Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Podobne dokumenty
Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Wykraczamy poza horyzont...

Jak segregowac odpady?

Wspólny System Segregacji Odpadów

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Podstawowe wytyczne selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Rojewo

MICHAŁA RADY NA ODPADY

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. I

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

SEGREGACJA NIE JEST TRUDNA!

Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz podpowiedzi poniżej.

Se-Lekcja. Dobre rady na odpady, Czyli jak segregować aby niczego nie zmarnować

1. o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

SEGREGACJA ODPADÓW. Szanowni mieszkańcy gminy Barciany,

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Budynki wielorodzinne

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

GMINA CEWICE HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH: SEGREGOWANYCH I ZMIESZANYCH. LIPIEC GRUDZIEŃ 2018r. Cewice

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

Do zbiórki makulatury służyć będą worki w kolorze niebieskim z napisem,,makulatura

Zasady segregacji odpadów - od 1 lipca 2017r. obowiązuje ujednolicony system!

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

Makulatura - niebieskie pojemniki na odpady;

UWAGA!!! ODPADY OPAKOWANIOWE PRZED WRZUCENIEM DO WORKA NALEŻY OPRÓŻNIĆ Z ZAWARTOŚCI I UMYĆ

Wspólny System Segregacji Odpadów

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

NASZE ŚMIECI W NASZYCH RĘKACH

Wrocław, dnia 5 czerwca 2017 r. Poz UCHWAŁA NR XXVI/492/17 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 maja 2017 r.

O P I S P R Z E D M I O T U Z A M Ó I A W I E N

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY?

Jak szkoły i przedszkola w Tczewie segregowały odpady w 2013r.

CZYSTE ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO segregujemy odpady

RZUCHOWA, WOŹNICZNA, RYCHWAŁD

Instrukcja dla nauczyciela

ODPADY KOMUNALNE ZMIESZANE

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Segregując odpady dbasz o środowisko!

Szkolny projekt edukacyjny. Nasze dzieci segregują śmieci.

Uwaga! Nie trzeba myć kubeczków po jogurtach, opakowań po kosmetykach (chyba, Ŝe znajduje się w nich jeszcze sporo jedzenia)

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

Prezentacja, film o segregacji i recyklingu, cztery zestawy odpadów w skład których wchodzą:

PORADNIK PRAWIDŁOWEGO SORTOWANIA ODPADÓW W BIURACH. It starts here.

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

2016 rok. Informator dla mieszkańców Gminy Milówka. HARMONOGRAM wywozu odpadów komunalnych. Zasady Gospodarowania odpadami. Urząd Gminy w Milówce

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY STRAWCZYN

SEGREGACJA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Zasady optymalnej segregacji

PORADNIK segregacja odpadów komunalnych w gminie Skaryszew.

2017 rok. HARMONOGRAM wywozu odpadów komunalnych. Informator dla mieszkańców Gminy Milówka. Zasady Gospodarowania odpadami. Urząd Gminy w Milówce

LUBCZA, WOLA LUBECKA

Polska-Łowicz: Usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych 2015/S

KONKURS EKOLOGICZNY ARCYDZIAŁA Z ODPADÓW OZDOBY

CHCĘ POMAGAĆ ŚRODOWISKU

DĄBKOWICE, DOLNE, DĄBKOWICE GÓRNE, JASTRZĘBIA, I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Dzień miesiąca

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

11 maja Dzień Bez Śmiecenia

JAK NALEŻY SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Informacja o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Na czym polega segregacja?

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

NIEKOŃCZĄCEJ z NIEKOŃCZĄCEJ SIĘ listy SIĘ listy

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

Transkrypt:

Scenariusze lekcji Przedszkola Scenariusz nr 2

Temat lekcji: Eko przedszkolak dba o środowisko Cel: Kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym poprzez: wyrobienie wśród dzieci nawyku dbania o środowisko naturalne, wyrobienie wśród dzieci nawyku segregowania odpadów, przekazanie i usystematyzowanie wiedzy na temat rodzajów odpadów, zaznajomienie dzieci z pojęciami: śmieci, odpady, segregacja. Metody pracy: czynne (zachęcanie do samodzielnej pracy, zadania stawiane dziecku, ćwiczenia ruchowe i utrwalające), słowne (pytania problemowe, objaśnienia, rozmowa kierowana), percepcyjne (metoda obserwacji i przekazu, kontakt z przygotowanymi materiałami dydaktycznymi, planszami itp.). Formy pracy: indywidualna, grupowa Materiały dydaktyczne: gazety, drobne, przedmioty, guziki, balony, pudelka plastikowe i kartonowe, groch i inne materiały sypkie np. kasza, sznurki, tasiemki, taśma klejąca, klej, tektura, butelki plastikowe i szklane, słoiki, gumki recepturki, patyczki do lodów, puszki po napojach plansze: znak recyklingu

Przebieg zajęć: 1. Jak mądrze przetwarzać odpady? Dyskusja czy miło i przyjemnie jest przebywać w uporządkowanym otoczeniu? dlaczego przeszkadzają nam śmieci? co można zrobić z odpadami? Nauczyciel mówi dzieciom o tym, że ważne jest segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników. Kiedy odpady są posegregowane, można z nich stworzyć nowe przedmioty Wprowadza pojęcie recyklingu, tj. ponownego wykorzystania i przetworzenia odpadów. Zapoznanie z symbolem recyklingu (infografika). Nauczyciel pyta dzieci, co można zrobić z odpadów, do czego można je wykorzystać? 2. Ćwiczenie w grupach: Znajdź na opakowaniach symbol recyklingu dzieci poszukują symbolu na pudełkach i opakowaniach papierowych i plastikowych. Po znalezieniu, nauczyciel pyta jak można wykorzystać zużyty papier czy plastik. Wprowadzenie pojęcia makulatury i wytłumaczenie, że są to zużyte zeszyty, gazety, książki, ulotki reklamowe, papier. Zapoznanie dzieci z cyklem życia odpadów papierowych: zbiórka makulatury przetwarzanie makulatury w odpowiednim zakładzie papierniczym gdzie powstaje masa papierowa nowe papierowe opakowania i przedmioty. Nauczyciel opowiada dzieciom co można produkować z makulatury: papier toaletowy, papier pakowy, papier gazetowy, tekturę, ręczniki papierowe. Zwraca uwagę, że przetwarzanie makulatury jest ważne dla środowiska zwłaszcza pod kątem ograniczania wycinki drzew, które produkują tlen (60-letnia sosna produkuje dziennie tyle tlenu, ile wynosi dobowe zapotrzebowanie 3 osób, duży buk produkuje dawkę dla 14 osób.) Prezentacja filmiku Przygody Rozi Bajki dla Dzieci Jak wykorzystać śmieci https://www.youtube.com/watch?v=ngjoxq2fv78

3. Zabawa ruchowa kolorowe kontenery Wykorzystujemy w tej zabawie kolorowe identyfikatory i odtwarzacz muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci kucają. Podnoszą się i biegają dalej tylko te, których kolor pasuje do wymienionego przez nauczyciela rodzaju odpadów. Np. nauczyciel woła,,plastik wstają dzieci z identyfikatorem w kolorze żółtym, kiedy woła papier wstają dzieci z identyfikatorem w kolorze niebieskim, kiedy woła nadjeżdża śmieciarka zaczynaj biegać wszystkie dzieci. 4. Rozmowa na temat segregacji śmieci: PLASTIKOWA BUTELKA Cykl życia odpadów plastikowych na podstawie plansz edukacyjnych. Zbiórka plastikowych odpadów (butelkę należy odkręcić i zgnieść), ich oczyszczanie w fabryce i ponowne wykorzystanie butelki poprzez przerobienie jej na surowiec, z którego powstaną nowe produkty Nauczyciel opowiada dzieciom co jeszcze można zrobić z butelki PET: izolacyjne materiały budowlane, ubrania, kurtki, śpiwory, części samochodowe, sprzęt sportowy, folie, opakowania. 5. Rozmowa na temat segregacji śmieci: SZKŁO Cykl życia odpadów szklanych na podstawie plansz edukacyjnych. Szkło może być przetwarzane wielokrotnie. Zebrane trafia do sortowni, gdzie podlega umyciu. Dalej tworzy się stłuczkę szklaną gotową do przetworzenia, taki materiał wysyła się do huty szkła, gdzie poddawany jest obróbce i powstają z niego nowe przedmioty szklane. Nauczyciel opowiada co można zrobić ze szkła: opakowania szklane, materiały izolacyjne, włókna szklane. Prowadzący opowiada, jakie są korzyści z recyklingu szkła ograniczenie zużycia surowców takich jak: piasek, soda, wapień, zmniejszenia zużycie wody i energii, a także zmniejszeni emisji zanieczyszczeń do powietrza. 6. Rozmowa na temat celu segregacji śmieci: PUSZKA, METAL Cykl życia odpadów metalowych na podstawie plansz edukacyjnych. Metalowe odpady w przetwórniach dzielone są ze względu na swoje właściwości. Następnie są czyszczone, usuwa się z nich wszelkiego rodzaju farby i lakiery. Poddawane są stopieniu w specjalnych piecach, a ze stopionego metalu odlewa się nowe puszki. Aluminiowe pojemniki nie muszą trafiać na wysypisko, ponieważ w całości nadają się do przetwarzania.

Projekcja filmu: Bajka edukacyjna proekologiczna : https://www.youtube.com/watch?v=rv5ibjgaypy 7. Recyklingowe instrumenty Dzieci podają propozycje, pomysły na to co można zrobić z plastikowych odpadów. Następnie wykonują z materiałów posegregowanych w odrębnych pudełkach (żółty plastik i metal, niebieski papier, zielony -szkło) instrumenty muzyczne. Na przykład grzechotki z opakowań po jogurtach typu aktimel lub puszki po napoju (puszka, nasiona), marakasy z plastikowych butelek, piszczałka z patyczków do lodów, kołatka z tektury itp. Inspiracje pod linkiem: http://figlujemy.blogspot.com/2015/10/10-instrumentow-domowej-roboty.html Następnie dzieci przygotowują również pelerynki wykonane z papieru, ozdabiając je dostępnymi, recyklingowymi odpadami (guziki, skrawki papieru, tkaniny itp.) 8. Zakończenie. Parada eko-przedszkolaków Dzieci pod opieką nauczyciela odwiedzają wszystkie grupy w przedszkolu, prezentują recyklingowe stroje i instrumenty z opakowań. Zapraszają wszystkich do swojej sali na oglądanie recyklingowych prac.

Zrealizowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.