Borland to firma, która stworzyła kilka środowisk programistycznych: Turbo Pascal Borland Pascal Objekt Pascal Borland Delphi C++ Builder C++

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Borland to firma, która stworzyła kilka środowisk programistycznych: Turbo Pascal Borland Pascal Objekt Pascal Borland Delphi C++ Builder C++"

Transkrypt

1 Odcinek 1. Czym jest Borland Delphi? Borland to firma, która stworzyła kilka środowisk programistycznych: Turbo Pascal Borland Pascal Objekt Pascal Borland Delphi C++ Builder C++ Delphi wywodzi się od znanego wszystkim Turbo Pascala. Delphi jest oparty na obiektowo zorientowanej wersji języka Pascal, zwanej Object Pascalem. Delphi jest jednym z narzędzi programistycznych zaliczanych do grupy RAD (Rapid Application Development). Co to znaczy? Oprogramowanie to pozwala na błyskawiczne tworzenie aplikacji. Niekiedy można spotkać się z określeniem "programowanie wizualne". Dla początkującego programisty oznacza, że nie musi pisać długiego kodu, aby stworzyć element aplikacji swojego programu. Delphi jest językiem obiektowo-zdarzeniowym. Co to znaczy? Jest to taki język, w którym programuje się z wykorzystaniem obiektów i zdarzeń. Obiekt to fragment kodu zorganizowany w logiczną strukturę, wyspecjalizowaną do pełnienia określonych zadań. Obiekt posiada swoje właściwości ( properties). Zdarzenie to reakcja programu na działanie użytkownika. Środowisko Delphi, w którym tworzymy aplikacje, jest zintegrowane (IDE Integrated Development Environment). Co to znaczy? Zawiera wiele potrzebnych narzędzi do ułatwienia pracy programiście: Wizualne formatki (płaszczyzny służące do budowy graficznej strony aplikacji). Kompilator (program do tłumaczenia języka programowania na język maszyny) Edytor kodu (miejsce tworzenia kodu programu) Debugger (wykrywacz błędów) Browser obiektów, zmiennych i innych elementów języka (wyświetla informacje) Przechowalnie obiektów, formatek, modułów i innych elementów aplikacji. Edytor obrazów graficznych. Delphi jest przeznaczone zarówno dla początkujących programistów w Windows, jak i profesjonalistów budujących duże systemy zarządzania bazami danych. Programy tworzone przy pomocy Delphi mogą działać zarówno w trybie tekstowym, jak i w graficznym środowisku Windows (GUI). Podczas tworzenia aplikacji można korzystać z techniki przeciągnij i upuść, dzięki czemu programowanie jest łatwiejsze a nasze programy powstają szybciej. Kiedy chcemy użyć w naszym programie jakiegoś klawisza (np. zamykania programu), ograniczamy się jedynie do pobrania elementu z listwy (z palety komponentów), a następnie

2 osadzenia go w oknie aplikacji. To jest proste. Przycisk ten będzie widoczny po uruchomieniu programu. Co to jest zatem komponent? Komponent jest to obiekt, który wykonuje pewną określoną funkcję. Na przykład komponent Button służy do umieszczenia przycisku (ang. button to przycisk, klawisz). Po naciśnięciu przycisku generowane są zdarzenia, które pozwalają sterować aplikacją (w naszym wypadku tym zdarzeniem będzie zamknięcie programu). Jak to osiągnąć: Potrzebny Ci będzie program Delphi (wersja od 3.0 do 7.0) Niestety, żadna wersja nie jest freeware, ale do własnego, niekomercyjnego użytku możesz zainstalować na swoim komputerze program umieszczony którejś z płyt CD-ROM towarzyszących czasopismom komputerowym. Zajrzyj do wykazu na stronie Inną możliwość stanowią pozycje książkowe oraz kursy programowania na płytach CD. Delphi 7 to najnowsza wersja środowiska programistycznego, umożliwiającego tworzenie aplikacji dla platformy Windows. Jest to, jak informuje producent, doskonałe narzędzie typu RAD, obsługujące standardy XML, SOAP, WSDL i XSL. Aby zainstalować umieszczony na płycie program Delphi 7.0 Personal (ok. 140 MB), należy dokonać rejestracji na stronie producenta Po jej zakończeniu użytkownik otrzyma za pośrednictwem poczty elektronicznej klucz aktywacyjny, umożliwiający korzystanie z programu. (Prześledziliśmy tę procedurę w lipcu Chip nr 4/2003 z płytą z programem był jeszcze do kupienia). KROK 1 Cel: Tworzymy przycisk zamykający program. 1. Po zainstalowaniu programu, uruchom go. Praca w programie będzie odbywała się na dwóch płaszczyznach nakładających się jedna na drugą: Projektowania (tzw. formatka) [rys.1]. Kodu programu. [rys.2].

3 rys.1 rys.2 Program zawsze uruchamia się z aktywną formatką (formularzem). Okno programu składa się z 3 zasadniczych części [rys.3]: Na górze - pasek narzędziowy [1] i lista komponentów zorganizowanych w zakładkach [2]. Po lewej stronie - tzw. Inspektor obiektów i zdarzeń (Object Inspector) [3]. Na środku - pole naszego formularza. Na tym wykropkowanym polu będzie powstawała wizualna część naszego programu [4] rys Odszukaj wśród komponentów BUTTON (leży na zakładce Standard przycisk z napisem ok) [rys.4]. Jeśli klikniesz 1 raz na wybrany komponent, a następnie 1 raz na formatkę, przycisk o nazwie Button1 pojawi się w miejscu, w którym postawisz kursor. Jeżeli klikniesz na wybrany komponent 2 razy, zostanie umieszczony na środku formatki.

4 Wstawianie komponentów przypominać może także rysowanie prostokątów w programie graficznym. Wystarczy poprzez kliknięcie na palecie komponentów wybrać jeden interesujący nas obiekt, a następnie na formatce narysować jego kontur. Wybierz dowolną technikę wstawiania komponentów. Tę, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Mamy już pierwszy przycisk. rys.4 Jak zmienić nazwę na przycisku? 3. Zaznacz przycisk (kliknij). 4. Na zakładce Properties (właściwości) odszukaj właściwość Caption (napis na obiekcie) i w miejsce nazwy Button1, wpisz słowo Zamknij [rys.5]. Dla tego przycisku można ustawić inne właściwości. Znajdź je i ustaw (pamiętaj - przycisk zawsze musi być zaznaczony), np.: Właściwość - Font (zmiana wyglądu czcionki), Właściwość - Hint (ukryty napis). Odszukaj tę właściwość i obok napisz: Zamykanie mojego programu. Jeszcze tylko ustaw właściwość ShowHint (wybierz True), aby ten napis był widoczny. Kiedy napis będzie widoczny? Cierpliwości! Jak tylko zobaczysz wersję wynikową programu, naprowadź kursor myszy na wcześniej utworzony przycisk (przypomnę o tym później) [rys.6].

5 rys. 5 rys. 6 Zwróć uwagę, że gdy komponent zostanie zaznaczony w Inspektorze Obiektów pojawiają się nowe opcje, które charakteryzują jego wygląd. Co zrobić, aby przycisk Zamknij zamykał nasz pierwszy program? 5. Naprowadź kursor myszy na wcześniej utworzony przycisk i kliknij w przycisk 2razy. W ten sposób przełączysz się do kodu programu (druga płaszczyzna). Kursor ustawi się dokładnie w tym miejscu, gdzie trzeba - między begin i end [rys.7] 6. Wpisz wtedy komendę: close; Nie zapomnij o postawieniu na końcu średnika. Zdefiniujesz w ten sposób zdarzenie zamykania. rys.7 W Delphi zatem operujemy na obiektach, nadając im właściwości oraz przypisując zdarzenia.

6 Jak skorzystać z naszego przycisku? Jak wywołać program? Każdy program składa się z dwóch wersji: źródłowej (którą przed chwilą stworzyłeś) i wynikowej (która utworzy się po skompilowaniu). Tworzenie pliku.exe nazywa się kompilacją. Kompilacja polega na przetłumaczeniu kodu źródłowego *.pas na program wykonywalny *.exe. Jak stworzyć wersję wykonywalną (wynikową)? Aby utworzyć wersję wykonywalną (.exe), należy wybrać z paska narzędziowego Run lub wcisnąć klawisz F9. 7. Naciśnij F9 8. Obejrzyj wygląd formularza. Czym różni się on od tego, na którym umieszczaliśmy przycisk? Tak, nie widać już siatki, brak także po lewej stronie Inspektora obiektów. Po naprowadzeniu kursora myszy na przycisk, zobaczysz podpowiedź Zamykanie mojego programu, czego wcześniej nie dało się zauważyć. Będzie jeszcze wiele różnic, zwłaszcza przy wykorzystywaniu komponentów tzw. niewidocznych. 9. Zamknij teraz okno formularza. Powrócisz wtedy do fazy projektowania. KROK 2 Cel: Zapisujemy projekt do pliku. rys.8 Pamiętaj o zapisaniu swojego programu do pliku. 10. File Save Project As... (Plik Zapisz projekt.[rys.8]. Na razie nie zmieniaj sugerowanych przez program nazw unit1 i project1. Ustal tylko lokalizację. Może stworzysz własny folder o nazwie np. Pierwszy program i zapiszesz go w folderze Moje dokumenty (łatwiej będzie ci ponownie odszukać własny program). 11. Przejdź z powrotem na formatkę (siatka formularza), 12. Skompiluj program (F9). Zobaczysz podobny formularz, lecz bez siatki (tak wygląda twój pierwszy program). Kliknij na przycisk zamknij. Czy program został zamknięty? Jeśli tak to gratuluję. Jeśli się nie udało głowa do góry zaczynamy jeszcze raz. Jeżeli zapomniałeś zapisać? Przy wychodzeniu z programu (zamykaniu) otrzymasz komunikat o zapisaniu projektu. 13. Zapisz, nie zmieniając na razie proponowanych przez program nazw plików.

7 Jak uruchomić swój pierwszy program? 14. Odszukaj folder o nazwie pierwszy program. 15. Zauważ, ile plików zostało zapisanych, jakie mają rozszerzenia (o rozszerzeniach plików będziemy mówić w II odcinku). 16. Aby otworzyć swój program, wybierz plik o nazwie projekt1. Czy chcesz poćwiczyć zdobyte przed chwilą umiejętności? Wstawić kolejne przyciski? Użyj do tego nowego formularza i zapisz go pod nową nazwą (przy ćwiczeniach, testowaniu właściwości obiektów, ingerowaniu w kod programu możemy popełnić błędy i nie będziemy, na tym etapie wiedzy i umiejętności, potrafili ich zweryfikować). Życzę powodzenia Do zobaczenia w następnym odcinku.

Gdy z poziomu programu Delphi otworzysz folder pierwszy program, zauważysz tylko dwa pliki [rys.1]:

Gdy z poziomu programu Delphi otworzysz folder pierwszy program, zauważysz tylko dwa pliki [rys.1]: Odcinek 2 rozpoczniemy od omówienia typów plików, z jakimi możemy mieć do czynienia w programie Delphi. Szybko zauważysz, że przy konstruowaniu programu tworzone są nie tylko, jak wcześniej mówiliśmy,

Bardziej szczegółowo

1 Ogólne wiadomości o zintegrowanym środowisku C++ Builder6

1 Ogólne wiadomości o zintegrowanym środowisku C++ Builder6 1 Ogólne wiadomości o zintegrowanym środowisku C++ Builder6 Wykład opracowano w oparciu o książkę Kent Reisdorph C++ Builder6 dla każdego C++ Builder jest jednym z flagowych produktów firmy Borland Software

Bardziej szczegółowo

KROK 17 i 18. Cel: Tworzymy oddzielne okno - O autorze. 1. Otwórz swój program. 2. Skompiluj i sprawdź, czy działa prawidłowo.

KROK 17 i 18. Cel: Tworzymy oddzielne okno - O autorze. 1. Otwórz swój program. 2. Skompiluj i sprawdź, czy działa prawidłowo. Odcinek 13 Dzisiaj zaprogramujemy okno O autorze. Dzisiaj programujemy okno - O autorze. Ppostaramy się włączyć do naszego projektu kkolejny, trzeci już formularz. Pamiętajcie, żeby aby za każdym razemzawsze

Bardziej szczegółowo

Jak napisaś edytor tekstowy w Delphi (wersja Delphi 2009)

Jak napisaś edytor tekstowy w Delphi (wersja Delphi 2009) I. Start nowej aplikacji Jak napisaś edytor tekstowy w Delphi (wersja Delphi 2009) Przed stworzeniem nowej aplikacji, stwórzmy katalog w którym będziemy przechowywać pliki źródłowe Projektu: 1. Tworzymy

Bardziej szczegółowo

Pascal, Delphi, a moŝe Lazarus? ĆWICZENIA

Pascal, Delphi, a moŝe Lazarus? ĆWICZENIA Marian Mysior Pascal, Delphi, a moŝe Lazarus? ĆWICZENIA Wydawnictwo EscapeMagazine.pl Pascal, Delphi..., a może Lazarus? Ćwiczenia Marian Mysior Wydanie pierwsze Toruń 2013 ISBN: 978-83-61744-65-8 Wszelkie

Bardziej szczegółowo

Borland C++Builder 5. Ćwiczenia praktyczne. Andrzej Daniluk

Borland C++Builder 5. Ćwiczenia praktyczne. Andrzej Daniluk Borland C++Builder 5. Ćwiczenia praktyczne Andrzej Daniluk 1 Spis treści Rozdział 1. Pierwsze spotkanie ze środowiskiem Borland C++Builder 5... 5 C++ Builder Enterprise... 5 C++ Builder Profesional...

Bardziej szczegółowo

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Warszawa 1999 Opracowanie: Janusz S. Wierzbicki Adres e-mail: Janusz@oeiizk.waw.pl Marta.Wnukowicz@twardagim.edu.pl 1. Wstęp Kurs

Bardziej szczegółowo

Zapisywanie algorytmów w języku programowania wysokiego poziomu

Zapisywanie algorytmów w języku programowania wysokiego poziomu Temat 7 program Zapisywanie algorytmów w języku programowania wysokiego poziomu 1. Język programowania 1.1. Klasyfikacja języków programowania 2. Struktura programu w języku Pascal 3. Etapy programowania

Bardziej szczegółowo

Materiały dydaktyczne. Języki programowania. Semestr III. Wykłady

Materiały dydaktyczne. Języki programowania. Semestr III. Wykłady Materiały dydaktyczne Języki programowania Semestr III Wykłady 1 Temat 1 (4 godziny): Języki programowania. Delphi 2010 omówienie środowiska Zagadnienia tematyczne: A. Delphi 2010 interfejs systemu programowania

Bardziej szczegółowo

Tak przygotowane pliki należy umieścić w głównym folderze naszego programu. Klub IKS www.informatyka.edu.pl

Tak przygotowane pliki należy umieścić w głównym folderze naszego programu. Klub IKS www.informatyka.edu.pl To jeden z ostatnich odcinków naszego kursu. Mam nadzieję, że pisanie własnego programu było ciekawym doświadczeniem. Zaproponowana w tym odcinku funkcja uatrakcyjni twój program. Stworzymy tak zwane okno

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do systemu Delphi

Wprowadzenie do systemu Delphi 50 Rozdział 4 Wprowadzenie do systemu Delphi W niniejszym rozdziale zilustrujemy na prostych przykładach proces programowania wizualno-obiektowego w systemie Delphi. 4.1 Znajdowanie elementu maksymalnego

Bardziej szczegółowo

Zaglądamy do Internetu

Zaglądamy do Internetu Zaglądamy do Internetu 2.2. Przeglądanie Internetu 2.2.1. Uruchamiamy przeglądarkę Przeglądarka to typowy program komputerowy, który sposobem otwierania i zamykania możemy porównać z prostym edytorem

Bardziej szczegółowo

29 listopada 2005. Kurs C# cz. I

29 listopada 2005. Kurs C# cz. I 29 listopada 2005 Kurs C# cz. I Daniel Celeda Wersja off-line Junkers 29 listopada 2005 Spis treści 01. "Programowanie" - z czym to się je?... 3 Programowanie czyli tworzenie aplikacji... 3 Algorytm...

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do programowania

Wprowadzenie do programowania Michał Włodarczyk Wprowadzenie do programowania ITA-104 Wersja 1 Warszawa, Wrzesień 2009 Michał Włodarczyk 2009 Michał Włodarczyk. Autor udziela prawa do bezpłatnego kopiowania i dystrybuowania wśród pracowników

Bardziej szczegółowo

Moduł Raporty i Formularze

Moduł Raporty i Formularze Moduł Raporty i Formularze Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 3 Charakterystyka modułu Raporty i Formularze 5 1. Przeznaczenie modułu 5 2. Budowa modułu 6 3. Ikony i skróty klawiszowe 7 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Borland Developer Studio 2006. Autor: Radosław Bujak

Borland Developer Studio 2006. Autor: Radosław Bujak Borland Developer Studio 2006 Autor: Radosław Bujak Rozdział 1: Wprowadzenie do Delphi 2006 Rozdział ten słuŝy jako wprowadzenie do zintegrowanego środowiska IDE Delphi, a takŝe objaśnia postawy tworzenia

Bardziej szczegółowo

Język C# A.1. Aplikacje konsolowe w języku C# A.1.1. Wprowadzenie

Język C# A.1. Aplikacje konsolowe w języku C# A.1.1. Wprowadzenie A Język C# A.1. Aplikacje konsolowe w języku C# A.1.1. Wprowadzenie Język C# (wymawiamy: C sharp ) jest językiem przeznaczonym do tworzenia aplikacji, które działają w środowisku.net Framework. Jest to

Bardziej szczegółowo

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5 Podręcznik użytkownika ŁÓDŹ 2013 1 ISBN 978-83-937613-0-2 Układ typograficzny autora. Wydawca: Producent programu: Tomasz Bernacik GPSoftware PO Box 570 Ashgrove Queensland

Bardziej szczegółowo

Word (2007 i 2010) czyli komputerowe pisanie

Word (2007 i 2010) czyli komputerowe pisanie Redakcja (praca zbiorowa) Word (2007 i 2010) czyli komputerowe pisanie Samouczek dla dinozaurów Nowe połączone wydanie samouczków Word 2007 PL+EN SAMOUCZEK/KURS i Word 2010 SAMOUCZEK/KURS przygotowane

Bardziej szczegółowo

Najnowsza wersja tego dokumentu znajduje się pod adresem http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/dydaktyka/rad/rad1.pdf

Najnowsza wersja tego dokumentu znajduje się pod adresem http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/dydaktyka/rad/rad1.pdf Jacek Matulewski http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/ Podstawy programowania RAD z użyciem narzędzi Borland Delphi/C++ Builder Ćwiczenia Toruń, 21 marca 2003 Najnowsza wersja tego dokumentu znajduje się

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do aplikacji BPSC v. 4.2.5

Wprowadzenie do aplikacji BPSC v. 4.2.5 Wprowadzenie do aplikacji BPSC v. 4.2.5 2 Wprowadzenie do aplikacji BPSC - SPIS TREŚCI: 1. Rozpoczęcie pracy z aplikacją... 5 2. Okno główne aplikacji... 7 3. Przeglądarki...13 4. Podstawowe funkcje przeglądarki...16

Bardziej szczegółowo

Informatyka. dr inż. Paweł A. Mazurek

Informatyka. dr inż. Paweł A. Mazurek Informatyka Studia niestacjonarne EZ 2. dr inż. Paweł A. Mazurek Informacje organizacyjne Forma zajęć wykład 2 x 2h na zjazd laboratorium 2h na zjazd Informacje strony: http://mazurek.pollub.pl email:

Bardziej szczegółowo

Delphi podstawy programowania. Środowisko Delphi

Delphi podstawy programowania. Środowisko Delphi Delphi podstawy programowania Środowisko Delphi Olsztyn 2004 Delphi Programowanie obiektowe - (object-oriented programming) jest to metodologia tworzeniu programów komputerowych definiująca je jako zbiór

Bardziej szczegółowo

Programowanie wizualne Borland C++ Builder Materiały szkoleniowe

Programowanie wizualne Borland C++ Builder Materiały szkoleniowe Programowanie wizualne Borland C++ Builder Materiały szkoleniowe 1 1. Spis treści Programowanie wizualne Borland C++ Builder 1. Spis treści... 2 2. Wstęp... 4 3. Środowisko Borland C++ Builder... 5 Struktura

Bardziej szczegółowo

Excel Średniozaawansowany

Excel Średniozaawansowany WROcomp Excel Średniozaawansowany MATERIAŁ DYDAKTYCZNY Spis treści: Strona 2 z 46 II. ARKUSZE KALKULACYJNE, POZIOM ZAAWANSOWANY... 4 1. PRACA Z ARKUSZEM... 4 1.1.TWORZENIE NOWEGO SKOROSZYTU WEDŁUG DOMYŚLNEGO

Bardziej szczegółowo

Nowoczesność i doświadczenie. Akademia rozwoju kompetencji pracowników HS Wrocław Sp. z o.o.

Nowoczesność i doświadczenie. Akademia rozwoju kompetencji pracowników HS Wrocław Sp. z o.o. WROcomp Excel Zaawansowany MATERIAŁ DYDAKTYCZNY Spis treści: Strona 2 z 61 II. ARKUSZE KALKULACYJNE, POZIOM ZAAWANSOWANY... 4 1. PRACA Z ARKUSZEM... 4 1.1.TWORZENIE NOWEGO SKOROSZYTU WEDŁUG DOMYŚLNEGO

Bardziej szczegółowo

Podstawy programowania w LabView (5) Pierwsza aplikacja

Podstawy programowania w LabView (5) Pierwsza aplikacja Podstawy programowania w LabView (5) Pierwsza aplikacja Do tej pory poznaliśmy środowisko programistyczne, podstawowe elementy języka programowania graficznego, obsługę plików tekstowych oraz zasady tworzenia

Bardziej szczegółowo

ISaGRAF PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. Wersja 3.4 CJ INTERNATIONAL

ISaGRAF PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. Wersja 3.4 CJ INTERNATIONAL ISaGRAF Wersja 3.4 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA CJ INTERNATIONAL Podręcznik użytkownika Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia i nie są przedmiotem zobowiązania ze

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo