Przegląd wybranych działań marketingowych Prezentacja przykładowa

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przegląd wybranych działań marketingowych 2013. Prezentacja przykładowa"

Transkrypt

1 Przegląd wybranych działań marketingowych 2013 Prezentacja przykładowa

2 O nas Przeszukujemy internet i bazy danych w poszukiwaniu odpowiedzi na Twoje pytania. Szykujesz się do przetargu i potrzebujesz informacji o nieznanej Ci kategorii? Nie masz czasu na opracowywanie żmudnej analizy działań konkurencji? Chcesz się dowiedzieć, jak działają w mediach społecznościowych Twoi konkurenci? Potrzebujesz raportu na temat rynków, konsumentów lub firm? call-to-research Prowadzimy sprawne desk researche i składamy je w znakomite raporty. Materiał od nas jesteś w stanie szybko przeczytać i przeanalizować. Skontaktuj się z nami. Oszczędzaj czas!

3 5 najdziwniejszych kampanii FMCG Przegląd działań marketingowych 2013

4 1. Girls Don t Poop Firma: Poo-Pourri Produkt: Spray antyzapachowy Kampania: Girls Don t Poop Przeglądu najdziwniejszych kampanii FMCG 2013 roku nie można nie zacząć od kampanii promującej innowacyjny produkt Poo-Pourri, którym jest powłoka antyzapachowa w spreju, którą psika się na taflę wody w ubikacji, tuż przed spuszczeniem balastu. Nie przepuszcza ona zapachów, pomagając zdecydowanie w utrzymaniu iluzji że dziewczyny, z zasady, nie robią kupy takie zresztą jest założenie samej kampanii, która w bezpośredni i zabawny sposób tłumaczy zasadę działania produktu, buduje wizerunek firmy i kreuje materiał viralowy równocześnie. Od premiery klipu był on obejrzany na YouTube ponad razy i share owany ponad , co dla niewielkiej firmy jest bardzo dużym sukcesem, przekładającym się bezpośrednio na sprzedaż (Poo-Pourri zarabia teraz rocznie $). YT:

5 2. Gioni s Revenge Firma: Gioni s Produkt: Sosy Kampania: Gioni s Revenge Włoski producent keczupów i innych sosów, Gioni s, poprosił agencję Alch1m1a z Milanu o stworzenie materiałów reklamowych, akompaniujących wypuszczeniu przez firmę opakowań upside-down. Efektem tego była kreacja trzech plakatów na których spersonifikowane butelki sosów mszczą się za poklepywanie po tyłku, dosłownie spuszczając lanie swoim oprawcom. Gioni s nie jest kolosem i nie posiada nawet strony internetowej, plakaty zrobiły jednak furorę w internecie, wpływając mocno na rozpoznawalność marki, nawet jeśli nie na sprzedaż. Sama idea i insight kampanii nie są złe, wykonanie natomiast jest co najmniej niepokojące, wzbudzając skojarzenia od S&M (nie piszę tutaj o Social Media) do gwałtu, wyrazy twarzy sosów mówią zresztą same za siebie klienci niech lepiej nauczą się wyciskać, przynajmniej jeśli nie chcą znaleźć się jako feature w czasopiśmie Detektyw.

6 3. Mountain Dew & Tyler the Creator Firma: Mountain Dew Produkt: Napój gazowany Kampania: Felicia the Goat Mountain Dew wypuściło w maju 2013 serię klipów zrealizowanych we współpracy z kontrowersyjnym raperem Tylerem Okonmą (znanym jako Tyler the Creator), przedstawiającą kozę Felicię i jej kryminalne przygody. Po wyemitowaniu drugiego klipu i reakcji Dr. B. Watkinsa, który nazwał tą kampanię najbardziej rasistowską w historii, klipy zostały wycofane i usunięte z kanałów Mountain Dew. Nie to jednak sprawia że jest to jedna z najdziwniejszych kampanii FMCG 2013, jest to fakt że Mountain Dew w ogóle pozwoliło wypuścić klipy w których dochodzi do aktów przemocy wobec kobiety a Mountain Dew jest prezentowane jako środek odurzający, po wypiciu którego koza dostaje ataku agresji. Ludzie znający twórczość Tylera oczywiście wiedzieli czego się spodziewać i nie przeżyli wielkiego szoku, problemem tutaj zdecydowanie był odbiór wśród osób które Tylera nie znają. YT:

7 4. Oreo Separator Machines Firma: Oreo Produkt: Ciastka z nadzieniem Kampania: Oreo Separator Machines Jeśli kiedyś jedliście ciastka w formie dwóch krążków z kremem wciśniętym pomiędzy, wiecie dobrze jak wygląda procedura spożywania najpierw jemy pierwszy krążek, wylizujemy krem, potem jemy drugi krążek. Jedni wolą krążki, drudzy wolą krem, ale gdyby znaleźć idealny sposób na ich separację? Taki insight przyświecał kampanii online Oreo Separator Machines, pokazującej w kolejnych odsłonach różne naukowe (i przekombinowane) sposoby na oddzielenie kremu od ciastek Oreo. Filmy są zrealizowane w śmiertelnie poważnej konwencji, będącej oczywiście częścią humoru, każdy prezentuje wynalazców wraz z ich absurdalnymi wynalazkami. Kampania była szeroko komentowana i chwalona za rozdmuchane proporcje oraz humor. Chociaż nie jest to kampania sprzedażowa, Oreo na pewno na niej nie straciło. YT:

8 5. Katy Perry and the Popcats Firma: Popchips Produkt: Czipsy niskokaloryczne Kampania: Katy Perry and the Popcats Popchips pozycjonuje swój produkt jako zdrową alternatywę wobec tradycyjnych czipsów ziemniaczanych i kampania Katy Perry and the Popcats gra właśnie na tym założeniu arcyzły Fat Cat prześciga się z Popcatami w dostarczaniu przekąsek ludziom w potrzebie. Mamy tutaj Fat Cata który ma przepaskę na oku i mówi z ciężkim niemieckim akcentem, rapującą Katy Perry i jej ekipę kotów w różnokolorowych perukach, żenujące one linery, stylistykę lat 60, disco lasery i wiele więcej. Nagromadzenie absurdu jest tutaj absolutne a wykonanie, intencjonalnie, marne, z całą pewnością jednak zapada w pamięć. Kampania obejmuje także usługę za pomocą Twittera i hashtagu #popchipstotherescue użytkownicy mogą wysłać distress call ze swoją lokacją i krótkim opisem sytuacji żeby uzyskać szansę na dostawę Popchips. YT:

9 Przykłady podobnych researchy, które możesz nam zlecić: Jak banki w USA, UK i Europie reklamują rachunki osobiste? Działania reklamowe w latach w developerce mieszkaniowej w Polsce. Kampanie edukacyjne o tematyce ochrony środowiska kierowane do dzieci. Jak browary reklamowały się podczas mistrzostw świata w piłce nożnej? Co już przygotowały na nadchodzące mistrzostwa? Czy rozpoczęły się już kampanie przed brazylijskim mundialem? Jak branża jubilerska wykorzystuje celebrytów w działaniach reklamowych? Raport o wprowadzaniu na rynek nowej marki telekomunikacyjnej w Wielkiej Brytanii. Jak marka ABC reklamuje się online (w tym mobile). Itd. Itp.

10 5 masywnych faili w Social Media Przegląd działań marketingowych 2013

11 1. Nakarm dziecko tweetem Fail smaku Kontekst W ramach kampanii społecznej Kellogg s próbował zachęcić swoich followerów do retweetowania wpisu, obiecując za każdy retweet śniadanie dla biednego dziecka. Porażka Co mogło pójść nie tak? Followerzy zareagowali żywo na tweet, oskarżając Kellogg s o emocjonalny szantaż. Kellogg s odpowiedział przeprosinami, zwalając winę na zły dobór słów, i zapewnił że funduje śniadania w szkołach, ale to wywołało kolejną falę krytyki przecież jeśli i tak fundują śniadania, to znaczy że retweety były bezwartościowe i Kellogg s chciał tylko polepszyć wizerunek na cierpieniu biednych dzieci. Morał Wykorzystywanie biednych dzieci do zwiększenia statystyk na Twitterze może nie zostać dobrze odebrane, tym bardziej jeśli stawiamy warunek jedzenie za retweet. Ponadto, złym pomysłem jest w ramach przeprosin zasugerować że poprzedni tweet był, zasadniczo, kłamstwem.

12 2. Wskaż różnicę Fail rozsądku Kontekst Home Depot jest sponsorem programu College Gameday, emitowanego przed transmisją meczy studenckiej ligi amerykańskiego futbolu. Przedstawiony tweet i zdjęcie są częścią wsparcia tego eventu przez agencję social media zatrudnioną przez Home Depot. Porażka Po zamieszczeniu zagadki posypały się niepochlebne komentarze, oskarżające Home Depot o rasizm - ostatecznie sam fakt zadania takiego pytania sugeruje że mogą istnieć wątpliwości. Reakcja była szybka: Home Depot usunęło tweet, zwolniło agencję i wysłało przeprosiny do każdej osoby która zatweetowała oburzenie, było jednak już za późno co znajdzie się w internecie, zostaje w internecie. Morał Tak naprawdę przed podobnymi historiami nie można się ustrzec, chyba że zatrudniając sprawdzone agencje lub ludzi którzy nie tweetują pod wpływem środków odurzających.

13 3. Kondomy, dyskretnie, w Batmanie Fail crowdsourcingu Kontekst Po uruchomieniu w Dubaju pierwszej na świecie usługi dyskretnego zamawiania prezerwatyw poprzez aplikację ios lub stronę Durex SOS Condoms, brand ogłosił internetowe głosowanie na kolejne miasto w którym ta usługa zostanie uruchomiona. Porażka Głosowanie odbyło się za pomocą Facebooka i nie zawierało listy dostępnych w głosowaniu miast. Zamiast tego zaoferowano wolny wybór i każde miasto mogło wygrać, pod warunkiem że zbierze odpowiednią ilość głosów. Zapomniano niestety o tym że internet to miejsce w którym funkcjonuje także 4chan, dzięki któremu głosowanie szybko zostało sprowadzone na niezamierzoną przez Durex ścieżkę. Dystansując konkurencję, w tym Paryż i Nowy Jork, znane z konserwatyzmu miasto Batman w Turcji zostało ogłoszone zwycięzcą. Morał Crowdsourcing jest świetną sprawą, ale nigdy nie można zignorować huliganów sieci jeśli zwęszą możliwość, zrobią z brandu pośmiewisko. W tym wypadku tą możliwość można było im zabrać wyznaczając listę miast dostępnych w głosowaniu.

14 4. Redukcja na żywo Fail logistyki Kontekst HMV, w obliczu zbliżającego się bankructwa, wprowadziło duże redukcje zatrudnienia, w tym także zespołu odpowiedzialnego za Social Media. Porażka W trakcie spotkania HR, na którym zwolniono ponad 60 osób, jedna z nich, Poppy Rose Cleere, zdecydowała się zakomunikować o ich nieszczęściu za pomocą oficjalnego konta Twitter HMV. Tweety były żywe przez ponad 20 minut, co wystarczyło aby wiadomość rozniosła się po świecie i zaszkodziła wizerunkowi HMV. Oczywiście, zwolnienia są wewnętrzną sprawą firmy, w tym wypadku jednak tweety zdradzają także niekompetencję dyrektora marketingu i stawiają brand w pozycji opresora, w czasie kiedy walczy on o odzyskanie części rynku i, co za tym idzie, przetrwanie. Morał Jeśli zwalnia się zespół odpowiedzialny za Social Media, należy wcześniej odebrać im możliwość dostępu do oficjalnych kanałów firmy.

15 5. Questions without Answers Fail świadomości społecznej Kontekst J.P.Morgan, największy bank w USA, w listopadzie 2013 zgodził się zapłacić rekordową grzywnę 13 billionów dolarów za udzielanie kredytów hipotecznych osobom bez zdolności kredytowych oraz sprzedawanie ich później w pakietach inwestorom na całym świecie, co przyczyniło się do krachu na rynku nieruchomości. Na tle tych wydarzeń ktoś w J.P.Morgan postanowił zrobić sesję Q&A na Twitterze z wiceprezesem tej firmy, Jimmym Lee. Porażka Sam pomysł na zrobienie Q&A z wiceprezesem najbardziej wtedy znienawidzonego banku w USA musiał wypłynąć z głowy osoby nieskażonej rzeczywistością. Pytania napływały lawinowo, chociaż na pewno nie takie o jakie chodziło inicjatorom akcji i wkrótce sesja Q&A została odwołana, pozostawiając po sobie setki zgryźliwych tweetów. Być może insight stojący za tą sesją Q&A zakładał że biednych ludzi nie stać na internet? Morał Robienie Q&A w momencie kryzysowym firmy to dobry pomysł, ale nie w przypadku kiedy chce się odpowiadać tylko na te wygodne pytania, tym bardziej jeśli nie zna się realiów internetu.

16 Przykłady podobnych researchy, które możesz nam zlecić: W jaki sposób marka X korzysta z mediów społecznościowych? Do czego służą jej poszczególne kanały? Czy działania składają się na budowę spójnego pozycjonowania marki? Najpopularniejsze media społecznościowe wśród osób w wieku w różnych krajach świata. Wykorzystanie mediów społecznościowych w branży medycznej w Polsce. Jak marki prowadzą swoją działalność CSR za pomocą mediów społecznościowych. Znalezienie i opisanie 10 realizacji z sukcesem. Kryzysy w mediach społecznościowych: skąd się brały, jak je opanowywano. Obecność kategorii Y w mediach społecznościowych. Itd. Itp.

17 5 nowych charytatywnych aplikacji mobilnych Przegląd działań marketingowych 2013

18 1. Google One Today Firma: Google Nazwa aplikacji: One Today Do czego służy?: Do wspierania programów nonprofit. Aplikacja One Today dostępna jest na telefony z systemami Android i ios, jej założenie polega na umożliwieniu użytkownikowi wpłacenia 1$ na wybraną z dostępnych akcji charytatywnych. Aplikacja zapamiętuje wybory i dostosowuje proponowane akcje do użytkownika, który z kolei może podzielić się nimi w mediach społecznościowych i zaproponować znajomym żeby również wpłacili 1$ na wybraną akcję. Wszystkie organizacje nonprofit na które można wpłacać dotacje są częścią Google for Nonprofits, do którego można dołączyć i ubiegać się o możliwość dodania swojej akcji do One Today jest to całkowicie bezpłatne. Kiedy użytkownik wpłaca pieniądze na akcję, są one doliczane do Google Wallet i periodycznie pobierane z konta użytkownika, transakcje nie są więc realizowane natychmiastowo. Wszystkie dokonane wpłaty można następnie odliczyć od podatku. www:

19 2. AskU Firma: PricewaterhouseCoopers Nazwa aplikacji: AskU Do czego służy?: Do wspierania aktywnych akcji poprzez poświęcanie czasu na wypełnianie ankiet. Chociaż AskU działa od 2012, dopiero w 2013 wypuszczona została aplikacja mobilna na systemy Android i ios, pozwalająca użytkownikowi poświęcić czas na wypełnienie ankiety i wspomóc tym samym jedną z aktywnych akcji. Aplikacja zadaje dwa typy pytań sponsorowane, służące do zbierania informacji na temat rynku i konsumentów, oraz pytania pozwalające budować profil użytkownika. Pozwala to PwC prowadzić badania rynku o wiele szybciej i sprawniej a użytkownicy mają lepszą motywację do wypełniania ankiet. Chociaż lista wspieranych fundacji jest niedługa, są one zweryfikowane i nie ma ryzyka że pieniądze skończą gdzieś gdzie nie powinny, tym bardziej że jedyną walutą oczekiwaną od użytkownika jest czas. www:

20 3. Hero Bear Organizacja: Help For Heroes Nazwa aplikacji: Hero Bear Do czego służy?: Do wspierania rannych żołnierzy poprzez zakup gry. Hero Bear jest grą mobilną, stworzoną przez fundację Help For Heroes, której zakup gwarantuje oddanie 1 na rzecz żołnierzy rannych na polu bitwy. Gra polega na sterowaniu misiami które muszą transportować rannego kolegę na noszach i, unikając przeszkód, zbierać jak najwięcej złotych monet po drodze, za każde niepowodzenie narażając się na niewybredne komentarze Jeremy ego Clarksona. Inne znane osoby uwikłane w tą akcję to m.in. Lorraine Kelly, Ross Kemp czy burmistrz Londynu, Boris Johnson. W odróżnieniu do innych opisywanych aplikacji, w tym przypadku użytkownicy nie wybierają sprawy którą chcieliby wesprzeć i nie mają wpływu na wysokość donacji wszystko jest utrwalone w kamieniu, co nie przeszkodziło jednak akcji odnieść duży sukces. www:

21 4. Selfless Selfies Firma: Johnson & Johnson Nazwa aplikacji: Donate a Photo Do czego służy?: Do wspierania charytatywnych akcji poprzez wysyłanie swoich zdjęć i share owanie ich w SM. Akcja Donate a Photo jest prostym sposobem na wsparcie wybranych akcji charytatywnych poprzez zrobienie sobie zdjęcia oraz uploadowanie go za pomocą aplikacji. Za każde zdjęcie Johnson & Johnson przeznacza 1$ na wybraną przez użytkownika sprawę od zabiegów chirurgicznych dla okaleczonych dzieci do badań okulistycznych w biednych regionach. Wystarczy ściągnąć aplikację, zarejestrować się, wybrać akcję którą chcemy wesprzeć (każda jest szczegółowo opisana), wybrać i uploadować zdjęcie i podzielić się swoją dobrocią na social media (Twitter i Facebook, wkrótce Instagram) żeby zachęcić swoich znajomych do wzięcia udziału w tym programie. Po udanym wysłaniu zdjęcia użytkownik otrzyma wiadomość zwrotną z potwierdzeniem i gratulacjami za bycie przyzwoitą ludzką istotą. www:

22 5. Feedie Organizacja: The Lunchbox Fund Nazwa aplikacji: Feedie Do czego służy?: Do zamieniania zdjęć jedzenia w prawdziwe jedzenie dla dzieci z Afryki Południowej. Feedie jest aplikacją korzystającą z trendu robienia zdjęć jedzenia dla wzbudzania zazdrości innych i transformuje go w coś naprawdę przydatnego. Po zrobieniu zdjęcia swojego jedzenia przy pomocy tej aplikacji i share owaniu go na jednej z wybranych platform SM restauracja w której zakupione było jedzenia składa donację (25 centów) do The Lunchbox Fund, organizacji charytatywnej która dostarcza jedzenie dla biednych dzieci z Afryki Południowej. Poprzez donacje i zdjęcia do tej pory wydano ponad posiłków a popularność Feedie cały czas rośnie, razem z zasięgiem akcji (teraz międzynarodowym). Akcja odbiła się głośnym echem w mediach i wielu celebrytów poparło tą inicjatywę nie jest to nic dziwnego, to w końcu idealny sposób na zrobienie czegoś pożytecznego, jednocześnie zaspokajając swoją próżność. www: YT:

23 Przykłady podobnych researchy, które możesz nam zlecić: Aplikacje mobilne w bankowości. Przegląd funkcjonalności. Płatności za pomocą komórek na świecie jakie rozwiązania są wdrażane? Jak P&G podochdzi do rewolucji mobilnej? Informacje o działaniach koncernu, sukcesach i porażkach. Wykorzystanie technik mobilnych w ubezpieczeniach. Jak korzystamy z telefonów komórkowych podczas zakupów? Usługi mobilne tuzów e-retailu: Amazon, e-bay, Allegro, Best Buy, Otto. Itd. Itp.

24 5 wydarzeń E-Commerce Przegląd działań marketingowych 2013

25 1. Tictail i sklepów w 10 miesięcy Firma: Tictail Typ: Platforma E-Commerce Mający swoją siedzibę w Sztokholmie Tictail wystartował w 2012 roku jako platforma e-commerce, oferująca użytkownikom bezpłatne zakładanie i obsługę sklepów online. 14 marca 2013 roku, 10 miesięcy od założenia, Tictail przekroczył założonych, aktywnych, sklepów. Użytkownicy chwalą Tictail za przyjazne UI i bezproblemową obsługę, firma oferuje także aplikacje dla sprzedających, dzięki którym mogą m.in. wystawić poszczególne produkty w przecenie, pozwolić kupującym na wystawianie recenzji czy uzyskać do nich kontakt , żeby zacieśnić relacje. To właśnie dzięki aplikacjom Tictail zarabia, podstawowe funkcje są bowiem całkowicie darmowe. Sklepy napędzane przez Tictail obecne są w 98 krajach i na pewno nie skończy się na tym, firma planuje bowiem szerszą ekspansję, także do USA, gdzie zmierzyć będzie się musiało z Shopify. Niezależnie od tego jak skończy się to starcie, Tictail jest zdecydowanie jednym z wygranych 2013 roku. www: www:

26 2. Boxed M-Commerce Firma: Boxed Typ: Hurtownia M-Commerce Boxed ruszyło na dobre w sierpniu 2013 z mobilną aplikacją na ios, oferując hurtowe zakupy online w rejonie Nowego Jorku i New Jersey, trzy miesiące później obsługiwało już 48 dolnych stanów USA. Boxed stawia się w tej samej kategorii co Amazon, oferując jednak wyłącznie sprzedaż hurtowych ilości i korzystniejsze wobec Amazon ceny (który zresztą nie sprzedaje hurtowo) ich głównymi klientami są rodziny nie chcące kupować co chwila pieluch, jedzenia dla zwierząt czy papieru toaletowego poprzez Amazon i, tym bardziej, nie chcące stać w długich kolejkach w Costco. Boxed nie przepakowuje towarów od producenta, nie ma własnej floty ciężarówek i tylko wynajmuje magazyny, ten model jednak na razie się sprawdza i Boxed rozbudowuje się coraz bardziej, oferując teraz także zakupy przy pomocy aplikacji na systemy Android. Co ciekawe, założyciele Boxed wychodzą ze środowiska developerów gier na platformy mobilne i, jak sami twierdzą, zbudowanie tej platformy sprzedażowej było łatwiejsze niż stworzenie jakiejkolwiek gry. www:

27 3. Pinterest z możliwością zakupu Firma: Luvocracy Typ: Sosy Luvocracy ideą przypomina Pinterest i nie jest to przypadek, chociaż te dwie platformy różni jedna poważna rzecz przy pomocy Luvocracy można kupić produkty które się podziwia. Jest to targowisko zbudowane dookoła rekomendacji i social sharing, za pomocą którego można kupić wszystko na co się natrafi i platforma załatwi wszystko za nas. Jak to działa? Użytkownicy rejestrują się za darmo i mogą przeglądać przedmioty, podążać za postami rekomendowanych osób lub znajomych, budować własne kolekcje i rekomendacje. Jeśli zdecydują się coś kupić, Luvocracy załatwi za nich wszystko, od kontaktu ze sprzedawcą (Luvocracy podaje maksymalną możliwą cenę produktu, może ona później okazać się niższa) do zakupu do wysyłki. Jedyne co użytkownik musi kliknąć to button Buy it for me i asystent zajmie się wszystkim. Jeśli użytkownik zarekomenduje produkt który ktoś kupi, dostaje od tego prowizję, co sprawia że jeśli ktoś chce coś kupić i zarekomenduje to, i jeśli odpowiednia liczba osób kupi ten produkt, rekomendujący dostanie go za darmo. www:

28 4. Wypożycz samochód smartfonem Firma: Silvercar Typ: Wypożyczalnia samochodów. Silvercar, wychodząc ze słusznej obserwacji że wypożyczanie samochodów na lotniskach jest czasochłonne i ogólnie niefajne, zaproponował alternatywę rezerwację pojazdów online, które można zamówić, uruchomić i za nie zapłacić przy pomocy smartfonu. Wystarczy pobrać aplikację, zarezerwować samochód (srebrne Audi A4), zeskanować kod na szybie, wsiąść i jechać, nie musząc przy tym rozmawiać z nikim. Usługa na razie dostępna jest w wybranych miastach, niewątpliwie jednak niedługo podobne firmy zaczną powstawać wszędzie, kto w końcu nie chciałby wyjść prosto z lotniska na parking i wyruszyć w podróż, bez stania w kolejkach i wypełniania długich formularzy? Aplikacja oczywiście wymaga podania numeru prawa jazdy i numeru telefonu, a także innych informacji które trzeba podać przy wynajmie samochodu, można te informacje jednak podać dużo wcześniej żeby zaoszczędzić czas. Kiedy oddajemy samochód, specjalne bramki rejestrują że pojazd przyjechał i wtedy dopiero dostajemy rachunek. Benzyna rozliczana jest według średniego kursu i nie ma stałej stawki. www:

29 5. Amazon Prime Air Firma: Amazon Typ: Sklep online Amazon poinformowało niedawno o planach wprowadzenia w 2015 roku usługi dostarczania przesyłek za pomocą dronów, szacując czas dostawy na minut od złożenia zamówienia. Do 2015 mamy jeszcze daleko ale samo ogłoszenie i zaprezentowanie sposobu działania jest wystarczająco dużym wydarzeniem, pierwszym komercyjnym zastosowaniem dla dronów. Pojawiają się, oczywiście, pewne wątpliwości co jeśli dron spadnie komuś na głowę albo ktoś go strąci? Ostatecznie, niektórzy są łasi na zagadkowe przesyłki jak afrykańscy watażkowie na pomoc humanitarną. Sytuacji w których coś może pójść nie tak jest mnóstwo, ale, jeśli wierzyć obietnicom, drony będą wkrótce tak często widoczne jak samochody ciężarowe Amazon, przynajmniej na terenie USA. Jak obstawiacie, ile czasu od startu usługi upłynie zanim na YouTube zacznie trendować film Prime Air Down? YT:

30 Przykłady podobnych researchy, które możesz nam zlecić: Liczby, liczby, liczby wartości sprzedaży, marże, zyski, wolumeny. Jeśli dane są gdzieś dostępne, to my je dostarczymy. Przegląd platform e-commerce dostępnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza procesu zakupowego w Amazonie. Dostępne usługi, funkcjonalności oraz techniki upsellingu. Dostawcy usług marketingu i sprzedaży zautomatyzowanej. Przegląd dostępnych rozwiązań w Polsce i na świecie. Telewizja a e-commerce poszukiwanie najlepszych przykładów łączenia kanałów. Itd. Itp.

31 5 slajdów o trendach w oglądaniu TV Przegląd działań marketingowych 2013

32 1. Jak zmienia się globalny wzorzec konsumpcji video? Znika bariera wieku w korzystaniu z nowych form video (VoD, video shifted, YT, itp): 41% 65-69latków korzysta z tego typu treści częściej niż raz w tygodniu W oglądaniu TV upowszechniają się trendy multitaskingu i multiscreeningu: 75% widzów robi równolegle inne rzeczy podczas oglądania TV, 25% z nich ogląda czasami równolegle inne video na drugim urządzeniu VoD z coraz większą częstotliwością jest wykorzystywane w chwilach relaksu, podczas gdy znaczenie telewizji linearnej rośnie dla wydarzeń na żywo. To właśnie wydarzenia live generują największy odzew w mediach społecznościowych. pdf:

33 2. Jak Brytyjczycy korzystają z VOD? Na przykładzie BBC iplayer Korzystający z iplayera to grupa tylko nieco młodsza od ogólnej. Różnice nie są duże. Peak oglądalności nieco przesunięty względem TV. Z VoD chętniej korzystamy już leżąc w łóżku z tabletem w dłoni. Korzystanie z VOD odznacza się sezonowością, np. wakacje to zwyczajowe rzadsze korzystanie z tego typu treści. Lata 2010, 2011 i 2013 przynosiły też znaczne wzrosty używania iplayera w styczniu czyżby efekt Świętego Mikołaja, który upodobał sobie w ostatnich latach rozdawanie tabletów i smartfonów? pdf:

34 Zasięg Silna kampania w USA w 1997 roku była w stanie osiągnąć min 80% zasięgu w 3 tygodnie, a w 2012 już tylko 60% zasięgu i to po wielotygodniowej emisji. 3. Co się stało w ciągu ostatnich 15 lat? / USA Częstotliwość W 1997 roku do 20% heavy TV viewers trafiało tylko 40% wyświetleń spotu, podczas gdy w 2012 juź 60 do nawet 80%. zasięg 0,9 0,8 0,7 0,6 0,5 0,4 0,3 0,2 0, % 3 tyg % n tyg tygodnie n Dystrybucja częstotliwości w 1997 Dystrybucja częstotliwości w 2012 Obserwujemy postępującą asymetrię w efektywnym dotarciu do grup docelowych. Jest to głównie wynik galopującej fragmentaryzacji kanałów i treści telewizyjnych. Szczególnie trudną grupą w dotarciu są light TV users. www:

35 4. Nie zapomnij jednak, że internet nie jest jeszcze w stanie przejąć roli telewizji. 3% Dlaczego? Ponieważ pomimo wielu niedostatków telewizji, to wciąż 97% konsumpcji treści wideo przypada właśnie na TV, a tylko około 3% na online. (dane dla rynku amerykańskiego) 97% www:

36 5. Kilka ciekawych artykułów Kilka trafnych hipotez, dlaczego kupowanie czasu reklamowego nie zostało jeszcze zautomatyzowane przez Google a ani innego dużego gracza ze świata mediów digitalowych. >Artykuł na AdAge: Czy młodzi Amerykanie oglądają coraz mniej telewizji? Odpowiedź brzmi tak, ale tylko kilka procent r/r. >Raport na MarketingCharts Od 2014 roku oglądalność na YouTube mierzona jest (lub lada moment będzie) przez Nielsena. To ogromna zmiana w podejściu Google a. Jakie są przyczyny i przewidywane konsekwencje wyjaśnia autor tego artykułu: >Opinia analityka

37 Przykłady podobnych researchy, które możesz nam zlecić: Poszukiwanie twardych danych o dowolnych kategoriach, biznesach, usługach typu: jaka jest sprzedaż wolumenowa smartfonów, tabletów i PCtów? Cykliczne raporty o biznesowych wynikach działań konkurencji synteza raportów giełdowych i informacji z prasy branżowej. Raporty o konsumentach na rynkach zagranicznych (demografie, wskaźniki finansowe makroekonomiczne i konsumenckie, stopień adaptacji internetu, popularność wybranych produktów i usług, itp.) Itd. Itp.

38 Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dowiedzieć się o nas więcej? Po prostu call-to-research.

39 Koniec Dziękujemy za uwagę.

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Sprzedajemy. Bez wymówek!

Sprzedajemy. Bez wymówek! Sprzedajemy. Bez wymówek! Spis treści 5-33 34-46 47-57 58-69 70-90 Marketing na miarę XXI wieku Sprzedawaj wielokanałowo Znajdź się na pierwszej stronie Google Offline wciąż żyje To dopiero początek Wstęp

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

e-profit Model To masa zapewnia zysk must have czy fanaberia? biznesowy wykorzystujący sprzężenia zwrotne ...od kuchni

e-profit Model To masa zapewnia zysk must have czy fanaberia? biznesowy wykorzystujący sprzężenia zwrotne ...od kuchni Sztuczna inteligencja w służbie e-commerce, czyli o myślących sklepach strona 20 e-profit wszystko o e-biznesie Numer 09/2013 10 największych grzechów przy pozyskiwaniu inwestora Aplikacja mobilna must

Bardziej szczegółowo

Nie przejmuję się krytyką!

Nie przejmuję się krytyką! WSZYSTKO O e-biznesie Maj 2012 Nie przejmuję się krytyką! Rozmowa miesiąca z Grzegorzem Marczakiem Show me the Money Pomysły muszą zarabiać! O czym piszą i mówią? Podsłuchujemy polskiego Facebooka Pokolenie

Bardziej szczegółowo

OKIEM INWESTORA Startupy na giełdzie. DOSSIER Branża gier wczoraj, dziś i jutro G-force. PO GODZINACH Z biblioteki starupowca

OKIEM INWESTORA Startupy na giełdzie. DOSSIER Branża gier wczoraj, dziś i jutro G-force. PO GODZINACH Z biblioteki starupowca W NUMERZE listopad 2011 4 WYDARZENIA Finał programu startupowego BRAMA innovation Camp Steve Jobs Strartup Weekend Poznań FELIETON Wykorzystaj (Startup) Weekend Demonowy zawrót głowy 17 RYNKOWE TRENDY

Bardziej szczegółowo

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska.

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Poradnik mobile Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Zespół redakcyjny: Agnieszka Ferenc, Natalia Malec, Anna Wątła. IAB Polska Poradnik mobile

Bardziej szczegółowo

André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej. mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna

André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej. mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 14 / wiosna 2014 mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej od początku 4 podsumowanie kwartału

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

Magazyny zintegrowane z e-sklepami. 5 11 grudnia 2014 r. RYNEK E-COMMERCE W POLSCE

Magazyny zintegrowane z e-sklepami. 5 11 grudnia 2014 r. RYNEK E-COMMERCE W POLSCE 22 RYNEK E-COMMERCE W POLSCE Magazyny zintegrowane z e-sklepami E-commerce to bardzo wymagający i konkurencyjny rynek, na którym z biznesowego punktu widzenia ważne są przede wszystkim dwa elementy: jak

Bardziej szczegółowo

Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI. Jak wzmacniać swój biznes?

Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI. Jak wzmacniać swój biznes? Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI Jak wzmacniać swój biznes? Wsparcie medialne Marketing ofert nieruchomości 2 Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI Jak wzmacniać swój biznes? www.lukaszkruszewski.pl

Bardziej szczegółowo

NIE HATALSKA DA SIĘ NATALIA. Zrozumieć e-klienta Rozmowa z Tomaszem Karwatką. Trzeba mieć otwarte oczy Gościmy ekipę Webshake.tv

NIE HATALSKA DA SIĘ NATALIA. Zrozumieć e-klienta Rozmowa z Tomaszem Karwatką. Trzeba mieć otwarte oczy Gościmy ekipę Webshake.tv WSZYSTKO O e-biznesie e-profit LISTOPAD 2012 Foto: Renata Dąbrowska NIE DA SIĘ KONKUROWAĆ PRODUKTEM NATALIA HATALSKA Pracowałem w korporacji... pracuję w startupie... Rozmowa z Leszkiem Pankiewiczem Keep

Bardziej szczegółowo

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PROGNOZY ZMIAN NA RYNKU E-COMMERCE W 2013 KLUCZOWE TRENDY W NADCHODZĄCYM ROKU WPŁYW DUŻYCH GRACZY NA ZMIANY NA RYNKU POTENCJAŁ POLSKIEGO E-COMMERCE LISTA

Bardziej szczegółowo

APLIKACJE MOBILNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

APLIKACJE MOBILNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 APLIKACJE MOBILNE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Jak się robi internet? Sadowski + Wnukiewicz, czyli Brand24. Wypełnić lukę finansowania. Dostarczyć inspiracji. Każdy klient jest wartościowy

Jak się robi internet? Sadowski + Wnukiewicz, czyli Brand24. Wypełnić lukę finansowania. Dostarczyć inspiracji. Każdy klient jest wartościowy WSZYSTKO O e-biznesie e-profit Grudzień 2012 Foto: Brand24.pl Sadowski + Wnukiewicz, czyli Brand24 Jak się robi internet? Wypełnić lukę finansowania Michał Bańka (PARP) o wspieraniu działalności innowacyjnej

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

Startup WOM. maciej oleksy TO TYLKO POCZĄTEK TRENDY W ZARZĄDZANIU EFEKTYWNE PROGRAMY PARTNERSKIE MARCIN ŁUKIAŃCZYK UKRYTY POTENCJAŁ WIRTUALNY OKUP

Startup WOM. maciej oleksy TO TYLKO POCZĄTEK TRENDY W ZARZĄDZANIU EFEKTYWNE PROGRAMY PARTNERSKIE MARCIN ŁUKIAŃCZYK UKRYTY POTENCJAŁ WIRTUALNY OKUP WSZYSTKO O e-biznesie MARZEC 2013 UKRYTY POTENCJAŁ ALICJA ZBYTNIEWSKA MAREK DORNOWSKI WIRTUALNY OKUP Foto: Archiwum własne autora maciej oleksy Startup MA ZArabiać WOM TO TYLKO POCZĄTEK Marek gawdzik TRENDY

Bardziej szczegółowo

MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ

MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ AGORA EUROPE II - WSPÓLNY ZINTEGROWANY SYSTEM E- LEARNINGOWY W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA WSPOMAGAJĄCY ROZWÓJ ZAWODOWYCH UMIEJĘTNOŚCI KONKURENCYJNYCH W HANDLU MIEJSKIM

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 16 Dzień Darmowej Dostawy LICZBY Promocja ANALIZY 4 Darmowa dostawa czyni cuda Krzysztof Bartnik 9 Statystyki oglądalności strony

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

Biznesowy komandos. Gen. Roman Polko o gromieniu konkurencji. IQ Partners podsumowuje rok 2011

Biznesowy komandos. Gen. Roman Polko o gromieniu konkurencji. IQ Partners podsumowuje rok 2011 WSZYSTKO O e-biznesie e-profit Kwiecień 2012 Biznesowy komandos Gen. Roman Polko o gromieniu konkurencji IQ Partners podsumowuje rok 2011 Wywiad z Maciejem Hazubskim Jak wygląda obraz polskiego startupowca?

Bardziej szczegółowo

Dla kogo jest ten poradnik?

Dla kogo jest ten poradnik? Partnerzy Wydawca Dla kogo jest ten poradnik? Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś

Bardziej szczegółowo

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce?

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? 2015-03-05 RAPORT E-commerce: Jak sprostać wyzwaniom dynamicznego Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój handlu elektronicznego

Bardziej szczegółowo

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SPIS TREŚCI CONTENTS Wstęp Facebook szansą dla marek niezależnych 4-5 Blogi firmowe wspierane społecznościami 6 Weź mnie! W społecznościach 7-8 Energia blogosfery 9- Przemawiaj

Bardziej szczegółowo

najlepsze kampanie marketingu cyfrowego

najlepsze kampanie marketingu cyfrowego najlepsze kampanie marketingu cyfrowego damian ryan calvin jones przełożyła monika raulinajtys Warszawa 2011 Spis treści Podziękowania...7 Wprowadzenie...9 Szybki rozwój marketingu (cyfrowego)...19 Studium

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY RAPORT

MARKETING MOBILNY RAPORT Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT MARKETING MOBILNY Partnerzy Wydawca WSTĘP

Bardziej szczegółowo

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011 E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 1 wrzesień 2011 Wybieramy platformę sklepową Po raz drugi Sklep internetowy a GIODO Rejestracja bazy Strategia e-mail marketingowa

Bardziej szczegółowo