Matura ustna z języka angielskiego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Matura ustna z języka angielskiego"

Transkrypt

1 Matura ustna z języka angielskiego Informacje wstępne o Nowej Maturze... 1 POZIOM PODSTAWOWY... 2 Zestaw Zestaw Zestaw Zestaw Zestaw POZIOM ROZSZERZONY Zestaw Zestaw Zestaw Zestaw Zestaw Użyteczne zwroty Informacje o autorach Informacje wstępne o Nowej Maturze Egzamin z wybranego języka obcego nowożytnego jest egzaminem obowiązkowym w formie pisemnej i ustnej na egzaminie maturalnym począwszy od roku Egzamin maturalny z języka w części ustnej odbywa się na jednym z wybranych poziomów: podstawowym lub rozszerzonym. Ponadto, osoba przystępująca do matury może wybrać kolejny język obcy jako przedmiot dodatkowy, który będzie zdawany zarówno w części ustnej i pisemnej. Egzamin w zależności od wybranego poziomu różni się rodzajem i stopniem trudności zadań, zakresem sprawdzanych umiejętności oraz kryteriami oceny. Poziom podstawowy składa się z dwóch zadań sprawdzających sprawność mówienia: zadanie 1 obejmuje trzy rozmowy sterowane, w których należy wykazać się umiejętnością uzyskiwania i udzielania informacji, relacjonowania wydarzeń oraz negocjowania zadanie 2 wymaga opisania ilustracji oraz udzielenia odpowiedzi na dwa dłuższe pytania umieszczone w zestawie egzaminatora. Czas przeznaczony na przygotowanie wynosi 5 minut, czas egzaminu 10 minut. Podczas egzaminu zdający nie może korzystać ze słowników. Poziom rozszerzony składa się z dwóch zadań sprawdzających sprawność mówienia: zadanie 1 polega na przeprowadzeniu rozmowy na podstawie materiału stymulującego, który zawiera różnorodne elementy np.: ilustracje, nagłówki, fragmenty tekstu, kreskówki, wykresy, diagramy, tabele itp. W trakcie rozmowy sprawdzana jest umiejętność opisywania/prezentowania przedstawionego materiału, interpretowania jego treści oraz wyrażania własnej opinii i uzasadniania jej.

2 zadanie 2 polega na prezentacji jednego z dwóch tematów oraz dyskusji z nim związanej z egzaminatorem. Prezentacja powinna mieć przejrzystą konstrukcję (wstęp, rozwinięcie, zakończenie), wielostronne argumenty oraz logiczny, spójny wywód. Czas trwania prezentacji nie powinien być dłuższy niż 3 minuty. W dalszej części zdający odpowiada w sposób wyczerpujący na pytania egzaminatora wykazując się umiejętnością wyrażania swojej opinii, bronienia i uzasadniania jej. Czas przeznaczony na przygotowanie około 15 minut, czas trwania egzaminu około 15 minut. PUNKTACJA I KRYTERIA OCENIANIA EGZAMINU NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Zadanie 1 za każdą z trzech rozmów sterowanych można uzyskać 3 punkty, jeśli zdający zrealizował zadanie i przekazał wszystkie trzy komunikaty ("kropki") w sposób zrozumiały i kompletny. W zadaniu 2 zdający może uzyskać 2 punkty za opis ilustracji oraz po 2 kolejne punkty za dłuższe odpowiedzi na dwa pytania egzaminatora. W sumie za zadanie 1 można uzyskać maksymalnie 9 punktów, a za zadanie 2-6 punktów. W trakcie całego egzaminu (zad. 1 i 2) oceniane są umiejętności językowe zaprezentowane przez zdającego. Brane są pod uwagę: znajomość słownictwa i struktur językowych, liczba popełnianych błędów, płynność wypowiedzi, poprawność wymowy i intonacji. Maksymalnie zdający może uzyskać 5 punktów. PUNKTACJA I KRYTERIA OCENIANIA EGZAMINU NA POZIOMIE ROZSZERZONYM Za zadanie 1 zdający może uzyskać 6 punktów, jeśli dokona pełnej prezentacji materiału stymulującego oraz udzieli pełnych odpowiedzi na zadane przez egzaminatora pytania. Za zadanie 2 można uzyskać 7 punktów, jeśli prezentacja wybranego przez zdającego tematu była bogata, logiczna i przemyślana, przedstawiała różne aspekty problemu, a zdający wykazał się wyczerpującymi odpowiedziami, umiejętnością prezentowania różnorodnych argumentów oraz bronienia opinii. W trakcie całego egzaminu oceniane są umiejętności językowe zdającego adekwatnie do wymagań egzaminacyjnych na poziomie rozszerzonym. Można maksymalnie uzyskać 7 punktów za bogate słownictwo i frazeologie zgodne z tematem wypowiedzi, urozmaicone struktury gramatyczne, płynna wypowiedź o poprawnej wymowie i intonacji. POZIOM PODSTAWOWY Zestaw 1 Zadanie 1. ROZMOWY STEROWANE Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

3 A. Uzyskiwanie, udzielanie informacji Jesteś w informacji turystycznej w Londynie. Chcesz spędzić w Wielkiej Brytanii 2 tygodnie. Dowiedz się: o sposoby podróżowania po tym kraju, co warto zobaczyć w tym czasie, jakiej pogody można się spodziewać. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący) B. Relacjowanie wydarzeń Opowiadasz koledze z Exeter o przerwie świątecznej z okazji świąt Bożego Narodzenia. Powiedz mu: o przygotowaniach do świąt, jak je spędziłeś, co będzie najmilszym wspomnieniem. (Rozmowę rozpoczyna zdający) C. Negocjowanie Twój kolega waha się czy podjąć pracę na farmie w czasie wakacji i prosi Cię o radę. podaj argumenty dlaczego to jest dobry pomysł, zareaguj na argumenty kolegi, zachęć do podjęcia takiego wyzwania. Zadanie 2. ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący)

4 Pytania do ilustracji (zamieszczone wyłącznie w zestawie dla egzaminującego): 1. Is it healthy to spend time on the beach in this way? Why/why not? 2. What is your favourite way of spending holidays? Zestaw 2 Zadanie 1. ROZMOWY STEROWANE Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. A. Uzyskiwanie, udzielanie informacji Pracujesz w informacji turystycznej. Poinformuj Anglika / Angielkę: jakie są ciekawe miejsca do zwiedzenia w Polsce, jak można do nich dojechać, do jakich biur podróży może się zwrócić. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący) B. Relacjowanie wydarzeń W czasie wycieczki zepsuł się autokar, którym podróżowałeś / podróżowałaś. Po powrocie z tej wycieczki opowiadasz o zdarzeniu swoim zagranicznym znajomym. Opowiedz: o okolicznościach zdarzenia, co robiłeś / robiłaś podczas naprawy autokaru, jaki wpływ miało opóźnienie na przebieg wycieczki. (Rozmowę rozpoczyna zdający) C. Negocjowanie Z grupą angielskich przyjaciół wybierasz się na obiad. Zaproponuj rodzaj restauracji, do której chcesz iść. Nie zgóźdź się na propozycję chińskiej kuchni i uzasadnij swoją opinię. Zaakceptuj zaproponowane kompromisowe rozwiązanie. (Rozmowę rozpoczyna zdający)

5 Zadanie 2. ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego. Pytania do ilustracji (zamieszczone wyłącznie w zestawie dla egzaminującego): 1. What do you think the woman is talking about? 2. Why is it useful to have a phone? Zestaw 3 Zadanie 1. ROZMOWY STEROWANE Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. A. Uzyskiwanie, udzielanie informacji Rozmawiasz z koleżanką/kolegą z Francji, którą poznałaś na kursie języka angielskiego w Londynie: Poinformuj ją dlaczego wybrałaś tą metodę nauki. Powiedz, jaką metodą najlepiej Ci się uczyć i dlaczego. Zapytaj co ona/on o tym sądzi. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący)

6 B. Relacjowanie wydarzeń Właśnie wynajęłaś/ wynająłeś nowe mieszkanie. Opowiedz o tym swoim znajomym ze Stanów. Powiedz, gdzie znalazłeś informacje o ofercie wynajmu, jak wyglądało mieszkanie zanim je wynajęłaś/ wynająłeś, dlaczego udało Ci się obniżyć cenę. (Rozmowę rozpoczyna zdający) C. Negocjowanie Opiekujesz się mieszkaniem swoich szkockich przyjaciół i ich dzieckiem. Niestety sąsiedzi zza ściany organizują częste i bardzo głośne przyjęcia. Spróbuj ich przekonać, żeby zmienili to zachowanie. Poinformuj co zrobisz jeśli się to nie zmieni. Wyraź nadzieję na rozwiązanie tego problemu. (Rozmowę rozpoczyna zdający) Zadanie 2. ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego.

7 Pytania do ilustracji (zamieszczone wyłącznie w zestawie dla egzaminującego): 1. How is the woman feeling and what, do you think, is the reason why she feels like that? 2. Why do you think modern women don't like housework? Zestaw 4 Zadanie 1. ROZMOWY STEROWANE Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. A. Uzyskiwanie, udzielanie informacji Przebywając w Anglii postanowiłaś/łeś spędzić weekend poza miastem. Rozmawiasz z właścicielką/lem małego hoteliku B&B: Przywitaj się i zapytaj czy są wolne pokoje. Poproś o pokój z łazienką. Zapytaj czy mógłbyś/abyś zapłacić kartą płatniczą. (Rozmowę rozpoczyna zdający) B. Relacjowanie wydarzeń Przebywając w Nowej Zelandii rozchorowałaś/łeś się i musiałaś/łeś udać się do lekarza. Wracając do domu, w którym mieszkasz spotykasz właścicielkę/la.powiedz: dlaczego byłaś/łeś u lekarza. jak przebiegła wizyta u lekarza. co zrobiłaś po wyjściu z gabinetu. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący)

8 C. Negocjowanie Dyskutujesz ze znajomym z USA o wychowywaniu dzieci. Przedstaw Twoim zdaniem najlepszy sposób wychowywania dzieci. Nie zgódź się z opinią rozmówcy. Przedstaw alternatywne rozwiązanie. (Rozmowę rozpoczyna zdający) Zadanie 2. ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego. Pytania do ilustracji (zamieszczone wyłącznie w zestawie dla egzaminującego): 1. How is the woman feeling and what, do you think, is the reason why she feels like that? 2. Why do you think modern women don't like housework? Zestaw 5 Zadanie 1. ROZMOWY STEROWANE Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

9 A. Uzyskiwanie, udzielanie informacji Rozmawiasz ze swoim kolegą z Wielkiej Brytanii, który interesuje się polską szkołą. Powiedz mu: jakiego typu szkoły są w Polsce, kiedy zaczyna się i kończy naukę w szkole, jakie egzaminy zdaje się w tych szkołach. (Rozmowę rozpoczyna egzaminujący) B. Relacjowanie wydarzeń Opowiadasz znajomej Angielce o koncercie na którym byłeś/byłaś..powiedz: gdzie odbył się ten koncert, jaka muzyka była grana, jak reagowała publiczność. (Rozmowę rozpoczyna zdający) C. Negocjowanie Dyskutujecie z kolegą z Londynu na temat ochrony środowiska. przekonaj kolegę, że dbanie o środowisko nie jest wcale trudne, zaproponuj co możemy robić by chronić środowisko, powiedz mu dlaczego ochrona środowiska jest tak ważna. (Rozmowę rozpoczyna zdający)

10 Zadanie 2. ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego. Pytania do ilustracji (zamieszczone wyłącznie w zestawie dla egzaminującego): 1. Why is football so popular? 2. Do you do sports? Why? Why not? POZIOM ROZSZERZONY Zestaw 1 Zadanie 1. ROZMOWA NA PODSTAWIE MATERIAŁU STYMULUJĄCEGO Przeanalizuj przedstawiony materiał. Przygotuj się do jego prezentacji i rozmowy z egzaminującym na temat: - współzawodnictwa w sporcie, - negatywnych zjawisk w sporcie.

11 "Olympic Games - commercial enterprise" "Knee injury ruins footballer's career" "Another Athlete Fails Drug Test" Pytania do materiału stymulującego (zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego.) 1. What can you see in the pictures? 2. How do you understand the headline "Olympic Games - commercial enterprise"? 3. What are the negative aspects of doing sports? 4. What can be done to eliminate drugs from sport? 5. In your opinion does competition have a positive or negative influence on you? Why?

12 Zestaw 2 Zadanie 1. ROZMOWA NA PODSTAWIE MATERIAŁU STYMULUJĄCEGO Przeanalizuj przedstawiony materiał. Przygotuj się do fego prezentacji i rozmowy z egzaminującym na temat: - różnych etapów życia człowieka, - wad i zalet z nimi związanych. Recent Survey: Young People Delay Getting Married Older but wiser

13 Childhood - the happiest time of your life?

14 Pytania do materiału stymulującego (zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego.) 1. What can you see in the pictures? 2. Why do young people delay getting married? 3. What are advantages and / or disadvantages of being an adult? 4. What can be done to reduce the difficulties connected with getting old? 5. What would you like to do when you retire provided you are going to be fit and healthy? Zestaw 3 Zadanie 1. ROZMOWA NA PODSTAWIE MATERIAŁU STYMULUJĄCEGO Przeanalizuj przedstawiony materiał. Przygotuj się do jego prezentacji i rozmowy z egzaminującym na temat: - robienia zakupów, - rosnącej roli centrów handlowych. "Shop till you drop" SaLE!!! SaLe!!! sale!!!

15 The percentage of customers Year Small shops 89% 72% 39% Supermarkets/ Shopping malls % 61% Pytania do materiału stymulującego (zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego.) 1. What can you see in the pictures? 2. What is the difference between the two women? 3. Why do people spend so much time in shopping malls these days? 4. What is the tendency when it comes to the types of shops people choose? 5. Why do you think people prefer shopping malls to small shops? Zestaw 4 Zadanie 1. ROZMOWA NA PODSTAWIE MATERIAŁU STYMULUJĄCEGO Przeanalizuj przedstawiony materiał. Przygotuj się do jego prezentacji i rozmowy z egzaminującym na temat: - problemów wieku dziecięcego, - sposobów ich rozwiązywania.

16 Childhood - the happiest time of life?

17 What made you feel sad as a child Year No friends or siblings Schoolwork Busy parents No toys Pytania do materiału stymulującego (zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego.) 1. What can you see in the pictures? 2. What are the difficulties of being a child? 3. What conclusions can you draw from the table? 4. What or who can help kids face the difficulties of growing up? 5. Would you agree that childhood is the age of carefree innocence? Why/ why not? Zestaw 5 Zadanie 1. ROZMOWA NA PODSTAWIE MATERIAŁU STYMULUJĄCEGO Przeanalizuj przedstawiony materiał. Przygotuj się do jego prezentacji i rozmowy z egzaminującym na temat: - sposobów spędzania wakacji. -wad i zalet korzystania z biur podróży

18 Package tours cheaper than ever! Backpacking gains on popularity

19 Pytania do materiału stymulującego (zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego.) 1. What does the material present? 2. What information can you get from the graph? 3. Why is backpacking becomming more common? 4. Why do some people turn away from package tours? 5. Would you prefer arranging your own holidays or perhaps you'd rather rely on travel agencies? Why? Użyteczne zwroty Uzyskiwanie informacji: Excuse me, could you tell me where I can find a post office? Excuse me, where is the nearest post office? Can you tell me how I can get to The Tower? Do you know where I can buy the map of the underground? Udzielanie informacji: Yes, of course. It's just round the corner. Well, let me think. I suppose there is one in Oxford street. Oh, I'm sorry I don't know. I'm afraid I can't help you. I don't know this town. I have no idea, I'm afraid. Wyrażanie opinii: In my opinion,/ In my view, /From my point of view /To my mind, /Personally I believe, /It seems to me that, /As far as I am concerned... Zgadzanie się z opinią: I think so too. That's exactly what I think. I couldn't agree more. You are absolutely/quite right. Niezgadzanie się: But surely that can't be right. No, I'm sorry but I think you're wrong. You can't be serious!/you must be joking! Proponowanie: Why don't we go out? What/How about going out? Let's go out. We could go out. Shall we go out?

20 Odrzucanie propozycji: Thanks but... I'm afraid I... Actually, I 'd prefer to... It was nice of you to suggest it but... I'd love to but... I' m sorry I can't make it. Przyjmowanie propozycji: Thanks I'd love to. That would be lovely, thanks. That's a good idea. Wyrażanie preferencji: I'd prefer to stay home. I'd rather stay home. I enjoy being at home. Wyrażanie przypuszczenia: I believe/ think he might/may be... Perhaps, he is... This could be... I guess... It's possible... Relacjonowanie: It happened a few days ago. It was all very sad/ funny/unusual One day At first I felt scared, but... While we were talking, someone entered the building After that... Finally.../ in the end Opisywanie: In the picture, at the top/ bottom, on the left/right, in front of, behind, above, under, in the background/foreground, in the middle of..., in the top/bottom right-hand corner The picture shows/ presents I can see... It looks/ seems/ appears... dangerous. I guess they are quarrelling/ they may be quarrelling/ they seem to be quarrelling. It looks as if they are quarrelling. They may/could be friends. Perhaps they are friends.

21 Describing charts - useful vocabulary Generalisations Numbers all, every, 100% almost all, the great/vast/overwhelming majority, most 50% one out of two, a large number of, a considerable number of, a sizeable group a minority of, some, a few, several Frequency 100% always, invariably, certainly,without exception normally, regularly, usually 90-70% definitely, undoubtedly most probably 80-70% generally, on the whole 25-10% frequently, often qiute possibly 15-5% occasionally, sometimes, maybe, perhaps, comparatively seldom, highly unlikely 5-1% hardly ever, scarcely ever, virtually never Phrases 85% it is (highly) likely/probable that X will happen % the chances are that... it is more than likely that X will happen 65-55% X is quite/very likely to happen 55-45% X tends to happen 45% there is a noticeable tendency for X to happen 40-35% there is a considerable chance that X may/will happen there is some/little chance that X may happen 30-10% it is quite possible that X may happen it is highly doubtful whether X will happen 5% there is a slight tendency for X to happen the possibility is very remote that X will happen Examples: for example, for instance, such as Result: as a result, because of this, consequently, for this reason, that is why, Cause: cause, lead to, result in Comparison: one similarity is... that..., one difference between... is that...,

22 Conclusion: Summary:... whereas/while... compared with..., in comparison with..., similar to... in respect of..., ditterent from... in terms of... it can be seen from..., the data would seem to suggest/indicate that..., the figures show that..., on the basis of the above facts it is possible to conclude/predict that... in short, summing up, to sum up, all in all, all things considered, in conclusion it is generally/widely believed/argued/accepted that... therefore it may/can be concluded that... finally one/you can say/state that... Numbers and verbs Adjectives to be on the decline, to decrease, to drop, to fall, to go down to go up, to be on the increase, to increase, to rise, to soar gradual fall in sth, marked increase in sth, rapid decline in sth, slight rise in sth, sharp upward trend in sth, steep downward trend in sth, Informacje o autorach Autorami publikowanych zestawów maturalnych są mgr Anna Potępa i mgr Dorota Pruta, nauczycielki języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, egzaminatorki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Opracowanie informatyczne i graficzne oraz projekt strony wykonali Michał Majewicz i Dominik Musiał - uczniowie klasy II d w X LO. Powyższe materiały są dostępne w postaci interaktywnej na stronie X LO w Krakowie pod adresem

USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU...

USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU... USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU... ROZMOWA WSTĘPNA (2 min.) Zdający rozpoczyna egzamin od odpowiedzi na kilka ogólnych pytań dotyczących jego osobistych doświadczeń. W swoim zestawie zdający

Bardziej szczegółowo

USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU...

USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU... USTNA MATURA Z J. ANGIELSKIEGO KROK PO KROKU... ROZMOWA WSTĘPNA (2 min.) Zdający rozpoczyna egzamin od odpowiedzi na kilka ogólnych pytań dotyczących jego osobistych doświadczeń. W swoim zestawie zdający

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE

PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE MATURA USTNA język angielski poziom podstawowy Przygotował i opracował Jacek Szymański ZESTAW I Zadanie 1. Rozmowy sterowane. Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim

Bardziej szczegółowo

ZJEZYKA ANGIELSKIEGO NOWE WYDANIE. Monika Emanowicz Agnieszka Szyrwiñska Grzegorz Przybylski Mitchell. Helen

ZJEZYKA ANGIELSKIEGO NOWE WYDANIE. Monika Emanowicz Agnieszka Szyrwiñska Grzegorz Przybylski Mitchell. Helen Matura to niewfttpliwie jeden z najwaniejszych egzaminów w yciu kazdego miodego czlowieka, a przygotowanie sic do niego zawsze wi4zalo z systematycznym i gruntownym powtarzaniem materialu. Przed nami nowa

Bardziej szczegółowo

Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we will start.

Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we will start. Zestaw I Żywienie Szkoła Życie rodzinne i towarzyskie Zadanie 1 3 minuty Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that.

Bardziej szczegółowo

Z A D A N I A E G Z A M I N A C Y J N E Z J Ę Z Y K A A N G I E L S K I E G O D L A G I M N A Z J A L I S T Ó W R O D F R I C K E R

Z A D A N I A E G Z A M I N A C Y J N E Z J Ę Z Y K A A N G I E L S K I E G O D L A G I M N A Z J A L I S T Ó W R O D F R I C K E R Z D N I E G Z M I N Y J N E Z J Ę Z Y K N G I E L S K I E G O D L G I M N Z J L I S T Ó W R O D R I K E R ontents.indd 10/1/08 :5:1 PM S P I S T R E Ś I Wstęp....................................................................................................

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Miejsce na naklejkę z kodem szkoły dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY Czas pracy 120 minut Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 7 stron

Bardziej szczegółowo

Model egzaminu z języka angielskiego Poziom 1 STANAG 6001 Specyfikacje Egzamin przykładowy ŁÓDŹ 2009 2 Model egzaminu z języka angielskiego Poziom 1 wg STANAG 6001 Specyfikacje Egzamin przykładowy OPRACOWANIE:

Bardziej szczegółowo

real life SAMPLE PAGES kurs przygotowujący do matury pre-intermediate STUDENTS BOOK Skuteczne przygotowanie do matury

real life SAMPLE PAGES kurs przygotowujący do matury pre-intermediate STUDENTS BOOK Skuteczne przygotowanie do matury real life pre-intermediate Skuteczne przygotowanie do matury Zadania, tematy i strategie maturalne Kluczowe umiejętności w motywującym kontekście Słowa i zwroty niezbędne na maturze i w codziennej komunikacji

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI: zestaw zadań typu maturalnego: poziom podstawowy. (zdjęcie: shutterstock_39213388)

JĘZYK ANGIELSKI: zestaw zadań typu maturalnego: poziom podstawowy. (zdjęcie: shutterstock_39213388) JĘZYK ANGIELSKI: zestaw zadań typu maturalnego: poziom podstawowy (zdjęcie: shutterstock_39213388) Egzamin pisemny Egzamin pisemny składa się z trzech części: I. Rozumienie ze słuchu. Uczeń musi wysłuchać

Bardziej szczegółowo

Matura podstawowa 2015 Use of English Writing. Intermediate. Paul Hancock, Marta Markowska, Joanna Szuwart

Matura podstawowa 2015 Use of English Writing. Intermediate. Paul Hancock, Marta Markowska, Joanna Szuwart Matura podstawowa 2015 Use of English Writing Get ready for MATURA 2015 Intermediate Paul Hancock, Marta Markowska, Joanna Szuwart Great Clarendon Street, Oxford,, United Kingdom Oxford University Press

Bardziej szczegółowo

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE. Informator o egzaminie maturalnym. z języka obcego nowożytnego

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE. Informator o egzaminie maturalnym. z języka obcego nowożytnego CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE Informator o egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego od roku szkolnego 2011/2012 JĘZYK ANGIELSKI Struktury gramatyczne POZIOM PODSTAWOWY

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM MATURA EXPLORER. materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate. Egzemplarz pokazowy

KOMPENDIUM MATURA EXPLORER. materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate. Egzemplarz pokazowy Egzemplarz pokazowy MATURA EXPLORER KOMPENDIUM materiały do powielania do poziomów Elementary - Upper-intermediate Alina Łubecka Izabela Michalak Anna Milewska Beata Polit Agnieszka Saramowicz-Garstecka

Bardziej szczegółowo

TEST 1 MATURA. Practice Tests

TEST 1 MATURA. Practice Tests TEST 1 MATURA Practice Tests 1 ROZUMIENIE ZE SŁUCHU CD3 1 CD3 2 ZADANIE 1. (5 punktów) Zapoznaj się z poniższymi tematami. Usłyszysz dwukrotnie wypowiedzi pięciu osób dotyczące relacji międzyludzkich.

Bardziej szczegółowo

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Egzamin maturalny z języka angielskiego Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego) 26 Informator o egzaminie maturalnym z języka obcego nowoŝytnego Część ustna (bez określania poziomu) Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa wstępna Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Bardziej szczegółowo

PLE FREE SAMPLE FREE SAMPLE FRE 1 CZŁOWIEK SŁOWNICTWO. Word Map. tracksuit CLOTHES. marital status PERSONAL DATA HAIR GENERAL APPERANCE

PLE FREE SAMPLE FREE SAMPLE FRE 1 CZŁOWIEK SŁOWNICTWO. Word Map. tracksuit CLOTHES. marital status PERSONAL DATA HAIR GENERAL APPERANCE PL E M E FR E E PL M SA FR EE M SA PL E FR E 1 CZŁOWIEK SŁOWNICTWO Word Map STEP 1 Kolorem niebieskim lub czarnym wpisz do mapy wyrazowej słowa i wyrażenia, które już znasz. marital status ETHICAL PROBLEMS

Bardziej szczegółowo

NEW. matura explorer. Agnieszka Saramowicz-Garstecka. Writing Bank MATURA

NEW. matura explorer. Agnieszka Saramowicz-Garstecka. Writing Bank MATURA me matura explorer NEW Agnieszka Saramowicz-Garstecka Writing Bank MATURA 2015 Informacje ogólne Informacje ogólne WSKAZÓWKI EGZAMINACYJNE List jest wspólną formą pisemną dla obu poziomów na egzaminie

Bardziej szczegółowo

Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról

Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról I. Uzyskiwanie, udzielanie informacji 21. Przyjechałeś/-aś na letni kurs językowy do Londynu.

Bardziej szczegółowo

Informator o egzaminie eksternistycznym. od 2007 roku JĘZYK ANGIELSKI. Liceum ogólnokształcące

Informator o egzaminie eksternistycznym. od 2007 roku JĘZYK ANGIELSKI. Liceum ogólnokształcące Informator o egzaminie eksternistycznym od 2007 roku JĘZYK ANGIELSKI Liceum ogólnokształcące Warszawa 2007 Opracowano w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Miejsce na naklejkę z kodem szkoły dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY Czas pracy 120 minut Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 9 stron

Bardziej szczegółowo

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD WPISUJE ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Greetings and saying goodbye powitania: przedstawianie się Asking for & giving advice prośba o udzielenie rady rozpoczynanie rozmowy:

Greetings and saying goodbye powitania: przedstawianie się Asking for & giving advice prośba o udzielenie rady rozpoczynanie rozmowy: Greetings and saying goodbye powitania: Good morning. / Good afternoon. / Good evening. Hello. / Hi. How are you? - I'm fine, thank you, and you? - I'm fine, thanks. przedstawianie się My name's Peter

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO ZGODNY Z PODSTAW Ą PROGRAMOW Ą Z 27 SIERPNIA 2012 ROKU Typ szkoły: GIMNAZJUM, klasy I III Etap nauki: III etap edukacyjny, poziom średnio zaawansowany Podstawa programowa:

Bardziej szczegółowo

Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III)

Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III) Jolanta Dobrowolska Program nauczania języka angielskiego dla kursu początkowego i kontynuacyjnego gimnazjum (klas I III) Nr dopuszczenia MEN DKW-4014-169/00 Dr Jolanta Dobrowolska jest dyrektorem szkoły

Bardziej szczegółowo

Broszura bezpłatna, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego

Broszura bezpłatna, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego WYBRANE MATERIAŁY DYDAKTYCZNE WYKORZYSTANE NA ZAJĘCIACH WYRÓWNAWCZYCH I POZALEKCYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-IV TECHNIKUM ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. STANISŁAWA STASZICA W WIERUSZOWIE

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN USTNY: ZESTAW DLA EGZAMINUJĄCEGO TEST PRZYKŁADOWY

EGZAMIN USTNY: ZESTAW DLA EGZAMINUJĄCEGO TEST PRZYKŁADOWY TEST PRZYKŁADOWY SZKOŁA What s your favourite school subject? Tell me about your earliest memory from school. Do you think there should be more art lessons in school? / Are you for or against school uniforms?

Bardziej szczegółowo

Gateway. online. Workbook. David Spencer. Student s Book

Gateway. online. Workbook. David Spencer. Student s Book Workbook online Student s Book David Spencer Gateway @ Identity match Człowiek wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, osobowość Vocabulary Personality Work with a partner. Put these words in the correct

Bardziej szczegółowo

Exam Explorer Repetytorium. do gimnazjum

Exam Explorer Repetytorium. do gimnazjum Egzemplarz pokazowy Nie do sprzedaży Exam Repetytorium do gimnazjum rek Tkacz Dorota Ostaszewska Ksymena Klemińska Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym Konsultantem Metodycznym! dolnośląskie

Bardziej szczegółowo

Część pisemna (poziom podstawowy). Przykładowe zadania z rozwiązaniami

Część pisemna (poziom podstawowy). Przykładowe zadania z rozwiązaniami Część pisemna (poziom podstawowy). Przykładowe zadania z rozwiązaniami 47 2.3. Część pisemna (poziom podstawowy). Przykładowe zadania z rozwiązaniami ROZUMIENIE ZE SŁUCHU Zadanie 1. (0 4) Usłyszysz dwukrotnie

Bardziej szczegółowo