Życie w służbie pokoju Berthą von Suttner. Setna rocznica uhonorowania Berthy von Suttner Pokojową Nagrodą Nobla

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Życie w służbie pokoju Berthą von Suttner. Setna rocznica uhonorowania Berthy von Suttner Pokojową Nagrodą Nobla"

Transkrypt

1 Życie w służbie pokoju Berthą von Suttner Setna rocznica uhonorowania Berthy von Suttner Pokojową Nagrodą Nobla Precz z orężem to tytuł najsłynniejszej powieści Berthy von Suttner będący jednocześnie programem i żywotnym celem owej nietuzinkowej kobiety. Setna rocznica uhonorowania Berthy von Suttner Pokojową Nagrodą Nobla czyni okazję, by powrócić pamięcią do jej ideałów i dokonać krótkiej ich analizy. Bertha von Suttner była nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, lecz była też osobą, która zainspirowała swojego przyjaciela i protektora Alfreda Nobla do ufundowania tej nagrody. Jako pisarka i prelegentka Bertha von Suttner była sztandarową postacią światowego ruchu pacyfistycznego. Wbrew trendowi swoich czasów nieugięcie występowała przeciw narodowemu fundamentalizmowi i agresywnym hasłom podżegaczy wojennych, demagogów nienawiści i propagatorów antysemityzmu. W porę potrafiła rozpoznać niszczącą siłę tych ideologii i w proroczych słowach ostrzegała: Następna wojna będzie o wiele bardziej okrutna niż poprzednie. Bertha von Suttner nie doczekała światowych wojen XX wieku. My - potomni, świadomi doświadczeń tych przeraźliwych wojen, musimy na każdym kroku przypominać o dziele życia Berthy von Suttner i w dalszym ciągu pielęgnować jego ideały. W duchu Berthy von Suttner austriacka polityka zagraniczna nadal będzie angażować się na rzecz pokoju i przestrzegania praw człowieka na świecie, gdyż poszanowanie praw człowieka jest gwarantem trwałego pokoju i bezpieczeństwa. Dr Ursula Plassnik Minister spraw zagranicznych Republiki Austrii

2 Biografia 9 czerwca 1843: Bertha Sophia Felicita hrabina Kinsky von Chinitz und Tettau przychodzi na świat w Palais Kinsky przy Altstädter Ring w Pradze; dzieciństwo spędza ze swoją matką Sophie w Brünn do 1873: przeprowadzka do Wiednia, potem do Klosterneuburga koło Wiednia; pobyt w Wiesbaden, Paryżu, Baden-Baden, Wenecji, Bad Homburg Lato 1864: znajomość z Jekateriną Dadiani, księżną Mingrelii w Bad Hamburg 1873 do 1875: guwernantka czterech córek barona Karla von Suttner w Wiedniu i Harmannsdorf/Dolna Austria; potajemny związek z jego synem Arturem jesień 1875 do lata 1876: sekretarka Alfreda Nobla w Paryżu 12 czerwca 1876: potajemny ślub z Arturem von Suttner w kościele Św. Idziego w Wiedniu-Gumpendorf lato 1876 do wiosny 1885: Suttnerowie żyją w Gruzji; pobyt w Tbilisi, Kutais i Zugdidi maj 1885: powrót do Austrii październik 1885: uczestnictwo w kongresie pisarzy w Berlinie zima 1886/1887: pobyt w Paryżu pierwsze kontakty z ruchem pacyfistycznymł 1889: ukazuje się powieść Precz z orężem zima 1890/1891: pobyt w Wenecji; kontakty z reprezentantami Konferencji międzyparlamentarnej 1891: pierwsze duże publiczne wystąpienie na III Światowym Kongresie Pokoju w Rzymie; założenie Austriackiego Towarzystwa Pokoju 1892: założenie Stowarzyszenia przeciw antysemityzmowi, podróże do Berlina, Berna i Zurychu 10 grudnia 1896: śmierć Alfreda Nobla 1899: pierwsza haska konferencja pokojowa 10 grudnia 1902: śmierć Artura von Suttner 1903: otwarcie Międzynarodowego Instytutu Pokoju w Monako 1904: pierwsza podróż do Ameryki; Światowy Kongres Pokoju w Bostonie przyjęcie przez prezydenta Theodora Roosevelta w Waszyngtonie grudzień 1905: przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla wiosna 1906: odebranie Pokojowej Nagrody Nobla w Christiania, podróż z prelekcjami przez Skandynawię; 1907: druga haska konferencja pokojowa; 1912: druga podróż do Ameryki; 21 czerwca 1914: śmierć Berthy von Suttner w Wiedniu; jej ciało zostaje na własne życzenie spalone; jej urna znajduje się miejscowości Gotha.

3 Dzieciństwo i młodość Bertha Sophia Felicia hrabina Kinsky von Chinic und Tettau przyszła na świat 9 czerwca 1843 roku w Pradze (dziś Republika Czeska). Choć urodziła się hrabiną, nie należała do pierwszego towarzystwa. Matka Berthy Sophie pochodziła z rodziny mieszczańskiej, a po śmierci męża jego rodzina unikała z nią kontaktu. Guwernantka u Suttnera Trzykrotne zaręczyny - bez zamążpójścia: baron Gustav von Heine-Geldern, angielski hochsztapler (nazwisko nieznane), książę Adolf zu Sayn-Wittgenstein-Hohenstein Bertha nie zamierza wydać się za mąż dla korzyści materialnych. Jako guwernantka córek barona Suttnera w sposób świadomy zarabia swoje własne pieniądze. Zakochuje się w jednym z synów: Arthurze von Suttner, jej późniejszym mężu. Alfred Nobel Chciałbym wynaleźć materiał lub stworzyć maszynę o straszliwym, dewastującym działaniu, dzięki której wojny stałyby się niemożliwe. (A. Nobel) Alfred Nobel zarobił miliony na wynalezieniu dynamitu. Po latach tułaczki osiedla się na stałe w Paryżu i przez ogłoszenie prasowe szuka prywatnego sekretarza. Zgłasza się Bertha i natychmiast zostaje zatrudniona. Lata na Kaukazie Z miłości do Arthura von Suttnera w 1876 roku Bertha opuszcza Paryż. Po potajemnym ślubie para osiedla się w Gruzji. Problemy finansowe są udręką młodej pary. Dzięki lekcjom muzyki i nauczaniu języków obcych Bertha przyczynia się w istotnej części do utrzymania rodziny. Z powrotem w Europie Paryż Po latach spędzonych na Kaukazie para wraca do Europy. W Paryżu Bertha von Suttner po raz pierwszy dowiaduje się o istnieniu zorganizowanego ruchu pacyfistycznego. Dzięki temu znajduje cel swojego życia. Precz z orężem! Precz z orężem! z 1889 roku: namiętna i wskutek realistycznych opisów okrucieństw wojny poruszająca książka. Suttner staje się pionierką ruchu pacyfistycznego. Prawie bez niczyjej pomocy zakłada w 1891 roku Austriackie Towarzystwo Pokoju.

4 Walka z antysemityzmem Jest tylko jeden uczciwy środek ochrony prześladowanych przed prześladowaniem stanąć koło nich. (B. v. Suttner) Wobec coraz agresywniejszego antysemityzmu Suttnerowie zajmują jasne stanowisko. W 1891 roku Arthur von Suttner zakłada Stowarzyszenie przeciw antysemityzmowi, popierany przez Berthę. W związku z tym Suttnerowie stają pod pręgierzem nacjonalistów, klerykałów i antysemitów. Kongresy międzynarodowe Alfred Nobel jest sceptyczny wobec Suttner: Może moje fabryki położą wcześniej kres wojnie niż wasze kongresy: w momencie, gdy dwa oddziały wojskowe będą mogły w ciągu jednej sekundy zniszczyć się wzajemnie, cywilizowane narody najprawdopodobniej ustąpią i wycofają swoje wojska. Jako znana na całym świecie kobieta Bertha von Suttner nawiązuje kontakty na licznych kongresach pokojowych i niezmordowanie pracuje na rzecz międzynarodowego ruchu pacyfistycznego. Car pokoju W 1894 roku Suttner wiąże duże nadzieje z nowym carem Mikołajem II. Istotnie car Mikołaj II wydaje manifest pokojowy żądając rozbrojenia oraz międzynarodowej konferencji pokojowej. Jego polityka w Finlandii i Mandżurii zadała jednak temu kłam. Suttner długo go broni, irytując tym samym wielu swoich współbojowników. Haskie konferencje pokojowe Europo, pospiesz się, trzeba się zbratać, Europo, pospiesz się, trzeba wykorzenić wojnę wśród twoich narodów, bo w przeciwnym razie następna może cię zrujnować. Na wniosek cara Mikołaja II zwołana zostaje w 1899 roku w Hadze pierwsza konferencja pokojowa. Jej uczestnikami nie są jednak pacyfiści, lecz dyplomaci, głowy państw i wojskowi. Dyskusje na temat rozbrojenia i prawa wojny zasadniczo nie przynoszą żadnego rezultatu. Albert von Monaco Również książę Albert pod wpływem Berthy von Suttner angażuje się na rzecz europejskiego ruchu pokojowego. Suttner bezskutecznie liczy na jego przyszłą pomoc finansową. Ameryka Największe sukcesy Suttner odnosi w USA, gdzie staje się bożyszczem ruchu kobiecego. Mimo uciążliwości, związanych z wiekiem, Suttner odwiedza Amerykę w poszukiwaniu protektorów ruchu pacyfistycznego w 1904 roku i w 1912 roku. Nagroda Nobla Bez Suttner nie byłoby Pokojowej Nagrody Nobla. Jest zupełnie tego świadoma. Fakt pominięcia jej przy przyznaniu nagrody w pierwszych latach bardzo ją rozczarowuje. Pilnie potrzebuje pieniędzy: dla ruchu pacyfistycznego i dla siebie samej.

5 Przed wielką wojną Ludzie nie rozumieją, co się dzieje Wy - młodzi, czemu nic nie robicie? To przede wszystkim dotyczy was. Brońcie się, zjednoczcie się! Nie każcie czynić tego kilku starym kobietom, których i tak nikt nie słucha (Suttner do Stefana Zweiga). W wielu państwach gorączkowo dokonują się zbrojenia. Suttner bezskutecznie przestrzega przed wielką wojną i jest wyśmiewana. Tydzień po jej śmierci w dniu 21 czerwca 1914 roku w Sarajewie zostaje zastrzelony austriacki następca tronu Franciszek Ferdynand. Miesiąc później Austrowęgry wypowiadają wojnę Serbii: pierwsza wojna światowa rozpoczyna się Suttner a Nagroda Nobla Dwadzieścia lat trwała bliska przyjaźń między Berthą von Suttner i Alfredem Noblem. Suttner wciąż próbowała zachęcić milionera do złożenia dużej sumy na rzecz ruchu pacyfistycznego. Jeszcze przed jego śmiercią w 1896 roku napisała do niego w liście: I jeszcze błagam z podniesionymi rękoma: Niech Pan nigdy nie wycofa swojego wsparcia nigdy, nawet zza grobu, co tak czy owak jest nam pisane. O jego testamencie nic wtedy nie wiedziała.

Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com. Zachęcamy do zakupu oryginału.

Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com. Zachęcamy do zakupu oryginału. 1 Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com Zachęcamy do zakupu oryginału. Przypominamy o konieczności usunięcia z dysku tego pliku po upływie 3 tygodni. Ideą przewodnią

Bardziej szczegółowo

Przed błogosławieństwem ks. abp Depo dodał za św. Faustyną Kowalską, że Polska będzie wywyższona, jeśli będzie wdzięczna Bogu i wierna.

Przed błogosławieństwem ks. abp Depo dodał za św. Faustyną Kowalską, że Polska będzie wywyższona, jeśli będzie wdzięczna Bogu i wierna. KOMU DZIĘKOWAĆ ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ; Wycinki z historii, przesłania Jana Pawła II i inne. To nie jest czas, w którym mamy się wstydzić Ewangelii. To jest czas głoszenia na dachach. Jan Paweł II Miłość

Bardziej szczegółowo

Dariusz J. Peśla. Książę Michał Radziwiłł Rudy 1870-1955 Kobiety antonińskiego maharadży

Dariusz J. Peśla. Książę Michał Radziwiłł Rudy 1870-1955 Kobiety antonińskiego maharadży Dariusz J. Peśla Książę Michał Radziwiłł Rudy 1870-1955 Kobiety antonińskiego maharadży Ostatni ordynat dóbr przygodzickich nie tylko w oczach rodziny uchodził za prawdziwą zakałę rodu 1. Jego kuzyn, Krzysztof

Bardziej szczegółowo

Włącz się w kampanię Świat bez głodu! Róg nieobfitości. Kryzys żywnościowy w Somalii, Etiopii, Kenii i Dżibuti

Włącz się w kampanię Świat bez głodu! Róg nieobfitości. Kryzys żywnościowy w Somalii, Etiopii, Kenii i Dżibuti ISSN 1507-4706 NR 34 grudzień 2011 Kurs na Kenię Czas na działania! Akcja lokalna zmiana globalna! Noblistki z krajów globalnego Południa Włącz się w kampanię Świat bez głodu! Róg nieobfitości. Kryzys

Bardziej szczegółowo

CZESŁAW MIŁOSZ W KRĘGU POLSKIEGO INSTYTUTU NAUKOWEGO W NOWYM JORKU

CZESŁAW MIŁOSZ W KRĘGU POLSKIEGO INSTYTUTU NAUKOWEGO W NOWYM JORKU ARCHIWUM EMIGRACJI Studia Szkice Dokumenty Toruń, Rok 2011, Zeszyt 1 2 (14 15) CZESŁAW MIŁOSZ W KRĘGU POLSKIEGO INSTYTUTU NAUKOWEGO W NOWYM JORKU Beata DOROSZ (Warszawa) Gdyby próbować jednym słowem scharakteryzować

Bardziej szczegółowo

Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam? (Rzymian 8:31)

Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam? (Rzymian 8:31) Nadchodzi ostatni DYKTATOR ŚWIATA ANNUIT: On zgadza się COEPTIS: Ze sprawą, którą rozpoczął NOVUS: Nowy ORDO: Ład SECLORUM: Wszech czasów (pod wszystkowidzącym okiem Lucyfera (szatana) Tytuł oryginału:

Bardziej szczegółowo

Ścieżki śląskie. Grzegorz Sztoler. godne wspomnienia

Ścieżki śląskie. Grzegorz Sztoler. godne wspomnienia Grzegorz Sztoler Ścieżki śląskie godne wspomnienia Wędrujemy, by odnaleźć samych siebie potwierdzić prawdy według których żyjemy jakich uczyli nas ojcowie Te śląskie ścieżki są drogą jaką przebył autor

Bardziej szczegółowo

SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY

SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY LYNNE OLSON STANLEY CLOUD SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY Przedmowa NORMAN DAVIES scan - zawisza

Bardziej szczegółowo

Milada Ślizińska. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. ŻARNOWER artystka w świecie który rozpadł się na jej oczach w gruzy TERESA

Milada Ślizińska. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. ŻARNOWER artystka w świecie który rozpadł się na jej oczach w gruzy TERESA Milada Ślizińska Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie TERESA ŻARNOWER artystka w świecie który rozpadł się na jej oczach w gruzy Ze wszystkich artystów należących do polskiej międzywojennej awangardy Teresa

Bardziej szczegółowo

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku Szanowni Państwo Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku na rok coraz większe uznanie. Jak pokazały poprzednie edycje zapotrzebowanie na tego

Bardziej szczegółowo

POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII

POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII ROJEKT POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII realizowany przez konsorcjum: ARCHIWUM PAŃSTWOWE DOKUMENTACJI OSOBOWEJ I PŁACOWEJ W MILANÓWKU OPPLANDSARKIVET AVDELING MAIHAUGEN W LILLEHAMMER

Bardziej szczegółowo

Kontrola nad mediami

Kontrola nad mediami Kontrola nad mediami Noam Chomsky Początki historii propagandy Zacznijmy od pierwszej współczesnej operacji propagandowej, przeprowadzonej przez rząd. Stało się to za czasów administracji Woodrowa Wilsona.

Bardziej szczegółowo

FATIMA I WIELKI SPISEK

FATIMA I WIELKI SPISEK U(Tom 17 serii wydawniczej NOWY PORZĄDEK ŚWIATA) Deirdre Manifold FATIMA I WIELKI SPISEK Tłumaczyła Aleksandra Jaworowska Wydawnictwo Wers Poznań 2000 Tytuł oryginału: UFatima and the Great ConspiracyU

Bardziej szczegółowo

CO MIESIĄC SPRAWY WSTĘPNE OD NACZELNEGO TEMAT NUMERU KULTURA CZASOPISMO INTERNETOWE 10/2014 (16) OPINIE HISTORIA. Ostatni list Księcia

CO MIESIĄC SPRAWY WSTĘPNE OD NACZELNEGO TEMAT NUMERU KULTURA CZASOPISMO INTERNETOWE 10/2014 (16) OPINIE HISTORIA. Ostatni list Księcia SPRAWY WSTĘPNE OD NACZELNEGO CO MIESIĄC TEMAT NUMERU Ostatni list Księcia 3 CZASOPISMO INTERNETOWE 10/2014 (16) Redaktor naczelny: Mateusz Matyszkowicz KULTURA Obywatel Literat 5 Sekretarz redakcji: Jakub

Bardziej szczegółowo

[OD WYDAWNICTWA] SŁOWO WSTĘPNE

[OD WYDAWNICTWA] SŁOWO WSTĘPNE [OD WYDAWNICTWA] Wzrastające coraz bardziej wśród społeczeństwa polskiego zainteresowanie się kwestią żydowską wywołuje w nim może coraz większe zainteresowanie się t. zw. Protokółami Mędrców Syjonu",

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014

BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014 BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014 Z ŻYCIA KOŚCIOŁA Radość Ewangelii Światowy Dzień Modlitw o Powołania Z ŻYCIA WSPÓLNOTY FORMACJA MISYJNA Zanieść Chrystusa innym PROSTO Z AFRYKI Przekroczyłem próg

Bardziej szczegółowo

Małgorzata-Gosiewska-Warszawskim-Posłem-PIS-Jestem-na-TAK www.malgorzatagosiewska.pl masz pytanie, napisz: biuro@malgorzatagosiewska.

Małgorzata-Gosiewska-Warszawskim-Posłem-PIS-Jestem-na-TAK www.malgorzatagosiewska.pl masz pytanie, napisz: biuro@malgorzatagosiewska. Małgorzata GOSIEWSKA W SEJMIE RP SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTARNEJ POSEŁ MAŁGORZATY GOSIEWSKIEJ Poseł Małgorzata Gosiewska zalicza się do grupy najbliższych współpracowników Pana Prezesa. Czy

Bardziej szczegółowo

Duchowość osób starszych Żyć 100 lat Łaska codzienności. www.cisi.pl. Pismo Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża poświęcone chorym i niepełnosprawnym

Duchowość osób starszych Żyć 100 lat Łaska codzienności. www.cisi.pl. Pismo Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża poświęcone chorym i niepełnosprawnym www.cisi.pl 5(45) wrzesień/październik 2009 ISSN 1642-6533 Pismo Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża poświęcone chorym i niepełnosprawnym Duchowość osób starszych Żyć 100 lat Łaska codzienności Chrystus

Bardziej szczegółowo

Abp. Michalik: mnie też chcą zapisać do partii... 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys.

Abp. Michalik: mnie też chcą zapisać do partii... 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys. katolików 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje 26 O karierowiczostwie i nieprzyjętych nominacjach (1026) niedziela, 4 grudnia 2011 48 www.kai.pl www.ekai.pl

Bardziej szczegółowo

Źródło: Henryk Pająk - "Bestie Końca Czasu". Rozdział: "Dynastie Oświeconych".

Źródło: Henryk Pająk - Bestie Końca Czasu. Rozdział: Dynastie Oświeconych. Aktualizacja: 15.03.2013r DYNASTIE ZAKONU ILUMINATÓW Źródło: Henryk Pająk - "Bestie Końca Czasu". Rozdział: "Dynastie Oświeconych". - Rothschild - Rockefeller - Collins - DuPont - Russel - Kennedy i Onassis

Bardziej szczegółowo

Nr 188. kwiecień-czerwiec 2014 rok XXIII kwartalnik

Nr 188. kwiecień-czerwiec 2014 rok XXIII kwartalnik NR ISSN 1232-4566 Nr 188 kwiecień-czerwiec 2014 rok XXIII kwartalnik Rok 1989 uznawany jest za moment przełomowy we współczesnych dziejach państwa i społeczeństwa polskiego. O 25-leciu wolnej Polski piszemy

Bardziej szczegółowo

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II Światowe Spotkanie Polonii str. 2 70. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO str. 29 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24 Nr 2/2014 ISSN: 1429-8457 Święty Jan Paweł II SPIS TREŚCI 1 Słowo Prezesa SWP

Bardziej szczegółowo

Profesorowi dr hab. Andrzejowi L. Zachariaszowi Dyrektorowi Międzywydziałowego Instytutu Filozofii studenci

Profesorowi dr hab. Andrzejowi L. Zachariaszowi Dyrektorowi Międzywydziałowego Instytutu Filozofii studenci Profesorowi dr hab. Andrzejowi L. Zachariaszowi Dyrektorowi Międzywydziałowego Instytutu Filozofii studenci FORUM FILOZOFICZNE PISMO STUDENTÓW MIĘDZYWYDZIAŁOWEGO INSTYTUTU FILOZOFII UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Rozważanie biblijne OD REDAKCJI: wrzesień 2013 1. W ciszy i zaufaniu będzie wasza moc lz 30,15c

Rozważanie biblijne OD REDAKCJI: wrzesień 2013 1. W ciszy i zaufaniu będzie wasza moc lz 30,15c OD REDAKCJI: Informator Parafialny nr 8/2013 (119) Pytania o jutro, o przyszłość, to pytania, które od wieków nurtują każdego człowieka. Im czasy trudniejsze, im bardziej niepokojące, tym bardziej gorączkowe

Bardziej szczegółowo

KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce

KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce NUMER 1 (3) CZERWIEC 2014 KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce ISSN 2353-8740 Ratownicy bez granic Akcja kanonizacja Ukraińcom na pomoc przyjmij honorowy zakład Malbork, 7 września 2014

Bardziej szczegółowo

Abp Michalik 10 lat na czele KEP str. 2. 15 Benedykt XVI wspomina Jana Pawła II. 3 Akcja Caritas: Rodziny polskie rodzinom ukraińskim

Abp Michalik 10 lat na czele KEP str. 2. 15 Benedykt XVI wspomina Jana Pawła II. 3 Akcja Caritas: Rodziny polskie rodzinom ukraińskim 3 Akcja Caritas: Rodziny polskie rodzinom ukraińskim 15 Benedykt XVI wspomina Jana Pawła II 23 Papież jest człowiekiem jak wszyscy wywiad Franciszka dla Corriere della Sera www.kai.pl www.ekai.pl ISSN

Bardziej szczegółowo

Wybierz ycie! BIULETYN STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓ LUDZKIEGO YCIA JESIEŃ/ZIMA 2012. Badania omówiła wybitna socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska,

Wybierz ycie! BIULETYN STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓ LUDZKIEGO YCIA JESIEŃ/ZIMA 2012. Badania omówiła wybitna socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Wybierz ycie! NR 27(63)/2012 BIULETYN STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓ LUDZKIEGO YCIA JESIEŃ/ZIMA 2012 Postawa ZA ŻYCIEM łączy Polaków Coraz więcej Polaków z przekonaniem opowiada się za ochroną życia od poczęcia

Bardziej szczegółowo

WSCHODNIA GRANICA POLSKI W LATACH 1944-1948 NA PRZYKŁADZIE POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ LUBELSZCZYZNY

WSCHODNIA GRANICA POLSKI W LATACH 1944-1948 NA PRZYKŁADZIE POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ LUBELSZCZYZNY Doc. dr Andrzej Wawryniuk Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie WSCHODNIA GRANICA POLSKI W LATACH 1944-1948 NA PRZYKŁADZIE POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ LUBELSZCZYZNY O kreślony w tytule obszar południowo-wschodniej

Bardziej szczegółowo

penitencjarne styczeń 2011 nr 152, rok XIV ISSN 1505-2184 cena 2,50 zł www.sw.gov.plforum Do końca swoich dni...

penitencjarne styczeń 2011 nr 152, rok XIV ISSN 1505-2184 cena 2,50 zł www.sw.gov.plforum Do końca swoich dni... www.sw.gov.plforum 01 penitencjarne styczeń 2011 nr 152, rok XIV ISSN 1505-2184 cena 2,50 zł Do końca swoich dni... Nowy rok. Niby nic, to tylko zmiana daty. Ale jednak jakoś inaczej. Niektórych boli głowa

Bardziej szczegółowo

Biorę podwójnie. Kredyt na odległość s.39

Biorę podwójnie. Kredyt na odległość s.39 s.34 Sztuka alternatywna Chcecie zobaczyć mieszankę tego co najlepsze w polskiej sztuce, muzyce, animacji, literaturze i modzie? Przyjdźcie na Poland Street Festival. Kredyt na odległość s.39 Czy można

Bardziej szczegółowo