Poradnik reklamy kreatywnej projekt dla agencji reklamowej Ars Nominem. manifestacją optymizmu i radości, rozrywką dla oka i umysłu.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poradnik reklamy kreatywnej projekt dla agencji reklamowej Ars Nominem. manifestacją optymizmu i radości, rozrywką dla oka i umysłu."

Transkrypt

1 Poradnik reklamy kreatywnej projekt dla agencji reklamowej Ars Nominem Reklama jest ozdobą współczesnego życia, manifestacją optymizmu i radości, rozrywką dla oka i umysłu. Reklama jest najpiękniejszym wyrazem naszej epoki, główną nowością dnia, sztuką" 1 Blaise Cendrars Pragnę przedstawić kilka kreatywnych przykładów, które z pewnością mogą być inspiracją dla polskich copywriterów Poniższy billboard przedstawia reklamę robota kuchennego firmy ARNO. Możemy zauważyć tu ciekawą kompozycję owoców wraz z materiałami wybuchowymi, które mają symbolizować skuteczność, a tym samym niezawodność prezentowanego urządzenia. Reklama występuje w dwóch wersjach. Na pierwszej widzimy soczyste jabłka w kolorze rubinowej czerwieni. Tworzą one krąg, w którego środku umieszczony jest odbezpieczony granat. 1 pobrano dnia r., godz. 08:45 2 pobrano dnia r., godz. 10:18

2 Drugie natomiast przedstawiają niewielki stos dorodnych marchewek, wśród których widoczna jest laska dynamitu, jakże doskonale skomponowana kolorystycznie z warzywami. Iście wybuchowa kompozycja :) 2. Kolejną odsłoną jest reklama papierosów CAMEL. Motywem przewodnim reklamy jest szerzenie własnych horyzontów i odkrywanie swoich zainteresowań. A w tym z pewnością będzie nam towarzyszyć paczka ulubionych papierosów. Jak można zauważyć na każdej z fotografii, odkrywanie swoich pasji ma bardzo różnorodny charakter.

3 3. Niektóre firmy chcą zaskoczyć różnorodnością kreacji, a zarazem podkreślić niepowtarzalność i niezawodność swojego produktu. Przykładem firmy intensywnie inwestującej w design reklamy swojej marki jest marka samochodów terenowych Jeep. Użytkownik tego dynamicznego suv'a powinien nastawić się na nie lada emocje, które są nieodłączną częścią jazdy. Jeep daje Ci możliwość na odkrycie każdego miejsca, bez obawy o tereny, w których chcesz się znaleźć. Czy to pustynne wzgórza Sahary, lody nieskazitelnie białej Arktyki, czy popękane, skaliste górskie drogi, jest tylko jeden samochód pozwalający Ci tam być - Jeep.

4 4. Wracając do kuchennej kreatywności, ciekawym przykładem reklamy subtelnej w swym designie, ale jednak pozwalającej na zatrzymanie spojrzenia na dłużej, jest reklama oleju słonecznikowego Nejma. Patelnia z posiłkiem podgrzewana przez kwiat słonecznika jest połączeniem delikatności kwiatu, symbolizującej właściwości składników oleju. Zarazem wydaje się posiadać w sobie szczyptę pierwiastka kobiecości, co jest ukłonem w stronę niezawodnej pani domu, która podczas przyrządzania obiadu nie może obejść się bez oleju firmy Nejma.

5 5. Producenci piwa Carlsberg również chcieli pokazać, że posiadają pomysłową naturę. Pod dwoma kapslami widnieje złocista perła, na wierzchu pokryta apetyczną pianką. To symbol wyrazistego smaku piwa, kryjącego się tuż pod zielonym kapslem. Duży plus za pomysł i kreację. Powyższe przykłady są dowodem na to, że reklama stała się sztuką. Pokazuje kunszt pracy fotografów i językowe mistrzostwo pomysłowości copywriterów. Chce oczarować, zainteresować. Jest próżna w swym dążeniu do zwrócenia na siebie uwagi dzisiejszego konsumenta. Estetyka, właściwy dobór barw, graficznych motywów i słownej poetyki, tworzą kompozycję mającą ułatwić reklamowanemu produktowi jego zapamiętanie przez konsumenta. Oczywiście porażki również się zdarzają, jednak należy liczyć się z tym, że oddźwięk niepowodzenia będzie znacznie silniejszy niż kiedykolwiek osiągnięty sukces. Motywem, który coraz częściej występuje w reklamie jest dobry humor. Jednak sam humor nie wystarczy. Liczy się również sprytnie wpleciona w kreację przekazu inteligencja. Zastosowanie tych dwóch motywów jest gwarancją ożywienia nudy, pokonania powagi, a

6 tym samym sprawienia, że reklamowany produkt będzie sprawiał wrażenie bardziej przyjaznego dla swojego potencjalnego nabywcy. 6. Przykładem umieszczania w reklamie inteligentnego humoru, jest kampania reklamowa pewnej zagranicznej firmy kurierskiej.

7 Jak widzimy ich precyzja i dokładność w bezpieczeństwie transportowanych produktów jest stawiana na pierwszym miejscu. Reklama potrafi zaciekawić dzięki interesującej kreacji, będąc dowodem na to, że prosta forma podana w stylowy sposób zawsze będzie cieszyć się powodzeniem wśród jej odbiorców. 7. Ciekawe kreacje można spotkać również u producentów proszków do prania. Zarówno firma Persil, jak i Ariel zdecydowały się na prezentację niezawodności swych produktów w ciekawy sposób.

8 Persil stawia na kolor i wykorzystanie upranych już ubrań w interesujący sposób, układając z nich różne zwierzęta, pełne soczystych kolorów. Oko odbiorcy przykuwa pomysłowość twórców reklamy. Zabiegi tego typu mają dużą szansę powodzenia. 8. Tym, co może być pewnym podobieństwem w reklamie opisywanego już Persila i Ariela jest forma podania" już wypranych, pełnych świeżości ubrań. Jednak Ariel w swej kampanii stawia na śnieżną biel.

9 Ciekawym rozwiązaniem jest tu ułożenie upranych już rzeczy kolejno w świecę, żarówkę i lampkę nocną. Nie trudno dojść do wniosku, że olśniewająca biel rzeczy upranych w Arielu błyszczy tak intensywnie, że żaden inny proszek nie da Ci podobnego efektu :) Z biegiem czasu, przy niesamowitej ilości przekazów reklamowych, ich odbiorcy okrzepli na byle jakie" reklamy. Dlatego też zadaniem współczesnych specjalistów od reklamy jest tak przygotować ofertę, by wywołać u odbiorcy określone emocje. Mianowicie, by wydawało mu się, że nareszcie ktoś go zrozumiał, ktoś jest w stanie sprostać jego potrzebom, zaspokoić pragnienia, które wydawały mu się jedynie mrzonką, którą musi zostawić dla siebie, gdyż nie znajdzie choć w ¼ czegoś odpowiadającego jej w realu. Odebranie reklamowego przekazu w taki sposób z pewnością przyniesie jego twórcą znamienity sukces. Sposobem zainteresowania współczesnego konsumenta nie jest już hałas, natłok informacji zmuszający do odwrócenia wzroku czy zatkania uszu. Odbiorcę dzisiejszych reklam powinno się ująć czymś zupełnie innym, prostszym i bardziej codziennym. Może okazać się to bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładów ciekawego wykorzystania prostej z pozoru formy jest wiele. Kiedy ich ujęcie odbędzie się w przemyślany sposób, uwaga odbiorcy jest gwarantem powodzenia. 9. Pierwszym z nich może być reklama cukierków m&m's. Kampania reklamowa przedstawia kilka billboardów, każdy w innej historycznej scenerii, innym środowisku, gdzie motywem pojawiającym się na każdym z nich jest sylwetka okrągłego cukierka. To znak, że m&m'sy od wielu lat były towarzyszem" ważnych wypraw i wydarzeń...tu na przykład podróży w kosmos...

10 10. Reklamy napojów typu light od zawsze były kierowane do kobiecego grona konsumentów. Producent napoju Pepsi postanowił przedstawić go w iście kobiecym charakterze...dosłownie.

11 Pijąc Pepsi light kobieta nie musi obawiać się kalorii, a jedynie rozkoszować w pełni wyrazistym smakiem. Czuje się atrakcyjna i stylowa dzięki kobiecej oprawie graficznej napoju, gdzie subtelność różu fruwających motyli przeplata się z motywem charakterystycznym dla Pepsi light. Porównanie puszki napoju z flakonem perfum dodaje reklamie ciekawego wyrazu i nasuwa tym samym na myśl skojarzenia, o które zdecydowanie chodziło producentowi Pepsi. Po obejrzeniu reklamy, każda z nas chce poczuć się jak modelka z layoutu - piękna i seksowna. Sięgnijmy więc po Pepsi light! 11. Pozostając wśród reklam napojów orzeźwiających, przypatrzmy się reklamie napoju koncernu Coca Coli - Schweppes'a. Twórcy reklamy również postawili na kobiecość i awangardę. Kampania przedstawia kilka reklamowych fotografii, gdzie kompozycja kolorowych makijaży modelek wplata w równie soczyste" tło butelkę owocowego napoju, w zależności od jego smaku.

12

13

14 Na pierwszy rzut oka kampanie Pepsi i Schweppes'a dość znacząco różnią się od siebie. W tej pierwszej widać kobiecą delikatność, Schweppes natomiast stawia na kobiecość z pazurem", awangardę i odważną stylizację. Patrząc na makijaże modelek, potrafimy wyobrazić sobie istny mix owoców - składników napoju. Czujemy ich świeżość i wyrazisty smak. Nabieramy ochoty, by po nie sięgnąć i przekonać się czy kreacja będąca ucztą dla oka, przełoży się również na podniebienie. Ciekawym, ale zarazem kontrowersyjnym pomysłem na reklamę wykazał się Chupa Chups - producent lizaków. Jego dwie ostatnie kampanie reklamowe wzbudziły potok opinii, zarówno tych pozytywnych, jak i mniej przychylnych. 12. Mówiąc o pierwszej z nich dowiadujemy się, że świat bez lizaków Chupa Chups nie istnieje. I tak jeden z trzech layout'ów reklamowych pokazuje chęć popełnienia samobójstwa małej dziewczynki, chcącej skoczyć z dachu swojego domku dla lalek. Przed targnięciem się na swoje życie próbują powstrzymać ją zabawki dziewczynki.

15 Kolejny layout przedstawia sfrustrowanego chłopca leżącego na kanapie w gabinecie psychologa. W roli psychoterapeuty występuje siedzący na dziecięcym krzesełku, pluszowy miś trzymający w łapce notes i ołówek. Ostatni z dziecięcej serii layout'ów reklamowych Chupa Chups'a jest ten przedstawiający chłopca topiącego swe smutki w butelce...mleka. Kompanem do zalania" złego nastroju jest towarzyszący mu miś.

16 Kampania z dziećmi w roli głównej wzburzyła opinię publiczną. Stwierdzono, że reklama propaguje samobójstwo oraz alkoholizm. 13. Kolejna z wspomnianych kampanii Chupa Chups jest przeznaczona do ciut starszej grupy konsumentów. Chupa Chups for adult" przedstawia swój produkt pod trochę" innym kątem :) Patyczki z lizaków są umiejscowione w tych najbardziej kobiecych atutach. Zdjęcia pobudzają zmysły, a tym samym przedstawiają produkt w innym świetle. Twórcy reklamy

17 zmienili tym samym docelową grupę odbiorców na osoby dorosłe. Chupa Chups jest kolejną z firm, która swoje produkty, z uwagi na ich charakter, przeznaczone dla najmłodszych konsumentów, kieruje do tych starszych. Pomysł jest ciekawy, a zarazem działa na wyobraźnię. 14. Kolejna ciekawa kampania jest dowodem na to, że wystarczy szczypta kreatywności, by z drobnej rzeczy zrobić wielki efekt. Reklama Hard Rock Cafe pokazuje jak dalece sięga atmosfera restauracji, bo właśnie z tego jest ona najbardziej znana. Restauracja kolekcjonuje muzyczne pamiątki oraz kupuje je na aukcjach całego świata. Jest ona największym kolekcjonerem rzeczy tego typu na świecie. Layout przedstawia ciężarną kobietę, której dziecko (jeszcze nienarodzone) zdecydowanie wczuło się w muzyczny klimat. 15. Pozostając w kawiarnianych klimatach, ciekawy pomysł miała agencja reklamowa Impact BBDO Riyadh dla producentów kawy Aroma Coffee. Nie trudno zauważyć, że swoje hasło reklamowe: Wake up!" - ( Obudź się!") potraktowali bardzo dosłownie. Ale efekt jest ciekawy.

18 Ciekawymi kreacjami może poszczycić się wiele organizacji non profit, działających społecznie. Ich kampanie mają wyraz czysto emocjonalny, podkreślając wagę problemów, z którymi walczą i jak istotna jest wygrana z nimi. 16. Na przykład w Nowej Zelandii pokazano kreatywny charakter outdoor'u na podstawie kampanii społecznej PAPAKURA District Council. Kampania dotyczyła problemu licznych wypadków drogowych. Na ruchliwej ulicy umieszczono billboard, który zmieniał się pod wpływem pogody.

19 W słoneczny dzień billboard przedstawia po prostu zdjęcie małego chłopca. W przypadku, kiedy zacznie padać deszcz, chłopcu zaczyna lecieć krew z oczu, uszu i z nosa. Hasło reklamowe kampanii brzmi: Deszcz zmienia wszystko. Dostosuj prędkość do warunków na drodze". Reklama wzbudza jednoznaczne emocje, po których każdy kierowca z dużą wyobraźnią na drodze choć trochę popuści swoją ciężką nogę z gazu. 17. Pozostając w kampaniach społecznych, warto przyjrzeć się bliżej kampaniom organizacji PETA (ang. People for the Ethical Treatment of Animals, czyli: Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt"). Wegetarianie zdecydowali się użyć silnej, iście erotycznej broni przeciw zjadaczom mięsnych przysmaków. Chcąc seksem promować jedzenie warzyw, marketingowcy mają nadzieję na sukces. Promowanie jedzenie poprzez motywy seksualne stało się nowym, marketingowym nurtem, zwanym gastro - porno bądź foodvertising. Według organizacji, dzięki spożywaniu warzyw, stosowania diety wolnej od mięsa, ma się bogatsze życie erotyczne, a nasze libido jest w jak najlepszej formie.

20

21 Kampania wzbudziła wiele kontrowersji jednak poprzez swój zdecydowany charakter, odniosła znamienity sukces. Organizacją zajmującą się promowaniem wegetarianizmu w Polsce jest Fundacja Viva i Stowarzyszenie Empatia. Jak na razie żadna z nich nie zdecydowała się na wykorzystanie motywów erotycznych do promowania jedzenia warzyw. Przedstawiciele obu organizacji przyznają, że poważnie zastanawiają się nad wykorzystaniem motywów tego typu. 18. Kreacja, która z pewnością przyciąga uwagę jest kampania reklamowa firmy włoskiej kawy Lavazza. Reklamodawcy bardzo się starali, by odbiorca przekazu był oszołomiony umiejętnościami fotografów, stylistów i grafików. Najnowsza kampania reklamowa tej firmy jest inspirowana krajem pochodzenia znanej kawy. Na fotografiach podziwiamy panoramę Rzymu z widoczną bazyliką Świętego Piotra, ruiny Koloseum, Wenecję czy Fontannę Di Trevi w tle. Efekt jest oszałamiający.

22

23

24 Można śmiało stwierdzić, że reklamodawcy stanęli na wysokości postawionego im zadania. W fotografiach czuć typowy, uroczo włoski klimat zakątków Italii, z unoszącym się gdzieś w tle zapachem aromatycznej, włoskiej kawy Lavazza. Teraz czas na owocowe kreacje. Owoce nie tylko są doskonałym dodatkiem do wszelkich przysmaków, ale również bardzo dobrze odnajdują się w reklamowych kreacjach. Twórcy reklam doskonale wiedzą, że czasami najprostsza forma podana w interesujący sposób może zapewnić sukces. 19. Ciekawą kreację zaprezentowali reklamodawcy herbaty Lipton. Przedstawienie owocowej herbaty Lipton o truskawkowym smaku, z nutką wanilii w formie truskawki - filiżanki jest prostym, ale za to jak efektownym pomysłem. Każdy z nas może wręcz ujrzeć smak gorącej herbaty. Kreacja zasługuje na oklaski za pomysł i apetyczną formę.

25 20. Pozostając w truskawkowych klimatach, kreatywnością wykazali się reklamodawcy konfitury Pure Fruits. Na śnieżnobiałym tle w prawym dolnym rogu widnieje zgrabny słoiczek truskawkowych konfitur, natomiast w centralnej jego części zielona szypułka z hasłem: Reszta jest w słoiku".

26 Dzięki ciekawej kreacji reklamy, a zarazem jej swoistej przejrzystości, oko odbiorcy ma możliwość skupić się na rzeczach najistotniejszych. Patrząc na zieloną szypułkę truskawki, zastanawiamy się gdzie jest reszta (ta istotniejsza :))? Otóż...nie ma, gdyż w całości znajduje się w słoiczku konfitur Pure Fruits. 21. Miłośników truskawek jest wiele, my również zaliczamy się do tego grona :) By każdy truskawkożerca miał jeszcze więcej okazji do jedzenia swoich ulubionych owoców, producent płatków Cheerios zadbał, by ze smakiem truskawek witać każdy kolejny dzień. To wszystko za sprawą zbożowych płatków śniadaniowych o tym wspaniałym smaku.

27 Przedstawienie motywu dorodnej truskawki nadziewanej", zamiast pestek, śniadaniowymi płatkami, jest bardzo pomysłowe, a zarazem niesamowicie apetyczne. 22. Opuszczając truskawkowy świat, przenieśmy się tym razem w krainę pełną pomarańczy. Producent ciasteczek Lu nadał im formę słynnego bohatera gier Pac - Mana, który zamiast punktów zjada plasterki pomarańczy.

28 23. Drugim pomarańczowym przykładem na miłą dla oka reklamę jest kampania soków owocowych Tropicana, wraz ze swoim hasłem "Każda kropla jest owocna". Na reklamie widzimy dorodną krople naturalnego soku, wdzięcznie przyozdobioną zielonym ogonkiem.

29 Motyw ma zobrazować w jak niewielkim stopniu przetwarzane są reklamowane soki. Pomysł zdecydowanie przemawia soczystą formą :) 24. Tym razem czas na ciekawą, pełną słońca bananową kreację. Reklama sklepu Waltroise zamiast informacji o okazyjnej cenie i wysokiej jakości owoców, przedstawia karaibską plażę w formie... banana, doskonale komponującego się z lazurem Morza Karaibskiego. Cała kompozycja okraszona jest informacją "Tropikalne banany z 99p".

30 25. Interesującym przykładem kampanii społecznej jest akcja przeprowadzona przez sieć szybkich dań Mc Donalds. Przemiana loga w nadgryzionego banana zasługuje na gromkie brawa za ciekawą kreację, ale i brak nadmiernej ingerencji w jego zmianę. McDonald s promując akcję zdrowego stylu życia, chciał podkreślić modyfikacją firmowego znaku, swoje duże zaangażowanie. Zdecydowanie mu się to udało. Pokazane powyżej przykłady dają do zrozumienia, że z reklamy można zrobić prawdziwą sztukę. Wystarczy do tego szczypta kreatywności, dziecięcej pomysłowości i pasja w tworzeniu tego, czego się podejmujemy.

31 Współczesna reklama kształtuje nas, jako społeczeństwo. Pokazawszy niektóre z wzorców, kształtuje normy społeczne. Na co dzień, w natłoku ilości reklamowych komunikatów, nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że reklama wpływa na to, co jemy, co pijemy czy w jaki sposób się ubieramy. Jest cały czas obecna w naszym życiu, czy zostajemy w domu, czy wychodzimy po zakupy. Możemy ją ignorować, jednak mimochodem i tak zwracamy na nią uwagę, podświadomie wybierając wśród sklepowych półek produkty, które kiedyś przykuły naszą uwagę podczas czytania gazety, bądź oglądania telewizji. Niech reklama stanie się naszym przyjacielem, kompanem w codzienności zakupów, pracy, wspólnych spotkań z najbliższymi. Podziwiajmy jej kreacje, pomysły, gdyż wszystkie one są skierowane właśnie do nas i dla nas.

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA DARIUSZ BROSZ KREOWANIE WIZERUNKU FIRMY NA PRZYKŁADZIE LOKALU EXTRA PEWEX Praca teoretyczna zrealizowana pod

Bardziej szczegółowo

Marta Bluszcz: Symbolika stosowana w reklamach na przykładzie telewizyjnych reklam wyrobów czekoladowych. Marta Bluszcz

Marta Bluszcz: Symbolika stosowana w reklamach na przykładzie telewizyjnych reklam wyrobów czekoladowych. Marta Bluszcz www.e-bookowo.pl Marta Bluszcz SYMBOLIKA STOSOWANA W REKLAMACH NA PRZYKŁADZIE TELEWIZYJNYCH REKLAM WYROBÓW CZEKOLADOWYCH Copyright by Marta Bluszcz & e-bookowo 2008 Projekt okładki: Ewa Toczkowska ISBN

Bardziej szczegółowo

Rozdział I. Forma i znaczenie fotografii w reklamach prasowych

Rozdział I. Forma i znaczenie fotografii w reklamach prasowych Artykuł pochodzi z publikacji: Wykorzystanie fotografii w reklamie prasowej, (Red.) R.Warzocha, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2011 Rozdział I. Forma i znaczenie fotografii w reklamach prasowych Szymon

Bardziej szczegółowo

Rozdział 4. Struktura systemu identyfikacji wizualnej firmy

Rozdział 4. Struktura systemu identyfikacji wizualnej firmy Artykuł pochodzi z publikacji: Produkcja przekazów multimedialnych, (Red.) M. Chrząścik, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2013 Rozdział 4. Struktura systemu identyfikacji wizualnej firmy Piotr Bajbak Wstęp

Bardziej szczegółowo

Jedną z rzeczy za które cenię Otwarte Klatki

Jedną z rzeczy za które cenię Otwarte Klatki #6 BIULETYN Jak efektywniej działać dla zwierząt? /s.4/ Sylwetki aktywistek /s.6/ Wegańskie jedzenie w każdym lokalu /s.8/ Wywiad z Ulą Gronowską (W Gruncie Rzeczy) /s.10/ Wywiad z Tobiasem Leenaertem

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII. Ludwika Wachowicz

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII. Ludwika Wachowicz UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII Ludwika Wachowicz Postawy odbiorców wobec reklamy społecznej w świetle badań dotyczących autorskiej koncepcji

Bardziej szczegółowo

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SPIS TREŚCI CONTENTS Wstęp Facebook szansą dla marek niezależnych 4-5 Blogi firmowe wspierane społecznościami 6 Weź mnie! W społecznościach 7-8 Energia blogosfery 9- Przemawiaj

Bardziej szczegółowo

Dariusz Puzyrkiewicz. Pisanie skutecznych ofert i reklam. 6 kroków do sukcesu w sprzedaży

Dariusz Puzyrkiewicz. Pisanie skutecznych ofert i reklam. 6 kroków do sukcesu w sprzedaży Dariusz Puzyrkiewicz Pisanie skutecznych ofert i reklam 6 kroków do sukcesu w sprzedaży Wydanie z dnia 25.06.2008 Pisanie skutecznych ofert i reklam - 6 kroków do sukcesu w sprzedaży Strona 2 Publikacja

Bardziej szczegółowo

Wpływ reklamy na zmianę deklarowanych i utajonych postaw konsumenckich

Wpływ reklamy na zmianę deklarowanych i utajonych postaw konsumenckich Karol Karasiewicz Wpływ reklamy na zmianę deklarowanych i utajonych postaw konsumenckich Praca magisterska pisana pod kierunkiem Dr Anny Marii Zawadzkiej Spis treści Wstęp...1 Definicja i zarys koncepcji

Bardziej szczegółowo

content marketing raport specjalny

content marketing raport specjalny content raport specjalny CONTENT SIŁA content u Znakomita większość konsumentów woli dowiadywać się o usługach i produktach z artykułów i lmów niż poprzez oglądanie tradycyjnych form reklamowych. Odbiorcy

Bardziej szczegółowo

PUBLIC RELATIONS W NGO

PUBLIC RELATIONS W NGO PUBLIC RELATIONS W NGO Budowanie wizerunku organizacji pozarządowych Człowiek najlepsza inwestycja Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem

Bardziej szczegółowo

Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie. Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS. Kierunek: politologia

Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie. Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS. Kierunek: politologia Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Warszawie Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS Kierunek: politologia

Bardziej szczegółowo

SOCIAL FOOTPRINT PAŹDZIERNIK

SOCIAL FOOTPRINT PAŹDZIERNIK SOCIAL FOOTPRINT PAŹDZINIK SPIS TREŚCI CONTENTS Wstęp -5 Misja specjalna 6-7 Zgodość charakterów 8 Ulatniający się luksus 9- Selfie w makijażu -4 Blogosfera 5-7 Makijaż według Polek 8-0 Dziewczyny jakich

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM

STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM Monika PECYNA, Monika STOMA, Wiesław PIEKARSKI Streszczenie: W pracy zaprezentowano istotę oraz zasady tworzenia

Bardziej szczegółowo

eventy imprezy dla firm

eventy imprezy dla firm eventy imprezy RAPORT IPO Szanowni Państwo Branża eventów i konferencji wkroczyła w okres dynamicznego rozwoju. Działania nastawione na zewnątrz firmy lub do jej wewnątrz, czynią z niej ważne narzędzie

Bardziej szczegółowo

KAWAŁ CHLEBA. NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2. MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6. JEMDŻEM s. 15 EDUKU JEMY GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE

KAWAŁ CHLEBA. NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2. MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6. JEMDŻEM s. 15 EDUKU JEMY GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE 01/2014 G Ł Ó D NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2 MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6 JEMDŻEM s. 15 2. TARGI KSIĄŻKI KULINARNEJ EDUKU JEMY s. 7-10 KAWAŁ CHLEBA Marta

Bardziej szczegółowo

Egzemplarz autorski dla Pana Jana Nowaka

Egzemplarz autorski dla Pana Jana Nowaka Egzemplarz autorski dla Pana Jana Nowaka Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie i kopiowanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych również częściowe tylko za wyłącznym

Bardziej szczegółowo

NORDIC WALKING idziemy po zdrowie

NORDIC WALKING idziemy po zdrowie ISSN 2080-0630 nr 4 wrzesień 2013 MIEJSKI STYL NA PAZNOKCIACH NORDIC WALKING idziemy po zdrowie Peleryny i kalosze na deszczową jesień Muzyka jest kobietą JAK CZUJEMY TO, CO SŁYSZYMY BIZUU - WIELKA POLSKA

Bardziej szczegółowo

Od redakcji. www.trademarketer.pl

Od redakcji. www.trademarketer.pl Od redakcji Wakacje, wakacje i po wakacjach. Jesień witamy zmianami, zarówno w zespole jak i layoucie. Będę wdzięczna za opinię Czytelników o naszej nowej szacie graficznej. Rozpoczynamy wywiadem z Keithem

Bardziej szczegółowo

REKLAMA PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY WPŁYWU MARKETINGOWYCH SZTUCZEK

REKLAMA PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY WPŁYWU MARKETINGOWYCH SZTUCZEK REKLAMA PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY WPŁYWU MARKETINGOWYCH SZTUCZEK mgr Aneta Olejniczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Planowane w instytutach badawczych działania promocyjne mają

Bardziej szczegółowo

poszukującym łazienki idealnej

poszukującym łazienki idealnej 1 OTO MAGAZYN DEDYKOWANY KOBIETOM poszukującym łazienki idealnej MARKA OPOCZNO OD PONAD 130 LAT INSPIRUJE KOLEJNE POKOLENIA DAJĄC PEWNOŚĆ DOBREGO WYBORU NA LATA. W tym roku Opoczno wprowadza na rynek trzy

Bardziej szczegółowo

Woda na zdrowie! Zatrucia pokarmowe wakacyjny problem. Dzieci i ryby. Twoje dziecko idzie do szkoły

Woda na zdrowie! Zatrucia pokarmowe wakacyjny problem. Dzieci i ryby. Twoje dziecko idzie do szkoły Mój Przedszkolak Bezpłatny magazyn dla rodziców numer 11 lato 2014 TEMAT NUMERU Zatrucia pokarmowe wakacyjny problem Zdrowie dziecka Woda na zdrowie! Odżywianie Dzieci i ryby Od przedszkola do szkoły Twoje

Bardziej szczegółowo

Le langage de la publicité des automobiles dans la presse polonaise et française. (Język reklamy samochodów w polskiej i francuskiej prasie)

Le langage de la publicité des automobiles dans la presse polonaise et française. (Język reklamy samochodów w polskiej i francuskiej prasie) Université Nancy 2 U.F.R. Langues et Cultures Etrangères Le langage de la publicité des automobiles dans la presse polonaise et française. (Język reklamy samochodów w polskiej i francuskiej prasie) Rédigé

Bardziej szczegółowo

MANAGER MLM. Wydanie piąte, październik 2012 ISSN 2084-4794 www.rankingmlm.com Cena 19,90 PLN

MANAGER MLM. Wydanie piąte, październik 2012 ISSN 2084-4794 www.rankingmlm.com Cena 19,90 PLN 10 przykazań bogatego sprzedawcy czytaj na stronach: 59 63 MANAGER MLM Wydanie piąte, październik 2012 ISSN 2084-4794 www.rankingmlm.com Cena 19,90 PLN Brylant w koronie MLM W jesiennym Managerze przedstawiamy

Bardziej szczegółowo

(e-mail: kasiaulatowska@interia.pl)

(e-mail: kasiaulatowska@interia.pl) Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wydział Psychologii Katarzyna Ulatowska Nr indeksu: 19215 (e-mail: kasiaulatowska@interia.pl) ZNACZENIE DRASTYCZNOŚCI REKLAMY SPOŁECZNEJ I POLITYCZNEJ W ZMIANIE POSTAW

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak SPIS TREŚCI ROZWÓJ OSOBISTY Największa tajemnica zmiany: aktywne działanie 6 Jak znaleźć więcej czasu dla bliskich 8 Mały gest, który nakręca karuzelę 12 Mniej znaczy więcej: minimalizm dla początkujących

Bardziej szczegółowo

kwartalnik 01 o brandingu nr 1 8/2014 #wczasy

kwartalnik 01 o brandingu nr 1 8/2014 #wczasy kwartalnik 01 o brandingu nr 1 8/2014 #wczasy 02 BRANDBOOM Opinie zawarte w artykułach są osobistymi przekonaniami ich autorów i nie zawsze pokrywają się z przekonaniami redakcji BrandBoom. Przedruki zamieszczonych

Bardziej szczegółowo

3/2011. Młode opakowanie

3/2011. Młode opakowanie 3/2011 Młode opakowanie 03 Wstęp 04-06 Młode opakowanie 2011 07 Perła Orientu na wystawie Icon of China 08-09 Uszlachetnienia 10-11 Reklama to perfumowana padlina 12 Displeje z Modela 13 Doskonała czekolada

Bardziej szczegółowo

ROLA REKLAMY SPOŁECZNEJ W PROPAGOWANIU PRAWIDŁOWYCH ZACHOWAŃ I WARTOŚCI RODZINNYCH

ROLA REKLAMY SPOŁECZNEJ W PROPAGOWANIU PRAWIDŁOWYCH ZACHOWAŃ I WARTOŚCI RODZINNYCH Ewelina Tyszka Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ROLA REKLAMY SPOŁECZNEJ W PROPAGOWANIU PRAWIDŁOWYCH ZACHOWAŃ I WARTOŚCI RODZINNYCH Streszczenie: Rozwój cywilizacyjny i nieustanny konsumpcjonizm życia doprowadził

Bardziej szczegółowo