GSMONLINE.PL. Test HTC Touch

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GSMONLINE.PL. Test HTC Touch 2007-09-05"

Transkrypt

1 GSMONLINE.PL Test HTC Touch Niespełna miesiąc przed amerykańską premierą, najbardziej oczekiwanego telefonu ostatnich lat, iphona firmy Apple HTC zaprezentowano telefon, który miał być jego europejskim odpowiednikiem i zarazem konkurentem HTC Touch. Nasza redakcja miała przyjemność być jedną z pierwszych, które dostały ten terminal do testów. Opakowanie i jego zawartość Pudełko, w którym mieści się HTC Touch zadowoliłoby największych estetów, jest proste, eleganckie, wykonane z ładnego materiału w czarnym kolorze. Na wierzchniej stronie opakowania znajduje się rysunek terminala. Patrząc na nie ma się przekonanie że telefon, który znajduje się w środku jest gadżetem z najwyższej półki. W pudełku oprócz terminala znajduje się miła niespodzianka: karta 1GB microsd. Rzadko otrzymujemy tak dużą kartę pamięci w standardzie. Oprócz tego dostajemy szereg akcesoriów: zestaw słuchawkowy, kabel USB, kabel zasilający, dodatkowy rysik, niewielkie etui oraz screen protector. Zestaw uzupełniają dwie płyty CD z oprogramowaniem oraz dwie instrukcje obsługi: skrócona oraz szczegółowa wersja. Warto zaznaczyć, że obie instrukcje są kolorowe i wydrukowane na bardzo dobrym papierze. Obudowa: wygląd i gabaryty W sprzedaży dostępne są dwa kolory HTC Touch: czarny i zielony. Urządzenie to ma matowe wykończenie większej części powierzchni i błyszczący srebrny pasek wokół całego korpusu. Ten srebrny pasek otacza cały telefon uwydatniając przyciski nawigacyjne i aparat fotograficzny, co nadaje mu bardziej stylowy wygląd. Na dole urządzenia znajduje się port miniusb. Do tego portu możemy podłączyć zarówno ładowarkę, jak i słuchawki czy kabel łączący telefon z komputerem. W tym samym miejscu umieszczony jest też przycisk reset, mikrofon i otwór na smycz.

2 W urządzeniu tym ograniczono liczbę przycisków do minimum. Lewa strona telefonu jest tego najlepszym przykładem. Znajdziemy tam jedynie przycisk kontroli głośności. Na górnej krawędzi umieszczono przycisk zasilania, dalej jest niewielki rysik, a następnie przycisk służący do robienia zdjęć. A propos aparatu, to znajduje się on na tylnej ściance telefonu. Na prawo od obiektywu jest dość pokaźny głośnik do słuchania muzyki lub przełączania na tryb głośnomówiący. Wracając do przycisków, to u podstawy ekranu umieszczono jeszcze dwa malutkie przyciski do nawiązywania i kończenia połączenia oraz metalowy przycisk służący do nawigacji. Ale co najważniejsze, zupełnie zrezygnowano z klawiatury telefonicznej, którą zastępuje wirtualna klawiatura na dotykowym ekranie telefonu.

3 Ekran tego telefonu to element, który przykuwa uwagę - 2,8-calowy, dotykowy, o rozdzielczości 240x320, wyświetlający 65 tys. kolorów, zajmuje ogromną część urządzenia o wymiarach: 99,9mm/58mm/13,9mm. Tak niewielkie wymiary oraz waga 112g sprawią, że telefon ten jest naprawdę kompaktowy. Całość uzupełnia, umieszczone pod ekranem logo HTC, niespotykane do tej pory na produktach tej firmy, HTC Touch jest bowiem jednym z pierwszych produktów promujących własną markę. Gniazdo SIM i karty pamięci Gniazda karty SIM i karty pamięci ukryto pod metalowym paskiem umieszczonym na prawym boku telefonu. Aby dostać się do tych gniazd należy zdjąć (przez przesunięcie całego panelu w górę) pokrywę tylną a następnie podnieść metalową listwę, tam schowane są obydwa gniazda. Karty możemy, więc wyjmować bez konieczności wyjmowania baterii. System i dane techniczne Telefon Touch wyposażono w system Windows Mobile 6 Professional, który pracuje na 32-

4 bitowym procesorze Texas Instruments OMAP 850 z zegarem 201 MHz i z 128 Mb pamięci ROM oraz 64 Mb pamięci RAM. Touch FLO HTC w swojej ofercie stworzyło nową grupę terminali. Do PDA i smartfonów dołączyły Touch Phone. Pierwszym przedstawicielem tej grupy jest HTC Touch. Produkty z tej grupy można obsługiwać za pomocą palca bez konieczności korzystania z rysika. Obsługę taką umożliwia technologia Touch FLO. Dzięki niej przesuwając palec po ekranie możemy poruszać się po specjalnie do tego przygotowanym interfejsie. Wykonując ruch palca od dołu ekranu ku górze aktywujemy menu składające się z trzech ekranów. Od jednego ekranu do drugiego przechodzimy przesuwając palcem po ekranie od lewej do prawej bądź odwrotnie od prawej do lewej strony. Animacje interfejsu można obejrzeć na stronie Pierwszy z ekranów odpowiada za telefonowanie. Możemy na nim skonfigurować dziewięć osób, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Na dole tego ekranu umieszczono trzy ikony, które umożliwiają dostęp do: modułu telefonu, spisu ostatnich połączeń oraz spisu kontaktów. Za pomocą czwartej z ikon usuwamy wcześniej wprowadzony kontakt z listy.

5 Drugi z ekranów odpowiada za pliki multimedialne w telefonie. Trzy duże przyciski umożliwiają nam szybie aktywowanie odtwarzacza plików muzycznych, przeglądarki zdjęć oraz odtwarzacza plików wideo. Na trzecim z ekranów umieszczono pięć ikon umożliwiających nam szybki dostęp do skrzynki , SMS/MMS, aplikacji Internet Explorer, spisu zadań i kalendarza. Szósta ikona o nazwie Comm Manager daje nam możliwość włączenia trybu Flight, Bluetooth, WLAN, Microsoft Direct Push, ActiveSync oraz włączenie wibracji w telefonie.

6 Dzięki Touch FLO mamy również możliwość przewijania listy kontaktów oraz oglądać strony www przesuwając palec po ekranie terminala. Touch FLO jest technologią bardzo efektowną i co ważniejsze efektywną. Dzięki niej szybko i pewnie poruszamy się po animowanym interfejsie bez używanie rysika. Ekran Today Windows Mobile daje nam bardzo duże możliwości personalizacji ekranu Today, a dzięki wykorzystaniu takich aplikacji jak WisBar Advance 2 i WisBar Advance Desktop granicą jest jedynie nasza wyobraźnia. Przykładowe ekrany Today stworzone za pomocą aplikacji WisBar Advance 2 i WisBar Advance Desktop: HTC zaproponowało własny ekran Today wspomagający technologię Touch FLO. Połowę ekranu zajmuje interfejs stworzony przez HTC, zaś drugą połową użytkownik może zarządzać w dowolny sposób umieszczając wybrane aplikacje np. informację o użytkowniku, najbliższe zadania czy ikonę komunikatora. Najważniejszymi elementami interfejsu są trzy duże ikony umieszczone w środku ekranu.

7 Wybór pierwszej pokazuje nam datę, godzinę oraz informacje o nieodebranych połączeniach, nieprzeczytanych SMS-ach i ach. Cyfrowy zegar zajmuje większą część ekranu, pod nim zaś znajdują się ikony informujące o nieodebranych połączeniach. Aplikacja zegara pozwala nam ustawić trzy alarmy w dowolnych konfiguracjach. Druga ikona z głównego ekranu udziela informacji o aktualnej pogodzie. Za pośrednictwem połączenia z odpowiednim serwisem otrzymujemy informacje o pogodzie w danej chwili oraz cztery dni do przodu. Aplikacja korzysta z transmisji GPRS, więc trzeba na nią bardzo uważać w roamingu.

8 Ostatnia ikona daje nam możliwość szybkiego wyboru 9 najczęściej używanych przez nas aplikacji. Menu działa szybko i nie ma najmniejszych problemów z obsługiwaniem go za pomocą palców. Ikony są odpowiedniej wielkości, a dotykowy ekran działa bez zarzutu. SMS-y i Firma HTC wprowadzając terminal, który w założeniu wygodnie obsługuje się za pomocą palców, ewidentnie zapomniała o użytkownikach piszących sms-y i e. Napisanie czegokolwiek za pomocą wirtualnej klawiatury przy użyciu palców jest ekstremalnie trudne i nawet człowiek z drobnymi palcami będzie miał z tym niebywałe problemy.

9 Istnieją jednak alternatywne rozwiązania dla standardowej wirtualnej klawiatury. Pierwszym jest spb full screen keyboard. Wirtualna klawiatura qwerty zajmuje praktycznie cały ekran terminala. Jest ona dużo wygodniejsza, jednak ma wadę. Piszący widzi tylko niewielką część wprowadzonego tekstu. Innym rozwiązaniem pozbawionym tej wady jest MessagEase. Jest to specjalna klawiatura, w której wybieramy litery za pomocą naciśnięcia i przesunięcia palcem po ekranie. Opis tej czynności jest bardziej skomplikowany niż samo korzystanie z niej. Rozwiązanie to umożliwia bardzo szybkie wprowadzanie tekstu bez użycia rysika. Jednoczenie nie rezygnujemy z podglądu całej wiadomości, co pozwala na lepsze rozplanowanie wprowadzonego tekstu.

10 Ciekawą funkcją jest to, iż odebrany SMS na początku pojawia się w całości na ekranie głównym, pozostaje na nim przez kilkanaście sekund, po czym zostaje przeniesiony do skrzynki odbiorczej, a na ekranie głównym pojawia się informacja o nieprzeczytanym SMS-ie. To rozwiązanie daje nam możliwość szybkiego dostępu do informacji o tym, kto wysłał nam SMSa oraz oceny ważności zawartej w nim informacji. Kontakty Kontakty w HTC Touch są bardzo rozbudowane. Poza standardowym dodaniem zdjęcia do konkretnego kontaktu mamy możliwość opisania go jeszcze 37 polami nie licząc pola na dłuższą notatkę. W jednym kontakcie możemy umieścić m.in. kilka telefonów, i, stronę www, dzień urodzin a nawet imiona dzieci. Mamy również możliwość przypisania do każdego kontaktu innego dzwonka.

11 Wyszukiwanie kontaktów w spisie możliwe jest poprzez wpisanie w oknie nazwy kontaktu lub poprzez ręczne przewijanie listy kontaktów wspomagane przez przyciski z podzielonym na dziewięć części alfabetem. Zarówno poruszanie się po spisie kontaktów, jak i wybieranie ich możliwe jest za pomocą palców. Aparat fotograficzny Telefon wyposażono w aparat fotograficzny z 2-megapikselowym obiektywem bez lampy. Jest za to lusterko, więc można w prosty sposób zrobić sobie zdjęcie.

12 Aparat pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 1200x1600, 960x1280, 480x640, 240x320 i 120x160) i czterech stopniach jakości (Super fine, Fine, Norma i Basic). Zdjęcia możemy wzbogacić o efekty: Skala szarości, Sepia, Cool (zimny-niebieski), Negatyw oraz skorzystać z Picture Theme, czyli pięciu szablonów, w które możemy wkleić zrobione zdjęcie. Istnieje również możliwość robienia serii zdjęć. W opcji Sport możemy zrobić sekwencję trzech zdjęć z rozdzielczością 480x640 z jakością Super Fine natomiast w opcji Burst możemy zrobić maksymalnie serię 30 zdjęć. W aparacie zabrakło niestety opcji autofocus. Aparat ma rozbudowane i dość przejrzyste menu, do którego mamy dostęp za pomocą ikony znajdującej się u dołu ekranu z podglądem. Menu może być uruchomione jednym dotknięciem palca i zamknięte w ten sam sposób. Z poziomu tego menu możemy decydować o rozdzielczości, balansie bieli i jasności wykonywanych zdjęć. Możemy również wybrać czy zdjęcie będzie zapisane w pamięci telefonu czy na karcie oraz skorzystać z samowyzwalacza Samowyzwalacz ma dwa tryby: 2 lub 10 sekund. Aparat ma również możliwość kręcenie filmów w rozdzielczości 176x144 i 128x96.

13 Korzystając z opcji MMS Video nagrywamy film, który od razu możemy wysłać za pomocą MMS-ów. Filmy te mają ograniczenia czasowe i tak film z rozdzielczością 176x144 będzie miał maksymalnie 18 sekund, a z 128x96-27 sekund. Przykładowe zdjęcia:

14 Łączność Jeżeli chodzi o opcje łączności do dyspozycji jest jedynie połączenie GSM 900/1800/1900 z GPRS, EDGE i WLAN. Brak UMTS to poważny mankament tego terminala. Windows umożliwia proste połączenie terminala z komputerem za pomocą kabla USB bądź poprzez Bluetooh. Za synchronizację telefonu z komputerem odpowiada standardowa aplikacja ActiveSync. Dzięki niej możemy zsynchronizować nie tylko kontakty, kalendarz, e, zadania, notatki czy ulubione strony www, ale także dowolne pliki umieszczone w specjalnym katalogu na

15 komputerze, czy pliki multimediale za których wyszukanie odpowiada Windows Media Player. Aplikacja umożliwia nam również swobodne przeglądanie zawartości pamięci telefonu oraz karty pamięci za pomocą Explorera. Aplikacje System Windows i pakiet programów MS Office są praktycznie nierozłączne. Także w HTC Touch nie mogło zabraknąć popularnych: Worda, Excela i Power Pointa - oczywiście w wersji mobilnej.

16 Mamy również możliwość skompresowania plików np. pakietu Office za pomocą znanego programu ZIP. Jest to szczególnie przydatna aplikacja, gdy chcemy wysłać plik za pomocą e- maila, a koszt wysłanej wiadomości zależy od jej ciężaru. Za serfowanie po Internecie odpowiada przeglądarka Internet Explorer. Strony www wyświetlają się poprawnie, chociaż w kilku przypadkach pojawiały się drobne błędy. Mimo drobnych niedociągnięć, strony przeglądane na ekranie terminala prezentują się świetnie, szczególnie, gdy obrócimy obraz do poziomu. Jeszcze lepsze efekty pod mobilnym Windowsem daje Opera. Poza tym mamy jeszcze inny program znany z komputera - Acrobat Reader aplikacja daje nam możliwość przeglądania bardzo popularnych plików.pdf Standardowo jest także zainstalowany komunikator internetowy Windows Live. My jednak w czasie testów korzystaliśmy z polskiego komunikatora Gadu-Gadu w wersji 1.0b1 dla systemu Windows Mobile 5.0. Gadu-Gadu działało bez zastrzeżeń. Task Manager w telefonie Touch to program stworzony przez HTC, który umożliwia nam zarządzanie uruchomionymi w danej chwili aplikacjami. W każdym momencie możemy nacisnąć na ikonę znajdującą się w górnym prawym rogu ekranu - poprzez najechanie na ikonę otwiera się menu dające możliwość zamknięcia jednej lub wszystkich aplikacji obciążających nasz system. Pozwala on na wyłączanie aplikacji, a nie tylko ich minimalizowanie. Program ten pozwala również na sporządzenie listy aktualnie rozpoczętych

17 aplikacji i zapamiętanie ich rozmiaru. Voice recorder to stworzona przez HTC aplikacja pełniąca funkcje dyktafonu. Umożliwia ona nagrywanie notatek dźwiękowych ograniczonych jedynie ilością wolnej pamięci w telefonie. Pliki są nagrywane w formacie amr. Kalkulator jest to prosta aplikacja pozwalająca nam na dokonanie mało skomplikowanych obliczeń. Warto o niej wspomnieć tylko z jednego powodu: bez problemu możemy z niej korzystać przy użyciu palców. Rozrywka HTC Touch pozwala nam rozrywać się na wiele sposobów. Na dużym 2,8 calowym ekranie możemy m.in. oglądać filmy lub grać w gry. W terminalu możemy oglądać filmy w zainstalowanym standardowo Windows Media Player. Pozwala on oglądać filmy zapisane na karcie jak i przez video streaming. Dzięki Windows Media możemy oglądać filmy w różnych formatach video. Niestety nie umożliwia on oglądania popularnych divixów, dlatego jedną z pierwszych aplikacji jakie zainstalowaliśmy był TCPMP. Umożliwia on nie tylko oglądanie tychże divixów, ale także odtwarzanie ścieżki dialogowej. Filmy ogląda się z dużą przyjemnością, a ekran jest wystarczającej duży.

18 Odtwarzane filmy powinny jednak być zapisane najlepiej w rozdzielczości ekranu, czyli 240x320 pikseli. Dzieki temu film jest wystarczającej jakości a nie oglądamy slajdów, co niestety miało miejsce przy oglądaniu filmów w większej rozdzielczości. Jest to prawdopodobnie wynikiem zamontowanego w terminalu zbyt wolnego procesora z zegarem 200 Hz. Gry na HTC Touch wyglądają znakomicie. Niestety standardowo mamy do dyspozycji jedynie dwie gry logiczne: Buble Breaker i Solitaire. System Windows daje nam możliwość korzystanie z wielu gier o najróżniejszej tematyce. Niestety jest tu jeden feler. Brak standardowej klawiatury sprawił, że praktycznie nie da się grać w tak zwane gry akcji. O ile gry w logiczne i przygodowe można grac za pomocą rysika i klawisza nawigacyjnego, o tyle w gry akcji, gdzie potrzebujemy kilku klawiszy i ważna jest szybka reakcji to rozwiązanie nie sprawdza się. Dla zapalonych graczy rozwiązaniem tego problemu może być klawiatura bluetooth. Koszt takiej klawiatury waha się w okolicach 200zł., ale przyjemność z gry mamy ogromną.

19 Za muzykę w HTC Touch odpowiada Audio Manager. Ta aplikacja autorstwa HTC umożliwia nam nie tylko odsłuchiwanie plików muzycznych (np. formatu MP3), ale też pozwala nam na segregowanie naszych zbiorów muzycznych znajdujących się w karcie telefonu według kategorii: artysta, tytuł płyty, gatunek muzyki, czy też według alfabetycznego spisu utworów. Istnieje również możliwość utworzenie własnej playlisty. Ten intuicyjny i bardzo przejrzysty odtwarzacz pozwala na zarządzanie i odtwarzanie własnej muzyki wyłącznie za pomocą palców.

20 Dźwięk jest dobrej jakości, a znajdujące się w zestawie słuchawki trzymają wysoki poziom, zarówno, jeśli chodzi o odtwarzany dźwięk, jak i stylistykę. Audiofile mogą wyposażyć się w przejściówkę miniusb-jack 3,5mm. Wówczas istnieje możliwość podłączenia dowolnych słuchawek z tym gniazdem. W naszym przypadku były to popularne słuchawki douszne Creative EP-630. Według naszej subiektywnej oceny różnica w odtwarzanej muzyce jest dostrzegalna. Cena najprostszej przejściówki bez mikrofonu waha się w granicach 10 zł. HTC ma w swojej ofercie także przejściówkę z mikrofonem i pilotem w cenie 24 euro. Regulacja głośności A propos dźwięku to w HTC Touch mamy możliwość osobnej regulacji głośności słuchanej muzyki oraz przeprowadzanej rozmowy. Klikając na małą ikonę głośnika znajdującą się na górze ekranu Today, mamy dostęp do sześciostopniowego regulatora głośności. Mamy również możliwość szybkiego przełączenia telefonu w tryb wibracji oraz całkowitego wyciszenia.

21 Bateria Przyznam się, że sprawa wytrzymałości baterii przy tak dużym wyświetlaczu budziła mój niepokój, jak się później okazało zupełnie niepotrzebnie. Zamontowana w telefonie bateria litowo-jonowa o pojemności 1100 mah radziła sobie nadspodziewanie dobrze. Telefon przy ekstremalnym obciążeniu (ok. 30 min rozmów, częste słuchanie muzyki, dwa filmy po 1,5 godz. oraz serfowanie po Internecie) wytrzymał dwie doby. Wynik ten zwiększa się do czterech dni przy codziennym, średnim obciążeniu terminala (kilkanaście minut rozmowy, 1h muzyki lub film, Internet). Ten dobry wynik uwarunkowany jest uruchomieniem automatycznego wyłączania ekranu po 2 min. Podsumowanie HTC Touch jest połączeniem zalet smartfonu i pda - z jednej strony niewielkie rozmiary pozwalające nosić terminal w kieszeni, z drugiej duży dotykowy ekran ułatwiający korzystanie z terminala i czerpanie większej radości z oglądania stron www, filmów czy grania w gry. HTC Touch dzięki systemowi Windows mobile jest telefonem o dużych możliwościach adaptacyjnych, poczynając od ekranu Today, który możemy personalizować w sposób praktycznie ograniczony jedynie naszą wyobraźnią, a kończąc na mnogości aplikacji, z których korzystać pozwala nam ten system. Dodatkowym atutem tego telefonu jest jego cena: w sprzedaży bezpośredniej wynosi ona 1899 zł., co daje nadzieję na niską cenę

22 telefonu w ofertach operatorów. HTC Touch jest urządzeniem ładnym i praktycznym. Telefon ten jest więc bardzo bliski doskonałości, niestety na każdym szkle zawsze jest jakaś rysa, w przypadku HTC Touch jest nią brak obsługi UMTS oraz dużo trudniejsza obsługa usługi SMS niż w zwykłym telefonie.