Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról"

Transkrypt

1 Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról I. Uzyskiwanie, udzielanie informacji 21. Przyjechałeś/-aś na letni kurs językowy do Londynu. Będziesz mieszkać u rodziny angielskiej. Zapytaj gospodarzy o: pory posiłków; możliwość korzystania z mediów; której godzinie powinieneś być w domu wieczorem. 22. Chcesz zapisać się na kurs językowy w Londynie. Rozmawiasz z sekretarką szkoły językowej. Zapytaj: o liczebność grup; o częstotliwość zajęć; czy kurs kończy się egzaminem. 23. Postanowiłeś/-aś zwiedzić Muzeum Figur Woskowych w Londynie. Zapytaj opiekuna, Anglika/opiekunkę, Angielkę o: godziny otwarcia muzeum; koszt biletu; sposób dojazdu do muzeum. 24. Na kursie językowym w Anglii rozmawiasz ze studentem/studentką z Norwegii. Powiedz: z jakiego kraju pochodzisz; dlaczego wybrałeś/-aś ten właśnie kurs: czym się interesujesz. 25. Kolega/koleżanka, z którym/którą dzielisz pokój w czasie pobytu w Londynie, wygląda na przygnębionego/-ną. Zapytaj o powód przygnębienia. Dowiedz się, czy potrzebuje pomocy. Doradź, aby postarał/-a się zrelaksować. 26. W czasie pobytu w Anglii przeziębiłeś/-aś się. Jesteś w aptece i rozmawiasz z farmaceutą/farmaceutką. Powiedz mu/jej o objawach choroby. Poproś o lekarstwa. Zapytaj o sposób zażywania leków. 27. U znajomego poznałeś/-aś rówieśnika/rówieśniczkę z Anglii. Zapytaj go/ją o: planowaną długość pobytu w Polsce; pierwsze wrażenia; plany na najbliższe dni. 28. Robisz zakupy w jednym z londyńskich sklepów. Podoba Ci się jesienny płaszcz. Spytaj ekspedienta/ekspedientkę: czy możesz go przymierzyć; gdzie jest przymierzalnia; z jakiego materiału jest uszyty.

2 29. Zgubiłeś/-aś torbę podróżną na dworcu w Nowym Yorku. Udajesz się do biura rzeczy znalezionych. Opisz torbę. Dowiedz się, czy ktoś jej nie zwrócił. Powiedz, jak się z tobą skontaktować, gdyby torba się znalazła. 30. Wyjechałeś/-aś na wycieczkę do Cambridge. Zwiedzając miasto, zgubiłeś/-aś się. Rozmawiasz z przechodniem. Przedstaw sytuację, w której się znalazłeś/-aś. Poproś o wskazanie na planie miasta miejsca, w którym się znajdujesz. Zapytaj o drogę do hotelu, w którym mieszkasz. 31. W czasie podróży po Wielkiej Brytanii popsuł się Twój samochód. W najbliższym warsztacie samochodowym spytaj: czy naprawią usterkę; w jakim terminie to zrobią; gdzie możesz zatrzymać się na czas naprawy samochodu. 32. W czasie pobytu na wakacjach w Kornwalii rozbolał Cię ząb. Dzwonisz do gabinetu stomatologicznego. Powiedz, jak długo boli Cię ząb. Zapytaj o możliwość wizyty dziś wieczorem. Dowiedz się, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty wizyty. 33. Rozmawiasz z kolegą/koleżanką z kursu językowego w Anglii na temat przyjęcia, na którym nie mogłeś/-aś być. Podaj powód Twojej nieobecności. Spytaj, jak udała się zabawa. Dowiedz się o specjalne atrakcje wieczoru. 34. Jesteś w angielskiej restauracji. Spytaj kelnera/kelnerkę: o możliwość zjedzenia posiłku wegetariańskiego; o czas oczekiwania na posiłek; jaką sałatkę poleca. 35. W czasie pobytu w Anglii zachorowałeś/-aś. Rozmawiasz z lekarzem. Powiedz, co Ci dolega. Spytaj, czy musisz leżeć w łóżku. Dowiedz się, jak długo będziesz musiał/-a zażywać leki. 36. Jesteś w szkole językowej w Anglii. Właśnie odbywa się pierwsze spotkanie z opiekunem Twojej grupy. Powiedz: kilka słów o sobie; dlaczego chcesz pogłębiać znajomość angielskiego; dlaczego wybrałeś/-aś tę szkołę. 37. Przyjeżdżasz ze znajomymi na kemping w Walii. Zapytaj w recepcji o: koszt noclegu czterech osób dorosłych; warunki sanitarne na kempingu; możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego.

3 38. Jesteś na obozie językowym w Blackpool. Do Twojej grupy przyjęto nowego studenta/studentkę. Poinformuj go/ją: jak wygląda plan zajęć; jaki jest wasz opiekun; co robicie w czasie wolnym. 39. Chcesz spędzić wakacje na angielskim wybrzeżu. Dzwonisz do hotelu. Dowiedz się: czy dysponują wolnymi pokojami; czy posiłki są wliczone w cenę; jak daleko jest do plaży. 40. W czasie pobytu w Stratford chcesz spędzić wieczór w teatrze. Zadzwoń do teatru i dowiedz się o: repertuar na dzisiejszy wieczór; godziny rozpoczęcia spektakli; zniżki dla studentów-obcokrajowców. II. Relacjonowanie wydarzeń 16. Kolega/koleżanka z Austrii przyjechał/-a dzień później na kurs językowy w Anglii. Jest ciekawy/-a. co wydarzyło się pierwszego dnia. Zrelacjonuj przebieg zajęć obowiązkowych. Opowiedz o wrażeniach, jakie zrobili na Tobie inni studenci. Powiedz, co robiliście wieczorem. 17. Gościsz u siebie kolegę/koleżankę z Anglii. Rozmawiacie o przyjęciu weselnym, na którym ostatnio byłeś/-aś. Opowiedz mu/jej: kto Ci towarzyszył; jakie potrawy były serwowane; jak bawili się goście. 18. W czasie pobytu w Brighton padłeś/-aś ofiarą kradzieży. Opowiedz policjantowi: gdzie wydarzyła się kradzież; jak doszło do kradzieży; co Ci ukradziono. 19. Opowiadasz znajomemu/znajomej o zakupach, które dzisiaj robiłeś/-aś. Powiedz: w jakich sklepach byłeś/-aś; co kupiłeś/-aś; jaki incydent zdarzył się w sklepie, w którym byłeś/-aś. 20. Byłeś/-aś na przedpremierowym pokazie filmu. Opowiedz lektorowi na obozie UNESCO: jak się tam znalazłeś/-aś: jakich znanych ludzi tam spotkałeś/-aś; jaka była reakcja publiczności po projekcji. 21. Obejrzałeś/-aś w telewizji reportaż na temat klęski żywiołowej. Opowiedz koledze/koleżance z kursu językowego w Anglii: gdzie zaszło to wydarzenie; jakie były przyczyny tragedii; jakie były skutki.

4 22. Byłeś/-aś świadkiem bójki, do której doszło między kibicami na meczu piłkarskim. Opowiedz znajomemu Anglikowi/znajomej Angielce o: przyczynie incydentu; przebiegu wydarzeń: skutkach bijatyki. 23. Gościsz u siebie kolegę/koleżankę w ramach wymiany młodzieżowej ze szkołą w Anglii. Kilka dni przed jej przyjazdem włamano się do Twojego mieszkania. Opowiedz mu/jej: jakie były okoliczności włamania; co włamywacze ukradli; jaki kroki podjęli rodzice, aby uchronić się przed kolejnym włamaniem. 24. Dzwoni do Ciebie kolega/koleżanka z Anglii i pyta, jak udało się Twoje przyjęcie urodzinowe. Opowiedz mu/jej: gdzie odbyła się impreza; jak bawili się goście; jakie prezenty dostałeś/-aś. 25. Rozmawiasz z kolega/koleżanką o pierwszym spotkaniu z rodzicami Twojej/Twojego dziewczyny/chłopaka. Opowiedz: gdzie odbyło się spotkanie; co robiliście; jakie wrażenie zrobili na Tobie rodzice. 26. Rozmawiasz ze znajomym/znajomą z Anglii o zimowych wakacjach. Opowiedz mu/jej: gdzie je spędziłeś/-aś; kto Ci towarzyszył; jak spędzałeś/-aś czas. 27. Jesteś na dworcu kolejowym w Londynie. Nagle zauważyłeś/-aś, że skradziono Ci torbę. Udajesz się na posterunek policji. Opowiedz policjantowi/policjantce: w jakich miejscach byłeś/-aś od rana; jak dotarłeś/-aś na dworzec; jak wyglądała torba. 28. Przyjechał/-a do Ciebie kolega/koleżanka z Anglii. Kilka dni wcześniej urządziłeś/-aś bardzo nieudane przyjęcie. Opowiedz mu/jej: z jakiej okazji wydałaś/-eś przyjęcie; co niefortunnego się wydarzyło; jak zakończyła się impreza. 29. Podczas podróży do Anglii przydarzyła Ci się niezwykła przygoda. Opowiedz swojemu opiekunowi/swojej opiekunce w Eton: gdzie wydarzył się incydent; co dokładnie się wydarzyło; jak się wtedy czułeś/-aś. 30. W Londynie byłeś/-aś świadkiem napadu na przechodnia. Przybyłemu na miejsce policjantowi powiedz o: okolicznościach zdarzenia:

5 wyglądzie napastnika; reakcji świadków napadu. III. Negocjowanie 11. Twój kolega/twoja koleżanka z Londynu odwozi Cię samochodem na lotnisko. Widzisz, że lubi szybką jazdę. Spróbuj go/ją przekonać, że to jest niebezpieczne. Nie zgódź się z jego/jej argumentami i podaj inne. Wyraź nadzieję, że nie spowoduje wypadku. 12. Wynajmujesz pokój u angielskiej rodziny. Chciałbyś/-abyś urządzić przyjęcie dla grona znajomych, których poznałeś/-aś w Anglii. Spróbuj przekonać gospodarza/gospodynię, żeby pozwolił Ci zorganizować takie przyjęcie. Rozwiej jego/jej obawy dotyczące złego zachowania gości. Zaakceptuj jego propozycję zorganizowania przyjęcia w ogrodzie. 13. Starasz się ustalić warunki wynajmu pokoju w Londynie. Rozmawiasz z właścicielem/właścicielką domu. Spróbuj przekonać go/ją, że proponowana cena jest zbyt wygórowana. Odrzuć propozycję dzielenia pokoju z obcą osobą. Zaproponuj kompromisowe rozwiązanie. 14. Gościsz u siebie znajomego/znajomą z Anglii. Niestety on/ona prowadzi codziennie długie międzynarodowe rozmowy telefoniczne. Wyraź obawę, że nie będziesz w stanie zapłacić rachunku telefonicznego. Spróbuj przekonać go/ją, żeby ograniczył/-a swoje rozmowy. Zaproponuj, żeby dzwonił/-a po godz , kiedy połączenia są tańsze. 15. Jesteś w Londynie na wakacjach. Znajomy/Znajoma, u którego/której mieszkasz, chce zabrać Cię do galerii obrazów. Przekonaj, żeby zabrał/-a Cię do Muzeum Figur Woskowych. Uzasadnij swoją niechęć odwiedzenia galerii. Wyjaśnij, dlaczego zależy Ci na wizycie w Muzeum Figur Woskowych. Zaproponuj kompromisowe rozwiązanie. 16. Mieszkasz u angielskiej rodziny. Chcesz pójść na koncert Twojego ulubionego zespołu. Koncert kończy się o godz , a Ty musisz być w domu o godz Spróbuj przekonać gospodarza, że to wyjątkowa okazja. Spróbuj uspokoić jego obawy dotyczące sposobu powrotu do domu o tak późnej porze. Zaakceptuj jego propozycję odwiezienia Cię do domu po koncercie. 17. Chcesz pożyczyć samochód od znajomego/znajomej w Londynie. Podaj powód, dla którego go niezbędnie potrzebujesz. Spróbuj go/ją przekonać, że jesteś dobrym kierowcą. Zaakceptuj propozycję, że Cię podwiezie tam, gdzie chcesz. 18. Wraz z angielskim rówieśnikiem/angielską rówieśniczką chcesz wynająć mieszkanie w Londynie. On/ona woli centrum miasta, Ty przedmieścia, Odrzuć jego/jej propozycję, podając powód, Powiedz, że Twój pomysł jest lepszy ze względu na niskie koszty. Zaproponuj, że podejmiecie decyzję po obejrzeniu kilku ofert.

6 19. Po tygodniu zajęć na kursie językowym w Anglii masz ochotę odpocząć w sobotę. Twój współlokator/twoja współlokatorka chce zaprosić przyjaciół na kolację. Wyraź niezadowolenie z jego/jej pomysłu. Nie zgódź się z jego/jej argumentami i przedstaw swoje. Zaproponuj, żeby zaprosił/-a przyjaciół w innym terminie. ' 20. Mieszkałeś/-aś w pensjonacie na angielskim wybrzeżu. W dniu wyjazdu dowiadujesz się, że musisz zapłacić za pękniętą szybę w Twoim pokoju. Rozmawiasz z właścicielem/właścicielką pensjonatu. Nie zgódź się na pokrycie kosztów wymiany szyby. Wyjaśnij, że szyba była pęknięta, gdy wprowadzałeś/-aś się do pokoju. Zaproponuj kompromisowe rozwiązanie.

7 ROZWIĄZANIA I. Uzyskiwanie, udzielanie informacji 21. What time do you serve..? / When will we have our? / What time are? Can I use the media? Can I. TV, to the radio or.. the phone? What time (at the latest) must I be..? 22. How are the groups? How will we have classes? Is a/an at the end (of the course)? 23. What are the hours of the museum? How much.. a ticket? How can I. there? 24. I come Poland I chose this course I want to.. English at university. I am interested studying foreign Why are you so.? Do you help? I think you try and relax. Let s go for a walk 26. apteka the chemist s, pharmacy I have a headache and a sore throat. My back hurts. I feel very weak. Could you prescribe (give) me some medicines? How (often) should I. these medicines? 27. How long are you. to stay in Poland? What are your first impressions of Poland. What are your.. for the next few days? 28. coat płaszcz May I.. this coat on? / May I.. it on? Where is the fitting room? What material is it of? / What is it.. of? 29. the lost property office biuro rzeczy znalezionych lost and found (office) biuro rzeczy znalezionych The bag is.. It is. of leather. It has a floral pattern on it. Has anybody.. a similar bag? / Has anybody it and brought it here? If you get my bag, please me. Here is my number. 30. I am. / It looks like I am... / I have.. my way. Can you me on the map where I am? How can I to the Royal Hotel?

8 31. My car has.. down. / My car doesn t.. / My car is. Can you mend it? When will it be? Where can I while you are. it? 32. I have had a.. for two days. Can you.. me in the evening? Will you take the costs off my..? / Will my. cover the costs? 33. I couldn t be there.. How was? / Did you. a good time? What about the attractions? Were there any? / What were the attractions of the evening? / Tell me about the attractions of the evening. 34. Do you have any vegetarian.? How long we for the meals? Which salad do you.? 35. I have diarrhoea. Must I.. How long will I. medicines? 36. I am. I have. I need English in my career. I.. your school.. it How will we.. for four adults? What will we. for one night. There are four of us adults only. What are the sanitary.. at the campsite (camping site)? Can we.. sports equipment here? 38. Every day we have from 9 a.m. till 2 p.m. Our group tutor is.. In free time we usually. 39. Have you.. rooms? Are the.. in the price? How.. is it to the nearest.? 40. What.. at the theatre tonight? do the films start? Do you offer.. for students?

9 II. Relacjonowanie wydarzeń 16. obligatory classes zajęcia obowiązkowe We had two obligatory classes yesterday writing and conversation. During the writing class we had to write an essay and during the conversation lesson we talked about the environment. The other students in our group are very nice and helpful In the evening we went clubbing / we spent the evening in the local pub. 17. I was at the wedding with my girlfriend/boyfriend. / I attended the wedding yesterday. I was with my girlfriend/boyfriend There were no meat dishes, only vegetarian dishes were served. All the guests were having a good time. 18. When I was riding in a bus my wallet was stolen (kropka 1,3) The pickpocket took my wallet when I wasn t looking. / I was in a thoughtful mood and I wasn t careful enough, so the pickpocket took advantage of it and stole ma wallet. 19. I went shopping. I was in the supermarket and I also visited nice boutiques in the centre. I bought a lovely pair of shoes and some food. In the supermarket one man had a heart attack and they had to call the ambulance. 20. a preview, a pre-release - seans przedpremierowy Last night I saw a preview of the latest Steven Spielberg film. / Last night I saw a pre-release screening of the latest Steven Spielberg film. I went there with my boyfriend/girlfriend who is a journalist. I met Spielberg himself there. The film was well-received by the viewers. 21. There was a flooding in Africa. The disaster was caused by heavy rains in the area. As a result of the rains many people lost their lives and about one hundred thousand (100,000) were left homeless. 22 I saw a fight between football fans after the match last Saturday. The visiting football fans were angry because their team lost the match They started throwing stones at the home team supporters The more aggressive fans were arrested and the injured were taken to hospital. 23. youth exchange wymiana młodzieżowa There was a burglary in my house last week. The criminals broke the patio window and entered the house. They stole my precious old paintings. My parents had a burglar alarm installed. 24. Do it yourself! PRACA WŁASNA!

10 25. I met my girlfriend s/boyfriend s parents recently. They live a block of flats nearby. I went there to see may sweetie. They were at home at the time so we talked together. We discussed many subjects, from football to cooking. It turned out that they are very nice people. 26 I spent my.. in. I was there with. We 27 I ve been to the museum and the cathedral today. I got th the railway station/train station on foot. The bag was. it had.. there were.. inside 28 I had a birthday party last weekend. It was my 18 th birthday. It wasn t a very fortunate party, though. During the party one of my friends broke her leg while dancing. We took her to the hospital and decided to finish the party. 29 While travelling to England I had an unusual adventure. I met a famous Polish actor on the plane. I asked him for an autograph. He gave it to me and I was very happy. 30 I saw a mugging in Oxford street. He was leaving the bank and two young men attacked him. They were both tall. One man was blonde and the other had black hair. One of the witnesses immediately called the police. III. Negocjowanie 11. TY: Don t you think you re. too fast. Do you know it is? ON: But I love speed. It is so exciting. And besides, we will get to the airport faster.. I hope you don t TY: I am. a party for a group of friends. (Czy mogę to zrobić?, Czy wolno m, Czy pozwoli mi pan?)... (ON: Well I don t know. I fear that you might be too loud.) You don t have to (martwić się). I (będę odpowiedzialny za porządek osobiście). My friends know how to (zachować się) (ON: Ok. I ll... (pozwolić) you have the party in the garden.) Great. It would be nice. 13. The you offer is too. for me. I cannot.. (zgodzić się) to that. I will not... (dzielić) the room.

11 So, maybe you need to redecorate (odnowić, odremontować) the flat. I can do that and you will give me a (zniżka). 14. I am afraid, I will not be able to pay the telephone bill if you talk so long on the phone. Instead of talking you could write s, or chat through the internet. If you must.. (używać) the phone, please do it. (po) 10 p.m. It is cheaper. 15. I don t think the gallery is a good.. (pomysł). (chodźmy) to the Wax Models Museum instead. I prefer the museum because I have always wanted to see the wax statues of famous people. If you still insist (jeśli wciąż nalegasz). We can go to the gallery today, but tomorrow we go to the Wax Models Museum, ok? 16. I intend to go to the concert on Wednesday. It ends at midnight. I know I have to be back before 10 but it is a once-in-a-lifetime chance for me to see the band. You don t need to worry. I will take a taxi. Everything is going to be alright. I would be very happy if you could drive me back after the performance. 17. Can I borrow your car tomorrow? / Will you lend me your car tomorrow. I must take my uncle from the airport. He s coming tomorrow. Don t worry I m a good driver. I have had my driving licence for 10 years. I drive very carefully. Thank you. That s very kind of you. 18. Living in the centre is not a good idea. It is noisy and the air is polluted. My idea seems better, because it is cheaper to live in the suburbs. Ok. We will look thorough the offers and make the decision then. 19. TY:. (nie podoba mi się ten pomysł. Chciałabym/Chciałbym odpocząć) ON/ONA: I cannot cancel the meeting. Everybody will be disappointed. No, they won t if you explain the situation to them. Maybe you could invite them some other time? 20. I won t pay for the damage (broken window). You should know one thing. The window was already broken when I moved in. I think you should contact the person who lived here before me.

Broszura bezpłatna, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego

Broszura bezpłatna, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego WYBRANE MATERIAŁY DYDAKTYCZNE WYKORZYSTANE NA ZAJĘCIACH WYRÓWNAWCZYCH I POZALEKCYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-IV TECHNIKUM ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. STANISŁAWA STASZICA W WIERUSZOWIE

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 6 MAJA 2015 POZIOM PODSTAWOWY. Godzina rozpoczęcia: 9:00. Czas pracy: 120 minut

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 6 MAJA 2015 POZIOM PODSTAWOWY. Godzina rozpoczęcia: 9:00. Czas pracy: 120 minut Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 KOD UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN USTNY: ZESTAW DLA EGZAMINUJĄCEGO TEST PRZYKŁADOWY

EGZAMIN USTNY: ZESTAW DLA EGZAMINUJĄCEGO TEST PRZYKŁADOWY TEST PRZYKŁADOWY SZKOŁA What s your favourite school subject? Tell me about your earliest memory from school. Do you think there should be more art lessons in school? / Are you for or against school uniforms?

Bardziej szczegółowo

real life SAMPLE PAGES kurs przygotowujący do matury pre-intermediate STUDENTS BOOK Skuteczne przygotowanie do matury

real life SAMPLE PAGES kurs przygotowujący do matury pre-intermediate STUDENTS BOOK Skuteczne przygotowanie do matury real life pre-intermediate Skuteczne przygotowanie do matury Zadania, tematy i strategie maturalne Kluczowe umiejętności w motywującym kontekście Słowa i zwroty niezbędne na maturze i w codziennej komunikacji

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA UCZEŃ PESEL miejsce na naklejkę EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA UCZEŃ PESEL miejsce na naklejkę EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM MATURA EXPLORER. materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate. Egzemplarz pokazowy

KOMPENDIUM MATURA EXPLORER. materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate. Egzemplarz pokazowy Egzemplarz pokazowy MATURA EXPLORER KOMPENDIUM materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate Alina Łubecka Izabela Michalak Anna Milewska Beata Polit Agnieszka Saramowicz-Garstecka

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY 6 MAJA 2015. Godzina rozpoczęcia: 9:00. Czas pracy: 120 minut

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY 6 MAJA 2015. Godzina rozpoczęcia: 9:00. Czas pracy: 120 minut Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 KOD UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO ZGODNY Z PODSTAW Ą PROGRAMOW Ą Z 27 SIERPNIA 2012 ROKU Typ szkoły: GIMNAZJUM, klasy I III Etap nauki: III etap edukacyjny, poziom średnio zaawansowany Podstawa programowa:

Bardziej szczegółowo

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD WPISUJE ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Bardziej szczegółowo

teksty - konstrukcje leksykalno-gramatyczne

teksty - konstrukcje leksykalno-gramatyczne teksty - konstrukcje leksykalno-gramatyczne Zadanie 1) Przeczytaj poniższy tekst. W każdą lukę (1.-6.) wstaw odpowiedni wyraz (A, B lub C). Hi Sue, I m writing this e-mail 1. I can t find my watch anywhere!

Bardziej szczegółowo

Gateway. online. Workbook. David Spencer. Student s Book

Gateway. online. Workbook. David Spencer. Student s Book Workbook online Student s Book David Spencer Gateway @ 4 Food for thought Żywienie artykuły spożywcze, przygotowywanie posiłków Vocabulary Food b c Look at these photos. What food and drink can you see?

Bardziej szczegółowo

Polish and Eastern European Playgroup. Polska i Wschodnioeuropejska grupa zabaw dla dzieci. How to find out more

Polish and Eastern European Playgroup. Polska i Wschodnioeuropejska grupa zabaw dla dzieci. How to find out more Nawet jeżeli nie znasz dobrze angielskiego i tak możesz zadzwonić pod powyższe numery telefonów i poprosić o pomoc tłumacza. Z pewnością otrzymasz telefon zwrotny i pomoc tłumacza. Możesz też zadzwonić

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK ROZMOWA WSTĘPNA

CZŁOWIEK ROZMOWA WSTĘPNA CZŁOWIEK 1. Who is, in your opinion, the most beautiful woman / the most handsome man you have ever seen? Justify your choice. 2. What clothes do you feel most comfortable in? 3. What makes you laugh?

Bardziej szczegółowo

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI WPISUJE UCZEŃ KOD UCZNIA PESEL PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Instrukcja dla ucznia 1. Sprawdź, czy zestaw egzaminacyjny zawiera 11 stron (zadania 1. 11.). Ewentualny

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY KWIECIEŃ 2014. UZUPEŁNIA UCZEŃ miejsce na naklejkę z kodem

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY KWIECIEŃ 2014. UZUPEŁNIA UCZEŃ miejsce na naklejkę z kodem Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 KOD UCZNIA UZUPEŁNIA UCZEŃ PESEL miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z

Bardziej szczegółowo

TRANSKRYPCJA NAGRA POZIOM PODSTAWOWY

TRANSKRYPCJA NAGRA POZIOM PODSTAWOWY 1 TRANSKRYPCJA NAGRA POZIOM PODSTAWOWY Zadanie 1. Interviewer: How would you define your style, Samantha? Samantha: My style has changed over the years. I know exactly what I like and don t like now. In

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2012. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 50 WPISUJE ZDAJĄCY

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2012. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 50 WPISUJE ZDAJĄCY Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2010 KOD WPISUJE ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN

Bardziej szczegółowo

1. Przeczytaj ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia, a następnie odpowiedz na pytania od 1 do 9, wpisując literę odpowiadającą danemu ogłoszeniu:

1. Przeczytaj ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia, a następnie odpowiedz na pytania od 1 do 9, wpisując literę odpowiadającą danemu ogłoszeniu: Rozdział II Czytanie 1. Przeczytaj ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia, a następnie odpowiedz na pytania od 1 do 9, wpisując literę odpowiadającą danemu ogłoszeniu: A/ Barbican studio to let in EC1.

Bardziej szczegółowo

HAPPY EASTER WESOŁEGO ALLELUJA! Editorial Board, Forum Board, Polish-American Cultural Center

HAPPY EASTER WESOŁEGO ALLELUJA! Editorial Board, Forum Board, Polish-American Cultural Center 6501 Lansing Ave. Cleveland, OH 44105 216-883-2828 e-mail: forumpacc@yahoo.com www.polishcenterofcleveland.org April 2014, No. 4/141 Kwiecień 2014, Nr 4/141 POLISH-AMERICAN WESOŁEGO ALLELUJA! Niech te

Bardziej szczegółowo

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please?

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Can you drive a car? Can you meet me tomorrow? Can you recommend a

Bardziej szczegółowo

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2011 KOD UCZNIA UZUPEŁNIA UCZEŃ PESEL miejsce na naklejkę z kodem BADANIE

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom rozszerzony przykładowy zestaw zadań

Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom rozszerzony przykładowy zestaw zadań Uczeń... Klasa... Szkoła... Zadanie 1. (0 3) Usłyszysz dwukrotnie trzy teksty. Z podanych odpowiedzi wybierz właściwą, zgodną z treścią nagrania. Zakreśl literę A, B albo C. Tekst 1. 1.1. The speech is

Bardziej szczegółowo

Oskar Czepeczek, The Application of the Cognitive Method and Drill in Teaching the Rudiments of English to Adults (2013), o.czepeczek@gmail.

Oskar Czepeczek, The Application of the Cognitive Method and Drill in Teaching the Rudiments of English to Adults (2013), o.czepeczek@gmail. Oskar Czepeczek, The Application of the Cognitive Method and Drill in Teaching the Rudiments of English to Adults (2013), o.czepeczek@gmail.com Contents INTRODUCTION...2 The aim of the work...2 CHAPTER

Bardziej szczegółowo

Projekt Project Ksia z ka.indd 75 4/14/08 9:48:47 AM

Projekt Project Ksia z ka.indd 75 4/14/08 9:48:47 AM Projekt Project 75 Ksia z ka.indd 75 4/14/08 9:48:47 AM Ksia z ka.indd 76 4/14/08 9:48:48 AM Od czego zacząć pracę nad projektem? Jaki jest pierwszy krok? Co potem? Jak poradzić sobie z ewaluacją i dokumentacją?

Bardziej szczegółowo

Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III)

Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III) Jolanta Dobrowolska Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III) Nr dopuszczenia MEN DKW-4014-169/00 Dr Jolanta Dobrowolska jest dyrektorem szkoły

Bardziej szczegółowo

Część pisemna (poziom rozszerzony). Przykładowe zadania z rozwiązaniami

Część pisemna (poziom rozszerzony). Przykładowe zadania z rozwiązaniami 62 Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015 2.4. Część pisemna (poziom rozszerzony). Przykładowe zadania z rozwiązaniami ROZUMIENIE ZE SŁUCHU Zadanie 1. (0 3)

Bardziej szczegółowo

I Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego Etap szkolny

I Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego Etap szkolny I Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego Etap szkolny Instrukcja dla ucznia Przystępujesz do rozwiązywania zadań szkolnego

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z J ZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2010. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 50 WPISUJE ZDAJ CY

EGZAMIN MATURALNY Z J ZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2010. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 50 WPISUJE ZDAJ CY Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpocz cia egzaminu. Uk ad graficzny CKE 2010 KOD WPISUJE ZDAJ CY PESEL Miejsce na naklejk z kodem dysleksja EGZAMIN

Bardziej szczegółowo

Inara Wiłkaste. Wierzę w wartości europejskie. magazyn ludzi biznesu. Ewa Ewart. Czesław Czapliński. Janina Ochojska.

Inara Wiłkaste. Wierzę w wartości europejskie. magazyn ludzi biznesu. Ewa Ewart. Czesław Czapliński. Janina Ochojska. magazyn ludzi biznesu Wydanie specjalne 2014 ISSN 2300-0333 Ewa Ewart Musi być istotna historia do opowiedzenia Czesław Czapliński Nie czatuję z aparatem Janina Ochojska Jestem ciekawa świata Jacek Pałkiewicz

Bardziej szczegółowo