Istotnym źródłem zagrożenia dla osoby, która zaczyna przygodę z rozbudową kompu tera, jest brak doświadczenia i wprawy. Kiedyś trzeba jednak zacząć

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Istotnym źródłem zagrożenia dla osoby, która zaczyna przygodę z rozbudową kompu tera, jest brak doświadczenia i wprawy. Kiedyś trzeba jednak zacząć"

Transkrypt

1

2 Istotnym źródłem zagrożenia dla osoby, która zaczyna przygodę z rozbudową kompu tera, jest brak doświadczenia i wprawy. Kiedyś trzeba jednak zacząć Gruntowna wiedza teoretyczna, rozwaga, dokładność i lektura niniejszego rozdziału powinny ustrzec początkujących monterów przed pomyłkami.

3 instrukcje obsługi (mogą być w pdf) : płyty głównej zakres obsługiwanych mikroprocesorów, rodzaj i wielkości obsługiwanej pamięci operacyjnej RAM, poszczególne funkcje programu BIOS Setup, sposób montażu dodatkowych komponentów, sposób zamontowania płyty i podłączenia przedniego panelu obudowy, konfiguracja zworek lub mikroprzełączników, przywracania płyty do ustawień serwisowych, chipset i jego możliwości (interfejsy pamięci masowych, porty, magistrale itd). monitora, karty graficznej, karty sieciowej karty dźwiękowej.

4 Indukują się na ubraniach i ciele montera. Przeskok iskry między na przykład palcem a układem scalonym może spowodować uszkodzenie sprzętu (przepalenie). Aby poradzić sobie z wyładowaniami elektrostatycznymi, można skorzystać ze stołu montażowego z uziemieniem lub użyć zestawu antyelektrostatycznego. Zestaw taki składa się z uziemionej maty, którą łączy się przewodem z obudową, oraz opaski zakładanej na nadgarstek Stół montażowy trzeba utrzymywać w czystości, a wszystkie komponenty zawierające układy scalone powinny być chwytane za metalowe elementy montażowe. Płytki drukowane, które nie mają takich elementów, należy trzymać za brzegi. W celu wyrównania potencjałów elektrycznych można co jakiś czas dotykać stalowych uziemionych elementów, na przykład obudowy komputera.

5 wkrętak krzyżakowy lub z wymiennymi końcówkami, pinceta próbnik elektryczny

6 wkrętak elektryczny, opaska lub cały zestaw antyelektrostatyczny, zestaw różnych pincet, cążki boczne, przyrząd do obrabiania końcówek przewodów elektrycznych, zaciskarka okablowania sieciowego, wkrętaki zegarmistrzowskie.

7

8 Kurz nadmiernie gromadzi się na wszelkiego rodzaju wentylatorach czy radiatorach Do podstawowych mechanicznych środków czyszczących i konserwacyjnych można zaliczyć: pędzelki, sprzężone powietrze, pałeczki z wacikami, odkurzacz komputerowy. Wykorzystywane są również środki chemiczne: smary silikonowe, środki i pianki czyszczące, antystatyczne środki czyszczące.

9 Zasilanie można ponownie podłączyć dopiero po zamontowaniu w obudowie wszystkich niezbędnych komponentów, po wcześniejszym upewnieniu się czy zostały one prawidłowo osadzone w obudowie i na płycie głównej. Pomyłka może trwale uszkodzić pojedynczego komponent lub nawet kilka podzespołów. Warto pamiętać, aby zasilanie doprowadzić do gotowego komputera za pomocą specjalnej listwy z bezpiecznikiem, a najlepiej za pośrednictwem UPS-a.

10 wkręcenie do obudowy dodatkowych podstawek umieszcza się płytę wewnątrz obudowy jest podłączenie przycisków, diod sygnalizacyjnych i gniazd przedniego panelu obudowy do płyty głównej wyprowadzenia poszczególnych elementów: SPEAKER (głośnik systemowy), POWER (przycisk zasilania), RESET SW (przycisk resetu), POWER LED (dioda zasilania), D. LED (dioda twardego dysku) przedni panel magistrali USB, IEEE1394, wejścia i wyjścia audio, adaptera 1394 (Fire Wire) oraz zintegrowanej lub stacjonarnej karty muzycznej. niektóre komponenty, jak chipset i karty zintegrowane z płytą, wymagają do poprawnego funkcjonowania odpowiednich sterowników. Znajdują się one zwykle na CD/DVD, ale można również pobrać pakiet instalacyjny ze strony producenta. Instalacja przebiega w kilku etapach, gdyż po zainstalowaniu sterowników zwykle należy ponownie uruchomić komputer i po wczytaniu systemu operacyjnego kontynuować proces dla pozostałych podzespołów.

11 Zasilacz należy umieścić w górnej części obudowy w otworze montażowym i przytwierdzić do obudowy wkrętami, niektóre obudowy mają specjalny stelaż unieruchamiający zasilacz za pomocą tylko jednego wkrętu Następnie wtyczkę zasilania podłącza się do gniazda zasilania ATX na płycie głównej. Dodatkowo złącze ATX12V podłącza się do gniazda regulatora napięcia

12

13 Mikroprocesor jest montowany na płycie głównej w gnieździe typu Socket, LGA lub Slot. W przykładzie montowany będzie mikroprocesor filmy Intel przeznaczony dla gniazda LGA775. Na pierwszym etapie należy odblokować klapkę gniazda LGA i umieścić w nim mikroprocesor, dopasowując jego wcięcia do wypustek w gnieździe Po umieszczeniu mikroprocesora w gnieździe należy zamknąć i zabezpieczyć klapkę gniazda. Górną jego część smarujemy niewielką ilością pasty termoprzewodzącej i równomiernie ją rozprowadzamy. Kolejnym etapem jest umieszczenie na nim radiatora i przytwierdzamy go do płyty. Na końcu do gniazda na płycie głównej montujemy zasilanie wentylatora.

14 Gniazda pamięci są tak wyprofilowane, by możliwe było tylko prawidłowe zamontowanie modułu. Ważne jest odpowiednie dobranie modułów pamięci RAM typu DIMM do slotów pamięci płyty głównej. Po włożeniu pamięci do gniazda należy go docisnąć palcami tak, by zatrzaski gniazda zapięły się na bocznych wcięciach płytki pamięciami.

15 Napęd montujemy w szczelinie z otworem 3,5 w obudowie komputera Podłączamy 34-żyłową taśmę do złącza kontrolera stacji dyskietek na płycie głównej. Podłączamy wtyczkę przy której znajduje się przeplot do złącza stacji dyskietek. Podłączamy zasilanie przy pomocy małej wtyczki. Błędne podpięcie nie spowoduje uszkodzeń, ale urządzenie nie będzie działać. Jeśli dioda sygnalizująca odczyt danych świeci bez przerwy już po załączeniu komputera, najczęstszą przyczyną jest właśnie nieprawidłowe podpięcie taśmy sygnałowej.

16 konfiguracja (dyski ATA), zainstalowania go w obudowie komputera, odłączenia go do interfejsu podłączenia zasilania Jedną stronę kabla interfejsu podłącza się do płyty głównej (lub adaptera hosta), drugą przyłącza do napędu. Teraz wystarczy odnaleźć złącze zasilania i połączyć je z gniazdem zasilania dysku twardego. W przypadku napędu ATA będzie a 80-żyłowa (w starszych wersjach 40-żyłowa) oraz złącze zasilania urządzeń peryferyjnych. Do podłączenia dysku SATA lub SAS wykorzystuje się 7-żyłowy kabel i 15-pinowe złącze zasilania

17

18 W przypadku wewnętrznych urządzeń SCSI zasilanie podłącza się za pomocą wtyczki zasilania urządzeń peryferyjnych. Do montażu urządzenia wewnątrz obudowy należy zastosować taśmę z kilkoma wyprowadzeniami zakończoną terminatorem. W przypadku montażu zewnętrznego terminatory montuje się w gniazdach skrajnych urządzeń. Proces konfiguracji przebiega w dwóch etapach: konfiguracji napędu, konfiguracji w programie BIOS Setup płyty głównej. Nie ma potrzeby konfigurowania napędów SATA, ponieważ jeden kanał umożliwia obsługę tylko jednego dysku. W napędach ATA jeden kanał IDE obsługuje dwa urządzenia, w związku z czym należy skonfigurować napędy do pracy z jedną taśmą transmisji danych. Konfiguracji dokonuje się za pomocą zworek, ustawiając kolejno dysk pierwszy jako master, drugi jako slave lub oba jako Cable Select (CS)

19 W przypadku równoległego SCSI istnieje potrzeba ustawienia identyfikatora dla kolejno podłączanych napędów (SCSI ID). Napędy konfiguruje się za pomocą zworek. W przypadku niektórych dysków firm Seagete czy Maxtor automatycznej konfiguracji dokonuje mechanizm Plug and Play. Wszystkie współczesne płyty główne potrafią zidentyfikować i dobrać parametry dysku takie jak rozmiar, liczba sektorów, na główków, cylindrów itd. Mimo to warto wiedzieć, gdzie dokonuje się zmian ustawień w BIOS Setup, gdy pojawią się nieoczekiwane problemy.

20 W przypadku BIOS-u firmy AMI dostęp do ustawień parametrów dysku uzyskamy w następujący sposób: Włączamy komputer i uruchamiamy program BIOS Setup (przycisk Delete). Odnajdujemy opcję Standard CMOS Features. Wybieramy kanał IDE do skonfigurowania, na przykład Primary IDE Master. Opcję Type zmieniamy z Auto na User. Opcje Cylinders, Heads i Sectors mogą być ustawiane ręcznie (dane powinny być podane na etykiecie napędu).

21 Jeżeli urządzenie pracuje pod interfejsem SATA, wystarczy wpiąć przewód danych do płyty i napędu i podłączyć zasilanie W urządzeniu ATA należy skonfigurować napęd za pomocą zworek konfiguracyjnych

22 Najważniejsze to dopasować interfejs karty do gniazda na płycie głównej. Karta pod AGPx8 do optymalnego działania wymaga również gniazda AGPx8, a sprzęt pod PCI-E x16 będzie współpracował tylko z tego typu interfejsem.

23 Montaż zaczynamy od zidentyfikowania złącza interfejsu graficznego na płycie głównej. Przy nowej obudowie komputera na wysokości gniazda należy wyłamać zaślepkę z tylnego panelu. Następnie umieszczamy kartę graficzną w gnieździe i dociskamy tak, by złącze dokładnie wsunęło się w gniazdo magistrali. Na koniec wystarczy zamknąć zacisk zabezpieczający na gnieździe (AGPx4, x8 i PCI-Ex16) i przykręcić kartę do obudowy. Ostatnim zadaniem jest podłączenie monitora do wyjścia karty graficznej. Następnie: podłączamy monitor uruchamiamy system operacyjny Instalujemy sterowniki i oprogramowanie do obsługi karty

24 Kartę dźwiękową umieszczamy najczęściej w gnieździe magistrali PCI. Należy wybrać wolne gniazdo interfejsu i dokładnie wcisnąć w nie złącze karty. Na koniec unieruchamiamy kartę, przytwierdzając wkrętem do obudowy Po uruchomieniu systemu operacyjnego mechanizm Plug and Play wykryje nowy sprzęt, system dysponuje sterownikami karty, zainstaluje ją automatycznie, lub poprosi o włożenie nośnika z oprogramowaniem dla danego urządzenia.

25 instalacja przebiega zazwyczaj standardowo poprzez kolejne kroki kreatora. Pod koniec procesu instalacyjnego może pojawić się prośba o podanie typu posiadanego zestawu głośnikowego, na przykład 2.1, 4.1, 5.1 czy 7.1. Następnie należy do wyjścia karty wpiąć okablowanie nagłośnienia Głośniki przyłączane są za pomocą trzech przewodów z kolorowanych końcówkami minijack. Zielony obsługuje dwa przednie głośniki, czarny dwa tylne, a pomarańczowy głośnik centralny i subwoofer Na ostatnim etapie testuje się zestaw za pomocą programowego miksera karty dźwiękowej.

26 Drukarki, skanery, kamery internetowe i zewnętrzne napędy. Zwykle komponenty współpracują z magistralą USB lub IEEE1394. Nowoczesne interfejsy szeregowe pozwalają na podłączanie urządzeń w czasie pracy komputera (mechanizm Hot Swap), a mechanizm Plug and Play automatycznie wykrywa nowy sprzęt i pozwala zainstalować odpowiednie sterowniki.

27 Sprzętowa - dokonuje się fizycznego czyszczenia radiatorów, wentylatorów i innych komponentów Programowa - za pomocą oprogramowania można na przykład zdefragmentować dane na dysku twardym, opróżnić katalogi tymczasowe lub usunąć nieużywane pliki. Przed użyciem środków czyszczących należy się upewnić, czy nadają się one do konserwacji urządzeń elektronicznych. Środki chemiczne wykorzystywane na przykład do czyszczenia styków elektrycznych powinny być wolne od zanieczyszczeń. Preparaty do czyszczenia sprzętu elektronicznego mają postać płynną, rzadziej występują w aerozo u. Środek czyszczący należy nanosić za pomocą gąbki, irchy itp

28 Do mechanicznego usuwania kurzu z elementów wewnątrz obudowy komputerowej nożna użyć powietrza pod ciśnieniem. Czasami jednak zabrudzenia są tak duże, że należy wymontować sprzęt, na przykład radiator i wentylator, i odkurzyć zabru dzone komponenty - najlepiej miniaturowym odkurzaczem komputerowym lub samochodowym. Kurz zgromadzony na kartach rozszerzeń można usunąć za pomocą małego pędzelka. Zaśniedziałe styki elektryczne można przeczyścić za pomocą wacików nawilżonych ~ czystym alkoholu lub acetonie. Do czyszczenia monitorów można użyć środków antystatycznych, które znacznie zmniejszają ilość kurzu osiadającego na plastikowych częściach.

29 Technik komputerowy powinien umieć zidentyfikować problem i postarać się go usunąć. W diagnozowaniu uszkodzonego sprzętu pomagają doświadczenie, oprogramowanie diagnostyczne i osprzęt diagnostyczny. Dodatkowym ułatwieniem jest posiadanie prawnych części zamiennych, które umożliwią zdiagnozowanie problemu na poziomie sprzętowym. Producenci sprzętu komputerowego do przytwierdzania elementów elektronicznych na płytach drukowanych używają techniki zwanej lutowaniem powierzchniowym, przez co naprawa takich urządzeń jest właściwie niemożliwa. Z tego względu płyty główne, twarde dyski, moduły pamięci i mikroprocesory nie podlegają naprawie i po ewentualnym uszkodzeniu należy je zastąpić nowymi.

30 Jeżeli komputer w ogóle nie reaguje na naciśnięcie przycisku Power na obudowie, to należy wziąć pod uwagę następujące przyczyny usterki: 1. Kabel zasilania nie został włączony do gniazdka prądu elektrycznego. 2. Dodatkowy przełącznik na zasilaczu jest wyłączony. 3. Nieprawidłowo podłączono przycisk Power do pinów panelu na płycie głównej. 4. Przepalił się bezpiecznik w listwie zabezpieczającej. 5. Nastąpiła awaria zasilacza. 6. Nastąpiła awaria płyty głównej.

31 Pierwszym oprogramowaniem diagnostycznym, które uruchomi się automatycznie po włączeniu komputera, jest procedura POST zawarta w BIOS-ie płyty głównej. Jeżeli wykryje nieprawidłowości, sygnalizuje je w postaci dźwiękowej lub wizualnej. W celu rozszyfrowania alarmu należy zajrzeć do instrukcji płyty głównej i odszukać znaczenie alertu. Dodatkowo BIOS może na ekranie wyświetlać komunikaty o problemie. Opis sygnalizacji dla BIOS-ów różnych producentów można odnaleźć pod adresem:

32 1. Nie podłączono myszy lub klawiatury; ewentualnie podłączono je nieprawidłowo. 2. Brakuje mikroprocesora lub jest on uszkodzony. 3. Nieprawidłowo zamontowano moduły pamięci, pamięć jest niesprawna lub w ogóle jej brakuje. 4. Nieprawidłowo zamontowano jedną z kart rozszerzeń lub karta jest uszko dzona. 5. Brak karty graficznej, karta jest uszkodzona lub niedokładnie zamontowano ją w gnieździe magistrali. 6. Błędnie podłączono stację dyskietek lub nie podłączono kabla zasilającego. 7. Pozostawiono dyskietkę w napędzie. 8. Błędnie podłączono dyski twarde lub źle skonfigurowano master/slave. 9. Uszkodzony został MBR24 (ang. Master Boot Record - główny rekord startowy) dysku. 10.Uszkodzony został program ładujący system lub brak systemu na dysku.

33 Podczas inicjacji komputera może się pojawić błąd typu BIOS checksum error (błąd sumy kontrolnej układu CMOS) są problemy BIOS-u z odczytaniem zawartości pamięci VRAM (CMOS), w której przechowywane są ustawienia płyty głównej. W najlepszym przypadku wystarczy wejść do programu BIOS Setup, zapisać ustawienia i problem często znika. Jeżeli to nie pomogło, to należy przywrócić ustawienia serwisowe płyty. Na płycie głównej znajduje się najczęściej zworka, którą należy przełożyć na piny resetujące, a następnie włączyć i wyłączyć komputer - nastąpi reset ustawień (procedura restartu powinna być opisana w instrukcji płyty). Ostatecznie zamiast przełączania zworki można wyciągnąć baterię. Czasami błąd sumy kontrolnej może powodować uszkodzona bateria. Fizyczne uszkodzenie pamięci CMOS jest równoznaczne z wymianą płyty głównej na nową, ponieważ pamięć VRAM wbudowana jest w chipset.

34 Fizyczne uszkodzenie napędu kończy się najczęściej utratą zapisanych informacji lub znacznymi kosztami wynajęcia wyspecjalizowanej firmy odzyskującej dane. Uszkodzenia o charakterze logicznym można usunąć we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że zawsze lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie niż naprawianie. Istnieje kilka zasad, których stosowanie pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii: Prawidłowo mocuj dysk twardy. Pionowy montaż skraca czas użytkowania napędu. Unikaj zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, w których pracuje napęd (optymalne C). Prawidłowo zamykaj system operacyjny. Unikaj sytuacji, w których dysk podczas pracy narażony jest na wstrząsy i uderzenia.

35 Na dyskach twardych występują dwa rodzaje błędów: Błędy logiczne (ang.logical errors, software errors) polegają na uszkodzeniu struktury danych i powodują błędy w działaniu oprogramowania. Nie jest to fizyczne uszkodzenie dysku, a tylko struktury przechowywanych danych. Błędy fizyczne (ang. physical errors, hardware errors) są fizycznymi uszkodzeniami dysku powodującymi częściowe dysfunkcje lub całkowite zatrzymanie działania napędu

36 Symptomy wskazujące na uszkodzenie twardego dysku: Wolny czas zapisu i odczytu. Wydawanie dziwnych dźwięków (stukanie, skrzypienie, zgrzytanie). Pojawianie się błędów zapisu i odczytu. Ograniczony dostęp do danych zapisanych na dysku. Pojawianie się programu sprawdzającego strukturę dysku podczas inicjacji systemu operacyjnego. Wystąpienie przynajmniej jednego z wymienionych objawów powinno skłonić użytkownika do zrobienia kopii zapasowej dysku. Fizyczne błędy na dysku twardym mogą pojawić się z różnych przyczyn: niezależnych od użytkownika: przepięcia elektryczne lub zmęczenie materiału, z którego wykonane są elementy mechaniczne. zła eksploatacja dysku: lekkie uderzenie w obudowę może spowodować przeniesienie drgań na dysk twardy, co przełoży się na wytrącenie głowicy z prawidłowej pozycji i spowoduje wystąpienie błędu logicznego. Zbyt mocne uderzenie może spowodować mechaniczne uszkodzenie nośnika

37 Uszkodzone sektory (ang. bad sectctors) najczęściej są oznaką złej eksploatacji lub starzenia się napędu. Uszkodzonych sektorów nie da się naprawić. Dyski twarde mają zapasowy obszar, na którym alokują uszkodzone sektory, po pewnym czasie zaczyna brakować miejsca na obszarze zapasowym i błędne sektory stają się problemem. Jeżeli uszkodzenia sektorów mają charakter logiczny, można przystąpić do naprawiania dysku we własnym zakresie. Programy do naprawiania dysku nie odzyskują informacji, a starają się jedynie naprawić strukturę dysku, ratując to, co pozostało. W efekcie uzyskamy poprawnie działający dysk oraz część odzyskanych danych, które niefortunnie mogą zostać zapisane na miejscu wcześniej uszkodzonych sektorów. Jeżeli priorytetem są dane, w pierwszej kolejności trzeba się zająć nie naprawą dysku, ale ich odzyskaniem za pomocą specjalnego oprogramowania. Fizyczny kontakt głowicy i ramienia z talerzem, w rezultacie nastąpi mechaniczne uszkodzenie nośnika

38 Częste pojawianie się niebieskiego ekranu oznaczającego wyjątek krytyczny podczas normalnej pracy komputera może wskazywać na fizyczne uszkodzenie pamięci operacyjnej. W celu sprawdzenia pamięci można się posłużyć narzędziem Memtest które jest dostępne pod adresem: Gdy podczas pracy komputera PC następuje jego samoczynny twardy rozruch (komputer wyłącza się i włącza ponownie), najczęstszą przyczyną jest prawidłowe działanie czujnika temperatury wbudowanego w mikroprocesor. Jego zadaniem jest uchronić CPU przed uszkodzeniem. Jeśli zostanie przekroczona pewna wartość temperaturowa, płyta główna powoduje natychmiastowy reset komputera

39 Najczęstsze przyczyny takiego zachowania komputera: 1. Uszkodzeniu uległ wentylator wspomagający radiator zamontowany na mikroprocesorze. 2. Wentylator zaciera się od kurzu i zaczyna wolniej pracować. 3. Między wentylatorem a radiatorem zebrała się warstwa kurzu. 4. System chłodzenia nie został dopasowany do możliwości mikroprocesora i pod czas ciepłych dni nie jest w stanie wydajnie odprowadzać ciepła. 5. W BIOS Setup wprowadzono zbyt mały zabezpieczający próg temperaturowy dla danego modelu mikroprocesora.

40 Może się zdarzyć, że po uruchomieniu komputera dioda zasilania będzie się świecić, wentylatory zadziałają, jednak nie nastąpi inicjacja BIOS-u płyty. Tego typu objawy mogą być wynikiem niewłaściwego działania każdego komponentu, jednak najczęściej za takie anomalie odpowiada częściowo uszkodzony zasilacz. Należy go jak najszybciej wymienić, ponieważ może uszkodzić inne urządzenia.

41 1. Wyciszony głos w systemie lub w oprogramowaniu karty dźwiękowej, 2. Brak zasilania na wzmacniaczu głośników. 3. Nie podłączono okablowania do karty lub nagłośnienia. 4. Błędnie zamontowano okablowanie, na przykład zamiast do wyjścia stereo gło śniki podłączono do wejścia mikrofonowego. 5. Instalacja sprzętu audio nie przebiegła prawidłowo. 6. Istnieje konflikt karty zintegrowanej na płycie z zewnętrzną kartą podłączoną do magistrali PCI - należy w BIOS Setup wyłączyć kartę zintegrowaną z płytą główną

42 1. Kartę graficzną obsługuje stara wersja oprogramowania. Źle dobrano parametry obrazu w ustawieniach karty. Źle dobrano parametry odświeżania monitora. Okablowanie nie zostało prawidłowo zamontowane. 2. Słabej jakości zasilacz powoduje zakłócenia w postaci falującego lub migoczącego obrazu. 3. Nie wyregulowano prawidłowo geometrii obrazu w monitorze (szczególnie CRT). Nie dobrano optymalnej rozdzielczości dla monitora (LCD). 4. Słaby system chłodzący karty powoduje zawieszanie się systemu przy dużym obciążeniu (na przykład w przypadku gry 3D).

43

Montaż, rozbudowa, konserwacja i diagnostyka komputera klasy PC

Montaż, rozbudowa, konserwacja i diagnostyka komputera klasy PC 19 Montaż, rozbudowa, konserwacja i diagnostyka komputera klasy PC Mając wiedzę na temat budowy komputera klasy PC i działania jego podstawowych komponentów, można przystąpić do czynności praktycznych.

Bardziej szczegółowo

Montaż komputera. ITE PC v4.0 Chapter 3 2007 Cisco Systems, Inc. All rights reserved. Cisco Public

Montaż komputera. ITE PC v4.0 Chapter 3 2007 Cisco Systems, Inc. All rights reserved. Cisco Public Montaż komputera 1 Instalacja zasilacza Kroki instalacji zasilacza: 1. Umieścić zasilacz w obudowie. 2. Dopasować otwory w zasilaczu do otworów w obudowie. 3. Przykręcić zasilacz w obudowie odpowiednimi

Bardziej szczegółowo

4.3.3. Montaż mikroprocesora

4.3.3. Montaż mikroprocesora 4.3. Montaż podzespołów qq szczypce zaciskowe umożliwiają mocniejsze dokręcenie (odkręcenie) np. dystansów do płyty głównej w obudowie. Rysunek 4.13. Dodatkowy osprzęt monterski 4.3.3. Montaż mikroprocesora

Bardziej szczegółowo

Jednostka centralna. Miejsca na napędy 5,25 :CD-ROM, DVD. Miejsca na napędy 3,5 : stacja dyskietek

Jednostka centralna. Miejsca na napędy 5,25 :CD-ROM, DVD. Miejsca na napędy 3,5 : stacja dyskietek Ćwiczenia 1 Budowa komputera PC Komputer osobisty (Personal Komputer PC) komputer (stacjonarny lub przenośny) przeznaczony dla pojedynczego użytkownika do użytku domowego lub biurowego. W skład podstawowego

Bardziej szczegółowo

40-przewodowy kabel sygnałowy IDE

40-przewodowy kabel sygnałowy IDE Przed rozpoczęciem Ta Instrukcja szybkiej instalacji ma na celu pomoc w szybkiej instalacji płyty głównej. Należy odnieść się do Karty informacyjnej załączonej do IInstrukcji obsiługi. Bardziej szczegółowe

Bardziej szczegółowo

E-poradnik informatyka

E-poradnik informatyka E-poradnik informatyka Jak złożyć komputer? Pierwszym krokiem jest skompletowanie minimum podzespołów potrzebnych do uruchomienia sprzętu. Oto co będzie potrzebne: obudowa zasilacz płyta główna procesor

Bardziej szczegółowo

KOMPUTER. Zestawy komputerowe podstawowe wiadomości

KOMPUTER. Zestawy komputerowe podstawowe wiadomości KOMPUTER Zestawy komputerowe podstawowe wiadomości Budowa zestawu komputerowego Monitor Jednostka centralna Klawiatura Mysz Urządzenia peryferyjne Monitor Monitor wchodzi w skład zestawu komputerowego

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU DIAGNOZA I NAPRAWA SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU DIAGNOZA I NAPRAWA SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU DIAGNOZA I NAPRAWA SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH Klasa: 1TIR - Technik informatyk Program: 351203 Wymiar: 2 h tygodniowo Podręcznik: Kwalifikacja E.12. Montaż i eksploatacja

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2013 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2013 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA Nazwa kwalifikacji: Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych Oznaczenie kwalifikacji: E.12 Numer zadania: 01 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia

Bardziej szczegółowo

BENQ ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA. Nagrywarka BENQ CD-RW 48x16x48 RETAIL CDRW-4816A

BENQ ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA. Nagrywarka BENQ CD-RW 48x16x48 RETAIL CDRW-4816A Nagrywarka CD-RW 48x16x48 RETAIL CDRW-4816A Dla Windows 48x Prędkość zapisu 16x Prędkość zapisu RW 48x Prędkość odczytu Dziękujemy za zakup napędu CDRW-4816A IDE. W celu zapewnienia jak najdłuższego czasu

Bardziej szczegółowo

18.4. Odzyskiwanie przypadkowo usuniętych plików w systemach Windows Vista i Windows 7

18.4. Odzyskiwanie przypadkowo usuniętych plików w systemach Windows Vista i Windows 7 18.4. Odzyskiwanie przypadkowo usuniętych plików w systemach Windows Vista i Windows 7 W celu przywrócenia usuniętego pliku należy uruchomić menu kontekstowe katalogu, w którym wcześniej znajdował się

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Płyta główna GIGABYTE GA- 8I915G-MF

Instrukcja obsługi. Płyta główna GIGABYTE GA- 8I915G-MF Instrukcja obsługi Płyta główna GIGABYTE GA- 8I915G-MF 1 Dziękujemy za zakup płyty głownej GIGABYTE. Mamy nadzieję, że będą Państwo zadowoleni z użytkowania tego produktu. 1.Instalacja sprzętowa... 3 1.1

Bardziej szczegółowo

Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD

Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD Instrukcja obsługi Nr produktu: 956256 Strona 1 z 5 1. Szczegóły produktu Nr Nazwa Opis 1 Przycisk obsługi Jest to wielofunkcyjny przycisk, którego funkcje zależą od

Bardziej szczegółowo

ZyXEL G-302 v3. Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11g PCI. Skrócona instrukcja obsługi

ZyXEL G-302 v3. Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11g PCI. Skrócona instrukcja obsługi ZyXEL G-302 v3 Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11g PCI Skrócona instrukcja obsługi Wersja 2.0 Edycja 2 5/2006 ZyXEL G-302 v3 informacje ZyXEL G-302 v3 to bezprzewodowa karta sieciowa, przeznaczona do

Bardziej szczegółowo

UPROSZCZONA INSTRUKCJA OBSŁUGI EVOLIS ZENIUS

UPROSZCZONA INSTRUKCJA OBSŁUGI EVOLIS ZENIUS UPROSZCZONA INSTRUKCJA OBSŁUGI EVOLIS ZENIUS Uproszczona instrukcja obsługi Evolis Zenius Spis treści 1 WPROWADZENIE....3 1.1 Wypakowanie....3 1.2 Opis i funkcje drukarki....3 1.3 Instalacja....4 1.3.1

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ Klasa: Program: Wymiar: 1TIR Technikum, Technik Informatyk Program nauczania dla zawodu Technik Informatyk, 351203,

Bardziej szczegółowo

Urządzenia Techniki. Klasa I TI 3. PŁYTA GŁÓWNA. BIOS.

Urządzenia Techniki. Klasa I TI 3. PŁYTA GŁÓWNA. BIOS. 3. PŁYTA GŁÓWNA. BIOS. Płyta główna (ang. motherboard lub mainboard) - wielowarstwowa, laminowana płyta drukowana z odpowiednio przygotowanymi miedzianymi ścieżkami, na której montuje się najważniejsze

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v1 IU SY3

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v1 IU SY3 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v1 Spis treści: 1. Wymagania systemowe...2 2. Parametry techniczne...2 3. Zestaw montażowy...2 4. Montaż czytnika...2 5. Instalacja oprogramowania...3

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 do SIWZ. 1. Stacja robocza 46 szt. NAZWA PRODUCENTA: NUMER PRODUKTU (part number):

Załącznik nr 6 do SIWZ. 1. Stacja robocza 46 szt. NAZWA PRODUCENTA: NUMER PRODUKTU (part number): Załącznik nr 6 do SIWZ 1. Stacja robocza 46 szt. NUMER PRODUKTU (part number): LP. Atrybut Parametr wymagany Opis parametru urządzenia 1. Procesor Min. 2-rdzeniowy, osiągający w teście PassMark CPU Mark

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 5v1 IU.01.04.SY5

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 5v1 IU.01.04.SY5 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 5v1 Spis treści: 1. Wymagania systemowe...2 2. Parametry techniczne...2 3. Zestaw...2 4. Instalacja oprogramowania...3 4.1. Instalacja w systemie

Bardziej szczegółowo

DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO PŁYTA GŁOWNA

DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO PŁYTA GŁOWNA DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO PŁYTA GŁOWNA Rodzaje płyt głownych opis ATX -w komputerach składakach wyższej klasy instaluje się zwykle płyty główne w formacie ATX. Mają one rozmiar 305 x

Bardziej szczegółowo

Rozpoznaj i napraw usterkę

Rozpoznaj i napraw usterkę Rozpoznaj i napraw usterkę 1 2 Komputer się nie uruchamia Objawy: Nie kręcą się wiatraczki, nie słychać odgłosów pracy Przyczyny Awaria zasilania Uszkodzenie płyty głównej 3 Problemy powodowane awarią

Bardziej szczegółowo

dokument DOK 02-05-12 wersja 1.0 www.arskam.com

dokument DOK 02-05-12 wersja 1.0 www.arskam.com ARS3-RA v.1.0 mikro kod sterownika 8 Linii I/O ze zdalną transmisją kanałem radiowym lub poprzez port UART. Kod przeznaczony dla sprzętu opartego o projekt referencyjny DOK 01-05-12. Opis programowania

Bardziej szczegółowo

Budowa i zasada działania komputera Ćwiczenie 3

Budowa i zasada działania komputera Ćwiczenie 3 Budowa i zasada działania komputera Ćwiczenie 3 Komputer widziany oczami użytkownika Montaż komputera procesor wentylator pamięć zasilanie płyty głównej sterowanie płytą główną napędy dysków 1 Wybór płyty

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji. PKZ(E.b)(4)2 Zabezpieczanie dostępu do systemu operacyjnego.

Temat lekcji. PKZ(E.b)(4)2 Zabezpieczanie dostępu do systemu operacyjnego. ROZKŁAD MATERIAŁU Diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej Technik informatyk 3503 Kwalifikacja pierwsza - (E.) Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych Opracował:

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v2 IU SY3

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v2 IU SY3 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3v2 Spis treści: 1. Wymagania systemowe...2 2. Parametry techniczne...2 3. Zestaw montażowy...2 4. Montaż czytnika...2 5. Instalacja oprogramowania...3

Bardziej szczegółowo

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA INSTYTUT TELEINFORMATYKI I AUTOMATYKI SYSTEMY WBUDOWANE Prowadzący: mgr inż. Waldemar Szylberg Grupa szkoleniowa: I7X3S1 Grupa: 1 Autorzy: Pol Grzegorz Sołowiej Kamil Staszczyk

Bardziej szczegółowo

KOMPUTER. jaki jest, każdy widzi. Mówiąc komputer, mamy najczęściej na myśli zestaw... urządzeń podłączonych jednocześnie do jednostki centralnej.

KOMPUTER. jaki jest, każdy widzi. Mówiąc komputer, mamy najczęściej na myśli zestaw... urządzeń podłączonych jednocześnie do jednostki centralnej. Budowa komputera Budowa i peryferia Mówiąc komputer, mamy najczęściej na myśli zestaw... KOMPUTER jaki jest, każdy widzi. urządzeń podłączonych jednocześnie do jednostki centralnej. Komputer - budowa i

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3 IU.02.01.SY3

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3 IU.02.01.SY3 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA CZYTNIKA KART PROCESOROWYCH SYGNET 3 Spis treści: 1. Wymagania systemowe...2 2. Parametry techniczne...2 3. Zestaw montażowy...2 4. Montaż czytnika...2 5. Instalacja oprogramowania...4

Bardziej szczegółowo

Min 24-bitowa Karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną,

Min 24-bitowa Karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną, Siemiatycze, 08.05.2014 r. Wykonawcy Uczestniczący w postępowaniu o udzielenie zamówienia Nasz znak: Zm.271.5.2014 Pytanie 1: Dotyczy: Załącznik nr 6 do SIWZ: Komputer Stacjonarny typ I- 200 szt. Dotyczy:

Bardziej szczegółowo

1. Serwer rack typ 1 Liczba sztuk: 2

1. Serwer rack typ 1 Liczba sztuk: 2 1. Serwer rack typ 1 Liczba sztuk: 2 Lp. Identyfikator komponentu, inne wymagania Opis wymagań minimalnych Opis komponentu 1 Obudowa 2 Płyta główna 3 Procesor 4 Pamięć RAM 5 Gniazda PCI 6 Interfejsy sieciowe

Bardziej szczegółowo

Lp. Nazwa Parametry techniczne

Lp. Nazwa Parametry techniczne Załącznik do Zaproszenia Nr sprawy 1/N/2012 Opis Przedmiotu Zamówienia Przedmiotem zamówienia jest dostawa stacjonarnych zestawów komputerowych oraz komputerów przenośnych wraz z oprogramowaniem o parametrach

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi 10/100 Mbps PCI Fast Ethernet Adapter Spis treści 1 ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA...3 2 WŁASNOŚCI URZĄDZENIA...3 2.1 Właściwości sprzętowe...3 2.2 Port RJ-45...3 2.3 Diody LED...3 2.4 Gniazdo

Bardziej szczegółowo

Wejście 3,5 dla USB2.0+ Firewire400 + esata Nr produktu

Wejście 3,5 dla USB2.0+ Firewire400 + esata Nr produktu INSTRUKCJA OBSŁUGI Wejście 3,5 dla USB2.0+ Firewire400 + esata Nr produktu 911706 Strona 1 z 5 WEJŚCIE FRONTOWE 3.5 wersja 02/09 Dla USB2.0 + Firewire 400 + esata Numer produktu 97 17 06 Przeznaczenie

Bardziej szczegółowo

BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja

BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja Wykład: BIOS, POST, bootstrap loader, logowanie, uwierzytelnianie, autoryzacja, domena, tryb awaryjny, stan uśpienia, hibernacja, wylogowanie, przełączanie użytkownika,

Bardziej szczegółowo

Dysk CD (ze sterownikami i podręcznikiem użytkownika) Kabel USB 2.0

Dysk CD (ze sterownikami i podręcznikiem użytkownika) Kabel USB 2.0 Urządzenie działa z systemami operacyjnymi Windows XP, 2000, Me i 98SE. DUB-A2 Szybka karta PCI z 2 portami USB 2.0 Przed rozpoczęciem Do korzystania z urządzenia niezbędne są następujące elementy Windows

Bardziej szczegółowo

Adapter 3 w 1 (hub USB 2.0, czytnik kart pamięci)

Adapter 3 w 1 (hub USB 2.0, czytnik kart pamięci) Adapter 3 w 1 (hub USB 2.0, czytnik kart pamięci) Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup gniazda meblowego. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli Państwo

Bardziej szczegółowo

Informacja o ostrzeżeniach

Informacja o ostrzeżeniach Dell Vostro 460 Konfiguracja i funkcje komputera Informacja o ostrzeżeniach OSTRZEŻENIE: Napis OSTRZEŻENIE informuje o sytuacjach, w których występuje ryzyko uszkodzenia sprzętu, obrażeń ciała lub śmierci.

Bardziej szczegółowo

Budowa Komputera część teoretyczna

Budowa Komputera część teoretyczna Budowa Komputera część teoretyczna Komputer PC (pesonal computer) jest to komputer przeznaczony do użytku osobistego przeznaczony do pracy w domu lub w biurach. Wyróżniamy parę typów komputerów osobistych:

Bardziej szczegółowo

ROZKŁAD MATERIAŁU MONTAŻ I EKSPLOATACJA KOMPUTERÓW TECHNIK INFORMATYK 351203 KWALIFIKACJA E12

ROZKŁAD MATERIAŁU MONTAŻ I EKSPLOATACJA KOMPUTERÓW TECHNIK INFORMATYK 351203 KWALIFIKACJA E12 PLANOWANIE PRZEBIEGU PRAC ZWIĄZANYCH Z PRZYGOTOWANIEM KOMPUTERA DO PRACY 12 h SYMBOLE I OZNACZENIA PODZESPOŁÓW SYSTEMU KOMP. 3 h ROZKŁAD MATERIAŁU MONTAŻ I EKSPLOATACJA KOMPUTERÓW TECHNIK INFORMATYK 351203

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI OBUDOWA HARRY mini

INSTRUKCJA OBSŁUGI OBUDOWA HARRY mini HARRY mini HARRY mini INSTRUKCJA OBSŁUGI OBUDOWA HARRY mini ul. Jagiellońska 82 03-301 Warszawa tel.: + 48 22 597 48 48 fax. : +48 22 597 48 49 http://www.modecom.pl info@modecom.pl Dziękujemy za wybór

Bardziej szczegółowo

MODECOM. user s manual MODECOM

MODECOM. user s manual MODECOM MODECOM midi cases user s manual MODECOM 1 Dziękujemy za wybór naszej obudowy. Otrzymali Państwo w użytkowanie produkt najwyższej jakości, który spełni wszelkie Państwa oczekiwania. Jeżeli chcieliby Państwo

Bardziej szczegółowo

Stacja dokująca USB 2.0 Nr produktu 000992284

Stacja dokująca USB 2.0 Nr produktu 000992284 INSTRUKCJA OBSŁUGI Stacja dokująca USB 2.0 Nr produktu 000992284 Strona 1 z 8 Po zakończeniu użytkowania urządzenia nie wolno utylizować z normalnymi odpadami z gospodarstw domowych. Należy oddać urządzenie

Bardziej szczegółowo

Disk Station DS209, DS209+II

Disk Station DS209, DS209+II Disk Station DS209, DS209+II Przewodnik szybkiej instalacji ID Dokumentu: Synology_QIG_2BayCL_20090901 INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA Przed użyciem przeczytaj uważnie niniejsze instrukcje bezpieczeństwa, a

Bardziej szczegółowo

Seria FN-312. Karta sieciowa PCI. Skrócona instrukcja obsługi

Seria FN-312. Karta sieciowa PCI. Skrócona instrukcja obsługi Seria FN-312 Karta sieciowa PCI Skrócona instrukcja obsługi Wersja 3.0 5/2005 Instalacja sprzętu Wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować kartę sieciową. 1. Zapisz swoją pracę i zamknij wszystkie programy.

Bardziej szczegółowo

OBUDOWY Z SERII COBRA

OBUDOWY Z SERII COBRA Instrukcja obsługi OBUDOWY Z SERII COBRA IMPET COMPUTERS SP. Z O.O. Odrowąża 7 03-310 Warszawa tel.:+48 (22) 811 25 76 fax:+48 (22) 841 12 23 e-mail: ibox@home.pl http://ibox.home.pl 1 1. Wstęp Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB

Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB Przewodnik szybkiej instalacji Wstęp Niniejszy dokument opisuje kroki instalacji i konfiguracji wielofunkcyjnego serwera sieciowego jako serwera urządzenia

Bardziej szczegółowo

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski Niniejszy podręcznik zawiera następujące sekcje: Informacje dotyczące bezpieczeństwa na str. 35. Rozwiązywanie problemów z instalacją na str. 36. Znajdowanie dalszych informacji na str. 40. Informacje

Bardziej szczegółowo

sprawy: MZŻ/T/262/9/12 załącznik nr 2 FORMULARZ CENOWY Dostawa sprzętu komputerowego do żłobków oraz administracji MZŻ

sprawy: MZŻ/T/262/9/12 załącznik nr 2 FORMULARZ CENOWY Dostawa sprzętu komputerowego do żłobków oraz administracji MZŻ ......... (nazwa i siedziba oferenta) FORMULARZ CENOWY Dostawa sprzętu komputerowego do żłobków oraz administracji MZŻ 1. Zestaw komputerowy Komputer PC z monitorem LCD i systemem operacyjnym 30 kpl. Część

Bardziej szczegółowo

Ważne: Przed rozpoczęciem instalowania serwera DP-G321 NALEŻY WYŁACZYĆ zasilanie drukarki.

Ważne: Przed rozpoczęciem instalowania serwera DP-G321 NALEŻY WYŁACZYĆ zasilanie drukarki. Do skonfigurowania urządzenia może posłużyć każda nowoczesna przeglądarka, np. Internet Explorer 6 lub Netscape Navigator 7.0. DP-G321 Bezprzewodowy, wieloportowy serwer wydruków AirPlus G 802.11g / 2.4

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE. Etapy uruchamiania systemu

Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE. Etapy uruchamiania systemu Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE Etapy uruchamiania systemu 010 2 Systemy operacyjne i sieci komputerowe. Część 010. I. Etapy uruchamiania systemu Windows

Bardziej szczegółowo

Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5" (6.35cm)

Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5 (6.35cm) Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5" (6.35cm) Podręcznik użytkownika DA-71001 DA-71002 Przedmowa Gratulujemy zakupu naszego produktu! Przedstawimy nową koncepcję zapisu łączącą bezpieczeństwo z wygodą.

Bardziej szczegółowo

INTROX IN-MSATA4. IEEE 1394 & USB 2.0 Macierz dyskowa. Instrukcja instalacji

INTROX IN-MSATA4. IEEE 1394 & USB 2.0 Macierz dyskowa. Instrukcja instalacji INTROX IN-MSATA4 IEEE 1394 & USB 2.0 Macierz dyskowa Instrukcja instalacji User s Manual Specyfikacja Obsługiwane interfejsy i szybkość transmisji Firewire 400/800, IEEE 1394 A/B (50/100MBps) High-speed

Bardziej szczegółowo

ORVALDI MBS-PDU 1U. Maintenance Bypass Switch (MBS) ORVALDI Power Protection Sp. z o.o. Centrum Logistyki i Serwisu

ORVALDI MBS-PDU 1U. Maintenance Bypass Switch (MBS) ORVALDI Power Protection Sp. z o.o. Centrum Logistyki i Serwisu ORVALDI MBS-PDU 1U Maintenance Bypass Switch (MBS) ORVALDI Power Protection Sp. z o.o. Centrum Logistyki i Serwisu ul. Wrocławska 33d; 55-090 Długołęka k/wrocławia www.sklep.orvaldi.pl www.orvaldi.com

Bardziej szczegółowo

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Instrukcja instalacyjna

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Instrukcja instalacyjna DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061 pl Instrukcja instalacyjna DiBos 8, SCSI Upgrade Kit Spis treści pl 3 Spis treści 1 Wstęp 4 2 Uwagi dotyczące bezpieczeństwa 4 3 Zestaw rozszerzenia Upgrade Kit DBEK061

Bardziej szczegółowo

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji

Bardziej szczegółowo

GA-8I945P PRO/ GA-8I945P-G

GA-8I945P PRO/ GA-8I945P-G Instrukcja obsługi Płyta główna GIGABYTE GA-8I945P PRO/ GA-8I945P-G 1 Dziękujemy za zakup płyty głównej GIGABYTE. Mamy nadzieję, że będą Państwo zadowoleni z użytkowania tego produktu. 1.Instalacja sprzętowa...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik wymiany części Typy 8129, 8132, 8133 Typy 8134, 8135, 8136

Podręcznik wymiany części Typy 8129, 8132, 8133 Typy 8134, 8135, 8136 ThinkCentre Podręcznik wymiany części Typy 8129, 8132, 8133 Typy 8134, 8135, 8136 ThinkCentre ThinkCentre Podręcznik wymiany części Typy 8129, 8132, 8133 Typy 8134, 8135, 8136 Wydanie pierwsze (luty 2005

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 25/09/2015r. Znak pisma: ZZP/ZP/143/ 706 /15 WYKONAWCY

Warszawa, dnia 25/09/2015r. Znak pisma: ZZP/ZP/143/ 706 /15 WYKONAWCY Warszawa, dnia 25/09/2015r. Znak pisma: ZZP/ZP/143/ 706 /15 WYKONAWCY DOT. POSTĘPOWANIA O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO ZNAK: ZZP-143/15 Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia uprzejmie

Bardziej szczegółowo

Moduł RS232 E054. TAP - Systemy Alarmowe Sp. z o. o. os. Armii Krajowej 125 61-381 Poznań tel. 061 876 70 88; fax: 061 875 03 03

Moduł RS232 E054. TAP - Systemy Alarmowe Sp. z o. o. os. Armii Krajowej 125 61-381 Poznań tel. 061 876 70 88; fax: 061 875 03 03 TAP - Systemy Alarmowe Sp. z o. o. os. Armii Krajowej 125 61-381 Poznań tel. 061 876 70 88; fax: 061 875 03 03 I n s t r u k c j a O b s ł u g i Ademco Microtech Security Moduł RS232 E054 Nr kat.: L114/A

Bardziej szczegółowo

Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Przewodnik szybkiej instalacji

Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Przewodnik szybkiej instalacji Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Przewodnik szybkiej instalacji INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA Przed użyciem przeczytaj uważnie niniejsze instrukcje bezpieczeństwa, a podręcznik zachowaj do wglądu w bezpiecznym

Bardziej szczegółowo

Płyty główne rodzaje. 1. Płyta główna w formacie AT

Płyty główne rodzaje. 1. Płyta główna w formacie AT Płyty główne rodzaje 1. Płyta główna w formacie AT Jest formatem płyty głównej typu serwerowego będącej następstwem płyty XT o 8-bitowej architekturze. Została stworzona w celu obsługi 16-bitowej architektury

Bardziej szczegółowo

Z parametrów procesora zamieszczonego na zdjęciu powyżej wynika, że jest on taktowany z częstotliwością a) 1,86 GHz b) 540 MHz c) 533 MHz d) 1 GHz

Z parametrów procesora zamieszczonego na zdjęciu powyżej wynika, że jest on taktowany z częstotliwością a) 1,86 GHz b) 540 MHz c) 533 MHz d) 1 GHz Test z przedmiotu Urządzenia techniki komputerowej semestr 1 Zadanie 1 Liczba 200 zastosowana w symbolu opisującym pamięć DDR-200 oznacza a) Efektywną częstotliwość, z jaka pamięć może pracować b) Przepustowość

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 5 do SIWZ OPIS TECHNICZNY SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO

Załącznik Nr 5 do SIWZ OPIS TECHNICZNY SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO Zadanie 1 Komputery stacjonarne Procesor Pamięć RAM Dysk Twardy Napęd Optyczny Płyta główna Dwurdzeniowy w architekturze x86 o częstotliwości 2,5 GHz (preferowany Intel Core 2 Duo lub inny o takiej samej

Bardziej szczegółowo

Klawiatura bezprzewodowa z myszką

Klawiatura bezprzewodowa z myszką Klawiatura bezprzewodowa z myszką Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup klawiatury bezprzewodowej z myszką. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli Państwo

Bardziej szczegółowo

Płyta główna (ang. motherboard) najważniejsza płyta drukowana urządzenia elektronicznego, na której zamontowano najważniejsze elementy urządzenia, umo

Płyta główna (ang. motherboard) najważniejsza płyta drukowana urządzenia elektronicznego, na której zamontowano najważniejsze elementy urządzenia, umo Zestaw komputera: 1)Płyta główna: 2)Monitor 3)Klawiatura i mysz 4)Głośniki 5) Urządzenia peryferyjne: *skaner *drukarka Płyta główna (ang. motherboard) najważniejsza płyta drukowana urządzenia elektronicznego,

Bardziej szczegółowo

1. Budowa komputera schemat ogólny.

1. Budowa komputera schemat ogólny. komputer budowa 1. Budowa komputera schemat ogólny. Ogólny schemat budowy komputera - Klawiatura - Mysz - Skaner - Aparat i kamera cyfrowa - Modem - Karta sieciowa Urządzenia wejściowe Pamięć operacyjna

Bardziej szczegółowo

N150 Router WiFi (N150R)

N150 Router WiFi (N150R) Easy, Reliable & Secure Podręcznik instalacji N150 Router WiFi (N150R) Znaki towarowe Nazwy marek i produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do ich prawnych właścicieli.

Bardziej szczegółowo

Znak sprawy: CIOR2/30/10 Załącznik nr 1 do SIWZ

Znak sprawy: CIOR2/30/10 Załącznik nr 1 do SIWZ Znak sprawy: CIOR2/30/10 Załącznik nr 1 do SIWZ Opis przedmiotu zamówienia Dostawa jednorazowa Pamięci notebook Obsługiwane urządzenie Opis ilość Dell D820 1GB, (PC2-5300) w jednym module 3 Uniwersalna

Bardziej szczegółowo

www.viaken.pl INTERFEJS DIAGNOSTYCZNY BMW INPA / ADS/ GT1/ DIS / EDIABAS INSTRUKCJA OBSŁUGI Strona 1

www.viaken.pl INTERFEJS DIAGNOSTYCZNY BMW INPA / ADS/ GT1/ DIS / EDIABAS INSTRUKCJA OBSŁUGI Strona 1 INTERFEJS DIAGNOSTYCZNY BMW INPA / ADS/ GT1/ DIS / EDIABAS INSTRUKCJA OBSŁUGI Strona 1 1. BEZPIECZEŃSTWO PRACY Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Urządzenie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja serwisowa komputera NTT Business W903S

Instrukcja serwisowa komputera NTT Business W903S Instrukcja serwisowa komputera NTT Business W903S Uwagi, przestrogi i ostrzeżenia UWAGA: Napis UWAGA wskazuje ważną informację, która pozwala lepiej wykorzystać posiadany komputer. PRZESTROGA: Napis PRZESTROGA

Bardziej szczegółowo

1. INSTALACJA SERWERA

1. INSTALACJA SERWERA 1. INSTALACJA SERWERA Dostarczony serwer wizualizacji składa się z: 1.1. RASPBERRY PI w plastikowej obudowie; 1.2. Karty pamięci; 1.3. Zasilacza 5 V DC; 1,5 A; 1.4. Konwertera USB RS485; 1.5. Kabla

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY TECHNICZNE OFEROWANEGO SPRZĘTU

PARAMETRY TECHNICZNE OFEROWANEGO SPRZĘTU Nr sprawy: DAS-251-2/15 Załącznik F PARAMETRY TECHNICZNE OFEROWANEGO SPRZĘTU Zadanie 1 Dostawa sprzętu komputerowego: notebook 1.1. Dostawa urządzenia Notebook z akcesoriami (Typ 1) [1 szt.]: ekran RAM

Bardziej szczegółowo

Na płycie głównej znajduje się szereg różnych typów złączy opracowanych według określonego standardu gwarantującego że wszystkie urządzenia

Na płycie głównej znajduje się szereg różnych typów złączy opracowanych według określonego standardu gwarantującego że wszystkie urządzenia Magistrale PC Na płycie głównej znajduje się szereg różnych typów złączy opracowanych według określonego standardu gwarantującego że wszystkie urządzenia pochodzące od różnych producentów (zgodne ze standardem

Bardziej szczegółowo

EW1015 R3. Adapter USB 2.0 do IDE i SATA

EW1015 R3. Adapter USB 2.0 do IDE i SATA EW1015 R3 Adapter USB 2.0 do IDE i SATA 2 POLSKI EW1015 R3 - Adapter USB 2.0 do IDE i SATA Spis treści 1.0 Wprowadzenie... 2 1.1 Funkcje i cechy... 2 1.2 Zawartość Opakowanie... 3 1.3 Porty i wskaźnik

Bardziej szczegółowo

8. MAGISTRALE I GNIAZDA ROZSZERZEŃ. INTERFEJSY ZEWNĘTRZNE.

8. MAGISTRALE I GNIAZDA ROZSZERZEŃ. INTERFEJSY ZEWNĘTRZNE. 8. MAGISTRALE I GNIAZDA ROZSZERZEŃ. INTERFEJSY ZEWNĘTRZNE. Magistrala (ang. bus) jest ścieżką łączącą ze sobą różne komponenty w celu wymiany informacji/danych pomiędzy nimi. Inaczej mówiąc jest to zespół

Bardziej szczegółowo

Karta rejestracji wideo VTV Instrukcja instalacji Edycja 2004-05

Karta rejestracji wideo VTV Instrukcja instalacji Edycja 2004-05 Karta rejestracji wideo VTV Instrukcja instalacji Edycja 2004-05 Spis treści Wprowadzenie ----------------------------------------------------- 1.1 Wymagania sprzętowe -----------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

GA-8I915P Duo PRO/ GA-8I915P Duo

GA-8I915P Duo PRO/ GA-8I915P Duo Instrukcja obsługi Płyta główna GIGABYTE GA-8I915P Duo PRO/ GA-8I915P Duo Dziękujemy za zakup płyty głównej GIGABYTE. Mamy nadzieję, że będą Państwo zadowoleni z użytkowania tego produktu. 1.Instalacja

Bardziej szczegółowo

NOWY EGZAMIN ZAWODOWY Informacje dla Zdających

NOWY EGZAMIN ZAWODOWY Informacje dla Zdających Części egzaminu NOWY EGZAMIN ZAWODOWY Informacje dla Zdających Część pisemna: test składający się z 40 zadań wielokrotnego wyboru, czas 60 min. Część praktyczna: test praktyczny składający się z jednego

Bardziej szczegółowo

Pinnacle PCTV MediaCenter 300i Instrukcja instalacji

Pinnacle PCTV MediaCenter 300i Instrukcja instalacji Pinnacle PCTV MediaCenter 300i Instrukcja instalacji Opracowanie: www.alstor.com.pl maj 2005 Spis treści 1. Wymagania systemowe 2. Bezpieczeństwo 3. Instalacja urządzenia 4. Podłączenie 5. Dane techniczne

Bardziej szczegółowo

SYSTEM STACJI MONITORINGU Z WBUDOWANYM MIKROSERWEREM STAM-IRS. 1. Właściwości. 2. Opis

SYSTEM STACJI MONITORINGU Z WBUDOWANYM MIKROSERWEREM STAM-IRS. 1. Właściwości. 2. Opis SYSTEM STACJI MONITORINGU Z WBUDOWANYM MIKROSERWEREM STAM-IRS stam-irs_pl 01/11 STAM-IRS dedykowany jest do pracy jako serwer stacji monitorującej STAM-2, która umożliwia odbieranie transmisji przesyłanych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi optoizolowanego konwertera USB - Rs485. Wersja 1.3. 41-250 Czeladź ul. Wojkowicka 21 tel.: +48 (32) 763-77-77 Fax.

Instrukcja obsługi optoizolowanego konwertera USB - Rs485. Wersja 1.3. 41-250 Czeladź ul. Wojkowicka 21 tel.: +48 (32) 763-77-77 Fax. Instrukcja obsługi optoizolowanego konwertera USB - s485 Wersja 1.3 41-250 Czeladź ul. Wojkowicka 21 tel.: +48 (32) 763-77-77 Fax.: 763-75 - 94 www.mikster.com mikster@mikster.com (24 styczeń, 2005) SPIS

Bardziej szczegółowo

ADSL Router Instrukcja instalacji 1. Wskaźniki i złącza urządzenia... 1 1.1 Przedni panel.... 1 1.2 Tylni panel... 1 2. Zawartość opakowania... 2 3. Podłączenie urządzenia... 2 4. Instalacja oprogramowania...

Bardziej szczegółowo

Jak rozpoznać czy problem z komputerem dotyczy sprzętu czy oprogramowania?

Jak rozpoznać czy problem z komputerem dotyczy sprzętu czy oprogramowania? Komputer wydaje się uszkodzony - działa wolno, programy nie funkcjonują poprawnie i wyświetlają błędy, a czasem pojawia się nawet Niebieski Ekran Śmierci. Czy to wina sprzętu, czy problem jest programowy

Bardziej szczegółowo

PCTV/ PCTV Pro Skrócona instrukcja instalacji

PCTV/ PCTV Pro Skrócona instrukcja instalacji PCTV/ PCTV Pro Skrócona instrukcja instalacji Zawartość zestawu Przydatne informacje Pełny opis instalacji i informacje dotyczące pracy z kartą znaleźć można na dostarczonej wraz z nią płytce. Dokumentacja

Bardziej szczegółowo

H A R D D I S K A D A P T E R I D E / S A T A T O U S B 3. 0 O N E T O U C H B A C K U P A I - 7 0 7 9 4 5

H A R D D I S K A D A P T E R I D E / S A T A T O U S B 3. 0 O N E T O U C H B A C K U P A I - 7 0 7 9 4 5 H A R D D I S K A D A P T E R I D E / S A T A T O U S B 3. 0 O N E T O U C H B A C K U P I N S T R U K C J A O B S Ł U G I A I - 7 0 7 9 4 5 P O L S K I H A R D D I S K A D A P T E R I D E / S A T A T

Bardziej szczegółowo

Z E S P Ó Ł S Z K Ó Ł N R 1 W D Z I A Ł D O W I E Instrukcja montażu komputera

Z E S P Ó Ł S Z K Ó Ł N R 1 W D Z I A Ł D O W I E Instrukcja montażu komputera PRZYGOTOWANIE Z E S P Ó Ł S Z K Ó Ł N R 1 W D Z I A Ł D O W I E Instrukcja montażu komputera Najważniejszą rzeczą, którą należy uwzględnić przy montażu komputera jest to, że jego elementy składowe są bardzo

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi KAMERA LC-S989

Instrukcja obsługi KAMERA LC-S989 Instrukcja obsługi KAMERA LC-S989 1. Budowa( opis) 1: Dziura na smycz 2: Włączanie 3: Tryby(Mode) 4: Klips 5: Karta Micro SD 6: Obręcz 7: Mini USB 8: Kamera 9: Operacje STOP/NAGRYWAJ 10: Wskaźnik stanu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji modemu CDMA MV410R z wykorzystaniem kabla USB w systemie operacyjnym MS Windows XP 32-bit

Instrukcja instalacji modemu CDMA MV410R z wykorzystaniem kabla USB w systemie operacyjnym MS Windows XP 32-bit Instrukcja instalacji modemu CDMA MV410R z wykorzystaniem kabla USB w systemie operacyjnym MS Windows XP 32-bit OGSM/PDF08/0409, Strona 1 z 26 Spis treści 1. Prezentacja zestawu instalacyjnego... 3 1.1.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Rama do twardego dysku 3,5 SATA. Evolve HardBox

Instrukcja obsługi. Rama do twardego dysku 3,5 SATA. Evolve HardBox Instrukcja obsługi Rama do twardego dysku 3,5 SATA Evolve HardBox Ostrzeżenia Evolve HardBox służy do przechowywania danych i nie należy go używać do innych celów. Objaśnienia Ostrzeżenie: niewłaściwe

Bardziej szczegółowo

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski Niniejszy podręcznik zawiera następujące sekcje: Informacje dotyczące bezpieczeństwa na str. 35. Rozwiązywanie problemów z instalacją na str. 36. Znajdowanie dalszych informacji na str. 40. Informacje

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 3 do SIWZ DZP /2009-II

Załącznik nr 3 do SIWZ DZP /2009-II Załącznik nr 3 do SIWZ DZP-0431-1490/2009-II Zadanie nr 1. SERWER BAZODANOWY Parametr Wymagane parametry Parametry oferowane (Wymienić: nazwę, typ, model ilość sztuk oferowanych podzespołów) OBUDOWA Maksymalnie

Bardziej szczegółowo

Komputer widziany oczami użytkownika. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Architektura komputerów - Ćwiczenia

Komputer widziany oczami użytkownika. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Architektura komputerów - Ćwiczenia Studia Podyplomowe INFORMATYKA Architektura komputerów - Ćwiczenia Komputer widziany oczami użytkownika Diagnozowanie i naprawa komputerów PC Typowe problemy Właśnie zmontowany komputer nie działa Czarny

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI. KARTA SIECIOWA Dynamode NC100TX-DI. wersja 1.0

INSTRUKCJA OBSŁUGI. KARTA SIECIOWA Dynamode NC100TX-DI. wersja 1.0 INSTRUKCJA OBSŁUGI KARTA SIECIOWA Dynamode NC100TX-DI Wstęp Karta sieciowa Dynamode NC100TX-DI umożliwia transmisję za pomocą medium przewodzącego strumieo danych na standardowej skrętce UTP (kategorii

Bardziej szczegółowo

Sterownik Pracy Wentylatora Fx21

Sterownik Pracy Wentylatora Fx21 PRODUCENT URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Sterownik Pracy Wentylatora Fx21 Płynna regulacja obrotów wentylatora. Miękki start wentylatora. Ustawiane progi min. i max. obrotów wentylatora. Duży cyfrowy wyświetlacz.

Bardziej szczegółowo

Programator procesorów rodziny AVR AVR-T910

Programator procesorów rodziny AVR AVR-T910 Programator procesorów rodziny AVR AVR-T910 Instrukcja obsługi Opis urządzenia AVR-T910 jest urządzeniem przeznaczonym do programowania mikrokontrolerów rodziny AVR firmy ATMEL. Programator podłączany

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia Opis przedmiotu zamówienia DZP.381.65.2012.DW Załącznik nr 2 Lp. Nazwa komponentu komputery konfiguracji pierwszej 300 szt. (z syst. operac. i bez syst. operac. - łącznie) Model oferowany: DELL OPTIPLEX

Bardziej szczegółowo

nazwa producenta/ nr katalogowy/ okres gwarancji cena jedn.netto nazwa producenta/ nr katalogowy/ okres gwarancji cena jedn.netto

nazwa producenta/ nr katalogowy/ okres gwarancji cena jedn.netto nazwa producenta/ nr katalogowy/ okres gwarancji cena jedn.netto Załacznik nr, znak sprawy DZ-250/32/5 FORMULARZ OPISU PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA - FORMULARZ CENOWY producenta/ Zadanie zestaw komputerowy o parametrach podanych w załączniku nr a do siwz zestaw nr : laptop

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik Nr 1 do SIWZ Nr spr. 13/ZP/CBA/2007 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Zadanie nr 1 Serwer wraz z oprogramowaniem Serwer 1. Procesor(y) Dwa procesory wykonane w technologii czterordzeniowej.

Bardziej szczegółowo

Dysk CD (z Oprogramowaniem i Podręcznikiem użytkownika)

Dysk CD (z Oprogramowaniem i Podręcznikiem użytkownika) Do skonfigurowania urządzenia może posłużyć każda nowoczesna przeglądarka, np. Internet Explorer 6 lub Netscape Navigator 7.0. DP-G310 Bezprzewodowy serwer wydruków AirPlus G 2,4GHz Przed rozpoczęciem

Bardziej szczegółowo