1. Logowanie do witryny

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1. Logowanie do witryny"

Transkrypt

1 INSTRUKCJA PROWADZENIA STRONY DLA REDAKTORÓW Spis treści (spis treści jest aktywny wystarczy kliknąć myszką na wybranym linku) 1. Logowanie do witryny 2. Dodawanie zawartości do strony 3. Dodawanie artykułu do publikacji 4. Formatowanie treści do strony 5. Dodawanie artykułu do strony głównej 6. Zgrywanie zdjęć z aparatu 7. Tworzenie skryptu do zmniejszania rozmiaru zdjęć 8. Przygotowanie zdjęć do strony 9. Konfiguracja programu do wysyłki zdjęć 10. Wysyłanie zdjęć do serwera strony 11. Dodawanie zdjęcia do artykułu i strony 12. Dodawanie nowych galerii i podgalerii 13. Importowanie zdjęć do konkretnej galerii 14. Usuwanie zdjęcia z galerii 15. Usuwanie zdjęcia z artykułu i strony 1. Logowanie do witryny Aby zalogować się na stronę należy wpisać w pasek adresu naszej przeglądarki internetowej adres strony parafialnej: bądź parafia.kielcza.pl wówczas należy zjechać na dół naszej witryny i w miejsca w bloku Logowanie (każdy kolejny blok rozpoczyna się od nazwy i jest zaznaczony belką w kolorze pomarańczowym) wpisać naszą nazwę użytkownika w pole pod Nazwa użytkownika oraz hasło w pole pod Hasło i wybrać lewym klawiszem myszki Zaloguj.

2 Rysunek 1 - blok o nazwie Logowanie Po zjechaniu po raz kolejny na dół naszej witryny w lewym menu zobaczymy wówczas, że blok o nazwie Logowanie zmienił nazwę na blok o nazwie naszego użytkownika jak poniżej. Dla zarządzania naszą strefą w witrynie parafialnej możemy posługiwać się opcjami, które pojawiły się w naszym bloku a mianowicie możemy: sprawdzić dane o swoim koncie Moje konto, dodać zawartość do strony Dodaj zawartość, importować zdjęcia do galerii Import zdjęć i możemy się też wylogować wybierając menu opcję Wyloguj. (Po dokonaniu zmian na stronie zaleca się wylogowanie się ze strony.)

3 Rysunek 2 - blok o nazwie użytkownika, widać dostępne opcje, menu do zarządzania blokiem Powrót do spisu treści - Powrót 2. Dodawanie zawartości do strony Aby dodać nową zawartość do naszej witryny wybieramy w naszym bloku menu Dodaj zawartość a wówczas pojawi się nam następująca witryna:

4 Rysunek 3 - opcje, które pojawią się po wybraniu menu Dodaj zawartość Widać możemy dodać 2 typy zawartości a mianowicie: - Artykuł do publikacji to artykuły, które będą publikowane wyłącznie w linku menu w bloku danej grupy parafialnej, to artykuły zapisane z kategorią Z życia ze słownika o nazwie danej grupy, ważne by stosować dodawanie artykułu do publikacji wówczas, gdy będziemy zawierać w artykule relacje z wydarzeń, jakie przeżywała grupa parafialna wówczas nie będą one wysyłane na stronę główną a ukażą się w linku bloku grupy. - Artykuł do strony głównej a zarazem do publikacji to artykuły publikowane jednocześnie do linku w bloku grupy parafialnej jak i do strony głównej to wszelkie newsy, aktualności i ogłoszenia dotyczące danej grupy to artykuły zapisane z kategorią Aktualności... sprawy bieżące, ważne by stosować dodawanie artykułu do strony głównej jak chcemy powiadomić o wydarzeniu bieżącym np. o tym, że będzie spotkanie grupy parafialnej, pielgrzymka czy chcemy zamieścić jakieś ważne ogłoszenie, wówczas artykuł ten trafi zarówno do strony głównej jak i linku - menu w bloku grupy. Gdy wybierzemy Artykuł do publikacji będzie to artykuł, który nie ukaże się na stronie a który będzie widoczny wówczas, gdy wybierzemy odpowiednie menu. Np. jeśli będzie to kategoria Z życia ukażą się one wówczas w menu Z życia.. danej grupy. Powrót do spisu treści - Powrót 3. Dodawanie artykułu do publikacji Po wybraniu tej opcji Artykuł do publikacji zobaczymy następującą stronę:

5 Rysunek 4 - dodawanie artykułu do publikacji (ważne by wpisać tytuł, wybrać ze słownika o nazwie grupy odpowiednia kategorię, wpisywać treść według formatowania opisanego poniżej Wówczas wpisujemy obowiązkowo Tytuł w polu przeznaczonym na tytuł artykułu, wybieramy w odpowiednią kategorię w naszym słowniku. Każdy z redaktorów ma osobny słownik np. Ministrantura od Liturgicznej Służby Ołtarza, Sodalicja od Wspólnoty Mariańskiej. Zawsze, więc wybieramy w słowniku grupy odpowiednią dostępną kategorię a w przypadku nie podania kategorii artykuł ten nie powędruje na stronę. A po zjechaniu na dół strony zobaczymy:

6 Rysunek 5 - dół strony 4. Formatowanie treści zalecone do strony W polu na treść wpisujemy tekst naszego artykułu. Cały tekst zaznaczmy i formatujemy wybierając z możliwości, jaką nam oferuje edytor nad polem do wpisu a mianowicie po zaznaczeniu tekstu wpisanego zmieniamy Rozmiar czcionki na 14 i justujemy tekst klikając na ikonkę Justuj (ikonka jak w worddzie), powyżej a każdy kolejny akapit akcentujemy 3 lub 4 spacjami. Gdy kopiowaliśmy treść artykułu np. z dokumentu word wcześniej przygotowanego możemy wówczas wkleić go w pole Treść wówczas wybieramy Opcję Wklej po kliknięciu w pustym polu Treść. Wówczas może się otworzyć okienko (w przypadku gdy nie wyłączyliśmy Ckeditora opcją pod polem przeznaczonym na treść Disable rich-text), w które należy wkleić naszą treść. Dość często zdarza się, że po akceptacji wklejonego tekstu zostanie on przeniesiony do naszego pola treści z pierwszym pustym wersem, dlatego kasujemy ten pusty wers przenosząc całą treść o wers do góry. Pamiętajmy o tym. W sytuacji, gdy zapomnimy podać kategorię wówczas nasz artykuł nie będzie widoczny dla czytelników. Powrót do spisu treści - Powrót 5. Dodawanie artykułu do strony głównej Po wybraniu tej opcji zobaczymy następującą stronę:

7 Rysunek 6 - dodawanie artykułu do strony głównej (ważne by wpisać tytuł, wybrać ze słownika o nazwie grupy odpowiednia kategorię, wpisywać treść według formatowania opisanego poniżej Wówczas wpisujemy obowiązkowo Tytuł w polu przeznaczonym na tytuł artykułu, wybieramy w odpowiednią kategorię w naszym słowniku. Każdy z redaktorów ma osobny słownik np. Ministrantura od Liturgicznej Służby Ołtarza, Sodalicja od Wspólnoty Mariańskiej. Należy zawsze, więc wybierać w słowniku grupy odpowiednią dostępną kategorię. A po zjechaniu na dół strony zobaczymy: Rysunek 7 - dół strony

8 Formatowanie treści zalecone do strony W polu na treść wpisujemy tekst naszego artykułu. Cały tekst zaznaczmy i formatujemy wybierając z możliwości, jaką nam oferuje edytor nad polem do wpisu a mianowicie po zaznaczeniu tekstu wpisanego zmieniamy Rozmiar czcionki na 14 i justujemy tekst klikając na ikonkę Justuj (ikonka jak w worddzie), powyżej a każdy kolejny akapit akcentujemy 3 lub 4 spacjami. Gdy kopiowaliśmy treść artykułu np. z dokumentu word wcześniej przygotowanego możemy wówczas wkleić go w pole Treść wówczas wybieramy Opcję Wklej po kliknięciu w pustym polu Treść. Wówczas może się otworzyć okienko (w przypadku gdy nie wyłączyliśmy Ckeditora opcją pod polem przeznaczonym na treść Disable rich-text), w które należy wkleić naszą treść. Dość często zdarza się, że po akceptacji wklejonego tekstu zostanie on przeniesiony do naszego pola treści z pierwszym pustym wersem, dlatego kasujemy ten pusty wers przenosząc całą treść o wers do góry. Pamiętajmy o tym. Artykuł dołączony będzie do zarówno do publikacji, czyli do konkretnego linku - menu w bloku grupy jak i do strony głównej. Powrót do spisu treści - Powrót 6. Zgrywanie zdjęć z aparatu na potrzeby strony na podstawie strony Przedszkola Przygotowujemy folder na zdjęcia wysyłane na potrzeby naszej witryny. Najlepsza zalecana lokalizacja dla nowego folderu to /Moje dokumenty/moje obrazy/ tu utworzymy folder o nazwie naszego użytkownika, w którym z kolei będziemy tworzyć foldery o nazwie roku, którego będą dotyczyć zdjęcia a w nich z kolei utworzymy foldery o nazwie wydarzenia, którego będą dotyczyć zdjęcia. Poniżej pokazano takie foldery. Rysunek 8 - nowo dodany folder w lokalizacji Moje Obrazy

9 Rysunek 9 - foldery tworzone dla poszczególnych lat

10 Rysunek 10 - foldery tworzone dla poszczególnych wydarzeń

11 Rysunek 11 - tu wklejamy zdjęcia z naszego aparatu Taki sposób przechowywania zdjęć wprowadzi pewien porządek, który myślę ułatwi zarządzanie fotografiami na potrzeby strony. Ważne jest by nazwy naszych zdjęć nie posiadały polskich znaków. W sytuacji, gdy takie posiadają należy zmienić je na uniwersalne. Gdy mamy już utworzone folder to proponuję na naszym folderze o nazwie naszego użytkownika w Moich dokumentach wybrać prawym klawiszem myszki opcję Wyślij do a następnie Pulpit (utwórz skrót) zatwierdzając lewym klawiszem myszki wówczas na pulpicie będziemy mieli skrót do naszego folderu ze zdjęciami. Ułatwi to szybkie wejście do tego folderu.

12 Rysunek 12 - tak tworzymy skrót na pulpicie do naszego folderu Podłączamy aparat do komputera przewodem usb. Następnie zaznaczamy trzymając lewy klawisz myszki interesujące nas zdjęcia a po zaznaczeniu naciskamy na zaznaczonych prawy klawisz myszki i wybieramy lewym klawiszem myszki opcję Kopiuj (lub lewy klawisza netbooka) a następnie otwieramy wchodzimy do folderu naszego użytkownika z pulpitu tu dla przykładu skrót o nazwie: Przedszkole- Fotografie.

13 Rysunek 13 - na pulpicie z prawej strony u góry są pogrupowane trzy skróty pierwszy najwyżej to skrót do naszego folderu ze zdjęciami Następnie po wejściu do tego folderu wchodzimy do folderu związanego z poszczególnym rokiem dla przykładu na podstawie strony przedszkola poszczególnym rokiem szkolnym.

14 Rysunek 14 - widać foldery z poszczególnymi latami szkolnymi u nas będą to lata kolejne 2007, Następnie w folderze związanym z poszczególnym rokiem szkolnym tworzymy folder z nazwą wydarzenia, tematu zdjęć tu dla przykładu np. Kraina bajki. Dopiero po wejściu do tego folderu wklejamy zdjęcia wybierając klikając na pustym miejscu folderu prawy klawiszem myszki lub prawy klawisz netbooka a następnie lewym klawiszem wybieramy opcję Wklej. Wygląd folderów z poszczególnymi tematami zdjęć w poszczególnych latach szkolnych jest przedstawiony poniżej na zdjęciu.

15 Rysunek 15 - widok na foldery z wydarzeniami z danego roku Powrót do spisu treści - Powrót 7. Tworzenie skryptu do zmniejszania zdjęć Jak utworzyć samodzielnie taki pomocny skrypt do zmniejszania zdjęć? Włączamy program XnView a po jego włączaniu wybieramy w nim opcję z menu Narzędzia Konwertuj wiele plików jak na zdjęciu lub posługujemy się skrótem za pomocą klawiszy Ctrl i U (naciskamy klawisz Ctrl i trzymając go klawisz U).

16 Mamy wówczas następujący efekt: Rysunek 16 - wybranie opcji Konwertuj wiele plików w programie

17 Rysunek 17 - widok na zakładkę ogólne Przechodzimy do menu Przekształcenia jak poniżej.

18 Rysunek 18 - widok na zakładkę przekształcenia Wybieramy opcję Zmiana rozmiaru obrazu a następnie Dodaj, następnie w Szerokość wpisujemy wartość 800 a w Wysokość wartość 600 (wartości podane w pikselach).

19 Rysunek 19 - tworzenie skryptu do zmniejszania rozmiarów zdjęć Następnie przechodzimy do menu Ogólne i w opcji Nadpisywanie wybieramy funkcję Zmień Nazwę jak poniżej.

20 Rysunek 20 - tworzenie skryptu do zmniejszania zdjęć - pamiętajmy wybrać opcję Zmień nazwę Następnie wybieramy opcję Zapisz a gdy wyskoczy nam okienko do zapisu naszego skryptu nazywamy go np. zmiana-rozmiaru i zapisujemy domyślnie w lokalizacji Moje dokumenty.

21 Rysunek 21 - zapis skryptu do zmniejszania rozmiaru zdjęć Po zamknięciu okna do zapisu mamy już utworzony nasz skrypt do zmniejszania zdjęć. Z pomocą tego skryptu możemy zachować oryginalne zdjęcia dla osób zainteresowanych posiadaniem ich a dla potrzeby strony będziemy mieli utworzone zmniejszone zdjęcia z nazwą rozszerzoną o końcówkę _1. Powrót do spisu treści - Powrót 8. Przygotowanie zdjęć do strony (praca z XnView) Po skopiowaniu zdjęć do odpowiedniej lokalizacji by zmniejszyć zdjęcia dla potrzeby strony z pulpitu wybieramy program XnView także za pomocą skrótu, który dodamy do pulpitu, gdy po instalacji nie dodał się automatycznie. U nas ustawiliśmy ten skrót pod skrótem do naszego folderu ze zdjęciami to ikona w prawym roku druga od góry. Klikając dwukrotnie lewym klawiszem myszki na ikonce otwieramy program XnView.

22 Włączony program wygląda następująco. Rysunek 22 - widok na pulpit komputera w przedszkolu

23 Rysunek 23 - widok na program XnView po otwarciu W lewym oknie widać nasz folder Przedszkole-fotografie a w prawym widać foldery odpowiedniego roku szkolnego. Gdyby nie były one widoczne wystarczy kliknąć na ikonkę w programie w lewym górnym rogu jak zaznaczenie na zdjęciu powyżej. Jeśli nie będziemy mieli dodany folder o nazwie naszego użytkownika do opcji ulubionych w programie musimy ręcznie go wyszukać za pomocą eksplorera programu a gdy go już wyszukamy nacisnąć prawy klawisz myszki i wybieramy opcję Dodaj do ulubionych. Przykład: Dla przykładu przygotowujemy zdjęcia z R-sz dalej z folderu Kraina Bajki. W prawym polu wybieramy go dwukrotnie klikając na nim lewym klawiszem myszki lub lewym netbooka w R-sz a następnie w prawym polu dwukrotnie klikamy na Kraina bajki. Efekt jest następujący:

24 Rysunek 24 - widok folderów ze zdjęciami z wydarzeń roku szkolnego 2007/08 Rysunek 25 - widok folderu z poszczególnego wydarzenia z roku szkolnego 2007/08

25 Widzimy nasze zdjęcia dodane do naszego tematycznego folderu w poszczególnych latach szkolnych. Są to zdjęcia zbyt duże by zamieszczać je na stronie tak, więc przystępujemy do ich zmniejszenia. Następnie zaznaczamy wszystkie zdjęcia przy pomocy klawiszy Ctrl+a (trzymając klawisz Ctrl naciskamy klawisz a) by uzyskać efekt jak na zdjęciu: Rysunek 26 - widok folderu po wybraniu opcji ctrl + a (zaznacz wszystkie) Wybieramy jak na zdjęciu poniżej z menu Narzędzia (programu) opcję Konwertuj wiele plików.

26 Rysunek 27 - opcja Konwertuj wiele plików Następnie z tej opcji wybieramy skrypt klikając myszką w miejscu strzałki jak na zdjęciu. Pomoc przy stworzeniu skryptu udziela webmaster-administrator, można też pisać na adres

27 Rysunek 28 - widok folderu po wybraniu opcji Konwertuj wiele plików Następnie wybieramy nasz skrypt do zmniejszania rozmiaru zdjęć strzałki przy oknie Skrypt jak poniżej. Rysunek 29 - wybranie skryptu

28 Następnie wybieramy opcję Dalej z lewego dolnego rogu ramki i następuje zmniejszenie zdjęć dla potrzeb strony. Zdjęcia te, które będziemy zamieszczać do strony będą miały nazwę z rozszerzeniem _1 np.: kraina bajki 004_1. Po ukończeniu konwertowania zamykamy program XnView. Powrót do spisu treści - Powrót 9. Konfiguracja programu do wysyłki zdjęć do strony FreeCommander Po zainstalowaniu programu FreeCommander włączamy nasz program. Wybieramy w nim opcję FTP uzyskując efekt jak poniżej. Rysunek 30 - widok na program po wybraniu w nim opcji FTP Następnie dodajemy nowe połączenie FTP poprzez kliknięcie dwukrotnie lewym klawiszem myszki na tekście FTP nowe połączenie w lewym polu programu FreeCommander. Uzyskamy następujący efekt:

29 Rysunek 31 - widok na okienko do tworzenia połączenia z serwerem FTP strony Przestępujemy do wypełniania poszczególnych pól według danych dostępnych jedynie mailem lub osobiście u webmastera administratora, kontakt: Nazwa Redaktor Adres serwera Folder zdalny nie wpisujemy tu nic Folder lokalny wybieramy ikonkę żółty folder z prawej strony okna lewym klawiszem myszki a następnie wybieramy lokalizację naszego folderu ze zdjęciami jak to ustaliliśmy Moje dokumenty/moje obrazy/(folder o nazwie użytkownika) jak na zdjęciu:

30 Rysunek 32 - widok na wybór miejsca docelowego dla folderu lokalnego o nazwie naszego użytkownika Całość zatwierdzamy wybierając opcję OK małego okienka. Po zamknięciu okienka uzupełniamy dane do pozostałe dane do połączenia: Użytkownik użytkownik Hasło **** Tak jak to jest na zdjęciu:

31 Rysunek 33 - przykład wypełnionych pól Po wpisaniu tych danych całość zatwierdzamy wybierając opcję OK okna do tworzenia połączenia. I tak oto mamy już utworzone połączenie, dzięki któremu będziemy mogli przesyłać zdjęcia do serwera strony. Uzyskujemy następujący efekt:

32 Rysunek 34 - widok na program po zamknięciu okna do tworzenia połączenia FTP Widzimy to nasze nowo dodane połączenie o nazwie Redaktor By połączyć się z serwerem łączymy się klikając dwukrotnie lewym klawiszem myszki na tym połączeniu. Po połączeniu zobaczymy z lewej strony programu miejsce na serwerze strony a z prawej strony programu foldery z galeriami dotyczącymi poszczególnych lat. Powrót do spisu treści - Powrót 10. Wysyłanie zdjęć do serwera: Na potrzeby komunikacji z serwerem proponowany jest darmowy program FreeCommander można go pobrać z strony producenta i zainstalować go. Program po instalacji utworzy skrót do uruchomiania programu na pulpicie. Najlepiej jest ten skrót przesunąć pod skrót, XnView który jest u nas w prawym górnym rogu tak jak to jest dla przykładu pulpitu dla potrzeb strony Przedszkola.

33 Rysunek 35 - Skrót do programu FreeCommander dodany został pod skrót do XnView to propozycja rozmieszczenia ikonek dla potrzeby strony W celu wysłania zdjęć do serwera włączamy z pulpitu program FreeCommander (w celu otrzymania pomocy przy konfiguracji połączenia ftp z serwerem strony proszę o kontakt na adres - wówczas skontaktuję się w celu konfiguracji połączenia w domu) W tym programie wybieramy w lewym górnym rogu FTP jak na zdjęciu poniżej a następnie łączymy nasz komputer z serwerem ftp klikając dwukrotnie lewym klawiszem myszki na naszym utworzonym połączeniu dla przykładu dla przedszkola to połączenie o nazwie Przedszkole-Fotografie w lewym polu programu.

34 Rysunek 36 - widok na utworzone połączenie do serwera z lewym polu programu, prawe pole widok na folderu zawierające zdjęcia w poszczególnych latach szkolnych u nas będą to poszczególne lata Po połączeniu uzyskamy następujący efekt:

35 Rysunek 37 - widok na program po połączeniu Jesteśmy połączeni z serwerem z miejscem, do którego będziemy wysyłać nasze zmniejszone zdjęcia. Lewe pole programu to miejsce, do którego wklejamy nasze zmniejszone zdjęcia z pomocą programu z jego prawego pola. Tu widać połączenie jest tak skonfigurowane, że po połączeniu w prawym polu programu prezentują się automatycznie foldery z poszczególnymi latami szkolnymi. W razie potrzeby służę pomocą by tak skonfigurować program. Następnie w prawym polu klikając dwukrotnie lewym klawiszem myszki wybieramy nasz wcześniej interesujący rok szkolny u nas rok by uzyskać efekt jak poniżej na zdjęciu.

36 Rysunek 38 - widok folderów wydarzeń z roku szkolnego 2007/08 Wybieramy nasz interesujący w nim katalog wydarzeń - Kraina bajki, w którym mamy zdjęcia oryginalne i zmniejszone klikając dwukrotnie myszką i uzyskujemy efekt.

37 Rysunek 39 - katalog ze zdjęciami oryginalnymi i zmniejszonymi, zmniejszone mają dodane do nazwy _1 Widać tu nasz zdjęcia zmniejszone z rozszerzoną nazwą o _1. Warto trzymać zdjęcia oryginalne dla potrzeb osób zainteresowanych posiadaniem konkretnego zdjęcia. Wówczas będziemy mogli przesłać na jego prośbę oryginalne zdjęcie, które z powodzeniem zamówi u fotografa. Zdjęcie nie straci wówczas, na jakości nawet po czasie jak to bywało w przypadku standardowych zdjęć w postaci klisz i zdjęć papierowych. Przystępujemy do wysyłania naszych zmniejszonych zdjęć na serwer. Zaznaczamy wcześniej wybrane zdjęcia pojedynczo lewym klawiszem myszki (lub lewym klawiszem notebooka) trzymając klawisz Ctrl by uzyskać efekt.

38 Rysunek 40 - zdjęcia, które są podświetlone na niebiesko to zdjęcia wybrane do wysyłki na serwer Następnie przystępujemy do wysyłki zdjęć na serwer naciskając na klawisz F5 komputera a w okienku, które wyskoczy wybieramy opcję OK. klikając na niej lewym klawiszem myszki, jak na zdjęciu poniżej.

39 Rysunek 41 - okienko, jakie wyskoczyło po wybraniu klawisza F5 - tu zatwierdzamy chęć wysłania wybierając opcję OK okienka Wówczas następuje wysyłka zdjęć na serwer (widać wówczas).

40 Rysunek 42 - okienko, jakie wyskoczyło w trakcie wysyłania zdjęć na serwer Postęp wysyłania widać w okienku i w polu przy poszczególnym zdjęciu. Po wysłaniu wszystkich zdjęć na serwer okienko wysyłania się zamknie automatycznie wówczas możemy zamknąć program FreeCommander. Powrót do spisu treści - Powrót 11. Dodawanie zdjęcia do artykułu (zarówno do artykułu dodanego publikacji jak i artykułu dodanego do strony głównej, zarówno już wcześniej dodanego jak i do strony z bloku, do której dodamy je poprzez edycję jak i do nowej strony i artykułu) Aby dodać zdjęcie do artykułu lub do strony należy edytować dodany już wcześniej artykuł lub stronę klikając po zalogowaniu na jego tytule a następnie należy wybrać opcję Edytuj.

41 Rysunek 43 - widok strony po zalogowaniu Rysunek 44 widok artykułu po kliknięciu na jego tytuł, widać tu możliwość edytowania po wybraniu opcji Edytuj Następnie wyświetli się artykuł w trybie edycji jak poniżej w miejsca zaznaczone poniżej w przypadku, gdy jest to nowy artykuł nie zapominamy wypełnić i zedytować według ustaleń, które przypominamy poniżej. Formatowanie treści zalecone do strony W polu na treść wpisujemy tekst naszego artykułu. Cały tekst zaznaczmy i formatujemy wybierając z możliwości, jaką nam oferuje edytor nad polem do wpisu a mianowicie po zaznaczeniu tekstu wpisanego zmieniamy Rozmiar czcionki na 14 i justujemy tekst klikając na ikonkę Justuj (ikonka jak w worddzie), powyżej a każdy kolejny akapit akcentujemy 3 lub 4 spacjami. Gdy kopiowaliśmy treść artykułu np. z dokumentu word wcześniej przygotowanego możemy wówczas wkleić go w pole Treść wówczas wybieramy Opcję Wklej po kliknięciu w pustym polu Treść. Wówczas może się otworzyć okienko (w przypadku gdy nie wyłączyliśmy Ckeditora opcją pod polem przeznaczonym na treść Disable rich-text), w które należy wkleić naszą treść. Dość często zdarza się, że po akceptacji wklejonego tekstu zostanie on

42 przeniesiony do naszego pola treści z pierwszym pustym wersem, dlatego kasujemy ten pusty wers przenosząc całą treść o wers do góry. Pamiętajmy o tym. W sytuacji, gdy zapomnimy podać kategorię wówczas nasz artykuł nie będzie widoczny dla czytelników. Rysunek 45 - widok artykułu po kliknięciu opcji Edytuj Gdy wyedytowaliśmy już nasz artykuł lub napisaliśmy nowy i chcemy dodać do niego zdjęcie wówczas klikamy na link pod polem na treść artykułu Disable rich-text (link ten widać na zdjęciu poniżej), wówczas tryb edycji się zamknie a zobaczymy kody html w okienku z treścią. Następnie ustawiamy kursor na początku naszych kodów, gdy chcemy zamieścić zdjęcia na początku i klikamy na ikonkę Zdjęcie z plusikiem pod tekstem Enable rich-text ten link będziemy widzieli po wybraniu Disable rich-text poniżej ikonka jest przedstawiona na zdjęciu.

43 Rysunek 46 pod polem na treść artykułu widać link Disable rich-text wyłączający tryb edycji, widać także ikonkę zdjęcia z plusikiem dla dodania zdjęcia Gdy już wybraliśmy tę ikonkę wówczas zobaczymy następujące okienko przedstawione poniżej. Mamy do wyboru dwa warianty. Wariant 1 W naszym przypadku do artykułu dodajemy zdjęcie już wcześniej dodane przez ftp. Klikamy na te zdjęcie wówczas zobaczymy: Rysunek 47 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu na ikonce zdjęcia z plusikiem Kasujemy nasz tytuł zdjęcia by nie był widoczny w artykule i mamy do wyboru następujące opcje:

44 Rysunek 48 opcje dotyczące rozmiaru zdjęcia Widzimy powyżej że mamy możliwość ustalenia czy to zdjęcie będzie widoczne jako miniaturka czy będzie wieksze bezpośrednio nad artykułem opcja Strona, nie mamy możliwości dodawania stron ale możemy edytować strony z naszego bloku których jesteśmy redaktorami. Rysunek 49 opcje dotyczące rozmieszczenia zdjęcia Widzimy powyżej że mamy możliwość określenia gdzie będzie zamieszczone to zdjęcie czy może z lewej strony artykułu, czy z prawej a może po środku.

45 Rysunek 50 opcje dotyczące sposobu prezentacji zdjęcia I ostania opcja, z której będziemy korzystać to Odnośnik mamy do wyboru określenie gdzie ma się otwierać nowe zdjęcie czy będzie to na nowej stronie Link to image page, czy też ma się ono otworzyć w oknie wyskakującym na widoku naszej strony Open in popup window a może bez reakcji ma to być tylko miniaturka Not a link, z czwartej opcji nie korzystamy. Po wybraniu odpowiednich opcji, czyli w naszym przypadku ma to być miniaturka z lewej strony artykułu, ale tak by istniała możliwość po kliknięciu na niej otwarcia zdjęcia większego w nowym oknie. Przypominam, że zdjęcia do naszej witryny muszą być zmniejszone do rozdzielczości 800 na 600 bądź 600 na 800 (w pikselach). Najlepiej to zrobić w programie XnView. Całość zatwierdzamy klikając na Insert. Rysunek 51 całość zatwierdzamy wybierając opcję Insert Wówczas zobaczymy, że dodany został link do zdjęcia w naszej treści artykułu. To link wpisany w nawiasy [].

46 Rysunek 52 widok na link zawarty w nawiasach [] Następnie należy zatwierdzić nasz wybór wybierając opcję Zachowaj i gotowe. Wariant 2 Nie mamy dodanego zdjęcia wcześniej przez np. program ftp. Wówczas wybieramy w okienku poniżej opcję wysyłanie plików: Rysunek 53 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu na ikonce zdjęcia z plusikiem

47 Ukaże się okienko do wysyłania plików przedstawione poniżej wówczas wpisujemy tytuł zdjęcia, nie określamy, do jakiej one galerii będzie dodane i następnie wybieramy opcję Wybierz plik a gdy się wyświetli nowe okienko podajemy namiar na nasze zdjęcie oczywiście 800 na 600 (w pikselach) i całość akceptujemy opcją Zachowaj w dole naszego okienka. Rysunek 54 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu opcję Wysyłanie plików Rysunek 55 widok na opcję Zachowaj naszego okienka

48 Wówczas nastąpi dodanie zdjęcia do serwera naszej strony i będziemy je widzieć w naszym okienku następnie tak jak w wariancie pierwszym ustawiamy gdzie ma być widoczne zdjęcie i jakiej wielkości akceptujemy opcją Insert a całość artykułu opcją Zachowaj w dole naszego artykułu. Tak oto miniatura została dodana do artykułu. Powrót do spisu treści - Powrót 12. Dodawanie nowych galerii i podgalerii Istnieje możliwość dodawania tytułów nowych galerii, podgalerii poprzez stronę po zalogowaniu się na konto. Po zalogowaniu na konto wybieramy opcję Dodaj zawartość, a następnie opcję Podgalerię lub nową galerię główną. Rysunek 56 widok na opcję Dodaj zawartość naszego okienka Rysunek 57 widok na opcję Podgalerię lub nową galerię główną Widzimy wówczas drzewo galerii które są na stronie jak poniżej.

49 Rysunek 58 widok na drzewo galerii Wybieramy opcję dodaj galerię i wówczas wpisujemy nazwę nowej galerii np. jak poniżej Koncerty i ustawiamy nadrzędny u nas Orkiestra by nowa galeria powędrowała we właściwe miejsce w drzewie galerii. Następnie potwierdzamy chęć dodania tytułu nowej galerii wybierając opcję Zachowaj. Rysunek 59 widok na opcje Dodaj galerię i pole do wpisu nazwy galerii i wyboru nadrzędnej Powrót do spisu treści - Powrót 13. Importowanie zdjęć do konkretnej galerii Gdyby będzie taka potrzeba to proszę o kontakt to wówczas dodam nową galerię do wykazu. W mailu z prośbą o dodanie nowej galerii proszę podać, do jakiej ona grupy parafialnej ma trafić, jakiego roku będzie dotyczyć i jak się będzie nazywać.

50 Gdy mamy już dodaną nową galerię przez administratora w odpowiednim miejscu wówczas logujemy się na konto i wybieramy opcję w bloku o nazwie naszego użytkownika (każdy blok rozpoczyna się pomarańczową belką) Import zdjęć jak poniżej. Rysunek 60 widok na miejsce do logowania do strony

51 Rysunek 61 widok bloku użytkownika redaktora po zalogowaniu, widoczna jest opcja menu Import Zdjęć Mamy wówczas:

52 Rysunek 62 strona, jaka otworzy się po wybraniu opcji menu Import zdjęć, by importować wszystkie zdjęcia zaznaczamy tu pusty kwadrat przy tekście Zdjęcie nad miniaturami i kasujemy zawartość pola Treść (z prawej strony) Następnie kasujemy tekst, jaki jest w polu Treść przy zdjęciach i wybieramy okienko przy tekście Zdjęcie by zaznaczyć wszystkie zdjęcia:

53 Rysunek 63 widok po zaznaczeniu kwadratu przy tekście zdjęcie i wykasowaniu tekstów polach Treść i widok na wybór odpowiedniej galerii, do jakiej trafią nasze zdjęcia Wybieramy miejsce docelowe naszej galerii tu Rok szkolny 2008/09 (nadrzędna) i w niej Kraina bajki.

54 Rysunek 64 określenie, do jakiej galerii mają być zamieszczone zdjęcia, po określeniu tego miejsca importujemy nasze zdjęcia wybierając opcję Importuj Następnie importujemy zdjęcia do naszej galerii na stronie wybierając opcję Importuj jak na zdjęciu powyżej a otrzymamy wówczas następujący efekt jak na zdjęciu, poniżej co znaczy, że zdjęcia zostały dodane do właściwej galerii.

55 Rysunek 65 widok po dokonaniu importowania, błędy pojawiają się wówczas, gdy nazwy zdjęć mają polską czcionkę (ś,ć itp.) Co możemy już sprawdzić otwierając naszą stronę główną np. klikając na napis powyżej Oficjalna strona Przedszkola u nas Parafia... a następnie wchodzimy do Galerii zdjęć wybierając ją z menu z naszego bloku. Następnie w Galerii zdjęć wchodzimy do interesującej nas galerii roku a następnie do galerii wydarzenia. Wówczas zobaczymy importowane przez nas zdjęcia. Powrót do spisu treści - Powrót 14. Usuwanie zdjęcia z galerii By usunąć zdjęcie z galerii musimy się zalogować do strony a następnie wejść do danej galerii, z której chcemy usunąć zdjęcie i kliknąć na linku, który jest zarazem opisem zdjęcia. Wówczas otworzy się strona z możliwością wybrania opcji Edytuj. Następnie wybieramy tę opcję i przechodzimy na dół tej strony i z jej dołu wybieramy opcje Usuń. Następnie pojawi się strona, w której ukaże się pytanie czy potwierdzasz usunięcie zdjęcia. Potwierdzamy nasz wybór i w ten sposób usuwamy zdjęcie z naszej galerii. Powrót do spisu treści - Powrót 15. Usuwanie zdjęcia z artykułu czy strony By usunąć zdjęcie z artykułu wystarczy kliknąć po zalogowaniu na tytuł naszego artykułu a wówczas pojawi się strona z opcją do edycji artykułu czy strony. Wówczas wybieramy tę opcję Edytuj a następnie wyłączamy edytor opcją Disable rich-text. W oknie na treść ujrzymy kody html wówczas kasujemy link zawarty w nawiasach [ ] łącznie z tymi nawiasami i odpowiednio przesuwamy cały tekst do początku okienka. Całość zatwierdzamy opcją Zachowaj w dole strony. Powrót do spisu treści - Powrót

56 Wykaz dostępnych zdjęć: (wykaz jest aktywny wystarczy kliknąć myszką na wybranym linku) Rysunek 1 - blok o nazwie Logowanie Rysunek 2 - blok o nazwie użytkownika, widać dostępne opcje, menu do zarządzania blokiem Rysunek 3 - opcje, które pojawią się po wybraniu menu Dodaj zawartość Rysunek 4 - dodawanie artykułu do publikacji (ważne by wpisać tytuł, wybrać ze słownika o nazwie grupy odpowiednia kategorię, wpisywać treść według formatowania opisanego poniżej Rysunek 5 - dół strony Rysunek 6 - dodawanie artykułu do strony głównej (ważne by wpisać tytuł, wybrać ze słownika o nazwie grupy odpowiednia kategorię, wpisywać treść według formatowania opisanego poniżej Rysunek 7 - dół strony Rysunek 8 - nowo dodany folder w lokalizacji Moje Obrazy Rysunek 9 - foldery tworzone dla poszczególnych lat Rysunek 10 - foldery tworzone dla poszczególnych wydarzeń Rysunek 11 - tu wklejamy zdjęcia z naszego aparatu Rysunek 12 - tak tworzymy skrót na pulpicie do naszego folderu Rysunek 13 - na pulpicie z prawej strony u góry są pogrupowane trzy skróty pierwszy najwyżej to skrót do naszego folderu ze zdjęciami Rysunek 14 - widać foldery z poszczególnymi latami szkolnymi u nas będą to lata kolejne 2007, Rysunek 15 - widok na foldery z wydarzeniami z danego roku Rysunek 16 - wybranie opcji Konwertuj wiele plików w programie Rysunek 17 - widok na zakładkę ogólne Rysunek 18 - widok na zakładkę przekształcenia Rysunek 19 - tworzenie skryptu do zmniejszania rozmiarów zdjęć Rysunek 20 - tworzenie skryptu do zmniejszania zdjęć - pamiętajmy wybrać opcję Zmień nazwę Rysunek 21 - zapis skryptu do zmniejszania rozmiaru zdjęć Rysunek 22 - widok na pulpit komputera w przedszkolu Rysunek 23 - widok na program XnView po otwarciu Rysunek 24 - widok folderów ze zdjęciami z wydarzeń roku szkolnego 2007/08 Rysunek 25 - widok folderu z poszczególnego wydarzenia z roku szkolnego 2007/08 Rysunek 26 - widok folderu po wybraniu opcji ctrl + a (zaznacz wszystkie) Rysunek 27 - opcja Konwertuj wiele plików Rysunek 28 - widok folderu po wybraniu opcji Konwertuj wiele plików Rysunek 29 - wybranie skryptu Rysunek 30 - widok na program po wybraniu w nim opcji FTP Rysunek 31 - widok na okienko do tworzenia połączenia z serwerem FTP strony Rysunek 32 - widok na wybór miejsca docelowego dla folderu lokalnego o nazwie naszego użytkownika Rysunek 33 - przykład wypełnionych pól Rysunek 34 - widok na program po zamknięciu okna do tworzenia połączenia FTP Rysunek 35 - Skrót do programu FreeCommander dodany został pod skrót do XnView to propozycja rozmieszczenia ikonek dla potrzeby strony Rysunek 36 - widok na utworzone połączenie do serwera z lewym polu programu, prawe pole widok na folderu zawierające zdjęcia w poszczególnych latach szkolnych u nas będą to poszczególne lata Rysunek 37 - widok na program po połączeniu Rysunek 38 - widok folderów wydarzeń z roku szkolnego 2007/08 Rysunek 39 - katalog ze zdjęciami oryginalnymi i zmniejszonymi, zmniejszone mają dodane do nazwy _1 Rysunek 40 - zdjęcia, które są podświetlone na niebiesko to zdjęcia wybrane do wysyłki na serwer Rysunek 41 - okienko, jakie wyskoczyło po wybraniu klawisza F5 - tu zatwierdzamy chęć wysłania wybierając opcję OK okienka Rysunek 42 - okienko, jakie wyskoczyło w trakcie wysyłania zdjęć na serwer Rysunek 43 - widok strony po zalogowaniu Rysunek 44 widok artykułu po kliknięciu na jego tytuł, widać tu możliwość edytowania po wybraniu opcji Edytuj Rysunek 45 - widok artykułu po kliknięciu opcji Edytuj

57 Rysunek 46 pod polem na treść artykułu widać link Disable rich-text wyłączający tryb edycji, widać także ikonkę zdjęcia z plusikiem dla dodania zdjęcia Rysunek 47 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu na ikonce zdjęcia z plusikiem Rysunek 48 opcje dotyczące rozmiaru zdjęcia Rysunek 49 opcje dotyczące rozmieszczenia zdjęcia Rysunek 50 opcje dotyczące sposobu prezentacji zdjęcia Rysunek 51 całość zatwierdzamy wybierając opcję Insert Rysunek 52 widok na link zawarty w nawiasach [] Rysunek 53 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu na ikonce zdjęcia z plusikiem Rysunek 54 okienko, jakie wyskoczy po kliknięciu opcję Wysyłanie plików Rysunek 55 widok na opcję Zachowaj naszego okienka Rysunek 56 widok na opcję Dodaj zawartość naszego okienka Rysunek 57 widok na opcję Podgalerię lub nową galerię główną Rysunek 58 widok na drzewo galerii Rysunek 59 widok na opcje Dodaj galerię i pole do wpisu nazwy galerii i wyboru nadrzędnej Rysunek 60 widok na miejsce do logowania do strony Rysunek 61 widok bloku użytkownika redaktora po zalogowaniu, widoczna jest opcja menu Import Zdjęć Rysunek 62 strona, jaka otworzy się po wybraniu opcji menu Import zdjęć, by importować wszystkie zdjęcia zaznaczamy tu pusty kwadrat przy tekście Zdjęcie nad miniaturami i kasujemy zawartość pola Treść (z prawej strony) Rysunek 63 widok po zaznaczeniu kwadratu przy tekście zdjęcie i wykasowaniu tekstów polach Treść i widok na wybór odpowiedniej galerii, do jakiej trafią nasze zdjęcia Rysunek 64 określenie, do jakiej galerii mają być zamieszczone zdjęcia, po określeniu tego miejsca importujemy nasze zdjęcia wybierając opcję Importuj Rysunek 65 widok po dokonaniu importowania, błędy pojawiają się wówczas, gdy nazwy zdjęć mają polską czcionkę (ś,ć itp.) Powrót do spisu treści - Powrót

1. Logowanie do witryny

1. Logowanie do witryny INSTRUKCJA PROWADZENIA STRONY DLA ADMINISTRATORA Spis treści (spis treści jest aktywny wystarczy kliknąć myszką na wybranym linku) 1. Logowanie do witryny 2. Dodawanie zawartości do strony 3. Dodawanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja redaktora strony

Instrukcja redaktora strony Warszawa 14.02.2011 Instrukcja redaktora strony http://przedszkole198.edu.pl wersja: 1.1 1. Zasady ogólne 1.1. Elementy formularza do wprowadzania treści Wyróżniamy następujące elementy do wprowadzania

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

Zalogowanie generuje nowe menu: okno do wysyłania plików oraz dodatkowe menu Pomoc

Zalogowanie generuje nowe menu: okno do wysyłania plików oraz dodatkowe menu Pomoc Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej autor poradnika - KS 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika (lewy dół strony) Zalogowanie

Bardziej szczegółowo

DODAWANIE ARTYKUŁÓW DO STRONY INTERNETOWEJ

DODAWANIE ARTYKUŁÓW DO STRONY INTERNETOWEJ DODAWANIE ARTYKUŁÓW DO STRONY INTERNETOWEJ Aby dodać artykuł musimy się zalogować. W tym celu wchodzimy na stronę http://sp1.brzesckujawski.pl/3/administrator/, wprowadzamy swoje dane: Nazwę użytkownika,

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl 2 Do obsługi Twojego szablonu nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie - jedyne czego potrzebujesz to aktywne konto w serwisie allegro.pl. Dokładne

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER Okno startowe programu W jednym zamówieniu można wysłać do 1000 zdjęć Wybierz odpowiednią opcję : Przelew ( tylko poczta) Wybieramy w momencie kiedy zdjęcia mają być

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTY I GRAFIKI. Zarządzanie zawartością Tworzenie folderu Dodawanie dokumentu / grafiki Wersje plików... 7

DOKUMENTY I GRAFIKI. Zarządzanie zawartością Tworzenie folderu Dodawanie dokumentu / grafiki Wersje plików... 7 DOKUMENTY I GRAFIKI SPIS TREŚCI Zarządzanie zawartością... 2 Tworzenie folderu... 3 Dodawanie dokumentu / grafiki... 4 Wersje plików... 7 Zmiana uprawnień w plikach... 9 Link do dokumentów i dodawanie

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

Własna strona WWW w oparciu o CMS

Własna strona WWW w oparciu o CMS Własna strona WWW w oparciu o CMS 1. Uruchomienie własnej strony WWW w oparciu o CMS Do uruchomienia własnej strony WWW, służy Aplikacja do zarządzania kontem w Uczelnianej Sieci Komputerowej ZUT, dostępna

Bardziej szczegółowo

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Na stronie http://www.cba.pl/ zarejestruj nowe konto klikając na przycisk:, następnie wybierz nazwę domeny (Rys. 1a) oraz wypełnij obowiązkowe pola

Bardziej szczegółowo

Instrukcja - blogi OK zeszyt Logowanie

Instrukcja - blogi OK zeszyt Logowanie Instrukcja - blogi OK zeszyt Logowanie 1. Proszę wejść na stronę http://okblogi.ceo.org.pl/ 2. Po prawej stronie znajduje się link do logowania: 3. Proszę wpisać dane logowania: Nazwa Twojego bloga Twój

Bardziej szczegółowo

Wstawianie ZDJĘCIA na Forum.

Wstawianie ZDJĘCIA na Forum. Taka sobie instrukcja programu Image Snack Uploader służącego do wstawiania fotek, PDF na Forum. Strona, z której ściągamy program. Jest free, także bez obawy: http://imageshack.us/content.php?page=uploader

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą programu NVU

edycja szablonu za pomocą programu NVU edycja szablonu za pomocą programu NVU 2 Edycja szablonu za pomocą dodatkowego oprogramowania daje nam znacznie więcej możliwości. Zarówno posiada wiele dodatkowych opcji formatowania tekstu jak również

Bardziej szczegółowo

Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums

Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums Picasa Web Albums to jedno z najpopularniejszych miejsc do przechowywania i udostępniania fotografii w Internecie. Picasa Web Albums swoje powodzenie

Bardziej szczegółowo

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda Logowanie do panelu administracyjnego Aby móc zarządzać stroną, należy zalogować się do panelu administracyjnego.

Bardziej szczegółowo

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress.

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Założenia użytkownik posiada założone konto w systemie z prawami Redaktora.

Bardziej szczegółowo

Edycja strony: W edycję danej strony wchodzimy poprzez naciśnięcie opcji

Edycja strony: W edycję danej strony wchodzimy poprzez naciśnięcie opcji Edycja strony: W edycję danej strony wchodzimy poprzez naciśnięcie opcji uzyskujemy widok: a. Wstawianie tekstów Tekst możemy wpisywać bezpośrednio w panelu lub wklejać do edytora. Jeśli wklejamy tekst

Bardziej szczegółowo

Jak przygotować pokaz album w Logomocji

Jak przygotować pokaz album w Logomocji Logomocja zawiera szereg ułatwień pozwalających na dość proste przygotowanie albumu multimedialnego. Najpierw należy zgromadzić potrzebne materiały, najlepiej w jednym folderze. Ustalamy wygląd strony

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dodawania obiektów do strony Ekonomika.

Instrukcja dodawania obiektów do strony Ekonomika. Instrukcja dodawania obiektów do strony Ekonomika. Klikasz na zaloguj, aby przejść do strony logowania Podajesz login i hasło na WWW i klikasz Zaloguj W dodatkowym menu wybierasz Dodaj artykuł W edytorze

Bardziej szczegółowo

Spis treści. tel.: 782 580 850 e-mail: kontakt@e-zaplecze.pl 2

Spis treści. tel.: 782 580 850 e-mail: kontakt@e-zaplecze.pl 2 Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Szybkie wystawienie aukcji w szablonie bez konieczności instalacji szablonu na koncie allegro... 4 3. Wystawianie aukcji w szablonie z instalacją szablonu na koncie allegro...

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu...

I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu... Kreator szablonów I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu... 7 a. Grafika... 7 b. Tekst... 7 c.

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 2. Facebook www.facebook.com Facebook to drugi najczęściej wykorzystywany portal społecznościowy w Polsce i

Bardziej szczegółowo

Spis treści 1. Wstęp Logowanie Główny interfejs aplikacji Ogólny opis interfejsu Poruszanie się po mapie...

Spis treści 1. Wstęp Logowanie Główny interfejs aplikacji Ogólny opis interfejsu Poruszanie się po mapie... Spis treści 1. Wstęp... 2 2. Logowanie... 2 3. Główny interfejs aplikacji... 2 3.1. Ogólny opis interfejsu... 2 3.2. Poruszanie się po mapie... 3 3.3. Przełączanie widocznych warstw... 3 4. Urządzenia...

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z platformy Instytutu Rozwoju Edukacji

Korzystanie z platformy Instytutu Rozwoju Edukacji Korzystanie z platformy Instytutu Rozwoju Edukacji Seweryn Wyszyński Spis treści 1. Logowanie do platformy... 2 2. Strona główna... 4 3. Ustawienia profilu użytkownika... 5 4. Dostęp do kursów na platformie...

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO 1 WINDOWS XP PRO PLIK jest to ciąg informacji (bajtów) zapisany na nośniku zewnętrznym (dysku) pod określoną nazwą. Nazwa pliku może składać się z maksymalnie 256 znaków. W Windows XP plik

Bardziej szczegółowo

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby W tym dokumencie pokażemy wam jak stworzyć dokument oraz prezentację wykorzystując do tego możliwości,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Tworzenie stron w systemie skycms 1. Logujemy się 2. Tworzenie nowej strony: Wchodzimy do zakładki Strony Dodaj nową stronę. Pokażą się zakładki Strona, Powiązania strony,

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro

Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro Metod na wystawienie aukcji na allegro jest co najmniej 2. W pierwszej przechodzimy do zakładki MOJA SPRZEDAŻ, w USTAWIENIACH SPRZEDAŻY odnajdujemy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią w MDK

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią w MDK Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią w MDK 1 1. Logowanie Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań musimy zalogować się do systemu. Aby zalogować się na stronie można kliknąć lub skopiować link:

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA NOWEJ DRUKARNI W SYSTEMIE PRINTING-CENTER

REJESTRACJA NOWEJ DRUKARNI W SYSTEMIE PRINTING-CENTER REJESTRACJA NOWEJ DRUKARNI W SYSTEMIE PRINTING-CENTER Aby zarejestrować swoją drukarnię w systemie należy wybrać link rejestracji na stronie lub połączyć się bezpośrednio z linkiem: system.printing-center.pl/customers/register_owner

Bardziej szczegółowo

Serwis PTF Dodanie informacji bieżącej w podserwisie oddziału

Serwis PTF Dodanie informacji bieżącej w podserwisie oddziału Serwis PTF Dodanie informacji bieżącej w podserwisie oddziału Spis treści 1 Logowanie do panelu redagowania treści 1 2 Uwagi dotyczące panelu administratora 1 3 Dodanie nowej informacji bieżącej 2 4 Redagowanie

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria obrazów Amiant... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne Klawiatura Klawisze specjalne klawisze funkcyjne Klawisze specjalne klawisze alfanumeryczne Klawisze sterowania kursorem klawisze numeryczne Klawisze specjalne Klawisze specjalne Klawiatura Spacja służy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl Tworzenie i edycja danych na stronie www 1. Rozpoczęcie pracy. Logowanie się do systemu zarządzania treścią dwajeden.pl ropocząć należy od podania

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować szablon allegro?

Jak zainstalować szablon allegro? Jak zainstalować szablon allegro? W mailu z zakupionym szablonem otrzymali państwo plik zip z numerem szablonu w nazwie. Należy najpierw go rozpakować. W paczce znajduję się pliki: 1. index[nrszablonu].txt

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Klub Seniora - Podstawy obsługi komputera oraz korzystania z Internetu Str. 1 Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Część 6 Opis: Jak poruszać się

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo

Prezentacja systemu zarządzania treścią CMS

Prezentacja systemu zarządzania treścią CMS Prezentacja systemu zarządzania treścią CMS Strona startowa Z poziomu strony głównej mogą Państwo korzystać z menu mieszczącego się po lewej stronie serwisu, lub przemieszczać się za pomocą klawiszów na

Bardziej szczegółowo

Edytor materiału nauczania

Edytor materiału nauczania Edytor materiału nauczania I. Uruchomienie modułu zarządzania rozkładami planów nauczania... 2 II. Opuszczanie elektronicznej biblioteki rozkładów... 5 III. Wyszukiwanie rozkładu materiałów... 6 IV. Modyfikowanie

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Football Team Monitor opis funkcji

Football Team Monitor opis funkcji Football Team Monitor opis funkcji Spis treści STRONA 1. Instalacja programu Football Team Monitor. 2-6 2. Proces logowania do Football Team Monitor 7 3. Moduły: 3.1 System.8 3.1.1 Funkcje okna SYSTEM

Bardziej szczegółowo

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych 5.2. Pierwsze kroki z bazami danych Uruchamianie programu Podobnie jak inne programy, OO Base uruchamiamy z Menu Start, poprzez zakładkę Wszystkie programy, gdzie znajduje się folder OpenOffice.org 2.2,

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Informacje podstawowe

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Informacje podstawowe Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Informacje podstawowe 1 Spis treści 1. Logowanie... 4 1.1 Widok strony po zalogowaniu... 5 1.2 Widok zaplecza... 6 2. Kopia zapasowa... 9 3.

Bardziej szczegółowo

Nowy szablon stron pracowników ZUT

Nowy szablon stron pracowników ZUT Nowy szablon stron pracowników ZUT Uczelniane Centrum Informatyki ZUT przygotowało nowy szablon stron pracowników, zunifikowany z obecnymi stronami ZUT. Serdecznie zachęcamy Państwa do migracji na nowy

Bardziej szczegółowo

1. Aby na stronie ZS umieścić artykuł np. news, wymagania edukacyjne, konspekt trzeba założyć sobie konto, w tym celu naciskamy

1. Aby na stronie ZS umieścić artykuł np. news, wymagania edukacyjne, konspekt trzeba założyć sobie konto, w tym celu naciskamy 1. Aby na stronie ZS umieścić artykuł np. news, wymagania edukacyjne, konspekt trzeba założyć sobie konto, w tym celu naciskamy Następnie wypełniamy pola oznaczone * (hasło musi mieć co najmniej 6 znaków

Bardziej szczegółowo

ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA REDAKTORÓW Modułu ANKIETY v 3.0 WWW.CONCEPTINTERMEDIA.PL 1 1. WPROWADZENIE Rys. 1 Widok modułu ankiet od strony Internauty (pytanie) Rys.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL

INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL Lublin, 16 stycznia 2014 r. 1. Logowanie do systemu Aby rozpocząć edycję profilu osobowego wejdź na stronę główną www.umcs.pl w zakładkę Jednostki

Bardziej szczegółowo

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku W swoim folderze utwórz folder o nazwie 29_10_2009, wszystkie dzisiejsze zadania wykonuj w tym folderze. Na dzisiejszych zajęciach nauczymy

Bardziej szczegółowo

Jak zmienić ustawienia cookies?

Jak zmienić ustawienia cookies? Jak zmienić ustawienia cookies? Pamiętaj, że zablokowanie ciasteczek używanych przez nas może negatywnie wpłynąć na wygodę korzystania z naszych stron, na przykład możesz nie być w stanie odwiedzić pewnych

Bardziej szczegółowo

pl/administrator

pl/administrator Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią PrestaShop dla witryny snpromet.pl 1. Logowanie do systemu Aby zalogować się do systemu zarządzania treścią witryny należy przejść do adresu: http://snpromet.

Bardziej szczegółowo

Po wybraniu formatu wskazujemy ścieżkę, gdzie archiwum ma zostać zapisane. Ścieżka wraz z nazwą pliku zostanie wyświetlona

Po wybraniu formatu wskazujemy ścieżkę, gdzie archiwum ma zostać zapisane. Ścieżka wraz z nazwą pliku zostanie wyświetlona Dodawanie plików do archiwum Najczęściej spotykanymi formatami stosowanymi do kompresowania plików lub folderów są:.zip,.7z i.rar Popularnym darmowym programem do archiwizowania i rozpakowywania archiwum

Bardziej szczegółowo

Akademia Lidera. www.akademia-lidera.pl

Akademia Lidera. www.akademia-lidera.pl Akademia Lidera www.akademia-lidera.pl 2 Spis treści 1. LOGOWANIE 3 2. STRONA GŁÓWNA 4 3. KURS 5 4. ZADANIA KURSU 6 5. KALENDARZ 7 6. MOJE KURSY 8 7. WYSYŁANIE POWIADOMIEŃ (KOORDYNATORZY) 9 3 1. Logowanie

Bardziej szczegółowo

Padlet wirtualna tablica lub papier w Internecie

Padlet wirtualna tablica lub papier w Internecie Padlet wirtualna tablica lub papier w Internecie Umiejętność gromadzenia, a potem przetwarzania, wykorzystania i zastosowania informacji w celu rozwiązania jakiegoś problemu, jest uważana za jedną z kluczowych,

Bardziej szczegółowo

Jak posługiwać się edytorem treści

Jak posługiwać się edytorem treści Jak posługiwać się edytorem treści Edytor CKE jest bardzo prostym narzędziem pomagającym osobom niezaznajomionym z językiem HTML w tworzeniu interaktywnych treści stron internetowych. Razem z praktyka

Bardziej szczegółowo

darmowe zdjęcia - allegro.pl

darmowe zdjęcia - allegro.pl darmowe zdjęcia - allegro.pl 1 Darmowe zdjęcia w Twoich aukcjach allegro? Tak to możliwe. Wielu sprzedających robi to od dawna i wbrew pozorom jest to bardzo proste. Serwis allegro oczywiście umożliwia

Bardziej szczegółowo

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4.

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Dokumentacja dla Scandroid. Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Scandroid to aplikacja przeznaczona

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne. Jak umieszczać pliki na serwerze FTP?

Problemy techniczne. Jak umieszczać pliki na serwerze FTP? Problemy techniczne Jak umieszczać pliki na serwerze FTP? Użytkownicy programów firmy VULCAN, korzystający z porad serwisu oprogramowania, proszeni są czasami o udostępnienie różnych plików. Pliki te można

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi uczelnianego cmsa

Instrukcja obsługi uczelnianego cmsa Instrukcja obsługi uczelnianego cmsa 1. Logowanie a. Aby się zalogować należy wpisać w adresie przeglądarki http://ur.krakow.pl/admin b. W okienku logowania w polu login wpisać identyfikator użytkownika

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Agencja IArt 2009r.

Instrukcja obsługi. Agencja IArt 2009r. Instrukcja obsługi Agencja IArt 2009r. 1 Spis treści Wstęp...3 Logowanie...3 Struktura...3 Menu przedmiotowe i menu podmiotowe...3 Grupy (strony tekstowe)...4 Dodawanie grupy (strony tekstowej)...4 Edycja

Bardziej szczegółowo

Korporacja Kurierska

Korporacja Kurierska Korporacja Kurierska (Moduł PrestaShop) v1.0.0 Strona 1 z 17 Spis treści Zgodny z PrestaShop... 3 Instalacja modułu - podstawowa konfiguracja.... 3 Konfiguracja cennika - metody dostawy.... 7 Tworzenie

Bardziej szczegółowo

UMIESZCZANIE WIADOMOŚCI NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ

UMIESZCZANIE WIADOMOŚCI NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ UMIESZCZANIE WIADOMOŚCI NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ T U T O R I A L Z A W I E R A : 1. W P R O W A D Z E N I E D O Z A P L E C Z A W O R D P R E S S A 2. D O D A W A N I E G A L E R I I 3. D O D A

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC

Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC 1. Logowanie do systemu ASAP Logowanie do systemu ASAP odbywa się poprzez zalogowanie się do systemu dziekanatowego (ehms). Po

Bardziej szczegółowo

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH Czym są pliki i foldery? krótkie przypomnienie Wszelkie operacje można przedstawić w postaci cyfrowej. Do tego celu wykorzystywane są bity - ciągi zer i jedynek. Zapisany

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika OPERATORA Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac

Instrukcja użytkownika OPERATORA Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac Instrukcja użytkownika OPERATORA Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac Akademicki System Archiwizacji Prac (ASAP) to nowoczesne, elektroniczne archiwum prac dyplomowych zintegrowane z systemem antyplagiatowym

Bardziej szczegółowo

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Opis użytkowy aplikacji ebookreader Przegląd interfejsu użytkownika a. Okno książki. Wyświetla treść książki podzieloną na strony. Po prawej stronie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor. Strona0

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor. Strona0 INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor Strona0 1. Zaloguj się na konto IRF, na adres: http://irf-system.pl 2. Hasło można zmienić, klikając w ustawienia. Strona1

Bardziej szczegółowo

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów.

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. We wstążce Narzędzia główne umieszczone są style, dzięki którym w prosty sposób możemy zmieniać tekst i hurtowo modyfikować. Klikając kwadrat ze strzałką w

Bardziej szczegółowo

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów BESKIDZKIE TOWARZYSTWO EDUKACYJNE Podstawy technologii cyfrowej i komputerów Budowa komputerów cz. 2 systemy operacyjne mgr inż. Radosław Wylon 2010 1 Spis treści: Rozdział I 3 1. Systemy operacyjne 3

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK Okno startowe programu Tutaj można pobrać instrukcję do programu W celu kontynucji pracy z programem należy zaakceptować powyższe warunki. Wybór opcji pracy programu

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9 1. Instalacja certyfkatu na OS X 10.9 2. Konfguracja Maila na OS X 10.9 3. Podpisywanie na OS X 10.9 4. Instalacja certyfkatu na IOS 7 5. Konfguracja Maila na IOS 7 6. Podpisywanie na IOS7 7. Konfguracja

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo...

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo... Instalacja serwera Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Instalacja nazwa.pl... 3 Instalacja Home.pl... 8 Edycja grafiki strony... 17 logo... 17 Wstęp Najnowszy sklep internetowy spod znaku sellsmart,

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja Trimble Access Sync

Konfiguracja Trimble Access Sync Konfiguracja Trimble Access Sync Na komputerze 1. Wchodzimy na stronę Trimble Access Sync 2. Przechodzimy do zakładki -> Register Now 3. Wpisujemy numer seryjny kontrolera (znajdziemy go klikając w logo

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja funkcji logowania

Skrócona instrukcja funkcji logowania Skrócona instrukcja funkcji logowania Logowanie 1. Wpisz swój identyfikator nie używając spacji, podkreśleń ani nawiasów. Aby przejść do pola tekstowego Hasło, wciśnij klawisz tabulatora lub kliknij wewnątrz

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

Aby pobrać program FotoSender naleŝy na stronę www.fotokoda.pl lub www.kodakwgalerii.astral.pl i kliknąć na link Program do wysyłki zdjęć Internetem.

Aby pobrać program FotoSender naleŝy na stronę www.fotokoda.pl lub www.kodakwgalerii.astral.pl i kliknąć na link Program do wysyłki zdjęć Internetem. FotoSender 1. Pobranie i instalacja programu Aby pobrać program FotoSender naleŝy na stronę www.fotokoda.pl lub www.kodakwgalerii.astral.pl i kliknąć na link Program do wysyłki zdjęć Internetem. Rozpocznie

Bardziej szczegółowo

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu 2. Po wybraniu szablonu ukaŝe się nam ekran jak poniŝej 3. Następnie

Bardziej szczegółowo

Jak zamówić zdjęcia przez FotoSender?

Jak zamówić zdjęcia przez FotoSender? Laboratorium Fotograficzne Kodak Express FOTOS ul. Hoża 9, 16-300 Augustów tel. 087 643 24 66 www.fotos.augustow.pl fotos@fotos.augustow.pl Godz. otwarcia pn-pt 9.00 17.00 sob 9.00 13.00 Jak zamówić zdjęcia

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ Spis treści: 1 Logowanie do panelu administracyjnego 2 Dodawanie obiektów na stronie 2.1 Wybór podstrony 2.2 Wybór obiektu 2.2.1 Dodawanie obiektów tekstowych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. ZDJĘĆ DODAWANIE INFORMACJI EDYCJA

Instrukcja. Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. ZDJĘĆ DODAWANIE INFORMACJI EDYCJA 1 Instrukcja Zobacz jak w prosty sposób założyć swoją własną stronę www. REJESTRACJA DODAWANIE INFORMACJI DODAWANIE ZDJĘĆ EDYCJA 2 KROK 1. Jak zarejestrować się na Kardiowizyta.pl? 1. Wejdź na stronę www.kardiowizyta.pl

Bardziej szczegółowo

W polu: Tytuł : wpisujemy prostą, zroumiałą dla odbiorcy treści nazwę dokumentu, który chcemy opublikować (pole o ograniczonej ilości znaków). W ikonc

W polu: Tytuł : wpisujemy prostą, zroumiałą dla odbiorcy treści nazwę dokumentu, który chcemy opublikować (pole o ograniczonej ilości znaków). W ikonc INSTRUKCJA WPROWADZANIA INFORMACJI DO BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ bip.um.szczecin.pl (Na przykładzie ogłoszeń o wszczęciu postępowania przetargowego) Rozpoczynamy pracę na stronie głównej UMiNET -

Bardziej szczegółowo

Wikispaces materiały szkoleniowe

Wikispaces materiały szkoleniowe Wikispaces materiały szkoleniowe Wstęp Wikispaces jest ogólnie dostępnym narzędziem do tworzenia własnych stron internetowych. Zastosowanie stron internetowych tworzonych przy pomocy wikispaces to na przykład:

Bardziej szczegółowo

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Spis treści: 1. Tworzenie nowego testu. str 2...5 2. Odczyt raportów z wynikami. str 6...7 3. Edycja i modyfikacja testów zapisanych

Bardziej szczegółowo

Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci?

Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci? Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci? Poniższe instrukcje opisują procedury dla programu MapSource w wersji 6.14.1. Jeśli posiadasz starszą wersję możesz dokonać aktualizacji programu pobierając

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA POZNAŃSKA

POLITECHNIKA POZNAŃSKA POLITECHNIKA POZNAŃSKA DZIAŁ OBSŁUGI I EKSPLOATACJI Konfiguracja sieci eduroam na urządzeniach opartych o system Windows 8 Krok 1. Aby poprawnie skonfigurować sieć eduroam użytkownik powinien mieć mozliwość

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA I PUBLIKACJA ARTYKUŁÓW W SERWISIE. www.swiat-angielskiego.pl TUTORIAL

REJESTRACJA I PUBLIKACJA ARTYKUŁÓW W SERWISIE. www.swiat-angielskiego.pl TUTORIAL REJESTRACJA I PUBLIKACJA ARTYKUŁÓW W SERWISIE www.swiat-angielskiego.pl TUTORIAL REJESTRACJA Aby zostać Redaktorem portalu i mieć możliwość publikacji swoich artykułów należy wykonać krok 1 REJESTRACJA

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi moduł lekarza

Skrócona instrukcja obsługi moduł lekarza Skrócona instrukcja obsługi moduł lekarza 1. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest zalogowanie się do systemu. W tym celu wchodzimy na stronę NFZ-tu, wybieramy z lewego menu opcję Recepty/leki, następnie

Bardziej szczegółowo

Biblioteki publiczne

Biblioteki publiczne Instrukcja pracy w programie do gromadzenia danych statystycznych w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek Biblioteki publiczne Spis treści 1. Użytkownicy i uprawnienia 1 2. Logowanie/rejestracja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar

Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar UWAGA dostęp do Google Scholar wymaga posiadania konta Google. Utworzenie jednego konta Google pozwala na dostęp do wszystkich usług Google. Oznacza to, że jeśli

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi dla studenta

Instrukcja obsługi dla studenta Instrukcja obsługi dla studenta Akademicki System Archiwizacji Prac (ASAP) to nowoczesne, elektroniczne archiwum prac dyplomowych zintegrowane z systemem antyplagiatowym Plagiat.pl. Student korzystający

Bardziej szczegółowo

JAK ZAMÓWIĆ ZDJĘCIA PRZEZ PROGRAM FOTOSENDER? 1. POBIERANIE I INSTALACJA PROGRAMU FOTOSENDER

JAK ZAMÓWIĆ ZDJĘCIA PRZEZ PROGRAM FOTOSENDER? 1. POBIERANIE I INSTALACJA PROGRAMU FOTOSENDER Foto Nowak Studio Nowe Brzesko, ul. Lubelska 42, 32-120 Nowe Brzesko Tel.: 12 385 24 58, Tel.: 601 95 38 32, e-mail: fotonowak@poczta.fm Foto Nowak Studio Proszowice, ul. 3 Maja 89, 32-100 Proszowice Tel.:

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

W oknie na środku, moŝna wybrać język, który będzie językiem domyślnym dla TC. Wybierzmy zatem język polski:

W oknie na środku, moŝna wybrać język, który będzie językiem domyślnym dla TC. Wybierzmy zatem język polski: 1. Do czego słuŝy Total Commander? Total Commander jest dwu-panelowym menedŝerem plików, z powodzeniem zastępującym windowsowego Eksploratora. Dzięki niemu, operacje na plikach i folderach, takiej jak

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria zdjęć... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo