przy Tobie nie wiem czy się martwić to myśli

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I ZADANIE DRUGIE: KONKURSY! 1. Plakat do hasła: DBAM O ZDROWIE DOBRZE SIĘ ODŻYWIAM I JESTEM AKTYWNY I Opis promocji

Bardziej szczegółowo

Witam serdecznie!!!!

Witam serdecznie!!!! Witam serdecznie!!!! Jest to instrukcja do rozebrania i czyszczenia wtryskiwaczy!!! Na wstępie pragnę poinformować, Ŝe nie odpowiadam za jakiekolwiek uszkodzenia podczas wykonywanych prac. Ja tak robiłem

Bardziej szczegółowo

GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE Nr 1/2015 GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE Drodzy rodzice. Oddajemy Wam pierwszy numer naszej przedszkolnej gazetki pt. Bezpieczne Przedszkole, w której chcemy informować o ważnych sprawach dotyczących zdrowia

Bardziej szczegółowo

Grensweg 44 Budel. Cena: Domek B.V.

Grensweg 44 Budel. Cena: Domek B.V. Grensweg 44 Budel Cena: 265.000 Opis Podana cena jest zaproszeniem do składania ofert VANAFâ Pozwoli to znaleźć niesamowite i nie można umieścić go z głowy. Irytujące, że ktoś myśli o tobie? Tym razem

Bardziej szczegółowo

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Lekcja numer 3 Poznajemy godziny i pytamy o nie. Rozmawiamy o tym, co mamy w zwyczaju robić każdego dnia. 0 zero 1 jeden 2 dwa 3 trzy 4 cztery 5 pięć 6 sześć 7 siedem

Bardziej szczegółowo

Białystok pozbywa się elektrośmieci

Białystok pozbywa się elektrośmieci Białystok pozbywa się elektrośmieci Mówimy elektrośmieci myślimy wielka pralka, lodówka, no ewentualnie odkurzacz. A co z dziesięcioma telefonami ukrytymi głęboko w szufladzie? Co z zepsutą suszarką? Starym

Bardziej szczegółowo