SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI"

Transkrypt

1 Małgorzata Bartyzel Marzena Kococik SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Akademia odbywa się w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach. Miejsce uroczystości korytarz górny. Elementy scenografii: Na zielonym suknie rozpostarte barwy narodowe. Na nich umieszczona została mapa Polski porozbiorowej (poszczególne części rozbiorowe nieco od siebie odsunięte, a całość otoczona biało czerwoną bibułką). Na mapie umieszczona została podobizna marszałka Piłsudskiego. Całość dopełniają napisy: NIEPODLEGŁA, 11 LISTOPADA Prowadząca przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Przebieg uroczystości 1.Wprowadzenie flagi narodowej. 2.Odśpiewanie hymnu szkolnego. 3.Zapowiedź uroczystości przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. 4.Przemówienie Pani Dyrektor. 5.Zaproszenie przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na część artystyczną przygotowaną przez uczniów. 6.Część artystyczna w wykonaniu uczniów klas V VI, którzy recytują wiersze, śpiewają pieśni nawiązujące do lat, kiedy Polska była pod zaborami. Uczniowie część piosenek wykonują na dzwonkach i fletach. Całość prowadzona jest przez dwóch narratorów. Mają oni za zadanie przekazać widzowi fakty historyczne dotyczące drogi Polski do niepodległości. 7.Wyprowadzenie flagi narodowej 8. Zakończenie uroczystości. MATERIAŁY Narrator I: Dzisiaj święcimy rocznicę wielkiego, historycznego wydarzenia. Jest to doniosła chwila dla nas wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Polaków dużych i małych, pracujących i uczących się. Z sercami przepełnionymi najpiękniejszymi uczuciami składamy Tobie hołd, Ojczyzno! 11 listopada 1918 r. ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło nam wychodzić z najtrudniejszych opresji, stawiać czoło poważnym problemom naszej narodowej egzystencji. Narraror II: I dziś nie zmarnujmy walki kilku pokoleń, nie pozwólmy światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne kartki pamiętnika pisane myślą i sercem Polaka. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły dzisiejszą uroczystość, kolorem swoich wspomnień zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zabrały niebezpieczeństwo.

2 Narrator I: Zanim nadszedł dzień 11 listopada 1918 roku upragniony dla Polaków dzień niepodległości kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoja kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Narrator II: Rodzic, był przykładem dla swoich dzieci Nauczyciel, uczył języka polskiego, pomimo zakazów zaborców. Ksiądz, bronił wiary chrześcijańskiej. Żołnierz, musiał służyć w armii carskiej, ale nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem. Narrator I: To wszystko było dla nich skarbem narodowym. Polacy byli wtedy biedni, nie mieli wolnego kraju, ale mieli polskie tradycje i polską literaturę. Dzięki temu wytrzymali lata niewoli. Polska wykreślona z mapy Europy tak naprawdę istniała. To co, że na mapie jej nie było, ale była w sercach wielu pokoleń Polaków. Narrator II: Po dwóch pierwszych rozbiorach w roku 1772 i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność. W 1794 roku wybucha Powstanie Kościuszkowskie, które niestety upada. W 1795 zaborcy dokonują ostatniego rozbioru Polski. Jako państwo zniknęliśmy z mapy Europy na przeszło wiek. Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie Głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie. Wróć nam o BOŻE! Ojczyznę kochaną W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną. Sto lat niewoli znieśliśmy w pokorze, Wyzuci z ziemi, pogardą karmieni, Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może, Twoja Opatrzność zło w dobro przemieni. Wojna się sroży, lud polski znękany. Biedny i głodny, kiedy koniec pyta? Kiedy opadną gniotące kajdany? Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta? Daj nam wytrwałość, wspomóż nasze siły, Niech jedność, zgoda stale wśród nas gości, Daj, by się nasze pragnienia spełniły, Ty sam rządź nami Boże z wysokości! Niech nasza Polska wśród narodów stanie Dzielna i mądra, jednością złączona, O to Cię prosim z głębi duszy Panie Ojcowskie wyciągnij ku nam ramiona. Narrator I: Na początku XIX wieku Napoleon Bonaparte rusza na podbój Europy. Wielu Polaków walczy u jego boku żywiąc nadzieję, że pomoże on odzyskać niepodległość. Oczekiwania te jednak nigdy się nie spełniły. 29 dzień listopada 1830 r. na nowo rozpalił nadzieje Polaków. W noc listopadową ruszyli młodzi kadeci pod wodzą Piotra Wysockiego na Belweder. Był to początek powstania zwanego listopadowym.

3 Szeleszczą liście na alejkach parku w Belwederze, Drzew ramiona się skryły w gęstniejącym mroku. Wielki książę Konstanty nudzi się dziś szczerze, Lecz nie lubi przez okno na park swój widoku. Ta polska jesień dziwna, jak pełna tajemnic... Jakieś zjawy w ciemnościach, wiatru zawodzenie... Najlepiej nie oglądać parku, gdy się ściemni, Bo kryje on w swym gąszczu jakieś zagrożenie. (...) Listopad dla Polaków niebezpieczna pora... Ludzie są rozdrażnieni, z rąk im wszystko leci, Skłonni do nagłych kłótni, tak jak choćby wczoraj Tam w Szkole Podchorążych tak karni kadeci... (...) Narrator II: Po upadku powstania listopadowego wielu jego uczestników wywieziono na Sybir. Inni masowo opuszczali kraj, udając się na emigrację. Największym skupiskiem emigrantów stała się Francja, gdzie znaleźli schronienie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszę z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba... Tęskno mi Panie... Do kraju tego, gdzie winą jest dużą Popsować gniazdo na gruszy bocianie Bo wszystkim służą... Tęskno mi Panie... Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony Są jak odwieczne Chrystusa wyznanie: Bądź pochwalony... Tęskno mi Panie... Litwo! Ojczyzno moja! Powrócić nie mogę, Bo w daleką od Ciebie Odjechałem drogę. Gdzie Twoich puszcz zielonych świeżość zapomniana? Tutaj Lasek buloński i brudna Sekwana. I swary emigrantów, wieczne narzekanie Na fakt, że nie udało się tamto powstanie. Aby Twój wizerunek, Ojczyzno, zachować, we wspomnieniach powracam wciąż do Soplicowa. I tak mnie uroda Twa nieustannie wzrusza, Że właśnie napisałem Pana Tadeusza... Narrator I: W 1848 r. całą Europę ogarnęły walki wolnościowe. Biły się narody Francji, Włoch, Austrii, Niemiec. Polacy także rzucili się w wojenną zawieruchę i rozproszyli po całej Europie, walcząc o wolność Waszą i Naszą Kolejny zryw to powstanie styczniowe. Kolejna próba, by uczynić kraj wolnym. Niestety, powstanie zakończyło się sromotną klęską.

4 Dzieci! Był taki rok rok 63. Śnieżył się styczeń Pomni niepomni przestrogi obliczeń. Poszli by walczyć najgodniej, najprościej. Życie położyć przy budowie dzieła, które się zwało wskrzeszeniem wolności, i krzyknąć światu Polska nie zginęła (fragm. Rok sześćdziesiąty trzeci Maria Kaczorowska) Narrator II: Po upadku rewolucyjnych ruchów na terenach Polski nasiliły się rusyfikacja i germanizacja. Otto von Bismarck powiedział: Bijcie Polaków, by im ochota do życia odeszła. Bezwzględnie tępiono wszelkie przejawy polskości także w szkołach. W języku niemieckim uczono nawet religii. Do historii przeszedł strajk dzieci we Wrześni w 1901 r., które nie chciały się uczyć po niemiecku. To była ich walka z zaborcą. Tam od Gniezna i od Warty Biją głosy w świat otwarty Biją głosy, ziemia jęczy Prusak polskie dzieci męczy. Za ten pacierz w polskiej mowie Co go dali nam ojcowie Co go nas uczyły matki Prusak polskie męczy dziadki. (fragm. wiersza M. Konopnickiej Dzieciom Wrześni ) Śpiew Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie a dopóki płynie Polska nie zaginie Nad moją kołyską matka się schylała i mówić pacierza wcześnie nauczała Ojcze nasz i Zdrowaś i Skład Apostolski bym do samej śmierci kochał naród polski ( w Śpiewnik. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, zebrał i opracował Hieronim Chamski, Płock 1993, s. 285) Narrator I: Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Polacy zmuszeni byli walczyć w szeregach wrogich armii. I wojna światowa wstrząsnęła światem, Polsce przyniosła wolność zabarwioną krwią rodaków wcielonych siłą do armii rosyjskiej, pruskiej i austriackiej. Podkład muzyczny pieśni Wojenko, wojenko. Narrator II: Szli na wojnę wierząc,że spełnią się ich marzenia. Polacy chcieli mieć Ojczyznę niepodległą, tylko nie bardzo wiedzieli, jak uzyskać tę wolność, różnili się poglądami. Dążyli też odmiennymi drogami do niepodległości. Działało wówczas wielu patriotów, a wśród nich Józef Piłsudski. 6 sierpnia 1914 roku wczesnym rankiem z rozkazu Józefa Piłsudskiego wyruszyła z Krakowa w stronę zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Dowództwo wojsk austro węgierskich 27 sierpnia 1914 roku powołało do życia Legiony Polskie. Dowódcą I Brygady został Józef Piłsudski.

5 Warszawo! Słyszysz Warszawo! W gruzy legł stary świat. Potrząsnął ktoś chustką krwawą U twych więziennych krat. W starego miasta zaułki Wdarł się armatni huk, Płyną i płyną skądś pułki, Drżą okna i tętni bruk. I słuchaj w farnym kościele Wielki uderzy dzwon. Idą Legiony mściciele Idą z ojczystych stron. Ruszyli dla świętej sprawy, Gdy wodza rozkaz padł. Z Krakowa do Warszawy Krwią znacząc każdy ślad. Śmierć niosąc knutom i pałkom, Szli kruszyć carską moc. Śniłaś się tym zuchwałkom W marszach przez dzień i noc. Legiony.Wszyscy śpiewają.) Legiony to żołnierska nuta, Legiony to straceńców los. Legiony to żołnierska buta, Legiony to ofiarny stos. My Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada na stos rzuciliśmy nasz życia los na stos, na stos. O ile mąk, ile cierpienia, o, ile krwi, wylanych łez, pomimo to nie ma zwątpienia, dodawał sił wędrówki kres. My Pierwsza Brygada... Narrator I: I wojna światowa była też tragedią dla naszego narodu, spowodowała walkę bratobójczą. Polacy mieszkający w zaborze rosyjskim musieli walczyć na rzecz Rosji. Polacy z zaboru niemieckiego i austriackiego walczyli po stronie przeciwnej. Podzielił nas mój bracie zły los i trzyma straż.

6 w dwóch wrogich sobie szańcach patrzymy śmierci w twarz. w okopach pełnych jęku, wsłuchani w armat huk, stoimy na wprost siebie, ja wróg twój, ty mój wróg. (...) A gdy mnie z dala ujrzysz od razu bierz na cel i do polskiego serca moskiewską kulą strzel. Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że ta co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. (Władysław Bełza Z doli niedoli ) Śpiew Piechota piosenka Leona Łuskino i B. Lubicz Zachorskiego. Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój, nie noszą ni srebra, ni złota, lecz w pierwszym szeregu podąża na bój piechota, ta szara piechota. Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój, a przed nimi drzewa salutują, bo za naszą Polskę idą w bój. Idą, a w słońcu kołysze się stal, dziewczęta zerkają zza płota, a oczy ich dumne utkwione są w dal, piechota, ta szara, piechota. Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój, a przed nimi drzewa salutują, bo za naszą Polskę idą w bój. Narrator II: 8 stycznia 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi w 14 punktach program pokoju światowego. 13 punkt dotyczył utworzenia niepodległego państwa polskiego na obszarach zamieszkałych przez ludność niezaprzeczalnie polską, ze swobodnym dostępem do morza. Dziewczyna I: A teraz znowu nam się jęła marzyć Polska, co sobą będzie gospodarzyć. I siać, i zbierać do własnego gumna A teraz nam się znowu śni polskie państwo, Co mu za pieczęć już nie będzie trumna, Lecz wielkie w wielkim świecie hetmaństwo.

7 Dziewczyna II: A potem dalej Polska nam się marzy, Wielka kapłanka słowiańskich ołtarzy Dzielnością, mocą i mądrością wielka Mistrzyni życia i nauczycielka. (Dziewczyny śpiewają I-IV zwrotkę pieśni Rozkwitają pąki białych róż. Do śpiewu dołączają wszyscy śpiewając drugie powtórzenie refrenu.) Rozkwitały pąki białych róż, wróć Jasieńku z tej wojenki już, wróć, ucałuj, jak za dawnych lat, dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat! Kładłam ci ją idącemu w bój, białą różę na karabin twój. Nimeś odszedł, mój Jasieńku, stąd, nimeś próg przestąpił, kwiat na ziemi zwiądł. Ponad stepem nieprzejrzana mgła, wiatr w burzanach cichuteńko łka. Przyszła zima, opadł róży kwiat, poszedł w świat Jasieńko, zginął za nim ślad. Narrator I: Legiony Polskie walczyły dzielnie przy boku państw centralnych, lecz ani Niemcy, ani Austro Węgry nie myślały o utworzeniu niezależnego państwa polskiego. Dlatego też Józef Piłsudski składa dymisję, a jego żołnierze odmawiają złożenia przysięgi wierności państwom centralnym. Józef Piłsudski został aresztowany. Władze niemieckie osadziły go w twierdzy magdeburskiej. Dziewczyna I: Kto cię wołał Legionisto w bój? Żołnierz I: Wołała mnie Polska, matka Każda wioska, każda chatka Abym szedł na znój! Dziewczyna II: Kto cię wzywał, Legionisto, abyś rzucił dom? Żołnierz II: Wzywały mię krzywdy, bóle Za kajdany, za niewolę Dziewczyna III: Kto cię wiedzie, Legionisto w ten daleki szlak? Żołnierz III: Pacierz stary, krzyż, znak wiary.

8 O Kościuszce myśl ofiarna I ten biały ptak, Orzeł, biały ptak Dziewczyna IV: Bóg cię prowadź Legionisto Na ten wielki trud Niech zadzwoni Zygmunt z wieży Niech zwycięstwa wieść przybieży, Wszyscy: By znał wolność lud! Narrator II: Rok 1918 to rok brzemienny w wielkie dziejowe wydarzenia. Rozpada się Cesarstwo Austro Węgierskie, w Niemczech wybucha rewolucja. Nie istnieje już carska Rosja. Powstaje Rada Komisarzy Ludowych. 29 sierpnia nowy rząd bolszewicki anuluje traktaty rozbiorowe Polski. Tymczasem na ziemiach polskich tworzą się lokalne ośrodki władzy. Naród polski nie stoi bezczynnie. 5 listopada 1918 roku w Lublinie powstaje polski rząd. I nadszedł wreszcie ten upragniony dzień. Wielka radość. Koniec wojny. Polska odzyskuje niepodległość! 10 listopada powrócił z internowania Józef Piłsudski, a 11 listopada otrzymał władzę nad wojskiem. Niech żyje Polska! (wszyscy powtarzają: Niech żyje Polska!) Polska! O, ileż w jednym słowie Może się zmieścić wielkiej treści, Ile rozpaczy i boleści, Nikt nie wyliczy, nikt nie powie, chyba, że tylko polskie serce, co wiek przetrwało w poniewierce i zniosło takich mąk bezdenno, od których zda się gwiazdy bledną. Słuchaj, słuchaj - jesteśmy młodzi, nawet jeszcze mali Lecz dzień dzisiejszy chcemy razem obchodzić z dorosłymi, co Ojczyznę budowali W 1918 pamiętna chwila Ktoś krzyknął: Wolność! Ktoś zapłakał!... I nie zapomnij o tych, którzy byli tutaj przed Tobą, tu żyli, tu walczyli... Ginęli, obce powstrzymując wojska by nie zgięła byś mógł mówić - Polska! Polsko! nie jesteś ty już niewolnicą Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, na którym z lochu, co był Twą stolicą Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem!

9 Powstała z martwych nie Polska lecz Prawo! Bo Polska martwą nie była ni chwili Dola jej tylko była krwawo-łzawą, Gdyśmy w bezprawiu przeszło wiek przeżyli! Żadne cię miana nad to nie zaszczycą, Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą! Polsko, nie jesteś już ty niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: SOBĄ (Leopold Staff Polsko nie jesteś już ty niewolnicą.) Pytasz się, co to Polska? To niebieskookie niezapominajki w rowie. To woda stojąca na łąkach To dziewczyny idące obok żyta miedzami, Gładzące dłonią kłosy. Gdy zobaczysz płowe wrzosy Rozbłyskane w kroplach rosy To jest Polska! Kiedy drogim jest ci w życiu Żyto srebrne przy księżycu To jest Polska! Ujrzysz biało krzyż wycięty, Hełm i pod nim piasek święty- To jest Polska! Jest takie miejsce u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z zachodem wschód. Nasz pępek świata, nasz biedny raj jest takie miejsce, taki kraj. Kto tutaj nie chce w rozpaczy tkwić, załamać ręce, płakać i pić. Ten święte prawo ma bez dwóch zdań jest takie miejsce, taki kraj. Ofiarnej pracy, kto pozna smak, winien zostawić po sobie ślad co nie przeminie, co będzie trwać jest takie miejsce, taki kraj. Nadziei uczą ci, co na stos potrafią rzucić swój życia los za ojców groby i za Trzeci Maj jest takie miejsce, taki kraj. Z pokoleń ludu ofiarnej krwi zwycięskiej chwały nadejdą dni dopomóż Boże i wytrwać daj tu nasze miejsce, tu nasz kraj. ( Jest takie miejsce Śpiewnik opr. Hieronim Chamski, Płock 1993, s. 41) Na zakończenie wszyscy śpiewają ROTĘ. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród Nie damy pogrześć mowy Polski my naród, polski lud Królewski szczep piastowy Nie damy by nas gnębił wróg Tak nam domomóż Bóg Tak nam domomóż Bóg Do krwi ostatniej kropli z żył

10 Bronić będziemy ducha Aż się rozpadnie w proch i pył Krzyżacka zawierucha Twierdzą nam będzie każdy próg Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił Orężny wstanie hufiec nasz Duch będzie nam hetmanił Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg WYKAZ WYKORZYSTANYCH PIEŚNI Rota, Piechota, Legiony, Rozkwitają pąki białych róż,,,hymn narodowy, Wojenko, wojenko...., Płynie Wisła płynie WYKAZ WYKORZYSTANYCH MATERIAŁÓW LITERACKICH: 1. Helena Bocheńska: Modlitwa za Polskę 2. Stanisław Długosz: Trzeba pieczętować krwią. 3. Władysław Bełza: Z doli niedoli. 4. Henryk Zbierzchowski: Warszawa 5. Kazimierz Przerwa Tetmajer: Polska 6. Jadwiga z Łobzowa:Kto Cię wołał? 7. Jakub Jasiński: Do narodu 8. Zbigniew Jerzyna: To jest Polska 9. Franciszek Karpiński Żale sarmaty 10. Maria Konopnicka O Wrześni 11. Leopold Staff Polsko, nie jesteś już niewolnicą 12. Jacek Kaczmarski Ojczyzna 13. Julian Tuwim Kwiaty polskie 14. Remigiusz Kwiatkowski Polska idzie....

Scenariusz apelu z okazji Dnia Niepodległości

Scenariusz apelu z okazji Dnia Niepodległości Bartyzel Małgorzata Kococik Marzena Scenariusz apelu z okazji Dnia Niepodległości Nauczyciel prowadzący po oficjalnym wprowadzeniu sztandaru szkoły wita wszystkich przybyłych i zaprasza na wysłuchanie

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym SCENARIUSZ CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Juchnowiec Górny, listopad 2011 OSOBY WYSTĘPUJĄCE: Michał M. - gazeciarz Natalia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty listopada!

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty listopada! Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2004 r. 1. Wiersz Kto ty jesteś? Polak mały - II c (1 uczeń) 2. Taniec Polonez II c (cała klasa) 3. Wiersz Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik Patriotyczny

Śpiewnik Patriotyczny Śpiewnik Patriotyczny Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Ref.: Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA Scenariusz i prowadzenie - Elżbieta Bełz Dekoracje - Lidia Zasada, Justyna Goch Opracowanie muzyczne - Magdalena Witkowska Pokaz slajdów

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI Dagmara Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa. Proszę wstać d. Do hymnu!

Bardziej szczegółowo

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej Dorota Bielawska Scenariusz dwugodzinnej lekcji języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej Cel ogólny: Interpretacja tekstu

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI 84 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY PT. TA, CO NIE ZGINĘŁA 1. Słowo wstępne: Spotykamy się dzisiaj, aby wspólnie przeżyć 84 rocznicę odzyskania

Bardziej szczegółowo

11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 LISTOPADA SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ Celem uroczystości jest wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu państwa polskiego. Uświadomienie współczesnemu

Bardziej szczegółowo

KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI. Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi.

KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI. Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi. 2 KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI Bartoszu, Bartoszu, Oj nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi. Tam w górę, tam w górę, Poglądaj do Boga, Większa miłość Jego, Niźli przemoc wroga. Z maleńkiej iskierki

Bardziej szczegółowo

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii Chodź, poprowadzę Cię po mojej Polsce. Podaj mi rękę. Nie bój się. Milcz i nadsłuchuj, bo tu wszystko mówi( ) Scenariusz projektu edukacyjnego

Bardziej szczegółowo

Edyta Stańczyk SCENARIUSZ NA AKADEMIĘ Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 LISTOPADA 1918 r.

Edyta Stańczyk SCENARIUSZ NA AKADEMIĘ Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 LISTOPADA 1918 r. Edyta Stańczyk SCENARIUSZ NA AKADEMIĘ Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 LISTOPADA 1918 r. I. Hymn państwowy 1. Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy Co nam obca przemoc wzięła szablą

Bardziej szczegółowo

11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych)

11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych) Nowy Sącz 2002 r. 11 listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (SCENARIUSZ: montaż słowno muzyczny przeznaczony dla uczniów klas młodszych) Opracowała: mgr Ewa Prokop Dekoracja: Biało-czerwona flaga, na niej portret

Bardziej szczegółowo

PIEŚNI LEGIONOWE ŚPIEWA SALEZ

PIEŚNI LEGIONOWE ŚPIEWA SALEZ słowa: Tadeusz Oster-Ostrowski, Kazimierz Łęcki-Graba, muzyka tradycyjna Raduje się serce, raduje się dusza, D7 G Gdy pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza. D7 G Oj da, oj dadana, kompania kochana, D7 G E7

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C.

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Rozdział II. Za wolną Polskę GRUPA A 0 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Wykrzyknąłem z uniesieniem [ ]: Niech żyje Polska wolna, cała i niepodległa!, co w ogóle

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka Najsłynniejsze polskie cmentarze Wirtualny przewodnik polskiego dziecka Cmentarz dla Polaków Miejsce, gdzie chowa się zmarłych Miejsce, skąd czerpie się informacje o historii Miejsce, gdzie podtrzymuje

Bardziej szczegółowo

C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły, cyganeczka tonie, G C A 7 Dm G 7 C Gdybym miał łódeczkę, popłynął bym do niej - 2x

C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły, cyganeczka tonie, G C A 7 Dm G 7 C Gdybym miał łódeczkę, popłynął bym do niej - 2x Polskie piosenki Cyganeczka... 2 Gdybym miał gitarę... 3 Hej bystra woda... 4 Rozkwitały pąki białych róż... 5 Szalała szalała... 6 Zabrałaś serce moje... 7 1 Cyganeczka C A 7 Dm Z tamtej strony Wisły,

Bardziej szczegółowo

TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości

TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości TYM, CO BOREM, LASEM SZLI DO OJCZYZNY Scenariusz akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1. Idzie żołnierz borem, lasem (śpiew-solówka) Idzie żołnierz borem, lasem przymierając z głodu czasem.

Bardziej szczegółowo

11 listopada 1918 roku

11 listopada 1918 roku 11 listopada 1918 roku 92 lat temu Polska odzyskała niepodległość Europa w II połowie XVII wieku Dlaczego Polska zniknęła z mapy Europy? Władza szlachty demokracja szlachecka Wolna elekcja Wojny Rzeczpospolitej

Bardziej szczegółowo

11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego

11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego 11. Licheń. Bazylika górna. Modlitwa o powstanie Katolickiego Królestwa Narodu Polskiego MARIA REGINA POLONIAE NR 6 / 18 / 2015 Na naszą modlitwę w Bazylice górnej musieliśmy poczekać z powodu koncertu,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI

PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI Placówka Zespół Szkół Geodezyjno Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie Adres ul. J.Lea 235; 30-133 Kraków Telefon 126374669 Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za Irena Biel

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik Patriotyczny

Śpiewnik Patriotyczny Śpiewnik Patriotyczny Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Ref.: Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim

Bardziej szczegółowo

O MÓJ ROZMARYNIE (1913)

O MÓJ ROZMARYNIE (1913) O MÓJ ROZMARYNIE (1913) O mój rozmarynie, rozwijaj się, O mój rozmarynie, rozwijaj się, Pójdę do dziewczyny, pójdę do jedynej, Zapytam się. A jak mi odpowie nie kocham cię, A jak mi odpowie nie kocham

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych

Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych ------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka. Scenariusz zajęd nr 24 Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka. Cele operacyjne: Uczeo: czyta na głos tekst z zachowaniem interpunkcji i intonacji, dotyczący odzyskania niepodległości

Bardziej szczegółowo

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. ALLELUJA 1. Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach, na wysokościach niech cześć oddadzą. Wielbijcie Pana Jego Zastępy, Wielbijcie Pana Duchy niebieskie. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2003 R. SP 10 w Koszalinie w dniu r.

SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2003 R. SP 10 w Koszalinie w dniu r. SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2003 R. SP 10 w Koszalinie w dniu 10. 11. 2003 r. Prowadzący Witam serdecznie, wszystkich zgromadzonych w tym miejscu, na uroczystym

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (11 listopada) Barwy mojej ojczyzny

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (11 listopada) Barwy mojej ojczyzny SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (11 listopada) Barwy mojej ojczyzny DATA: 12.11.2012 rok MIEJSCE: sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Modrzu CELE: rozwijanie poczucia przynależności

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 1 Opracowały: Marzena Gęśla Zdzisława Pakuła Małgorzata Sawulska Krasnobród, Zespól szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II SCENARIUSZ GMINNEJ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Celem

Bardziej szczegółowo

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Wersja robocza 1999 Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej Objaśnienia: Pd: Piosenka

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Modlitwy do Matki Bożej Fatimskiej

Modlitwy do Matki Bożej Fatimskiej 3 Modlitwy do Matki Bożej Fatimskiej Modlitwa zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej Matko Odkupiciela, Gwiazdo morska, do nieba ścieżko najprostsza, Ty jesteś przechodnią bramą do raju wiecznego. Racz podźwignąć,

Bardziej szczegółowo

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić Tekst zaproszenia Tekst 1 Mamy zaszczyt zaprosić Sz.P. Na uroczystość PIERWSZEGO PEŁNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚIĘTEJ Naszej córki Leny Kardas która odbędzie się dnia 5 maja 2015o godz. 9.30 w kościele

Bardziej szczegółowo

POPRAWIONE SPRAWOZDANIE

POPRAWIONE SPRAWOZDANIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VII KADENCJA Warszawa, dnia 19 grudnia 2008 r. Druk nr 345 P POPRAWIONE SPRAWOZDANIE KOMISJI USTAWODAWCZEJ (wraz z zestawieniem wszystkich wniosków) o projekcie uchwały

Bardziej szczegółowo

Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam.

Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam. APEL JASNOGÓRSKI Wersja tradycyjna Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam. Wersja młodzieżowa Maryjo, Królowo Polski, /x2 E H7 E Jestem przy Tobie, A Pamiętam o Tobie E I czuwam

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir. Marcelina Skalna Anna Rączkiewicz Mateusz Sudół opiekun Joanna Kupisz

Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir. Marcelina Skalna Anna Rączkiewicz Mateusz Sudół opiekun Joanna Kupisz Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir Marcelina Skalna Anna Rączkiewicz Mateusz Sudół opiekun Joanna Kupisz Maria Niemczuk Stefania Wakuła Ewa Szajwaj Radek Kalamarz Barbara Chrościak

Bardziej szczegółowo

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki.

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki. JASNOGÓRSKA PANI G G7 C G Ref.: Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką, e h a D Polski Tyś Królową i najlepszą Matką. h e G D7 Spójrz na polskie domy, na miasta i wioski. G E7 a D D7 G Niech z miłości Twojej

Bardziej szczegółowo

Legiony to żołnierska nuta Legiony to straceńców los Legiony to żołnierska buta Legiony to ofiarny los!

Legiony to żołnierska nuta Legiony to straceńców los Legiony to żołnierska buta Legiony to ofiarny los! Legiony to żołnierska nuta Legiony to straceńców los Legiony to żołnierska buta Legiony to ofiarny los! My pierwsza brygada Strzelecka gromada Na stos! Rzuciliśmy swój życia los, Na stos, na stos! O ileż

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Autor: Beata Grzelka. Rodzaj materiału: scenariusz. Data publikacji: 2004-11-29

Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Autor: Beata Grzelka. Rodzaj materiału: scenariusz. Data publikacji: 2004-11-29 Tytuł: Scenariusz uroczystości z okazji Święta Niepodległości Autor: Beata Grzelka Rodzaj materiału: scenariusz Data publikacji: 2004-11-29 Witam wszystkich zgromadzonych na apelu przygotowanym z tej szczególnej

Bardziej szczegółowo

Polacy podczas I wojny światowej

Polacy podczas I wojny światowej Polacy podczas I wojny światowej 1. Orientacje polityczne Polaków przed rokiem 1914 Orientacja proaustriacka (koncepcja austropolska) Szansa to unia z Austrią, a największym wrogiem Rosja 1908 r. we Lwowie

Bardziej szczegółowo

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK

KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Warsztaty historyczne KOMENDANT NACZELNIK MARSZAŁEK Śladami Józefa Piłsudskiego Część 2: DAŁ POLSCE WOLNOŚĆ, GRANICE, MOC SZACUNEK Podczas studiów Józef zaangażował

Bardziej szczegółowo

Opracowanie scenariusza i przygotowanie młodzieŝy : mgr Małgorzata Weryńska, mgr Danuta Kusek, mgr Ewa Turek

Opracowanie scenariusza i przygotowanie młodzieŝy : mgr Małgorzata Weryńska, mgr Danuta Kusek, mgr Ewa Turek 1 Scenariusz montaŝu słowno - muzycznego z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Uroczystość odbyła się w ZST w Mielcu w dniu 09.listopada 2007roku. Opracowanie scenariusza i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie

Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie 1 Scenariusz akademii z okazji 11 listopada Proszę powstać. Baczność! Do hymnu państwowego. Odśpiewanie hymnu Piosenka Historia sprawiła, że święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie Listopad to czas

Bardziej szczegółowo

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego Jezus do Ludzkości Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego źródło: www.thewarningsecondcoming.com tłumaczenie: www.armiajezusachrystusa.pl Modlitwa Litanii 1 Ochrona

Bardziej szczegółowo

Nowy kształt Europy. Historia Polski Klasa VI SP

Nowy kształt Europy. Historia Polski Klasa VI SP Nowy kształt Europy Historia Polski Klasa VI SP Plan zajęć Powtórzenie Koniec pięknej epoki I wojna światowa Europa po wojnie Ćwiczenia Podsumowanie Praca domowa Bibliografia Praca domowa "Powiedz, co

Bardziej szczegółowo

Scenariusz Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości

Scenariusz Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości 1 Cel ogólny Scenariusz Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości Kształtowanie w uczniach postawy patriotycznej oraz utrwalanie w pamięci ważnych wydarzeń historycznych naszego Kraju. Cele szczegółowe

Bardziej szczegółowo

Akt poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

Akt poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu 3 Akt poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu Panie Jezu, my, naród polski, przed Tobą na kolana upadamy. Wobec Nieba i ziemi wyznajemy: Ty jesteś Bogiem naszym, Zbawicielem naszym, Ty jesteś Królem

Bardziej szczegółowo

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości.

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości. Lectio Divina Rz 6,15-23 1. Czytanie Prowadzący: wezwijmy Ducha św.: Przybądź Duchu Święty... - weźmy do ręki Pismo św.. - Słuchając jak w Kościele śledźmy tekst, aby usłyszeć, co chce nam dzisiaj Jezus

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE Numer identyfikacyjny Wypełnia Rejonowa Komisja Konkursowa Imiona i nazwisko...

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji języka polskiego

Scenariusz lekcji języka polskiego Scenariusz lekcji języka polskiego Czas trwania: 90 minut Typ szkoły: szkoła podstawowa Etap kształcenia: klasy IV-VIII Autor: Magdalena Lasecka Temat: Obraz Powstania Warszawskiego w Zakazanych Piosenkach.

Bardziej szczegółowo

Kościuszko- nasz patron

Kościuszko- nasz patron Kościuszko- nasz patron Kościuszko Tadeusz patron naszej szkoły, Przed laty na Mereczowszczyźnie urodzony. Na Rynku Krakowskim przysięgę złożył, Za swą śmierć dla narodu na chwałę zasłużył. Walczył w Stanach

Bardziej szczegółowo

Dzień Niepodległości świętujemy w całej Polsce!

Dzień Niepodległości świętujemy w całej Polsce! Dzień Niepodległości świętujemy w całej Polsce! Autor: Beata Kozłowska Data: 11 listopada 2016 1/7 Listopad to dla Polski niebezpieczna pora pisał Stanisław Wyspiański w Nocy listopadowej w 1904 r. Kilka

Bardziej szczegółowo

A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego,

A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Lekcja 6 na 11 lutego 2017 A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa (1 Tesaloniczan

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej

Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej Walka Polaków o utrzymanie języka i ziemi ojczystej Historia Polski Klasa VI SP Plan zajęć Powtórzenie Rusyfikacja Germanizacja Opór społeczny Artyści wobec zaborów Ćwiczenia Podsumowanie Praca domowa

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik Pieśni Patriotycznych i Piosenek Wojskowych. Chór. Jedność. Kłecko, r.

Śpiewnik Pieśni Patriotycznych i Piosenek Wojskowych. Chór. Jedność. Kłecko, r. Śpiewnik Pieśni Patriotycznych i Piosenek Wojskowych. Chór Jedność Kłecko, 11.11.2016 r. 1. Mazurek Dąbrowskiego 1. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości.

Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości. Scenariusz apelu z okazji Święta Niepodległości. Recytator I: Opowiedz nam, moja Ojczyzno Jak matka dzieciom ciekawym, O latach znaczonych blizną na wiekach chwały i sławy. O wojach Mieszka nam powiedz,

Bardziej szczegółowo

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935)

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) 70 ROCZNICA ŚMIERCI (zbiory audiowizualne) Wideokasety 1. A JEDNAK Polska (1918-1921 ) / scen. Wincenty Ronisz. Warszawa : Studio Filmów Edukacyjnych Nauka, 1998. 1 kas. wiz.

Bardziej szczegółowo

JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK

JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK II Zlot Młodzieży z Krajny Bohaterowie Krajny Łobżenica Górka Klasztorna, 12 czerwca 2014 r. Wybór pieśni JOWITA KĘCIŃSKA-KACZMAREK HYMN RODŁA Od wieków wszystko zwykli kłaść w ofierze, Od wieków walczyć

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej

Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej Parafia Trójcy Świętej w Koszęcinie [ wersja dla wiernych ] K: Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. W: Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. * Chwała Ojcu i Synowi, i

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Autor scenariusza: Paulina Grzenkowicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Autor scenariusza: Paulina Grzenkowicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Autor scenariusza: Paulina Grzenkowicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku DEKORACJA: przypomina studio TV PANORAMY, stół z bukietem białych i czerwonych kwiatów,

Bardziej szczegółowo

Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości. Scenografia:

Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości. Scenografia: Wstań, Polsko moja! Scenariusz akademii szkolnej w rocznicę odzyskania niepodległości Opracowała: Małgorzata Popławska Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łosicach Scenografia: występują elementy patriotyczne: biało-czerwona

Bardziej szczegółowo

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan. "Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów». Łk 11,1 Najczęściej o modlitwie Jezusa

Bardziej szczegółowo

Emigranci i spiskowcy

Emigranci i spiskowcy Emigranci i spiskowcy Historia Polski Klasa II LO Plan Powtórzenie Początki emigracji Przemarsz przez Niemcy Emigranci we Francji Komitet Lelewelowski Towarzystwo Demokratyczne Gromady Ludu Polskiego Hotel

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Rec. I. Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie. Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków

Bardziej szczegółowo

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 KOCHAMY DOBREGO BOGA Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Spis treści Ogólna prezentacja podręcznika Jesteśmy dziećmi Boga...3 Program

Bardziej szczegółowo

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA!

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA! dla dziewczyny Co roku kocham mocniej i pamiętam tak samo. Jedno jest w życiu szczęście, kochać i być kochanym. Z okazji urodzin życzę Ci aby każdy dzień miał kształt Twoich marzeń. Z okazji urodzin życzę

Bardziej szczegółowo

PIEŚNI DO ŚWIĘTEJ GEMMY /w porządku alfabetycznym/

PIEŚNI DO ŚWIĘTEJ GEMMY /w porządku alfabetycznym/ PIEŚNI DO ŚWIĘTEJ GEMMY /w porządku alfabetycznym/ HYMN DO ŚWIETEJ GEMMY 1. O Święta Gemmo, siostro nasza droga, pokaż swym uczniom, jak uwielbiać Boga. Naucz nas kochać Jezusa rany, Jego majestat i pełnię

Bardziej szczegółowo

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać!

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłosne Wierszyki Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłość jedyna jest Miłość nie zna końca Miłość cierpliwa jest zawsze ufająca

Bardziej szczegółowo

DLACZEGO OBCHODZIMY ŚWIĘTO 11 LISTOPADA?

DLACZEGO OBCHODZIMY ŚWIĘTO 11 LISTOPADA? 24 X 2014 24 października 2014 roku uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni, pani Reginy Suwały i mamy Karoliny, pani Marioli Goławskiej, ponownie pojechali do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Bardziej szczegółowo

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku.

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Nowy rok Nowy Rok Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Huczą petardy i gra muzyka, Stary rok mija, za las umyka, Cóż w tym dziwnego,

Bardziej szczegółowo

Niepodległość Polski- apel

Niepodległość Polski- apel Literka.pl Niepodległość Polski- apel Data dodania: 2010-05-30 09:41:47 Autor: Lidia Surzyn Proponuję scenariusz apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel może być przygotowany

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

TAKI KRAJ. Jest takie miejsce u zbiegu dróg Gdzie się spotyka z zachodem wschód. Nasz pępek świata, nasz biedny raj Jest takie miejsce, taki kraj.

TAKI KRAJ. Jest takie miejsce u zbiegu dróg Gdzie się spotyka z zachodem wschód. Nasz pępek świata, nasz biedny raj Jest takie miejsce, taki kraj. TAKI KRAJ Jest takie miejsce u zbiegu dróg Gdzie się spotyka z zachodem wschód. Nasz pępek świata, nasz biedny raj Jest takie miejsce, taki kraj. Nad pastwiskami ciągnący dym Wierzby jak mary w welonach

Bardziej szczegółowo

Archidiecezjalny Program Duszpasterski. Okres PASCHALNy. ROK A Propozycje śpiewów

Archidiecezjalny Program Duszpasterski. Okres PASCHALNy. ROK A Propozycje śpiewów Archidiecezjalny Program Duszpasterski Okres PASCHALNy ROK A Propozycje śpiewów Poznań 2007/2008 21 WIELKI CZWARTEK W. W Krzyżu cierpienie; A myśmy się chlubić powinni (antyfona śpiewana na przemian z

Bardziej szczegółowo

Przez okno historii Polski

Przez okno historii Polski Literka.pl Przez okno historii Polski Data dodania: 2010-05-30 16:39:04 Autor: Barbara Kościelska Scenariusz przedstawienia zrealizowałam ze swoimi uczniami z klasy II dla rodziców na specjalnej wieczornicy

Bardziej szczegółowo

PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014

PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014 PRACE DOMOWE Z dnia 01-02 listopad 2014 8/9 listopada w SPK w Cavan odbędzie się spotkanie z pieśniami patriotycznymi Jesteśmy patriotami. Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnego przeżywania 96. rocznicy

Bardziej szczegółowo

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o

Bardziej szczegółowo

Śpiewnik. Teksty autorstwa Adriana Nafalskiego. Zapraszamy na stronę zespołu

Śpiewnik. Teksty autorstwa Adriana Nafalskiego. Zapraszamy na stronę zespołu Śpiewnik Teksty autorstwa Adriana Nafalskiego Zapraszamy na stronę zespołu www.thekingsoftime.manifo.com Cisza 1 Zamknięty w ciszy szukam słów By opisać czas który trawa Który trawa, który trawa. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA NR R.

GAZETKA SZKOLNA NR R. GAZETKA SZKOLNA NR 5 2015 R. SZKOŁA PODSTAWOWA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GRABOWCU W tym numerze: Kalendarz szkolny 1 Maj 2 Rocznica Konstytucji 3 Dzień Patrona 4 Dzień Matki 5 Wiosenny las

Bardziej szczegółowo

- PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE

- PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty listopada! Tym, co padli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa. I my przedszkolaki o tym pamiętamy i dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy. Dnia 6 listopada

Bardziej szczegółowo

Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa

Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa Anna Płocka SP 316 im. Astrid Lindgren Warszawa Zaproponowany przeze mnie scenariusz może być wykorzystany zarówno klasach 4 6 szkoły podstawowej oraz w gimnazjum. Myślę, że zawarte w nim informacje pozwolą

Bardziej szczegółowo

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam Magiczne słowa C tylko tobie ccę powiedzieć to / / C / a / C a / / C / a / to co czuję dziś kiedy przycodzi noc / e / C / a / / e / C / a / tylko tobie C a / / C / a / tylko tobie dam białą róże i wszystko

Bardziej szczegółowo

Bohm 5x? Stanisław Wyspiański

Bohm 5x? Stanisław Wyspiański strona 1 Bohm 5x? Stanisław Wyspiański 2010-04-21 Bohm 5x? Stanisław Wyspiański Opis przedmiotu: Stanisław Wyspiański 1869-1907 Wielki malarz, genialny poeta i dramaturg, tworzy dzieła poświęcone idei

Bardziej szczegółowo

KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY

KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY KRÓTKA DROGA KRZYŻOWA SIOSTRY JÓZEFY Mój Jezu, Niech ta droga krzyżowa będzie dla wszystkich lekarstwem, które daje światło, by wyjść z grzechu; i niech będzie pocieszeniem dla Twego Serca. I STACJA Jezus

Bardziej szczegółowo

Temat: Europa i Polska od czasów stanisławowskich do Kongresu Wiedeńskiego

Temat: Europa i Polska od czasów stanisławowskich do Kongresu Wiedeńskiego Wręczyca Wielka, 2006 r. KONSPEKT LEKCJI Przedmiot: HISTORIA Nauczyciel prowadzący: mgr Magdalena Kozłowska Temat: Europa i Polska od czasów stanisławowskich do Kongresu Wiedeńskiego Cele Kształcenia:

Bardziej szczegółowo

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29 o mała p Mała Jadwinia nr 29 Świat naszym domem Cieszę się, Boże, z serca całego, żeś dał świat piękny dla dziecka Twego. Nie będę śmiecić, mój dobry Panie, Niech ten świat zawsze pięknym zostanie. Opracowała

Bardziej szczegółowo

Temat: Ojczyzna zawsze bliska memu sercu tworzenie kompozycji graficznych.

Temat: Ojczyzna zawsze bliska memu sercu tworzenie kompozycji graficznych. SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE V Temat: Ojczyzna zawsze bliska memu sercu tworzenie kompozycji graficznych. Nauczyciel: Zofia Lewandowska Cele lekcji: przekształcanie fragmentów rysunku, kopiowanie

Bardziej szczegółowo

Życzenia na Chrzciny od Rodziców Chrzestnych

Życzenia na Chrzciny od Rodziców Chrzestnych od Rodziców Chrzestnych Na pamiątkę wielu łask Bożych życzą Rodzice Chrzestni. Bądź pełny wiary i nadziei, a miłość Boża niech wypełni Twoje serce. Wielu łask Bożych i nieustającej opieki aniołów życzy

Bardziej szczegółowo

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00 2 Newsletter DeNews Maj 2015 Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu 3 4 Dycha dziennie SPOTKANIE DeNews Temat: Matka Jedyna Taka Wyjątkowo 23.05.2015 godz 22:00 Jak zacząć biegać? Dziewczyna z Nazaretu Zwykła - Niezwykła

Bardziej szczegółowo

Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Cele konkursu: Warunki uczestnictwa: dwóch kategoriach

Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Cele konkursu: Warunki uczestnictwa: dwóch kategoriach Regulamin VI Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Cele

Bardziej szczegółowo

ZADANIA DO SPRAWDZIANU

ZADANIA DO SPRAWDZIANU ZADANIA DO SPRAWDZIANU 1. Przyjrzyj się mapie i wykonaj polecenia. a) Zamaluj kolorem zielonym państwa należące do Trójprzymierza. b) Zamaluj kolorem niebieskim państwa należące do Trójporozumienia. c)

Bardziej szczegółowo

Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy:

Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Regulamin IX Gminnego Festiwalu Pieśni Legionowej Organizatorzy: Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Cele

Bardziej szczegółowo

KLUCZ ODPOWIEDZI. K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny

KLUCZ ODPOWIEDZI. K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny KLUCZ ODPOWIEDZI K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla gimnazjów etap szkolny Zadanie 1. max. 7 p. Wiosna Ludów na ziemiach polskich Zaznacz w tabeli (wpisując w odpowiednią rubrykę literę ), czy poniższe

Bardziej szczegółowo

Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka /04/ :21

Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka /04/ :21 Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka1989-07/04/2011 21:21 NOWENNA KU CZCI JEZUSA PRAWDZIWEGO KRÓLA Ta prosta nowenna jest szczególnym hojnym darem naszego Pana. W związku z tym Jezus da wyjątkowe tajemnice

Bardziej szczegółowo

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERAŁU W KLASACH LO (zgodny z programem nauczania nr AZ-4-0/). Ty ścieżkę życia mi ukażesz MESĄC LCZBA GODZN TREŚC NAUCZANA WYNKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY. Ukochani

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!!

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Literka.pl INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Data dodania: 2004-03-16 13:30:00 Dzień Mamy i Taty Montaż słowno-muzyczny dla klasy III Konferansjer: Witam serdecznie wszystkich rodziców przybyłych na

Bardziej szczegółowo