OCHRONA ŚRODOWISKA Po zakończeniu użytkowania urządzenia nie należy wyrzucać wraz z innymi odpadami gospodarstwa domowego, lecz należy oddać go do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wskazuje na to symbol umieszczony na produkcie lub w instrukcji obsługi. Zgodnie z oznaczeniem materiały można ponownie wykorzystać. Ponowne wykorzystanie, zużytkowanie lub inna forma recyklingu stanowią ważny wkład w ochronę naszego środowiska. Należy zwrócić się do odpowiednich placówek miejskich z prośbą o podanie lokalizacji, gdzie możliwa będzie utylizacja sprzętu. PRODUKT WYPOSAŻONY W LASER KLASY 1 UWAGA Niebezpieczeństwo porażenia prądem Nie należy otwierać urządzenia! Aby uniknąć porażenia prądem, pod żadnym pozorem nie należy otwierać tego urządzenia. Nie zawiera żadnych komponentów, które mogą być obsługiwane lub naprawiane przez użytkownika. Prace konserwacyjne i naprawcze mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Ten symbol oznacza, że wewnątrz urządzenia występują niebezpieczne napięcia, które mogą powodować porażenie prądem. Ten symbol oznacza ważne działanie i instrukcje dotyczące konserwacji urządzenia. Instrukcje dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i obsługi. Używaj urządzenia wyłączenie w suchych pomieszczeniach Chroń urządzenie przed wilgocią Nie otwieraj urządzenia. GROZI PORAŻENIEM PRĄDEM! Otwarcie i naprawy zostaw wykwalifikowanym osobom. Podłączaj urządzenie wyłącznie do prawidłowo zamontowanych i uziemionych gniazdek elektrycznych. Upewnij się, że napięcie sieciowe jest zgodne z wymaganym napięciem podanym na urządzeniu. 2
Upewnij się, że główne kable są suche podczas podłączania. W żadnym wypadku nie dopuszczaj do uszkodzenia lub zgniecenia kabli. Natychmiast zleć wymianę uszkodzonych przewodów zasilających lub wtyczki osobom serwisującym sprzęt. W przypadku burzy natychmiast odłącz urządzenie od zasilania. Dzieci powinny obsługiwać urządzenie tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Urządzenie należy czyścić wyłącznie suchą ściereczką. NIE UŻYWAJ ŚRODKÓW CZYSZCZĄCYCH LUB SZORSTKICH ŚCIERECZEK! Nie wystawiaj urządzenia na działanie promieni słonecznych lub innych źródeł ciepła. Umieść urządzenie w taki sposób, aby nie dochodziło do gromadzenia się ciepła, tzn. żeby było ono dobrze wentylowane. Nigdy nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych!!! Umieść urządzenie w bezpiecznym i wolnym od wibracji miejscu. Umieść urządzenie jak najdalej od komputerów i kuchenek mikrofalowych, w przeciwnym razie mogą wystąpić zakłócenia w działaniu radia. Nie wolno otwierać ani naprawiać obudowy. W takim przypadku gwarancja wygasa. Naprawy są możliwe wyłącznie przez centrum serwisowe / centrum obsługi klienta. Urządzenie wyposażone jest w "Laser klasy 1". Nie narażaj się na działanie wiązki laserowej, może to prowadzić do obrażeń oczu. Używaj tylko baterii wolnych od rtęci i kadmu. Zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi i NIE należą do odpadów gospodarstwa domowego!!! Zwróć je sprzedawcy lub zutylizuj w odpowiednich punktach zbiórki Twojego miasta lub gminy. ZAPRASZAMY Baterie nie powinny NA znajdować NASZE się w rękach dzieci. AUKCJE Dzieci mogą połknąć baterie. Jeśli bateria została połknięta, należy natychmiast zgłosić się do SCIGANY81 lekarza. (c) Copyright Regularnie sprawdzaj baterie, aby zapobiec ich wyciekowi. Zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi i nie należą do odpadów gospodarstwa domowego. Jako konsument jesteś prawnie zobowiązany do zwrotu wszystkich baterii i akumulatorów, bez względu na to, czy zawierają one szkodliwe substancje*, w celu utylizacji przyjaznej dla środowiska. Możesz bezpłatnie oddawać wszystkie baterie i akumulatory w publicznych punktach zbiórki w Twojej gminie lub w miejscu sprzedaży, gdzie sprzedawane są baterie danego typu. Baterie należy wyrzucać po całkowitym rozładowaniu. *)oznaczone: Cd = kadm, Hg = rtęć, Pb = ołów 3
INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA 1. PRZECZYTAJ INSTRUKCJE Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy przeczytać wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa i obsługi urządzenia. 2. ZACHOWAJ INSTRUKCJE Wszystkie instrukcje powinny zostać zachowane, do użytku w przyszłości. 3. PRZESTRZEGANIE WSKAZÓWEK Wszystkie ostrzeżenia i wskazówki powinny być przestrzegane. 4. PRZESTRZEGAJ INSTRUKCJI Wszystkie instrukcje dotyczące użytkowania powinny być przestrzegane. 5. WODA I WILGOĆ Nie należy korzystać z urządzenia w pobliżu wody, np. blisko wanny, zlewu, umywalki, pralki, basenu lub w wilgotnej piwnicy. 6. WENTYLACJA Urządzenie powinno być ustawione w taki sposób, by miało zapewnioną dostateczną wentylację. Nie należy umieszczać go na kanapach, łóżkach, dywanach lub innych powierzchniach takich jak regały na książki lub szafki, ponieważ może to zasłaniać otwory wentylacyjne i blokować swobodną wentylację. 7. CIEPŁO Urządzenie powinno być ustawione w miejscu z dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy piec, lub innych urządzeń emitujących ciepło. 8. ŹRÓDŁO ZASILANIA Urządzenie powinno być podłączone do źródła SCIGANY81 zasilania wskazanego (c) w specyfikacji Copyright urządzenia. 9. OCHRONA KABLA ZASILAJĄCEGO Kabel zasilający powinien być w miejscu niedostępnym, tak aby nie był deptany, skręcany lub żeby nic na nim nie leżało. 10. LINIA WYSOKIEGO NAPIĘCIA Umieść urządzenie z dala od linii wysokiego napięcia. 11. INNE PRZEDMIOTY I CIECZE Należy zwrócić uwagę, aby na urządzeniu nie znajdowały się przedmioty, szczególnie naczynia wypełnione wodą. 12. OSTRZEŻENIE PRZED WYŁADOWANIAMI ELEKTROSTATYCZNYMI Nieprawidłowe działanie urządzenia może być spowodowane wyładowaniami elektrostatycznymi. Odłącz urządzenie od zasilania, poczekaj parę minut i podłącz ponownie. 13. USZKODZENIA WYMAGAJĄCE NAPRAWY: Urządzenie powinno być oddane do punktu serwisowego w przypadku gdy: a. Kabel zasilający został uszkodzony. b. Na urządzenie spadł inny przedmiot, lub rozlała się na nie woda. 4
c. Urządzenie było narażona na deszcz. d. Urządzenie zostało upuszczone lub spadło. e. Urządzenie nie działa w normalny sposób. 14. SERWIS Użytkownik nie powinien podejmować się naprawy urządzenia. Wszelkie naprawy powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel. Uwagi: a. Brudne lub uszkodzone płyty mogą powodować zacinanie się odtwarzania. Wyczyść lub wymień płytę. b. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się błąd, odłącz urządzenie od zasilania i podłącz je ponownie. 5
ŹRÓDŁA ZASILANIA ZASILANIE PRĄDEM Możesz zasilać swój urządzenie, podłączając przewód zasilania do gniazda AC z tyłu urządzenia i do ściennego gniazdka elektrycznego. Sprawdź, czy napięcie znamionowe twojego urządzenia pasuje do twojego napięcia lokalne. Upewnij się, że przewód zasilający prądu zmiennego jest całkowicie włożony do urządzenia. SYSTEM PODTRZYMYWANIA BATERYJNEGO Ustawienia zegara i alarmu można zabezpieczyć przed awarią prądu przemiennym za pomocą 2 baterii 1,5 V AA (nie są dołączone do zestawu). W przypadku awarii zasilania wyświetlacz się wyłączy, ale zegar będzie nadal działał, a rzeczywisty czas zostanie utrzymany. Wyświetlacz LCD z zegarem i inne funkcje zostaną wznowione po ponownym podłączeniu zasilania elektrycznego. 1. Zdejmij pokrywę komory baterii (umieszczonej w dolnej części urządzenia). 2. Włóż baterie w odpowiedniej pozycji do komory. 3. Upewnij się, że baterie są we właściwym miejscu i zamknij pokrywę. UWAGA: - Alarm, radio i wyświetlacz nie działają przy zasilaniu baterią. Bateria służy wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych. - Wyjmij baterię, jeśli urządzenie nie będzie używane przez dłuższy czas. - Wymieniaj baterię co 6 miesięcy lub gdy bateria jest już zużyta (Zależy od żywotności baterii). UWAGA 6 Ryzyko wybuchy w przypadku złego umiejscowienia baterii. Wymieniać wyłącznie na baterie tego samego typu lub odpowiedniki.
UMIEJSCOWIENIE PRZYCISKÓW 7
PODSTAWOWE FUNKCJE - Podłącz wtyczkę do gniazdka. Urządzenie znajduje się teraz w trybie standby. - Naciśnij i przytrzymaj przycisk DIMMER przez około 2 sekundy, aby wybrać jeden z trzech poziomów podświetlenia. - Naciśnij przycisk " ", aby włączyć urządzenie. - Naciśnij przycisk " ", aby przejść do innego trybu. Każde naciśnięcie przełącza tryb w następujący sposób: > Radio FM> CD> USB> AUX> - Naciśnij i przytrzymaj przycisk " ", aby wyłączyć urządzenie. INSTRUKCJA OGÓLNA RADIO 1. Naciskaj przycisk " ", aż system wejdzie w tryb "FM". Na wyświetlaczu pojawi się "rad". 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk " " lub " ", aby automatycznie wyszukać najbliższą stację radiową. Naciśnij krótko w przypadku niewielkich dostrojeń stacji. Każde naciśnięcie przesuwa częstotliwość o 0.1MHz. 3. Naciśnij " " lub " ", aby wyregulować głośność. DLA LEPSZEGO ODBIORU FM - To urządzenie ma antenę FM umieszczoną z tyłu urządzenia. Kabel powinien ZAPRASZAMY być całkowicie rozplątany NA i rozciągnięty NASZE dla lepszego odbioru. AUKCJE SCIGANY81 STEREO (c) Copyright 1. Naciśnij przycisk "ST", aby wybrać Mono lub Stereo. 2. Ikona STEREO pojawi się na wyświetlaczu. FUNKJA PRESET 1. To urządzenie jest wyposażone w funkcję PRESET umożliwiającą zaprogramowanie 30 stacji radiowych. 2. Wybierz żądaną stację radiową. 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk PROG., na wyświetlaczu pojawi się "P01~P30". 4. Naciśnij przycisk PROG., aby potwierdzić. 5. Powtórz krok 2-4, aby zapisać następną stację radiową w pamięci. 6. Naciśnij przycisk M+, aby wybrać zapisaną stację radiową. 8
OBSŁUGA CD / MP3 INSTRUKCJA OGÓLNA Naciśnij, aby rozpocząć odtwarzanie płyty CD / MP3. Naciśnij ponownie, aby tymczasowo zatrzymać odtwarzanie CD/MP3. Naciśnij ponownie, aby wznowić odtwarzanie. Naciśnij raz, aby odtworzyć bieżący utwór, Naciśnij ponownie, aby przejść do poprzedniego utworu Naciśnij, aby wyświetlić następny utwór Naciśnij, aby zatrzymać odtwarzanie CD / MP3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk "+10" przez 2 sekundy żeby przeskoczyć 10 utworów (na przykład: 01> 11> 21...) EQ Naciśnij, aby uzyskać efekt dźwięku EQ (JAZZ/CLASSIC/ROCK/POP/FLAT) ODTWARZANIE 1. Wciśnij przycisk " ", aż system przejdzie w tryb "CD". Wyświetlacz będzie migał "----". 2. Otwórz pokrywę płyty CD, włóż płytę CD etykietą do góry, a następnie zamknij pokrywę CD. 3. Łączna liczba utworów zostanie wyświetlona na ekranie. 4. Odtwarzanie rozpocznie się automatycznie od pierwszej ścieżki. 5. Naciśnij " " lub " ", aby wybrać pożądaną ścieżkę. 6. Naciśnij " " lub " " aby wyregulować poziom głośności. 7. Naciśnij " ", gdy chcesz chwilowo zatrzymać odtwarzanie. 8. Po zakończeniu naciśnij przycisk " ". TRYB ZAPAMIĘTYWANIA UTWORÓW Urządzenie może zapamiętać 20 utworów z płyty CD, lub 99 ścieżek z płyty MP3 w celu odtwarzania płyty w dowolnej kolejności. Pamiętaj, aby nacisnąć przycisk " " przed użyciem 9
1. Naciśnij przycisk "PROG." Na wyświetlaczu będzie migać "P01". 2. Wybierz żądaną ścieżkę lub utwór, naciskając przycisk " " lub " ". 3. Naciśnij przycisk "PROG." ponownie, aby potwierdzić zapisanie wybranego utworu w pamięci programu. 4. Powtórz krok 2 i 3, aby wprowadzić dodatkowe utwory do pamięci programów. 5. Po zaprogramowaniu wszystkich żądanych ścieżek naciśnij przycisk " ", aby rozpocząć odtwarzanie programu. 6. Naciśnij dwukrotnie przycisk " ", aby zakończyć odtwarzanie zapamiętanych utworów. TRYB Naciśnij przycisk MODE podczas odtwarzania CD/MP3, Każde naciśnięcie przełącza funkcję trybu w następujący sposób: 1. - POWTÓRZ 1 2. - POWTÓRZ ALBUM 3. - POWTÓRZ WSZYSTKIE 4. - ODTWARZANIE LOSOWE 5. - ODTWARZANIE NORMALNE 10
CZYNNOŚCI W TRYBIE USB Naciśnij, aby rozpocząć odtwarzanie płyty CD / MP3. Naciśnij ponownie, aby tymczasowo zatrzymać odtwarzanie CD/MP3. Naciśnij ponownie, aby wznowić odtwarzanie. Naciśnij raz, aby odtworzyć bieżący utwór, Naciśnij ponownie, aby przejść do poprzedniego utworu Naciśnij, aby wyświetlić następny utwór Naciśnij, aby zatrzymać odtwarzanie CD / MP3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk "+10" przez 2 sekundy żeby przeskoczyć 10 utworów (na przykład: 01> 11> 21...) EQ Naciśnij, aby uzyskać efekt dźwięku EQ (JAZZ / CLASSIC / ROCK / POP / FLAT) TRYB 1. Podłącz nośnik USB do portu USB. 2. Naciśnij przycisk "...", aby przejść do trybu USB. Na wyświetlaczu pojawi się ikona "USB". 3. Odtwarzanie rozpocznie się automatycznie od pierwszego utworu. 4. Naciśnij przycisk " ", gdy chcesz chwilowo zatrzymać odtwarzanie. SCIGANY81 5. Naciśnij przycisk (c) " " po Copyright zakończeniu. TRYB ZAPAMIĘTYWANIA UTWORÓW Działanie trybu zapamiętywania utworów jest takie samo jak w przypadku CD/MP3. Proszę zapoznać się z obsługą CD/MP3. AUX-IN INNE DZIAŁANIE 1. Podłącz kabel 3,5 mm do tego urządzenia i do urządzenia z gniazdem wyjściowym 3,5 mm. 2. Wciśnij przycisk " ", aż urządzenie przejdzie do trybu "AUX". 3. Naciśnij przycisk odtwarzania na urządzeniu mobilnym i słuchaj muzyki. 11
Funkcja słuchawek 1. Podłącz słuchawki i urządzenie do gniazda 3,5 mm. 2. Naciśnij " " lub " " na urządzeniu, aby wyregulować poziom głośności. Uwaga: słuchawki i kabel Aux-In 3,5 mm nie wchodzą w skład zestawu. 12
INNE CZYNNOŚCI USTAWIENIE ZEGARA Ustawienie zegara jest dostępne tylko w trybie STANDBY. 1. Wciśnij i przytrzymaj przycisk SET, aż system wejdzie w tryb ustawiania zegara. 2. System przejdzie do ustawień trybu zegara 12/24 godziny, a na wyświetlaczu będzie migać "24H". 3. Naciśnij " " lub " ", aby wybrać format godziny. 4. Naciśnij raz przycisk SET, aby potwierdzić i wprowadzić następne ustawienie. 5. Powtórz kroki 3 i 4, aby zakończyć ustawianie minut i godzin. USTAWIENIA ALARMU Przed ustawieniem alarmu upewnij się, że ustawienie zegara zostało zakończone. 1. Naciśnij krótko jeden raz przycisk " " lub " ", aby przejść do trybu ustawiania alarmu. 2. Naciśnij przycisk " " lub " ", aby wybrać żądaną godzinę. 3. Naciśnij " " lub " ", aby potwierdzić. 4. Powtórz kroki 2 i 3, aby ustawić Minuty Źródło dźwięku (Buzze/Radio/CD/USB) Głośność 1. Aby zatrzymać alarm, naciśnij przycisk STOP. 2. Aby anulować alarm, naciśnij przycisk " " lub " ", aż ikona alarmu zniknie. 3. Naciśnij ponownie " " lub " ", aby aktywować alarm według poprzednich ustawień. Wszystkie ustawienia zostaną ponownie wyświetlone na wyświetlaczu. 4. Aby zmienić ustawienie alarmu, naciśnij i przytrzymaj przycisk " " lub " ", aż urządzenie ponownie przejdzie do trybu ustawień alarmu. DRZEMKA Kiedy alarm będzie aktywny możesz nacisnąć "SNOOZE", aby wstrzymać alarm przez kolejne 9 minut. Po 6-krotnym opóźnieniu alarmu zostanie on automatycznie wyłączony. 13
TRYB UŚPIENIA W dowolnym trybie pracy naciśnij przycisk SLEEP, aby ustawić żądany czas uśpienia (90> 80> 70>... 20> 10> WYŁ.). AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE Ten produkt jest wyposażony w funkcję automatycznego oszczędzania energii. Jeżeli przy włączonej funkcji CD/MP3/USB/AUX-IN urządzenie pozostanie przez ponad 10 minut w trybie STOP lub PAUSE lub przy wyłączonym dźwięku, automatycznie się wyłączy. Należy nacisnąć przycisk POWER, aby ponownie włączyć urządzenie. SPECYFIKACJA TECHNICZNA Zasilanie: AC 220V-240V ~ 50Hz Zasilanie prądem zmiennym: 2 x bateria AA (nie dołączone) Zużycie energii: 12W Moc wyjściowa (RMS): 2 x 1W Wymiary urządzenie: 160(szer.) x 236,5(gł.) x 80,5(wys.) mm Waga urządzenia: 0,95kg ZAPRASZAMY Radio NA NASZE AUKCJE Częstotliwość odbioru: FM: 87.5-108MHz USB 5V DC = 100mA 14