PRZY DRODZE. Dawid Anioła

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PRZY DRODZE. Dawid Anioła"

Transkrypt

1 PRZY DRODZE Dawid Anioła

2 1 1. Droga jednopasmowa za miastem. Plener. Dzień. Samochody stoją w długim korku, oświetla je praŝące słońce. Słychać klaksony. Między autami biegają dwaj CHŁOPCY myjący szyby za pieniądze. Za cięŝarówką stoi kilkunastoletni Fiat Punto A i MARII. 2. Fiat A i MARII. Wnętrze. Dzień. Autem kieruje, 65 lat, ma okrągłą twarz o przyjaznym wyglądzie, duŝy pieprzyk na policzku i spory brzuch. Obok niego siedzi, 60 lat, zaniedbana i z nadwagą. Wachluje się gazetą. Na środku tylnej kanapy siedzi Basia, blondynka z warkoczami, ma 7 lat. Pije wodę z małej butelki. Wszystkie okna w aucie są otwarte. SPIKER RADIOWY (OFF) Zapowiada się upalny długi weekend. MoŜecie się spodziewać korków na drogach do -- wyłącza radio. Ciągle się wachluje. wzrusza ramionami. odwraca głowę do BASI. Trzeba było kupić samochód z klimatyzacją. (obojętnie) PrzecieŜ mówiłaś, Ŝe klima to niepotrzebny wydatek. Babciu, kiedy będziemy na miejscu? JuŜ niedługo, kochanie. CięŜarówka przed Fiatem rusza powoli, ale zatrzymuje się po kilku metrach. podjeŝdŝa pod jej tył. wyciera pot z czoła. A obiad zjemy na działce? Tak, kochanie. Do Fiata podbiega dwóch chudych CHŁOPCÓW z płynem do mycia szyb, wyglądają jak bracia. Większy z nich, CHŁOPIEC NR 1, podchodzi do okna A. Ma około 13 lat, wytarte spodnie i biedę wypisaną na twarzy. CHŁOPIEC NR 1 Myjemy?

3 2 Myjemy. i zamykają okna w aucie. CHŁOPIEC NR 1 spryskuje przednią szybę, a CHŁOPIEC NR 2 usuwa z niej płyn gumową ściągaczką. przetrząsa swoje kieszenie. (cicho) PrzecieŜ tydzień temu byłeś na myjni. Tylko pobrudzą szyby. Chcą zarobić na wakacje. Widać, Ŝe w domu im się nie przelewa. Masz jakieś drobne? CięŜarówka przed Fiatem znów rusza. szybko otwiera szybę, wyjmuje z portfela banknot 10-o złotowy i daje go CHŁOPAKOWI NR Droga dwupasmowa za miastem. Plener. Dzień. Punto A i MARII mknie drogą, włosy pasaŝerów powiewają na wietrze przy otwartych oknach. 4. Ruchliwa szosa obok lasu. Plener. Dzień. Przy szosie, obok wjazdu do lasu, stoi, ok. 20 lat, ładna i opalona brunetka. Ma na sobie czerwoną bluzkę z duŝym dekoltem, granatową, krótką mini oraz szpilki. Kilka metrów dalej, zaraz przy szosie, znajduje się kilka małych działek rekreacyjnych. NadjeŜdŜa Punto A i MARII, które zwalnia mijając PROSTYTUTKĘ; pasaŝerowie auta patrzą się na nią. Fiat jedzie dalej, mija powoli jedną działkę, zjeŝdŝa z drogi i zatrzymuje się przed wjazdem do drugiej. 5. Fiat A i MARII. Wnętrze. Dzień. i odpinają pasy. Z okna samochodu widać PROSTYTUTKĘ. BliŜej juŝ nie mogła stanąć. Za moich czasów to było nie do pomyślenia. Babciu, ta pani czeka na autobus? (powaŝnie) Nie kochanie, tu nie ma Ŝadnego przystanku. To na co ona czeka? Pewnie na taksówkę.

4 3 6. Działka A i MARII. Plener. Dzień. Punto A i MARII stoi zaparkowane na działce, przed białym, parterowym domkiem z drzwiami od strony szosy. Dookoła rosną gęste krzewy. z BASIĄ zamykają bramę działki, wyjmuje z bagaŝnika auta czarną torbę podróŝną. Zza Ŝywopłotu wychyla głowę NOWAK, wysoki, chudy i łysy. Uśmiecha się do A. NOWAK Witam, sąsiedzie! Pogoda dopisała w tym roku. Oj tak, aŝ za bardzo. MoŜe sąsiad wpadnie do nas po południu? NOWAK zauwaŝa MARIĘ, która patrzy na niego z pogardą. NOWAK Bardzo chętnie, ale muszę najpierw skosić trawę. Do zobaczenia! 7. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień. Kuchnia z tanimi meblami z czasów PRL-u. Okno kuchenne wychodzi na ogród znajdujący się za domkiem. Pod ścianą działową, naprzeciwko okna jest stół, a nad nim wisi duŝa, czarnobiała fotografia oprawiona w ramkę. Kuchnia nie ma drzwi, znajduje się na wprost wejścia do budynku. Obok niej są drzwi do łazienki. wchodzi do kuchni i odkłada czarną torbę na podłogę, odstawia na stole siatkę z zakupami. Pójdę teraz do ogrodu, kwiaty na pewno zarosły zielskiem. MoŜe ci pomogę? Lepiej nie, z twoim sercem powinieneś uwaŝać na słońce. Zostaniesz tu i zrobisz obiad. PrzecieŜ nic mi nie będzie. Lekarz mówił co innego. wyjmuje z czarnej torby 2 ręczniki, jeden z nich jest w kolorowe kwiaty, a drugi cały niebieski.

5 4 Na stole masz wszystko, co będzie potrzebne do obiadu. Dasz sobie radę Kupiłam sobie nowy ręcznik, ładny prawda? podstawia pod oczy A ręcznik w kwiaty, obojętnie rzuca na niego okiem. Kobieta wchodzi z ręcznikami do łazienki. siada na krześle, spogląda na zdjęcia nad stołem. Na fotografii widać grupę ludzi stojących na scenie, uśmiechają się do aparatu. wraca z łazienki i zauwaŝa, Ŝe patrzy na zdjęcie. Nie opowiadałeś jak było wczoraj w teatrze. (patrząc na zdjęcie) Miło. Zrobili mi przyjęcie poŝegnalne. Było naprawdę miło. 8. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień. stoi nad kuchenką obok okna, miesza w garnku i jednocześnie czyta etykietę na słoiku z sosem. Para z garnka bucha mu na twarz. jest odwrócony tyłem do stołu. Nastawia kuchenny minutnik na 7 minut. Z okna kuchni widać MARIĘ i BASIĘ kucające na końcu ogrodu. Pukanie do drzwi. Jan nerwowo przykręca gaz. (do siebie) JuŜ skosił? podchodzi do drzwi i otwiera je, w progu stoi. Kobieta w jednej ręce trzyma telefon komórkowy, a w drugiej torebkę. Dzień dobry, przepraszam, Ŝe przeszkadzam, ale czy mogłabym podładować komórkę? Czekam na wiadomość, a właśnie siadła mi bateria. stoi zakłopotany, obraca się do kuchni i patrzy przez okno. To znaczy Bardzo proszę, to zajmie dosłownie minutkę. (niepewnie) No dobrze. wchodzi do domku, upewnia się, Ŝe na zewnątrz nikogo nie ma i zamyka za nią drzwi. Prowadzi kobietę do kuchni i wskazuje gniazdko elektryczne nad stołem. wyjmuje z torebki ładowarkę i podłącza telefon, który odkłada na stole wraz z torebką. wraca do gotowania.

6 5 Okropny upał. To prawda miesza w garnku i co jakiś czas patrzy przez okno. siada na krześle przy stole i zakłada nogę na nogę. Włącza swój telefon, wyjmuje z torebki chusteczkę i wyciera nią czoło i dekolt. niepewnie odwraca się w stronę kobiety i mimowolnie spogląda na jej kształtne, prawie odkryte piersi i gładkie uda. Na czole A pojawiają się krople potu. MoŜe się pani czegoś napije? Och tak, byłabym wdzięczna, woda juŝ mi się skończyła. nalewa wodę do szklanki, podaje ją kobiecie i wraca do garnków. Bardzo dziękuję. Jest pan duŝo milszy niŝ pana sąsiad. Sąsiad? No taki łysy. W ogóle nie chciał mnie wpuścić Pewnie bał się Ŝony. wypija wodę, odstawia pustą szklankę na stole i sprawdza telefon. Dostrzega fotografię na ścianie i wstaje, Ŝeby jej się przyjrzeć. zwraca uwagę na młodego męŝczyznę z fotografii, który ma słuchawki na szyi i taki sam pieprzyk, jaki ma. To pan? Kobieta wskazuje na zdjęcie, odwraca się do niej zaskoczony. Tak, bardzo pani spostrzegawcza. (patrząc na zdjęcie) Jest pan aktorem? (z uśmiechem) Oj nie, tylko dźwiękowcem. Właściwie to byłem, od dziś jestem na emeryturze.

7 6 To musi być ciekawe pracować w teatrze. Bardzo. A nie myślał pan nigdy o tym, Ŝeby zostać aktorem? patrzy zamyślony na zdjęcie. Chyba kaŝdy o tym kiedyś marzył To trudny zawód. zauwaŝa uchylone drzwi od łazienki. Mogę skorzystać z łazienki? Proszę. 9. Działka A i MARII. Plener. Dzień. kuca przy kwiatach i wyrywa chwasty na końcu małego ogrodu za domkiem. Na głowie ma słomkowy kapelusz. Obok niej grabi ziemię plastikowymi grabkami. Dookoła ogrodu rosną bujne krzewy. Słychać dźwięk silnika kosiarki spalinowej. Nudzi mi się. Zaraz skończymy, kochanie. Muszę jeszcze posadzić tu nowe kwiaty. PrzecieŜ juŝ rosną tu kwiatki. Wiem, ale posadzę jeszcze inne, Ŝeby było ładniej. wstaje i podnosi z taboretu paczkę z nasionami. MruŜy oczy próbując przeczytać opis. wstaje znudzona. Nic nie widzę. Mogłabyś pójść do dziadka po moje okulary? Powinny być w tej duŝej torbie, przynieś mi je proszę.

8 7 No dobra. 10. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Plener. Jan szpera w szafce z garnkami obok kuchenki. wchodzi cicho do kuchni niezauwaŝona przez dziadka. Gdzie są babci okulary? podskakuje przestraszony, upuszcza pustą patelnię. Zerka w stronę łazienki, chwyta duŝą szmatę i zarzuca szybko na rzeczy PROSTYTUTKI leŝące na stole. Są w tej czarnej torbie. Chyba w bocznej kieszeni. podnosi patelnię z podłogi, nachyla się na torbą. Z łazienki słychać dźwięk spuszczanej wody w sedesie. Kto jest w łazience? Kto? NOWAK, nasz sąsiad Zepsuła mu się spłuczka. szuka okularów w torbie, spocony podchodzi do torby, wyciąga etui z okularami i daje BASI. Masz, leć do babci! wybiega z domku. Słychać dźwięk odebranej wiadomości SMS. zabiera szmatę ze stołu. wychodzi z łazienki i wchodzi do kuchni. Coś pani dzwoniło. sprawdza swój telefon. Nareszcie Jednak mam jeszcze trochę czasu. Nie chcę być natrętną, ale widziałam, Ŝe ma pan prysznic. Czy mogłabym się wykąpać?, patrzy na minutnik została 1 minuta. Ale -

9 8 Obiecuję, Ŝe to potrwa tylko chwilę. Zapłacę panu, nie jestem sępem. odwraca się do okna i spogląda zaniepokojony na MARIĘ. (patrząc przez okno) Chyba lepiej będzie, jeśli pani juŝ pójdzie. Moja Ŝona obraca się do PROSTYTUTKI i zastyga w bezruchu; kobieta nie ma juŝ na sobie bluzki i właśnie zdejmuje spódniczkę, którą rzuca na krzesło. Dziewczyna jest ubrana tylko w czarny biustonosz i czarne stringi. stoi z otwartymi ustami, ma przyspieszony oddech. Zaraz wracam! wychodzi szybko z kuchni ukazując OWI zgrabne pośladki. Wchodzi do łazienki, zamyka drzwi. wyciera pot z czoła, wygląda przez okno i widzi biegnącą w stronę domku BASIĘ. Nerwowo przykrywa szmatą ubrania na krześle; słychać lejącą się z prysznica wodę. wbiega do domku i szarpie za drzwi od łazienki, ale są zamknięte od wewnątrz. Wchodzi do kuchni. Muszę siusiu! Kto tam jest teraz? No sąsiad jeszcze nie wyszedł. Prysznic teŝ ma zepsuty? Tak ma awarię w całej łazience On dopiero wszedł, musisz zrobić na dworze. przebiera z nogi na nogę. wygląda przez okno. Dzwoni minutnik. Jak to na dworze? Normalnie, przecieŝ nikt cie nie zobaczy z ogródka. MoŜesz wejść w tamte zarośla. Ale ja nie umiem bez ubikacji!

10 9 Idź do babci, ona ci pomoŝe. I powiedz jej, Ŝeby się nie śpieszyła, obiad będzie niedługo. wychodzi z domku. odcedza makaron, patrzy przez okno i wrzuca na rozgrzaną patelnię kawałki mięsa. w bieliźnie wychodzi z łazienki i wchodzi do kuchni. odwraca się w jej kierunku. Kobieta wyciera włosy ręcznikiem w kwiaty, woda z mokrej głowy kapie jej na piersi. Mówiłam, Ŝe to długo nie potrwa. Wytarłam się w pana ręcznik, mam nadzieje, Ŝe nie ma pan nic przeciwko? Z drogi słychać długi dźwięk klaksonu. Oh, chyba muszę juŝ iść. Ile jestem dłuŝna? przewiesza ręcznik przez krzesło i sięga do torebki. Ale naprawdę nie trzeba! wygląda za okno, widzi MARIĘ I BASIĘ idące w kierunku domku. Znów odwraca się do PROSTYTUTKI, która stojąc w bieliźnie, przeszukuje swoją torebkę. Cholera! wybiega z domku. 11. Działka A i MARII. Plener. Dzień. i zbliŝają się do domku, zdyszany wybiega im naprzeciw, obraca MARIĘ tyłem do budynku, stoją obok kuchennego okna. Ciągle słychać głośną kosiarkę NOWAKA. Nie musicie się śpieszyć, jeszcze nie ma obiadu. ukradkiem zerka przez ramię MARII w stronę bramy. zdejmuje kapelusz i ociera pot ze skroni. To nic, jest za duŝy upał, nie mam juŝ siły. chce siku, podobno NOWAK siedzi w łazience. Tak, jeszcze nie wyszedł.

11 10 JuŜ dłuŝej nie wytrzymam. (do BASI) No przecieŝ mówiłem, Ŝe moŝesz tu zrobić. A moŝe zjemy w ogrodzie? Wystawię stolik do - - (do A) Przestań się wygłupiać. Idę do środka odpocząć, tam jest chłodniej. odwraca się w stronę domku, chwyta ją za rękę i upada na ziemię; jedną ręką trzyma MARIĘ, drugą chwyta się za serce. O mój BoŜe, co ci jest? Aaaaa! (do BASI) Trzeba wezwać pomoc, chyba ma zawał! leŝy z zamkniętymi oczami i twarzą wykrzywioną od bólu; nie odzywa się. stoi nieruchomo, jest przeraŝona, łzy ciekną jej po policzkach. nie moŝe się wyrwać z uścisku męŝa. (do BASI) W torbie mam komórkę, trzeba zadzwonić do albo biegnij po sąsiada! Aaaa! otwiera lekko jedno oko, dostrzega za krzewami nogi PROSTYTUTKI wychodzącej z działki na drogę. Dźwięk kosiarki częściowo zagłusza krzyk BASI. ma łzy w oczach, potrząsa BASIĄ. No szybko! otwiera oczy i siada. Puszcza rękę MARII. Obie patrzą na niego przeraŝone. Dziwne. Zakręciło mi się w głowie. Jesteś pewien? Wyglądałeś, jakbyś umierał! Chyba trzeba cię zawieść do szpitala.

12 11 (z uśmiechem) Daj spokój. To pewnie przez słońce. Nic mi nie jest Chodźcie na obiad. powoli wstaje i rusza w kierunku domku, zszokowana i blada odprowadza go wzrokiem., która stoi obok niej, patrzy się zarumieniona na swoje buty. JuŜ mi się nie chce siusiu. 12. Domek A i MARII na działce. Wnętrze. Dzień., i siedzą nad talerzami przy kuchennym stole. Na oparciu krzesła BASI wisi ręcznik w kwiaty. patrzy się z obrzydzeniem na swój talerz, na którym jest rozgotowany makaron z sosem i zwęglonym mięsem. miesza apatycznie w swoim jedzeniu. spogląda zmartwiona na A, który je szybko. Ale byłem głodny. To pewnie dlatego zrobiło mi się słabo, nic nie jadłem od rana Chyba trochę mało słone. sięga po solniczkę stojącą obok pustej szklanki, pod którą zauwaŝa banknot 10-o złotowy. Udaje, Ŝe nie widzi pieniędzy, soli jedzenie i odkłada solniczkę. dostrzega banknot. Co to za pieniądze? (zmieszany) Zapomniałem schować. wkłada banknot do kieszeni spodni. zauwaŝa ręcznik w kwiaty na oparciu, dotyka go, jest mokry. A NOWAK - menda nie miał nawet swojego ręcznika? przez chwilę patrzy na ręcznik. Chyba zapomniał Dziękuję. speszony wstaje od stołu, odkłada talerz do umywalki i wychodzi z kuchni. 13. Działka A i MARII. Plener. Dzień. Drzwi od domku się otwierają, w progu staje. Spogląda na szosę i na miejsce, gdzie stała. odwraca się do środka budynku, ale dostrzega kątem oka NOWAKA, wychylającego się zza Ŝywopłotu. Sąsiad uśmiecha się szyderczo do A i mruga jednym okiem. wchodzi do domku i zamyka drzwi.

Scenariusz do filmu Efekt biedronki

Scenariusz do filmu Efekt biedronki (pseudo) Scenariusz do filmu Efekt biedronki wersja wstępna GRAJĄ: Stypend -??? Mariusz Mariusz Jaremko Łukasz Łukasz Jaremko Karolina Karolina Kotecka pani Dyrektor Maria Mach Współlokator -??? oraz uczestnicy

Bardziej szczegółowo

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I 13 GRUDNIA 1981 R. NARRATOR 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I Mieszkanie przeciętnej rodziny robotniczej na początku lat 80- tych

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER Justyna Bilik opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański justyna.bilik@gazeta.pl WN. SAMOCHÓD DOSTAWCZY - DZIEŃ W zaśmieconym opakowaniami z fastfood a kokpicie z obrazkami

Bardziej szczegółowo

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa Taniec pogrzebowy Autor: Mariusz Palarczyk Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: (19 lat) i,(55 lat) który pali papierosa Spogląda na puste miejsce na trumnę Szefie, tutaj? Ta, tutaj. Rzuca papierosa

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA na temat higieny i kultury korzystania z urządzeń sanitarnych pt. DUśA PRZERWA Autor tekstów i scenariusza: Krystyna Kwiatkowska SP-1 Czarnków ( scenografia przedstawia szkolny

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet. Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.pl Scenariusz do przedstawienia interaktywnego dla dzieci pt.:

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora

Czerwony Kapturek Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora Inscenizacja na podstawie przewrotnej bajki Mirosława Grzegórzka z tomiku Słowostwory pod tym samym tytułem tegoż samego autora Osoby: Myśliwy (Gajowy) Babcia Przed domem Czerwonego Kapturka. zacierając

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Październik TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK:

Bardziej szczegółowo

Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić

Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Prosty przewodnik Wilgoć i pleśń w Twoim domu jak sobie z nimi radzić Mieszkanie w domu, w którym panuje wilgoć i pleśń, jest szkodliwe dla zdrowia.

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena

Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena Dorota Dankowska Srebrny grosz Na motywach baśni Hansa Christiana. Andersena WYSTĘPUJĄ:, GROSZ 1 GROSZ 2 MONETA 1 MONETA 2 MONETA 3 MONETA 4 MONETA 5 MĘŻCZYZNA 1 MĘŻCZYZNA 2 KOBIETA 1 STARUSZKA PIEKARZ

Bardziej szczegółowo

TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) B.ZADANIA- NAŚLADOWANIE(IMITACJA) PRZEDMIOTAMI

TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) B.ZADANIA- NAŚLADOWANIE(IMITACJA) PRZEDMIOTAMI TERAPIA DOMOWA (DANIEL S. LAT 7) I. KATEGORIA NAŚLADOWANIE ( IMITACJA) A. ZADANIA - IMITACJA RUCHÓW POLECENIE- ZRÓB TAK... 1. Podniesienie rąk 2. Klaśnięcie 3. Tupnięcie 4. Pomachanie 5. Głaskanie brzucha

Bardziej szczegółowo

Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej

Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej Lekcja 3 Nauka zakładania kagańca lub obroży uzdowej Bierzemy do prawej ręki kaganiec i kliker, z lewej ręki będziemy wydawać smakołyki. Uczymy psa targetowania kagańca. Za każde spojrzenie, potem za dotknięcie

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków

ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków ilustrowała Renata Grzybek Wydawnictwo Skrzat Kraków Copyright by Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2009, 2015 Tekst: Magdalena Zarębska Ilustracje: Renata Grzybek, Fotolia.com Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek!

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek! wewnątrz - salon w domku na drzewie dzień Pod drzwiami do salonu pojawia się list. szybko go chwyta. Odwraca kopertę, na której napisane jest:. Ooo, poczta!, to do Ciebie! rzuca list przez ramię. majestatycznie

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki

Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki Scenopis wybranego ujęcia z filmu Męska sprawa reż. S. Fabicki Ujęci e Zawartość kadru Plany Ruch kamery Dialogi, dźwięk, muzyka 1 Bartek i jego młodszy brat wchodzą do swojego mieszkania. Widzimy poszczególne

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI TEATRALNEJ PROWADZĄCA: GABRIELA RACZKIEWICZ DATA: 24.05.2012 r. GRUPA WIEKOWA: 5-LATKI TEMAT: WIEWIÓRKA ŁUPISKÓRKA próba inscenizacji teatralnej CEL OGÓLNY: - uczenie

Bardziej szczegółowo

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński # KAFAR FILM: John Tekturro autor Krzysiek Ślaziński 2009 Krzysiek Ślaziński tel: +48 664-136-730 krzysiek@next-planet.pl # 1 FADE IN: Pojawia się plansza z napisem Powered by Kafar Film. Po chwili charakterystyczne

Bardziej szczegółowo

Psychologia gracza giełdowego

Psychologia gracza giełdowego Psychologia gracza giełdowego Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A. Hipoteza rynku efektywnego 2 Ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje. Hipoteza rynku efektywnego (2)

Bardziej szczegółowo

KATARYNKA scenariusz dla GROCHa

KATARYNKA scenariusz dla GROCHa KATARYNKA scenariusz dla GROCHa SCENA I Ulica. Wystawy sklepowe. Wychodzi narrator. NARRATOR: Pan Tomasz. Był prawnikiem adwokatem. Teraz nie pracuje, jest na emeryturze. To bardzo mądry, starszy człowiek.

Bardziej szczegółowo

CZARY W DOLINIE MUMINKÓW

CZARY W DOLINIE MUMINKÓW SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA 1 CZARY W DOLINIE MUMINKÓW Była sobie zielona dolina między lesistymi pagórkami. Ale nie była to zwykła dolina. Mieszkały w niej bowiem Muminki. Istoty zupełnie niepodobne do

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA ANETA ANTOSIAK W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA Copyright by CeTVbja\T8Wh^TVl]ab 4eglfglVmaTF^XaX Żory 2013 ISBN 978-83-63-171-32-2 www.skene.com.pl e-mail: pracownia@skene.com.pl Wydawca

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

KODEKS PRZEDSZKOLAKA KODEKS PRZEDSZKOLAKA 1. ZACHOWANIA W SALI a. PODCZAS ZABAW SWOBODNYCH I ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH b. PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW 2. ZACHOWANIA W ŁAZIENCE 3. ZACHOWANIA W SZATNI 4. ZACHOWANIA PODCZAS POBYTU NA

Bardziej szczegółowo

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215 Tadeusz Kantor Tadeusz KANTOR Alaube żeby tylko ta chwila szczególna nie uleciała, jest przed świtem godzina 4 ta nad ranem - ta szczególna chwila, która jest w ą t i

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH

CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH CO ROBIĆ W NAGŁYCH WYPADKACH ZDROWIE DOM PRZESTĘPSTWA KATASTROFY PODRÓŻE NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA KOMPUTERY pierwsza pomoc pomoc osobom rannym Niosąc pomoc osobie rannej, zachowujemy spokój i działamy

Bardziej szczegółowo

GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE Nr 1/2015 GAZETKA BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE Drodzy rodzice. Oddajemy Wam pierwszy numer naszej przedszkolnej gazetki pt. Bezpieczne Przedszkole, w której chcemy informować o ważnych sprawach dotyczących zdrowia

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

Narkotykom - NIE. Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik

Narkotykom - NIE. Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik Narkotykom - NIE Scenariusz przedstawienia antynarkotykowego autorstwa uczniów klasy IID Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i p. Małgorzaty Płuciennik Wprowadzająca: Witam, chcielibyśmy przedstawić Wam

Bardziej szczegółowo

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2 1 Fabryka Nowy dom zabawek... Imię i nazwisko ucznia...... Klasa Suma punktów Nowy dom...... Data Ocena Informacja do zadań od 1. do 6. Państwo Leśniewscy sprzedali mieszkanie w bloku i kupili działkę

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE

SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE SCENARIUSZ JASEŁEK pt.: NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE SCENA I W tle słychać kolędę Cicha noc, po chwili wchodzą Maryja i Józef, rozmawiają ze sobą Tyle juŝ dni chodzimy od domu do domu, Józefie i nikt nie

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Lekcja numer 3 Poznajemy godziny i pytamy o nie. Rozmawiamy o tym, co mamy w zwyczaju robić każdego dnia. 0 zero 1 jeden 2 dwa 3 trzy 4 cztery 5 pięć 6 sześć 7 siedem

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować Andrzej Dembończyk SZAROLTKA Z HERBATĄ (teatr absurdu) Osoby: Dawid Daria Marek Marlena Kelnerka

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych

Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA POBYTU DZIECKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pępowie Pępowo 2012

Bardziej szczegółowo

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu W przedszkolu obowiązuje Kodeks przedszkolaka, w którym zawarte są, jednakowe dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, normy dotyczące: zachowania

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem Informacje dla ucznia SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ewa jest chora 1. Sprawdź,

Bardziej szczegółowo

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny.

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny. Kwestionariusz jakości życia A Ból Pięć pytań w tej części dotyczy ostatniego tygodnia. 1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? O 1 dzień w tygodniu lub mniej O 2-3 dni w tygodniu

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Zagadka trzynasta, czyli kto popsuł latawiec?! Dla detektywa

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie teatralne "Świąteczny upominek" WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA:

Przedstawienie teatralne Świąteczny upominek WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA: Przedstawienie teatralne "Świąteczny upominek" WG OPOWIADANIA O. HENRY EGO UPOMINEK ŚWIĄTECZNY OSOBY OBSADA: JOHN MŁODY JOHN STARY DELLA MŁODA (JEGO ŻONA) DELLA STARA AGATA DZIECKO (ICH CÓRKA) AGATA MŁODA

Bardziej szczegółowo

Złotowłosa i trzy niedźwiadki

Złotowłosa i trzy niedźwiadki Bajka dla dzieci w SignWritingu Złotowłosa i trzy niedźwiadki Książeczka z kolorowankami i kartami pracy w polskim języku migowym SignWriting Poziom I Tłumaczenie na język polski i polski język migowy:

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY PIERWSZAK

BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał

Bardziej szczegółowo

RUCH KOŁOWY I AUTOBUSY W III ALEI

RUCH KOŁOWY I AUTOBUSY W III ALEI RUCH KOŁOWY I AUTOBUSY W III ALEI Nie tylko w Częstochowie rugowano autobusy z reprezentacyjnych ulic miast działo się tak w całej Europie, tyle, Ŝe w latach 70. i 80. I niemal wszędzie konsekwencje były

Bardziej szczegółowo

do trzech razy sztuka...

do trzech razy sztuka... T O, C O L U B I M Y do trzech razy sztuka... Tu musiało się wtrącić przeznaczenie. Ten sam dom wybrali trzy razy, myśląc, że to różne wille. Kiedy go zobaczyli w naturze, polubili się od razu. Pozostało

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM CELE: 1. Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. 2. Zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania. Upały Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać

Bardziej szczegółowo

I.6. W Krakowie, na Rynku Miejscownik liczby pojedynczej i mnogiej

I.6. W Krakowie, na Rynku Miejscownik liczby pojedynczej i mnogiej I.6. W Krakowie, na Rynku Miejscownik liczby pojedynczej i mnogiej I. W tabeli proszę znaleźć pary rzeczowników w formie mianownika i miejscownika. Poniżej proszę napisać te pary wraz z przyimkiem. przystanek

Bardziej szczegółowo

Łódź podwodna T2M RC Sub Explorer

Łódź podwodna T2M RC Sub Explorer INSTRUKCJA OBSŁUGI Łódź podwodna T2M RC Sub Explorer Numer produktu: 231189 Strona 1 z 9 Zawartość zestawu Uwaga! 1. Zestaw zawiera małe części, które mogą okazać się niebezpieczne w razie przypadkowego

Bardziej szczegółowo

CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI

CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI CZYSZCZENIE UKŁADU KLIMATYZACJI PoniewaŜ z klimatyzacji zaczęło mi lekko pośmierdywać uznałem, Ŝe czas zabić co nieco Ŝyjątek w układzie Podpytałem kilku ludzi zajmujących się klimą i kolegę z ASO Renault

Bardziej szczegółowo

Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego

Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego Dziecko do lat 7 nie powinno samodzielnie poruszać się po drogach, powinno znajdować się pod opieką rodziców, starszego rodzeństwa lub kolegów. W drodze do

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą DZIEŃ BEZ CIEBIE Dzień bez Ciebie Dzień bez Ciebie jakoś tak szary to brak mej części i mało widzę co istnieje najpiękniej gdy nie błyszczą Twe słowa tylko przy Tobie nie wiem czy się martwić to myśli

Bardziej szczegółowo

CIENIE W CISZY. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl

CIENIE W CISZY. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl CIENIE W CISZY scenariusz oryginalny Arkady Barszcz +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl Arkady Barszcz 2011 Z ROZJAŚNIENIA: 2 1. PL. ULICA DZIEŃ (SEN HELENY) Miasto w godzinach szczytu. LUDZIE spieszą

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. DOBRE MANIERY DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. GRZECZNOŚĆ: dobre maniery i taktowne zachowanie. Dobre maniery świadczą o szacunku

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU. Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań.

AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU. Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań. AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań. ŚMIECI i śmiecenie Zastanowimy się i sprawdźmy, czy nasza szkoła

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. 02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. paniami powitały

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B Ćwiczenie 1 ZMODYFIKOWANA DESKA - pozycja A Oprzyj ciężar ciała na łokciach ułożonych tuż pod barkami i na palcach stop ciało ma tworzyć jedną prostą linię! Utrzymując jedynie tę pozycję, angażujesz mięśnie

Bardziej szczegółowo

Czyszczenie bez chemii

Czyszczenie bez chemii Czyszczenie bez chemii Czarne Orły,,Czyszczenie fug 0,5 litra octu spirytusowego 10% soda oczyszczona 0,5 litra wody Mieszamy wodę i ocet, zrobiony płyn wlewamy do butelki. Spryskujemy fugi następnie posypujemy

Bardziej szczegółowo

INNY. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl

INNY. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl INNY scenariusz oryginalny Arkady Barszcz +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl Arkady Barszcz 2014 Z ROZJAŚNIENIA: 2 1. WN. HERBACIARNIA WIECZÓR (SEN DANIELA) PUNKT WIDZENIA DANIELA. DANIEL (20) otwiera

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Moja bezpieczna droga do przedszkola

Moja bezpieczna droga do przedszkola Poezja rodzinna Moja bezpieczna droga do przedszkola 1 PO DRODZE Kosi kosi łapci idą dzieci do babci. Idą do babci drogą, bo nie ma chodnika. Nadziwić się nie mogą, że auto pędzi i znika. - Kto nauczył

Bardziej szczegółowo

Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz

Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz Lodowy smok Za krokiem krok, za krokiem krok, człapie LODOWY SMOK! Na ogonie ma sople i sapie okropnie, i

Bardziej szczegółowo

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report CHŁOPIEC MIESZKAJĄCY NA WZGÓRZACH MADAGASKARU OPISUJE SWOJE CODZIENNE OBOWIĄZKI, TROSKI I MARZENIA, ORAZ JAK TO SIĘ STAŁO, śe SZKOLNY OGRÓDEK TeleFood SPRAWIŁ, śe DZIECI CZĘŚCIEJ CHODZĄ DO SZKOŁY, LEPIEJ

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1

PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1 PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1 Do egzaminu zgłasza się dwóch przewodników z psami. Podchodzą do sędziego, zatrzymują się w postawie zasadniczej, psy siadają przy nodze.

Bardziej szczegółowo

10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce)

10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce) 10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce) 1 Miasto. Późny ranek. Ruchliwa ulica. Żółty tramwaj jedzie po torze równoległym do ulicy, bardzo blisko samochodów. Siedzący w tramwaju chłopak

Bardziej szczegółowo

0. Planowaliśmy wypad za miasto.. x..ale musieliśmy go przełożyć.

0. Planowaliśmy wypad za miasto.. x..ale musieliśmy go przełożyć. SPÓJNIKI B2 / C1 1. Proszę uzupełnić poniższy tekst odpowiednimi spójnikami: i ale a oraz lecz lub albo.., albo ani.., ani Maria bawiła się z dziećmi w pokoju, (1) Tomasz siedział w fotelu na tarasie (2).

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

Rozmowa ze sklepem przez telefon

Rozmowa ze sklepem przez telefon Rozmowa ze sklepem przez telefon - Proszę Pana, chciałam Panu zaproponować opłacalny interes. - Tak, słucham, o co chodzi? - Dzwonię w imieniu portalu internetowego AmigoBONUS. Pan ma sklep, prawda? Chciałam

Bardziej szczegółowo

Droga Krzyżowa STACJA

Droga Krzyżowa STACJA Kogo wybierasz? Jezusa, czy Barabasza? Kogo w życiu wybierasz? Oto nadszedł ten moment, który może kiedyś w życiu pominąłeś Łatwiej jest przecież nie opowiadać się za żadnym życiem. Łatwiej jest egzystować,

Bardziej szczegółowo

Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie

Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie opracowała: Małgorzata Kowalska Data:. Prowadzący:. Temat: Jesteśmy gotowi udzielać pomocy. Cele: uczestnicy zajęć - potrafią zdefiniować terminy:

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej. 1. niedziela po Trójcy Świętej

Konspekt szkółki niedzielnej. 1. niedziela po Trójcy Świętej Konspekt szkółki niedzielnej 1. niedziela po Trójcy Świętej Główna myśl: Słowo Boże jest obecne w moim życiu. Tekst: 5 Mż 6,4 9 największe przykazanie Wiersz z 5 Mż 6,5: Będziesz tedy miłował Pana, Boga

Bardziej szczegółowo

Od trzech lat nie piszę. Marzę tylko o nowych pomysłach, ale ich nie mam. Wyobrażam sobie jak to by było, gdybym je miał. Niemal czuje ich obecność.

Od trzech lat nie piszę. Marzę tylko o nowych pomysłach, ale ich nie mam. Wyobrażam sobie jak to by było, gdybym je miał. Niemal czuje ich obecność. Od trzech lat nie piszę. Marzę tylko o nowych pomysłach, ale ich nie mam. Wyobrażam sobie jak to by było, gdybym je miał. Niemal czuje ich obecność. Wydaje mi się, że wystarczy kartka papieru i kilka wolnych

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY "Krokus" w GM16

PROJEKT EDUKACYJNY Krokus w GM16 Projekt gimnazjalny Krokus ocalić od zapomnienia jest elementem międzynarodowego przedsięwzięcia Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście i Muzeum śydowskiego Galicja w Krakowie, które przekazują

Bardziej szczegółowo

"Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem..." Pearlic. Reda 2015.

Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem... Pearlic. Reda 2015. CIEŃ Paulina Klecz "Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem..." Pearlic. Reda 2015. Projekt okładki: Łukasz Orzechowski Copyright Paulina Copyright Pearlic Klecz Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM Data: 6.12.2010r Grupa: wszystkie grupy wiekowe Cele ogólne Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości), Prezentowanie własnych

Bardziej szczegółowo

Laura pokiwała głową. Od kilku tygodni codziennie mierzyli Belli temperaturę, bo ich weterynarz, Marek, powiedział, że tak najlepiej sprawdzić, czy

Laura pokiwała głową. Od kilku tygodni codziennie mierzyli Belli temperaturę, bo ich weterynarz, Marek, powiedział, że tak najlepiej sprawdzić, czy Rozdział pierwszy Bella wydaje się taka gruba! Laura popatrzyła pod stołem na Bellę, sukę rasy beagle, która siedziała pomiędzy nogami zebranych. Dyszała i nie wyglądała na zbyt zadowoloną. Brzuszek miała

Bardziej szczegółowo

Grzegorz Ciechowski Obywatel G.C. Album: Obywatel świata UMARŁA KLASA

Grzegorz Ciechowski Obywatel G.C. Album: Obywatel świata UMARŁA KLASA Grzegorz Ciechowski Obywatel G.C. Album: Obywatel świata UMARŁA KLASA minęło juŝ piętnaście lat siadamy znów do szkolnych ław to bardzo fajny pomysł był by zrobić taki zjazd ta pani w rogu - zdaje się

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK SCENA 1 Wieczór. Pod dom Aleksa i Pauliny podjeżdża Maciej. Wysiada z samochodu, idzie do frontowych drzwi. Otwiera mu Paulina. Aleks! Maciej przyjechał! (z góry) Już schodzę!

Bardziej szczegółowo