Programowanie i techniki algorytmiczne

Podobne dokumenty
Temat 20. Techniki algorytmiczne

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Sposoby przedstawiania algorytmów

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Programowanie w środowisku Baltie

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Temat 4. Programowanie w języku Scratch

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Temat 21. Programowanie w języku Scratch

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat 2. Program komputerowy

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

INFORMATYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

Temat 19. Poznajemy program Baltie

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Temat 20. Animacje w programie Baltie

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

Klasa 2 INFORMATYKA. dla szkół ponadgimnazjalnych zakres rozszerzony. Założone osiągnięcia ucznia wymagania edukacyjne na. poszczególne oceny

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Komputer i urządzenia cyfrowe

Program komputerowy i przepisy prawa

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Algorytm poprawny jednoznaczny szczegółowy uniwersalny skończoność efektywność (sprawność) zmiennych liniowy warunkowy iteracyjny

Temat 2. Uruchamiamy programy

Baltie. 1. Proponowany czas realizacji 5 godz. 2. Cele kształcenia. 3. Wskazówki metodyczne

Programowanie w języku C++ Grażyna Koba

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Programowanie od pierwszoklasisty do maturzysty. Grażyna Koba

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Temat 1. Uruchamiamy programy

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

DRUGI ROK NAUCZANIA IV. OBLICZENIA W ARKUSZU KALKULACYJNYM

ALGORYTMY. 1. Podstawowe definicje Schemat blokowy

Przedmiotowy system oceniania z informatyki klasa 7 1. Ogólne zasady oceniania uczniów

Temat: Pole równoległoboku.

Plan wynikowy do realizacji informatyki w szkole podstawowej na poziomie klasy VIII

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Scenariusz lekcji Ozobot w klasie: Tabliczka mnożenia

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

w programie Baltie 1. Proponowany czas realizacji 3 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Nazwa wariantu modułu (opcjonalnie): Laboratorium programowania w języku C++

ALGORYTMY. 1. Podstawowe definicje Schemat blokowy

Programowanie w języku Python. Grażyna Koba

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

w edytorze tekstu 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Temat A1. Komputer i urządzenia peryferyjne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

multimedialne 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Uczeń otrzymuje ocenę z przedmiotu uzależnioną od opanowania przez niego wymagań edukacyjnych na określonym poziomie.

INFORMATYKA W SZKOLE. Podyplomowe Studia Pedagogiczne. Dr inż. Grażyna KRUPIŃSKA. D-10 pokój 227

Scenariusz lekcji. Obliczanie NWD- algorytm Euklidesa.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

Scenariusz lekcji Ozobot w klasie: Prezentacja liczb trójkątnych i kwadratowych

Innowacja pedagogiczna dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum Programowanie

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Algorytm. Krótka historia algorytmów

NAZWA PRZEDMIOTU/MODUŁU KSZTAŁCENIA:

Autorski program nauczania

okręgi i koła w programie Paint

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VIII. Opracowano w oparciu o pomoce naukowe Migra (

Przedmiotowe Zasady Oceniania III LO w Łomży. Algorytmika. Klasy II-III

Plan wynikowy do realizacji informatyki w szkole podstawowej na poziomie klasy VIII

w programie Baltie 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Algorytmika i pseudoprogramowanie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

I. KARTA PRZEDMIOTU CEL PRZEDMIOTU WYMAGANIA WSTĘPNE W ZAKRESIE WIEDZY, UMIEJĘTNOŚCI I INNYCH KOMPETENCJI EFEKTY KSZTAŁCENIA

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Plan pracy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

Transkrypt:

Temat 2. Programowanie i techniki algorytmiczne Realizacja podstawy programowej 1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych 2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia Cele edukacyjne Celem tematu 2. jest wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z programowaniem, a także omówienie przykładowych algorytmów z warunkami i algorytmów iteracyjnych oraz zaprezentowanie ich w postaci schematów blokowych. Proponowany czas realizacji cykl dwuletni 2 godz. cykl trzyletni 2 godz. Wskazówki metodyczne Nauczyciel wyjaśnia uczniom, na czym polega prezentowanie algorytmu w języku programowania, podając przykłady konkretnych nazw pakietów programistycznych, w tym dydaktycznych środowisk programowania. Uczniowie mogą również podać znane im nazwy. Proces kompilacji, uruchomienia i wykonania programu komputerowego napisanego w języku wysokiego poziomu nauczyciel powinien omówić na konkretnym przykładzie, korzystając z projektora multimedialnego. Proponuję przygotować przykładowy prosty program, np. program w języku Pascal pokazany na rysunku 1. (str. 16). Korzystając ze schematu przedstawionego na rysunku 1. (str. 16), nauczyciel powinien wyjaśnić, co to jest postać źródłowa i wynikowa programu i co oznacza deklaracja zmiennych. Różnicę między kompilacją a interpretacją programu najłatwiej pokazać na przykładzie programowania w języku Logo i w środowisku Baltie. Na przykładzie prostego programu w języku Logo można pokazać, że w przypadku interpretacji tłumaczenie programu następuje instrukcja po instrukcji. Jeśli popełnimy błąd przy wpisywaniu pojedynczej instrukcji, nie zostanie ona wykonana, tylko od razu pojawi się komunikat o błędzie. W przypadku kompilacji, np. w środowisku Baltie, program jest tłumaczony w całości, a następnie zostają wypisane wszystkie błędy występujące w programie. 8

W temacie 1. uczniowie prezentowali algorytm liniowy w postaci listy kroków i schematu blokowego. Algorytm liniowy realizuje jeden ciąg obliczeń. W punkcie 2. tematu 2. omawiamy algorytm z warunkami. Należy odwołać się do sytuacji warunkowych znanych uczniom z innych przedmiotów lub z życia codziennego (rys. 2., str. 17). Wyjaśniamy również, w jaki sposób przedstawia się sytuacje warunkowe w postaci schematu blokowego. Uczniowie powinni przeanalizować schemat blokowy z rozgałęzieniami (rys. 3., str. 18) i koniecznie odpowiedzieć na pytania zawarte w treści ćwiczenia 2. (str. 18). Należy skorygować i uzupełnić wypowiedzi uczniów. Po analizie podanego w podręczniku przykładu (rys. 3., str. 18) uczniowie powinni wykonać własny schemat blokowy z warunkiem prostym (ćwiczenie 3., str. 19) i z warunkiem złożonym (ćwiczenie 4., str. 19). Nauczyciel powinien wcześniej pokazać sposób tworzenia schematu blokowego z warunkiem złożonym. Technikę iteracji przedstawiamy jako wielokrotne powtarzanie tych samych operacji (punkt 3. tematu). Iterację najlepiej wyjaśnić na konkretnym przykładzie, np. sumowania liczb (ćwiczenie 5., str. 20). Wykonując ćwiczenie 5., uczniowie mogą zrozumieć, na czym polega technika iteracji. Podobnie jak poprzednio, uczniowie najpierw powinni samodzielnie przeanalizować schemat algorytmu iteracyjnego, a potem odpowiedzieć na wszystkie pytania zawarte w treści ćwiczenia. Nauczyciel powinien dokładnie wyjaśnić, co oznacza operacja: Suma := Suma + liczba. Należy podkreślić, że nie jest to równość w rozumieniu matematyki. Jest to operacja przypisania wartości zmiennej Suma poprzedniej wartości zmiennej Suma zwiększonej o kolejną dodawaną liczbę. Poprzednia wartość zmiennej Suma zostanie zastąpiona nową. Można odwołać się do przykładu dodawania liczb w pamięci lub za pomocą kalkulatora: dodajemy dwie liczby do siebie, zapamiętujemy wynik, następnie do zapamiętanej wartości dodajemy kolejną liczbę, zapamiętujemy wynik (poprzedni usuwając) itd. Powtarzamy te same operacje, czyli postępujemy iteracyjnie. Warto także zwrócić uwagę na przypisanie: i := i + 1. Jest to tzw. licznik, który zwiększa się o 1 przy każdym przejściu pętli. Wskazówki do niektórych ćwiczeń, pytań i zadań Ćwiczenie 4. (str. 19) można skorzystać z rozwiązania ćwiczenia 3. (str. 19), odpowiednio zmieniając dane, obliczenia i wyniki. Ćwiczenie 5. (str. 20) odp. (punkt 5.): a) Dane: n dowolnych liczb. Wynik: wartość sumy: Suma. b) Pętlę zaczynamy od wyjścia bloku warunkowego (z połączenia NIE) i wracamy do bloku wprowadzania wartości zmiennej a. c) Wielokrotnie (czyli w pętli) wykonywane są operacje wprowadzania wartości zmiennej a, obliczanie sumy Suma, sprawdzanie warunku czy i > n? oraz zwiększanie licznika o 1 (i := i+ 1). d) Pętla będzie realizowana n razy. e) Działania w pętli skończą się, gdy licznik i osiągnie wartość większą od ilości wprowadzonych liczb n (i > n). Aby uczniom łatwiej było odpowiedzieć na pytania zawarte w ćwiczeniu, powinni przetestować działanie algorytmu dla przykładowych danych i wyniki obliczeń zapisać na tablicy. 9

Pytanie 11. (str. 22) odp.: zakończenie iteracji można określić, podając liczbę powtórzeń (jak w ćwiczeniu 5, str. 20) lub określając warunek zakończenia (jak w ćwiczeniu 6, str. 20). Zadanie 3. (str. 22) można wzorować się na rozwiązaniu ćwiczenia 3. (str. 19). Zadanie 4. (str. 22) można wzorować się na rozwiązaniu ćwiczenia 3. (str. 19). Zadanie 6. (str. 22) wystarczy zmodyfikować schemat blokowy algorytmu obliczania sumy n liczb (rys. 4., str. 20), to znaczy usunąć blok wprowadzania danej a (Wprowadź (a)), a obliczenia zapisać następująco: Suma := Suma + i. Błędy i problemy uczniów Niektórzy mają problem z konstruowaniem schematów blokowych zawierających blok warunkowy. Nie zawsze rozumieją, że umieszczanie dalszych bloków po wyjściu z bloku warunkowego zależy od spełnienia lub niespełnienia warunku. Zapominają, że z bloku warunkowego powinny wychodzić zawsze dwa połączenia (TAK, NIE). Niektórzy mają problem z zapisem warunku złożonego. Nie wszyscy od razu zrozumieją, na czym polega działanie pętli (problem sprawia im ćwiczenie 6, str. 20). Przykładowe scenariusze Cykl dwuletni (II rok nauczania) Lekcja 2. * Programowanie i techniki algorytmiczne sytuacje warunkowe Lekcja 3. Programowanie i techniki algorytmiczne iteracja Cykl trzyletni (II rok nauczania) Lekcja 8. ** Programowanie i techniki algorytmiczne sytuacje warunkowe Lekcja 9. Programowanie i techniki algorytmiczne iteracja * Numeracja lekcji odpowiada numeracji wprowadzonej w planie wynikowym dla cyklu dwuletniego (II rok nauczania). ** Numeracja lekcji odpowiada numeracji wprowadzonej w planie wynikowym dla cyklu trzyletniego (II rok nauczania). 10

Cykl dwuletni (II rok nauczania) Lekcja 2. (temat 2.) Programowanie i techniki algorytmiczne sytuacje warunkowe Wiedza i umiejętności Treści, pytania, Podstawa programowa podstawowe rozszerzające ćwiczenia i zadania z podręcznika Uczeń: Uczeń: Uczeń: omawia sposoby przedstawiania algorytmów; zna pojęcia: język programowania, program komputerowy, translacja, kompilacja, interpretacja; wyjaśnia, na czym polega prezentacja algorytmu w postaci programu; określa sytuacje warunkowe, tj. takie, które wyprowadzają wyniki zależnie od spełnienia narzuconych warunków; analizuje i buduje schemat blokowy algorytmu z rozgałęzieniami algorytmu, w którym występują złożone sytuacje warunkowe; podaje przykład zadania z fizyki, w którego rozwiązaniu występuje sytuacja warunkowa, i przedstawia schematu blokowego temat 2. z podręcznika, cz. II (str. 14-19); ćwiczenia 1-4 (str. 17-19); zadanie domowe pytania 1-9 (str. 21-22); zadania 1-3 (str. 22); zadanie 1. (folder Dodatkowe/Algorytmika); dla zainteresowanych zadania 7. i 8. (str. 22); zadanie 2. (folder Dodatkowe/Algorytmika) 1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych 2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia Forma zajęć: wyjaśnienie podstawowych pojęć tj. język programowania, program komputerowy, translacja, kompilacja, interpretacja; stosowanie w zadaniach prostych przykładów; praca z podręcznikiem, ćwiczenia. Dodatkowe pomoce: plik bloki.pdf. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz sprawdza zadanie domowe wybranym uczniom. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania i prezentują rozwiązania zadań. 2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, na czym polega programowanie. Korzystając z projektora nauczyciel wyjaśnia na przykładzie konkretnego programu (np. zapisanego w języku Pascal lub C++) proces translacji programu oraz tłumaczy, czym jest postać źródłowa i wynikowa programu. Uczniowie analizują rysunek 1. (str. 16). 3. Wybrany uczeń czyta na głos definicje pojęć: język programowania, program komputerowy, kompilacja, interpretacja, komórka pamięci ze słowniczka (str. 14-16). 4. Nauczyciel omawia przykłady dydaktycznych środowisk programowania, podając nazwy środowisk, z których uczniowie będą korzystać. Podaje również sposób dostępu do danego środowiska (np. link umożliwiający darmowe pobranie programu z Internetu). 5. Nauczyciel omawia algorytm z warunkami, odwołując się do sytuacji warunkowych znanych uczniom z innych przedmiotów lub z życia codziennego (rys. 2., str. 17). Uczniowie podając własne przykłady, wykonują ćwiczenie 1. (str. 17). 6. Nauczyciel, korzystając z projektora multimedialnego, omawia na konkretnym przykładzie, w jaki sposób przedstawia się sytuacje warunkowe w postaci schematu blokowego (rys. 3., str. 18). 11

7. Uczniowie przeprowadzają analizę schematu blokowego z rozgałęzieniami, korzystając z rysunku 3. (str. 18) następnie wykonują ćwiczenie 2. (str. 18). Wybrani uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w treści ćwiczenia. Nauczyciel powinien korygować wypowiedzi uczniów i podsumować wykonanie ćwiczenia. 8. Po analizie gotowego przykładu uczniowie wykonują własny schemat blokowy z warunkiem prostym (ćwiczenie 3., str. 19). Nauczyciel sprawdza na bieżąco pracę uczniów i pomaga nieradzącym sobie. 9. Nauczyciel wyjaśnia sposób zapisu warunku złożonego. Uczniowie wykonują na ocenę ćwiczenie 4. (str. 19). Uwaga: Należy zwrócić uczniom uwagę, że mogą wykorzystać rozwiązanie poprzedniego ćwiczenia, aby nie rysować wszystkiego od początku. 10. W podsumowaniu zajęć wybrani uczniowie prezentują rozwiązania ćwiczeń 3. i 4. (str. 19). 11. Na zakończenie zajęć wybrany uczeń czyta na głos podsumowanie tematu Warto zapamiętać (str. 21). 12. Jako zadanie domowe nauczyciel poleca uczniom przeczytanie treści tematu (str. 14-19), przygotowanie odpowiedzi na pytania 1-9. (str. 21-22) oraz wykonanie zadań 1-3 (str. 22) i zadania 1. (folder Dodatkowe/Algorytmika). Uczniom zainteresowanym poleca wykonanie zadań 7. i 8. (str. 22) i zadania 2. (folder Dodatkowe/Algorytmika). 12

Cykl dwuletni (II rok nauczania) Lekcja 3. (temat 2.) Programowanie i techniki algorytmiczne iteracja Wiedza i umiejętności Treści, pytania, ćwiczenia i zadania Podstawa programowa podstawowe rozszerzające z podręcznika, materiały Uczeń: Uczeń: z CD Uczeń: wie, na czym polega iteracja; analizuje algorytmy, w których występują powtórzenia, i określa, od czego zależy liczba powtórzeń; algorytmu iteracyjnego określa, kiedy może nastąpić zapętlenie w algorytmie iteracyjnym; trudniejszego algorytmu iteracyjnego, np. algorytmu Euklidesa temat 2. z podręcznika, cz. II (str. 19-23); ćwiczenia 5. i 6. (str. 20); zadanie domowe pytania 10-12 (str. 22); zadania 4. i 5. (str. 22); zadania 3. i 4. (folder Dodatkowe/Algorytmika); dla zainteresowanych zadania 6. i 9. (str. 22-23); zadanie 5. (folder Dodatkowe/Algorytmika) 1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych 2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia Forma zajęć: zwrócenie uwagi na zrozumienie pojęć: iteracja, pętla, krok iteracji, warunek zakończenia iteracji, zapętlenie; stosowanie w zadaniach prostych przykładów; praca z podręcznikiem, ćwiczenia. Dodatkowe pomoce: plik bloki.pdf. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz sprawdza zadanie domowe wybranym uczniom. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania i prezentują rozwiązania zadań. 2. Nauczyciel wyjaśnia technikę iteracji na przykładzie sumowania liczb, m.in. co oznaczają przypisania: suma := suma + liczba oraz i := i + 1. 3. Wybrany uczeń czyta na głos cały akapit nad ramką i treść metody z ramki na str. 19. 4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 5. (str. 20), analizując schemat blokowy z rysunku 4. (str. 20), i odpowiadają na pytania zawarte w treści ćwiczenia. Nauczyciel uzupełnia i ewentualnie poprawia wypowiedzi uczniów. 5. Uczniowie próbują samodzielnie wykonać ćwiczenie 6. (str. 20). Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i im nie pomaga, czekając aż sami znajdą rozwiązanie. Uczeń, który jako pierwszy poprawnie rozwiąże zadanie, prezentuje je na ekranie, korzystając z projektora. Nauczyciel ewentualnie uzupełnia wypowiedź ucznia. 6. W podsumowaniu zajęć uczniowie odpowiadają na pytania kontrolne nauczyciela dotyczące poznanych technik algorytmicznych, a także pojęć związanych z programowaniem. 7. Jako zadanie domowe nauczyciel poleca uczniom przeczytanie treści tematu (str. 19-21), przygotowanie odpowiedzi na pytania 10-12 (str. 22), wykonanie zadań 4. i 5. (str. 22) oraz zadań 3. i 4. (folder Dodatkowe/Algorytmika). Uczniom zainteresowanym poleca wykonanie zadań 6. i 9. (str. 22) oraz zadania 5. (folder Dodatkowe/Algorytmika). 13

Cykl trzyletni (II rok nauczania) Lekcja 8. (temat 2.) Programowanie i techniki algorytmiczne sytuacje warunkowe Wiedza i umiejętności Treści, pytania, Podstawa programowa podstawowe rozszerzające ćwiczenia i zadania z podręcznika Uczeń: Uczeń: Uczeń: omawia sposoby przedstawiania algorytmów; zna pojęcia: język programowania, program komputerowy, translacja, kompilacja, interpretacja; wyjaśnia, na czym polega prezentacja algorytmu w postaci programu; określa sytuacje warunkowe, tj. takie, które wyprowadzają wyniki zależnie od spełnienia narzuconych warunków; analizuje i buduje schemat blokowy algorytmu z rozgałęzieniami algorytmu, w którym występują złożone sytuacje warunkowe; podaje przykład zadania z fizyki, w którego rozwiązaniu występuje sytuacja warunkowa, i przedstawia schematu blokowego temat 2. z podręcznika, cz. II (str. 14-19); ćwiczenia 1-4 (str. 17-19); zadanie domowe pytania 1-9 (str. 21-22); zadania 1-3 (str. 22); zadanie 1. (folder Dodatkowe/Algorytmika); dla zainteresowanych zadania 7. i 8. (str. 22); zadanie 2. (folder Dodatkowe/Algorytmika) 1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych 2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia Forma zajęć: wyjaśnienie podstawowych pojęć tj. język programowania, program komputerowy, translacja, kompilacja, interpretacja; stosowanie w zadaniach prostych przykładów; praca z podręcznikiem, ćwiczenia. Dodatkowe pomoce: plik bloki.pdf. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz sprawdza zadanie domowe wybranym uczniom. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania i prezentują rozwiązania zadań. 2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, na czym polega programowanie. Korzystając z projektora nauczyciel wyjaśnia na przykładzie konkretnego programu (np. zapisanego w języku Pascal lub C++) proces translacji programu oraz tłumaczy, czym jest postać źródłowa i wynikowa programu. Uczniowie analizują rysunek 1. (str. 16). 3. Wybrany uczeń czyta na głos definicje pojęć: język programowania, program komputerowy, kompilacja, interpretacja, komórka pamięci ze słowniczka (str. 14-16). 4. Nauczyciel omawia przykłady dydaktycznych środowisk programowania, podając nazwy środowisk, z których uczniowie będą korzystać. Podaje również sposób dostępu do danego środowiska (np. link umożliwiający darmowe pobranie programu z Internetu). 5. Nauczyciel omawia algorytm z warunkami, odwołując się do sytuacji warunkowych znanych uczniom z innych przedmiotów lub z życia codziennego (rys. 2., str. 17). Uczniowie podając własne przykłady, wykonują ćwiczenie 1. (str. 17). 6. Nauczyciel, korzystając z projektora multimedialnego, omawia na konkretnym przykładzie, w jaki sposób przedstawia się sytuacje warunkowe w postaci schematu blokowego (rys. 3., str. 18). 14

7. Uczniowie przeprowadzają analizę schematu blokowego z rozgałęzieniami, korzystając z rysunku 3. (str. 18) następnie wykonują ćwiczenie 2. (str. 18). Wybrani uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w treści ćwiczenia. Nauczyciel powinien korygować wypowiedzi uczniów i podsumować wykonanie ćwiczenia. 8. Po analizie gotowego przykładu uczniowie wykonują własny schemat blokowy z warunkiem prostym (ćwiczenie 3., str. 19). Nauczyciel sprawdza na bieżąco pracę uczniów i pomaga nieradzącym sobie. 9. Nauczyciel wyjaśnia sposób zapisu warunku złożonego. Uczniowie wykonują na ocenę ćwiczenie 4. (str. 19). Uwaga: Należy zwrócić uczniom uwagę, że mogą wykorzystać rozwiązanie poprzedniego ćwiczenia, aby nie rysować wszystkiego od początku. 10. W podsumowaniu zajęć wybrani uczniowie prezentują rozwiązania ćwiczeń 3. i 4. (str. 18-19). 11. Na zakończenie zajęć wybrany uczeń czyta na głos podsumowanie tematu Warto zapamiętać (str. 21). 12. Jako zadanie domowe nauczyciel poleca uczniom przeczytanie treści tematu (str. 14-19), przygotowanie odpowiedzi na pytania 1-9. (str. 21-22) oraz wykonanie zadań 1-3 (str. 22) i zadania 1. (folder Dodatkowe/Algorytmika). Uczniom zainteresowanym poleca wykonanie zadań 7. i 8. (str. 22) i zadania 2. (folder Dodatkowe/Algorytmika). 15

Cykl trzyletni (II rok nauczania) Lekcja 9. (temat 2.) Programowanie i techniki algorytmiczne iteracja Wiedza i umiejętności Treści, pytania, ćwiczenia i zadania Podstawa programowa podstawowe rozszerzające z podręcznika, materiały Uczeń: Uczeń: z CD Uczeń: wie, na czym polega iteracja; analizuje algorytmy, w których występują powtórzenia, i określa, od czego zależy liczba powtórzeń; algorytmu iteracyjnego określa, kiedy może nastąpić zapętlenie w algorytmie iteracyjnym; trudniejszego algorytmu iteracyjnego, np. algorytmu Euklidesa temat 2. z podręcznika, cz. II (str. 19-23); ćwiczenia 5. i 6. (str. 20); zadanie domowe pytania 10-12 (str. 22); zadania 4. i 5. (str. 22); zadania 3. i 4. (folder Dodatkowe/Algorytmika); dla zainteresowanych zadania 6. i 9. (str. 22-23); zadanie 5. (folder Dodatkowe/Algorytmika) 1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych 2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia Forma zajęć: zwrócenie uwagi na zrozumienie pojęć: iteracja, pętla, krok iteracji, warunek zakończenia iteracji, zapętlenie; stosowanie w zadaniach prostych przykładów; praca z podręcznikiem, ćwiczenia. Dodatkowe pomoce: plik bloki.pdf. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz sprawdza zadanie domowe wybranym uczniom. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania i prezentują rozwiązania zadań. 2. Nauczyciel wyjaśnia technikę iteracji na przykładzie sumowania liczb, m.in. co oznaczają przypisania: suma := suma + liczba oraz i := i + 1. 3. Wybrany uczeń czyta na głos cały akapit nad ramką i treść metody z ramki na str. 19. 4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 5. (str. 20), analizując schemat blokowy z rysunku 4. (str. 20), i odpowiadają na pytania zawarte w treści ćwiczenia. Nauczyciel uzupełnia i ewentualnie poprawia wypowiedzi uczniów. 5. Uczniowie próbują samodzielnie wykonać ćwiczenie 6. (str. 20). Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i im nie pomaga, czekając aż sami znajdą rozwiązanie. Uczeń, który jako pierwszy poprawnie rozwiąże zadanie, prezentuje je na ekranie, korzystając z projektora. Nauczyciel ewentualnie uzupełnia wypowiedź ucznia. 6. W podsumowaniu zajęć uczniowie odpowiadają na pytania kontrolne nauczyciela dotyczące poznanych technik algorytmicznych, a także pojęć związanych z programowaniem. 7. Jako zadanie domowe nauczyciel poleca uczniom przeczytanie treści tematu (str. 19-21), przygotowanie odpowiedzi na pytania 10-12 (str. 22), wykonanie zadań 4. i 5. (str. 22) oraz zadań 3. i 4. (folder Dodatkowe/Algorytmika). Uczniom zainteresowanym poleca wykonanie zadań 6. i 9. (str. 22) oraz zadania 5. (folder Dodatkowe/Algorytmika). 16