ŚWIATOWE JAMBOREE SKAUTOWE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ŚWIATOWE JAMBOREE SKAUTOWE"

Transkrypt

1 ŚWIATOWE JAMBOREE SKAUTOWE BĄDŹ CZĘŚCIĄ HISTORII

2

3 ŚWIATOWE JAMBOREE SKAUTOWE BĄDŹ CZĘŚCIĄ HISTORII

4 JAMBOREE /dʒæm.bəˌɹiː/

5 People give different meanings for this word, but from this year on, jamboree will take a specific meaning. It will be associated to the largest gathering of youth that ever took place. Ludzie podają różne znaczenia dla tego słowa, ale od tego roku jamboree będzie miało określone znaczenie. Będzie ono związane z największym zgromadzeniem młodych ludzi, jakie kiedykolwiek miało miejsce. Naczelny Skaut Świata sir Robert Baden-Powell of Gilwell w trakcie I Światowego Jamboree Skautowego w Olympia Hall, Londyn, 1920 r.

6

7 CO CZTERY LATA W INNEJ CZĘŚCI ŚWIATA Światowe Jamboree Skautowe jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślonym dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza organizacja pozarządowa na świecie, która zrzesza kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree Skautowe jest organizowane przez narodową organizację skautową członka WOSM (w Polsce jest nim Związek Harcerstwa Polskiego), która została wybrana przez Światową Konferencję Skautową uczestników, odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea pokoju i braterstwa ponad narodami to wszystko sprawia, że zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest wyjątkowym wyzwaniem i przygodą, do udziału w której serdecznie Cię zapraszamy! Od 1920 roku jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Najbliższe edycje jamboree odbędą się w 2015 roku w Japonii i w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Wędrówka jamboree przez kontynenty sprzyja naszej kandydaturze. Przychodzi czas na jamboree Młodej Europy jamboree w Polsce. Wspólnie możemy sprawić, że to marzenie stanie się rzeczywistością. GOSPODARZE JAMBOREE 1920 Wielka Brytania 1924 Dania 1929 Wielka Brytania 1933 Węgry 1937 Holandia 1947 Francja 1951 Austria 1955 Kanada 1957 Wielka Brytania 1959 Filipiny 1963 Grecja 1967 Stany Zjednoczone 1971 Japonia 1975 Norwegia (Dania, Finlandia, Islandia, Szwecja) 1983 Kanada 1987/88 Australia 1991 Korea Południowa 1995 Holandia 1998/99 Chile 2002/03 Tajlandia 2007 Wielka Brytania 2011 Szwecja 2015 Japonia 2019 Stany Zjednoczone (Kanada, Meksyk) 2023?

8 POKÓJ I BRATERSTWO MIĘDZY NARODAMI Skauting jest oddolnym ruchem edukacyjnym, który tworzą młodzi ludzie. Światowy skauting jest dzisiaj konfederacją 164 narodowych organizacji skautowych, które tworzą sieć ponad 40 mln skautów (dziewcząt i chłopców), skupionych w ponad 1 mln drużyn skautowych. Na całym świecie ponad 7 milionów skautów to dorośli wolontariusze, którzy prowadzą drużyny i wspierają młodych ludzi w ich wszechstronnym rozwoju. Skauting działa w ponad 200 krajach i terytoriach. Ponad miliard ludzi na świecie było skautami. Do skautingu należały bądź należą znane osobistości życia publicznego z całego świata. Początki skautingu sięgają roku 1907, kiedy Robert Baden-Powell na angielskiej Wyspie Brownsea zorganizował eksperymentalny obóz dla 20 chłopców, na którym przetestował opracowaną przez siebie metodę wychowawczą. W styczniu 1908 r. Baden-Powell wydał pierwszą edycję Skautingu dla chłopców. Podręcznik okazał się wielkim sukcesem, jego nakład przekroczył 100 mln egzemplarzy, co spowodowało, że stał się jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Intencją Baden-Powella było stworzenie metody wychowawczej, którą mogłyby przyjąć już działające brytyjskie organizacje, takie jak Brygady Chłopięce czy YMCA. Dużym zaskoczeniem był fakt samodzielnego organizowania się młodzieży w drużyny skautowe, które stały się największym dobrowolnym ruchem młodzieżowym na świecie.

9 Pierwsza wojna światowa na chwilę wstrzymała dynamiczny rozwój skautingu i spowodowała pewne przedefiniowanie jego celów. Baden-Powell olbrzymi nacisk położył na budowanie ruchu młodych ludzi, którzy potrafią pokojowo współpracować dla dobra swoich krajów, z myślą o braterstwie i pokoju wśród narodów świata. Temu wychowaniu dla pokoju służy odbywające się od 1920 roku Światowe Jamboree Skautowe. Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w Olympia Hall w Londynie wzięło w nim udział ponad skautów z kilkunastu krajów świata. Jamboree udowodniło (i udowadnia przez cały czas), że młodzi ludzie z różnych krajów mogą spotkać się razem i bez względu na rasę, narodowość i religię potrafią wspólnie działać na rzecz budowania pokoju na świecie. Dzięki unikalnemu połączeniu przygody, nauki i zabawy skauting nieprzerwanie dostosowuje swoje formy działania do realiów zmieniającego się świata oraz różnych potrzeb i zainteresowań młodych ludzi na całym świecie. Skauting jest dla młodych ludzi ciągłą inspiracją do bycia aktywnymi obywatelami wspólnot lokalnych i obywatelami świata. Skauting pomaga młodym ludziom tworzyć lepszy świat.

10 WOSM Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (The World Organization of the Scout Movement, WOSM) jest międzynarodowym stowarzyszeniem, działającym na prawie szwajcarskim. Siedziba WOSM znajduje się w Genewie, a Biuro Centralne w Kuala Lumpur. WOSM zrzesza narodowe organizacje skautowe z całego świata. WOSM tworzą 164 narodowe organizacje skautowe, podzielone na sześć regionów skautowych: Afrykański, Arabski, Azji i Pacyfiku, Eurazjatycki, Europejski i Interamerykański. Celem WOSM jest służenie Ruchowi Skautowemu, utrzymanie jego jedności oraz zrozumienia dla celów i wartości skautingu. Organami WOSM jest Światowa Konferencja Skautowa, Światowy Komitet Skautowy i Światowe Biuro Skautowe. W każdym kraju tylko jedna organizacja skautowa może zostać uznana za członka Ruchu Skautowego. W Polsce narodową organizacją skautową uznaną przez WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego. W roku 1920 ZHP należał do grupy założycieli WOSM. Niestety, po II Wojnie Światowej ze względów politycznych ZHP nie mógł kontynuować swojego członkostwa w Ruchu Skautowym. W 1996 roku Związek Harcerstwa Polskiego powrócił do światowej rodziny skautowej. Dziś jest to gwarantem naszej niezależności politycznej i ideowej, stwarza nam możliwość współpracy z partnerami zagranicznymi oraz stymuluje do ciągłego rozwoju. Członkostwo w WOSM pomaga nam w jeszcze skuteczniejszym wypełnianiu harcerskiej misji.

11

12

13 NAJWIĘKSZE EDUKACYJNE WYDARZENIE ŚWIATA Światowe Jamboree Skautowe jest unikalną okazją do promowania wśród opinii publicznej całego świata obrazu uniwersalnego ruchu edukacyjnego, otwartego dla wszystkich młodych ludzi bez względu na rasę czy wyznanie, którego celem jest kształtowanie młodego człowieka do odgrywania ważnych ról w społecznościach lokalnych, narodowych i we wspólnocie międzynarodowej. Narodowe organizacje skautowe wysyłają na jamboree reprezentacje, których podstawę tworzą 10-osobowe zastępy. Cztery zastępy to 40-osobowa drużyna skautowa. Każda drużyna uczestniczy w programie modułowym w miasteczku jamboree, ceremoniach i programie wieczornym oraz wycieczkach i zajęciach odbywających się poza terenem jamboree. Do udziału w jamboree uczestnicy skauci w wieku lat przygotowują się co najmniej 1,5 roku, poznając kulturę kraju-gospodarza, zbierając fundusze oraz realizując zadania związane z programem jamboree. Proces przygotowań w każdym kraju koordynowany jest przez powoływaną przez zarząd narodowej organizacji skautowej komendę reprezentacji. To właśnie ta grupa kilkunastu instruktorów określa szczegółowe zasady rekrutacji tak by w jamboree mogli wziąć udział skauci ze wszystkich regionów kraju, zarządza procesami logistycznymi oraz wspiera drużynowych w przygotowaniach. W trakcie trwania jamboree komenda reprezentacji odpowiada za działanie namiotu narodowego w Światowym Centrum Skautowym, które jest miejscem prezentacji dorobku kulturalnego, naukowego i skautowego wszystkich krajów biorących udział w jamboree. JAMBOREE DZIEŃ PO DNIU 1 DZIEŃ Główny dzień przyjazdów 2 DZIEŃ Ceremonia Otwarcia 3 DZIEŃ Program modułowy 4 DZIEŃ Program modułowy 5 DZIEŃ 6 DZIEŃ Wioska Globalnego Rozwoju (Global Development Village, GDV) Dzień odpoczynku (możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach) 7 DZIEŃ Program modułowy 8 DZIEŃ Program modułowy 9 DZIEŃ Program modułowy 10 DZIEŃ Program modułowy 11 DZIEŃ Program modułowy 12 DZIEŃ Ceremonia Zamknięcia 13 DZIEŃ Wyjazdy

14 DUŻO WIĘCEJ NIŻ TRZYNAŚCIE DNI

15 Przygoda skautów na jamboree nie ogranicza się tylko do trzynastu dni głównego zlotu. Pobyt reprezentacji narodowych obejmuje również program Home Hospitality, czyli typowo turystyczny pobyt skautów w domach polskich harcerzy oraz na obozach skautowych w okresie dwóch tygodni poprzedzających i następujących po jamboree. Home Hospitality jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji i potencjału regionu goszczącego jamboree. Zainteresowanie programem jest tak duże, że w trakcie światowego jamboree w roku 2011, którego organizatorem była Szwecja, wiele drużyn skautowych było gośćmi Danii, Finlandii, Norwegii i Polski. Jednym z innowacyjnych pomysłów ostatniego jamboree był Camp-In-Camp, czyli wyjazd poszczególnych drużyn na 24h z miasteczka jamboree na obozy szwedzkich drużyn skautowych, które ze względu na limity uczestnictwa nie mogły wziąć udziału w jamboree. Dużym wyzwaniem logistycznym było atrakcyjne zorganizowanie tego elementu programu. Dość powiedzieć, że autokary dowożące uczestników jamboree na obozy skautowe przejechały łącznie km, wykonując codziennie 150 operacji transportowych najdłuższa podróż trwała 3 godziny, a najkrótsza zaledwie 30 minut.

16 GOŚCIE JAMBOREE I PROMOCJA REGIONU

17 Każdego dnia trwania jamboree miasteczko odwiedza około gości, którzy przyjeżdżają specjalnie w tym celu. Można przyjąć, że jamboree generuje dodatkowy ruch turystyczny na poziomie osób. Turyści z wyprzedzeniem rezerwują możliwość wejścia i zwiedzenia miasteczka. Organizatorzy nie zapewniają jednak noclegów i wyżywienia. Jamboree staje się naturalną okazją do promocji regionu, który je gości i wpływa na wzrost przychodów przedsiębiorstw związanych z turystyką. Goście jamboree, czyli Day Visitors zazwyczaj w regionie spędzają 2-3 dni, z czego tylko jeden z nich poświęcają na odwiedzenie miasteczka skautów. Stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej towarzyszącej jamboree jest ważnym wyzwaniem dla samorządu lokalnego, regionalnej organizacji turystycznej oraz samych przedsiębiorców. ZHP będzie wspierał te działania by móc przedstawić Światowej Konferencji Skautowej atrakcyjną ofertę turystyczną towarzyszącą jamboree. Jednak jamboree to nie tylko turyści. Jamboree odwiedzają znamienici goście wspierający skauting w swoich krajach. Wizyty koronowanych głów, szefów rządów czy ministrów odpowiedzialnych za edukację i politykę młodzieżową są na jamboree znanym zwyczajem. Jamboree odwiedzają także liderzy organizacji międzynarodowych, z którymi współpracuje światowy skauting. Dość dodać, że w roku 2011 na szwedzkim jamboree król Karol XVI Gustaw pełnił rolę honorowego gospodarza jamboree.

18 PROGRAM EDUKACYJNY

19 Najważniejszy na jamboree jest program edukacyjny, w którym skauci uczestniczą indywidualnie, zastępami lub drużynami. Zajęcia programowe w formie warsztatów, mikrokursów, gier, projektów, wystaw stanowią zasadniczą część każdego dnia jamboree. Zajęcia podzielone są na modułowe bloki poranne i popołudniowe. To właśnie dzięki modułowej budowie programu edukacyjnego każdy skaut ma możliwość uczestniczenia w we wszystkich zajęciach tematycznych.. Program Jamboree musi być zrozumiały dla odbiorców z różnych kręgów kulturowych jest prowadzony w oficjalnych językach skautingu. Program Jamboree jest opracowywany z wykorzystaniem pomysłów i propozycji przygotowanych przez jak najszerszą grupę instruktorów z ZHP oraz propozycji pochodzących z innych organizacji skautowych. Na całość oferty programowej składa się program modułowy, program w poszczególnych podobozach (szczególnie program wieczorny) oraz udział w ceremoniach. Wszystkie zajęcia programowe powinny: być ekscytujące wzbudzać entuzjazm możliwościami, które niesie przyszłość; być motywujące do podejmowania działań prowadzących do zmieniania świata na lepszy; stanowić wyzwanie intelektualne, społeczne, emocjonalne, fizyczne, duchowe. Oprócz tego, zajęcia programowe na jamboree powinny: zachęcać, inspirować uczestników do podejmowania działań po powrocie do swoich krajów; angażować wszystkich uczestników zajęć; być zrównoważone (proporcjonalny udział w zajęciach związanych z wysiłkiem fizycznym, intelektualnym...); być aktywne (wykorzystywać różnorodne formy, ze szczególnym uwzględnieniem form aktywnych); pokazywać skauting jako nowoczesny i rozwijający się globalny ruch dla młodych ludzi; prezentować globalne wyzwania stojące przed młodymi ludźmi; odbywać się w bezpiecznym i stymulującym środowisku.

20 ZAWSZE ZGODNIE Z MISJĄ Połowa zajęć programu modułowego odbywa się w miasteczku jamboree w specjalnie przygotowanych do tego strefach. Jednak na drugą część zajęć uczestnicy wyruszają poza teren jamboree. Istotne dla wszechstronnego rozwoju młodych ludzi są zajęcia fizyczne, w szczególności zaś tzw. program wodny. Jeden dzień skauci spędzą na zajęciach wodnych, związanych z kajakarstwem, żeglarstwem, budowaniem tratw, etc. W tym czasie będą mogli w praktyce wykorzystać skautowe umiejętności (od nauki węzłów po pracę zespołową), których nabyli w trakcie śródrocznej pracy drużyn. Jeszcze ważniejsza jest skautowa służba na rzecz społeczności lokalnej. Mottem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład godzin pracy społecznej na rzecz regionurealizowanej przez skautów w trakcie jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp. Dobre przygotowanie programu społecznego jamboree może przynieść wymierne efekty dla społeczności lokalnej i stać się najlepszą rekomendacją obywatelskiego wymiaru skautingu.

21

22 PARTNERZY I SPONSORZY

23 Przygotowanie i zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest olbrzymim wyzwaniem, zwłaszcza, że gigantyczna część pracy przypada na działania wolontariuszy. Zespół planistyczny szwedzkiego jamboree, które odbyło się w roku 2011, by dobrze przygotować to wydarzenie poświęcił godzin niepłatnej pracy wolontariackiej. Działania związane z kandydaturą ZHP rozłożone są na lata , a przygotowania jamboree będą odbywać się w latach To czas zjednywania sojuszników, partnerów i sponsorów. W opracowaniu programu edukacyjnego pomocne będą międzynarodowe organizacje, z którymi stale współpracujemy w ramach członkostwa w WOSM i WAGGGS: Organizacja Narodów Zjednoczonych Warto także zwrócić uwagę, jakie instytucje patronowały, wspierały i sponsorowały 22. Światowe Jamboree Skautowe, które odbyło się w 2011 roku w Szwecji:

24 MEDIA NA JAMBOREE

25 Jamboree jest wydarzeniem, o którym mówią światowe media. W miasteczku jamboree obecni są przedstawiciele głównych agencji prasowych, światowych informacyjnych sieci telewizyjnych, korespondenci zagraniczni oraz dziennikarze krajowi i lokalni. Potencjał, jaki ma w sobie to największe wydarzenie edukacyjne na świecie operujące czytelnymi symbolami ujmującymi publiczność pod każdą szerokością geograficzną nie jest jednak do końca wykorzystany. Przygotowując polską kandydaturę szczególny nacisk kładziemy na takie skonstruowanie programu jamboree, by każdego dnia był atrakcyjny dla mediów, a przez to dawał możliwość promowania skautingu oraz miasta i państwa-gospodarza. Zwiększeniu oddziaływania medialnego służyć będzie dedykowany program prasowy oraz bezpłatne usługi dostępne dla dziennikarzy. Po raz pierwszy w historii jamboree stworzymy Międzynarodowe Centrum Medialne i Nadawcze znajdujące się w śródmieściu miasta-gospodarza. Przez cały czas jamboree działać będzie platforma zapewniająca bogate treści multimedialne dla prasy. Samo jamboree poprzedzą zaś wizyty prasowe i program partnerstw medialnych, realizowany wspólnie z wiodącymi instytucjami współczesnego świata mediów. Wyzwanie przybliżenia jamboree widzowi masowemu będzie jednym z ważniejszych osiągnięć, które chcemy dołożyć do dziedzictwa światowego skautingu.

26 MIASTO NA 300 HEKTARACH Nic tak bardzo nie porusza wyobraźni jak panorama zajmującego 300 hektarów miasteczka Światowego Jamboree Skautowego. Specyfiką przestrzeni jamboree jest znaczne nagromadzenie ludzi na stosunkowo małym terenie i na dość krótki czas. Projektowane miasteczko będzie relatywnie zagęszczone i nasycone różnymi przeplecionymi ze sobą funkcjami. Wyzwanie zaprojektowania tego tymczasowego miasta śmiało porównać można z planowaniem wioski olimpijskiej lub światowego Expo. Mieszkańcy jamboree w większości młodzi ludzie pochodzić będą z różnych kultur, a nawet z różnych kręgów kulturowych co nie pozostaje bez wpływu na percepcję otaczającego ich środowiska. Nie bez znaczenia jest kwestia języka, jako narzędzia orientacji w przestrzeni, czytania znaków i wskazówek. W przypadku jamboree uczestnicy posługują się wieloma językami opartymi niekiedy na różnych systemach znaków i pomimo, że funkcjonować będą języki oficjalne, nie można pominąć zagadnienia potencjalnej niezrozumiałości systemów orientacji i nawigacji opartych na języku. Tak duża liczba osób w młodym wieku, stająca wobec konieczności codziennego funkcjonowania w skomplikowanym i nieznanym sobie organizmie przestrzennym, może mieć znacznie ułatwione zadanie poprzez dobór odpowiednich decyzji już w fazie projektowania miasteczka, a niekoniecznie poprzez ich późniejsze korekty skomplikowanymi opisami nawigacji. Projektowany teren zlotu w takich warunkach musi w pierwszej kolejności poza oczywistymi wymogami wynikającymi ze względów bezpieczeństwa i podstawowej funkcjonalności spełnić wymóg czytelności przestrzennej i intuicyjności poruszania się w nim. Wybierając najlepszą potencjalną lokalizację jamboree w Polsce nasi instruktorzy ocenili osiem terenów, odbywając 17 wizyt roboczych i przemierzając km. A to dopiero początek pracy.

27

28 W JEDEN DZIEŃ DOOKOŁA ŚWIATA Najbardziej reprezentacyjnym miejscem miasteczka jamboree jest Światowe Centrum Skautowe promenada, na której znajdują się namioty z wystawami narodowych organizacji skautowych oraz międzynarodowych organizacji, z którymi współpracuje WOSM. Podróż przez kontynenty, kraje, kultury i religie pokazuje uniwersalny wymiar skautowej idei. W Światowym Centrum Skautowym skauci w czasie wolnym od zajęć programowych poznają tradycje, zwyczaje i osiągnięcia innych narodów. Namioty narodowe przygotowywane są przez organizacje skautowe w taki sposób, by w jak najbardziej przystępny dla młodych ludzi sposób prezentowały specyfikę danego kraju. Zazwyczaj narodowe organizacje skautowe przy planowaniu wystawy współpracują z agendami rządowymi i posiłkują się materiałami promocyjnymi swoich krajów. W ciągu kilku godzin zwiedzania i rozmów w Światowym Centrum Skautowym młodzi ludzie zdobywają niesamowity ładunek wiedzy i pozytywnych emocji, które mogą przekazać swoim przyjaciołom w zastępie i drużynie.

29

30 PRAWDZIWE MIASTO

31 Mówi się, że specyfiką jamboree jest to, że skauci nieustannie przemieszczają się po terenie miasteczka. Młodzi ludzie pokonują każdego dnia kilkanaście kilometrów w drodze na zajęcia programowe, odwiedzając inne drużyny w ich subcampach, zwiedzając Światowe Centrum Skautowe oraz uczestnicząc w atrakcjach w strefach wspólnych. Miejscem, gdzie przecinają się drogi wielu z nich (oraz gości jamboree) jest plaza ze sklepami, restauracjami, bankiem, pocztą i innymi punktami usługowymi. Wyjątkowość miasteczka jamboree polega także na tym, że rzeczywiście funkcjonuje ono jak prawdziwe miasto. Do dyspozycji skautów jest około 100 punktów handlowych i ponad 30 restauracji. Na poprzednim jamboree obroty placówek handlowych wyniosły ponad euro. Sam sklep z gadżetami skautowymi miał powierzchnię boiska do piłki nożnej, wyposażony był w 32 stanowiska kasjerów i mógł się pochwalić dziennym obrotem euro.

32

33 TRANSPORT Sprawy związane z transportem uczestników jamboree są bardzo istotne z logistycznego punktu widzenia. Wczesne zaplanowanie działań związanych z przyjęciem uczestników, ich transferami w trakcie jamboree oraz wyjazdami jest nie lada wyzwaniem. Organizatorzy zapewniają transport uczestnikom jamboree od tzw. Punktów Wejściowych, którymi jest lotnisko międzynarodowe, główny dworzec kolejowy i autobusowy oraz terminal promowy. Samo dostarczenie uczestników do miasteczka jamboree z Recepcji Centralnej, czyli zlokalizowanego poza miasteczkiem głównym parkingiem i punktem rejestracyjnym, wymaga przeprowadzenia w ciągu 24h ponad operacji transportowych. Dodatkowo, każdego dnia połowa uczestników jamboree uczestniczy w programie odbywającym się poza terenem miasteczka, co powoduje konieczność zorganizowania dodatkowych 500 operacji transportowych dziennie. Nie tylko autokary obsługują jamboree. Do floty pojazdów jamboree należy także ponad 150 ciężarówek, samochodów specjalnych i osobowych w tym także ambulanse, wozy strażackie i policyjne. W trakcie jamboree w roku 2007, które odbywało się w Wielkiej Brytanii, koszty operacji transportowych pochłonęły 10% budżetu jamboree, czyli GBP.

34 WYDARZENIA POPRZEDZAJĄCE Central European Jamboree 2016 Central European Jamboree są cyklicznymi zlotami skautowym organizowanymi przez organizacje skautowe z Europy Środkowej skupione w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Jest to kontynuacja międzynarodowych zlotów skautowych, które rozpoczął Zlot Skautów Słowiańskich w Pradze w 1931 roku. Odbywają się one co dwa lata. Uczestniczy w nich około osób. Co 8 lat impreza odbywa się w Polsce. Celem zlotu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy organizacjami skautowymi z różnych krajów. 41. Światowa Konferencja Skautowa Baku 2017 Światowa Konferencja Skautowa odbywa się raz na trzy lata i decyduje o najważniejszych sprawach światowego skautingu, a także wybiera Światowy Komitet Skautowy. Każda narodowa organizacja skautowa dysponuje na WSC sześcioma głosami. Najbliższa Światowa Konferencja Skautowa odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu Baku. Będzie to bardzo ważne wydarzenie dla ZHP, bo to tam właśnie zostanie podjęta decyzja, która narodowa organizacja skautowa otrzyma prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

35 Zlot Stulecia ZHP Na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku świętować będziemy 100-lecie naszej organizacji. To doskonała okazja by na narodowym jamboree spotkać się w gronie ponad harcerzy. Zlot Stulecia będzie miejscem podsumowania relizacji kierunków programowych na ich kanwie zbudowany zostanie atrakcyjny i angażujący program edukacyjny zlotu. Jeżeli w 2017 roku uzyskamy prawo do organizacji światowego jamboree to wydarzenie będzie miało status imprezy poprzedzającej. Oznacza to, że rozwiązania organizacyjne i logistyczne oraz związane z budową oferty programowej będą opierały się na mechanizmach analogicznych, jak na światowym jamboree. Zlot Stulecia ZHP będzie największym zlotem narodowym od czasu zlotu ZHP przeprowadzonego w Krakowie w 2010 r Eurojam skautów z całej Europy przyjedzie do Polski na wyjątkowe spotkanie. Eurojam będzie wydarzeniem testowym dla światowego jamboree, ale przede wszystkim okazją do wspólnej skautowej przygody dla młodych Europejczyków. Poprzednia impreza europejskiego WOSM pod marką Eurojam odbyła się w roku 2005 w Hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii i była imprezą, która poprzedziła Światowe Jamboree Skautowe Eurojam będzie trwał osiem dni i odbędzie się w sierpniu 2021 r. Program edukacyjny będzie adresowany do skautów w wieku lat i obejmie m.in. aktywności związane ze służbą na rzecz społeczności lokalnej i europejskich wyzwań rozwojowych. Szczegółowy program Eurojam będzie przygotowany wspólnie ze skautami z krajów Europejskiego Regionu WOSM.

36 BĄDŹ CZĘŚCIĄ HISTORII

37 Za nami długa droga. Już wiele lat temu Związek Harcerstwa Polskiego podjął starania, abyśmy w 2023 roku mogli gościć skautowy świat na jamboree w Polsce. Udało nam się zdobyć szerokie poparcie wewnątrz organizacji i w naszym otoczeniu: w świecie biznesu, samorządów, instytucji państwowych i innych partnerów. W maju 2014 roku Rada Ministrów udzieliła nam szeregu gwarancji rządowych, zapewniających np. ułatwienia wizowe dla uczestników jamboree, zwolnienia celne, ochronę własności intelektualnej itp. Dzięki tym czynnikom mówi się, że nasza kandydatura cieszy się bezprecedensowym poparciem. Ty również możesz nas wesprzeć. Bądź częścią historii i dołącz do stale powiększającego się grona entuzjastów idei Światowego Jamboree Skautowego. Rozpal w sobie iskrę jamboree.

38 KOMITET HONOROWY Bronisław Komorowski Prezydent Polski Ewa Kopacz Prezes Rady Ministrów Lech Wałęsa Były Prezydent Polski, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Donald Tusk Przewodniczący Rady Europejskiej Aleksander Kwaśniewski Były Prezydent Polski KOMITET ORGANIZACYJNY Zbigniew Niemczycki Przewodniczący Komitetu, Prezes Polskiej Rady Biznesu Rafał Szmytke Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej KOMITET STERUJĄCY Krzysztof Budziński Przewodniczący Komitetu Małgorzata Sinica Rafał Bednarczyk Lucjan Brudzyński Paweł Chmielewski Karol Gzyl Emilia Kulczyk-Prus Inga Rusin Justyna Sikorska Jacek Smura Grzegorz Woźniak Copyright Związek Harcerstwa Polskiego Opracowanie treści Karol Gzyl Oskar Amiri Fotografie World Scout Bureau, Inc. Scouterna Piotr Rodzoch Opracowanie graficznie Michał Kacprowicz Wydawca Główna Kwatera ZHP ul. Marii Konopnickiej Warszawa edycja pierwsza grudzień 2014 World Association of Girl Guides and Girl Scouts

39

40

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA ICG ZESPÓŁ DS. REGIONU AFRYKAŃSKIEGO WOSM

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA ICG ZESPÓŁ DS. REGIONU AFRYKAŃSKIEGO WOSM REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA ICG ZESPÓŁ DS. REGIONU AFRYKAŃSKIEGO WOSM 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 5 OPIS STANOWISKA Nazwa stanowiska: Przełożony: Członek Międzynarodowej

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA HRV PODGRUPA SZKOLENIA

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA HRV PODGRUPA SZKOLENIA REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA GRUPA ROBOCZA HRV PODGRUPA SZKOLENIA 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 5 OPIS STANOWISKA Nazwa stanowiska: Przełożony: Członek grupy roboczej Kadry i

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 13 grudnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8

Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59. 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Termin przesyłania aplikacji: do 6 kwietnia 2015 r., godz. 23.59 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w Polsce w 2023 roku

Bardziej szczegółowo

Przygotowania do UEFA EURO 2012. 18 stycznia 2012 r.

Przygotowania do UEFA EURO 2012. 18 stycznia 2012 r. Przygotowania do UEFA EURO 2012 18 stycznia 2012 r. 8 CZERWCA 2012 r. GODZ. 18:00 MECZ OTWARCIA UEFA EURO 2012 TM STADION NARODOWY W WARSZAWIE do meczu otwarcia Polska- Grecja pozostało 142 dni MISTRZOSTWA

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA ZESPÓŁ PROJEKTU JAMBOREE 2023 GRUPA ROBOCZA LOGISTYKA I OPERACJE TRANSPORTOWE (LGT) / SPECJALISTA DS. TRANSPORTU Termin przesyłania aplikacji: 31 marca 2016 r. godz. 23:59 Główna

Bardziej szczegółowo

Program wakacyjnych praktyk ZHP

Program wakacyjnych praktyk ZHP Program wakacyjnych praktyk ZHP Lato 2014 Rusza kolejna edycja ogólnopolskiego Programu Wakacyjnych Praktyk ZHP najlepszej okazji by zdobyć cenne doświadczenie i nowe umiejętności! Czym jest Program Wakacyjnych

Bardziej szczegółowo

Oferta udziału w projekcie AIESEC POLSKA KOMITET LOKALNY POZNAŃ

Oferta udziału w projekcie AIESEC POLSKA KOMITET LOKALNY POZNAŃ Oferta udziału w projekcie AIESEC POLSKA KOMITET LOKALNY POZNAŃ 113 Krajów 4000 Partnerów 50000 Czlonków 60 Lat doświadczenia CZYM JEST AIESEC A I E S E C T O N A J W I Ę K S Z A N A Ś W I E C I E O R

Bardziej szczegółowo

ENGLISH SUMMER CAMP 2015

ENGLISH SUMMER CAMP 2015 ENGLISH SUMMER CAMP 2015 Szanowni Państwo! Właśnie rozpoczynamy organizację obozu English Summer Camp 2015. Chcielibyśmy zaprosić Państwa współpracy i prosić o wsparcie materialne naszych działań. Niestety

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze w Polsce zawody w skokach przez przeszkody Impreza posiadająca status kwalifikacji do Mistrzostw Świata Transmisja z zawodów

Najważniejsze w Polsce zawody w skokach przez przeszkody Impreza posiadająca status kwalifikacji do Mistrzostw Świata Transmisja z zawodów Najważniejsze w Polsce zawody w skokach przez przeszkody Impreza posiadająca status kwalifikacji do Mistrzostw Świata Transmisja z zawodów przeprowadzana przez TVP 1 i TVP Sport Pierwsze w historii Polskiego

Bardziej szczegółowo

EXPO 2022. Łódź, Polska 2015

EXPO 2022. Łódź, Polska 2015 EXPO 2022 Rzeczpospolita Polska ubiega się o prawo organizacji wystawy International EXPO w Łodzi w 2022 roku. Tematem wystawy będzie, szeroko rozumiana, rewitalizacja. 1751 pierwsza wystawa w Londynie

Bardziej szczegółowo

Ambasadorzy Jamboree 2023

Ambasadorzy Jamboree 2023 Ambasadorzy Jamboree 2023 Copyright 2013 Fundacja Światowe Jamboree W publikacji wykorzystano materiały repertuarowe Związku Harcerstwa Polskiego. W publikacji wykorzystano fotografie Biura Światowego

Bardziej szczegółowo

II POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA KONKURENCYJNA POLSKA POZNAŃ, 2-15 CZERWCA 2014

II POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA KONKURENCYJNA POLSKA POZNAŃ, 2-15 CZERWCA 2014 M i ędzynarodo w e Targ i P oznańsk i e II POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA KONKURENCYJNA POLSKA POZNAŃ, 2-15 CZERWCA 2014 Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego WWW.PEWUKA.PL

Bardziej szczegółowo

XV Festiwal Gwiazd Sportu. Dziwnów, 21-23.07.2016

XV Festiwal Gwiazd Sportu. Dziwnów, 21-23.07.2016 XV Festiwal Gwiazd Sportu Dziwnów, 21-23.07.2016 FORMUŁA WYDARZENIA Medaliści Oimipijscy, Mistrzostw Świata, Europy, Polski Odsłoniętych replik medali: 95 Festiwal Gwiazd Sportu 2016: 15 edycja imprezy;

Bardziej szczegółowo

AIESEC Wrocław Uniwersytet Ekonomiczny ul. Komandorska 118/120 53-345 Wrocław tel: +48 71 36 80 576 e-mail: wroclawue.aiesec@gmail.

AIESEC Wrocław Uniwersytet Ekonomiczny ul. Komandorska 118/120 53-345 Wrocław tel: +48 71 36 80 576 e-mail: wroclawue.aiesec@gmail. Opis organizacji Tuż po drugiej wojnie światowej ośmiu studentów zdecydowało, że zrobią wszystko aby uniknąć kolejnych konfliktów. W ramach tego postanowienia założyli organizację, której wizja wyrażona

Bardziej szczegółowo

Zasady działania Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce zainaugurowanego 3 lipca 2013 r.

Zasady działania Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce zainaugurowanego 3 lipca 2013 r. Zasady działania Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce zainaugurowanego 3 lipca 2013 r. Wstęp Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych jest nieformalnym, dobrowolnym

Bardziej szczegółowo

II konferencja CMS w Polsce! Zapraszamy do Poznania 21-22 listopada 2014

II konferencja CMS w Polsce! Zapraszamy do Poznania 21-22 listopada 2014 II konferencja CMS w Polsce! Zapraszamy do Poznania 21-22 listopada 2014 TYPO3Camp Poland 2014 to konferencja o nowoczesnych systemach zarządzania treścią i o zaawansowanych portalach internetowych. Organizowana

Bardziej szczegółowo

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii - rezultaty konkursu (2010-2011)

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii - rezultaty konkursu (2010-2011) GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii - rezultaty konkursu (2010-2011) Agnieszka Kozłowska Korbicz koordynator projektu GreenEvo Forum Energia - Efekt Środowisko 25.05.2012 GreenEvo Akceleratora Zielonych

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Młodzież. Oferta programu Erasmus+ dla sektora edukacji pozaformalnej w działaniach związanych ze sportem

Erasmus+ Młodzież. Oferta programu Erasmus+ dla sektora edukacji pozaformalnej w działaniach związanych ze sportem Erasmus+ Młodzież Oferta programu Erasmus+ dla sektora edukacji pozaformalnej w działaniach związanych ze sportem Erasmus+ Sektor Edukacji szkolnej Możliwości wyjazdów edukacyjnych dla nauczycieli: teaching

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2005

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2005 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biiullettyn IInfforrmacyjjny Warszawa 2005 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III.

Bardziej szczegółowo

Biblioteki się liczą!

Biblioteki się liczą! Biblioteki się liczą! Biblioteka w Ostroszowicach 1 1/4 Europejczyków (prawie 100 milionów ludzi) korzysta co roku z bibliotek publicznych. Dlaczego? W których krajach najczęściej odwiedzają biblioteki?

Bardziej szczegółowo

Wpieranie profesjonalizacji bizesowej i rozwoju piłki nożnej. Poprawa wizerunku piłki nożnej poprzez promocję jej piękna, historii i tradycji

Wpieranie profesjonalizacji bizesowej i rozwoju piłki nożnej. Poprawa wizerunku piłki nożnej poprzez promocję jej piękna, historii i tradycji Fundacja Piłka jest Piękna to niezależna pozarządowa organizacja non-profit, która cały dochód transparentnie przeznacza na realizację celów statutowych: Wpieranie profesjonalizacji bizesowej i rozwoju

Bardziej szczegółowo

IV EUROPEJSKI KONGRES MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

IV EUROPEJSKI KONGRES MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW IV EUROPEJSKI KONGRES MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW KATOWICE, 22-25 WRZEŚNIA 2014 www.kongresmsp.eu Zapraszamy do udziału w największym w Europie wydarzeniu poświęconemu sektorowi MŚP! Strona 1 IV

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS Szanowni Państwo, w imieniu Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club zwracamy się do Państwa z ofertą współpracy przy projekcie Festiwal BOSS. Mamy nadzieję, że poniższa oferta będzie dla Państwa

Bardziej szczegółowo

III TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII AGH W KRAKOWIE, 25-29 MAJA 2015 R.

III TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII AGH W KRAKOWIE, 25-29 MAJA 2015 R. I AGH W KRAKOWIE, 25-29 MAJA 2015 R. Szanowni Państwo! W imieniu Komitetu Organizacyjnego III Tygodnia Zrównoważonej Energii mam przyjemność zaprosić Państwa do wsparcia tegorocznej edycji. Tydzień Zrównoważonej

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2006

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2006 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biiullettyn IInfforrmacyjjny Warszawa 2006 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III.

Bardziej szczegółowo

Dzień przedsiębiorczości

Dzień przedsiębiorczości Program edukacyjny Dzień przedsiębiorczości XI edycja 2 kwietnia 2014 r. O Fundacji Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY POD AKACJĄ W LUBLINIE

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY POD AKACJĄ W LUBLINIE PROGRAM WYCHOWAWCZY MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY Pod Akacją w Lublinie w roku szkolnym 2016/2017 Młodzieżowy Dom Kultury Pod Akacją w Lublinie jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego. Stwarza możliwości

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 9 czerwca 2015 r. Poz. 21 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1 ) z dnia 9 czerwca 2015 r.

Warszawa, dnia 9 czerwca 2015 r. Poz. 21 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1 ) z dnia 9 czerwca 2015 r. DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH Warszawa, dnia 9 czerwca 2015 r. Poz. 21 Z A R Z Ą D Z E N I E N R 19 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1 ) z dnia 9 czerwca 2015 r. w sprawie

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Biuletyn Informacyjny. Warszawa 2007

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Biuletyn Informacyjny. Warszawa 2007 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biuletyn Informacyjny Warszawa 2007 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III. Zabici

Bardziej szczegółowo

SYSTEM STOPNI HARCERSKICH

SYSTEM STOPNI HARCERSKICH SYSTEM STOPNI HARCERSKICH wprowadzono rozkazem Naczelnika ZHP nr L.4/93 z dnia 23.04.1993 r. wersja elektroniczna http://www.zhp.org.pl V-06-1993/04/23 2 Rola stopnia w metodzie harcerskiej V-06-1993/04/23

Bardziej szczegółowo

Nie ma nic bardziej skutecznego niż dzielenie się pomysłami, historią i wiedzą

Nie ma nic bardziej skutecznego niż dzielenie się pomysłami, historią i wiedzą Nie ma nic bardziej skutecznego niż dzielenie się pomysłami, historią i wiedzą ISCA (International Sport and Culture Association) oraz partnerzy projektów Erasmus + (ActiveVoice, PASS Project, FlashMOVE

Bardziej szczegółowo

Projekt Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 (streszczenie)

Projekt Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 (streszczenie) Projekt Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 (streszczenie) Program rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 jest strategicznym dokumentem opisującym cele i sposoby rozwoju warszawskiej

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 14-15 maja 2015. Ogólnopolski Turniej Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej re-challenge.pl, info@re-challenge.pl

Warszawa, 14-15 maja 2015. Ogólnopolski Turniej Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej re-challenge.pl, info@re-challenge.pl Ogólnopolski Turniej Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej re-challenge.pl, info@re-challenge.pl Wersja oferty: 29/01-2015 Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do współpracy przy organizacji

Bardziej szczegółowo

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE Państwa niebędące członkami Rady Europy (Białoruś) PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE SIEDZIBA GŁÓWNA I BIURA BUDŻET Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia,

Bardziej szczegółowo

Drupal Camp Wrocław 2013 www.dcwroc.pl

Drupal Camp Wrocław 2013 www.dcwroc.pl 120 UCZESTNIKÓW 12 WYKŁADÓW 11 DRUPAL PRELEGENTÓW 57 STRON OPUBLIKOWAŁO INFORMACJĘ O KONCEFENCJI DRUPAL CAMP 2012 27596 WYŚWIETLEŃ WWW.DRUPALCAMPWROCLAW.PL O KONFERENCJI DRUPAL CAMP WROCŁAW to konferencja

Bardziej szczegółowo

Kreatywne rozwiązania dla biznesu

Kreatywne rozwiązania dla biznesu Kreatywne rozwiązania dla biznesu Słowo wstępne Szanowni Państwo, Jeżeli chcecie mieć wpływ na region, miasto i to co się dzieje w Państwa okolicy, serdecznie zapraszam do włączenia się w działania Funduszu

Bardziej szczegółowo

Połącz swój biznes ze światem. Międzynarodowe miejsce spotkań dla. Światowe forum oferujące. Jedno forum, wiele możliwości

Połącz swój biznes ze światem. Międzynarodowe miejsce spotkań dla. Światowe forum oferujące. Jedno forum, wiele możliwości Połącz swój biznes ze światem INDIALLIA 2012 otwiera drzwi do międzynarodowej współpracy biznesowej. Międzynarodowe forum spotkań B2B INDIALLIA to okazja do nawet 12 spersonalizowanych spotkań firm uczestniczących

Bardziej szczegółowo

EYV2011 Tour w skrócie

EYV2011 Tour w skrócie EYV2011 Tour w skrócie European Year of Volunteering 2011 Tour (EYV2011Tour) to jedno z kluczowych wydarzeń w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariautu 2011 na poziomie Unii Europejskiej (UE). Każdy

Bardziej szczegółowo

Najambitniejsi polscy studenci Najlepsze firmy i instytucje z Polski

Najambitniejsi polscy studenci Najlepsze firmy i instytucje z Polski Polskie Stowarzyszenie Studenckie na Uniwersytecie w Cambridge Cambridge University Polish Society Najambitniejsi polscy studenci Najlepsze firmy i instytucje z Polski Uniwersytet w Cambridge, styczeń

Bardziej szczegółowo

3. Zespoły artystyczne zobowiązane są do przygotowania programu zgodnego z tematem

3. Zespoły artystyczne zobowiązane są do przygotowania programu zgodnego z tematem REGULAMIN VIII MAZOWIECKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ ŚRODOWISKOWYCH DOMÓW SAMOPOMOCY 20-21 września 2006r. PATRONAT HONOROWY Wojewoda Mazowiecki ORGANIZATORZY Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka.

Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka. POZNAŃ 2015 Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka. Przedszkole jest jednostką publiczną, której organem

Bardziej szczegółowo

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis 18 sierpnia 2010 r. Młody obywatel Opis Młodzie ludzie przy wsparciu nauczycieli i władz samorządowych badają kapitał społeczny w swojej miejscowości. Przedstawiają wnioski władzom lokalnym. Na podstawie

Bardziej szczegółowo

GR COM: REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA (III 2015)

GR COM: REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA (III 2015) GR COM: REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA (III 2015) 2015 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego Strona 1 z 8 WYMAGANIA WOBEC WSZYSTKICH APLIKUJĄCYCH KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE Osoby aplikujące do tej roli

Bardziej szczegółowo

TYPO3Camp Poland 2013 Poznań po raz pierwszy w Polsce

TYPO3Camp Poland 2013 Poznań po raz pierwszy w Polsce TYPO3Camp Poland 2013 Poznań po raz pierwszy w Polsce TYPO3Camp Poland 2013 to konferencja organizowana pod patronatem TYPO3 Association i przy współpracy z TYPO3 Społeczność Polska dla wszystkich zainteresowanych

Bardziej szczegółowo

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie!

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie! Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie! List przewodni Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA technika zasady siatkarze 4 ENCYKLOPEDIA SIATKÓWKI Spis treści Krótka historia siatkówki 6 Zasady i technika gry 16 Organizacje siatkarskie 64 Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Katowice, września 2013 roku III EDYCJA PROGRAMU SAMORZĄD, KTÓRY WSPIERA MŚP

III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Katowice, września 2013 roku III EDYCJA PROGRAMU SAMORZĄD, KTÓRY WSPIERA MŚP Strona1 III EUROPEJSKI KONGRES MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW KATOWICE, 16-18 WRZEŚNIA 2013 III EDYCJA PROGRAMU SAMORZĄD, KTÓRY WSPIERA MŚP www.kongresmsp.eu Strona2 ORGANIZATOR Regionalna Izba Gospodarcza

Bardziej szczegółowo

Oferta programu COSME

Oferta programu COSME EUROPEJSKIE INSTRUMENTY FINANSOWE NA RZECZ INNOWACYJNOŚCI I KONKURENCYJNOŚCI. DZIEŃ INFORMACYJNY DLA PRZEDSTAWICIELI MŚP Lublin, 21.11.2014 Oferta programu COSME Magdalena Szukała Lubelskie Centrum Transferu

Bardziej szczegółowo

Monitorowanie budżetu jako metoda aktywizacji obywatelskiej

Monitorowanie budżetu jako metoda aktywizacji obywatelskiej Monitorowanie budżetu jako metoda aktywizacji obywatelskiej Stowarzyszenie Jeden Świat (SJŚ) i holenderski Oxfam Novib, realizują wspólny projekt pt. E-Motive, który dotyczy transferu wiedzy z Krajów Globalnego

Bardziej szczegółowo

Harcerstwo a szkoła partnerzy w wychowaniu. Ośrodek Kształcenia Kadr "Quercus"

Harcerstwo a szkoła partnerzy w wychowaniu. Ośrodek Kształcenia Kadr Quercus Harcerstwo a szkoła partnerzy w wychowaniu Partnerstwo zapisane w dokumentach USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Art. 2a. 1. System oświaty wspierają organizacje pozarządowe, w tym organizacje

Bardziej szczegółowo

Tytuł Tytuł prezentacji. Tytuł prezentacji. Tytuł prezentacji. Wolontariat 2012 tworzenie przyjaznej. przestrzeni publicznej

Tytuł Tytuł prezentacji. Tytuł prezentacji. Tytuł prezentacji. Wolontariat 2012 tworzenie przyjaznej. przestrzeni publicznej Wolontariat 2012 tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej Współpraca Miast Gospodarzy UEFA Euro 2012 TM i Spółki PL.2012 Warszawa, 22 czerwca 2010 Tytuł prezentacji Tytuł prezentacji Tytuł Tytuł prezentacji

Bardziej szczegółowo

12. Sesja Selekcyjna EYP Poland. Wrocław 2015. Informator dla szkół

12. Sesja Selekcyjna EYP Poland. Wrocław 2015. Informator dla szkół 12. Sesja Selekcyjna EYP Poland Wrocław 2015 Informator dla szkół Europejski Parlament Młodzieży EYP Poland ul. Nowogrodzka 31 00-511 Warszawa www.eyppoland.com facebook.com/eyppoland info@eyppoland.com

Bardziej szczegółowo

Wyprawa - Zlot Monte Cassino 2014

Wyprawa - Zlot Monte Cassino 2014 Wyprawa - Zlot Monte Cassino 2014 Założenia organizacyjne W związku z 70. rocznicą bitwy pod Monte Cassino organizowany jest udział reprezentacji Związku Harcerstwa Polskiego w uroczystościach państwowych,

Bardziej szczegółowo

Biuletyn nr 07/2015. Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju.

Biuletyn nr 07/2015. Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju. Biuletyn nr 07/2015 Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju. W Rwandzie żyje 20 tysięcy niewidomych dzieci. Tylko 1,5% spośród nich ma możliwość nauki w szkołach

Bardziej szczegółowo

Cele statutowe fundacji Piłka jest Piękna :

Cele statutowe fundacji Piłka jest Piękna : undacja Piłka jest Piękna to niezależna pozarządowa organizacja non-profit, transparentnie realizująca cele statutowe, jednocząc Przyjaciół Piłki Nożnej. Z pożytkiem dla piłki,. ele statutowe fundacji

Bardziej szczegółowo

(Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA

(Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA 3.7.2009 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 151/25 V (Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA Zaproszenie do składania wniosków Program Kultura (2007 2013) Wdrożenie działań programowych: wieloletnie

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow. Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Członek Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow

Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow. Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Członek Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Członek Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow Idea i cele Międzynarodowa

Bardziej szczegółowo

Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie

Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie ZAŁOŻENIA PROJEKTU 1. Misja 2. Forma działania i częstotliwość prowadzenia zajęć 3. Forma zajęć 4. Tematyka i cel zajęć 5. Wiedza i doświadczenie

Bardziej szczegółowo

www.pwc.pl Czego oczekuje Pokolenie Y od procesu rekrutacji w firmach #rekrutacjainaczej

www.pwc.pl Czego oczekuje Pokolenie Y od procesu rekrutacji w firmach #rekrutacjainaczej www.pwc.pl Czego oczekuje Pokolenie Y od procesu rekrutacji w firmach #rekrutacjainaczej Spain Hiszpania Greece Grecja Italy Włochy Portugalia Slovak Republic Słowacja Ireland Irlandia Polska Poland France

Bardziej szczegółowo

16-17 października 2008 r., hotel Marriott, Warszawa. dla sponsorów, partnerów, wystawców, reklamodawców

16-17 października 2008 r., hotel Marriott, Warszawa. dla sponsorów, partnerów, wystawców, reklamodawców 16-17 października 2008 r., hotel Marriott, Warszawa dla sponsorów, partnerów, wystawców, reklamodawców Kongres organizowany przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii (www.ptbrio.pl) oraz Organizację

Bardziej szczegółowo

Wędkarskie Mistrzostwa Polski Branży IT

Wędkarskie Mistrzostwa Polski Branży IT OFERTA SPONSORSKA Składamy propozycję sponsorowania Spinningowych Mistrzostw Polski branży IT "JESIENNY SZCZUPAK 2006", odbywających się już III raz w ramach cyklu IT FISH. Impreza odbędzie się w dniach

Bardziej szczegółowo

RAPORT PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 3 IM. MARII KOWNACKIEJ W BIAŁEJ PODLASKIEJ. Wstęp

RAPORT PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 3 IM. MARII KOWNACKIEJ W BIAŁEJ PODLASKIEJ. Wstęp RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 3 IM. MARII KOWNACKIEJ W BIAŁEJ PODLASKIEJ Wstęp Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w przedszkolu przez

Bardziej szczegółowo

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych. Misja, Wizja, Strategia na lata 2014 2018

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych. Misja, Wizja, Strategia na lata 2014 2018 Polska Rada Organizacji Młodzieżowych Misja, Wizja, Strategia na lata 2014 2018 Misja PROM Wzmacnianie głosu i potencjału młodych ludzi i organizacji młodzieżowych poprzez rzecznictwo ich interesów oraz

Bardziej szczegółowo

Global Citizen Schools

Global Citizen Schools - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Global Citizen Schools Oferta współpracy dla szkół ponadgimnazjalnych i g i mnazjów Kilka słów o AIESEC AIESEC - kim jesteśmy? AIESEC jest największą

Bardziej szczegółowo

PRZEDSIĘBIORCZY NAUKOWIEC

PRZEDSIĘBIORCZY NAUKOWIEC Zapraszamy do udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowym PRZEDSIĘBIORCZY NAUKOWIEC www.spin.pm2pm.pl Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Kraków, dn. 23.11.2010

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYKULTUROWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

MIĘDZYKULTUROWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ MIĘDZYKULTUROWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ BYĆ JAK BYĆ JAK DIDIER DROGDA Gdy siedem lat temu piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej pierwszy raz awansowali na mistrzostwa świata, kraj pogrążony był w wojnie domowej.

Bardziej szczegółowo

Ogień Niepodległości

Ogień Niepodległości SZTAFETA ROWEROWA Ogień Niepodległości Broszura informacyjna Szanowni Państwo, XV Sztafeta Rowerowa Ogień Niepodległości 2 Dwunastu instruktorów, symbol niepodległości, młodzieńczy patriotyzm... Sztafeta

Bardziej szczegółowo

Sieci informacyjne Unii Europejskiej w Polsce Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego

Sieci informacyjne Unii Europejskiej w Polsce Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego Sieci informacyjne Unii Europejskiej w Polsce Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego Jacek Safuta Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce Warszawa, 22 listopada 2010 roku Biura

Bardziej szczegółowo

Dzień przedsiębiorczości

Dzień przedsiębiorczości Program edukacyjny Dzień przedsiębiorczości X edycja 17 kwietnia 2013 Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WSPIERAJĄCY EDUKACJĘ, SZKOLENIA, MŁODZIEŻ I SPORT NA LATA 2014-2020

PROGRAM WSPIERAJĄCY EDUKACJĘ, SZKOLENIA, MŁODZIEŻ I SPORT NA LATA 2014-2020 PROGRAM WSPIERAJĄCY EDUKACJĘ, SZKOLENIA, MŁODZIEŻ I SPORT NA LATA 2014-2020 2007-2013 Jean Monnet Tempus Młodzież w działaniu Erasmus Mundus, Alfa, Edulink + Uczenie się przez całe życie Comenius Leonardo

Bardziej szczegółowo

sprawozdanie merytoryczne

sprawozdanie merytoryczne sprawozdanie merytoryczne 2007 I. Informacje ogólne: 1. Pełna nazwa organizacji Instytut Edukacji Społecznej 2. Numery identyfikacyjne KRS: 0000067470 (wpisano 03.12.01) NIP: 894-27-04-969 Regon: 932713974

Bardziej szczegółowo

Koncepcja tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Darłówko, 21 maja 2015 r.

Koncepcja tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Darłówko, 21 maja 2015 r. Koncepcja tras rowerowych Pomorza Zachodniego Darłówko, 21 maja 2015 r. Dlaczego turystyka rowerowa? Turystyka aktywna jednym z głównych strategicznych produktów turystycznych regionu. Turystyka rowerowa

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Krajoznawstwo i turystyka w procesie kształcenia i wychowania str. 15

Rozdział 1. Krajoznawstwo i turystyka w procesie kształcenia i wychowania str. 15 Wykaz skrótów str. 11 Od autora str. 13 Rozdział 1. Krajoznawstwo i turystyka w procesie kształcenia i wychowania str. 15 1. Pojęcie krajoznawstwa i turystyki str. 15 1.1. Turystyka str. 15 1.2. Krajoznawstwo

Bardziej szczegółowo

Szukamy właśnie Ciebie!

Szukamy właśnie Ciebie! Lubisz uczyć? Ciekawi Cię świat? Szukamy właśnie Ciebie! Denerwuje Cię, gdy spotykasz się ze stereotypami dotyczącymi ludzi z innych kultur? Fundacja Partners Polska zaprasza do współpracy w programach

Bardziej szczegółowo

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W RZĄŚNIKU WŁOŚCIAŃSKIM KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZĄŚNIKU WŁ. W LATACH

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W RZĄŚNIKU WŁOŚCIAŃSKIM KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZĄŚNIKU WŁ. W LATACH PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W RZĄŚNIKU WŁOŚCIAŃSKIM 07-311 Wąsewo /fax.:(29) 645 81 94 e mail: psprzasnik@wp.pl www.psprzasnik.szkolnastrona.pl Załącznik do uchwały Nr IV/09/2013/2014 Rady Pedagogicznej

Bardziej szczegółowo

Charakterystyka krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w I półroczu 2015 roku

Charakterystyka krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w I półroczu 2015 roku Charakterystyka krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w I półroczu 2015 roku W 2015 r. badania statystyczne w zakresie turystyki krajowej i zagranicznej turystyki wyjazdowej mieszkańców

Bardziej szczegółowo

Polska, Dania, Francja, Niemcy, Japonia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania.

Polska, Dania, Francja, Niemcy, Japonia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania. WEREMCZUK największy producent kombajnów do zbioru porzeczek na świecie wyłącznym sponsorem Rocznego Raportu IBA dot. globalnej produkcji porzeczek O IBA IBA (ang.: International Blackcurrant Association)

Bardziej szczegółowo

Komentarz FOR do raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)

Komentarz FOR do raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015) Komentarz FOR do raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015) Aleksander Łaszek, Rafał Trzeciakowski, Tomasz Dróżdż Kontakt: E-mail:

Bardziej szczegółowo

MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY

MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY Spis treści O konkursie... 3 Kategorie konkursowe... 4 Zgłaszanie prac... 5 Sposób wyłaniania zwycięzców... 6 Nagrody... 7 Szczegółowe informacje... 7 Informacje o organizatorze

Bardziej szczegółowo

NAGRODA im. JÓZEFA DIETLA

NAGRODA im. JÓZEFA DIETLA NAGRODA im. JÓZEFA DIETLA OFERTA WSPÓŁPRACY O Nagrodzie Zwracamy się z prośbą o dofinansowanie lub sponsoring wydarzenia. Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla chcąc wyróżnić osoby i instytucje działające

Bardziej szczegółowo

Warsztaty PRZEDSIĘBIORCY SZKOŁY ZAWODOWE POMORZA PROBLEMY REKOMENDACJE ROZWIĄZAŃ KIERUNKI DZIAŁAŃ

Warsztaty PRZEDSIĘBIORCY SZKOŁY ZAWODOWE POMORZA PROBLEMY REKOMENDACJE ROZWIĄZAŃ KIERUNKI DZIAŁAŃ Warsztaty PRZEDSIĘBIORCY SZKOŁY ZAWODOWE POMORZA PROBLEMY REKOMENDACJE ROZWIĄZAŃ KIERUNKI DZIAŁAŃ 10 stycznia 2011 - Państwowe Szkoły Budownictwa - Gdańsk ul. Grunwaldzka 238 Patronat: Mieczysław Struk

Bardziej szczegółowo

WARIANTY BUDŻETU PROGRAMOWEGO DKŚ na rok 2013

WARIANTY BUDŻETU PROGRAMOWEGO DKŚ na rok 2013 WARIANTYBUDŻETUPROGRAMOWEGODKŚnarok2013 Wariantybudżetuzostaływypracowaneprzezmieszkańcówwtokuwarsztatów(11,25i27października).Wponiższymdokumencieznajdująsięopisyoraz zestawienieliczbowewszystkichczterechwariantówibudżetuprogramowego2012r.

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Młodzież w działaniu 2007-2013. Erasmus+ Młodzież 2014-2020

Erasmus+ Młodzież w działaniu 2007-2013. Erasmus+ Młodzież 2014-2020 Erasmus+ program Komisji Europejskiej, który zastąpił między innymi wcześniejsze programy sektorowe Uczenie się przez całe życie i Młodzież w działaniu. Młodzież w działaniu 2007-2013 Erasmus+ Młodzież

Bardziej szczegółowo

Dobre praktyki w zakresie współpracy między instytucjami naukowymi a otoczeniem

Dobre praktyki w zakresie współpracy między instytucjami naukowymi a otoczeniem Dobre praktyki w zakresie współpracy między instytucjami naukowymi a otoczeniem dr, Katedra Zarządzania Innowacjami jakub.brdulak@gmail.com WARSZAWA 2013.10.15 Agenda prezentacji Główne wyzwania w polskim

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA

PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA Komisja Stopni Instruktorskich ZHP Hufiec Ziemi Wadowickiej PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA Wymaganie 1. Kształtuje własną osobowość zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim,

Bardziej szczegółowo

WARIANTY BUDŻETU PROGRAMOWEGO DKŚ

WARIANTY BUDŻETU PROGRAMOWEGO DKŚ WARIANTYBUDŻETUPROGRAMOWEGODKŚ Wariantybudżetuzostaływypracowaneprzezmieszkańcówwtokuwarsztatów(11,25i27października).Wponiższymdokumencieznajdująsięopisyoraz nakońcuzestawienieliczbowewszystkichczterechwariantówibudżetuprogramowego2012r.

Bardziej szczegółowo

Zobowiązania stron porozumienia. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie (SCW) Organizacja uczestnicząca w projekcie (PARTNER)

Zobowiązania stron porozumienia. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie (SCW) Organizacja uczestnicząca w projekcie (PARTNER) Porozumienie dotyczące zasad uczestnictwa w projekcie Seniorzy wolontariusze w działaniu realizowanym przez w Warszawie w okresie 01.07.2013 31.12.2013r. Zobowiązania stron porozumienia w Warszawie (SCW)

Bardziej szczegółowo

Wioska Garncarska dobra praktyka

Wioska Garncarska dobra praktyka Projekt pn. Edukacja dla inicjatywy lokalnej w Gminie Lubomierz jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX, działanie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W CZAPLINKU NA LATA 2013 2018. Strategia rozwoju placówki

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W CZAPLINKU NA LATA 2013 2018. Strategia rozwoju placówki KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W CZAPLINKU NA LATA 2013 2018 Świat bez dzieci byłby jak niebo bez gwiazd Św. J. Vianney Strategia rozwoju placówki Zapewnienie ciągłego rozwoju i doskonalenia jakości

Bardziej szczegółowo

Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego do spraw EXPO 2022

Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego do spraw EXPO 2022 Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego do spraw EXPO 2022 Ubieganie się przez Rząd RP o przyznanie prawa do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO w Łodzi w roku 2022 Łódź, 14 lipca 2015 roku Międzynarodowa

Bardziej szczegółowo

Letni obóz skautowy w Beit Sahour Palestyna 26.07 1.08.2015. Informator

Letni obóz skautowy w Beit Sahour Palestyna 26.07 1.08.2015. Informator Letni obóz skautowy w Beit Sahour Palestyna 26.07 1.08.2015 Informator Organizator Arab Orthodox Scout Group w mieście Beit Sahour (odpowiednik polskiego hufca dla skautów prawosławnych w Palestyńskim

Bardziej szczegółowo

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 18 gier miejskich i pikników rodzinnych w 18 dzielnicach Warszawy - propozycja współpracy

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 18 gier miejskich i pikników rodzinnych w 18 dzielnicach Warszawy - propozycja współpracy Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 18 gier miejskich i pikników rodzinnych w 18 dzielnicach Warszawy - propozycja współpracy List przewodni Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam do współpracy przy organizacji

Bardziej szczegółowo

XVI ZLOT DRUŻYN HUFCA ZIEMI WADOWICKIEJ

XVI ZLOT DRUŻYN HUFCA ZIEMI WADOWICKIEJ Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pt: Festiwal kultur Ponad granicami współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

Bardziej szczegółowo