SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI"

Transkrypt

1 Małgorzata Bartyzel Marzena Kococik SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Akademia odbywa się w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach. Miejsce uroczystości korytarz górny. Elementy scenografii: Na zielonym suknie rozpostarte barwy narodowe. Na nich umieszczona została mapa Polski porozbiorowej (poszczególne części rozbiorowe nieco od siebie odsunięte, a całość otoczona biało czerwoną bibułką). Na mapie umieszczona została podobizna marszałka Piłsudskiego. Całość dopełniają napisy: NIEPODLEGŁA, 11 LISTOPADA Prowadząca przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Przebieg uroczystości 1.Wprowadzenie flagi narodowej. 2.Odśpiewanie hymnu szkolnego. 3.Zapowiedź uroczystości przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. 4.Przemówienie Pani Dyrektor. 5.Zaproszenie przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na część artystyczną przygotowaną przez uczniów. 6.Część artystyczna w wykonaniu uczniów klas V VI, którzy recytują wiersze, śpiewają pieśni nawiązujące do lat, kiedy Polska była pod zaborami. Uczniowie część piosenek wykonują na dzwonkach i fletach. Całość prowadzona jest przez dwóch narratorów. Mają oni za zadanie przekazać widzowi fakty historyczne dotyczące drogi Polski do niepodległości. 7.Wyprowadzenie flagi narodowej 8. Zakończenie uroczystości. MATERIAŁY Narrator I: Dzisiaj święcimy rocznicę wielkiego, historycznego wydarzenia. Jest to doniosła chwila dla nas wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Polaków dużych i małych, pracujących i uczących się. Z sercami przepełnionymi najpiękniejszymi uczuciami składamy Tobie hołd, Ojczyzno! 11 listopada 1918 r. ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło nam wychodzić z najtrudniejszych opresji, stawiać czoło poważnym problemom naszej narodowej egzystencji. Narraror II: I dziś nie zmarnujmy walki kilku pokoleń, nie pozwólmy światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne kartki pamiętnika pisane myślą i sercem Polaka. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły dzisiejszą uroczystość, kolorem swoich wspomnień zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zabrały niebezpieczeństwo.

2 Narrator I: Zanim nadszedł dzień 11 listopada 1918 roku upragniony dla Polaków dzień niepodległości kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoja kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Narrator II: Rodzic, był przykładem dla swoich dzieci Nauczyciel, uczył języka polskiego, pomimo zakazów zaborców. Ksiądz, bronił wiary chrześcijańskiej. Żołnierz, musiał służyć w armii carskiej, ale nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem. Narrator I: To wszystko było dla nich skarbem narodowym. Polacy byli wtedy biedni, nie mieli wolnego kraju, ale mieli polskie tradycje i polską literaturę. Dzięki temu wytrzymali lata niewoli. Polska wykreślona z mapy Europy tak naprawdę istniała. To co, że na mapie jej nie było, ale była w sercach wielu pokoleń Polaków. Narrator II: Po dwóch pierwszych rozbiorach w roku 1772 i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność. W 1794 roku wybucha Powstanie Kościuszkowskie, które niestety upada. W 1795 zaborcy dokonują ostatniego rozbioru Polski. Jako państwo zniknęliśmy z mapy Europy na przeszło wiek. Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie Głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie. Wróć nam o BOŻE! Ojczyznę kochaną W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną. Sto lat niewoli znieśliśmy w pokorze, Wyzuci z ziemi, pogardą karmieni, Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może, Twoja Opatrzność zło w dobro przemieni. Wojna się sroży, lud polski znękany. Biedny i głodny, kiedy koniec pyta? Kiedy opadną gniotące kajdany? Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta? Daj nam wytrwałość, wspomóż nasze siły, Niech jedność, zgoda stale wśród nas gości, Daj, by się nasze pragnienia spełniły, Ty sam rządź nami Boże z wysokości! Niech nasza Polska wśród narodów stanie Dzielna i mądra, jednością złączona, O to Cię prosim z głębi duszy Panie Ojcowskie wyciągnij ku nam ramiona. Narrator I: Na początku XIX wieku Napoleon Bonaparte rusza na podbój Europy. Wielu Polaków walczy u jego boku żywiąc nadzieję, że pomoże on odzyskać niepodległość. Oczekiwania te jednak nigdy się nie spełniły. 29 dzień listopada 1830 r. na nowo rozpalił nadzieje Polaków. W noc listopadową ruszyli młodzi kadeci pod wodzą Piotra Wysockiego na Belweder. Był to początek powstania zwanego listopadowym.

3 Szeleszczą liście na alejkach parku w Belwederze, Drzew ramiona się skryły w gęstniejącym mroku. Wielki książę Konstanty nudzi się dziś szczerze, Lecz nie lubi przez okno na park swój widoku. Ta polska jesień dziwna, jak pełna tajemnic... Jakieś zjawy w ciemnościach, wiatru zawodzenie... Najlepiej nie oglądać parku, gdy się ściemni, Bo kryje on w swym gąszczu jakieś zagrożenie. (...) Listopad dla Polaków niebezpieczna pora... Ludzie są rozdrażnieni, z rąk im wszystko leci, Skłonni do nagłych kłótni, tak jak choćby wczoraj Tam w Szkole Podchorążych tak karni kadeci... (...) Narrator II: Po upadku powstania listopadowego wielu jego uczestników wywieziono na Sybir. Inni masowo opuszczali kraj, udając się na emigrację. Największym skupiskiem emigrantów stała się Francja, gdzie znaleźli schronienie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszę z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba... Tęskno mi Panie... Do kraju tego, gdzie winą jest dużą Popsować gniazdo na gruszy bocianie Bo wszystkim służą... Tęskno mi Panie... Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony Są jak odwieczne Chrystusa wyznanie: Bądź pochwalony... Tęskno mi Panie... Litwo! Ojczyzno moja! Powrócić nie mogę, Bo w daleką od Ciebie Odjechałem drogę. Gdzie Twoich puszcz zielonych świeżość zapomniana? Tutaj Lasek buloński i brudna Sekwana. I swary emigrantów, wieczne narzekanie Na fakt, że nie udało się tamto powstanie. Aby Twój wizerunek, Ojczyzno, zachować, we wspomnieniach powracam wciąż do Soplicowa. I tak mnie uroda Twa nieustannie wzrusza, Że właśnie napisałem Pana Tadeusza... Narrator I: W 1848 r. całą Europę ogarnęły walki wolnościowe. Biły się narody Francji, Włoch, Austrii, Niemiec. Polacy także rzucili się w wojenną zawieruchę i rozproszyli po całej Europie, walcząc o wolność Waszą i Naszą Kolejny zryw to powstanie styczniowe. Kolejna próba, by uczynić kraj wolnym. Niestety, powstanie zakończyło się sromotną klęską.

4 Dzieci! Był taki rok rok 63. Śnieżył się styczeń Pomni niepomni przestrogi obliczeń. Poszli by walczyć najgodniej, najprościej. Życie położyć przy budowie dzieła, które się zwało wskrzeszeniem wolności, i krzyknąć światu Polska nie zginęła (fragm. Rok sześćdziesiąty trzeci Maria Kaczorowska) Narrator II: Po upadku rewolucyjnych ruchów na terenach Polski nasiliły się rusyfikacja i germanizacja. Otto von Bismarck powiedział: Bijcie Polaków, by im ochota do życia odeszła. Bezwzględnie tępiono wszelkie przejawy polskości także w szkołach. W języku niemieckim uczono nawet religii. Do historii przeszedł strajk dzieci we Wrześni w 1901 r., które nie chciały się uczyć po niemiecku. To była ich walka z zaborcą. Tam od Gniezna i od Warty Biją głosy w świat otwarty Biją głosy, ziemia jęczy Prusak polskie dzieci męczy. Za ten pacierz w polskiej mowie Co go dali nam ojcowie Co go nas uczyły matki Prusak polskie męczy dziadki. (fragm. wiersza M. Konopnickiej Dzieciom Wrześni ) Śpiew Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie a dopóki płynie Polska nie zaginie Nad moją kołyską matka się schylała i mówić pacierza wcześnie nauczała Ojcze nasz i Zdrowaś i Skład Apostolski bym do samej śmierci kochał naród polski ( w Śpiewnik. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, zebrał i opracował Hieronim Chamski, Płock 1993, s. 285) Narrator I: Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Polacy zmuszeni byli walczyć w szeregach wrogich armii. I wojna światowa wstrząsnęła światem, Polsce przyniosła wolność zabarwioną krwią rodaków wcielonych siłą do armii rosyjskiej, pruskiej i austriackiej. Podkład muzyczny pieśni Wojenko, wojenko. Narrator II: Szli na wojnę wierząc,że spełnią się ich marzenia. Polacy chcieli mieć Ojczyznę niepodległą, tylko nie bardzo wiedzieli, jak uzyskać tę wolność, różnili się poglądami. Dążyli też odmiennymi drogami do niepodległości. Działało wówczas wielu patriotów, a wśród nich Józef Piłsudski. 6 sierpnia 1914 roku wczesnym rankiem z rozkazu Józefa Piłsudskiego wyruszyła z Krakowa w stronę zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Dowództwo wojsk austro węgierskich 27 sierpnia 1914 roku powołało do życia Legiony Polskie. Dowódcą I Brygady został Józef Piłsudski.

5 Warszawo! Słyszysz Warszawo! W gruzy legł stary świat. Potrząsnął ktoś chustką krwawą U twych więziennych krat. W starego miasta zaułki Wdarł się armatni huk, Płyną i płyną skądś pułki, Drżą okna i tętni bruk. I słuchaj w farnym kościele Wielki uderzy dzwon. Idą Legiony mściciele Idą z ojczystych stron. Ruszyli dla świętej sprawy, Gdy wodza rozkaz padł. Z Krakowa do Warszawy Krwią znacząc każdy ślad. Śmierć niosąc knutom i pałkom, Szli kruszyć carską moc. Śniłaś się tym zuchwałkom W marszach przez dzień i noc. Legiony.Wszyscy śpiewają.) Legiony to żołnierska nuta, Legiony to straceńców los. Legiony to żołnierska buta, Legiony to ofiarny stos. My Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada na stos rzuciliśmy nasz życia los na stos, na stos. O ile mąk, ile cierpienia, o, ile krwi, wylanych łez, pomimo to nie ma zwątpienia, dodawał sił wędrówki kres. My Pierwsza Brygada... Narrator I: I wojna światowa była też tragedią dla naszego narodu, spowodowała walkę bratobójczą. Polacy mieszkający w zaborze rosyjskim musieli walczyć na rzecz Rosji. Polacy z zaboru niemieckiego i austriackiego walczyli po stronie przeciwnej. Podzielił nas mój bracie zły los i trzyma straż.

6 w dwóch wrogich sobie szańcach patrzymy śmierci w twarz. w okopach pełnych jęku, wsłuchani w armat huk, stoimy na wprost siebie, ja wróg twój, ty mój wróg. (...) A gdy mnie z dala ujrzysz od razu bierz na cel i do polskiego serca moskiewską kulą strzel. Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że ta co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. (Władysław Bełza Z doli niedoli ) Śpiew Piechota piosenka Leona Łuskino i B. Lubicz Zachorskiego. Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój, nie noszą ni srebra, ni złota, lecz w pierwszym szeregu podąża na bój piechota, ta szara piechota. Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój, a przed nimi drzewa salutują, bo za naszą Polskę idą w bój. Idą, a w słońcu kołysze się stal, dziewczęta zerkają zza płota, a oczy ich dumne utkwione są w dal, piechota, ta szara, piechota. Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój, a przed nimi drzewa salutują, bo za naszą Polskę idą w bój. Narrator II: 8 stycznia 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi w 14 punktach program pokoju światowego. 13 punkt dotyczył utworzenia niepodległego państwa polskiego na obszarach zamieszkałych przez ludność niezaprzeczalnie polską, ze swobodnym dostępem do morza. Dziewczyna I: A teraz znowu nam się jęła marzyć Polska, co sobą będzie gospodarzyć. I siać, i zbierać do własnego gumna A teraz nam się znowu śni polskie państwo, Co mu za pieczęć już nie będzie trumna, Lecz wielkie w wielkim świecie hetmaństwo.

7 Dziewczyna II: A potem dalej Polska nam się marzy, Wielka kapłanka słowiańskich ołtarzy Dzielnością, mocą i mądrością wielka Mistrzyni życia i nauczycielka. (Dziewczyny śpiewają I-IV zwrotkę pieśni Rozkwitają pąki białych róż. Do śpiewu dołączają wszyscy śpiewając drugie powtórzenie refrenu.) Rozkwitały pąki białych róż, wróć Jasieńku z tej wojenki już, wróć, ucałuj, jak za dawnych lat, dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat! Kładłam ci ją idącemu w bój, białą różę na karabin twój. Nimeś odszedł, mój Jasieńku, stąd, nimeś próg przestąpił, kwiat na ziemi zwiądł. Ponad stepem nieprzejrzana mgła, wiatr w burzanach cichuteńko łka. Przyszła zima, opadł róży kwiat, poszedł w świat Jasieńko, zginął za nim ślad. Narrator I: Legiony Polskie walczyły dzielnie przy boku państw centralnych, lecz ani Niemcy, ani Austro Węgry nie myślały o utworzeniu niezależnego państwa polskiego. Dlatego też Józef Piłsudski składa dymisję, a jego żołnierze odmawiają złożenia przysięgi wierności państwom centralnym. Józef Piłsudski został aresztowany. Władze niemieckie osadziły go w twierdzy magdeburskiej. Dziewczyna I: Kto cię wołał Legionisto w bój? Żołnierz I: Wołała mnie Polska, matka Każda wioska, każda chatka Abym szedł na znój! Dziewczyna II: Kto cię wzywał, Legionisto, abyś rzucił dom? Żołnierz II: Wzywały mię krzywdy, bóle Za kajdany, za niewolę Dziewczyna III: Kto cię wiedzie, Legionisto w ten daleki szlak? Żołnierz III: Pacierz stary, krzyż, znak wiary.

8 O Kościuszce myśl ofiarna I ten biały ptak, Orzeł, biały ptak Dziewczyna IV: Bóg cię prowadź Legionisto Na ten wielki trud Niech zadzwoni Zygmunt z wieży Niech zwycięstwa wieść przybieży, Wszyscy: By znał wolność lud! Narrator II: Rok 1918 to rok brzemienny w wielkie dziejowe wydarzenia. Rozpada się Cesarstwo Austro Węgierskie, w Niemczech wybucha rewolucja. Nie istnieje już carska Rosja. Powstaje Rada Komisarzy Ludowych. 29 sierpnia nowy rząd bolszewicki anuluje traktaty rozbiorowe Polski. Tymczasem na ziemiach polskich tworzą się lokalne ośrodki władzy. Naród polski nie stoi bezczynnie. 5 listopada 1918 roku w Lublinie powstaje polski rząd. I nadszedł wreszcie ten upragniony dzień. Wielka radość. Koniec wojny. Polska odzyskuje niepodległość! 10 listopada powrócił z internowania Józef Piłsudski, a 11 listopada otrzymał władzę nad wojskiem. Niech żyje Polska! (wszyscy powtarzają: Niech żyje Polska!) Polska! O, ileż w jednym słowie Może się zmieścić wielkiej treści, Ile rozpaczy i boleści, Nikt nie wyliczy, nikt nie powie, chyba, że tylko polskie serce, co wiek przetrwało w poniewierce i zniosło takich mąk bezdenno, od których zda się gwiazdy bledną. Słuchaj, słuchaj - jesteśmy młodzi, nawet jeszcze mali Lecz dzień dzisiejszy chcemy razem obchodzić z dorosłymi, co Ojczyznę budowali W 1918 pamiętna chwila Ktoś krzyknął: Wolność! Ktoś zapłakał!... I nie zapomnij o tych, którzy byli tutaj przed Tobą, tu żyli, tu walczyli... Ginęli, obce powstrzymując wojska by nie zgięła byś mógł mówić - Polska! Polsko! nie jesteś ty już niewolnicą Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, na którym z lochu, co był Twą stolicą Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem!

9 Powstała z martwych nie Polska lecz Prawo! Bo Polska martwą nie była ni chwili Dola jej tylko była krwawo-łzawą, Gdyśmy w bezprawiu przeszło wiek przeżyli! Żadne cię miana nad to nie zaszczycą, Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą! Polsko, nie jesteś już ty niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: SOBĄ (Leopold Staff Polsko nie jesteś już ty niewolnicą.) Pytasz się, co to Polska? To niebieskookie niezapominajki w rowie. To woda stojąca na łąkach To dziewczyny idące obok żyta miedzami, Gładzące dłonią kłosy. Gdy zobaczysz płowe wrzosy Rozbłyskane w kroplach rosy To jest Polska! Kiedy drogim jest ci w życiu Żyto srebrne przy księżycu To jest Polska! Ujrzysz biało krzyż wycięty, Hełm i pod nim piasek święty- To jest Polska! Jest takie miejsce u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z zachodem wschód. Nasz pępek świata, nasz biedny raj jest takie miejsce, taki kraj. Kto tutaj nie chce w rozpaczy tkwić, załamać ręce, płakać i pić. Ten święte prawo ma bez dwóch zdań jest takie miejsce, taki kraj. Ofiarnej pracy, kto pozna smak, winien zostawić po sobie ślad co nie przeminie, co będzie trwać jest takie miejsce, taki kraj. Nadziei uczą ci, co na stos potrafią rzucić swój życia los za ojców groby i za Trzeci Maj jest takie miejsce, taki kraj. Z pokoleń ludu ofiarnej krwi zwycięskiej chwały nadejdą dni dopomóż Boże i wytrwać daj tu nasze miejsce, tu nasz kraj. ( Jest takie miejsce Śpiewnik opr. Hieronim Chamski, Płock 1993, s. 41) Na zakończenie wszyscy śpiewają ROTĘ. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród Nie damy pogrześć mowy Polski my naród, polski lud Królewski szczep piastowy Nie damy by nas gnębił wróg Tak nam domomóż Bóg Tak nam domomóż Bóg Do krwi ostatniej kropli z żył

10 Bronić będziemy ducha Aż się rozpadnie w proch i pył Krzyżacka zawierucha Twierdzą nam będzie każdy próg Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił Orężny wstanie hufiec nasz Duch będzie nam hetmanił Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg WYKAZ WYKORZYSTANYCH PIEŚNI Rota, Piechota, Legiony, Rozkwitają pąki białych róż,,,hymn narodowy, Wojenko, wojenko...., Płynie Wisła płynie WYKAZ WYKORZYSTANYCH MATERIAŁÓW LITERACKICH: 1. Helena Bocheńska: Modlitwa za Polskę 2. Stanisław Długosz: Trzeba pieczętować krwią. 3. Władysław Bełza: Z doli niedoli. 4. Henryk Zbierzchowski: Warszawa 5. Kazimierz Przerwa Tetmajer: Polska 6. Jadwiga z Łobzowa:Kto Cię wołał? 7. Jakub Jasiński: Do narodu 8. Zbigniew Jerzyna: To jest Polska 9. Franciszek Karpiński Żale sarmaty 10. Maria Konopnicka O Wrześni 11. Leopold Staff Polsko, nie jesteś już niewolnicą 12. Jacek Kaczmarski Ojczyzna 13. Julian Tuwim Kwiaty polskie 14. Remigiusz Kwiatkowski Polska idzie....

Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Juchnowiec Górny, listopad 2011 OSOBY WYSTĘPUJĄCE: Michał M. - gazeciarz Natalia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty listopada!

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty listopada! Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 1. Wiersz Kto ty jesteś? Polak mały - II c (1 uczeń) 2. Taniec Polonez II c (cała klasa) 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA Scenariusz i prowadzenie - Elżbieta Bełz Dekoracje - Lidia Zasada, Justyna Goch Opracowanie muzyczne - Magdalena Witkowska Pokaz slajdów

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA 1. Słowo wstępne: Spotykamy się dzisiaj, aby wspólnie przeżyć 84 rocznicę odzyskania

Bardziej szczegółowo

11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Celem uroczystości jest wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu państwa polskiego. Uświadomienie współczesnemu

Bardziej szczegółowo

KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI. Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi.

KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI. Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi. 2 KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi. Tam w górę, tam w górę, Poglądaj do Boga, Większa miłość Jego, Niźli przemoc wroga. Z maleńkiej iskierki

Bardziej szczegółowo

11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych)

11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych) Nowy Sącz 2002 r. 11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych) Opracowała: mgr Ewa Prokop Dekoracja: Biało-czerwona flaga, na niej portret

Bardziej szczegółowo

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii Chodź, poprowadzę Cię po mojej Polsce. Podaj mi rękę. Nie bój się. Milcz i nadsłuchuj, bo tu wszystko mówi( ) Scenariusz projektu edukacyjnego

Bardziej szczegółowo

TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości

TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1. Idzie żołnierz borem, lasem (śpiew-solówka) Idzie żołnierz borem, lasem przymierając z głodu czasem.

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C.

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Rozdział II. Za wolną Polskę GRUPA A 0 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Wykrzyknąłem z uniesieniem [ ]: Niech żyje Polska wolna, cała i niepodległa!, co w ogóle

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły, cyganeczka tonie, G C A 7 Dm G 7 C Gdybym miał łódeczkę, popłynął bym do niej - 2x

C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły, cyganeczka tonie, G C A 7 Dm G 7 C Gdybym miał łódeczkę, popłynął bym do niej - 2x Polskie piosenki Cyganeczka... 2 Gdybym miał gitarę... 3 Hej bystra woda... 4 Rozkwitały pąki białych róż... 5 Szalała szalała... 6 Zabrałaś serce moje... 7 1 Cyganeczka C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły,

Bardziej szczegółowo

11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego

11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego 11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego MARIA REGINA POLONIAE NR 6 / 18 / 2015 Na naszą modlitwę w Bazylice górnej musieliśmy poczekać z powodu koncertu,

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych

Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych ------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik Patriotyczny

Śpiewnik Patriotyczny Śpiewnik Patriotyczny Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Ref.: Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 1 Opracowały: Marzena Gęśla Zdzisława Pakuła Małgorzata Sawulska Krasnobród, Zespól szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Celem

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie

Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie 1 Scenariusz akademii z okazji 11 listopada Proszę powstać. Baczność! Do hymnu państwowego. Odśpiewanie hymnu Piosenka Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie Listopad to czas

Bardziej szczegółowo

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. ALLELUJA 1. Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach, na wysokościach niech cześć oddadzą. Wielbijcie Pana Jego Zastępy, Wielbijcie Pana Duchy niebieskie. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja,

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości.

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości. Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości. Recytator I: Opowiedz nam, moja Ojczyzno Jak matka dzieciom ciekawym, O latach znaczonych blizną na wiekach chwały i sławy. O wojach Mieszka nam powiedz,

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Autor: Beata Grzelka. Rodzaj materiału: scenariusz. Data publikacji: 2004-11-29

Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Autor: Beata Grzelka. Rodzaj materiału: scenariusz. Data publikacji: 2004-11-29 Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości Autor: Beata Grzelka Rodzaj materiału: scenariusz Data publikacji: 2004-11-29 Witam wszystkich zgromadzonych na apelu przygotowanym z tej szczególnej

Bardziej szczegółowo

Polacy podczas I wojny światowej

Polacy podczas I wojny światowej Polacy podczas I wojny światowej 1. Orientacje polityczne Polaków przed rokiem 1914 Orientacja proaustriacka (koncepcja austropolska) Szansa to unia z Austrią, a największym wrogiem Rosja 1908 r. we Lwowie

Bardziej szczegółowo

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Wersja robocza 1999 Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej Objaśnienia: Pd: Piosenka

Bardziej szczegółowo

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Warsztaty historyczne KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Śladami Józefa Piłsudskiego Część 2: DAŁ POLSCE WOLNOŚĆ, GRANICE, MOC SZACUNEK Podczas studiów Józef zaangażował

Bardziej szczegółowo

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935)

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) 70 ROCZNICA ŚMIERCI (zbiory audiowizualne) Wideokasety 1. A JEDNAK Polska (1918-1921 ) / scen. Wincenty Ronisz. Warszawa : Studio Filmów Edukacyjnych Nauka, 1998. 1 kas. wiz.

Bardziej szczegółowo

Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości. Scenografia:

Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości. Scenografia: Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości Opracowała: Małgorzata Popławska Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łosicach Scenografia: występują elementy patriotyczne: biało-czerwona

Bardziej szczegółowo

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości.

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości. Lectio Divina Rz 6,15-23 1. Czytanie Prowadzący: wezwijmy Ducha św.: Przybądź Duchu Święty... - weźmy do ręki Pismo św.. - Słuchając jak w Kościele śledźmy tekst, aby usłyszeć, co chce nam dzisiaj Jezus

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Rec. I. Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie. Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków

Bardziej szczegółowo

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić Tekst zaproszenia Tekst 1 Mamy zaszczyt zaprosić Sz.P. Na uroczystość PIERWSZEGO PEŁNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚIĘTEJ Naszej córki Leny Kardas która odbędzie się dnia 5 maja 2015o godz. 9.30 w kościele

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej

Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej Historia Polski Klasa VI SP Plan zajęć Powtórzenie Rusyfikacja Germanizacja Opór społeczny Artyści wobec zaborów Ćwiczenia Podsumowanie Praca domowa

Bardziej szczegółowo

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego Jezus do Ludzkości Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego źródło: www.thewarningsecondcoming.com tłumaczenie: www.armiajezusachrystusa.pl Modlitwa Litanii 1 Ochrona

Bardziej szczegółowo

JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK

JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK II Zlot Młodzieży z Krajny Bohaterowie Krajny Łobżenica Górka Klasztorna, 12 czerwca 2014 r. Wybór pieśni JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK HYMN RODŁA Od wieków wszystko zwykli kłaść w ofierze, Od wieków walczyć

Bardziej szczegółowo

DLACZEGO OBCHODZIMY ŚWIĘTO 11 LISTOPADA?

DLACZEGO OBCHODZIMY ŚWIĘTO 11 LISTOPADA? 24 X 2014 24 października 2014 roku uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni, pani Reginy Suwały i mamy Karoliny, pani Marioli Goławskiej, ponownie pojechali do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Bardziej szczegółowo

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku.

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Nowy rok Nowy Rok Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Huczą petardy i gra muzyka, Stary rok mija, za las umyka, Cóż w tym dziwnego,

Bardziej szczegółowo

Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej

Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej Parafia Trójcy Świętej w Koszęcinie [ wersja dla wiernych ] K: Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. W: Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. * Chwała Ojcu i Synowi, i

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa

Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa Zaproponowany przeze mnie scenariusz może być wykorzystany zarówno klasach 4 6 szkoły podstawowej oraz w gimnazjum. Myślę, że zawarte w nim informacje pozwolą

Bardziej szczegółowo

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać!

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłosne Wierszyki Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłość jedyna jest Miłość nie zna końca Miłość cierpliwa jest zawsze ufająca

Bardziej szczegółowo

Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy:

Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Cele

Bardziej szczegółowo

PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014

PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014 PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014 8/9 listopada w SPK w Cavan odbędzie się spotkanie z pieśniami patriotycznymi Jesteśmy patriotami. Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnego przeżywania 96. rocznicy

Bardziej szczegółowo

- PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE

- PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty listopada! Tym, co padli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa. I my przedszkolaki o tym pamiętamy i dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy. Dnia 6 listopada

Bardziej szczegółowo

- Baczność. - Poczet sztandarowy wyprowadzić Wchodzi poczet sztandarowy. - Do hymnu państwowego Odśpiewanie 1 zwrotki i refrenu hymnu państwowego

- Baczność. - Poczet sztandarowy wyprowadzić Wchodzi poczet sztandarowy. - Do hymnu państwowego Odśpiewanie 1 zwrotki i refrenu hymnu państwowego SCENARIUSZ AKADEMII SZKOLNEJ Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA CELE: 1. Propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych. 2. Zwrócenie uwagi na treści patriotyczne i obywatelskie. 3. Kształtowanie poczucia przynależności

Bardziej szczegółowo

KLUCZ ODPOWIEDZI. K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny

KLUCZ ODPOWIEDZI. K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny KLUCZ ODPOWIEDZI K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny Zadanie 1. max. 7 p. Wiosna Ludów na ziemiach polskich Zaznacz w tabeli (wpisując w odpowiednią rubrykę literę ), czy poniższe

Bardziej szczegółowo

1. Legiony. Legiony to żołnierska nuta, Legiony to ofiarny stos, Legiony to żołnierska buta, Legiony to straceńców los!

1. Legiony. Legiony to żołnierska nuta, Legiony to ofiarny stos, Legiony to żołnierska buta, Legiony to straceńców los! Zestaw piosenek patriotycznych Twórcze Obchody Święta Niepodległości 1. Legiony Legiony to żołnierska nuta, Legiony to ofiarny stos, Legiony to żołnierska buta, Legiony to straceńców los! My, Pierwsza

Bardziej szczegółowo

Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Święta Niepodległości

Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Święta Niepodległości Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Święta Niepodległości Sala gimnastyczna : na scenie żołnierze legioniści, hasła o treści patriotycznej, siatka wojskowa, pnie brzóz, flagi państwowe. Narrator

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ POŚWIĘCONEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- 11. 11.2013

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ POŚWIĘCONEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- 11. 11.2013 SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ POŚWIĘCONEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- 11. 11.2013 1. WYSŁUCHANIE UTWORU MUZYCZNEGO- F. CHOPIN- Polonez A. dur ( z wyciszeniem końcowej części) -Recytacja uczennicy:

Bardziej szczegółowo

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan. "Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów». Łk 11,1 Najczęściej o modlitwie Jezusa

Bardziej szczegółowo

90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości". Józef Piłsudski Po 123 latach zaborów Polacy doczekali się odzyskania niepodległości.

Bardziej szczegółowo

ŚPIEWNIK PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

ŚPIEWNIK PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH ŚPIEWNIK PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania historią państwa i narodu poprzez znajomość najważniejszych pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski; krzewienie

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Barbara Bruzda Przedszkole Samorządowe Stryszów EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Każdy rok pracy w przedszkolu ma swoją myśl przewodnią i związane z nią do osiągnięcia cele. Ten rok szkolny

Bardziej szczegółowo

Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Cele konkursu: Warunki uczestnictwa: dwóch kategoriach

Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Cele konkursu: Warunki uczestnictwa: dwóch kategoriach Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Cele

Bardziej szczegółowo

KONKURS Z HISTORII Klucz odpowiedzi. Etap rejonowy 2012/2013 Suma punktów do uzyskania: 56

KONKURS Z HISTORII Klucz odpowiedzi. Etap rejonowy 2012/2013 Suma punktów do uzyskania: 56 KONKURS Z HISTORII Klucz odpowiedzi. Etap rejonowy 2012/2013 Suma punktów do uzyskania: 56 1. Zaznacz poprawne odpowiedzi. (10 p.) A. Który z wymienionych pisarzy został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla?

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

SCENARIUSZ APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA SCENARIUSZ APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA (Radom maj 2011 PSP nr 9) Prowadzący uczeń: -Baczność poczet sztandarowy wprowadzić sztandar (po wprowadzeniu sztandaru i zajęciu wyznaczonego miejsca)

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Temat: Święto Niepodległości. Czas trwania: 45 min Miejsce zajęć: sala gimnastyczna lub holl szkolny. Metody pracy: pogadanka, drama. Formy: zespołowa.

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Czasem źle postępujemy Przez moje złe czyny (grzechy) inni ludzie się smucą, a czasami nawet płaczą. Moje złe czyny brudzą serce. Serce staje się brudne

Bardziej szczegółowo

BROSZURA DLA RODZICÓW

BROSZURA DLA RODZICÓW BROSZURA DLA RODZICÓW Jesień Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście, świeciło się jasne słonko chłodno a złociście... Rano mgła w pole szła, wiatr ją rwał i ziębił; opadały ciężkie grona kalin i

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI DLA UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI DLA UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ DOROTA SOWA ANNA ZAGRODZKA SP NR 78 KRAKÓW SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI DLA UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ CEL: ROZBUDZANIE UCZUĆ PATRIOTYCZNYCH MIEJSCE: sala

Bardziej szczegółowo

Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie, 12140 103 ST www.pshs.ca. 27 listopad, 2010

Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie, 12140 103 ST www.pshs.ca. 27 listopad, 2010 Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie, 12140 103 ST www.pshs.ca 27 listopad, 2010 Ojczyzna wolna, znowu wolna! Tak bije serce, huczą skronie! A Biały Orzeł w słońcu kwiatów przyleciał,

Bardziej szczegółowo

CREDO. Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje. Warszawa, 2010

CREDO. Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje. Warszawa, 2010 Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje CREDO Warszawa, 2010 I dzień Zwiastowanie W: Jahwe, ja wiem, jesteś tu (176) Ty BoŜe wszystko wiesz (516) Wstanę i pójdę dziś D: Składamy Ci Ojcze (824)

Bardziej szczegółowo

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERAŁU W KLASACH LO (zgodny z programem nauczania nr AZ-4-0/). Ty ścieżkę życia mi ukażesz MESĄC LCZBA GODZN TREŚC NAUCZANA WYNKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY. Ukochani

Bardziej szczegółowo

KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY

KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY Mój Jezu, Niech ta droga krzyżowa będzie dla wszystkich lekarstwem, które daje światło, by wyjść z grzechu; i niech będzie pocieszeniem dla Twego Serca. I STACJA Jezus

Bardziej szczegółowo

Katalog wzorów statuetek Statuetki z akrylu lub sklejki.

Katalog wzorów statuetek Statuetki z akrylu lub sklejki. Załącznik - Statuetki Katalog wzorów statuetek Statuetki z akrylu lub sklejki. Wykonujemy na indywidualne zamówienie z zawartych w katalogu wzorów. Zmiana tekstu w cenie statuetki. Opcje statuetek do wyboru:

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Wszystkich Świętych (1 listopada)......6 Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada)......7 Prawdziwie w Bogu (3 listopada)......8 Przełamać duchową pustkę (4 listopada)......9

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania klas pierwszych połączony z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wstęp

Scenariusz ślubowania klas pierwszych połączony z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wstęp Scenariusz ślubowania klas pierwszych połączony z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej Wstęp Uroczystości zostały przygotowane przez uczniów klas drugich pod kierunkiem ich wychowawców. Osobą prowadzącą

Bardziej szczegółowo

NIE MA INNEGO JAK JEZUS NIE MA INNEGO JAK ON ZAGLĄDAM WSZĘDZIE - NIE MA, NIE MA SZUKAM, SZUKAM, ALE NIE MA, NIE MA KRĄŻĘ, KRĄŻĘ -NIE MA, NIE MA

NIE MA INNEGO JAK JEZUS NIE MA INNEGO JAK ON ZAGLĄDAM WSZĘDZIE - NIE MA, NIE MA SZUKAM, SZUKAM, ALE NIE MA, NIE MA KRĄŻĘ, KRĄŻĘ -NIE MA, NIE MA 1. Nie ma innego jak Jezus NIE MA INNEGO JAK JEZUS NIE MA INNEGO JAK ON NIE MA INNEGO JAK JEZUS NIE MA INNEGO JAK ON ZAGLĄDAM WSZĘDZIE - NIE MA, NIE MA SZUKAM, SZUKAM, ALE NIE MA, NIE MA KRĄŻĘ, KRĄŻĘ -NIE

Bardziej szczegółowo

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne (Wystawienie Najświętszego Sakramentu) K: O Boże, Pasterzu i nauczycielu wiernych, któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła

Bardziej szczegółowo

Polska i Irlandia Wspólne doświadczenia w walce o wolność

Polska i Irlandia Wspólne doświadczenia w walce o wolność Polska i Irlandia Wspólne doświadczenia w walce o wolność DominikaSiejkowskaklasa II c IRLANDIA Irlandia była pod panowaniemangielskimprzez 750 lat, od złożenia hołdu lennegohenrykowi II z dynastiiplantagenetóww1171r.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości

Scenariusz akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości Renata Potocka, Olimpia Pawłowska Scenariusz akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI Wiersz - Juliusz Słowacki Szli krzycząc" Recytator 1: Szli krzycząc: Polska! Polska"

Bardziej szczegółowo

PROGRAM XVI PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

PROGRAM XVI PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ PROGRAM XVI PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ 23.10.2015 PIĄTEK godz. 9.30 prezentacje uczestników: Kategoria dzieci w wieku przedszkolnym Kategoria uczniowie Szkoły Podstawowej klas I-III godz.

Bardziej szczegółowo

K S I Ą Ż K I. Narodowe Święto Niepodległości. 1. Bitwa Warszawska 1920 : materiały edukacyjne. Warszawa, 2011

K S I Ą Ż K I. Narodowe Święto Niepodległości. 1. Bitwa Warszawska 1920 : materiały edukacyjne. Warszawa, 2011 Narodowe Święto Niepodległości K S I Ą Ż K I 1. Bitwa Warszawska 1920 : materiały edukacyjne. Warszawa, 2011 2. Borucki M. / Historia Polski do 2010 roku. Warszawa, 2010. 3. Brzoza Cz. / Historia Polski

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

MAZUREK DĄBROWSKIEGO

MAZUREK DĄBROWSKIEGO MAZUREK DĄBROWSKIEGO Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy, Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem, Złączym się z narodem.

Bardziej szczegółowo

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ DZIEJE NARODU POLSKIEGO W LATACH 1772-1945

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ DZIEJE NARODU POLSKIEGO W LATACH 1772-1945 .. Imię i nazwisko ucznia.. Nazwa szkoły Liczba punktów II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ DZIEJE NARODU POLSKIEGO W LATACH 1772-1945 * Arkusz zawiera 6 stron. Czas

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus)

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) DZIEWI PRÓB JEZUSA Nowenna z Kunegund Siwiec FLOS CARMELI POZNA 2015 NOWENNA ze Suebnic Bo Kunegund Siwiec WPROWADZENIE W trakcie II wojny światowej

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele Okresu Wielkiego Postu 2016. Gliwice 2016

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele Okresu Wielkiego Postu 2016. Gliwice 2016 Spis treści Wprowadzenie do Liturgii Domowej na Okres Wielkiego Postu 2016... 2 Spotkania na niedziele Okresu Wielkiego Postu 2016: 1 Niedziela Wielkiego Postu [C]... 3 LITURGIA DOMOWA 2 Niedziela Wielkiego

Bardziej szczegółowo

PAŃSTWA NIEMIECKIE A ROZBIORY RZECZYPOSPOLITEJ

PAŃSTWA NIEMIECKIE A ROZBIORY RZECZYPOSPOLITEJ PAŃSTWA NIEMIECKIE A ROZBIORY RZECZYPOSPOLITEJ Scenariusz lekcji do filmu edukacyjnego Noc w galerii PAŃSTWA NIEMIECKIE A ROZBIORY RZECZYPOSPOLITEJ. CZĘŚĆ I: WPROWADZENIE 2 Czas pracy: 45 minut. Materiały

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi. ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa tel. 18 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.pl okładka.indd 1 2015-03-03 08:10:05 Alicja Maksymiuk ŚWIĘTY JÓZEFIE,

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2015 ROKU

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2015 ROKU HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 05 ROKU STYCZEŃ 70 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Płaszowie 5.0 teren byłego obozu w Płaszowie Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów

Bardziej szczegółowo

Lectio Divina Rz 8,18-30

Lectio Divina Rz 8,18-30 Lectio Divina Rz 8,18-30 1. Czytanie Prowadzący: wezwijmy Ducha św.: Przybądź Duchu Święty... - weźmy do ręki Pismo św.. - Słuchając jak w Kościele śledźmy tekst, aby usłyszeć, co chce nam dzisiaj Jezus

Bardziej szczegółowo

Marcin Ufnalski. Wiersz o Janie Pawle II. Laura Romanowska

Marcin Ufnalski. Wiersz o Janie Pawle II. Laura Romanowska Ojcze Janie Pawle, kiedy byłeś wśród nas, my, dzieci, i dorośli - bardzo kochaliśmy Cię. A kiedy Cię zabrakło, nie smucimy się, bo wiemy, że gdzieś z nieba patrzysz na nas i uśmiechasz się. Wielka radość

Bardziej szczegółowo

TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK

TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK PARAFIA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA W ŁABOWEJ A.D. 2015 TRIDUUM PASCHALNE Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Ogólne

Bardziej szczegółowo

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają.

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. /Matka Celina Zapiski -17.VI.1883r./...dziecko drogie, chcę ci objaśnić...ogólną

Bardziej szczegółowo

WSTAŃ, POLSKO MOJA! UCZEŃ II: UCZEŃ: CHÓR: Rota

WSTAŃ, POLSKO MOJA! UCZEŃ II: UCZEŃ: CHÓR: Rota UCZEŃ: WSTAŃ, POLSKO MOJA! Do Ciebie, Panie, w dziejowej godzinie Głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie. Wróć nam, o Boże! Ojczyznę kochaną W troje rozdartą, w morzu krwi skąpaną. Sto lat niewoli znieśliśmy

Bardziej szczegółowo

Zadanie 1. (0-2 pkt.) Połącz w pary postacie z właściwymi opisami. Obok każdej postaci wpisz literę przyporządkowaną odpowiedniemu opisowi.

Zadanie 1. (0-2 pkt.) Połącz w pary postacie z właściwymi opisami. Obok każdej postaci wpisz literę przyporządkowaną odpowiedniemu opisowi. Zadanie 1. (0-2 pkt.) Połącz w pary postacie z właściwymi opisami. Obok każdej postaci wpisz literę przyporządkowaną odpowiedniemu opisowi. I. Józef Poniatowski... II. Ignacy Krasicki... A. sekretarz Towarzystwa

Bardziej szczegółowo

JEAN GUITTON (1901-1995) Daj mi, Boże, pokój, pogodę ducha i radość

JEAN GUITTON (1901-1995) Daj mi, Boże, pokój, pogodę ducha i radość Niech będą błogosławione wszystkie drogi, Proste, krzywe i dookolne, Jeżeli prowadzą do Ciebie, Albowiem moja dusza bardziej tęskni za Tobą, Niż tęsknią nocni stróże, pokryci rosą, Za wschodzącym słońcem.

Bardziej szczegółowo

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska RE Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A KLASY III D i III B KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska Duchu Święty przyjdź ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO DOMINIKA CIBOROWSKA KL III D MODLITWA Przyjdź

Bardziej szczegółowo

RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ scenariusz opracowały: mgr Krystyna Fluder mgr Barbara Górska

RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ scenariusz opracowały: mgr Krystyna Fluder mgr Barbara Górska RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ scenariusz opracowały: mgr Krystyna Fluder mgr Barbara Górska Przebieg uroczystości: 1.Wprowadzenie pocztu sztandarowego. 2.Odśpiewanie hymnu państwowego. 3.Polonez. 4.Przebieg uroczystości:

Bardziej szczegółowo

Wędrzyn, 05.12.2013 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie. Katarzyna Borowiecka, polonistka.

Wędrzyn, 05.12.2013 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie. Katarzyna Borowiecka, polonistka. Wędrzyn, 05.12.2013 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI NAZWA SZKOŁY DANE SZKOŁY ( adres, telefon, e-mail) IMIĘ I NAZWISKO AUTORA/AUTORÓW DOBREJ PRAKTYKI TYTUŁ PRZEDSIĘWZIĘCIA RODZAJ PRZEDSIĘWZIĘCIA ( np. innowacja,

Bardziej szczegółowo

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

Ewangelizacja O co w tym chodzi? Ewangelizacja O co w tym chodzi? Droga małego ewangelizatora ;) Warsztaty ewangelizacyjne: 11 maja 2013 r. Ks. Tomek Moch, Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Archidiecezja Warszawska

Bardziej szczegółowo

NIESZPORY WEJŚCIE (INGRES) PSALM CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO CISZA ODPOWIEDŹ - RESPONSORIUM WYKŁAD SŁOWA BOŻEGO PIEŚŃ POCHWALNA

NIESZPORY WEJŚCIE (INGRES) PSALM CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO CISZA ODPOWIEDŹ - RESPONSORIUM WYKŁAD SŁOWA BOŻEGO PIEŚŃ POCHWALNA WEJŚCIE (INGRES) NIESZPORY L: Panie, zostań z nami; Zb: Gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się juz nachylił. L: Boże, pamiętaj o mnie według łaski Swojej. Zb: Panie, wysłuchaj mnie w sprawiedliwości Swojej.

Bardziej szczegółowo

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk o mała Jadwinia p MAŁA JADWINIA nr 11 Opracowała Daniela Abramczuk Zdjęcie na okładce Julia na huśtawce pochodzą z książeczki Julia święta Urszula Ledóchowska za zgodą Wydawnictwa FIDES. o Mała Jadwinia

Bardziej szczegółowo

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Warsztaty historyczne KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Śladami Józefa Piłsudskiego Część 3: DAŁ POLSCE WOLNOŚĆ, GRANICE, MOC I SZACUNEK Po powrocie do Polski,

Bardziej szczegółowo

Portret Marii Konopnickiej na tle krajobrazu Bronowa ufundowany przez Związek Polek w Ameryce (malował F. Paszkowski)

Portret Marii Konopnickiej na tle krajobrazu Bronowa ufundowany przez Związek Polek w Ameryce (malował F. Paszkowski) KURATORIUM OŚWIATY W ŁODZI DELEGATURA W SIERADZU MUZEUM OKRĘGOWE W SIERADZU BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W SIERADZU FILIA W BRONOWIE WÓJT GMINY WARTKOWICE Portret Marii Konopnickiej na tle krajobrazu Bronowa

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

K O N K U R S Z H I S T O R I I dla uczniów szkoły podstawowej - etap rejonowy

K O N K U R S Z H I S T O R I I dla uczniów szkoły podstawowej - etap rejonowy Kod ucznia pieczątka WKK Dzień Miesiąc Rok DATA URODZENIA UCZNIA K O N K U R S Z H I S T O R I I dla uczniów szkoły podstawowej - etap rejonowy Drogi Uczniu, przeczytaj uważnie instrukcję i postaraj się

Bardziej szczegółowo