Komputerowe projektowanie schodów WAGEMEYER

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Komputerowe projektowanie schodów WAGEMEYER"

Transkrypt

1 Komputerowe projektowanie schodów WAGEMEYER Schody drewniane

2 Szanowni Państwo!!! Od ponad 20 lat firma Wagemeyer GmbH z siedzibą w Niemczech oferuje program komputerowy do konstrukcji i produkcji schodów. Do tej pory ponad 1000 firm na całym świecie zaufało naszej kompetencji i doświadczeniu w tej dziedzinie i produkuje swoje schody posługując się naszym oprogramowaniem. Proponujemy programy w zakresie konstrukcji schodów drewnianych i stalowych. Jedną z możliwości jest projektowanie schodów krętych wokół centralnego słupa. Przy pomocy tej ulotki chcielibyśmy przekazać Państwu krótką informację na temat jego możliwości a tym samym wzbudzić Państwa zainteresowanie - w założeniu, że Państwo również trudnią się produkcją schodów lub w przyszłości być może taką działalnością się zajmą. Posiadając wymiary klatki schodowej lub otworu w stropie i wyobrażenie klienta, jaki rodzaj schodów chciałby zabudować stajemy przed pierwszym poważnym problemem - mianowicie musimy obliczyć i rozrysować całą konstrukcję schodów. Jest na to dziesiątki sposobów i każdy rzemieślnik robi to po swojemu, kierując się wiedzą a przede wszystkim doświadczeniem -niemniej jednak zajmuje nam to sporo czasu i nie zawsze od razu daje 100 % pewności, że schody będą pasowały - zwłaszcza jeżeli mają lub muszą być trochę bardziej skomplikowane. Tą pracę przejmuje za nas program - wprowadzając tylko podstawowe wymiary w mgnieniu oka otrzymujemy gotowy projekt. W dalszym procesie możemy dopasować wszystkie parametry schodów do naszych wymagań, a przede wszystkim ocenić, czy schody będą odpowiadały normom budowlanym - odstępstwa od nich zostają przez program wychwycone i ukazane w postaci ostrzegającego czerwonego koloru, np. niski prześwit pod stropem, strome schody itd. Gotowy projekt zapamiętujemy na twardym dysku nadając mu dowolną nazwę - zawsze możemy do niego wrócić i go np. zmodyfikować. Następnie możemy zobaczyć gotowe schody na ekranie w postaci trójwymiarowego rysunku i obracając go we wszystkich kierunkach obejrzeć schody z dowolnej perspektywy. Wszystkie elementy schodów można wydrukować w skali 1:1 lub dowolnej pomniejszonej. Otrzymamy w ten sposób szablony, które po naklejeniu na drewno pozwolą nam szybko i dokładnie wyciąć" części potrzebne do produkcji. Wydruki szablonów są tak przemyślane żeby ułatwiały nam pracę. Jako opcję program posiada moduł CNC. Jego zadaniem jest generowanie i przekazywanie danych bezpośrednio do centrum obróbczego CNC, które wycina elementy schodów. Zadaniem obsługującego jest tylko kontrola pracy maszyny i wymiana materiału. Na odwrocie kilka z możliwych przykładów rysunków pokazanie wszystkich możliwości przekroczyłoby znacznie zakres tej ulotki W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt pod poniższymi numerami tel. lub o zapoznanie sie z treścią naszej strony internetowej.

3 Kilka słów o programie Od ponad 19 lat rozwijamy nasze oprogramowanie w oparciu o współpracę z producentami schodów, dzięki czemu jest ono doskonale dopasowane do praktycznych wymagań. Z tego względu już ponad 1000 firm stolarskich na całym świecie zawierzyło naszej kompetencji. Zaoszczędźcie sobie Państwo planowanie schodów "na piechotę"! Przy pomocy naszego programu dokonacie tego w kilka minut i otrzymacie dokładne szablony każdego elementu w skali 1:1. Każdy rysunek został tak przemyślany, żeby ułatwić wykorzystanie go w produkcji - np. miejsca nawiercania otworów są zaznaczane przedłużonymi liniami ułatwiającymi prowadzenie narzędzi. Również organizacja pracy zostanie znacznie ułatwiona. Np. optymalne przygotowanie materiału - program wykonuje rysunki zestawiając elementy schodów w ten sposób, żeby zużycie drewna było jak najmniejsze. Wymagania klienta w dzisiejszych czasach są coraz wyższe - żeby sprzedać swój wyrób trzeba umieć go odpowiednio zaprezentować. I w tym zakresie program ma dużo do zaoferowania, np. gotowe wydruki oferty lub potwierdzenia zamówienia oraz - co szczególnie ważne - trójwymiarową wizualizację schodów w postaci rysunku przestrzennego (możliwość obejrzenia schodów z dowolnej perspektywy) lub opcjonalnie tzw. wizualizację fotorealistyczną - przedstawiającą zaprojektowane schody w kolorze i z uwzględnieniem struktury i rodzaju drewna. Coraz większe znaczenie na polskim rynku zdobywa technologia CNC - w skrócie chodzi o komputerowe sterowanie frezarkami do drewna, tworzyw sztucznych i metali (tzw. centra obróbcze CNC). Oczywiście program posiada (jako opcję) moduł sterowania frezarkami CNC wszystkich Uczących się na rynku producentów. Zaczynamy od projektu Przy pomocy programu jesteście Państwo w stanie w ciągu kilku minut skonstruować schody różnego rodzaju - od prostych poprzez jedno-, dwu- i trójzabiegowe aż do tzw. formy S. Ponieważ w trakcie instalacji program zostaje dopasowany do indywidualnych wymagań klienta poprzez wprowadzenie tzw. parametrów standardowych, wystarczy zmienić tylko te, które od od nich się różnią. Na ogół są to długości i szerokości poszczególnych zabiegów czy ich kierunek (lewo-, prawoskrętne) i typ schodów, czasami grubość drewna czy wymiary słupków itp. Zapewnia to szybkie uzyskanie wymaganego kształtu schodów.

4 Na podstawie wprowadzonych wymiarów program oblicza wszystkie istotne parametry schodów jak wysokość i szerokość stopni, ich liczbę oraz rozkrok (parametr informujący o wygodzie wchodzenia - idealna wielkość to 63 cm, czyli przeciętna dł. ludzkiego kroku). Naturalnie program uwzględnia obowiązujące normy budowlane i informuje o odstępstwach od nich, jeżeli takie wystąpią. Jeżeli został zaprojektowany otwór w stropie, program informuje również o prześwicie między stropem a stopniem znajdującym się pod jego krawędzią. Następnie program proponuje podział stopni po stronie wewnętrznej i zewnętrznej (tzw. rozłożenie stopni). Propozycję tą można na ogół przyjąć bez zmian, jeżeli jednak nastąpi taka konieczność (np. policzka mają być bardziej wyprostowane), to program zapewnia szereg możliwości ich dokonania: począwszy od sposobu obliczania rozłożenia (wzrost szerokości stopnia stały,liniowy lub paraboliczny) poprzez ustalenie minimalnej szerokości stopnia po stronie wewnętrznej aż do ręcznej" korekty stopni. Co dalej... Po zakończeniu etapu projektowania (każdy projekt zostaje zapamiętany) następuje etap przygotowania produkcji. W zależności od posiadanych środków będzie ona odbywała się przy wykorzystaniu szablonów poszczególnych elementów schodów w skali 1:1 lub przy pomocy technologii CNC. Możliwości wydruków w skali 1:1 Policzków z gniazdami stopni i podstopni, otworami pod tralki, otworami montażowymi, różnego rodzaju czopami i wpustami w zależności od konstrukcji Stopni z zaznaczonym położeniem podstopni, otworów pod tralki i słupków Słupków z zaznaczonymi gniazdami stopni, miejscami łączeń np. z policzkiem lub poręczą i miejscami pod nawiercanie otworów montażowych (np. pod dybie lub śruby skręcające) Poręczy (pochwytów) z otworami pod tralki i otworami montażowymi Krzywulców w formie rozwinięcia wszystkich stron z gniazdami stopni, podstopni, otworami pod tralki i montażowymi Rzut z góry wybranych fragmentów lub całych schodów w skali 1:1 (przy całych schodach rysunek dzielony w zależności od szerokości drukarki)

5 Wydruki pomocnicze w skali 1:10 (Format A4 lub A3) Rysunki montażowe: rzut z góry zawierający wszystkie wymiary i najważniejsze parametry rysunek przedstawiający miejsca styku policzków ze ścianami lub miejsca wpustu czopów policzków w ścianach Rysunek opisowy - rzut z góry zawierający główne wymiary i najważniejsze parametry, przewidziany głównie do zaprezentowania klientowi Perspektywa - rysunek schodów z dowolnej strony w 3 wymiarach Oferta dla klienta lub potwierdzenie zlecenia - zawierają pomniejszony rzut i perspektywę bez wymiarowania oraz najważniejsze parametry schodów Rysunki złożeniowe - w celu zmniejszenia zużycia materiału program proponuje optymalne ułożenia np. 2 stopni lub policzka z pochwytem i podaje łączną powierzchnię i gabaryty drewna potrzebnego do ich wyprodukowania. Eksport danych w formacie DXF Format DXF jest standardem w ogólnych programach konstrukcyjnych CAD. Program nasz ma możliwość zapisywania rysunków elementów schodów w tym formacie. Dzięki temu możecie Państwo wczytywać te rysunki w swoje CAD-owskie programy w celu ich dalszej obróbki. Eksport danych dla foto realistycznego przedstawienia schodów Istnieje również możliwość eksportu schodów do programów firm ESIGN lub DICAM, przy pomocy których możemy zobaczyć je w formie "zdjęcia" z uwzględnieniem koloru i struktury drewna (jak to zostało pokazane na rysunku u góry). Jest to szczególnie przydatne w kontakcie z klientem, który dzięki temu może zobaczyć "swoje" schody zanim jeszcze zostaną wykonane. Sterowanie CNC Od roku 1989 zainstalowaliśmy na terenie całej Europy ponad 300 centrów obróbczych CNC różnych producentów. Program nasz na podstawie skonstruowanych schodów generuje kod sterujący tymi centrami, które następnie frezują poszczególne elementy schodów: stopnie, podstopnie, policzka, krzywulce, słupki, pochwyty i prostokątne tralki. Szczególnie ważną rolę odgrywa możliwość frezowania elementów zakrzywionych, jak profilowanych pochwytów czy krzywulców. Ręczne wykonywanie krzywulców wymagało i nadal wymaga fachowej ręki i dużego doświadczenia w pracy z drewnem, dużo czasu i - co za tym idzie - podnosi znacznie koszty produkcji.

6 frezowania elementów zakrzywionych, jak profilowanych pochwytów czy krzywulców. Ręczne wykonywanie krzywulców wymagało i nadal wymaga fachowej ręki i dużego doświadczenia w pracy z drewnem, dużo czasu i - co za tym idzie - podnosi znacznie koszty produkcji Z pomocą naszego programu można tą pracę przekazać do wykonania maszynie. Zakładając, że ręczne wykonanie krzywulca trwa ok. 30 godzin (wraz z wyprofilowaniem w nim kształtu pochwytu) 5-cio osiowa maszyna wykona tą pracę w ciągu godziny. Wliczając w to czas przygotowania materiału, ustawienia go na maszynie i czas wykończenia (szlifowanie i lakierowanie) wykonamy go w ciągu niespełna 3-4 godzin, co stanowi niewiele ponad 10% czasu wykonania ręcznego. Maszynowa obróbka krzywulców wymaga wcześniejszego przygotowania drewnianych szablonów o promieniu odpowiadającym zewnętrznemu promieniowi krzywulca w celu jego umocowania. I tą pracę wykona za nas program - z jego pomocą jesteśmy w stanie frezować szablony z dużą dokładnością i o dowolnych promieniach - im więcej ich będziemy mieli do dyspozycji, tym lepiej będziemy mogli spełniać indywidualne życzenia klienta. Pierwszym etapem produkcji jest frezowanie krzywizny zewnętrznej wraz z gniazdami pod stopnie i podstopnie oraz profilem pochwytu - specjalnie zrezygnowaliśmy z użycia narzędzi o tzw. profilu "omega", ponieważ zmieniają one kształt tych profili na krzywiznach. W tym celu używane jest jedno uniwersalne narzędzie, które frezuje drewno "w kawałkach" dając w końcowym efekcie wymagany profil. Następnie - po ułożeniu w szablonie i przymocowaniu za pomocą wkrętów lub zassaniu podciśnieniem - zostaje poddana obróbce wewnętrzna strona materiału. Dokładne ułożenie materiału na stole maszyny odbywa się przy pomocy lasera konturowego. Można tego dokonać również za pomocą lasera liniowego lub punktowego, jeżeli nie dysponujemy żadnym, program drukuje pozycję dla stawienia ssawek podciśnieniowych, która umożliwia precyzyjne ich ustawienie. Ze względu na istniejące na rynku różne typy frezarek (patrz poniżej) i szeroką lę narzędzi wskazane jest przed zaplanowanym zakupem centrum obróbczego JC skontaktować się z nami w celu dokładnego omówienia wszystkich szczegółów. Chętnie udzielimy Państwu wyczerpujących wskazówek.

7 Wycinanie kształtów w płaszczyźnie stopni (np. pod dywan lub płytę kamienną) i policzków (np. dekorację) Dopasowanie prostokątnych tralek do krzywizny krawędzi policzków i pochwytu Dodatkowo: 3-osiowe (posuw w przestrzeni X-Y-Z) Krzywulce z profilowanym pochwytem (czas ręcznego wykończenia ok. 2godź.) 4-osiowe (posuw w przestrzeni X-Y-Z i obrót głowicy) Wiercenie okrągłych lub frezowanie prostokątnych otworów pod tralki w policzkach i poręczach Wiercenie otworów montażowych (np. pod dybie, śruby łączeniowe idp.) Frezowanie skosów przy belkach (schody nakładane) lub ścięć przy kątach różnych od 90 stopni Profilowanie pochwytów w kształcie "omega" lub "okrągły" 5-osiowe (posuw w przestrzeni X-Y-Z i dowolny skręt głowicy) Krzywulce z profilowanym pochwytem (na gotowo) Poniżej przykłady możliwych rysunków: (Opis rysunku w jeżyku polskim, zawartość w oryginalnym niemieckim, naturalnie w polskiej wersji programu uzyskamy wszystkie napisy na rysunkach również po polsku).

8 Oferta z rzutem i perspektywą

9 Rysunek montażowy

10

11 Wydruk - płyta stopni Pojedyncze stopnie zostają tak ze sobą złożone na płycie, żeby zminimalizować odpad Oprócz tego rysunek podaje wymiary płyty oraz potrzebnych do jej sklejenia paneli. Wydruk - płyta policzek Podobnie jak przy stopniach otrzymujemy płytę ze złożenia policzka i poręczy (pochwytu) z jej wymiarami.

12 Przykład możliwych form schodów w perspektywie:

13

14

15

16

17

18

program do schodów Projektowanie Przygotowanie Produkcji Sterowanie - CNC Odpowiednie narzędzie dla każdego profesjonalisty www.staircon.

program do schodów Projektowanie Przygotowanie Produkcji Sterowanie - CNC Odpowiednie narzędzie dla każdego profesjonalisty www.staircon. program do schodów Projektowanie Przygotowanie Produkcji Sterowanie - CNC Odpowiednie narzędzie dla każdego profesjonalisty www.staircon.pl STAIRCON, OPROGRAMOWANIE ALL-IN-ONE Wszystko w jednym programie

Bardziej szczegółowo

Allplan Precast. Podręcznik

Allplan Precast. Podręcznik Allplan Precast Podręcznik Microsoft, Windows, Windows NT, Windows 2000 i Windows XP są znakami handlowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi Microsoft Corporation. BAMTEC jest zastrzeżonym znakiem handlowym

Bardziej szczegółowo

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej Publikacja współfinansowana ze środków UNII EUROPEJSKIEJ w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Plan Rozwoju Politechniki Częstochowskiej Dawid CEKUS Ludwik KANIA Modelowanie bryłowe zespołów

Bardziej szczegółowo

tenado metal Program projektowy dla rzemiosła metalowego

tenado metal Program projektowy dla rzemiosła metalowego tenado metal Program projektowy dla rzemiosła metalowego Prosto Tenado Metal Program projektowy dla rzemiosła metalowego Szybsze rysowanie, prostsze konstruowanie i bardziej precyzyjne dalsze przetwarzanie.

Bardziej szczegółowo

10 ważnych. silniki. Autodesk. Inventor 11. Autodesk. Inventor Professional 11 = lepszy projekt. Styczeń 2007

10 ważnych. silniki. Autodesk. Inventor 11. Autodesk. Inventor Professional 11 = lepszy projekt. Styczeń 2007 Styczeń 2007 Bądź liderem w projektowaniu mechanicznym W środku... Praktyczne podejście do zarządzania danymi 10 ważnych powodów do przejścia z AutoCAD do AutoCAD Mechanical NOWA KSIĄŻKA o Autodesk Inventor

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie do projektowania mebli i zabudów wewnętrznych. Details

Oprogramowanie do projektowania mebli i zabudów wewnętrznych. Details woodcad CAM Oprogramowanie do projektowania mebli i zabudów wewnętrznych Details PL Oprogramowanie 3D do projektowania mebli i zabudów wewnętrznych woodcad CAM oprogramowanie 3D: od konstrukcji po produkcję

Bardziej szczegółowo

Wydawca. Informacja. Prawa autorskie

Wydawca. Informacja. Prawa autorskie Wydawca WETO AG Muth 2 D-94104 Tittling Telefon: +49 8504 9229-0 Internet: www.weto.de Telefax: +49 8504 9229-19 e-mail: info@weto.de Weto Nord GmbH & Co.KG Hefehof 8 D-31785 Hameln Telefon: +49 5151 5852000

Bardziej szczegółowo

Selection Professional. Podręcznik

Selection Professional. Podręcznik Selection Professional Podręcznik Metryka Zastrzegamy sobie wszelkie prawa do niniejszego podręcznika wynikające z praw autorskich. Jakiekolwiek powielanie w całości lub też w części bez uzyskania naszej

Bardziej szczegółowo

Skanery wrota do wirtualnego świata

Skanery wrota do wirtualnego świata ROZWIĄZANIA Skanery wrota do wirtualnego świata TEKST: MICHAŁ RYCHLIK Jeszcze 10 lat temu na pytanie, co kryje się pod pojęciem Inżynierii Odwrotnej zdecydowana większość osób nie potrafiłaby udzielić

Bardziej szczegółowo

W tym kontekście można powiedzieć, że wiedza konstruktora wynika z odpowiedzi na dwa pytania:

W tym kontekście można powiedzieć, że wiedza konstruktora wynika z odpowiedzi na dwa pytania: PROGRAMY Kierunki rozwoju systemów CAD: KBE (cz. III) Kontynuując rozpoczęty w poprzednich odcinkach tego cyklu temat budowy inteligentnego środowiska projektowego w systemach CAD, chciałbym zwrócić uwagę

Bardziej szczegółowo

Program do projektowania i druku etykiet EDYTOR ETYKIET Wersja 3.0 Podręcznik użytkownika

Program do projektowania i druku etykiet EDYTOR ETYKIET Wersja 3.0 Podręcznik użytkownika Program do projektowania i druku etykiet EDYTOR ETYKIET Wersja 3.0 Podręcznik użytkownika Warszawa październik 2003-1 - Zastrzeżenia praw Niniejszego podręcznika ani jego żadnego fragmentu nie wolno powielać

Bardziej szczegółowo

CATIA V5. Przyk³ady efektywnego zastosowania systemu w projektowaniu mechanicznym

CATIA V5. Przyk³ady efektywnego zastosowania systemu w projektowaniu mechanicznym IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TREŒCI KATALOG KSI EK KATALOG ONLINE ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG CATIA V5. Przyk³ady efektywnego zastosowania systemu w projektowaniu mechanicznym Autor: Andrzej We³yczko ISBN:

Bardziej szczegółowo

FORUM NARZĘDZIOWE ISSN 1509-426X

FORUM NARZĘDZIOWE ISSN 1509-426X FORUM ARZĘDZIOWE ISS 1509-426X KWARTALIK IFORMACYJO-TECHICZY UMER 02 (43) 2010 Zamówione materiały F UMER 02 (43) 2010 dostarczamy w 24 godziny! OBERO Robert Dyrda ul. Cicha 15; 88-100 Inowrocław tel.

Bardziej szczegółowo

Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2

Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2 OPROGRAMOWANIE Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2 PRO100 Podręcznik użytkownika Wstęp 1. Wstęp Program PRO100 staraliśmy się stworzyć maksymalnie prosty

Bardziej szczegółowo

Badania i rozwój. Od oprogramowania po serwis techniczny. Seminaria online. rolki klonowane. Wirtualne profilowanie jest już rzeczywistością

Badania i rozwój. Od oprogramowania po serwis techniczny. Seminaria online. rolki klonowane. Wirtualne profilowanie jest już rzeczywistością Magazyn informacyjny przemysłu przeróbki plastycznej Grudzień / 2009 P i s m o d a t a M S h e e t M e t a l S o l u t i o n s G m b H Wstęp Drodzy czytelnicy, Odnaleźć szansę w ciężkich czasach. data

Bardziej szczegółowo

podręcznik użytkownika cz. I

podręcznik użytkownika cz. I podręcznik użytkownika cz. I Prawa autorskie 2013, ProGrupa Sp. z o.o. Sp. k. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci

Bardziej szczegółowo

10 ważnych. Autodesk Inventor 11. Lipiec 2007. Nowości w Autodesk Inventor Professional 2008. W środku...

10 ważnych. Autodesk Inventor 11. Lipiec 2007. Nowości w Autodesk Inventor Professional 2008. W środku... Lipiec 2007 Bądź liderem w projektowaniu mechanicznym W środku... Nowości w Autodesk Inventor Professional 2008 10 ważnych powodów do przejścia z AutoCAD do Autodesk Inventor Trójwymiarowe projektowanie

Bardziej szczegółowo

SINUMERIK MDynamics. Najwyższa wydajność frezowania powierzchni w jednym pakiecie technologicznym SINUMERIK. www.siemens.pl/sinumerikmdynamics

SINUMERIK MDynamics. Najwyższa wydajność frezowania powierzchni w jednym pakiecie technologicznym SINUMERIK. www.siemens.pl/sinumerikmdynamics SINUMERIK MDynamics Najwyższa wydajność frezowania powierzchni w jednym pakiecie technologicznym SINUMERIK www.siemens.pl/sinumerikmdynamics Spis treści Od pomysłu do gotowego detalu SINUMERIK MDynamics

Bardziej szczegółowo

N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A

N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A ISSN 1644-2555 INDEKS 334928 2009 WYDANIE SPECJALNE bezpłatny dodatek do kwartalnika WARSTWY DACHY i ŚCIANY 2/2009 N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A n i e z b ę d n i k d e k a r z a & c

Bardziej szczegółowo

KATALOG PRODUKTÓW IT

KATALOG PRODUKTÓW IT 2008 KATALOG PRODUKTÓW IT DLA BUDOWNICTWA I NIERUCHOMOŚCI Wydawca: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań, Polska tel. 061 869 20 00, fax 061 869 29 99 info@mtp.pl,

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNIE WSPOMAGANA DOKUMENTACJA KONSERWATORSKA

ELEKTRONICZNIE WSPOMAGANA DOKUMENTACJA KONSERWATORSKA Scientific Bulletin of Chełm Section of Mathematics and Computer Science No. 1/2009 ELEKTRONICZNIE WSPOMAGANA DOKUMENTACJA KONSERWATORSKA ADAM NÓŻKA, KAROLINA BABIARZ Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Bardziej szczegółowo

Modu 9: Szybkie Prototypowanie

Modu 9: Szybkie Prototypowanie Mechatronika Modu 9: Szybkie Prototypowanie podr czniki, wiczenia i rozwi zania (pomys ) prof. dr hab. in. Edward Chlebus dr in. Bogdan Dyba a, dr in. Tomasz Boraty ski dr in. Jacek Czajka dr in. Tomasz

Bardziej szczegółowo

Artur Kowalski. Moduł. Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2. Jednostka modułowa. Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2.

Artur Kowalski. Moduł. Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2. Jednostka modułowa. Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2. Artur Kowalski Moduł Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2 Jednostka modułowa Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2.J2 Poradnik dla ucznia Konsultacja: mgr Radosław Niemczewski 2 1. WPROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

TNC 620. Kompaktowe sterowanie kształtowe dla frezarek oraz wiertarek

TNC 620. Kompaktowe sterowanie kształtowe dla frezarek oraz wiertarek TNC 620 Kompaktowe sterowanie kształtowe dla frezarek oraz wiertarek Marzec 2014 Opisane w tym prospekcie funkcje i dane techniczne obowiązują dla TNC 620 z NC-SW 81760x-01 2 Treść TNC 620... Gdzie może

Bardziej szczegółowo

ROZWIĄZANIA. Od pomysłu do produkcji pod kątem technologii dozowania płynów TEKST: MAREK BERNACIAK ZDJĘCIA: AMB

ROZWIĄZANIA. Od pomysłu do produkcji pod kątem technologii dozowania płynów TEKST: MAREK BERNACIAK ZDJĘCIA: AMB ROZWIĄZANIA Od pomysłu do produkcji pod kątem technologii dozowania płynów Technologiczność konstrukcji Choćby nie wiem jak się konstruktor starał, to nie może sobie za bardzo pozwolić na szaleństwo właściwe

Bardziej szczegółowo

Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie

Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie szkiców na płaszczyźnie... 9 Lekcja 3 -- Linie konstrukcyjne,

Bardziej szczegółowo

Moduł Produkty. Wersja 3.59.305

Moduł Produkty. Wersja 3.59.305 Moduł Wersja 3.59.305 Spis treści Słowo wstępne 4 Charakterystyka modułu 6 1. Przeznaczenie modułu 6 2. Budowa modułu 7 3. Obsługa okien 10 4. Ikony i skróty klawiszowe 16 5. Drukowanie dokumentów 19 Instalacja

Bardziej szczegółowo

CRMadar Instrukcja Obsługi.

CRMadar Instrukcja Obsługi. CRMadar Instrukcja Obsługi. MADAR Sp. z o.o. 41-819 Zabrze, ul. Skłodowskiej 12d/3 Biuro Handlowe: 41-800 Zabrze, ul. Pośpiecha 23 http://www.madar.com.pl e-mail: madar@madar.com.pl tel./fax (0 32) 278-66-65,

Bardziej szczegółowo

Płyty metodą MES PLT. Nemetschek Frilo GmbH www.frilo.de info@frilo.de Version 1/2012

Płyty metodą MES PLT. Nemetschek Frilo GmbH www.frilo.de info@frilo.de Version 1/2012 Płyty metodą MES PLT Nemetschek Frilo GmbH www.frilo.de info@frilo.de Version 1/2012 PLT Płyty metodą MES PLT Uwaga: Niniejsza dokumentacja ograniczona jest do opisu bazującego na Eurokodach, opisy oparte

Bardziej szczegółowo

O CAD, CAM, CAE. dla inżynierów projektantów branży mechanicznej. Raport. Oprogramowanie CAD, CAM, CAE...

O CAD, CAM, CAE. dla inżynierów projektantów branży mechanicznej. Raport. Oprogramowanie CAD, CAM, CAE... O CAD, CAM, CAE dla inżynierów projektantów branży mechanicznej AUTOR: Maciej Stanisławski Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż komputerowe wspomaganie projektowania (CAD), wytwarzania (CAM), analiz

Bardziej szczegółowo