1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni,

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni, 17.01-07.06."

Transkrypt

1 1. Nazwa uczelni zagranicznej, program oraz termin przebywania na wymianie Södertörns Högskola, Szwecja semestr letni, Miejsce pobytu Do Sztokholmu najszybciej i najtaniej dostać się samolotem na lotnisko Skavsta (za pomocą WizzAir lub Ryanair), które znajduje się pod Sztokholmem. Dotarcie do samego Sztokholmu zajmuje 80 minut, należy skorzystać z autobusów Flygbussarna (cena za przejazd Skavsta- Sztokholm centrum jest zawsze taka sama, bez znaczenia na to z jakim wyprzedzeniem kupuje się bilet). Następnie należy na stacji T-Centralen (zaraz koło przystanku autobusowego Flygbussarna) wsiąść w Pendeltag (kolej podmiejską) linii 36 (peron 13-14) w kierunku Sodertalje i wysiąść na stacji Flemingsberg. Do Sztokholmu można się też dostać za pomocą autobusu miejskiego (z lotniska do Jonkoping C) a następnie pociągiem SJ (z Jonkoping C do Flemingsberg). Szczegóły można bez problemu znaleźć na forum Fly4Free.pl. Jeżeli chcesz dojechać za pomocą samochodu to funkcjonują promy Gdynia- Nynashamn (prom płynie 18h pod sam Sztokholm), Świnoujście-Trelleborg (na samym południu Szwecji, prom płynie 7h) lub Gdynia-Karlskrona. Po dotarciu do stacji Flemingsberg zapewne pierwsze kroki skierujesz na uczelnie, aby się zameldować tj. podpisać papiery, odebrać broszurki i klucze od akademika. Procedura dostania się na uczelnie, do Kompassen czyli naszego CPM jest następująca: po wyjściu z pociągu Pendeltag na stacji Flemingsberg kierujemy się ku jego czołu i podążamy zgodnie z tabliczkami wskazującymi Pressbyrån i Polisen. Następnie, po wejściu schodami do głównej hali dworca wychodzimy na zewnątrz i kierujemy się w prawo, w stronę dosyć długich schodów ruchomych prowadzących w górę stromego wzniesienia. Po wjechaniu na górę, zaraz po wyjściu ze schodów patrzymy w prawo, gdzie widać ogromny napis Kompassen na szybie. Wchodzimy tam i się meldujemy. Bilety miejskie: Miesięczny bilet studencki na wszystkie środki transportu publicznego (wliczając Pendeltag) kosztuje 560 SEK. Trzymiesięczny bilet to wydatek rzędu ok 1500 SEK. Koszt niebieskiej karty, na której znajdował się będzie bilet to jednorazowo 20 SEK. Do korzystania ze zniżki studenckiej upoważnia inna karta tj. karta Mecenat (szczegóły jak ją uzyskać zostaną przekazane podczas Orientation Week). Jednakże, w przypadku kontroli w pociągu nikt nigdy o tą kartę nie prosi więc zaraz pierwszego dnia po przyjeździe proponuję kupić od razu bilet 1 lub 3-miesięczny, mimo, że nie mamy jeszcze karty Mecenat. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 120 SEK na bilecie 72 godzinnym, którego kupienie na początek proponuje uczelnia w swoich mailach. Ja podczas mojego całego pobytu byłem kontrolowany w pociągu i w metrze tylko około 5 razy, nigdy nie musiałem pokazywać karty Mecenat. Szwedzki odpowiednik jakdojade: Aplikacja na Androida i iphone: STHLM Travelling Szwedzki odpowiednik PKP:

2 Na terenie Sztokholmu po północy przestają jeździć pociągi Pendeltag. Dojazd z centrum do Flemingsberg jest więc utrudniony. Normalnie, pociągiem dojazd do centrum zajmuje 20 minut. Autobus nocny (jedyny środek komunikacji nocnej) jedzie 1,5h. Taksówki są bardzo drogie bez znaczenia na porę dnia. Mała uwaga techniczna: do autobusu wchodzi się wyłącznie drzwiami koło kierowcy, gdzie na jego oczach kasuje/przykłada się bilet do czytnika (tak jak w PL). Wychodzi się z autobusu drzwiami pozostałym. Natomiast w tramwaju wchodzi się dowolnymi drzwiami, a następnie (zawsze!) zaraz po ruszeniu po tramwaju chodzi kontroler i sprawdza bilety osób, które wsiadły. 3. Uniwersytet Jest to uniwersytet państwowy, założony w 1996, aktualnie studiuje na nim około studentów. Znajduje się w miejscowości Huddinge pod Sztokholmem (znajomym tłumaczę, iż Huddinge i Sztokholm to tak jakby Piaseczno i Warszawa). Kampus uczelni jest bardzo mały, składa się z dwóch budynków i biblioteki. 4. Kursy Wszystkie przedmioty są po 7,5 ECTS lub po 15 ECTS. Każdy semestr jest podzielony na 4 części periody. Trwają one około 5 tygodni, jeden po drugim. Na jeden period przypadają jedne zajęcia za 7,5 ECTS. Oznacza to, że najpierw mamy jeden przedmiot przez 5 tygodni, potem się on kończy a następnie rozpoczyna drugi. I tak dalej. Egzaminy/zaliczenia następują zaraz po zakończeniu przedmiotu więc nie ma tutaj czegoś takiego jak sesja egzaminacyjna. W mailu z uczelni będzie napisane, iż na każdy period musimy wybrać jeden kurs. W praktyce jednak, np. przedmiot (za 7,5 ECTS) może ciągnąć się przez dwa periody (jednocześnie z innymi przedmiotami). W takim wypadku (ile chcemy wybrać taki przedmiot) należy podczas zapisów na przedmioty wybrać np. 4 przedmioty za 7,5 ECTS (przypadające po 1 na każdy period) + wybrany przez nas przedmiot za 7,5 ECTS trwający przez 2 periody (np. Swedish for Exchange Sudents I za 7,5 ECTS) a następnie wprowadzić zmiany do LA już będąc na wymianie kasując np. ostatni przedmiot z ostatniego periodu (z wykasowaniem uczelnia przyjmująca nie ma problemu, SGH też). Dzięki temu otrzymamy ostatni miesiąc pobytu na wymianie bez jakichkolwiek zajęć na uczelni (w pełni legalnie, w zgodzie z przepisami uczelni). Czas ten można spędzić na zwiedzaniu/podróżowaniu. Zaliczenie przedmiotu może mieć formę: Egzaminu tradycyjnego wyznaczona jest sala i godzina, na egzamin trzeba się zarejestrować poprzez stronę internetową uczelni. Egzaminy pisze się anonimowo, po rejestracji otrzymuje się swój unikatowy kod.

3 Egzaminu w formie home written exam zaliczeniem jest esej (ang. paper) na zadany przez prowadzącego temat. Piszemy go sami, w domu, i wrzucamy na stronę przedmiotu. Esej przeważnie na stron. Prezentacji podczas zajęć + krótki esej (5-7 stron) przygotowanie np. 3 prezentacji podczas zajęć + napisanie na koniec krótkiego eseju. Aby napisać esej wymagane jest odwiedzenie biblioteki. Prowadzący wymagają jak największej liczby odnośników i źródeł w tekstach. Zajęcia składają się z wykładów (na których jest omawiana część teoretyczna tematu) i seminariów (case studies, prezentacje, dyskusje grupowe). Na wszystkie zajęcia należy uczęszczać. W przypadku nieobecności należy napisać bardzo krótki esej lub doczytać artykuły (zależy od widzi-mi-się prowadzącego). Environmental Communication 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący ochrony środowiska. Składał się z wykładów, na które należało przeczytać sporo artykułów oraz seminariów, na które należało przygotować w grupach 3 prezentacje, każda po 10 minut. Przedmiot wymagał dużo czytania i odwiedzania biblioteki w celu zdobycia materiałów. Zaliczenie indywidualne w formie home written exam. Zero związku z ekonomią studiami na SGH. Innovation, gender and diversity 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący płci i różnic kulturowych. Na początku były 3 wykłady wprowadzające a następnie seminaria, na których pisaliśmy indywidualnie esej, który na końcu był naszym home written exam. Tematyka eseju dowolna, byle nawiązywała do tematyki zajęć. Pisany w toku seminariów esej raz w tygodniu czytał inny student i recenzował (co było źle, co by dodał, co by usunął itp.). Esej wymagał dużo wkładu własnego, przeszukiwań materiałów z biblioteki. Najtrudniejszy i najbardziej angażujący dla mnie przedmiot podczas mojego pobytu sama bibliografia w moim eseju zajęła mi 3 strony co było średnim wynikiem. Strategies for Commercialising Intellectual Property 7,5 ECTS Przedmiot dotyczący własności intelektualnej. Zaliczenie w formie krótkiego home written exam oraz na podstawie 2 grupowych prezentacji. Przedmiot bardzo przyjemny i łatwy. Wymagający mało wkładu własnego. Polecam Swedish for Exchange Students I 7,5 ECTS Pierwszy poziom nauki języka szwedzkiego. Zaliczenie w formie tradycyjnego egzaminu dwa terminy. Zajęcia ciekawe, można nauczyć się podstaw szwedzkiego. Zajęcia odbywały się przez 2 periody, raz w tygodniu. Większość Erasmusów na niego uczęszczała. Podczas zajęć należało napisać 3 proste wypracowania na pół strony A4. Polecam. Do zajęć należało zakupić książkę za SEK szczegóły zostaną podane na pierwszych zajęciach.

4 5. Warunki studiowania Uczelnia dysponuje dosyć fajną biblioteką. Znajdują się w niej komputery, z których każdy student może korzystać. Dodatkowo, komputery znajdują się także na samej uczelni, w salach komputerowych, do których jest również wolny dostęp (o ile nie odbywają się w nich aktualnie zajęcia). Do budynku czelni dostęp jest możliwy codziennie (nawet gdy biblioteka jest zamknięta). Wystarczy do tego legitymacja studencką oraz kod pin, który zostanie przekazany w pakietach informacyjnych. Na terenie uczelni oraz w bibliotece możliwe jest drukowanie. Każdy student może wydrukować za 10 SEK. Potem należy doładować konto. Na uczelni funkcjonują dwie sieci WiFI: eduroam i SHGuest. Polecam korzystanie z pierwszej sieci. Pierwsza konfiguracja jest trochę skomplikowana, jednakże później nie trzeba nic robić aby się z siecią połączyć. Poza tym umożliwia ona korzystanie z torrentów. Szczegóły w broszurkach informacyjnych, które dostaniesz podczas Orientation Week. 6. Warunki mieszkaniowe Do wyboru są 3 akademiki: Bjornkulla, Riksten oraz Lappis. Poniżej opis: Bjornkulla Akademik najbliżej uczelni, minut pieszo lub 5 min autobusem. Na jego terenie mieszka najwięcej Erasmusów, w nim odbywają się wszystkie imprezy. Można wybrać pokój jednoosobowy lub dwuosobowy. Ja za miejsce w dwuosobowym pokoju płaciłem 2560 SEK na miesiąc. Najlepsza opcja ze wszystkich dostępnych. W akademikach znajduje się w pokoju mała lodóweczka a w kuchni, która przypada na 8 pokoi znajduję duża lodówka i dwie duże zamrażalki. o Aby dostać się do akademików Bjornkulla należy ze stacji Flemingsberg przejść się pieszo (10-15 minut) lub skorzystać z autobusu linii 704 (w kierunku przystanku Bjornkulla, który jest jednocześnie naszym celem podróży). Ogólnie, po wyjściu z pociągu na Flemingsberg aby dostać się do akademika należy kierować się na ogromną, szarą, betonową wieżę ciśnień w kształcie lejka. Nie da się jej nie zauważyć po wyjściu z przystanku pociągu na ulice. Moja osobista uwaga: Nie mieszkasz w Bjornkulli nie istniejesz dla życia studenckiego. W Bjornkulli koncentruje się całe życie studenckie Erasmusów. Riksten akademik położony przy stacji Pendeltag u Tullinge. Głównie znajdują się tam pokoje jednoosobowe. Położony na uboczu, nic się w nim nie działo wartego uwagi podczas mojego pobytu. o Aby dostać się do akademika należy dojechać na stację Pendeltag u Tullinge a następnie skorzystać z usług autobusu 721 do przystanku Riksten. Po wyjściu z autobusu pozostają 3 minuty spacerkiem. Można też z pociągu dostać się do akademika piechotą zajmuje to 30 minut. Dojazd z akademika na uczelnie zajmuje 40 minut.

5 Lappis akademiki Uniwersytetu Sztokholmskiego, położone w centrum Sztokolmu, około godzinę drogi od naszej uczelni. Podczas mojego pobytu nikt z Erasmusów tam nie mieszkał więc nie za wiele mogę o nich powiedzieć. Nigdy tam nie byłem. Uczelnia nie zapewnia dostępu do Internetu w akademikach, jeśli się nie posiada Szwedzkiego odpowiednika PESELu. Należy więc wybrać jedno z dostępnych rozwiązań: Zagadać z sąsiadami, czy nie podzielą się hasłem do WiFi za darmo lub odpłatnie. Jeśli chcą abyśmy za podanie hasła płacili to średnia cena to SEK na miesiąc. Oni sami (tj. osoby, które udostępniają nam swoje WiFi płacą przeważnie 300 SEK na miesiąc dostawcy internetu). Nie korzystamy z internetu w akademiku tylko na uczelni. Kupujemy (lub przywozimy sam modem z PL) modem USB z kartą SIM (cena samego modemu+karty to ok 300 SEK) i następnie kupujemy doładowania (np. 30 GB internetu na miesiąc za 300 SEK). Z tego sposobu korzystał mój współlokator. Zaopatrujemy się w starter sieci komórkowej (np. startery Comviq rozdawali podczas Orientation Week), następnie wykupujemy pakiet internetowy np. pakiet Comviq 10 GB internetu za 200 SEK na miesiąc. Ja tak robiłem. W Szwecji, nie posiadając szwedzkiego PESELu nie możemy założyć konta bankowego. W związku z tym aby zapłacić czynsz za akademik mamy trzy możliwości: Płacimy czynsz ze swojego polskiego konta trochę trwa zanim pieniądze zostaną przesłane na konto, zapewne jest opłata za przelew międzynarodowy Jeżeli mamy jakąś rodzinę lub dobrych znajomych w Szwecji prosimy ich aby zapłacili za nas czynsz ze swojego konta bankowego a my oddajemy im w gotówce w SEK lub odpowiednio przeliczone w złotówkach (ja tak robiłem). Wybieramy się z paszportem (musi być to paszport!) do sklepu Tobak &. znajdującego się w okolicach obszaru ze sklepami zaraz koło stacji Huddinge i tam płacimy za czynsz. Prowizja to 39 SEK. Większość osób korzystała z tego sposobu. Jeżeli nie masz paszportu to będziesz musiał poprosić kogoś kto ma aby za każdym razem poszedł tam z Tobą i pokazał swój paszport (takie mają wymogi) abyś Ty mógł zapłacić. 7. Recepcja Od uczelni przyjmującej otrzymałem maila z instrukcjami dotyczącymi rejestracji w ich systemie, w którym trzeba wykonać takie działania jak: rejestracja jako nowy student, wybór kursów, zakwaterowania, załączenie transkryptu ocen z SGH (po angielsku do dostania bez problemu w Dziekanacie SGH), załączenie zdjęcia. Po przyjeździe, podczas Orientation Week przekazano nam pakiet niezbędnych informacji-broszur w formie drukowanej warto dokładnie przeczytać, aby uniknąć problemów np. z lokalizacją sal zajęciowych, czy drukowaniem na terenie uczelni.

6 8. Koszty utrzymania Życie w Szwecji jest ogólnie kosztowne, wszystko jest przeważnie 2-3 razy droższe niż w Polsce. Zakupy polecam robić w Lidlu (stacja pociągu Tumba) lub w Pulsen (koło uczelni, dojazd autobusem 704, posiada polską półkę z produktami z Polski). Czasami w Koop (np. koło stacji pociągu Huddinge ) są promocje, jednak jest to ogólnie droższy sklep. W środy i piątki są bardzo fajne promocje w Hellströms Bar. Najtańsze piwo w klubie na terenie uczelni 25 SEK za kufel, na starym mieście w Sztokholmie dochodzi do 70 SEK za kufel. W zwykłych sklepach sprzedawane jest piwo tylko zawierające maksymalnie 2,5% alkoholu. Aby zakupić mocniejsze piwo należy wybrać się do System Bolaget, czyli jedynej w Szwecji państwowej sieci sklepów sprzedających mocniejszy alkohol. Najbliższy sklep znajduje się koło stacji pociągu Huddinge. Raz w miesiącu w pubie/klubie studenckim organizowane są darmowe śniadania. Warto śledzić newslettera, na który się w momencie składania wniosku o kartę Mecenat możemy zapisać. 9. Życie studenckie Wszelkie życie studenckie tj. imprezy itp. odbywały się w akademikach Bjornkulla lub w pubie na uczelni. Oczywiście często studenci wychodzili do klubów (np. Pure lub White Room), które są w centrum Sztokholmu. Do klubów obowiązywały zapisy poprzez ich strony internetowe aby uzyskać darmowe wejście. Jako Erasmusy organizowaliśmy sobie również wieczorki tematyczne dotyczące jedzenia np. Japanese Dinner, Italian Dinner itp. Ciekawym sposobem spędzania weekendów są Vit s trips czyli darmowe wycieczki krajoznawcze organizowane przez Vita, pracownika uczelni: Bardzo często na nie chodziłem, polecam. ESN organizował różnego rodzaju imprezy, wycieczki. Warto wymienić: International Dinner (każdy przygotowywał tradycyjną potrawę ze swojego kraju), Sea Battle (rejs promem Sztokholm-Tallin- Sztokholm wraz z innymi studentami z krajów skandynawskich jedna wielka impreza), wycieczka do Laponi, wycieczka do Kopenhagi i St. Petersburga. 10. Sugestie Należy jak najszybciej wykonać wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem się w systemie uczelni zagranicznej a szczególnie dotyczące zakwaterowania w przeciwnym wypadku może zabraknąć miejsca w akademiku Bjornkulla co bardzo, bardzo utrudnia życie studenckie. W pakiecie broszur powitalnych znajdują się ciekawe zniżki do muzeów np. zniżka 2 bilety w cenie 1 do Skansen. Jednak, jeżeli jedziesz w semestrze letnim to 30 kwietnia w Szwecji jest święto i w tym dniu Skansen dla studentów jest za darmo.

7 Warto posiadać paszport: jest niezbędny do płacenia za czynsz, podczas wycieczki do St. Petersburga i innych czynności. Zabierz ze sobą koniecznie 2 wydrukowane zdjęcia legitymacyjne potrzebne do legitymacji ESN i legitymacji uprawniającej do korzystania z biletu ulgowego w komunikacji miejskiej. Zrobienie 4 zdjęć w Szwecji kosztuje 80 SEK (budka na stacji Flemingsberg). Sieć WiFi - Eduroam jeżeli uda nam się zalogować na uczelni do sieci eduroam to automatycznie w Europie w niektórych możemy się też do niej logować, korzystając z loginów z Sodertorns. Sieć ta działa później również np. na lotnisku Skavsta lub na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Większość studentów Erasmusa korzystało podczas pobytu ze szwedzkich numerów. Startery SIM otrzymuje się podczas Orientation Week. Następnie można go doładowywać za np. 50 SEK miesięcznie, za co otrzymamy nielimitowane i darmowe rozmowy w sieci Comviq i Tele2 oraz 50 SEK do wykorzystania na sms, który kosztuje 0,5 SEK do wszystkich sieci w Szwecji jak i w całej Europie (również na numery polskie). W Szwecji wszyscy piją wodę z kranu. Wszyscy. Bardzo trudno kupić zwykłą wodę niegazowaną butelkowaną. Jest za to duży wybór wód smakowych. 11. Adaptacja kulturowa Każdy w Szwecji zna angielski, więc zrozumienie się nie jest trudne. W Szwecji, a szczególnie w Sztokholmie mieszka dużo Polaków, bardzo często na ulicy można usłyszeć język polski. Szwedzi są dziwnymi ludźmi bardzo często wydaje się, że są zimni i zamknięci w sobie. Jednakże przy bliższym poznaniu okazuje się, że są przyjaźni i bardzo pomocni. 12. Ocena: Ogólna: 4 Merytoryczna: 5

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu),

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu), Raport opisowy Prosimy o niepodawanie imienia i nazwiska w raporcie. Studenci, którzy nie życzą sobie umieszczenia swojego adresu e-mail w Internecie proszeni są o jego niepodawanie. 1. Nazwa uczelni zagranicznej

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja MIESI, semestr III studiów magisterskich e-mail: agelee@interia.pl semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Termin przebywania na stypendium:

Bardziej szczegółowo

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011.

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011. Kierunek: Metody ilościowe i systemy informacyjne Ilość zakończonych semestrów na SGHa do momentu wyjazdu: 3 1. Nazwa uczelni oraz termin przebywania na stypendium. Stypendium odbyłem na Uniwersytecie

Bardziej szczegółowo

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN 1. Kraj / Nazwa uczelni przyjmującej Belgia, Katholieke Universiteit Leuven 2. Kierunek studiów filologia angielska, teologia, psychologia, ochrona środowiska, filozofia

Bardziej szczegółowo

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia UNIWERSITE FRIBOURG 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie o przyjęcie na studia i Learning Agrement, CV, potwierdzenie

Bardziej szczegółowo

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20 Zestawienie kosztów w wybranych państwach, na podstawie ankiet wypełnianych przez studentów przebywających na programie Erasmus+ (rok akad. 2014/2015 kolor czarny, rok akad. 2013/2014 czerwony, rok akad.

Bardziej szczegółowo

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN 1. Kraj / Nazwa uczelni przyjmującej Belgia, Katholieke Universiteit Leuven 2. Kierunek studiów filologia angielska, teologia, psychologia, ochrona środowiska, filozofia

Bardziej szczegółowo

Czajek92@gmail.com, 53380, Management, ukończone 4 semestry w SGH do momentu wyjazdu

Czajek92@gmail.com, 53380, Management, ukończone 4 semestry w SGH do momentu wyjazdu Czajek92@gmail.com, 53380, Management, ukończone 4 semestry w SGH do momentu wyjazdu 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu)

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ D ORLÉANS

UNIVERSITÉ D ORLÉANS UNIVERSITÉ D ORLÉANS 1. Kierunek studiów Ekonomia, prawo, administracja, filologia romańska. 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Październik formulaire de pre-inscription

Bardziej szczegółowo

UNIVERSIDAD DE SEVILLA

UNIVERSIDAD DE SEVILLA 1. Kierunek studiów Ekonomia, zarządzanie i marketing UNIVERSIDAD DE SEVILLA 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Formularz aplikacyjny: Studnent Application Form

Bardziej szczegółowo

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN 1. Kierunki studiów a) Psychologia b) Teologia c) Prawo d) Filozofia e) Filologia angielska f) Ochrona środowiska 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni

Bardziej szczegółowo

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20 Zestawienie kosztów w wybranych państwach, na podstawie ankiet wypełnianych przez studentów przebywających na programie LLP-Erasmus (rok akad. 2013/2014 kolor czarny, rok Akad 2012/2013 czerwony, rok akad.

Bardziej szczegółowo

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 Spis treści 1. Uczelnia przyjmująca, termin wyjazdu... 2 2.

Bardziej szczegółowo

Universitӓt St. Gallen, Szwajcaria, Zima 2013/2014

Universitӓt St. Gallen, Szwajcaria, Zima 2013/2014 Universitӓt St. Gallen, Szwajcaria, Zima 2013/2014 Dane personalne Numer albumu: zp48377 Kierunek: Finanse i Rachunkowość Semestr: Ukończone 2 semestry studiów magisterskich Nazwa uczelni oraz termin Nazwa

Bardziej szczegółowo

1. Radboud University Nijmegen, semestr zimowy i letni : 18.08.2012-28.06.2013

1. Radboud University Nijmegen, semestr zimowy i letni : 18.08.2012-28.06.2013 Justyna Jeziorowska Kierunek: Management (studia w języku angielskim) Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH: 2 1. Radboud University Nijmegen, semestr zimowy i letni : 18.08.2012-28.06.2013 2. Nijmegen

Bardziej szczegółowo

COMENIUS UNIVERSITY BRATISLAVA

COMENIUS UNIVERSITY BRATISLAVA COMENIUS UNIVERSITY BRATISLAVA 1. Kierunek studiów Prawo 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Learning Agreement Student Aplication Form Accomodation Form 3. Jak

Bardziej szczegółowo

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Nr albumu: 54592 Kierunek: Zarządzanie Semestr III, studia magisterskie, (ostatni semestr na SGH) e-mail: joannamandziuk@gmail.com Raport z wymiany 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITY OF JOENSUU

UNIVERSITY OF JOENSUU UNIVERSITY OF JOENSUU 1. Kierunek studiów ekonomia, administracja 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Student Application Form, Learning Agrement, przetłumaczony

Bardziej szczegółowo

TECHNISCHE UNIVERSITÄT CHEMNITZ

TECHNISCHE UNIVERSITÄT CHEMNITZ TECHNISCHE UNIVERSITÄT CHEMNITZ 1. Kierunek studiów Filozofia Teoretyczna, psychologia, Europäische Geschichte 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W terminie podanym

Bardziej szczegółowo

Nazwa uczelni: Ecole de Commerce Europeenne, Lyon, Francja. III rok I stopnia, (V. semestr)

Nazwa uczelni: Ecole de Commerce Europeenne, Lyon, Francja. III rok I stopnia, (V. semestr) Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus 1. Nazwa uczelni zagranicznej, termin wymiany (rok akademicki, semestr, dokładne daty pobytu, typ wymiany: studia/praktyki; Nazwa uczelni: Ecole de Commerce Europeenne, Lyon,

Bardziej szczegółowo

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE REZERWACJI, ORGANIZACJI ORAZ REALIZACJI KURSÓW JĘZYKOWYCH

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE REZERWACJI, ORGANIZACJI ORAZ REALIZACJI KURSÓW JĘZYKOWYCH Czym są kursy językowe? Kursy językowe to imprezy edukacyjne, których głównym celem jest nauka języka obcego. Wychodząc z założenia, że nauka języka jest najbardziej efektywna w środowisku, w którym dany

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÄT BIELEFELD. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

UNIVERSITÄT BIELEFELD. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? UNIVERSITÄT BIELEFELD 1. Kierunki studiów Psychologia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? - formularz zgłoszeniowy ze zdjęciem - podanie o akademik 3. Jak ustalał/a

Bardziej szczegółowo

III rok SL, Finanse i Rachunkowość

III rok SL, Finanse i Rachunkowość 0048609679285 Raport z pobytu na wymianie Erasmus Rijksuniversiteit Groningen, Holandia Semestr zimowy 2011/2012, 29.08.2011-11.02.2012 III rok SL, Finanse i Rachunkowość 1. Faza przygotowawcza: Informacje

Bardziej szczegółowo

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu),

1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie (proszę wpisać semestr (zimowy/letni) oraz daty pobytu), Do momentu wyjazdu ukończyłem na SGH studia licencjacki i magisterskie z Zarządzania, a także 3 semestry studiów magisterskich z Finansów i Rachunkowości. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania

Bardziej szczegółowo

Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com

Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com Universidad Rey Juan Carlos, Campus Vicalvaro, Madryt, Hiszpania Semestr zimowy, 03.09.2012 12.01.2013

Bardziej szczegółowo

UNIVERSIDAD DE MURCIA

UNIVERSIDAD DE MURCIA UNIVERSIDAD DE MURCIA 1. Kierunek studiów: Filozofia teoretyczna, filologia angielska, filologia romańska, historia. 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W listopadzie

Bardziej szczegółowo

www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii

www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii Katalog AustraliaOnline 1. Oferta AustraliaOnline 2 Serwis AustraliaOnline 4. Bilety lotnicze do Australii 5. Nauka

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na wymianie Erasmus Faza przygotowawcza: Przyjazd na Uniwersytet:

Raport z pobytu na wymianie Erasmus Faza przygotowawcza: Przyjazd na Uniwersytet: Raport z pobytu na wymianie Erasmus Rijksuniversiteit Groningen, Holandia Semestr zimowy 2011/2012, 29.08.2011-11.02.2012 III rok, Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne 1. Faza przygotowawcza:

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÄT KONSTANZ

UNIVERSITÄT KONSTANZ 1. Kierunek studiów: Prawo, historia UNIVERSITÄT KONSTANZ 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie do uczelni Podanie o zakwaterowanie w akademiku Najlepiej

Bardziej szczegółowo