Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download ""

Transkrypt

1 A R C H I W U M P Y T A Ń I ODPOWIEDZI (zestaw nr ) 1. METRO: Najszybszym sposobem podróżowania po Londynie jest bez wątpienia The Tube londyńskie metro. (15 pkt) a. Która linia jest najstarsza? (1 pkt): METROPOLITAN b. Kiedy dokładnie została otwarta dzień, miesiąc, rok (1 pkt): 10 STYCZNIA 1863r. c. Która linia jest najdłuższa i ile mil ma trasa? (2 pkt): CENTRAL LINE; 46 mil d. Która linia ma tylko dwie stacje? Jakie to stacje? (3 pkt): WATERLOO & CITY LINE stacje: WATERLOO i BANK e. Kim dla metra jest Sonia? (2 pkt): SONIA to żeński głos, który nagrany ostrzega pasażerów wsiadających do metra. Jakie zdanie jest z nią kojarzone? (2 pkt): MIND THE GAP f. Która linia nie ma początku ani końca (1 pkt): CIRCLE LINE g. Jakie niezwykłe wydarzenie miało miejsce na trasie linii Bakerloo 13 maja 1924 roku? (2 pkt) - na stacji linii metra urodziła się dziewczynka, Marie Cordery. W okolicach jakiej stacji? (1 pkt) - Elephant & Castle h. W jaki sposób Polacy przyczynili się do zmiany sytuacji z pytania 1.g POLKA URODZIŁA JAKO DRUGA OSOBA W HISTORII SWOJE DZIECKO W LONDYŃSKIM METRZE. Podaj szczegóły: imię i nazwisko - JULIA KOWALSKA, dokładną datę - 19 grudnia 2008r, nazwę linii - JUBILEE LINE i stacji metra - Kingsbury, gdzie miało miejsce drugie takie wydarzenie w historii. (5 pkt) 2. LITERATURA: Beatrix Potter to autorka serii znanych opowiadań dla dzieci o Króliku Piotrusiu. (5 pkt) a. Do jakiej szkoły chodziła? (1 pkt) nie chodziła do szkoły, uczona była w domu. b. W jaki sposób doszło do tego, że zaczęła pisać swoje opowiadania? (3 pkt) poproszono ją o napisanie listu do chorego chłopczyka, a ponieważ nie wiedziała, co pisać, wymyśliła pierwszą ilustrowaną historyjkę o króliczku, która stała się treścią jej listu. c. Kiedy dokładnie narodził się Królik Piotruś dzień, miesiąc, rok? (1 pkt) 4 września 1893r.

2 zestaw nr 2 : 25 pkt HISTORIA: W średniowieczu angielskie wojsko zasłynęło z wynalezienia i stosowania nowoczesnej broni, prawdziwej broni masowej zagłady jak na owe czasy oczywiście. Dzięki tej broni Anglicy i Walijczycy wygrywali wiele bitew, nawet jeśli przeciwnik miał znaczącą przewagę liczebną. (12 pkt) Co to za broń? (1 pkt) długi łuk / długi łuk angielski. Jak brzmi jej angielska nazwa? (1 pkt) - longbow b. W których wiekach przeżywała swój największy rozkwit? (1 pkt) XIV XV wiek c. Dlaczego od szesnastego wieku zaczęło zmniejszać się jej znaczenie? (2 pkt) wynaleziono wtedy proch strzelniczy, którego zastosowanie okazało się być bardziej śmiercionośne. d. W którym roku (1 pkt) 1415 i gdzie (1 pkt) pod Agincourt / Azincourt wojownicy króla Henryka V używając tej właśnie broni odnieśli spektakularne zwycięstwo nad Francuzami? e. Jaki gest, obraźliwy i używany do dziś, został według legendy spopularyzowany w czasie tej bitwy przez wojowników używających tej broni? (2 pkt) pokazywanie nieprzyjacielowi dwóch palców wskazującego i środkowego, uniesionych na kształt litery V, gdzie wnętrze dłoni skierowane jest ku pokazującemu. f. Jakie jest dość nieprawdopodobne wyjaśnienie sensu używania przez piętnastowiecznych wojowników tego gestu wobec wrogów? (3 pkt) podobno Francuzi mieli zwyczaj obcinać pojmanym łucznikom te dwa palce, by uniemożliwić im dalszą walkę. Używając tego gestu pokazywali więc łucznicy wrogom, że nadal mogą walczyć. Historycy twierdzą jednak, że na polu walki nikt nie mógłby sobie pozwolić na podobne marnowanie czasu i zamiast bawić

3 się w obcinanie palców, wrogów po prostu by zabijano. 2. SYMBOLE: Flaga Zjednoczonego Królestwa to Union Jack. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z kilku części, reprezentujących części tego państwa. (13 pkt) a. jaki element reprezentuje Anglię (1 pkt) krzyż św. Jerzego i jak wygląda (2 pkt) czerwony krzyż na białym tle. b. jaki element reprezentuje Szkocję (1 pkt) krzyż św. Andrzeja i jak wygląda (2 pkt) biały krzyż w kształcie litery X na niebieskim tle. c. jaki element reprezentuje Irlandię Pn krzyż św. Patryka (1 pkt) i jak wygląda (2 pkt) - czerwony krzyż w kształcie litery X na białym tle. d. dlaczego na Union Jacku nie ma elementu symbolizującego Walię? (2 pkt) flaga ta powstała pierwotnie w 1606r. na znak unii personalnej pomiędzy Anglią i Szkocją (Jakub I był jednocześnie królem Szkocji, Jakubem VI). Walia była już wtedy częścią Anglii i jako taka nie została osobno ujęta. W 1801 dodano krzyż św. Patryka jako znak unii z Irlandią. e. Jaki musiałby to być element, żeby pasować logicznie do pozostałych? (2 pkt) ponieważ wszystkie elementy to krzyże patronów poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa, mógłby to być krzyż św. Dawida, patrona Walii (złoty krzyż na czarnym tle). Pojawiły się jednak propozycje wkomponowania walijskiego smoka do flagi UK.

4 zestaw nr 3 : 25 pkt 1. MONARCHIA: W Wielkiej Brytanii dziedziczenie tronu regulowane jest specjalnym Aktem o Sukcesji (o Następstwie Tronu) z początków XVIII wieku. a. Kto jest automatycznie wykluczany z linii sukcesji (chodzi o coś związanego z religią)? (2 pkt) osoby, które przeszły na katolicyzm lub poślubiły kogoś wyznania rzymsko-katolickiego (monarcha jest jednocześnie głową Kościoła Anglikańskiego). b. Podaj przykład przynajmniej jednej osoby, nadal żyjącej, która z tego powodu wykluczyła się z linii sukcesji. (3pkt) są to np. George Windsor, The Earl of St. Andrews; Edward Windsor, Baron Downpatrick; Lord Nicholas Windsor; Prince Michael of Kent, son of George, Duke of Kent. c. Gdyby jakaś katastrofa zmiotła z powierzchni ziemi wszystkie dzieci i wszystkich wnuków i wnuczki królowej Elżbiety II (za jej życia), kto byłby następcą tronu? (2 pkt). David Armstrong-Jones, wicehrabia Linley. Obecnie jest 13 w kolejce do tronu. d. Kim jest ta osoba dla Elżbiety II? (2 pkt) - siostrzeniec Królowej (syn jej nieżyjącej siostry, księżniczki Małgorzaty) e. Do kogo w rodzinie królewskiej zwrócilibyśmy się Your Royal Highness a do kogo Your Majesty? (2 pkt) Your Majesty do Królowej; Your Royal Highness do członków rodziny królewskiej posiadających tytuł HRH (His/Her Royal Highness) f. Wymień przynajmniej cztery niezależne państwa (poza Zjednoczonym Królestwem), w których głową państwa jest królowa Elżbieta II. (4 pkt) Canada, Australia, Nowa Zelandia, Jamajka, Barbados, Bahamy, Grenada, Papua Nowa Gwinea, the Solomon Islands, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Belize, Antigua i Barbuda, Saint Kitts and Nevis 2. WALIA: Wkrótce Walia obchodzić będzie swoje narodowe święto, Dzień Świętego Dawida. A. Kiedy dokładnie jest ten dzień? (2 pkt) 1 marca B. Jakie zwierzę i roślina są uważane za symbole patrona Walii? (2 pkt) gołębica i por C. Podobno współcześni nadali mu przezwisko 'Dewi Ddyfrwr'. Co ono oznacza? (2 pkt) i dlaczego według podań było dla niego odpowiednie? (2 pkt) Dawid Pijący Wodę (mniej więcej). Podobno prowadził niezwykle ascetyczny, surowy tryb życia, jedząc tylko chleb i zioła i pijąc wyłącznie wodę. D. Do jakiej grupy języków należy język walijski? (2 pkt) jest to język celtycki.

5 zestaw nr 4 : 20 pkt C I E K A W E M I E J S C A: W Wielkiej Brytanii popularne są tzw. Theme Parks parki rozrywki, przypominające gigantyczne wesołe miasteczka, gdzie cała rodzina może spędzić mnóstwo czasu i wydać sporo pieniędzy. Jednym z bardziej znanych jest ALTON TOWERS. a. W jakim hrabstwie się znajduje? (1 pkt) STAFFORDSHIRE b. W jakich pokojach tematycznych można zatrzymać się na noc w hotelu Alton Towers? (wymień trzy) (3 pkt) Sleepover Room, Arabian Nights, Big Pyjama, Celebration, Chocolate, Imperial, Benjamin Bunny, Peter Rabbit, Tatty Teddy. c. Kiedy w tym roku nastąpi otwarcie głównego sezonu? (2 pkt) 28 marca 2009r. d. Ile będzie musiała zapłacić za bilet do parku czteroosobowa rodzina, kupująca bilet przez Internet? (2 pkt) 81 e. Jakiego rodzaju atrakcją jest Nemesis i ile trzeba mieć wzrostu, żeby z niej skorzystać? (2 pkt) Kolejka górska; 1,4 m. 2. C I E K A W I L U D Z I E: W 1488 roku w północnym Yorkshire, w jaskini niedaleko miasteczka Knaresborough urodziła się dziewczynka imieniem Ursula, która przeszła do historii jako Mother Shipton. f. Jakie dziwne zjawiska towarzyszyły podobno, według relacji kobiety, która doglądała jej piętnastoletniej matki narodzinom Ursuli? (2 pkt) rozległ się niesamowity grzmot, a w powietrzu rozszedł się zapach siarki. g. Mother Shipton miała dar przepowiadania przyszłości. Jakie ważne wydarzenia historyczne przepowiedziała? Podaj dwa. (2 pkt) np. zwycięstwo nad Hiszpanią 1513, likwidacja klasztorów, Wielki Pożar Londynu 1666, rozgromienie Armady 1588, odkrycie Australii, ruch sufrażystek, wojna światowa itp. h. Przewidziała też powstanie wielu znacznie późniejszych wynalazków, których używamy w dzisiejszych czasach. Podaj przynajmniej dwa przykłady. (2 pkt) np. samochód, telefon, samolot, łódź podwodna, film itp. i. W parku, gdzie znajduje się jej jaskinia, jest także szczególna studnia najstarsza atrakcja turystyczna Anglii. Jak się nazywa i z czego słynie? Petrifying Well. Dlaczego wiszą przy niej różne dziwne przedmioty (4 pkt) ludzie (często sławni goście) zostawiają tam różne należące do siebie przedmioty, by na skutek działania kapiącej, wysoko zmineralizowanej wody skamieniały. Część z nich można potem oglądać w muzeum.

6 zestaw nr 5 : 20 pkt maja 1891 roku w szwajcarskiej gazecie Journal de Geneve ukazała się według pewnego przekazu wiadomość, która wstrząsnęła całą Anglią, związana z pewną osobą, drogą sercu każdego mieszkańca Wyspy. Co to była za wiadomość? (2 pkt) - była to wiadomość o śmierci Sherlocka Holmesa w wodach wodospadu Reichenbach (4 maja 1891) w czasie walki z profesorem Moriartym, swoim największym przeciwnikiem. 2. Jaki sławny kliper znajduje się w Greenwich? Wyjaśnij jego związek z herbatą, wełną i whisky. (2 pkt) jest to Cutty Sark, szkocki dziewiętnastowieczny żaglowiec, którym przewożono herbatę z Chin i wełnę z Australii. Jego nazwę nosi jedna ze szkockich whisky. 3. W południowym narożniku University College London znajduje się niezwykły pomnik pewnego sławnego prawnika i filozofa z przełomu XVIII i XIX wieku. Jak się nazywał ten filozof i na czym polega niezwykłość jego pomnika? (2 pkt) pomnik Jeremy ego Benthama to w istocie jego zabalsamowane zwłoki, wystawione w szafie ze szklanymi drzwiami. Jedynie głowa została zastąpiona woskową, gdyż uległa zniszczeniu. 4. Gdzie w Londynie zobaczysz motto stolicy Irlandii Północnej: Pro Tanto Quid Retribuamus i co ono oznacza? (2 pkt) na nabrzeżu Tamizy, na statku muzeum HMS Belfast. Oznacza mniej więcej: Cóż damy w zamian za tak wiele? i jest fragmentem Psalmu Gdzie w Londynie przy ul. Baker Street znajduje się dom oznaczony numerem 221b (między jakimi numerami)? (2 pkt) Jest to muzeum Sherlocka Holmesa, a znajduje się właściwie pod numerem 239, lub jak to przekazują niektóre źródła między numerem 237 a Ta flaga nosi nazwę Union Jack. A jak nazywa się ta?: (2 pkt) Jolly Roger (to ogólna nazwa wszystkich pirackich bander). Taką, jak ta obok, posługiwał się sławny pirat Edward England i czasem flaga nosi jego nazwę. 7. Od wieku XVI morza świata dostały się pod panowanie korsarzy i piratów, z Anglicy wiedli wśród nich prym. Czym różnili się jedni od drugich? (2 pkt) korsarz to legalnie działający pirat, czyli taki, pracował na zlecenie panującego monarchy, grabiąc przede wszystkim okręty należące do konkurencyjnego mocarstwa. 8. O co Anglia toczyła wojnę z Chinami w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku? Chodzi o nazwę pewnej substancji (2 pkt). Była to tzw. wojna opiumowa 9. Do czego piraci używali na swoich statkach kota o nietypowej liczbie ogonów? Ile właściwie było tych ogonów? (2 pkt) był to kot o dziewięciu ogonach czyli bicz do wykonywaniu na okrętach kar cielesnych. 10. Dwa z zamieszczonych w dzisiejszym zestawie pytań związane są z pewną bardzo znaną postacią literacką. Które to pytania? (2 pkt) chodzi o Sherlocka Holmesa pytania nr 1 (śmierć Sherlocka) i 5 (dom Sherlocka).

7 zestaw nr 6 : 20 pkt LONDYŃSKIE POMNIKI: Kogo lub co przedstawiają te sławne londyńskie pomniki (1 pkt) i gdzie dokładnie się znajdują (1 pkt)? Pomnik Anterosa (brat Erosa, grecki bożek miłości bezinteresownej). Ponieważ ludzie zaczęli błędnie określać go mianem posągu Erosa, rozpowszechniono dla niego nazwę Anioła Chrześcijańskiego Miłosierdzia, żeby zachować ideę oryginalnej nazwy. Pomnik admirała Horatio Nelsona na szczycie jego kolumny na Trafalgar Square Pomnik Królowej Wiktorii (Victoria Memorial) przed Buckingham Palace. Pomnik Piotrusia Pana w Kensington Gardens. Pomnik olbrzymiego pływaka na południowym brzegu Tamizy, niedaleko Tower Bridge i City Hall Guy the Gorilla, pomnik ulubieńca londyńczyków, wielkiego goryla, który mieszkał w tutejszym zoo przez ponad 30 lat. Pomnik znajduje się w zoo, przed wejściem do pawilonu małp. Pomnik Florence Nightingale przy Waterloo Place Pomnik The Meeting Place na dworcu kolejowym St. Pancras. Pomnik Sherlocka Holmesa przy wejściu do stacji metra Baker Street. Pomnik Wielkiego Pożaru Londynu, położony 202 stopy od miejsca wybuchu pożaru, na skrzyżowaniu Monument Street i Fish Street Hill (czyli położony płasko wskazałby miejsce wybuchu na Pudding Lane, bo ma 202 stopy wysokości).

8 zestaw nr 7 : 20 pkt- 27 marca) 1. W jedenastym wieku w pewnym środkowoangielskim hrabstwie pewien okrutny hrabia gnębił swoich poddanych wysokimi podatkami. Jego piękna i dobra żona błagała go o to, by był bardziej litościwy. Mąż zgodził się, pod warunkiem, że jego żona... właśnie, co zrobi? a. jak nazywał się hrabia? (1 pkt) Leofryk III, hrabia Mercji b. jak nazywała się jego żona? (1 pkt) Lady Godiva c. w jakim hrabstwie i mieście mieszkali? (1 pkt) Mercja (Mercia), Coventry d. co musiała zrobić żona, żeby hrabia zgodził się obniżyć podatki? (2 pkt) Musiała przejechać nago na koniu ulicami miasta, osłonięta jedynie długimi włosami W mitologii walijskiej funkcjonuje dobrze znana legenda o pewnym trzynastowiecznym księciu, mieszkającym u podnóża góry Snowdon, który miał wiernego psa. Pies ten, pozostawiony pewnego razu na straży książęcego synka, pokonał czyhającego na niego wilka, a dziecko ukrył. Książę, po powrocie z polowania... właśnie, co zrobił? a. jak nazywał się książę? (1 pkt) Llywelyn b. jak nazywał się jego pies? (1 pkt) Gelert c. Co dziś upamiętnia te wydarzenia? (1 pkt) kopiec z głazów, usypany na grobie Gelerta przez ogarniętego wyrzutami sumienia księcia d. Co zrobił książę po powrocie z polowania? (2 pkt) nie mogąc znaleźć syna i podejrzewając Gelerta o to, że zabił lub skrzywdził dziecko, w ataku szału zabił wiernego psa Pewna piękna pani została uwięziona w wieży i zaklęta przez złe moce tak, że mogła na otaczający ją świat spoglądać jedynie przez zwierciadło. Pewnego razu, gdy siedziała przy swoim warsztacie tkackim i zerkała przez lustro na świat za oknem, zobaczyła przystojnego rycerza, w którym zakochała się natychmiast bez pamięci. Chcąc zobaczyć coś więcej niż tylko jego odbicie, podbiegła do okna i... no właśnie, co się stało? a. jak nazywała się piękna pani? (1 pkt) Elaine, Elaine Astolat, Pani z Shalott b. jak nazywał się przystojny i dzielny rycerz? (1 pkt) Lancelot c. któremu królowi służył? (1 pkt) Królowi Arturowi d. jaki zamek znajdował się niedaleko? (1 pkt) Camelot e. co stało się w momencie, gdy pani wyjrzała przez okno?(1 pkt) zwierciadło pękło w odłamków stos, zwiastując wypełnienie ponurej klątwy f. co postanowiła zrobić pani, wiedząc, że wkrótce umrze?(2 pkt) postanowiła przed śmiercią uwolnić się z wieży i choć raz ujrzeć ukochanego Lancelota g. jak zakończyła się ta historia? (2 pkt) Elaine wsiadła do łódki, napisała na burcie swoje imię i popłynęła rzeką w stronę Camelotu. Umarła jednak po drodze, a Lancelot, widząc jej ciało w łodzi, docenił jej niezwykłą urodę. h. który poeta upamiętnił w swoim poemacie tę legendę? (1 pkt) Alfred Tennyson The Lady of Shalott

9 zestaw nr 8 : 30 pkt - 4 kwietnia O jakie książki chodzi? (1 pkt) Kto jest ich autorem? (1 pkt) 1. Sierota w dziwnym domu, tajemniczy wujek, chorowity kuzyn i kochający zwierzęta chłopiec z wrzosowisk 2. Dziewczynka o nadprzyrodzonych zdolnościach, miłość do książek, koszmarna rodzinka i potworna dyrektorka szkoły 3. Piękny owczarek szkocki w drodze do domu 4. Dziwny lekarz w afrykańskim królestwie i król uwielbiający słodycze 5. Chłopczyk wychowany przez wilki, wąż, pantera i niedźwiedź 6. Irytujące piaskowe stworzenie, spełniane życzenia i magia kończąca się o zachodzie słońca 7. Z pamiętnika czarnego konia 8. Fantastyczna czwórka w walce ze złą czarownicą 9. Skarby, piraci i tajemnicza mapa, a przy tym problemy dorastającego chłopca 10. Sierota, martwy wujek, szpiedzy i międzynarodowy spisek 11. Sierota i przyjaciele w walce ze szkolnym terrorem, tajne stowarzyszenie i sadystyczna ropucha 12. Chłopiec z angielskiej prowincji, duchy i walka w obronie zagrożonego cmentarza 13. Młodociany geniusz przestępca i uprowadzenie wróżki 14. Brzemienna w skutki wyprawa tam i z powrotem 15. Podążając za białym królikiem Nr pytania Autor książki imię i nazwisko Tytuł książki 1 Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogórd 2 Roald Dahl Matylda 3 Eric Knight Lassie wróć! 4** Hugh Lofting Poczta doktora Dolittle 5 Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli 6 Edith Nesbit Pięcioro dzieci i coś 7 Anne Sewell Mój kary / Czarny Książę / Czarny Diament 8 Clive Staples Lewis Opowieści z Narni Lew, czarownica i stara szafa 9 Robert Louis Stevenson Wyspa Skarbów 10* Anthony Horowitz Alex Rider. Misja Błyskawica 11 Joanne Kathleen Rowling Harry Potter i Zakon Feniksa 12*** Terry Pratchett Johnny i zmarli 13 Eoin Colfer Artemis Fowl 14 John Ronald Reuel Tolkien Hobbit czyli tam i z powrotem 15 Lewis Carroll (wł. Charles Lutwidge Dodgson) Alicja w krainie czarów

10 * informacje tu przedstawione zdumiewająco dobrze pasują też do fabuły Kościanego Przyjemniaczka Dereka Landy ego, tak więc punkty i dla tych, którzy zaproponowali taką odpowiedź ** Wielu z was zaznaczyło tutaj książkę Williama Steiga o Doktorze de Soto ponieważ Steig był Amerykaninem (polskiego zresztą pochodzenia), nie pasuje nam zupełnie do kategorii książek brytyjskich i irlandzkich! *** Po jednym punkcie dla tych, którzy zaznaczyli tutaj Księgę cmentarną Neila Gaimana. Zgadza się mniej więcej połowa naszego streszczenia **** W przypadku powieści będących jedną z cyklu za podanie jedynie nazwy cyklu otrzymaliście 1,5 pkt (np. Opowieści z Narnii, Harry Potter, Doktor Dolittle)

11 zestaw nr 9 : 30 pkt -11 kwietnia 1. W Wielki Czwartek co roku panujący monarcha rozdaje tradycyjną jałmużnę specjalnie wyselekcjonowanym biednym. Ilu kobietom i ilu mężczyznom rozda w tym roku pieniądze królowa Elżbieta II? (2 pkt) 83 kobietom i 83 mężczyznom. Dlaczego akurat tylu? (2 pkt) po jednej kobiecie i jednym mężczyźnie na każdy rok swojego życia królowa ma 83 lata. Z jakich monet, wybitych specjalnie na tę okazję, składa się pełny zestaw wielkoczwartkowy? Podaj angielskie nazwy tych czterech monet. (2 pkt) są to jedno-, dwu-, trzy- i czteropensówka o nazwach: Maundy Penny (penny), Maundy Twopence (half groat), Maundy Threepence (joey ), Maundy Fourpence (groat) 2. Innym wielkoczwartkowym zwyczajem jest mycie nóg dwunastu osobom. W przeszłości dokonywał tego również panujący monarcha, który jednak wielokrotnie wymigiwał się z tego niewdzięcznego zadania. Na przykład w XVII wieku jeden z monarchów (który? 2 pkt) był to Karol I (Charles I) w 1639 roku. odmówił wzięcia udziału w tej ceremonii z powodu szalejącej zarazy. (Wymieniany przez Was najczęściej Karol II w ogóle zrezygnował z tej tradycji, zamieniając ją na bardziej higieniczną rozdawanie pieniędzy. Zwyczaj został na krótko przywrócony przez jego następcę, Jakuba II, ale z kolei jego następca, William III, postanowił zrzucić mało przyjemny obowiązek na kogo innego. Postawa Karola II i Williama III nie miały jednak związku z epidemiami) Obecnie zadanie to należy na poziomie krajowym do... kogo? (2 pkt) do arcybiskupa Canterbury (obecnie jest nim Rowan Williams) 3. W Wielki Piątek tradycyjnie je się w Anglii słodkie bułeczki z rodzynkami. Jak brzmi ich nazwa (2 pkt) hot cross buns i co w ich wyglądzie ma się kojarzyć z tym właśnie świętem? (2 pkt) mają na wierzchu zrobiony z ciasta rysunek w kształcie krzyża 4. Bułeczki te miały mieć według lokalnych przesądów wiele cudownych właściwości, dla których warto było je upiec w Wielki Piątek i długo przechowywać. a) stare i czerstwe miały chronić domy przed pożarem (2 pkt) b) zabrane na statek miały chronić go przed zatonięciem (2 pkt) c) czerstwe, rozkruszone i dodane do mleka miały pomagać na bóle brzucha (2 pkt) 5. W Wielką Sobotę w małym miasteczku na angielskiej prowincji odbywa się tradycyjna parada połączona z pokazem tańców tzw. Kokosowych Tancerzy. a) które miasteczko jest areną tego widowiska (2 pkt) - Bacup b) jak wyglądają twarze tancerzy (2pkt)? - są poczernione c) jak wyglądają ich stroje (2 pkt) mają czarne bluzy, białoczerwone kilty, czarne bryczesy i białe długie skarpety d) co przedstawia ta mapka (2 pkt) - jest to trasa tegorocznej parady zespołu e) ilu jest tancerzy i co trzymają w rękach (2 pkt) jest ich ośmiu (plus 1, zaganiacz), a trzymają girlandy.

12 zestaw nr 10 : 30 pkt - 18 kwietnia 1. Skąd się wzięły... a.... wielkanocne zajączki i kolorowe jajka? Według jednej z wielu legend pochodzących jeszcze z czasów anglosaskich, pewna bogini o imieniu EOSTRE dokończ tę legendę (5 pkt) chcąc uratować ptaka przed zimą zamieniła go w zajączka, który by nie martwił się utratą skrzydeł znosił raz w roku kolorowe jajka b.... angielska nazwa Wielkanocy? podaj przynajmniej jedną z teorii. (3 pkt) od imienia tejże bogini, Eostre (EASTER) 2. Co kryje się za tymi zwyczajami? a. egg hunt (2 pkt) poszukiwanie czekoladowych jajeczek b. pace egging (2 pkt) dekorowanie jajek, farbowanie i malowanie ich w różne wzory, a także chodzenie po domach i proszenie o pisanki lub wystawianie sztuk ulicznych na temat odradzającego się życia c. egg jarping (2 pkt) zabawa polegająca na stukaniu jajkami w jajka przeciwnika wygrywa ten, który pierwszy stłucze jajko przeciwnika d. egg rolling (2 pkt) toczenie jajek po zboczu 3. Co dzieje się w czasie świąt wielkanocnych lub niedługo po tych świętach w następujących miejscach? a. Ardingly, West Sussex (2 pkt) Harness Horse Parade - parada zaprzęgów konnych b. Gawthorpe, Yorkshire (2 pkt) World Coal Carrying Contest - mistrzostwa świata w noszeniu węgla c. Hallaton, Leicestershire (2 pkt) Hare Pie Scramble - rzucanie pasztetem z zająca (nazywa się Hare Pie, ale robiony jest z wołowiny) i Bottle Kicking Match przekopywanie butelki czyli baniaczka z piwem (współzawodnictwo między dwoma sąsiadującymi wioskami) d. Biddenden, Kent (2 pkt) Biddenden Maids Charity festyn dobroczynny ku pamięci dwóch sióstr syjamskich bliźniaczek z Biddenden e. Hungerford, West Berkshire (2 pkt) Tutti Day parada tutti na czele z Orange Manem, który rozdaje kobietom pomarańcze f. Dinas Bran, niedaleko Llangollen (2 pkt) mieszkańcy wioski spotykają się na szczycie wzgórza i o wschodzie słońca, fikając koziołki, tańczą taniec witający nadejście świątecznego poranka g. Toome, Antrim (2 pkt) Toome Fair jarmark wielkanocny

13 zestaw nr 11 : 30 pkt - 25 kwietnia NAUKA uzupełnij informacje: KAROL DARWIN, urodzony ponad trzysta lat po Koperniku, stał się dla nauk przyrodniczych tym, kim Kopernik dla astronomii, a jego dzieło, O POCHODZENIU GATUNKÓW może być pod względem kontrowersji, które wzbudziło, a także znaczenia dla rozwoju swojej dziedziny wiedzy porównane do dzieła Kopernika O obrotach sfer niebieskich. CHARLES BABBAGE, genialny dziewiętnastowieczny matematyk, który całe życie poświęcił projektowaniu maszyny ANALITYCZNEJ Ta nigdy nie zbudowana ze względów praktycznych, wykorzystana została jednak w wieku dwudziestym do opracowania pierwszych komputerów. JOHN HARRISON / JOHN HADLEY, osiemnastowieczny samouk i fanatyk zegarów, zasłynął dzięki wynalezieniu SPECJALNEGO CHRONOMETRU / SEKSTANSU przyrządu, który umożliwił żeglarzom ustalanie swojej pozycji na morzu w sytuacjach, gdy nie widać już lądu. EDMUND HALLEY był naukowym geniuszem astronomem, kartografem, geografem, matematykiem, meteorologiem itp. itd. Dziś docenia się przede wszystkim jego zasługi dla rozwoju astronomii. Ma na Urodzony w Szkocji wybitny lekarz i bakteriolog, ALEKSANDER FLEMING, sprawił, dzięki odkryciu PENICYLINY, że wiele chorób wywoływanych przez bakterie można skutecznie leczyć. Badając prawa rządzące ruchem ciał na ziemi i ruchem ciał niebieskich, ISAAC NEWTON. doprowadził do zaakceptowania teorii heliocentryzmu, która od czasów Kopernika poddana była ciągłej krytyce. A pomimo, że zajmował się fizyką, matematyką, optyką czy studiowaniem Biblii, to i tak w powszechnej świadomości kojarzy się z pewnym owocem - JABŁKIEM! Historia słynnej genetyczki, ROSALIND FRANKLIN, to dzieje wielkiej naukowej niesprawiedliwości: pomimo, że dokonała wielu przełomowych odkryć dotyczących struktury DNA, nie otrzymała za nie nagrody Nobla: ta przypadła JAMESOWI WATSONOWI, FRANCISOWI CRICKOWI i Maurice owi Wilkinsowi. Wielu z was znalazło informację o Johnie Hadleyu rzeczywiście jego zasługi są na tym polu wielkie, więc choć nie był ani samo- przykład swój krater na Marsie, krater na księżycu i przede wszystkim własną KOMETĘ, która ostatnio odwiedziła nas 23 lata temu i znowu wróci za 52 lata. ukiem, ani nie wiadomo nic o jego fascynacji zegarami, postanowiliśmy uznać tę odpowiedź (za 3 pkt)

14 Zestaw podwójny nr 12-13:60 pkt -9 maja WODZOWIE I WŁADCY 1 OLIVER CROMWELL, choć nie król, zdobył władzę równą królewskiej, piastując przez pięć lat stanowisko LORDA 2 PROTEKTORA. Choć sprzeciwiał się zasadom władzy królewskiej, na swojego następcę 3 mianował syna, RICHARDA Po zakończeniu tego eksperymentalnego w dziejach Anglii okresu, ponad dwa lata po jego śmierci, jego ciało zostało wykopane, a on sam pozbawiony głowy! Przerwana dynastia powróciła na tron, a Anglia już nigdy więcej nie próbowała zostać republiką. 4 BOUDICCA (BOADICEA), poprowadziła swój lud do walki przeciwko Rzymianom, 5 okupującym Brytanię przed dwoma tysiącami lat. Po klęsce w roku 61 n.e. popełniła według niektórych przekazów samobójstwo, zażywając truciznę. 6 ELŻBIETA PIERWSZA miała według własnych słów ciało słabej kobiety, lecz serce i żołądek króla króla Anglii. Wstąpiwszy na tron po śmierci MARII 7 TUDOR, w ciągu długiego panowania umocniła angielski 8 protestantyzm, pokonała słynną hiszpańską ARMADĘ i wprowadziła Anglię w epokę wspaniałego rozkwitu kultury. Jej śmierć położyła kres dynastii TUDORÓW 9 JOHN CHURCHILL 10 jest uważany za jednego z największych dowódców świata. Pogłoski o jego śmierci (w rzeczywistości przeżył jeszcze 13 lat) w czasie jednej z niezwykle krwawych bitew z armią francuską (pod 11 MALPLAQUET) zaowocowały powstaniem piosenki, jak to poszedł na wojnę, a oczekująca go długo żona otrzymała wiadomość, że zginął. Piosenka ta, której melodia jest dziś bardzo znana w całym świecie anglojęzycznym za sprawą przejęcia jej przez For He s a Jolly Good Fellow, jest jedną z najbardziej znanych ludowych piosenek francuskich i podobno nucona była przez samego Napoleona! 12 NICHOLAS BREAKSPEAR to jedyny jak dotąd Anglik, który, przybrawszy imię ADRIANA 13 IV, zasiadał na stolicy Piotrowej, a było to w wieku XII 14

15 Sir ROBERT WALPOLE jest uważany za pierwszego premiera Wielkiej Brytanii. MARGARET THATCHER 17 była jedyną kobietą piastującą dotychczas to stanowisko, a GORDON BROWN jest tym, który piastuje je obecnie. Walcząc z Hiszpanami, HORATIO 18 NELSON stracił rękę, a osiem lat później strzał francuskiego snajpera, trafiając w kręgosłup, pozbawił go 19 życia w czasie bitwy pod TRAFALGAREM, zakończonej największym zwycięstwem morskim wojsk brytyjskich. W młodości korespondent wojenny i żołnierz, potem parlamentarzysta, minister spraw wewnętrznych, polityk budzący wielkie kontrowersje. W czasie drugiej wojny światowej stał się prawdziwym mężem opatrznościowym, który poprowadził Wielką Brytanię do odparcia niemieckiej agresji - jako najbardziej chyba znany premier tego kraju w 20 całej jego historii. Chodzi oczywiście o WINSTONA CHURCHILLA, często przedstawianego z nieodłącznym CYGAREM 21 w ustach, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie LITERATURY 22 GEORGE 23 III był pierwszym królem Zjednoczonego Królestwa. Był władcą bardzo popularnym wśród poddanych, choć ciężka choroba, 24 PORFIRIA, mylona wtedy z chorobą psychiczną, na długie okresy wyłączała go z życia publicznego. Uważa się, że największą jego porażką polityczną była utrata KOLONII 25 W AMERYCE PÓŁNOCNEJ, co mogło przyczynić się do pogorszenia się jego i tak niezbyt dobrej kondycji psychicznej. 26 Urodzona w Manchester, EMMELINE PANKHURST w ciągu siedemdziesięciu lat swojego życia stała się przywódczynią kobiet walczących o prawa wyborcze i w ogóle o równouprawnienie. W walce wspierał ją nie tylko mąż, Richard, ale także wszystkie dzieci, a szczególnie najstarsza 27 córka, CHRISTABEL ALFRED WIELKI (Ælfrēd) z dynastii WESSEX / CEDRYKA jest jedynym angielskim królem obdarzonym przydomkiem Wielki The Great. Kiedy był dzieckiem, nikt nie mógł przewidzieć jego późniejszej chwały miał trzech starszych braci, a zatem nikłe szanse na zdobycie korony. Czasy jednak były wtedy niebezpieczne, tak więc na tronie zasiadł już w wieku 22 lat. Większość panowania wypełniły mu walki z wojowniczymi najeźdźcami zza morza, DUŃCZYKAMI, z którymi udało mu się ostatecznie zaprowadzić pokój. 30 Kilku z Was znalazło informację o królu Kanucie ponieważ rzeczywiście zasiadał też na tronie Anglii, choć nie był władcą angielskim, i miał przydomek Wielki, postanowiliśmy przyznać za tę odpowiedź 1 pkt. Niestety tylko jeden, gdyż nie zgadzają się pozostałe dane, miał np. tylko jednego brata!

16 Zestaw nr 14: 25 pkt - 16 maja KINO Jako jedyny spoza Wysp, George 1 Lazenby zagrał najsłynniejszego angielskiego szpiega, stworzonego przez Iana Fleminga. Poza nim w rolę tę wcielili się Szkot: Sean 2 3 Connery, 4 Irlandczyk: Pierce Brosnan, mieszaniec prawie Walijczyk: Timothy Dalton oraz dwóch prawdziwych 5 Anglików: Roger Moore i Daniel Craig W serii przygód Harry ego Pottera Alan Rickman 7 8 gra nauczyciela eliksirów, a Emma Thompson nauczycielkę 9 wróżbiarstwa. Para ta zagrała małżeństwo 10 w filmie To właśnie miłość (Love Actually), a w filmie Rozważna i Romantyczna (Sense and Sensibility (według powieści Jane Austen) jego bohater ożenił się z siostrą jej bohaterki..helen Mirren 11 zagrała 14 role aż trzech angielskich królowych: Elżbiety I, 12 Charlotty i Elżbiety II, a za rolę obecnej otrzymała Oskara! W latach siedemdziesiątych, ta grupa sześciu komików, o nazwie Monty Python zdominowała brytyjską produkcję komediową, zarówno w telewizji, jak i w kinie. Jednym z najsławniejszych filmów 16 wyprodukowanych przez tę grupę jest.monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail czyli swobodna adaptacja legend o Królu Arturze i jego rycerzach. Jednym z ich najbardziej 17 kontrowersyjnych filmów jest natomiast Żywot Briana (Life of Brian), a to z powodu bardzo swobodnego potraktowania materiału nowotestamentowego. Filmy te zostały nagrodzone Oskarami za najlepszy film: - film dotyczący średniowiecznej historii Szkocji Braveheart 18 Waleczne Serce - komedia o miłosnych perypetiach angielskiego dramatopisarza Zakochany Szekspir 19 (Shakespeare in Love 20 - opowieść o życiu szkockiego pisarza Marzyciel (Finding Neverland - jedyny film fantasy (oparty na trylogii angielskiego pisarza), który 21 wygrał tę nagrodę Władca Pierścieni. Powrót Króla (Lord of the Rings. The Return of the King) Tylko Powrót Króla zdobył nagrodę Oscara za najlepszy film! Pozostałe części otrzymały wiele statuetek w różnych innych kategoriach. - wspomnienia angielskiej arystokratki z tragicznego w skutkach rejsu do Ameryki Titanic 22 - film, w którym walijski aktor stworzył postać geniusza psychopaty, 23 kanibala i seryjnego zabójcy - Milczenie owiec (Silence of the Lambs) - musical oparty na motywach sztuki irlandzkiego dramatopisarza My Fair Lady 24 - tajemnicza opowieść angielskiego mistrza kinowej grozy, oparta na powieści angielskiej powieściopisarki Rebecca 25

17 Zestaw nr 16: 30 pkt - 30 maja PODSUMOWANIE Drodzy Uczestnicy! Nasza zabawa dobiegła końca w ostatnim zestawie prosiliśmy Was o podzielenie się z całą grupą swoimi przemyśleniami na temat różnych aspektów związanych z życiem w Zjednoczonym Królestwie. Wasze odpowiedzi pojawią się wkrótce na tej stronie, żebyśmy wszyscy mogli skorzystać nawzajem ze swoich pomysłów. Oczywiście wszystkie pełne odpowiedzi zostały nagrodzone kompletem punktów (odpowiedź plus uzasadnienie), niezależnie od osobistych poglądów organizatorów konkursu! OTO PYTANIA: 1. Gdybyś miał/a zamieszkać w jakimś mieście Zjednoczonego Królestwa, jakie miasto wybrałbyś/wybrałabyś i dlaczego? 2. Gdybyś dostał/a zaproszenie do spędzenia jednego miesiąca wakacji w UK, dokąd pojechałbyś/pojechałabyś i dlaczego? 3. Gdybyś mógł spotkać jedną postać historyczną związaną z dziejami tego kraju, jaka postać by to była i jakie pytanie byś jej zadał/a? 4. Gdybyś mógł/mogła zaprzyjaźnić się z jedną postacią literacką stworzoną przez brytyjskiego lub irlandzkiego autora, jaka postać by to była i dlaczego? 5. Gdybyś mógł/mogła wystąpić w filmie u boku brytyjskiego aktora / brytyjskiej aktorki, kogo wybrałbyś /wybrałabyś i dlaczego? 6. Którą potrawę kuchni angielskiej, szkockiej, walijskiej lub irlandzkiej chciałbyś / chciałabyś wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu i dlaczego? 7. Gdybyś został zaproszony na herbatkę do królowej, jaki upominek z Polski postanowiłbyś/postanowiłabyś jej podarować? 8. Jaki wynalazek lub jakie odkrycie dokonane przez brytyjskich wynalazców i naukowców uważasz za najważniejsze dla losów świata? Dlaczego? 9. Którego współcześnie żyjącego Brytyjczyka chciałbyś / chciałabyś spotkać i dlaczego? 10. Jaka była najciekawsza rzecz, której dowiedziałeś się w czasie poszukiwania odpowiedzi na pytania tego konkursu?

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne 1. Kraje i obszary anglojęzyczne The United Kingdom - Zjednoczone Królestwo (England, Wales, Scotland and Northern Ireland) USA - United States of America - Stany Zjednoczone Ameryki Canada - Kanada Australia

Bardziej szczegółowo

To była szalona noc. Czytaj - str.18 WALENTYNKI 2012

To była szalona noc. Czytaj - str.18 WALENTYNKI 2012 To była szalona noc. Czytaj - str.18 WALENTYNKI 2012 Kilka słów na wstępie. W numerze : Co warto zwiedzić? Belfast zoo. 4 Być kobietą bywa różnie... 6 Chiński horoskop dla Polski. 7 Rok Janusza Korczaka

Bardziej szczegółowo

Louis Guilloux MOJA BRETANIA. Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki. Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall

Louis Guilloux MOJA BRETANIA. Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki. Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall 1 Louis Guilloux MOJA BRETANIA Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall OLSZTYN 2008 2 Podstawa przekładu i wydania: Louis Guilloux Ma Bretagne Editions Folle Avoine

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania - Great Britain

Wielka Brytania - Great Britain Wielka Brytania - Great Britain 1.Położenie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) składa się z Anglii, Walii i Szkocji

Bardziej szczegółowo

23 Polski Magazyn. Numery od 1 do 12. Wiele interesujących tematów:

23 Polski Magazyn. Numery od 1 do 12. Wiele interesujących tematów: 23 Polski Magazyn Numery od 1 do 12 Wiele interesujących tematów: 1. Co warto zwiedzić: Disneyland Paryż. Marble Arch Caves. Wyspa Tory. Ulster Folk Muzeum i Muzeum Transportu. Silent Vailley - park krajobrazowy.

Bardziej szczegółowo

FATIMA I WIELKI SPISEK

FATIMA I WIELKI SPISEK U(Tom 17 serii wydawniczej NOWY PORZĄDEK ŚWIATA) Deirdre Manifold FATIMA I WIELKI SPISEK Tłumaczyła Aleksandra Jaworowska Wydawnictwo Wers Poznań 2000 Tytuł oryginału: UFatima and the Great ConspiracyU

Bardziej szczegółowo

BIBiK. prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego

BIBiK. prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego Rok 13, Numer 5 (70) LUTY 2009 Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi SPOTKANIE z KRZYSZTOFEM SCHRAMMEM prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego

Bardziej szczegółowo

16. 90 50.000. KDC.pl. Finał loterii coraz bliżej. Wielka wygrana na święta! 24. 90 32% taniej!

16. 90 50.000. KDC.pl. Finał loterii coraz bliżej. Wielka wygrana na święta! 24. 90 32% taniej! 12/2010 Klub bez zobowiązań Dostawa GRATIS za zakupy od 120 zł tel. 22 517 51 75 książki, muzyka, film i wszystko do domu Magia świątecznego gotowania! Wigilijny barszcz, babcine pierogi i aromatyczny

Bardziej szczegółowo

Nowości 2015 KWIECIEŃ. Literatura piękna. 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014.

Nowości 2015 KWIECIEŃ. Literatura piękna. 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014. Nowości 2015 KWIECIEŃ Literatura piękna 1. 666 do mroku / Robert Gong.- Radom : Alfa-Zet 7, 2014. Hasła przedmiotowe: Powieść polska - 21 w, Powieść fantastyczna polska Sygnatura: WG-pol. Powieść science-fiction,

Bardziej szczegółowo

Berlin, twoim. domem... S z ó s t y z m y s ł. Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Wywiad numeru: KGB. Sercowe rozterki. Zupełnie inny Kraków!

Berlin, twoim. domem... S z ó s t y z m y s ł. Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Wywiad numeru: KGB. Sercowe rozterki. Zupełnie inny Kraków! Styczeń nr 3 S z ó s t y z m y s ł Berlin, twoim Sercowe rozterki domem... Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Zupełnie inny Kraków! Czyli fotorelacja z Lanzarote Wywiad numeru: KGB Spotkajmy się w Berlinie

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego.

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. 1. Podaj nazwę flagi Zjednoczonego Królestwa. 2 Kto jest premierem Wlk. Bryt i na jakiej ulicy mieszka. 3. Podaj stolice

Bardziej szczegółowo

WITRYNA. Spis treści :

WITRYNA. Spis treści : WITRYNA Długo to trwało, ale możemy w końcu zaprosić Was do czytania najnowszego numeru Witryny. W tym numerze prezentujemy wszystkie artykuły, które otrzymaliśmy w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku.

Bardziej szczegółowo

www.goniec.com nr 44 (199) 2 listopada 2007

www.goniec.com nr 44 (199) 2 listopada 2007 s.26 Zdusić polski biznes! Konkurencja za wszelką cenę chce się pozbyć Polki, która na Pitshanger Lane, w północnym Ealingu otworzyła sklep i kawiarnię. Polska kraj nazistów i chuliganów s.32 Polska to

Bardziej szczegółowo

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek.

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek. Nr 3 / styczeń-luty 2015 Cena 1,50 zł Życzenia Drogie Kobiety, Kobietki i Kobiecinki! Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy, I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk, dużo radości. My

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

nr 234 październik 2008

nr 234 październik 2008 nr 234 październik 2008 2 INFORMATOR WSTĘPNIAK ANIMOWANY Obrodziło nam ostatnio filmami animowanymi. Na kinowych ekranach wciąż jeszcze można upolować chociażby kinowy epizod z Wojen Klonów czy widziany

Bardziej szczegółowo

KATALOG NOWOŚCI : STYCZEŃ-MARZEC 2008

KATALOG NOWOŚCI : STYCZEŃ-MARZEC 2008 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA ul. gen. J. Dąbrowskiego 33 a tel. (017)-854-39-68 e-mail : wg@wimbp.rzeszow.pl www.wimbp.rzeszow.pl KATALOG NOWOŚCI : STYCZEŃ-MARZEC

Bardziej szczegółowo

Numer 3/2015 (65) Marzec 2015 Wydawnictwo bezpłatne

Numer 3/2015 (65) Marzec 2015 Wydawnictwo bezpłatne Numer 3/2015 (65) Marzec 2015 Wydawnictwo bezpłatne 2 nr 3 (65) marzec 2015 nowinki.be Bezpłatny miesięcznik firmowy Adres: Avenue E. Demolder 1, 1030 Bruksela, tel.: 0489 116 120, TVA BE 0824 080 128

Bardziej szczegółowo

motoryzacja / inaczej PIERWSZY LOT

motoryzacja / inaczej PIERWSZY LOT motoryzacja / inaczej PIERWSZY LOT P TEKST: MARY ROZBICKA I E ewnie każdemu coś kojarzy się z nazwiskiem Wright. Nie? Szkoda... Na szczęście na tym świecie istnieje ktoś taki wspaniały, jak ja i przez

Bardziej szczegółowo

specjały przystawki muzyczna strawa spotkania z twórcami

specjały przystawki muzyczna strawa spotkania z twórcami n a h o r y z o n c i e g a z e t a f e s t i w a l o w a w w w. g a z e t a. e r a n o w e h o r y z o n t y. p l 7. F e s t i w a l F i l m o w y E R A N O W E H O R Y Z O N T Y n u m e r t r z e c i

Bardziej szczegółowo

www.artmedicalcenter.eu

www.artmedicalcenter.eu www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 06 72 czerwiec 2014 r. www.prestizszczecin.pl MODNY SZCZECIN Paweł Żuchowski NA TROPIE AMERYKI NIEZWYCZAJNA PARA KSIĄŻĘCA DZIEŃ Z ŻYCIA CHIRURGA 4 od

Bardziej szczegółowo

Jak zostać królem reż. Tom Hooper

Jak zostać królem reż. Tom Hooper Niniejsze materiały dydaktyczne otrzymują nauczyciele biorący udział w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Prawa do niniejszych materiałów posiada Narodowy Instytut Audiowizualny.

Bardziej szczegółowo

Ekspres Szkolny. Matura 2015 z języka obcego nowożytnego. Listopad Nr 51 /2014 Listopad Nr 51 /2014. Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł

Ekspres Szkolny. Matura 2015 z języka obcego nowożytnego. Listopad Nr 51 /2014 Listopad Nr 51 /2014. Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł Ekspres Szkolny Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł W tym numerze: Nowa matura z języka obcego Poznajmy się! klasy I TC, I TD Imprezy obcojęzyczne w szkole Konkurs fotograficzny Wywiady z absolwentami Smutne

Bardziej szczegółowo

nr 169 czerwiec 2003 W NUMERZE: 6 kartek A4 farba drukarska 1 zszywka

nr 169 czerwiec 2003 W NUMERZE: 6 kartek A4 farba drukarska 1 zszywka nr 169 czerwiec 2003 W NUMERZE: 6 kartek A4 farba drukarska 1 zszywka QUASIRECENZJA NA WAKACYJNYM LUZIE Trochę luzu. Po kilku miesiącach jeżdżenia po całej Polsce, głównie ze szkoleniami nt. UE (chyba

Bardziej szczegółowo

Styczeń 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA

Styczeń 2015. Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA Styczeń 2015 Magazyn kulturalny Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA WYDARZENIA POLECAMY 06.01 15.01 Forty Kleparz, Kraków Artur Andrus Cyniczne córy Wygnane Panny Wyklęte - Klub IRA AKUSTYCZNIE

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI Materiały edukacyjne do filmu Jack Strong w reżyserii Władysława Pasikowskiego (film w kinach od 7 lutego) Czym jest patriotyzm? Co znaczyło być patriotą w czasach PRL-u? Co

Bardziej szczegółowo

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI Od redakcji która opada wskazując dokładny czas o Festiwalu Rzeźby z Piasku Duch godzinie 12, 14, 16 i 18. Ten ostatni spadek Gdańskiej Architektury. Są to gdańskie kuli czasu jest sygnałem do opuszczenia

Bardziej szczegółowo

Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com. Zachęcamy do zakupu oryginału.

Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com. Zachęcamy do zakupu oryginału. 1 Książka jest udostępniona przez prywatną bibliotekę: http://www.spojrzenie.com Zachęcamy do zakupu oryginału. Przypominamy o konieczności usunięcia z dysku tego pliku po upływie 3 tygodni. Ideą przewodnią

Bardziej szczegółowo

akulski ucjan P rys. L 1

akulski ucjan P rys. L 1 1 rys. Lucjan Pakulski Spis treści Gra Wstępna Wojciech Szyda - Wstępniak 3 Ofensywne Felietony Michał Protasiuk - Epoka gier 5 Mutant - Drugie czytanie Wyndhama 10 Maciej Witkowiak - Innego końca świata

Bardziej szczegółowo

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a)

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) MUCHOBORSKIE NOWINKI Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) W tym numerze: ZE SZKOLNEGO PODWÓRKA Witamy

Bardziej szczegółowo