Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download ""

Transkrypt

1 A R C H I W U M P Y T A Ń I ODPOWIEDZI (zestaw nr ) 1. METRO: Najszybszym sposobem podróżowania po Londynie jest bez wątpienia The Tube londyńskie metro. (15 pkt) a. Która linia jest najstarsza? (1 pkt): METROPOLITAN b. Kiedy dokładnie została otwarta dzień, miesiąc, rok (1 pkt): 10 STYCZNIA 1863r. c. Która linia jest najdłuższa i ile mil ma trasa? (2 pkt): CENTRAL LINE; 46 mil d. Która linia ma tylko dwie stacje? Jakie to stacje? (3 pkt): WATERLOO & CITY LINE stacje: WATERLOO i BANK e. Kim dla metra jest Sonia? (2 pkt): SONIA to żeński głos, który nagrany ostrzega pasażerów wsiadających do metra. Jakie zdanie jest z nią kojarzone? (2 pkt): MIND THE GAP f. Która linia nie ma początku ani końca (1 pkt): CIRCLE LINE g. Jakie niezwykłe wydarzenie miało miejsce na trasie linii Bakerloo 13 maja 1924 roku? (2 pkt) - na stacji linii metra urodziła się dziewczynka, Marie Cordery. W okolicach jakiej stacji? (1 pkt) - Elephant & Castle h. W jaki sposób Polacy przyczynili się do zmiany sytuacji z pytania 1.g POLKA URODZIŁA JAKO DRUGA OSOBA W HISTORII SWOJE DZIECKO W LONDYŃSKIM METRZE. Podaj szczegóły: imię i nazwisko - JULIA KOWALSKA, dokładną datę - 19 grudnia 2008r, nazwę linii - JUBILEE LINE i stacji metra - Kingsbury, gdzie miało miejsce drugie takie wydarzenie w historii. (5 pkt) 2. LITERATURA: Beatrix Potter to autorka serii znanych opowiadań dla dzieci o Króliku Piotrusiu. (5 pkt) a. Do jakiej szkoły chodziła? (1 pkt) nie chodziła do szkoły, uczona była w domu. b. W jaki sposób doszło do tego, że zaczęła pisać swoje opowiadania? (3 pkt) poproszono ją o napisanie listu do chorego chłopczyka, a ponieważ nie wiedziała, co pisać, wymyśliła pierwszą ilustrowaną historyjkę o króliczku, która stała się treścią jej listu. c. Kiedy dokładnie narodził się Królik Piotruś dzień, miesiąc, rok? (1 pkt) 4 września 1893r.

2 zestaw nr 2 : 25 pkt HISTORIA: W średniowieczu angielskie wojsko zasłynęło z wynalezienia i stosowania nowoczesnej broni, prawdziwej broni masowej zagłady jak na owe czasy oczywiście. Dzięki tej broni Anglicy i Walijczycy wygrywali wiele bitew, nawet jeśli przeciwnik miał znaczącą przewagę liczebną. (12 pkt) Co to za broń? (1 pkt) długi łuk / długi łuk angielski. Jak brzmi jej angielska nazwa? (1 pkt) - longbow b. W których wiekach przeżywała swój największy rozkwit? (1 pkt) XIV XV wiek c. Dlaczego od szesnastego wieku zaczęło zmniejszać się jej znaczenie? (2 pkt) wynaleziono wtedy proch strzelniczy, którego zastosowanie okazało się być bardziej śmiercionośne. d. W którym roku (1 pkt) 1415 i gdzie (1 pkt) pod Agincourt / Azincourt wojownicy króla Henryka V używając tej właśnie broni odnieśli spektakularne zwycięstwo nad Francuzami? e. Jaki gest, obraźliwy i używany do dziś, został według legendy spopularyzowany w czasie tej bitwy przez wojowników używających tej broni? (2 pkt) pokazywanie nieprzyjacielowi dwóch palców wskazującego i środkowego, uniesionych na kształt litery V, gdzie wnętrze dłoni skierowane jest ku pokazującemu. f. Jakie jest dość nieprawdopodobne wyjaśnienie sensu używania przez piętnastowiecznych wojowników tego gestu wobec wrogów? (3 pkt) podobno Francuzi mieli zwyczaj obcinać pojmanym łucznikom te dwa palce, by uniemożliwić im dalszą walkę. Używając tego gestu pokazywali więc łucznicy wrogom, że nadal mogą walczyć. Historycy twierdzą jednak, że na polu walki nikt nie mógłby sobie pozwolić na podobne marnowanie czasu i zamiast bawić

3 się w obcinanie palców, wrogów po prostu by zabijano. 2. SYMBOLE: Flaga Zjednoczonego Królestwa to Union Jack. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z kilku części, reprezentujących części tego państwa. (13 pkt) a. jaki element reprezentuje Anglię (1 pkt) krzyż św. Jerzego i jak wygląda (2 pkt) czerwony krzyż na białym tle. b. jaki element reprezentuje Szkocję (1 pkt) krzyż św. Andrzeja i jak wygląda (2 pkt) biały krzyż w kształcie litery X na niebieskim tle. c. jaki element reprezentuje Irlandię Pn krzyż św. Patryka (1 pkt) i jak wygląda (2 pkt) - czerwony krzyż w kształcie litery X na białym tle. d. dlaczego na Union Jacku nie ma elementu symbolizującego Walię? (2 pkt) flaga ta powstała pierwotnie w 1606r. na znak unii personalnej pomiędzy Anglią i Szkocją (Jakub I był jednocześnie królem Szkocji, Jakubem VI). Walia była już wtedy częścią Anglii i jako taka nie została osobno ujęta. W 1801 dodano krzyż św. Patryka jako znak unii z Irlandią. e. Jaki musiałby to być element, żeby pasować logicznie do pozostałych? (2 pkt) ponieważ wszystkie elementy to krzyże patronów poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa, mógłby to być krzyż św. Dawida, patrona Walii (złoty krzyż na czarnym tle). Pojawiły się jednak propozycje wkomponowania walijskiego smoka do flagi UK.

4 zestaw nr 3 : 25 pkt 1. MONARCHIA: W Wielkiej Brytanii dziedziczenie tronu regulowane jest specjalnym Aktem o Sukcesji (o Następstwie Tronu) z początków XVIII wieku. a. Kto jest automatycznie wykluczany z linii sukcesji (chodzi o coś związanego z religią)? (2 pkt) osoby, które przeszły na katolicyzm lub poślubiły kogoś wyznania rzymsko-katolickiego (monarcha jest jednocześnie głową Kościoła Anglikańskiego). b. Podaj przykład przynajmniej jednej osoby, nadal żyjącej, która z tego powodu wykluczyła się z linii sukcesji. (3pkt) są to np. George Windsor, The Earl of St. Andrews; Edward Windsor, Baron Downpatrick; Lord Nicholas Windsor; Prince Michael of Kent, son of George, Duke of Kent. c. Gdyby jakaś katastrofa zmiotła z powierzchni ziemi wszystkie dzieci i wszystkich wnuków i wnuczki królowej Elżbiety II (za jej życia), kto byłby następcą tronu? (2 pkt). David Armstrong-Jones, wicehrabia Linley. Obecnie jest 13 w kolejce do tronu. d. Kim jest ta osoba dla Elżbiety II? (2 pkt) - siostrzeniec Królowej (syn jej nieżyjącej siostry, księżniczki Małgorzaty) e. Do kogo w rodzinie królewskiej zwrócilibyśmy się Your Royal Highness a do kogo Your Majesty? (2 pkt) Your Majesty do Królowej; Your Royal Highness do członków rodziny królewskiej posiadających tytuł HRH (His/Her Royal Highness) f. Wymień przynajmniej cztery niezależne państwa (poza Zjednoczonym Królestwem), w których głową państwa jest królowa Elżbieta II. (4 pkt) Canada, Australia, Nowa Zelandia, Jamajka, Barbados, Bahamy, Grenada, Papua Nowa Gwinea, the Solomon Islands, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Belize, Antigua i Barbuda, Saint Kitts and Nevis 2. WALIA: Wkrótce Walia obchodzić będzie swoje narodowe święto, Dzień Świętego Dawida. A. Kiedy dokładnie jest ten dzień? (2 pkt) 1 marca B. Jakie zwierzę i roślina są uważane za symbole patrona Walii? (2 pkt) gołębica i por C. Podobno współcześni nadali mu przezwisko 'Dewi Ddyfrwr'. Co ono oznacza? (2 pkt) i dlaczego według podań było dla niego odpowiednie? (2 pkt) Dawid Pijący Wodę (mniej więcej). Podobno prowadził niezwykle ascetyczny, surowy tryb życia, jedząc tylko chleb i zioła i pijąc wyłącznie wodę. D. Do jakiej grupy języków należy język walijski? (2 pkt) jest to język celtycki.

5 zestaw nr 4 : 20 pkt C I E K A W E M I E J S C A: W Wielkiej Brytanii popularne są tzw. Theme Parks parki rozrywki, przypominające gigantyczne wesołe miasteczka, gdzie cała rodzina może spędzić mnóstwo czasu i wydać sporo pieniędzy. Jednym z bardziej znanych jest ALTON TOWERS. a. W jakim hrabstwie się znajduje? (1 pkt) STAFFORDSHIRE b. W jakich pokojach tematycznych można zatrzymać się na noc w hotelu Alton Towers? (wymień trzy) (3 pkt) Sleepover Room, Arabian Nights, Big Pyjama, Celebration, Chocolate, Imperial, Benjamin Bunny, Peter Rabbit, Tatty Teddy. c. Kiedy w tym roku nastąpi otwarcie głównego sezonu? (2 pkt) 28 marca 2009r. d. Ile będzie musiała zapłacić za bilet do parku czteroosobowa rodzina, kupująca bilet przez Internet? (2 pkt) 81 e. Jakiego rodzaju atrakcją jest Nemesis i ile trzeba mieć wzrostu, żeby z niej skorzystać? (2 pkt) Kolejka górska; 1,4 m. 2. C I E K A W I L U D Z I E: W 1488 roku w północnym Yorkshire, w jaskini niedaleko miasteczka Knaresborough urodziła się dziewczynka imieniem Ursula, która przeszła do historii jako Mother Shipton. f. Jakie dziwne zjawiska towarzyszyły podobno, według relacji kobiety, która doglądała jej piętnastoletniej matki narodzinom Ursuli? (2 pkt) rozległ się niesamowity grzmot, a w powietrzu rozszedł się zapach siarki. g. Mother Shipton miała dar przepowiadania przyszłości. Jakie ważne wydarzenia historyczne przepowiedziała? Podaj dwa. (2 pkt) np. zwycięstwo nad Hiszpanią 1513, likwidacja klasztorów, Wielki Pożar Londynu 1666, rozgromienie Armady 1588, odkrycie Australii, ruch sufrażystek, wojna światowa itp. h. Przewidziała też powstanie wielu znacznie późniejszych wynalazków, których używamy w dzisiejszych czasach. Podaj przynajmniej dwa przykłady. (2 pkt) np. samochód, telefon, samolot, łódź podwodna, film itp. i. W parku, gdzie znajduje się jej jaskinia, jest także szczególna studnia najstarsza atrakcja turystyczna Anglii. Jak się nazywa i z czego słynie? Petrifying Well. Dlaczego wiszą przy niej różne dziwne przedmioty (4 pkt) ludzie (często sławni goście) zostawiają tam różne należące do siebie przedmioty, by na skutek działania kapiącej, wysoko zmineralizowanej wody skamieniały. Część z nich można potem oglądać w muzeum.

6 zestaw nr 5 : 20 pkt maja 1891 roku w szwajcarskiej gazecie Journal de Geneve ukazała się według pewnego przekazu wiadomość, która wstrząsnęła całą Anglią, związana z pewną osobą, drogą sercu każdego mieszkańca Wyspy. Co to była za wiadomość? (2 pkt) - była to wiadomość o śmierci Sherlocka Holmesa w wodach wodospadu Reichenbach (4 maja 1891) w czasie walki z profesorem Moriartym, swoim największym przeciwnikiem. 2. Jaki sławny kliper znajduje się w Greenwich? Wyjaśnij jego związek z herbatą, wełną i whisky. (2 pkt) jest to Cutty Sark, szkocki dziewiętnastowieczny żaglowiec, którym przewożono herbatę z Chin i wełnę z Australii. Jego nazwę nosi jedna ze szkockich whisky. 3. W południowym narożniku University College London znajduje się niezwykły pomnik pewnego sławnego prawnika i filozofa z przełomu XVIII i XIX wieku. Jak się nazywał ten filozof i na czym polega niezwykłość jego pomnika? (2 pkt) pomnik Jeremy ego Benthama to w istocie jego zabalsamowane zwłoki, wystawione w szafie ze szklanymi drzwiami. Jedynie głowa została zastąpiona woskową, gdyż uległa zniszczeniu. 4. Gdzie w Londynie zobaczysz motto stolicy Irlandii Północnej: Pro Tanto Quid Retribuamus i co ono oznacza? (2 pkt) na nabrzeżu Tamizy, na statku muzeum HMS Belfast. Oznacza mniej więcej: Cóż damy w zamian za tak wiele? i jest fragmentem Psalmu Gdzie w Londynie przy ul. Baker Street znajduje się dom oznaczony numerem 221b (między jakimi numerami)? (2 pkt) Jest to muzeum Sherlocka Holmesa, a znajduje się właściwie pod numerem 239, lub jak to przekazują niektóre źródła między numerem 237 a Ta flaga nosi nazwę Union Jack. A jak nazywa się ta?: (2 pkt) Jolly Roger (to ogólna nazwa wszystkich pirackich bander). Taką, jak ta obok, posługiwał się sławny pirat Edward England i czasem flaga nosi jego nazwę. 7. Od wieku XVI morza świata dostały się pod panowanie korsarzy i piratów, z Anglicy wiedli wśród nich prym. Czym różnili się jedni od drugich? (2 pkt) korsarz to legalnie działający pirat, czyli taki, pracował na zlecenie panującego monarchy, grabiąc przede wszystkim okręty należące do konkurencyjnego mocarstwa. 8. O co Anglia toczyła wojnę z Chinami w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku? Chodzi o nazwę pewnej substancji (2 pkt). Była to tzw. wojna opiumowa 9. Do czego piraci używali na swoich statkach kota o nietypowej liczbie ogonów? Ile właściwie było tych ogonów? (2 pkt) był to kot o dziewięciu ogonach czyli bicz do wykonywaniu na okrętach kar cielesnych. 10. Dwa z zamieszczonych w dzisiejszym zestawie pytań związane są z pewną bardzo znaną postacią literacką. Które to pytania? (2 pkt) chodzi o Sherlocka Holmesa pytania nr 1 (śmierć Sherlocka) i 5 (dom Sherlocka).

7 zestaw nr 6 : 20 pkt LONDYŃSKIE POMNIKI: Kogo lub co przedstawiają te sławne londyńskie pomniki (1 pkt) i gdzie dokładnie się znajdują (1 pkt)? Pomnik Anterosa (brat Erosa, grecki bożek miłości bezinteresownej). Ponieważ ludzie zaczęli błędnie określać go mianem posągu Erosa, rozpowszechniono dla niego nazwę Anioła Chrześcijańskiego Miłosierdzia, żeby zachować ideę oryginalnej nazwy. Pomnik admirała Horatio Nelsona na szczycie jego kolumny na Trafalgar Square Pomnik Królowej Wiktorii (Victoria Memorial) przed Buckingham Palace. Pomnik Piotrusia Pana w Kensington Gardens. Pomnik olbrzymiego pływaka na południowym brzegu Tamizy, niedaleko Tower Bridge i City Hall Guy the Gorilla, pomnik ulubieńca londyńczyków, wielkiego goryla, który mieszkał w tutejszym zoo przez ponad 30 lat. Pomnik znajduje się w zoo, przed wejściem do pawilonu małp. Pomnik Florence Nightingale przy Waterloo Place Pomnik The Meeting Place na dworcu kolejowym St. Pancras. Pomnik Sherlocka Holmesa przy wejściu do stacji metra Baker Street. Pomnik Wielkiego Pożaru Londynu, położony 202 stopy od miejsca wybuchu pożaru, na skrzyżowaniu Monument Street i Fish Street Hill (czyli położony płasko wskazałby miejsce wybuchu na Pudding Lane, bo ma 202 stopy wysokości).

8 zestaw nr 7 : 20 pkt- 27 marca) 1. W jedenastym wieku w pewnym środkowoangielskim hrabstwie pewien okrutny hrabia gnębił swoich poddanych wysokimi podatkami. Jego piękna i dobra żona błagała go o to, by był bardziej litościwy. Mąż zgodził się, pod warunkiem, że jego żona... właśnie, co zrobi? a. jak nazywał się hrabia? (1 pkt) Leofryk III, hrabia Mercji b. jak nazywała się jego żona? (1 pkt) Lady Godiva c. w jakim hrabstwie i mieście mieszkali? (1 pkt) Mercja (Mercia), Coventry d. co musiała zrobić żona, żeby hrabia zgodził się obniżyć podatki? (2 pkt) Musiała przejechać nago na koniu ulicami miasta, osłonięta jedynie długimi włosami W mitologii walijskiej funkcjonuje dobrze znana legenda o pewnym trzynastowiecznym księciu, mieszkającym u podnóża góry Snowdon, który miał wiernego psa. Pies ten, pozostawiony pewnego razu na straży książęcego synka, pokonał czyhającego na niego wilka, a dziecko ukrył. Książę, po powrocie z polowania... właśnie, co zrobił? a. jak nazywał się książę? (1 pkt) Llywelyn b. jak nazywał się jego pies? (1 pkt) Gelert c. Co dziś upamiętnia te wydarzenia? (1 pkt) kopiec z głazów, usypany na grobie Gelerta przez ogarniętego wyrzutami sumienia księcia d. Co zrobił książę po powrocie z polowania? (2 pkt) nie mogąc znaleźć syna i podejrzewając Gelerta o to, że zabił lub skrzywdził dziecko, w ataku szału zabił wiernego psa Pewna piękna pani została uwięziona w wieży i zaklęta przez złe moce tak, że mogła na otaczający ją świat spoglądać jedynie przez zwierciadło. Pewnego razu, gdy siedziała przy swoim warsztacie tkackim i zerkała przez lustro na świat za oknem, zobaczyła przystojnego rycerza, w którym zakochała się natychmiast bez pamięci. Chcąc zobaczyć coś więcej niż tylko jego odbicie, podbiegła do okna i... no właśnie, co się stało? a. jak nazywała się piękna pani? (1 pkt) Elaine, Elaine Astolat, Pani z Shalott b. jak nazywał się przystojny i dzielny rycerz? (1 pkt) Lancelot c. któremu królowi służył? (1 pkt) Królowi Arturowi d. jaki zamek znajdował się niedaleko? (1 pkt) Camelot e. co stało się w momencie, gdy pani wyjrzała przez okno?(1 pkt) zwierciadło pękło w odłamków stos, zwiastując wypełnienie ponurej klątwy f. co postanowiła zrobić pani, wiedząc, że wkrótce umrze?(2 pkt) postanowiła przed śmiercią uwolnić się z wieży i choć raz ujrzeć ukochanego Lancelota g. jak zakończyła się ta historia? (2 pkt) Elaine wsiadła do łódki, napisała na burcie swoje imię i popłynęła rzeką w stronę Camelotu. Umarła jednak po drodze, a Lancelot, widząc jej ciało w łodzi, docenił jej niezwykłą urodę. h. który poeta upamiętnił w swoim poemacie tę legendę? (1 pkt) Alfred Tennyson The Lady of Shalott

9 zestaw nr 8 : 30 pkt - 4 kwietnia O jakie książki chodzi? (1 pkt) Kto jest ich autorem? (1 pkt) 1. Sierota w dziwnym domu, tajemniczy wujek, chorowity kuzyn i kochający zwierzęta chłopiec z wrzosowisk 2. Dziewczynka o nadprzyrodzonych zdolnościach, miłość do książek, koszmarna rodzinka i potworna dyrektorka szkoły 3. Piękny owczarek szkocki w drodze do domu 4. Dziwny lekarz w afrykańskim królestwie i król uwielbiający słodycze 5. Chłopczyk wychowany przez wilki, wąż, pantera i niedźwiedź 6. Irytujące piaskowe stworzenie, spełniane życzenia i magia kończąca się o zachodzie słońca 7. Z pamiętnika czarnego konia 8. Fantastyczna czwórka w walce ze złą czarownicą 9. Skarby, piraci i tajemnicza mapa, a przy tym problemy dorastającego chłopca 10. Sierota, martwy wujek, szpiedzy i międzynarodowy spisek 11. Sierota i przyjaciele w walce ze szkolnym terrorem, tajne stowarzyszenie i sadystyczna ropucha 12. Chłopiec z angielskiej prowincji, duchy i walka w obronie zagrożonego cmentarza 13. Młodociany geniusz przestępca i uprowadzenie wróżki 14. Brzemienna w skutki wyprawa tam i z powrotem 15. Podążając za białym królikiem Nr pytania Autor książki imię i nazwisko Tytuł książki 1 Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogórd 2 Roald Dahl Matylda 3 Eric Knight Lassie wróć! 4** Hugh Lofting Poczta doktora Dolittle 5 Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli 6 Edith Nesbit Pięcioro dzieci i coś 7 Anne Sewell Mój kary / Czarny Książę / Czarny Diament 8 Clive Staples Lewis Opowieści z Narni Lew, czarownica i stara szafa 9 Robert Louis Stevenson Wyspa Skarbów 10* Anthony Horowitz Alex Rider. Misja Błyskawica 11 Joanne Kathleen Rowling Harry Potter i Zakon Feniksa 12*** Terry Pratchett Johnny i zmarli 13 Eoin Colfer Artemis Fowl 14 John Ronald Reuel Tolkien Hobbit czyli tam i z powrotem 15 Lewis Carroll (wł. Charles Lutwidge Dodgson) Alicja w krainie czarów

10 * informacje tu przedstawione zdumiewająco dobrze pasują też do fabuły Kościanego Przyjemniaczka Dereka Landy ego, tak więc punkty i dla tych, którzy zaproponowali taką odpowiedź ** Wielu z was zaznaczyło tutaj książkę Williama Steiga o Doktorze de Soto ponieważ Steig był Amerykaninem (polskiego zresztą pochodzenia), nie pasuje nam zupełnie do kategorii książek brytyjskich i irlandzkich! *** Po jednym punkcie dla tych, którzy zaznaczyli tutaj Księgę cmentarną Neila Gaimana. Zgadza się mniej więcej połowa naszego streszczenia **** W przypadku powieści będących jedną z cyklu za podanie jedynie nazwy cyklu otrzymaliście 1,5 pkt (np. Opowieści z Narnii, Harry Potter, Doktor Dolittle)

11 zestaw nr 9 : 30 pkt -11 kwietnia 1. W Wielki Czwartek co roku panujący monarcha rozdaje tradycyjną jałmużnę specjalnie wyselekcjonowanym biednym. Ilu kobietom i ilu mężczyznom rozda w tym roku pieniądze królowa Elżbieta II? (2 pkt) 83 kobietom i 83 mężczyznom. Dlaczego akurat tylu? (2 pkt) po jednej kobiecie i jednym mężczyźnie na każdy rok swojego życia królowa ma 83 lata. Z jakich monet, wybitych specjalnie na tę okazję, składa się pełny zestaw wielkoczwartkowy? Podaj angielskie nazwy tych czterech monet. (2 pkt) są to jedno-, dwu-, trzy- i czteropensówka o nazwach: Maundy Penny (penny), Maundy Twopence (half groat), Maundy Threepence (joey ), Maundy Fourpence (groat) 2. Innym wielkoczwartkowym zwyczajem jest mycie nóg dwunastu osobom. W przeszłości dokonywał tego również panujący monarcha, który jednak wielokrotnie wymigiwał się z tego niewdzięcznego zadania. Na przykład w XVII wieku jeden z monarchów (który? 2 pkt) był to Karol I (Charles I) w 1639 roku. odmówił wzięcia udziału w tej ceremonii z powodu szalejącej zarazy. (Wymieniany przez Was najczęściej Karol II w ogóle zrezygnował z tej tradycji, zamieniając ją na bardziej higieniczną rozdawanie pieniędzy. Zwyczaj został na krótko przywrócony przez jego następcę, Jakuba II, ale z kolei jego następca, William III, postanowił zrzucić mało przyjemny obowiązek na kogo innego. Postawa Karola II i Williama III nie miały jednak związku z epidemiami) Obecnie zadanie to należy na poziomie krajowym do... kogo? (2 pkt) do arcybiskupa Canterbury (obecnie jest nim Rowan Williams) 3. W Wielki Piątek tradycyjnie je się w Anglii słodkie bułeczki z rodzynkami. Jak brzmi ich nazwa (2 pkt) hot cross buns i co w ich wyglądzie ma się kojarzyć z tym właśnie świętem? (2 pkt) mają na wierzchu zrobiony z ciasta rysunek w kształcie krzyża 4. Bułeczki te miały mieć według lokalnych przesądów wiele cudownych właściwości, dla których warto było je upiec w Wielki Piątek i długo przechowywać. a) stare i czerstwe miały chronić domy przed pożarem (2 pkt) b) zabrane na statek miały chronić go przed zatonięciem (2 pkt) c) czerstwe, rozkruszone i dodane do mleka miały pomagać na bóle brzucha (2 pkt) 5. W Wielką Sobotę w małym miasteczku na angielskiej prowincji odbywa się tradycyjna parada połączona z pokazem tańców tzw. Kokosowych Tancerzy. a) które miasteczko jest areną tego widowiska (2 pkt) - Bacup b) jak wyglądają twarze tancerzy (2pkt)? - są poczernione c) jak wyglądają ich stroje (2 pkt) mają czarne bluzy, białoczerwone kilty, czarne bryczesy i białe długie skarpety d) co przedstawia ta mapka (2 pkt) - jest to trasa tegorocznej parady zespołu e) ilu jest tancerzy i co trzymają w rękach (2 pkt) jest ich ośmiu (plus 1, zaganiacz), a trzymają girlandy.

12 zestaw nr 10 : 30 pkt - 18 kwietnia 1. Skąd się wzięły... a.... wielkanocne zajączki i kolorowe jajka? Według jednej z wielu legend pochodzących jeszcze z czasów anglosaskich, pewna bogini o imieniu EOSTRE dokończ tę legendę (5 pkt) chcąc uratować ptaka przed zimą zamieniła go w zajączka, który by nie martwił się utratą skrzydeł znosił raz w roku kolorowe jajka b.... angielska nazwa Wielkanocy? podaj przynajmniej jedną z teorii. (3 pkt) od imienia tejże bogini, Eostre (EASTER) 2. Co kryje się za tymi zwyczajami? a. egg hunt (2 pkt) poszukiwanie czekoladowych jajeczek b. pace egging (2 pkt) dekorowanie jajek, farbowanie i malowanie ich w różne wzory, a także chodzenie po domach i proszenie o pisanki lub wystawianie sztuk ulicznych na temat odradzającego się życia c. egg jarping (2 pkt) zabawa polegająca na stukaniu jajkami w jajka przeciwnika wygrywa ten, który pierwszy stłucze jajko przeciwnika d. egg rolling (2 pkt) toczenie jajek po zboczu 3. Co dzieje się w czasie świąt wielkanocnych lub niedługo po tych świętach w następujących miejscach? a. Ardingly, West Sussex (2 pkt) Harness Horse Parade - parada zaprzęgów konnych b. Gawthorpe, Yorkshire (2 pkt) World Coal Carrying Contest - mistrzostwa świata w noszeniu węgla c. Hallaton, Leicestershire (2 pkt) Hare Pie Scramble - rzucanie pasztetem z zająca (nazywa się Hare Pie, ale robiony jest z wołowiny) i Bottle Kicking Match przekopywanie butelki czyli baniaczka z piwem (współzawodnictwo między dwoma sąsiadującymi wioskami) d. Biddenden, Kent (2 pkt) Biddenden Maids Charity festyn dobroczynny ku pamięci dwóch sióstr syjamskich bliźniaczek z Biddenden e. Hungerford, West Berkshire (2 pkt) Tutti Day parada tutti na czele z Orange Manem, który rozdaje kobietom pomarańcze f. Dinas Bran, niedaleko Llangollen (2 pkt) mieszkańcy wioski spotykają się na szczycie wzgórza i o wschodzie słońca, fikając koziołki, tańczą taniec witający nadejście świątecznego poranka g. Toome, Antrim (2 pkt) Toome Fair jarmark wielkanocny

13 zestaw nr 11 : 30 pkt - 25 kwietnia NAUKA uzupełnij informacje: KAROL DARWIN, urodzony ponad trzysta lat po Koperniku, stał się dla nauk przyrodniczych tym, kim Kopernik dla astronomii, a jego dzieło, O POCHODZENIU GATUNKÓW może być pod względem kontrowersji, które wzbudziło, a także znaczenia dla rozwoju swojej dziedziny wiedzy porównane do dzieła Kopernika O obrotach sfer niebieskich. CHARLES BABBAGE, genialny dziewiętnastowieczny matematyk, który całe życie poświęcił projektowaniu maszyny ANALITYCZNEJ Ta nigdy nie zbudowana ze względów praktycznych, wykorzystana została jednak w wieku dwudziestym do opracowania pierwszych komputerów. JOHN HARRISON / JOHN HADLEY, osiemnastowieczny samouk i fanatyk zegarów, zasłynął dzięki wynalezieniu SPECJALNEGO CHRONOMETRU / SEKSTANSU przyrządu, który umożliwił żeglarzom ustalanie swojej pozycji na morzu w sytuacjach, gdy nie widać już lądu. EDMUND HALLEY był naukowym geniuszem astronomem, kartografem, geografem, matematykiem, meteorologiem itp. itd. Dziś docenia się przede wszystkim jego zasługi dla rozwoju astronomii. Ma na Urodzony w Szkocji wybitny lekarz i bakteriolog, ALEKSANDER FLEMING, sprawił, dzięki odkryciu PENICYLINY, że wiele chorób wywoływanych przez bakterie można skutecznie leczyć. Badając prawa rządzące ruchem ciał na ziemi i ruchem ciał niebieskich, ISAAC NEWTON. doprowadził do zaakceptowania teorii heliocentryzmu, która od czasów Kopernika poddana była ciągłej krytyce. A pomimo, że zajmował się fizyką, matematyką, optyką czy studiowaniem Biblii, to i tak w powszechnej świadomości kojarzy się z pewnym owocem - JABŁKIEM! Historia słynnej genetyczki, ROSALIND FRANKLIN, to dzieje wielkiej naukowej niesprawiedliwości: pomimo, że dokonała wielu przełomowych odkryć dotyczących struktury DNA, nie otrzymała za nie nagrody Nobla: ta przypadła JAMESOWI WATSONOWI, FRANCISOWI CRICKOWI i Maurice owi Wilkinsowi. Wielu z was znalazło informację o Johnie Hadleyu rzeczywiście jego zasługi są na tym polu wielkie, więc choć nie był ani samo- przykład swój krater na Marsie, krater na księżycu i przede wszystkim własną KOMETĘ, która ostatnio odwiedziła nas 23 lata temu i znowu wróci za 52 lata. ukiem, ani nie wiadomo nic o jego fascynacji zegarami, postanowiliśmy uznać tę odpowiedź (za 3 pkt)

14 Zestaw podwójny nr 12-13:60 pkt -9 maja WODZOWIE I WŁADCY 1 OLIVER CROMWELL, choć nie król, zdobył władzę równą królewskiej, piastując przez pięć lat stanowisko LORDA 2 PROTEKTORA. Choć sprzeciwiał się zasadom władzy królewskiej, na swojego następcę 3 mianował syna, RICHARDA Po zakończeniu tego eksperymentalnego w dziejach Anglii okresu, ponad dwa lata po jego śmierci, jego ciało zostało wykopane, a on sam pozbawiony głowy! Przerwana dynastia powróciła na tron, a Anglia już nigdy więcej nie próbowała zostać republiką. 4 BOUDICCA (BOADICEA), poprowadziła swój lud do walki przeciwko Rzymianom, 5 okupującym Brytanię przed dwoma tysiącami lat. Po klęsce w roku 61 n.e. popełniła według niektórych przekazów samobójstwo, zażywając truciznę. 6 ELŻBIETA PIERWSZA miała według własnych słów ciało słabej kobiety, lecz serce i żołądek króla króla Anglii. Wstąpiwszy na tron po śmierci MARII 7 TUDOR, w ciągu długiego panowania umocniła angielski 8 protestantyzm, pokonała słynną hiszpańską ARMADĘ i wprowadziła Anglię w epokę wspaniałego rozkwitu kultury. Jej śmierć położyła kres dynastii TUDORÓW 9 JOHN CHURCHILL 10 jest uważany za jednego z największych dowódców świata. Pogłoski o jego śmierci (w rzeczywistości przeżył jeszcze 13 lat) w czasie jednej z niezwykle krwawych bitew z armią francuską (pod 11 MALPLAQUET) zaowocowały powstaniem piosenki, jak to poszedł na wojnę, a oczekująca go długo żona otrzymała wiadomość, że zginął. Piosenka ta, której melodia jest dziś bardzo znana w całym świecie anglojęzycznym za sprawą przejęcia jej przez For He s a Jolly Good Fellow, jest jedną z najbardziej znanych ludowych piosenek francuskich i podobno nucona była przez samego Napoleona! 12 NICHOLAS BREAKSPEAR to jedyny jak dotąd Anglik, który, przybrawszy imię ADRIANA 13 IV, zasiadał na stolicy Piotrowej, a było to w wieku XII 14

15 Sir ROBERT WALPOLE jest uważany za pierwszego premiera Wielkiej Brytanii. MARGARET THATCHER 17 była jedyną kobietą piastującą dotychczas to stanowisko, a GORDON BROWN jest tym, który piastuje je obecnie. Walcząc z Hiszpanami, HORATIO 18 NELSON stracił rękę, a osiem lat później strzał francuskiego snajpera, trafiając w kręgosłup, pozbawił go 19 życia w czasie bitwy pod TRAFALGAREM, zakończonej największym zwycięstwem morskim wojsk brytyjskich. W młodości korespondent wojenny i żołnierz, potem parlamentarzysta, minister spraw wewnętrznych, polityk budzący wielkie kontrowersje. W czasie drugiej wojny światowej stał się prawdziwym mężem opatrznościowym, który poprowadził Wielką Brytanię do odparcia niemieckiej agresji - jako najbardziej chyba znany premier tego kraju w 20 całej jego historii. Chodzi oczywiście o WINSTONA CHURCHILLA, często przedstawianego z nieodłącznym CYGAREM 21 w ustach, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie LITERATURY 22 GEORGE 23 III był pierwszym królem Zjednoczonego Królestwa. Był władcą bardzo popularnym wśród poddanych, choć ciężka choroba, 24 PORFIRIA, mylona wtedy z chorobą psychiczną, na długie okresy wyłączała go z życia publicznego. Uważa się, że największą jego porażką polityczną była utrata KOLONII 25 W AMERYCE PÓŁNOCNEJ, co mogło przyczynić się do pogorszenia się jego i tak niezbyt dobrej kondycji psychicznej. 26 Urodzona w Manchester, EMMELINE PANKHURST w ciągu siedemdziesięciu lat swojego życia stała się przywódczynią kobiet walczących o prawa wyborcze i w ogóle o równouprawnienie. W walce wspierał ją nie tylko mąż, Richard, ale także wszystkie dzieci, a szczególnie najstarsza 27 córka, CHRISTABEL ALFRED WIELKI (Ælfrēd) z dynastii WESSEX / CEDRYKA jest jedynym angielskim królem obdarzonym przydomkiem Wielki The Great. Kiedy był dzieckiem, nikt nie mógł przewidzieć jego późniejszej chwały miał trzech starszych braci, a zatem nikłe szanse na zdobycie korony. Czasy jednak były wtedy niebezpieczne, tak więc na tronie zasiadł już w wieku 22 lat. Większość panowania wypełniły mu walki z wojowniczymi najeźdźcami zza morza, DUŃCZYKAMI, z którymi udało mu się ostatecznie zaprowadzić pokój. 30 Kilku z Was znalazło informację o królu Kanucie ponieważ rzeczywiście zasiadał też na tronie Anglii, choć nie był władcą angielskim, i miał przydomek Wielki, postanowiliśmy przyznać za tę odpowiedź 1 pkt. Niestety tylko jeden, gdyż nie zgadzają się pozostałe dane, miał np. tylko jednego brata!

16 Zestaw nr 14: 25 pkt - 16 maja KINO Jako jedyny spoza Wysp, George 1 Lazenby zagrał najsłynniejszego angielskiego szpiega, stworzonego przez Iana Fleminga. Poza nim w rolę tę wcielili się Szkot: Sean 2 3 Connery, 4 Irlandczyk: Pierce Brosnan, mieszaniec prawie Walijczyk: Timothy Dalton oraz dwóch prawdziwych 5 Anglików: Roger Moore i Daniel Craig W serii przygód Harry ego Pottera Alan Rickman 7 8 gra nauczyciela eliksirów, a Emma Thompson nauczycielkę 9 wróżbiarstwa. Para ta zagrała małżeństwo 10 w filmie To właśnie miłość (Love Actually), a w filmie Rozważna i Romantyczna (Sense and Sensibility (według powieści Jane Austen) jego bohater ożenił się z siostrą jej bohaterki..helen Mirren 11 zagrała 14 role aż trzech angielskich królowych: Elżbiety I, 12 Charlotty i Elżbiety II, a za rolę obecnej otrzymała Oskara! W latach siedemdziesiątych, ta grupa sześciu komików, o nazwie Monty Python zdominowała brytyjską produkcję komediową, zarówno w telewizji, jak i w kinie. Jednym z najsławniejszych filmów 16 wyprodukowanych przez tę grupę jest.monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail czyli swobodna adaptacja legend o Królu Arturze i jego rycerzach. Jednym z ich najbardziej 17 kontrowersyjnych filmów jest natomiast Żywot Briana (Life of Brian), a to z powodu bardzo swobodnego potraktowania materiału nowotestamentowego. Filmy te zostały nagrodzone Oskarami za najlepszy film: - film dotyczący średniowiecznej historii Szkocji Braveheart 18 Waleczne Serce - komedia o miłosnych perypetiach angielskiego dramatopisarza Zakochany Szekspir 19 (Shakespeare in Love 20 - opowieść o życiu szkockiego pisarza Marzyciel (Finding Neverland - jedyny film fantasy (oparty na trylogii angielskiego pisarza), który 21 wygrał tę nagrodę Władca Pierścieni. Powrót Króla (Lord of the Rings. The Return of the King) Tylko Powrót Króla zdobył nagrodę Oscara za najlepszy film! Pozostałe części otrzymały wiele statuetek w różnych innych kategoriach. - wspomnienia angielskiej arystokratki z tragicznego w skutkach rejsu do Ameryki Titanic 22 - film, w którym walijski aktor stworzył postać geniusza psychopaty, 23 kanibala i seryjnego zabójcy - Milczenie owiec (Silence of the Lambs) - musical oparty na motywach sztuki irlandzkiego dramatopisarza My Fair Lady 24 - tajemnicza opowieść angielskiego mistrza kinowej grozy, oparta na powieści angielskiej powieściopisarki Rebecca 25

17 Zestaw nr 16: 30 pkt - 30 maja PODSUMOWANIE Drodzy Uczestnicy! Nasza zabawa dobiegła końca w ostatnim zestawie prosiliśmy Was o podzielenie się z całą grupą swoimi przemyśleniami na temat różnych aspektów związanych z życiem w Zjednoczonym Królestwie. Wasze odpowiedzi pojawią się wkrótce na tej stronie, żebyśmy wszyscy mogli skorzystać nawzajem ze swoich pomysłów. Oczywiście wszystkie pełne odpowiedzi zostały nagrodzone kompletem punktów (odpowiedź plus uzasadnienie), niezależnie od osobistych poglądów organizatorów konkursu! OTO PYTANIA: 1. Gdybyś miał/a zamieszkać w jakimś mieście Zjednoczonego Królestwa, jakie miasto wybrałbyś/wybrałabyś i dlaczego? 2. Gdybyś dostał/a zaproszenie do spędzenia jednego miesiąca wakacji w UK, dokąd pojechałbyś/pojechałabyś i dlaczego? 3. Gdybyś mógł spotkać jedną postać historyczną związaną z dziejami tego kraju, jaka postać by to była i jakie pytanie byś jej zadał/a? 4. Gdybyś mógł/mogła zaprzyjaźnić się z jedną postacią literacką stworzoną przez brytyjskiego lub irlandzkiego autora, jaka postać by to była i dlaczego? 5. Gdybyś mógł/mogła wystąpić w filmie u boku brytyjskiego aktora / brytyjskiej aktorki, kogo wybrałbyś /wybrałabyś i dlaczego? 6. Którą potrawę kuchni angielskiej, szkockiej, walijskiej lub irlandzkiej chciałbyś / chciałabyś wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu i dlaczego? 7. Gdybyś został zaproszony na herbatkę do królowej, jaki upominek z Polski postanowiłbyś/postanowiłabyś jej podarować? 8. Jaki wynalazek lub jakie odkrycie dokonane przez brytyjskich wynalazców i naukowców uważasz za najważniejsze dla losów świata? Dlaczego? 9. Którego współcześnie żyjącego Brytyjczyka chciałbyś / chciałabyś spotkać i dlaczego? 10. Jaka była najciekawsza rzecz, której dowiedziałeś się w czasie poszukiwania odpowiedzi na pytania tego konkursu?

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej

Bardziej szczegółowo

Zestaw I. Co wiesz o brytyjskiej królowej?

Zestaw I. Co wiesz o brytyjskiej królowej? Zestaw I Co wiesz o brytyjskiej królowej? Zadanie 1. W Wielkiej Brytanii panuje królowa. Rozpoznaj jej fotografię na slajdzie i zamaluj odpowiednią literę: A B C D Zadanie 2. Królowa Elżbieta II pochodzi

Bardziej szczegółowo

Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii

Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii 1. Stolica Anglii. 2. Jak wygląda flaga Anglii? 3.Kto jest patronem Anglii? 4. Jaka jest jednostka podziału

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH

PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH OPRACOWANIE I PRZYGOTOWANIE PROJEKTU: MGR JUSTYNA MORYSON TERMIN REALIZACJI: luty 2013 1 CELE PROJEKTU: zapoznanie dzieci z tradycjami, zabytkami,

Bardziej szczegółowo

KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO Język angielski jest językiem międzynarodowym. Posługują się nim ludzie na całym świecie. Ty jesteś jedną z tych osób. Warto więc dowiedzieć się w jakich państwach mówi się po

Bardziej szczegółowo

1.Jak się nazywa i jaką wysokość ma najwyższy punkt w Wielkiej Brytanii? 2.Jak się nazywa i jak długa jest najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii?

1.Jak się nazywa i jaką wysokość ma najwyższy punkt w Wielkiej Brytanii? 2.Jak się nazywa i jak długa jest najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii? KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH 1.Jak się nazywa i jaką wysokość ma najwyższy punkt w Wielkiej Brytanii? 2.Jak się nazywa i jak długa jest najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii? 3.Co jest walutą

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

MOJA RELACJA Z KURSU W DUBLINIE

MOJA RELACJA Z KURSU W DUBLINIE MOJA RELACJA Z KURSU W DUBLINIE Po przyjeździe do Dublina to było ł jedno z pierwszych miejsc, jakie zobaczyłam. ł I miałam je oglądać codziennie przez dwa tygodnie. Znalazłam się w sercu Dublina. Ten

Bardziej szczegółowo

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter i Kamień Filozoficzny Harry Potter i Kamień Filozoficzny Harry Potter i kamień filozoficzny jest pierwszą częścią sześciotomowego cyklu opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry ego Pottera. Autorką powieści jest

Bardziej szczegółowo

Sekret z Kells reż. Tomm Moor

Sekret z Kells reż. Tomm Moor Sekret z Kells reż. Tomm Moor MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Dzień świętego Patryka 2. Załączniki do lekcji. (str. 4) stowarzyszenie nowe horyzonty

Bardziej szczegółowo

Edukacja w Wielkiej Brytanii

Edukacja w Wielkiej Brytanii http://pl.wikipedia.org/wiki/wielka_brytania[16.04.2010] Wielka Brytania Wielka Brytania Dziedziczna monarchia konstytucyjna i demokracja parlamentarna, Unia, którą tworzą: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia

Bardziej szczegółowo

Książę William & Księżna Kate

Książę William & Księżna Kate 1 Książę William & Księżna Kate case study 2 ONA Dziewczyna pochodząca z klasy robotniczej zwykle nie ma dużych szans, by wspiąć się wyżej na drabinie społecznej. Ambicja rodziców Kate, aby żyć jak najlepiej

Bardziej szczegółowo

Temat: Aby ruszyć w przyszłość, trzeba uporać się z przeszłością.

Temat: Aby ruszyć w przyszłość, trzeba uporać się z przeszłością. Temat: Aby ruszyć w przyszłość, trzeba uporać się z przeszłością. (Lekcja na podstawie filmu Buntownik z wyboru ) 1. Przeczytaj podany fragment recenzji, a następnie odpowiedz na pytanie, czym charakteryzuje

Bardziej szczegółowo

PROJEKT LONDYN 2014 SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN?

PROJEKT LONDYN 2014 SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN? LO DY SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN? 2 JAK OKREŚLAMY MIESZKAŃCÓW LONDYNU? ZAZNACZ NA PONIŻSZEJ MAPIE,

Bardziej szczegółowo

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania J. K. Rowling. Harry Potter

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania J. K. Rowling. Harry Potter Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl Wypracowania J. K. Rowling Harry Potter Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by wiedza24h.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej.

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

Polsat Viasat History

Polsat Viasat History jesień2015 Polsat Viasat History Polsat Viasat History inspiruje widzów świeżym i nowoczesnym spojrzeniem na historię. Poprzez inteligentne, doskonale przygotowane programy, które prezentowane są przez

Bardziej szczegółowo

Albert Camus ( ) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku;

Albert Camus ( ) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku; "Dżuma" Camusa jako powieść paraboliczna Albert Camus (1913 1960) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku; był wybitnym pisarzem (otrzymał Nagrodę

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno

Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno Encyklopedia Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej Jednotomowa encyklopedia stanowiąca kompendium wiedzy o Gnieźnie i regionie.

Bardziej szczegółowo

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Żył w latach 1805 1875; Prozaik, poeta, dramaturg i baśniopisarz duński; W wieku 14 lat, po śmierci ojca, we wrześniu

Bardziej szczegółowo

"Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły". T estament Kościuszki

Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły. T estament Kościuszki "Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły". T estament Kościuszki -Polacy niestety za często czują się ofiarami. Mieliśmy przecież takich bohaterów jak Kościuszko czy Sobieski. Nie możemy czekać,

Bardziej szczegółowo

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!!

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! 1 1. Podaj imię i nazwisko burmistrza Gostynia i starosty Powiatu Gostyńskiego.

Bardziej szczegółowo

Dostarczenie uczniom wiedzy na temat kultury żydowskiej Przekazanie wiedzy na temat Holocaustu

Dostarczenie uczniom wiedzy na temat kultury żydowskiej Przekazanie wiedzy na temat Holocaustu Dostarczenie uczniom wiedzy na temat kultury żydowskiej Przekazanie wiedzy na temat Holocaustu Uczestniczyliśmy w dodatkowych zajęciach na temat historii i kultury Żydów. Wzięliśmy udział w obchodach Międzynarodowego

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

Seanse multimedialne w planetarium

Seanse multimedialne w planetarium Seanse multimedialne w planetarium 11.00 Seans multimedialny: Kaluoka hina zaczarowana rafa 12.00 Seans multimedialny: Dwa szkiełka 14.00 Seans multimedialny: Dobór naturalny 16.00 Seans multimedialny:

Bardziej szczegółowo

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE SPIS NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi nowościami dostępnymi w bibliotece szkolnej. Są wśród nich między innymi pomoce dla nauczycieli oraz nowości czytelnicze zakupione

Bardziej szczegółowo

Krystyna Wajda Horodko. Opowieści spod złocistej. Kraina Wodospadów. Moim dorosłym już dzieciom: Natalii, Filipkowi i Jakubowi

Krystyna Wajda Horodko. Opowieści spod złocistej. Kraina Wodospadów. Moim dorosłym już dzieciom: Natalii, Filipkowi i Jakubowi 2 Krystyna Wajda Horodko Opowieści spod złocistej tęczy Kraina Wodospadów Moim dorosłym już dzieciom: Natalii, Filipkowi i Jakubowi 4 K o s z a l i n 2013 by Krystyna Wajda, Koszalin 2013 ISBN 978-83-64234-09-5

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE PODSTAWOWE

INFORMACJE PODSTAWOWE KONKURS WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII I STANACH ZJEDNOCZONYCH INFORMACJE PODSTAWOWE Klasy czwarte Klasy piąte Klasy szóste ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Bardziej szczegółowo

CITY BREAK - MAGIA LONDYNU 5 dni samolot Rzeszów Katowice Kraków Gdańsk Bydgoszcz Szczecin Wrocław Warszawa Hotel

CITY BREAK - MAGIA LONDYNU 5 dni samolot Rzeszów Katowice Kraków Gdańsk Bydgoszcz Szczecin Wrocław Warszawa Hotel CITY BREAK - MAGIA LONDYNU 5 dni samolot Rzeszów Katowice Kraków Gdańsk Bydgoszcz Szczecin Wrocław Warszawa Hotel Anglia Londyn Wielka Brytania Wycieczki Objazdowe, Weekendy Wycieczki Objazdowe, Weekend

Bardziej szczegółowo

Tower Bridge (widok z Monument)

Tower Bridge (widok z Monument) Tower Bridge (widok z Monument) Tower Bridge, to charakterystyczny most zwodzony przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jest to jeden z najbardziej znanych obiektów

Bardziej szczegółowo

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej f) Premierem Wielkiej Brytanii jest obecnie Gordon Brown a głową państwa jest Królowa Elżbieta II, której rezydencją jest pałac Buckingham z

Bardziej szczegółowo

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ Wybierz spośród interesującą Cię pozycje. Po prezentacji najlepiej poruszać się tylko myszką. REŻYSER TREŚĆ FILMU DLACZEGO GO WYBRAŁEM REKLAMA ŹRÓDŁO INFORMACJE O REŻYSERZE FILMU. REŻYSER TREŚĆ FILMU DLACZEGO

Bardziej szczegółowo

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Anglia Englaland Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016-2017 J.POLSKI/ dr T. Pawlus 1."Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy". O zanikającej sztuce czytania 2. "Prosta historia"

Bardziej szczegółowo

Nr 4. Wrzesień Szkoła Podstawowa nr 14 w Pabianicach

Nr 4. Wrzesień Szkoła Podstawowa nr 14 w Pabianicach Staszicówka Gazetka Szkolna Nr 4 Wrzesień 2016 Szkoła Podstawowa nr 14 w Pabianicach witajcie! Miło nam powitać Was w nowym roku szkolnym! Mamy nadzieję, że przez wakacje wszyscy zdążyliście wypocząć i

Bardziej szczegółowo

Bialskie MULTICENTRUM, ul. Warszawska 12 c. zaprasza na WAKACJE W MULTICENTRUM. 2.07.2012r.

Bialskie MULTICENTRUM, ul. Warszawska 12 c. zaprasza na WAKACJE W MULTICENTRUM. 2.07.2012r. Bialskie MULTICENTRUM, ul. Warszawska 12 c zaprasza na WAKACJE W MULTICENTRUM 2.07.2012r. POZYTYWNA ENERGIA - ENERGIA SŁONECZNA (wiek 9+) 12.30-15.00 9.00 15.00 - Multikid SPEKTAKULARNE KSZTAŁTY (wiek

Bardziej szczegółowo

Londyn, Londyn, Londyn

Londyn, Londyn, Londyn Londyn, Londyn, Londyn W dniach 8.10-12.10.2010r. członkowie Klubu Przyjaciół National Geographic Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjno turystycznej do Londynu. Patronat

Bardziej szczegółowo

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3. ZACZYTAJ SIĘ NA WIOSNĘ!

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3. ZACZYTAJ SIĘ NA WIOSNĘ! Nr 6, kwiecień 2015 r. DUCZUŚ Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3 Witamy w kolejnym wydaniu Duczusia. Czujecie wiosnę, tak jak i my? Dlatego ten

Bardziej szczegółowo

lato 2015 - Londyn 6 dni Zmieniony środa, 15 października 2014 00:00 Londyn 6 dni

lato 2015 - Londyn 6 dni Zmieniony środa, 15 października 2014 00:00 Londyn 6 dni Londyn 6 dni Program Westminster Abbey - Piccadilly i Amorek - Trafalgar Square i Chinatown - Tower i Tower Brigde - Królowa i Buckingham Palace - Katedra Św. Pawła - 117 m - Windsor - Kensington Palace

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej.

Wielka Brytania - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. Wielka Brytania - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna.

Bardziej szczegółowo

2014 rok Rok Pamięci Narodowej

2014 rok Rok Pamięci Narodowej 2014 rok Rok Pamięci Narodowej I. 100 rocznica wybuchu I wojny światowej I wojna światowa konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytania, Francją,

Bardziej szczegółowo

Nasi nauczyciele też się uczą

Nasi nauczyciele też się uczą Nasi nauczyciele też się uczą Nauczyciele się uczą, a zyskujemy wszyscy, im większe kwalifikacje tym większy poziom nauczania. Edukacja za granica jest droga rozwiązaniem są dofinansowania w ramach programu

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z praktyk

Sprawozdanie z praktyk Sprawozdanie z praktyk L O N D Y N, 1 0-2 3. 0 4. 2 0 1 6 K ATA R Z Y N A W O Ź N I A K I I T O T Sprawozdanie z 2-tygodniowych praktyk, odbytych 10-23.04.2016r. w Londynie w ramach projektu Doświadczenie

Bardziej szczegółowo

JEZUS NAS KOCHA. Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej. (dzieci siedmioletnie)

JEZUS NAS KOCHA. Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej. (dzieci siedmioletnie) JEZUS NAS KOCHA Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej (dzieci siedmioletnie) Kielce 206 Drodzy Rodzice! Z przyjemnością oddajemy do rąk Waszych dzieci podręcznik do nauki religii w klasie

Bardziej szczegółowo

Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią)

Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią) Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią) Pytanie 1 Janusz Korczak urodził się Pytanie 2 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie 21 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie 22 lipca 1876 lub 1877

Bardziej szczegółowo

gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego

gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego Władysław Eugeniusz Sikorski ur. 20 maja 1881r. w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943r. na Gibraltarze, polski wojskowy i polityk, generał broni

Bardziej szczegółowo

Kościuszko- nasz patron

Kościuszko- nasz patron Kościuszko- nasz patron Kościuszko Tadeusz patron naszej szkoły, Przed laty na Mereczowszczyźnie urodzony. Na Rynku Krakowskim przysięgę złożył, Za swą śmierć dla narodu na chwałę zasłużył. Walczył w Stanach

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół w Czermnej Koordynatorzy: Kinga Pawlik, Mateusz Gorgosz- nauczyciele języka angielskiego

Zespół Szkół w Czermnej Koordynatorzy: Kinga Pawlik, Mateusz Gorgosz- nauczyciele języka angielskiego 1. Organizator: Zespół Szkół w Czermnej Koordynatorzy: Kinga Pawlik, Mateusz Gorgosz- nauczyciele języka angielskiego 2. Miejsce i termin konkursu: Zespół Szkół w Czermnej, dnia: 14 czerwca 2017r., godzina

Bardziej szczegółowo

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel Scenariusz zajęć dla klasy II Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel TEMAT LEKCJI Utrwalenie znajomości symboli narodowych- hymn, flaga, godło. Przypomnienie zasad zachowania

Bardziej szczegółowo

Prymus WWW.JUNIORMEDIA.PL. Już dziś są Walentynki! W tym dniu możesz obdarować bliską tobie osobę prezencikiem! Święty Walenty - Patron Walentynek

Prymus WWW.JUNIORMEDIA.PL. Już dziś są Walentynki! W tym dniu możesz obdarować bliską tobie osobę prezencikiem! Święty Walenty - Patron Walentynek Szkoła Podstawowa nr 1 w Żorach ul.słoneczna 1 44-240, Żory Numer 4 02/14 ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER Już dziś są Walentynki! W tym dniu możesz obdarować bliską tobie osobę prezencikiem! Święty Walenty

Bardziej szczegółowo

Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz

Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz WIELKA BRYTANIA Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej

Bardziej szczegółowo

Dzień św. Patryka przypada 17 marca. Jest to narodowe święto Irlandii, także obchodzone na całym świecie. Jest to również dzień modlitw za misje.

Dzień św. Patryka przypada 17 marca. Jest to narodowe święto Irlandii, także obchodzone na całym świecie. Jest to również dzień modlitw za misje. Dzień św. Patryka przypada 17 marca. Jest to narodowe święto Irlandii, także obchodzone na całym świecie. Jest to również dzień modlitw za misje. 17 marca Irlandczycy hucznie bawią się z okazji Dnia świętego

Bardziej szczegółowo

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

Ewangelia Jana 3:16-19

Ewangelia Jana 3:16-19 1. POTRZEBA ŁASKI "(16) Bóg bowiem tak bardzo ukochał świat, że dał swego Jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (17) Bóg nie posłał swego Syna na świat, aby

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ

HENRYK SIENKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916 Wczesne lata Urodzony w Woli Okrzejskiej Rodzina zubożała szlachta Jeden z sześciorga dzieci Od 1861 roku w Warszawie Gimnazjum w Warszawie Posada guwernera Studia: medycyna

Bardziej szczegółowo

Jan Paweł II JEGO OBRAZ W MOIM SERCU

Jan Paweł II JEGO OBRAZ W MOIM SERCU Jan Paweł II JEGO OBRAZ W MOIM SERCU Jan Paweł II Jan Paweł II właściwie Karol Józef Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie polski biskup rzymskokatolicki, biskup

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 5. Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat. 1. Oblicz, ile lat minęło od

Sprawdzian nr 5. Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat. 1. Oblicz, ile lat minęło od Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat GRUPA A 8 1. Oblicz, ile lat minęło od wynalezienia nowej metody druku przez Jana Gutenberga do opublikowania w 1543 roku dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich.

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2009/2010

ROK SZKOLNY 2009/2010 KONKURSY JĘZYK ANGIELSKI ROK SZKOLNY 2009/2010 Semestr I WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ Dnia 21.11.2009 r. uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Publicznych w Czerniejewie

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie WITAMY SERDECZNIE Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie C O P E Święto patrona szkoły R N I 2011 S U C Od Ziemi, po gwiazdy i dalej 1473-1543 IKOŁAJ OPERNIK Największy uczony Nowożytnej

Bardziej szczegółowo

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 Miejskie Przedszkole Nr 18 w Puławach ul. Norwida 32 A GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 / styczeń - luty 2010 / Zimo, zimo przybądź biała Przynieś śniegu po kolana Zimo, zimo to nie wszystko Chcemy jeszcze

Bardziej szczegółowo

Bitwa o Anglię. 10 lipca października 1940

Bitwa o Anglię. 10 lipca października 1940 Bitwa o Anglię 10 lipca 1940 31 października 1940 Historia Bitwa o Anglię kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF,

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r.

Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r. Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r. Chcesz sprawdzić, co naprawdę wiesz o Henryku Sienkiewiczu? Chcesz wygrać interesującą nagrodę? Rozwiąż wszystkie zadania z tego wydania

Bardziej szczegółowo

Prezentację przygotował Wojciech Drozda.

Prezentację przygotował Wojciech Drozda. Prezentację przygotował Wojciech Drozda. ANGLIA- -w przeszłości samodzielne królestwo,obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Region

Bardziej szczegółowo

AUTOBIOGRAFIZM...15 1. Żal po stracie dziecka...15 2. Wspomnienia wojenne...17 3. Powrót do lat młodości...19

AUTOBIOGRAFIZM...15 1. Żal po stracie dziecka...15 2. Wspomnienia wojenne...17 3. Powrót do lat młodości...19 Spis treści ARTYSTA...11 1. Stworzyciel nieba, ziemi i człowieka... 11 2. Artysta kapłan...12 3. Artysta nieśmiertelny...13 4. Artysta dziwak...13 5. Artysta poszukujący wiedzy o człowieku...14 6. Artysta

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni Biblia dla Dzieci przedstawia Kobieta Przy Studni Autor: Edward Hughes Ilustracje: Lazarus Redakcja: Ruth Klassen Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org 2014 Bible

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni Biblia dla Dzieci przedstawia Kobieta Przy Studni Autor: Edward Hughes Ilustracje: Lazarus Redakcja: Ruth Klassen Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org 2014 Bible

Bardziej szczegółowo

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince) polski pedagog, publicysta,

Bardziej szczegółowo

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej.

Bardziej szczegółowo

III Międzygminnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych: Australia.

III Międzygminnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych: Australia. Zabawa, dn. 09.12.2014 Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zabawie zaprasza Nauczycieli i Uczniów do wzięcia udziału w III Międzygminnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych: Australia. Konkurs przeznaczony

Bardziej szczegółowo

GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA

GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA Lublin Lublin od wieków stanowił polska bramę na wschód i przez cały okres swego istnienia wielokrotnie wpisywał się w polskie kroniki. Początki osadnictwa na wzgórzach, które

Bardziej szczegółowo

Wyszukaj w tekście wszystkie rzeczowniki i wpisz je do tabeli w zeszycie z podziałem na liczbę pojedynczą i mnogą. Rzeczowniki wpisz w mianowniku.

Wyszukaj w tekście wszystkie rzeczowniki i wpisz je do tabeli w zeszycie z podziałem na liczbę pojedynczą i mnogą. Rzeczowniki wpisz w mianowniku. Odmiana rzeczownika i zaimka Baustein: Wörter ordnen 1 / 7 Rzeczowniki i zaimki zmieniają w zdaniach swoją formę, są odmienne. Zadanie: Wyszukaj w tekście wszystkie rzeczowniki i wpisz je do tabeli w zeszycie

Bardziej szczegółowo

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej. Załącznik dla nauczyciela Motywy wędrowne Baśnie, choć pochodzą z różnych krajów zazwyczaj zbudowane są w oparciu o charakterystyczne, powtarzalne w wielu kulturach schematy, czyli zawierają bardzo podobne

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Narodziny Pana Jezusa

Biblia dla Dzieci przedstawia. Narodziny Pana Jezusa Biblia dla Dzieci przedstawia Narodziny Pana Jezusa Autor: Edward Hughes Ilustracje: M. Maillot Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org

Bardziej szczegółowo

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? W skali od 1 do 10 (gdzie 10 jest najwyższą wartością) określ, w jakim stopniu jesteś zaniepokojony faktem, że większość młodzieży należącej do Kościoła hołduje

Bardziej szczegółowo

WŁADCY CZECH I WĘGIER GENEALOGIA

WŁADCY CZECH I WĘGIER GENEALOGIA GENEALOGIA 1 Pamięci Marii Krystyny Habsburg 2 GENEALOGIA PRZEMYSŁAW JAWORSKI 2012 3 4 ZAMIAST WSTĘPU Książka ta przedstawia genealogię władców panujących w sąsiadujących ze sobą królestwach Czech i Węgier,

Bardziej szczegółowo

Polscy Nobliści. kandydaci na patrona Naszej Szkoły

Polscy Nobliści. kandydaci na patrona Naszej Szkoły Polscy Nobliści kandydaci na patrona Naszej Szkoły Można zapytać dlaczego Polscy Nobliści? Dlaczego to właśnie Oni mogą zostać patronem Naszej Szkoły? Wybór patrona, to przede wszystkim wybór wartości,

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 NAUCZYCIEL ODPOWIEDZIALNY TEMAT Język polski 1. Lekturowe zgaduj zgadula - tworzymy karty edukacyjne do wybranych lektur. 2. Poznajemy

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe.

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku GRUPA A 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Po upadku powstania styczniowego rząd rosyjski nadał Polakom autonomię. Celem działań

Bardziej szczegółowo

Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie

Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie Ta gra polegała na tym że rysowało się trasę wyścigu i trzeba było pstrykać kapslami tak, by dotrzeć do mety. Ten, kto był najszybciej na mecie ten wygrywał.

Bardziej szczegółowo

1. Pomysły na pracę z bohaterem hufca materiały opracowane podczas warsztatów przez instruktorów hufca.

1. Pomysły na pracę z bohaterem hufca materiały opracowane podczas warsztatów przez instruktorów hufca. 1. Pomysły na pracę z bohaterem hufca materiały opracowane podczas warsztatów przez instruktorów hufca. Wyjście do muzeum związanego z bohaterem Komiks Uzupełnianka Gra planszowa Film/ pokaz slajdów Wycieczka

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia Światowy Dzień Pluszowego Misia Klasa 1-3 n i 1-3 uczestniczyła w zajęciach na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsza część zajęć polegała na obejrzeniu prezentacji multimedialnej

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCIECZEK PO ŁODZI Z EDUKACJĄ O REGIONIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU ZABIERAMY DZIECI Z BRAMY! W ROKU 2016

PROGRAM WYCIECZEK PO ŁODZI Z EDUKACJĄ O REGIONIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU ZABIERAMY DZIECI Z BRAMY! W ROKU 2016 PROGRAM WYCIECZEK PO ŁODZI Z EDUKACJĄ O REGIONIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU ZABIERAMY DZIECI Z BRAMY! W ROKU 2016 Do wszystkich wycieczek niezbędne jest wygodne obuwie i odzież odpowiednia do panujących

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince

Bardziej szczegółowo

VI Liceum Ogólnokszta³c±ce w Katowicach. ...w fotografiach pani profesor Wandy Pop³awskiej. W artykule mo na ogl±daæ uroki tego wspania³ego kraju.

VI Liceum Ogólnokszta³c±ce w Katowicach. ...w fotografiach pani profesor Wandy Pop³awskiej. W artykule mo na ogl±daæ uroki tego wspania³ego kraju. Irlandia... Autor: Wanda Pop³awska 13.10.2008. Zmieniony 13.10.2008....w fotografiach pani profesor Wandy Pop³awskiej. W artykule mo na ogl±daæ uroki tego wspania³ego kraju. Katedra w Brukseli Wnêtrze

Bardziej szczegółowo

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Pałac na Wyspie Pałac Myślewicki Biały Domek Stara Pomarańczarnia Podchorążówka Stara Kordegarda Amfiteatr Stajnie i wozownie Wejścia do Łazienek Królewskich 2 3 O CO TU CHODZI? Kto

Bardziej szczegółowo

Narodziny monarchii stanowej

Narodziny monarchii stanowej Narodziny monarchii stanowej 1. Przemiany społeczne Mimo władzy patrymonialne władca musiał liczyć się z możnymi Umowy lenne wiążą króla (seniora) z jego wasalami Wzajemna zależność i obowiązki X/XI w.

Bardziej szczegółowo

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr W dniu 7 stycznia 2012 r. oddział przedszkolny naszej szkoły odwiedził aktor serialu Barwy Szczęścia Jakub Małek. Czytelnicze spotkanie w ramach akcji "Cała Polska

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Średniowieczni Rycerze

Średniowieczni Rycerze Średniowieczni Rycerze Ideał średniowiecznego wojownika Paweł Jakimiec kl.1li Kim był Rycerz? Rycerstwo zostało utworzone w Europie we wczesnym średniowieczu. Była to warstwa społeczna złożona z konnych

Bardziej szczegółowo

pręgierz herold ZACZYNAMY!

pręgierz herold ZACZYNAMY! Jest XVI wiek. Poznań rozwija się. Odnowiono ratusz - zrobił to słynny architekt Jan Baptysta di Quadro z Lugano, odnowiono kamienice. Ludzie bogacą się. Miasto się bogaci i staje się coraz większe. Do

Bardziej szczegółowo

Religia dominująca: anglikanizm

Religia dominująca: anglikanizm Powierzchnia: 244,8tys. km Liczba ludność: 61,1 mln Stolica: Londyn Język urzędowy: angielski Waluta: funt Religia dominująca: anglikanizm 2 Wielka Brytania, nazywana także Zjednoczonym Królestwem Wielkiej

Bardziej szczegółowo

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII. 2. Jaki klimat przeważa w Wielkiej Brytanii? Umiarkowany morski z częstymi zachmurzeniami i mgłami.

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII. 2. Jaki klimat przeważa w Wielkiej Brytanii? Umiarkowany morski z częstymi zachmurzeniami i mgłami. KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII 1. Ile państw wchodzi w skład Wielkiej Brytanii? Cztery. 2. Jaki klimat przeważa w Wielkiej Brytanii? Umiarkowany morski z częstymi zachmurzeniami i mgłami. 3. Podaj

Bardziej szczegółowo

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Imię i nazwisko Szkoła.. 1. W którym roku uchwalono konstytucję kwietniową?... 2. Podaj lata, w jakich Piłsudski był Naczelnikiem Państwa?... 3. W jakiej tradycji

Bardziej szczegółowo