Laboratorium Artystyczne Black Wolf CMS

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Laboratorium Artystyczne Black Wolf CMS"

Transkrypt

1

2 Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści Wstęp... 3 Logowanie/wylogowanie do/z panelu administracyjnego... 4 Część systemowa... 4 Menadżer stron... 4 Lista wszystkich stron... 5 Dodawanie nowej strony... 6 Usuwanie istniejącej strony... 8 Edycja istniejącej strony... 9 Szablony... 9 Dodawanie nowego szablonu Edycja szablonu Usuwanie szablonu Artykuły Dodawanie nowego artykułu Edycja artykułu Usuwanie artykułu Dodawanie kategorii artykułów Usuwanie kategorii artykułów Edytowanie ustawień kategorii Menadżer plików Dodawanie nowej kategorii Dodawanie nowego pliku do kategorii Lista kategorii Lista plików Struktura kategorii Newsletter Dodawanie nowej grupy Dodawanie a do grupy Edycja a w grupie Dodawanie nowej wiadomości Lista wiadomości Lista wysłanych wiadomości... 25

3 Wysyłanie nowej wiadomości Użytkownicy Lista wszystkich użytkowników Tworzenie nowego użytkownika Edycja użytkownika Statusy użytkowników Dodawanie nowego statusu Lista ról (grup) użytkowników Dodawanie nowej roli (grupy) użytkowników System Skrzynka pocztowa Favicon Języki Cache Wersje językowe Wstęp System zarządzania treścią Black Wolf CMS został stworzony z myślą o osobach ceniących połączenie prostoty i intuicyjności zarządzania z wysokim standardem techniczno-funkcjonalnym paneli administracyjnych. Black Wolf CMS spełnia wszystkie współczesne normy budowy oraz organizacji działania systemów zarządzania treścią. Twórcy systemu Laboratorium Artystyczne, dostosowali go również do wymagań kompleksowego zarządzania administracyjnego sklepami internetowymi. Oprócz podstawowych funkcjonalności, Black Wolf CMS został wzbogacony o dodatkowe, autorskie rozwiązania, które mogą znacznie ułatwić pracę z systemem. Do tej charakterystyki należy również dodać możliwości związane z responsywnym designem samego panelu, jak i strony, której on dotyczy. W dobie funkcjonowania urządzeń mobilnych niezwykle istotne jest stworzenie odpowiedniej optymalizacji dla stron internetowych tak, aby umożliwić użytkownikowi komfortowe korzystanie i administrację z panelu w każdych warunkach.

4 Logowanie/wylogowanie do/z panelu administracyjnego Aby zalogować się do panelu administracyjnego, należy wejść na adres swojego serwisu/sklepu np. i dopisać / admin/. Cały adres powinien wyglądać następująco: admin/. Po wejściu do panelu administracyjnego wyświetli się okno logowania. Wpisujemy swój login i hasło, i od tego momentu możemy korzystać z panelu administracyjnego. Aby wylogować się z panelu administracyjnego w górnym menu w sekcji Zarządzaj wybieramy zakładkę. Część systemowa Menadżer stron Menadżer stron jest to moduł służący do moderowania, czyli obsługi serwisu internetowego. W tym miejscu można tworzyć zupełnie nowe strony oraz usuwać lub edytować już te istniejące.

5 Lista wszystkich stron Aby wyświetlić listę wszystkich stron, należy kliknąć w przeznaczony do tego przycisk. W środkowej części strony wyświetli nam się lista oraz kilka opcji do wyboru: Pokaż x pozycji miejsce, w którym ustalamy ile stron ma się pokazywać na liście; Id numer strony; Nazwa nazwa strony; Rodzic nazwa strony, do której należy w/w strona; Przykład: Strona Firma posiada podstrony O nas oraz Wiadomości. Oznacza to, że strona Firma jest rodzicem stron O nas oraz Wiadomości. Typ strony np. artykuł, galeria, pusta; Akcje akcje jakie można wykonać na stronie; Pierwsza ikona odpowiada za ustawienie aktywności strony. W tym miejscu można ustawić czy strona ma być widoczna, czy też nie. Druga ikona odpowiada za zmianę nazwy strony. Trzecia ikona odpowiada za zmianę ustawień strony. Czwarta ikona umożliwia usunięcie strony.

6 Dodawanie nowej strony W górnej części panelu administracyjnego należy kliknąć przycisk Menadżer stron. Po kliknięciu strona odświeży się, a po lewej stronie wyświetli się menu o nazwie Zarządzaj, w którym to należy kliknąć Dodaj nową stronę. W środkowej części strony pojawi się kilka opcji, które należy uzupełnić. Rodzic strona, do której przypinamy kolejną nowo utworzoną stronę; Typ strony lista możliwych form jakie może przybrać strona, tj. newsletter, artykuł, lista artykułów, galeria zdjęć lub inne; Aktywna w tym miejscu należy ustawić czy strona ma być widoczna dla użytkowników, czy nie; Od oraz do wpisane w polach daty determinują czas w jakim strona ukazuje się użytkownikom; Nazwa strony wyświetlana nazwa strony;

7 Przyjazny link link przyjazny dla przeglądarek, który pomaga w pozycjonowaniu strony (to pole należy zostawić puste, a system po zapisaniu strony sam je uzupełni); Szablon pole wyboru szablonu (wyglądu), z którego będzie korzystała strona; Przekierowanie to pole należy zostawić puste i uzupełnić dopiero po wgraniu nowej strony; Zdjęcie strony zdjęcie, które ma się wyświetlić na tej stronie, np. zdjęcie artykułu; Ikonka w menu ikonka, która będzie się wyświetlać obok nazwy strony w menu głównym; Czy ukryta ustawienie tak spowoduje, że do strony będzie można dostać się tylko poprzez podanie jej adresu, np. Strona nie będzie wyświetlana w menu. Ustawienie nie zagwarantuje natomiast, że się tam pojawi; Czy wymaga zalogowania miejsce, w którym należy ustawić czy dostęp do strony wymaga zalogowania się do serwisu, czy też nie; Kolejność po zaznaczeniu auto system automatycznie umieści stronę w menu pod ostatnim elementem. Po wpisaniu konkretnej liczby strona będzie wyświetlać się w przyporządkowanej jej kolejności (np. cyfra 3 przyporządkuje stronę jako trzecią w kolejności); Po poprawnym wypełnieniu wszystkich pól należy kliknąć przycisk Zapisz. Po tej operacji strona zostanie dodana.

8 Usuwanie istniejącej strony Aby usunąć istniejącą stronę, należy wejść w moduł Menadżer stron w górnej części panelu administracyjnego. Z menu Struktura strony należy wybrać stronę, która ma zostać usunięta. Następnie w środkowej części panelu administracyjnego klikamy przycisk usuń. Po chwili ładowania pojawia się nowe okno, w którym trzeba wybrać opcję usuń.

9 Edycja istniejącej strony Aby edytować istniejącą stronę należy wejść do Menadżera stron w górnej części panelu administracyjnego. Z menu Struktura strony należy wybrać stronę, którą chcemy edytować. Po kliknięciu na nazwę strony przeznaczonej do edycji, w środkowej części panelu administracyjnego pojawia się kilka opcji oraz menu poziome. Dodatkowo możemy wybrać w jakim języku będziemy edytować treść strony. Po wypełnieniu interesujących nas pól, klikamy w przycisk zapisz zmiany w dolnej części ekranu. Zakładka dane podstawowe Po kliknięciu w zakładkę Dane podstawowe wyświetla się kilka opcji z możliwością ich edytowania. Wszystkie te opcje są szerzej opisane w rozdziale Dodawanie nowej strony. Szablony Klikając w zakładkę przenosimy się do modułu szablonów. Szablony to wyglądy poszczególnych stron, artykułów, galerii i innych dodatków.

10 Struktura szablonów to spis wszystkich ich kategorii. Klikając w znak "+" możemy rozwinąć listę szablonów należących do podanej kategorii. Dodawanie nowego szablonu Aby zdefiniować nowy szablon, należy kliknąć przycisk Po kliknięciu pojawi nam się kilka opcji do uzupełnienia. w menu Zarządzaj. Nazwa szablonu nazwa jaką przyjmie nowo stworzony szablon; Rodzic kategoria szablonów do jakiej zostanie przypisany nowy szablon; Plik *.tpl plik umieszczony na serwerze, który definiuje wygląd jaki przyjmie nowy szablon; Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy Zapisz. Edycja szablonu Aby edytować istniejący szablon należy kliknąć jego nazwę w menu.

11 Pojawi się kilka opcji do uzupełnienia. Nazwa szablonu jest to nowa nazwa szablonu; Plik *.tpl nowy plik umieszczony na serwerze, który definiuje wygląd jakim będzie się posługiwał szablon; Po wybraniu wszystkich opcji klikamy Zapisz zmiany. Jak już pewnie zauważyliście po wybraniu edycji szablonu pojawiło się dodatkowe menu w środkowej części strony. Dane podstawowe część poświęcona edycji szablonu, który przed chwilą zmodyfikowaliśmy; Lista modułów lista wszystkich dodatków, które dodaliśmy do szablonu; Lista podszablonów lista podstron, które zostały podpięte do szablonu; Usuwanie szablonu Aby usunąć dany szablon, tak samo jak w przypadku edycji, wybieramy go w menu oraz klikamy przycisk.

12 Artykuły Dodawanie nowego artykułu Aby dodać nowy artykuł należy wejść w zakładkę Artykuły w górnym menu. Po chwili pojawi nam się lista wszystkich artykułów. Klikamy w lewym menu w opcję Dodaj nowy artykuł. Nazwa artykułu jest to tytuł artykułu. Nazwa artykułu 2 jest to podtytuł artykułu. Kategoria jest to kategoria do której przypiszemy nasz artykuł. Data wydarzenia jeżeli artykuł jest w formie wydarzenia to wpisujemy tutaj datę wydarzenia, dzięki temu artykuł pojawi się w danym dniu w kalendarzu wydarzeń. Datę podajemy w formie (yyy-mmmdd). Aktywny ustawiamy czy artykuł ma być aktywny czy nie. Priorytet ustawiamy czy artykuł ma nadany priorytet, oznacza to że jeżeli nadamy priorytet będzie on wyświetlany wyżej. Edycja artykułu Aby edytować artykuł należy wejść w listę artykułów, wybrać interesujący nas artykuł oraz kliknąć ikonkę ołówka. Po chwili pokaże nam się okno edycji artykułu.

13 Jak widać pojawiło nam się dodatkowe menu z dwoma zakładkami. Zakładka Edycja artykułu służy do zmieniania treści artykułu, zakładka Meta dane artykułu służy do zmieniania danych które będą pozycjonowały dany artykuł w wyszukiwarkach. Zacznijmy od edycji treści artykułu: Data dodania jest to data dodatnia artykułu. Aktywny ustawiamy czy artykuł ma być aktywny/widoczny na stronie czy nie. Nazwa artykułu ustawiamy tutaj nazwę artykułu. Data wydarzenia ustawiamy tutaj datę wydarzenia (w przypadku gdy artykuł jest w kategorii Wydarzenia. Nazwa artykułu jest to podtytuł artykułu. Zdjęcie jest to zdjęcie artykułu. Kategoria ustawiamy w jakiej kategorii ma się znajdować artykuł Kolejność - ustawiamy tutaj kolejność wyświetlania artykułu. Link zewnętrzny podajemy tutaj link zewnętrzny do artykułu, w przypadku gdy artykuł jest pobrany z innej strony.

14 Wymaga zalogowania ustawiamy tutaj czy artykuł jest wyświetlany dla użytkowników zalogowanych czy dla wszystkich. Priorytet ustawiamy tutaj priorytet wyświetlania. Opis skrócony podajemy opis który będzie się wyświetlał w Zajawkach artykułu.

15 Opis pełny podajemy pełny opis artykułu. Tagi podajemy tagi arykułu. Po wypełnieniu wszystkich danych klikamy przycisk Zapisz zmiany. Przejdźmy teraz do ustawień meta danych artykułu, aby to zrobić klikamy w drugą opcję w menu Meta dane artykułu. Słowa kluczowe są to słowa po jakich artykuł będzie pozycjonowany w wyszukiwarkach internetowych. Opis jest to opis artykułu, który będzie się wyświetlał w wyszukiwarkach internetowych. Po uzupełnieniu danych klikamy Zapisz zmiany. Usuwanie artykułu Aby usunąć artykuł wybieramy go z listy i klikamy w ikonkę czerwonego krzyżyka. Po chwili wyświetli nam się okienko potwierdzające. Akceptujemy artykuł został usunięty. Dodawanie kategorii artykułów Aby dodać nową kategorię artykułów należy kliknąć w lewym menu w Dodaj nową kategorię, po chwili pokaże nam się okno w którym należy uzupełnić dane.

16 Nazwa kategorii jest to nazwa kategorii Rodzic jest to nadrzędna kategoria do której przypiszemy nową kategorię (dzięki tej opcji możemy budować drzewiastą listę kategorii ). Aktywna ustawiamy czy kategoria ma być aktywna czy nie. Po uzupełnieniu wszystkich pól, klikamy dodaj. Usuwanie kategorii artykułów Aby usunąć interesującą nas kategorię w lewym module o nazwie Struktura kategorii wybieramy kategorię którą chcemy usunąć. Klikamy w jej nazwę, po chwili zostaniemy przeniesieni do ustawień tej kategorii. Na górze widzimy dodatkowe menu, klikamy w Dane podstawowe i na samym dole klikamy w jasnoczerwony przycisk Usuń. Edytowanie ustawień kategorii Aby edytować ustawienia wybranej kategorii wyszukujemy ją w Strukturze kategorii oraz na nią klikamy. Po przeładowaniu strony pojawi nam się w środkowej części strony lista artykułów, które są w tej kategorii, opis kategorii oraz dodatkowe menu.

17 Na pierwszym zrzucie ekranu widać listę artykułów, mamy tam takie pola jak: Id indywidualny numer artykułu Nazwa jest to tytuł artykułu Subname jest to podtytuł artykułu Priorytet jeżeli artykuł ma nadany priorytet jest wyświetlany wyżej Info są tu informacje o dodaniu i modyfikacji artykułu Kolejność ustalamy tutaj kolejność wyświetlania artykułów Akcje są to akcje jakie możemy wykonać na artykule, po najechaniu na daną ikonkę akcji zobaczymy jej opis. Drugi zrzut ekranu pokazuje okienko w którym możemy wpisać opis kategorii. W drugiej zakładce Lista podkategorii mamy listę wszystkich kategorii przypisanych do tej kategorii którą edytujemy. Trzecia zakładka Dane podstawowe :

18 Aktywna ustawiamy czy kategoria ma być aktywna czy nie. Nazwa kategorii ustawiamy nazwę kategorii Zdjęcie ustawiamy tutaj zdjęcie kategorii Rodzic wybieramy nazwę kategorii nadrzędnej do której przypiszemy aktualną kategorię Kolejność ustawiamy kolejność kategorii Link podajemy tutaj link do danej kategorii Własny url archiwum podajemy tutaj zewnętrzny link do archiwum z wpisami Link do kanału RSS podajemy tutaj zewnętrzny link do kanału RSS Pod tymi ustawieniami mamy jeszcze możliwość wpisać opis kategorii. Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy zapisz zmiany. Menadżer plików Menadżer plików to narzędzie służące do zapisu na serwerze potrzebnych nam plików. Można w nim zapisywać pliki graficzne, dokumenty, pliki PDF oraz inne.

19 Aby wejść się do Menadżera plików klikamy w górnym menu przycisk. Po chwili pojawią się informacje o module, lista ostatnich zmian oraz menu boczne i struktura kategorii. Dodawanie nowej kategorii Aby dodać nową kategorię plików klikamy w lewym menu przycisk, a następnie Po chwili pojawi się okienko dodawania nowej kategorii.. Nazwa nazwa nowej kategorii plików; Rodzic nadrzędna kategoria plików; Po poprawnym uzupełnieniu danych klikamy Zapisz. Dodawanie nowego pliku do kategorii Aby dodać nowy plik do istniejącej kategorii należy kliknąć w lewym menu przycisk, a następnie. Po chwili pojawi się nowe okno.

20 Klikamy wybierz pliki i wybieramy pliki, które chcemy wgrać na serwer. Po dodaniu plików klikamy wgraj wybrane pliki do systemu i czekamy aż system wykona operację. Po wgraniu wszystkich plików, wybieramy do jakiej kategorii chcemy je przyporządkować oraz ustawiamy czy mają być aktywne, czy nie. Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich opcji klikamy Zapisz. Lista kategorii Aby zobaczyć listę kategorii klikamy w lewym menu przycisk lista utworzonych kategorii.. Po chwili pojawi się Id unikatowy numer kategorii; Nazwa nazwa kategorii; Rodzic nadrzędny folder kategorii jeżeli widnieje napis brak oznacza to, że kategoria jest położona w głównym folderze; Akcje akcje jakie możemy wykonać na danej kategorii (zostały one opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6). Lista plików

21 Aby zobaczyć listę dodanych plików należy kliknąć w lewym menu przycisk pojawi się lista plików.. Po chwili Id unikatowy numer pliku; Typ rozszerzenie pliku, np. jpg, png, docx, pdf; Nazwa nazwa pliku; Rozmiar rozmiar pliku; Kategoria kategoria, do której został dodany plik; Akcje lista akcji, które możemy wykonać na danym pliku (zostały one opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6). Struktura kategorii Struktura kategorii to lista wszystkich dostępnych kategorii plików. Znajduje się ona w lewej części strony. W tym module możemy w bardzo szybki sposób przenieść się do danej kategorii poprzez kliknięcie w jej nazwę. Jeżeli kategoria ma jakieś podkategorie, to należy kliknąć znaczek "+", aby rozwinąć ich listę.

22 Newsletter Newsletter to wysyłany do wybranej grupy odbiorców. Aby przejść do modułu newsletterów należy kliknąć w górnym menu przycisk. Po chwili otworzy się strona z modułem newsletterów, na której wyświetli się lista grup oraz menu zarządzania. Dodawanie nowej grupy Aby dodać nową grupę odbiorców do newslettera, należy w lewym menu kliknąć przycisk, a następnie po przeładowaniu strony w prawej części ekranu kliknąć przycisk. Po chwili pojawi się nowe okno, w którym należy podać nazwę grupy. Wpisujemy nazwę nowej grupy i klikamy Dodaj. Dodawanie a do grupy Aby dodać adres do grupy, na który ma być wysłana wiadomość, należy kliknąć przycisk. Po chwili pojawi się nowe okno z kilkoma opcjami do uzupełnienia. Grupa grupa, do której dodajemy nowy adres ; Adres podajemy nowy adres ;

23 Potwierdzony ustawiamy czy adres jest potwierdzony, czy nie; Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy Dodaj. Edycja a w grupie Aby edytować wcześniej zamieszczony adres , należy w lewym menu kliknąć, wybrać grupę w jakiej znajduje się do modyfikacji, a następnie kliknąć ikonę z ołówkiem w menu akcji. Wybieramy interesujący nas i ponownie klikamy w ikonę z ołówkiem. Po chwili pojawi się okno edycji. Grupa grupa, w której ma być zapisany; Adres nowy adres ; Potwierdzony ustawiamy czy jest potwierdzony, czy nie. Po poprawnym wpisaniu danych klikamy Zapisz zmiany. Dodawanie nowej wiadomości Aby dodać nową wiadomość, należy kliknąć w lewym menu, a następnie dodawania nowej wiadomości. po prawej stronie. Po chwili pojawi się okno

24 Wpisujemy nazwę wiadomości i klikamy Dodaj. Następnie uzupełniamy pola w oknie, które nam się wyświetliło. Nazwa wiadomości zostaje automatycznie uzupełniona tekstem, który wpisano we wcześniejszym oknie. Uzupełniamy treść wiadomości i klikamy Zapisz zmiany. Lista wiadomości Aby zobaczyć listę wcześniej utworzonych wiadomości, należy kliknąć w lewym menu. Po przeładowaniu strony pojawi się lista wiadomości.

25 Id unikatowy numer id wiadomości; Nazwa nazwa i zarazem tytuł wysyłanej wiadomości; Informacje jak sama nazwa mówi w tej kolumnie zawarte są informacje o wysłanej wiadomości; Akcje akcje jakie można wykonać na wiadomości (zostały one opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6). Lista wysłanych wiadomości Aby zobaczyć listę wysłanych wiadomości, należy kliknąć w lewym menu. Lista wyświetli się po przeładowaniu się strony. Id unikatowy numer id wiadomości; Nazwa nazwa i zarazem tytuł wysyłanej wiadomości; Informacje jak sama nazwa mówi, w tej kolumnie zawarte są informacje o wysłanej wiadomości; Akcje akcje jakie można wykonać na wiadomości (zostały one opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6). Wysyłanie nowej wiadomości Aby wysłać wcześniej utworzoną wiadomość do wybranej grupy odbiorców, należy w lewym menu kliknąć. Po chwili pokaże się okno wysyłania wiadomości.

26 Wiadomość wybieramy wiadomość, którą chcemy wysłać; Wyślij do grupy wybieramy grupę odbiorców tej wiadomości; Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy Rozpocznij wysyłanie. Użytkownicy Moduł Użytkownicy służy do obsługi kont użytkowników panelu administracyjnego, edycji ich uprawnień, zmian statusów oraz do zmiany danych osobowych. Aby do niego wejść, należy kliknąć w górnym menu strony. Lista wszystkich użytkowników Aby zobaczyć listę wszystkich użytkowników, należy kliknąć w lewym menu. Id unikalny numer użytkownika; Login login użytkownika zazwyczaj jest nim adres ; Status status użytkownika aktywny lub nieaktywny (jeżeli użytkownik jest nieaktywny jego dane będę wyszarzone); Rola nazwa grupy, do której należy użytkownik; Ostatnie logowanie jak sama nazwa wskazuje, jest to data ostatniego logowania użytkownika do systemu;

27 Akcje akcje jakie można wykonać na danym użytkowniku (wszystkie akcje zostały opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6). W tej części modułu pojawia się również ikonka informująca czy użytkownik jest zalogowany, czy nie. Jeżeli ikonka jest koloru pomarańczowego oznacza to, że użytkownik jest zalogowany, jeśli natomiast szarego - użytkownik jest wylogowany. Tworzenie nowego użytkownika Aby stworzyć nowego użytkownika, należy kliknąć w lewym menu. Po kliknięciu system przeniesie nas do nowej podstrony, na której należy uzupełnić jego dane. Login wpisujemy login nowego użytkownika; Hasło wpisujemy hasło nowego użytkownika (jeżeli nie mamy pomysłu na hasło, możemy je wygenerować klikając przycisk Wygeneruj); Rola wybieramy grupę, do której będzie należał użytkownik; Status ustawiamy status użytkownika aktywny lub nieaktywny; Adres podajemy adres użytkownika; Po wpisaniu prawidłowych danych klikamy Zapisz zmiany. Edycja użytkownika Aby edytować dane użytkownika, należy otworzyć listę użytkowników, wybrać użytkownika do edycji, a następnie kliknąć ikonę z ołówkiem. Po chwili otworzy się nowa strona z menu.

28 Formularz edycji użytkownika w tym miejscu zmieniamy dane użytkownika; Zmiana hasła w tym miejscu możemy zmienić hasło użytkownika; Lista wykonanych akcji lista wykonanych czynności przez użytkownika; Info spis informacji o logowaniu użytkownika; Formularz edycji użytkownika Po wejściu w tą zakładkę pokaże się kilka pól do uzupełnienia. Login wpisujemy nowy login użytkownika; Rola wybieramy nową grupę użytkownika; Status ustawiamy aktualny status użytkownika; Adres wpisujemy aktualny adres użytkownika; Zatwierdzony przez admina zależnie od potrzeb zaznaczamy tak lub nie; Wymuś zmianę hasła jeżeli zaznaczymy tak, to użytkownik przy następnym logowaniu zostanie poproszony o zmianę hasła. Zmiana hasła Aby zmienić hasło użytkownika, należy kliknąć w menu Zmiana hasła. Pojawi się okno umożliwiające wpisanie nowego hasła lub wygenerowanie losowego.

29 Uzupełniamy i klikamy Zapisz nowe hasło. Statusy użytkowników Aby zobaczyć listę statusów użytkowników, należy kliknąć w lewym menu wyświetli.. Po chwili zostaniemy przeniesieni do podstrony, na której się ona Dodawanie nowego statusu Klikamy należy uzupełnić dane. w lewym menu. Po chwili pojawi się okno, w którym Nazwa nazwa statusu; Rodzaj statusu rodzaj akcji jaka ma zostać wykonana na danym użytkowniku, np. dezaktywacja użytkownika lub aktywacja; Czy domyślny ustawiamy czy status ma być domyślnym statusem dla każdego nowego użytkownika. Lista ról (grup) użytkowników Aby zobaczyć listę ról użytkowników, należy w lewym menu kliknąć.

30 Id unikalny numer roli użytkowników; Nazwa nazwa roli użytkowników; Akcje akcje, które można wykonać na każdej roli (zostały one opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6); Dodawanie nowej roli (grupy) użytkowników Aby dodać nową rolę (grupę) użytkowników, należy kliknąć w lewym menu. Po chwili pojawi się kilka opcji do uzupełnienia. Nazwa nazwa roli; Hash nazwa systemowa roli, która może zawierać tylko małe litery, znak podkreślenia oraz cyfry; Dostęp admina jeżeli zaznaczymy tak, to grupa uzyska możliwość zarządzania panelem administracyjnym; Zmiana uprawnień jeżeli zaznaczymy tak, to grupa będzie mogła zmieniać uprawnienia użytkowników; Możliwość dodawania/edytowania/usuwania jeżeli zaznaczymy tak, to dajemy grupie możliwość dodawania/edytowania/usuwania elementów;

31 Po poprawnym wypełnieniu pól klikamy Zapisz. System System to moduł służący do zarządzania ustawieniami systemowymi. Aby do niego wejść, należy kliknąć w górnym menu części strony dodatkowe menu. w sekcji Zarządzaj. Po kliknięciu pojawi się w środkowej Skrzynka pocztowa ustawienia skrzynki pocztowej; Favicon ustawienie faviconu (małej ikony) wyświetlanego po lewej stronie tytułu strony; Języki ustawienia języków strony. Skrzynka pocztowa UWAGA! W przypadku zmiany serwera SMTP lub hasła u dostawcy usług pocztowych należy za każdym razem aktualizować te dane, w przeciwnym przypadku e z serwisu mogą się nie wysyłać!

32 Adres serwera smtp podajemy adres serwera SMTP do skrzynki pocztowej, z której będą wysyłane e do użytkowników, klientów serwisu; Numer portu smtp wpisujemy numer portu serwera SMTP; Adres podajemy adres , z którego będą wysyłane wiadomości do użytkowników, klientów serwisu; Hasło podajemy hasło do skrzynki pocztowej; Domyślny adres podajemy domyślny adres do wysyłki i; Nazwa domyślnego adresu podajemy nazwę jaka ma się wyświetlać zamiast adresu po dostarczeniu wiadomości; Wiadomości na minutę podajemy liczbę wiadomości jaką system ma dostarczać w przeciągu minuty; Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich danych klikamy Testuj połączenie. Jeżeli wynik testu będzie prawidłowy, to zapisujemy zmiany. Favicon Favicon to mała ikonka wyświetlająca się w karcie przeglądarki obok tytułu strony. Aby ją ustawić, należy kliknąć w menu - Favicon. Po przeładowaniu strony wybieramy opcję Wybierz. Wybieramy plik ikonki (zazwyczaj tego rodzaju pliki mają rozszerzenie ".ico") i klikamy otwórz. Po załadowaniu pliku klikamy Zapisz. Po odświeżeniu strony obok jej tytułu pojawi się favicon. Języki Aby zarządzać językami serwisu, należy kliknąć w module System w menu w środkowej części strony przycisk. Po przeładowaniu strony wyświetli się lista wgranych języków.

33 Id unikatowy numer języka; Flaga flaga jaka będzie wyświetlana przy wyborze języka; Nazwa nazwa języka, np. angielski; Nazwa rodzima nazwa rodzima języka, np. english; S oznacza sortowanie, czyli kolejność wyświetlania języków; Akcje akcje jakie można wykonać na danym języku (wszystkie akcje zostały opisane we wcześniejszej części instrukcji str. 6, jedyną nowością jest tutaj akcja Ustaw domyślny). Jeżeli ikona jest żółta, to znaczy że język jest ustawiony jako domyślny, natomiast jeżeli jest szara, to język nie jest domyślnym językiem strony. Cache Cache, czyli pamięć podręczna mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach, o długim czasie dostępu i niższej przepustowości, jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Innymi słowy, system zapisuje informacje, z których prawdopodobnie niedługo będziemy korzystać w pamięci przeglądarki. Robi to po to, żeby nie ładować ich za każdym razem od nowa, co przełoży się na szybszą pracę serwisu. Czasami podczas wgrywania obrazków, usuwania, edytowania czegoś, pamięć może być przyczyną błędów. Warto więc zawsze po dokonanych zmianach, wyczyścić pamięć cache. Aby to zrobić, należy w module systemowym w lewym menu kliknąć okno.. Po przeładowaniu strony pojawi się nowe W tej części modułu wyświetlają się informacje o zapisanych plikach, szablonach, bazach danych, plikach tymczasowych i innych. Aby wyczyścić cache, należy kliknąć Wyczyść.

34 Wersje językowe Wszystkie treści na stronie posiadają dwie wersje językowe polską i angielską, w ustawianiach np. artykułów czy kategorii mamy w środkowej części ekranu nad ustawieniami dwie flagi, zależnie od tego jaką flagę wybierzemy to zmiany będą wprowadzane w danym języku. Przykładem tego jest obrazek niżej:

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią Black Wolf Spis treści Wstęp... 4 Logowanie/wylogowanie do/z panelu administracyjnego... 5 Część systemowa... 5 Menadżer stron... 5 Lista wszystkich stron...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi edicrapro

Instrukcja obsługi edicrapro Instrukcja obsługi edicrapro Pełna kompatybilność z popularnymi przeglądarkami 1 Spis treści 1. Wprowadzenie.... 3 2. Czym jest edicrapro..... 4 3. Logowanie.. 5 4. Tryb administracyjny.... 6 5. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Administracja sklepu

Administracja sklepu Spis treści...3 Logowanie...3 Opcje główne...5 Konfiguracja...5 SEO...6 Opcje...7 Strony...9 Prezentacja produktu... 10 Prezentacja produktów... 11 Wyróżnione produkty... 12 Wyszukiwanie produktów... 13

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja/Instrukcja. @ School CMS

Dokumentacja/Instrukcja. @ School CMS Dokumentacja/Instrukcja @ School CMS Wstęp... 4 1. Instalacja... 5 1.1. Wstępne przygotowanie.... 5 1.2. Instalacja... 5 1.3. Czynności po instalacyjne.... 6 2. Panel Administracyjny... 7 2.1 Menu Główne...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi stron internetowych opartych na systemie Quick.Cms Zawartość

Instrukcja obsługi stron internetowych opartych na systemie Quick.Cms Zawartość Instrukcja obsługi stron internetowych opartych na systemie Quick.Cms Zawartość Logowanie do panelu administracyjnego strony... 2 Modyfikacja wstępnej konfiguracji strony... 3 Zarządzanie stronami... 6

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu SYSTEMU ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ dla użytkowników końcowych

Instrukcja obsługi panelu SYSTEMU ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ dla użytkowników końcowych Instrukcja obsługi panelu SYSTEMU ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ dla użytkowników końcowych Autor: Piotr Krawczyk Wersja dokumentu: 1.3 Data ostatniej modyfikacji: 2013-10-22 Spis treści 1 Wstęp...3 2 Panel administracyjny...3

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX KONFIGURACJA I PODŁA CZENIE (wersja z 12.03.2013r.) 1 Spis treści I KONFIGURACJA... 5 1.Dodawanie i usuwanie afiliatu... 5 2.Ustawienia Agencji... 6 2.1. Dane Agencji...

Bardziej szczegółowo

BasicCMS Podręcznik użytkownika

BasicCMS Podręcznik użytkownika BasicCMS Podręcznik użytkownika Strona 1 z 29 Spis treści Słowo wstępne 1. Opis techniczny 1.1 Wymagania minimalne 1.2 Zgodność generowanych stron 1.3 Przeglądarka 2. Konfiguracja 2.1 Wprowadzenie 2.2

Bardziej szczegółowo

NetSelling - Szybki start

NetSelling - Szybki start NetSelling - Szybki start podręcznik użytkownika Strategie Rozwoju Oprogramowanie: Piotr Kasza i Jakub Derda, Stworzenie marki: Piotr Mendakiewicz i Karolina Tomczak, Manager JV: Piotr Piłasiewicz NETSELLING

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX

WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX WYSZUKIWARKA MERLIN.X & EASY-PAX KONFIGURACJA I PODŁACZENIE (wersja z 06.02.2013r.) 1 Spis treści I KONFIGURACJA...5 1.Dodawanie i usuwanie afliatu... 5 2.Ustawienia Agencji... 6 2.1. Dane Agencji...6

Bardziej szczegółowo

Własna strona WWW w oparciu o CMS

Własna strona WWW w oparciu o CMS Własna strona WWW w oparciu o CMS 1. Uruchomienie własnej strony WWW w oparciu o CMS Do uruchomienia własnej strony WWW, służy Aplikacja do zarządzania kontem w Uczelnianej Sieci Komputerowej ZUT, dostępna

Bardziej szczegółowo

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM instrukcja użytkownika 1 Założenia systemu 1.1 Słownik pojęć 2 Opis modułów 2.1 [Biuro] Projekty 2.1.1 Tworzenie nowego Projektu. 2.2 [Biuro] Zadania 2.2.1 Tworzenie

Bardziej szczegółowo

Własna strona WWW w oparciu o CMS

Własna strona WWW w oparciu o CMS Własna strona WWW w oparciu o CMS 1. Uruchomienie własnej strony WWW w oparciu o CMS Do uruchomienia własnej strony WWW, służy Aplikacja do zarządzania kontem w Uczelnianej Sieci Komputerowej ZUT, dostępna

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SKLEPU INTERNETOWEGO MaxShop

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SKLEPU INTERNETOWEGO MaxShop PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SKLEPU INTERNETOWEGO MaxShop Spis treści I: WSTĘP 1. INSTALACJA SKLEPU 2. LOGOWANIE DO PANELA ADMNISTRACYJNEGO 2.1 PRZYWRACANIE ZAPOMNIANEGO HASŁA 3. WSTĘPNA KONFIGURACJA 3.1 WYŁĄCZENIE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja sklepu internetowego Podręcznik użytkownika

Instrukcja sklepu internetowego Podręcznik użytkownika Instrukcja sklepu internetowego Podręcznik użytkownika Autor: Florian Barletta Edycja polska: Łukasz Mazurowski www.openway.com.pl 2010 SPIS TREŚCI Na wstępie 7 Elementy i terminologia sklepu internetowego

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki. Wersja 7.9

Pierwsze kroki. Wersja 7.9 Pierwsze kroki Wersja 7.9 Spis treści 1 RAZ, DWA GOTOWE!... 3 2 KROK 1. KONFIGURACJA COMARCH ERP OPTIMA... 4 2.1 KONFIGURACJA WSPÓŁPRACY Z COMARCH ERP E-SKLEP... 4 2.1.1 ZAKŁADKA OGÓLNE... 5 2.1.2 ZAKŁADKA

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi edicralite

Instrukcja obsługi edicralite Instrukcja obsługi edicralite Pełna kompatybilność z popularnymi przeglądarkami 1 Spis treści 1. Wprowadzenie 3 2. Informacje o systemie edicra lite... 4 3. Logowanie 5 4. Tryb edycji 7 5. Okno edycji

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 Wersja 1.7 Wrzesień 2013 Copyright TRX Dotyczy programu Automat 2 w wersji 2.2.x TRX ul. Garibaldiego

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski SPIS TREŚCI PLATFORMA INTERNETOWA ABSOLWENT I. Serwis Absolwenta... 2 II. Przygotowanie środowiska

Bardziej szczegółowo

System Comarch OPT!MA v. 2012. Moduł Comarch isklep24 6.1. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00

System Comarch OPT!MA v. 2012. Moduł Comarch isklep24 6.1. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 System Comarch OPT!MA v. 2012 Moduł Comarch isklep24 6.1 Wersja Enterprise 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00

Bardziej szczegółowo

GALACTICA VIRGO. Instrukcja Użytkownika FIRMA I PRODUKT POLSKI 2006-2010 - GALACTICA

GALACTICA VIRGO. Instrukcja Użytkownika FIRMA I PRODUKT POLSKI 2006-2010 - GALACTICA GALACTICA VIRGO FIRMA I PRODUKT POLSKI 2006-2010 - GALACTICA I. INFORMACJE PODSTAWOWE... 4 I.1. Logowanie do systemu... 4 I.2. Budowa okienka... 4 I.2.1. Pasek górnego menu okna...5 I.2.2. Lista i jej

Bardziej szczegółowo

v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA

v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA Spis treści 1. Wstęp...3 2. Rejestracja i wybór planu taryfowego...4 3. Pierwsze logowanie i konfiguracja...5 3.1 Przewoźnicy...6 3.2 Szablony

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO SYSTEMU CMS

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO SYSTEMU CMS INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO SYSTEMU CMS System CMS (Content Managment System) jest to aplikacja internetowa pozwalająca na łatwą aktualizację i rozbudowę strony internetowej. Osoba aktualizująca

Bardziej szczegółowo

System CDN OPT!MA v. 15.1. Moduł e-sklep 3.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00

System CDN OPT!MA v. 15.1. Moduł e-sklep 3.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 System CDN OPT!MA v. 15.1 Moduł e-sklep 3.0 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00 www.comarch.pl/cdn info.cdn@comarch.pl

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Opracował: Paweł Strzyżewski, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., luty 2013 Spis treści Wiadomości wstępne...1 Krótkie omówienie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI DO LocumNet Desktop 5.0. Część II - Podręcznik administratora

INSTRUKCJA OBSŁUGI DO LocumNet Desktop 5.0. Część II - Podręcznik administratora INSTRUKCJA OBSŁUGI DO LocumNet Desktop 5.0 Część II - Podręcznik administratora Część II - Podręcznik administratora... 1 Wstęp... 4 Wymagania systemowe... 5 Quick start co należy zrobić aby szybko zacząć

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA PANELU SKLEPU INTERNETOWEGO V1.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA PANELU SKLEPU INTERNETOWEGO V1.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA PANELU SKLEPU INTERNETOWEGO V1.0 Ostatnia data modyfikacji Strona 1 z 25 Zalecenia i informacje: Do obsługi panelu sterowania zalecamy używanie przeglądarki firmy Google Chrome.

Bardziej szczegółowo

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego)

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego) Spis treści Logowanie... 4 Ustawienia konta...5 Użytkownicy... 7 *Kredyty ( Dodatkowe funkcjonalności - SaldeoSMART)...8 Menu Główne... 8 Dodanie nowego konta dla Firmy - Klienta Biura...10 Wybór formatu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik. wersja 2.0

Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik. wersja 2.0 Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik wersja 2.0 Obowiązuje od 16. 08. 2010 Spis treści: 1. Wprowadzenie... 5 1.1. Słownik... 5 1.2. Logowanie... 6 1.3. Wylogowanie... 7 1.4. Zamówienia modułów

Bardziej szczegółowo