ZJĘCIA OTWARTE (lekcja koleżeńska) Scenariusz lekcji matematyki w klasie V c Opracowała: mg inż. Anna Matysiak nauczyciel matematyki i informatyki Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej Szkoła Podstawowa Temat: Rozwiązywanie zadań praktycznych ułamki dziesiętne. Czas: lekcja właściwa - 45 minut Cel ogólny: Umiejętność wykonywania operacji rachunkowych na ułamkach dziesiętnych sposobem pisemnym. Uczeń potrafi w życiu codziennym posługiwać się obliczeniami na ułamkach. Cele operacyjne: Uczeń potrafi odczytywać i zapisywać ułamki dziesiętne. Uczeń potrafi porównać ułamki i zamienić ułamki dziesiętne na zwykłe i odwrotnie. Uczeń potrafi zastosować dane z plansz do rozwiązywania zadań. Uczeń umie zastosować działania na ułamkach dziesiętnych do rozwiązywania zadań tekstowych. Uczeń potrafi zastosować zdobyte wiadomości w praktyce. Uczeń dostrzega praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym i przekonuje się, że matematyka jest wokół nas. Uczeń potrafi rozwiązać zadanie problemowe, kształcące logiczne myślenie. Uczeń potrafi zastosować poznane wiadomości w nowej sytuacji. Uczeń potrafi współpracować w grupie. Metody: problemowa, praca z tekstem, prezentacja - zadania, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania, Formy: praca nauczyciela z cała klasą, indywidualna praca uczniów, praca w grupach wspólne rozwiązywanie zadań, Środki dydaktyczne: karty pracy, karty rozsypanki, prezentacja, laptop z wideoprojektorem,
Tok lekcji: 1. Organizacja zajęć: przywitanie uczniów, obecność. Sprawdzenie pracy domowej (omówienie problemów, z którymi uczniowie mogli mieć kłopoty). Podanie tematu i celu zajęć. 2. Przypomnienie i ugruntowanie wiadomości uprzednio zdobytych. Zadawanie uczniom pytań: - Z czego składa się ułamek zwykły? - Z czego składa się ułamek dziesiętny? 3. Rozsypanka - zamiana ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny; chętni uczniowie dopasowują i układają prawidłowo pasujące do siebie karty. Praca uczniów przy tablicy. Załącznik nr 1 4. Ile złotych należy zapłacić łącznie za przedstawione artykuły? Załącznik nr 2 5. Zadanie prezentacja; chętni uczniowie uzupełniają długości skoków. Gdzie postawić przecinek? Podaj długości skoków dzieci. Załącznik nr 3 6. Rozsypanka - porównywanie ułamków; - chętni uczniowie układają prawidłowo kolejność kart. Praca uczniów przy tablicy. Załącznik nr 4 Jakub Szczepan Grzegorz Paweł Krzysztof Michał Filip 7,5 s 7,03 s 7,09 s 7,35 s 7,29 s 7,4 s 7,3 s 7. Karty pracy praca indywidualna. Dostosowanie karty pracy do możliwości uczniów. Obliczenia - praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Załącznik nr 5 8. Praca w grupach, rozwiązywanie zadań z kart pracy - Załącznik nr 6 9. Ocena aktywności uczniów ocena nauczyciela i samoocena uczniów wpis ocen do dziennika. 10. Praca domowa. Ułożę zadanie z treścią na temat zakupów w sklepie.
Załącznik nr 1 Karty do ułożenia rozsypanki na tablicy są w dwóch kolorach: Trzeba tak dopasować kartę, aby z pierwszej wynikała druga; zamiana ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny. Praca uczniów przy tablicy 1 2 0,50 3 4 0,75 8 10 0,8 41 100 0,41 4 25 0,16 7 0,35 20 3 5 0,6
Załącznik nr 2 Ile złotych należy zapłacić łącznie za przedstawione artykuły? 5,1 zł 4 zł 8 gr 25,42 zł Rozwiązanie: skarpetki 4,08 zł szalik - 5,10 zł książka - 25,42 zł znaczek - 0,90 zł razem 35,50zł Odp.: Łącznie należy zapłacić za przedstawione artykuły 35,50 zł.
Załącznik nr 3 Gdzie postawić przecinek? Podaj długości skoków dzieci. Jakub Staś Olek Patryk
Załącznik nr 4 Jakub Szczepan Grzegorz Paweł Krzysztof Michał Filip 7,5 s 7,03 s 7,09 s 7,35 s 7,29 s 7,4 s 7,3 s W tabeli podano, ile czasu uczestnicy konkursu wykonywali zadanie konkursowe. Wygrał ten zawodnik, który wykonał zadanie najszybciej. Które zdanie jest prawdziwe: A Szczepan przegrał z Krzysztofem. B Dwie osoby uzyskały lepszy czas niż Filip. C Paweł zajął czwarte miejsce. D Grzegorz zajął drugie miejsce. Uporządkuj tabelę według zajętych miejsc. Szczepan Grzegorz Krzysztof Filip Paweł Michał Jakub 7,03 s 7,09 s 7,29 s 7,3 s 7,35 s 7,4 s 7,5 s A Szczepan przegrał z Krzysztofem. B Dwie osoby uzyskały lepszy czas niż Filip. C Paweł zajął czwarte miejsce. D Grzegorz zajął drugie miejsce. - fałsz - fałsz - fałsz - prawda
Załącznik nr 5 KARTA PRACY 1 Imię i nazwisko........................................................ Zadanie Ewa dostała 5 zł na obiad w barze. Zamówiła rosół. Co może zamówić na drugie danie, jeżeli chciałaby jeszcze zjeść jakiś deser? ZUPY DRUGIE DANIA DESERY Naleśniki...2,58 Ryż z morelami...3,86 Pierogi ruskie...2,96 Gołąbki...4,20 Rosół...1,86 Ogórkowa...0,97 Grochowa...1,92 Barszcz...1,24 Kisiel...0,45 Budyń...0,99 Kompot...0,96 Galaretka...1,23 Odpowiedź: Ewa może zamówić KARTA PRACY 2 Imię i nazwisko........................................................ Zadanie Mama kupiła 2 chleby po 1,80 zł, jogurt za 1,25 zł i pączka za 75 gr. Ile trzeba zapłacić za zakupy? KARTA PRACY 3 Imię i nazwisko........................................................ Zadanie Iza kupiła ołówek za 2,30 zł, a Iwona za 2,35 zł. Ile razem kosztowały ołówki Izy i Iwony?
Załącznik nr 6 KARTA PRACY Lider:.............................................................. Skład grupy:...................................................................................................................... Zadanie 1 Po lekcjach Asia z Jolą poszły na lody do cukierni "Śnieżka". Oto cennik lodów. Asia kupiła 3 różne gałki lodów z sokiem malinowym i rodzynkami, a Jola 2 gałki lodów waniliowych i 1 truskawkowych z polewą czekoladową. a) Ile zł zapłaciła Asia, a ile Jola? b) Za wszystkie lody zapłaciły jednym banknotem 10 zł. Ile zostało im reszty? Cennik Lody czekoladowe 1 gałka.......... 1,50 zł Lody waniliowe 1 gałka............ 1,20 zł Lody truskawkowe 1 gałka......... 1,30 zł Polewa czekoladowa............... 0,90 zł Sok malinowy.................... 0,60 zł Sok jagodowy.................... 0,80 zł Rodzynki....................... 0,50 zł
Zadanie 2 Zadanie na podstawie cennika w pewnej restauracji. Zupy Jarzynowa............... 3,20 zł Pomidorowa.............. 3,60 zł Grzybowa............... 3,80 zł Kalafiorowa.............. 3,50 zł Rosół................... 4 zł Surówki Z białej kapusty........... 1,40 zł Z czerwonej kapusty........ 1,40 zł Z marchewki.............. 1, 90 zł Z buraczków.............. 1,60 zł Z ogórków................ 2 zł Desery Lody z owocami........... 4,80 zł Lody po królewsku.......... 6,40 zł Sałatka owocowa z bitą śmietaną............. 5,50 zł Ciastko z kremem........... 4,00 zł Sernik.................... 3,50 zł Dania główne Zrazy wołowe.............12,40 zł Kotlet schabowy........... 12,45 zł Udko kurczaka............. 8,60 zł Ryba.................... 8,50 zł Bitki wołowe.............. 10,50 zł Dodatki Frytki................... 2,80 zł Ziemniaki............... 1,60 zł Kopytka................ 3,50 zł Napoje Coca cola............... 3 zł Woda gazowana........... 1,20 zł Herbata.................. 2 zł Kawa.................... 3 zł Sok owocowy............ 2,50 zł Należność za obiad: Grupa I Grupa II Grupa III Grupa IV Grupa V Zupa jarzynowa Ryba Frytki Surówka z kapusty Lody z owocami Sok Zupa kalafiorowa Udko kurczaka Surówka z marchewki Ziemniaki Ciastko z kremem Sok Zupa pomidorowa Kotlet schabowy Surówka z buraczków Ziemniaki Sałatka owocowa z bitą śmietaną Sok Zupa grzybowa Bitki wołowe Surówka z marchwi Ziemniaki Sernik Herbata Rosół Udko z kurczaka Surówka z ogórków Frytki Lody po królewsku Kawa - Ile reszty otrzymasz płacąc za taki zestaw obiadowy banknotem 50 zł? - Oblicz, ile należy zapłacić za taki zestaw obiadowy dla 10 osób?