Efektywne systemy grzewcze przyszłości

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Efektywne systemy grzewcze przyszłości"

Transkrypt

1 Efektywne systemy grzewcze przyszłości

2

3 / olej gaz energia słoneczna drewno ciepło z natury Bezpieczeństwo energetyczne z innowacyjnymi systemami grzewczymi Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom, firma Viessmann jest technologicznym liderem branży grzewczej. Jako pionier w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, już od dziesięcioleci dostarczamy szczególnie efektywne i ekologiczne systemy grzewcze wykorzystujące olej, gaz, jak również odnawialne źródła energii. Z uwagi na niewielkie koszty inwestycji, technika kondensacyjna, wykorzystująca olej lub gaz, w połączeniu z kolektorami słonecznymi firmy Viessmann, stanowi najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Oszczędza ona energię, a tym samym reguluje koszty ogrzewania. W ofercie firmy Viessmann znajduje się bogata gama urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne, korzystające z energii słonecznej, pompy ciepła, czerpiące ciepło z natury, czy kotły na drewno, pozwalają na niezależność od paliw kopalnych i redukcję kosztów ogrzewania. W niniejszym prospekcie znajdziecie Państwo przegląd kompletnego programu innowacyjnych systemów grzewczych firmy Viessmann, które są doskonałym rozwiązaniem dla nowej lub modernizowanej inwestycji. Ułatwi on Państwu podjęcie właściwej decyzji. W razie potrzeby uzyskania indywidualnej porady, nasi wyspecjalizowani Partnerzy lokalni, pomogą Państwu w doborze właściwego i najbardziej odpowiedniego systemu grzewczego dla Państwa inwestycji. Niezależnie który z systemów grzewczych marki Viessmann zostanie wybrany, wszystkie urządzenia firmy Viessmann charakteryzują się najwyższym zaawansowaniem technologicznym i jakością. Dodatkowo ich wysoka efektywność energetyczna pozwoli Państwu zredukować koszty ogrzewania. Ponadto oszczędzają one cenne zasoby paliw kopalnych, a w ten sposób aktywnie przyczyniają się do redukcji emisji CO 2, a tym samym do ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Dr. Martin Viessmann

4 Spis treści

5 kw kw kw 1, kw 4/5 Przegląd zawartości prospektu Szukając instalacji grzewczej do modernizacji istniejących instalacji, albo inwestycji w system ogrzewania nowego budynku, potrzebujemy rzetelnych informacji. Proszę zapoznać się z bogatą ofertą innowacyjnych produktów i usług firmy Viessmann. Wprowadzenie od strony 6 Odpowiedzialne ogrzewanie urządzeniami firmy Viessmann. Viessmann oferuje stosowanie efektywnej techniki grzewczej, która redukuje koszty energii, a także chroni środowisko naturalne. Poradnik: Jak dobrać właściwy system grzewczy od strony 12 Kotły olejowe niskotemperaturowe i kondensacyjne kw Kotły gazowe niskotemperaturowe i kondensacyjne kw Przegląd nośników energii i systemów grzewczych Jak można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jakie systemy grzewcze Instalacje solarne i systemy Technika opalania drewnem, kogeneracja i wytwarzanie fotowoltaiczne biogazu są dostępne? Proszę zapoznać się z tym przeglądem 1, kw i sprawdzić, kw Pompy ciepła: solanka, woda i powietrze Klimatyzacja które rozwiązania najbardziej odpowiadają Państwa zapotrzebowaniu. Komponenty systemowe nne ne Domy jednorodzinne Kotły olejowe niskotemperaturowe i kondensacyjne Kotły gazowe niskotemperaturowe i kondensacyjne Instalacje solarne i systemy fotowoltaiczne Technika opalania drewnem, kogeneracja i wytwarzanie biogazu Pompy ciepła: Klimatyzacja Komponenty solanka, woda i powietrze systemowe Ogrzewanie z marką Viessmann od strony 22 emytkowe ci ze Domy wielorodzinne Obiekty przemysłowe i użytkowe Lokalne sieci ciepłownicze Kompletny program: Przyszłościowe systemy grzewcze na olej, gaz, drewno i ciepło z natury oraz instalacje kolektorów słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania wszystko z jednej ręki. Kompletny program w szczegółach od strony 24 Efektywne i przyszłościowe: Tutaj znajdą Państwo informacje o naszych innowacyjnych systemach grzewczych, które spełnią wszystkie Państwa oczekiwania. Technika systemowa, osprzęt i usługi od strony 40 Więcej informacji o kompletnym programie osprzętu i akcesoriów potrzebnych do budowy systemu grzewczego, wyspecjalizowanych, lokalnych partnerach firmy Viessmann i atrakcyjnych możliwościach finansowania. Przedsiębiorstwo od strony 54 Siła innowacji: Już trzecie pokolenie rodziny Viessmann dokłada starań aby rozwijać technologię grzewczą, a także propagować odpowiedzialne wykorzystanie energii.

6 Wprowadzenie

7 6/ Odpowiedzialne ogrzewanie urządzeniami firmy Viessmann Niewielkie zasoby paliw kopalnych i globalna zmiana klimatu stawiają świat przed nowymi wyzwaniami. Firma Viessmann działa z poczuciem pełnej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Rozwiązaniem problemów polityki energetycznej są najbardziej zaawansowane technologie, które w efektywny sposób wykorzystują źródła energii. Rozwój światowego zużycia energii i prognozy specjalistów wskazują wyraźnie: jeżeli chcemy zabezpieczyć naszą przyszłość, musimy oszczędnie i ekologicznie korzystać z zasobów kopalnych nośników energii. Zużycie energii i emisja CO 2 Kopalne źródła energii olej i gaz, których złoża powstawały przez ponad 500 milionów lat, od początku industrializacji były wykorzystywane jako główne nośniki energii. Powstająca przy tym emisja CO 2 przyczynia się do globalnego ocieplenia i coraz bardziej zagraża naszej egzystencji i środowisku. Podjęcie teraz właściwych działań jest w pełnym tego słowa znaczeniu, sprawą przeżycia. Viessmann działa z pełną odpowiedzialnością i oferuje Państwu najbardziej efektywne systemy grzewcze, które chronią środowisko naturalne. Podwójna strategia: Wzrost efektywności i substytucja Od czasu kiedy rozpoznano problem globalnego ocieplenia, przedstawiciele polityki i gospodarki, na całym świecie, pracują nad koncepcjami oszczędzania energii, która pochodzi z paliw kopalnych. I tak na przykład Komisja Europejska, w ramach programu Action Plan on Energy Efficiency, postawiła sobie za cel zaoszczędzenie 20 procent energii do 2020 roku. Poprzez oszczędną i odpowiedzialną gospodarkę kopalnymi nośnikami energii oraz stosowanie innowacyjnej techniki grzewczej, każdy właściciel domu może wnieść swój aktywny wkład w ochronę środowiska. Jednocześnie inwestycja w nowoczesną technikę grzewczą od samego początku przynosi oszczędność kosztów. W porównaniu ze starymi instalacjami pozwala znacznie obniżyć zużycie energii. Rynek ciepła oferuje największy potencjał Największy potencjał oszczędności energii tkwi w wyraźnym wzroście efektywności energetycznej połączonym z bardziej intensywnym wykorzystaniem odnawialnych nośników energii. Viessmann oferuje Państwu kompletny program innowacyjnych systemów grzewczych, który wyznacza nowe standardy efektywności. Technologia najwyższej jakości chroni cenne zasoby energetyczne, tym samym stanowi cenny wkład w zachowanie równowagi ekologicznej. Viessmann oferuje Państwu energooszczędne systemy grzewcze na olej, gaz, energię słoneczną, drewno i ciepło z natury. Nasze symbole i motywy przewodnie ułatwią Państwu przegląd naszej oferty. Również w przyszłości olej i gaz pozostaną nieodzownymi nośnikami energii. Jednak udział energii odnawialnych, na przykład uzyskiwanej z biogazu, będzie stale rósł. Systemy grzewcze firmy Viessmann już dzisiaj są na to przygotowane.

8 Wprowadzenie Przygotuj swoje ogrzewanie na przyszłość z innowacyjną techniką grzewczą firmy Viessmann Coraz większą rolę odgrywa nowoczesna technika kondensacyjna w efektywnym spalaniu oleju i gazu oraz stosowaniu energii odnawialnych. Viessmann oferuje Państwu przyszłościowe systemy grzewcze w postaci szczególnie wydajnych urządzeń kondensacyjnych na olej i gaz, które pomagają znacznie redukować koszty i chronić środowisko. Nowoczesna technika kondensacyjna osiąga dzisiaj rzeczywistą sprawność rzędu 98 procent i tym samym jest zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem wytwarzania ciepła. Ciepło dzięki energii odnawialnej Do kopalnych nośników energii z oleju i gazu dochodzi duże spektrum zastosowań energii odnawialnych. Również tutaj kompletny program firmy Viessmann oferuje Państwu innowacyjną i wydajną technikę, która w najdrobniejszych szczegółach może być dopasowana do Państwa życzeń i wymagań. Ważnym uzupełnieniem są np. instalacje kolektorów słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania oraz wykorzystanie ciepła z natury, przy zastosowaniu pomp ciepła, a także wykorzystywanie biomasy do opalania drewnem. Stanowią one opłacalne dla Państwa uzupełnienie zasilania domu w energię, również od strony finansowej, ponieważ zakup tych urządzeń może być wsparty przez fundusze Unii Europejskiej. Państwa wyspecjalizowany partner z firmy Viessmann chętnie objaśni Państwu wszystkie szczegóły! Teraz opłaca się modernizować Zastąpienie przestarzałych instalacji grzewczych nowymi urządzeniami wyposażonymi w innowacyjną i efektywną technikę, oznacza zmniejszenie uzależnienia od importu paliw i dodatkowo służy ochronie klimatu. Kto teraz zainwestuje w technikę kondensacyjną na pewno podejmuje właściwą decyzję. Ze względu na możliwe spalanie biopaliw, nowoczesna technika kondensacyjna marki Viessmann już dzisiaj jest przygotowana na nadchodzące rozwiązania. Modernizacja ogrzewania to Państwa osobisty wkład w ochronę klimatu. Opłacalne uzupełnienie instalacje kolektorów słonecznych Systemy solarne wykorzystywane są dzisiaj jako ekologiczne techniki wytwarzania ciepła, oferując przy tym wiele korzyści. Inwestycja w kolektory słoneczne nie wymaga większych nakładów, ponadto w estetyczny sposób komponują się one z dachem budynku. Oszczędzać energię i chronić środowisko: Z efektywnymi systemami grzewczymi firmy Viessmann każdy może aktywnie przyczynić się do ochrony klimatu a dodatkowo zaoszczędzić przy tym pieniądze.

9 / Modernizacja opłaca się: zużycie energii w przeciętnym gospodarstwie domowym urządzenia domowe 11 procent światło 2 procent ciepła woda 12 procent ogrzewanie 75 procent

10 Poradnik Co warto wiedzieć na temat kosztów ogrzewania

11 10/11 Jesteśmy przeciwni wysokim kosztom ogrzewania Wyspecjalizowani Partnerzy Handlowi firmy Viessmann udzielą Państwu wyczerpujących informacji dotyczących ogrzewania, a także służą indywidualną poradą. Pomogą oni Państwu podjąć decyzję w sprawie innowacyjnej i oszczędnej techniki grzewczej, a także w wyborze właściwego rozwiązania. Jeśli planują Państwo modernizację swojego domu, proszę zasięgnąć kompetentnej i obiektywnej porady w sprawie ogrzewania u wyspecjalizowanego partnera firmy Viessmann. Obliczy on Państwa indywidualne zapotrzebowanie i przedstawi konkretną rekomendację, który system grzewczy będzie dla Państwa najbardziej właściwy. Wskazówka: Najpierw należy wymienić stary kocioł grzewczy Nowa instalacja grzewcza amortyzuje się w porównywalnie krótkim czasie i oferuje Państwu korzystny stosunek ceny do korzyści. Wykonane później ocieplenie Państwa nieruchomości, albo wymiana okien będą miały dodatkowy, korzystny wpływ na rachunek kosztów ogrzewania. Ogrzewać efektywnie dzisiaj i w przyszłości Efektywna technika kondensacyjna na olej i gaz marki Viessmann zapewnia niskie koszty eksploatacji przy niewielkich kosztach inwestycji. Inwestycja w EUR od Oszczędność do EUR / rok % -26% % -3% Technika kondensacyjna na gaz Amortyzacja: tylko 8 lat Izolacja ścian zewnętrznych * Amortyzacja: 13 lat Wymiana okien Amortyzacja: 27 lat Izolacja dachu Amortyzacja: 21 lat 0 Koszty inwestycji [EUR] Oszczędność kosztów [EUR / rok] Baza porównawcza: budynek, rok budowy 1980, powierzchnia 140 m 2, standardowy kocioł, zużycie 3400 l oleju lub m 3 gazu przy 0,72 EUR/m 3, bez izolacji cieplnej. Lepsza izolacja cieplna jako baza wyjściowa mocno obniża korzyści wynikające z nowej izolacji. Wszystkie koszty inwestycji razem z podatkiem VAT i niezbędnym do funkcjonowania osprzętem, bez kosztów montażu. * Koszty inwestycji izolacji ścian zewnętrznych zmniejszają się o ok. 5000,- EUR, jeżeli prace te zostaną wykonane w ramach naprawy elewacji. Źródło: ifo Institut; prof. Kleemann, Viessmann.

12 Poradnik Nośniki energii

13 12/13 Przegląd nośników energii i systemów grzewczych Kto szuka nowoczesnego ogrzewania, ma wiele możliwości wyboru. Który nośnik energii jest najbardziej odpowiedni? Co jest najbardziej opłacalne i ekologiczne? Proszę zapoznać się z przeglądem różnych systemów grzewczych opartych na różnych nośnikach energii, a także z ich zaletami. Nie zawsze mają Państwo swobodę wyboru przy podejmowaniu decyzji co do rodzaju paliwa. Jego dostępność, albo przepisy lokalne mogą wykluczać możliwość stosowania określonego nośnika energii. Najlepiej proszę wcześniej zapytać swojego lokalnego, wyspecjalizowanego partnera firmy Viessmann. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie możecie Państwo zapoznać się z pełną ofertą systemów grzewczych oraz złożyć zapytanie ofertowe. W odpowiedzi otrzymacie Państwo poradę techniczną wraz z ofertą cenową. Jakie zalety oferuje technika kondensacyjna? W porównaniu ze starymi instalacjami, nowoczesna technika kondensacyjna oferuje potencjał oszczędności do 30 procent zużycia energii. Ponadto, w przypadku modernizacji i budowy nowego domu, opłaca się zastosowanie połączenia techniki kondensacyjnej z instalacją kolektorów słonecznych do przygotowania c.w.u. i wspomagania ogrzewania. Dla domu jedno- lub dwurodzinnego wystarcza powierzchnia kolektora wynosząca około jedenastu metrów kwadratowych. Olej i energia słoneczna: perfekcyjne połączenie Viessmann oferuje Państwu bogaty program nowoczesnych, olejowych kotłów kondensacyjnych. Inwestycja w efektywne, olejowe kotły kondensacyjne opłaci się Państwu, przede wszystkim wtedy, jeżeli jednocześnie połączycie je Państwo z instalacją kolektorów słonecznych, jako rozszerzenie systemu. Czym odznacza się gazowa technika kondensacyjna? Gazowe urządzenia kondensacyjne oferują Państwu podobnie duży potencjał oszczędności, jak w przypadku olejowej techniki kondensacyjnej. Zawarte w spalinach ciepło wykorzystywane jest do podgrzewania wody zasilającej system grzewczy. Już tylko dzięki temu można zaoszczędzić do 15 procent kosztów energii. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne można również optymalnie łączyć z instalacją kolektorów słonecznych. Odnawialne nośniki energii Obok oleju i gazu do ogrzewania można też wykorzystywać szerokie spektrum energii odnawialnych. Firma Viessmann oferuje Państwu technologię pozwalającą na korzystanie z odnawialnych źródeł energii do wytwarzania ciepła: Należą do niej pompy ciepła, pozwalające Państwu na wykorzystywanie naturalnego ciepła z gruntu, powietrza lub wody gruntowej, innowacyjne kotły grzewcze spalające drewno oraz wydajne instalacje kolektorów słonecznych do podgrzewu c.w.u. i wspomagania ogrzewania. Więcej informacji na temat poszczególnych nośników energii i ich zalet znajdą Państwo na następnych stronach. Wskazówka Dyrektywy o wykorzystaniu energii odnawialnych do wytwarzania ciepła, mają na celu wyraźne zwiększenie udziału energii odnawialnych w pokrywaniu zapotrzebowania na ciepło w budynkach. Od 2009 roku wykorzystywanie energii odnawialnych z biomasy, energii słonecznej, albo pomp ciepła, w nowych budynkach jest obowiązkowe. Zgodnie z tymi przepisami dotyczących emisji, 15 procent ciepła musi pochodzić z energii słonecznej, jak również z surowców odnawialnych.

14 Poradnik Technika kondensacyjna Oszczędność przy modernizacji z zastosowaniem gazowych kotłów kondensacyjnych * System grzewczy Zużycie stary, tradycyjny Zużycie nowy, kondensacyjny Zużycie i oszczędność Redukcja CO 2 Zasobnik c.w.u. Powierzchnia zabudowy instalacji grzewczej Gazowy m 3 / rok m 3 / rok 900 m 3 / rok 1,8 t/rok 160 litrów 2 m 2-26 procent Oszczędność przy modernizacji z zastosowaniem olejowych kotłów kondensacyjnych * System grzewczy Zużycie stary, tradycyjny Zużycie nowy, kondensacyjny Zużycie i oszczędność Redukcja CO 2 Zasobnik c.w.u. Powierzchnia zabudowy instalacji grzewczej Olejowy l / rok l / rok 810 l / rok -24 procent 2,1 t / rok 160 litrów 2 m 2 2 m 2 zbiornik * 2, 98 (dom + st ioł gazowy lub olejowy).

15 14/15 Ogrzewanie przy pomocy techniki kondensacyjnej Nowoczesne olejowe i gazowe kotły kondensacyjne wraz z ich najbardziej wydajną techniką stanowią ważną część składową logicznej, technicznej koncepcji energetycznej budynków. Stare kotły grzewcze pozwalają na bezużyteczne ulatnianie się przez komin spalin powstających w wyniku procesu spalania. Inaczej jest w przypadku kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych marki Viessmann. Wykorzystują one ciepło spalin i przez to umożliwiają uzyskanie znacznie wyższej sprawności. Zaoszczędzą Państwo dzięki zastosowaniu techniki kondensacyjnej Sprawdzona technika kondensacyjna jest w przypadku oleju i gazu zdecydowanie najbardziej efektywną techniką przemiany energii. Osiąga ona stopień wykorzystania energii dochodzący do 109 procent. Kotły kondensacyjne odbierają prawie całe ciepło zawarte w spalinach i zamieniają je dodatkowo w ciepło do ogrzewania. W tym celu kotły kondensacyjne marki Viessmann wyposażone są w wymienniki ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej, które przed odprowadzeniem spalin, mocno je schładzają. Dochodzi do ukierunkowanego skraplania zawartej w nich pary wodnej, uwolnione ciepło jest dodatkowo transportowane do systemu grzewczego. Przykład nowoczesnych instalacji technicznych budynku Dla lepszego zobrazowania przedstawiliśmy szkic dużego domu jednorodzinnego, o powierzchni mieszkalnej 140 m 2, który oferuje Państwu możliwości wykorzystania zaawansowanej technicznie instalacji do zasilania budynku w ciepło i ciepłą wodę użytkową Zbiornik na paliwo (olej) 2 Nowoczesny kondensacyjny system grzewczy na olej lub gaz z zasobnikiem c.w.u. Technika kondensacyjna Nic nie jest tak efektywne przy przemianie energii, jak technika kondensacyjna. Osiąga ona stopień wykorzystania energii do 109 procent. Wyróżniona jakość, której mogą W porównaniu do starej instalacji grzewczej, zużycie energii może zostać zredukotest w wydaniu swojej publikacji Państwo zaufać. Fundacja Warenwane do 30 procent. z maja 2008 r. przyznała kotłowi Vitoladens 300-C ocenę dobry. Dzięki niewielkim kosztom zakupu Państwa inwestycja zwróci się już po kilku Więcej informacji pod latach eksploatacji. Do produkcji wszystkich kotłów kondensacyjnych i wymienników ciepła stosuje się wysokostopową nierdzewną stal szlachetną. Gwarantuje to trwałe bezpieczeństwo eksploatacji i długi okres użytkowania. Kotły kondensacyjne marki Viessmann już dzisiaj są przygotowane do wykorzystywania biooleju lub biogazu.

16 Poradnik Ogrzewanie wspomagane energią solarną Oszczędności w przypadku modernizacji z zastosowaniem kondensacyjnych kotłów gazowych ze wspomaganiem przez instalację kolektorów słonecznych * System grzewczy Zużycie stary Zużycie nowy Zużycie i oszczędności Redukcja CO 2 Zasobnik c.w.u. Udział energii solarnej Powierzchnia zabudowy instalacji solarnej Kocioł kondensacyjny gazowy + solarny podgrzew c.w.u m 3 / rok m 3 / rok m 3 / rok -32 procent 2,3 t / rok 300 litrów 60 % przy podgrzewie c.w.u. 5 m 2 Kocioł kondensacyjny gazowy + solarne wspomaganie ogrzewania m 3 / rok m 3 / rok m 3 / rok -38 procent 2,7 t / rok litrów do 35 % 11 m 2 * Baza porównawcza: budynek 140 m 2, rok budowy: (dom + stary kocioł)

17 16/17 Ogrzewanie z zastosowaniem techniki kondensacyjnej ze wspomaganiem kolektorami słonecznymi Inwestycja, która się Państwu opłaci: instalacje kolektorów słonecznych, w połączeniu z kondensacyjnym kotłem olejowym / gazowym, trwale przyczyniają się do oszczędzania zasobów paliw i redukują koszty energii, a także wnoszą aktywny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Korzystanie z energii słonecznej jest tak samo atrakcyjne dla inwestorów, jak i dla osób realizujących modernizację. Zalicza się ona do źródeł energii najbardziej przyjaznych dla środowiska. Aktualne zestawienia dotyczące dotacji pomocowych, otrzymają Państwo w wyspecjalizowanej firmie zajmującej się instalacją systemów grzewczych, jak również w internecie. 3 Oszczędzać energię przy pomocy słońca Korzystając z efektywnej instalacji solarnej, można w domach jedno- i wielorodzinnych uzyskać pokrycie do 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oprócz wody użytkowej, nowoczesne kolektory słoneczne mogą również podgrzewać wodę grzewczą i w ten sposób służyć jako wspomaganie systemu grzewczego. 1 1 Zbiornik paliwa (olej) 2 Nowoczesny kondensacyjny system grzewczy na olej lub gaz z pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u. 2 3 Kolektory słoneczne do przygotowania c.w.u. i wspomagania systemu grzewczego Przykład: nowoczesny dom jednorodzinny Dzisiejszy standard dla domu jednorodzinnego, o powierzchni mieszkalnej 140 m 2, który zamieszkują cztery osoby, wygląda następująco: ciepło dostarczane jest przez olejowy lub gazowy kocioł kondensacyjny i następnie rozprowadzane do pomieszczeń, przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo znajduje zastosowanie instalacja solarna o powierzchni ok. pięciu metrów kwadratowych, która wykorzystywana jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania systemu grzewczego. Dzięki temu można uzyskać pokrycie do 35 procent rocznego zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania w nowym budownictwie. Energia solarna Energia solarna jest dostępna za darmo. Instalacja kolektorów słonecznych oferuje Państwu większą niezależność. Przekształcanie energii odbywa się bez emisji szkodliwego CO 2. Instalacja solarna może być wykorzystana nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, lecz również w przejściowych okresach do wspomagania Państwa systemu grzewczego. Dzięki temu zaoszczędzą Państwo do 35 procent ogólnych kosztów ogrzewania. Technika solarna marki Viessmann stanowi idealne uzupełnienie wszystkich systemów grzewczych. Olej i energia solarna efektywny duet: Fundacja Warentest w wydaniu swojej publikacji z maja 2008 r. przyznała kotłowi Vitoladens 300-C ocenę dobry, a w edycji z marca 2008 r. kolektorowi Vitosol 200-F ocenę bardzo dobry. Więcej informacji pod: Energia z dostawą do domu: instalacja kolektorów słonecznych opłaci się każdemu posiadaczowi domu

18 Poradnik Ogrzewanie drewnem Oszczędności w przypadku modernizacji z zastosowaniem kotłów na drewno System grzewczy Zużycie stary Zużycie nowy Oszczędność Redukcja CO 2 Pojemn. podgrzewacz c.w.u. Udział energii solarnej Powierzchnia zabudowy instalacji grzewczej Drewno m 3 / rok 6,5 t / rok 50 procent 6,5 t / rok 160 litrów brak 3,5 m 2 + >5 m 2 magazyn Drewno + solarny podgrzew wody c.w.u m 3 / rok 6,0 t / rok 54 procent 6,5 t / rok 300 litrów 60 % 4 m 2 + >5 m 2 magazyn * Baza porównawcza: budynek 140 m 2, rok budowy: (dom + stary kocioł gazowy).

19 18/19 Ogrzewanie drewnem Ogrzewanie drewnem oznacza: ogrzewanie z wykorzystaniem energii przyjaznej dla środowiska. Drewno, jako surowiec odnawialny, spala się, zachowując neutralny bilans CO 2 i zwłaszcza przy rosnących cenach energii, stanowi interesującą alternatywę dla oleju lub gazu. Odnawialna alternatywa Drewno, jako surowiec odnawialny, może w decydującym stopniu na długo przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia w surowce. Potencjał trwałej gospodarki rolnej i leśnej długo jeszcze nie ulegnie wyczerpaniu. 2 Na potrzeby produkcji roślin energetycznych mamy do dyspozycji miliony hektarów ziemi uprawnej, bez obawy, że zabraknie jej na produkcję artykułów żywnościowych. W zależności od rodzaju rośliny, z jednego hektara, można uzyskać ilość energii odpowiadającej 5000 litrów oleju opałowego. 1 Czysto i z oszczędnością kosztów Podczas spalania drewna uwalnia się dokładnie tyle samo dwutlenku węgla (CO 2 ), ile drzewo w czasie swojego życia przetworzyło w procesie fotosyntezy. Dlatego kocioł opalany drewnem pracuje zachowując neutralny bilans CO 2. Do tego dochodzi przewidywana kalkulacja cenowa z uwagi na to, iż jest to surowiec odnawialny, w perspektywie średnio- i długoterminowej, nie należy się spodziewać ekstremalnych wahań cen. Obok przedstawiliśmy Państwu standard systemu grzewczego z zastosowaniem kotła na drewno i kolektorów słonecznych, przeznaczonego dla domu jednorodzinnego o powierzchni mieszkalnej ok. 140 m 2, zamieszkałego przez cztery osoby. 1 Nowoczesny kocioł opalany drewnem z pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u. Ogrzewanie drewnem Państwa ciepło jest pozyskiwane z odnawialnego surowca. Spalanie drewna odbywa się z zachowaniem neutralnego bilansu CO 2 i z wysoką efektywnością energetyczną. Wykorzystują Państwo krajowe źródło energii. Stają się Państwo niezależni energetycznie od oleju, czy gazu. Wysokie bezpieczeństwo zaopatrzenia w surowiec. Opalany drewnem kocioł marki Viessmann, dzięki nowoczesnej technice, oferuje zgodny z duchem czasu komfort ogrzewania. 2 Kolektory słoneczne do podgrzewu c.w.u. i wspomagania ogrzewania Odnawialny surowiec dla najwyższego komfortu ciepła: drewno spala się z neutralnym bilansem CO 2 i jest przyjazny dla środowiska.

20 Poradnik Ogrzewanie ciepłem z natury Oszczędności w przypadku modernizacji z zastosowaniem pomp ciepła solanka/woda i powietrze/woda * System grzewczy Zużycie stary Zużycie nowy Oszczędność Redukcja CO 2 Zasobnik c.w.u. Zapotrzebowanie na powierzchnię zabudowy pompy ciepła Pompa ciepła solanka/woda m 3 / rok kwh 58 procent 2,7 t / rok litrów 3 m 2 Pompa ciepła powietrze/woda m 3 / rok kwh 46 procent 1,5 t / rok litrów 3 m 2 w piwnicy lub w ogrodzie * Baza porównawcza: budynek 140 m 2, rok budowy: (dom + stary kocioł gazowy).

21 20/21 Ogrzewanie ciepłem z natury Ciepło z dostawą do domu dzięki energii odnawialnej. Energia odnawialna stanowi ekonomiczną alternatywę dla paliw kopalnych, ponieważ jest ona dostarczana za darmo poprzez pobranie ciepła z otoczenia, które jest nagromadzone w powietrzu, ziemi i w wodzie gruntowej. Pompa ciepła pozwala na szczególnie efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystywanie energii odnawialnej. Zasada jest równie prosta, co genialna. Żeby można było przez cały rok wykorzystywać ciepło słoneczne, nagromadzona w powietrzu, gruncie, albo w wodzie gruntowej, energia jest najpierw pobierana poprzez systemy wymienników ciepła, z otaczającego powietrza, gruntu lub wody gruntowej. Następnie wartość ciepła w obiegu pompy ciepła, przy pomocy sprężarki, zwiększana jest do poziomu temperatury potrzebnej do celów grzewczych. W ten sposób wykorzystują Państwo darmową energię natury i stają się bardziej niezależni od gazu i oleju. Efektywnie i komfortowo Pompy ciepła marki Viessmann są tak efektywne, że przez cały rok zapewniają komfortowe ciepło. Latem, po rozbudowie systemu można wykorzystać również do chłodzenia pomieszczeń. Obok widzą Państwo przykład, jak przy pomocy nowoczesnych technologii budowy i techniki grzewczej, można wykorzystać ciepło natury dla zaoszczędzenia kosztów energii i ochrony cennych zasobów bogactw naturalnych. Mają Państwo nowoczesną instalację grzewczą, ale mimo to chcą jeszcze bardziej obniżyć zużycie oleju i gazu? Co jednak zrobić, jeśli w ostatnich latach ktoś już sobie sprawił nowoczesny, olejowy lub gazowy kocioł grzewczy? Sprawa jest bardzo prosta. Można zapewnić sobie duże oszczędności, przy pomocy biwalentnego ogrzewania i równocześnie zredukować emisję zanieczyszczeń! Pompa ciepła idealnie nadaje się jako uzupełnienie istniejącego już ogrzewania olejowego lub gazowego. I tak na przykład pompa Vitocal 300-A wykorzystuje nagrzane przez słońce powietrze i może być dołączona jako drugie źródło ciepła. Doradca techniczny z firmy Viessmann chętnie udzieli szczegółowych rad Pompa ciepła solanka/woda 3 Sonda gruntowa 2 Pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej Ciepło z natury Powietrze, ziemia i woda gruntowa dostarczają energię wprost do domu. Dzięki pompie ciepła marki Viessmann mogą Państwo tę energię efektywnie wykorzystać. Stają się Państwo bardziej niezależni od oleju i gazu. Za pomocą pompy ciepła marki Viessmann mogą Państwo latem wykorzystywać grunt również do chłodzenia. Optymalne uzupełnienie dla istniejących urządzeń kondensacyjnych.

22 Kompletny program firmy Viessmann Kotły olejowe niskotemperaturowe i kondensacyjne kw Kotły gazowe niskotemperaturowe i kondensacyjne kw Instalacje solarne i systemy fotowoltaiczne Domy jednorodzinne Domy wielorodzinne Obiekty przemysłowe i użytkowe Lokalne sieci ciepłownicze Indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów Systemy grzewcze przyszłości dla wszystkich nośników energii i obszarów zastosowań. Kompletny program firmy Viessmann Viessmann jest liderem postępu technologicznego w branży grzewczej. Kompletny program firmy Viessmann oferuje Państwu indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów - dla wszystkich obszarów zastosowań i wszystkich nośników energii. Jako pionier ochrony środowiska w branży grzewczej, nasza firma dostarcza już od lat szczególnie efektywne i ekologiczne systemy grzewcze wykorzystujące jako paliwo olej i gaz oraz za pomocą pomp ciepła i kolektorów słonecznych odnawialne źródła energii. Kompletny program produktów firmy Viessmann oferuje najwyższej jakości technologie i wyznacza standardy gwarantujące komfort cieplny. Wysoka efektywność energetyczna pozwala oszczędzać koszty ogrzewania i stanowi właściwy wybór również z ekologicznego punktu widzenia. Wszystkie produkty firmy Viessmann odpowiadają obowiązującym dyrektywom europejskim, dotyczącym redukcji zanieczyszczania środowiska przez emisje substancji szkodliwych do atmosfery. Viessmann tradycyjnie bierze odpowiedzialność za ochronę środowiska i maksymalne poszanowanie zasobów natury, stosując najlepszą, technikę zapewnienia komfortu cieplnego. Olej Gaz Instalacje solarne Biomasa Ciepło z natury

23 22/23 Technika opalania drewnem, kogeneracja i wytwarzanie biogazu Pompy ciepła: solanka, woda i powietrze 1, kw Klimatyzacja Komponenty systemowe Kompletny program firmy Viessmann indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów, dla wszystkich nośników energii i wszystkich obszarów zastosowań. Indywidualne, ekonomiczne rozwiązania Viessmann posiada odpowiednie, kompletne systemy grzewcze dopasowane do różnorodnych potrzeb, np. kotły wiszące lub stojące, w indywidualnych kombinacjach, przyszłościowe i ekonomiczne. Tak dla domów jednorodzinnych i dwurodzinnych, jak i dużych budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych i użytkowych, czy też lokalnych sieci ciepłowniczych. Nie ma też znaczenia, czy instalacja przewidziana ma być do nowego obiektu, czy do modernizacji. Firma Viessmann tworzy innowacyjne i kompletne systemy grzewcze, przekonujące najwyższą jakością, efektywnością energetyczną jak i długowiecznością. Wiele z naszych produktów stało się kamieniami milowymi rozwoju branży grzewczej. Domy jednorodzinne Domy wielorodzinne Obiekty przemysłowe i użytkowe Lokalne sieci ciepłownicze

24 Kompletny program Olejowa technika kondensacyjna Innowacja dla większej efektywności: olejowa technika kondensacyjna firmy Viessmann Dla paliwa, jakim jest olej, firma Viessmann oferuje kompletny program efektywnych, stojących, olejowych kotłów kondensacyjnych. Nowoczesne olejowe kotły kondensacyjne, oferują wysoki poziom wykorzystania energii, dochodzący do 103 procent. Dzięki temu zużycie paliwa w porównaniu ze starą instalacją to 30 procent mniej. Dla dodatkowego pozyskiwania ciepła z kondensacji spalin, zastosowano wymienniki ciepła, które są wykonane wyłącznie ze stali szlachetnej. Dzięki zastosowaniu szczególnie wysokostopowych stali szlachetnych, powierzchnie grzewcze są trwale zabezpieczone przed korozją i to niezależnie od jakości używanego oleju opałowego. Gładkie powierzchnie ze stali szlachetnej zapobiegają odkładaniu się osadów. Ich pionowe usytuowanie oraz fakt, że spaliny i woda kondensacyjna przepływają w tym samym kierunku, dodatkowo sprzyjają powstawaniu efektu samooczyszczania. Dwustopniowy, niebieskopłomieniowy palnik, zwiększa wykorzystanie wartości opałowej w trybie częściowego obciążenia i zapewnia ekologiczne spalanie. Więcej informacji na temat przyszłościowych olejowych kotłów kondensacyjnych marki Viessmann znajdziecie Państwo na stronie internetowej

25 24/25 Stojące olejowe kotły kondensacyjne Wskazówka Najlepsze wykorzystanie energii i bardzo cicha praca: Vitoladens 300-T to stojący, kondensacyjny kocioł olejowy, charakteryzujący się czystym spalaniem i niską emisją szkodliwych substancji. Może być eksploatowany przy użyciu, dostępnych na polskim rynku olejów opałowych. Znamionowa moc cieplna: 20,2 do 53,7 kw Sprawność znormalizowana do 103%. Jeśli chcą Państwo wymienić swoje stare ogrzewanie olejowe, najlepszym wyborem będzie olejowy kocioł kondensacyjny. Cechuje go wysoka efektywność i innowacyjne rozwiązania. Vitoladens 300-T jest najczęściej sprzedawanym na świecie olejowym kotłem kondensacyjnym i to po bardzo atrakcyjnej cenie. Ten wynik potwierdza znakomitą i niezawodną technikę firmy Viessmann. Wysoka efektywność i absolutna niezawodność urządzenia są niezaprzeczalnymi faktami. Ogrzewanie olejem Niniejszy prospekt poinformuje Państwa szczegółowo o olejowych kotłach grzewczych marki Viessmann. Niebieskopłomieniowy palnik Vitoflame 300 Unit gwarantuje szczególnie niskoemisyjne, ekologiczne i efektywne spalanie. Dzięki rozdzieleniu komory spalania i wymiennika ciepła, zapewniona jest, wolna od powstałych w wyniku procesu spalania osadów, kondensacja gazów spalinowych. W ten sposób palnik w kotle Vitoladens 300-T pracuje wyjątkowo czysto i niezawodnie. Heizen mit Öl Dwustopniowy system pozyskiwania ciepła w kotle Vitoladens 300-T składa się ze sprawdzonej biferralnej, zespolonej powierzchni grzewczej i przyłączonego dodatkowo, odpornego na korozję, wymiennika ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej. Zasada ta zapewnia przestrzenne rozdzielenie przebiegu procesów spalania i kondensacji, co sprawia, iż kondensacja gazów spalinowych przebiega bez powstawania osadów. W praktyce oznacza to ponadprzeciętnie długie przerwy pomiędzy wykonywaniem prac serwisowych, w celu oczyszczenia komory spalania i wyraźnie niższe koszty konserwacji. Zamontowany w komorze spalania tłumik, zapewnia szczególnie cichą pracę kotła Vitoladens 300-T. Dlatego ten kocioł kondensacyjny może być zabudowywany w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych, w pomieszczeniu gospodarczym lub w domowym warsztacie do majsterkowania.

26 Kompletny program Gazowa technika kondensacyjna Komfort ciepła na najwyższym poziomie: gazowa technika kondensacyjna marki Viessmann Dodać gazu z najlepszą techniką: nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne marki Viessmann w efektywny sposób zapewniają pożądane ciepło. Viessmann oferuje Państwu stojące i wiszące gazowe kotły kondensacyjne, w zakresie mocy od 4 do 978 kw, które podczas przekształcania paliwa, w użyteczną energię cieplną, osiągają wykorzystanie energii do 109 procent. W porównaniu ze starą instalacją grzewczą, mogą Państwo w ten sposób obniżyć zużycie gazu nawet o 30 procent i dzięki temu zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wiszące gazowe kotły kondensacyjne, dzięki swoim kompaktowym wymiarom i cichej pracy, idealnie nadają się do zabudowy w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych. Modulowany palnik promiennikowy MatriX zapewnia czyste spalanie i niską emisję. Układ kontroli i regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje spalanie, do zmieniającej się jakości gazu i warunków eksploatacji, co gwarantuje stałą wysoką sprawność. Ponadto wiszące gazowe kotły kondensacyjne marki Viessmann przystosowane są do spalania gazu ziemnego i płynnego. Dlatego w każdym przypadku stanowią one rozwiązanie ekonomiczne i przyszłościowe.

27 26/27 Stojący gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300 jest produktem wyróżniającym się wśród stojących, gazowych kotłów kondensacyjnych. Jego konstrukcja umożliwia szczególnie intensywne wykorzystywanie ciepła kondensacji wytwarzanych spalin. Istnieje możliwość pracy z czerpaniem powietrza do spalania z zewnątrz, aż do 66 kw. Znamionowa moc cieplna: 27 do 142 kw Sprawność znormalizowana do 109 % Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem solarnym Kompaktowa kondensacyjna centrala grzewcza Vitodens 343-F oferuje energooszczędną technikę kondensacyjną, wydajne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przez system podgrzewu zasobnika (ładowanie warstwowe) i gotowe przyłącza do instalacji kolektorów słonecznych w zwartej obudowie. Znamionowa moc cieplna: 3,8 do 13 kw (16 kw). Sprawność znormalizowana do 109 % Kompaktowe gazowe kotły kondensacyjne Kompaktowe kotły Vitodens 333-F i 222-F ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u. łączą w sobie wydajne wytwarzanie ciepła i najwyższy komfort ciepłej wody. Znamionowa moc cieplna: 3,8 do 26 kw lub 5,2 do 26 kw Sprawność znormalizowana do 109 % Wskazówka Opalany gazem kocioł kondensacyjny, dzięki niskim kosztom inwestycji i szczególnie wysokiej sprawności, jest bardzo ekonomiczny. Przy pomocy instalacji solarnej marki Viessmann, mogą Państwo w każdym wypadku uzupełnić swój system grzewczy i dodatkowo zaoszczędzić energię. Ogrzewanie gazem Niniejszy prospekt poinformuje Państwa szczegółowo o systemach grzewczych marki Viessmann, wykorzystujących gaz jako nośnik energii. Można go otrzymać u wyspecjalizowanego partnera firmy Viessmann, jak również na stronie internetowej Heizen mit Gas Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Vitodens 200-W posiada modulowany, cylindryczny palnik ze stali szlachetnej. Vitodens 300-W z palnikiem gazowym MatriX, powierzchnią grzewczą Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej i energooszczędnymi pompami oferuje najwyższą efektywność. Znamionowa moc cieplna: Vitodens 200-W: 4,8 do 105 kw Vitodens 300-W: 3,8 do 35 kw Sprawność znormalizowana do 109 %

28 Kompletny program Instalacje kolektorów słonecznych Energia słoneczna z dostawą do domu Proszę wykorzystać darmową energię słoneczną do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania systemu grzewczego. W czasie krótszym, niż cztery godziny, słońce oddaje roczne zapotrzebowanie na energię ludności całego świata i to całkowicie za darmo. Co roku na każdy kilometr kwadratowy powierzchni Polski pada promieniowanie o średniej wartości kwh, co odpowiada energii zawartej w ok. 100 litrach oleju opałowego. Dzięki firmie Viessmann, mogą Państwo wykorzystać tę energię w instalacji solarnej, do wytwarzania ciepła. Termiczne kolektory słoneczne stanowią idealne uzupełnienie dla każdego systemu grzewczego i trwale obniżają zużycie energii. Za pomocą efektywnych kolektorów słonecznych marki Viessmann, zaoszczędzą Państwo do 35 procent ogólnych kosztów ogrzewania, jeżeli będą one wykorzystane zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do wspomagania ogrzewania. Już tylko przy samym przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, zaoszczędzą Państwo do 60 procent rocznego zużycia. Viessmann jest jednym z wiodących, światowych producentów termicznych instalacji solarnych i w tym zakresie może korzystać ze swojego ponad 30-letniego doświadczenia. Gwarantuje to wysoką jakość i optymalne bezpieczeństwo.

29 28/29 Kolektory próżniowe Wskazówka Szczególnie efektywne, próżniowe kolektory rurowe Vitosol 300-T / 200-T oznaczają wysokie wykorzystanie energii słonecznej, niezawodność i długi okres użytkowania. Charakteryzuje je szczególnie zwarta konstrukcja, mogą być montowane również na płaskim dachu lub na elewacji (Vitosol 200-T). Energia słoneczna jest przyjazna dla środowiska, bezpłatna i efektywna. Można ją wykorzystać do wspomagania systemu grzewczego i do przygotowania ciepłej wody użytkowej za pomocą bardzo efektywnych kolektorów i idealnie zharmonizowanych komponentów systemowych marki Viessmann. Kolektory płaskie Zastosowanie absorberów najwyższej jakości i efektywnej powłoki Sol-Titan sprawia, że kolektory płaskie Vitosol 200-F są szczególnie wydajne. Ponadto kolektory płaskie firmy Viessmann, Vitosol 200-F/100-F wyposażone są w meandrowy (wężownicowy) układ przewodów, w których płynie solarny czynnik grzewczy. Można je łatwo zamontować i estetycznie zintegrować z architekturą Państwa domu. Technika solarna Więcej informacji o instalacjach solarnych marki Viessmann znajdą państwo w naszym aktualnym prospekcie poświęconym tematowi energii słonecznej. Prosimy także skorzystać z fachowej porady wyspecjalizowanego partnera firmy Viessmann. Na pewno chętnie Państwu pomoże. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie możecie Państwo zapoznać się z pełną ofertą systemów grzewczych oraz złożyć zapytanie ofertowe. W odpowiedzi otrzymacie Państwo poradę techniczną wraz z ofertą cenową.

30 Kompletny program Ogrzewanie drewnem Drewno energia przyjazna dla środowiska Drewno, jako surowiec odnawialny, przy spalaniu zachowuje neutralny bilans CO 2 i zwłaszcza przy rosnących cenach energii, stanowi interesującą alternatywę dla oleju lub gazu. Opalane drewnem kotły marki Viessmann oferują Państwu niezależność od paliw kopalnych, oszczędzają koszty ogrzewania i dzięki zachowaniu neutralnego bilansu CO 2 przy spalaniu, odciążają środowisko naturalne. Nasze innowacyjne kotły na drewno dysponują perfekcyjnie dopracowaną techniką systemową od pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej, aż po przyłącze instalacji solarnej i uzupełnienia o grzejniki. Odnawialna alternatywa Biomasa może w decydującym stopniu, na długo przyczynić się do zapewnienia zaopa- trzenia w surowce. W dzisiejszych czasach potencjał gospodarki rolnej i leśnej długo jeszcze nie ulegnie wyczerpaniu. Na potrzeby produkcji roślin energetycznych przeznaczonych jest kilka milionów hektarów ziemi, dlatego też nie ma obawy, że zabraknie miejsca na produkcję artykułów żywnościowych. Decydując się na technikę grzewczą marki Viessmann, która wykorzystuje drewno jako materiał opałowy, wybierają Państwo z całą pewnością rozwiązanie czyste i rozsądne ekonomicznie.

31 30/31 Kocioł stalowy zgazowujący drewno Wskazówka Vitoligno 100-S jest szczególnie atrakcyjnym cenowo kotłem zgazowującym drewno, o znamionowej mocy cieplnej od 25 do 80 kw. Jego duża pojemność komory spalania gwarantuje długi czas spalania a tym samym długie przerwy pomiędzy załadunkami drewna. Komorę załadowczą można komfortowo napełniać od frontu przez duże drzwiczki, polanami o długości do 50 cm, co zapewnia długi czas spalania. Sprawność znormalizowana do 87 % Drewno jako surowiec odnawialny stanowi ekologiczną alternatywę dla oleju i gazu. Świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne, wywołuje rosnący popyt na stosowanie takich form energii do celów grzewczych. W komorze zasypowej, drewno, po usunięciu tlenu, tylko żarzy się. Powstający gaz drzewny zasysany jest przez dmuchawę spalin do komory spalania z węglikiem krzemu i tam, po wymieszaniu z doprowadzonym powietrzem wtórnym, ulega czystemu spaleniu w wysokiej temperaturze. Technika zgazowania umożliwia uzyskanie wysokich współczynników sprawności, przy niskich wartościach emisji. Duże, przewodzące wodę dodatkowe powierzchnie ogrzewalne, w połączeniu z dmuchawą spalin, utrzymują niskie temperatury gazów spalinowych i zapewniają dobre wykorzystanie paliwa. Drewno, jako produkt naturalny, nie zakłóca bilansu CO 2 w atmosferze i przy rosnących cenach nośników energii stanowi interesującą alternatywę. Elektroniczny regulator Vitotronic 100, typ FC1

32 Kompletny program Ciepło z natury Efektywnie wykorzystywać ciepło z natury stosując pompy ciepła firmy Viessmann Ciepło z natury jest odnawialnym, oszczędzającym koszty, źródłem energii, dzięki któremu można w istotny sposób przyczynić się do redukcji emisji CO 2. Decydując się na pompę ciepła marki Viessmann uniezależniają się Państwo od oleju i gazu, a tym samym wykorzystują bezpłatny potencjał ciepła z natury z gruntu, wody gruntowej lub z powietrza. Pompy ciepła marki Viessmann są tak efektywne, że zapewniają komfortowe ciepło przez cały rok również w tych dniach, kiedy panują zimowe temperatury. Pompy ciepła pozwalają również na wykorzystywanie ich do chłodzenia pomieszczeń latem. Naturalny chłód natural cooling Pompy ciepła typu solanka/woda mogą latem wykorzystywać niskie temperatury gruntu do chłodzenia ( natural cooling ). Łatwy w obsłudze układ regulacji pompy ciepła, jest już przygotowany do uruchomienia funkcji naturalnego chłodzenia. Proszę wykorzystać bezpłatną moc natury przy pomocy innowacyjnej techniki marki Viessmann.

33 32/33 Pompy ciepła powietrze / woda do modernizowanych instalacji Vitocal 350-A pobiera ciepło z otaczającego powietrza. Dodatkowy wtrysk pary w procesie sprężania (obieg EVI), pozwala na uzyskanie na zasilaniu temperatury do 65 C. W rezultacie Vitocal 350-A nadaje się do wykorzystywania grzejników uniwersalnych, a tym samym nie ma konieczności wymiany posiadanych już grzejników. Pompa ciepła może być zabudowana wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wskazówka Ogrzewanie ciepłem z natury jest przyjazne dla środowiska i dotowane m.in. z funduszy unijnych. Więcej informacji o możliwościach udzielania pomocy znajdą Państwo w internecie. Pompy ciepła powietrze / woda Rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda Vitocal 300-A z modulowaną sprężarką Digital-Scroll, systemem RCD i elektronicznym zaworem rozprężnym. Pompa ciepła Vitocal 160-A, do samodzielnego podgrzewu c.w.u., ze zintegrowanym pojemnościowym podgrzewaczem 285 litrów. Sprawdzona jakość Pompy ciepła marki Viessmann posiadają znak jakości pompy ciepła co stanowi gwarancję ich wysokiej jakości. Kompaktowe centrale grzewcze z pompą ciepła Heizen mit Naturwärme Vitocal 242-G i Vitocal 222-G jako kompaktowe centrale grzewcze, z pompą ciepła stanowią kompletne rozwiązanie dla domów niskoenergetycznych: z pompą ciepła solanka / woda i pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej oraz z funkcją solarną (Vitocal 242-G). Jako pełnowartościowe źródło energii w sposób komfortowy i niezawodny zapewniają ciepłą wodę i Pompy ciepła solanka / woda Pompy ciepła solanka / woda Vitocal 300-G i Vitocal 200-G oferują wszystkie funkcje, które są niezbędne do całorocznego komfortowego zaopatrzenia w ciepło nowego domu jednorodzinnego. Vitocal 350 osiąga na zasilaniu temperaturę 65 C i dlatego jest najbardziej przydatna w przypadku modernizacji. Ogrzewanie ciepłem z natury Dalsze informacje znajdą Państwo w naszym prospekcie poświęconym tematowi pomp ciepła i ciepła z natury.

34 Technika systemowa Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Komfort ciepłej wody dopasowany do Państwa potrzeb Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Vitocell oferują Państwu komfortowe rozwiązanie do zaopatrzenia Państwa gospodarstwa domowego w ciepłą wodę perfekcyjne uzupełnienie dla Państwa nowego systemu grzewczego. Zapotrzebowanie na ciepłą i gorącą wodę jest w każdym gospodarstwie domowym różne. Z jednej strony wynika to z liczby domowników, z drugiej zaś z przyzwyczajeń domowych (wanna lub prysznic). Przykład: jeżeli rano trzech członków rodziny w tym samym czasie idzie do pracy i do szkoły, w ciągu krótkiego czasu musimy zapewnić dużą ilość ciepłej wody do kąpieli. Jeżeli ktoś kąpie się regularnie, życzy sobie również wystarczającej ilości ciepłej wody na całą wannę. A w końcu podgrzewacz ciepłej wody użytkowej ma za zadanie dostarczyć wystarczającą ilość wody również wtedy, jeżeli np. w domach wielorodzinnych w różnych miejscach jednocześnie pobierana jest woda z kranu. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Vitocell, w pełni zaspokajają to zapotrzebowanie i spełniają także wymogi komfortowego wyposażenia. W każdym przypadku zaleca się zainstalowanie instalacji solarnej, dla oszczędzania energii i bezpłatnego podgrzewania wody.

35 34/35 Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej z rodziny produktów Vitocell 300 wykonane są z nierdzewnej stali szlachetnej i spełniają najwyższe wymagania w zakresie higieny. Nie na darmo nierdzewna stal szlachetna, z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne, stosowana jest również w przemyśle spożywczym, w kuchniach i szpitalach. Vitocell 300 oferuje wysoki komfort ciepłej wody i pojemności zasobnika dla każdego zapotrzebowania. O szczegóły proszę zapytać wyspecjalizowanego partnera firmy Viessmann. Wskazówka Kto szuka wymagającego niewiele miejsca rozwiązania dla zaopatrzenia w ciepłą wodę, podejmie właściwą decyzję wybierając Vitocell. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Vitocell potrzebują niewiele miejsca pod zabudowę. Dzięki atrakcyjnemu wzornictwu, można je instalować w pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej z powłoką emaliowaną Ceraprotect Więcej informacji znajdą Państwo również na Wewnętrzne powierzchnie pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej, z rodziny produktów Vitocell 100, są trwale zabezpieczone przed korozją, emaliowaną powłoką Ceraprotect. Posiadają one skuteczną izolację chroniącą je przed stratami ciepła. Wyposażone w wężownicę grzewczą o dużej powierzchni, gwarantują szybkie i energooszczędne ogrzewanie całej zawartości zasobnika. Program Vitocell obejmuje urządzenia o różnych wielkościach i pojemnościach od 125 do 1000 litrów, co stanowi wystarczającą rezerwę nawet w przypadku wysokiego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

36 Technika systemowa Zdalna obsługa i zdalny nadzór System TeleControl marki Viessmann szybko, łatwo i niezawodnie Przyjazne dla użytkownika systemy marki Viessmann do indywidualnej regulacji i zdalnego nadzorowania ogrzewania oferują Państwu więcej komfortu i bezpieczeństwa. Komunikowanie się ze swoją instalacją grzewczą, przy użyciu Vitocom i Vitodata jest łatwe, niezawodne i niedrogie. I to przy pomocy infrastruktury, która praktycznie jest już wszędzie obecna: w zależności od systemu przez telefon komórkowy, PC lub palmtop. Komunikacja jest możliwa o każdej porze i z każdego zakątka świata. Pozwala to zaoszczędzić czas i sprawia, że nadzorowanie lub odczytywanie danych jest jeszcze szybsze i bardziej efektywne. Włączanie i wyłączanie Za pomocą atrakcyjnego cenowo urządzenia Vitocom 100, mogą Państwo z każdego miejsca na świecie włączyć i wyłączyć swoją instalację grzewczą. Z dodatkowym, zdalnym monitorowaniem, zawsze będą Państwo bezpieczni. Zwłaszcza w przypadku budynków, które nie są na stałe zamieszkiwane, np. domków letniskowych, dobrze jest wiedzieć, czy ogrzewanie podczas kolejnej wizyty będzie funkcjonowało bez zarzutu.

Efektywne systemy grzewcze przyszłości

Efektywne systemy grzewcze przyszłości Efektywne systemy grzewcze przyszłości / olej gaz energia słoneczna drewno ciepło z natury Bezpieczeństwo energetyczne z innowacyjnymi systemami grzewczymi Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom, firma

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych

Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych Często w nowych domach i przy modernizacji ogrzewania, trudno jest znaleźć miejsce na kocioł. Dotyczy to w szczególności domów bliźniaczych i szeregowych,

Bardziej szczegółowo

Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii

Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii VITOSOL technika solarna Viessmann wnosi słońce do Twojego domu! 2 Czy nie jest wspaniale, wygrzewać się latem na słońcu? I czy nie było by dobrze wykorzystać

Bardziej szczegółowo

VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów

VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów 2 Vitocell: Odpowiedni podgrzewacz dla wszystkich potrzeb

Bardziej szczegółowo

Ciepło z natury. VITOCAL pompy ciepła

Ciepło z natury. VITOCAL pompy ciepła Ciepło z natury VITOCAL pompy ciepła Ciepło z natury ogrzewanie firmy Viessmann 2 Na pewno myślałeś już o alternatywach wobec ogrzewania konwencjonalnego. Jeśli weźmiesz pod uwagę oszczędność na kosztach

Bardziej szczegółowo

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Czujesz się dobrze, gdy zimową mroźną porą wchodzisz do ciepłych, dobrze nagrzanych pomieszczeń: hal, basenów, szpitali, biur czy centrów

Bardziej szczegółowo

Przykładowe rozwiązania doprowadzenia powietrza do kotła i odprowadzenia spalin:

Przykładowe rozwiązania doprowadzenia powietrza do kotła i odprowadzenia spalin: Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Zarówno kotły tradycyjne (niekondensacyjne) jak i kondensacyjne są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne,

Bardziej szczegółowo

Nowa oferta Nowy regulator Vitotronic wyróżniony nagrodą wzorniczą Design Plus. Oferta ważna od r.

Nowa oferta Nowy regulator Vitotronic wyróżniony nagrodą wzorniczą Design Plus. Oferta ważna od r. Nowa oferta 2010 Kompletny program produktów firmy Viessmann oraz przedstawione pakiety ułatwią Państwu wybór urządzeń i realizację planowanych inwestycji. Opierając się o nowoczesne technologie, w szczególności

Bardziej szczegółowo

Więcej niż kondensacja

Więcej niż kondensacja Więcej niż kondensacja Kotły kondensacyjne kojarzą się z oszczędnym ogrzewaniem. Ale, sama kondensacja nie gwarantuje jeszcze najniższych kosztów ogrzewania gazem. Porównując sprawność kotłów różnych producentów

Bardziej szczegółowo

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Zarówno kotły tradycyjne (niekondensacyjne) jak i kondensacyjne są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne,

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK

EcoCondens Kompakt BBK Prosp_EcoConBBK_E_pl.qxp:Prospekt_BBK_210x297 19-04-11 10:45 Page 1 EcoCondens Kompakt BBK Dobre połączenie: ochrona środowiska plus technika 03 Czysto, sprawnie, ekologicznie. Oszczędne wykorzystanie

Bardziej szczegółowo

Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych

Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych FIRMA FUNKCJONUJE NA RYNKU OD 25 LAT POD OBECNĄ NAZWĄ OD 2012 ROKU. ŚWIADCZY USŁUGI W ZAKRESIE MONTAŻU NOWOCZESNYCH INSTALACJI C.O. ORAZ KOTŁOWNI,

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna BRÖTJE Pewność jest naszą mocną stroną 02 Dlaczego? Ponieważ stawiamy na rozwój i indywidualne podejście do klienta. Do każdego rodzaju energii

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna BRÖTJE Pewność jest naszą mocną stroną 02 Dlaczego? Ponieważ stawiamy na rozwój i indywidualne podejście do klienta. Do każdego rodzaju energii

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex

Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex Artykuł z portalu instalacjebudowlane.pl Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex Koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej stanowią podstawową część bieżących wydatków związanych z utrzymaniem

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne VITODENS 200-W. Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny 30 do 105 kw jako instalacja wielokotłowa do 420 kw.

Dane techniczne VITODENS 200-W. Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny 30 do 105 kw jako instalacja wielokotłowa do 420 kw. Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny jako instalacja wielokotłowa do 420 kw Vitodens 200-W Typ WB2B Gazowy, wiszący kocioł kondensacyjny z modulowanym, cylindrycznym palnikiem MatriX ze stali szlachetnej,

Bardziej szczegółowo

Wpływ sposobu ogrzewania na efektywność energetyczną budynku

Wpływ sposobu ogrzewania na efektywność energetyczną budynku Wpływ sposobu ogrzewania na efektywność energetyczną budynku dr inż. Adrian Trząski MURATOR 2015, JAKOŚĆ BUDYNKU: ENERGIA * KLIMAT * KOMFORT Warszawa 4-5 Listopada 2015 Charakterystyka energetyczna budynku

Bardziej szczegółowo

Odnawialne Źródła Energii (OZE) PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI

Odnawialne Źródła Energii (OZE) PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI Odnawialne Źródła Energii () PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI CO TO JEST? Energia odnawialna to taka, której źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w

Bardziej szczegółowo

Íìçâêëì àæìôâ íìáäï âôþà â à«ô«ò«vitocell

Íìçâêëì àæìôâ íìáäï âôþà â à«ô«ò«vitocell VITOCELL VITOCELL 100-W VITOCELL 100-W VITOCELL 300-W VITOCELL 100-H VITOCELL 300-H VITOCELL 100-V VITOCELL 300-V VITOCELL 100-L VITOTRANS 222 VITOCELL 100-B VITOCELL 300-B VITOCELL 100-U/ -W

Bardziej szczegółowo

Hoval TopGas Naścienne kondensacyjne kotły grzewcze

Hoval TopGas Naścienne kondensacyjne kotły grzewcze Hoval TopGas Naścienne kondensacyjne kotły grzewcze Żeby w domu po prostu dobrze się czuć Hoval TopGas Ogrzewanie może by proste Wejdź do domu, poczuj ciepło. Poczuj się dobrze we własnych czterech ścianach.

Bardziej szczegółowo

Cerapur Comfort. Kod: ZWBR 35-3E. Producent:

Cerapur Comfort. Kod: ZWBR 35-3E. Producent: Cerapur Comfort Kod: ZWBR 35-3E Producent: Cerapur Comfort Wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Comfort to połączenie najnowocześniejszej technologii i atrakcyjnego wzornictwa. To najwyższy komfort ciepła,

Bardziej szczegółowo

VIESMANN VITOCROSSAL 300 Gazowy kocioł kondensacyjny 26 do 60 kw

VIESMANN VITOCROSSAL 300 Gazowy kocioł kondensacyjny 26 do 60 kw VIESMANN VITOCROSSAL 300 Gazowy kocioł kondensacyjny 26 do 60 kw Dane techniczne Numery katalog. i ceny: patrz cennik VITOCROSSAL 300 Typ CU3A Gazowy kocioł kondensacyjny na gaz ziemny i płynny (26 i 35

Bardziej szczegółowo

Powierzchnia grzewcza Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewnia

Powierzchnia grzewcza Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewnia Powierzchnie grzewcze Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewniające wysokie bezpieczeństwo eksploatacji przy dużej trwałości. Duża moc cieplna na małej powierzchni Modulowany palnik cylindryczny MatriX

Bardziej szczegółowo

Zasada działania jest podobna do pracy lodówki. Z jej wnętrza, wypompowywuje się ciepło i oddaje do otoczenia.

Zasada działania jest podobna do pracy lodówki. Z jej wnętrza, wypompowywuje się ciepło i oddaje do otoczenia. Pompy ciepła Zasada działania pompy ciepła polega na pozyskiwaniu ciepła ze środowiska ( wody, gruntu i powietrza) i przekazywaniu go do odbiorcy jako ciepło grzewcze. Ciepło pobrane z otoczenia sprężane

Bardziej szczegółowo

JAK NAJSKUTECZNIEJ OGRZEWAĆ DOM I MIESZKANIE?

JAK NAJSKUTECZNIEJ OGRZEWAĆ DOM I MIESZKANIE? KOTŁY GAZOWE KONDENSACYJNE JAK NAJSKUTECZNIEJ OGRZEWAĆ DOM I MIESZKANIE? Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana na lata, dlatego przed jej podjęciem trzeba zastanowić się, czy na pewno chcemy

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA

Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA Świadomość wyczerpalności kopalnych źródeł energii, a w konsekwencji wciąż wzrastające ceny paliw takich jak: gaz, węgiel, olej opałowy, skłaniają nas do zwrócenia

Bardziej szczegółowo

POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM

POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM EFEKTYWNE OGRZEWANIE POMPAMI CIEPŁA POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody

Bardziej szczegółowo

Pompa ciepła mądre podejście do energii

Pompa ciepła mądre podejście do energii Pompa ciepła mądre podejście do energii Korzyści finansowe 2/3 energii pochodzi ze Słońca i zmagazynowana jest w gruncie, wodzie i powietrzu. Pompa ciepła umożliwia ponad 50% zmniejszenie zużycie nośników

Bardziej szczegółowo

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Hydro Kit LG jest elementem kompleksowych rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, który

Bardziej szczegółowo

ZALETY TECHNIKI KONDENSACYJNEJ W KOTLE OLEJOWYM

ZALETY TECHNIKI KONDENSACYJNEJ W KOTLE OLEJOWYM O L E J O W Y K O C I O Ł K O N D E N S A C Y J N Y OSZCZĘDNOŚĆ DZIĘKI EFEKTYWNEMU WYKORZYSTANIU ENERGII INNOWACJE DLA WIĘKSZEGO KOMFORTU I OCHRONY ŚRODOWISKA IDEALNE ROZWIĄZANIE DLA INSTALACJI MODERNIZOWANYCH

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ. EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny. ... lepiej z Brötje LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ

NOWOŚĆ. EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny. ... lepiej z Brötje LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny Przedsię biorstwo grupy BAXI LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny na potrzeby modernizacji i budowy nowych

Bardziej szczegółowo

Sięgnij po ciepło z natury... i wykorzystaj dotacje Gminy Wielka Nieszawka! Ochrona środowiska Gminy Wielka Nieszawka

Sięgnij po ciepło z natury... i wykorzystaj dotacje Gminy Wielka Nieszawka! Ochrona środowiska Gminy Wielka Nieszawka Sięgnij po ciepło z natury... Z inicjatywy Kazimierza Kaczmarka Wójta Gminy Wielka Nieszawka, jesienią 2013 roku rusza projekt Ochrona środowiska Gminy Wielka Nieszawka. Jego celem jest ochrona środowiska,

Bardziej szczegółowo

Powietrzne pompy ciepła do przygotowania c.w.u. Supraeco W

Powietrzne pompy ciepła do przygotowania c.w.u. Supraeco W Powietrzne pompy ciepła do przygotowania c.w.u. Supraeco W B C A + A A A ++ Pompy ciepła do c.w.u. Z nową Dyrektywą ErP wyłącznie wysokoefektywne urządzenia grzewcze! ErP 0 to ważna dyrektywa europejska

Bardziej szczegółowo

Nowa. , obniżenie zużycia energii oraz chroniące ich budżet.

Nowa. , obniżenie zużycia energii oraz chroniące ich budżet. SYSTEMY ŹRÓDŁO CIEPŁA - WODA Nowa możliwość w Wzrasta zapotrzebowanie właścicieli domów na wymianę układów grzewczych na bardziej efektywne, bardziej oszczędne pod względem kosztów i bardziej przyjazne

Bardziej szczegółowo

Działanie 4.1 Rozwój Infrastruktury do Produkcji Energii ze Źródeł Energii

Działanie 4.1 Rozwój Infrastruktury do Produkcji Energii ze Źródeł Energii Działanie 4.1 Rozwój Infrastruktury do Produkcji Energii ze Źródeł Energii -Panele fotowoltaiczne -Kolektory słoneczne -Pompy ciepła Gmina Nieborów 21-22 kwietnia 2016r. PANEL FOTOWOLTAICZNY JAK TO DZIAŁA?

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA

Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA Rozwiązanie Energooszczędne POMPY CIEPŁA Świadomość wyczerpalności kopalnych źródeł energii, a co za tym idzie wciąż wzrastające ceny paliw takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz, skłaniają ludzkość do

Bardziej szczegółowo

Systemair: Technologia EC

Systemair: Technologia EC Systemair: Technologia EC Kwestia ochrony środowiska naturalnego to dziedzina wymagająca zdecydowanych i szybkich działań. Dotyczy to zwłaszcza sektora przemysłowego współodpowiedzialnego, wraz z konsumentami

Bardziej szczegółowo

Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny GWB 15 / GWB 25 / GWB 45

Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny GWB 15 / GWB 25 / GWB 45 Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny GWB 15 / GWB 25 / GWB 45 OSZCZĘDZAJ Z PRZYJEMNOŚCIĄ ProCon :poprostu Wygoda Chcecie Państwo być na okrągło rozpieszczani przez wasze ogrzewanie przez przyjemne ciepła

Bardziej szczegółowo

Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika

Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika Instalacje solarne Kolektory słoneczne są przeznaczone do wytwarzania ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). Zapotrzebowanie

Bardziej szczegółowo

Systemy grzewcze oparte na OZE

Systemy grzewcze oparte na OZE Systemy grzewcze oparte na OZE Schematy instalacji przy wykorzystaniu OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) Dzięki systemom grzewczym Buderus, które wykorzystują darmową energią drzemiącą w naturze: w słońcu,

Bardziej szczegółowo

ATLAS D / ATLAS D CONDENS

ATLAS D / ATLAS D CONDENS ATLAS D / ATLAS D CONDENS KONWENCJONALNE / KONDENSACYJNE ŻELIWNE KOTŁY OLEJOWE ŻELIWNE KOTŁY OLEJOWE BEZ / LUB Z WBUDOWANYM PALNIKIEM MODELE BEZ / LUB ZE ZINTEGROWANYM ZASOBNIKIEM C.W.U. WYMIENNIK Z WYSOKIEJ

Bardziej szczegółowo

>> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >> Wszędzie znajdzie swoje miejsce

>> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >> Wszędzie znajdzie swoje miejsce KOTŁY KONDENSACYJNE POMPY CIEPŁA INSTALACJE SOLARNE Kaliko TERMODYNAMICZNY PODGRZEWACZ WODY STANDARD Powietrze źródłem ciepła >> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >>

Bardziej szczegółowo

Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej Porównanie kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej Udział kosztów podgrzewu CWU w zależności od typu budynku Instalacja solarna w porównaniu do innych źródeł

Bardziej szczegółowo

POMPY CIEPŁA Analiza rynku Wykres 1

POMPY CIEPŁA Analiza rynku Wykres 1 POMPY CIEPŁA Analiza rynku W Polsce dominującą rolę w produkcji energii elektrycznej odgrywa węgiel ( jego udział w globalnej wielkości mocy zainstalowanej w naszym kraju w 2005 roku wynosił 95%). Struktura

Bardziej szczegółowo

Vitodens 200 B2HB. Vitodens 200 B2HB charakterystyka urządzenia, schematy hydrauliczne. Opis procesu Lambda Pro Control.

Vitodens 200 B2HB. Vitodens 200 B2HB charakterystyka urządzenia, schematy hydrauliczne. Opis procesu Lambda Pro Control. Vitodens 200 B2HB Vitodens 200 B2HB charakterystyka urządzenia, schematy hydrauliczne. Opis procesu Lambda Pro Control. I tu wpisz temat prezentacji 28.10.2016 1 Charakterystyka urządzenia Zdobywca złotego

Bardziej szczegółowo

ITALYDESIGN. Wymień kocioł na nowszy model! nowoczesne systemy grzewcze

ITALYDESIGN. Wymień kocioł na nowszy model! nowoczesne systemy grzewcze ITALYDESIGN Wymień kocioł na nowszy model! nowoczesne systemy grzewcze Modernizacja systemu grzewczego to konieczność i przynajmniej raz na około 10-15 lat powinniśmy zadbać o wymianę kotła na nowszy model.

Bardziej szczegółowo

OPIS WYMAGAŃ TECHNICZNO UŻYTKOWYCH

OPIS WYMAGAŃ TECHNICZNO UŻYTKOWYCH Załącznik nr 1 do Rozdziału I SIWZ OPIS WYMAGAŃ TECHNICZNO UŻYTKOWYCH 1. Przedmiot realizacji: Zakup wraz z dostawą i rozładunkiem kotłów dla mieszkańców gminy Pomiechówek. 2. Przedmiot zamówienia należy

Bardziej szczegółowo

Systemy solarne Sunroof technika solarna

Systemy solarne Sunroof technika solarna Systemy solarne Sunroof technika solarna Energia z dachu Dynamiczny wzrost kosztów energii to efekt wyczerpujących się światowych zasobów gazu i ropy naftowej. Energia słoneczna jest bezpłatna, przyjazna

Bardziej szczegółowo

Innowacyjna technika grzewcza

Innowacyjna technika grzewcza Innowacyjna technika grzewcza analiza ekonomiczna 2015 pompy ciepła mikrokogeneracja kondensacja instalacje solarne fotowoltaika ogniwa paliwowe Łukasz Sajewicz Viessmann sp. z o. o. 1. Struktura zużycia

Bardziej szczegółowo

PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ

PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ podgrzewacze wody zbiorniki ze stali nierdzewnej PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ KATALOG PRODUKTÓW JESTEŚMY DUMNI ZE SWOICH PRODUKTÓW podgrzewacze wody zbiorniki ze stali nierdzewnej OD195 TERMICA

Bardziej szczegółowo

Solarne wspomaganie ogrzewania domu

Solarne wspomaganie ogrzewania domu Solarne wspomaganie ogrzewania domu Koszty ogrzewania domu stanowią największe obciążenie budżetu domowego. W zależności od standardu energetycznego budynku mogą one stanowić przeciętnie od 60 do 80% całkowitych

Bardziej szczegółowo

Działanie 4.1 Odnawialne Źródła Energii

Działanie 4.1 Odnawialne Źródła Energii Działanie 4.1 Odnawialne Źródła Energii -Panele fotowoltaiczne -Kolektory słoneczne -Pompy ciepła Gmina Łowicz 23-24 maja 2016r. PANEL FOTOWOLTAICZNY JAK TO DZIAŁA? Nasłonecznienie kwh/m 2 rok Polska :

Bardziej szczegółowo

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Krakowa na rok 2014. Złóż wniosek i wymień piec za darmo już dziś! Ciepło jest naszym żywiołem

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Krakowa na rok 2014. Złóż wniosek i wymień piec za darmo już dziś! Ciepło jest naszym żywiołem Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Krakowa na rok 2014 Złóż wniosek i wymień piec za darmo już dziś! Ciepło jest naszym żywiołem Kraków podjął walkę ze smogiem! W 2018 roku zacznie obowiązywać

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa

Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa Ogrzewanie gazem / Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa Poniższy prospekt przekaże Państwu szczegółowe informacje o technikach, które już dziś są do Państwa dyspozycji dla komfortowego wytwarzania ciepła

Bardziej szczegółowo

SKYTEH. Elektrodowe systemy grzewcze wykorzystywane są na całym świecie.

SKYTEH. Elektrodowe systemy grzewcze wykorzystywane są na całym świecie. PL SKYTEH. Firma SKYTEH powstała w 2009 r., wprowadzając na rynek polski technologię elektrodową, umożliwiającą ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą energii elektrycznej. Na skutek rosnących w bardzo

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie na każdą potrzebę. Ciepło jest naszym żywiołem. Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW. Logamax plus GB152 T

Rozwiązanie na każdą potrzebę. Ciepło jest naszym żywiołem. Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW. Logamax plus GB152 T [ Powietrze ] [ Woda ] [ Ziemia ] Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW [ Buderus ] Rozwiązanie na każdą potrzebę Logamax plus GB152 T Ciepło jest naszym żywiołem Komfortowe ogrzewanie

Bardziej szczegółowo

TopTechnika. Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

TopTechnika. Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi TopTechnika Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi Skorzystaj z 45% dotacji z NFOŚiGW na kolektory słoneczne Instalacje kolektorów słonecznych idealnie nadają się do podgrzewu ciepłej wody użytkowej

Bardziej szczegółowo

Hoval Max-3 3-ciągowy kocioł grzewczy gazowo/olejowy 192 do 3000kW

Hoval Max-3 3-ciągowy kocioł grzewczy gazowo/olejowy 192 do 3000kW Hoval Max-3 3-ciągowy kocioł grzewczy gazowo/olejowy 192 do 3000kW Ponad głowami przelatują bociany kierujące się na południe. Spójrz w górę z uśmiechem i życz im dobrego lotu. Bo cieszysz się z nadchodzących

Bardziej szczegółowo

Instalacje z kolektorami pozyskującymi energię promieniowania słonecznego (instalacje słoneczne)

Instalacje z kolektorami pozyskującymi energię promieniowania słonecznego (instalacje słoneczne) Czyste powietrze - odnawialne źródła energii (OZE) w Wyszkowie 80% dofinansowania na kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla istniejących budynków jednorodzinnych Instalacje z kolektorami

Bardziej szczegółowo

KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych

KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych Decentralne przygotowywanie świeżej, ciepłej wody użytkowej efektywne i energooszczędne ogrzewanie Niskie koszty ogrzewania dzięki

Bardziej szczegółowo

TANIE CIEPŁO Z NATURY

TANIE CIEPŁO Z NATURY POMPY CIEPŁA TANIE CIEPŁO Z NATURY Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim nadchodzi czas, w którym ponosimy dodatkowe (często bardzo wysokie) wydatki na ogrzewanie budynków. Co zrobić,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI W GMINIE ULHÓWEK

PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI W GMINIE ULHÓWEK PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI W GMINIE ULHÓWEK Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększania

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczna analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło

Ekonomiczna analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło Ekonomiczna analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło Dla budynku Centrum Leczenia Oparzeń Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa

Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa Ogrzewanie gazem / Ogrzewanie gazem zawsze czysta sprawa Poniższy prospekt przekaże Państwu szczegółowe informacje o technikach, które dziś są do Państwa dyspozycji dla komfortowego wytwarzania ciepła

Bardziej szczegółowo

Supraeco A SAO-2 ACM-solar

Supraeco A SAO-2 ACM-solar Supraeco SO2 CMsolar powietrzewoda Supraeco SO2 jest dostępna od 6 do kw mocy grzewczej. Wyróżnia się wysokim COP sięgającym nawet 5,1. Dzięki technologii inwerterowej automatycznie dostosowuje się do

Bardziej szczegółowo

Dlaczego sterowniki pogodowe calormatic?

Dlaczego sterowniki pogodowe calormatic? Sterowniki pogodowe Dlaczego sterowniki pogodowe? Bo łączą komfort i ekonomię użytkowania. Ponieważ wybiega w przyszłość. 450 Sterownik pogodowy do współpracy z kotłami wyposażonymi w złącze komunikacyjne

Bardziej szczegółowo

38-200 Jasło, ul. Floriaoska 121 Tel./fax: 13 446 39 02 www.argus.jaslo.pl. Ekologiczne i ekonomiczne aspekty zastosowania pomp ciepła

38-200 Jasło, ul. Floriaoska 121 Tel./fax: 13 446 39 02 www.argus.jaslo.pl. Ekologiczne i ekonomiczne aspekty zastosowania pomp ciepła 38-200 Jasło, ul. Floriaoska 121 Tel./fax: 13 446 39 02 www.argus.jaslo.pl Ekologiczne i ekonomiczne aspekty zastosowania pomp ciepła Plan prezentacji: Zasada działania pomp ciepła Ekologiczne aspekty

Bardziej szczegółowo

Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu

Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu Coraz częściej decydujemy się na budowę domu w standardzie energooszczędnym wyróżniający się odpowiednią izolacją ścian, przegród zewnętrznych,

Bardziej szczegółowo

Elektryczne kotły c.o.

Elektryczne kotły c.o. Elektryczne kotły c.o. Kotły elektryczne doskonale nadają się do ogrzewania budynków oddalonych od sieci gazowej oraz takich, w których nie ma możliwości podłączenia gazu. Ich instalacja wiąże się z niewielkimi

Bardziej szczegółowo

Ciesz się komfortem. W każdej chwili.

Ciesz się komfortem. W każdej chwili. ROTEX Comfort 365 Ciesz się komfortem. W każdej chwili. Zapewniamy ciepło w zimie i chłód latem. Wydajnie, ekonomicznie i przyjaźnie dla środowiska. Dzięki słońcu, powietrzu i urządzeniom marki ROTEX.

Bardziej szczegółowo

POMPY CIEPŁA ECODAN ECODAN POMPY CIEPŁA DO ZASTOSOWAŃ W NOWYCH ORAZ MODERNI- ZOWANYCH BUDYNKACH INFORMACJE DLA INWESTORÓW I FIRM REMONTOWYCH

POMPY CIEPŁA ECODAN ECODAN POMPY CIEPŁA DO ZASTOSOWAŃ W NOWYCH ORAZ MODERNI- ZOWANYCH BUDYNKACH INFORMACJE DLA INWESTORÓW I FIRM REMONTOWYCH POMPY CIEPŁA ECODAN ECODAN POMPY CIEPŁA DO ZASTOSOWAŃ W NOWYCH ORAZ MODERNI- ZOWANYCH BUDYNKACH INFORMACJE DLA INWESTORÓW I FIRM REMONTOWYCH POMPY CIEPŁA ECODAN Ecodan właściwa decyzja Niezależnie od tego,

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie: Peletami i słońcem

Ogrzewanie: Peletami i słońcem Ogrzewanie: Peletami i słońcem Autor: prof. zw. dr hab. inŝ. Włodzimierz Kotowski ( Energia Gigawat marzec 2008) Ogrzewanie drewnem nie oznacza w dzisiejszych warunkach stałego, ręcznego jego dokładania

Bardziej szczegółowo

>> skuteczna inwestycja >> istotne oszczędności. >> ochrona planety. << www.dedietrich.pl. Alezio. najtańsza metoda wykorzystania energii z powietrza

>> skuteczna inwestycja >> istotne oszczędności. >> ochrona planety. << www.dedietrich.pl. Alezio. najtańsza metoda wykorzystania energii z powietrza kotły kondensacyjne PomPy ciepła instalacje solarne Alezio P omp a ciepła P owietrze/ woda STANDARD najtańsza metoda wykorzystania energii z powietrza >> skuteczna inwestycja >> istotne oszczędności kosztów

Bardziej szczegółowo

Przy montażu należy uwzględnić wszystkie elementy krajobrazu które mogą powodować zacienienie instalacji

Przy montażu należy uwzględnić wszystkie elementy krajobrazu które mogą powodować zacienienie instalacji Czy kolektorami słonecznymi można ogrzewać dom? Sama instalacja solarna nie jest w stanie samodzielnie zapewnić ogrzewania budynku. Kolektory słoneczne, w naszej szerokości geograficznej, głównie wykorzystywane

Bardziej szczegółowo

5.5. Możliwości wpływu na zużycie energii w fazie wznoszenia

5.5. Możliwości wpływu na zużycie energii w fazie wznoszenia SPIS TREŚCI Przedmowa... 11 Podstawowe określenia... 13 Podstawowe oznaczenia... 18 1. WSTĘP... 23 1.1. Wprowadzenie... 23 1.2. Energia w obiektach budowlanych... 24 1.3. Obszary wpływu na zużycie energii

Bardziej szczegółowo

Idealny wybór przy. renowacji DAIKIN ALTHERMA SYSTEM WYSOKOTEMPERATUROWY OGRZEWANIE I CIEPŁA WODA UŻYTKOWA

Idealny wybór przy. renowacji DAIKIN ALTHERMA SYSTEM WYSOKOTEMPERATUROWY OGRZEWANIE I CIEPŁA WODA UŻYTKOWA Idealny wybór przy renowacji DAIKIN ALTHERMA SYSTEM WYSOKOTEMPERATUROWY OGRZEWANIE I CIEPŁA WODA UŻYTKOWA Doskonałe rozwiązanie 9 dla projektów renowacyjnych Wysokotemperaturowy system Daikin Altherma

Bardziej szczegółowo

IntroCondens WHBS/WHBC Gazowy, kocioł kondensacyjny NOWOŚĆ

IntroCondens WHBS/WHBC Gazowy, kocioł kondensacyjny NOWOŚĆ IntroCondens WHBS/WHBC Gazowy, kocioł kondensacyjny NOWOŚĆ BRÖTJE Pewność jest naszą mocną stroną 02 Dlaczego? Ponieważ stawiamy na rozwój i indywidualne podejście do klienta. Do każdego rodzaju energii

Bardziej szczegółowo

Opracował: Maciej Majak. czerwiec 2010 r. ETAP II - INSTALACJA KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Opracował: Maciej Majak. czerwiec 2010 r. ETAP II - INSTALACJA KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH OBLICZENIE EFEKTU EKOLOGICZNEGO W WYNIKU PLANOWANEGO ZASTOSOWANIA KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH WRAZ Z INSTALACJĄ SOLARNĄ WSPOMAGAJĄCYCH PRZYGOTOWANIE CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ W BUDYNKACH MIESZKALNYCH JEDNORODZINNYCH

Bardziej szczegółowo

skumulowana energia zobacz, poznaj, wybierz, dopasuj... print: ZO/2012/01

skumulowana energia zobacz, poznaj, wybierz, dopasuj... print: ZO/2012/01 skumulowana energia zobacz, poznaj, wybierz, dopasuj... print: ZO/2012/01 zobacz... to skumulowana energia, pochodząca z powietrza atmosferycznego. Czerpiąc z mocy natury, urządzenie gromadzi potężną ilość

Bardziej szczegółowo

Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku

Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku Układy grzewcze, gdzie konwencjonalne źródło ciepła jest wspomagane przez urządzenia korzystające z energii odnawialnej

Bardziej szczegółowo

- stosunek kosztów eksploatacji (Coraz droższe paliwa kopalne/ coraz tańsze pompy ciepła)

- stosunek kosztów eksploatacji (Coraz droższe paliwa kopalne/ coraz tańsze pompy ciepła) Czy pod względem ekonomicznym uzasadnione jest stosowanie w systemach grzewczych w Polsce sprężarkowej pompy ciepła w systemie monowalentnym czy biwalentnym? Andrzej Domian, Michał Zakrzewski Pompy ciepła,

Bardziej szczegółowo

Środowiskowa analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło

Środowiskowa analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło Środowiskowa analiza optymalizacyjno porównawcza możliwości wykorzystania systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło Dla budynku Centrum Leczenia Oparzeń Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Bardziej szczegółowo

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W POWIECIE PRZYSUSKIM projekt planowany do realizacji w ramach Działania 4.1: Odnawialne źródła energii Regionalnego

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W POWIECIE PRZYSUSKIM projekt planowany do realizacji w ramach Działania 4.1: Odnawialne źródła energii Regionalnego ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W POWIECIE PRZYSUSKIM projekt planowany do realizacji w ramach Działania 4.1: Odnawialne źródła energii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Bardziej szczegółowo

Wszystkie rozwiązanie techniczne jakie znalazły zastosowanie w Avio kw zostały wykorzystane również w tej grupie urządzeń.

Wszystkie rozwiązanie techniczne jakie znalazły zastosowanie w Avio kw zostały wykorzystane również w tej grupie urządzeń. ZEUS 24 kw W ciągu ponad czterdziestoletniej produkcji gazowych kotłów grzewczych Immergas za cel nadrzędny stawiał sobie zapewnienie komfortu ciepłej wody użytkowej. Nie zapomnieliśmy o tym i w tym przypadku.

Bardziej szczegółowo

Konferencja Podsumowująca projekt Energetyczny Portal Innowacyjny Cz-Pl (EPI)

Konferencja Podsumowująca projekt Energetyczny Portal Innowacyjny Cz-Pl (EPI) Konferencja Podsumowująca projekt Energetyczny Portal Innowacyjny Cz-Pl (EPI) Wrocław, 21 październik 2014 Podstawowe definicje System ogrzewczego na c.o. i c.w.u. to system lub systemy techniczne zapewniający

Bardziej szczegółowo

RUUKKI RUUKKI SYSTEMY SOLARNE

RUUKKI RUUKKI SYSTEMY SOLARNE RUUKKI SYSTEMY SOLARNE RUUKKI SYSTEMY SOLARNE 2 Ruukki systemy solarne Skorzystaj z darmowego źródła energii Energia słoneczna Rosnące ceny energii, świadomość ekologiczna i coraz surowsze przepisy to

Bardziej szczegółowo

Integracja PV z innymi systemami dom plus energetyczny

Integracja PV z innymi systemami dom plus energetyczny Bielsko Biała, 25.09.2015 Łukasz Sajewicz 2015 Viessmann Werke Integracja PV z innymi systemami dom plus energetyczny Integracja PV z innymi systemami dom plus energetyczny Fakty dotyczące instalacji PV

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym Ogrzewanie olejem opałowym /3 Kondensacyjne ogrzewanie olejowe efektywna, mająca przed sobą pewną przyszłość technologia o sprawności 103% Na kolejnych stronach przedstawimy Państwu kompleksową informację

Bardziej szczegółowo

Zestaw fotowoltaiczny on-grid (podłączony do sieci)

Zestaw fotowoltaiczny on-grid (podłączony do sieci) Zestaw fotowoltaiczny on-grid (podłączony do sieci) Oferujemy zestawy fotowoltaiczne w skład których wchodzą: moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne lub monokrystaliczne, inwerter, system montażowy, okablowanie,

Bardziej szczegółowo

Ankieta do opracowania "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna"

Ankieta do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna Ankieta do opracowania "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna" I. CZĘŚĆ INFORMACYJNA Nazwa firmy Adres Rodzaj działalności Branża Osoba kontaktowa/telefon II. Budynki biurowe

Bardziej szczegółowo

Zwiększenie Wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii

Zwiększenie Wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii Zwiększenie Wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii Poddziałanie 4.1.1: Rozwój Infrastruktury Produkcji Energii ze Źródeł Odnawialnych Przeznaczone środki: 35 000 000 EUR Tryb konkursowy : Podmiot odpowiedzialny

Bardziej szczegółowo

Pompa ciepła do c.w.u. Supraeco W. Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270. Junkers

Pompa ciepła do c.w.u. Supraeco W. Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270. Junkers Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270 1 Junkers Informacje ogólne: podgrzewacz pojemnościowy 270 litrów temperatury pracy: +5 C/+35 C COP = 3,5* maksymalna moc grzewcza PC: 2 kw

Bardziej szczegółowo

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA EFEKTYWNY TRANSPORT CIEPŁA ZESTAW PODŁĄCZENIOWY RAUVITHERM. Budownictwo Motoryzacja Przemysł.

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA EFEKTYWNY TRANSPORT CIEPŁA ZESTAW PODŁĄCZENIOWY RAUVITHERM. Budownictwo Motoryzacja Przemysł. EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA EFEKTYWNY TRANSPORT CIEPŁA ZESTAW PODŁĄCZENIOWY RAUVITHERM www.rehau.pl Budownictwo Motoryzacja Przemysł SYSTEM TRANSPORTU CIEPŁA REHAU EFEKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA I OCHRONA ŚRODOWISKA

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA OGÓLNA OZE

PREZENTACJA OGÓLNA OZE REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO NA LATA 2014 2020 OŚ PRIORYTETOWA III. CZYSTA ENERGIA DZIAŁANIE 3.1 ROZWÓJ OZE WSPARCIE ENERGETYKI ROZPROSZONEJ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW GMINY DUKLA PREZENTACJA

Bardziej szczegółowo

Z najlepszej firmy. S3 Turbo: Wysokiej jakości technologia w cenie klasy średniej

Z najlepszej firmy. S3 Turbo: Wysokiej jakości technologia w cenie klasy średniej www.froeling.com Z najlepszej firmy Firma Fröling od niemal pięciu dziesięcioleci zajmuje się wydajnym wykorzystaniem drewna jako nośnika energii. Dziś nazwa Fröling kojarzy się z nowoczesną techniką opalania

Bardziej szczegółowo

Viessmann. Efekt ekologiczny. Dom jednorodzinny Kosmonałty 3a 52-300 Wołów. Janina Nowicka Kosmonałty 3a 52-300 Wołów

Viessmann. Efekt ekologiczny. Dom jednorodzinny Kosmonałty 3a 52-300 Wołów. Janina Nowicka Kosmonałty 3a 52-300 Wołów Viessmann Biuro: Karkonowska 1, 50-100 Wrocław, tel./fa.:13o41o4[p1o3, e-mail:a,'a,wd[l,qw[dq][wd, www.cieplej.pl Efekt ekologiczny Obiekt: Inwestor: Wykonawca: Dom jednorodzinny Kosmonałty 3a 5-300 Wołów

Bardziej szczegółowo

Kamień milowy techniki grzewczej wyjątkowo efektywny i trwały wymiennik Inox-Radial, z wysokiej jakości stali szlachetnej.

Kamień milowy techniki grzewczej wyjątkowo efektywny i trwały wymiennik Inox-Radial, z wysokiej jakości stali szlachetnej. Kamień milowy techniki grzewczej wyjątkowo efektywny i trwały wymiennik Inox-Radial, z wysokiej jakości stali szlachetnej. Gazowa technika kondensacyjna 14/15 VITOCROSSAL VITODENS Mogą Państwo długo zastanawiać

Bardziej szczegółowo

Kocioł na pelet BIAWAR PELLUX 200 Touch 20 kw

Kocioł na pelet BIAWAR PELLUX 200 Touch 20 kw Informacje o produkcie Utworzono 25-01-2017 Kocioł na pelet BIAWAR PELLUX 200 Touch 20 kw Cena : Oferta informacyjna Nr katalogowy : BIAWAR_PELLUX_200_TOUCH_20KW Producent : Biawar Pellux Dostępność :

Bardziej szczegółowo

Kocioł na pelet KOSTRZEWA Pellets kw

Kocioł na pelet KOSTRZEWA Pellets kw Kocioł na pelet KOSTRZEWA Pellets 100 16 kw Cena : 9.700,00 zł Nr katalogowy : KOS_P100_16KW Producent : Kostrzewa Dostępność : Dostępny do tygodnia Stan magazynowy : niski Średnia ocena : brak recenzji

Bardziej szczegółowo

c kocioł sklep rado KOTŁY GAZOWE O MOCY KW > NOWOŚĆ!! Vaillant VUW 240/5-3+montaż gratis

c kocioł sklep rado KOTŁY GAZOWE O MOCY KW > NOWOŚĆ!! Vaillant VUW 240/5-3+montaż gratis KOTŁY GAZOWE O MOCY 20-40 KW > Model : 0010016513 Producent : Vaillant Opis pełny Producent: Vaillant Gwarancja: 2 LATA Pakowanie: oryginalne opakowanie producenta ( karton + styropiany zabezpieczające)

Bardziej szczegółowo