Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net"

Transkrypt

1 Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net Widzisz błąd? Zdałeś z naszą pomocą i chciałbyś dodać pytania do naszej bazy? skontaktuj się z nami: 1. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy mam uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego? 2. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy w tej sytuacji powinieneś jechać dalej? 3. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy w tej sytuacji powinieneś namawiać kierowcę do pozostania na miejscu do przyjazdu służb ratunkowych? 4. Klip: Pojazd zbliża się do ronda, znak C-12, brak znaku A-7 ustąp pierwszeństwa. Po wjechaniu na rondo dostrzegamy z prawej pojazd zbliżający do skrzyżowania kolejnym wlotem. Czy musisz przepuścić pojazd zbliżający się do ronda? 5. Klip: Jedziesz po jezdni, obok na chodniku idzie grupa dzieci z opiekunami. Czy w tej sytuacji należny zachować szczególną ostrożność? 6. Klip: Jedziesz po jezdni, obok na chodniku idzie grupa dzieci z opiekunami. Czy muszę zachować zasadę ograniczonego zaufania? 7. Na chodniku po prawej stronie idą dzieci, jedno z nich bardzo blisko krawędzi. Czy w tej sytuacji powinieneś odsunąć się od prawej krawędzi jezdni? 8. Zdjęcie: Pojazd zaparkowany ok. 2m przed przejściem dla pieszych. Czy pojazd jest zaparkowany prawidłowo? 9. Zdjęcie: Pojazd zaparkowany w wyznaczonym miejscu parkingowym. Czy pojazd jest zaparkowany prawidłowo?

2 10. Klip: Znak A-21 (uwaga tramwaj), tramwaj wyjeżdża z pętli na jezdnię. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 11. Klip: Znak A-21 (uwaga tramwaj), tramwaj wyjeżdża z zajezdni na drogę. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 12. Lewym poboczem z przeciwka idzie zataczający się człowiek, prawdopodobnie pijany. Kierujący rozpoczynając manewr wyprzedzania, dostrzega tego pieszego. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od manewru wyprzedzania? 13. Zdjęcie: 4 pasy ruchu. Na pasie trzecim, którym porusza się kierujący, zmiana organizacji ruchu - białe strzałki nakazują skręt w lewo, żółte skręt w prawo. Czy poruszając się tym pasem możesz skręcić w lewo? 14. Klip. Piesi wchodzą na przejście z lewej strony. Kierujący dojeżdża do tego przejścia. Czy możesz przyśpieszyć, żeby przejechać przed pieszymi? 15. Znak A-28 (sypki żwir). Czy znak ostrzega o możliwości napotkania na drodze odłamków skalnych? 16. Znak A-32 (oszronienie jezdni). Czy na drodze za znakiem możesz spodziewać się gołoledzi? 17. Klip. Skrzyżowanie, znak ustąp pierwszeństwa. Kierujący zamierza jechać prosto, z naprzeciwka zbliża się motocyklista który zamierza skręcić w lewo. Czy mam obowiązek ustąpić pierwszeństwa motocykliście? 18. Klip. Samochód stoi przed przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu (Prawdopodobnie w celu przepuszczenia pieszych). Czy mogę ominąć ten pojazd? 19. Znak zwężenia jezdni (A-12a) oraz znak zakazu pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka (B-31). Czy możesz jechać jeśli nie zmusi to kierującego jadącego z naprzeciwka do

3 zatrzymania się? 20. Klip: Droga dwukierunkowa, brak znaków poziomych. Kierujący zbliża się do wierzchołka wzniesienia. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić inny samochód? 21. Klip: Kierujący porusza się drogą z pierwszeństwem, nagle z drogi podporządkowanej wyjeżdża samochód. Czy w tej sytuacji musisz zrobić wszystko aby się zatrzymać? 22. Klip: Kierujący porusza się drogą z pierwszeństwem, nagle z drogi podporządkowanej wyjeżdża samochód. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od dalszej jazdy? 23. Klip: Zbliżasz się do przystanku tramwajowego z wyspą na środku jezdni. Czy w tym wypadku musisz zwiększyć uwagę? 24. Klip: Zbliżasz się do przejścia dla pieszych, w którego pobliżu znajduje się kilka osób. Czy w tej sytuacji musisz zmniejszyć prędkość? 25. Skrzyżowanie w kształcie litery T, dojeżdżając kierujący napotyka znak B-20 STOP. Czy w przedstawionej sytuacji zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem? 26. Po jezdni porusza się pijany rowerzysta. Czy należy zwiększyć odstęp od wyprzedzanego rowerzysty? 27. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy podczas omijania tak oznaczonego pojazdu jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność? 28. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy omijając ten pojazd samochody powinieneś być przygotowany do zatrzymania

4 swojego pojazdu? 29. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy powinieneś ustąpić pierwszeństwa pieszym? 30. Klip. Pieszy biegnie w kierunku ulicy, nie rozgląda się. Czy w tej sytuacji powinieneś się zatrzymać? 31. Klip: Obszar zabudowany, wzdłuż drogi biegnie pieszy, w pewnym momencie wbiega na jezdnię. Czy w tej sytuacji można ostrzec pieszego sygnałem dźwiękowym? 32. Zdjęcie: Wjazd do tunelu, samochody wjeżdżają do niego. Czy w tym miejscu można się zatrzymywać? 33. Zdjęcie znak A-3. Czy za tym znakiem będziesz jeszcze ostrzegamy o niebezpiecznymi zakrętach? 34. Znak droga ekspresowej i pod nim tabliczka (T-1a) z wartością 1000m. Czy te znaki informują że za 1000 metrów zacznie się droga ekspresowa? 35. Klip: Kierujący zbliża się do skrzyżowania, nadawany jest czerwony sygnał na sygnalizacji. Równolegle zatrzymuje się tramwaj, nikt z niego nie wychodzi. Brak znaku przystanek tramwajowy D-17. Czy musisz w takiej sytuacji zatrzymać się przed ostatnim wagonem? 36. Klip: Dymiący się pojazd. Czy w czasie gaszenia silnika gaśnicą właściwym jest niepodnoszenie maski samochodu do samej góry? 37. Klip: Dymiący się pojazd. Czy powinieneś, nie narażając swego zdrowia ewakuować poszkodowanego? 38. Pas zjazdowy z autostrady, równolegle do pasa którym porusza się kierujący znajduje się pas ruchu do skrętu w prawo, ale pasy są rozdzielone ciągłą linią.

5 Czy w tej sytuacji mogę skręcić w prawo? 39. Klip: Kierujący przejeżdża przez przejście dla pieszych tuż obok przystanku autobusowego. Czy w tej sytuacji kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność? 40. Kierujący zbliża się do samochodu stojącego przed przejazdem kolejowym, przez który jedzie pociąg. Czy w tej sytuacji mam obowiązek zatrzymać się za tym samochodem? 41. Znak dwa niebezpieczne zakręty, pierwszy w prawo, poniżej napis droga kręta a jeszcze niżej tabliczka, ostrzegająca że niebezpieczeństwo powtarza się na odcinku 1,4 km. Czy będę informowany o każdym zakręcie na tym odcinku drogi? 42. Klip: Poruszam się po prawym pasie ruchu, po chwili pojawia się kolejny pas ruchu po prawej stronie. Kierujący chce zająć pojawiający się pas (chcąc jechać dalej przy prawej krawędzi). Czy w tej sytuacji mam obowiązek włączyć kierunkowskaz? 43. Klip: Kierujący zostaje wyprzedzony przez inny pojazd. Czy w tej sytuacji masz obowiązek zmniejszyć prędkość? 44. Klip: Kierujący porusza się drogą jednokierunkową, o trzech pasach ruchu. Znak nakaz C-2 skrętu w prawo za znakiem. Pojazd porusza się lewym pasem. Czy w tej sytuacji, z aktualnie zajmowanego pasa, dopuszczalny jest skręt w prawo? 45. Skrzyżowanie oznaczone znakiem A-5 (skrzyżowanie dróg). Czy za tym znakiem będziesz spodziewać się innych znaków określających pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu? 46. Znak nakaz jazdy prosto oraz linia podwójna ciągła rozdzielająca dwa pasy ruchu. Czy w tej sytuacji możesz zmienić pas ruchu? 47. Zdjęcie drogi z punktowymi elementami odblaskowymi umieszczonymi na jezdni (małe odblaski) barwy białej.

6 Czy te elementy odblaskowe ostrzegają o ryzyku wypadnięcia z jezdni? 48. Znak D-42 obszar zabudowany, zmierzch, przy drodze znajdują się świecące latarnie. Czy w takiej sytuacji możesz włączyć światła drogowe? 49. Kierujący skręca w prawo na skrzyżowaniu. Jego tor jazdy przecina się z torami tramwajowymi. Po lewej stronie na prostopadłym wlocie skrzyżowania tramwaj oczekuje na światłach. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 50. Znak A6b skrzyżowanie z drogą podporządkowaną po prawej stronie, pod nim tabliczka 90m, a pod nimi jeszcze znak B-33, ograniczenie prędkości do 70. Czy kierujący powinien spodziewać skrzyżowania po przejechaniu m? 51. Klip: Kierujący porusza się w nocy samochodem, przed nim jedzie samochód ciężarowy wykonujący roboty drogowe. Czy w tej sytuacji możesz jechać na światłach drogowych? 52. Zdjęcie: Po prawej stronie zatoczka autobusowa stoi na niej autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci znajdujących się w pobliżu autobusu, za zatoczką przejście dla pieszych. Czy w tej sytuacji należy zmniejszyć prędkość? 53. Klip: Skrzyżowanie trój-wlotowe z pierwszeństwem łamanym. Kierujący zbliża się do niego wlotem z pierwszeństwem (znak D-1 plus tabliczka), drugi wlot znajduje się po prawej stronie. Z lewej strony do skrzyżowania zbliża się pojazd. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony? 54. Klip: Skrzyżowanie trój-wlotowe z pierwszeństwem łamanym. Kierujący zbliża się do niego wlotem z pierwszeństwem (znak D-1 plus tabliczka), drugi wlot znajduje się po prawej stronie. Z prawej strony do skrzyżowania zbliża się pojazd. Czy w tej sytuacji mamy pierwszeństwo przed tym pojazdem? 55. Klip: zbliżamy się do ronda z 3 pasami ruchu, a przed rondem znak ruch okrężny i ustąp pierwszeństwa. Czy na tym skrzyżowaniu dopuszczalne jest wyprzedzanie innych pojazdów?

7 56. Klip: Kierujący próbuje wyjechać ze stacji benzynowej pasem rozbiegowym. W lusterku widać iż równoległym pasem zbliża się inny samochód. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed tym pojazdem? 57. Klip: Kierujący poruszając się dostrzega samochód stojący na poboczu, który ma otwarte drzwi od kierowcy, dym wydobywa się spod maski. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku? 58. Zdjęcie: Droga jednokierunkowa, kierujący znajduje się na lewym pasie ruchu. Przy drodze znak B-21 zakaz skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo? 59. Klip: Kierujący dojeżdża do skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, mając światło zielone. Zamierza skręcić w lewo, z przeciwka zbliża się inny pojazd. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem? 60. Znak A4. Czy ten znak ostrzega o niebezpiecznym zakręcie w lewo? 61. Klip: Kierujący zbliża się do przejazdu kolejowego z zaporami, za przejazdem kolejowym stoją inne pojazdy, nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Czy w tej sytuacji powinieneś zatrzymać się przed półzaporami? 62. Klip: Kierujący porusza się pasem znakiem P-9 strzałka naprowadzającą w lewo (kończy się pas ruchu), w oddali widać przystanek. Czy w tej sytuacji musisz zmienić pas ruchu? 63. Kierujący porusza się kończącym się pasem ruchu, oznaczonym strzałkami P-9, kierującymi go na lewy pas. Czy w tej sytuacji można zrezygnować z użycia kierunkowskazu? 64. Klip: dwa pasy ruchu, oba służą tylko do jazdy na wprost. Kierujący porusza się pasem lewym. Czy w tej sytuacji aby zmienić pas na prawy należy włączyć kierunkowskaz?

8 65. Klip: Droga o 3 pasach ruchu. Na jezdnią znaki kierunkowe: na wprost w kierunku Gdańska dwa pasy (lewy oraz środkowy), pas prawy służy do jazdy w kierunku innej miejscowości. Kierujący porusza się środkowym pasem. Czy chcąc jechać w kierunku Gdańska musisz zmienić pas ruchu na lewy? 66. Obrazek: przed nami, na przejściu dla pieszych, stoi osoba ubrany w odblaskowy strój, trzyma w reku znak STOP umieszczony na żółtym tle. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek się zatrzymać przed przejściem? 67. Obrazek: przed nami, na przejściu dla pieszych, stoi osoba ubrany w odblaskowy strój, trzyma w reku znak STOP umieszczony na żółtym tle. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w prawo? 68. Klip: Jezdnia z 3 pasami ruchu. Lewym pasem jedzie inny samochód, na prawym pasie prowadzone są roboty drogowe. Kierujący porusza się pasem środkowym. Czy omijając roboty drogowe, powinieneś zachować bezpieczna odległość? 69. Klip: Kierujący porusza się prawym pasem, równolegle porusza się tramwaj. Pojazdy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić tramwaj? 70. Znak: D-43 Czy w tej sytuacji opuszczasz obszar zabudowany? 71. Klip: Kierujący porusza się po skrzyżowaniu z sygnalizacją kierunkową. Czy na swoim torze jazdy napotkasz punkt kolizyjny z tramwajem? 72. Klip: Skrzyżowanie a tuż za nim przystanek autobusowy. Czy w tej sytuacji można zatrzymać pojazd za skrzyżowaniem? 73. Klip: Słoneczny dzień, widoczność bardzo dobra, prosta droga jednojezdniowa, po jednym pasie w każdą stronę, wzdłuż drogi rosną drzewa. Czy w tej sytuacji możesz włączyć światła drogowe? 74. Klip: Droga jednokierunkowa o dwóch pasach ruchu.

9 Czy w tej sytuacji dozwolone jest zawracanie? 75. Klip: Po lewej parking przy stacji benzynowej na którym stoją ciężarówki, na jezdni linia ciągła. Czy w tej sytuacji możesz wjechać na parking z lewej strony? 76. Klip: Wolno poruszający się samochód chce skręcić na miejsce parkingowe po lewej stronie, ma włączony lewy kierunkowskaz. Czy w tej sytuacji możemy wyprzedzić ten pojazd z jego lewej strony? 77. Klip: Kierujący zbliża się do przejazdu dla rowerzystów. Czy w tym miejscu można wyprzedzać? 78. Czy osoba po zażyciu niewielkiej ilości narkotyków ma lepszą zdolność obserwacji? 79. Klip: Droga dwujezdniowa poza obszarem zabudowanym, po dwa wyznaczone pasy ruchu w każdym kierunku. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać inny pojazd z jego prawej strony? 80. Znak A-11. Czy znak ten ostrzega o progu zastosowanym w celu spowolnienia ruchu pojazdów? 81. Czy leki antydepresyjne w pierwszym stadium zażywania mogą powodować pogorszenie się wzroku lub zmniejszyć ostrości widzenia? 82. Klip: Jezdnia o trzech wyznaczonych znakami pasach ruchu. Kierujący porusza się pasem prawym, z lewej strony zostaje wyprzedzony przez inny pojazd. Czy w tej sytuacji kierujący może przyśpieszyć? 83. Zdjęcie: Skrzyżowanie oznaczone znakiem B-22 zakaz skrętu w prawo. Czy kierujący pojazdem może zatrzymać pojazd bezpośrednio za skrzyżowaniem? 84. Klip: Kierujący porusza się w pobliżu przystanku autobusowego z zatoką - brak w niej autobusu, oczekuje na niego grupa ludzi. Czy w tej sytuacji należy zmniejszyć prędkość? 85. Klip: Kierujący pojazdem zjeżdża do zatoki i zatrzymuje się w niej.

10 Czy po rozpoczynaniu jazdy takim zatrzymaniu masz obowiązek zachować szczególną ostrożność? 86. Zdjęcie: Na pasie zieleni, rozdzielającym jezdnie znak zakaz zawracania B-23. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo? 87. Zdjęcie: Znak D-15 (przystanek autobusowy) Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zatrzymanie pojazdu 11 metrów za znakiem? 88. Klip: Policjant stojący przodem do kierującego z rozłożonymi na boki rękoma. Czy w tej sytuacji wolno skręcić w prawo? 89. Znak D-14. Czy masz obowiązek zmienić pas ruchu? 90. Znak D-14. Czy jadąc pasem prawym (kończącym się) masz pierwszeństwo przed pojazdem jadącym pasem lewym? 91. Klip: Rowerzysta wjeżdża na przejazd dla rowerzystów. Czy w tej sytuacji powinieneś przejechać przed rowerzystą? 92. Klip: Po przejechaniu pociągu całkowicie unoszą się zapory ale wciąż nadawany jest migający sygnał czerwony. Czy w tej sytuacji dopuszcza się wjazd na przejazd kolejowy? 93. Klip: Oznakowanie poziome p-21 (powierzchnia wyłączona z ruchu), na niej żółte oznakowania pasów ruchu, znak B-33. Czy w przedstawionej sytuacji znak obowiązuje od miejsca ustawienia? 94. Droga jednojezdniowa, dwukierunkowa. Linia ciągła oddzielająca pobocze od jezdni. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zatrzymanie pojazdu na poboczu? 95. Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną, kierujący znajduje się na drodze oznaczonej znakiem D-1.

11 Czy w tej sytuacji powinieneś ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdzjącemu z prawej strony? 96. Kierujący porusza się samochodem osobowym na autostradzie, nad jego pasem ruchu znak F-20. Czy w tej sytuacji możesz poruszać się tak oznakowanym pasem ruchu? 97. Klip: Jezdnia w z trzema pasami ruchu przed skrzyżowaniem. Dwa do skrętu w lewo, skrajny prawy pas do jazdy na wprost i w prawo. Znak A-7. Czy w tej sytuacji jesteś ostrzegany o wlocie drogi podporządkowanej z prawej strony? 98. Skrzyżowanie czterowlotowe, oznaczone znakiem D-1 wraz z tabliczką T-6a, wskazującą na pierwszeństwo również dla nadjeżdżających z prawej strony. Kierujący zamierza jechać prosto. Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie z prawej strony? 99. Klip: Skrzyżowanie z sygnalizacją, nadawany sygnał czerwony, na jezdni jest widoczna linia warunkowego p-14 zatrzymania. Do skrzyżowania dojeżdża samochód i zatrzymuje się przed linią i sygnalizatorem. Czy kierujący pojazdem zachował się właściwie na tym skrzyżowaniu? 100. Klip: Na jezdni wyznaczone trzy pasy ruchu, od lewej dwa pasy do jazdy prosto oraz jeden do jazdy w prawo po którym porusza się pojazd. Kierujący na pasie środkowym Czy jadąc na wprost należy zmienić pas ruchu? 101. Klip: Na skrzyżowaniu nadawany jest sygnał zielony, kierujący jedzie prosto. Do skrzyżowania prostopadłym wlotem z prawej zbliża się inny samochód. Czy powinieneś ustąpić pierwszeństwa samochodowi z prawej? 102. Klip: Kierujący porusza się samochodem przez przejazd kolejowy. Czy w tej sytuacji musisz zachować szczególna ostrożność? 103. Kierujący wjeżdża na skrzyżowaniu przy świetle zielonym wykonując w prawo. Na drodze na którą wjeżdża znajduje się przejazd dla rowerzystów na którym nadawany jest sygnał zielony, rowerzyści szykują się do ruszenia.

12 Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić im pierwszeństwa? 104. Klip: Kierujący przejeżdża obok przystanku autobusowego znajdującego się przy chodniku. Czy w tej sytuacji muszę zachować szczególną ostrożność? 105. Klip: Znak ustawiony po lewej stronie drogi: zakaz zawracania a pod nim znak informujący o kierunkach jazdy na danych pasach ruchu. Na znaku trzy pasy, od lewej: pierwszy do jazdy prosto, kolejny również do jazdy prosto i ostatni do skrętu w prawo. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w lewo? 106. Znak D-43. Czy za tym znakiem mogę zwiększyć prędkość? 107. Znak A-18a Czy widząc ten znak na drodze jesteś informowany o możliwości wtargnięcia na jezdnię zwierząt hodowlanych? 108. Klip: Znak D-3 droga jednokierunkowa pod nim tabliczka T-22 nie dotyczy rowerów. Czy możesz spodziewać się rowerzystów nadjeżdżających z przeciwka? 109. Droga jednojezdniowa, znak A-1 Czy w tej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony? 110. Klip: Samochód poprzedzający zatrzymał się przed torami, przed znakiem STOP. Czy w tej sytuacji możesz ominąć ten samochód? 111. Klip: Wjazd do tunelu Czy podczas zatrzymania w tunelu musisz zachować odstęp 5 metrów od poprzedzającego pojazdu? 112. Zdjęcie: sygnalizator pokazuje czerwone i żółte. Czy za chwilę zapali się sygnał zielony?

13 113. Zdjęcie: sygnalizator pokazuje czerwone i żółte. Czy w przedstawionej sytuacji nadawany sygnał świetlny zabrania wjazdu za sygnalizator? 114. Klip: Po prawej stronie stoi autobus, nie ma włączonego kierunkowskazu. Czy w tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność? 115. Klip: Pojazd oznakowany międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy jadąc za pojazdem przewożącym osoby niepełnosprawne musisz zachować szczególną ostrożność? 116. Czy zawsze podczas jazdy należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność? 117. Klip: pieszy przechodzący w niedozwolonym miejscu. Czy w tej sytuacji należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania? 118. Klip przedstawiający wylatującą na jezdnie piłkę. Czy w tej sytuacji należy być przygotowanym na hamowanie? 119. Znak B-23. Czy ten znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania włącznie? 120. Klip: Kierujący porusza się prawym pasem jezdnią o dwóch pasach ruchu, w obszarze zabudowanym. Równolegle, po jego prawej porusza się tramwaj. W oddali widać skrzyżowanie z przejściem dla pieszych i nadawany sygnał zielony. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić pojazd szynowy? 121. Klip: Kierujący poruszając się pojazdem dostrzega wychodzącego zza przystanku autobusowego mężczyznę który w ostatniej chwili dostrzega pojazd. Czy w takiej sytuacji możesz użyć sygnału dźwiękowego? 122. Klip: Kierujący podczas wymijania się z samochodem zjeżdża lekko na prawo żeby zrobić mu miejsce. Czy prawidłowo przygotowałeś się do wymijania? 123. Klip: Policjant stoi bokiem z wyciągniętą poziomo ręką.

14 Czy w tej sytuacji możesz wjechać na skrzyżowanie? 124. Sygnalizacja S-2 ze strzałką skierowaną w lewo. Czy w tej sytuacji możesz zawrócić? 125. Znak B-36 wraz z tabliczką T-24. Czy w tej sytuacji zaparkowany samochód będzie odholowany na koszt właściciela? 126. Klip: Autostrada, droga dwujezdniowa, po dwa wyznaczone pasy ruchu w każdym kierunku. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony? 127. Znak D-11 bus pas, pod znakiem tabliczka, obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7-10 oraz Czy możesz jechać tym pasem w niedziele? 128. Znak A-6a. Czy skręcając w prawo masz pierwszeństwo przed samochodem z na przeciwka, który skręca w lewo? 129. Znak C-4. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w lewo? T/N 130. Klip: Kierujący zbliża się do przecięcia się dróg, napotyka znak D-47. Czy w tej sytuacji jadąc prosto masz pierwszeństwo? 131. Klip: Kierujący porusza się drogą dwupasmową, na jednym z pasów stoi samochód z rozbitym przodem, a obok samochodu człowiek, drugi pas jest przejezdny. Czy musisz w tym miejscu obowiązkowo się zatrzymać? 132. Znak D-1. Czy znak ten dotyczy jedynie na najbliższego skrzyżowania? 133. Sygnalizator warunkowy S-2 ze strzałką do skrętu w prawo.

15 Czy w tej sytuacji chcąc skręcić w prawo należy się zatrzymać się przed sygnalizatorem? 134. Czy wjeżdżając z pola na drogę bitumiczną należy zachować szczególną ostrożność? 135. Zdjęcie: Jezdnia o trzech pasach ruchu. Czy kierujący ma obowiązek poruszać się możliwie prawej krawędzi nawet jeśli nie ma innych uczestników ruchu na drodze? 136. Znak A-12a. Czy w przedstawionej sytuacji jesteś ostrzegany o zwężeniu jezdni, które może powodować utrudnienia w ruchu? 137. Klip: Kierujący dojeżdża do skrzyżowania i zatrzymuje się za samochodem, który wcześniej zatrzymał się przed linią zatrzymania p-12 towarzyszącą znakowi B-20 STOP. Pojazd tej po chwili odjeżdża. Czy możemy wjechać na skrzyżowanie bez ponownego zatrzymania się przed linią zatrzymania? 138. Klip: Kierujący zbliża się do przejścia dla pieszych. Na sygnalizatorze nadawany sygnał zielony dla kierującego, piesi stoją po obu stronach przejścia, oczekując na zmianę sygnału. Czy w tej sytuacji powinniśmy uważnie obserwować pieszych? 139. Klip: Kierujący zbliżam się do skrzyżowania równorzędnego na którym jest słaba widoczność prawej strony skrzyżowania ze względu dużo zaparkowanych samochodów. Czy powinniśmy zmniejszyć prędkość jeśli nie jesteśmy pewni sytuacji na drodze po prawej stronie? 140. Klip: Kierujący wyprzedza rowerzystę na drodze dwukierunkowej bez wyznaczonych pasów ruchu. Czy w tej sytuacji powinieneś zachować odstęp minimum 1m od rowerzysty? 141. Klip: Przejeżdżamy obok wysuniętego filaru mostu. Czy w tej sytuacji omijając przeszkodę powinieneś zachować minimum 1 metr odległości? 142. Klip: Kierujący zbliża się do przejścia dla pieszych oraz przejazdu dla rowerów.

16 Obok, po lewej zatrzymuje się tramwaj, zasłaniając część przejazdu dla rowerzystów. Czy możemy się spodziewać, że z lewej strony nadjedzie rowerzysta? 143. Na sygnalizatorze nadawane sygnały czerwony i żółty. Czy w tej sytuacji możemy wjechać za sygnalizator? 144. Klip: Droga dwujezdniowa, trzy pasy w jednym kierunku. Przed kierującym porusza się ciężarówka. Po prawej stronie linia przerywana, po lewej ciągła. Czy w tej sytuacji możemy wyprzedzić ten pojazd przed nami z lewej strony? 145. Klip: Droga dwujezdniowa, trzy pasy w jednym kierunku. Sygnalizator ogólny, zielone światło. Kierujący znajduje się na środkowym pasie ruchu, na którym namalowany jest znak poziomy - strzałka do skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można zawrócić? 146. Klip: Kierujący zbliża się do wzniesienia, przed nim porusza się motocykl. Na jezdni brak wyznaczonych pasów. Czy w tej sytuacji dojeżdżając wolno wyprzedzić ten pojazd? 147. Klip: Kierujący zbliża się do wzniesienia, przed nim porusza się rower. Na jezdni brak wyznaczonych pasów. Czy w tej sytuacji dojeżdżając wolno wyprzedzić ten pojazd? 148. Kierujący porusza się w tunelu. Na jezdni wyznaczone 3 pasy ruchu, kierujący znajduje się na pasie środkowym. Na drodze brak innych pojazdów. Czy w tej sytuacji możemy jechać dowolnym pasem? 149. Znak B-35 pod nim tabliczka T20. Czy ten znak informuje o długości odcinka na którym obowiązuje zakaz? 150. Klip: Roboty drogowe, zwężenie, sygnalizacja. Nadawany jest sygnał zielony. Czy w tej sytuacji możemy przejechać obok sygnalizacji świetlnej nie zatrzymując się? 151. Klip: Kierujący dostrzega że jadący przed nim samochód hamuje (widać światła hamowania).

17 Czy w tej sytuacji powinieneś zmniejszyć prędkość? 152. Klip: Kierujący chce wyprzedzić samochód poruszający się przed nim, ale z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód. Czy w tej sytuacji możemy wykonać manewr wyprzedzania? 153. Klip: Kierujący zbliża się do ronda, oznaczonego znakiem A-7 ustąp pierwszeństwa, po rondzie porusza się już samochód. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed samochodem znajdującym się już na rondzie? 154. Klip: Kierujący porusza się w kierunku skrzyżowania, zbliża się do jadącego przed nim rowerzysty. Czy w tej sytuacji można wyprzedzić rowerzystę? 155. Klip: Jezdnia o 3 pasach ruchu, na wszystkich pasach białe znaki poziome - strzałka do skrętu w lewo, na prawym pasie namalowana żółtą farbą strzałka do skrętu w prawo. Czy w tej sytuacji można skręcać w prawo z prawego pasa ruchu? 156. Klip: Kierujący wyjeżdża ze strefy zamieszkania, zamierza jechać prosto, z przeciwka nadjeżdża pojazd który sygnalizuje chęć skrętu w lewo, wyjeżdża z drogi podporządkowanej. Czy w tej sytuacji mamy pierwszeństwo przed skręcającym w lewo? 157. Kierujący zbliża się z prędkością 45km/h do skrzyżowania z wlotem z lewej strony. Tym wlotem zbliża się inny pojazd. Czy w tej sytuacji powinieneś zwolnić? 158. Wjeżdżamy do strefy zamieszkania. Na jezdnie wychodzi starszy pan poruszający się o lasce. Czy w tej sytuacji można użyć sygnału dźwiękowego? 159. Kierujący porusza się lewym skrajnym pasem, nadawany jest sygnał zielony. Obok znak B-21 zakaz skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo?

18 160. Kierujący zbliża się do ronda ze znakiem A-7 ustąp pierwszeństwa. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać na tym skrzyżowaniu? 161. Znak A-28 Czy jadąc tą drogą możesz spodziewać się, że z pod kół pojazdu będzie wyrzucany żwir/grys? 162. Klip. Kierujący zbliża się do progu zwalniającego, obok drogi znak ograniczenia prędkości (B-33) do 20 km/h. Czy w tej sytuacji ograniczenie prędkości obowiązuje tylko na odcinku do progu zwalniającego? 163. Klip: Światło zielone, dojeżdżam do skrzyżowania a z prawej strony jedzie pojazd uprzywilejowany (karetka) Czy w tej sytuacji w razie konieczności powinieneś się zatrzymać? 164. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego z wyspą (przystanek nie znajduje się przy chodniku) Czy w tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność? 165. Czy objawem zapowietrzenia układu hamulcowego jest "miękki" pedał hamulca "rosnący" przy każdym kolejnym wciskaniu pedału hamulca? 166. Kierujący wyprzedza rowerzystę jadać we mgle poza obszarem zabudowanym. Czy w tej sytuacji należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe? 167. Zdjęcie: Zepsuty pojazd zatrzymany w miejscu oznaczonym znakiem P-21 (powierzchnia wyłączona z ruchu) Czy w tej sytuacji należy sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu? 168. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego bez wyspy, ulokowanego na środku jezdni. Z przeciwnej strony nadjeżdża tramwaj, który wjeżdża na przystanek. Brak przejścia dla pieszych, pasażerowie prawdopodobnie wysiadać będą na drugą stroną ulicy. Czy w tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność?

19 169. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego bez wyspy, ulokowanego na środku jezdni. Z przeciwnej strony nadjeżdża tramwaj, który wjeżdża na przystanek. Brak przejścia dla pieszych, pasażerowie prawdopodobnie wysiadać będą na drugą stroną ulicy. Czy w tej sytuacji powinieneś spodziewać się że pasażerowie wejdą na jezdnię? 170. Klip: Kierujący wyprzedza pojazd na przejeździe kolejowym. Czy w tej sytuacji powodujesz zagrożenie dla bezpieczeństwa? 171. Klip: Podczas omijania samochodu kierujący zmusza jadący z naprzeciwka pojazd do zahamowania. Czy swoim zachowaniem powodujesz zagrożenie? 172. Znak A-24 Czy ten znak ostrzega o miejscu, gdzie rowerzyści wyjeżdżają na drogę ze ścieżki rowerowej? 173. Znak A-11a, pod nim tabliczka T-1 25m. Czy znak ten oznacza odległość od miejsca niebezpiecznego? 174. Kierujący wyjeżdża z obszaru zabudowanego, w końcówce filmu widać jak próbuje go wyprzedzić inny pojazd. Czy w tej sytuacji możesz zwiększyć prędkość? 175. Klip: Policjant stojący na skrzyżowaniu bokiem. Czy w tej sytuacji możesz rozpocząć jazdę? 176. Nadawany jest sygnał zielony. Przy pasach stoi chwiejący się (pijany) człowiek. Czy w tej sytuacji możemy kontynuować jazdę nie zwracając na niego uwagi? 177. Klip: Przed kierującym porusza się samochód jadący slalomem. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od manewru wyprzedzania? 178. Znak A-22. Czy znak tej informuje o stromym podjeździe?

20 179. Klip: Droga jednojezdniowa, ustawiony znak A-1. Czy w tej sytuacji dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony? 180. Klip: Pojazd omija przeszkodę. Czy zawsze należy zachować co najmniej 1 metr odległości od przeszkody? 181. Klip: Na skrzyżowaniu policjant obrócony bokiem z wyciągniętą horyzontalnie (Poziomo, poprzecznie do kierunku jazdy) ręką. Czy mogę wjechać na skrzyżowanie? 182. Klip: Skrzyżowanie, świeci zielone światło na sygnalizatorze S-1. Kierujący zamierza skręcić w lewo, z przeciwka prosto jedzie autobus. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed autobusem? 183. Zdjęcie oznaczonego przystanku autobusowego z zatoką. Czy każdy pojazd może zatrzymać się w tym miejscu aby wysadzić pasażera? 184. Klip: Kierujący skręca w lewo do posesji. Czy w tej sytuacji musisz zachować szczególną ostrożność? 185. Czy na autostradzie można cofać gdy ma się włączone światła awaryjne? 186. Klip: Przejazd kolejowy. Przestał świecić sygnał czerwony, ale zapory do końca się nie podniosły. Czy w tej sytuacji można przejechać? 187. Klip: Na jezdni przez którą przejeżdża kierujący przecinające się tory tramwajowe. Czy w tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność? 188. Zdjęcie: skrzyżowanie, zabroniona jazda na wprosto(znak B-2), dodatkowo dwa znaki: znak nakazu C-8 "nakaz jazdy w prawo lub w lewo" oraz znak informacyjny D- 4b "droga bez przejazdu" z lewej strony. Czy w tej sytuacji musisz skręcić w prawo na tym skrzyżowaniu? 189. Klip: Kierując porusza się samochodem napotykając znak nakaz jazdy w prawo za

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 1 Z001 1 W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o: A. jednym niebezpiecznym zakręcie w prawo, Tak B. dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, Nie C. nieokreślonej

Bardziej szczegółowo

WIRTUALNA LEKCJA. Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła

WIRTUALNA LEKCJA. Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła WIRTUALNA LEKCJA Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła Spis Treści Przepisy, znaki i sygnały drogowe obowiązujące pieszych Przygotowanie do egzaminu

Bardziej szczegółowo

Dział. Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Dział. Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 1 Z001 1 W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o: A. jednym niebezpiecznym zakręcie w prawo, Tak B. dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, Nie C. nieokreślonej

Bardziej szczegółowo

ZNAKI SYGNAŁY POLECENIA - pytania testowe

ZNAKI SYGNAŁY POLECENIA - pytania testowe 1. Gdy policjant kieruje ruchem na skrzyżowaniu i stoi tyłem do naszego kierunku, to jego postawa oznacza dla nas: a) zielone światło, b) czerwone światło, c) żółte światło. 2. Jeżeli na skrzyżowaniu z

Bardziej szczegółowo

Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg

Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg 1 LEKCJA 4 TEMAT: Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1 ROWERZYSTA - UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO I KIERUJĄCY POJAZDEM Rowerzysta powinien poruszać się zgodnie z zasadami ruchu

Bardziej szczegółowo

Włączanie się do ruchu

Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu: na drogę z

Bardziej szczegółowo

DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt.

DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt. Schemat drogi w mieście. Schemat drogi poza miastem. DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt. Pobocze to przyległa do jezdni

Bardziej szczegółowo

Karta MOTOROWEROWA TEST

Karta MOTOROWEROWA TEST Karta MOTOROWEROWA TEST 1. Przechodzenie przez drogę o dwóch jezdniach jest: a) dopuszczalne poza obszarem zabudowanym, jeżeli odległość do najbliższego przejścia przekracza 50 m i pod warunkiem ustąpienia

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY GŁÓWNA KOMISJA SPORTÓW POPULARNYCH I TURYSTYKI WARSZAWA, KWIECIEŃ 2013 Pytanie 1: Pytanie 2: Czy w tej sytuacji kierujący pojazdem

Bardziej szczegółowo

3. Na jakim odcinku drogi obowiązują znaki ostrzegawcze?

3. Na jakim odcinku drogi obowiązują znaki ostrzegawcze? 1. Co oznacza dany znak? Pytania dotyczące znajomości znaków drogowych a) uwaga, po przejechaniu 3,8 km będą dwa ostre zakręty; b) uwaga, ostre zakręty na odcinku drogi 3,8 km; c) jedź ostroŝnie, z prędkością

Bardziej szczegółowo

Pytania testy na kartę rowerową

Pytania testy na kartę rowerową Pytania testy na kartę rowerową I. Dotyczące pieszych: UWAGA: TEST JEDNOKROTNEGO WYBORU! 1. Które zachowanie pieszego jest poprawne? A. przebieganie przez jezdnię, B. przechodzenie przez jezdnię w miejscach

Bardziej szczegółowo

Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. (1 godzina w I roku, 1 godzina w II roku)

Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. (1 godzina w I roku, 1 godzina w II roku) Scenariusz tematu: nr 0 Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. ( godzina w I roku, godzina w II roku) Cel ogólny: Sprawdzenie stopnia opanowania wiedzy Środki dydaktyczne: Testy sprawdzające

Bardziej szczegółowo

19. B, C 32. A 13. A, B 31. A 23. A, B, C 12. B. Numer strony 2 Numer strony 3

19. B, C 32. A 13. A, B 31. A 23. A, B, C 12. B. Numer strony 2 Numer strony 3 1 ZMIANY 01.01.2011 PYTANIA TESTOWE 2 Numer strony 2 Numer strony 3 12. Znak ten oznacza, że należy spodziewać się zwężenia drogi: A na odcinku 100 metrów, B po przejechaniu 100 metrów, C po przejechaniu

Bardziej szczegółowo

PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 1.Kartę rowerową może uzyskać osoba, która: a) ukończyła 7 lat, b) ukończyła, 9 lat; c) ukończyła 10 lat. 2. W jaki sposób można przewozić na rowerze dziecko do 7 lat:

Bardziej szczegółowo

3. Rowerzysta, który wykonuje skręt lub zmienia kierunek ruchu: 4. Do której grupy znaków zaliczamy ten znak? 5. Na tym skrzyżowaniu rowerzysta:

3. Rowerzysta, który wykonuje skręt lub zmienia kierunek ruchu: 4. Do której grupy znaków zaliczamy ten znak? 5. Na tym skrzyżowaniu rowerzysta: TEST 1 1. Co w pierwszej kolejności decyduje o ruchu pojazdów na skrzyżowaniu: 1. znaki drogowe poziome; 2. znaki drogowe pionowe; 3. włączona sygnalizacja świetlna. 2. Rowerzyście zabrania się: 1. trzymania

Bardziej szczegółowo

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III Imię i Nazwisko.. Zadanie 1 Pokoloruj światła i napisz co one oznaczają słowami (jedź, stój, czekaj). (3p.) Zadanie 2 Rozwiąż zagadki, prawidłową odpowiedź

Bardziej szczegółowo

1. Test nr 3. 6. Znak "skrzyżowanie dróg" oznacza, że drogi na skrzyżowaniu:

1. Test nr 3. 6. Znak skrzyżowanie dróg oznacza, że drogi na skrzyżowaniu: 1. Test nr 3 1. Kierujący dojeżdżając do skrzyżowania, w pierwszej kolejności stosuje się do: A. poleceń wydawanych przez znajdującego się tam policjanta, B. wyświetlanych sygnałów świetlnych, C. znaków

Bardziej szczegółowo

1 pytania CD ZMIANY ZMIANY 01.01.2011 01.01.2011 2011

1 pytania CD ZMIANY ZMIANY 01.01.2011 01.01.2011 2011 1 pytania CD ZMIANY 01.01.2011 2011 2 Nowe pytania kategorii C i D 1. Samochód osobowy to: A pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej, niż 9 osób łącznie z kierowcą B pojazd

Bardziej szczegółowo

1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności:

1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności: 1 TEST ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO Dla szkół gimnazjalnych (wielokrotnego wyboru) 1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności: a) pierwszy z idących

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Poradnik dla rodziców i nauczycieli Poradnik dla rodziców i nauczycieli Dziecko do lat 7 nie powinno samodzielnie poruszać się po drogach, powinno znajdować się pod opieką rodziców, starszego rodzeństwa lub kolegów. W drodze do szkoły/domu

Bardziej szczegółowo

Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych

Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych Z012 12 otrzymuje brzmienie: Znak ten oznacza, że należy spodziewać się zwężenia drogi: A. na odcinku 100 metrów, B. po przejechaniu 100 metrów,

Bardziej szczegółowo

Manewry w ruchu drogowym

Manewry w ruchu drogowym Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włącznie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po zatrzymaniu lub postoju nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jak równieŝ

Bardziej szczegółowo

ZNAKI ZAKAZU B-23 B-25 B-26 B-29 B-33 B-35 B-36 B-37 B-38

ZNAKI ZAKAZU B-23 B-25 B-26 B-29 B-33 B-35 B-36 B-37 B-38 ZNAKI ZAKAZU Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Zakaz wyrażony znakiem obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy

Bardziej szczegółowo

ABC- Karty Rowerowej - cześć teoretyczna. Edyta Skoczek Część 2

ABC- Karty Rowerowej - cześć teoretyczna. Edyta Skoczek Część 2 Edyta Skoczek Część 2 1 2. Przekraczanie jezdni 2.1 Przekraczanie jezdni po przejściu dla pieszych Na drugą stronę drogi przechodzisz przez jezdnię. Musisz pamiętać, że jezdnia przeznaczona jest dla ruchu

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW

PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW Przepisy dla rowerzystów Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem Art.33 ust 5 jest dozwolone wyjątkowo, gdy: 1) opiekuje się on osobą w wieku do

Bardziej szczegółowo

Test na kartę rowerową 2014 - ćwiczenia

Test na kartę rowerową 2014 - ćwiczenia 1 Jaki jest wymagany wiek, aby otrzymać kartę rowerową a. 7 lat b. 10 lat c. 13 lat d. 11 lat 2 Kto lub co decyduje w pierwszej kolejności o ruchu na skrzyżowaniu? a. sygnalizacja świetlna b. znaki drogowe

Bardziej szczegółowo

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2 Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2 1. Pieszy, przechodząc przez drogę dwujezdniową na obszarze zabudowanym: a. może przejść w

Bardziej szczegółowo

2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów

2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów 2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów 2.1. Przepisy ruchu drogowego TEMAT 1: Wiadomości ogólne Podstawowe elementy ruchu: 03-07 droga, pojazd, człowiek. podstawowych pojęć dotyczących

Bardziej szczegółowo

Pytanie 4. Zabrania się zawracania: a) w tunelu, b) na skrzyżowaniu, c) na drodze dwukierunkowej.

Pytanie 4. Zabrania się zawracania: a) w tunelu, b) na skrzyżowaniu, c) na drodze dwukierunkowej. 2012 Bibice Pytanie 1 Pieszy to osoba: a) poruszająca się w wózku inwalidzkim, b) w wieku do 13 lat, kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej, c) kierująca rowerem po poboczu. Pytanie 2 Uczestnikiem

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ B i B1 PRAWA JAZDY. Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest na placu manewrowym i w ruchu drogowym.

EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ B i B1 PRAWA JAZDY. Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest na placu manewrowym i w ruchu drogowym. EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ B i B1 PRAWA JAZDY Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Osoby przystępujące do egzaminu praktycznego oczekują na

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ C PRAWA JAZDY

EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ C PRAWA JAZDY EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KATEGORIĘ C PRAWA JAZDY Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest na placu manewrowym i w ruchu drogowym i odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to też grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. W uniknięciu zagrożeń

Bardziej szczegółowo

OLSZTYN: CZY JESTEŚ GOTOWY NA PRZYJAZD TRAMWAJÓW?

OLSZTYN: CZY JESTEŚ GOTOWY NA PRZYJAZD TRAMWAJÓW? OLSZTYN: CZY JESTEŚ GOTOWY NA PRZYJAZD TRAMWAJÓW? Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo, a kiedy musi nam ustąpić? Sprawdź swoją wiedzę na temat przepisów, związanych z ruchem tramwajów. Już dziś pierwsza część

Bardziej szczegółowo

Wykroczenia, które wiążą się z punktami karnymi

Wykroczenia, które wiążą się z punktami karnymi Załącznik : karne oraz wykroczenia dla których obowiązuja stałe opłaty Wykroczenia, które wiążą się z punktami karnymi zapłaceniu mandatu wyroku skazujący m pierwszych Przekroczenie dozwolonej prędkości

Bardziej szczegółowo

Wypadek drogowy potoczne określenie zdarzenia w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w

Wypadek drogowy potoczne określenie zdarzenia w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w Wypadek drogowy potoczne określenie zdarzenia w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE PYTANIA TESTOWE - JEDNOWARIANTOWE (jedna prawidłowa odpowiedź)

PRZYKŁADOWE PYTANIA TESTOWE - JEDNOWARIANTOWE (jedna prawidłowa odpowiedź) PRZYKŁADOWE PYTANIA TESTOWE - JEDNOWARIANTOWE (jedna prawidłowa odpowiedź) RUCH PIESZYCH 1. Osoba jadąca rowerem po chodniku w wieku do lat 10 to: A. pieszy, B. rowerzysta, C. kierujący. 2. Pieszy idący

Bardziej szczegółowo

W tej sytuacji, na terenie zabudowanym, kierujący samochodem osobowym:

W tej sytuacji, na terenie zabudowanym, kierujący samochodem osobowym: W tej sytuacji, na terenie zabudowanym, kierujący samochodem osobowym: jest obowiązany zatrzymać pojazd by ustąpić pieszemu 1 przejście przez pasy jest obowiązany zatrzymać pojazd przed pieszym 2 wchodzącym

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Szkolenia Kierowców TEST Wrocław, ul.lelewela 15 tel. 071 78-46-800. Znaki ostrzegawcze

Ośrodek Szkolenia Kierowców TEST Wrocław, ul.lelewela 15 tel. 071 78-46-800. Znaki ostrzegawcze Znaki ostrzegawcze niebezpieczny zakręt w prawo śliska jezdnia niebezpieczny zakręt w lewo przejście dla pieszych niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo dzieci niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo

Bardziej szczegółowo

KURS PRAWA JAZDY KAT. B

KURS PRAWA JAZDY KAT. B Racibórz, dn.16.11.2014r EXTREME sp.zo.o. Ul. Kolejowa 18 47-400 Racibórz Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu Ul. Sienkiewicza 1, 47-400 Racibórz Program nauczania Program nauczania zgodny z ROZPORZĄDZENIEM

Bardziej szczegółowo

Kody. KOD Typ drogi 1 Autostrada 2 Ekspresowa 3 Dwie jezdnie jednokierunkowe 4 Jednokierunkowa 5 Jednojezdniowa dwukierunkowa

Kody. KOD Typ drogi 1 Autostrada 2 Ekspresowa 3 Dwie jezdnie jednokierunkowe 4 Jednokierunkowa 5 Jednojezdniowa dwukierunkowa Kody KOD Typ drogi 1 Autostrada 2 Ekspresowa 3 Dwie jezdnie jednokierunkowe 4 Jednokierunkowa 5 Jednojezdniowa dwukierunkowa KOD Obszar 1 Obszar zabudowany 2 Obszar niezabudowany KOD Odcinek 1 Odcinek

Bardziej szczegółowo

Przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ze zmianami zaproponowanymi przez inicjatywę Miasta dla rowerów czerwiec 2008

Przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ze zmianami zaproponowanymi przez inicjatywę Miasta dla rowerów czerwiec 2008 Miasta dla rowerów Polski Klub Ekologiczny - Zarząd Główny ul. Sławkowska 26A 31-014 Kraków tel/fax +48.12.4232047, 12.4232098 w w w. r o w e r y. o r g. p l Przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ze zmianami

Bardziej szczegółowo

Karta motorowerowa Pytania przykładowe Test nr 1

Karta motorowerowa Pytania przykładowe Test nr 1 Karta motorowerowa Pytania przykładowe Test nr 1 1. Motorowerem jest: a) rower poruszany za pomocą silnika elektrycznego; b) rower poruszany za pomocą silnika parowego; c) rower poruszany silnikiem spalinowym

Bardziej szczegółowo

egzamin AM 30 140 170 Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 2 części:

egzamin AM 30 140 170 Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 2 części: Opłata egzaminacyjna Kategoria Egzamin teoretyczny Egzamin Całościowa opłata za praktyczny egzamin AM 30 140 170 1. Część teoretyczna. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 2 części: 20 pytań

Bardziej szczegółowo

Parkowanie. Zasady ogólne. Jak sprawdzić czy pojazd jest bezpiecznie zaparkowany. Część 10: Parkowanie

Parkowanie. Zasady ogólne. Jak sprawdzić czy pojazd jest bezpiecznie zaparkowany. Część 10: Parkowanie Część 10: Parkowanie Część ta omawia przepisy bezpiecznego parkowania. Parkowanie Zasady ogólne Jeżeli to możliwe, parkuj w tym samym kierunku, w którym porusza się strumień ruchu. Parkuj blisko i równolegle

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie jednego z dokumentów: Dowodu osobistego Karty stałego pobytu Paszportu

EGZAMIN. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie jednego z dokumentów: Dowodu osobistego Karty stałego pobytu Paszportu EGZAMIN Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie jednego z dokumentów: Dowodu osobistego Karty stałego pobytu Paszportu EGZAMIN Część teoretyczna 18 pytań, 2 dopuszczalne błędy. Egzamin teoretyczny

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH I ROWERZYSTÓW

BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH I ROWERZYSTÓW BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH I ROWERZYSTÓW Codziennie rano wiele osób wyrusza w drogę do pracy, szkoły, na zakupy lub w okresie weekendu odpoczywa zwyczajnie odpoczywa podczas wycieczek pieszych lub rowerowych

Bardziej szczegółowo

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2010 FINAŁ POWIATOWY ( test wielokrotnego wyboru)

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2010 FINAŁ POWIATOWY ( test wielokrotnego wyboru) OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2010 FINAŁ POWIATOWY ( test wielokrotnego wyboru) 1. Autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi

Bardziej szczegółowo

Karta rowerowa Pytania przykładowe. Test nr 1

Karta rowerowa Pytania przykładowe. Test nr 1 Karta rowerowa Pytania przykładowe Test nr 1 1. Kartę rowerową moŝe uzyskać osoba, która: a) ukończyła 7 lat, b) ukończyła, 9 lat; c) ukończyła 10 lat. 2. W jaki sposób moŝna przewozić na rowerze dziecko

Bardziej szczegółowo

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 3

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 3 Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 3 1. Na tym skrzyżowaniu kierujący pojazdem 1: a. przejeżdża pierwszy, b. ustępuje pierwszeństwa

Bardziej szczegółowo

PRAWO JAZDY ROWEROWE INSTRUKCJA. gra edukacyjna. gra dla 2 4 graczy

PRAWO JAZDY ROWEROWE INSTRUKCJA. gra edukacyjna. gra dla 2 4 graczy INSTRUKCJA PRAWO JAZDY ROWEROWE gra edukacyjna gra dla 2 4 graczy REKWIZYTY 1. Plansza 2. Pionki - 4 szt. 3. Znaki drogowe - 32 szt. 4. Karty Gry - 4 szt. 5. Karty Pytań i Odpowiedzi - 55 szt. 6. Kostka

Bardziej szczegółowo

Pieszy uczestnikiem ruchu drogowego

Pieszy uczestnikiem ruchu drogowego 1 TEKSTY ŹRÓDŁOWE - LEKCJA 2 TEMAT: Pieszy uczestnikiem ruchu drogowego MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1 KOGO NAZYWAMY PIESZYM? Pieszy jest to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 28 W DABROWIE GÓRNICZEJ SPECJALNE - JAK BEZPIECZNIE DOTRZEC DO SZKOŁY

GAZETKA SZKOLNA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 28 W DABROWIE GÓRNICZEJ SPECJALNE - JAK BEZPIECZNIE DOTRZEC DO SZKOŁY GAZETKA SZKOLNA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 28 W DABROWIE GÓRNICZEJ WYDANIE SPECJALNE - JAK BEZPIECZNIE DOTRZEC DO SZKOŁY W numerze: Zasady ruchu drogowego z Pinokiem Co każdy rowerzysta wiedzieć powinien Gdy

Bardziej szczegółowo

TEST 1(jednokrotnego wyboru)

TEST 1(jednokrotnego wyboru) 1. Ten znak nie dotyczy: TEST 1(jednokrotnego wyboru) a. wszystkich rowerów (jednośladowych i wielośladowych), wjeżdżających na wyznaczony na jezdni pas ruchu dla rowerów, b. rowerów jednośladowych wjeżdżających

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA EGZAMINU NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A

ORGANIZACJA EGZAMINU NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A ORGANIZACJA EGZAMINU NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A Kandydat na kierowcę zapisując się w biurze obsługi klienta na egzamin praktyczny otrzymuje zaświadczenie o wyznaczeniu terminu egzaminu państwowego zawierające:

Bardziej szczegółowo

Organizacja egzaminów praktycznych na kategorię B i B1 prawa jazdy.

Organizacja egzaminów praktycznych na kategorię B i B1 prawa jazdy. Organizacja egzaminów praktycznych na kategorię B i B1 prawa jazdy. Egzaminy na prawo jazdy w WORD Wrocław odbywają się na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki

Bardziej szczegółowo

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej 1. W tej sytuacji kierujący: Zestaw nr 4 a. pojazdem 3 ma pierwszeństwo przed 2, b. pojazdem 1 powinien

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A

ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A Kandydat na kierowcę zapisując się w biurze obsługi klienta na egzamin praktyczny otrzymuje zaświadczenie o wyznaczeniu terminu egzaminu państwowego

Bardziej szczegółowo

Mały kodeks drogowy z objaśnieniami

Mały kodeks drogowy z objaśnieniami UZUPEŁNIENIE 3 do 4. wydania książki Zbigniew Drexlera Mały kodeks drogowy z objaśnieniami Po nowelizacjach przepisów będących materią niniejszej książki dokonanych w 2010 roku i uwzględnionych w uzupełnieniach

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły.

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły. Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły. Cel zajęć: Kształcenie nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz utrwalenie podstawowych zasad poruszania się po drogach. Przebieg zajęć: 1.Zajęcia

Bardziej szczegółowo

Pytanie 1 Pytanie 2 Pytanie 3 Pytanie 4 Pytanie 5 Pytanie 6 Pytanie 7

Pytanie 1 Pytanie 2 Pytanie 3 Pytanie 4 Pytanie 5 Pytanie 6 Pytanie 7 2011 Zielonki Pytanie 1 Dziecko w wieku do 7 lat, może korzystać z drogi publicznej tylko pod opieką osoby która ukończyła wiek co najmniej: a) 10 lat, b) 15 lat, c) 18 lat. Pytanie 2 Dziecko w wieku do

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA. WSZECHSTRONNY ROZWÓJ UCZNIA Nadrzędny cel działań edukacyjnych szkoły (sp i g)

SZKOŁA. WSZECHSTRONNY ROZWÓJ UCZNIA Nadrzędny cel działań edukacyjnych szkoły (sp i g) SZKOŁA WSZECHSTRONNY ROZWÓJ UCZNIA Nadrzędny cel działań edukacyjnych szkoły (sp i g) Harmonijna realizacja zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania Równoważne wymiary pracy każdego

Bardziej szczegółowo

Nr Kod działu Opis działu i temat działu W Zakres egzaminu teoretycznego dla wszystkich kategorii pojazdów (20 pytań z wiedzy podstawowej) Wa_ Zasady

Nr Kod działu Opis działu i temat działu W Zakres egzaminu teoretycznego dla wszystkich kategorii pojazdów (20 pytań z wiedzy podstawowej) Wa_ Zasady Nr Kod działu Opis działu i temat działu W Zakres egzaminu teoretycznego dla wszystkich kategorii pojazdów (20 pytań z wiedzy podstawowej) Wa_ Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami

USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami Kancelaria Sejmu s. 1/1 Opracowano na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz. 530. USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami Art. 1. W

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIENIE 3. Podręcznik kierowcy kategorii B

UZUPEŁNIENIE 3. Podręcznik kierowcy kategorii B UZUPEŁNIENIE 3 do 2. wydania książki Krzysztofa Wiśniewskiego Podręcznik kierowcy kategorii B W związku ze zmianą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze

Bardziej szczegółowo

Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające drogę w mieście i poza miastem, plansze ze znakami drogowymi.

Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające drogę w mieście i poza miastem, plansze ze znakami drogowymi. Scenariusz 1 TEMAT: Bezpieczna droga do szkoły. Droga w mieście i poza miastem. Cel zajęć: Utrwalenie wiadomości o podstawowych częściach drogi, poznanie rodzajów dróg, poznanie ustawowych pojęć (droga,

Bardziej szczegółowo

Skrzyżowanie jest to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie.

Skrzyżowanie jest to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie. Skrzyżowanie jest to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie. Skrzyżowanie, w którym drogi przecinają się pod kątem prostym. Skrzyżowanie, w którym drogi

Bardziej szczegółowo

7. Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.

7. Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Stowarzyszenie Miasta Dla Rowerów ul. Białoskórnicza 26 50-134 Wrocław KRS: 0000376302 NIP: 8971776894 tel/fax +48/71.3430849 w. 22 info@miastadlarowerow.pl www.miastadlarowerow.pl Projekt zmian rozporządzenia

Bardziej szczegółowo

Kodeks Drogowy dla rowerzystów tekst jednolity, opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami.

Kodeks Drogowy dla rowerzystów tekst jednolity, opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami. Kodeks Drogowy dla rowerzystów tekst jednolity, opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami. Stan aktualny na: czerwiec 2012 r. Dział I Przepisy ogólne Art. 2. Użyte

Bardziej szczegółowo

Kompendium wiedzy o przepisach ruchu drogowego dla rowerzysty

Kompendium wiedzy o przepisach ruchu drogowego dla rowerzysty Kompendium wiedzy o przepisach ruchu drogowego dla rowerzysty Podstawy Kto jest rowerzystą? Zgodnie z prawem rowerzystą jest osoba poruszająca się w danej chwili na rowerze. Gdy rowerzysta zsiądzie z roweru,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLENIA PODSTAWOWEGO KURSU KATEGORII "B"

PROGRAM SZKOLENIA PODSTAWOWEGO KURSU KATEGORII B PROGRAM SZKOLENIA PODSTAWOWEGO KURSU KATEGORII "B" Plan nauczania Kurs obejmuje: a) zajęcia teoretyczne w wymiarze co najmniej 30 godzin dydaktycznych, w tym tematy: Temat 1 Pojęcia podstawowe: Definicje:

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ W OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOLE MUZYCZNEJ I/II STOPNIA im. FRYDERYKA CHOPINA W BYTOMIU

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ W OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOLE MUZYCZNEJ I/II STOPNIA im. FRYDERYKA CHOPINA W BYTOMIU PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ W OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOLE MUZYCZNEJ I/II STOPNIA im. FRYDERYKA CHOPINA W BYTOMIU Podstawa prawna: 1) Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r., o kierujących pojazdami, ( Dz.U.

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Dział I Przepisy ogólne

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Dział I Przepisy ogólne Kancelaria Sejmu s. 1/112 Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dział I Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim Szkolne Kolo Turystyczne działające w naszej szkole proponuje różne formy spędzania wolnego czasu. Wycieczki piesze, rajdy rowerowe, kuligi mogą być źródłem radości i dobrej

Bardziej szczegółowo

PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI

PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI Poradnik bezpiecznej jazdy autostradami Od początku 2010 roku na autostradzie A4 Katowice- Kraków nie doszło do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Czyni to

Bardziej szczegółowo

Police, dnia 5.06.2015 r.

Police, dnia 5.06.2015 r. Police, dnia 5.06.2015 r. Analiza bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przejazdach kolejowych zlokalizowanych w ciągach dróg powiatowych na terenie Powiatu Polickiego. 1. Droga powiatowa nr

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA RUCHU DROGOWEGO UŻYTECZNE INFORMACJE

ORGANIZACJA RUCHU DROGOWEGO UŻYTECZNE INFORMACJE ORGANIZACJA RUCHU DROGOWEGO UŻYTECZNE INFORMACJE Wybierz interesujący temat: OBSZAR ZABUDOWANY DOPUSZCZALNA PRĘDKOŚĆ, URZĄDZENIA REJESTRUJĄCE PORZUSZANIE SIĘ PO DROGACH DLA ROWERÓW MOŻLIWOŚĆ CZY OBOWIĄZEK?

Bardziej szczegółowo

Część 6: Znaki drogowe oraz oznakowanie dróg

Część 6: Znaki drogowe oraz oznakowanie dróg Część 6: Znaki drogowe oraz oznakowanie dróg Musisz wiedzieć, co oznaczają poszczególne znaki drogowe i oznakowania dróg przed wyjazdem na drogi publiczne. Część ta skupia się na znakach, które jako kierowca

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY WYCHOWANIA KOMUNIKACYJNEGO NA LEKCJACH TECHNIKI SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV (I rok)

PLAN PRACY WYCHOWANIA KOMUNIKACYJNEGO NA LEKCJACH TECHNIKI SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV (I rok) PLAN PRACY WYCHOWANIA KOMUNIKACYJNEGO NA LEKCJACH TECHNIKI SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV (I rok) Bezpieczne poruszanie się rowerem Budowa, konserwacja i eksploatacja roweru. Obowiązkowe wyposażenie roweru.

Bardziej szczegółowo

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2008 FINAŁ POWIATOWY ( test jednokrotnego wyboru)

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2008 FINAŁ POWIATOWY ( test jednokrotnego wyboru) OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2008 FINAŁ POWIATOWY ( test jednokrotnego wyboru) 1. Kartę rowerową wydaje osobie, która wykazała się niezbędnymi

Bardziej szczegółowo

Bądź bezpieczny na drodze. Wykonał: Mateusz Kuba

Bądź bezpieczny na drodze. Wykonał: Mateusz Kuba Bądź bezpieczny na drodze Wykonał: Mateusz Kuba Uczestnicy ruchu drogowego Żeby być bezpiecznym w ruchu drogowym trzeba znać jego uczestników: Pasażer osoba znajdująca się w pojeździe, np. autobusie, samochodzie

Bardziej szczegółowo

Jeśli w poniższych pytaniach dostrzegą Państwo jakiś błąd proszę o kontakt meilowy: moszumanski.lukasz@gmail.com www.da-car.

Jeśli w poniższych pytaniach dostrzegą Państwo jakiś błąd proszę o kontakt meilowy: moszumanski.lukasz@gmail.com www.da-car. VER styczeń 2014 Poniższe pytania zostały zebrane w internecie, sposób ich sformułowania może być inny niż pytań egzaminacyjnych. Zebrana baza wciąż nie jest pełna, dlatego należy ją traktować wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Marzena Domańska PODRĘCZNIK MŁODEGO ROWERZYSTY

Marzena Domańska PODRĘCZNIK MŁODEGO ROWERZYSTY Marzena Domańska MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY KARTA ROWEROWA wydanie poprawione PODRĘCZNIK MŁODEGO ROWERZYSTY 1 Specjalne podziękowania za pomoc merytoryczną w realizacji projektu Moje pierwsze prawo jazdy

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A

ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A ORGANIZACJA EGZAMINÓW PRAKTYCZNYCH NA KATEGORIĘ AM, A1, A2 i A Kandydat na kierowcę zapisując się w biurze obsługi klienta na egzamin praktyczny otrzymuje zaświadczenie o wyznaczeniu terminu egzaminu państwowego

Bardziej szczegółowo

Ja świadomy uczestnik ruchu drogowego. Egzamin na kartę motorowerową (Test wielokrotnego wyboru)

Ja świadomy uczestnik ruchu drogowego. Egzamin na kartę motorowerową (Test wielokrotnego wyboru) Ja świadomy uczestnik ruchu drogowego. Egzamin na kartę motorowerową (Test wielokrotnego wyboru) Niniejszy test sprawdza Twoje umiejętności w zakresie przepisów ruchu drogowego, będąc podsumowaniem działu

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2013 r. Poz. 891 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 19 lipca 2013 r.

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2013 r. Poz. 891 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 19 lipca 2013 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 6 sierpnia 2013 r. Poz. 891 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 19 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Henryk Próchniewicz 1

Henryk Próchniewicz 1 Henryk Próchniewicz 1 Henryk Próchniewicz KIEROWCA DOSKONAŁY Wydanie I Warszawa 2010 Copyright by Grupa IMAGE, Warszawa 2010 Wydawca: Grupa IMAGE sp. z o.o. 03-305 Warszawa, ul. Witkiewicza 14 tel. (022)

Bardziej szczegółowo

Dziennik Ustaw Rok 2005 Nr 108 poz. 908 wersja obowiązująca od 24.12.2009 USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1)

Dziennik Ustaw Rok 2005 Nr 108 poz. 908 wersja obowiązująca od 24.12.2009 USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) Dziennik Ustaw Rok 2005 Nr 108 poz. 908 wersja obowiązująca od 24.12.2009 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908, zm.: Dz.U. z 2005 r., Nr 25, poz.

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 113) Pokaż wszystkie zmiany

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 113) Pokaż wszystkie zmiany Dziennik Ustaw rok 2005 nr 108 poz. 908 wersja obowiązująca od 2012-02-11 do 2012-10-18 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 113) Pokaż wszystkie

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I. Przepisy ogólne

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I. Przepisy ogólne 1 z 78 Dz.U.2005.108.908 2005.06.23 zm. przen. Dz.U.2005.90.757 2005.08.12 zm. przen. Dz.U.2005.25.202 2005.08.22 zm. przen. Dz.U.2005.90.756 2005.10.04 zm. Dz.U.2005.179.1486 2005.10.05 zm. Dz.U.2005.180.1494

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Bieniewicach

PROCEDURY UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Bieniewicach Załącznik do Zarządzenia nr 15/14/15 z dnia 14.01.2015 r. Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bieniewicach PROCEDURY UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła

Bardziej szczegółowo

www.autoteoria.pl Twój: LOGIN: HASŁO: Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy wraz z komentarzami www.autoteoria.pl

www.autoteoria.pl Twój: LOGIN: HASŁO: Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy wraz z komentarzami www.autoteoria.pl 1 Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy wraz z komentarzami Twój: LOGIN: HASŁO: 2 Prawo o ruchu drogowym Przepisy ogólne... 3 Ruch drogowy... 8 Zasady ogólne... 8 Ruch pieszych... 13 Ruch pojazdów... 15

Bardziej szczegółowo

Projekt czasowej organizacji ruchu drogowego na czas wyłączenia chodnika w ciągu drogi gminnej ul. Kościuszki

Projekt czasowej organizacji ruchu drogowego na czas wyłączenia chodnika w ciągu drogi gminnej ul. Kościuszki Projekt czasowej organizacji ruchu drogowego na czas wyłączenia chodnika w ciągu drogi gminnej ul. Kościuszki Informacje opisowe i graficzne zawarte w niniejszym opracowaniu są podstawą do sporządzenia

Bardziej szczegółowo

Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż

Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 2,5mm 1,6mm 0,9mm Prawidłowe ustawienie świateł mijania to do 30m widoczności symetrycznie asymetrycznie Jak należy hamować awaryjnie samochodem wyposażonym

Bardziej szczegółowo

z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym LexPolonica nr 5340. USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst pierwotny: Dz. U. 1997 r. Nr 98 poz. 602) (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 58 poz. 515) (tekst jednolity: Dz. U. 2005

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Tekst ujednolicony, stan prawny obowiązujący na dzień 19.1.2013 r. USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym DZIAŁ I. Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady ruchu na drogach

Bardziej szczegółowo

Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy IV do programu nauczania Jak to działa?

Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy IV do programu nauczania Jak to działa? Roczny plan pracy z zajęć technicznych dla klasy IV do programu nauczania Jak to działa? Temat 1. Bezpieczeństwo przede wszystkim Zagadnienia, materiał nauczania przyczyny wypadków w szkole regulamin pracowni

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I PRZEPISY OGÓLNE

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I PRZEPISY OGÓLNE Dz.U.2012.1137 2012-10-19 zm. przen. Dz.U.2011.222.1321 art. 1 2013-01-01 zm. przen. Dz.U.2012.951 art. 12 2013-01-19 zm. przen. Dz.U.2011.30.151 art. 125 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu

Bardziej szczegółowo

III Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego

III Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego III Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego Warszawa, 22-23 IX 2014 Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ www.miastadlarowerow.pl

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I. Przepisy ogólne

USTAWA. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I. Przepisy ogólne USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym 1) (tekst jednolity) DZIAŁ I Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki

Bardziej szczegółowo