CRAZY LOVE. autor: Mateusz Szymanik. Scenriusz filmu fabularnego -Akcja,Dramat

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CRAZY LOVE. autor: Mateusz Szymanik. Scenriusz filmu fabularnego -Akcja,Dramat"

Transkrypt

1 CRAZY LOVE autor: Mateusz Szymanik Scenriusz filmu fabularnego -Akcja,Dramat

2 WN.MIESZKANIE A-SYPIALNIA.NOC (20 l,trzydniowy zarost,bujna czupryna)siedzi przy stoliku nocnym. zapala nocną lampkę i kładzie na stół łokieć,z którego cieknie krew. zszywa ranę,robi to profesjonalnie,widać że to nie pierwszyzna. WN.MIESZKANIE A-SALON.NOC Mieszkanie jest skromne,ale luksusowe. stoi przy dużym oknie,przez które ma widok na miasto. Widzimy stamtąd nocny ruch uliczny. wyglądając przez okno,zakłada na siebie skórzaną kurtkę. WN.KORYTARZ BLOKU MIESZKALNEGO.NOC zamyka drzwi od mieszkania na klucz i spogląda się na drzwi sąsiedniego mieszkania. WN.RESTAURACJA FAST-FOOD.NOC Mały i niezbyt gustowny lokal. Przy jednym ze stolików siedzi STARSKI(około 60 l,gruby i obleśny typ)na przeciw niego siedzi DWÓCH MŁODZIEŃCÓW(19 l),jeden WYSOKI,drugi NISKI. STARSKI pali cygaro tak jakby robił to pierwszy raz. Na stoliku leży czarna walizka,przed WYSOKIM MŁODZIEŃCEM znajduję się biała serwetka,która coś przykrywa. STARSKI Wiecie z kim macie do czynienia? WYSOKI MŁODZIENIEC jest zapatrzony w STARSKIEGO. Wiemy. NISKI MŁODZIENIEC

3 CONTINUED: 2. STARSKI To cieszę cię bardzo.w tej branży,nie należy popełniać jednego kurewskiego błędu,nie zadawaj interesów z kimś o kim nie masz bladego pojęcia. (pauza) To może prowadzić tylko do jednego... STARSKI otwiera walizkę,patrzy z niedowierzaniem. Do czego? NISKI MŁODZIENIEC WYSOKI MŁODZIENIEC odkrywa białą serwetką,pod nią znajduje się brzytwa. WYSOKI MŁODZIENIEC chwyta NISKIEGO,w ten sposób,że ten leży mu na kolanach. WYSOKI MŁODZIENIEC przykłada mu brzytwę pod gardło. STARSKI zamyka walizkę,spogląda się sokolim wzrokiem na NISKIEGO MŁODZIEŃCA i przychyla się ku niemu STARSKI (Do NISKIEGO MŁODZIEŃCA) Do tego.właśnie popełniłeś ten kurewski błąd,właściwie popełniłeś,dwa najbardziej kurwa oczywiste błędy w tej branży... NISKI MŁODZIENIEC patrzy się na STARSKIEGO. STARSKI A tak zastanawiasz się co było tym drugim błędem,to jest oczywiste jak chuj,nikt ci kurwa nie wspominał że milczenie jest złotem...ups,cóż za pech. STARSKI wzrusza ramionami. WN.SAMOCHÓD A.NOC siedzi przed kierownicą i spogląda na zegarek. Wyciąga z kufra pistolet,przeładowuje go i zakłada tłumik. Przez przednią szybę samochodu A widać jak STARSKI z WYSOKIM MŁODZIEŃCEM wychodzą z restauracji fast-food.

4 3. STARSKI niesie ze sobą walizkę. PL.PRZED RESTAURACJĄ.NOC STARSKI podaję rękę WYSOKIEMU MŁODZIEŃCOWI.Uściskają sobie wzajemnie dłonie. Pada strzał. STARSKI Miło się z tobą robi interesy. WYSOKI MŁODZIENIEC Wzajemnie. Widzimy że ręka STARSKIEGO przyłożyła mały pistolet do brzucha WYSOKIEGO MŁODZIEŃCA. WYSOKI MŁODZIENIEC upada na ziemię. STARSKI (Ironicznie) Wszyscy popełniają te same błędy. STARSKI rozgląda się i znika z kadru. PL.MAŁA ULICZKA.NOC STARSKI idzie na przód,w ręku niesie czarną walizkę i pali cygaro,jego mina mówi o nim wszystko---jestem dumny i cwany. W oddali słychać kroki,za STARSKIM idzie jakaś POSTAĆ,nie widzimy jej twarzy. STARSKI idzie dalej dumnym krokiem. Z oddali wysłania się jakaś POSTAĆ--To idzie tuż kilka kroków za STARSKIM. Celuję z pistoletu prosto w tył głowy STARSKIEGO. oddaje strzał. Podchodzi do STARSKIEGO,wyrywa mu z ręki zabrudzoną krwią walizkę. Otwiera ją.

5 4. WN.SAMOCHÓD A.NOC kładzie walizkę na siedzeniu pasażera. Wyciąga z kieszeni komórkę i dzwoni. (do telefonu) Mówiłem,że możesz na mnie liczyć. rozłącza się,odpala samochód i rusza w drogę. PL.DROGA.NOC Widzimy nocny krajobraz widziany oczami A. [POJAWIAJĄ SIĘ NAPISY CZOŁOWE FILMU] WN.SKLEP DVD I BLUE RAY.DZIEŃ Wszędzie są stoiska z filmami,w zależności na podział gatunków. Jest jedna jedna kasa tuż przy drzwiach wejściowych. Przy kasie siedzi ALA(16 l,czerwone włosy,ostry makijaż,twarz cała w kolczykach) Słucha na słuchawkach muzyka z ipoda. sterczy przy stoisku z filmami Clinta Eastwooda i przegląda płyty. Podchodzi do ALI Przepraszam,szukam "Człowieka z blizną" i "Taksówkarza". ALA słucha muzyki i gapi się na A. odchodzi. ALA zdejmuję słuchawki. wraca się. ALA W czym mogę pomóc?

6 CONTINUED: 5. Szukam "Człowieka z blizną" i "Taksówkarza". ALA Człowiek z blizną dawno skończył zmianę,a taksówkarz stoi przy parkingu. Dzisiejsza młodzież nie zna się na kinie. ALA Nigdy nie widziałam żeby tak młody człowiek jak ty był taki drętwy..boże,a ja głupia liczyłam że zabierzesz mnie do kina a potem porządnie wybzykasz. Ile ty masz lat? ALA Szesnaście. To znajdź sobie kogoś w swoim wieku,albo lepiej zajmij się nauką. ALA I mówi to człowiek który całymi dniami ogląda jakieś badziewia...z czego ty w ogóle żyjesz? Sprzątam. ALA Jesteś cieciem? Gdzie znajdę te filmy? Do Sklepu wchodzi EMILA(20 l,atrakcyjna i delikatna blondynka). Podchodzi do ALI. (Do ALI) Ala idź do domu,zmienię cię.

7 CONTINUED: 6. ALA Tylko obsłużę ostatniego klienta. odchodzi od kasy i układa płyty na półkach. wpatruję się w nią. ALA kładzie płyty na ladzie. Hej. ALA patrzy się na ALĘ. ALA (pokazuje palcem na płyty) Twoje filmy. Jeśli to podryw,to kiepsko ci to wychodzi. ALA Ale jak coś to zadzwoń. ALA pokazuję palcem do A znak żeby zadzwonił i puszcza do niego oczko. WN.MIESZKANIE A-SALON.DZIEŃ siedzi na kanapie przed telewizorem. Wpatruje się w walizkę,czyści przy tym pistolet. W TV leci "TAKSÓWKARZ"-SCENA KIEDY ROBERT DE NIRO MÓWI SAM DO SIEBIE PRZED LUSTREM. WN.BAR.NOC Przy BARMANIE(30 l,opaska na jednym oku) siedzi. BARMAN patrzy się na niego srogim wzrokiem. Na bladzie leży walizka. BARMAN Mówiłem ci już że nie masz tu wstępu. zapala papierosa.

8 CONTINUED: 7. Gdzie jest twój szef? BARMAN Posłuchaj gnoju,ja tu zadaje pytania,a ty odpowiadasz,jeśli powiem ci że masz spierdalać,spierdalasz.czy to jest jasne? rzuca papierosa w stronę BARMANA. You talking to me? WN.TOALETA BARU.NOC Na umywalce pod pękniętym lustrem leży walizka. w otwartej środkowej kabinie,uderza głową BARMANA kilkukrotnie o sedes. Do toalety wchodzi (50 l,drogi garnitur,ulizana fryzura,zimy wzrok). Otwiera walizkę. Wiedziałem że mogę na ciebie liczyć. puszcza BARMANA,który zdaję się jest już nieprzytomny. Przecież mówiłem. podchodzi do EGO. wyciąga z marynarki plik banknotów. Szykuję się kolejna robota. wyrywa EMU z reki plik banknotów. Już z tym skończyłem. wychodzi z toalety. patrzy się na nieprzytomnego BARMANA.

9 CONTINUED: 8. Właśnie widzę. WN.KORYTARZ BLOKU MIESZKALNEGO.NOC otwiera drzwi kluczem. Pod drzwiami sąsiedniego mieszkania leży przyparta do ściany,jest rozpłakana. przez chwile patrzy się z politowaniem na nią. TA nie zwraca na niego uwagi,jest zapatrzona przed siebie. WN.MIESZKANIE A-SALON.NOC stoi przy dużym oknie,w ręku trzyma pistolet. Otwiera okno,wyrzuca pistolet w dal. podchodzi do półki z TV,przy której są filmy DVD-"CZŁOWIEK Z BLIZNĄ" i "TAKSÓWKARZ". Wyrzuca je do kosza. WN.MIESZKANIE A-ŁAZIENKA.NOC myję twarz przy umywalce. Spogląda na siebie z pogardą w lustro. WN.SAMOCHÓD A.DZIEŃ Znajdujemy się przed szkołą w samochodzie A-widok widzimy z przedniej szyby samochodu. pali papierosa. Pod szkołą stoi ALA z KOLEŻANKĄ(16 l) i Dwoma KOLEGAMI(18 l,bardziej przypominają czarne charaktery z komiksów,niż zwyczajnych nastolatków) DZIEWCZYNY są zestresowane i zażenowane,po KOLEGACH widać że świetnie się bawią. ALA odchodzi i wchodzi do samochodu A. wyrzuca papierosa za szybę i odjeżdża.

10 9. WN.SKLEP DVD I BLUE RAY.DZIEŃ Przy kasie siedzi KIEROWNIK SKLEPU-- NOWAKOWSKI(42 l,tani garnitur,duże okulary "kujonki",dość charakterystyczna blizna na policzku). Pali papierosa,ma oparte nogi o ladę. Do pomieszczenia wchodzi. NOWAKOWSKI spogląda na swój stary zegarek na lewym nadgarstku. NOWAKOWSKI Proszę państwa!mamy rekord,trzy godziny spóźnienia! Przepraszam ale... NOWAKOWSKI (Przerywa EMILII) Gówno mnie to obchodzi.gówno mnie obchodzą twoje sprawy.mnie obchodzi tylko to czy przychodzisz do pracy na czas i czy dobrze się sprawujesz.resztę mam w dupie. NOWAKOWSKI zaciąga się dymem. Wyjaśnię to panu,tylko proszę o pięć minut. NOWAKOWSKI Powinienem cię kurwa zwolnić,ale skoro chcesz to załatwić inaczej... NOWAKOWSKI wstaje i powolnym ruchem ręki zaczyna rozpinać rozporek. Nie zrozumiał mnie pan. NOWAKOWSKI zapina rozporek i siada na krześle. odchodzi. NOWAKOWSKI To szkoda,bo to była twoja ostatnia deska ratunku.

11 CONTINUED: 10. Plecami odwrócona do NOWAKOWSKIEGO pokazuje mu środkowy palec. NOWAKOWSKI Ciekawe gdzie teraz znajdziesz prace z takim podejściem,pieprzona suko! NOWAKOWSKI zakłada nogi na ladę. WN.SAMOCHÓD A.DZIEŃ powoli prowadzi auto.obok niego na miejscu pasażera siedzi ALA,wyciąga z kieszeni papierosa i wkłada go do ust. ALA Masz ogień? jednym ruchem ręki podkłada zapalniczkę pod papierosa ALI.Odpala ogień. Dzięki. ALA gasi ogień i wyrywa ALI z ust papierosa,wyrzuca go przez okno. ALA Co ty kurwa robisz!? Dzieci nie powinny palić. ALA A dorośli zatruwać środowisko. Te środowisko samo się zatruwa. ALA Pierdolenie. To samo dotyczy wulgaryzmów...kim oni byli? ALA Kolesiami którzy byli zbyt napaleni.

12 CONTINUED: 11. Co zamierzałaś? ALA Kopnąć ich prosto w trąbę,tak że już nigdy by o tym ni pomyśleli. JONSZ Dlaczego tego nie zrobiłaś? ALA Liczyłam że ty to zrobisz. Myliłaś się. ALA Co teraz będzie. Odwiozę cię do domu,przestaniesz się szlajać i zajmiesz się nauką. ALA A jak mogę się tobie odwdzięczyć. ALA patrzy się prowokacyjnie na A. Odpieprz się o de mnie. ALA Wolałabym pieprzyć ciebie. Przestań przeklinać,ogarnij się,a jeśli już potrzebujesz chłopaka to znajdź sobie kogoś w swoim wieku,przede wszystkim odpowiedzialnego,a na wszelki wypadek zabezpieczaj się. ALA Coś jeszcze,tatku? Tak.Więcej na mnie nie licz. zatrzymuję samochód. ALA puszcza mu oczko i wychodzi z auta.

13 12. WN.POŚREDNIAK-GABINET-DZIEŃ Gabinet przypominający nieco mały dziecięcy pokój. przy biurku ze starym komputerem siedzi PANI Z POŚREDNIKA(35 l,typ eleganckiej biznes-women). Przed nią na starym krześle siedzi,milczy. PANI Z POŚREDNIKA Nie ma pan żadnego wykształcenia.gdzie wcześniej pan pracował? Sprzątałem. PANI Z POŚREDNIKA Był pan dozorcą? Można tak to ująć. PANI Z POŚREDNIKA Niestety obawiam się że nawet pańskie dane są fikcyjne.jak się pan naprawdę nazywa,panie Adamie? Jonasz Ziemski. PANI Z POŚREDNIAKA patrzy się w monitor komputera. PANI Z POŚREDNIKA Jest parę wolnych miejsc pracy w ochronie. Ochrona w supermarkecie,czy jakieś firmie? PANI Z POŚREDNIAKA piszę coś na klawiaturze. PANI Z POŚREDNIKA Niestety był pan karany,a to nie przejdzie.proszę jeszcze do nas zadzwonić może znajdzie się coś dla pana z pańska kartoteką.

14 13. WN.RESTAURACJA FAST-FOOD.NOC Przy jednym ze stolików siedzą i (40 l). wciąga biały proszek. Na stoliku leży butelka whisky i dwie puste szklanki. kaszlę. Co ty kurwa wyprawiasz!? Cieszę się z wygranej. Nie chwal dnia,przed zachodem słońca. Pierdol stare przysłowia,a po za tym już się ściemniło kretynie. Czy Starski nie będzie szukał zemsty za tę pieprzoną walizkę. Wątpię,chyba że zmartwychwstanie. uzupełnia szklanki. Tylko mi nie pierdol że go sprzątnąłeś. Nie ja.ja tylko dałem zlecenie. Ale kto,kurwa się tego podjął! PL.MAŁA ULICZKA.NOC STARSKI idzie na przód,w ręku niesie czarną walizkę i pali cygaro,jego mina mówi o nim wszystko---jestem dumny i cwany. W oddali słychać kroki,za STARSKIM idzie jakaś POSTAĆ,nie widzimy jej twarzy. STARSKI idzie dalej dumnym krokiem.

15 CONTINUED: 14. Z oddali wysłania się jakaś POSTAĆ--To idzie tuż kilka kroków za STARSKI. Celuję z pistoletu prosto w tył głowy STARSKIEGO. strzela. WN.RESTAURACJA FAST-FOOD.NOC Ktoś dla kogo zabijanie jest jak śpiewanie,a ten chłopak jest zajebiście kurwa dobrym wokalistą. Ale zabijać Starskiego to szaleństwo,czysty obłęd. PL.LAS.NOC Przy czarnym BMW stoi STARSKI,pali cygaro. W pobliżu STARSKIEGO,MŁODY CHŁOPAK kopię głęboki dół. celuję do młodego CHŁOPAKA z strzelby. STARSKI macha ręką OWI. strzela,młody CHŁOPAK wpada do głębokiego dołu. zakopuje dół,starski wsiada do auta. WN.RESTAURACJA FAST-FOOD.NOC piję whisky,jest zadowolony z siebie. To już koniec,nie pracujesz już dla niego. wpatruję się w EGO,jakby chciał go zabić. Wyluzuj,napij się...przecież wiem ze za każdym razem,kiedy za niego kopałeś,marzyłeś tylko o tym żeby pierdolnąć go,tą jebaną łopatą i samego chuja zakopać w tym pieprzonym rowie!...po za tym każdy miał dosyć tego sukinkota.

16 CONTINUED: 15. Dlaczego właśnie musiał zabić go ten chłopak? Starski musiał odejść z klasą,a ten chłopak to profesjonalista,ma wrodzony talent. Dlatego musi zginąć. Nie,zabijać kogoś komu pan Bóg dał taki wyjątkowy dar,byłoby śmiertelnym grzechem.każdy debil umie pociągnąć za spust,rzecz w tym jak to robisz. podnosi szklankę. Wypijmy za lepszą przyszłość. Mamy pić w lokalu Starskiego,za lepszą przyszłość? To już nie jest lokal Starskiego,teraz wszystkie jego pieprzone interesy,są nasze,mój przyjacielu. z M stukają się szklankami. CIĘCIE DO: WN.MIESZKANIE A-SALON.NOC stoi przy dużym oknie,rozmawia przez telefon. Ja chciałem się spytać w sprawie pracy. (pauza) Tak byłem w pośredniaku. (pauza) Rozumiem.

17 16. PL.PARK.DZIEŃ Przez park powolnym krokiem spaceruje,prowadzi dziecięcy wózek w którym śpi KILKUMIESIĘCZNE DZIECKO. W oddali uprawia jogging.w tym samym czasie dwóch MĘŻCZYZN(jeden ubrany elegancko,drugi w dresy)podchodzi do EMILII zaczynają o czymś dyskutować. zatrzymuje się,kuca,zaczyna wiązać buta,spoglądając przy tym na zestresowaną EMILIĘ dyskutującą z rozbawionymi MĘŻCZYZNAMI. Na ramieniu A pojawia się czyjaś ręka. odwraca się,za nim stoi TOMEK(na pierwszy rzut oka przeciętny dwudziestolatek). wstaję. To tylko ty. TOMEK Jak miło.nie widzieliśmy się trzy lata,a ty to tak podsumowujesz. Wybacz.Spodziewałem się kogoś innego. TOMEK Zawszę będę cie pamiętał jako uprzejmego gościa. Sorki...A tak w ogóle to co u ciebie? TOMEK A powiem ci że gitara gra,a ty dalej w branży? Już nie. TOMEK To szkoda,bo miałem małe zlecenie,łatwy szmal do zgarnięcia. Nie jestem zainteresowany. TOMEK Ale wiesz co,dam ci swój numer. TOMEK wręcza OWI wizytówkę.

18 CONTINUED: 17. Już tego nie robię,skończyłem z tym. TOMEK Kurwa!A dlaczego ty zawsze widzisz rzeczy od Dupy strony? Ja chciałem cię wyciągnąć na małą prywatkę,a ty już myślisz że na ciemną robótkę. Po pierwsze to zacząłeś pieprzyć o zleceniu,a po drugie za bardzo nie mam czasu. TOMEK Nie pierdol,tylko wpadaj Postaram się. TOMEK pokazuje kciuk OWI TOMEK odchodzi. TOMEK Tak już lepiej. podchodzi do MĘŻCZYZN i EMILII. Coś nie tak panowie? ELEGANCKI MĘŻCZYZNA Spierdalaj! Nie wiem,czy zauważyłeś... pokazuje palcem na wózek. Ale tu jest dziecko,więc nie powinieneś się tak przy nim odzywać. MĘŻCZYZNA W DRESACH To mały bobas,ten gówniarz nic nie rozumie. ignoruję MĘŻCZYZNĘ W DRESACH.

19 CONTINUED: 18. Po za tym przy kobiecie też nie odzywamy się w tak brzydki sposób. ELEGANCKI MĘŻCZYZNA Koleś,pojebało cię?o co ci chodzi? O to że zaczepiacie tą panią. pokazuje wzrokiem na EMILIĘ. MĘŻCZYZNA W DRESACH A chuj cię to obchodzi! ELEGANCKI MĘŻCZYZNA pokazuję palcem do MĘŻCZYZNY W DRESACH żeby milczał i uśmiecha się do A. ELEGANCKI MĘŻCZYZNA Bo co nam zrobisz chłoptasiu? Skopię wam dupę. MĘŻCZYŹNI wybuchają głośnym i piskliwym śmiechem, lekko się do nich uśmiecha. ELEGANCKI MĘŻCZYZNA Pojebało cię koleś. ELEGANCKI MĘŻCZYZNA odchodzi. MĘŻCZYZNA W DRESACH wyjmuje z kieszeni scyzoryk i podkłada go OWI pod brodę. MĘŻCZYZNA W DRESACH Na twoim miejscu bym się pilnował. Ja na twoim też. MĘŻCZYZNA W DRESACH chowa scyzoryk i wymienia się spojrzeniami z EM,po czym też odchodzi. patrzy się na EMILIĘ,spogląda na wózek i uśmiecha się do DZIECKA.

20 19. WN.MIESZKANIE EMILII-KUCHNIA.DZIEŃ Skromne,małe mieszkanko,urządzone w klasycznym stylu. siedzi na bladzie kuchennym jednej z szafek i pije herbatę. tuli śpiące DZIECKO i idzie je położyć do innego pokoju. zauważa że na stoliku leży zdjęcie,odwraca je. małe przykryte Na zdjęciu jest całująca się z jakimś FACETEM. wpatruje się w zdjęcie. wraca do kuchni. (pokazuje na zdjęciu) Twój mąż? Nie. Chłopak? Już nie. Zostawił was? Można tak powiedzieć. Dlaczego? Zastrzelili go. Chwila ciszy.po wyrazie twarzy A widać że jest mu głupio. Przepraszam,nie chciałem. wyciera ręką cieknące jej krople łzy.

21 CONTINUED: 20. Nic się nie stało,zasłużył sobie na taki los. Czemu? Był złym człowiekiem,kryminalistą. A ci kolesie byli jego wspólnikami?czego od ciebie chcieli? Nieuregulowany dług,ale to już nie ważne...jak ty w ogóle masz na imię. Jonasz. lekko chichoczę. Jonasz.Dziwne imię. A ty? Emilia. Emilia.Ładne imię. lekko chichoczę, uśmiecha się do niej. WN.KOMISARIAT POLICJI-GABINET BIEDRONKA.DZIEŃ (60-parę lat,stare nie modne okulary,dokładnie wyprasowana i elegancka koszula). Siedzi przed swoim biurkiem,zaciąga się dymem z papierosa. Pisze coś na maszynie do pisania,widać że nie sprawia mu to przyjemności. Do gabinetu wchodzi (27 lat,ubrany modnie i młodzieżowo,wyglądem przypomina niedojrzałego nastolatka walczącego z trądzikiem).

22 CONTINUED: 21. Przepraszam... spogląda się na maszynę i zaczyna się śmiać. Maszyna do pisania? Z komputerami dostaje kurwicy. Teraz mamy postęp technologii,maszyna do pisania to zabytek muzealny. Pierdolę taki postęp!...w ogóle po co tu kurwa przyszedłeś!?. Dobra,luzik,jesteś staromodny szanuję to. A masz kurwa jakieś wyjście!?...dawaj co masz! wręcza zdjęcie BIEDRONKOWI na którym jest martwy STARSKI. Skurwiel,zasłużył sobie na to. Na razie nie wiemy kto był sprawcą. Chyba wybawcą,ten zasraniec dawno zasłużył sobie na śmierć. Do Gabinetu wchodzi LIPSKI(35 lat,porywczy typ nie znający słowa "kultura"). LIPSKI Kurwa mać!macie mi znaleźć tego pierdolonego cwela i chuj mnie obchodzi cała reszta! Synu ja jestem wyższy stopniem,więc możesz pocałować mnie w dupę,ja tu rządzę.

23 CONTINUED: 22. LIPSKI Sprawa została przydzielona mi dziadku,więc możesz mi obciągnąć. Chciałbyś,co? LIPSKI udaję że tego nie słyszał. LIPSKI Zapierdalać do pracy! odchodzi z miną bezpańskiego pieska. LIPSKI pokazuje palcem na drzwi BIEDRONKOWI żeby wyszedł. LIPSKI się śmieje. Syny posłuchaj,ja dymałem twoją prababcie,kiedy ciebie nie było jeszcze w planach,więc mi tu kurwa nie rozkazuj! patrzy się na niego tak jakby jego cięta riposta wcale nie miała być zabawna,wręcz przeciwnie. LIPSKI odchodzi. rozgląda się czy nikogo nie ma pobliżu i szybko chwyta szybko za telefon. Co ty kurwa wyprawiasz!? (...) Mam ci wierzyć że z tym skończyłeś? (...) Słuchaj jak sprawy się pojebią,ja nie będę w stanie ci pomóc,poniesiesz konsekwencje za swoje czyny,rozumiesz? WN.TOALETA BARU.DZIEŃ Na podłodze,przy ścianie leży ELEGANCKI MĘŻCZYZNA,jest związany i ciężko pobity,twarz ma zakneblowaną taśmą klejącą. Na środku leży MĘŻCZYZNA W DRESACH,też ma zakneblowane usta taśmą,ale nie jest związany.

24 CONTINUED: 23. stoi przed nim,ma na sobie skórzane rękawiczki,w jednej ręce trzyma kombinerki,w drugiej telefon,który właśnie chowa do kieszeni. Swoją nogą ściska gardło MĘŻCZYZNY W DRESACH. nie che już brudzić sobie rąk.więc przysięgnijcie mi że dacie spokój tej dziewczynie. WN.RESTAURACJA FAST-FOOD.DZIEŃ i siedzą na przeciw siebie i jedzą włoskie danie,popijając przy tym lampkę wina. Do ich stoliku podchodzi. Dzień dobry,panowie. odkłada sztućce. Kurwa!dlaczego twój krzywy ryj,musi zakłócać mi tak sympatyczną atmosferę przy tak zajebiście pysznym posiłku!? (do EGO) Wyluzuj,to żart. i się uśmiechają, stojący praktycznie bez ruchu,ma ciągle skamieniałą minę. Może usiądziesz?...głupio się czuję,stoisz jak jakaś kurwa. bierze krzesło z po bliższego stolika i dosiada się na przeciw obu mężczyzn. wpatruje się w EGO zło wrogo, delektuję się posiłkiem. Kto prowadzi śledztwo? Biedronek i Lipski.

25 CONTINUED: 24. Świetnie,te wierci dupy będą robili sobie wszystko na przekór...chuja zdziałają taką metodą. Może są upierdliwi i nie co debilni,ale niestety to zacięte psy. I kto to mówi? Spokojnie,grunt że sytuacja jest pod kontrolą. Jest tylko jeden mały problem. Jaki problemy?wszystkie problemy zostały rozwiązane. Biedronka interesuje z jakiego powodu.a raczej jakiej rzeczy zginał Starski i wie że ma pan coś czego właścicielem był Starski. A jak myślisz,co to kurwa mogło być. Nie wiem. Nienawidzę takich odpowiedzi.nawet jak czegoś kurwa nie wiem to spróbuje zgadnąć,a takie jebane "nie wiem" źle świadczy o człowieku,dosłownie mówi w dwóch pieprzonych zdaniach że człowiek jest pierdolonym pesymistą i leniem,a wiesz czego bardziej nienawidzę. Swojej żony,jak nie chcę ci dać dupy?

26 CONTINUED: 25. Panowie,spokojnie. wstaję i odchodzi. (zwraca się do EGO) Wiesz jakich rzeczy nienawidzę? zatrzymuję się,stoi. Nienawidzę psów i tych ostatnich sprawiedliwych i tych skorumpowanych cwaniaków,w ogóle nie znoszę tego środowisko,ale najgorszą istotą jaką depta po pierdolonej glebie,jest konfident,jebany kapuś który w razie zagrożenia sprzeda nawet własną matkę.nie ważne komu kurwa donosisz,ważne że jesteś jak jebany szczur bez honoru...wiem,prawda boli,ale czy ktoś taki jak szczur bez honoru,ma sumienie? CIĘCIE DO: WN.SKLEP DVD I BLUE RAY.DZIEŃ Przy ladzie siedzi ALA obok niej siedzi NOWAKOWSKI. Do pomieszczenia wchodzi. Gdzie Emilia? NOWAKOWSKI Gdzie Emilia? A co to burdel czy sklep z płytami? ALA Emilia już tu nie pracuję. NOWAKOWSKI Jak się opierdalała to nie ma się co dziwić. Ona mam małe dziecko na wychowaniu.

27 CONTINUED: 26. NOWAKOWSKI A co ja kurwa,jestem instytucja charytatywna!? Ala wyjdź,chcę porozmawiać z panem w cztery oczy. ALA stoi obserwując dwóch mężczyzn. ALA odchodzi. Chwila ciszy. NOWAKOWSKI (do ALI) Klient nasz pan. NOWAKOWSKI Posłuchaj wiesz jakie te laski są,chcę jej dać ostatnią szansę,a ta odwraca się ode mnie dupą. Ostatnia szansa? NOWAKOWSKI Tak,mówię jej siad płaski i do laski,a ta kurwa nie chciała zrobić tak prostej rzeczy,widocznie nawet tego nie umie zrobić. NOWAKOWSKI A tobie kurwa co?języka w gębie zabrakło. Coś mi się zdaje kolegą że masz nie wyparzony język. NOWAKOWSKI Pierdol się! zauważa że na stoliku jest szklanka z gorącym wrzątkiem. Uderza NOWAKOWSKIEGO,chwyta go za podbródek i odchyla jego głowę do tyłu,w jednej ręce trzyma szklankę z wrzątkiem. Otwórz paszczę! NOWAKOWSKI kiwa głową na nie.

28 CONTINUED: 27. łamię rękę NOWAKOWSKIEMU,ten krzyczy. wykorzystuje okazję i wlewa wrzątek do otwartej buzi NOWAKOWSKIEMU,który zwija się z bólu. Spokojnie,nie wyparzony język trzeba wyparzyć. wyciąga z szuflady kilka banknotów i wychodzi ze sklepu PL.PRZED SKLEPEM DVD I BLUE RAY.DZIEŃ ALA pod sklepem pali papierosa, zabiera jej go i wyrzuca. Ten obiekt jest monitorowany? Nie. ALA wręcza kilka banknotów ALI. Już nie pracujesz u tego dupka. ALA patrzy się z osłupieniem i idzie na przód. mija się z ALĄ,podchodzi do A. Cześć.Pomożesz mi wybrać jakiś dobry film? uśmiecha się do EMILII. WN.SKLEP DVD I BLUE RAY.DZIEŃ i wchodzą do sklepu. NOWAKOWSKI opatruję swoje rany. Co się panu stało? NOWAKOWSKI wymienia zabójcze spojrzenia z EM.

29 CONTINUED: 28. NOWAKOWSKI (z trudem i nie wyraźnie odpowiada) Miał..mały...wpadek. podchodzi do stoiskami z filmami gangsterskimi.ogląda płytę DVD "CHŁOPCY Z FERAJNY". Emilia patrzy się na A. Naprawdę to mi polecasz? Świetne kino. No dobrze zróbmy tak,ty wybierz jeden film,ja wybiorę drugi.wpadnij do mnie obejrzymy i wybierzemy kto ma lepszy gust. O gustach się nie dyskutuję. Obydwoje uśmiechają się do siebie. bierze płytę DVD "BLUE VALENTINE" Podchodzą do kasy.kładą dwa filmy na półce. NOWAKOWSKI (nie wyraźnie i z trudem) Procja..dla was...za darm. Nie rozumiem. NOWAKOWSKI (z trudem) Spieldalajcie! zabiera filmy,wpatrując się w NOWAKOWSKIEGO. WN.MIESZKANIE EMILII-SALON.NOC z EM siedzą na kanapie. tuli dziecko. W TV leci fragment z filmu "CHŁOPCY Z FERAJNY. przechodzi z DZIECKIEM do innego pokoju. z fascynacją patrzy się na scenę z filmu.

30 CONTINUED: 29. kładzie DZIECKO nieopodal w pokoju i wraca. wyłącza telewizor. wymienia spojrzenia z EM. Siada mu na kolana,patrzą sobie w oczy. głaszcze ją delikatnie po włosach,zaczynają się namiętnie całować, Kładą się na łóżku. pieści EMILIĘ w szyje. szybko i agresywnie ściąga ubranie z A,ten następnie robi to samo z nią. Całuje ją od ust,aż po samą szyję i schodzi w dół. Gładzi ręką jej uda. Co chwila zmieniają pozycje,raz jest na górze, na dolę,raz odwrotnie. WN.BAR.NOC Przy stoliku siedzi i DILER(30 L)pije piwo w kuflu. W pomieszczeniu jest mały tłum młodzieży,większość gra w bilard,reszta cicho dyskutuje ze sobą. Życie jest pojebane DILER Co pan nie powie? wyciąga spod stolika dużą sportową torbę,wręcza ją DILEROWI który puszcza do niego oczko. DILER Miło się z panem robi interesy. Zazwyczaj ci którzy robią ze mną interesy... zapala papierosa.

31 CONTINUED: 30. Umierają. Krótka chwila cisza,następnie i DILER wybuchają długim śmiechem. WN.MIESZKANIE EMILII-SALON.NOC i wtuleni w siebie leżą na kanapie,są przykrycie kocem. całuję A w policzek Wstaję,zakłada bardzo krótką koszulę nocną i włącza radio,w którym leci utwór URGE OVERKIL "GIRL YOU"LL BE A WOMEN SOON". Zaczyna tańczyć, patrzy się na nią z uśmiechem. Widzimy że poczuła rytm piosenki. wyciąga z łóżka A,prosząc go do tańca,ten stara się odmówić,lecz dziewczyna jest bardziej przekonująca. Tuli się do niego,zaczynają kołysać się wraz z rytmem ponadczasowej piosenki. WN.MIESZKANIE EMILII-KUCHNIA.DZIEŃ siedzi przy stoliku,pije kawę. wchodzi do pokoju,tuli A.płaczę. Mój chłopak ma nie do kończone sprawy,oni mi nigdy nie dają spokoju. Mogę ci pomóc Jak? Powiedz mi wszystko co wiesz.

32 31. WNĘTRZE.PIWNICA.NOC W samym środku pomieszczenia stoi DWÓCH MĘŻCZYZN(ok.30 l,wygląd kulturystyczny)biją się. Ich walce przygląda się KILKORO FACETÓW stojących w kręgu i wydających głośne głośne okrzyki dopingu,wśród nich jest Stoi nieruchomo,patrząc się na krwawa bójkę,tak jakby był już zmęczony tym widokiem,pali cygaro. jeden mężczyzna kładzie drugiego na ziemię,zaczyna uderzać go kilkakrotnie pięścią,tak że ten pluje krwią. do kelera podchodzi starszy facet szepcę mu coś na ucho. WN.MIESZKANIE TOMKA-KUCHNIA.NOC Skromna kuchnia przypominający mały śmietnik. Przy stoliku siedzi trzech OSOBNIKÓW są to-- TOMEK,KIEŁBASA(20-parę lat,niedokładnie ogolony na twarzy)i KISIEL(17 l,fryzura w stylu lat 90) Na stole jest kilka piw,chipsy i popielniczka. Każdy z panów ma małą butelkę piwa w ręku.grają w karty,widzimy że dobrze się bawią,wydają głośne odgłosy radości i śmieją się. Do kuchni wchodzi. TOMEK wstaję. TOMEK Panowie poznajcie mojego przyjaciela ze szkolnej ławki. KIEŁBASA W tych czasach nie ma już przyjaciół. TOMEK zwraca się z lekko ironicznym śmiechem do KIEŁBASY. TOMEK O co ci kurwa chodzi? O nic. KIEŁBASA

33 CONTINUED: 32. TOMEK (do A) Poznaj naszą marudę,kiełbasę. podaję rękę KIEŁBASIE. KIEŁBASA patrzy mu się prosto w oczy. KIEŁBASA Przyjaźń nie istnieje,jedynie co istnieje to kurewstwo. KIEŁBASA uściska dłoń OWI. KISIEL podaje i uściska rękę OWI i wskazuję na KIEŁBASĘ. KISIEL Nie słuchaj się go to sknera,po prostu raz go komar w dupę ugryzł i już takie jest. A co się stało? KIEŁBASA Idę do kibla. KIEŁBASA opuszcza kuchnię. KISIEL Miał kiedyś przyjaciółkę,właściwie,dziewczynę,ale utrzymywał z nią relacje kochanka-przyjaciółka,kapujesz? Chyba tak. A ona... KISIEL KISIEL się śmieję. KISIEL Kurwiła się z każdym kim popadnie,dawała dupy każdemu po kolei. TOMEK Ciebie Kisiel tak to śmieszy?

34 CONTINUED: 33. TOMEK się śmieję. KISIEL Tak bo mi też raz dała. KISIEL Ale gdy kiełbasa się dowiedział co jego dziewczyna wkurwił się,no a taki był wkurwiony że od tego wszystkiego pomieszało mu się w bani. A on wiedział że ty spałeś z jego dziewczyną? KISIEL Gdyby wiedział,nie siedziałbym tu z wami. KISIEL i TOMEK się śmieją. TOMEK Od tamtej pory Kiełbasa uważa że każdy jest szmatą która na najbliższym kroku,będzie chciała cię wyruchać,że nie istnieje coś takiego jak przyjaźń damsko-męska czy pierdolona męska przyjaźń,on nawet nie ufa swojej starej. KISIEL bierze głębokiego łyka z butelki. KISIEL Ale trzeba przyznać że coś w tym jest. TOMEK Nie rozmyślajmy się tak,bo popłyniemy za daleko,cokolwiek to znaczy. TOMEK (do A) A ty tak kurwa nie stój,tylko usiądź i napij się. siada obok KISIELA.Bierze z stolika jedno piwo. TOMEK patrzy się w stronę A,butelką wykonuje taki gest jakby wznosił toast i piję. robi to samo.

35 CONTINUED: 34. KIEŁBASA wraca i siada obok TOMKA. Jeśli chodzi o interesy... TOMEK wskazuję OWI znak ręka żeby przestał. TOMEK Daj spokój,szanuje twoją decyzję. Potrzebuję pieniędzy? TOMEK Chcesz pożyczyć? Chcę zarobić. TOMEK wstaję i klepię A po ramieniu. TOMEK I takiego kurwa cię lubię. WN.MIESZKANIE A-SYPIALNIA.NOC siedzi na łóżku w szlafroku,pali cygaro,w reku trzyma zdjęcie na którym znajduję się. Wyciąga z nocnej półki rewolwer,odbezpiecza go. WN.MIESZKANIE TOMKA-KUCHNIA.NOC,KIEŁBASA i KISIEL siedzą,wszyscy palą papierosa. Przed nimi stoi TOMEK wykonuje gesty rękoma tak jakby dawał wykład. TOMEK Pojedziecie w wyznaczone prze zemnie miejsce,obierzecie małą paczkę dla mnie. KISIEL małą paczkę prochów? Tak. TOMEK

36 CONTINUED: 35. KIEŁBASA Dlaczego sam nie pojedziesz? TOMEK Bo jestem spalony. Dlaczego mamy jechać aż we trzech. TOMEK Dla bezpieczeństwa. PL.PLAC ZABAW.DZIEŃ siedzi na ławce z dziecięcym wózkiem,pali papierosa. Podchodzi do niej zabiera jej niedokończonego papierosa i wyrzuca,uśmiecha się do niej po czym spogląda na dziecko. Nieopodal na uliczce przechodzi ALA z KOLEŻANKĄ. ALA dostrzega A wpatruje się na niego w chwilę i odwraca. WN.SKLEP DVD I BLUE RAY.NOC ALA siedzi za ladą płaczę. Do pomieszczenia wchodzi KIEROWNIK SKLEPU.Przy drzwiach zmienia plakietkę na "zamknięte" i zamyka Podaje chusteczkę ALI,ta patrzy się na niego,on wyciera jej twarz,po czym zaczyna głaskać ją po policzku i całuję. ALA próbuje go odepchnąć,jednak MĘŻCZYZNA jest silniejszy i DZIEWCZYNA zostaje bezbronna. KIEROWNIK SKLEPU popycha ALE na podłogę i ściąga pasek,rozpinając przy tym rozporek. Kładzie się ALE,ona krzyczy,kierownik SKLEPU liżę ją po twarzy. WN.SALA KINOWA.NOC z EMILIĄ siedzą w opuszczonej sali kinowej,są wpatrzeni w ekran. Zaczynają trzymać się za ręce

37 36. WN.KOMISARIAT POLICJI-GABINET BIEDRONKA.DZIEŃ siedzi przy swoim biurku,sprawdza coś na laptopie. Wchodzi spogląda ze zdumieniem na BIEDRONKA siedzącego przed laptopem. Widzę że ruszasz z postęp technologi. Pierdol się! Uuu...Starszy facet a taki wulgarny. Jurgowski po jakiego chuja ty mi ciągle dupę zawracasz? Jestem młody i chce się uczyć od najlepszych. A chcesz dostać kopa w dupę od najlepszych? Proponujesz sparing? Przegrałbyś synu. się śmieje. patrzy się na EGO,biorąc przy tym łyk kawy z małego kubka znajdującego się obok laptopa. Co się tak na mnie patrzysz?spodobałem ci się? Nawet jeśli bym był pedałem to i tak bym cie nie zerżnął. się śmieje.

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa Taniec pogrzebowy Autor: Mariusz Palarczyk Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: (19 lat) i,(55 lat) który pali papierosa Spogląda na puste miejsce na trumnę Szefie, tutaj? Ta, tutaj. Rzuca papierosa

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER Justyna Bilik opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański justyna.bilik@gazeta.pl WN. SAMOCHÓD DOSTAWCZY - DZIEŃ W zaśmieconym opakowaniami z fastfood a kokpicie z obrazkami

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek!

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek! wewnątrz - salon w domku na drzewie dzień Pod drzwiami do salonu pojawia się list. szybko go chwyta. Odwraca kopertę, na której napisane jest:. Ooo, poczta!, to do Ciebie! rzuca list przez ramię. majestatycznie

Bardziej szczegółowo

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I 13 GRUDNIA 1981 R. NARRATOR 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I Mieszkanie przeciętnej rodziny robotniczej na początku lat 80- tych

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Stenogram Nr 10 VN780040 6:22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Sylwia: Mamo chodź (Sylwia pozostawiona sama w kuchni na wysokim foteliku na około 20 minut) Mama: Zjesz Sylwia, to przyjdę. Sylwia: Teraz przyjdź.

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA WNĘTRZE - KAMPER DZIEŃ Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. Jesteśmy! NA ZEWNĄTRZ - KRĘGIELNIA DZIEŃ Kamper wpada na tory w kręgielni. Znak trzeszczy i wpada na dach kampera,

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN Olaf Tumski Olaf Tumski: Tomkowe historie 3 Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN 978-83-63080-60-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik.

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Panie Adamie, test przesiewowy i test potwierdzenia wykazały, że jest pan zakażony wirusem HIV. MAM AIDS??! Wiemy teraz, że jest

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

Jak poznać dziewczynę na sylwestra

Jak poznać dziewczynę na sylwestra 1 Jak poznać dziewczynę na sylwestra Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana czy też odczytywana w środkach publicznego

Bardziej szczegółowo

10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce)

10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce) 10m.7s. autor: Piotr Rokicki (dane osobowe na osobnej kartce) 1 Miasto. Późny ranek. Ruchliwa ulica. Żółty tramwaj jedzie po torze równoległym do ulicy, bardzo blisko samochodów. Siedzący w tramwaju chłopak

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w toalecie i każdą czynność wykonuje powoli? Narasta Cię frustracja? Myślisz, że robi to specjalnie,

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. DOBRE MANIERY DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. GRZECZNOŚĆ: dobre maniery i taktowne zachowanie. Dobre maniery świadczą o szacunku

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński # KAFAR FILM: John Tekturro autor Krzysiek Ślaziński 2009 Krzysiek Ślaziński tel: +48 664-136-730 krzysiek@next-planet.pl # 1 FADE IN: Pojawia się plansza z napisem Powered by Kafar Film. Po chwili charakterystyczne

Bardziej szczegółowo

Życzliwość na co dzień

Życzliwość na co dzień Życzliwość na co dzień Codziennie na swojej drodze mijamy setki ludzi - w pracy, szkole, na ulicach, w sklepach i w komunikacji miejskiej. Czy nie byłoby nam wszystkim milej i łatwiej, gdybyśmy byli dla

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK SCENA 1 Wieczór. Pod dom Aleksa i Pauliny podjeżdża Maciej. Wysiada z samochodu, idzie do frontowych drzwi. Otwiera mu Paulina. Aleks! Maciej przyjechał! (z góry) Już schodzę!

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY PIERWSZAK

BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN!

WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN! WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN! 2 CO ROBI CZŁOWIEK ULEGŁY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? RZUCA BOMBY! CO ROBI CZŁOWIEK MIŁOSIERNY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ?

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą DZIEŃ BEZ CIEBIE Dzień bez Ciebie Dzień bez Ciebie jakoś tak szary to brak mej części i mało widzę co istnieje najpiękniej gdy nie błyszczą Twe słowa tylko przy Tobie nie wiem czy się martwić to myśli

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu Adresat: Uczniowie klas II-III Temat: Powiedz Nie nieznajomemu. Cele: 1) kształtowanie świadomości,

Bardziej szczegółowo

RODZINA KOWALÓWKÓW. Odcinek: Opowieść rodzinna, którą warto ocalić od zapomnienia. (fragment rozszerzonej wersji scenariusza filmowego)

RODZINA KOWALÓWKÓW. Odcinek: Opowieść rodzinna, którą warto ocalić od zapomnienia. (fragment rozszerzonej wersji scenariusza filmowego) RODZINA KOWALÓWKÓW (fragment rozszerzonej wersji scenariusza filmowego) Odcinek: Opowieść rodzinna, którą warto ocalić od zapomnienia SCENARIUSZ: Dominika Kowalówka Uczennica I kl. gimnazjum Szkolnego

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Osoby: pułkownik Doupas urzędnik Kochanek student Kowal

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki pokazujemy ręką w której nie ma broni (w tym wypadku jest to prawa).

Wszystkie znaki pokazujemy ręką w której nie ma broni (w tym wypadku jest to prawa). Wszystkie znaki pokazujemy ręką w której nie ma broni (w tym wypadku jest to prawa). Zdjęcie Znaczenie Opis wykonania UWAGA. STOP. Podstawowy znak. Wszyscy w zespole (oddziale) zatrzymują się i oczekują

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Czasem źle postępujemy Przez moje złe czyny (grzechy) inni ludzie się smucą, a czasami nawet płaczą. Moje złe czyny brudzą serce. Serce staje się brudne

Bardziej szczegółowo

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? Właśnie sprawiłeś sobie małego, prześlicznego szczeniaczka. Jakaż wielka jest twoja radość, bo to milutkie, puchate zwierzątko jest po prostu śliczne.

Bardziej szczegółowo

Droga Krzyżowa STACJA

Droga Krzyżowa STACJA Kogo wybierasz? Jezusa, czy Barabasza? Kogo w życiu wybierasz? Oto nadszedł ten moment, który może kiedyś w życiu pominąłeś Łatwiej jest przecież nie opowiadać się za żadnym życiem. Łatwiej jest egzystować,

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Czas wydarzeń : 24 grudnia Występują : Mama Tata Dzieci

Bardziej szczegółowo

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :)

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :) Przygotowałam dla Ciebie trzy ćwiczenia, które mogą pomóc Ci pisać w oryginalny sposób. Niestety, każdy z nas inaczej postrzega oryginalność dlatego ja zajęłam się tylko tym, co udało mi się rozpracować.

Bardziej szczegółowo

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Kamil Łoś kl. VI c W STATKI Gra się w 2 zawodników, każdy dostaje po 2 kartki. Na każdej rysuje się siatkę 10 10 (A-J; 1-10).

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki według opowiadania pod tym samym tytułem producent/właściciel praw Nazwa firmy Adres e-mail telefon ROZJAŚNIENIE DO: 1. PLENER. SZOSA POŚRÓD PÓL. SIERPNIOWE POPOŁUDNIE.

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

Pierwsza lub druga randka przewodnik Pytanie od czytelnika: Witam postępuje według twoich rad i mam pewien dylemat znam ją od 3 tygodni i wiem Ŝe teraz nie długo ma imieniny i chce ją zabrać do kina i

Bardziej szczegółowo

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie!

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Dawałeś kiedyś ogłoszenie swojej firmy albo działalności? To nie popełniaj tego samego błędu co wszyscy! Przedstawię Tobie teraz sposób jak ustrzec się błędu który jest dość

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Wyniki są pozytywne, ale należy jeszcze zmniejszyć liczbę uczniów przez których ktoś płakał całkiem niedawno, szczególnie w klasie IV.

Wyniki są pozytywne, ale należy jeszcze zmniejszyć liczbę uczniów przez których ktoś płakał całkiem niedawno, szczególnie w klasie IV. Test Czy jesteś tolerancyjny? Człowiek tolerancyjny - jest wyrozumiały dla cudzych poglądów, upodobań, wierzeń, rozumie je i szanuje, zachowując swoją indywidualność: w swoich decyzjach i działaniach uwzględnia

Bardziej szczegółowo

Kierowco-piłeś NIE JEDŹ! Z poważaniem, Uczennica szkoły średniej.

Kierowco-piłeś NIE JEDŹ! Z poważaniem, Uczennica szkoły średniej. Drogi Kierowco! 14.11.2011 r Pamiętasz tamten wieczór...? Ruszyłeś spod dyskoteki z piskiem opon nagle na poboczu pojawiła się dziewczyna... Od wypadku minęły 4 miesiące... Ty jesteś na wolności, moja

Bardziej szczegółowo

Dowód osobisty. Dowód osobisty mówi, kim jesteś, jakie masz imię i nazwisko, gdzie mieszkasz. Dowód osobisty mówi, że jesteś obywatelem Polski.

Dowód osobisty. Dowód osobisty mówi, kim jesteś, jakie masz imię i nazwisko, gdzie mieszkasz. Dowód osobisty mówi, że jesteś obywatelem Polski. Dowód osobisty Dowód osobisty mówi, kim jesteś, jakie masz imię i nazwisko, gdzie mieszkasz. Dowód osobisty mówi, że jesteś obywatelem Polski. Dowód osobisty musi posiadać każdy, kto ma 18 lat. Dowód osobisty

Bardziej szczegółowo

Część 4. Wyrażanie uczuć.

Część 4. Wyrażanie uczuć. Część. Wyrażanie uczuć. 3 5 Tłumienie uczuć. Czy kiedykolwiek tłumiłeś uczucia? Jeżeli tak, to poniżej opisz jak to się stało 3 6 Tajemnica zdrowego wyrażania uczuć! Używanie 'Komunikatów JA'. Jak pewnie

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

Prywatny Rubikon. Esterko zaczął po chwili niepewnie

Prywatny Rubikon. Esterko zaczął po chwili niepewnie Prywatny Rubikon Ten dzień miał być inny, szczególny. W tym dniu miała się rozstrzygnąć jego przyszłość. Nigdy jeszcze w jego życiu nie zależało tak wiele od tak niewielu słów i tak niewielu minut. Jednak

Bardziej szczegółowo

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat KIDSCREEN-52 Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat Page 1 of 8 Cześć, Data: Miesiąc Rok Co u ciebie słychać? Jak się czujesz? To są pytania, na które

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: Ania (23 l.) Gdybym tylko mogła, nie słuchałabym wiadomości o polityce. Nie interesuje mnie to

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Teksty narratora i słowa piosenek Ewy Knap Choreografia Małgorzata Piotrowicz W widowisku wykorzystano muzykę zespołu ABBA Samorządowe Przedszkole

Bardziej szczegółowo

Magda wracała ze szkoły. Była już w pobliżu domu, gdy nagle ktoś ją zawołał po imieniu. Dziewczynka odwróciła się i zobaczyła przystojnego, młodego

Magda wracała ze szkoły. Była już w pobliżu domu, gdy nagle ktoś ją zawołał po imieniu. Dziewczynka odwróciła się i zobaczyła przystojnego, młodego Magda wracała ze szkoły. Była już w pobliżu domu, gdy nagle ktoś ją zawołał po imieniu. Dziewczynka odwróciła się i zobaczyła przystojnego, młodego mężczyznę. Podszedł do niej z szerokim uśmiechem. - Cześć.

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Andrzej Graca BEZ SPINY CZYLI NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ Andrzej Graca: Bez spiny czyli nie ma czego się bać 3 Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Lingwistyka.

Lingwistyka. Lingwistyka www.bezpiecznahipnoza.pl Zaprzeczenie - NIE Nie myśl o szkoleniu, na którym właśnie jesteś. Nie myśl o tym czego się nauczysz. Nie myśl jak bardzo zmieni się Twoje życie po szkoleniu, gdy zaczniesz

Bardziej szczegółowo

Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie

Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie Konspekt zajęć - - warsztaty dla rodziców Ratujemy życie opracowała: Małgorzata Kowalska Data:. Prowadzący:. Temat: Jesteśmy gotowi udzielać pomocy. Cele: uczestnicy zajęć - potrafią zdefiniować terminy:

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej Temat: Trzy magiczne słowa. Czas trwania zajęć: 45 minut Cele: integracja grupy poprzez wspólną zabawę, wzajemne poznawanie się, kształtowanie postawy szacunku na

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata

Projekt współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata Źródło materiały szkoleniowe Kompetencje społeczne Joanna Żołądź Czy miałeś kiedyś taki dzień? Poznajmy dwóch kuzynów: Jana Negatywnego i Jana Pozytywnego. Zobaczmy, co przeżywali we wtorek, 30 lutego.

Bardziej szczegółowo

FILM - BANK (A2 / B1)

FILM - BANK (A2 / B1) FILM - BANK (A2 / B1) Pierre i Maria: Dzień dobry Pani! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Pierre: Jesteśmy zainteresowani założeniem konta w Państwa banku. Pochodzimy z Francji, ale teraz mieszkamy

Bardziej szczegółowo

KODEKSOWI WĘDROWNICZEMU

KODEKSOWI WĘDROWNICZEMU SCENARIUSZ FILMU POŚWIĘCONEGO KODEKSOWI WĘDROWNICZEMU Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl pomóż, czyli działaj. AUTOR: ALEKSANDRA KRZYSIEK 1 Wysokie góry, wśród nich wije się wąska ścieżka, górski szlak, nie

Bardziej szczegółowo