Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej Projekt Szkoła charakterów przez sport do integracji Temat lekcji: Rola kibiców we współczesnym sporcie Opracował: Artur Then Scenariusz przeznaczony dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej I Czas lekcji: 45 min. II Cele lekcji: 1. Kształtowanie postawy prawdziwego kibica 2. Po zakooczeniu lekcji uczeo: - zna różnice pomiędzy kibicem a kibolem - potrafi pokazad pozytywne i negatywne strony zachowao kibiców - wie jaka jest rola kibica we współczesnym sporcie i jaki jest cel prawdziwego kibicowania - rozumie zagrożenia z zachowao kiboli - uczy się tolerancji 3. W trakcie lekcji uczeo doskonali umiejętności: - pracy samodzielnej i grupowej - kojarzenia pojęd - wyciągania wniosków - rozróżniania dobrych i złych postaw społecznych III Metody: - wykład - rozmowa nauczająca - burza mózgów - praca indywidualna IV Środki dydaktyczne: Teksty związane z kibicowaniem. Można wykorzystad zaczerpnięte z prasy sportowej lub Internetu zdjęcia oraz filmy ilustrujące omawiane problemy lub postacie. 1
V Pomoce dla nauczyciela: Białe i czerwone kartki wycięte z kartonu do ocen zachowao, kartki papieru, przybory do rysowania. VI Przebieg lekcji: 1. Wprowadzenie przez nauczyciela do tematu kibicowania, kim jest kibic. 2. Praca indywidualna: uczniowie zapisują na kartkach swój ulubiony zespół sportowy, któremu kibicują (kartki są niepodpisane), następnie nauczyciel zbiera kartki do pudełka i tak żeby nie było wiadomo czyje są kartki wypisuje wszystkie kluby na tablicy. Celem tego jest pokazanie, jak różnorodne dyscypliny i jak różnym klubom kibicują uczniowie jednaj klasy. W trakcie wypisywanie nauczyciel uważnie obserwuje klasę czy nie dochodzi do zachowao deprecjonujących jakąś drużynę (promocja zasady tolerancji). 3. Nauczyciel dzieli klasę na grupy (max. 5 osobowe), następnie grupy o numerach parzystych mają za zadanie podad pozytywne cechy prawdziwego kibica i kibicowania, grupy nieparzyste - negatywne zachowania tzw. kiboli. Grupy prezentują swoje wyniki uzupełniając je wzajemnie i zapisując na tablicy (tablica jest przedzielona na pól i po jednej stronie zapisywane są pozytywne cechy po drugiej negatywne). 4. Nauczyciel omawia wynikipokazując jak wygląda sport, gdy towarzyszą mu pozytywne emocje (przykłady skoków narciarskich, gdzie Polacy są stawiani jako wzór kibiców). Pytanie: Dlaczego kibice skoków narciarskich nie zachowują się jak kibice na stadionach piłkarskich? Co odróżnia te dyscypliny? Uczniowie z pomocą nauczyciela starają się znaleźd odpowiedzi. 5. Nauczyciel rozdaje uczniom białe i czerwone kartki A5 i przy pomocy rzutnika multimedialnego wyświetla w dowolnej kolejności zdjęcia kibiców z różnych imprez sportowych; zdjęcia są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Uczniowie mają poprzez podniesienie białej (pozytywnej) lub czerwonej (negatywnej) kartki oceniad zachowanie przedstawionych na obrazkach kibiców. W trakcie prezentacji obserwuje uczniów i w przypadku różnicy zdao stara się wyjaśnid nieporozumienie - moderując dyskusje uczniów. 6. Po pokazie nauczyciel może wybrad dwa zdjęcia: jedno uśmiechniętych kibiców, a drugie bijących się kiboli z policją. Zadaje pytanie: Jakie emocje są odmalowane na twarzach kibiców? Jaki z tych zdjęd płynie przekaz dla oglądających te zdjęcia? 7. Nauczyciel pokazuje zdjęcie małego dziecka w klubowych barwach z nieładnym gestem dłoni i pyta uczniów, co takie dziecko zapamięta z meczu, na którym było, z czym się mu będzie kojarzyd sport? 8. Nauczyciel rozpoczyna pogadankę o kosztach finansowych i społecznych burd na stadionach. W trakcie tej pogadanki stara się wciągnąd do dyskusji uczniów: jakie ich znaniem należy podjąd środki, aby na kibicowanie na polskich stadionach było bezpieczniejsze? (w załączeniu kilka przykładów kosztownych awantur z Polski i Europy oraz przykłady, gdzie zginęli ludzie w czasie zamieszek lub zawalenia stadionu oraz informacja jak z plaga zamieszek stadionowych poradzili sobie Anglicy w latach 80.). 2
9. Nauczyciel może podad przepisy prawne, zarówno prawa Karnego, jak wewnętrzne regulacje organizacji sportowych dotyczących uniknięcia takich sytuacji. 10. Podsumowanie lekcji. VII Zdanie domowe: Wariant I - wymyśl pozytywnie brzmiące hasło lub emblemat dopingujący drużynę hokejową MKS Podhale Nowy Targ. Wariant II - napisz list do kibica innej drużyny i zaproponuj mu kulturalne dopingowanie obu drużyn. Jakich argumentów użyjesz? Jak zechcesz go namówid? VIII Definicje: Kibic - osoba zainteresowana jakąś publiczną dyscypliną, najczęściej sportową. Uczestniczy w zdarzeniach związanych z jego ulubioną dyscypliną. Do kibiców zalicza się widzów widowisk sportowych na stadionach, którzy w sposób aktywny dopingują daną drużynę bądź sportowca. Istnieją specjalne "kluby kibica" (nieformalne lub o charakterze stowarzyszeo), tworzone zazwyczaj przy klubach sportowych, a także przez osoby prywatne. Rolą prawdziwego, wiernego kibica powinna byd próba wsparcia swojej drużyny, zarówno w sytuacjach dobrych, jak i złych. IX Zdjęcia do porównania emocji sportowych: 3
4
X Prawo przeciwko kibolom : Od 2007 r. zaostrzają się przepisy dotyczące udziału kibiców w meczach wyjazdowych. Kluby będą musiały spisywad dane wszystkich fanów udających się na spotkanie swojej drużyny do innego miasta. Na podstawie takiej listy, będą sprzedawad bilety we własnej siedzibie. Kibice drużyn przyjezdnych nie będą mogli kupowad wejściówek na obcym obiekcie. Wysokie kary grożą takim organizatorom, którzy wpuszczą kibiców na sektory właśnie bez biletów kupionych w kasie macierzystego klubu. Zespoły Orange Ekstraklasy mają przy tym obowiązek zapewnienia takiej ilości miejsc dla gości, która stanowi pięd procent pojemności stadionu (na wniosek obu grających ze sobą klubów, ta liczba może byd większa). Dany klub może przy tym zastrzec sobie prawo do nie wpuszczania w ogóle fanów drużyny przyjezdnej, ale najpierw musi złożyd specjalny wniosek w Ekstraklasie S. A. oraz PZPN, odpowiednio go argumentując (chodby przebudową obiektu). Bilety na mecze wyjazdowe będą imienne. Oznacza to, że kibic udający się na dane spotkanie będzie musiał mied przy sobie dokument tożsamości (chod taki przepis dotyczy wszystkich uczestników meczów również w swoim mieście). Fani przy wejściu na obiekt przeciwnika będą sprawdzani wyrywkowo. Najpóźniej do północy poprzedzającej spotkanie przedstawiciele klubu przyjeżdżającego na mecz muszą przedstawid gospodarzom pełną listę kibiców, którzy zasiądą na trybunach. Nie można przy tym sprzedawad wejściówek, ani umieszczad na liście osób objętych zakazem stadionowym. Dodatkowo, powstał rządowy projekt, z którego wynika, że tacy pseudokibice będą musieli w dniu meczu swojej drużyny stawiad się na komendzie, gdzie przesiedzą" kilka godzin tak, aby nie mogli zasiąśd na trybunach ani brad udziału w jakichkolwiek spotkaniach kibiców. W Zachodniopomorskiem takich osób jest dziś dwanaście. Wszyscy fani drużyny przyjezdnej będą musieli także wchodzid na stadion na długo przed rozpoczęciem się meczu. Grupa do dwustu osób swoje miejsca będzie zajmowad najpóźniej na godzinę przed pierwszym gwizdkiem sędziego, większa liczba kibiców na stadionie zasiądzie już na dwie godziny wcześniej. Zgodnie z ustawą do kodeksu postępowania karnego od 16,11.2006 został wprowadzony nowy Rozdział 54 a. Postępowanie przyspieszone": W postępowaniu przyspieszonym będą rozpatrywane sprawy o przestępstwa podlegające rozpoznaniu w trybie uproszczonym (tj. takie, dla których ma byd prowadzone dochodzenie czyli np.: czyny chuligaoskie jak niszczenie mienia, znieważanie, groźby karalne, sprawy związane z pijanymi kierowcami itp.). Warunkiem jest ujęcie sprawcy na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem oraz w ciągu 48 godzin doprowadzenie go przed oblicze sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w przyspieszonym trybie. Koszty finansowe zachowao na stadionach pseudokibiców: maj 2011 mecz Legia Warszawa - Lech Poznao. Szkody wyrządzone przez pseudokibiców sięgają kilkuset tysięcy złotych. W czasie zajśd zniszczono infrastrukturę stadionu o wartości 40 tys. zł, reklamy elektroniczne o wartości 200 tys. zł, została także uszkodzona kamera telewizyjna warta 150 tys. zł. Sama policja wyceniła koszty swojej akcji na prawie milion złotych. XI Złe kibicowanie i jego konsekwencja: Birmingham - Leeds, 1985 r. Były to czasy, w których rozróby na stadionach angielskich był czymś zupełnie normalnym. Wielka bitwa kibiców tych dwóch - wtedy drugoligowych drużyn - doprowadziła do śmierci 14-latka. Zawaliła się na niego ściana. Glasgow Rangers- Zenit St. Petersburg, 2008 r.ten finał Pucharu UEFA na City of Manchester Stadium był szczególny dla rosyjskich kibiców. Ich drużyna pokonała Szkotów i pierwszy raz w historii sięgnęła po 5
europejskie trofeum. Szkoda tylko, że fani z Glasgow nie potrafili się pogodzid z tą porażką. Po meczu pijani kibice Rangersów zdemolowali centrum miasta, rozwalając wszystko, co im stanęło na drodze. Doszło także do krwawych bójek z policjantami. No i jest "polski akcent". Wielka wojna kibiców z 30 marca 2003 r. Na jednej z największych ulic Wrocławia dochodzi do tzw. "ustawki". Po jednej stronie chuligani Śląska (oraz Lechii Gdaosk i Wisły Kraków), po drugiej - fanatycy Arki Gdynia (oraz Lecha Poznao i innych zaprzyjaźnionych ekip). Miasto na kilkanaście minut zamieniło się w krwawe pole bitwy. Przerażeni ludzie uciekali, chowając się gdzie popadnie. Dopiero policja i brygada antyterrorystyczna powstrzymała dzicz. Niestety nie udało się zapobiec tragedii. Jeden z kibiców Arki stracił życie, dźgnięty nożem. Poza tym tego dnia aresztowano 229 osób! Te wszystkie przypadki aktów piłkarskiego wandalizmu to jednak nic w porównaniu z tym, do czego doszło na brukselskim stadionie Heysel w 1985 r. Przed finałowym meczem o Puchar Europy kibice Liverpoolu zaatakowali fanów Juventusu. Przestraszeni Włosi zaczęli uciekad, tratując się nawzajem. Pod naporem tłumu zawaliła się 3-metrowa ściana, przez co zginęło wiele osób. Tego wieczoru życie straciło 39 kibiców. XII Dobre praktyki: jak poradzili sobie Anglicy Głównym założeniem była likwidacja miejsc stojących (w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych lig Anglii i Szkocji). Na Hillsborough tragedia wydarzyła się tylko i wyłącznie z powodu zbyt dużej liczby kibiców w sektorach fanów Liverpoolu. W raporcie znalazł się także zapis o likwidacji wysokich płotów (to pod nimi umierało wielu kibiców). Początkowo kibice protestowali. Podkreślali, że likwidacja miejsc stojących zniszczy atmosferę na meczach. Nie było jednak "zmiłuj". Uznano, że każdy kibic ma byd przypisany do konkretnego miejsca na stadionie. Podniesiono też ceny biletów. Efektem był jednak nie spadek frekwencji, a jej stopniowy wzrost. Raport Taylora był punktem wyjścia. Później rząd brytyjski przyjął kolejne ustawy dotyczące zapewnienia bezpieczeostwa na stadionach. Pierwszą była tzw. Football SpectatorsAct z 1989 r. Główne założenie ustawy: pełna identyfikacja kibiców dzięki kartom kibica, które obowiązują na meczach ligowych, pucharowych i reprezentacyjnych. Oprócz tego zaostrzono prawo w stosunku do stadionowych zadymiarzy. Za nieuzasadnione wtargnięcie na murawę (bez wysokich płotów było to teoretycznie łatwiejsze) - wysokie kary finansowe (w tysiącach funtów) i zakaz stadionowy (nawet do 10 lat). Za demolowanie stadionu i bójki - kary więzienia. Kluby zobligowano do zamontowania monitoringu, który miał ułatwid wyłapywanie kiboli. Jednocześnie stworzono specjalne oddziały policji do walki z chuliganami na stadionach. Funkcjonariuszom mieli pomagad przedstawiciele klubów - w koocu to oni najlepiej znali swoje środowisko kibicowskie. Kluby włączyły się w ten proces, bo za ewentualne akcje policji na stadionie to one ponosiły koszty. 6