Wojciech Mann RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą data premiery: 21 października 2010 biografie i wspomnienia

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wojciech Mann RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą data premiery: 21 października 2010 biografie i wspomnienia"

Transkrypt

1 PAŹDZIERNIK 2010 Wojciech Mann RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą biografie i wspomnienia Barwne wspomnienia znanego dziennikarza muzycznego i legendy polskiego radia. Na początku był odbiornik radiowy AGA z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty odtwarzane z prędkością 33 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki W tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii ksiąŝce Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami. Dowiemy się z niej, czym były wtyczki typu bananki, jak moŝna było odmłodzić kompletnie zajechane winyle i jak dostać się na koncert Rolling Stonesów w Sali Kongresowej. Poznamy równieŝ barwne opowieści o kulisach festiwali i koncertów gwiazd rocka oraz o wizytach w Polsce gigantów światowego jazzu, których Mann był tłumaczem, przewodnikiem, a niekiedy i zaufanym powiernikiem. To pięknie ilustrowana opowieść o niezwykłych, pionierskich dla polskiego rock and rolla czasach: kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach, a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek. Wojciech Mann dziennikarz radiowy i telewizyjny. Zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, a od lat związany jest z Programem III Polskiego Radia, gdzie prowadził takie audycje, jak Mój magnetofon, Bielszy odcień bluesa, Manniak niedzielny, Manniak po ciemku. W telewizji prowadził Magazyn pana Manna w Studiu 2 i poświęcony muzyce rockowej program Non stop kolor wspólnie z Janem Chojnackim. W latach 80. był redaktorem naczelnym miesięcznika Non Stop. Znany z występów w duecie z Krzysztofem Materną, stworzył m.in. takie programy, jak Za chwilę dalszy ciąg programu czy MdM. Sześciokrotny laureat nagrody Wiktora. telefon:

2 Jean-Philippe Arrou-Vignod Jaśki tłum. Joanna Schoen ilustr. Dominique Corbasson literatura dla dzieci i młodzieŝy Nowi kumple Mikołajka! Kiedy w rodzinie ma się sześciu chłopaków, nie da się nudzić nawet przez sekundę. Zwłaszcza z Janem-A, który zawsze chce być szefem, z klubem tajnych agentów Jana-B, Janem-C, który nigdy nic nie rozumie, z Janem-D zwanym Demolką, złotymi rybkami Jana-E, i Janem-F, który nie przestaje płakać Nie mówiąc juŝ o przeprowadzce, bijatykach z bandą Castorsów i kuzynami Fougasse ami o odstających uszach Na całe szczęście tata to złota rączka, a mama jest bardzo zorganizowana! KsiąŜka Arrou-Vignoda to świetna zabawa dla całej rodziny. Perypetie Jaśków na pewno rozbawią wszystkich fanów Mikołajka. Ponad egzemplarzy opowiadań sprzedanych we Francji. Jan-A, Jan-B, Jan-C, Jan-D, Jan-E to jest pomysł mojego taty. Tata nigdy nie moŝe niczego zapamiętać. Kiedyś musiał zadzwonić do informacji, bo zapomniał naszego numeru telefonu. Więc gdy rodziliśmy się po kolei, uznał, Ŝe to będzie bardzo praktyczne: kaŝdy z nas ma na imię Jan-Jakiś-Tam. Jan to z powodu dziadzia Jana. Drugie imię, Ŝeby było łatwiej zapamiętać, zaczyna się na kolejną literę alfabetu. To taka sztuczka mnemotechniczna tłumaczył tatuś. Ale ja sobie pomyślałem: szczęście, Ŝe jest nas tylko pięciu! Wyobraźcie sobie Jana-Waltera, Jana-Zygfryda albo Jana-Xenofonta. Pięciu chłopaków to coś niezwykłego. Ale nazywać ich według alfabetu, jak hasła w słowniku? W tej sytuacji nie sposób uniknąć wygłupów. MoŜna z imion zrobić grę słów. UłoŜyłem w tajemnicy mój własny słowniczek Janów w zeszycie firmy Clairefontaine: Jan-A lat dziesięć, nazywany Janem Marudą z powodu jego okropnego charakteru. Jan-B lat osiem. To ja. Imię według alfabetu: Jan Brzuszek, dlatego Ŝe uwielbiam jeść i dlatego Ŝe mam trochę za duŝą pupę. Jan-C lat sześć, alias Jan Gapa? Najbardziej roztargniony z rodziny. Jan-D lat cztery, nazywany równieŝ Janem Demolką. Dowiecie się dlaczego. Jan-E lat dwa, najmłodszy. Nie ma jeszcze przezwiska. Jest na to jeszcze za mały. Ale Jan-A zaproponował, Ŝeby go nazwać Jan Pełna Pielucha. (fragment ksiąŝki) Jaśki bawiły mnie tak samo jak Mikołajek, mimo Ŝe upłynęło wiele lat od czasu, kiedy pierwszy raz czytałam ksiąŝkę Sempégo i Goscinny ego. Pomyślałam więc, Ŝe wcale się nie zestarzałam i tak jak kiedyś przygody Mikołajka, tak dziś historie Jaśków wprawiają mnie w dobry nastrój. Są lekturą na pochmurne dni. Fantastycznie się przy niej bawię, pękam ze śmiechu i świat w ogóle wydaje mi się inny. Krystyna Czubówna Jean-Philippe Arrou-Vignod urodził się 18 września 1958 w Bordeaux, część swojego dzieciństwa spędził zaś w Cherbourgu wraz z pięcioma braćmi, słynnymi Jaśkami-Jakimiś- Tam z powieści pt. Jaśki. Podczas gdy mama zajmowała się gromadką chłopaków, ojciec pracował jako lekarz. Rodzina przeprowadziła się do Toulonu, następnie do Antibes, aŝ

3 w końcu osiedliła się w okolicach ParyŜa. Jean-Phillippe studiował literaturę w École normale supérieurde Fontenay-Saint-Cloud, a w 1984 roku opublikował powieść dla dorosłych Le Rideau sur la nuit w wydawnictwie Gallimard. Pięć lat później ukazała się jego pierwsza ksiąŝka dla młodzieŝy Le professeur a disparu, początek serii o przygodach detektywa P.P. Cul-Verta. W 2002 zaczął zajmować się ksiąŝkami dla dzieci i nadal dla nich pisze. Jego ogromną pasją są podróŝe. dodatkowych informacji udziela Michał Jakubik telefon: Jakub śulczyk Instytut data premiery: 7 października 2010 literatura piękna thriller Mam na imię Agnieszka. Moje mieszkanie ma na imię Instytut. Dwanaście godzin temu zostałam w nim uwięziona. Mój dom jest moim więzieniem. Nie mogę z niego wyjść. Nikt nie moŝe do niego wejść. Kamienica w centrum Krakowa. Siedem osób, które nie mogą się z niej wydostać. Krwawy napis: To nasze mieszkanie, jest jedyną wskazówką, jaką otrzymują. Wkrótce rusza lawina makabrycznych zdarzeń. Czy komukolwiek uda się uciec? Przeraziły cię filmy Cube czy The Ring? Po lekturze Instytutu nie będziesz mógł zasnąć! Przeczytałem! Na jednym oddechu. Mocna rzecz. To najlepsza z powieści śulczyka. Borys Lankosz, reŝyser Rewersu Jakub śulczyk (ur. 1983) w 2006 roku zadebiutował powieścią Zrób mi jakąś krzywdę, w 2008 wydał Radio Armagedon, okrzykniętą najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieŝową. Uznawany za polskiego Stephena Kinga. Magazyn MaleMen umieścił go na liście trzydziestu facetów przed trzydziestką, którzy będą rządzić krajem. Blog: mail: telefon:

4 Leszek Kołakowski Herezja data premiery: 7 października 2010 literatura filozoficzna Kołakowski: filozof herezji. Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leŝą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka róŝnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a moŝe przypadek? KsiąŜka Herezja to niespodziewanie odnalezione po latach w sejfie teksty szesnastu wykładów Leszka Kołakowskiego wygłoszonych między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa. Kołakowski omawia w nich herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później takŝe innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najwaŝniejsze bluźniercze nurty, śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw. Kołakowski pokazuje, Ŝe poszczególne herezje odŝywają współcześnie w postaci róŝnych newage owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeŝone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Miniprzewodnik po świecie błądzących! W warunkach, kiedy świeckie i kościelne autorytety współzawodniczyły ze sobą czy zwalczały się wzajem, kiedy ponadto herezja była zbrodnią karalną prawem państwowym, herezje wyraŝały nie tylko interesy świeckie, ale bardzo często pragnienie prawdziwego Ŝycia religijnego, niezaleŝnego od świeckiej polityki. Wielkie herezje najczęściej były eksplozjami ducha odnowy religijnej, próbami regeneracji ducha prawdziwie chrześcijańskiego, którego królestwo nie jest z tego świata, wolą uwolnienia chrześcijaństwa od jego świeckich, światowych trybutów. dodatkowych informacji udziela Monika Bartys telefon: Eduardo Mendoza Lekka komedia tłum. Zofia Wasitowa literatura piękna Jesteśmy w Barcelonie końca lat czterdziestych. Historia rozlicza zbrodniarzy, miasto odŝywa po wojnie domowej, a jego mieszkańcy szukają łatwej rozrywki. Tej dostarcza gwiazda teatralnego światka i ulubieniec tłumów komediopisarz Prullàs, który pracuje właśnie nad najnowszą sztuką o znaczącym tytule Pa, pa, cwaniaczku! (fragment ksiąŝki)

5 Prullàs to postać kolorowa, fascynująca i przyciągająca kłopoty. Wplątuje się w niefortunny romans z niejaką Lilí Villalbą aktoreczką moŝe mało zdolną, ale jakŝe pociągającą. Wkrótce pisarz staje się głównym podejrzanym w sprawie o zabójstwo wpływowego protektora dziewczyny, ściga go pewna Cyganka, dręczy primmadonna zespołu, a kiedy wydaje się, Ŝe jest juŝ wystarczająco źle, wychodzi na jaw pewien monarchistyczny spisek, w którym nasz bohater podobno brał udział Eduardo Mendoza powraca z kolejną fascynującą i wciągającą kroniką Barcelony. To juŝ trzecia po Prawdzie o sprawie Savolty oraz Mieście cudów - ksiąŝka autora poświęcona historii owego pasjonującego miasta. W tej docenionej przez czytelników i krytykę powieści pisarz, niezwykły opowiadacz, wciąga nas w środowisko bohemy, polityki i naprawdę duŝych pieniędzy. Groteskowo i z właściwym sobie poczuciem humoru przedstawia miasto, w którym kaŝdy z dnia na dzień moŝe z gwiazdy zamienić się w ofiarę Eduardo Mendoza (ur.1943) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. Pracował jako adwokat, radca prawny i tłumacz przy ONZ. Autor między innymi Niezwykłej podróŝy Pomponiusza Flatusa, Miasta cudów i Mauricia, czyli wyborów. W Polsce najbardziej znany z niezrównanej trylogii detektywistycznej: Przygód fryzjera damskiego, Sekretu hiszpańskiej pensjonarki i Oliwkowego labiryntu. W serii ukazały się: Przygoda fryzjera damskiego Sekret hiszpańskiej pensjonarki Oliwkowy labirynt Niezwykła podróŝ Pomponiusza Flatusa Prawda o sprawie Savolty Miasto cudów Brak wiadomości od Gurba telefon: J.M. Coetzee Lato Sceny z prowincjonalnego Ŝycia tłum. Dariusz śukowski literatura piękna Seria: J.M. Coetzee Bohater najnowszej powieści J.M. Coetzee ego jest człowiekiem niepełnym, obciąŝonym wadą. Prowadzi Ŝycie skromne, na uboczu, Ŝycie prowincjonalne. Jest pisarzem, który senne rozmyślania nad gramatyką zastępuje harówką w palącym afrykańskim słońcu. Synem, który nieudolnie

6 opiekuje się coraz bardziej zniedołęŝniałym ojcem. Jest wreszcie męŝczyzną, który nie potrafi zdobyć miłości kobiety. J.M. Coetzee nie ukrywa toŝsamości bohatera. To on sam. Poznajemy go przez jego własny dziennik i wywiady zainteresowanego pisarzem dziennikarza. Mówi o sobie słowami innych, nie ukrywając, Ŝe w konfrontacji z pamięcią i wspomnieniami przepytywanych osób, on sam nie wypadnie najlepiej. Portret pisarza powstaje ze wspomnień kobiet z nim związanych. Jego kolejnych miłości. Pierwszych, młodzieńczych, dojrzałych, pełnych nie do końca ujawnionej pasji i tych nigdy niezrealizowanych. To ich słowa, wspomnienia ujawniają prawdę o największej wadzie, czy moŝe raczej ułomności pisarza. O jego niemoŝności zaangaŝowania się, poddania uczuciom. Bohater pragnie kontaktu ze światem, ale jednocześnie nie jest w stanie przebić się przez barierę introwertycznych emocji. To ułomność dotkliwa, nawet wstydliwa, która wpływa na całe jego Ŝycie. Z dziennika pisarza przebija poruszające poczucie osamotnienia, wyobcowania, niemoŝności zaopiekowania się osobami, które kocha, a którym nie jest w stanie tego okazać. Z tej perspektywy pisarstwo zdaje się jedyną, jakkolwiek bolesną, drogą kontaktu ze światem. Lato to kolejna autobiograficzna powieść J.M. Coetzee ego po Młodości i Chłopięcych latach. Precyzyjnie skrojona, poruszająca autentycznością i bez pośpiechu opowiedziana historia. Wybitna powieść Noblisty. J.M. Coetzee (ur. 1940) jest wybitnym pisarzem południowoafrykańskim. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Bookera, w 2003 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. mail: telefon: Czesław Miłosz Historia literatury polskiej tłum. Maria Tarnowska data premiery: 14 października 2010 literatura piękna Nowe wydanie Historii literatury polskiej po raz pierwszy w Polsce w pełnej wersji. Wszystkie piętrzące się przede mną problemy stały się jeszcze bardziej kłopotliwe, kiedy rozpocząłem pracę nad ostatnią częścią ksiąŝki, traktującą o literaturze współczesnej do roku Gdy czytelnik ma przed sobą obraz sporów religijnych w szesnastym wieku, podchodzi do niego ze znacznym dystansem. Przestaje to być tak łatwe z chwilą zbliŝania się do obecnej doby, jako Ŝe musimy uŝyć tak obarczonych ładunkiem emocjonalnym słów, jak marksizm, rewolucja, komunizm. Historia literatury to nie jest odpowiednie narzędzie do przekazywania własnych, być moŝe zbyt złoŝonych, poglądów na sprawy budzące tak wielkie namiętności. Dlatego teŝ wysiłki moje skupiały się na tym, Ŝeby, jak tylko to moŝliwe, trzymać się faktów i pozostać bezstronnym, chociaŝ taka powściągliwość moŝe draŝnić tych, którzy woleliby bardziej odpowiadający ich stanowisku dobór faktów. Inną trudnością, z jaką musiałem się zmierzyć, zbliŝając się do naszych czasów, była moja podwójna perspektywa: twórczego pisarza przez szereg lat zaangaŝowanego w polskie Ŝycie literackie oraz samozwańczego kronikarza.

7 telefon: Z przedmowy Czesława Miłosza do pełnego wydania ksiąŝki Czesław Miłosz O podróŝach w czasie data premiery: 14 października 2010 literatura piękna O podróŝach w czasie to tom najwaŝniejszych esejów i szkiców Czesława Miłosza powstałych w ostatnich dziesięciu latach Ŝycia pisarza. Składają się nań teksty o literaturze, jej powinnościach i uzaleŝnieniach od rynku, o religii i duchowości, ksiąŝkach, które go zafascynowały, przede wszystkim jednak o przyjaciołach i ludziach, których znał, a których Ŝywoty zasługują na ocalenie. Wśród bohaterów tego tomu są Ŝegnani przez poetę Jerzy Giedroyc i Jerzy Turowicz, Paweł Hertz i Gustaw Herling- Grudziński, Thomas Merton i Denise Levertov. Bohaterami szkiców Miłosza są Wisława Szymborska i Julia Hartwig, Stanisław Barańczak i Seamus Heaney. Temperatura związków łączących autora z innymi ludźmi sprawia, Ŝe otrzymujemy nie sentymentalne wspomnienia, ale wielowymiarowy, pogłębiony, ostry obraz epoki. To takŝe medytacja nad czasem, wysiłek odkrywania sensu w zmienności ludzkich losów, próba odpowiedzi na najwaŝniejsze pytania: co jest rysem charakterystycznym minionego stulecia? Jaki jest obraz człowieka XX wieku? Czy z konfrontacji sacrum i profanum moŝna wydobyć harmonijny sens? Wyłania się z tej ksiąŝki portret autora, któremu namiętne zainteresowanie światem i czerpana z tego radość pozwalają przezwycięŝać depresje samotnika, a długie Ŝycie, dojrzałość i mądrość ofiarowują niezaleŝność sądów i dystans umoŝliwiający przenikliwe odczytanie współczesnego świata. Czesław Miłosz to nie tylko świadek swej epoki, lecz takŝe w sferze mentalnej i duchowej jej twórca. telefon: Paul Britton Profil mordercy tłum. Przemysław Kiliński data premiery: 7 października 2010 literatura faktu Twarda Seria dla poszukiwaczy mocnych wraŝeń! Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów czyli specjalistów, którzy tworzą

8 psychologiczny portret sprawców zbrodni zabiera nas w podróŝ w głąb zbrodniczego umysłu. Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantaŝysta groŝący zatruciem karmy dla zwierząt i odŝywek dla dzieci w brytyjskich marketach; makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsca zbrodni fragmenty ciał ofiar to tylko niektóre sprawy, którym Paul Britton musiał stawić czoła i które opisał w swojej ksiąŝce. Gdy Britton przybywa na miejsce zbrodni, nie szuka odcisków palców, ale śladów, które pozwalają mu na sportretowanie osobowości zbrodniarza. W fenomenalny sposób potrafi nie tylko opisać jego charakter, ale równieŝ wskazać policji, gdzie i jak powinna szukać podejrzanego. Britton odpowiada teŝ na pytanie, skąd bierze się zbrodnia i co sprawia, Ŝe ludzie decydują się na popełnienie najpotworniejszych nawet czynów. W Twardej Serii ukazały się: Richard Hammond, Jak zostać arktycznym ninja i inne przygody z Evelem, Oliverem i wiceprezydentem Botswany Emily Craig, Tajemnice wydarte zmarłym. Śledztwa na najbardziej niesławnych miejscach zbrodni Ameryki W przygotowaniu kolejne emocjonujące tytuły. W styczniu ukaŝe się ksiąŝka Nicholasa Pileggi Chłopcy z ferajny. O SERII Pasjonujące śledztwa, niebezpieczne wyprawy i wielkie przygody. Gangsterzy, awanturnicy i tajni agenci. Sportowe stadiony, kryminalistyczne laboratoria i mroczne zaułki. dodatkowych informacji udziela Marta Konior telefon: Twarda Seria - dla poszukiwaczy mocnych wraŝeń! Mario Vargas Llosa Raj tuŝ za rogiem tłum. Danuta Rycerz literatura piękna Pełna pasji opowieść o dwóch niespokojnych duszach. Paul Gauguin, wybitny malarz, ucieka od Ŝycia paryskich koterii artystycznych i jedzie na Tahiti. Liczy na to, Ŝe Ŝycie z daleka od Francji, złoŝone z seksu oraz najbardziej pierwotnych emocji pozwoli mu zdrapać nalot cywilizacji i powrócić do korzeni sztuki. Flora Tristan to rewolucjonistka, pisarka i agitatorka, która wierzy,

9 Ŝe dobroć, miłość i seks mogą zbawić świat. Opuszcza męŝa i wyrusza na misję tworzenia utopijnego społeczeństwa wśród bohemy i robotników francuskich miast. Oboje są uciekinierami. Oboje mają wizję wielkiego przeobraŝenia. Łączy ich gorączkowy upór i wiara w to, Ŝe człowiek znów moŝe być autentyczny. Jednak utopii nie sposób stworzyć Lecz moŝna się zbawić na własny rachunek? W swej przesyconej erotyką powieści o dwóch autentycznych postaciach XIX wieku Llosa szuka odpowiedzi na zasadnicze pytania nurtujące współczesnych czytelników: czy moŝna wyrwać się z szarzyzny Ŝycia i naprawdę zmienić świat, choćby wokół siebie? Raj tuŝ za rogiem to wspaniała powieść o tym, Ŝe raju na ziemi nie ma, ale Ŝe warto walić głową w mur. Artur Domosławski, Gazeta Wyborcza Mario Vargas Llosa (ur. 28 marca 1936r. w Peru), jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął juŝ we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat. Jest laureatem wielu prestiŝowych nagród literackich i jednym z powaŝniejszych kandydatów do Nagrody Nobla. Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w Katedrze, Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto Kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony Dom. telefon: Małgorzata Budzyńska Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1 literatura dla dzieci i młodzieŝy Bestsellerowa seria dla nastolatek. Ponad sprzedanych egzemplarzy. Ala Makota kontynuuje swój bardzo osobisty pamiętnik, obejmujący cały rok kalendarzowy. KaŜdy dzień przynosi coś nowego czasem zaśmiewamy się z Alą do łez, ale teŝ razem z nią przeŝywamy kłopoty i dramaty, kiedy jej rodzice mają się rozwieść. Losy Ali są bliskie polskim nastolatkom, to dziewczyna z duŝego osiedla, ma dwóch starszych braci, rodziców zajętych pracą i wielu przyjaciół. Małgorzata Budzyńska doskonale portretuje typową dzisiejszą nastolatkę. W przygotowaniu jej dalsze perypetie. Małgorzata Budzyńska ukończyła iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jej debiutem literackim (1997) było opowiadanie Pomost, za które otrzymała nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Wiadomości Kulturalne (grudzień 1996). Kolejnym etapem była seria ksiąŝek o młodej warszawiance, Ali Makocie. Zapiskom i notatnikom Ali towarzyszy seria Ala Makota poleca Sekretnik (czyli kalendarz nastolatki). Fragmenty ksiąŝek o Ali znalazły się w podręcznikach do nauki języka polskiego wydanych przez PWN:

10 Przyjaciel na zawsze Grzegorza Leszczyńskiego i Po polsku Joanny Malczewskiej, Joanny Olech, Lucyny Drabińskiej-Pacuły. Małgorzata Budzyńska zajmuje się takŝe tłumaczeniami z języka hiszpańskiego i angielskiego. W Ŝyciu prywatnym, jest matką dwójki dzieci, mieszka na warszawskim Ursynowie. Jest właścicielką pięknego leniwego kota i bardzo Ŝywotnych rybek. W serii ukaŝą się wkrótce: Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 2 (styczeń 2011) Ala Makota. Zakochana 1 (kwiecień 2011) Ala Makota. Zakochana 2 (czerwiec 2011) dodatkowych informacji udziela Michał Jakubik telefon: Matt Baglio Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów tłum. Konrad Czerski literatura faktu Jeśli myślisz, Ŝe szatan nie istnieje, piekielnie się mylisz! Poznaj tajniki działania współczesnych egzorcystów. Ksiądz Gary Thomas przez większość swojego Ŝycia nie myślał o szatanie. Kiedy na jednym z kazań zaczął opowiadać wiernym o opętaniu, parafianie prosili go, aby więcej tego nie robił, bo straszy dzieci. Dlatego był ogromnie zaskoczony, gdy biskup wyznaczył go do objęcia funkcji diecezjalnego egzorcysty. PrzecieŜ on nawet nie był pewien czy szatan w ogóle istnieje! Zanim jednak kapłan mógł zacząć wyganiać złe duchy, musiał przejść kurs przygotowawczy w nowo powstałej Szkole Egzorcystów w Watykanie. Był świadkiem osiemdziesięciu przypadków opętań, spędził wiele godzin zajęć praktycznych w ekstremalnie trudnych warunkach. Ksiądz Gary dowiedział się, Ŝe opętani bardzo róŝnie reagują na egzorcyzm. Niektórzy krzyczą, inni płaczą, ziewają, dostają drgawek lub próbują zrobić krzywdę sobie i modlącemu się księdzu. Nauczył się jak odróŝniać opętanie od choroby psychicznej. Ale przede wszystkim poznał egzorcystów: szaleńców, fanatyków, a moŝe duchowych lekarzy? Obrzęd to niezwykłe śledztwo, w czasie którego Matt Baglio krok w krok towarzyszył księdzu Gary emu. To historia, która wydarzyła się naprawdę. Wyjątkowa opowieść o opętaniu oraz potędze modlitwy, ale przede wszystkim o tajemnicach współczesnych egzorcystów. Mikael Hafstrom, autor obrazów takich jak 1408, Zło oraz Wykolejony zaczął prace nad filmem na podstawie ksiąŝki pt Obrzęd. W postać księdza Gary ego Thomasa wcieli się Anthony Hopkins.

11 Matt Baglio urodził się i dorastał w San Diego w Kalifornii. W 2000 roku, w ramach zdobywania Ŝyciowego doświadczenia, wyruszył do Europy. Po kilku latach osiadł na stałe we Włoszech. Wraz z Ŝoną zamieszkał w Rzymie, pracując jednocześnie jako dziennikarz, reporter i korespondent dla wielu agencji oraz magazynów informacyjnych, takich jak: The Associated Press, The American Magazine, The Snowboard Journal, COLORS, Bene oraz Homeland Security Today. Obrzęd jest jego pierwszą ksiąŝką. dodatkowych informacji udziela Monika Bartys mail: telefon: Jean-Yves Potel Koniec niewinności tłum. Julia Chimiak data premiery: 14 października 2010 historia śydowska przeszłość Polski i pamięć o Holokauście wciąŝ są przyczyną rozmów i kłótni! Zrujnowana podczas drugiej wojny światowej Polska posiada szczególny status w Ŝydowskiej pamięci o Zagładzie i historii Holokaustu. Od kilkunastu lat dzięki wolności słowa i dostępowi do archiwów moŝliwy jest krytyczny powrót do tej epoki. Historycy, dziennikarze i artyści nieustannie otwierają kolejne drzwi, za którymi aŝ roi się od mniej lub bardziej niewygodnych pytań. Festiwale, prasa, programy radiowe i telewizyjne oddziałują na młode pokolenie. OŜywa mała społeczność Ŝydowska. Jednocześnie coraz większą rolę odgrywa polityka historyczna, a sama historia bywa naduŝywana. Jean-Yves Potel podczas pracy w Ambasadzie Francji w Warszawie poznał osoby starające się odkryć, poznać i upamiętnić zamazaną Ŝydowską przeszłość w polskich miastach i miasteczkach. Starał się zrozumieć ich motywacje oraz podejmowane działania. Celem Końca niewinności jest przedstawienie pracy polskiego społeczeństwa nad sobą i swoją przeszłością. Niczym w zapiskach z podróŝy po Warszawie, Krakowie czy Lublinie autor przywołuje miejsca pamięci, rozmowy portretujące głównych aktorów odrodzenia oraz dzieli się własnymi refleksjami o tej, wywołującej tak wielkie emocje, części historii Polski. dodatkowych informacji udziela Tomasz Międzik telefon: Jan Polkowski Cień data premiery: 28 października 2010 poezja Nowy tom Jana Polkowskiego czyta się z ogromną radością. Wiersze te są jak głęboki haust orzeźwiającego powietrza. Wszystko jedno, czy przybierają postać alchemicznych haiku, czy

12 długich poematów otwartych na historię, rodzinną przeszłość, dzieła ukochanych mistrzów, słychać w nich ten sam głos mocno i pewnie stawiający akcenty, mówiący pięknie i tajemniczo o tym, co naprawdę waŝne. O drzewach, górach, porach roku, Mozarcie, Celanie. O Bogu. O wierze, miłości i nadziei. To wiersze pełne czułości i czujności, wyobraźni i skupienia, pamięci i wierności. Jan Polkowski (ur. 1953) poeta, wydawca, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej. Przed 1990 rokiem redagował i wydawał w podziemiu czasopisma ( Sygnał, Arka, Świat ) oraz ksiąŝki (m.in. objętych zakazem druku poetów Nowej Fali). Debiutował w 1978 roku w kwartalniku Zapis. Tomy poetyckie To nie jest poezja (1980), Oddychaj głęboko (1981), Ogień. Z notatek (1983), Drzewa (1987) ukazały się poza zasięgiem cenzury (wybór z tych tomów Elegie z Gór Tymowskich i inne wiersze wydał w roku 1990 Znak). Polkowski opublikował ponadto Elegie z Tymowskich Gór (2008) oraz Cantus (2009). telefon:

oczytanie tu chodzi ;) książki do czytania NOWOŚCI PATRON KATALOGU

oczytanie tu chodzi ;) książki do czytania NOWOŚCI PATRON KATALOGU książki do czytania oczytanie tu chodzi ;) katalog NOWOŚCI wiosna 2013 PATRON KATALOGU czytoczytam.to to lista książek tworzona przez Bibliocreatio, Empik i Radiową Czwórkę. To książki, od których nie

Bardziej szczegółowo

DARY 41613 PRZEZNACZONA

DARY 41613 PRZEZNACZONA DARY 41613 PRZEZNACZONA 41614 SAMURAJ Zoey wreszcie czuje się bezpieczna u boku Starka - swojego wojownika i strażnika. Jednak spokój nie zagościł na długo w Domu Nocy. Chwilową stabilizację w świecie

Bardziej szczegółowo

12 ODDECHÓW NA MINUTĘ Janusz Świtaj

12 ODDECHÓW NA MINUTĘ Janusz Świtaj 12 ODDECHÓW NA MINUTĘ Janusz Świtaj Siedem lat uderzania w klawiaturę komputera ołówkiem trzymanym w ustach. Efekt: książka, która jest historią walki o życie. Autor: Janusz Świtaj. Sparaliżowany od szyi

Bardziej szczegółowo

LITERACKA. Rzeczywistość piórem namalowana twórczość Małgorzaty Szejnert

LITERACKA. Rzeczywistość piórem namalowana twórczość Małgorzaty Szejnert nr 3 (6) 22 23 sierpnia 2015 LITERACKA Rzeczywistość piórem namalowana twórczość Małgorzaty Szejnert W latach pięćdziesiątych Małgorzata Szejnert studiowała dziennikarstwo. Historia, której uczyli ją profesorowie,

Bardziej szczegółowo

Styczeń 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA

Styczeń 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA Styczeń 2015 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA WYDARZENIA POLECAMY 06.01 15.01 Forty Kleparz, Kraków Artur Andrus Cyniczne córy Wygnane Panny Wyklęte - Klub IRA AKUSTYCZNIE

Bardziej szczegółowo

Marzec 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA

Marzec 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA Marzec 2015 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA WYDARZENIA POLECAMY 05.03 Projekt: Kobiety! panel dyskusyjny oraz koncert Ani Kłys - Edyta Geppert - Sala Koncerto- 09.03 Fair

Bardziej szczegółowo

16. 90 50.000. KDC.pl. Finał loterii coraz bliżej. Wielka wygrana na święta! 24. 90 32% taniej!

16. 90 50.000. KDC.pl. Finał loterii coraz bliżej. Wielka wygrana na święta! 24. 90 32% taniej! 12/2010 Klub bez zobowiązań Dostawa GRATIS za zakupy od 120 zł tel. 22 517 51 75 książki, muzyka, film i wszystko do domu Magia świątecznego gotowania! Wigilijny barszcz, babcine pierogi i aromatyczny

Bardziej szczegółowo

www.transsmisja.com Listopad 2011 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA

www.transsmisja.com Listopad 2011 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA Listopad 2011 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA To już 3 edycja Festiwalu Kobieca Transsmisja. Okazało się, że damska scena w Polsce ma moc i siłę przebicia. Tegoroczna Kobieca

Bardziej szczegółowo

ARCHIWUM EMIGRACJI STUDIA * SZKICE * DOKUMENTY ROK 2000 ZESZYT 3. Zeszyt poświęcamy Pamięci Redaktora Jerzego Giedroycia

ARCHIWUM EMIGRACJI STUDIA * SZKICE * DOKUMENTY ROK 2000 ZESZYT 3. Zeszyt poświęcamy Pamięci Redaktora Jerzego Giedroycia ARCHIWUM EMIGRACJI W poprzednich zeszytach m.in.: Zdzisław Kudelski, O Herlingu-Grudzińskim w drugim obiegu Włodzimierz M. Drzewieniecki, 32 lata działalności Polskiej Fundacji Kulturalnej w Buffalo: batalia

Bardziej szczegółowo

NOWOŚCI WYDAWNICZE Z MAM ARCINEM WOLSKIM PRASA KSIĄŻKI MULTIMEDIA ROZMOWA OPERACJA CHUSTA. Dla dzieci. Dla każdego. Dla każdego.

NOWOŚCI WYDAWNICZE Z MAM ARCINEM WOLSKIM PRASA KSIĄŻKI MULTIMEDIA ROZMOWA OPERACJA CHUSTA. Dla dzieci. Dla każdego. Dla każdego. NOWOŚCI WYDAWNICZE WYWIAD 1 PRASA KSIĄŻKI MULTIMEDIA MAGAZYN CZYTELNIKA, AUDIOFILA, KINOMANA MAJ 2010 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ROZMOWA Z MAM ARCINEM WOLSKIM Dla dzieci Badania ameryka skiego National Cancer

Bardziej szczegółowo

WydaWnictWo Esprit. Katalog. Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl

WydaWnictWo Esprit. Katalog. Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl WydaWnictWo Esprit Katalog W i o s n a / L a t o 2 0 1 3 Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl Co myśli i o czym pisze nowy Ojciec Święty? Książki Papieża Franciszka napisane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Nowości 2014 CZERWIEC. Literatura piękna

Nowości 2014 CZERWIEC. Literatura piękna Nowości 2014 CZERWIEC Literatura piękna 1. Cień Endera / Orson Scott Card ; przeł. Danuta Górska.- Warszawa : Prószyński i S-ka, 2014. (Saga Cienia / O. S. Card ; 1) Hasła przedmiotowe: Powieść amerykańska

Bardziej szczegółowo

Nowości 2015 KWIECIEŃ. Literatura piękna. 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014.

Nowości 2015 KWIECIEŃ. Literatura piękna. 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014. Nowości 2015 KWIECIEŃ Literatura piękna 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014. Hasła przedmiotowe: Powieść polska - 21 w, Powieść fantastyczna polska Sygnatura: WG-pol. Powieść science-fiction,

Bardziej szczegółowo

nr 3 2009/2010 nr. nr 1 2009/2010

nr 3 2009/2010 nr. nr 1 2009/2010 ; Gazetka szkolna nr 3 2009/2010 nr. nr 1 2009/2010 W tym numerze: - Wiosna - przyszli dziennikarze z X LO - sportowy świat dziesiątki - DKF, Pro Sinfonika, Teatr Dycha i wiele innych atrakcji! Witaj szkoło!

Bardziej szczegółowo

"Języku polski, ojczysta mowo, Ty jesteś jak zdrowie!...

Języku polski, ojczysta mowo, Ty jesteś jak zdrowie!... gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: lot@traugutt.net numer 2 (21) LO T Czytaj LOT! Twoje rzetelne źródło informacji!!! listopad 2009

Bardziej szczegółowo

Ziemia Lubliniecka. magazyn społeczno-kulturalny. Nie lękajcie się!

Ziemia Lubliniecka. magazyn społeczno-kulturalny. Nie lękajcie się! Ziemia Lubliniecka magazyn społeczno-kulturalny EGZEMPLARZ BEZPŁATNY GAZETA POWIATOWA ISSN 1641-1935 nr 1/2014 (116) Nie lękajcie się! Szanowni Państwo! Minęło 13 lat od ukazania się pierwszego wydania

Bardziej szczegółowo

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi b e z p ł a t n y m i e s i ę c z n i k luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi zdj.: Kamil Musiejczuk 2 Agnieszka Janiszewska

Bardziej szczegółowo

Nowości 2014 MAJ. Literatura piękna

Nowości 2014 MAJ. Literatura piękna Nowości 2014 MAJ Literatura piękna 1. Bastiony mroku / Robert Jordan, Brandon Sanderson ; przeł. Jan Karłowski.- Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2014. (Koło czasu / Robert Jordan ; t. 13) Hasła przedmiotowe:

Bardziej szczegółowo

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Trzeci 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Spis treści Słowa wprowadzające 2 Prezydent Miasta Torunia 2 Prezeska MDR 5 Prezes Zarządu TVP SA 3 Dyrektor artystyczny festiwalu 7 Marszałek Województwa

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA. Nowym elementem będzie rozbudowany

Kwiecień 2013. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA. Nowym elementem będzie rozbudowany Kwiecień 2013 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA VIII. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 w tym roku odbędzie się w terminie 10-14 kwietnia w Warszawie. Nacisk tegorocznej

Bardziej szczegółowo

Tadeuszowi Różewiczowi

Tadeuszowi Różewiczowi 3 W niderlandzkiej Lejdzie można poczytać wiersz T. Różewicza pt. Pisałem Czytaj więcej str.2 Tadeuszowi Różewiczowi Fot. Barbara Ławicka Tadeusz Różewicz, największy polski poeta i dramatopisarz przełomu

Bardziej szczegółowo

PRESS SŁOWO OD REDAKCJI SPRZEDAWCA KWIATÓW DATA WYDANIA 18.11.2008 R. czyć w tym numerze.

PRESS SŁOWO OD REDAKCJI SPRZEDAWCA KWIATÓW DATA WYDANIA 18.11.2008 R. czyć w tym numerze. NUMER 16 Z śycia SZKOŁY GAZETKA UCZNIOWSKA PRESS RESS-ZEZ DATA WYDANIA 18.11.2008 R. SŁOWO OD REDAKCJI Taaak, znowu z opóźnieniem, znowu trochę chaotycznie i znowu jesteśmy. Minęły juŝ (juŝ?!) dwa miesiące

Bardziej szczegółowo

Lipiec 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA

Lipiec 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA Lipiec 2015 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA WYDARZENIA POLECAMY W lipcu 04.07 Skin - Zatoka Sztuki, Sopot Guitar Summit: Mike Stern i inni - ICE Kraków Congress Centre,

Bardziej szczegółowo

PROMOCJA 50% Powieść 14,90 13,30 6,65. Adrian Mole. Czas cappucino S. Towsend Wydawnictwo: WAB format: B6. format: A5 oprawa: miękka.

PROMOCJA 50% Powieść 14,90 13,30 6,65. Adrian Mole. Czas cappucino S. Towsend Wydawnictwo: WAB format: B6. format: A5 oprawa: miękka. Wydawnictwo IBIS OFERTA WAŻNA DO WYCZERPANIA ZAPASÓW PROMOCJA 50% Powieść 35,00 A między nami ocean S. Wiggs strony: 464 Przystojny mąż, trójka wspaniałych dzieci, piękny dom niejedna kobieta pozazdrościłaby

Bardziej szczegółowo

Utopia. jednosci. maj nr 5 (27)/2010 ISSN 1898 3480 egzemplarz bezpłatny. www.redakcjapdf.pl

Utopia. jednosci. maj nr 5 (27)/2010 ISSN 1898 3480 egzemplarz bezpłatny. www.redakcjapdf.pl pismo warsztatowe Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego maj nr 5 (27)/2010 ISSN 1898 3480 egzemplarz bezpłatny www.redakcjapdf.pl Utopia jednosci Naczelna strona dziennikarstwo Na wejściu

Bardziej szczegółowo

Bardzo lubię ludzi. Cofnąć czas. Nie każdy mnie kocha rozmowa z Kasią Cichopek. skalpelem. wywiad z Józefem Oleksym

Bardzo lubię ludzi. Cofnąć czas. Nie każdy mnie kocha rozmowa z Kasią Cichopek. skalpelem. wywiad z Józefem Oleksym magazyn bezpłatny nr 7 grudzień - styczeń 2008 Cofnąć czas skalpelem Bardzo lubię ludzi wywiad z Józefem Oleksym Nie każdy mnie kocha rozmowa z Kasią Cichopek Planeta Kobiet grudzień - styczeń 2008 W numerze

Bardziej szczegółowo

specjały przystawki muzyczna strawa spotkania z twórcami

specjały przystawki muzyczna strawa spotkania z twórcami n a h o r y z o n c i e g a z e t a f e s t i w a l o w a w w w. g a z e t a. e r a n o w e h o r y z o n t y. p l 7. F e s t i w a l F i l m o w y E R A N O W E H O R Y Z O N T Y n u m e r t r z e c i

Bardziej szczegółowo

www.studnia.org Listopad 2012 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA W ramach tegorocznego Międzynarodowego

www.studnia.org Listopad 2012 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA W ramach tegorocznego Międzynarodowego Listopad 2012 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania przywołane zostaną historie z czasów stwarzania świata.

Bardziej szczegółowo

Presik WYWIAD Z. 11 listopada - Niech żyje Polska! RaFałem A. Ziemkiewiczem sławomirem sierakowskim. www.presik.xt.pl

Presik WYWIAD Z. 11 listopada - Niech żyje Polska! RaFałem A. Ziemkiewiczem sławomirem sierakowskim. www.presik.xt.pl Gazeta bezpłatna (nr 23) Październik - Grudzień 2009 ISSN 1895 9458 Presik www.presik.xt.pl Magazyn studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego WYWIAD Z RaFałem A. Ziemkiewiczem sławomirem sierakowskim

Bardziej szczegółowo

NA POśEGNANIE WSZYSCY RAZEM! HIP HIP HURA!!! TEMAT NUMERU: Czytaj LOT! numer 6 (19) Twoje rzetelne źródło informacji!!! czerwiec 2009 LOT 1

NA POśEGNANIE WSZYSCY RAZEM! HIP HIP HURA!!! TEMAT NUMERU: Czytaj LOT! numer 6 (19) Twoje rzetelne źródło informacji!!! czerwiec 2009 LOT 1 gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: agnieszka.henel@vp.pl Czytaj LOT! Twoje rzetelne źródło informacji!!! LO T numer 6 (19) czerwiec

Bardziej szczegółowo