WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 14

Download "WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 14"

1 ISSN X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 14 Sobota, 22 listopada 1997 r Nr Nr

2 Przedmioty wystawione na aukcj b dà udost pnione do oglàdania z chwilà wydania katalogu aukcyjnego w biurze spó ki przy ulicy Ho ej 43/49 w Warszawie od 10 do 21 listopada 1997 w godzinach od do oraz wyjàtkowo dla osób spoza Warszawy w dniu aukcji t.j. 22 listopada 1997 r. od godziny 8.00 w W gierskim Instytucie Kultury przy ulicy Marsza kowskiej 80 w Warszawie. Tabela stanów zachowania Polska Niemcy Wielka Brytania St. Lustrz. Polierte Platte (PP) Proof I Stempelglanz (Stgl) Uncirculated (Unc) II Vorzüglich (Vzgl) Extremely Fine (EF) III Sehr Schön (SS) Very Fine (VF) IV Schön (S) Fine (F) V Sehr Gut Very Good (VG) Opis przedmiotów, wycena i uk ad katalogu: Robert Buczak, Ryszard Kondrat, Jan W c awski i Krystyna Zieliƒska Zdj cia monet wykona Kazimierz Ba akier Sk ad komputerowy: Marek Kondrat i Daniel Maksymiuk Zapraszamy na kolejnà Profesjonalnà Gie d Numizmatycznà, która odb dzie si w niedziel 23 listopada 1997 w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokszta càcego im. Klementyny Hoffmanowej ul. Emilii Plater 29 w godzinach od 9.30 do Wystawców prosimy o wczeêniejszà rezerwacj stolików. Kolejna 15 aukcja odb dzie si 23 maja 1998 r. Przedmioty na aukcj przyjmujemy stale w biurze spó ki ul. Ho a 43/49, Warszawa, w terminie do 14 lutego 1998 r. JesteÊmy obecni na wszystkich wi kszych gie dach kolekcjonerskich w Polsce, gdzie równie mo na przekazaç nam przedmioty na aukcj. Wszelkie prawa zastrze one

3 REGULAMIN AUKCJI Warszawskiego Centrum Numizmatycznego 1. Aukcja odbywa si na zlecenie i rachunek w aêcicieli i w imieniu licytujàcych. 2. Warunkiem uczestniczenia w aukcji jest posiadanie katalogu oraz wykupienie numeru licytacyjnego stanowiàcego wadium. WCN mo e odstàpiç od àdania wp acenia wadium. 3. Fakt przystàpienia do licytacji jest równoznaczny z akceptacjà niniejszego regulaminu. 4. Opisy w katalogu sà podane w dobrej wierze a autentycznoêç przedmiotów jest zagwarantowana chyba, e stwierdzono i jest inaczej. 5. Ceny w katalogu sà cenami szacunkowymi a licytacja b dzie si zaczynaç o 20% ni ej. 6. Udzia w aukcji mo na braç równie poprzez z o enie pisemnej oferty w WCN przes anej wraz z kopià dowodu wp aty wadium w wysokoêci 25% ceny szacunkowej, dokonanej na konto WCN. 7. Uczestniczàcy w aukcji jest zobowiàzany po wygraniu przetargu op aciç wylicytowany przedmiot w z otych obiegowych lub czekiem potwierdzonym z gwarancjà zap aty. Klienci znani WCN mogà dokonaç op aty w terminie 3 dni od daty zakoƒczenia aukcji. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje, e WCN b dzie pobieraç odsetki za ka dy dzieƒ zw oki 8. Uczestniczàcy w aukcji b dà traktowani tak jakby widzieli i studiowali stan przedmiotów. Wszelkie zastrze enia dotyczàce okreêleƒ podanych w katalogu mogà byç przyjmowane przez WCN wy àcznie na piêmie w dniach przeznaczonych na oglàdanie przedmiotów. Z chwilà rozpocz cia aukcji reklamacje nie b dà przez WCN uwzgl dniane. 9. Miejscem rozstrzygania wszelkich sporów jest Sàd Rejonowy dla miasta st. Warszawy. 10. Aukcj prowadzi licytator w/g nast pujàcych stopni przebicia: do 50 z o 2 z 50 z 200 z o 5 z 200 z 500 z o 10 z 500 z z o 20 z od z o 50 z Zakoƒczenie licytacji nast puje po trzykrotnym wywo aniu ceny i jej przybiciu. Do wylicytowanej ceny WCN dolicza 7% op aty aukcyjnej. W kwestiach wàtpliwych licytator ma prawo jeszcze raz wywo aç cen. 11. Przedmioty wyprodukowane przed 9 maja 1945 roku mogà byç wywiezione za granic po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Kultury i Sztuki. 12. Nr konta WCN- PBK SA IX O/Warszawa

4 TERMS OF AUCTION Warsaw Numismatic Centre 1. The auction is conducted on order and for the account of the proprietors and on the behalf of the bidders. 2. Only persons interested in the auction who are in the possession of the catalogue and who payed the registration card, that constitues a deposit, will be admitted. WCN can abandon requirements of deposit payment. 3. Bidding in the auction constitutes full acceptance by the bidder of the foregoing terms of sale. 4. The descriptions in the catalogue are set out in all good faith and authenticity of items is guaranted, if not otherwise stated. 5. Catalogue prices are our estimates, we shall start bidding at prices 20% lower. 6. Written orders are accepted on the condition of paying the deposit of 25% of estimates on the account of WCN. 7. The successful bidders present at the auction are obliged to make their payment immediately in current Polish zlotys or by the secured cheque. Purchaser known to WCN are due to make payment within 3 day after the end of the auction. Payment received after this date will be charged for every day of delay. 8. Bidders will be considerate as having seen the items. Any complains concerning the description of the items will be accepted by WCN only in writing during public viewing of items. 9. The District Court in Warsaw has jurisdiction in the case of any claims. 10. The auctioneer will apply the following bidding procedure: for bids up to 50 z by 2 z 50 z 200 z by 5 z 200 z 500 z by 10 z 500 z z by 20 z above z by 50 z An item will be knocked down after the highest bid has been called out three times. A charge of 7%, payable by the purchaser, will be added on the knock-down price. In the case of any doubts on knocking-down, the item will be called down once more. 11. Items produced before 9th May 1945 can be exported only after obtaining the permission of the Ministry of Culture and Art. 12. Only the Polish text has legal force; this free translation is included only for guidance.

5 GRECJA *1. Olbia -bràz I po owa V w. pne, Aw: G owa Gorgony na wprost, nad nià kulki, Rw: Ko o z czteroma szprychami i napis: APIX, Dittrich 12, 29 mm, g. I 400-z *2. Olbia- bràz pne, Aw: G owa Apollina w prawo i napis: OΛΒΙΟΠΟΛЄΙ, Rw: Orze na delfinie w prawo i napis: IЄPΘЄΟ (imi urz dnika), Dittrich 96, 23.5 mm, 9.53 g. II 100-z *3. Pantikapea, bràz IV-III w. pne, Aw: G owa Pana w prawo, Rw: Przednia cz Êç gryfona w lewo i napis: ΠΑΝ.. niêej jesiotr, BMC 20, 21 mm, 6.38 g., patyna II 120-z *4. Phanagoria (g ówne miasto azjatyckiego Bosporu), bràz, Aw: G owa Artemis w prawo, Rw: uk i ko czan, 24 mm, g. II 120-z *5. Bospor, bràz, Rhyskouporis V, Aw: Popiersie z d ugimi w osami w prawo i napis, Rw: Popiersie w prawo, przed nim figurka, 19 mm, 7.04 g. II 80-z *6. Istros- srebrny stater IV pne, Aw: Dwie g owy m skie na wprost, obok siebie obrócone, Rw: Orze morski na delfinie; u góry napis: ΙΣΤΡΙΗ, 4.98 g. III 150-z *7. Istros, 3/4 obola, Aw: Dwie obrócone g owy m skie, Rw: Orze morski na delfinie, 0.52 g. II 120-z 8. Messembria (kolonia Megary)- trihemiobol (diobol) pne, Aw: He m koryncki na wprost, Rw: META w kole radialnym, Sear 1673, BMC 3.2, 1.24 g. II- 150-z *9. Macedonia- Aleksander III pne, z oty stater, Aw: G owa Ateny w he mie korynckim w prawo, Rw: Nike stojàca w lewo, z lewej piorun, z prawej napis: ΑΛΕΞΑ ΡΟΥ, Le Rider Pl.92.18, 8.46 g. II z *10. Macedonia- Aleksander III pne, drachma, Aw: G owa Aleksandra w skórze lwa w prawo, Rw: Zeus z or em w d oni i ber em w drugiej siedzàcy w lewo, z prawej napis: ΑΛΕΞΑ ΡΟΥ, Sear 6730, 4.23 g. II- 100-z *11. Egipt- Ptolemeusz V Epiphanes pne, z ota oktodrachma, mennica Paphos, Aw: Popiersie Arsinoe II z woalkà, Rw: Podwójny róg obfitoêci i napis: ΑΡΣΙΝΟΗΣ ΦΙΛΑ ΕΛΦΟΥ Sear 7854, Svoronos 1319, g. II z *12. Rodos- diobol pne, Aw: G owa Heliosa na wprost, Rw: Ró a i napis: ΓΟΡΓΟ...na dole ΡΦ, Sear 5055, 1.00 g. II- 150-z REPUBLIKA RZYMSKA *13. denar, pne, Aw: G owa Romy, za nià X, ni ej napis ROMA, Rw: Roma siedzàca w prawo na tarczach, Wilczyca i Bliêni ta; po bokach dwa ptaki, Sear 176, Syd.530, Craw.287/1 II- 120-z CESARSTWO RZYMSKIE August 27 pne-14 ne *14. as, Aw: G owa w lewo i napis: DIVVS AVGVSTVS PATER, Rw: O tarz; poni ej napis: PROVIDENT; po bokach SC, Coh.228, Sear 524 III 150-z Wespazjan *15. as, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis:...avg COS III, Rw: Du y o tarz, poni ej napis: PROVIDEN.., po bokach SC, Coh.396, g., adna patyna III+ 150-z 5

6 Nerwa *16. denar, Aw: Popiersie cesarza w wieƒcu w prawo i napis: IMP NERVA CAES AVG PM TR POT, Rw: Przybory sakralne i napis: COS III PATER PA.., Sear 48, RIC 24 III 150-z Trajan *17. denar, Aw: G owa w wieƒcu w prawo i napis: IMP CAES NERVA TRAIAN AVG GERM, Rw: Westa w woalu siedzàca w lewo z paterà i pochodnià, Sear 288, RIC 21 III 125-z *18. dupondius, Aw: Popiersie w koronie radialnej w prawo i napis: IMP CAES TRAIAN AVG GERM, Rw: Abudancja siedzàca na krzeêle z dwóch rogów obfitoêci i napis: TR POT, w odcinku SC, Sear 1017, Coh.639 II- 150-z Sabina- ona cesarza Hadriana *19. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: SABINA AVGVSTA, Rw: Wenus stojàca w prawo i napis: VENERI GENETRICI, Sear 73, RIC 396 III 100-z Marek Aureliusz *20. denar ( ), Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym w prawo i napis: M ANTONINVS AVG ARM PARTHMAX, Rw: Stojàca Pax z ga àzkà i rogiem obfitoêci i napis w otoku: TR P XX IMP IIII COS III, Sear - II+ 150-z Clodius Albinus *21. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: D CLOD...ALBIN CAES.., Rw: Eskulap w lewo i napis: COS II, Sear 9, RIC 2 III 400-z Septymiusz Sewer *22. denar, Aw: G owa w wieƒcu w prawo i napis: L SEPT SEV P...IMP VIII, Rw: Fortuna z rogiem obfitoêci przy o tarzu i napis: FORT RED..., Sear 168c, RIC 479B II 100-z Julia Domna- ona Septymiusza Sewera *23. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: IVLIA AVGVSTA, Rw: Stojàca Hilaritas z liêciem palmowym, rogiem obfitoêci i napis: HILARITAS, Sear 72, RIC S556 i S639 II 125-z Karakalla *24. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis: ANTONINVS PIVS AVG, Rw: Stojàcy Mars w stroju wojskowym i napis: PONTIF TR P VIIII COSII, Sear 421, RIC 81 II+ 125-z *25. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu i napis: ANTONINVS PIVS AVG, Rw: Concordia siedzàca w lewo na tronie z paterà i rogiem obfitoêci oraz napis wokó : PONTIF TR P XII COSIII, Sear 465, RIC 111 III 125-z *26. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis: ANTONINVS PIVS AVG BRIT, Rw: Prowidencja stojàca w lewo z laskà i ber em, napis w otoku: PROVIDENTIAE DEORVM, Sear 529, RIC 227 II- 100-z Plautilla- ona Karakalli *27. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: PLAVTILLA AVGVSTA, Rw: Wenus pó naga w lewo z jab kiem i palmà; obok Kupidyn, Sear 25, RIC 369 III+ 125-z Elagabal *28. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu i napis: IMP ANTONINVS AVG, Rw: Prowidencja stojàca w lewo z rogiem obfitoêci w r ku i globem u stóp; wokó napis: PROVID DEORVM, Sear 243, RIC 129 II 125-z Julia Maesa- babka Elagabala *29. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: IVLIA MAESA AVG, Rw: Pudicitia siedzàca w lewo i napis: PVDICITIA, Sear 36, RIC 268 II+ 150-z 6

7 Julia Soemias- matka Elagabala *30. denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: IVLIA SOAEMIAS AVG, Rw: Wenus siedzàca na tronie w lewo i napis: VENVS CAELESTIS, Sear 14, RIC 243 II+ 150-z Aleksander Sewer *31. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis: IMP C M AVR SEV ALEXAND AVG, Rw: Nagi Mars kroczàcy w prawo i napis: PM TR PIIII COS PP, Sear 260, RIC 45 II 125-z *32. denar ( ), Aw: Popiersie w wieƒcu i napis: IMP C M AVR SEV ALEXAND AVG, Rw: Aleksander sk adajàcy ofiar na o tarzu i napis: PM TR PVI COSIIPP, Sear 357, RIC 81 II 100-z Maksymin I *33. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis: IMP MAXIMINVS PIVS AVG, Rw: Prowidencja z globem i rogiem obfitoêci i napis: PROVIDENTIA AVG, Sear 77, RIC 13 II 125-z Gordian III *34. denar, Aw: Popiersie w wieƒcu w prawo i napis: IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG, Rw: Diana z p onàcà pochodnià i napis: DIANA LVCIFERA, Sear 69, RIC 127 II 125-z *35. antoninian, Aw: Popiersie w koronie radialnej i napis: IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG, Rw: Gordian w stroju wojskowym stojàcy w prawo i napis: PM TRPV COSII PP, Sear 266, RIC 93 II+ 100-z *36. Odessos, AE-26, Aw: Popiersia Gordiana i Sarapisa zwrócone do siebie i napis: ΑVΤΚ Μ ΑΝΤ ΓΟΡ ΙΑΝΟC, Rw: Salus stojàca w prawo i napis: Ο ΗCCΕΙΤΩΝ, BMC-, 26.5 mm, g. patyna II 200-z *37. Odessos, AE-26, Aw: Popiersie w prawo i napis: Μ ΑΝΤ ΓΟΡ ΙΑΝΟC, Rw: Concordia stojàca w lewo nad p onàcym o tarzem z paterà i rogiem obfitoêci, oraz napis: Ο ΗCC,BMC 20, 26 mm, patyna II 250-z Filip I *38. antoninian, Aw: Popiersie w koronie radialnej w prawo i napis: IMP M IVL PHILIPPVS AVG, Rw: Felicitas z kaduceuszem i rogiem obfitoêci stojàca w lewo oraz napis wokó : PM TRP III COS PP, Sear 130, RIC 75A II+ 100-z Herennia Etruscilla- ona Trajana Decjusza 39. AE-27, Aw: Popiersie w prawo i napis: HER ETRVSCILLA AVG, Rw: Dacja trzymajàca ga àzk i sztandar; u stóp orze i lew, w otoku napis: PROVINCIA DACIA, w odcinku data ANIIII, Sear 4219 III- 100-z Walerian I *40. antoninian, Aw: Popiersie w koronie radialnej i napis:...c P LIC VALERIANVS PF AVG, Rw: Stojàcy Sol w lewo i napis: ORIENS AVGG, Sear 135, RIC 106 III 100-z Galien *41. antoninian, Aw: Popiersie w koronie radialnej w prawo i napis: IMP C P LIC GALLIENVS AVG, Rw: Nagi Jowisz z ber em i p aszczem na ramieniu i piorunem w d oni oraz napis: IOVI CONSERVA, Sear 351, RIC 143 III+ 75-z Dioklecjan *42. Egipt- tetradrachma, Aw: Popiersie w prawo i napis: ΑΚΓΟΥA ΙΟΚΛΗΟC CEΒ, Rw: Tyche stojàca w lewo ze sterem, rogiem obfitoêci; w polu C, Forschner 1259 II 60-z 7

8 aw aw Maksymian Herkuliusz *43. Egipt- tetradrachma (292-93), Aw: Popiersie w prawo i napis: ΜAΧΙΜΙΑΗΟC CEΒ, Rw: Orze z wieƒcem w dziobie; po bokach litery L H (rok VIII), Forschner 1320 II 60-z Galeriusz *44. follis- Tessaloniki, Aw: Popiersie w prawo i napis: GAL MAXIMIANVS PF AVG, Rw: Geniusz stojàcy w lewo i napis: GENIO AVGVSTI; w odcinku SMTS, Sear 3719, RIC 40a II 75-z Licyniusz I follis- Antiochia, Aw: Popiersie w prawo i napis:...lic LICINIVS PF AVG, Rw: Stojàcy Jowisz z Wiktorià i or em u stóp i napis: IOVI CONSERVATORI AVGG CNN, w odcinku ANT, Sear 3799, Coh.126, razem 2 sztuki; ciekawy zestaw dwóch monet z identycznym awersem i rewersami z odmiennych warsztatów; adny stan zachowania i pi kna patyna II/III 90-z *46. follis, Aw: Popiersie i napis: IMP C VAL LICIN LICINIVS PF AVG, Rw: Stojàcy Zeus z ber em, Wiktorià i or em u stóp; napis: IOVI CONSERVATORI, Coh.74 II- 40-z 47. follis- Aleksandria, Aw: G owa w prawo i napis: IMP C VAL LICIN LICINIVS PF AVG, Rw: Jupiter z Wiktorià w d oni; u stóp orze, napis: IOVI COSERVATORI AVG; w odcinku ALE, Coh.74 II+ 60-z Maksymin II *48. follis- Antiochia, Aw: G owa w prawo i napis: IMP C GAL MAXIMINVS PF AVG, Rw: Geniusz stojàcy w lewo z g owà Sarapisa i rogiem obfitoêci i napis wokó : GENIO AVGVSTI; w odcinku ANT, Sear 3764, RIC 1496 II 60-z BIZANCJUM Konstantyn X Dukas *49. AV histamenon nomisma, Aw: Konstantyn stojàcy z lambarum i globem w d oni, w otoku napis:+κων ΒΑC...Rw: Chrystus siedzàcy na wprost na tronie i napis:...rex REGNAT..., Sear 1847, Ratto 2010, 3,59 g. III 300-z *50. AV histamenon nomisma, Aw: Konstantyn stojàcy z lambarum i globem z krzyêem w d oniach i napis: +ΚωΝ ΒΑC..., Rw: Chrystus siedzàcy na tronie i napis:..rex.., Sear 1847, Ratto 2010, 2.81 g. III 300-z *51. AV histamenon nomisma, Aw: Konstantyn stojàcy z lambarum i globem i napis: ΚωΝ ΒΑC.. ΟVΚΑC..um i, Rw: Chrystus siedzàcy na tronie i napis: IHS XIS RG.., Ratto 2010, 2.89 g. III 300-z Roman IV, Eudoksja, Micha VII, Konstantyn i Andronik *52. AV histamenon nomisma, Aw: Trzy stojàce postacie: w Êrodku Micha, z lewej Konstantyn, z prawej Andronik, Rw: Chrystus po bokach Roman i Eudoksja, Sear 626, Boutin 626, 2.52 g. III 300-z *53. AV histamenon nomisma, Aw: Chrystus koronuje stojàcych po bokach Romana i Eudoksj i napis; PωΜΑ..,Rw: W Êrodku Micha, z lewej Konstantyn, z prawej Andronik oraz napis: ; PωΜΑΚωΝ...ΑΗ.., 4.11 g. III 300-z ÂREDNIOWIECZE ANGLIA *54. Aethelred II , denar, Aw: Popiersie w zbroi i he mie z koronà w lewo, w otoku napis: AEDELRED REX ANG, Rw: D ugi krzy dwunitkowy, w polach rozety i napis: BRVNSTAN MO PINT (Brunstan- Londyn?), North 775 II 350-z *55. Knut , denar, Aw: Popiersie w lewo z ber em i napis: CNVT REX, Rw: Krótki krzyê i napis: ECELPIHOLVN, North 790 II 300-z 8

9 *56. Edward Wyznawca , denar, Aw: Popiersie w p aszczu i koronie radialnej w lewo i napis: EDPERD R.EN, Rw: Ma y krzy yk i napis: LOHPINE ON PIH, Seaby 1173, North 816 II 350-z *57. Wilhelm Zdobywca , denar, Aw: Popiersie na wprost i napis:..lem.., Rw: Krzy, w polach kó ka z napisem PAXS, w otoku: MO COLEPINIE, North 848, dziura III- 200-z *58. Stefan , denar, Aw: Popiersie w prawo i napis: STIEF.., Rw: Krzy w rozecie i napis, North 873 (Watford type Cardiff) III 300-z *59. Henryk III , denar, Aw: G owa na wprost i napis: HENRIC..REX.., Rw: Krzy dwunitkowy, w polach ma e krzy yki i napis: IOHNER ON CAN (Canterbury), Seaby 1369, North 991 III 150-z CZECHY *60. Wac aw II , grosz praski, Aw: Korona; w otoku napisy, Rw: Lew Czeski i napisy w otoku, Kop.25.I II- 100-z *61. Jan Luksemburski , grosz praski, Aw: Korona i napisy w podwójnym otoku, Rw: Lew Czeski, w otoku napisy, Smolik 1 II 60-z NIEMCY *62. Dinant X/XI w., denar jednostronny; Krótki krzy, w polu kulki i napis: COTVDENANCO, Dbg 173 III+ 100-z *63. Mennice Dolnej aby, denar, Aw: Ma y krzy, w polach cztery kulki i nieczytelny napis, Rw: Potrójny w ze i imitacja napisu, Bonhoff 127, Dbg 129 III 100-z *64. Dortmund- Henryk IV , denar (naêladownictwo lub fa szerstwo z epoki), Aw: Popiersie króla na wprost; wokó nieczytelny napis, Rw: Krzy, w polach kulki i nieczytelny napis w otoku III 100-z *65. Dortmund- Henryk IV , denar jak wy ej III 100-z Goslar *66. denar, Aw: Krzy ; w polu ODDO, w otoku: NOMINE, D, Rw: Kapliczka i napis: DIG.. III 100-z *67. denar, Aw: Krzy, w polach ODDO i napis: DIT R.VA REX, Rw: Kapliczka; po bokach dwa kó ka i napis: ATEAHLH, Hatz typ V.1A II 100-z *68. denar, Aw: Ma y krzy ; wokó napis: DINI.., Rw: Kapliczka i napis..imp, Dbg 1330 II 100-z *69. denar nieokreêlony, Aw: Krzy szeêcioramienny, Rw: Krzy III+ 100-z NIDERLANDY *70. Deventer- Henryk II , denar, Aw: G owa z d ugi w osami w lewo i napis:.h..e..c.., Rw: Krzy równoramienny, na koƒcach litery BONA, w otoku napis: HTB.., Dbg 564, Salier 64 III 100-z *71. Deventer- biskup Bernold , denar, Aw: G owa na wprost i napis:..eps., Rw: Krzy, w polach czteru kulki i napis:..s.., Dbg 571 III+ 150-z 9

10 *72. Fryzja- margrabia Bruno III (Leeuwarden), denar, Aw: G owa króla z ber em i napis: HENRICVS REX, Rw: Napis poziomy: BRVN; w otoku: VERI.LV.., Dbg 502 II 250-z *73. Utrecht- biskup Bernold , denar, Aw: Biskup z pastora em na wprost i napis:.ixo.., Rw: Mury miejskie; nad nimi: ECT; w otku HENPI., Dbg 542 II- 200-z POLSKA Boles aw Krzywousty *74. denar, Aw: Dwie postacie z w ócznià, Rw: Krzy ; w otoku napis, Str.38, Gum.79 II- 300-z *75. denar, Aw: Walka ze smokiem, Rw: W potrójnej obwódce krzy i cztery kulki, Str.39, Gum.80 III+ 250-z W adys aw II Wygnaniec *76. denar, Aw: Ksià e z mieczem, Rw: Biskup z ksi gà i pastora em, Str.42, Gum.86 II 300-z *77. denar, Aw: Ksià e i jeniec, Rw: Orze i zajàc, Str.43, Gum.87 II- 300-z *78. denar, Aw: Ksià e i jeniec, Rw: Orze i zajàc, Str.43, Gum.87 II 350-z Boles aw K dzierzawy *79. denar, Aw: Dwaj ksià ta za sto em, Rw: Rycerz stojàcy z tarczà i choràgwià, Str.59, Gum,93 III 300-z Mieszko III Stary *80. brakteat aciƒski; Ksià e na koniu; w polu napis: MESCO, Str.103, Gum.103, wyszczerbiony III 200-z *81. brakteat hebrajski; Dwaj ksià ta z mieczem i tarczà, w polu napis hebrajski: MSZKA, Gum.114, Str.109, GumHebr.10, bardzo rzadka efektownie wybita moneta III z *82. brakteat hebrajski; Stojàcy ksià e z mieczem i w ócznià, w polu napis hebrajski: BRACHA, Gum.117, Str.111, GumHebr.220, lekko wyszczerbiony III 600-z *83. brakteat hebrajski; Postaç anio a z du ymi skrzyd ami przepasana wst gà z napisem hebrajskim: -BRACHA-, Str.118a, GumHebr.122, nieznaczny ubytek blachy na kraw dzi nie majàcy wp ywu na jego urod III 700-z Boles aw V Wysoki *84. denar, Aw: Biskup trzymajàcy ksi g i krzy, z boku litery VS, Rw: Walka rycerza z lwem, Str.46, Gum.233, Such.2 III 250-z Polska Dzielnicowa *85. Henryk I lub II , brakteat typ ratajski; G owa pod arkadami, Fbg 47, Gum.183, Str.XXI.64, bardzo rzadki II 500-z *86. Iwo Odrowà - biskup krakowski , denar, Aw: Ksià e na tronie, Rw: Nad murem mi dzy dwoma wie ami popiersie biskupa; w otoku napis: SCS VENCEZLAVS, Str.176, Gum.236 III 350-z *87. brakteat- po owa XIII w.; Âwi ty Maurycy z tarczà i mieczem, Str.XX.20b, naêladownictwo brakteatów magdeburskich; wyêmienity stan zachowania I/II 500-z Kazimierz Wielki *88. denar, Kraków, Aw: G owa w koronie i napis, Rw: Orze i napis, Gum.355 III 80-z *89. pó grosz, Kraków, Aw: Król na tronie; w otoku napis, Rw: Orze ; w otoku napis, Gum.359 III 600-z *90. pó grosz, Kraków, Aw: j.w, Rw: j.w.; odmiany w rysunku króla i znakach przestankowych, Gum.359 III- 400-z *91. pó grosz, Kraków, Aw: Król siedzàcy na niewidocznym tronie, w otoku napis, Rw: Orze ; w otoku napis, Gum.360 III 600-z *92. kwartnik ruski, Lwów, Aw: Lew i napis w otoku, Rw: Litera K pod koronà wpisana w rozet ; w otoku napis, Gum.367-, du a rzadkoêç III z 10

11 Ludwik W gierski *93. floren, mennica Buda, Aw: Âwi ty Jan Chrzciciel i napis: S.IOHANNES B, Rw: Lilia florencka i napis: LODOV-ICI REX, Gum.394 II- 900-z W adys aw Jagie o *94. pó grosz, Kraków, Aw: Korona; poni ej +; w otoku napis, Rw: Orze ; w otoku napis, Gum.415 III+ 75-z *95. pó grosz, Kraków, Aw: Korona; poni ej +, w otoku napis, Rw: Orze i napis w otoku, Gum.415 III+ 75-z *96. pó grosz, Kraków, Aw: Korona bez znaku; w otoku napis, Rw: Orze i napis w otoku, Kop.31.1.I.K.h, Gum.415 III+ 60-z *97. pó grosz, Kraków, Aw: Korona; poni ej n; w otoku napis, Rw: Orze i napis w otoku, Gum.416 III+ 75-z *98. pó grosz, Kraków, Aw: Korona; poni ej P; w otoku napis, Rw: Orze i napis w otoku, Gum.416 II- 75-z *99. pó grosz, Wschowa, Aw: Korona; poni ej F, w otoku napis, Rw: Orze i napis w otoku, Kop Iw.c -rr-, Gum.417 III+ 75-z *100. kwartnik ruski, Aw: Lew i napis w otoku: MONETA RUSSIE, Rw: Orze i napis :...RVSIE (pomylone napisy), opisana przez J. Stupnickiego " O monetach halicko-ruskich" Lwów 1865, Kop. -, Gum.420 III 350-z *101. kwartnik ruski, Aw: Lew i napis w otoku: MONETA RVSSIE+, Rw: Orze i napis w otoku: WLADISLAVS REX, Gum.421 III 250-z *102. kwartnik lwowski, Aw: Orze i napis w otoku: WLADISLAI REGIS, Rw: Lew i napis w otoku: MONETA LEMBVRD, Gum.422 III 250-z *103. kwartnik lwowski, Aw: Orze i napis w otoku: WLADISLAI REX, Rw: Lew i napis w otoku: MONETA LEMBVRD, Gum.422 III+ 250-z *104. denar, Wschowa, Aw: Podwójny krzy w tarczy; powy ej VV, Rw: Orze, Gum.410 III 80-z *105. denar, Wschowa, Aw: Podwójny krzy w tarczy, Rw: Orze, Gum.410 III+ 80-z 106. denar, Kraków, Aw: Korona, Rw: Orze, Kop.31.1, Gum.412 III 40-z *107. naêladownictwo ternara krakowskiego prawdopodobnie wykonane w Suczawie, ciekawe fa szerstwo z epoki III 80-z *108. ternar, Kraków, Aw: Tarcza z podwójnym krzy em, powy ej litera W i napis w otoku, Rw: Orze i napis w otoku, Gum.414 III 100-z Kazimierz Jagielloƒczyk *109. pó grosz, Kraków, Aw: Orze i napis w otoku, Rw: Korona a pod nià litery MK, Gum.450, rzadka moneta adnie wybita II- 250-z *110. pó grosz, Kraków, Aw: Korona; poni ej rozeta; w otoku napis, Rw: Orze ; w otoku napis, Gum.451, adnie wybity pó niejszy typ pó grosza II 50-z *111. szelàg, Gdaƒsk, Aw: Herb Gdaƒska i napis w otoku, Rw: Orze w tarczy i napis w otoku, Gum III+ 100-z *112. szelàg, Gdaƒsk, Aw i Rw jak wy ej, Gum. 458, odmiana III+ 100-z 11

12 Jan Olbracht pó grosz, Kraków, Aw: Korona i napis, Rw: Orze i napis, Kop.34.I.b, Gum.467 II 30-z Aleksander Jagielloƒczyk *114. denar, Wilno, Aw: Pogoƒ i gotycka litera A, Rw: Orze, Gum.471 II 60-z POMORZE WSCHODNIE *115. brakteat; Gryf w lewo, Kop rrr-, Dbg 55, bardzo rzadki III 150-z ÂLÑSK *116. brakteat; Mur z trzema wie ami, Fbg 916 III 200-z *117. brakteat XIII w.; Budowla, Fbg 637 III 100-z *118. brakteat; Orze heraldyczny, Fbg 805 III 200-z Ksi stwo G ogowskie *119. halerz XV w., Aw: Madonna, Rw: Orze Êlàski, Fbg 280 II 120-z Ksi stwo Jaworsko-Âwidnickie *120. kwartnik, Âwidnica, Aw: Du a litera S, Rw: Strza a z orlimi skrzyd ami i napis w otoku: VPNKL AMEB, Fbg 336 III z *121. kwartnik, Lwówek, Aw: He m i napis w otoku: +GALEA DVCVM SLESI, Rw: Orze w tarczy i napis: IVVENVM BOLKONVM, Fbg 328 III z Ksi stwo Opolskie *122. halerz brakteatowy; Pó krzy a, pó or a, Fbg 485 II 75-z *123. halerz brakteatowy; Orze, Fbg 483 II 75-z Ksi stwo Wroc awskie- Henryk I lub II *124. brakteat; Postaç z podniesionymi r kami, Fbg 73 II 500-z *125. brakteat typ ratajski; Dwie g ówki, Fbg 77, Gum.177, bardzo rzadki II 500-z ZAKON KRZY ACKI *126. brakteat; Tarcza krzy acka, w polu trzy rozety, Vossberg 9 III 75-z *127. brakteat; Tarcza krzy acka, w polu trzy kule, Vossberg 23 II- 75-z *128. brakteat; Tarcza krzy acka, powy ej kula, Vossberg 27 III+ 75-z *129. brakteat; Tarcza krzy acka, w polu bez znaków, Vossberg 29 III+ 75-z *130. brakteat; Krzy w polu; po przekàtnej gwiazda i uk, Vossberg 50 III+ 75-z *131. brakteat; Krzy, poni ej w polu dwa ma e krzy yki, Vossberg58, Neumann 10 II 75-z *132. brakteat; Wie a, poni ej krzy, Vossberg 63 II 75-z *133. brakteat; Figura w kszta cie korony z krzy em, Vossberg 88 II 75-z *134. brakteat; Kwadrat, w górnym lewym rogu dwa krzy e, na prawo gwiazdka, Vossberg 92 II 75-z Winrych von Kniprode *135. pó skojec, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza w rozecie i napis w otoku, Rw: Krzy Zakonu w rozecie i napis w otoku, Vossberg 127 III 350-z *136. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka i napis w otoku, Vossberg 151 II- 75-z *137. kwartnik, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Krzy i napis w otoku, Vossberg 132 III+ 80-z 12

13 Konrad II von Jungingen *138. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka i napis w otoku, Vossberg 453 II- 75-z Micha Kuchmeister von Sternberg *139. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka i napis w otoku, Vossberg 741 III+ 60-z *140. szelàg j.w., Vossberg 750, rzadka odmiana tarczy Wielkiego Mistrza III 75-z *141. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza z d ugim krzy em i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka z d ugim krzy em i napis w otoku, Vossberg 805 II- 75-z Pawe von Russdorf *142. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka i napis w otoku, Vossberg 845 III 60-z Jan von Tiefen *143. szelàg, Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza i napis w otoku, Rw: Tarcza krzy acka i napis w otoku, Vossberg 1117 III 75-z POLSKA Zygmunt I Stary *144. trojak 1538, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w czepcu i w koronie i napis, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Gum. 571, Kurp. 511 R1 II- 200-z *145 trojak 1539, Gdaƒsk, j.w., Gum. 572, Kurp. 522 R1. II- 250-z *146 trojak 1539, Elblàg, Aw: Napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Gum. 586, Kurp. 621 R1, Bahr III 250-z *147 trojak 1540, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w czepcu i koronie i napis, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Gum. 573, Kurp. 524 R1. II- 250-z *148 trojak 1540, Elblàg, Aw: Napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Gum. 586, Kurp. 623 R1, Bahr III+ 300-z *149 grosz bez daty, G ogów, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 474, Kurp 2 R3, H-Cz.217 R2 III 500-z *150 grosz 1506, G ogów, j.w., Gum. 474, Kurp. 4 R2, H-Cz. 218 R1. III 500-z 151 grosz 1527, Kraków, Aw: Korona i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 482, Kurp. 40 R1. II- 75-z 152 grosz 1528, Kraków, j.w., Gum. 483, Kurp. 47 R. III+ 75-z *153 grosz 1529, Kraków j.w., Gum. 484, Kurp. 49 R. II/III 100-z 154 grosz 1529, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z prawej strony) i napis, Gum. 525, Kurp. 266 R. III 60-z 155 grosz 1530, Toruƒ, Aw: j.w., Rw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z lewej strony) i napis, Gum. 525, Kurp. 274 R III+ 75-z 156 grosz 1530, Toruƒ, Aw: j.w., Rw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z prawej strony) i napis, Gum. 526, Kurp. 289 R. III 60-z 157 grosz 1532, Toruƒ, Aw: j.w., Rw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z lewej strony) i napis, Gum. 528, Kurp. 310 R. II- 75-z *158 grosz 1534, Elblàg, Aw: Orze Prus Królewskich i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Gum. 582, Kurp. 591 R, Bahr III+ 100-z 13

14 grosz 1535, Toruƒ, Aw: Popiersie w czepcu i koronie i napis, Rw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z lewej strony) i napis, Gum. 531, Kurp. 342 R. II/III 75-z *160 grosz 1535, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 562, Kurp. 459 R. II/III 100-z *161 grosz 1535, Elblàg, Aw: Orze Prus Królewskich i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Gum. 582, Kurp. 597 R, Bahr III+ 80-z *162 grosz 1536 Wilno, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, odmiana z literkà F, Gum. 517, Kurp. 212 R3, T. 7. III 200-z *163 grosz 1538, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w czepcu i koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 564, Kurp 514 R1. III 80-z *164 grosz 1539, Gdaƒsk, j.w., Gum. 565, Kurp. 482 R II- 120-z *165 grosz 1539, Elblàg, Aw: Orze Prus Królewskich i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Gum. 583, Kurp. 605 R, Bahr III+ 80-z *166 grosz 1540, Elblàg, Aw: Orze Prus Królewskich (r ka z mieczem z lewej strony) i napis, Rw: j.w., Gum. 583, Kurp. 611 R, Bahr III+ 100-z *167 grosz 1545, Kraków, Aw: Korona i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 485, Kurp. 52 R1. II- 80-z 168 grosz 1546, Kraków, Aw: Korona i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 488, Kurp. 57 R1 II 80-z *169 grosz 1547, Kraków, j.w., Gum. 491, Kurp. 64 R. II 100-z 170 pó grosz 1508, Kraków, Aw: Orze i napis, Rw: Korona i napis, Gum. 480, Kurp. 25 R. II 30-z 171 pó grosz 1509, Wilno, Aw: Pogoƒ i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 507, Kurp. 97 R. III+ 30-z 172 pó grosz 1510, Wilno, j.w., Gum. 507, Kurp 101 R. III+ 30-z 173 pó grosz 1523, Wilno, j.w., Gum. 512, Kurp. 152 R1. III+ 40-z *174 pó grosz 1526, Wilno, j.w., Gum. 512, Kurp. 160 R2. III 80-z *175 pó grosz 1528, Wilno, j.w., Gum. 512, Kurp. 169 R6, T. 25, odmiana z odwróconymi literami N na awersie. II/III 300-z *176 szelàg 1539, Gdaƒsk, Aw: Orze Prus Królewskich i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 552, Kurp. 423 R II 80-z *177 szelàg 1546, Gdaƒsk, j.w., Gum. 555, Kurp. 435 R. III+ 75-z *178 denar bez daty, Elblàg, Aw: Orze Prus Królewskich, Rw: Herb Elblàga, Gum. 579, Kurp 551 R3, Bahr II 80-z *179 denar 1546, Gdaƒsk, Aw:Orze Prus Królewskich, Rw: Herb Gdaƒska, Gum. 544, Kurp. 391 R4, T. 8. I/II 250-z Zygmunt August *180 czworak 1566, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 624, Kurp 855 R. III+ 125-z *181 czworak 1568, Wilno, j.w., Gum. 624, Kurp. 867 R. III+ 150-z 182 czworak 1568, Wilno, j.w., Gum. 624, Kurp. 869 R. III 100-z *183 czworak 1569, Wilno, j.w., Gum. 624, Kurp. 875 R. II- 150-z 14

15 *184 trojak 1557, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Gum. 646, Kurp. 958 R2. III+ 400-z *185 trojak 1562, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 619, Kurp. 812 R3, T. 18, H-Cz R2, tzw. trojak ze s abego srebra. III 700-z *186 trojak 1562, Wilno, j.w., odmiana napisu LIT / LITV, Gum. 619, Kurp. 811 R3, T. 18, H-Cz R3. tzw. trojak ze s abego srebra. III 500-z *187 trojak 1565, Wilno, Aw: Pogoƒ i napis, Rw: Napis QVI HABITAT..., Gum. 623, Kurp. 846 R3, T. 15, moneta z cytatem z psalmu zwana trojakiem szyderczym. III 700-z *188 2 grosze 1565, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 617, Kurp. 799 R3, T. 10, III+ 500-z *189 grosz na stop litewskà 1546, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 615, Kurp. 788 R2, bardzo adny stan zachowania. I- 500-z *190 grosz na stop polskà 1547, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 610, Kurp. 762 R. II 80-z *191 grosz 1556, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 642, Kurp. 943 R3, T. 4. III+ 350-z *192 grosz na stop litewskà 1559, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 615, Kurp. 794 R3, T. 12. II 450-z *193 grosz 1566, Tykocin, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 611, Kurp. 769 R4, T.12, bardzo rzadka moneta. III 300-z *194 grosz na stop polskà 1566, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 610, Kurp. 768 R. II- 80-z 195 pó grosz 1547, Wilno, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 598, Kurp. 669 R. I- 50-z 196 pó grosz 1548, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 671 R. I 60-z 197 pó grosz 1550, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 676 R. I- 50-z *198 pó grosz 1551, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 677 R1, patyna. I- 80-z *199 pó grosz 1552, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 678 R1. I- 80-z 200 pó grosz 1555, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 683 R. I 50-z 201 pó grosz 1556, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 687 R. I- 50-z 202 pó grosz 1557, Wilno, j.w., Gum. 598, Kurp. 693 R3, rzadka odmiana trójlistek rozdziela napis na rewersie. III+ 50-z *203 pó grosz 1566, Tykocin, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 607, Kurp. 753 R4, T. 12, rzadka moneta w adnym stanie zachowania. III+ 200-z 204 dwudenar 1566, Wilno, Aw: Monogram, Rw: Pogoƒ, Gum. 595, Kurp. 655 R. II- 60-z 205 dwudenar 1570, Wilno, j.w., Gum. 595, Kurp. 659 R. II- 60-z *206 denar 1554, Wilno, Aw: Orze, Rw: Pogoƒ, Gum. 592, Kurp. 641 R4, T. 8. II+ 80-z 207 denar 1556, Wilno, j.w., Gum. 592, Kurp. 643 R3, T. 6, patyna. I/II 60-z Bezkrólewie 1573 *208 denar 1573, Gdaƒsk, Aw: Orze Prus Królewskich, Rw: Herb Gdaƒska, Gum. 656, Kurp R2. II+ 250-z 15

16 Henryk III Walezy *209 podwójny sol paryski 1582, typ II (28 septembre 1577), Aw: Monogram królewski i napis, Rw: Krzy z liliami burboƒskimi i napis, Kop. 71 II 6-R-, D. 1136, C III 80-z *210 douzain 1576, Typ I (31 mai 1575), Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Krzy i napis, Kop. 62 II 2-R-, D. 1140, C III 50-z Stefan Batory *211 dukat 1581, Gdaƒsk, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz. 670 R3, Fr. 3, T. 50. III z *212 dukat 1583, Gdaƒsk, j.w., H-Cz. 710 R2, Fr. 3, T. 35. III z *213 trojak 1579, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Gum. 791, Kurp. 381 R3, moneta bardzo rzadko wyst pujàca w handlu. III z *214 trojak 1580, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 752, Kurp. 281 R1. II- 80-z *215 trojak 1580, Wilno, j.w., na awersie odmiana napisu S T P, Gum. 752, Kurp. 283 R2. II- 80-z *216 trojak 1581, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 701, Kurp. 134 R2. III+ 100-z 217 trojak 1581, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 755, Kurp. 296 R1, minimalna wada blachy. III+ 70-z *218 trojak 1581, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 812, Kurp. 439 R4, T. 12, rzadka moneta. III 300-z *219 trojak 1582, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 704, Kurp. 155 R1. III+ 80-z *220 trojak 1582, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 756, Kurp. 301 R1. II- 90-z *221 trojak 1583, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 706, Kurp. 158 R1. II- 100-z *222 trojak 1583, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 813, Kurp. 443 R1. II- 80-z *223 trojak 1584, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, odmiana z literkami GH, Gum. 709, Kurp. 175 R2. III+ 80-z *224 trojak 1584, Olkusz, j.w., odmiana bez literek GH, adna patyna, Gum. 708, Kurp. 169 R1. II- 120-z *225 trojak 1584, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, rzadka odmiana z interpunkcjà w postaci czterokropka po literze G na awersie, Gum. 711, Kurp. 178 R2. III+ 80-z 226 trojak 1584, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 761, Kurp. 309 R1. III 70-z *227 trojak 1584, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 813, Kurp. 445 R1, adna patyna. II- 75-z *228 trojak 1585, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, odmiana z literkami GH na rewersie, Gum. 713, Kurp. 184 R1. III+ 80-z 16

17 *229 trojak 1585, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 814, Kurp. 448 R. II+ 100-z *230 trojak 1586, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, odmiana z literkami NH koƒczacymi napis na awersie, Gum. 717, Kurp. 199 R1. III+ 100-z *231 trojak 1586, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 718, Kurp. 202 R2. III+ 80-z *232 trojak 1586, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, odmiana z du à g owà, Gum. 814, Kurp. 454 R. I/II 100-z *233 trojak 1586, Ryga, j.w., odmiana z ma à g owà, Gum. 814, Kurp.456 R, patyna. II+ 75-z *234 grosz 1577, Gdaƒsk, Aw: Pó postaç Chrystusa i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 775, Kurp. 343 R2, moneta wybita podczas obl enia Gdaƒska przez wojska króla Stefana Batorego. III+ 300-z *235 grosz 1577, Gdaƒsk, j.w., odmiana interpunkcji, Gum. 775, Kurp. 344 R2, minimalna wada blachy. III 250-z *236 grosz 1578, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 789, Kurp. 378 R1, minimalna wada blachy na awersie, odmiana z gwiazdkà po napisie GEDANENSIS. III+ 150-z *237 grosz 1579, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 790, Kurp. 380 R1. III+ 125-z *238 grosz 1581, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 808, Kurp. 428 R1. III 150-z *239 grosz 1582, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 809, Kurp. 431 R1. II 250-z *240 grosz 1583, Ryga, j.w., Gum. 809, Kurp. 432 R1. III+ 100-z 241 szelàg 1578, Gdaƒsk, Aw: Orze Prus Królewskich i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 787, Kurp. 372 R, lekko wyszczerbiony krà ek. III 50-z *242 szelàg 1580, Olkusz, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze a herbami Polski, Litwy i Batorych i napis, Gum.-, Kurp. -, typ szelàga dotychczas nie notowany w literaturze Unikat. III- 125-z 243 szelàg 1584, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 745, Kurp. 272 R1. III+ 35-z Zygmunt III Waza *244 dukat 1612, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz 1290, Fr. 10, minimalnie gi ty. III z *245 talar 1628, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Wielopolowa tarcza herbowa i napis, Kurp R, Dav III z *246 talar 16.., Bydgoszcz, j.w., H-Cz R3, Kurp. 1672, Dav. 4315, rzadka moneta, ewidentny brak ostatnich cyfr w dacie. III z 17

18 *247 pó talar 1631, Toruƒ, Aw: Pó postaç i napis, Rw: Herb Torunia i napis, H-Cz R4, Kurp R5, T.75. III z *248 ort 1610, Gdaƒsk, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1381, Kurp R5, T. 6. I z *249 ort 1611, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1382, Kurp R2. II+ 600-z *250 ort 1612, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1382, Kurp R2. I 800-z *251 ort 1613, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1382, Kurp R2. I- 700-z *252 ort 1614, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1382, Kurp R2. I- 800-z *253 ort 1615, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1382, Kurp R2. I- 600-z *254 ort 1616, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1384, Kurp R2. I- 600-z *255 ort 1616, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: j.w., Gum. 1384, Kurp R1. I- 500-z *256 ort 1617, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1385, Kurp R1. I- 500-z *257 ort 1618, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1386, Kurp R1. I/II 500-z *258 ort 1618, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1387, Kurp R1, odmiana bez znaku apy niedêwiedzia na tarczy. I- 500-z *259 ort 1619, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1388, Kurp R1. I/II 500-z *260 ort 1620, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1389, Kurp R3, bardzo rzadki rocznik. I- 800-z 18

19 *261 ort 1621, Bydgoszcz, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1175, Kurp R2, 16 pod popiersiem. II- 200-z *262 ort 1621, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1172, Kurp R4, bardzo rzadka odmiana bez ozdób wokó tarczy herbowej. III 500-z *263 ort 1621, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1173, Kurp III+ 100-z *264 ort 1621, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1389, Kurp R1. I/II 400-z *265 ort 1622, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1176, Kurp R. II- 100-z *266 ort 1623, Bydgoszcz, j.w., Gum. 1177, Kurp R. II+ 150-z *267 ort 1623, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1392, Kurp R. I 400-z *268 ort 1623, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1392, na awersie w epoce, o czym Êwiadzy patyna oraz pozosta oêci zielonego nalotu (moneta pochodzi ze skarbu), celowo usuni to cyfry 1-6. Prawdopodobnie powodem by a ch ç sztucznego podniesienia wartoêci monety. Cyfry 1 i 6 nie sà cz Êcià daty 1623 jak sàdzà niektórzy lecz oznaczeniem wartoêci podobnie jak np w orcie koronnym 1621 z (16) pod popiersiem, du a ciekawostka numizmatyczna. III 400-z *269 ort 1623, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1391, Kurp R1, rzadki typ orta z pe nà datà 1623 w napisie oraz z koƒcówkà daty 23 nad tarczà herbowà. I- 500-z *270 ort 1624, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1392, Kurp R. I- 300-z *271 ort 1625, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1393, Kurp R. I 400-z *272 ort 1626, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1393, Kurp R. I- 400-z *273 szóstak 1596, Malbork, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1151, Kurp R1. II 80-z 19

20 *274 szóstak 1599, Malbork, j.w., Gum. 1152, Kurp R2, adna patyna. II 150-z *275 szóstak 1599, Malbork, j.w., Gum. 1152, Kurp R2, ró nice w rysunku popiersia. II 125-z *276 szóstak 1623, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1162, Kurp R2. III+ 120-z *277 szóstak 1623, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1161, Kurp R1. III+ 120-z 278 trojak 1588, Ryga, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 1, patyna. II- 60-z *279 trojak 1588, Ryga, j.w., Kop. I 1, odmiana interpunkcji, ró nice w rysunku popiersia. II- 60-z *280 trojak 1589, Wilno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. I 1a-RR-, T. 25, bardzo rzadka moneta odmiana z h. Korczak. III 300-z *281 trojak 1589, Wilno, j.w., Kop. I 1b-RR-, T. 20, bardzo rzadka moneta odmiana z h. Leliwa. III 300-z *282 trojak 1589, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 2-R-. III+ 50-z *283 trojak 1590, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 3d-R-, Wal. XIIa-R-, rzadki. III 100-z *284 trojak 1590, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. I 2b-R-, odmiana z h. Chalecki pod popiersiem. II/III 70-z *285 trojak 1591, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. IV 1a-R-, Wal. LVIII-R-, rzadki. III+ 100-z *286 trojak 1591, Ryga, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 4. I 60-z *287 trojak 1592, Poznaƒ, Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. IX P 2-R-, Wal. IV. I 60-z 288 trojak 1592, Malbork, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XXIX 1a, Wal. LIV. I/II 60-z *289 trojak 1592, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 5. I 75-z 290 trojak 1593, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Herby i napis, Kop. I 5, adna stara patyna. I/II 70-z 291 trojak 1594, Malbork, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XXIX 3a, Wal. LIV. I- 80-z 292 trojak 1594, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 2. II 50-z 293 trojak 1594, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 7, rzadsza odmiana z napisem LIV na awersie. III 40-z 294 trojak 1595, Wschowa, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. IXWs 3a-R-, Wal. Vb, odmiana z rusztem ko o korony. III 50-z *295 trojak 1595, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XXV 1-R-, Wal. XVII. III+ 60-z *296 trojak 1595, Lublin, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, H-Cz R5, Kop. XXX-RRR-, Wal. LXXI R6, T. 30, niezmiernie rzadka moneta z h. Topór oraz datà ko o h. Wazów. III+ 500-z *297 trojak 1595, Lublin, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XXXII 1-R-, Wal. LXXII-R-. III+ 80-z 20

21 trojak 1595, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Kop. I 8, rzadsza odmiana z napisem LIV na awersie. III 50-z 299 trojak 1596, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop.XVII b-r-, Wal. XXI, patyna. II 60-z 300 trojak 1596, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XXVIII 1b, Wal. XVIII. III+ 50-z 301 trojak 1596, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 4-R-. III+ 50-z *302 trojak 1596, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. II 1a-RRR-, H-Cz R6, T. 18, Sk 2028 R6, bardzo rzadki trojak z ga àzkami obok h. Chalecki. III 400-z *303 trojak 1596, Wilno, j.w., Kop. II 1b-RR-, Sk 2033 R2, odmiana z lewkiem ko o h. Chalecki. II-200-z 304 trojak 1597, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XX 2b-R-, Wal. XXXII. I/II 60-z *305 trojak 1597, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 5-R-. III+ 80-z *306 trojak 1598, Lublin, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LIII L a-r-, Wal. LXXXVI. III+ 80-z *307 trojak 1598, Lublin, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. XLVIII L 1-R-, Wal. LXXXI. III 60-z *308 trojak 1598, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 6a-R-, T. 2, Sk 2049 R2, odmiana z g owà wo owà obok h. Chalecki. III+ 70-z *309 trojak 1598, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 6b-RRR-, Sk 2064 R6, T. 20, bardzo rzadka odmiana trojaka z h. ab dê po prawej stronie g owy wo owej. III+ 500-z 310 trojak 1600, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LIX P 1b, Wal XXIII, odmiana z literà P przy Orle, adny egzemplarz. II 60-z 311 trojak 1600, Poznaƒ, j.w., ró nice w interpunkcji. II 50-z *312 trojak 1600, Kraków, Aw: Popiersie w koronie w lewo i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LII 1b-R-, Wal. XCI. I/II 130-z *313 trojak 1601, Kraków, j.w., Kop. LII 2-R-, Wal. XCI. I/II 130-z *314 trojak 1601, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LIV K 2-R-, Wal. XCII, adna patyna. I 100-z *315 trojak 1601, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 9a-RR-, T. 15, Sk 2081 R4, odmiana z h. ab dê i literà W, patyna. III+ 400-z *316 trojak 1601, Wilno, j.w., Kop. III 9e-RR, T. 8, Sk 2104 R2, odmiana z h. ab dê i literà V. III 300-z *317 trojak 1602, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LIV K 3b-R-, Wal. XCII, I- 100-z *318 trojak 1602, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. III 10e-RRR-, T. 25, Sk 2138 R7, bardzo rzadka odmiana z literà V obok h. ab dê. III 400-z 21

22 *319 trojak 1605, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LIV K 6a-R-, Wal XCII. III+ 150-z 320 trojak 1619, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LX 3, Wal. XCVII. I-50-z *321 trojak 1619, Ryga, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. I 14-R-, T. 3, odmiana z ma à g owà. II+ 250-z *322 trojak 1619, Ryga, j.w., Kop. I 14-R-, T. 3, odmiana ze Êrednià g owà. II 250-z *323 trojak 1619, Ryga j.w., Kop. I 14-R-, T. 3, odmiana z du à g owà. II+ 250-z 324 trojak 1622, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Kop. LX 6, Wal. XCVII. II+ 30-z *325 3 krucierze 1616, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 982, Kurp. 523 R2. II-100-z *326 3 krucierze 1617, Kraków, j.w., Gum. 983, Kurp. 525 R2, odmiana z h. Sas. II-100-z krucierze 1617, Kraków, j.w., Gum. 983, Kop. 525 R2. II-100-z *328 pó torak 1614, Bydgoszcz, Orze i napis, Rw: Jab ko królewskie i napis Gum. 958, Kurp. 420 R4. III 60-z 329 pó torak 1628, Elblàg, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Jab ko królewskie i napis, Kop.I 1-R-, Bahr. 9325, Ahl. 22 R. III 50-z 330 pó torak 1630, Elblàg, j.w., Kop.I 3, Bahr. 9335, Ahl. 24. III 30-z 331 pó torak 1632, Elblàg, j.w., Kop.I 5b, Bahr. 9350, Ahl. 4a, odmiana napisu REG SVE. III 30-z 332 pó torak 1635, Elblàg, j.w., Kop.I 8-R, Bahr. 9360, Ahl. 7 XR, rocznik rzadziej spotykany w handlu. III 80-z *333 grosz 1594, Olkusz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 917, Kurp. 269 R5, T. 12, rzadka moneta ze znakami dzbanuszek, s oƒce i topór. III+ 200-z *334 grosz 1597, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 919, Kurp. 287 R5, duêa rzadkoêç. III 400-z *335 grosz 1604, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 935, Kurp. 322 R1. III+ 50-z 336 grosz 1605, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: j.w., Gum. 937, Kurp. 324 R1. III 50-z 337 grosz 1606, Kraków, j.w., Gum. 939, Kurp. 337 R. III 50-z *338 grosz 1607, Kraków, j.w., Gum. 941, Kurp. 343 R, h. Lewart w tarczy owalnej, duêe popiersie. II 75-z 339 grosz 1607, Kraków, j.w., Gum. 941, Kurp. 348 R, h. Lewart w tarczy prostokàtnej, ma e popiersie. II-50-z 340 grosz 1607, Kraków, Aw Korona i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 944, Kurp. 362 R, lekko wyszczerbiony krà ek, rzadsza odmiana z h. Lewart na awersie. III 50-z *341 grosz 1610 z omy kowà datà 1601, Wilno, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 1318, T. 10, Kurp R4 odmiana napisowa LITV na awersie. III-200-z *342 grosz 1611, Wilno, j.w., Gum. 1319, Kurp R, moneta wybita lekko uszkodzonym stemplem. II-80-z *343 grosz 1613, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 950, Kurp. 386 R3, drobna wada krà ka. II/III 70-z 344 grosz 1613, Kraków, Aw: Korona i napis, Rw: Orze i napis, Gum. 949, Kurp III+ 40-z 345 grosz 1614, Kraków, j.w., Gum. 949, Kurp. 387 R3, lekko wyszczerbiony krà ek. III+ 60-z *346 grosz 1615, Wilno, Aw Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 1321, Kurp 2093, Sk 1742 R4, rzadka, ciekawa moneta. II 200-z *347 grosz 1624, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1374, Kurp R. II+ 100-z 348 grosz 1627, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1377, Kurp R. III+ 80-z 22

23 *349 grosz 1629, Elblàg, Aw: Popiersie Gustawa Adolfa i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Kop. II 2, Ahl. 29a, Bahr. nie notowana dotychczas odmiana literowa...svec na awersie. III+ 80-z 350 szelàg 1594, Olkusz, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum.849, Kurp.111R, odmiana napisu na rewersie SOLIDV. III+ 30-z *351 szelàg 1599, Wschowa, Aw: Monogram i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 875, T. 6, hybryda wybita ró nymi stemplami, awers jak Kurp. nr 164, rewers jak Kurp. nr 165, rzadka moneta. III 70-z *352 szelàg 1601, Wschowa, Aw: Monogram i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 883, Kurp. 183 R4, T. 5. III 70-z *353 szelàg 1601, Bydgoszcz, Aw: Monogram i napis, Rw: Herby i napis, Kurp. 178 R2 odmiana z literkà B ponad cyfrà 16. III+ 100-z 354 szelàg 1605, Ryga, Aw: Monogram i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 1431, Kurp R. I 40-z 355 szelàg 1614, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1290, Kurp R, lekko uszkodzony krà ek, poza tym wyêmienity stan zachowania. I 40-z *356 szelàg 1614, Wilno, j.w., Gum 1288, Kurp 1971 R7, Kop. V 2 -RRR-, bardzo rzadki typ szelàga ze znakiem mennicy wileƒskiej strza à na koƒcu napisu na rewersie II 100-z 357 szelàg 1616, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1293, Kurp R1. II 35-z. *358 szelàg 1618, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1297, Kurp R7, Sk 1396 R6, bardzo rzadka odmiana bez herbu podskarbiego bita w krótkim okresie pomi dzy Êmiercià podskarbiego Wo owicza a nominacjà jego nast pcy podskarbiego Naruszewicza. II 100-z 359 szelàg 1618, Ryga, Aw: Monogram i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 1439, Kurp R. I 35-z 360 szelàg 1619, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1299, Kurp R. II 35-z 361 szelàg 1619, Ryga, Aw: Monogram i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 1439, Kurp I-35-z 362 szelàg 1620, Ryga, Aw: Monogram i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 1440, Kurp I-35-z 363 szelàg 1621, Ryga, Aw: Monogram i napis, Rw: Herb Rygi i napis, Gum. 1441, Kurp R1. II+ 30-z 364 szelàg 1622, Kraków, Aw: Monogram SR pod koronà, Rw: Napis, Gum. 898, Kurp II-40-z *365 szelàg 1625?, Wilno, Aw: Orze i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Kop. VIII 3-RRR-. III 120-z 366 szelàg 1626, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 1309, Kurp R. I-40-z 367 szelàg 1627, Wilno, Gum. 1310, Kurp R1. III 30-z *368 ternar 1615, Poznaƒ, Aw: Tarcze herbowe, Rw: Klucze, Gum. 1478, Kurp R4, T. 8. III+ 100-z *369 ternar 1624, ob enica, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1500, Kurp R3. III+ 120-z *370 ternar 1625, ob enica, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1502, Kurp R2. III+ 75-z *371 ternar 1626, ob enica, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1506, Kurp R3. III 70-z 372 dwudenar 1620, Wilno, Aw: Monogram, Rw: Pogoƒ, Gum. 1281, Kurp R1. I/II 80-z 373 dwudenar 1621, Wilno, j.w., Gum. 1282, Kurp R. I/II 80-z *374 denar 1605, Poznaƒ, Aw: Orze, Rw: Klucze, Gum. 1466, Kurp R5. II 100-z *375 denar 1609, Poznaƒ, j.w., Gum. 1466, Kurp R6. II 100-z *376 denar 1619, Kraków, Aw: Monogram, Rw: Tarcze herbowe, Gum. 818, Kurp. 1 R7, H-Cz R6, niezmiernie rzadka i pi kna moneta uznawana przez numizmatyków za denara, bioràc pod uwag jej mas 0,44g oraz to, êe ordynacja mennicza okreêli a mas denara na 0,373g, nie moêna wykluczyç, êe jest to ternar bez okreêlenia nomina u cyfrà.. I 250-z 23

24 W adys aw IV Waza *377 dukat 1645, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, H-Cz R5, Fr. 58 (50), minimalnie gi ty krà ek, bardzo rzadka moneta, adna stara patyna, ostatnia cyfra daty prawdopodobnie przerobiona z 3. II z *378 dukat 1648, Gdaƒsk, Aw: Popiersie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz R1, Fr. 15, minimalnie gi ty krà ek. II z *379 talar 1633, Bydgoszcz, Aw: Pó postaç i napis, Rw: Wielopolowa tarcza herbowa i napis, Kurp. 38 R, Dav III/IV 750-z *380 talar 1634, Bydgoszcz, j.w., Kurp. 53 R, Dav III z *381 talar 1637, Toruƒ, Aw: Pó postaç i napis, Rw: Wielopolowa tarcza herbowa i napis, Kurp. 286 R, Dav III z *382 talar 1638, Toruƒ, j.w., Kurp. 296 R, Dav. 4374, lekko poprawiane t o na awersie. III z *383 kopiejka, Moskwa, Aw: Rycerz na koniu, Rw: Napis, Gum. 1631, Kop. 120 II 3a-RR-. III 250-z Jan Kazimierz *384 dukat 1649, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz. 1909, Fr. 24, lekko gi ty krà ek. II/III z *385 dukat 1652, Wschowa, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, H-Cz R8, T. 450, Fr.-, lekko wyszczerbiony krà ek, moneta znana tylko ze zbioru Hutten Czapskiego gdzie trafi a ze zbioru innego znanego numizmatyka dr Kirmisa, prezentowana moneta jest prawdopodobnie drugim znanym egzemplarzem. I z *386 dukat 1660, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz R2, Fr. 24. II z 24

25 *387 dwutalar 1650, Gdaƒsk, Aw: Pó postaç i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz R4, T. 50, Dav. 4359, drobna wada krà ka, stara patyna. III z *388 gulden=28 stüberom bez daty (ok. 1640), Oldenburg. Na rewersie okràg a punca przedstawiajàca wizerunek Jana Kazimierza. Powód wybicia tej podobizny nieznany, du a ciekawostka numizmatyczna. III 600-z *389 tymf 1663, Bydgoszcz, Aw: Monogram i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1769, Kurp. 498 R3, ciekawa odmiana bez literek AT i z odwróconà literà N na rewersie. III 120-z *390 ort 1651, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1728, Kurp. 314 R4, T. 7, odmiana z cyframi 1-8 po bokach tarczy herbowej. III 350-z *391 ort 1654, Poznaƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1738, Kurp. 350 R3 odmiana napisu IOAN CASIMI DG REX PO & SVEC M D L R P. III 150-z *392 ort 1655, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1743, Kurp III 120-z *393 ort 1655, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1909, Kurp. 847 R3. II-350-z *394 ort 1655, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1944, Kurp. 995 R1. III+ 450-z *395 ort 1656, Elblàg, Aw: Popiersie Karola Gustawa w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Kop. 235 I b-rr-, Bahr. 9474, Ahl. 52-R-, rzadka. III 800-z *396 ort 1657, Elblàg, Aw: Popiersie Karola Gustawa w koronie i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Kop. 236 II 2a-RR-, Bahr. 9475, Ahl. 55, rzadka. III 700-z 25

26 *397 ort 1658, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1911, Kurp. 855 R, ostatnia cyfra daty przerobiona na stemplu z 7. II-350-z *398 ort 1659, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1945, Kurp R7, bardzo rzadka moneta. III 800-z *399 ort 1660, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1912, Kurp. 865 R2. III+ 300-z *400 ort 1660, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1945, Kurp R1. III 350-z *401 ort 1661, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1912, Kurp. 867 R. III 300-z *402 ort 1661, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1945, Kurp R1. III+ 400-z *403 ort 1662, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1913, Kurp. 870 R3, rzadsza odmiana bez herbu Lewek. II-450-z *404 ort 1662, Gdaƒsk, j.w., Gum. 1913, Kurp. 872 R, odmiana z herbem Lewek. III+ 300-z *405 ort 1662, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1945, Kurp R1, II 500-z *406 ort 1663, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Gum. 1914, Kurp. 874 R. III+ 250-z *407 ort 1663, Toruƒ, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Torunia i napis, Gum. 1946, Kurp R1,. II+ 600-z *408 ort 1664, Wilno, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 1888, Kurp. 813 R2, moneta rzadko spotykana w tym stanie zachowania. II 350-z 26

27 *409 ort 1665, Elblàg, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Elblàga i napis, Kop. 228 III 2-RRR, Kurp R5, T. 15, bardzo rzadka moneta. III 700-z *410 ort 1666, Elblàg, j.w., Kop. III 3a-RR-, Bahr. 9497, Kurp R4, T. 15, rzadka moneta, III z *411 ort 1668, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 1764, Kurp. 463 R. II-150-z 412 szóstak 1657, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1684, Kurp. 144, lekko wyszczerbiony krà ek. III+ 50-z 413 szóstak 1660, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1690, Kurp III+ 60-z 414 szóstak 1662, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1705, Kurp III 50-z *415 szóstak 1665, Wilno, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. 1886, Kurp. 800 R1. III 60-z *416 szóstak 1666, Wilno, j.w., Gum. 1887, Kurp. 803 R2, odmiana z kropkami po bokach h. Kryszpin. III+ 80-z *417 szóstak 1667, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1716, Kurp. 265 R. I-100-z *418 szóstak 1667, Bydgoszcz, j.w., Gum 1716, Kurp. 267 R1, rzadsza odmiana z kwiatkiem pomi dzy tarczami herbowymi i rozetkami po bokach korony. III+ 60-z *419 trojak 1662, Kraków, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herby i napis, Gum. 1675, Kurp. 109 R. III-200-z *420 dwugrosz 1651, Bydgoszcz, Aw: Orze, litery CG po bokach i napis, Rw: Korona i napis, Gum. 1666, Kurp. 100 R1. III+ 100-z *421 pó torak 1659, Poznaƒ, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Jab ko królewskie i napis, Gum. 1655, Kurp. 60 R6, T. 24, bardzo rzadka moneta. III 350-z *422 pó torak 1661, Poznaƒ, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Jab ko królewskie i napis, Gum 1657, Kurp. 65 R4, T. 8. III 200-z *423 szelàg 1650, Wschowa, Aw: Monogram, Rw: Napis, Gum. 1633, Kurp. 10 R2. III 200-z *424 szelàg 1661, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum R-, Kurp. -, bardzo ciekawa i bardzo rzadka odmiana z h. Gozdawa pod Pogonià, III 50-z *425 szelàg z omy kowà datà 158, Wilno, Aw: Monogram i napis, Rw: Pogoƒ i napis, Gum. -, Kurp. -, du a rzadkoêç. III 50-z Micha Korybut WiÊniowiecki *426 szelàg 1671, Toruƒ, Aw: Monogram, Rw: Napis, Gum. 1984, Kurp R2. III 250-z *427 szelàg 1672, Elblàg, Aw: Monogram, Rw: Napis, Gum. 1987, Kurp R3, Bahr III 300-z *428 szelàg 1673, Elblàg, j.w., Gum. 1987, Kurp R3, Bahr III-150-z *429 szelàg bez daty, Elblàg, j.w., Gum. 1987, Kurp R2, Bahr. 9509a, lekko p kni ty krà ek odmiana z gwiazdkà. III 150-z *430 szelàg bez daty, Elblàg, j.w. Gum. 1987, Kurp R2, Bahr. 9509, odmiana z kropkà. III 150-z 27

28 Jan III Sobieski *431 dukat 1688, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, H-Cz R2, Fr. 36. II z *432 ort 1677, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 2020, Kurp R3, odmiana z literkami MH zas oni tymi przez listki. III 200-z *433 ort 1677, Bydgoszcz, j.w., Gum. 2019, Kurp R7, rzadka odmiana z cyframi 8-1 po bokach tarczy herbowej. III 500-z *434 ort 1678, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 2023, Kurp R2 III 300-z *435 ort 1679, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 2026, Kurp R2. II-500-z *436 ort 1680, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 2028, Kurp R5, T. 6, rzadka moneta. III+ 500-z *437 ort 1684, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Gum. 2029, Kurp R2. III+ 200-z *438 fa szerstwo z epoki orta z datà 1685, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, rzadkoêç i du a ciekawostka numizmatyczna. IV 300-z *439 szóstak 1680, Kraków, Aw: Popiersie w zbroi i w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1997, Kurp R2, ciekawa odmiana z ma ymi rozetkami po bokach korony zwieƒczajàcej tarcze herbowe. III+ 60-z 440 szóstak 1681, Kraków, j.w., Gum. 2002, Kurp R6, odmiana z literkà C nad h. Leliwa. III 50-z *441 szóstak 1682, Kraków, Aw: Popiersie w p aszczu narzuconym na zbroj, w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 2003, Kurp R1. III+ 60-z *442 szóstak 1683, Bydgoszcz, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 2009, Kurp odmiana z h. Leliwa I/II 80-z 443 szóstak 1683, Bydgoszcz, j.w., Gum. 2010, Kurp. 1210, odmiana z h. Jelita, II-60-z *444 szóstak 1684, Kraków, Aw: Popiersie w p aszczu narzuconym na zbroj, w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 2014, Kurp. 1219, III 60-z *445 trojak 1684, Kraków, Aw: Popiersie w p aszczu narzuconym na zbroj, w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Gum. 1992, Kurp R2. III-100-z 28

29 August II Mocny *446 talar 1701, Drezno, Aw: Popiersie w wieƒcu laurowym i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Schnee 996, Dav III z *447 talar wikariacki 1711, Drezno, Aw: Insygnia koronacyjne i napisy, Rw: Król na koniu, Schnee 1011, Dav II z *448 talar 1725, Drezno, Aw: Popiersie w zbroi i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Schnee 1015, Dav II z *449 gulden 1697, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Merseb. 1388, Dav. 819, lekko p kni ty krà ek. II-800-z *450 gulden 1703, Drezno, j.w., Merseb. 1438, Dav III 450-z *451 1/6 talara 1711, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Merseb. 1612, Kop. 149 V 2, bardzo adny i rzadki egzemplarz ze starà patynà. I/II 700-z *452 szóstak 1702, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Kop. 302 II 1-R-, Merseb III+ 200-z *453 szóstak 1706, Lipsk, j.w., Kop. 302 II 3a-RR-, Merseb III 250-z *454 1/12 talara Lipsk, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Wieniec i napisy, Kop. 190 I L 5, Merseb II-80-z *455 dwugrosz 1727, Drezno, Aw: Napis, Rw: Cyprys i napis, Kop. 232 I-R-, Merseb. 1662, moneta by a wybita z okazji Êmierci królowej Krystyny Eberhardyny. III+ 150-z *456 grosz 1717, Drezno, Aw: Napis, Rw: aglowiec i napisy, Kop. 219 I-R-, moneta by a wybita z okazji Êmierci matki króla Anny Zofii. III+ 120-z 29

30 *457 1/24 talara 1729, Drezno, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Wieniec i napisy, Kop. 137 IV 19, Merseb. 1619, adny egzemplarz, patyna. II 80-z *458 szelàg 1715, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Kop. 313 I-RRR-, H-Cz R5, niezmiernie rzadka moneta. III 500-z August III *459 dukat wikariacki 1745, Drezno, Aw: Król na koniu i napis, Rw: Orze i napisy, Merseb. 1707, Fr. 2867(2558). II z *460 talar 1737, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Schnee 1026, Dav III 900-z *461 talar 1738, Drezno, j.w., Schnee 1028, Dav III z *462 talar 1754, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Schnee 1037, Dav. 1617, odmiana z literkà L pod popiersiem. III 800-z *463 talar 1755, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Schnee 1037, Dav. 1617, odmiana z ma ymi literkami EDC pod tarczà herbowà. III+ 900-z *464 talar 1755, Lipsk, j.w., Schnee 1037, Dav. 1617, du e popiersie króla i du e literki EDC pod tarczà herbowà. III 800-z *465 gulden 1763, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Kop. 318 I D-R-, Dav III 250-z *466 pó talar wikariacki 1741, Drezno, Aw: Król na koniu i napis, Rw: Tron i napis, Kop. 304 I 1-R-, Merseb 1698, adna patyna. III+ 600-z 30

31 * groszy (z otówka) 1762, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Kop. 353 I 1a-R-, Merseb II/III 500-z * groszy (z otówka) 1763, Gdaƒsk, j.w., Kop. 353 I 2a-R-. II 600-z *469 dwuz otówka (8 groszy) 1753, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 332 I 1c-R-, Merseb II+ 400-z *470 dwuz otówka (8 groszy) 1753, Lipsk, j.w., Kop. 332 I 1c-R-, Merseb. 1778, s abo odbita, odmiana z du ym popiersiem króla. II- 150-z *471 tymf 1753, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 329 I 2a. III+ 180-z *472 ort 1754, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 330 II 2, Merseb II 200-z *473 ort 1754, Lipsk, j.w., Kop. 330 II 2, Merseb. 1781, odmiana z du ym popiersiem króla. II- 200-z *474 ort 1755, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 330 II 3b, Merseb II/III 150-z *475 ort 1756, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 330 II 4b, Merseb II+ 250-z *476 ort 1756, Lipsk, j.w., Kop. 330 II 4b, Merseb. 1782, odmiana z du ym popiersiem króla i ma ymi literkami E 18 C pod tarczà. II+ 250-z *477 ort 1760, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Kop. 352 I 3a-R-, Merseb II- 250-z 478 szóstak 1754, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 360 II 2, Merseb III+ 60-z *479 szóstak 1756, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 328 II 4-R-, Merseb II- 100-z 480 szóstak 1756, Lipsk, j.w., Kop. 328 II 4-R-, Merseb 1785, ró nice w kszta cie tarczy herbowej. III 60-z *481 szóstak 1760, Gdaƒsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Kop. 351 II 1a-R-, Merseb III+ 150-z 31

32 *482 szóstak 1761, Gdaƒsk, j.w., Kop. 351 II 2a-R-, Merseb III+ 100-z *483 szóstak 1763, Gdaƒsk, j.w., Kop. 351 II 4a-R-, Merseb II- 150-z *484 trojak (1/2 szóstaka) 1753, Lipsk, Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 325 I-R-, Merseb. 1786, rzadka moneta. II 350-z *485 trojak 1754, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 326 II 2b-RR-. III+ 200-z *486 trojak 1758, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Kop. 349 I 2a-R-, Merseb II- 200-z *487 dwugroszówka wikariacka 1741, Drezno, Aw: Król na koniu i napis, Tron i napis, Kop. 303 I 1-R-, Merseb III 150-z *488 pó torak 1755, Lipsk, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 324 II 1-R-, Merseb. 1789, rzadka moneta. III 300-z *489 pó torak 1756, Lipsk, j.w., Kop. 324 II 2-R-, Merseb rzadka moneta. III 300-z *490 grosz wikariacki 1740, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 300 I-R-, Merseb II- 200-z *491 grosz wikariacki 1741, Drezno, Aw: Król na koniu i napis, Rw: Tron i napis, Kop. 301 II 1-R-, Merseb II- 200-z 492 1/24 talara 1750, Drezno, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Napisy, Kop. 254 I 17, Merseb III+ 80-z *493 1/24 talara 1754, Lipsk, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Wieniec i napis, Kop. 287 IV 1a, Merseb. 1768, stara patyna. II 80-z *494 1/24 talara 1761, Lipsk, j.w., Kop. 287 IV 6c-RR-, Merseb. 1768, adna patyna, rzadka odmiana z literami LDC. II+ 150-z *495 szelàg 1750, Grünthal, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Kop. 320 IGr 2b-RR-, H-Cz R3, Merseb RR-, w wyêmienitym stanie zachowania z adnà patynà niezmiernie rzadki szelàg w czystym srebrze. I z *496 szelàg 1753, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Herb Gdaƒska, H-Cz R2, rzadki szelàg w czystym srebrze w pi knym stanie zachowania. I z 497 szelàg 1755, Gubin, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa, Kop. 321 I Gu 5b, pod tarczà literka H. III+ 30-z *498 szelàg 1760, Toruƒ, Aw: Monogram, Rw: Napis, Kop. 343 I 1b-R-, Merseb II- 70-z *499 szelàg 1763, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Herb Gdaƒska, Kop. 348 I 6a-R-. III+ 60-z *500 szelàg 1763, Elblàg, Aw: Monogram, Rw: Herb Elblàga, Kop. 357 I 3c-R-, Bahr III+ 50-z *501 halerz 1754, Drezno, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Jab ko królewskie w tarczy, Kop. 247 I 21, rzadka moneta w tym stanie zachowania. I- 50-z Fryderyk Christian 1763 *502 talar 1763, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Schnee 1050, Dav III+ 600-z 32

33 Ksawery-regent *503 gulden 1763, Drezno, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 329 I 2-R-, Gum III+ 400-z Stanis aw August Poniatowski *504 odbitka w srebrze próbnego dukata 1779, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i ga àzki laurowe, Plage 476. II 350-z *505 dukat 1791, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Napis w wieƒcu, Plage 451, Fr. 104(33). III z *506 dukat 1792, Warszawa, j.w., Plage 454, Fr. 104(33), odmiana z literkami MV. III z *507 talar 1766, Warszawa, Popiersie w zbroi i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 379, Dav. 1618, odmiana z kropkà po dacie. II z *508 talar 1766, Warszawa, j.w., Plage 381, Dav. 1618, odmiana bez kropki po dacie. III 800-z *509 talar 1785, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 406, Dav. 1620, T. 15, rzadki rocznik. II z *510 talar 1788, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 407, Dav III+ 600-z *511 talar historyczny 1793, Warszawa, Aw: Napisy, Rw: Napisy, Plage 410, Dav II 2200-z *512 talar 1794, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 373, Dav II- 500-z 33

34 *513 pó talar próbny 1771, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Piec menniczy i napis, Plage 473, T. 18. III z *514 pó talar 1772, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 356. II 750-z *515 pó talar 1774, Warszawa, j.w., Plage 359, T. 18, niewielka wada krà ka, rzadka moneta. III z *516 pó talar 1779, Warszawa, j.w., Plage 365. III+ 750-z *517 pó talar 1781, Warszawa, j.w., Plage 367, T. 10, rzadka moneta. II z *518 dwuz otówka 1768, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 310. II- 150-z *519 dwuz otówka 1771, Warszawa, j.w., Plage 319. III+ 150-z *520 dwuz otówka 1776, Warszawa, j.w., Plage 328. II 200-z *521 dwuz otówka 1787, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 339. II+ 250-z *522 dwuz otówka 1788, Warszawa, j.w., Plage 340. II/III 150-z *523 dwuz otówka 1789, Warszawa, j.w., Plage 341. II 200-z *524 dwuz otówka 1792, Warszawa, j.w., Plage 344. II 200-z *525 dwuz otówka 1793, Warszawa, j.w., Plage 346. II- 200-z 34

35 *526 dwuz otówka 1794, Warszawa, j.w., Plage 347. II 200-z *527 dwuz otówka 1794, Warszawa, j.w., Plage 348, odmiana napisu 42 1/2. III+ 150-z *528 z otówka 1766, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 273. II/III 150-z *529 z otówka 1767, Warszawa, j.w., Plage 275, bardzo adny egzemplarz. I 250-z *530 z otówka 1784, Warszawa, j.w., Plage 292, minimalnie justowany krà ek, bardzo adny egzemplarz. I 250-z 531 z otówka 1787, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 295. III+ 60-z 532 z otówka 1788, Warszawa, j.w., Plage 296, moneta by a wybita p kni tym stemplem. II- 80-z 533 z otówka 1790, Warszawa, j.w., Plage 298. III+ 60-z *534 2 grosze srebrne 1767, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Napis, Plage 246, moneta rzadko wyst pujàca w tym stanie zachowania. I- 100-z grosze srebrne 1767, Warszawa, j.w., Plage 245. I/II 60-z grosze srebrne 1777, Warszawa, j.w., Plage 264, T. 2, rzadki rocznik. III+ 80-z grosze srebrne 1786, Warszawa, j.w., Plage 271. III 60-z * groszy miedzianych 1792, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Napis, Plage 238, T. 2, rzadki rocznik. I/II 80-z 539 grosz srebrny 1767, Warszawa, Aw: Monogram w kwadracie, Rw: Napis w kwadracie, Plage 217. III 60-z groszy 1794, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Napis, Plage 211 omy kowy napis AUGUTUS, rzadkie. III 80-z *541 trojak 1765, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Herb Gdaƒska i napis, Plage 497. II/III 200-z *542 trojak 1765, Kraków, Aw: Popiersie w zbroi i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 141. III+ 70-z 543 trojak 1766, Kraków, j.w., Plage 149. III 50-z 544 trojak 1782, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 184. III 50-z *545 trojak 1786, Warszawa, j.w., Plage 188. II- 80-z *546 trojak z miedzi krajowej 1786, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 189. III 70-z 547 trojak z miedzi krajowej 1787, Warszawa, j.w., Plage 191. III- 50-z 548 zestaw monet: trojak 1791, Warszawa, grosz 1768, Warszawa, Plage 199 i Plage 99, razem 2 sztuki. III 50-z 549 pó grosz 1782, Warszawa, Aw: Monogram, Rw: Napis, Plage 20. II- 40-z 550 zestaw monet pó grosz 1768, Kraków i 1776, Warszawa, Plage 13 i Plage 16, razem 2 sztuki. II/III 60-z 551 zestaw monet pó grosz 1776, Warszawa i 1780, Warszawa, Plage 15 i Plage 18. II/III 60-z *552 szelàg 1766, Gdaƒsk, Aw: Monogram, Rw: Napis i herb Gdaƒska, Plage 488. I- 75-z 533 zestaw monet szelàg 1765, Gdaƒsk i 1766, Gdaƒsk, Plage 483 i Plage 488, razem 2 sztuki. III+ 60-z *554 ci arek dukata 1791, Warszawa, Aw: Orze trzymajàcy w szponach klucz i miecz, Rw: Napisy, Plage 480. I/II 200-z 35

36 Zabór austriacki-monety oêwi cimsko-zatorskie * krajcarów 1776, Wiedeƒ, Aw: Popiersie Marii Teresy i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 9. III 150-z 556 moneta wojskowa dla ziem polskich 3 grosze 1794, Wiedeƒ, Aw: Dwug owy orze, sztandary wojskowe i napis, Rw: Ga àzki i napis, Plage 12. III+ 50-z Zabór pruski-monety bite dla Prus Po udniowych *557 trojak 1797, Wroc aw, Aw: G owa Fryderyka Wilhelma II i napis, Rw: Orze pruski i napis, Plage 38. III 100-z *558 grosz 1796, Wroc aw, Aw: G owa Fryderyka Wilhelma II i napis, Rw: Orze pruski i napis, Plage 24. II 70-z *559 grosz 1797, Wroc aw, j.w., Plage 26. II- 50-z 560 pó grosz 1796, Wroc aw, Aw: Monogram i wieniec, Rw: Napis, Plage 20. III+ 30-z 561 pó grosz 1797, Wroc aw, j.w., Plage 21. III+ 30-z 562 szelàg 1796, Królewiec, Aw: Monogram, Rw: Napis, Plage 18. II- 50-z Zabór pruski-monety Wielkiego Ksi stwa Poznaƒskiego *563 trojak 1816, Wroc aw, Aw: Orze pruski, Rw: Napisy, Plage 60. III 60-z *564 grosz 1816, Berlin, Aw: Orze pruski, Rw: Napisy, Plage 54, minimalna wada krà ka, wyêmienity stan zachowania, patyna. I 250-z 565 grosz 1816, Berlin, j.w., Plage 54. III 25-z 566 grosz 1817, Berlin, j.w., Plage 58. III 40-z Ksi stwo Warszawskie *567 dukat 1812, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 117, Fr. 68(59). III z *568 talar 1811, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 114, Dav III 600-z *569 1/3 talara 1810, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Plage 108, rzadki rocznik. II 300-z *570 1/3 talara 1814, Warszawa, j.w., Plage 113. II 250-z groszy 1812, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Napis, Plage 102. II+ 50-z *572 5 groszy 1811, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Napis, Plage 95, literki IS, moneta wybita na 1/24 talara pruskiego. II+ 75-z *573 5 groszy 1811, Warszawa,j.w., ciekawa odmiana z ma ymi literkami IB nie notowana w katalogu Plagego, przebita na 1/24 talara pruskiego. II+ 60-z 36

37 groszy 1811, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Napis, Plage 96, literki IB du e, moneta przebita na 1/24 talara pruskiego. II 35-z 575 zestaw monet 5 groszy 1812, Warszawa i trojak 1812, Warszawa, Plage 99 i Plage 89, razem 2 sztuki. III+ 60-z 576 trojak 1811, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Napis, Plage 84, literki IS. III+ 30-z 577 grosz 1810, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Napis, Plage 65. II 30-z *578 grosz 1812, Warszawa, j.w., Plage 72. II+ 75-z 579 grosz 1812, Warszawa, j.w., Plage 72. II- 30-z Monety w obl emiu ZamoÊcia *580 2 z ote 1813, ZamoÊç, Aw: Napis, Rw: Dwie ga àzki i napis, Plage 125, moneta w dobrym stanie zachowania- rzadka. II z *581 6 groszy 1813, ZamoÊç, Aw: Napis, Rw: Dwie ga àzki i nomina, Plage 121, bardzo rzadka moneta. III z Królestwo Polskie-Aleksander I , Miko aj I * z otych 1817, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 1, Fr. 105(34). II z * z otych 1819, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 14, Fr. 106(35). II z * z otych 1821, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 24-R-. II/III z * z otych 1822, Warszawa, j.w., Plage 25-R-. III z * z otych 1824, Warszawa, j.w., Plage 27-R1-, rzadziej spotykany rocznik. II z *587 5 z otych 1816, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 31, rzadkie w tym stanie zachowania. II+ 500-z *588 5 z otych 1817, Warszawa, j.w., Plage 34. III+ 180-z *589 5 z otych 1830, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 38-R-, rzadka odmiana z literkami FH. II- 200-z *590 5 z otych 1832, Warszawa, j.w., Plage 41. II 300-z 37

38 *591 5 z otych 1834, Warszawa, G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 44, minimalne Êlady korozji. II- 250-z *592 2 z ote 1819, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 49, moneta rzadko spotykana w tym stanie zachowania. II+ 300-z *593 2 z ote 1820, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 53. III+ 180-z *594 2 z ote 1823, Warszawa, j.w., Plage 56. III+ 150-z *595 1 z oty 1818, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 62. II 100-z *596 1 z oty 1827, Warszawa, Aw: G owa i napis, Rw: Orze i napis, Plage 70. II- 150-z *597 1 z oty 1832, Warszawa, j.w., Plage 76. II- 125-z groszy 1838, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 102. II+ 50-z 599 zestaw monet 10 groszy 1838, Warszawa i 5 groszy 1830, Warszawa, Plage 102, Plage 132, razem 2 sztuki. I/II 70-z 600 zestaw monet 10,5,3 i 1 grosz 1840, Warszawa, Plage 106, Plage 140, Plage 191, Plage 259, razem 4 sztuki. II 100-z 601 trojak 1840, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 191, moneta rzadko spotykana w tak dobrym stanie zachowania. I- 80-z 602 grosz 1828, Warszawa, Aw: Orze, Rw: Napis, Plage 220, adna patyna. II 30-z *603 zestaw monet grosz z miedzi krajowej 1823, Warszawa i grosz 1835, Warszawa, Plage 213, Plage 236, razem 2 sztuki, patyna I/II 60-z *604 ci arek dukata, Warszawa, Aw: Orze, Rw: Dwie ga àzki i napis, Plage 291, wyêmienity stan zachowania, adna patyna. I 200-z *605 ci arek podwójnego z otego (50 z otych) 1817, Warszawa, Aw: Orze, Rw: Napis, Plage 289. I- 200-z *606 ci arek pó imperia a (5 rubli) 1841, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Napisy, Plage 288, stara patyna. I- 200-z Powstanie Listopadowe *607 dukat 1831, Warszawa, Aw: Stojàcy rycerz z p kiem strza i napis, Rw: Napis w ozdobnej ramce, Plage 269, Fr. 114(43). II 800-z *608 5 z otych 1831, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Nomina w wieƒcu i napis, Plage 272. II 300-z * groszy 1831, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 278. II- 100-z 38

39 trojak 1831, Warszawa, Aw: Tarcza herbowa, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 282. III+ 75-z 611 trojak 1831, Warszawa, j.w., Plage 282. III 60-z *612 pamiàtkowe pude ko z kompletem monet i banknotem Powstania Listopadowego, oklejone ozdobnym papierem koloru wiêniowego. Na wieczku wyt oczony orze, ozdobna z ocona ramka i z ocony napis. Wn trze pude ka wy o one bia ym jedwabiem oraz wiêniowym pluszem, na którym w zag bieniu le à monety. Plusz otoczony t oczonà z oconà ramkà. Stan zachowania monet I/II, banknotu III/IV, stan pude ka bardzo dobry z Wolne Miasto Kraków *613 1 z oty 1835, Wiedeƒ, Aw: Herb Krakowa i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 294. I 200-z *614 1 z oty 1835, Wiedeƒ, j.w., Plage 294. I- 150-z *615 5 groszy 1835, Wiedeƒ, Aw: Herb Krakowa, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 296. I 180-z Monety zaboru rosyjskiego * /2 rubla=10 z otych 1833, Petersburg, Aw: Orze carski, napis i literki HГ, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 313. III+ 140-z * /2 rubla=10 z otych 1835, Petersburg, j.w., Plage 321. I/II 350-z *618 rubel 1847, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 440. II 100-z *619 3/4 rubla=5 z otych 1833, Petersburg, Aw: Orze carski, napis i literki HГ, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 343. II+ 200-z *620 3/4 rubla=5 z otych 1839, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 363. II- 80-z *621 3/4 rubla=5 z otych 1840, Warszawa, j.w., Plage 365. I/II 150-z *622 3/4 rubla=5 z otych 1841, Warszawa, j.w., Plage 369. I- 200-z 39

40 *623 po tina 1854, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 452. II+ 125-z * kopiejek=50 groszy 1846, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 385. I- 150-z kopiejek=50 groszy 1846, Warszawa, j.w., Plage 385. II- 60-z * kopiejek=50 groszy 1848, Warszawa, j.w., Plage 387. II+ 100-z * kopiejek=50 groszy 1850, Warszawa, j.w., Plage 388. I- 150-z * kopiejek 1857, Warszawa, Aw: Orze carski i napis, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 455, rzadka moneta w bardzo adnym stanie zachowania, patyna. I- 300-z kopiejek=40 groszy 1842, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 389. III 40-z * kopiejek=40 groszy 1844, Warszawa, j.w., Plage 391. II+ 100-z kopiejek=40 groszy 1848, Warszawa, j.w., Plage 394. III 40-z * kopiejek=40 groszy 1850, Warszawa, j.w., Plage 396. I- 150-z * kopiejek=40 groszy 1850, Warszawa, j.w., Plage 396. I/II 100-z * kopiejek 1857, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 456, bardzo rzadka moneta w pi knym stanie zachowania, adna patyna. I- 300-z * kopiejek=1 z oty 1837, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Napisy, Plage 408. I- 75-z kopiejek=1 z oty 1839, Warszawa, j.w., Plage 412. II/III 40-z * kopiejek 1855, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 419, bardzo rzadka moneta w wyêmienitym stanie zachowania, patyna. I- 300-z *638 2 kopiejki srebrem 1848, Warszawa, Aw: Monogram, Rw: Napis, Plage 479, niezmiernie rzadka moneta w pi knym stanie zachowania. I/II 700-z *639 2 kopiejki 1860, Warszawa, Aw: Orze carski, Rw: Nomina w wieƒcu, Plage 480, wyêmienity stan zachowania zachowania. I- 80-z *640 1 kopiejka 1862, Warszawa, Aw: Monogram, Rw: Nomina, Plage 507, wyêmienity stan zachowania, patyna. I 80-z *641 dienie ka 1851, Warszawa, Aw: Monogram, Rw: Nomina, Plage 513. II 30-z 642 dienie ka 1853, Warszawa, j.w., Plage 516. II+ 30-z 40

41 *643 dienie ka 1853, Warszawa, j.w., Plage 516. II+ 30-z *644 dienieêka 1859, Warszawa, j.w., Plage 525, wyêmienity stan zachowania. I 30-z *645 po uszka 1853, Warszawa, Aw: Monogram, Rw: Nomina, Plage 534, rzadka. II+ 100-z Rzeczpospolita Polska * i 10 z otych 1925, Warszawa, Chrobry, odmiana z oto koloru czerwonego. I 600-z z otych 1932, Warszawa, G owa kobiety. I- 35-z z otych 1932, Anglia, G owa kobiety. I 40-z z otych 1933, Warszawa, G owa kobiety. I 35-z z otych 1933, Warszawa, Traugutt. I 200-z z otych 1933, Warszawa, Sobieski. I 150-z z otych 1934, Warszawa, Pi sudski. I- 100-z z otych 1934 Warszawa, Orze Strzelecki. I 130-z z otych 1936, Warszawa, Pi sudski. I 25-z z otych 1937, Warszawa, Pi sudski. I 30-z z otych 1938, Warszawa, Pi sudski. I- 100-z z otych 1939, Warszawa, Pi sudski. I 40-z *658 5 z otych 1928, Warszawa, Nike, rzadka w tym stanie zachowania. I 500-z *659 5 z otych 1930, Warszawa, Sztandar. I- 220-z *660 5 z otych 1930, Warszawa, Nike. II 1200-z *661 5 z otych 1930, Warszawa, Nike, moneta lekko czyszczona. II 800-z *662 5 z otych 1931, Warszawa, Nike. I/II z *663 5 z otych 1932, Warszawa, Nike. II z *664 5 z otych 1932, Warszawa, G owa kobiety. rzadka w tym stanie zachowania. I z z otych 1932, Anglia, G owa kobiety. I 25-z z otych 1933, Warszawa, G owa kobiety. I 25-z z otych 1934, Warszawa, G owa kobiety. I 25-z z otych 1934, Warszawa, Orze Strzelecki. I 35-zl z otych 1938, Warszawa, Pi sudski. I/II 60-z 41

42 *670 2 z ote 1924, Birmingham, litera H, adna patyna. I z z ote 1924, Pary, pochodnia I 200-z z ote 1924, Filadelfia, odwrotka. I 360-z z ote 1934, Warszawa, Pi sudski. I 40-z *674 2 z ote 1936, Warszawa, Pi sudski. I 700-z z oty 1924, Pary. I 100-z z oty 1925, Londyn. I 80-z z oty 1929, Warszawa, wyêmienity stan zachowania zachowania. I 100-z 678 komplet monet 1 groszowych , Warszawa, razem 14 sztuk. I/II 200-z grosz 1934, Warszawa. I 40-z Monety próbne * bez nazwy (marek) 1922, Józef Pi sudski, Parchim. P-166e, wybito 50 sztuk, srebro, 9,01g, wyêmienity stan zachowania, pi kna patyna. I z * z otych 1925, Miko aj Kopernik, Parchim. P-168a, wybito 50 sztuk, srebro, 4,18g, doskona y stan zachowania, pi kna patyna. I z * z otych 1924, Monogram, Parchim. P-162b, wybito 120 sztuk, bràz, 6,29g, adna patyna. I z * z otych 1925, G owa kobiety, Parchim. P-164e, wybito 5 sztuk, z oto, 6,00g, ogromnej rzadkoêci pi kna moneta. I z * z otych 1934, Klamry, napis PRÓBA na rewersie, Parchim. P-160a, wybito 100 sztuk, srebro, 17,91g, bardzo adny egzemplarz. I z * z otych 1934, Orze Strzelecki, napis PRÓBA na rewersie, Parchim. P-158e, wybito 100 sztuk, srebro, 21,78g, wyêmienity stan zachowania, moneta wybita lustrzanym stemplem. St Lust z *686 5 z otych 1925, Konstytucja 81 pere ek, Parchim. P-113a, wybito 100 sztuk, srebro, 24,96g. I/II z *687 5 z otych 1933, G owa kobiety, napis PRÓBA na rewersie, Parchim. P-145b, wybito 100 sztuk, srebro, 11,01g. I 1800-z *688 5 z otych 1934, Orze Strzelecki, napis PRÓBA na rewersie, Parchim. P-146a, wybito 100 sztuk, srebro, 10,97g. I z 42

43 *689 5 z otych 1936, aglowiec, napis PRÓBA na rewersie, Parchim. P-148a, wybito 110 sztuk, srebro, 10,96g I z *690 5 z otych 1936, aglowiec, klipa, Parchim. P-149a, wybito 200 sztuk, srebro, 20,04g, stan gabinetowy, pi kna patyna. I z *691 5 z otych 1936, aglowiec, klipa, Parchim. P-149a, wybito 200 sztuk, srebro, 19,53g. I z *692 5 z otych 1936, aglowiec, klipa, Parchim. P-149b, bràz, 17,51g, wyêmienity stan zachowania, pi kna patyna. I z *693 2 z ote 1924, Kobieta z k osami, znak menniczy przed datà, Parchim. P-133e, wybito 10 sztuk, srebro, 10,09g, bardzo adny egzemplarz ze starà patynà. I z *694 2 z ote 1927, Kobieta z k osami, bez napisu PRÓBA, Parchim. P-136a, wybito 100 sztuk, srebro, 10,00g, wyêmienity stan zachowania, adna patyna. I z *695 2 z ote 1927, Kobieta z k osami, napis PRÓBA na rewersie, Parchi. P-136d, wybito 100 sztuk, srebro, 10,21g, nieznaczne Êlady korozji. I z *696 1 z oty 1928, Parchim. P-125a, wybito 15 sztuk, nikiel, 7,04g, pi kny egzemplarz. I z *697 5 groszy 1923, jak moneta obiegowa, Parchim. P-106c, wybito 100 sztuk, srebro, 3,26g, wyêmienity stan zachowania, adna patyna. I z *698 5 groszy 1923 z okolicznoêciowym napisem 12 IV 24 SW, Parchim. P-107, wybito 500 sztuk, mosiàdz, 3,50g, moneta by a wybita z okazji wizyty Prezydenta Stanis awa Wojciechowskiego w Mennicy. I 600-z *699 2 grosze 1927, jak moneta obiegowa, Parchim. P-104e, wybito 100 sztuk, srebro, 2,28g, pi kna moneta z adnà patynà. I z *700 1 grosz 1923, jak moneta obiegowa, litery KN (King Norton) na rewersie, Parchim. P-101a, wybito 30 sztuk, bràz, 1,50g, bardzo dobry stan zachowania. I z *701 1 grosz 1927, jak moneta obiegowa, Parchim. P-101e, wybito 100 sztuk, srebro, 1,71g, pi kny stan zachowania. I z 43

44 Wolne Miasto Gdaƒsk *702 5 guldenów1923, Utrecht, KoÊció Marii Panny. I z gulden 1923, Utrecht, Koga. I 150-z 704 1/2 guldena 1927, Utrecht, Koga. II- 150-z 705 1/2 guldena 1932, Berlin. I- 150-z Getto ódzkie marek 1943, ódê, aluminium, Parchim. P-15a. I- 80-z * fenigów 1942, ódê, aluminium-magnez, Parchim. P-25a. II/III 600-z PRL z otych 1974, XXX Lat PRL, odwrotka. II 40-z * z otych 1992, Szwajcaria, Parchim. 294a, moneta wybita z okazji drugiej wizyty Jana Paw a II w Polsce. I 700-z z oty 1982, Warszawa, aluminium, na rewersie kontrmarka symbol SolidarnoÊci Walczàcej. I 50-z Monety próbne * z otych 1990, Warszawa, SolidarnoÊç, napis PRÓBA na rewersie, miedzionikiel, 10,87g, Parchim. -, nak ad nieznany. I 600-z * z otych 1972, Warszawa, G owa Fryderyka Chopina w/g maski poêmiertnej J.B.Clesingera, bez napisu PRÓBA, miedzionikiel, 12,60g, Parchim. P-324c, nak ad nieznany. I z * z otych 1974, Warszawa, XXX Lat PRL - cztery popiersia, napis PRÓBA na rewersie, miedzionikiel, 10,10g, Parchim. P-299c, nak ad nieznany. I z * z otych 1989, Warszawa, jak moneta obiegowa, napis PRÓBA na rewersie, miedzionikiel, 5,93g, Parchim. P-323b, nak ad nieznany. I 300-z * z otych 1989, Warszawa, jak moneta obiegowa, bez napisu PRÓBA, mosiàdz, 4,97g, Parchim. P-323c, nak ad nieznany. I 300-z * z otych 1967, Warszawa, Pi çdziesiàta Rocznica Rewolucji Paêdziernikowej, napis PRÓBA na rewersie, nikiel, 9,78g, Parchim. P-266, nak ad nieznany. I z * z otych 1967, Warszawa, 100 rocznica urodzin Marii Sk odowskiej-curie, bez napisu PRÓBA, miedzionikiel, 9,74g, Parchim. P-263, nak ad nieznany. I z * groszy 1958, Warszawa, na rewersie skrzy owane m otki z k osem i napis PRÓBA, mosiàdz, 5,25g, Parchim. P-212c, nak ad nieznany. I z *719 5 groszy 1949, jak moneta obiegowa, wkl s y napis PRÓBA na rewersie, mosiàdz, 3,03g, Parchim. -, nak ad nieznany. I 100-z 44

45 Monety paƒstw historycznie zwiàzanych z Polskà INFLANTY Zakon Kawalerów Mieczowych-Henryk von Galen *720 ferding 1554, Rewal, Aw: Herb Wielkiego Mistrza i napis, Rw: Tarcza Zakonu i napis, Neumann 253. I- 300-z 721 ferding 1554, Rewal, j.w., Neumann 253. III 150-z Miasto Ryga *722 szelàg 1575, Ryga, Aw: Du y herb Rygi i napis, Rw: Ma y herb Rygi i napis, Neumann 423. II- 110-z *723 pó torak 1623, Ryga, Aw: Herb Szwecji i napis, Rw: Jab ko królewskie i napis, Ahl. 11, wyjàtkowa adny stan zachowania. I 100-z Ksi stwo Kurlandii Fryderyk i Wilhelm Kettler *724 trojak 1597, Mitawa, Aw: Popiersie Fryderyka Kettlera i napis, Rw: Herby i napis, Kurp. 2571, Neumann 301a. III 250-z *725 trojak 1598, Mitawa, Aw: Popiersie Wilhelma Kettlera i napis, Rw: Herby i napis, Kurp. 2577, Neumann 302a. II+ 400-z *726 trojak 1598, Mitawa, j.w., Kurp. 2577, Neumann 302a, odmiana napisowa. III+ 300-z Fryderyk Kazimierz Kettler *727 ort 1694, Mitawa, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, H-Cz R5, Neumann 311, najrzadsza odmiana. III z POMORZE Bogus aw X *728 szelàg bez daty, Dàbie, Aw: Gryf i napis, Rw: Rugijska tarcza herbowa i napis, Kop. 2 I D 1-R-, Dannenberg 379. III 120-z Filip Juliusz *729 grosz 1613, Nowopole (Franzburg), Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Jab ko i napis, Kop. 37 I 6-R-. II 50-z Filip II *730 g rosz 1613, Szczecin, Aw: Gryf i napis, Rw: Jab ko i napis, Kop. 57 I 2-R-. II- 140-z Bogus aw XVI *731 talar 1633, Koszalin, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Hildisch 323, Dav. 7282, moneta z tytulaturà biskupa kamieƒskiego. III z PRUSY KSIÑ CE Albrecht Hohenzollern *732 trojak 1535, Królewiec, Aw: Popiersie i napis, Rw: Napis, Kop. I 5, Neumann 42. III 100-z *733 trojak 1542, Królewiec, Aw: Popiersie i napis, Rw: Napis, Kop. III 1, Neumann 43. III 100-z 45

46 *734 trojak 1544, Królewiec, Aw: Popiersie i napis, Rw: Napis, Kop. III 3, Neumann 43. III 100-z *735 grosz 1537, Królewiec, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. I 8, Neumann 45. II- 60-z 736 grosz 1544, Królewiec, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. III 1, Neumann 47, odmiana popiersia ze szpiczastà brodà. II- 60-z Jerzy Fryderyk *737 szelàg 1594, Królewiec, Aw: Orze i napis, Rw: Monogram i napis, Kop. I 4-R-, Neumann 59. III+ 80-z Jan Zygmunt *738 pó torak 1619, Królewiec, Aw: Jab ko i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Bahr. 1380, Neumann 63b, ciekawa i bardzo rzadka odmiana-ber o pomi dzy dwoma pó or ami. II- 80-z Jerzy Wilhelm *739 ort 1623, Królewiec, Aw: Popiersie w koronie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. II 2, Bahr. 1440, drobna wada blachy na awersie. II 250-z *740 ort 1624, Królewiec, j.w., Kop. II 3, Bahr II- 300-z *741 ort 1624, Królewiec, j.w., Kop. II 3, Bahr 1453, ró nice w rysunku tarczy, ozdób wokó niej i herbów. II- 300-z *742 ort 1624, Królewiec, j.w., Kop.-, Bahr odmiana bez znaku mincerza na awersie. III 250-z ÂLÑSK Ksi stwo Cieszyƒskie-Fryderyk Kazimierz *743 grosz 1570, Bielsko, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 754 III 2-RRR-, F.uS. 2977, du a rzadkoêç. III- 250-z Adam Wac aw *744 3 krucierze 1597, Cieszyn, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 763 I-RR-, F.uS III+ 100-z Ksi stwo Legnicko-Brzesko-Wo owskie Fryderyk II *745 grosz bez daty, Legnica, Aw: Orze i napis, Rw: Popiersie Êw. Jadwigi i napis, Kop. 87 I-R-, Friedensburg 188, duêa rzadkoêç. III+ 500-z *746 grosz bez daty, Legnica, j.w., Kop. 87 I-R-, Friedensburg 188, nieco p kni ty krà ek, odmiana napisowa. II 200-z *747 grosz bez daty, Legnica, j.w., Kop. 87 I-R-, Friedensburg 188, odmiana napisowa. III- 150-z Jan Christian i Jerzy Rudolf krajcary 1610, Z oty Stok, Aw: Orze i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Kop. 120 VII 5a, F.uS II- 50-z 46

47 Jerzy Rudolf Legnicki * krajcary kiperowe 1621, Wo ów, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 234 V-RR-, F.uS III 150-z *750 çwierçtalar 1621, Chojnów, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 226 I Ch-RR-, F.uS. 1668, moneta niezmiernie rzadka. III z Jerzy III Brzeski, Ludwik IV Legnicki, Christian Wo owsko-o awski *751 3 krajcary 1657, Brzeg, Aw: Pó postacie trzech braci i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 265 II 5b, F.uS II+ 50-z Jerzy III Brzeski 752 zestaw monet 15 krajcarów: 1660 (dwie odmiany napisowe), 1661 (dwie odmiany-ze znakiem i bez znaku Christiana Phalera), 1662 (trzy odmiany-bez znaku i ze znakiem Chrystiana Phalera), 1663 (dwie odmiany napisowe), mennica Brzeg, Kop. 291 II, FuS ( 2 sztuki), 1848, 1849, 1852, 1853 (2 sztuki), 1856 (2 sztuki), razem 9 monet. II/III z *753 pó orta 1659, Brzeg, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Napisy, Kop. 296 I-RR-, F.uS. 1837, nieznaczna rysa na rewersie, moneta wybita z okazji Êmierci ony ksi cia Zofii Katarzyny. II- 800-z krajcary 1660, Brzeg, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 289 I 2, FuS II- 50-z Ludwik IV Legnicki krajcary 1661, Brzeg, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 302 I 2b, F.uS II- 50-z Christian Wo owski *756 3 krajcary 1669, Brzeg, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 314 III 2, F.uS II+ 50-z 757 grosik 1670, Brzeg, Aw: Orze, Rw: Tarcze herbowe, Kop. 310 I 2-R-, F.uS. 1938, drobna wada blachy. III+ 50-z Ludwika 1673 regentka *758 6 krajcarów 1673, Brzeg, Aw: Orze i napis, Rw: Tarcze herbowe i napis, Kop. 333 IIa-R-, F.uS. 1950, rzadka i pi kna moneta. I 300-z Ksi stwo Nyskie biskupów wroc awskich-jan Turzo *759 grosz 1506, Nysa, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: G owa Êw. Jana i napis, Kop. 566 II-R-, Friedensburg 447. III+ 400-z Fryderyk Heski *760 6 krajcarów 1680, Nysa, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 627 I 2, F.uS I 120-z krajcary 1680, Nysa, Aw: Popiersie i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 626 I 2, F.uS III 50-z *762 1 krajcar 1681, Nysa, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, po obu stronach stronach monety cyfra 1 w tarczy, Kop. 625 I 2c-R-, F.uS II 50-z Ksi stwo OleÊnickie dynastia Wirtemberska-Sylwiusz Fryderyk *763 6 krajcarów 1674, OleÊnica, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 428 I 1, F.uS. 2295, patyna. I- 120-z *764 6 krajcarów 1674, OleÊnica, j.w., Kop. 428 I 1, F.uS I/II 120-z 47

48 Christian Ulryk *765 1 krajcar 1683, OleÊnica, Aw: Popiersie i napis, Rw: Orze i napis, Kop. 451 I 4, F.uS I/II 50-z 766 zestaw monet 1 krajcar 1680, 1682, 1683, OleÊnica, Kop. 451 I, F.uS. 2368, 2376, 2381, razem 3 sztuki. I/II 120-z 767 zestaw monet grosik 1680, 1681, 1682, OleÊnica, Kop. 448 I, F.uS. 2369, 2374, 2377, razem 3 sztuki. II 100-z Miasto Âwidnica-Ferdynand II *768 3 krajcary 1622, Âwidnica, Aw: Orze i napis, Rw: Tarcza herbowa i napis, Kop. 75 I 2b-RR-, F.uS. 3618, ciekawa, rzadka moneta. III+ 80-z Miasto Wroc aw-maciej Korwin *769 grosz bez daty, Wroc aw, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Postaç Êw. Jana i napis, Kop. 497 I c-r-, Friedensburg 112, rzadka moneta. III 400-z Ksi stwo Zi bicko-oleênickie-joachim Zàbkowicki, Henryk II Bierutowski, Jan OleÊnicki, Jerzy III Zi bicki *770 dukat 1544, Z oty Stok, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Postaç Êw. Krzysztofa i napis, Kop. 363 I 8-RR-, F.uS, 2091, Fr. 3230(2892). II z Karol II *771 3 dukaty 1612, Z oty Stok, Aw: Popiersie i napis, Rw: 5 tarcz herbowych i napis, F.uS. 2164, Fr. 3247(2908), moneta reperowana, du a rzadkoêç. III z *772 talar 1611, Z oty Stok, Aw: Popiersie i napis, Rw: Ozdobna tarcza herbowa i napis, F.uS. 2156, Dav. 7089, rzadka, efektowna moneta. III z Monety dominialne, wojskowe i zast pcze *773 3 dni paƒszczyzny-pieniàdz zast pczy 1788, nazwa majàtku nieczytelna, Aw: W okr gu cyfra 3 i napis paƒszczyzny, w zewn trznym okr gu nieczytelne napisy, Rw: W okr gu monogram JS nad ga àzkami, w otoku nieczytelny napis i data 1788, miedê, Ø 25,5mm, Sikorski -. bardzo rzadka moneta. III 200-z *774 nieznany jednostronny pieniàdz zast pczy z otworem, Lew czeski, po bokach 4E i GH, wy ej strza ka, ni ej litera W i kontrasygnata TC, miedê, Ø 24mm, Sikorski -, bardzo ciekawa moneta. III 100-z *775 blaszka brakteatowa jeden dzieƒ konny, w okr gu koƒ, powy ej litery 1D, oêmiokàtna, miedê, 25x25mm, Sikorski t. VII nr 10 podobna moneta ale okràg a, rzadka. II 150-z *776 blaszka brakteatowa 1 dzieƒ pieszy, w okr gu postaç wieêniaka w kapeluszu z kosà lub grabiami w lewej r ce, powy ej litery 1D, oêmiokàtna, 23x23mm, Sikorski T. VII nr 3, rzadka. II 150-z *777 jeden dzieƒ pieszy nieokreêlonego majàtku, jednostronna wyd u ona blaszka z girlandami kwiatów, u do u k osy a w Êrodku napis PIESZY, kontrasygnatura HM, miedê, 21x15mm, Sikorski T. VII nr 4, rzadka moneta, adna stara patyna. II 200-z *778 jeden dzieƒ ciàg y nieokreêlonego majàtku, jednostronna wyd u ona blaszka z girlandami kwiatów, u do u k osy a w Êrodku napis CIÑG Y, kontrasygnatura HM, miedê, 25x18mm, Sikorski -, bardzo rzadka moneta, adna stara patyna. II 200-z *779 Kórnik-majàtek Dzia yƒskich, pieniàdz zast pczy dzieƒ ciàg y, brakteatowy krà ek z wyt oczonym monogramem JS pod koronà, ni ej napis ciàg y, miedê, Ø 28mm, nie notowany, podobny pieniàdz zosta opisany przez Sikorskiego T. VI str. 38, patrz BN 1/93,-bardzo rzadki adna, stara patyna. II 150-z 48

49 *780 Browar w Krasiczynie, 1 litr piwa, Aw: Napis 1l, 13%, 1876, w otoku BROWAR W KRASICZYNIE, Rw: Herb Lis pod koronà ksià cà (Sapieha), po bokach ga àzki laurowe, mosiàdz, Ø 26,6mm. III+ 75-z 781 Arcyksià cy Browar w ywcu, pieniàdz zast pczy 1 litr piwa, Aw: Korona arcyksià ca i napis ARCYKSIÑ CY BROWAR W YWCU, Rw:Napis 1 LITR, mosiàdz, Ø 25mm. III 35-z 782 Arcyksià cy Browar w ywcu, pieniàdz zast pczy 1 Litr piwa, Aw: Napis ARCYKSIÑ CY BROWAR W YWCU, Rw: Napia 1 LITER, cynk, Ø 24,5mm. III 35-z *783 Zag bie Dàbrowskie-XIX w, marka na 1 bochenek chleba, otwór do zawieszania, Aw: Napis, Rw: Napisy, miedê, Ø 35mm. II 80-z *784 marka na 5 koron, Aw: Napisy, Rw: Napisy, mosiàdz, Ø 31mm.. III 50-z *785 jednostronny pieniàdz zast pczy za prac przy wypalaniu w gla drzewnego, P onàcy stos, obok wartownik i drzewo, u góry N o 2, udo u W:K:1, miedê, Ø 28mm, Sikorski -. III 200-z 786 pieniàdz zast pczy o nominale 10, Dominium Konarzewo, Aw: Napis DOM KONARZEWO, Rw: Cyfra 10, mosiàdz, Ø 20 mm, Sikorski T. II nr 5 R7. III 35-z 787 pieniàdz zast pczy o nominale 1 Dominium Kiàczyn, Aw: Napis DOM KIÑCZYN, Rw: Cyfra 1, cynk, oêmiokàt 18x18 mm, otwór do zawieszania, Sikorski T. II nr 1 R6. III 35-z *788 eton Delikatesów R. Aster w Cieszynie, Aw: Napisy, Rw: Napisy, bràz, Ø 16mm, nieznacznie zgi ty krà ek, adna patyna II 50-z *789 1 marka bez daty, Inowroc aw, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Nomina i napis, cynk, Ø 27,2mm, gruboêç 1,2mm, Menzel 6498/6, rzadka. III 200-z *790 1 marka bez daty, Inowroc aw, j.w., cynk, Ø 27,2mm, gruboêç 1,7mm, Menzel 6498/6, rzadka. III 200-z fenigów bez daty, Inowroc aw, Aw: Tarcza herbowa i napis, Rw: Nomina i napis, cynk, Ø 24,1mm, Menzel 6498/4. III 80-z fenigów 1918, nin, Aw: Nomina i napis, Rw: Nomina i napis, elazo, oêmiokàtna 21x21mm, Menzel 14566/3. III+ 30-z 793 zestaw porcelanowych monet zast pczych, 25 fenigów 1921, Boles awiec, Menzel 2208/6, razem 2 sztuki. I 90-z * groszy Spó dzielni 80 pp S onim, Aw: Napisy, Rw: Nomina i napisy, cynk, Bartoszewicki 87x (moneta notowana ale dotychczas nie odnaleziona), ogromna rzadkoêç. III+ 100-z * groszy Spó dzielni 80 pp S onim, Aw: Napisy, Rw: Nomina i napisy, cynk, Bartoszewicki 87x (moneta notowana ale dotychczas nie odnaleziona), ogromna rzadkoêç. III 100-z groszy Spó dzielni Wojskowej garnizonu Staszów, Aw: Napis SPÓ DZIELNIA WOJSKOWA GARNIZONU STASZÓW, Rw: Cyfra 50 i napis wokó MARKA KREDYTOWA, cynk, Bartoszewicki 214 R6b. III 35-z 797 MEDALE Polska *797 medal z okazji Êlubu Janusza Radziwi a i Elêbiety Zofii- córki margabiego brandenburskiego, Aw: Popiersie ksi cia w prawo i napis w otoku: IANVSCHIVS RADZIVIL DG DVX BIR: DVB: SLVC: E: KOP: SAC: IMP:PRINC, Rw: Popiersie El biety Zofii w lewo i napis: ELISABET SOPHIA D. G. MARCHIONISSA.BRADEB. DVCISSA. RADZIVIL, H.Cz. 4004, Racz. 98, o ów lany, 41 x 30.5 mm, g. II- 100-z 49

50

51 *798 medal na 100-lecie Gimnazjum Gdaƒskiego 1658 r., Aw: Fontanna podlewajàca kwiaty, wy ej otwarta ksi ga, nad nimi go bica (Duch Âwi ty) i napis: FOECUNDAT QUODCUNQUE RIGAT, Rw: Wieniec d bowy a na nim herby Starszych miasta, (patrycjuszy) i napis poziomy: ANNO GYMNASIO GEDANENSI SECULARI POSTRIDIE PEN TECOSTES XIII JUNI, chronogram roku 1658-go, H-Cz.2110, srebro 42 mm, g. II+ 750-z *799 medal na Pokój Oliwski 1660 r., autorstwa Jana Höhna, Aw: an zbo a na pierwszym planie, poêród zbo a z o ona broƒ; w oddali Gdaƒsk; powy ej tarcza s oneczna o ludzkiej twarzy i napis w otoku: POST BELLUM PLENA SURGIT PAX AUREA MESSE, HINC SPERAT MERITAM GEDANI CONSTANTIA FRUGEM (po wojnie powstanie ca kowity pokój o z otych zbiorach- dlatego sta oêç Gdaƒska spodziewa si zas u onego plonu, Rw: Siedemnastowierszowa inskrypcja dedykacyjna: PACI PERPETUAE POST ALTERNATAS A SECULO INTER POLONIAM.. (wieczystemu pokojowi mi dzy Polskà a Szwecjà, po kolejnych od dawna rozejmach i wkrótce po wojnach z woli Boga po trzykroç najlepszego i najwy szego i za nieprzepartym m stwem Jana Kazimierza mi oêciwego i szcz Êliwego zwolennika uk adów pokojowi przygotowanemu w 1660 r w Gdaƒsku), H-Cz.2148 R3, Racz.144, Stahr 118, srebro 79.4 mm, g. I z *800 medal dwudukatowy z roku 1661 ku czci królowej Ludwiki Marii za jej odwag i dzia anie w czasie wojen szwedzkich i za udzia w pacyfikacji kraju, Aw: Wydekoltowane popiersie w prawo i napis: LVD.MAR.D.G.REGINA.POL.ET.SVE, Rw: Na tle wieƒca laurowego skrzy owany miecz i ga àzka oliwna oraz napis: STAT.REGINA.TVO.CONCORS.DISCOR- DIA.NEXV; w legendzie na dole herb Korwin podskarbiego Krasiƒskiego, H-Cz.2178 R5, Racz.141, z oto 24.5 mm, 6.86 g. II z *801 eton koronacyjny królowej Eleonory Marii 1670 r., Aw: Personifikacja Religii w powozie ciàgni tym przez SprawiedliwoÊç; w odcinku monogram (Eleonora Maria Regina), Rw: Poziomy wielowierszowy napis w kwadracie, H-Cz.2365, Racz.172, srebro 27.6 mm, 7.19 g. III 300-z *802 medal Ludwiki Karoliny Radziwi ówny z 1675 r., Aw: Popiersie ksi niczki w prawo w kunsztownej fryzurze i napis: LVDOVICA CAROLINA RADZIVILIA.D.G. BIRS.DVB.SLVC. & KOP.DVX, pod popiersiem AT 8AN 1675 D:27:FEB, Rw: Z amane drzewo z dwoma or ami odlatujàcymi z gniazda, w którym pozosta y m ode orl ta; tarcza herbowa Radziwi ów oparta o pieƒ a w odcinku napis: PATET ME/vs/ET MATER MEA DERELIQVER ME..., H-Cz.4016, Racz.247, symbolika medalu nawiàzuje do Êmierci rodziców ksi niczki, gdy ta mia a 8 lat, srebro 42 mm, g. II z *803 eton koronacyjny króla Augusta II 1697 r., Aw: Popiersie króla w prawo i napis w otoku: FRID. AVG.DG. REX.POLON. ELECT.SAX, Rw: Korona królewska; pod nià data 1697; wy ej napis: HANC DEVS IPSE DEDIT, H-Cz.2594 R3, Racz.277, z oto 27.2 mm, 6.76 g. III z *804 medal koronacyny Augusta II 1697 r., Aw: Popiersie króla w zbroi w prawo i napis w otoku: FRID. AVG. D.G. ELECT. SAX. IN. REGEM. POLON. ELECT 1697; na ramieniu inicja y G.H. (Georg Hautsch- medalier norymberski), Rw: Król jako Herkules ze stopà na bie hydry; przed nim Polonia i napis w otoku: NEC ME LABOR ILLE GRAVABIT; w odcinku: HERCVLI SAXONICO, napis na rancie: EXPETITVR..., H-Cz.2588 R2, Racz.266, srebro 43 mm, g. II z *805 miedziany medal z roku 1705 prawdopodobnie roboty w oskiej, wybity dla przeciàgni cia zwolenników Leszczyƒskiego na stron Sasa, Aw: Popiersie w w zbroi i peruce w prawo i napis: AVGVSTVS II POLONIAR REX, Rw: Promieniste s oƒce i napis wokó : CVNCTIS- CLEMENS, H-Cz.2629 R4, Racz.- miedê 43.7 mm, g. II- 500-z *806 medalik bity w Saksonii na pamiàtk pokoju wewn trznego po uêmierzeniu Konfederacji Tarnogrodzkiej 1717 r., Aw: Âwiecàce s oƒce i piorun bijàcy z chmur; w dole miasto nad rzekà; napis w otoku: DISCUTIT ET REFICIT; w odcinku: POLONIA VINDICATA REQUIETI, Rw: Napis poziomy: SEY IN DER HÖHGEEHRT DER DIE RUHE HAT BESCHERT; w odcinku: WARSCHAW d.1.febr. 1717, H-Cz.2651, Racz.339, miedê 22.5 mm, 3.42 g. I/II 150-z *807 medal nieznanego autora na 100-lecie Pokoju Oliwskiego 1760 r., Aw: Widok Gdaƒska z morzem w tle i napis: PACEM QUAM..(Êwi çcie wnucy pokój, który od stu lat mamy); w odcinku herb Gdaƒska, Rw: Widok Klasztoru Oliwskiego nad nim: AUGUSTO TERTIO.. (za ycia Augusta III, króla polskiego); w odcinku: OLIVA PACIFERA III MAII MDCCLX, HCz.2935 i 5996 R1, Racz.418, srebro 81 mm, g. II z 808 medal drewniany (klocek warcabowy) Augusta III, Aw: Popiersie króla w prawo i napis: AUGUSTUS III DG REX POL ET EL SAX, Rw: Widok Gdaƒska i napis u góry: DANTZIG, drewno 55 mm. III+ 800-z 51

52

53 *809 medal koronacyjny króla Stanis awa Augusta 1764 r, autorstwa T. Pingo, Aw: Ufryzowana g owa w prawo i napis: STANISLAVS AVGVSTVS D.G. REX POLONIAE M.D. LITH, na szyi T.PINGO F., Rw: Korona w promieniach i napis wokó : HANC IVSSIT FORTVNA MERERI; w ocinku EL VN VOCE VII SEPT CORON. XXV NOV. MDCCLXIV, H-Cz.3027 R1, Racz.487, bràz 33.5 mm, g. II+ 180-z *810 medal nagrodowy autorstwa Holzhaeussera DILIGENTIAE (PilnoÊci), Aw: W wieƒcu z ga àzek laurowych monogram królewski SAR; nad nim korona, Rw: W wieƒcu z dwóch ga àzek d bowych napis w trzech wierszach: DILIGENTIAE, Holz.16, H-Cz , srebro 27 mm, 7.19 g., medal nagrodowy ustanowiony przez Stanis awa Augusta w 1767 r., poczàtkowo tylko dla wychowanków Korpusu Kadetów, pó niej równie dla uczniów innych szkó. II+ 250-z *811 eton 1782 r., Aw: G owa w wieƒcu laurowym w prawo i napis: IOS.II AVG. GALIC. ET LOD. R. OSVIC. ET ZAT. D., Rw: Napis poziomy: CONVENTV.ORDIN.PERPETVO IN GALICIA ET LOD. CONSTITVTO. MDCCLXXXII w wieƒcu z dwóch ga àzek, H-Cz.4581, srebro 24 mm, III+ 100-z *812 medal na pamiàtk ho du sk adanego przez prowincje polskie królowi pruskiemu po trzecim rozbiorze Polski 1796 r., Aw: Popiersie w zbroi i p aszczu w prawo i napis: FRID WILHELMVS BORVSSORVM REX, sygn. LOOS, Rw: Lecàcy orze z ga àzkà oliwnà w apach i napis: VOBIS QVOQVE PATER; w odcinku: FIDES BORVSS. REGI PRAEST 1796, H-Cz.4544, srebro 26.2 mm, 7.47 g. II 200-z *813 eton stra aków gdaƒskich z lat , Aw: Tarcza herbowa Gdaƒska podpierana przez dwa lwy, Rw: Poziomy napis: BUERGER LOESCHCORPS, H-Cz.4299 R1, Vossberg 1234, cyna 23 mm, 4.59 g. III 100-z *814 medal autorstwa Majnerta na przywrócenie Królestwa Polskiego 1815 r., Aw: Popiersie cara w wieƒcu laurowym, na szyi sygn. MAINERT i w otoku napis: ALEXANDER I IMP TOT RUSS. REX POLONIAE, Rw: Napis poziomy: UNUS QUI NOBIS RESTITUIT REM, DIE XX.JUNII A MDCCCXV, H-Cz.3501, srebro 50.8 mm, g. *815 medal Ksawerego Stuckharta z okazji otwarcia huty elaza w Bia ogonach 1817 r., Aw: Popiersie cara w wieƒcu laurowym i napis: DAWCA POKOIU NARODÓW WSKRZESICIEL POLSKI, na pierêcieniu blisko obrze a X. STUCKHART F., Rw: Widok huty na tle gór; u góry s oƒce i napis w otoku: I KRUSZCOM POLSKI ZAIAÂNIA O S O CE; w odcinku: HUTA ALEXANDRA W BIA OGONACH 1817, H-Cz.3509, srebro 49.8 mm, g. II 750-z *816 p askorzeêba w bràzowym kamieniu przedstawiajàca oficera z orderami na piersi, kamieƒ 46 x 51 mm, pamiàtka zwiàzana prawdopodobnie z okresem Powstania Listopadowego II 200-z *817 medal autorstwa Barre' a wybity nak adem Komitetu Brukselskiego 1831 r., Aw: Stojàce personifikacje Belgii w czapce frygijskiej i Polski w corona muralis ze sztandarem wojskowym z napisem: POLOGNE oraz napis w otoku: TU NE MOURRAS PAS, w odcinku MDCCCXXXI, z boku; BARRE FECIT, Rw: Pod koronà z 14 gwiazdek napis: A L' HERO- IQUE POLOGNE; poni ej ga àzki palmowa i laurowa i god o Belgii, H-Cz.3831, bràz 51.3 mm. I/II 120-z *818 medal sygnowany A. Barre- poêwi cony Aleksandrowi Fredro, Aw: Popiersie w prawo, poni ej sygn. A.BARRE i napis w otoku: ALEXANDER FREDRO POETA DRAMATYCZNY, Rw: W wieƒcu laurowym poziomy napis: DOBRZE ZAS U ONEMU RODACY 1864, H-Cz.3890, bràz 56 mm. I/II 200-z *819 medal Aleksandra Fredro 1865 r., Aw: Popiersie trzy czwarte na wprost i napis w otoku: ALEXANDER HRABIA FREDRO URODZ: R: 1793, Rw: Kartusz z g owà Chimery u góry; lanca dzielàca pole na dwie cz Êci; u do u wà i data 1865, H-Cz.5382/3890a R5, medal modelowany przez Jana Rudzkiego, odlany i cyzelowany w Pary u u Barbedienne' a; brak napisów w polu, bràz 51 mm. II 300-z *820 medal poêwi cony W odzimierzowi Dzieduszyckiemu- prezesowi Wystawy Przemys owej 1877 r., Aw: Popiersie w prawo i napis: W ODZIMIERZ HRABIA DZIEDUSZYCKI, Rw: Napis poziomy w siedmiu wierszach: NA PAMIÑTK WYSTAWY ROLNICZEJ I PRZEMYS OWEJ WE LWOWIE R 1877 WYSTAWCY, H-Cz.6105, bràz 74.5 mm, g. I 300-z 53

54

55 822 *821 medal koêciany sygn. Schindler wykonany na pamiàtk wspólnej pielgrzymki S owian katolików do Rzymu 1881 r., Aw: Napisy poziome i w otoku: PAMIÑTKA WSPÓLNEJ PIELGRZYMKI S OWIAN KATOLIKÓW DO RZYMU V LIPCA MDCCCLXXXI, Rw: Âw. Cyryl i Metody z d ugim krzy em na wprost i napis w otoku: SS CYRYL I METODY APOSTO: S OWIA SZCZYZNY, pod postaciami sygn. SCHINDLER, koêç wo owa 47.6 mm, gruboêç 9 mm, sp kany II 100-z *822 medal wybity z okazji 200-letniej rocznicy Odsieczy Wiedeƒskiej 1883 r., Aw: Popiersie w zbroi i koronie w prawo i napis: IOANNES III REX POLONIAE.. sygn. J. TAUTENHAYN, Rw: Napis w otoku: FVLMEN POLONIAE..i poziomo: OBSOLUTAM.., H-Cz.7994, bràz 70 mm. III 120-z *823 medal poêwi cony Henrykowi Wodzickiemu, Aw: Popiersie trzy czwarte na wprost i napis: HENRYK HRABIA WODZICKI, Rw: W wieƒcu z liêci d bowych napis: D UGOLETNIEMU I ZAS UèONEMU PREZESOWI ; poni ej herb Leliwa i napis w otoku: TOWARZYSTWO ROLNICZE KRAKOWSKIE, bràz 47.2 mm. I- 150-z *824 medal wybity nak adem W. G owackiego i poêwi cony Jadwidze Sapie ynie 1886 r., Aw: Popiersie w koronkowej woalce w lewo i sygn. artysty NER, poni ej W. GLOWACKI, Rw: Napis poziomy: KSI NEJ JADWIDZE Z ZAMOYSKICH SAPIE YNIE WDZI CZNY LWÓW 11/3 1886, herb Lwowa a po bokach ga àzki d bowa i laurowa; H-Cz.8128/4036, bràz 52 mm. I/II 200-z *825 medal poêwi cony Franciszkowi Smolce 1888 r., Aw: Popiersie trzy czwarte w lewo i napis: FRANCISZEK SMOLKA, na ramieniu sygn. A, Scharff, Rw: Budowla wzniesiona we Lwowie na 300-lecie unii polsko-litewskiej, u góry daty ; w dole w ozdobnym kartuszu napis: W DOWÓD CZCI RODACY , H-Cz.8131, srebro 64 mm, g, II 550-z *826 medal na 100-lecie Konstytucji 3 Maja 1891 r., Aw: Szlachcic, mieszczanin i ch op ze splecionymi r koma pod koronà, w otoku napis: 3 MAJ WIWAT WSZYSTKIE STANY, Rw: Kobieta w d ugiej szacie z tarczà herbowà z Or em, Pogonià i Anio em (herb Wo ynia); w otoku napis: PAMIÑTKA STULETNIEJ ROCZNICY, w tle Wawel i napis u do u: NAK. M. KURNATOWSKIEGO KRAKÓW, H-Cz.10433, bràz 42.5 mm I- 140-z *827 medal jubileuszowy Soko a Lwowskiego 1892 r., Aw: Sokó lecàcy z ci arkami w apach i napis: W ZDROWEM CIELE ZDROWY DUCH, Rw: Napis: JUBILEUSZ * SOKO A LWOWSKIEGO* , H-Cz.10434/9993b, bràz 33.5 mm I 100-z 828 medal autorstwa Cypriana Godebskiego poêwi cony Powszechnej Wystawie Krajowej 1894 r., Aw: Skrzydlaty Geniusz nad personifikacjami przemys u i sztuki, Rw: Napis poziomy: POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA 1894, srebro 63 mm, g II 400-z 829 medal jak wy ej, bràz 63 mm w starym pude ku II 120-z 830 medal wybity z okazji setnej rocznicy Powstania KoÊciuszkowskiego 1894r., Aw: Pó postaç KoÊciuszki z podniesionà szablà i napis: W STULETNIÑ ROCZNIC, Rw: Orze pod koronà królewskà; po bokach szlachcic z szablà i ch op z kosà oraz data 1794, H-Cz.10468/8091b, z boku sygn. W. G OWACKI, KRAKÓW, bràz I 100-z *831 medal na 350-lecie Lwowskiego Bractwa Strzeleckiego , Aw: Herb miasta; u góry kogut, po bokach wst ga z datami , Rw: Napis poziomy: PAMIÑTKA OBCHODU 350 ROCZNICY NADANIA PIERWSZYCH USTAW LWOWSKIEMU BRACTWU STRZELECKIEMU, srebro z zawieszkà 36.4 mm, g I 150-z 832 medalik religijno-patriotyczny 1905 r., Aw: Tarcza polowa na tle sprz tu wojskowego; na wst dze napis: OJCZYZN, WOLNOÂå RACZ NAM ZWRÓCIå PANIE , Rw: Matka Boska Cz stochowska; na dole Orze i aƒcuchy i napis wokó : M.B. CZ STOCHOWSKA KRÓLOWO POLSKI WSPIERAJ I PROWADè NAS, Strza k.56 RR, aluminium 32 mm. I 60-z 55

56

57 *833 medal poêwi cony Ludwikowi Wierzbickiemu 1905 r., Aw: Budynek Dworca G ównego we Lwowie i napis w trzech wierszach: LUDWIKOWI WIERZBICKIEMU WSPÓ PRACOWNICY 1.X.1905, Rw: Starzec z dwojgiem dzieci na tle budynku w górach; na sztandarze napis: TUCHLA i sygn. IVL. W. BE TOWSKI FEC., Strza k.66 R, bràz, prostokàt z zaokràglonà górnà kraw dzià 90 x 57 mm II 150-z 834 medal niesygnowany z uszkiem, Aw: Trzy medaliony z portretami i napis w otoku: KRÓL W ADYS AW JAGIE O, KRÓLOWA JADWIGA, W. KS. WITOLD , Rw: Dwaj rycerze na koniach na symbolicznym pobojowisku i napis: W PI åsetnñ ROCZNIC POGROMU KRZY AKÓW 15 LIPCA , Strza k.155 RR, mied 28 mm I 80-z *835 medal na 500-lecie Bitwy Grunwaldzkiej 1910 r., Aw: W cztero ukowym obramowaniu król W adys aw Jagie o z tarczà i mieczem; w rogach cztery herby: Korony, Litwy, Smoleƒska i Rusi Czerwonej oraz napis w otoku: I STAR EB HYDRZE TEUTO SKIEJ, Rw: Pieszy rycerz atakujàcy Krzy aka na koniu i napis: GRUNWALD-TANNENBERG 15.VII.MCMX, niesygn. proj. Jana Raszki, Strza k.150 R, srebro 50 mm, punce na rancie; rzadki, wybito w srebrze 20 egz. I 400-z 836 medal Rosjanie-Braciom Polakom 1914 r., Aw: Dwie postacie; w otoku napis: W BRATERSKIEJ ÑCZNOÂCI SI A, z prawej w czterech wierszach napis: В БРАТСКOМЬ ДИНЕНIИ СИЛА, Rw: Orze carski i polski i mi dzy nimi poziomy napis: РУССКIЕ БРАТЬЯМЪ ПОЛЯКАМЪ, ROSJANIE-BRACIOM POLAKOM, sygn. R.A. akar, projekt G.I. Ma yszew, Strza k.276, srebro I/II 80-z *837 czworokàtny medal Tadeusza KoÊciuszki 1917 r., Aw: W okr gu popiersie w lewo; u góry napis: KOÂCIUSZKO, na dole daty , Rw: Poziomy napis: W STULETNIÑ ROCZNIC ÂMIERCI NACZELNIKA, wkl s y numer 57 i punce, Strza k.403 R, srebro 34.5 x 34.5 mm (wybito 100 sztuk) I- 350-z *838 medal antyspekulacyjny 1918 r., Aw: Popiersia szlachcica, ch opa i yda i napis wotoku: HEJ RAMI DO RAMIENIA; na dole poziomy napis: OD OG ODZONEJ WARSZAWY W HO DZIE 1918, Rw: Drzewo z ga ziami z cenami towarów, Strza k.429 R II 60-z *839 medal arcybiskupa Teodorowicza 1927 r., Aw: Popiersie w lewo i napis: JÓZEF TEODOROWICZ ARCYBISKUP OBRZ. ORM., Rw: Katedra ormiaƒska we Lwowie; w otoku napis: W 25 ROCZNIC BISKUPSTWA SWEMU ARCYPASTERZOWI DIECEZJANIE , sygn. W. PRZEDWOJEWSKI, Strza k.594 (50 egzemplarzy), srebro 55 mm I 300-z 840 medal autorstwa St. Repety w setnà rocznic Powstania Listopadowego 1930 r., Aw: Na tle stylizowanego drzewa poziomy napis: SETNÑ ROCZNICA POWSTANIA ZBROJNEGO NARODU , Rw: Trzy pionowe pola; w Êrodkowym dwaj o nierze, Strza k.664, bràz 55 mm, patyna I 100-z *841 medal nagrodowy 1934 r., Aw: W wieƒcu laurowym pozimy napis: ZA CHLUBNE WYNIKI PRACY, Rw: W polu p ug i snop zbo a, w tle fabryka i napis w otoku: REG. WYSTAWA ROLN. PRZEM. POW. K PI SKIEGO W OSTRZESZOWIE 1934, Strza k.-, bràz z ocony 53.5 mm II 150-z 842 medal z okazji budowy Kopca Pi sudskiego autorstwa J. Bandury, 1936 r., Aw: Stylizowane postacie z opatami idàce w lewo, Rw: Napis w siedmiu wierszach rozdzielony opatà: BUDOWA KOPCA JÓZEFA PI SUDSKIEGO, SOWINIEC 1936, Strza k.789, na rancie numer 356, bràz 49.8 mm I 100-z 843 sesja naukowa Polskiej Akademii Nauk 1953 r., Aw: Pomnik Miko aja w Warszawie i napis: ASTRONOMIA DIGNISSIMA HOMINI LIBERO, Rw: W otoku znaki zodiaku i napis poziomy: MIKO AJ KOPERNIK MCDLXXIII- MDXLIII- SESJA NAUKOWA POLSKIEJ AKADEMII NAUK- WARSZAWA, proj. Franciszek Habdas, Kat. Mennicy 14, pude ko I 100-z *844 medal na 500-lecie powrotu Gdaƒska do Polski 1954 r., Aw: Trzy postacie i napis w otoku: W PI åsetlecie POWROTU GDA SKA.., Rw: Widok Starówki gdaƒskiej z herbem Gdaƒska na dole i napis w otoku: GEDANI ANTE QUINQUE SAECULA.., proj. R. Massalski i W. To kin (rewers), J. Gos awski (awers), Kat. Mennicy 17, tombak 60 mm I 100-z 845 medal sygn. W. Kowalik na 1000-lecie monety polskiej, Aw: Scena bicia monety i napis: TYSIÑC LAT MONETY POLSKIEJ , Rw: Orze piastowski, denar Mieszka, moneta 1-z otowa i wspó czesne god o Polski, w otoku napis: NUMIZMA- TYCY POLSCY PTA i daty , Kat. Mennicy 123 I 60-z ANGLIA 846 medal srebrny grawerowany- XVII w, Aw: Popiersie króla trzy czwarte na wprost i napis: GIVE THY IUDGMENTS O GOD UNTO THE KIN.., Rw: Popiersie syna królewskiego trzy czwarte na wprost i napis: AND THY RIGHTEOUSNESSE UNTO THE KINGS SONN.., srebro 27 mm, 3.32 g. II 150-z NIEMCY 847 medal religijny ze Êladem starej zawieszki 1539 r., Aw: Scena ukrzy owania Chrystusa i napis w otoku: CHRISTI CREVTZ... MDXXXIX, Rw: Scena Ostatniej Wieczerzy i napis w otoku: DESIDIERIO DESIDERAVI.., srebro 53 mm, g. III z *848 medal religijny wielkoêci dukata XVII w., Aw: Napis poziomy: Wohl den.. i w otoku: Siehe Herr Ich.., Rw: Dwie tablice z Czwartym Przykazaniem, z oto 3.36 g. III 450-z 849 medal chrzestny z zawieszkà- XVII-XVIII w., Aw: Grupa postaci z dzieckiem i napis wotoku, Rw: Scena chrztu i napis w otoku: LAS VNSRE KINDER.., srebro 36 mm, g. III- 150-z 57

58

59 *850 medal alegoryczny na kl ski wojenne Niemców, prawdopodobnie Saksonia XVII w., Aw: Rycerz z tarczà i lancà brodzàcy w bagnie; w tle p onàce miasto; wokó wieniec cierniowy, sygn, F. W., Rw: W ozdobnej obwódce z kwiatów i napis poziomy: AVS MEINER ANGST ICH TEUTSCHES LAND DARINN ICH STECKE, MEINE HAND, srebro 49 mm, g. III 500-z *851 medal chrzestny Jan Buchheima XVII w., Aw: Stojàcy Chrystus z dzieckiem na r ku; wokó grupka dzieci i napis: SO FUHRT.., Rw: Scena chrztu Chrystusa w rzece i napis: MAT 17:DIS IST MEIN LIEBER SOHN, sygn. I,B., srebro 40 mm, 17.3 g. III 450-z 852 talar chrzestny- Harz (Zellefelder Münze) 1721 r., Aw: Scena chrztu Chrystusa; w polu napisy hebrajskie i niemieckie, Rw: Napis poziomy; u do u sygn. E.P.H.; w otoku napis niemiecki: Wer da Slaubt und.., srebro 51.8 mm, g. III+ 600-z *853 medal religijny XVIII w., Aw: Zmartwychwsta y Chrystus, wokó anio ki i napis: HIER AUS DER QUELLE SELBST.., Rw: Scena chrztu Chrystusa i napis: WIR SIND DURCH EINEN GEIST... srebro 44 mm, g. II 250-z 854 medal chrzestny XVIII w., Aw: Kap an z dzieckiem przy chrzcielnicy i napis: ICH GEBE ES HERRN WIEDER, w odcinku: SAM.IV.28, Rw: Drzewo i napis: KINDER SIND EINE GABE; w odcinku PS.127.V.4, srebro 36 mm, g. III 120-z *855 medal religijny XVIII w., Aw: P ynàca Arka Noego; nad nià go bica z ga àzkà oliwnà i napis: BEFIEHL DEM HERRN DEINE WEGE; w odcinku: UND HOFFE AUFHIN, Rw: P onàcy o tarz ofiarny, obok kl czàcy ludzie, na górze Arka i t cza na niebie; u góry napis: ER WIRD WOHL MACHEN, srebro 32.8 mm, 7.29 g. II 150-z *856 medal chrzestny- Norymberga XVIII w., Aw: Scena chrztu Chrystusa w rzece, z ty u Adam i Ewa, Bóg Ojciec i Duch Âwi ty; napis: AVS DEM VORBILD VNSERER TAVF, Rw: Scena chrztu dziecka w koêciele i napis: STEIGT GLAVB..srebro 32.5 mm, 7.28 g. I 150-z 857 medal religijny XVIII w., Aw: Trójca Âwi ta; w otoku napis: DREI SIND DIE DA ZEUGEN IM HIMMEL, Rw: Pod koronà chrzcielnica, Biblia i kielich; napis w otoku: DREI SIND DIE DA ZEUGEN AUF ERDEN, w odcinku: ERINNERUNG DER FREUNDSCHAFT, srebro 39 mm, g. II+ 120-z 858 medal alegoryczny XVIII w., Aw: Dwie postacie kobiece i napis w otoku: 2 MARTHA FLEIS MARIEN GLVT, w odcinku: 3 FRAUENZIMER, Rw: Dwie stojàce postacie kobiece i napis w otoku: 1 SCHOEN WIE RAHEL KLVG WIE RVTH; w odcinku: 4 HEVRAT GVIT, srebro 37.8 mm, g, II+ 250-z *859 medal religijny sygn. Loos, Aw: Siedzàcy Chrystus b ogos awi dwójk dzieci i napis, Rw: Na o tarzu kielich, Biblia i wà oplatajàcy ca oêç; napis poziomy SEY GETREU BIS..w odcinku: DIE FURCHT DES HERRN, srebro 41.5 mm, g. I- 150-z 860 medal chrzestny XIX, Aw: Kap an z dzieckiem stojàcy przy chrzcielnicy i napis w otoku: SOLCHER IST DAS REICH GOTTES.., Rw: Napis poziomy w siedmiu wierszach: MARCI X.14 LASSET DIE KINDLEIN... srebro 25.5 mm, 5.77 g I- 120-z 861 medal chrzestny XIX w., Aw: Stojàca postaç kobieca z wieƒcem z gwiazd, obok kotwica, postument opleciony przez w a, w otoku napis: DIE TAUFEN KNÜPFT..; w odcinku: ERINNERUNG i nieczytelna sygnatura, Rw: Chrzest Chrystusa i sygn. LOOS D., srebro 42 mm, g. I- 150-z 862 medal religijny sygn. Loos, Aw: Dziecko kl czàce przed Chrystusem i napis w otoku: HERR ICH LASSE DICH NICHT DU SEGNEST MICH DENN, w odcinku IB MOS.32.V.26, Rw: O tarz i napis w otoku: HALT IM GEDAECHTNISS JESUM CHRISTUM, sygn. LOOS, srebro 36 mm, g. II 120-z 863 medal alegoryczny autorstwa Loosa, Aw: M odzieniec prowadzony przez kobiet do Âwiàtyni MàdroÊci i napis: LASS WEISHEIT DICH.., Rw: O tarz z Dekalogiem i napis: THUE DAS SO WIRST DU LEBEN, niêej sygn..loos, srebro 38.5 mm, 8.09 g. I 100-z *864 medal chrzestny autorstwa Loosa i Lorenza, Aw: Scena chrztu Chrystusa i napis w otoku: ER WIRD MIT GEISTE TAUFEN, w odcinku LOOS, Rw: Popiersie Chrystusa w lewo, na ramieniu sygn.h. LORENZ i napis wotoku: LASSET DIE KINDLEIN ZU MIR KOMMEN, srebro 39 mm, g. II+ 150-z *865 medal alegoryczny XIX w., Aw: Dwaj witajàcy si m czyêni, z ty u wóz, wielb àd i owce, Rw: Stojàca czapla na tle rzeki i napis: WER SEINEN VATER EHRET DER WIRD AUCH FREUDE AN SEINEN KINDERN HABEN (powrót syna marnotrawnego?), srebro 36.4 mm, g. I- 150-z 866 medal na 800-lat Dynastii Wettynów 1889 r., Aw: Popiersie króla w prawo i napis: ALBERT KÖNIG VON SACHSEN, Rw: Kobieta z tarczà herbowà Wettynów i data 1889, napis wotoku: 800 JAHRIG. JUBELFEIER D. HAUSES WETTIN, sygn.w.g.z.d., srebro 33 mm. II+ 120-z NIDERLANDY *867 medal sygn. N.V. Swinderen wybity z okazji 25-lecia Pokoju Utrechckiego w 1738 r., Aw: Siedem ukoronowanych tarcz i napis wokó : ORBIS CHRISTIAN QUIETE INTER SE COMPOSITA, Rw: Personifikacja Holandii siedzàcej na stopniach Êwiàtyni Janusa, obok lew i zwiàzany Mars; nad nim lecàcy Geniusz z tràbami i napis: V. LVSTR. FOED. BELG. PACE STABIT, w odcinku sygn.n.v. SWINDEREN, ni ej XI APRIL MDCCXXXVIII, srebro 56 mm, g. II z 59

60

61 PRUSY -Âlàsk *868 medal z okazji ho du Stanów Âlàskich 1786 r., Aw: Popiersie króla w zbroi p aszczu w lewo i napis: FRIDERICUS GUILIELMUS BORUSSORUM REX, ni ej LOOS, Rw: W wieƒcu laurowym poziomy napis: NOVASPES REGNI, poni ej w odcinku: FIDES SILE: PRAEST VRATISL. D. XV. OCT. MDCCLXXXVI, FuS 4533, srebro 42.3 mm, g, III 250-z *869 medal z okazji ho du Stanów Âlàskich 1786 r., Aw: Popiersie króla w zbroi i p aszczu w prawo i napis j.w., sygn. AS, Rw: Napis poziomy jak wy ej, FuS 4530, srebro 27.5 mm, 7.25 g. II 180-z 870 medal z zawieszkà 1847 r., Aw: Rodzina kl czàca w polu przed Êwiàtynià i napis: GROSE THEURUNG WENIG NAHRUNG, w odcinku: UNSER TAEGLICH BRODT GIEB UNS HEUT, Rw: Napis w otoku: IN SCHLESIEN GALT DER SACK ODER 2 PR. SCHEFFEL, poziomo 1847 i ceny zbó w talarach, cyna 44 mm. III+ 120-z ROSJA 871 medal na pokój z Turcjà, 1774 r., Aw: Pionowa lanca, ga àzki laurowa i palmowa i napis: МИРЪ СЪ ТУРКАМИ; w odcinku: IЮЛЯ 30 Д Г., Rw: Rosja siedzàca na tarczach z ga àzkà palmowà i rogiem obfitoêci i napis w otoku, srebro 22m, 4.35 g. III 100-z 872 medalik nagrodowy z uszkiem za zdobycie Warszawy 1831 r., Aw: W wieƒcu laurowym napis poziomy; u góry krzy prawos awny, Rw: Herb Królestwa Polskiego i napis w otoku, Peters str.105, Smirnow 464/b srebro 26 mm, 8.91 g. III 75-z *873 krzy yk eliwny z okresu Powstania Styczniowego 1863 r, z napisami rosyjskimi, Aw:W Êrodku popiersie Chrystusa b ogos awiàcego; na ramionach krzy a napis: СПАСИ ГОСПОДИ ЛЮДИ ТВОА, Rw: W trójdzielnej tarczy Orze, Pogoƒ i Anio ; wokó napis: ПОЛЬША, ЛИТВА РУСЬ, na ramionach 1863, krzyê prawos awny ; dalej СВОБОДА-РОВНОСТЬ- НЕЗАВИСИМОСТЬ, H-Cz.10449, 37 x 58 mm.. II 600-z *874 medal nagrodowy za nauk, Aw: Popiersie cesarzowej w prawo i napis, sygn. ВАЖ, Rw: Stojàca postaç kobieca na tle przyborów naukowych i napis, sygn.b.h.p., srebro 51 mm, g. III+ 150-z *875 medal Wystawy Rolniczo-Przemys owej w Warszawie 1885 r., Aw: G owa Aleksandra III w lewo i napis, Rw: Siedzàca postaç kobieca ze snopem zbo a na tle lokomobili i narz dzia rolnicze, napis polsko-rosyjski: WYSTAWA ROLNI- CZO-PRZEMYS OWAW WARSZAWIE 1885, bràz 49.5 mm, g. I 125-z 876 medalik pamiàtkowy w kszta cie tarczy a okazji Êmierci ksi cia Trubeckiego, Aw: Popiersie ksi cia trzy czwarte w prawo i napis, Rw: Napis i rok 1905, mosiàdz 35.4 x 24 mm, II 50-z WATYKAN *877 medal papie a Leona XIII 1881 r., Aw: Popiersie papie a w lewo; poni ej sygn. F. Bianchi i napis w otoku: LEO XIII PONT. MAX. AN IV, Rw: Stojàcy papie z dzieçmi wokó i napis: IVVENTVTI RELIGIONE ET ARTIBVS INSTITVENDE, w odcinku: PARATA IN VRBE SCHOLAR SVBSIDIA A MDCCCLXXXI, srebro 44 mm, g. II- 125-z W GRY 878 medal Kossutha i Bema 1849 r., Aw: Popiersia Kossutha i Bema na wprost oraz napis: VEREINT I. KAMPF FÜR UNGARNS HEILIGE FREIHEIT, pod popiersiami: LUD. KOSSUTH i JOS. BEM, 1849, Rw: W wieƒcu napis poziomy: DES RUHMES UNWELKBAREN LORBEER WINDET D. GESCHICHTE EUCH BEIDEN i sygnatura DRENTWETT F., cyna srebrzona 40 mm. III+ 60-z ODZNACZENIA i ODZNAKI *879 cynowy element dekoracyjny adownicy o nierza Powstania Styczniowego w kszta cie kartusza z herbami Polski i Litwy. Podobny element dekoracyjny ale na klamrze od pasa zosta przedstawiony w ksià ce Zdzis awa ygulskiego jun. i Henryka Wieleckiego-Polski mundur wojskowy KAW Kraków 1988 il II- 200-z 880 owalna, t oczona odznaka so tysa naszywana na sukman, po owa XIXw., Orze carski, na piersi tarcza z or em Królestwa Polskiego, po bokach napis COTCKIИ - SO TYS. mosiàdz 105 x 90 mm III 100-z 881 odznaka na szpilk na pamiàtk 85 rocznicy Powstania Listopadowego, Data t oczona na blaszce oksydowanej na szaro, Dubrowska 60. II 40-z *882 krzy srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (V klasa), 1920 rok, nr 761, miedziany srebrzony ze Êladami z ocenia, orze i napisy emaliowane, zawieszka beczu kowata, rzadki, wczesny typ krzy a. III 500-z *883 krzy srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (V klasa), 1923 rok, nadawany na Zachodzie, z ocenie, emalia, ze wstà kà. II+ 250-z *884 krzy srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (V klasa), rok, z ocenie, emalia, ze wstà kà. I/II 350-z 885 krzy Walecznych, 1920 rok, nr 33310, bràz, 44x44mm, ze wstà kà. II 80-z 886 odznaka pamiàtkowa Krzy na Âlàskiej Wst dze WalecznoÊci i Zas ugi, II stopieƒ, bràz, 43x43mm, ze wstà kà. I- 150-z 61

62 *887 okràg a, odznaka so tysa, na mosi nà tarcz na o ony orze mosi ny srebrzony, sygnatura na odwrocie BR. OPIE SCY WARSZAWA, nakr tka. II- 150-z 888 odznaka o nierska Dowództwa Wojska Polskiego Wschód, , mosiàdz, 34x34mm, patyna. II- 100-z 889 odznaka Za S u b Granicznà KOP, mosiàdz, emalia bia a, czerwona i niebieska, nak adany orze mosi ny, nakr tka sygnowana STANIS AW REISING WARSZAWA NIECA A 1. II- 150-z *890 odznaka pamiàtkowa Liga Morska i Kolonialna, mosiàdz, emalia bia a, niebieska i czerwona. I/II 100-z *891 odznaka pamiàtkowa Zwiàzku Oficerów Rezerwy, punce na odwrocie ZG B 314, nakr tka sygnowana ZJEDNOCZENI GRAWERZY WARSZAWA MARSZA KOWSKA 115, uszkodzenia emalii. II- 150-z *892 odznaka pamiàtkowa Szko y Technicznej, z ocone litery PST IV, nakr tka sygnowana GRAWER W. MÑCZY SKI, uszkodzenia. II- 150-z 893 medal Zas u onym na Polu Chwa y X.1943 Lenino, bràz, ze wstà kà. I/II 250-z 894 metalowa przepustka urz dnika policji wydana przez Zarzàd Policji w Szklarskiej Por bie, napisy w j zyku niemieckim, Ø 39,5mm, otwór do zawieszenia. II- 50-z *895 krzy Âw. Jerzego, 3-ego stopnia, srebro, ze wstà kà. I/II 100-z Monety obce AUSTRIA Ferdynand I *896 pfundner 1527, Wiedeƒ, Aw: Popiersie w lewo, w otoku napis, Rw: Tarcza herbowa, powy ej data, w otoku napis, Markl -. III+ 400-z Rudolf *897 talar 1605, Hall, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Tarcza herbowa, w otoku napis, Voglhuber 96/V, Dav III 400-z Leopold I *898 6 krajcarów 1675, Wroc aw, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her I- 60-z krajcarów 1678, Wroc aw, j.w., Her I 70-z *900 6 krajcarów 1677, Brzeg, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her. 1238, FuS. 726, literki CB. I 150-z krajcarów 1676, Wroc aw, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her I- 60-z 62

63 Karol VI *902 talar 1714/13, Wroc aw, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her. 402, Dav II z *903 talar 1714, Wroc aw, j.w., Her. 402, Dav. 1090, odmiana popiersia. II z *904 talar 1733, Krzemnica, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her. 448, Husz r II+ 400-z Józef II *905 talar 1786, Krzemnica, Aw: Herb Królestwa W gier, w otoku napis, Rw: Madonna, w otoku napis, Her. 149, Husz r II 300-z Franciszek I *906 talar 1823, Krzemnica, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her III+ 140-z *907 talar 1825, Krzemnica, j.w., Her III+ 170-z *908 talar 1828, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her III+ 140-z *909 gulden 1824, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her II- 125-z 63

64 Ferdynand II *910 talar 1843, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Orze, w otoku napis, Her III+ 270-z Franciszek Józef *911 2 talary 1867, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her II z *912 2 guldeny 1859, Krzemnica, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her III 200-z *913 2 guldeny 1889, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her II- 200-z 914 talar 1857, Wiedeƒ, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her III 120-z *915 talar 1858, Wiedeƒ, j.w., Her II 120-z 916 talar 1859, Wiedeƒ, j.w., Her 444. III+ 120-z 917 talar 1863, Wiedeƒ, j.w., Her III+ 120-z * krajcarów 1852, Wiedeƒ, Aw: G owa w lewo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Her II- 160-z Salzburg-Paris von Lodron *919 talar 1624, Aw: Madonna, w otoku napisy, Rw: Âw. Rudbert, w otoku napis, Probst 1197, Dav III+ 350-z Albrecht von Wallenstein *920 3 krajcary 1629 Jicin, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis przedzielony znakiem mennicy-s oneczkiem, Rw: Tarcza herbowa, w otoku napis. III+ 150-z Francja- Napoleon I *921 2 franki 1811, Pary, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Nomina, w otoku napis, Gad III+ 120-z 64

65 Grecja * lepta 1828, Aw: Feniks, w otoku napis, Rw: Nomina w wieƒcu, w otoku napis, K.M. 3. III 80-z Haiti * centimów AW 14 (1817), Aw: Herb Haiti, w otoku napis, Rw: Popiersie prezydenta Petiona, K.M. 14. III+ 50-z Indie Brytyjskie *924 1 rupia 1840, Kompania Wschodnio-Indyjska, Aw: G owa Wiktorii, Rw: Nomina w wieƒcu, w otoku napis, K.M III+ 50-z Kongo * franków 1985, Aw: Nomina i napisy, Rw: G owa murzynki i napisy, w tle napis ESSAI (PRÓBA), Gad. 11, nak ad sztuk, rzadkoêç. I 60-z Malta *926 6 scudo 1774, Aw: Popiersie Himeneza de Texada, w otoku napis, Rw: Herb Zakonu i data, K.M. 32. III- 50-z NIDERLANDY Kampen *927 dukat 1600, Aw: Postaç cesarza Rudolfa II, w otoku napis, Rw: Napis w kwadracie. Fr. 161, Delm R1. III 400-z Zelandia *928 talar=60 groot 1602, Aw: Orze habsburski z h. Zelandii, w otoku napis, Rw: Tarcza herbowa, w otoku napis, Delm III 250-z *929 5 schelling 1686, Aw: Rycerz, w otoku napis, Rw: 7 tarcz herbowych, w otoku napis, Delm III 350-z NIEMCY Bawaria-Maximilian *930 pó talar 1622, Aw: Herb Bawarii, w otoku napis, Rw: Madonna, w otoku napis, Hahn 61, rzadki. III z Maximilian I *931 talar 1818, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Blok w kszta cie szeêcianu na p aszczyênie z herbem Bawarii, napisy, Dav. 553, Thun 45. II- 300-z 65

66 Frankfurt *932 dwudukat 1742, Aw: Popiersie Karola VII, w otoku napis, Rw: Personifikacja Frankfurtu przy p onàcym o tarzu, Fr. 1016, J.u F. 736, moneta w ozdobnej oprawie z zawieszkà, masa 8,40g. III z Lubeka *933 talar 1580, Aw: Âw. Jan, herb Lubeki, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Dav III 600-z Prusy-Fryderyk Wilhelm *934 ort 1656, Królewiec, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Tarcza herbowa, po bokach 18-gr i C-M, w otoku napis, Schrötter - nie notuje tego typu monety w 1656 roku. III 300-z Saksonia -Fryderyk August III *935 dwugrosz wikariacki 1790, Drezno, Aw: G owa w prawo, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, Buck 171, Merseb I 150-z ROSJA 936 zestaw kopiejek ezkowych z XVII wieku, ró ne panowania, razem 6 sztuk. III 50-z Piotr I *937 tymf (czech) 1707, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napis; w polu litery IL, Uzd.4784, du a rzadkoêç w adnym stanie zachowania III z Katarzyna *938 rubel 1726, Moskwa, Aw: Popiersie w lewo, w otoku napis, Rw : Orze dwug owy, w otoku napis, Uzd.623, Mich.78 II z Anna *939 rubel 1735, Petersburg, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napisy, Uzd.697, Mich.140 III+ 350-z El bieta *940 rubel 1742, Petersburg, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napis, Uzd.744, Mich.17 II- 400-z *941 rubel 1749, Moskwa, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napis, Uzd.795, Mich.128 III+ 400-z 66

67 *942 rubel 1757, Moskwa, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napis, Uzd.869, Mich.295 III 300-z Katarzyna II *943 rubel 1773, Petersburg, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy; litery Я Ч, w otoku napis, Uzd.1024, Mich.279 II+ 450-z *944 pó po tinnik 1766, Moskwa, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, w otoku napis i data, Uzd.960, Mich.88 III+ 75-z * kopiejek wybite dla Syberii, 1778, Uzd.4267, Mich.381 I/II 450-z *946 dieƒga wybita dla Syberii, 1766, Uzd.4194, nowodie I- 250-z Miko aj I *947 rubel 1840, Petersburg, Aw: Orze dwug owy, Rw: W wieƒcu nomina i data, Uzd.1562, Mich.322 II- 160-z Miko aj II rubel 1907, Petersburg, Aw: G owa w lewo, w otoku napis, Rw: Orze dwug owy, poni ej nomina i data, Uzd.2121 II- 100-z *949 rubel 1909, Petersburg, j.w., Uzd.2132 II 300-z *950 rubel 1910, Petersburg, j.w., Uzd.2138 II- 250-z *951 rubel 1914, Petersburg, j.w., Uzd.2169 II 400-z ZSRR 952 zestaw monet 20 kopiejek 1928 i 1929, 15 kopiejek 1923 i 1928, 10 kopiejek 1927, razem 5 sztuk I/II 40-z SERBIA *953 2 dinary 1875, Aw: G owa króla Micha a, w otoku napis, Rw: W wieƒcu pod koronà nomina i data, KM 11 II- 100-z 67

68 SIEDMIOGRÓD Gabriel Batory *954 dukat 1612, Aw: Popiersie, w otoku napis, Rw: Orze z herbem Siedmiogrodu, w otoku napis, Resch 157, Fr.171 III z 955 grosz 1610, Aw: Napisy w poziomie, Rw: Orze z herbem Siedmiogrodu, w otoku napis, Resch 97 III 35-z SZWAJCARIA Chur- biskupstwo *956 Ulrich VI von Mont , 15 krajcarów 1688, Aw: Popiersie w prawo i napis w otoku, Rw: Orze dwug owy z tarczà herbowà, w otoku napisy i nomina, HMZ 440 III 300-z Zürich *957 dicken 1504, Aw: Postacie Êwi tych, w otoku napis, Rw: Orze, w otoku napis, HMZ 1098, moneta wielkiej rzadkoêci IV z Republika Helwecka * batzenów 1798, Aw: Postaç ze sztandarem; w otoku napis i data. Rw: W wieƒcu nomina i litera S, HMZ 3 III+ 800-z SZWECJA Eryk XIV *959 1 marka 1564, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Ukoronowana tarcza herbowa, w otoku napis, Ahlström.24 IV 400-z *960 ferding (1/4 marki) 1562, Rewal, Aw: Popiersie w prawo, w otoku napis, Rw: Tarcza herbowa, w otoku napis, Ahlström 12, rzadki II+ 450-z W GRY Maciej Korwin *961 dukat, Aw: Siedzàca Madonna, w otoku napis, Rw: Âwi ty adys aw, w polu litery K-A, Huszar 677, Fr.12 II 550-z W OCHY *962 1 lir 1808, Mediolan, Aw: G owa Napoleona w prawo, w otoku napis, Rw: Herb Królestwa W och, KM 81 III+ 60-z Piemont- Republica Subalpina *963 5 franków L' An 10 (1801), Aw: Stojàca Galia i WolnoÊç, w otoku napis, Rw: W wieƒcu nomina i data, w otoku napis, Dav.197 III- 120-z 68

69 BANKNOTY POLSKIE Insurekcja KoÊciuszkowska *964 5 z otych , Seria D.1, Pick A1 II- 250-z z otych , Seria C, Pick A2 II+ 180-z * z otych , Seria D, Pick A2 II+ 180-z * z otych , Seria D, Pick A3 II 150-z * z otych , Seria A, Pick A4 I 500-z z otych , Seria D, Pick A4 II 300-z z otych , Seria D, Pick A4 II- 250-z * z otych , Seria A, Pick A5 II- 300-z Ksi stwo Warszawskie talar , podpis: Potocki, Pick A12 III 200-z *973 2 talary , podpis: Sobolewski, Pick A13 III 350-z Generalne Gubernatorstwo marki polskie , "jenera ", seria A, Pick 3 I 75-z marek polskich , "biletów Polskiej Krajowej".., Pick 10 I 75-z marek polskich "biletów Polskiej Krajowej..", Pick 12 I 80-z * marek polskich , Pick 15 I 250-z Rzeczpospolita Polska marka Polska Krajowa Kasa Po yczkowa, WZÓR, Pick 19 I 100-z marek polskich , WZÓR, Pick 21 I- 150-z marek polskich , III Ser.0, Nr , WZÓR, Pick 22 I- 400-z marek polskich , Ser.2E, No *, WZÓR I 300-z marek polskich , I Serja BL, Nr , WZÓR, Pick 28 I- 125-z 69

70 marek polskich , II Serja R, Pick 29, rzadki w bankowym stanie zachowania I 75-z marek polskich , I Serja DX, Pick 29, rzadki w bankowym stanie zachowania I 75-z marek polskich , III Serja AS, No , No , po obu stronach ukoêne czerwone nadruki WZÓR, na marginesach czerwone piecz cie Bez WartoÊci III 150-z marek polskich , III Serja AB, Pick 31, rzadki w stanie bankowym I 100-z * marek polskich , WZÓR, Pick 35 I 250-z marek polskich D.No * D.No , Pick 36 I 250-z marek polskich , Seria C, WZÓR, Pick 37 I 250-z *990 przekaz na 100 milionów marek polskich WZÓR perforowany, bardzo rzadki III+ 900-z Bilety zdawkowe *991 2 z ote , Pick 47 I 450-z Bilety Paƒstwowe *992 5 z otych , Pick 49 I 400-z *993 5 z otych Ser.A , Pick 49, WZÓR I 250-z *994 1 z oty , Pick 50 I 150-z z oty , Seria IB, Pick 50 I 100-z Bank Polski *996 2 z ote , Pick 52 I 500-z *997 5 z otych , Pick 53 I 900-z * z otych , Pick 54 I z * z otych , WZÓR, Pick 54 I z 70

71 * z otych WZÓR, perforowany, Pick 56, na marginesach ma e plamy atramentu I z * z otych WZÓR, Pick 59, na odwrocie podlepki filatelistyczne I- 350-z * zlotych WZÓR, Pick 60 I- 500-z * z otych , WZÓR, Pick 62 I z * z otych , WZÓR, Pick 63 I z * z otych , Pick 67, du a rzadkoêç I z * z otych WZÓR, Pick 67, bardzo rzadki I z * z otych WZÓR, Pick 70, du a rzadkoêç I z * zlotych , Pick 78, du a rzadkoêç III z

72 Generalna Gubernia z otych 1932 z nadrukiem w adz okupacyjnych, Pick 89 III+ 150-z * z otych 1934 z nadrukiem w adz okupacyjnych, Pick 90 III+ 150-z * z otych , Pick 93 I 125-z * z oty 1941, 20 z otych 1940 i 50 z otych 1941 z nadrukami z Powstania Warszawskiego A-K "Regu a". Pierwszy o d powstaƒczy SIERPIE 1944 R, razem 3 sztuki IV 200-z * z otych 1941 i 50 z otych 1941 z nadrukami z Powstania Warszawskiego- OKR G WARSZAWSKI DOWÓDZTWO ZGRUP. IV, 2 sztuki III 150-z * z oty 1941 i 10 z otych 1940 z nadrukami z Powstania Warszawskiego: BRATERSTWO BRONI ANGLII AMERYKI POLSKI NIECH YJE, 2 sztuki IV 150-z Banknoty powojenne * z otych "obowiàzkowe" Dd WZÓR, Pick 111 I 250-z z otych "obowiàzkowe" Rz Rz WZÓR, Pick 113 I 250-z zlotych 1945, seria A , WZÓR, Pick 120 I 400-z z otych , seria BK, Pick 135 I 100-z * z otych , seria BH, Pick 138, zewn trzny margines- naddatek papieru I 100-z * z otych (niebieskie), seria AA , Pick 131b, du a rzadkoêç I z 72

73 * z otych (niebieski), ser.aa ; po obu stronach czerwone ukoêne nadruki SPECIMEN, Pick 131b I z * z otych A , Pick 141 s1, rzadki banknot nie wprowadzony do obiegu I 700-z * z otych , Pick -, emisja nie wprowadzona do obiegu, wielka rzadkoêç I z * z otych , Pick-, emisja nie wprowadzona do obiegu, wielka rzadkoêç I z * z otych , Pick -, emisja nie wprowadzona do obiegu, wielka rzadkoêç I z * z otych , Pick -, emisja nie wprowadzona do obiegu, wielka rzadkoêç; lekkie przebarwienia papieru na marginesie I z Getto ódzkie fenigów, 1 i 20 marek , razem 3 sztuki I 80-z Obozy jeƒców wojennych *1028 Borne (Gross-Born) 10 groszy i 50 groszy bony obozu oficerskiego II-D, Jab.4290 R7, 4291 R7, 2 sztuki I/II 150-z *1029 Dobiegniewo (Woldenberg) 2 marki Seria B"; 5 marek Seria A' ( )- bony obozu oficerskiego II-C, Jab.4302, 4304, 2 sztuki II 150-z *1030 Murnau (Po udniowe Niemcy) 10 fenigów (4 sztuki), 50 fenigów (2 sztuki), 1, 2 i 5 marek- bony obozu oficerskkiego VIIA, Campbell , razem 9 sztuk I z Bony wydane na cele patriotyczne 1031 Ma opolska Stra Obywatelska- listek do wieƒca na dzieƒ pielgrzymki do mogi y 318-tu poleg ych w obronie Lwowa I 20-z 1032 zestaw bonów 10, 20, 50 i 100 marek (1921 r.) na cele Zwiàzku Ludowo-Narodowego I 100-z 1033 Na We n dla Wojsk Polskich 1 korona (1914 r); na odwrocie okràg a piecz ç.."warsztaty Robót We nianych dla Legionu Polskiego", Jab.676 I 60-z 1034 Komitet Pomocy dla internowanych legionistów- 1 korona bez daty, Jab.715 I 60-z 73

74 *1035 Na we n dla legionistów ( r.) 1 korona; na odwrocie pod u na piecz ç " N.K.N. Naczelny Zarzàd Ligi Kobiet Kraków, Jab.691 I 60-z *1036 Wydzia Opieki nad legionistami inwalidami oraz wdowami po poleg ych i sierotami po poleg ych- 5 z otych polskich 1917 r., Jab.699 II- 80-z 1038 *1037 Polski Skarb Wojskowy 5 z otych = 75 kopiejek (2 odmiany), 10 z otych = 1 Rub.50 kop., 20 z otych = 3 ruble, 100 z otych = 15 rubli z roku 1916 na polskie cele wojskowe, Jab.687 (2x), , razem 5 sztuk I/II 400-z *1038 Skarb Narodowy Polski- 5, 10 i 15 dolarów 1918 r., Jab.-, razem 3 sztuki II 200-z *1039 Czernica (Charlottengrube)- zestaw 1, 5, 20 i 50 marek wydane przez Steinkohlen Gewerkschaft Charlotte; Meyer 1, 2, 3, 4, Jab , razem 4 sztuki I- 400-z *1040 Czernica (Czernitz)- zestaw 20, 50 i 100 marek wydane przez Czernitzer Steinkohlen Bergbau Aktien- Gesellschaft, Meyer-, Jab , razem 3 sztuki I 300-z Cz stochowa * rubli 1915, wydane przez Magistrat Miasta Cz stochowy- na stronie g ównej nadruk w kolorze czerwonym: OKAZOWY, Jab.974 I 80-z * kopiejek wydane przez Société textile "La Czenstochovienne"- na odwrocie piecz ç: OKAZ MUZEALNY BEZ WARTOÂCI OBIEGOWEJ, Jab. - I 150-z 74

75 kopiejek wydane przez Fabryk Motte, Meillassoux et Caullierz w górnym lewym rogu piecz ç: OKAZ MUZEALNY BEZ WARTOÂCI OBIEGOWEJ, Jab.940 III 70-z 1044 kwit na kupno chleba w Naszej piekarni Stradomska No 6 wartoêci 5 kopiejek wydany przez Société Anonyme de l' Industrie Textile Czenstochowa; na odwrocie napis: OKAZ MUZEALNY BEZ WARTOÂCI, Jab.- I 80-z 1045 bon na 10 kopiejek Tow. Akc.Cz st. Fabr. Guzików daw. Jan i Stanis aw Grossman w Cz stochowie; na stronie g ównej piecz ç Fabryki; na odwrocie piecz ç: OKAZ MUZEALNY BEZ WARTOÂCI OBIEGOWEJ; kwit na 3 kopiejki Towarzystwa Zak adów Metalowych B. Hantke w Warszawie HUTA " CZ STOCHOWA", na stronie g ównej piecz ç Huty, Jab.-, razem 2 sztuki III 100-z , 15, 20, 25 i 30 kopiejek wydane przez Towarzystwo Akcyjne Cz stochowskie Zak adów jutowych i konopnych, Jab.966, 968, 969,-, 970, razem 5 sztuk I/II 300-z 1047 bony wartoêci Trzy Ruble (2 odmiany) wystawione przez Ryski Bank Handlowy dla Fabryki Motte, Meillassoux et Caullierz, Jab.940, razem 2 sztuki I/III 100-z *1048 bon na Rubli Pi ç wydany przez Ryski Bank Handlowy, Oddzia w Cz stochowi; w kolorze czerwonym nadruk OKAZOWY I 80-z 1049 bony wartoêci Rubli Pi ç wydane przez Ryski Bank Handlowy Oddzia w Cz stochowie dla II Towarzystwa Po yczkowo Oszcz dnoêciowego i Tow. Akc. Zak adów Chemicznych, Jab.956, 953, razem 2 sztuki II/III 100-z *1050 czek na Rubli Pi ç 1914 r., wystawiony przez Fabryk Motte, Meillassoux et Caulierz do realizacji w Ryskim Banku Handlowym Filia w Cz stochowie; odr czny napis tuszem: egzemplarz muzealny, Jab.930 II- 120-z 1051 czek na Rubli Trzy wystawiony przez Cz stochowskie Towarzystwo Po yczkowo-oszcz dnoêciowe w Cz stochowie do realizacji w Ryskim Banku Handlowym Filia w Cz stochowie- odr czny napis tuszem: egzemplarz muzealny; Jab.930 II- 120-z *1052 bony na 50 kopiejek i 3 ruble wydane przez Bank Handlowy w Warszawie, Oddzia w Cz stochowie dla Tow. Zak adów Metalow., B. Hantke, Jab.904 I/II 100-z 1053 Dar owo (Rügenwalde) marek i 50 fenigów Dar ówek (Rügenwaldemunde) , Meyer, Schoenawa 11,4; razem 2 sztuki I- 35-z *1054 Kar uszowiec ko o Tarnowskich Gór (Carlshof), 10, 50 i 100 marek, suche piecz cie i perforowane napisy ENTWERTET, Meyer 3, 4, 5, Jab , razem 3 sztuki I 100-z 1055 Knurów (Knurow) 5 marek , 20 i 50 marek wydane przez Königlische Berginspektion IV, Meyer 1, 2, 3, Jab , razem 3 sztuki I 100-z 1056 Ko obrzeg (Kolberg) 5 i 10 marek wydane przez Magistrat, Meyer, Schoenawa 7, 10, razem 2 sztuki I/II 60-z 1057 Koszalin (Köslin) 100 i 500 marek ; 20, 100 i 200 miliardów marek wydane przez Magistrat, Meyer, Schoenawa 7, 8, 15, 16 i 17; razem 5 sztuk III 100-z 1058 L bork (Lauenburg in Pommern) wydane przez Magistrat, Meyer, Schoenawa 14, 15; razem 2 sztuki I 40-z 75

76 *1059 Noworadomsk- bon na Rubli wydany przez Towarzystwo Akcyjne Przemys u Metalurgicznego w Noworadomsku do realizacji w Banku Handlowym w Warszawie, Oddzia w Cz stochowie, Jab.1446 III 100-z *1060 Paruszowiec ko o Rybnika (Paruschowitz) marek- przedruk na banknocie 100 marek wydane przez Hut Silesia, Meyer- I 300-z *1061 Poznaƒ- 50 marek wydane przez Bank dla Polski Zachodniej, Jab.3299 R8 I 500-z 1062 Poznaƒ- 50 marek wydane przez Bank dla Polski Zachodniej, Jab.3299 R8 III+ 300-z *1063 1/2, 1, 2, 5, 10 i 20 marek wydane przez Magistrat, Jab I 400-z *1064 Rybnik marek polskich przedruk na banknocie 50 markowym; wydane przez Kopalni Emy , Jab. - I 400-z *1065 zestaw 3 bonów- Rybnik 1 marka wydana przez Rybniker Steinkohlen-Gewerkschaft, Micha kowice (Michalkowitz) 2 marki ; Katowice (Kattowitz) 1 marka , Jab. -, 2237, 2127 I/III 200-z 1066 Siemianowice Âlàskie 5 i 10 fenigów wydane przez Gmin ; 1 marka 1921 wydana przez Hut Laura; 1, 5 i 50 fenigów (2 odmiany) wydane przez Georghütte, Jab.2345, 2346, 2348, 2350, 2351, 2352 (2x), 2353 (2x), razem 9 sztuk I 200-z 1067 Szczecinek (Neustettin) i marek wydane przez Elektrowni i Wodociàgi, Meyer-Schoenawa 1, 2; razem 2 sztuki I 60-z

77 *1068 Wejherowo- 50 fenigów, 1, 2, 3, 5, 10, 20 i 50 marek wydane przez Powiat, Jab , razem 8 sztuk I 500-z 1069 Wilno- cegie ka wartoêci 20 groszy 1927 wydana przez Wileƒskie Towarzystwo Cyklistów i y wiarzy na Fundusz Budowy Toru I 50-z *1070 ZaniemyÊl (Santomischel) 5 fenigów (2 odmiany) wa ne do i 10 fenigów wa ne do wydane przez Magistrat, Schoenawa 12, 12, 16; razem 3 sztuki I 80-z *1071 Zawiercie- czeki wartoêci 20 i 50 kopiejek, 1 rubel wydane przez Bank Handlowy w Warszawie, Oddzia w Zawierciu, Jab.-, 1897, 1898, razem 3 sztuki III 250-z 1072 Z ocieniec (Falkenburg in Pommern) marek, marek (2 serie) i 50 miliardów marek wydane przez Magistrat, Meyer-Schoenawa 7, 8, 10, 11, 12; razem 5 sztuk I/II 150-z LITERATURA 1073 A. Brückner- Encyklopedia staropolska, 1070 str., ilustracje w tekêcie, Warszawa 1939, 2 tomy w oryginalnej oprawie, stan zachowania bardzo dobry 300-z 1074 M.J. Brzezicki- Medale i odznaki polskie i Polski dotyczàce bite poza Polskà w latach , 375 str., liczne ilustracje w tekêcie, Londyn 1977, oprawa kartonowa 90-z 1075 Emporium- Hamburg Aukcja 23, XII.1991, 436 str. i 4846 poz., w tym 285 pozycji polskich w wi kszoêci ze zbioru Ericha Weisego dyrektora archiwum w Stade; przed wojnà zamieszka ego w Królewcu, twarda oprawa 90-z 1076 M. Gumowski- Podr cznik numizmatyki polskiej, 294 str., 80 tablic, Kraków 1914, twarda oprawa ze z oceniami 600-z 1077 M. Gumowski- Monety polskie, 176 str. 32 tabl., Warszawa 1924, twarda oprawa 60-z 1078 M. Gumowski- Piecz cie i herby miejscowoêci województwa lubelskiego, 102 str., ilustracje w tekêcie, Lublin 1959, pó skórek ze z oceniami 120-z 1079 M. Gumowski- Dzieje mennicy toruƒskiej, 188 str., 18 tablic i ilustracje w tekêcie, Toruƒ 1961, pó skórek ze z oceniami 200-z 1080 M. Gumowski- Bibliografia numizmatyki polskiej, 213 str., Tortuƒ 1967, oprawa kartonowa 70-z 1081 P. V. Hill, J. P. Kent- Late Roman Bronze Coinage , 114 str., 4 tablice, London 1978, twarda oprawa 60-z 1082 P. Ilisch- Die mittelalterliche Münzprägung der Bischofe von Münster, 209 str., zdj cia w tekêcie, Münster 1994, oprawa kartonowa 100-z 1083 R. Kiersnowski- Pieniàdz kruszcowy w Polsce wczesnoêredniowiecznej, 536 str., Warszawa 1960, twarda oprawa; adny egzemplarz 120-z 1084 W. Lesiuk- Pieniàdz zast pczy na Âlàsku , 182 str tablice, Wroc aw 1971, twarda oprawa 70-z 1085 H. Maƒkowski- Fa szywe monety polskie, 120 str., 10 tablic i ilustracje w tekêcie, Poznaƒ 1930, reprint Warszawa 1973, pó skórek ze z oceniami 90-z 1086 P. Menzel- deutsche Motmünzen und sonstige Geldersatzmarken , 557 str., 88 tablic, Berlin 1982, twarda oprawa 120-z 1087 I.W. Migunow- Redkija russkija monety s 1699 do 1914, 96 str., ilustracje i wycena w tekêcie, Moskwa 1914, twarda oprawa 100-z 1088 K. Plage- Okres Stanis awa Augusta w historii numizmatyki polskiej. Monety bite dla prowincji polskich przez Austry i Prusy oraz monety Wolnego Miasta Gdaƒska.. Monety bite dla Królestwa Polskiego w latach i momety bite dla miasta Krakowa... reprint Warszawa , oprawa kartonowa; razem 3 tomiki stanowiàce ca oêç 120-z 1089 E. Raczyƒski- Gabinet medalów polskich, tomy I, II i III, 1095 str., 743 ilustracje, Wroc aw 1838 i Poznaƒ 1841, w tomie III karta tytu owa odbita na kserografie, drobne Êlady zalania, jednolita pi kna oprawa w czerwony pó skórek z etui na ka dy tom z 1090 T. Rewoliƒski- Katalog medali religijnych odnoszàcych si do `KoÊcio a Katolickiego we wszystkich krajach dawnej Polski ze zbioru T. Rewoliƒskiego..Cz.I i II, 192 str., 30 tablic, odbitka kserograficzna, Radom 1887, oprawa pó skórek ze z oceniami 100-z 1091 F. von Schrötter- Das preussische Münzwesen in 18, Jahrhundert. Die Münzen aus der Zeit der Könige Friedrich I und Friedrich Wilhelm I, 113 str., 19 tablic, Berlin 1902, reprint Bielefeld 1978; nak ad 500 egz., twarda oprawa 180-z 1092 B. Sikorski- Pieniàdz zast pczy majàtków ziemskich- katalog etonów dominialnych, 478 str., rysunki w tekêcie, Pi a , twarda oprawa 240-z 1093 J. Smolik- Prazske grose a jejich dili , Praga 1971, twarda oprawa z obwolutà 30-z 1094 K. Stronczyƒski- Pieniàdze Piastów od czasów najdawnieszych do roku 1300, 386 str, 36 tablic, Warszawa 1847; oprawa pó skórek z wypuk ymi zwi zami i z oceniami 500-z 1095 J. Strza kowski- S ownik medalierów polskich i z Polskà zwiàzanych , 132 str, Warszawa 1982, oprawa pó skórek ze z oceniami 90-z 1096 WiadomoÊci Numizmatyczno-Archeologiczne 1894 nr 1-4, 1895 nr 1-3 brak nr 4, + sprawozdania za lata z 1097 WiadomoÊci Numizmatyczno- Archeologiczne , 164 str. Kraków 1930, oprawa kartonowa 70-z 1098 WiadomoÊci Numizmatyczne- Archeologiczne 1937, 158 str., Kraków 1938, oprawa kartonowa 70-z 1099 WiadomoÊci Numizmatyczno-Archeologiczne, roczniki za lata , 165 str., ilustracje w tekêcie, Kraków 1949, oprawa pó skórek ze z oceniami 120-z 1100 Zapiski Numizmatyczne tomy II i III do czerwca 1928, Lwów , twarda oprawa 100-z 77

78 Wykaz literatury cytowanej w tekêcie Ahl. -B. Ahlström -Sveriges besittningsmynt, Stockholm 1980 AKS -Arnold, Küthmann, Steinhilber -Deutsche Münzen. Katalog , München 1990 Cach -F. Cach -Nejstarsi ceske mince. Praga Castelin -K. Castelin -Grossus Pragensis , Braunschweig 1973 Coh. -H. Cohen -Description Historique dez Monnaies frappees sous I Empire Romain, London -Paris 1880 Dbg. -H. Dannenberg -Die deutschen Münzen des sächsischen und fränkischen Kaiserzeit. Aalen 1976 Dannenberg -H. Dannenberg -Münzgeschichte Pommerns im Mittelalter. Berlin 1893 i 1896 Dav. -J. S. Davenport -German Talers Frankfurt J. S. Davenport -German Church and City Talers Galesburg J. S. Davenport -European Crowns Frankfurt J. S. Davenport -European Crowns Galesburg J. S. Davenport -European Crowns Galesburg J. S. Davenport -European Crowns and Talars since London Förschner -G. Förschner -Die Münzen Römischen Kaiser in Alexandria. Frankfurt Fr. -A. Friedberg -Gold Coins of the World. Clifton Fbg. -F. Friedensburg -Die schlesischen Münzen des Mittelalters. Wroc aw FuS -F. Friedensburg, H. Seger -Schlesiens Münzen und Medaillen der noueren Zeit. Wroc aw Gum. -M. Gumowski -Handbuch der polnischen Numismatik. Graz Gum. Heb. -M. Gumowski -Hubriasche Münzen im mittelalterlichen Polen. Graz Her. -L. Herinek -Osterreichische Münzprägungen Wien L. Herinek -Osterreichische Münzprägungen Wien H -Cz. -E. Hutten -Czapski -Catalogue de la Collection des Medailles et Monnaies Polonaises. Przdruk Graz J. -K. Jaeger -Die deutschen Münzen seit KM. -Ch. Krause, C. Mishler -Standard Catalog of World Coins -Iola Kop. -E. Kopicki -Katalog podstawowych typów monet i banknotów Polski oraz ziem historycznie z Polskà zwiàzanych Kubiak-S. Kubiakowa -Monety pierwszych Jagiellonów Ossolineum Kurp. -J. Kurpiewski et al. -Katalog monet polskich , 6 cz Êci wydanych. Warszawa Merseb. -Sammlung Otto Merseburger umfassend Münzen und Medaillen von Sachsen. Albertinische und Ernestinische Linie Berlin Meyer -H. Meyer -Das Papiergeld von Schlesien Berlin Meyer -Schoenawa -H. Meyer, H. Schoenawa -Das Papiergeld von Mecklenburg und Pommen. Werlaburgdorf 1985 Neumann -E. Neumann -Die Münzprägungen des Deutschen Ordens und der baltischen Geistlichkeit. Köln North -J. J. North -English Hammered Coinage. London 1980 Parchim -J. Parchimowicz -Monety polskie od roku Szczecin Pick-A. Pick-Standard Catalog of World Paper Money. Iola Plage -K. Plage -Okres Stanis awa Augusta w historii numizmatyki polskiej. Kraków K. Plage -Monety bite dla prowincji polskich przez Austry i Prusy oraz monety Wolnego Miasta Gdaƒska, Ks. Warszawskiego i w obl eniu ZamoÊcia. Kraków K. Plage -Monety bite dla Królestwa Polskiego w latach i monety bite dla Miasta Krakowa w roku Kraków Racz. -E. Raczyƒski -Gabinet medalów polskich oraz tych, które si dziejów polskich tyczà poczàwszy od najdawniejszych do panowania Jana III ( ). Berlin 1845 rok. R. I. C. -Mattingly, Sydenham, Kent -The Roman Imperial Coinage. London Ros. -H. Rosenberg -Die Banknoten deutschen Reiches ab Regenstauf 1994/95. Schnee -G. Schnee -Sächsische Taler Frankfurt Schoenawa -H. Schoenawa -Das Papiergeld von Ostpreussen, Westpreussen, Posen. Werlaburgdorf Schr. -F. von Schrötter -Das preussische Münzwesen im 18. Jh. Berlin F. von Schrötter -Die Münzen Friedrich Wilhelms des Grossen Kurfürsten und Friedrich III von Brandenburg. Berlin Seaby -H. A. and P. J. Seaby. Coins of England and the United Kingdom. London H. A. Seaby -Roman Silver Coins. Vol. I-IV. London Sear -D. R. Sear -Greek Coins. Vol. I,II. London Str. -K. Stronczyƒski -Dawne monety polskie dynastyi Piastów i Jagiellonów. Piotrków Strza. -J. Strza kowski -Medale polskie Warszawa Such. -S. Suchodolski -Zmiany chronologii i atrybucji monet polskich w Êwietle skarbu z G ogowa -WN , str T. -J. Tyszkiewicz -Podr cznik numizmatyczny zawierajàcy ceny amatorskie monet polskich od 1506 roku do 1795 roku. Poznaƒ Thun -N. Thun -Deutsche Taler, Doppelgulden, Doppeltaler von Frankfurt/m Uzdenikow -W. W. Uzdenikow -Moniety Rossii -Russian Coins Moskwa Vossberg -F. A. Vossberg -Geschichte der Preussischen Münzen und Siegel. Berlin Wal. -St. Walewski -Trojaki koronne Zygmunta III od 1588 do Kraków

79 INDEKS Anglia , 648, 665 Austria banknoty Bizancjum Bydgoszcz (mennica) -245, 246, , 265, 266, 276, 277, 295, 300, 328, 353, 379, 380, 389, 390, 414, 417, 418, 420, 442, 443. Czechy Drezno (mennica) , , , 465, 466, 487, , Elblàg -146, 148, 158, 161, 165, 166, 178, , 349, 395, 396, 409, 410, , , 500 Francja -209, 210, 921 Gdaƒsk (mennica) -111, 112, 144, 145, 147, 160, 163, 164, 176, 177, 179, 191, 208, , , 241, 244, , 264, , 347, 348, 378, 384, 386, 387, 393, 397, 399, 401, 403, 404, 406, 431, 458, 467, 468, 477, , 486, 496, 499, 541, 552, 553, Getto ódzkie -706, 707 G ogów -149, 150 Grecja -1-12, 922 Gubin (mennica) -497 Haiti -923 Indie -924 Inflanty Kraków (mennica) , 94-98, , 113, , , , 317, 319, 320, , , , 364, 376, 392, , 419, , 444, 445, 542, 543, 550 Królewiec -562, Ksi stwo Warszawskie , Kongo -925 Lipsk (mennica) , , , , 484, 485, 488, 489, 493, 494 literatura Lublin (mennica) -296, 297, 306, 307 Lwów (mennica) -92, ob enica (mennica) Malbork (mennica) , 288, 291 Malta -926 Niderlandy , 867, 927, 928, 929 Niemcy , 388, , odznaki i odznaczenia Olkusz (mennica) -216, 219, 221, 223, 224, 228, 230, 242, 283, 285, 333, 350 pieniàdz zast pczy , Pomorze -115, , 1053, , 1067, 1068, 1072 Polska Królewska , , , Polska okresu rozbiorowego , , Powstanie Listopadowe Poznaƒ (mennica) -225, 231, 287, 299, 304, 310, 311, 334, 368, 374, 375, 391, 421, 422 Polska powojenna , m Prusy , Rosja , 895, Ryga (mennica) -218, 222, 227, 229, 232, 233, , 278, 279, 282, 286, 289, 293, , 354, 359, , 722, 723 Rzeczpospolita Polska , , , Rzym (Republika i Cesarstwa) Saksonia , 935 Serbia -953 Sidmiogród -954, 955 Szwajcaria -956 Szwecja -959, 960 Âlàsk , , , 1054, 1055, 1060, , 1071 Âredniowiecze Toruƒ (mennica) , 159, 247, 377, 381, 382, 394, 398, 400, 402, 405, 407, 426, 498 Tykocin (mennica) -193, 203 Warszawa (mennica) , , 551, 554, , , , 618, , , , W gry -93, 961 Wilno (mennica) -114, 162, , , 192, , , 214, 215, 217, 220, 226, 243, 280, 281, 284, 290, 292, , 305, 308, 309, 315, 316, 318, 341, 342, 346, , 360, , 372, 373, 408, 415, 416, 424, 425 Wiedeƒ (mennica) -355, 356, 613, 615 W ochy -877, 962, 963 Wschowa (mennica) -99, 104, 105, 294, 351, 352, 385, 423 Wroc aw (mennica) , 563 Zakon Kawalerów Mieczowych -720, 721 Zakon Krzy acki ZamoÊç -580, 581 ZSRR

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 15

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 15 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 15 Sobota, 23 maja 1998 r. 9.30-13.00 Nr 1-583 14.30-18.00 Nr 584-1250 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel fax AUKCJA Nr 18

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel fax AUKCJA Nr 18 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 fax. 625 69 47 AUKCJA Nr 18 Sobota, 19 czerwca 1999 r. 9.30-13.00 Nr 1-494 14.30-18.00 Nr 495-1060 WARSZAWSKIE CENTRUM

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 27

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 27 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 27 Sobota, 30 listopada 2002 r. 9.30-13.00 Nr 1-545 14.30-18.00 Nr 546-1211 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

moneta grecka monety starożytne Kolekcja: Numizmaty i inne Muzeum: ZenoIzaur Właściciel: Grecja starożytna Miejsce pochodzenia: Dobry Stan eksponatu:

moneta grecka monety starożytne Kolekcja: Numizmaty i inne Muzeum: ZenoIzaur Właściciel: Grecja starożytna Miejsce pochodzenia: Dobry Stan eksponatu: moneta grecka moneta grecka Miejsce pochodzenia: Grecja starożytna Moneta brazowa. Aw.Glowa Ateny w helmie. Rw.Siedzaca sowa i napisy : ATHNAS NIKHFOPOY otoczone wiencem laurowym. Datowanie monety na 2

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 24

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 24 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 24 Sobota, 9 czerwca 2001 r. 10.00-13.00 Nr 1-458 14.30-18.00 Nr 459-960 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97. AUKCJA Nr 30

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97. AUKCJA Nr 30 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 30 Sobota, 29 maja 2004 r. 9.30-13.00 Nr 1-562 14.30-18.00 Nr 563-1154 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

strona 1 szeląg koronny

Karakala. Kolekcja główna

Karakala. Kolekcja główna Karakala Karakala Datowanie przedmiotu: 198-217 Opis przedmiotu: (Marcus Aurelius Antoninus Bassianus, Marcus Aurelius Severus Antoninus) Drachma aw: AY KAI M AYPHLI ANTWNINOC CEBA, portret władcy w wieńcu

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 21

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 21 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 21 Sobota, 3 czerwca 2000 r. 9.30-13.00 Nr 1-488 14.30-18.00 Nr 489-1031 Katalog dostępny również w INTERNECIE

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 fax. 625 69 47. AUKCJA Nr 16

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 fax. 625 69 47. AUKCJA Nr 16 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 fax. 625 69 47 AUKCJA Nr 16 Sobota, 21 listopada 1998 r. 9.30-13.15 Nr 1-636 14.30-18.30 Nr 637-1340 AUKCJE WCN

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 17

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 17 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 17 Sobota, 27 luty 1999 r. 9.30-13.00 Nr 1-490 14.30-18.00 Nr 491-1162 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 32

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 32 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 32 Sobota, 11 czerwca 2005 r. 9.00-13.00 Nr 1-609 14.30-18.30 Nr 610-1267 Prosz zwróciç uwag, e w katalogu

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 19

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 19 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 19 Sobota, 6 listopada 1999 r. 9.30-13.00 Nr 1-465 14.30-18.00 Nr 466-1085 WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. (0-22) fax. (0-22)

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. (0-22) fax. (0-22) WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. (0-22) 625 67 97 fax. (0-22) 625 69 47 http://www.wcn.pl e-mail: moneta@wcn.pl AUKCJA Nr 40 Sobota, 23 maja 2009 r. 9.30-14.00 Nr 1-659 15.00-19.00

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 22

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 22 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 22 Sobota, 28 paêdziernika 2000 r. 9.30-13.15 Nr 1-642 14.30-18.30 Nr 643-1355 Katalog dostępny również

EMISJA MONET I BANKNOTÓW W 2002 ROKU

Wyniki pierwszego kolokwium Podstawy Programowania / INF

ROZPORZÑDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. z dnia 3 listopada 2009 r.

ROZPORZÑDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. z dnia 3 listopada 2009 r. Dziennik Ustaw Nr 202 14906 Poz. 1554 1554 ROZPORZÑDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie trybu nadawania pierwszego stopnia oficerskiego, stopni oficerskich genera

Skuteczność i regeneracja 48h albo zwrot pieniędzy

Skuteczność i regeneracja 48h albo zwrot pieniędzy REGULAMIN AKCJI PROMOCYJNEJ Skuteczność i regeneracja 48h albo zwrot pieniędzy 1. ORGANIZATOR, CZAS TRWANIA AKCJI PROMOCYJNEJ, PROGRAM AKCJI 1.1 Organizatorem akcji promocyjnej prowadzonej pod nazwą Skuteczność

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 29 kwietnia 2002r.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 29 kwietnia 2002r. Dziennik Ustaw Nr 54 4004 Poz. 473 473 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 kwietnia 2002r. w sprawie okreêlenia wzorów: znaku informujàcego podró nych o mo liwoêci zakupu w punktach sprzeda y towarów,

strona 1 szeląg gdański

Szóstak m. Bydgoszcz 1678 rok

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości Znak sprawy: GP. 271.3.2014.AK ZAPYTANIE OFERTOWE Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości 1. ZAMAWIAJĄCY Zamawiający: Gmina Lubicz Adres: ul. Toruńska 21, 87-162 Lubicz telefon:

REGULAMIN PROMOCJI Torba gratis

REGULAMIN PROMOCJI Torba gratis REGULAMIN PROMOCJI Torba gratis 1. Organizatorem Promocji pod nazwą: Torba gratis ( Promocja ) jest ALMA MARKET S.A. z siedzibą w Krakowie przy ul. Pilotów 6, kod 30-964, wpisana do rejestru przedsiębiorców

POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Jezuicka 6/8 tel.: AUKCJA 30

Warunki sprzedaży nieruchomości

Warunki sprzedaży nieruchomości Syg. akt XIV GUp 63/15 Warunki sprzedaży nieruchomości,,agra''niewiadomy spółka jawna w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Łodzi, w drodze nieograniczonego przetargu ofertowego Przedmiotem przetargu

Kwota wyceny brutto PLN * Przebieg (km) 1976 477000 5920 23% Osobowy 1994 526498 330 23%

Kwota wyceny brutto PLN * Przebieg (km) 1976 477000 5920 23% Osobowy 1994 526498 330 23% Lp. 1. Sygnatura przetargu: MZN0111/15/MCZ 2. Nazwa i siedziba sprzedającego: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Gliwicach ul. Portowa 14 A 44-100 Gliwice działając w imieniu własnym oraz spółki: TAURON

DOKUMENTACJA OBOWIĄZUJĄCA W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH.

DOKUMENTACJA OBOWIĄZUJĄCA W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH. DOKUMENTACJA OBOWIĄZUJĄCA W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH. Zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 25 lutego 2011 r. w LEGNICY w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona, ul. Sejmowa 5A.

Formularz do procedury WOŚ/PG2 Zarządzanie Środowiskiem F-WOŚ/PG2.1

Formularz do procedury WOŚ/PG2 Zarządzanie Środowiskiem F-WOŚ/PG2.1 Formularz do procedury WOŚ/PG2 Zarządzanie Środowiskiem F-WOŚ/PG2.1 1. F-WOŚ/PG2.1/1 - formularz wniosku i karty usług dot. udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie 15 F-WOŚ/PG2.1/1 WNIOSEK

WZÓR. reprezentowaną przez: Pana/ią osobę uprawnioną, zwaną dalej Wykonawcą, posiadającym NIP.. oraz REGON.

WZÓR. reprezentowaną przez: Pana/ią osobę uprawnioną, zwaną dalej Wykonawcą, posiadającym NIP.. oraz REGON. Załącznik nr 4 do SIWZ MUP.PK.III.371-17/12 WZÓR UMOWA DOSTAWY NR w ramach projektu WIEDZA INNOWACYJNOŚĆ JAKOŚĆ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Załącznik nr 4 WZÓR - UMOWA NR... WZÓR - UMOWA NR... Załącznik nr 4 zawarta w dniu we Wrocławiu pomiędzy: Wrocławskim Zespołem Żłobków z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Fabrycznej 15, 53-609 Wrocław, NIP 894 30 25 414, REGON 021545051,

Monety - Rzeczpospolita Obojga Narodów XVII w.

W N I O S E K. w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Proszę o dofinansowanie (nazwa urządzenia)... Kwota wnioskowana dofinansowania... .../.../... numer kolejny wniosku powiat rok złożenia wniosku... data wpływu kompletnego wniosku (dzień, miesiąc, rok) W N I O S E K o p r z y z n a n i e d o f i n a n s o w a n i a z e ś r o d k ó w

Niniejszy ebook jest własnością prywatną.

Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana, ani odczytywana w środkach publicznego

ROZPORZ DZENIE MINISTRA TRANSPORTU 1) z dnia r.

ROZPORZ DZENIE MINISTRA TRANSPORTU 1) z dnia r. PROJEKT z dnia 12.11.2007 r. ROZPORZ DZENIE MINISTRA TRANSPORTU 1) z dnia... 2007 r. zmieniaj ce rozporz dzenie w sprawie szczegó owych warunków technicznych dla znaków i sygna ów drogowych oraz urz dze

DE-WZP.261.11.2015.JJ.3 Warszawa, 2015-06-15

DE-WZP.261.11.2015.JJ.3 Warszawa, 2015-06-15 DE-WZP.261.11.2015.JJ.3 Warszawa, 2015-06-15 Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Usługę druku książek, nr postępowania

Księga znaku. Spis treści:

Księga znaku. Spis treści: Gminy Wadowice Górne Spis treści Księga znaku Spis treści: Wstęp - str. 3 Znak graficzny i logotyp - str. 4 Budowa znaku - str. 4 Budowa znaku c.d. - str. 5 Pole ochronne - str. 6 Minimalny wymiar - str.

Nieograniczony przetarg na sprzedaż urządzeń Zabrze

Nieograniczony przetarg na sprzedaż urządzeń Zabrze Nieograniczony przetarg na sprzedaż urządzeń Zabrze PGNiG Technologie Spółka Akcyjna z siedzibą w Krośnie przy ul. I. Łukasiewicza 89, 38-400 Krosno ogłasza nieograniczony przetarg pisemny na zbycie używanych

Załącznik nr 4 PREK 251/III/2010. Umowa Nr (wzór)

Załącznik nr 4 PREK 251/III/2010. Umowa Nr (wzór) Załącznik nr 4 PREK 251/III/2010 Umowa Nr (wzór) Zawarta w dniu roku w Krakowie pomiędzy : Przewozy Regionalne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Wileńska 14a, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym

STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ W MIĘKINI

STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ W MIĘKINI STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ W MIĘKINI 1 UWAGI OGÓLNE 1 Zespół Szkół w Miękini powołany został przez Radę Gminy Miękinia Uchwałą nr XX/149/04 Rady Gminy w Miękini z dnia 25 maja 2004r. w sprawie utworzenia Zespołu

TOM II ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA UMOWY. Opis przedmiotu zamówienia opis techniczny + schematy przedmiar robót

TOM II ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA UMOWY. Opis przedmiotu zamówienia opis techniczny + schematy przedmiar robót TOM II ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA UMOWY Rozdział 1 Rozdział 2 Wzór umowy Opis przedmiotu zamówienia opis techniczny + schematy przedmiar robót R O Z D Z I A Ł 1 Wzór umowy WZÓR UMOWY U M O W A NR.

PLAN POŁĄCZENIA SPÓŁEK

PLAN POŁĄCZENIA SPÓŁEK PLAN POŁĄCZENIA SPÓŁEK BSH SPRZĘT GOSPODARSTWA DOMOWEGO SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie oraz BSH WROCŁAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu Plan Połączenia Spółek: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp.

wzór Załącznik nr 5 do SIWZ UMOWA Nr /

wzór Załącznik nr 5 do SIWZ UMOWA Nr / wzór Załącznik nr 5 do SIWZ UMOWA Nr / zawarta w dniu. w Szczecinie pomiędzy: Wojewodą Zachodniopomorskim z siedzibą w Szczecinie, Wały Chrobrego 4, zwanym dalej "Zamawiającym" a nr NIP..., nr KRS...,

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 33

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel AUKCJA Nr 33 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 33 Sobota, 3 grudnia 2005 r. 9.00-13.00 Nr 1-624 14.30-18.30 Nr 625-1234 Prosz zwróciç uwag, e w katalogu

ZAPYTANIE OFERTOWE Dotyczące zakupu bawełnianych koszulek dziecięcych T-shirt z nadrukiem

ZAPYTANIE OFERTOWE Dotyczące zakupu bawełnianych koszulek dziecięcych T-shirt z nadrukiem ZAPYTANIE OFERTOWE Dotyczące zakupu bawełnianych koszulek dziecięcych T-shirt z nadrukiem Szanowni Państwo, Polski Związek Lekkiej Atletyki z siedzibą w Warszawie zaprasza do złożenia oferty w postępowaniu

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.bip.wcpr.pl

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.bip.wcpr.pl Page 1 of 5 Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.bip.wcpr.pl Warszawa: SprzedaŜ kompleksowa energii elektrycznej do budynku biurowego

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97. AUKCJA Nr 23

WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE. Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97. AUKCJA Nr 23 ISSN 1231-577X WARSZAWSKIE CENTRUM NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Ho a 43/49 tel. 625 67 97 AUKCJA Nr 23 Sobota, 24 lutego 2001 r. 9.30-13.00 Nr 1-443 14.30-18.00 Nr 444-980 Miejsce aukcji i gie dy numizmatycznej

Ptaki Toruńskiej Strugi Wiosna 2012

Ptaki Toruńskiej Strugi Wiosna 2012 Ptaki Toruńskiej Strugi Wiosna 2012 Zainspirowany pasjonującą opowieścią uczniów Zespołu Szkół nr 7 w Toruniu o Strudze Toruńskiej ( Nasza Baszka, czyli Struga Toruńska ; gorąco polecam) postanowiłem zapolować

Poznań, 03 lutego 2015 r. DO-III.272.1.2015

Poznań, 03 lutego 2015 r. DO-III.272.1.2015 Poznań, 03 lutego 2015 r. DO-III.272.1.2015 Zapytanie ofertowe pn.: Opracowanie wzorów dokumentów elektronicznych (e-usług), przeznaczonych do umieszczenia na platformie epuap w ramach projektu e-um: elektronizacja

Posiadane punkty lojalnościowe można również wykorzystać na opłacenie kosztów przesyłki.

Posiadane punkty lojalnościowe można również wykorzystać na opłacenie kosztów przesyłki. Program lojalnościowy Program lojalnościowy sklepu Gunfire pozwala Ci zyskać jeszcze więcej, nie dopłacając ani grosza. Zbieraj punkty i zamieniaj je na wysokiej jakości produkty dostępne w sklepie Gunfire.pl.

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH. w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Gminy Krapkowice

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH. w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Gminy Krapkowice Projekt z dnia 25 kwietnia 2016 r. Zatwierdzony przez... UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Gminy Krapkowice Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy

OA.271.5.2015 Mielec dnia,30.01.2015 r. ZAPYTANIE OFERTOWE

OA.271.5.2015 Mielec dnia,30.01.2015 r. ZAPYTANIE OFERTOWE OA.271.5.2015 Mielec dnia,30.01.2015 r. ZAPYTANIE OFERTOWE Na wykonanie i montaż regałów metalowych do archiwizowania dokumentacji w Urzędzie Miejskim w Mielcu Podmiot GMINA MIEJSKA MIELEC, 39 300, ul.

REGULAMIN MOBIPARKING W SYSTEMIE SKYCASH

REGULAMIN MOBIPARKING W SYSTEMIE SKYCASH REGULAMIN MOBIPARKING W SYSTEMIE SKYCASH Niniejszy Regulamin stanowi uzupełnienie Regulaminu usługi Webserwisu dla Użytkownika Orlen Flota oraz Regulaminu Użytkownika Systemu SkyCash 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nr sprawy 15/2016r.

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nr sprawy 15/2016r. Załącznik nr 1/1... nazwa i adres wykonawcy... pieczęć zamawiającego...... ZAPYTANIE OFERTOWE Nr sprawy 15/2016r. 1. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. ogłasza zapytanie ofertowe na wynajem

Instrukcja obsługi Norton Commander (NC) wersja 4.0. Autor: mgr inż. Tomasz Staniszewski

Instrukcja obsługi Norton Commander (NC) wersja 4.0. Autor: mgr inż. Tomasz Staniszewski Instrukcja obsługi Norton Commander (NC) wersja 4.0 Autor: mgr inż. Tomasz Staniszewski ITM Zakład Technologii Maszyn, 15.10.2001 2 1.Uruchomienie programu Aby uruchomić program Norton Commander standardowo

Zawarta w Warszawie w dniu.. pomiędzy: Filmoteką Narodową z siedzibą przy ul. Puławskiej 61, 00-975 Warszawa, NIP:, REGON:.. reprezentowaną przez:

Zawarta w Warszawie w dniu.. pomiędzy: Filmoteką Narodową z siedzibą przy ul. Puławskiej 61, 00-975 Warszawa, NIP:, REGON:.. reprezentowaną przez: Załącznik nr 6 Nr postępowania: 30/2010 UMOWA Nr... Zawarta w Warszawie w dniu.. pomiędzy: Filmoteką Narodową z siedzibą przy ul. Puławskiej 61, 00-975 Warszawa, NIP:, REGON:.. reprezentowaną przez:..

U C H W A Ł A NR XIX/81/2008. Rady Gminy Ostrowite z dnia 21 maja 2008 roku. u c h w a l a s ię:

U C H W A Ł A NR XIX/81/2008. Rady Gminy Ostrowite z dnia 21 maja 2008 roku. u c h w a l a s ię: U C H W A Ł A NR XIX/81/2008 Rady Gminy Ostrowite z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Na podstawie art. 90f. ustawy z dnia 7

CENNIK US UG Detaliczny

CENNIK US UG Detaliczny CENNIK US UG Detaliczny Warszawa & (48 22) 334 64 64 607 07 47 47 Kraków Katowice & (48 12) 410 20 40 605 192 102 Poznaƒ & (48 61) 8 265 000 605 192 100 ódê & 605 192 107 Wroc aw & 605 192 101 Gdaƒsk Sopot

Tadeusz Bohatyrewicz, Ciekawe monety ze skarbu znalezionego w Liwie

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.eitplus.pl

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.eitplus.pl 1 z 5 2015-12-18 11:28 Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.eitplus.pl Wrocław: Przeglądy i serwisy systemu SAP i oddymiania, SMS,

Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym 1) FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA ORGANIZACJA SPOŁECZNA LUB ZAWODOWA

Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym 1) FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA ORGANIZACJA SPOŁECZNA LUB ZAWODOWA KRS-W20 Sygnatura akt (wypełnia sąd) CORS Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych Krajowy Rejestr Sądowy Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym 1) FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA

Stowarzyszenie TERRANOVA zaprasza na Warsztaty Pracy Wodnej w dniach 20.08 do 28.08.2016

Stowarzyszenie TERRANOVA zaprasza na Warsztaty Pracy Wodnej w dniach 20.08 do 28.08.2016 Stowarzyszenie TERRANOVA zaprasza na Warsztaty Pracy Wodnej w dniach 20.08 do 28.08.2016 Warsztaty odbędą się w Ośrodku Wczasowym STANICA WODNA na Mazurach w malowniczej miejscowości Stare Jabłonki (okolice

Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk

Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk Marzena Kococik Olga Kuśmierczyk Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzemieniewicach Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk Konkursy wyzwalają aktywność

FORMULARZ OFERTY. Tel. -...; fax -...; NIP -...; REGON -...;

FORMULARZ OFERTY. Tel. -...; fax -...; NIP -...; REGON -...; SPW -3431/ 14/11 Załącznik nr 1 FORMULARZ OFERTY ZAMAWIAJĄCY Powiat Wołomiński, ul. Prądzyńskiego 3, 05 200 Wołomin; Jednostka prowadząca sprawę Wydział Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego

Eksperyment,,efekt przełomu roku

Eksperyment,,efekt przełomu roku Eksperyment,,efekt przełomu roku Zapowiedź Kluczowe pytanie: czy średnia procentowa zmiana kursów akcji wybranych 11 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (i umieszczonych już

REGULAMIN PRZETARGU (LICYTACJI) NA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą.

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą. Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą. Po pierwsze - notacja - trzymasz swoją kostkę w rękach? Widzisz ścianki, którymi można ruszać? Notacja to oznaczenie

REGULAMIN. KONKURSU pod nazwą Urodzinowe Liczenie (dalej Konkurs )

REGULAMIN. KONKURSU pod nazwą Urodzinowe Liczenie (dalej Konkurs ) REGULAMIN KONKURSU pod nazwą Urodzinowe Liczenie (dalej Konkurs ) 1 Organizator i czas trwania Konkursu 1. Organizatorem Konkursu jest Monika Ledóchowska prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Qra

Dziennik Ustaw Nr 13 584 Poz. 114 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ÂRODOWISKA 1) z dnia 13 stycznia 2004 r.

Dziennik Ustaw Nr 13 584 Poz. 114 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ÂRODOWISKA 1) z dnia 13 stycznia 2004 r. Dziennik Ustaw Nr 13 584 Poz. 114 114 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ÂRODOWISKA 1) z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie mundurów pracowników regionalnych zarzàdów gospodarki wodnej Na podstawie art. 95 ust. 3

OPINIA TECHNICZNA NR 33777/4/10-10501 Koparka gąsienicowa CAT 320 B WYCENA WARTOŚCI

OPINIA TECHNICZNA NR 33777/4/10-10501 Koparka gąsienicowa CAT 320 B WYCENA WARTOŚCI Wycena nr 33777/4/10-10501 Koparka gąsienicowa CAT 320 B DEKRA POLSKA Sp. z o.o. Tel. 0 664 421 361 e-mail: bogdan.boguszewski@dekra.pl OPINIA TECHNICZNA NR 33777/4/10-10501 Koparka gąsienicowa CAT 320

and is potential buyer in the auctions, hereinafter referred to as the Agent, dalej Agentem, zwanymi dalej łącznie Stronami, a każdy z osobna Stroną.

and is potential buyer in the auctions, hereinafter referred to as the Agent, dalej Agentem, zwanymi dalej łącznie Stronami, a każdy z osobna Stroną. UMOWA Z AGENTEM NA POTRZEBY AUKCJI SUMMER SALE zawarta w dniu sierpnia 2019 r. w.., między: z siedzibą w (.- ), przy ul.., wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla... w...,..

Regulamin. I edycji. Konkursu Teatralnego. Gdyńskie Centrum Filmowe, 28-30 września 2016 roku.

Regulamin. I edycji. Konkursu Teatralnego. Gdyńskie Centrum Filmowe, 28-30 września 2016 roku. Regulamin I edycji Konkursu Teatralnego Gdyńskie Centrum Filmowe, 28-30 września 2016 roku. 1. Organizator Organizatorami Festiwalu są: A) Stowarzyszenie Scena Kultury B) Miasto Gdynia 2. Miejsce oraz

(Tekst ujednolicony zawierający zmiany wynikające z uchwały Rady Nadzorczej nr 58/2011 z dnia 22.02.2011 r.)

(Tekst ujednolicony zawierający zmiany wynikające z uchwały Rady Nadzorczej nr 58/2011 z dnia 22.02.2011 r.) (Tekst ujednolicony zawierający zmiany wynikające z uchwały Rady Nadzorczej nr 58/2011 z dnia 22.02.2011 r.) REGULAMIN REALIZACJI WYMIANY STOLARKI OKIENNEJ W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ RUBINKOWO W TORUNIU

Rodzaj środka technicznego

Rodzaj środka technicznego DEKRA Polska - Centrala tel. (022) 577 36 13, faks (022) 577 36 36 Rzeczoznawca: Grzegorz Charko UWAGA: Ze względu na przeznaczenie dokumentu usunięto w nim wszelkie informacje dotyczące wartości pojazdu,

Zmiany pozycji techniki

Zmiany pozycji techniki ROZDZIAŁ 3 Zmiany pozycji techniki Jak zmieniać pozycje chorego w łóżku W celu zapewnienia choremu komfortu oraz w celu zapobieżenia odleżynom konieczne jest m.in. stosowanie zmian pozycji ciała chorego

Warszawa: Dostawa kalendarzy na rok 2017 Numer ogłoszenia: 41127-2016; data zamieszczenia: 15.04.2016 OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

Warszawa: Dostawa kalendarzy na rok 2017 Numer ogłoszenia: 41127-2016; data zamieszczenia: 15.04.2016 OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy Strona 1 z 5 Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: www.knf.gov.pl/o_nas/urzad_komisji/zamowienia_publiczne/zam_pub_pow/index.html Warszawa:

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia o g ł a s z a PUBLICZNY NIEOGRANICZONY PRZETARG PISEMNY na zbycie udziałów Gminy Bogatynia w Spółce z o.o. Telewizja Kablowa Bogatynia Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia,

Dziennik Ustaw Nr 268 18789 Poz. 2664 i 2665 WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRA Y GRANICZNEJ

Dziennik Ustaw Nr 268 18789 Poz. 2664 i 2665 WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRA Y GRANICZNEJ Dziennik Ustaw Nr 268 18789 Poz. 2664 i 2665 Za àcznik nr 2 WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRA Y GRANICZNEJ 2665 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ÂRODOWISKA 1) z dnia 10 grudnia 2004 r. w sprawie

REGULAMIN CZYTELNI AKT SĄDU REJONOWEGO LUBLIN-WSCHÓD W LUBLINIE Z SIEDZIBĄ W ŚWIDNIKU

REGULAMIN CZYTELNI AKT SĄDU REJONOWEGO LUBLIN-WSCHÓD W LUBLINIE Z SIEDZIBĄ W ŚWIDNIKU Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 29/2015 REGULAMIN CZYTELNI AKT SĄDU REJONOWEGO LUBLIN-WSCHÓD W LUBLINIE Z SIEDZIBĄ W ŚWIDNIKU l 1. Czytelnia akt, zwana dalej czytelnią", wchodzi w skład Oddziału Administracyjnego

Regulamin konkursu Konkurs z Lokatą HAPPY II edycja

Regulamin konkursu Konkurs z Lokatą HAPPY II edycja Regulamin konkursu Konkurs z Lokatą HAPPY II edycja I. Postanowienia ogólne: 1. Konkurs pod nazwą Konkurs z Lokatą HAPPY II edycja (zwany dalej: Konkursem ), organizowany jest przez spółkę pod firmą: Grupa

UCHWAŁA NR XXII/185/12 RADY MIEJSKIEJ W WYSZKOWIE. z dnia 26 kwietnia 2012 r. w sprawie ustanowienia sztandaru miasta Wyszków.

UCHWAŁA NR XXII/185/12 RADY MIEJSKIEJ W WYSZKOWIE. z dnia 26 kwietnia 2012 r. w sprawie ustanowienia sztandaru miasta Wyszków. UCHWAŁA NR XXII/185/12 RADY MIEJSKIEJ W WYSZKOWIE w sprawie ustanowienia sztandaru miasta Wyszków. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity

REGULAMIN PISEMNEGO PRZETARGU NA SPRZEDAŻ PRAW DO NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANEJ położonej w Skawinie przy ul. Piłsudskiego 23

REGULAMIN PISEMNEGO PRZETARGU NA SPRZEDAŻ PRAW DO NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANEJ położonej w Skawinie przy ul. Piłsudskiego 23 REGULAMIN PISEMNEGO PRZETARGU NA SPRZEDAŻ PRAW DO NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANEJ położonej w Skawinie przy ul. Piłsudskiego 23 1. Organizator przetargu Organizatorem przetargu jest ArcelorMittal Distribution

UMOWA O ŚWIADCZENIU USŁUG W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM TĘCZOWA KRAINA. Zawarta dnia..w Cieszynie pomiędzy

UMOWA O ŚWIADCZENIU USŁUG W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM TĘCZOWA KRAINA. Zawarta dnia..w Cieszynie pomiędzy UMOWA O ŚWIADCZENIU USŁUG W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM TĘCZOWA KRAINA Zawarta dnia..w Cieszynie pomiędzy.właścicielką Punktu Przedszkolnego Tęczowa Kraina w Cieszynie przy ulicy Hallera 145 A, a Panem/Panią......

Gdańsk, dnia 19 listopada 2014 r. Poz. 3941 UCHWAŁA NR LVIII/1396/14 RADY MIASTA GDAŃSKA. z dnia 30 października 2014 r. w sprawie opłaty targowej

Gdańsk, dnia 19 listopada 2014 r. Poz. 3941 UCHWAŁA NR LVIII/1396/14 RADY MIASTA GDAŃSKA. z dnia 30 października 2014 r. w sprawie opłaty targowej DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO Gdańsk, dnia 19 listopada 2014 r. Poz. 3941 UCHWAŁA NR LVIII/1396/14 RADY MIASTA GDAŃSKA w sprawie opłaty targowej Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia

Ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki na dzień 27 czerwca 2016 r.

Ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki na dzień 27 czerwca 2016 r. Ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki na dzień 27 czerwca 2016 r. Piotr Dubicki oraz Romuald Olbrych działając na podstawie upoważnienia zawartego w postanowieniu z dnia 28 kwietnia

Matematyka test dla uczniów klas piątych

Matematyka test dla uczniów klas piątych Matematyka test dla uczniów klas piątych szkół podstawowych w roku szkolnym 2011/2012 Etap szkolny (60 minut) Dysleksja [suma punktów] Imię i nazwisko... kl.5... Wśród uczniów klas piątych przeprowadzono

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.)

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.) Scenariusz lekcji Wychowania Fizycznego Opracowanie: Barbara Bączek-Motała Mirosław Hajdel Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.) Temat lekcji: Nauka i doskonalenie techniki

ZAPYTANIE OFERTOWE PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA: DOSTAWA UŻYWANEGO SAMOCHODU DOSTAWCZEGO DLA ZAKŁADU WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W PACZKOWIE

ZAPYTANIE OFERTOWE PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA: DOSTAWA UŻYWANEGO SAMOCHODU DOSTAWCZEGO DLA ZAKŁADU WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W PACZKOWIE ZAPYTANIE OFERTOWE PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA: DOSTAWA UŻYWANEGO SAMOCHODU DOSTAWCZEGO DLA ZAKŁADU WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W PACZKOWIE PACZKÓW DNIA 24 PAŻDZIERNIKA 2013 1 Nazwa oraz adres Zamawiającego Zakład

Uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Małkinia Górna, dn. 24.09.2015 r. Znak sprawy: 4/2015/D/ZP Uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Dotyczy postępowania: Dostawa

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 24 maja 2004 r.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 24 maja 2004 r. 1455 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie sposobu oznakowania byd a, owiec i kóz oraz Êwiƒ, okreêlenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagaƒ i warunków

Druk nr 1013 Warszawa, 9 lipca 2008 r.

Druk nr 1013 Warszawa, 9 lipca 2008 r. Druk nr 1013 Warszawa, 9 lipca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-51-2008 Pan Bronisław