4. W rubryce Zdobyte punkty wpisuje po zakończeniu meczu sumę punktów uzyskanych przez zawodnika w całym spotkaniu. 5. W rubryce Nr wpisuje numer

ZASADY PROTOKOŁOWANIA MECZÓW SZCZEBLA CENTRALNEGO

Zapisy w protokole meczowym wybrane zagadnienia

JAK PISAĆ PROTOKÓŁ MECZU KOSZYKÓWKI?

Instrukcja prawidłowego wypełniania protokołu meczowego. Punkty 1-14 wypełnia gospodarz zawodów, według następujących zasad:

Wydział Sędziowski Łódzkiego Związku Koszykówki

Zestawienie zmian w Oficjalnych przepisach gry w koszykówkę (...) Linie półkoli podkoszowych są częścią obszarów półkoli podkoszowych.

Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej. Dymaczewo r.

KOMUNIKAT WGiD Nr 55/2011

ZMIANY PRZEPISÓW GRY W KOSZYKÓWKĘ W SEZONIE 2017/18

Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2018

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

Spała, 13 września 2014

Zawodnik A5 popełnia błąd kroków. W tym momencie A7 prosi o zmianę. Czy moŝna dokonać tej zmiany mimo, Ŝe to druŝyna B będzie wprowadzała piłkę?

SPRAWOZDANIE SĘDZIEGO Z ZAWODÓW PIŁKI NOŻNEJ

SPRAWOZDANIE SĘDZIEGO

W GRZE OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE PODSTAWOWE PRZEPISY

DZIAŁANIA TUŻ PRZED I W TRAKCIE SEZONU.

5. Faul techniczny trenera orzeczony w konsekwencji przebywania 6 graczy jego drużyny na boisku oznaczamy w protokole jako "B"?

SPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW

PUCHAR POLSKI NIESŁYSZĄCYCH W KOSZYKÓWCE KOBIET 2019 REGULAMIN TECHNICZNY

Komunikat nr 1/2017/2018/Minikosz. Regulamin rozgrywek. minikoszykówki w sezonie 2017/2018

REGULAMIN ZAWODÓW AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI WRO-BASKET 37. EDYCJA

Komunikat nr 7a 2018/2019 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Żaczków U12M rocznik 2007 i młodsi

INSTRUKCJA OBSŁUGI TABLICY WYNIKÓW SPORTOWYCH SERIA PROFI

REGULAMIN XXIII EDYCJI PLHFD 2018/2019 W PIGUŁCE

SPRAWOZDA IE SĘDZIEGO

OFICJALNA INTERPRETACJA PRZEPISÓW GRY W KOSZYKÓWKĘ

Komunikat nr /2019 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików U13 rocznik 2006 i młodsi

Reprezentacja szkoły składa się z min 10 i max 12 dziewcząt lub chłopców.

Komunikat nr /2018 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików U13 rocznik 2005 i młodsi

REGULAMIN ROZGRYWEK SEZONU 2010/2011 RACIĄśKIEJ GMINNEJ LIGI PIŁKI NOśNEJ ORLIKI - 16

REGULAMIN. Turnieju Streetball na Dolnym Przepisy wstępne

Komunikat nr /2018 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodziczek U14 rocznik 2004 i młodsze

REGULAMIN WAŁBRZYSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI AQUA ZDRÓJ na sezon 2015/2016

Komunikat nr /2018 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodziczek U13K rocznik 2005 i młodsze

LISTA OPŁAT, KAR I KAUCJI

Komunikat nr 5a 2017/2018 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików U14 rocznik 2004 i młodsi

MISTRZOSTWA SUWAŁK W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH CHŁOPCÓW REGULAMIN

REGULAMIN ZAWODÓW AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI WRO-BASKET 35. EDYCJA

REGULAMIN ZAWODÓW MINI KOSZYKÓWKI DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI WE WROCŁAWIU SEZON 2016/2017

LUBARTOWSKA LIGA KOSZYKÓWKI ALWERNIA

PODLASKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Regulamin Ligi Miejskiej Halowej Piłki Nożnej w Kędzierzynie-Koźlu w sezonie 2010/2011

PROTOKÓŁ ZAWODÓW NR 1 PGNiG SUPERLIGA FINAŁ SENIORZY Miejsce rozgrywania zawodów (adres): I LIGA GRUPA PÓŁFINAŁ JUNIORZY

Wskazówki jak wypełniać protokół z zawodów piłki ręcznej.

System rozgrywek LIGI MIĘDZYWYDZIAŁOWEJ AGH 2019

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA I PRODUCENTA MEBLI SIMEX PATRONAT HONOROWY:

Procedury mające na celu wyłonienie zwycięzcy meczu

REGULAMIN ZAWODÓW NA SEZON 2015/2016

KOMUNIKAT NR /2013 WGID ZOZKOSZ Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 99 i młodsze

KOMUNIKAT NR /2014 WGID ZOZKOSZ Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 2000 i młodsze

GMINNA LIGA PIŁKI NOśNEJ

REGULAMIN ZAWODÓW MINI KOSZYKÓWKI LUBUSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI W ZIELONEJ GÓRZE SEZON 2013/2014

MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

REGULAMIN Mistrzostw Województwa Lubuskiego Amatorów

Komunikat nr /2016 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 2002 i młodsze

REGULAMIN ZAWODÓW AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI WRO-BASKET 34. EDYCJA

Miejsce zawodów: Data: Godzina: Krótki opis sytuacji, w której sędzia / sędzia asystent / sędzia techniczny popełnił poważny błąd: *

R E G U L A M I N. XIV Letniej Spartakiady LZS oraz Mieszkańców Gminy Raszków 2012 rok

REGULAMIN KARANIA DYSCYPLINARNEGO PZKosz W SEZONIE 2012/2013

OFICJALNA INTERPRETACJA PRZEPISÓW GRY W KOSZYKÓWKĘ 2008

1. Czy zawodnik może być w akcji rzutowej, kiedy jego drużyna nie jest w posiadaniu piłki?

REGULAMIN LUBIŃSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI

REGULAMIN ZAWODÓW AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI WRO-BASKET 33. EDYCJA

Bramki wymiar 5 x 2 m. wymiar 3 x 1,55 m.

Komunikat nr /2016 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików gr. B(U13M) rocznik 2003 i młodsi

REGULAMIN ZAWODÓW ZGIERSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI ZALK

CHARAKTERYSTYKA Kary oznajmiane przez sędziów na lodzie. Wszystkie naruszenia dotyczące bramkarzy patrz Sekcja 12 - Przepisy, określenia dla bramkarzy

International Basketball Federation. Międzynarodowa Federacja Koszykówki FIBA. We Are Basketball. Podręcznik Sędziego. Mechanika Trzech Sędziów

REGULAMIN ZAWODÓW NA SEZON 2013/2014. Organizatorem rozgrywek jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Koszykówki w Szczecinie.

REGULAMIN Częstochowa Streetball CUP vol. 7. Maksymalna ilość zgłoszonych drużyn wynosi 36. Decyduje kolejność zgłoszeń!

OFICJALNE PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ 2014 OFICJALNE INTERPRETACJE

Oficjalne Przepisy Gry w Koszykówkę 3x3 Styczeń 2016

REGULAMIN X HALOWYCH MISTRZOSTW POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH W PIŁCE NOŻNEJ rok 2012

PROGRAM XI TURNIEJU STK REDECO CUP 2015 W HALOWEJ PIŁCE NOśNEJ. Rocznik 2005 U Wrocław, r.

ZACHODNIOPOMORSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK KOSZYKÓWKI SZCZECIN AL.WOJSKA POLSKIEGO

Regulamin. 2. Miejsce rozgrywek : Hala Widowiskowo Sportowa MOSiR w Mysłowicach przy ul. Ks. N. Bończyka 32z

Podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja powinien wynosić 3 x 20 min Zmiana w 3 tercji nie korzystać z efektywnego czasu gry

Zestawienie zmian w Oficjalnych interpretacjach przepisów gry w koszykówkę 2014

Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie i GKS BARUCHOWO

1. W zawodach o mistrzostwo Ligi Trampkarzy mogą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 2002/2003/2004 oraz 2005 posiadający zgodę rodziców i

Komunikat nr 6a 2016/2017 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików gr. A U14 rocznik 2003 i młodsi

KONFRONTACJA VOL. 5 REGULAMIN TURNIEJU

Regulamin. ArcheoCup 2009

KOMUNIKAT KOLEGIUM SĘDZIÓW WOZKosz WM w sprawie wypełniania protokołu meczowego, opracowany na podstawie Komunikatu WGiD PZKosz nr 55/2006 z uwzględnieniem róŝnic pomiędzy protokołami WOZKosz WM i PZKosz SPRAWY OGÓLNE ( w niniejszym komunikacie określenia zawodnik, zmiennik, trener, asystent trenera, sędzia, komisarz, organizator, lekarz odnoszą się do zarówno do płci męskiej jak i Ŝeńskiej) 1. Obowiązującym protokołem meczu na meczach rozgrywanych pod egidą Warszawskiego Okręgowego Związku Koszykówki Województwa Mazowieckiego ( nie będących jednocześnie meczami szczebla centralnego) jest wzór protokołu stanowiący załącznik do niniejszego komunikatu. 2. Protokół meczu MUSI być przygotowany przez sekretarza najpóźniej 10 minut przed jego rozpoczęciem poprzez: a) opisanie nagłówka b) wpisanie nazwisk i imion oraz numerów licencji zawodników obu druŝyn c) wpisanie nazwisk i imion oraz numerów licencji trenerów oraz ich asystentów obu druŝyn d) wpisanie nazwisk i imion sędziów funkcyjnych e) wpisanie nazwisk i imion organizatora meczu, komisarza technicznego ( jeśli jest obecny na meczu) oraz uzyskanie podpisów organizatora i lekarza bądź słuŝby medycznej 3. Do prowadzenia protokołu meczu naleŝy wykorzystać długopisy w trzech kolorach niebieski ( lub czarny), czerwony oraz zielony, którymi wypełniać jak następuje: niebieskim lub czarnym wszystko co jest wymienione w punkcie 2, przebieg gry w 1 i 3 kwarcie, inne miejsca w protokole związane z tymi kwartami (wyniki kwart, przerwy na Ŝądanie, rejestracja fauli), wszystkie rubryki w protokole związane z zakończeniem spotkania czerwonym przebieg gry w kwarcie 2 i 4, inne miejsca w protokole związane z tymi kwartami (wyniki kwart, przerwy na Ŝądanie, rejestracja fauli) a takŝe oddzielenie linią po drugiej kwarcie wykorzystane kratki na faule od niewykorzystanych zielonym przebieg gry w dogrywce ( bądź dogrywkach) oraz inne miejsca w protokole związane z dogrywką (wynik dogrywki, przerwy na Ŝądanie, rejestracja fauli) CZYNNOŚCI SEKRETARZA 1. Sekretarz powinien prowadzić zapis w protokole meczu w sposób czytelny i umoŝliwiający odczytanie. 2. W rubryce Licencja nr wpisuje ostatnie trzy cyfry licencji zawodnika, jeśli numer jest jedno lub dwucyfrowy poprzedza go wpisanie cyfry 0 ( przykład 439, 009, 039) 3. W rubryce Nazwisko i imię zawodnika wpisuje DRUKOWANYMI literami nazwisko oraz pisanymi literami imię zawodnika, a jeśli dany zawodnik pełni funkcję kapitana druŝyny to w prawej części rubryki za imieniem dopisuje kpt. W przypadku gdy druŝyna występuje w składzie mniejszym niŝ 12 zawodników wolne rubryki wykreśla poziomą linia ( od rubryki licencja do ostatniej kratki przeznaczonej na rejestrację fauli) po podpisaniu przez trenera protokołu zawodów.

4. W rubryce Zdobyte punkty wpisuje po zakończeniu meczu sumę punktów uzyskanych przez zawodnika w całym spotkaniu. 5. W rubryce Nr wpisuje numer zawodnika z jakim grał będzie w meczu. 6. W rubryce W 10 minut przed spotkaniem trener wpisuje X przy numerze zawodników rozpoczynających mecz. TuŜ przed rozpoczęciem spotkania sekretarz zakreśla kółkiem wpisane X jednocześnie sprawdzając zgodność wyznaczonej piątki zawodników z obecnymi na boisku. Wejścia kolejnych zawodników na boisko, gdy pojawiają się po raz pierwszy w meczu, zaznacza X w kolorze odpowiadającym zapisowi danej kwarty. 7. W przypadku gdy wpisany do protokołu zawodnik nie uczestniczył w grze przez cały mecz w rubrykach Zdobyte punkty oraz W po zakończeniu meczu naleŝy wpisać poziomą kreskę. 8. W rubrykach Faule wpisuje kolorem odpowiadającym zapisowi danej kwarty: minutę popełnienia faula, jego rodzaj ( w indeksie górnym) oraz cyfrę określającą ilość rzutów wolnych będących karą za ten faul, jeśli są one zarządzone ( w indeksie dolnym) faul osobisty np. 8; 8 1; 8 2 ; 8 3 ; faul techniczny 8 T 2; faul niesportowy 8 U 2; faul dyskwalifikacyjny zawodnika 8 D 2; itd. wymierzone faule zawodnikom, za które przepis przewiduje takie same kary i są one z mocy tego przepisu wzajemnie skreślone dodaje się w indeksie dolnym literę c np. 8 U C faul techniczny trenera za jego osobiste zachowanie wpisuje w indeksie górnym literę C a jeśli wynika z innych sytuacji (zachowanie ławki, osób towarzyszących itd.) wpisuje literę B np. 8 C 2; 8 B 2 wymierzone faule dyskwalifikacyjne z art. 39 Bójka we wszystkich wolnych rubrykach fauli zdyskwalifikowanej osoby wpisuje literę F, jeśli dotyczy to zmiennika, który popełnił juŝ 5 fauli literę F wpisuje się za ostatnim faulem. Jeśli faul dotyczy trenera to wpisuje np. 8 D 2 a w pozostałych rubrykach literę F, jeśli zaś dotyczy asystenta trenera to we wszystkich kratkach fauli asystenta trenara wpisuje literę F a trenerowi wpisujemy przewinienie z indeksem górnym B np. 8 B 2 wymierzony faul dyskwalifikacyjny zmiennikowi nie związany z art. 39 Bójka wpisuje w jego kolejną kratkę fauli z literą D w indeksie górnym np. 8 D ( jeśli popełnił juŝ 5 fauli to za ostatnim przewinieniem) a trenerowi wpisuje przewinie z indeksem górnym B np. 8 B 2. Kiedy faul dotyczy asystenta trenera wpisuje kratkę fauli z literą D w indeksie górnym np. 8 D, a trenerowi wpisuje przewinie z indeksem górnym B np. 8 B 2. 9. W miarę popełniania fauli przez zawodników wypełnia odpowiednie kratki fauli w kolorze odpowiadającym danej części meczu. Jednocześnie stawia znak X w miejscu przeznaczonym do zaznaczania fauli druŝyny w danej części meczu. Niewykorzystane rubryki fauli druŝyny wykreśla poziomą ciągłą linią w kolorze odpowiadającym zapisowi w danej części meczu. 10. W miejscu przeznaczonym do odnotowania przerw na Ŝądanie dla trenera wpisuje minutę, w której dana przerwa została przyznana, kolorem właściwym dla danej części meczu. Niewykorzystane wolne kratki przeznaczone do odnotowania przerw na Ŝądanie w pierwszej bądź drugiej połowie meczu wykreśla poziomą linią kolorem uŝywanym do zapisu w 2 bądź 4 kwarcie (czerwony). Niewykorzystane wolne kratki przeznaczone do odnotowania przerwy na Ŝądanie w dogrywce wykreśla kolorem uŝywanym do zapisu przebiegu gry w dogrywce ( zielony). Jeśli dogrywka nie miała miejsca to wykreślenie następuje zgodnie z punktem 3 zawartym w części Sprawy ogólne niniejszego komunikatu ( niebieski bądź czarny jako rubryki w protokole związane z zakończeniem spotkania) 11. Prowadzi chronologiczny zapis punktów zdobytych przez obie druŝyny w części protokołu Przebieg gry. Do rejestracji przebiegu gry jest przeznaczonych pięć kolumn,

z których kaŝda zawiera pięć pionowych rubryk. Po obu stronach litery M w puste miejsce wpisuje odpowiednio literę A lub B zgodnie ze stronami boiska, w którym kierunku będzie prowadziła grę druŝyna A i druŝyna B. Środkowa rubryka oznaczona literą M przeznaczona jest do wpisywania minuty gry w danej kwarcie. Podwójne rubryki na prawo i na lewo od środkowej przeznaczone są na zapis punktów danej druŝyny i numerów zawodników, którzy je zdobywają. Prostokąt pierwszej rubryki przeznaczony jest na numer zawodnika zdobywającego punkty bądź wykonującego rzuty osobiste a drugiej rubryki do rejestracji bieŝącego wyniku, będącego ogólna ilością punktów zdobytych przez daną druŝynę na daną chwilę. Analogicznie dla czwartej i piątej rubryki dla druŝyny przeciwnej. Rzuty wolne ujmuje się nawiasem obejmującym 1, 2 lub 3 prostokąty wpisując przy pierwszym z nich numer zawodnika wykonujący rzut osobisty. Niecelny rzut osobisty zaznacza się poziomą kreską w odpowiednim prostokącie. W poziomym rzędzie danej kolumny moŝe być dokonany tylko jeden zapis. 12. Po kaŝdej zakończonej części meczu wpisuje jej wynik w miejscu wyznaczonym uŝywając koloru danej części meczu. 13. Po drugiej kwarcie następuje zmiana stron zapisu w Przebiegu gry. Następuje to poprzez wpisanie litery B w rubryce dotychczasowego zapisu druŝyny A, oraz A w dotychczasowym zapisie przeznaczonego dla druŝyny B, a takŝe przepisanie wyniku jaki osiągnęła dana druŝyna po drugiej kwarcie meczu pod odpowiednią literą. Litery A i B oraz wynik punktowy winien być zapisany w sposób podany w załączniku ( w odniesieniu do wielkości zapisu). 14. Zakończenie kaŝdej kwarty podkreśla się grubą poziomą linią, a zakończenie spotkania dwiema grubymi poziomymi liniami w kolorze odpowiednim do rejestrowanej części meczu w sposób podany we wzorze protokołu stanowiącym załącznik do niniejszego komunikatu. Po odkreśleniu dwiema grubymi liniami przebiegu meczu wpisuje wynik meczu kolorem takim jak rubryki w protokole związane z zakończeniem spotkania, odkreśla wynik dwiema poziomymi liniami i wykreśla linią skośną pozostałą, niewykorzystaną do zapisu część kolumny. Pozostałe kolumny, niewykorzystane do zapisu pozostawia niewykreślone (patrz załącznik) 15. Wpisuje wynik końcowy meczu oraz nazwę druŝyny zwycięskiej kolorem takim jak rubryki w protokole związane z zakończeniem spotkania. 16. W przypadku protestu kapitan druŝyny składa swój podpis w ustalonej rubryce w dolnej części protokołu w czasie określonym przepisami gry. Jeśli protest nie jest składany rubrykę wykreśla się ciągłą linią. 17. Protokół po zakończeniu i podpisaniu przez wszystkie osoby ( komisarz, jeśli jest obecny, podpisuje jako ostatni) sekretarz doręcza osobiście wszystkim zainteresowanym. Opracował Jarosław Gadomski na zlecenie Kolegium Sędziów WOZKosz WM.

DODATEK NajwaŜniejsze skróty do obsługi tablicy elektronicznej CA-70 Uwaga! Niniejsze skróty pochodzą z instrukcji obsługi zegara z hali KOŁO. Istnieje potencjalna moŝliwość ze zegary na innych halach są inaczej zaprogramowane. Dla własnego bezpieczeństwa naleŝy sprawdzić ustawienia danego zegara przed zawodami. * oznacza CA70 na wyświetlaczu sterownika [ ] pomijamy, w nawiasie kwadratowym zawarto symbolu przycisku na zegarze elektronicznym 1. Ustawienia ogólne [ ][M] przejście z zakończonej gry do CA70 *[1][=] wywołanie koszykówki FIBA z poziomu CA70, czas gry 10 min *[1][800][=] wywołanie koszykówki z niestandardowym czasem gry 8 minut [ ][STOP] ustawienie czasu dla kolejnej części gry [ ][=] wywołanie dogrywki, czas dogrywki 5 minut [M][B][x] ustawienie części meczu, gdzie x oznacza część meczu [ ][G] włączenie odliczania przerwy między częściami meczu [M][A] włączenie/wyłączenie czasu rzeczywistego na polu przerwa 2. Korekty czasy gry i 24 sekund [M][E][1][0][5] ustawienie czasu gry na 1 min 05 sekund w celu dokonania korekty czasu, zegar w tym czasie musi być zatrzymany [M][E][A][1][6][=] ustawienie czasu gry na 1,6 sekundy (z dokładnością do 0,1 sekundy czyli np. 4 0,4 sek; 9588 9 min 58,8 sek) [M][7][1][=] korekta czasu 24sekund na 1 sekundę 3. Przerwa dla trenera [ ][B] włączenie odliczania przerwy na Ŝądanie dla trenera [ ][7] włączenie odliczania przerwy na Ŝądanie dla trenera na zegarze 24 sekund [2K] sygnalizacja ilości przerwy na Ŝądanie trenerów 4. Przewinienia [A][1][2][=] zaznaczenia na tablicy przewinienia zawodnika nr 12 druŝyny gospodarzy [B][1][2][=] zaznaczenia na tablicy przewinienia zawodnika nr 12 druŝyny gości [A][1][2][G] wycofanie na tablicy ostatniego przewinienia zawodnika nr 12 druŝyny gospodarzy [1S] dodawanie przewinień druŝyny na tablicy