1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni,

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni, 17.01-07.06."

Transkrypt

1 1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni, Miejsce pobytu Do Sztokholmu najszybciej i najtaniej dostać się samolotem na lotnisko Skavsta (za pomocą WizzAir lub Ryanair), które znajduje się pod Sztokholmem. Dotarcie do samego Sztokholmu zajmuje 80 minut, należy skorzystać z autobusów Flygbussarna (cena za przejazd Skavsta- Sztokholm centrum jest zawsze taka sama, bez znaczenia na to z jakim wyprzedzeniem kupuje się bilet). Następnie należy na stacji T-Centralen (zaraz koło przystanku autobusowego Flygbussarna) wsiąść w Pendeltag (kolej podmiejską) linii 36 (peron 13-14) w kierunku Sodertalje i wysiąść na stacji Flemingsberg. Do Sztokholmu można się też dostać za pomocą autobusu miejskiego (z lotniska do Jonkoping C) a następnie pociągiem SJ (z Jonkoping C do Flemingsberg). Szczegóły można bez problemu znaleźć na forum Fly4Free.pl. Jeżeli chcesz dojechać za pomocą samochodu to funkcjonują promy Gdynia- Nynashamn (prom płynie 18h pod sam Sztokholm), Świnoujście-Trelleborg (na samym południu Szwecji, prom płynie 7h) lub Gdynia-Karlskrona. Po dotarciu do stacji Flemingsberg zapewne pierwsze kroki skierujesz na uczelnie, aby się zameldować tj. podpisać papiery, odebrać broszurki i klucze od akademika. Procedura dostania się na uczelnie, do Kompassen czyli naszego CPM jest następująca: po wyjściu z pociągu Pendeltag na stacji Flemingsberg kierujemy się ku jego czołu i podążamy zgodnie z tabliczkami wskazującymi Pressbyrån i Polisen. Następnie, po wejściu schodami do głównej hali dworca wychodzimy na zewnątrz i kierujemy się w prawo, w stronę dosyć długich schodów ruchomych prowadzących w górę stromego wzniesienia. Po wjechaniu na górę, zaraz po wyjściu ze schodów patrzymy w prawo, gdzie widać ogromny napis Kompassen na szybie. Wchodzimy tam i się meldujemy. Bilety miejskie: Miesięczny bilet studencki na wszystkie środki transportu publicznego (wliczając Pendeltag) kosztuje 560 SEK. Trzymiesięczny bilet to wydatek rzędu ok 1500 SEK. Koszt niebieskiej karty, na której znajdował się będzie bilet to jednorazowo 20 SEK. Do korzystania ze zniżki studenckiej upoważnia inna karta tj. karta Mecenat (szczegóły jak ją uzyskać zostaną przekazane podczas Orientation Week). Jednakże, w przypadku kontroli w pociągu nikt nigdy o tą kartę nie prosi więc zaraz pierwszego dnia po przyjeździe proponuję kupić od razu bilet 1 lub 3-miesięczny, mimo, że nie mamy jeszcze karty Mecenat. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 120 SEK na bilecie 72 godzinnym, którego kupienie na początek proponuje uczelnia w swoich mailach. Ja podczas mojego całego pobytu byłem kontrolowany w pociągu i w metrze tylko około 5 razy, nigdy nie musiałem pokazywać karty Mecenat. Szwedzki odpowiednik jakdojade: Aplikacja na Androida i iphone: STHLM Travelling Szwedzki odpowiednik PKP:

2 Na terenie Sztokholmu po północy przestają jeździć pociągi Pendeltag. Dojazd z centrum do Flemingsberg jest więc utrudniony. Normalnie, pociągiem dojazd do centrum zajmuje 20 minut. Autobus nocny (jedyny środek komunikacji nocnej) jedzie 1,5h. Taksówki są bardzo drogie bez znaczenia na porę dnia. Mała uwaga techniczna: do autobusu wchodzi się wyłącznie drzwiami koło kierowcy, gdzie na jego oczach kasuje/przykłada się bilet do czytnika (tak jak w PL). Wychodzi się z autobusu drzwiami pozostałym. Natomiast w tramwaju wchodzi się dowolnymi drzwiami, a następnie (zawsze!) zaraz po ruszeniu po tramwaju chodzi kontroler i sprawdza bilety osób, które wsiadły. 3. Uniwersytet Jest to uniwersytet państwowy, założony w 1996, aktualnie studiuje na nim około studentów. Znajduje się w miejscowości Huddinge pod Sztokholmem (znajomym tłumaczę, iż Huddinge i Sztokholm to tak jakby Piaseczno i Warszawa). Kampus uczelni jest bardzo mały, składa się z dwóch budynków i biblioteki. 4. Kursy Wszystkie przedmioty są po 7,5 ECTS lub po 15 ECTS. Każdy semestr jest podzielony na 4 części periody. Trwają one około 5 tygodni, jeden po drugim. Na jeden period przypadają jedne zajęcia za 7,5 ECTS. Oznacza to, że najpierw mamy jeden przedmiot przez 5 tygodni, potem się on kończy a następnie rozpoczyna drugi. I tak dalej. Egzaminy/zaliczenia następują zaraz po zakończeniu przedmiotu więc nie ma tutaj czegoś takiego jak sesja egzaminacyjna. W mailu z uczelni będzie napisane, iż na każdy period musimy wybrać jeden kurs. W praktyce jednak, np. przedmiot (za 7,5 ECTS) może ciągnąć się przez dwa periody (jednocześnie z innymi przedmiotami). W takim wypadku (ile chcemy wybrać taki przedmiot) należy podczas zapisów na przedmioty wybrać np. 4 przedmioty za 7,5 ECTS (przypadające po 1 na każdy period) + wybrany przez nas przedmiot za 7,5 ECTS trwający przez 2 periody (np. Swedish for Exchange Sudents I za 7,5 ECTS) a następnie wprowadzić zmiany do LA już będąc na wymianie kasując np. ostatni przedmiot z ostatniego periodu (z wykasowaniem uczelnia przyjmująca nie ma problemu, SGH też). Dzięki temu otrzymamy ostatni miesiąc pobytu na wymianie bez jakichkolwiek zajęć na uczelni (w pełni legalnie, w zgodzie z przepisami uczelni). Czas ten można spędzić na zwiedzaniu/podróżowaniu. Zaliczenie przedmiotu może mieć formę: Egzaminu tradycyjnego wyznaczona jest sala i godzina, na egzamin trzeba się zarejestrować poprzez stronę internetową uczelni. Egzaminy pisze się anonimowo, po rejestracji otrzymuje się swój unikatowy kod.

3 Egzaminu w formie home written exam zaliczeniem jest esej (ang. paper) na zadany przez prowadzącego temat. Piszemy go sami, w domu, i wrzucamy na stronę przedmiotu. Esej przeważnie na stron. Prezentacji podczas zajęć + krótki esej (5-7 stron) przygotowanie np. 3 prezentacji podczas zajęć + napisanie na koniec krótkiego eseju. Aby napisać esej wymagane jest odwiedzenie biblioteki. Prowadzący wymagają jak największej liczby odnośników i źródeł w tekstach. Zajęcia składają się z wykładów (na których jest omawiana część teoretyczna tematu) i seminariów (case studies, prezentacje, dyskusje grupowe). Na wszystkie zajęcia należy uczęszczać. W przypadku nieobecności należy napisać bardzo krótki esej lub doczytać artykuły (zależy od widzi-mi-się prowadzącego). Environmental Communication 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący ochrony środowiska. Składał się z wykładów, na które należało przeczytać sporo artykułów oraz seminariów, na które należało przygotować w grupach 3 prezentacje, każda po 10 minut. Przedmiot wymagał dużo czytania i odwiedzania biblioteki w celu zdobycia materiałów. Zaliczenie indywidualne w formie home written exam. Zero związku z ekonomią studiami na SGH. Innovation, gender and diversity 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący płci i różnic kulturowych. Na początku były 3 wykłady wprowadzające a następnie seminaria, na których pisaliśmy indywidualnie esej, który na końcu był naszym home written exam. Tematyka eseju dowolna, byle nawiązywała do tematyki zajęć. Pisany w toku seminariów esej raz w tygodniu czytał inny student i recenzował (co było źle, co by dodał, co by usunął itp.). Esej wymagał dużo wkładu własnego, przeszukiwań materiałów z biblioteki. Najtrudniejszy i najbardziej angażujący dla mnie przedmiot podczas mojego pobytu sama bibliografia w moim eseju zajęła mi 3 strony co było średnim wynikiem. Strategies for Commercialising Intellectual Property 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący własności intelektualnej. Zaliczenie w formie krótkiego home written exam oraz na podstawie 2 grupowych prezentacji. Przedmiot bardzo przyjemny i łatwy. Wymagający mało wkładu własnego. Polecam Swedish for Exchange Students I 7,5 ECTS Pierwszy poziom nauki języka szwedzkiego. Zaliczenie w formie tradycyjnego egzaminu dwa terminy. Zajęcia ciekawe, można nauczyć się podstaw szwedzkiego. Zajęcia odbywały się przez 2 periody, raz w tygodniu. Większość Erasmusów na niego uczęszczała. Podczas zajęć należało napisać 3 proste wypracowania na pół strony A4. Polecam. Do zajęć należało zakupić książkę za SEK szczegóły zostaną podane na pierwszych zajęciach.

4 5. Warunki studiowania Uczelnia dysponuje dosyć fajną biblioteką. Znajdują się w niej komputery, z których każdy student może korzystać. Dodatkowo, komputery znajdują się także na samej uczelni, w salach komputerowych, do których jest również wolny dostęp (o ile nie odbywają się w nich aktualnie zajęcia). Do budynku czelni dostęp jest możliwy codziennie (nawet gdy biblioteka jest zamknięta). Wystarczy do tego legitymacja studencką oraz kod pin, który zostanie przekazany w pakietach informacyjnych. Na terenie uczelni oraz w bibliotece możliwe jest drukowanie. Każdy student może wydrukować za 10 SEK. Potem należy doładować konto. Na uczelni funkcjonują dwie sieci WiFI: eduroam i SHGuest. Polecam korzystanie z pierwszej sieci. Pierwsza konfiguracja jest trochę skomplikowana, jednakże później nie trzeba nic robić aby się z siecią połączyć. Poza tym umożliwia ona korzystanie z torrentów. Szczegóły w broszurkach informacyjnych, które dostaniesz podczas Orientation Week. 6. Warunki mieszkaniowe Do wyboru są 3 akademiki: Bjornkulla, Riksten oraz Lappis. Poniżej opis: Bjornkulla Akademik najbliżej uczelni, minut pieszo lub 5 min autobusem. Na jego terenie mieszka najwięcej Erasmusów, w nim odbywają się wszystkie imprezy. Można wybrać pokój jednoosobowy lub dwuosobowy. Ja za miejsce w dwuosobowym pokoju płaciłem 2560 SEK na miesiąc. Najlepsza opcja ze wszystkich dostępnych. W akademikach znajduje się w pokoju mała lodóweczka a w kuchni, która przypada na 8 pokoi znajduję duża lodówka i dwie duże zamrażalki. o Aby dostać się do akademików Bjornkulla należy ze stacji Flemingsberg przejść się pieszo (10-15 minut) lub skorzystać z autobusu linii 704 (w kierunku przystanku Bjornkulla, który jest jednocześnie naszym celem podróży). Ogólnie, po wyjściu z pociągu na Flemingsberg aby dostać się do akademika należy kierować się na ogromną, szarą, betonową wieżę ciśnień w kształcie lejka. Nie da się jej nie zauważyć po wyjściu z przystanku pociągu na ulice. Moja osobista uwaga: Nie mieszkasz w Bjornkulli nie istniejesz dla życia studenckiego. W Bjornkulli koncentruje się całe życie studenckie Erasmusów. Riksten akademik położony przy stacji Pendeltag u Tullinge. Głównie znajdują się tam pokoje jednoosobowe. Położony na uboczu, nic się w nim nie działo wartego uwagi podczas mojego pobytu. o Aby dostać się do akademika należy dojechać na stację Pendeltag u Tullinge a następnie skorzystać z usług autobusu 721 do przystanku Riksten. Po wyjściu z autobusu pozostają 3 minuty spacerkiem. Można też z pociągu dostać się do akademika piechotą zajmuje to 30 minut. Dojazd z akademika na uczelnie zajmuje 40 minut.

5 Lappis akademiki Uniwersytetu Sztokholmskiego, położone w centrum Sztokolmu, około godzinę drogi od naszej uczelni. Podczas mojego pobytu nikt z Erasmusów tam nie mieszkał więc nie za wiele mogę o nich powiedzieć. Nigdy tam nie byłem. Uczelnia nie zapewnia dostępu do Internetu w akademikach, jeśli się nie posiada Szwedzkiego odpowiednika PESELu. Należy więc wybrać jedno z dostępnych rozwiązań: Zagadać z sąsiadami, czy nie podzielą się hasłem do WiFi za darmo lub odpłatnie. Jeśli chcą abyśmy za podanie hasła płacili to średnia cena to SEK na miesiąc. Oni sami (tj. osoby, które udostępniają nam swoje WiFi płacą przeważnie 300 SEK na miesiąc dostawcy internetu). Nie korzystamy z internetu w akademiku tylko na uczelni. Kupujemy (lub przywozimy sam modem z PL) modem USB z kartą SIM (cena samego modemu+karty to ok 300 SEK) i następnie kupujemy doładowania (np. 30 GB internetu na miesiąc za 300 SEK). Z tego sposobu korzystał mój współlokator. Zaopatrujemy się w starter sieci komórkowej (np. startery Comviq rozdawali podczas Orientation Week), następnie wykupujemy pakiet internetowy np. pakiet Comviq 10 GB internetu za 200 SEK na miesiąc. Ja tak robiłem. W Szwecji, nie posiadając szwedzkiego PESELu nie możemy założyć konta bankowego. W związku z tym aby zapłacić czynsz za akademik mamy trzy możliwości: Płacimy czynsz ze swojego polskiego konta trochę trwa zanim pieniądze zostaną przesłane na konto, zapewne jest opłata za przelew międzynarodowy Jeżeli mamy jakąś rodzinę lub dobrych znajomych w Szwecji prosimy ich aby zapłacili za nas czynsz ze swojego konta bankowego a my oddajemy im w gotówce w SEK lub odpowiednio przeliczone w złotówkach (ja tak robiłem). Wybieramy się z paszportem (musi być to paszport!) do sklepu Tobak &. znajdującego się w okolicach obszaru ze sklepami zaraz koło stacji Huddinge i tam płacimy za czynsz. Prowizja to 39 SEK. Większość osób korzystała z tego sposobu. Jeżeli nie masz paszportu to będziesz musiał poprosić kogoś kto ma aby za każdym razem poszedł tam z Tobą i pokazał swój paszport (takie mają wymogi) abyś Ty mógł zapłacić. 7. Recepcja Od uczelni przyjmującej otrzymałem maila z instrukcjami dotyczącymi rejestracji w ich systemie, w którym trzeba wykonać takie działania jak: rejestracja jako nowy student, wybór kursów, zakwaterowania, załączenie transkryptu ocen z SGH (po angielsku do dostania bez problemu w Dziekanacie SGH), załączenie zdjęcia. Po przyjeździe, podczas Orientation Week przekazano nam pakiet niezbędnych informacji-broszur w formie drukowanej warto dokładnie przeczytać, aby uniknąć problemów np. z lokalizacją sal zajęciowych, czy drukowaniem na terenie uczelni.

6 8. Koszty utrzymania Życie w Szwecji jest ogólnie kosztowne, wszystko jest przeważnie 2-3 razy droższe niż w Polsce. Zakupy polecam robić w Lidlu (stacja pociągu Tumba) lub w Pulsen (koło uczelni, dojazd autobusem 704, posiada polską półkę z produktami z Polski). Czasami w Koop (np. koło stacji pociągu Huddinge ) są promocje, jednak jest to ogólnie droższy sklep. W środy i piątki są bardzo fajne promocje w Hellströms Bar. Najtańsze piwo w klubie na terenie uczelni 25 SEK za kufel, na starym mieście w Sztokholmie dochodzi do 70 SEK za kufel. W zwykłych sklepach sprzedawane jest piwo tylko zawierające maksymalnie 2,5% alkoholu. Aby zakupić mocniejsze piwo należy wybrać się do System Bolaget, czyli jedynej w Szwecji państwowej sieci sklepów sprzedających mocniejszy alkohol. Najbliższy sklep znajduje się koło stacji pociągu Huddinge. Raz w miesiącu w pubie/klubie studenckim organizowane są darmowe śniadania. Warto śledzić newslettera, na który się w momencie składania wniosku o kartę Mecenat możemy zapisać. 9. Życie studenckie Wszelkie życie studenckie tj. imprezy itp. odbywały się w akademikach Bjornkulla lub w pubie na uczelni. Oczywiście często studenci wychodzili do klubów (np. Pure lub White Room), które są w centrum Sztokholmu. Do klubów obowiązywały zapisy poprzez ich strony internetowe aby uzyskać darmowe wejście. Jako Erasmusy organizowaliśmy sobie również wieczorki tematyczne dotyczące jedzenia np. Japanese Dinner, Italian Dinner itp. Ciekawym sposobem spędzania weekendów są Vit s trips czyli darmowe wycieczki krajoznawcze organizowane przez Vita, pracownika uczelni: Bardzo często na nie chodziłem, polecam. ESN organizował różnego rodzaju imprezy, wycieczki. Warto wymienić: International Dinner (każdy przygotowywał tradycyjną potrawę ze swojego kraju), Sea Battle (rejs promem Sztokholm-Tallin- Sztokholm wraz z innymi studentami z krajów skandynawskich jedna wielka impreza), wycieczka do Laponi, wycieczka do Kopenhagi i St. Petersburga. 10. Sugestie Należy jak najszybciej wykonać wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem się w systemie uczelni zagranicznej a szczególnie dotyczące zakwaterowania w przeciwnym wypadku może zabraknąć miejsca w akademiku Bjornkulla co bardzo, bardzo utrudnia życie studenckie. W pakiecie broszur powitalnych znajdują się ciekawe zniżki do muzeów np. zniżka 2 bilety w cenie 1 do Skansen. Jednak, jeżeli jedziesz w semestrze letnim to 30 kwietnia w Szwecji jest święto i w tym dniu Skansen dla studentów jest za darmo.

7 Warto posiadać paszport: jest niezbędny do płacenia za czynsz, podczas wycieczki do St. Petersburga i innych czynności. Zabierz ze sobą koniecznie 2 wydrukowane zdjęcia legitymacyjne potrzebne do legitymacji ESN i legitymacji uprawniającej do korzystania z biletu ulgowego w komunikacji miejskiej. Zrobienie 4 zdjęć w Szwecji kosztuje 80 SEK (budka na stacji Flemingsberg). Sieć WiFi - Eduroam jeżeli uda nam się zalogować na uczelni do sieci eduroam to automatycznie w Europie w niektórych możemy się też do niej logować, korzystając z loginów z Sodertorns. Sieć ta działa później również np. na lotnisku Skavsta lub na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Większość studentów Erasmusa korzystało podczas pobytu ze szwedzkich numerów. Startery SIM otrzymuje się podczas Orientation Week. Następnie można go doładowywać za np. 50 SEK miesięcznie, za co otrzymamy nielimitowane i darmowe rozmowy w sieci Comviq i Tele2 oraz 50 SEK do wykorzystania na sms, który kosztuje 0,5 SEK do wszystkich sieci w Szwecji jak i w całej Europie (również na numery polskie). W Szwecji wszyscy piją wodę z kranu. Wszyscy. Bardzo trudno kupić zwykłą wodę niegazowaną butelkowaną. Jest za to duży wybór wód smakowych. 11. Adaptacja kulturowa Każdy w Szwecji zna angielski, więc zrozumienie się nie jest trudne. W Szwecji, a szczególnie w Sztokholmie mieszka dużo Polaków, bardzo często na ulicy można usłyszeć język polski. Szwedzi są dziwnymi ludźmi bardzo często wydaje się, że są zimni i zamknięci w sobie. Jednakże przy bliższym poznaniu okazuje się, że są przyjaźni i bardzo pomocni. 12. Ocena: Ogólna: 4 Merytoryczna: 5

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec Jestem studentką kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Adam Adrianowski Wymiana w roku akademickim 2013/2014 (semestr letni) Civil Engineering Uczelnia Instituto Politécnico de Lisboa

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium w. ESC Rennes School of Business

Raport z pobytu na stypendium w. ESC Rennes School of Business Raport z pobytu na stypendium w ESC Rennes School of Business Studia Licencjackie kierunek studiów : Zarządzanie semestr: VI numer albumu: 50230 miejsce pobytu: Francja, Rennes okres pobytu: semestr letni

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Karolina (studentka filologii rosyjskiej) Uniwersystet w Tromso 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita Degli Studi Di L'Aquila Agnieszka (studentka WF) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Łukasz (student wychowania fizycznego) Sakarya University 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras

P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras Nazwisko i imię studenta, adres e-mailowy (oczywiście pod warunkiem, że student zgadza się na tę formę kontaktu) Marzena Chrostek marzena.chrostek@gmail.com

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z APLIKACJI GOPAY NA URZĄDZENIA MOBILNE

INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z APLIKACJI GOPAY NA URZĄDZENIA MOBILNE INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z APLIKACJI GOPAY NA URZĄDZENIA MOBILNE Instrukcja korzystania z aplikacji GoPay na urządzenia mobilne Instrukcja korzystania z aplikacji GoPay na urządzenia mobilne WARUNKI KORZYSTANIA

Bardziej szczegółowo

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje:

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: 1. Żeby wydać pieniądze Samorządu Studentów APS musisz mieć zgodę: a. Rady Studentów APS (zatwierdzony projekt

Bardziej szczegółowo

VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM 1. Kierunki studiów Psychologia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? podanie o wydanie karty studenckiej ze zdjęciem podanie o akademik

Bardziej szczegółowo

P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8. Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia.

P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8. Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia. P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8 Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia.pl O mieście - miasto jest PIĘKNE; jeśli ktoś pojedzie do Paryża,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor 1.Nazwa mojej uczelni zagranicznej: Riga Technical University. Rok akademicki: 2012/2013, semestr V, Data pobytu: 3 września 2012-28 stycznia 2013 Typ wymiany: studia

Bardziej szczegółowo

Finanse i Rachunkowość. 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013)

Finanse i Rachunkowość. 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013) Finanse i Rachunkowość 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013) 2. miejsce pobytu: Dojazd z Polski: Najwygodniej i najtaniej jest podróżować samolotem relacji Warszawa-Eindhoven

Bardziej szczegółowo

Jak kupić bilet na przystanku i w autobusie lub tramwaju?

Jak kupić bilet na przystanku i w autobusie lub tramwaju? Jak kupić bilet na przystanku i w autobusie lub tramwaju? Biletomaty stacjonarny Gotówka monety od 10gr do 5zł banknoty od10zł do 200zł Karta bankomatowa URBANcard Biletomaty mobilne Karta bankomatowa

Bardziej szczegółowo

I N S T R U K C J A. zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli 1. ŚCIĄGNIĘCIE APLIKACJI

I N S T R U K C J A. zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli 1. ŚCIĄGNIĘCIE APLIKACJI I N S T R U K C J A zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli 1 2 3 4 5 ŚCIĄGNIĘCIE APLIKACJI- REJESTRACJA - DOŁADOWANIE KONTA - ZAKUP BILETU - KONTROLA BILETU 1. ŚCIĄGNIĘCIE

Bardziej szczegółowo

Myślę, że Wiedeń jest naprawdę świetnym miejscem na wymianę, ze względu na:

Myślę, że Wiedeń jest naprawdę świetnym miejscem na wymianę, ze względu na: Raport opisowy ze stypendium Erasmus w Wiedniu Kierunek: Semestr: Uczelnia: Finanse i Rachunkowość III Universität Wien Okres pobytu: 1.10.2012-31.01.2013 Kursy: Business English II, Business German, Organisation

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z POBYTU W KARLSTADS UNIVERSITET W SZWECJI

RAPORT Z POBYTU W KARLSTADS UNIVERSITET W SZWECJI RAPORT Z POBYTU W KARLSTADS UNIVERSITET W SZWECJI kierunek: Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: 3 1. Nazwa uczelni zagranicznej

Bardziej szczegółowo

Universidade de Aveiro

Universidade de Aveiro Katarzyna Łojewska Universidade de Aveiro 1.Podróż: opcje. Aveiro położone jest około 60 km od Porto. W celu dostania się do Aveiro mamy dwie Opcja numer 1: - lot z Warszawy ( ewentualnie innego polskiego

Bardziej szczegółowo

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu Marta Grętkiewicz Finlandia To kraj gdzie : zima i trwa prawie cały ł rok (na pewno nie będziesz narzekać ć na brak prawdziwej zimy i mrozu) na ulicach panuje niebywała ł cisza jest więcej saun niż domów

Bardziej szczegółowo

Universität St. Gallen (HSG - CEMS MiM semestr zimowy (wrzesień-grudzień 2015/2016)

Universität St. Gallen (HSG - CEMS MiM semestr zimowy (wrzesień-grudzień 2015/2016) Universität St. Gallen (HSG - CEMS MiM semestr zimowy (wrzesień-grudzień 2015/2016) 1. Dojazd z Polski Są 3 warianty dojazdu z Polski: Samolot Bus Samochód Z racji ilości bagaży (rower + narty) jaką chciałem

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 1. Kierunki studiów Filozofia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? formularz

Bardziej szczegółowo

RAPORT OPISOWY DANE. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie

RAPORT OPISOWY DANE. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie RAPORT OPISOWY DANE bb45699@sgh.waw.pl Numer albumu: 45699 Kierunek: Finanse i rachunkowość Ilość zakończonych semestrów na SGH do momentu wyjazdu: II (studia magisterskie) Program CEMS Nazwa uczelni zagranicznej

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA W Horsens spędziłem jeden semestr, wyjechałem tam z moimi kolegami z uczelni można powiedzieć że przez to było nam łatwiej z wieloma sprawami. Pierwsza rzeczą jaką

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus

Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus Autor: Norbert Witak Kierunek: informatyka Wydział Elektrotechniki i Informatyki Lublin, 30 września 2009r. 1. Informacje ogólne W okresie od

Bardziej szczegółowo

Kierunek studiów: Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: Uczelnia: Termin pobytu: Miejsce pobytu: Uniwersytet: Kursy:

Kierunek studiów: Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: Uczelnia: Termin pobytu: Miejsce pobytu: Uniwersytet: Kursy: Kierunek studiów: MIESI Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: 8 Uczelnia: Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg Termin pobytu: Semestr zimowy 2011/12; 01.09.2011-29.02.2012 Miejsce

Bardziej szczegółowo

Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl

Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl Kierunek: Architektura Instytucja przyjmująca: Universita degli Studi di Trieste

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 West University of Timisoara Agnieszka (studentka filozofii) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

1. Uczelnia. 2. Miejsce pobytu, dojazd. Raport z wymiany

1. Uczelnia. 2. Miejsce pobytu, dojazd. Raport z wymiany Raport z wymiany mail: rdembowski@outlook.com numer albumu: 53490 studia licencjackie kierunek: Finanse i rachunkowość liczba semestrów zakończonych w SGH do momentu wyjazdu: 4 1. Uczelnia National University

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences

Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences Katarzyna Klimczak Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences Nazywam się Katarzyna Klimczak i jestem studentką pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Technologia

Bardziej szczegółowo

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4 Życie w akademiku Co tu znajdziesz? Zakwaterowanie... 1 Opłaty za akademik... 3 Usterki w pokoju... 3 Pościel... 3 Goście... 4 Zasady wykwaterowania (opuszczenia akademika)... 5 Pralnia... 5 Ważne uwagi

Bardziej szczegółowo

Witamy w Lebara Mobile www.lebara.dk Co zawiera pakiet startowy?

Witamy w Lebara Mobile www.lebara.dk Co zawiera pakiet startowy? Startpakke Håndbog Witamy w Lebara Mobile Dziękujemy za wybranie Lebara Mobile. Był to dobry wybór, ponieważ oferujemy to, co jest dla Ciebie najważniejsze: 1. Wysoką jakość połączeń na terenie Danii i

Bardziej szczegółowo

Polecane hostele (Partnerzy Zlotu):

Polecane hostele (Partnerzy Zlotu): 1. Hostel Helvetia i Helvetia Plus Polecane hostele (Partnerzy Zlotu): Zapraszamy serdecznie do Hostelu Helvetia i Helvetia Plus. Znajdą nas Państwo w samym sercu miasta, tuż obok Traktu Królewskiego i

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus.

Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus. Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus. W semestrze zimowym 2011/2012 studiowałam na Faculty of Biomedical Engineering na Czech Technical University in Prague. Praga jest

Bardziej szczegółowo

46250 CEMS Master in Management/ Finanse i Rachunkowość 2 semestry. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie

46250 CEMS Master in Management/ Finanse i Rachunkowość 2 semestry. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie 46250 CEMS Master in Management/ Finanse i Rachunkowość 2 semestry 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Vienna University of Economics and Business (Wirtschaft Universität)

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia z praktyki

Wspomnienia z praktyki Wiktor Pytka EAIiE, Automatyka i Robotyka Wspomnienia z praktyki Dresden,Niemcy 2010 1. Przed wyjazdem... 2 1.1 Kontakt z komitetem LC Dresden... 2 1.2 Środek transportu... 2 2. Pierwsze dni w Dreznie...

Bardziej szczegółowo

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu),

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu), Raport opisowy Prosimy o niepodawanie imienia i nazwiska w raporcie. Studenci, którzy nie życzą sobie umieszczenia swojego adresu e-mail w Internecie proszeni są o jego niepodawanie. 1. Nazwa uczelni zagranicznej

Bardziej szczegółowo

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu)

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu) RAPORT OPISOWY 46309, Finanse i Rachunkowość, studia magisterskie do momentu wyjazdu zaliczone dwa semestry SM na SGH; wcześniej absolwent Studium Licencjackiego SGH 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na wymianie Erasmus Faza przygotowawcza: Przyjazd na Uniwersytet:

Raport z pobytu na wymianie Erasmus Faza przygotowawcza: Przyjazd na Uniwersytet: Raport z pobytu na wymianie Erasmus Rijksuniversiteit Groningen, Holandia Semestr zimowy 2011/2012, 29.08.2011-11.02.2012 III rok, Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne 1. Faza przygotowawcza:

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (20072013) 67307IC120071PLERASMUSEUCX1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Claim Time Solicitors (Birmingham) Urszula (studentka prawa) 1. Czy miałeś w instytucji przyjmującej

Bardziej szczegółowo

CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG 1. Kierunki studiów Pedagogika 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? - Application of Registration - kopia legitymacji studenckiej

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ F1 ZAMÓWIENIA INFORMACJI I GADŻETÓW PRZEZ RESPONDENTA

FORMULARZ F1 ZAMÓWIENIA INFORMACJI I GADŻETÓW PRZEZ RESPONDENTA FORMULARZ F1 ZAMÓWIENIA INFORMACJI I GADŻETÓW PRZEZ RESPONDENTA Proszę wskazać rodzaj informacji, którą chciałaby Pani/Pan zamówić. Rozkłady jazdy linii autobusowych lub tramwajowych dla konkretnych przystanków.

Bardziej szczegółowo

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Pobieranie pieniędzy z banku Wersja 1 - Chciałbym/abym wypłacić pieniądze. - Ile dokładnie? - 100 Euro - Proszę o okazanie dokumentu tożsamości. - Mam ze sobą mój paszport

Bardziej szczegółowo

Finanse i Rachunkowość, wyjazd na V semestrze studiów licencjackich

Finanse i Rachunkowość, wyjazd na V semestrze studiów licencjackich Finanse i Rachunkowość, wyjazd na V semestrze studiów licencjackich 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie: Bordeaux École de Management, semestr zimowy: 10.09.2012-26.01.2013

Bardziej szczegółowo

I N S T R U K C J A. zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli

I N S T R U K C J A. zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli I N S T R U K C J A zakupu biletów przez telefon komórkowy w systemie SkyCash oraz ich kontroli 1 2 3 4 5 ŚCIĄGNIĘCIE APLIKACJI- REJESTRACJA - DOŁADOWANIE KONTA - ZAKUP BILETU - KONTROLA BILETU 1. ŚCIĄGNIĘCIE

Bardziej szczegółowo

Relacje z wyjazdu na stypendium Erasmusa LLP do Hiszpanii

Relacje z wyjazdu na stypendium Erasmusa LLP do Hiszpanii Nazwa uczelni partnerskiej Imię i nazwisko studenta Kierunek studiów na WSIiZ e-mail* Universidad Europea de Madrid Nina Potanina Stosunki Międzynarodowe W47068@student.wsiz.rzeszow.pl Relacje z wyjazdu

Bardziej szczegółowo

VIA University College

VIA University College VIA University College HORSENS 2011/2012 1 / 5 1. Przejazd Do Horsens można dostać się na wiele sposobów. Najwygodniejszym z nich niewątpliwie jest przelot samolotem. Od wiosny 2012 możliwy jest lot z

Bardziej szczegółowo

sprawozdanie z wymiany w ramach programu Erasmus- HAWK Hildesheim, Niemcy

sprawozdanie z wymiany w ramach programu Erasmus- HAWK Hildesheim, Niemcy sprawozdanie z wymiany w ramach programu Erasmus- HAWK Hildesheim, Niemcy _warto pójść na kurs języka niemeickiego, gdyż zajecia na HAWK odbywają się po niemiecku, może to być nawet miesięczny intensywny

Bardziej szczegółowo

KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER

KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER 1. Kierunki studiów Pedagogika 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? Formularz zgłoszeniowy, formularz o zakwaterowanie.

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ Moje sprawozdanie chciałabym przedstawić w postaci odpowiedzi na pytania jakie pojawiły się w mojej głowie przed wyjazdem. Moje sprawozdanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla dziekanatów obsługa żetonów

Instrukcja dla dziekanatów obsługa żetonów Instrukcja dla dziekanatów obsługa żetonów "Żeton jest to forma wirtualnego pieniądza, przy pomocy którego osoby płacą za zajęcia, w których uczestniczą. Żeton ma określony typ. Koszt zajęć, na które można

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z POBYTU NA STYPENDIUM ERASMUS

RAPORT Z POBYTU NA STYPENDIUM ERASMUS RAPORT Z POBYTU NA STYPENDIUM ERASMUS Universität Duisburg-Essen Termin pobytu: 10.10.2011 07.03.2011(semestr zimowy) Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość, BWL 1. Faza przygotowawcza Na samym początku,

Bardziej szczegółowo

SkyCash - Zakup biletu krok po kroku

SkyCash - Zakup biletu krok po kroku Instrukcja zakupu oraz kontroli biletów zakupionych przez telefon komórkowy w systemie SkyCash w MPK Gniezno SkyCash - Zakup biletu krok po kroku Rejestracja oraz doładowanie konta powinny nastąpić przed

Bardziej szczegółowo

ERASMUS + 29.09.2014 27.07.2015 Padwa, Włochy

ERASMUS + 29.09.2014 27.07.2015 Padwa, Włochy ERASMUS + 29.09.2014 27.07.2015 Padwa, Włochy Marta Rudzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Inżynieria środowiska Cześć! Nazywam się Marta Rudzka, jestem studentką drugiego roku studiów

Bardziej szczegółowo

Ilość zakończonych semestrów na SGH przed wyjazdem: 4 (studia licencjackie) 1. Nazwa uczelni zagranicznej: BI Norwegian Business School

Ilość zakończonych semestrów na SGH przed wyjazdem: 4 (studia licencjackie) 1. Nazwa uczelni zagranicznej: BI Norwegian Business School Kierunek studiów: Finanse i rachunkowość Ilość zakończonych semestrów na SGH przed wyjazdem: 4 (studia licencjackie) 1. Nazwa uczelni zagranicznej: BI Norwegian Business School Termin przebywania na wymianie:

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Rok akademicki 2011/2012 Ewa (studentka prawa) Universita 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na Erasmusie

Raport z pobytu na Erasmusie Raport z pobytu na Erasmusie Email: mgd.rudzka@gmail.com Kierunek studiów: Finanse i rachunkowość, wyjazd po 4 semestrze studiów licencjackich Uczelnia przyjmująca: Universidade de Coimbra, Coimbra, Portugalia

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja MIESI, semestr III studiów magisterskich e-mail: agelee@interia.pl semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Termin przebywania na stypendium:

Bardziej szczegółowo

Rysunek 3.13 Zakup płyty Audio CD w sklepie internetowym

Rysunek 3.13 Zakup płyty Audio CD w sklepie internetowym 64 Zakupy w sieci Trochę inaczej wygląda zakup towarów lub usług. Masz np. zamiar kupić książkę lub płytę CD z muzyką ulubionego zespołu. Wymienione produkty należą do często kupowanych przez Internet,

Bardziej szczegółowo

International Marketing -konserwatorium (International Program 5 ECTS)

International Marketing -konserwatorium (International Program 5 ECTS) Uczelnia zagraniczna: Fachhochschule des bfi Wien Termin wyjazdu: semestr letni, 02.2012-07.2012 Ilość zakończonych semestrów na SGH do momentu wyjazdu: 3 Kierunek na SGH: International Economics 1. Miejsce

Bardziej szczegółowo

NOWA STREFA KIBICA bilety.legia.com

NOWA STREFA KIBICA bilety.legia.com NOWA STREFA KIBICA bilety.legia.com Witamy w nowej Strefie Kibica. Za pomocą tej strony w łatwy i prosty sposób zakupisz bilet lub karnet na mecze Legii Warszawa, a także wyrobisz kartę kibica. Przeczytaj

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITY OF GOTHENBURG

UNIVERSITY OF GOTHENBURG UNIVERSITY OF GOTHENBURG 1. Kierunek studiów Pedagogika 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Rejestracja on-line, w październiku 3. Jak ustalał/a Pan / Pani przedmioty

Bardziej szczegółowo

NIE CZEKAJ! ZACZNIJ ROK

NIE CZEKAJ! ZACZNIJ ROK 6 646 33 44 kontakt@peka.poznan.pl www.peka.poznan.pl NIE CZEKAJ! ZACZNIJ ROK SZKOLNY Z KARTĄ PEKA Odebrałem O de właśnie kartę PEKA Junior Junio i teraz swobodnie kursuję w autobusach i tramwajach Projekt

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Paulina (studentka kulturoznawstwa) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita degli studi della Tuscia Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2 do umowy o warunkach odpłatności za studia i usługi edukacyjne

Załącznik nr 2 do umowy o warunkach odpłatności za studia i usługi edukacyjne 1 z 8 Załącznik nr 2 do umowy o warunkach odpłatności za studia i usługi edukacyjne 2 z 8 TABELA OPŁAT NA ROK AKADEMICKI 2016/2017 ZA CO ILE DO KIEDY NR KONTA OPŁATY REKRUTACYJNE JEDNORAZOWA OPŁATA REKRUTACYJNA

Bardziej szczegółowo

EBS Business School Andrzej Malinowski Aviation Management w49869@student.wsiz.rzeszow.pl

EBS Business School Andrzej Malinowski Aviation Management w49869@student.wsiz.rzeszow.pl Nazwa uczelni partnerskiej Imię i nazwisko studenta Kierunek studiów na WSIiZ e-mail* EBS Business School Andrzej Malinowski Aviation Management w49869@student.wsiz.rzeszow.pl Uczelnia do której uczęszczałem

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Martyna (studentka filologii germańskiej) College of Nyiregyhaza, Węgry 1. Czy było

Bardziej szczegółowo

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować

Bardziej szczegółowo

1. Kto musi posiadać e-bilet? E-bilet powinien posiadać pasażer, który podróżuje autobusem.

1. Kto musi posiadać e-bilet? E-bilet powinien posiadać pasażer, który podróżuje autobusem. Pasażerowie pytają: 1. Kto musi posiadać e-bilet? E-bilet powinien posiadać pasażer, który podróżuje autobusem. 2. Jak wyrobić e-bilet? W celu uzyskania e-biletu należy pobrać wniosek, wypełnić go, następnie

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

Relacje z wyjazdu na stypendium Erasmusa LLP do Niemiec

Relacje z wyjazdu na stypendium Erasmusa LLP do Niemiec Nazwa uczelni partnerskiej Imię i nazwisko studenta Kierunek studiów na WSIiZ e-mail University of Applied Sciences in Bielefeld (Fachhochschule Bielefeld) Volodymyr Tobyash Ekonomia II volodymyr.tobyash@gmail.com

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus Nazwa uczelni zagranicznej, termin wymiany: Todor Kableshkov, University of Transport, rok akademicki 2012/2013, semestr zimowy, październik 2012- luty 2013, typ wymiany:

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2014/2015 KROK PO KROKU. Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

REKRUTACJA 2014/2015 KROK PO KROKU. Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu REKRUTACJA 2014/2015 KROK PO KROKU Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uwaga!!! Przedstawiana procedura rekrutacyjna w USOS jest procedurą wewnętrzną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bardziej szczegółowo

ZGŁOSZENIE Adres korespondencyjny: Imię, nazwisko, tytuł:.. Ulica:. Kod pocztowy: Miasto:.. Telefon: e-mail:..

ZGŁOSZENIE Adres korespondencyjny: Imię, nazwisko, tytuł:.. Ulica:. Kod pocztowy: Miasto:.. Telefon: e-mail:.. SZKOŁA LETNIA Z DR MED. JOSEFEM JONÁŃEM w dniach 15.06. - 19.06.2011 Pallotyńskie Centrum Animacji Misyjnej Konstancin Jeziorna ul. Leśna 15-17 Szkoła letnia ZGŁOSZENIE Adres korespondencyjny: Imię, nazwisko,

Bardziej szczegółowo

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne Informacje praktyczne Miejsce konferencji: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Wydział Medycyny Weterynaryjnej, ul. Nowoursynowska 159c budynek nr 24. Grupy robocze dotyczące bydła, trzody chlewnej,

Bardziej szczegółowo

Na parkingu "kiss&fly" przy lotnisku w Rębiechowie czas płynie szybciej. 17 listopada 2015, godz. 16:15 (180 opinii) autor: Maciej Naskręt

Na parkingu kiss&fly przy lotnisku w Rębiechowie czas płynie szybciej. 17 listopada 2015, godz. 16:15 (180 opinii) autor: Maciej Naskręt Na parkingu "kiss&fly" przy lotnisku w Rębiechowie czas płynie szybciej 17 listopada 2015, godz. 16:15 (180 opinii) autor: Maciej Naskręt System na parkingu przy lotnisku zabiera cenne minuty Darmowy parking

Bardziej szczegółowo

WIĘCEJ O NOWYM PLAY NA KARTĘ

WIĘCEJ O NOWYM PLAY NA KARTĘ WIĘCEJ O NOWYM PLAY NA KARTĘ ********************************************************************************************************************* OFERTA NOWY PLAY NA KARTĘ oferta podstawowa 1. Co otrzymam

Bardziej szczegółowo

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka Erasmus Kiel Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka 1 Dlaczego warto wyjechad Doświadczenie: Wyjeżdżając na wymianę studencką uczymy się jak radzid sobie w innym świecie, zdobywamy

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu w ramach programu Erasmus

Sprawozdanie z wyjazdu w ramach programu Erasmus Sprawozdanie z wyjazdu w ramach programu Erasmus Imie i nazwisko: Tomasz Foryś Uczelnia macierzysta: Politechnika Lubelska Wydział: Elektrotechniki i Informatyki Kierunek: Informatyka Specjalizacja: Technologie

Bardziej szczegółowo

przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu

przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu Przedmioty ortopedyczne to sprzęty, które pomagają osobie niepełnosprawnej lub chorej w

Bardziej szczegółowo

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl 1 Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować w twoim środowisku i wśród ludzi. Bariery techniczne to również to, co przeszkadza, by inni mogli sprawnie się tobą opiekować.

Bardziej szczegółowo

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII kursy językowe INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII PRZEZ CAŁY ROK Salamanca Madrid Valencia Sevilla Marbella Granada Málaga Alicante Tenerife alicante barcelona

Bardziej szczegółowo

ERASMUS CARTAGENA 2012/2013

ERASMUS CARTAGENA 2012/2013 ERASMUS CARTAGENA 2012/2013 Do końca życia nie zapomnę tej wspaniałej przygody i niesamowitych ludzi, których tam spotkałam. Te 10 miesięcy spędzone w Cartagenie były najbardziej intensywnym okresem w

Bardziej szczegółowo

Sprawić aby każdy mógł generować korzyści finansowe na rzeczach, za które normalnie trzeba płacić...

Sprawić aby każdy mógł generować korzyści finansowe na rzeczach, za które normalnie trzeba płacić... Witaj, Istnieje pewnie kilka(naście) albo i więcej powodów, dla których teraz czytasz te słowa. Niezależnie więc od tego, dlaczego teraz je czytasz, chcę Ci podziękować za to, że inwestujesz swój czas

Bardziej szczegółowo

Raport z wymiany w ramach programu Erazmus. Pforzheim University

Raport z wymiany w ramach programu Erazmus. Pforzheim University Raport z wymiany w ramach programu Erazmus Pforzheim University 1. Nazwa uczelni oraz termin przebywania na wymianie Hochschule Pforzheim Termin: semestr zimowy (01.10.2012 10.02.2013) 2. Miejsce pobytu

Bardziej szczegółowo

sprzętu rehabilitacyjnego Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu

sprzętu rehabilitacyjnego Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu Sprzęt rehabilitacyjny to urządzenia, które pomogą ci wykonywać ćwiczenia konieczne do poprawy twojej sprawności

Bardziej szczegółowo

mpay płatności mobilne

mpay płatności mobilne mpay płatności mobilne podręcznik użytkownika 1/25 1. Instalacja aplikacji... 2 1.1. Google play... 2 1.1.1. Instalacja przez stronę www... 3 1.1.2. Instalacja poprzez sklep Play na urządzeniu mobilnym...

Bardziej szczegółowo

Politechnika Warszawska. Wydział Chemiczny

Politechnika Warszawska. Wydział Chemiczny Politechnika Warszawska Wydział Chemiczny Wirtualny Dziekanat instrukcja Warszawa, marzec 2012 r. SPIS TREŚCI: 1. Logowanie 2. Aktualności 3. Poprawność danych osobowych 4. Plan (rozkład) zajęć 5. Realizacja

Bardziej szczegółowo

Raport opisowy. Finanse i Rachunkowość. Ilość zakończonych semestrów przed wyjazdem: 2 (mgr)

Raport opisowy. Finanse i Rachunkowość. Ilość zakończonych semestrów przed wyjazdem: 2 (mgr) Raport opisowy 50508 Finanse i Rachunkowość Ilość zakończonych semestrów przed wyjazdem: 2 (mgr) 1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Toulouse Business School, semestr

Bardziej szczegółowo

mateusz.trzesniak@gmail.com nr albumu: 46526 studia magisterskie, FIR, 2 ukończone semestry (wyjazd na 3 semestrze studiów)

mateusz.trzesniak@gmail.com nr albumu: 46526 studia magisterskie, FIR, 2 ukończone semestry (wyjazd na 3 semestrze studiów) mateusz.trzesniak@gmail.com nr albumu: 46526 studia magisterskie, FIR, 2 ukończone semestry (wyjazd na 3 semestrze studiów) 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie: Sabanci University,

Bardziej szczegółowo

Dominika Mucha. Mail: dominika_mucha@wp.pl. Aleksandra Smycz. Mail: oola0@vp.pl. Aneta Winiarska. Mail: netka007@buziaczek.pl.

Dominika Mucha. Mail: dominika_mucha@wp.pl. Aleksandra Smycz. Mail: oola0@vp.pl. Aneta Winiarska. Mail: netka007@buziaczek.pl. Dominika Mucha Mail: dominika_mucha@wp.pl Aleksandra Smycz Mail: oola0@vp.pl Aneta Winiarska Mail: netka007@buziaczek.pl Patryk Mrugała Mail: patryk-wierzba@o2.pl Łukasz Szumal Mail: lukis29@op.pl Kierunek:

Bardziej szczegółowo

Nie czekaj! Zacznij rok szkolny z kartą PEKA

Nie czekaj! Zacznij rok szkolny z kartą PEKA Nie czekaj! Zacznij rok szkolny z kartą PEKA Odebrałem właśnie kartę PEKA Junior i teraz rządzę w autobusach i tramwajach Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS Magdalena Proc Wydział Inżynierii Środowiska 09-12.2010 HELSINKI Praktykę studencką z programu

Bardziej szczegółowo

T-Mobile na kartę Podwajamy każde doładowanie! W T-Mobile na kartę nowi i obecni Klienci dostają 2 x więcej złotówek na konto po każdym doładowaniu

T-Mobile na kartę Podwajamy każde doładowanie! W T-Mobile na kartę nowi i obecni Klienci dostają 2 x więcej złotówek na konto po każdym doładowaniu T-Mobile na kartę Podwajamy każde doładowanie! W T-Mobile na kartę nowi i obecni Klienci dostają 2 x więcej złotówek na konto po każdym doładowaniu Zawsze korzystasz podwójnie Już nie musisz czekać na

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI SASSARI Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI SASSARI Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 UNIVERSITA DEGLI STUDI DI SASSARI Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 1. Kierunki studiów filozofia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? formularz

Bardziej szczegółowo

Opis programu: www.optikom.eu

Opis programu: www.optikom.eu Opis programu: 1) Naliczanie minutowe... 2 2) Karnety... 5 3) Barek... 5 4) Imprezy urodzinowe... 7 5) Rejestracja sprzedaży... 10 6) Raport... 15 7) Magazyn... 18 8) Rejestracja czasu pracy... 18 9) Instalacja

Bardziej szczegółowo

Stipje Ltd - The European Marketing Force

Stipje Ltd - The European Marketing Force Sprawozdanie z wyjazdu na praktyki Erasmus Stipje Ltd - The European Marketing Force 01.07 27.09.2013r Toulouse, Francja Stipje Ltd to organizacja zajmująca się badaniami rynkowymi, promocją oraz budowaniem

Bardziej szczegółowo

Darmowy Rachunek Maklerski

Darmowy Rachunek Maklerski Jak samodzielnie założyć Darmowy Rachunek Maklerski Jak kupować certyfikaty na ZŁOTO I SREBRO - bez pośrednika - bez dodatkowych kosztów - jak zarabiać na zmianach kursu złota i srebra Darmowy Rachunek

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2015/2016 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Rekrutacja poprzez stronę USOSweb Uzupełnia koordynator + student Informacja

Bardziej szczegółowo