Próchnica zębów... czyli jak próchnica szczerbi nam zęby...

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Próchnica zębów... czyli jak próchnica szczerbi nam zęby..."

Transkrypt

1 Próchnica zębów... czyli jak próchnica szczerbi nam zęby... Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania. Zabraniam przekształcania, publikowania w fragmentach lub innej niż elektroniczna formie bez mojej i indywidualnej pisemnej zgody. Od Arkadiusz Czapla Zdrowie i uroda Statystyki są nieubłagane - 90 % naszych rodaków wciąż ma próchnicę... Jeżeli chodzi o kraje Europy Zachodniej, to tam wygląda to o niebo lepiej (odsetek jest kilkakrotnie mniejszy). Najzdrowsze zęby mają Skandynawowie ( próchnice ma % społeczeństwa). Co jest powodem takiej różnicy? Według stomatologów : mieszkańcy krajów skandynawskich częściej niż Polacy myją zęby, częściej chodzą do dentysty, ich dieta jest bardziej zdrowa dla zębów. Od kilkudziesięciu lat prowadzi się także w Skandynawii kampanie społeczne pod hasłem "Tydzień bez słodyczy" (dzieci częstowane są słodkościami tylko w niedziele). Próchnica zębów to problem częściej atakujący kobiety niż mężczyzn, powoduje to skład śliny. U mężczyzn ich układ hormonalny sprawia, że ślina ma większa zdolność obrony przed bakteriami, które są odpowiedzialne za próchnicę. U kobiet te zdolności obniża na dodatek okres ciąży i karmienia piersią. Ryzyko próchnicy zębów występuje też : gdy dziecku wyrzynają się pierwsze trzonowe zęby stałe, u dziecka w wieku lat, gdy wyrzynają się drugie zęby trzonowe, u osób starszych (między 40. a 50. rokiem życia), obniżają się wtedy dziąsła,a także u osób starszych, które nie dbają o higienę zębów, bo tracą sprawność w

2 rękach. Wiele publikacji zwraca uwagę na to, że osoby, które są dobrze wykształcone, bardziej zamożne, lepiej dbają o higienę, co powoduje lepszy stan uzębienia. Jednak według stomatologów trzeba podchodzić do tego ostrożnie, ponieważ wielu ich pacjentów (tych z najbardziej zaniedbanymi zębami to bardzo bogate osoby). Cztery przyczyny występowania próchnicy zębów (choroba rozwinie się jedynie wtedy, gdy wszystkie wystąpią jednocześnie).. Bakterie - próchnica zębów inicjowana jest przez paciorkowce Streptococcus mutans. Gdy choroba dojdzie do głębszych partii zęba, to do pracy przystępują bakterie pałeczki - Lactobacillus. Bakterie te występują w jamie ustnej każdego z nas. Jednak w śladowych ilościach. Ich aktywność wzrasta i zaczynają się gwałtownie namnażać, gdy wraz z pokarmem dostarczymy im cukrów. Bakterie te bezpiecznie ukrywają się w płytce nazębnej. Na początku rozwijają się w niej tylko paciorkowce, ale gdy płytka nazębna dojrzeje ( np. osobnik nie myję zębów przez tydzień), to rozwiną się także bakterię pałeczki - Lactobacillus. Cukry - przemiana cukrów powoduje, że paciorkowce wytwarzają w jamie ustnej zakwaszone środowisko, które sprzyja demineralizacji szkliwa. Cukry, które naturalnie występują w pokarmach (np. w owocach) nie są takie niebezpieczne, znacznie bardziej szkodliwe są cukry, które dodajemy do jedzenia (sacharoza dodawana do herbaty czy też słodyczy). Podatność zębów - tutaj wszystko uzależnione jest od naszych cech organizmu (m.in. czynniki genetyczne, które decydują o tym, czy nasze szkliwo jest słabe i bakteriom będzie łatwiej je naruszyć). Jeżeli jesteśmy osobom, która ma duża podatność na próchnice zębów, to nawet niewielka ilość spożywanych słodyczy znacznie podwyższy niebezpieczeństwo psucia się zębów. Czas - próchnica wystąpi wtedy, gdy wszystkie wymienione czynniki wystąpią jednocześnie i przez dłuższy okres. Dla jednej osoby musi to trwać kilkanaście lat, dla innej kilka. Gdy jesteśmy szczególnie podatni na próchnice, to wystarczy, że zaniedbamy higienę zębów przez kilkanaście tygodni. Przebieg próchnicy zęba.. Nasz ząb zbudowany jest z czterech rodzajów tkanki. Na powierzchni znajduje się szkliwo (jest to najtwardsza tkanka, która występuje w naszym organizmie), po szkliwem mamy inę i cement korzeniowy, a wewnętrzną komorę zęba wypełnia miazga.

3 Pierwszy etap próchnicy zęba to pojawienie się na zaatakowanym szkliwie jedynie niewielkiej plamki. Nie jest to zmiana, którą można samu zauważyć (plamka jest biaława i matowa), więc nie różni się zbytnio od zdrowej tkanki. Nie przeoczy jej doświadczony dentysta, ponieważ inaczej rozprasza się na jej powierzchni światło. Taka plamka, która daję początek próchnicy, najczęściej pojawia się wzdłuż bruzd i dołków (jest to tzw. powierzchnia żująca zęba i trudno dostępna powierzchnia statyczna). Ten proces można jeszcze odwrócić, a plamka może całkowicie się zagoić. Następnie (kolejny etap choroby) dochodzi do próchnicy powierzchniowej. Mówi się wtedy już o ubytku (potoczna dziura w zębie) Powierzchnia zęba jest szorstka, a zmiany nie będzie można już zagoić. Próchnica średnia (zaawansowana postać choroby, do jednej trzeciej głębokości zębiny i próchnica głęboka (może dojść do samej miazgi) to kolejne etapy choroby. Przy próchnicy średniej ubytek (gdy znajduje się w widocznym miejscu) zmiany możemy zauważyć sami, gdy będziemy oglądać zęby w lustrze (używając lusterka dentystycznego). Gdy jesteśmy osobą bardzo wrażliwą, to na tym etapie choroby, możemy odczuwać ból, szczególnie po zjedzeniu czegoś słodkiego. U innych osób próchnica rozwija się dalej bez bólu. Dotkliwy ból pojawi się dopiero przy próchnicy głębokiej. Może pojawić się samoistnie, bez żadnego czynnika zewnętrznego. Może też boleć po zjedzeniu czegoś słodkiego, zimnego, gorącego oraz przy gryzieniu (jest to znak, że choroba zaatakowała już miazgę zęba). Jeżeli osoba chora nie wybierze się do dentysty, to nastąpi nieodwracalne zapalenie miazgi i martwica zęba. Ząb przestaje chwilowo boleć, ale martwa miazga staje się pożywką dla bakterii, które doprowadzają ją do rozkładu (zgorzel). To spowoduje zapalenie okostnej, wraca ból (wielokrotnie silniejszy) i boli nie tylko ząb, ale już cała głowa - a ból nie znika po zażyciu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Diagnoza i leczenie próchnicy Próchnica jest wykrywana i leczona przez stomatologów przy użyciu wszystkiego, co oferowane jest przez nowoczesna medycynę. Standardowo robi się zdjęcie rentgenowskie, ale w użyciu są już także kamery wewnątrzustne, aparaty USG z bardzo małymi głowicami, używa się tez tomografii komputerowej, rożnego rodzaju laserów i rezonansu magnetycznego.

4 Stomatolog ma do dyspozycji wiele nowych metod leczenia, ale i tak podstawowym narzędziem dalej pozostaje wiertło. W początkowej fazie choroby, gdy pojawi się na szkliwie plamka, można jeszcze zapobiec powstaniu ubytku. Można wtedy użyć kilka sposobów naraz : nie jeść słodyczy, usunąć płytkę nazębną, przyjmować w miejsce zmian preparaty, które zawierają związki fluoru oraz stymulować wydzielanie śliny, która wypłukuje bakterie z przestrzeni między zębami i resztkami pokarmu. Wtedy rana na zębie może się zagoić. Kolejne etapy choroby są nieodwracalne. Należy skorzystać z usług stomatologa i przygotować się na borowanie i plombowanie zęba. Gdy ubytki są niewielkie, to w grę wchodzą jeszcze ultradźwięki (używa się ich też do usuwania złogów na zębach). Jest też stosunkowa nowa metoda (tzw. abrazja powietrzna), polega to na tym, ze strumień powietrza z piaskiem ściera chorą tkankę. Niewielkie ubytki oczyszcza się też specjalnym żelem, który rozpuszcza próchnicę. Jest to jednak zbyt czasochłonne (borowanie trwa kilka minut, a opcja z żelem minut). jest jeszcze ozonoterapia, ale to służy bardziej odkażaniu ubytków. Gdy mamy do czynienia z próchnicą średnią lub głęboka, to należy nastawić się na usuwanie chorej tkanki za pomocą różnego rodzaju wierteł, a później wypełnią nam ubytek plombą. Najbardziej trwała plomba to amalgamat (stop rtęci i kilku innych metali). Jednak nie stosuje się tej plomby chętnie, bo ma ciemny kolor. Do koloru zęba musi być idealnie dopasowana plomba z tzw. materiałów kompozytowych (światłoutwardzalnych). Plomba ta bardzo dobrze wiąże się ze zdrową tkanką zęba (ale ich wada polega na tym,że jest o wiele słabsza od amalgamatu). Zakłada się także plomby z cementów szkło-jonomerowych. Zapobiegają one skutecznie dalszemu rozwojowi próchnicy, dzięki dobremu wiązaniu się ze szkliwem i zębiną. Ale wadą tutaj jest szybkie ścieranie się, dlatego trzeba je w niedługim czasie wymienić. Gdy choroba dotrze już do miazgi zęba, to czeka nas tzw. leczenie endodontyczne (potocznie leczenie kanałowe). Stomatolog zatruwa lub znieczula wtedy miazgę, która znajduję się w koronie zęba oraz w kanałach korzeniowych. Następnie miazga zostaje usunięta, a kanały wypełnione specjalna masą i zakłada się nam plombę. Jednak ząb jest już martwy i nie tak silny ja żywy (bardzo często się kruszy).

5 Należy pamiętać, że nie leczona próchnica zębów - może być powodem bardzo poważnych powikłań : zapalenia okostnej, zapalenia mięśnia sercowego czy kłębuszkowego zapalenia nerek. Podstawowe zasady zapobiegania próchnicy myj często zęby, używaj nici dentystycznej w celu usunięcia resztek pokarmu, który znajduje się między zębami, unikaj słodyczy, regularnie kontroluj zęby u dentysty (powtarzaj kontrolę co pół roku, jeżeli jesteś osoba szczególnie narażona na próchnice, to kontrolę powinny odbywać się co trzy miesiące). Rodzice nie powinni lekceważyć próchnicy, która pojawia się u dzieci w zębach mlecznych. Wielu rodziców uważa, że w ich miejscu i tak wyrosną nowe zęby. I to jest błąd, bo bakterie, które pozostaną w dziurach po zębach mlecznych, zaatakują zęby stałe ze zdwojoną siłą. Próchnicy zapobiega fluor. Dlatego możemy sobie zafundować zabieg fluoryzacji, ale bardzo ważna jest także dieta. Najwięcej fluoru znajduje się w : suszonych rybach, mięsie, herbacie, szpinaku i orzechach. Zdrowe lub zaleczone zęby można poddać tzw. lakowaniu, polega to na wypełnieniu płynnym materiałem światłoczułych bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych. Już wkrótce kolejne raporty zdrowotne... Arkadiusz Czapla Zdrowie i uroda

Materiały informacyjne dla pacjentów

Materiały informacyjne dla pacjentów Materiały informacyjne dla pacjentów HIGIENA I PROFILAKTYKA W trosce o zdrowie zębów naszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na wszelkie zabiegi profilaktyczne wykonywane zarówno przez nas w gabinecie

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O STAWY. NA RATUNEK WĄTROBIE Gotuj dania ze świeżych składników WODA ALGI W DOMU I W SPA JAKĄ WYBRAĆ? BIEGUNKA W PODRÓŻY

ZADBAJ O STAWY. NA RATUNEK WĄTROBIE Gotuj dania ze świeżych składników WODA ALGI W DOMU I W SPA JAKĄ WYBRAĆ? BIEGUNKA W PODRÓŻY PRZEWODNIK PO ZDROWYM STYLU ŻYCIA sierpień 2012 (nr 8/163) ISSN 1640-2170; Indeks 363693 Cena: 3,80 zł w tym 8% VAT Zdrowe zęby Wzmocnij szkliwo specjalnym lakierem ALGI W DOMU I W SPA Regenerują naskórek

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ZĘBY NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 7 WRZEŚNIA 2009

ZDROWE ZĘBY NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 7 WRZEŚNIA 2009 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 7 WRZEŚNIA 2009 Prof. dr hab. Marek Ziętek o stanie stomatologii w Polsce Prosty sposób na białe zęby dowiedz się więcej o wybielaniu Inne

Bardziej szczegółowo

BADANIE USG dla dzieci HTZ - ciesz się wiosną w każdym wieku. Rehabilitacja w nowej odsłonie WIOSNA 2013

BADANIE USG dla dzieci HTZ - ciesz się wiosną w każdym wieku. Rehabilitacja w nowej odsłonie WIOSNA 2013 WIOSNA 2013 Luxmed on-line: www.luxmedlublin.pl facebook.com/cmluxmed Rehabilitacja w nowej odsłonie BADANIE USG dla dzieci HTZ - ciesz się wiosną w każdym wieku 2 AKTUALNOŚCI Drodzy Czytelnicy! Z nadzieją,

Bardziej szczegółowo

zdrowia Diagnostyka w stomatologii Zbadaj kręgosłup s. 9 ratuje życie s. 18 s. 6 www.luxmed.pl Magazyn Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUX MED

zdrowia Diagnostyka w stomatologii Zbadaj kręgosłup s. 9 ratuje życie s. 18 s. 6 www.luxmed.pl Magazyn Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUX MED kwartalnik nr 1/63 rok XVII, 2015 bliskoissn 2081-1039 zdrowia Magazyn Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUX MED www.luxmed.pl C Zbadaj kręgosłup s. 9 P ratuje życie s. 18 Diagnostyka w stomatologii nie

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

Stomatologia zachowawcza I

Stomatologia zachowawcza I Stomatologia zachowawcza I Wydanie I polskie pod redakcję Stanisława Potoczka Stomatologia praktyczna 2 Pod redakcją W. Kettcrla Autorzy: J. Einwag, W. Geurtsen, D. Heidemanń, R. Hickel, W. Ketterl, B.

Bardziej szczegółowo

Niezwykłe płukanie wątroby i woreczka żółciowego

Niezwykłe płukanie wątroby i woreczka żółciowego Niezwykłe płukanie wątroby i woreczka żółciowego Andreas Moritz napisał również Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania Unosząc zasłonę dwoistości Rak nie jest chorobą (Nowość) Czas abyś zaczął żyć

Bardziej szczegółowo

L-DEP - 4 - WERSJA I wrzesień 2011

L-DEP - 4 - WERSJA I wrzesień 2011 L-DEP - 4 - WERSJA I Nr 1. Ile czasu potrzeba na wytworzenie mostu zębinowego po bezpośrednim przykryciu miazgi wodorotlenkiem wapnia? A. 2 dni. B. 2-3 tygodnie. C. 2-3 miesiące. D. 6 miesięcy. E. 1 rok.

Bardziej szczegółowo

PROJEKT PROGRAMU ZDROWOTNEGO PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA. Warszawa, 2014 r.

PROJEKT PROGRAMU ZDROWOTNEGO PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA. Warszawa, 2014 r. PROJEKT PROGRAMU ZDROWOTNEGO PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA Warszawa, 2014 r. Autorzy: Artur Walkiewicz Anna Kłak Emilia Gawińska Redakcja naukowa: dr Filip Raciborski Redakcja językowa: Akapit-Art Dorota

Bardziej szczegółowo

L-DEP - 3 - WERSJA I luty 2010

L-DEP - 3 - WERSJA I luty 2010 L-DEP - 3 - WERSJA I Nr 1. Ubytki zlokalizowane na brzegach siecznych zębów przednich oraz na szczytach guzków zębów bocznych, klasyfikuje się jako ubytki klasy: A. I. B. II. C. III. D. IV. E. VI. Nr 2.

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O KOŚCI W TYM ROKU ATRAKCYJNA W WIEKU. Dieta, ruch i witamina D 01 121 7-8 116. Sztuka planowania i osiągania celów

ZADBAJ O KOŚCI W TYM ROKU ATRAKCYJNA W WIEKU. Dieta, ruch i witamina D 01 121 7-8 116. Sztuka planowania i osiągania celów styczeń 2014 lipiec-sierpień 2013 01 121 7-8 116 w w w. e s t r e f a z d r o w i a. p l w w w. e s t r e f a z d r o w i a. p l W TYM ROKU MI SIĘ UDA! Sztuka planowania i osiągania celów ATRAKCYJNA W

Bardziej szczegółowo

L-DEP - 4 - WERSJA I luty 2011

L-DEP - 4 - WERSJA I luty 2011 L-DEP - 4 - WERSJA I Nr 1. Która z wymienionych reakcji charakteryzuje wiązanie cementów szkłojonomerowych modyfikowanych żywicą? A. polimeryzacja. B. reakcja kwas-zasada. C. polimeryzacja i klasyczna

Bardziej szczegółowo

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka Choroby człowieka http://www.cai.pl/uklad_krazenia.htm Alergologia to gałąź medycyny która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych (alergia to nadwrażliwość, uczulenie najczęściej na

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie spektroskopii Ramana do wczesnej. diagnostyki

Wykorzystanie spektroskopii Ramana do wczesnej. diagnostyki Lek. stom. Marcin Peterseil Wykorzystanie spektroskopii Ramana do wczesnej diagnostyki próchnicy zębów u dzieci i młodzieży Rozprawa doktorska Promotor: dr hab. med. Hanna Krauss prof. nadzw. UM Pracę

Bardziej szczegółowo

o usługach medycznych 2014

o usługach medycznych 2014 Magazyn ITP nr 1/117,, ISSN 1733-4896 dodatek do Gazety Jarocińskiej o usługach medycznych 2014 W numerze m.in.: Podejrzenie udaru? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza Z tarczycą jest jak z samochodem Laseroterapia

Bardziej szczegółowo

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

Zespół Downa. Dorosłość i medycyna

Zespół Downa. Dorosłość i medycyna Zespół Downa. Dorosłość i medycyna Publikacja dla rodziców i opiekunów Zespół Downa. Dorosłość i medycyna Publikacja dla rodziców i opiekunów Publikacja dofinansowana przez Ministra Zdrowia. W ramach programu:

Bardziej szczegółowo

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA KAMPANIA EDUKACYJNA NA TEMAT RAKA PROSTATY ORGANIZATOR PARTNERZY HONOROWI PARTNER Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby Susan Sontag (1933 2004) 2 PORADNIK

Bardziej szczegółowo

The World s Den tal New spa per Po lish Edi tion. ISSN 1730-315 X MAJ-CZERWIEC 2012 www.dental-tribune.com CENA: 9,50 zł VOL.

The World s Den tal New spa per Po lish Edi tion. ISSN 1730-315 X MAJ-CZERWIEC 2012 www.dental-tribune.com CENA: 9,50 zł VOL. 1 News Wewnątrz numeru: Laser Tribune Cosmetic Tribune DENTAL TRIBUNE Polish Edition DEN TAL TRI BUNE The World s Den tal New spa per Po lish Edi tion ISSN 1730-315 X MAJ-CZERWIEC 2012 www.dental-tribune.com

Bardziej szczegółowo

Drodzy Pacjenci! Wydawca: WEWNĄTRZGAŁKOWA SOCZEWKA. Jesien 2013. do dali. do pośrednich odległości. do bliży. Wolność od okularów Po operacji zaćmy

Drodzy Pacjenci! Wydawca: WEWNĄTRZGAŁKOWA SOCZEWKA. Jesien 2013. do dali. do pośrednich odległości. do bliży. Wolność od okularów Po operacji zaćmy NAJWYŻSZA JAKOŚĆ USŁUG Prywatny Szpital Weiss Klinik ul. Wiejska 4, 41-503 Chorzów rejestracja: tel.: +48 32 245 97 63 do 64 gsm: +48 606 690 188 oddział: tel.: +48 32 245 97 65 sekretariat: tel.: +48

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka chorób zębów i leczenie stomatologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną Jak dbać o zęby

Profilaktyka chorób zębów i leczenie stomatologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną Jak dbać o zęby Profilaktyka chorób zębów i leczenie stomatologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną Jak dbać o zęby Poradnik wydany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, współfinansowany

Bardziej szczegółowo

L-DEP - 1 - WERSJA I wrzesień 2009

L-DEP - 1 - WERSJA I wrzesień 2009 L-DEP - 1 - WERSJA I Nr 1. W klinicznej diagnostyce różnicowej mięsaka Kaposiego należy uwzględnić następujące jednostki chorobowe: 1) naczyniaki krwionośne; 4) rumień wysiękowy wielopostaciowy; 2) pemfigoid;

Bardziej szczegółowo

Lasery w stomatologii dziecięcej perspektywa kliniczna

Lasery w stomatologii dziecięcej perspektywa kliniczna Lasery w stomatologii dziecięcej perspektywa kliniczna Autorzy_ Claudia Caprioglio, Giovanni Olivi, Maria Daniela Genovese Ryc. 1_Pacjentka w wieku 6,2 lat. Wyrzynający się ząb 3.6 doprowadził do powstania

Bardziej szczegółowo

NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 28 WRZEŚNIA 2009 TWOJE SERCE

NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 28 WRZEŚNIA 2009 TWOJE SERCE NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 28 WRZEŚNIA 2009 Danone radzi jak zadbać o serce swoje i swoich bliskich Cukrzyca istotny problem społeczny w XXI w Technologia Zeptera

Bardziej szczegółowo

TEMAT REUMATYZM. Home Made PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? 10/2014. numeru

TEMAT REUMATYZM. Home Made PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? 10/2014. numeru magazyn o zdrowiu i medycynie JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU REUMATYZM CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO 10/2014 Home Made TEMAT numeru zwycięska konkursowa praca Lista nagrodzonych w

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo Wstęp do Poradnika Serce na nowo Z chorobami układu krążenia można żyć aktywnie! Spis treści Wstęp do Poradnika Serce na nowo 2 O programie Serce na nowo 3 Rozdział 1. Choroby układu krążenia a praca zawodowa

Bardziej szczegółowo

Szanowny Pacjencie! WSTĘP

Szanowny Pacjencie! WSTĘP Rak tarczycy RAK TARCZYCY / 1 Szanowny Pacjencie! WSTĘP Skoro trzymasz tę broszurę w ręce to najprawdopodobniej właśnie dowiedziałeś się, że masz raka tarczycy! Wyszedłeś z gabinetu, w którym lekarz powiedział

Bardziej szczegółowo

TWOJE OCZY. Prof. Jerzy Szaflik o stanie wzroku polaków. Suche oko objawy, leczenie, leki. Zaćma i jaskra co warto o nich wiedzieć

TWOJE OCZY. Prof. Jerzy Szaflik o stanie wzroku polaków. Suche oko objawy, leczenie, leki. Zaćma i jaskra co warto o nich wiedzieć NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 22 MAJA 2009 Prof. Jerzy Szaflik o stanie wzroku polaków Suche oko objawy, leczenie, leki Zaćma i jaskra co warto o nich wiedzieć Twoje

Bardziej szczegółowo

WIOSNA 2014. Luxmed on-line: www.luxmedlublin.pl facebook.com/cmluxmed. Sprawdź, czy to nie alergia. Wady postawy u dzieci Gdy hormony szaleją

WIOSNA 2014. Luxmed on-line: www.luxmedlublin.pl facebook.com/cmluxmed. Sprawdź, czy to nie alergia. Wady postawy u dzieci Gdy hormony szaleją WIOSNA 2014 Luxmed on-line: www.luxmedlublin.pl facebook.com/cmluxmed Sprawdź, czy to nie alergia Wady postawy u dzieci Gdy hormony szaleją 2 NOWOŚCI Drodzy Czytelnicy! Cieszymy się z nadejścia wiosny

Bardziej szczegółowo