T:3 Przechowywanie danych. dr inż. Stanisław Wszelak

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "T:3 Przechowywanie danych. dr inż. Stanisław Wszelak"

Transkrypt

1 T:3 Przechowywanie danych dr inż. Stanisław Wszelak

2 Nośniki informacji Nośniki informacji - inaczej urządzenia przechowywania danych, są to narzędzia służące do zbiorowego składowania oraz odczytu zebranych informacji. Możemy wyróżnić następujące rodzaje urządzeń: Dyskietki Pamięci Taśmowe Dyski magnetyczne (twarde) Dyski optyczne Pendrive

3 Dyskietki FDD - (Floppy Disc Driver) - dyski elastyczne, dyski historyczne Dysk elastyczny jest to krąż ążek wykonany z giętkiego tworzywa sztucznego, pokryty z obydwu stron, warstwą materiału u magnetycznego w postaci tlenku żelaza lub tlenku chromu. Grubość tego krąż ążka jest mniejsza niż 0,1mm, grubość warstwy magnetycznej - 0,0025 mm.

4 Dyski magnetyczne (twarde)

5 Złącze ATA Kabel HDD ATA PIN x3 0.50m Interfejs: Ultra ATA/100 Długość kabla: 0.5m

6 Złącze SATA FORMAT (3,5 cale) Interfejs SATA II POJEMNOSC ( 250 GB) Bufor pamieci (8 MB) Obroty na min. (7200 obr/min) Niezawodność (MTBF) h Zasilanie (SATA)

7 Przejściówki z ATA na SATA

8 Stacja dokująca Stacja dokująca pozwala na szybkie podłączenie dowolnego dysku 2,5/3,5 SATA do komputera poprzez port USB oraz wyprowadza wszystkie ważniejsze porty komputera z trudno dostępnej obudowy wprost na biurko.

9 Kieszeń zewnętrzna HDD dla 3,5" dysków twardych z interfejsem IDE/SATA pod USB 2.0, wykonana z aluminium z podstawką

10 Pamięci Taśmowe Charakterystyczną cechą tego typu urządzeń jest istnienie dwóch "buforów". Taśmy pod szpulami, w postaci pętli taśmy powstałej na poduszce powietrznej, czasami było to zrealizowane mechanicznie, systemem odpowiednich rolek, ramion, sprężyn. Spowodowane to było tym, że główny silnik przesuwający taśmę pod głowicą (Capstan) posiadał bardzo małą bezwładność- bez owych pętli taśma błyskawicznie uległaby zerwaniu.

11 HP produkuje pamięć taśmową. Produkt nosi nazwę StorageWorks Ultrium 960 i jest wyposażony w jeden napęd LTO-3 (Linear Tape Open). HP jest drugą firmą (po Certance LLC), która wprowadziła do swojej oferty stacje pamięci taśmowej z napędem LTO-3. Taśma taka ma 704 ścieżek ( a dane są zapisywane jednocześnie na 16 ścieżkach). Napęd LTO-3 zapisuje dane z szybkością 80 MB/s

12 Dyski optyczne Każdy wyprodukowany w dzisiejszych czasach napęd dysków optycznych zachował swoją podstawową zasadę działania. Czytniki składają się z czterech podstawowych elementów: - rama konstrukcyjna i obudowa, - blok napędowy z trzema silnikami krokowymi, - ramię z układem optycznym - zespół układów elektronicznych odpowiedzialnych za sterowanie wszystkimi elementami napędu. Obudowa osadzona jest na ramie metalowej. Pierwszy silnik odpowiedzialny jest za wprawianie w ruch obrotowy płyty CD. Drugi silnik odpowiada za pozycjonowanie głowicy laserowej. Trzeci silnik służy do wysuwania i wsuwania szuflady Ramię, na którym osadzony jest układ optyczny, jest przesuwane najczęściej wzdłuż dwóch stalowych prowadnic.

13 Budowa

14 Budowa Krążek o średnicy 12 cm, niekiedy o średnicy 8 cm i grubości 1,2 mm wykonany jest z kilku warstw. Promień lasera dociera do warstwy, na której zapisane są dane przenikając przez poliwęglanową powłokę dysku optycznego. Odczyt danych odbywa się przy wykorzystaniu promienia świetlnego, który odbija się od dolnej warstwy, którą jest aluminiowa powłoka. W napędach dysków optycznych wykorzystywane są lasery diodowe emitujące strumieńświatła o wyjątkowo małej długości fali (promieniowanie podczerwone 780nm) Warstwa, na której zapisywane są dane ma strukturę spiralnej ścieżki, w której wytłoczone są minimalne zagłębienia (pits). W przypadku gdy promień lasera zostanie skierowany na obszar bez zgłębień czyli w tzw. land, wówczas następuje jego odbicie i poprzez pryzmat skierowany jest do fotodiody, w której zamieniany jest na sygnał elektryczny. Jeśli promień lasera trafi w obszar z wgłębieniem, zostaje wówczas rozproszony i nie wraca do odbiornika sygnału. Sygnały elektryczne w postaci impulsów powstające podczas odczytu danych tworzą zakodowany ciąg informacji, który kierowany jest do specjalnego układu elektronicznego.

15

16 Generalnie, CD-R składa się z czterech warstw: Warstwy nośnej z poliwęglanu (plastikowa tarcza), warstwy barwnej (topi się podczas zapisu). Złotej lub aluminiowej warstwy odbijającej i ochronnej warstwy z lakieru. Właściwe informacje laser wypala w warstwie barwnika umieszczonej przed warstwą odbijającą. W procesie zapisu barwnik wytapia się, odsłaniając odbijającąświatło powierzchnię. Podobnie jak stara dobra płyta długogrająca, również CD-R posiada spiralny rowek prowadzący. Podczas zapisu i odczytu rowek wskazuje laserowi drogę poprzez całą powierzchnię płyty.

17 Odczyt danych na płycie CD. Odczyt danych na płycie CD. Podczas odczytu na dysk znajdujący się w napędzie CD-ROM pada światło lasera. Jeżeli promień lasera padnie na pit (czyli pojedyncze zagłębienie na płycie kompaktowej) odpowiedni czujnik rejestruje brak jego odbicia (promień lasera jest wówczas rozpraszany). Natomiast gdy światło lasera urządzenia odczytującego pada na powierzchnie płaską płyty (tzw. land) czujnik rejestruje jego odbicie. Te informacje zmieniane są na ciąg zer oraz jedynek i w ten sposób komputer odczytuje dane z krążka.

18 DVD Płyty DVD ze względu na ich pojemność dzielą się na cztery rodzaje: 1.Ppłyty jednowarstwowe, jednostronne zapisywane, o pojemności 4,7 GB 2. Płyty dwuwarstwowe, jednostronnie zapisywane, o pojemności 8,5 GB (można je rozpoznać po złotym kolorze nośnika oraz dwóch numerach seryjnych, umieszczonych na jednej jego stronie); 3. Płyty jednowarstwowe, dwustronnie zapisywane, o pojemności 9,4 GB; 4. Płyty dwuwarstwowe, dwustronnie zapisywane, o pojemności 17 GB. Dane na płytach DVD zapisywane są zapisywane w identyczny sposób, jak na płytach CD mianowicie na jednej, spiralnej ścieżce.

19 Porównanie

20 Modulacja kodowa

21 Budowa DVD

22 Pendrive

23 Pamięć USB (znana także pod nazwami: PenDrive, USB Flash Drive, Flash Disk, FlashDrive. Urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami. Jest urządzeniem przenośnym typu Plug&Play, do komputera dołączany jest najczęściej bezpośrednio przez złącze USB, więc nie wymaga dodatkowych akcesoriów jak stacja dokująca czy dodatkowy napęd komputerowy. Szybkość uzależniona od wersji USB (1.1, 2.0 lub od 2009 roku 3.0) oraz od szybkości zastosowanej pamięci Flash. Pamięć flash jest odmianą pamięci EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read- Only Memory). Kasowanie i zapis odbywa się przez podanie odpowiednich sygnałów elektrycznych. Komórka jest podobna do tranzystora polowego, ale z dwiema bramkami: bramką sterującą i bramką "pływającą". Jeśli komórkę wybrano do odczytu (bramka połączona jest z linią słowa pamięci), wtedy do bramki sterującej doprowadzone jest napięcie. Bramka "pływająca" nie jest bezpośrednio wyprowadzona, a jedynie ładunek tej bramki decyduje o przepływie prądu przez tranzystor. Ładunek bramki "pływającej" decyduje o napięciu progowym Ut, jeśli napięcie na bramce sterującej przekroczy Ut, wtedy tranzystor rozpoczyna przewodzenie.

24 Budowa komórki pamięci flash

25 Karty SmartMedia Karty SmartMedia zawierają komórki pamięci flash NAND, zamknięte w zminiaturyzowanej obudowie o grubości 0,76 mm i masie 2 g. Ze względu na miniaturowe rozmiary pamięć SmartMedia jest stosowana jako przenośne źródło informacji, do zapisu plików danych (zdjęć w aparatach cyfrowych, plików dźwiękowych w dyktafonach cyfrowych). Inne zastosowania to gry komputerowe, notatniki osobiste (PDA), drukarki. Produkowane są pamięci SmartMedia o pojemnościach od 128 MB do 10 GB.

26 Memory Stick - Karty flash Produkowane są pamięci o masie 4 g, wymiarach 21,5 x 50 x 2,8 mm, pojemnościach od 128MB do 10GB. Układ jest wyposażony w mechanizm MagicGate pozwalający na ochronę praw autorskich do materiałów składowanych w pamięci dzięki kodowaniu i autentykacji danych transmitowanych do urządzeń odtwarzających. Memory Stick jest zasilany napięciem 2,7 3,6 V i charakteryzuje się przepływnością danych w granicach od 1,5 do 2,45 MB/s, układ może pracować w temperaturze otoczenia od 0 do 60 C. Pamięci Memory Stick stosuje się w kamerach cyfrowych, odtwarzaczach MP3 i cyfrowych dyktafonach.

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas.

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. W odróżnieniu od pamięci operacyjnej, nie pozwala na adresowanie pojedynczych

Bardziej szczegółowo

Pamięci optyczne Układ optyczny stanowiący istotę napędu CD/DVD składa się z kilku podstawowych elementów: dioda laserowa emituje wiązkę światła

Pamięci optyczne Układ optyczny stanowiący istotę napędu CD/DVD składa się z kilku podstawowych elementów: dioda laserowa emituje wiązkę światła Do grupy pamięci optycznych zaliczamy napędy wykorzystujące do zapisu i odczytu wiązkę światła laserowego. Najczęściej nośnikiem jest plastikowy krążek (poliwęglan) pokryty warstwą odbijającą promień lasera.

Bardziej szczegółowo

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas.

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. W odróżnieniu od pamięci operacyjnej, nie pozwala na adresowanie pojedynczych

Bardziej szczegółowo

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Tomasz Sułkowski Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Urzadzenia techniki komputerowej

Spis treści. Urzadzenia techniki komputerowej TI 312[01] Spis treści 1. Bramki logiczne... 3 2. Kodery i dekodery... 5 3. Multipleksery i demultipleksery... 8 4. Przerzutniki, liczniki, rejestry... 12 5. Płyty główne... 17 6. Rodzaje płyt głównych...

Bardziej szczegółowo

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej Budowa komputerów osobistych typu IBM PC Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej PC dla początkujących Pierwsze komputery Rozwój komputerów Architektura von Neumanna Architektura von Neumanna Podział

Bardziej szczegółowo

PAMIĘCI. PAMIĘCI układy zdolne do przyjmowania, przechowywania i wysyłania informacji w postaci ciągów binarnych.

PAMIĘCI. PAMIĘCI układy zdolne do przyjmowania, przechowywania i wysyłania informacji w postaci ciągów binarnych. PAMIĘCI PAMIĘCI układy zdolne do przyjmowania, przechowywania i wysyłania informacji w postaci ciągów binarnych. Szybkość dostępu Rejestry Pamięć podręczna (cache) Pamięć operacyjna Hierarchia pamięci

Bardziej szczegółowo

Architektura komputerów 1

Architektura komputerów 1 Literatura Architektura komputerów 1 dr inż. Piotr Zielniewicz Instytut Informatyki tel. (61) 665 23 76 e-mail: Piotr.Zielniewicz@cs.put.poznan.pl P. Metzger, Anatomia PC, Helion, 2003 J. Biernat, Architektura

Bardziej szczegółowo

Części komputera. Części składowe komputera: jednostka centralna urządzenia wejścia urządzenia wyjścia

Części komputera. Części składowe komputera: jednostka centralna urządzenia wejścia urządzenia wyjścia BUDOWA KOMPUTERA Komputer to: Komputer jest urządzeniem, które pobiera dane wejściowe, dokonuje na tych danych pewnych operacji lub obliczeń w określonej z góry kolejności poleceń programu, a otrzymane

Bardziej szczegółowo

Narzędzia informatyki

Narzędzia informatyki Narzędzia informatyki dr inż. Anna Kobusińska Anna.Kobusinska@cs.put.poznan.pl www.cs.put.poznan.pl/akobusinska Literatura Duch W., Fascynujący świat komputerów, Nakom, Poznań 1997 Skorupski P., Podstawy

Bardziej szczegółowo

Rozwój pamięci RAM dąży do jak największej prędkości transferu danych. Kolejne typy pamięci RAM to m.in.: DRAM, SRAM, SDRAM, Rambus DRAM.

Rozwój pamięci RAM dąży do jak największej prędkości transferu danych. Kolejne typy pamięci RAM to m.in.: DRAM, SRAM, SDRAM, Rambus DRAM. PODZIAŁ a) pamięć masowa: dyskietki, dyski twarde, dyski optyczne, taśmy magnetyczne,... b) pamięć operacyjna: - podział ze względu na działanie: pam. dynamiczna (wymagająca odświeżania), pam. statyczna.

Bardziej szczegółowo

Rysunek 2.1. Budowa płyty głównej

Rysunek 2.1. Budowa płyty głównej 1. Płyta główna Płyta główna jest płytką z obwodami drukowanymi, na której montowana jest znaczna część komponentów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania systemu komputerowego. Na płycie głównej swoje

Bardziej szczegółowo

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA SYSTEMY WBUDOWANE Prowadzący: dr inż. Andrzej Stasiak Auto referatu: Grzegorz Pol Grupa szkoleniowa: I7X3S1 Data oddania: 30.05.2009r. Temat: Przegląd pamięci flash z odniesieniem

Bardziej szczegółowo

Operator Obrabiarek Sterowanych Numerycznie

Operator Obrabiarek Sterowanych Numerycznie 45 Operator Obrabiarek Sterowanych Numerycznie skrypt szkoleniowy Mgr inŝ. Maria Tokarska Dr inŝ. Stanisław Rabiasz Krosno 2009 r. Materiały szkoleniowe opracowane dla uczestników projektu Rzetelnie i

Bardziej szczegółowo

Notatki do wykładu z architektury komputerów

Notatki do wykładu z architektury komputerów Notatki do wykładu z architektury komputerów Marcin Peczarski Instytut Informatyki Uniwersytet Warszawski 6 lutego 2007 Architektura a organizacja komputera Architektura komputera, według Stallingsa [1],

Bardziej szczegółowo

Notatki do wykładu z architektury komputerów

Notatki do wykładu z architektury komputerów Notatki do wykładu z architektury komputerów Marcin Peczarski Instytut Informatyki Uniwersytet Warszawski 17 lutego 2008 Architektura a organizacja komputera Architektura komputera, według Stallingsa [1],

Bardziej szczegółowo

Sprzęt podstawowe pojęcia

Sprzęt podstawowe pojęcia Sprzęt podstawowe pojęcia Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe) Komputer osobisty: PC (personal computer) mikrokomputer przeznaczony do użytku osobistego. Może to być komputer stacjonarny

Bardziej szczegółowo

4. MATERIAŁ NAUCZANIA

4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4.1. Interfejsy komputerowe 4.1.1. Materiał nauczania Współczesny komputer, a precyzując to pojęcie, jednostka centralna komputera, komunikuje się z otoczeniem (operatorem) za pomocą

Bardziej szczegółowo

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Wstęp... 2 1. Typy komputerów... 4 1.1. Komputery stacjonarne... 4 1.1.1. Desktop... 4 1.1.2. Serwer... 4 1.1.3. Mainframe... 5 1.2. Komputery przenośne...

Bardziej szczegółowo

Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera. Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne

Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera. Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne Jednostka centralna Płyta główna Procesor Pamięć RAM i ROM Karty rozszerzeń Napęd stacji dyskietek

Bardziej szczegółowo

Technologie informacyjne. wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń

Technologie informacyjne. wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń Technologie informacyjne wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń Ireneusz Grabowski ig@fizyka.umk.pl www.fizyka.umk.pl/~ig Id: brodnica Hasło: Brodnica Materiały

Bardziej szczegółowo

Budowa i działanie komputera. Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu

Budowa i działanie komputera. Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu Budowa i działanie komputera Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu 1. Co to jest komputer KOMPUTER - elektroniczna maszyna licząca [z ang. compute obliczać], urządzenie

Bardziej szczegółowo

W sklepie komputerowym sprzedawca zachwala klientowi swój najnowszy towar: -Ten komputer wykona za pana połowę pracy! - W takim razie biorę dwa.

W sklepie komputerowym sprzedawca zachwala klientowi swój najnowszy towar: -Ten komputer wykona za pana połowę pracy! - W takim razie biorę dwa. W sklepie komputerowym sprzedawca zachwala klientowi swój najnowszy towar: -Ten komputer wykona za pana połowę pracy! - W takim razie biorę dwa. Rys. wg Z. Postawa, UJ 1 pamięć ROM system operacyjny procesor

Bardziej szczegółowo

K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10

K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10 K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10 Komputer... 2 Urządzenia wejścia... 2 Urządzenia wyjścia... 4 Jednostka centralna... 6 Dyski twarde... 6 Dyskietki... 7 Płyty CD i DVD... 7 Karta graficzna... 8 Karta

Bardziej szczegółowo

DYSKI SSD. Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały.

DYSKI SSD. Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały. DYSKI SSD Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały. Chodzi tutaj o napędy, które podobnie jak pendrive'y zbudowane są z pamięci

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE Informacje ogólne Wykład: 10 * h TECHNOLOGIE INFORMACYJNE Wprowadzenie do TI Krzysztof Michalak email: krzysztof.michalak@ue.wroc.pl http://kti.ae.wroc.pl http://citi-lab.pl Egzamin: - w sesji Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Pozostał znaki towarowe stanowią własność odpowiednich posiadaczy. Zastrzega się zmiany techniczny i optyczne jak i błędy w druku.

Pozostał znaki towarowe stanowią własność odpowiednich posiadaczy. Zastrzega się zmiany techniczny i optyczne jak i błędy w druku. NOTEBOOK COMPUTER Copyright 2003, Wszystkie prawa zastrzeżone. Niniejszy podręcznik chroniony jest prawem autorskim. Copyright należy do firmy Medion. Znaki towarowe: MS-DOS i Windows są wpisanymi znakami

Bardziej szczegółowo

Urządzenia komputerowe 2006-2014

Urządzenia komputerowe 2006-2014 Urządzenia komputerowe 2006-2014 1. Jakiej liczbie, zapisanej w systemie szesnastkowym, odpowiada liczba 16-bitowa 0011110010101111 zapisana w systemie dwójkowym? a) 3DAF b) 3CBF c) 3CAF d) 3DFF 2. Urządzenie

Bardziej szczegółowo

Architektura komputerów. dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.

Architektura komputerów. dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow. Architektura komputerów dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.pl 1 Podział komputerów Desktop Laptop Palmtop Mikrokomputery przeznaczone

Bardziej szczegółowo

sterowanie Urządzenia we/wy Procesor Pamięć mag. danych mag. adresowa

sterowanie Urządzenia we/wy Procesor Pamięć mag. danych mag. adresowa Budowa i architektura komputera sterowanie Procesor Pamięć Urządzenia we/wy mag. danych mag. adresowa Koncepcja von Neumanna JEDNOSTKA CENTRALNA Urządzenia wejścia Procesor Pamięć operacyjna Urządzenia

Bardziej szczegółowo