Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net"

Transkrypt

1 Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net Widzisz błąd? Zdałeś z naszą pomocą i chciałbyś dodać pytania do naszej bazy? skontaktuj się z nami: 1. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy mam uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego? 2. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy w tej sytuacji powinieneś jechać dalej? 3. Klip: Pieszy zostaje potrącony przez pojazd, wytacza się na jezdnię blokując przejazd. Czy w tej sytuacji powinieneś namawiać kierowcę do pozostania na miejscu do przyjazdu służb ratunkowych? 4. Klip: Pojazd zbliża się do ronda, znak C-12, brak znaku A-7 ustąp pierwszeństwa. Po wjechaniu na rondo dostrzegamy z prawej pojazd zbliżający do skrzyżowania kolejnym wlotem. Czy musisz przepuścić pojazd zbliżający się do ronda? 5. Klip: Jedziesz po jezdni, obok na chodniku idzie grupa dzieci z opiekunami. Czy w tej sytuacji należny zachować szczególną ostrożność? 6. Klip: Jedziesz po jezdni, obok na chodniku idzie grupa dzieci z opiekunami. Czy muszę zachować zasadę ograniczonego zaufania? 7. Na chodniku po prawej stronie idą dzieci, jedno z nich bardzo blisko krawędzi. Czy w tej sytuacji powinieneś odsunąć się od prawej krawędzi jezdni? 8. Zdjęcie: Pojazd zaparkowany ok. 2m przed przejściem dla pieszych. Czy pojazd jest zaparkowany prawidłowo? 9. Zdjęcie: Pojazd zaparkowany w wyznaczonym miejscu parkingowym. Czy pojazd jest zaparkowany prawidłowo?

2 10. Klip: Znak A-21 (uwaga tramwaj), tramwaj wyjeżdża z pętli na jezdnię. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 11. Klip: Znak A-21 (uwaga tramwaj), tramwaj wyjeżdża z zajezdni na drogę. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 12. Lewym poboczem z przeciwka idzie zataczający się człowiek, prawdopodobnie pijany. Kierujący rozpoczynając manewr wyprzedzania, dostrzega tego pieszego. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od manewru wyprzedzania? 13. Zdjęcie: 4 pasy ruchu. Na pasie trzecim, którym porusza się kierujący, zmiana organizacji ruchu - białe strzałki nakazują skręt w lewo, żółte skręt w prawo. Czy poruszając się tym pasem możesz skręcić w lewo? 14. Klip. Piesi wchodzą na przejście z lewej strony. Kierujący dojeżdża do tego przejścia. Czy możesz przyśpieszyć, żeby przejechać przed pieszymi? 15. Znak A-28 (sypki żwir). Czy znak ostrzega o możliwości napotkania na drodze odłamków skalnych? 16. Znak A-32 (oszronienie jezdni). Czy na drodze za znakiem możesz spodziewać się gołoledzi? 17. Klip. Skrzyżowanie, znak ustąp pierwszeństwa. Kierujący zamierza jechać prosto, z naprzeciwka zbliża się motocyklista który zamierza skręcić w lewo. Czy mam obowiązek ustąpić pierwszeństwa motocykliście? 18. Klip. Samochód stoi przed przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu (Prawdopodobnie w celu przepuszczenia pieszych). Czy mogę ominąć ten pojazd? 19. Znak zwężenia jezdni (A-12a) oraz znak zakazu pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka (B-31). Czy możesz jechać jeśli nie zmusi to kierującego jadącego z naprzeciwka do

3 zatrzymania się? 20. Klip: Droga dwukierunkowa, brak znaków poziomych. Kierujący zbliża się do wierzchołka wzniesienia. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić inny samochód? 21. Klip: Kierujący porusza się drogą z pierwszeństwem, nagle z drogi podporządkowanej wyjeżdża samochód. Czy w tej sytuacji musisz zrobić wszystko aby się zatrzymać? 22. Klip: Kierujący porusza się drogą z pierwszeństwem, nagle z drogi podporządkowanej wyjeżdża samochód. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od dalszej jazdy? 23. Klip: Zbliżasz się do przystanku tramwajowego z wyspą na środku jezdni. Czy w tym wypadku musisz zwiększyć uwagę? 24. Klip: Zbliżasz się do przejścia dla pieszych, w którego pobliżu znajduje się kilka osób. Czy w tej sytuacji musisz zmniejszyć prędkość? 25. Skrzyżowanie w kształcie litery T, dojeżdżając kierujący napotyka znak B-20 STOP. Czy w przedstawionej sytuacji zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem? 26. Po jezdni porusza się pijany rowerzysta. Czy należy zwiększyć odstęp od wyprzedzanego rowerzysty? 27. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy podczas omijania tak oznaczonego pojazdu jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność? 28. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy omijając ten pojazd samochody powinieneś być przygotowany do zatrzymania

4 swojego pojazdu? 29. Klip: Kierujący napotyka przed sobą osobę która pcha wózek inwalidzki i przejeżdża przez ulice w kierunku samochodu oznaczonego międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy powinieneś ustąpić pierwszeństwa pieszym? 30. Klip. Pieszy biegnie w kierunku ulicy, nie rozgląda się. Czy w tej sytuacji powinieneś się zatrzymać? 31. Klip: Obszar zabudowany, wzdłuż drogi biegnie pieszy, w pewnym momencie wbiega na jezdnię. Czy w tej sytuacji można ostrzec pieszego sygnałem dźwiękowym? 32. Zdjęcie: Wjazd do tunelu, samochody wjeżdżają do niego. Czy w tym miejscu można się zatrzymywać? 33. Zdjęcie znak A-3. Czy za tym znakiem będziesz jeszcze ostrzegamy o niebezpiecznymi zakrętach? 34. Znak droga ekspresowej i pod nim tabliczka (T-1a) z wartością 1000m. Czy te znaki informują że za 1000 metrów zacznie się droga ekspresowa? 35. Klip: Kierujący zbliża się do skrzyżowania, nadawany jest czerwony sygnał na sygnalizacji. Równolegle zatrzymuje się tramwaj, nikt z niego nie wychodzi. Brak znaku przystanek tramwajowy D-17. Czy musisz w takiej sytuacji zatrzymać się przed ostatnim wagonem? 36. Klip: Dymiący się pojazd. Czy w czasie gaszenia silnika gaśnicą właściwym jest niepodnoszenie maski samochodu do samej góry? 37. Klip: Dymiący się pojazd. Czy powinieneś, nie narażając swego zdrowia ewakuować poszkodowanego? 38. Pas zjazdowy z autostrady, równolegle do pasa którym porusza się kierujący znajduje się pas ruchu do skrętu w prawo, ale pasy są rozdzielone ciągłą linią.

5 Czy w tej sytuacji mogę skręcić w prawo? 39. Klip: Kierujący przejeżdża przez przejście dla pieszych tuż obok przystanku autobusowego. Czy w tej sytuacji kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność? 40. Kierujący zbliża się do samochodu stojącego przed przejazdem kolejowym, przez który jedzie pociąg. Czy w tej sytuacji mam obowiązek zatrzymać się za tym samochodem? 41. Znak dwa niebezpieczne zakręty, pierwszy w prawo, poniżej napis droga kręta a jeszcze niżej tabliczka, ostrzegająca że niebezpieczeństwo powtarza się na odcinku 1,4 km. Czy będę informowany o każdym zakręcie na tym odcinku drogi? 42. Klip: Poruszam się po prawym pasie ruchu, po chwili pojawia się kolejny pas ruchu po prawej stronie. Kierujący chce zająć pojawiający się pas (chcąc jechać dalej przy prawej krawędzi). Czy w tej sytuacji mam obowiązek włączyć kierunkowskaz? 43. Klip: Kierujący zostaje wyprzedzony przez inny pojazd. Czy w tej sytuacji masz obowiązek zmniejszyć prędkość? 44. Klip: Kierujący porusza się drogą jednokierunkową, o trzech pasach ruchu. Znak nakaz C-2 skrętu w prawo za znakiem. Pojazd porusza się lewym pasem. Czy w tej sytuacji, z aktualnie zajmowanego pasa, dopuszczalny jest skręt w prawo? 45. Skrzyżowanie oznaczone znakiem A-5 (skrzyżowanie dróg). Czy za tym znakiem będziesz spodziewać się innych znaków określających pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu? 46. Znak nakaz jazdy prosto oraz linia podwójna ciągła rozdzielająca dwa pasy ruchu. Czy w tej sytuacji możesz zmienić pas ruchu? 47. Zdjęcie drogi z punktowymi elementami odblaskowymi umieszczonymi na jezdni (małe odblaski) barwy białej.

6 Czy te elementy odblaskowe ostrzegają o ryzyku wypadnięcia z jezdni? 48. Znak D-42 obszar zabudowany, zmierzch, przy drodze znajdują się świecące latarnie. Czy w takiej sytuacji możesz włączyć światła drogowe? 49. Kierujący skręca w prawo na skrzyżowaniu. Jego tor jazdy przecina się z torami tramwajowymi. Po lewej stronie na prostopadłym wlocie skrzyżowania tramwaj oczekuje na światłach. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? 50. Znak A6b skrzyżowanie z drogą podporządkowaną po prawej stronie, pod nim tabliczka 90m, a pod nimi jeszcze znak B-33, ograniczenie prędkości do 70. Czy kierujący powinien spodziewać skrzyżowania po przejechaniu m? 51. Klip: Kierujący porusza się w nocy samochodem, przed nim jedzie samochód ciężarowy wykonujący roboty drogowe. Czy w tej sytuacji możesz jechać na światłach drogowych? 52. Zdjęcie: Po prawej stronie zatoczka autobusowa stoi na niej autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci znajdujących się w pobliżu autobusu, za zatoczką przejście dla pieszych. Czy w tej sytuacji należy zmniejszyć prędkość? 53. Klip: Skrzyżowanie trój-wlotowe z pierwszeństwem łamanym. Kierujący zbliża się do niego wlotem z pierwszeństwem (znak D-1 plus tabliczka), drugi wlot znajduje się po prawej stronie. Z lewej strony do skrzyżowania zbliża się pojazd. Czy w tej sytuacji należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony? 54. Klip: Skrzyżowanie trój-wlotowe z pierwszeństwem łamanym. Kierujący zbliża się do niego wlotem z pierwszeństwem (znak D-1 plus tabliczka), drugi wlot znajduje się po prawej stronie. Z prawej strony do skrzyżowania zbliża się pojazd. Czy w tej sytuacji mamy pierwszeństwo przed tym pojazdem? 55. Klip: zbliżamy się do ronda z 3 pasami ruchu, a przed rondem znak ruch okrężny i ustąp pierwszeństwa. Czy na tym skrzyżowaniu dopuszczalne jest wyprzedzanie innych pojazdów?

7 56. Klip: Kierujący próbuje wyjechać ze stacji benzynowej pasem rozbiegowym. W lusterku widać iż równoległym pasem zbliża się inny samochód. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed tym pojazdem? 57. Klip: Kierujący poruszając się dostrzega samochód stojący na poboczu, który ma otwarte drzwi od kierowcy, dym wydobywa się spod maski. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku? 58. Zdjęcie: Droga jednokierunkowa, kierujący znajduje się na lewym pasie ruchu. Przy drodze znak B-21 zakaz skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo? 59. Klip: Kierujący dojeżdża do skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, mając światło zielone. Zamierza skręcić w lewo, z przeciwka zbliża się inny pojazd. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem? 60. Znak A4. Czy ten znak ostrzega o niebezpiecznym zakręcie w lewo? 61. Klip: Kierujący zbliża się do przejazdu kolejowego z zaporami, za przejazdem kolejowym stoją inne pojazdy, nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Czy w tej sytuacji powinieneś zatrzymać się przed półzaporami? 62. Klip: Kierujący porusza się pasem znakiem P-9 strzałka naprowadzającą w lewo (kończy się pas ruchu), w oddali widać przystanek. Czy w tej sytuacji musisz zmienić pas ruchu? 63. Kierujący porusza się kończącym się pasem ruchu, oznaczonym strzałkami P-9, kierującymi go na lewy pas. Czy w tej sytuacji można zrezygnować z użycia kierunkowskazu? 64. Klip: dwa pasy ruchu, oba służą tylko do jazdy na wprost. Kierujący porusza się pasem lewym. Czy w tej sytuacji aby zmienić pas na prawy należy włączyć kierunkowskaz?

8 65. Klip: Droga o 3 pasach ruchu. Na jezdnią znaki kierunkowe: na wprost w kierunku Gdańska dwa pasy (lewy oraz środkowy), pas prawy służy do jazdy w kierunku innej miejscowości. Kierujący porusza się środkowym pasem. Czy chcąc jechać w kierunku Gdańska musisz zmienić pas ruchu na lewy? 66. Obrazek: przed nami, na przejściu dla pieszych, stoi osoba ubrany w odblaskowy strój, trzyma w reku znak STOP umieszczony na żółtym tle. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek się zatrzymać przed przejściem? 67. Obrazek: przed nami, na przejściu dla pieszych, stoi osoba ubrany w odblaskowy strój, trzyma w reku znak STOP umieszczony na żółtym tle. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w prawo? 68. Klip: Jezdnia z 3 pasami ruchu. Lewym pasem jedzie inny samochód, na prawym pasie prowadzone są roboty drogowe. Kierujący porusza się pasem środkowym. Czy omijając roboty drogowe, powinieneś zachować bezpieczna odległość? 69. Klip: Kierujący porusza się prawym pasem, równolegle porusza się tramwaj. Pojazdy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić tramwaj? 70. Znak: D-43 Czy w tej sytuacji opuszczasz obszar zabudowany? 71. Klip: Kierujący porusza się po skrzyżowaniu z sygnalizacją kierunkową. Czy na swoim torze jazdy napotkasz punkt kolizyjny z tramwajem? 72. Klip: Skrzyżowanie a tuż za nim przystanek autobusowy. Czy w tej sytuacji można zatrzymać pojazd za skrzyżowaniem? 73. Klip: Słoneczny dzień, widoczność bardzo dobra, prosta droga jednojezdniowa, po jednym pasie w każdą stronę, wzdłuż drogi rosną drzewa. Czy w tej sytuacji możesz włączyć światła drogowe? 74. Klip: Droga jednokierunkowa o dwóch pasach ruchu.

9 Czy w tej sytuacji dozwolone jest zawracanie? 75. Klip: Po lewej parking przy stacji benzynowej na którym stoją ciężarówki, na jezdni linia ciągła. Czy w tej sytuacji możesz wjechać na parking z lewej strony? 76. Klip: Wolno poruszający się samochód chce skręcić na miejsce parkingowe po lewej stronie, ma włączony lewy kierunkowskaz. Czy w tej sytuacji możemy wyprzedzić ten pojazd z jego lewej strony? 77. Klip: Kierujący zbliża się do przejazdu dla rowerzystów. Czy w tym miejscu można wyprzedzać? 78. Czy osoba po zażyciu niewielkiej ilości narkotyków ma lepszą zdolność obserwacji? 79. Klip: Droga dwujezdniowa poza obszarem zabudowanym, po dwa wyznaczone pasy ruchu w każdym kierunku. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać inny pojazd z jego prawej strony? 80. Znak A-11. Czy znak ten ostrzega o progu zastosowanym w celu spowolnienia ruchu pojazdów? 81. Czy leki antydepresyjne w pierwszym stadium zażywania mogą powodować pogorszenie się wzroku lub zmniejszyć ostrości widzenia? 82. Klip: Jezdnia o trzech wyznaczonych znakami pasach ruchu. Kierujący porusza się pasem prawym, z lewej strony zostaje wyprzedzony przez inny pojazd. Czy w tej sytuacji kierujący może przyśpieszyć? 83. Zdjęcie: Skrzyżowanie oznaczone znakiem B-22 zakaz skrętu w prawo. Czy kierujący pojazdem może zatrzymać pojazd bezpośrednio za skrzyżowaniem? 84. Klip: Kierujący porusza się w pobliżu przystanku autobusowego z zatoką - brak w niej autobusu, oczekuje na niego grupa ludzi. Czy w tej sytuacji należy zmniejszyć prędkość? 85. Klip: Kierujący pojazdem zjeżdża do zatoki i zatrzymuje się w niej.

10 Czy po rozpoczynaniu jazdy takim zatrzymaniu masz obowiązek zachować szczególną ostrożność? 86. Zdjęcie: Na pasie zieleni, rozdzielającym jezdnie znak zakaz zawracania B-23. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo? 87. Zdjęcie: Znak D-15 (przystanek autobusowy) Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zatrzymanie pojazdu 11 metrów za znakiem? 88. Klip: Policjant stojący przodem do kierującego z rozłożonymi na boki rękoma. Czy w tej sytuacji wolno skręcić w prawo? 89. Znak D-14. Czy masz obowiązek zmienić pas ruchu? 90. Znak D-14. Czy jadąc pasem prawym (kończącym się) masz pierwszeństwo przed pojazdem jadącym pasem lewym? 91. Klip: Rowerzysta wjeżdża na przejazd dla rowerzystów. Czy w tej sytuacji powinieneś przejechać przed rowerzystą? 92. Klip: Po przejechaniu pociągu całkowicie unoszą się zapory ale wciąż nadawany jest migający sygnał czerwony. Czy w tej sytuacji dopuszcza się wjazd na przejazd kolejowy? 93. Klip: Oznakowanie poziome p-21 (powierzchnia wyłączona z ruchu), na niej żółte oznakowania pasów ruchu, znak B-33. Czy w przedstawionej sytuacji znak obowiązuje od miejsca ustawienia? 94. Droga jednojezdniowa, dwukierunkowa. Linia ciągła oddzielająca pobocze od jezdni. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zatrzymanie pojazdu na poboczu? 95. Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną, kierujący znajduje się na drodze oznaczonej znakiem D-1.

11 Czy w tej sytuacji powinieneś ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdzjącemu z prawej strony? 96. Kierujący porusza się samochodem osobowym na autostradzie, nad jego pasem ruchu znak F-20. Czy w tej sytuacji możesz poruszać się tak oznakowanym pasem ruchu? 97. Klip: Jezdnia w z trzema pasami ruchu przed skrzyżowaniem. Dwa do skrętu w lewo, skrajny prawy pas do jazdy na wprost i w prawo. Znak A-7. Czy w tej sytuacji jesteś ostrzegany o wlocie drogi podporządkowanej z prawej strony? 98. Skrzyżowanie czterowlotowe, oznaczone znakiem D-1 wraz z tabliczką T-6a, wskazującą na pierwszeństwo również dla nadjeżdżających z prawej strony. Kierujący zamierza jechać prosto. Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie z prawej strony? 99. Klip: Skrzyżowanie z sygnalizacją, nadawany sygnał czerwony, na jezdni jest widoczna linia warunkowego p-14 zatrzymania. Do skrzyżowania dojeżdża samochód i zatrzymuje się przed linią i sygnalizatorem. Czy kierujący pojazdem zachował się właściwie na tym skrzyżowaniu? 100. Klip: Na jezdni wyznaczone trzy pasy ruchu, od lewej dwa pasy do jazdy prosto oraz jeden do jazdy w prawo po którym porusza się pojazd. Kierujący na pasie środkowym Czy jadąc na wprost należy zmienić pas ruchu? 101. Klip: Na skrzyżowaniu nadawany jest sygnał zielony, kierujący jedzie prosto. Do skrzyżowania prostopadłym wlotem z prawej zbliża się inny samochód. Czy powinieneś ustąpić pierwszeństwa samochodowi z prawej? 102. Klip: Kierujący porusza się samochodem przez przejazd kolejowy. Czy w tej sytuacji musisz zachować szczególna ostrożność? 103. Kierujący wjeżdża na skrzyżowaniu przy świetle zielonym wykonując w prawo. Na drodze na którą wjeżdża znajduje się przejazd dla rowerzystów na którym nadawany jest sygnał zielony, rowerzyści szykują się do ruszenia.

12 Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić im pierwszeństwa? 104. Klip: Kierujący przejeżdża obok przystanku autobusowego znajdującego się przy chodniku. Czy w tej sytuacji muszę zachować szczególną ostrożność? 105. Klip: Znak ustawiony po lewej stronie drogi: zakaz zawracania a pod nim znak informujący o kierunkach jazdy na danych pasach ruchu. Na znaku trzy pasy, od lewej: pierwszy do jazdy prosto, kolejny również do jazdy prosto i ostatni do skrętu w prawo. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w lewo? 106. Znak D-43. Czy za tym znakiem mogę zwiększyć prędkość? 107. Znak A-18a Czy widząc ten znak na drodze jesteś informowany o możliwości wtargnięcia na jezdnię zwierząt hodowlanych? 108. Klip: Znak D-3 droga jednokierunkowa pod nim tabliczka T-22 nie dotyczy rowerów. Czy możesz spodziewać się rowerzystów nadjeżdżających z przeciwka? 109. Droga jednojezdniowa, znak A-1 Czy w tej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony? 110. Klip: Samochód poprzedzający zatrzymał się przed torami, przed znakiem STOP. Czy w tej sytuacji możesz ominąć ten samochód? 111. Klip: Wjazd do tunelu Czy podczas zatrzymania w tunelu musisz zachować odstęp 5 metrów od poprzedzającego pojazdu? 112. Zdjęcie: sygnalizator pokazuje czerwone i żółte. Czy za chwilę zapali się sygnał zielony?

13 113. Zdjęcie: sygnalizator pokazuje czerwone i żółte. Czy w przedstawionej sytuacji nadawany sygnał świetlny zabrania wjazdu za sygnalizator? 114. Klip: Po prawej stronie stoi autobus, nie ma włączonego kierunkowskazu. Czy w tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność? 115. Klip: Pojazd oznakowany międzynarodowym znakiem niepełnosprawności. Czy jadąc za pojazdem przewożącym osoby niepełnosprawne musisz zachować szczególną ostrożność? 116. Czy zawsze podczas jazdy należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność? 117. Klip: pieszy przechodzący w niedozwolonym miejscu. Czy w tej sytuacji należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania? 118. Klip przedstawiający wylatującą na jezdnie piłkę. Czy w tej sytuacji należy być przygotowanym na hamowanie? 119. Znak B-23. Czy ten znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania włącznie? 120. Klip: Kierujący porusza się prawym pasem jezdnią o dwóch pasach ruchu, w obszarze zabudowanym. Równolegle, po jego prawej porusza się tramwaj. W oddali widać skrzyżowanie z przejściem dla pieszych i nadawany sygnał zielony. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić pojazd szynowy? 121. Klip: Kierujący poruszając się pojazdem dostrzega wychodzącego zza przystanku autobusowego mężczyznę który w ostatniej chwili dostrzega pojazd. Czy w takiej sytuacji możesz użyć sygnału dźwiękowego? 122. Klip: Kierujący podczas wymijania się z samochodem zjeżdża lekko na prawo żeby zrobić mu miejsce. Czy prawidłowo przygotowałeś się do wymijania? 123. Klip: Policjant stoi bokiem z wyciągniętą poziomo ręką.

14 Czy w tej sytuacji możesz wjechać na skrzyżowanie? 124. Sygnalizacja S-2 ze strzałką skierowaną w lewo. Czy w tej sytuacji możesz zawrócić? 125. Znak B-36 wraz z tabliczką T-24. Czy w tej sytuacji zaparkowany samochód będzie odholowany na koszt właściciela? 126. Klip: Autostrada, droga dwujezdniowa, po dwa wyznaczone pasy ruchu w każdym kierunku. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony? 127. Znak D-11 bus pas, pod znakiem tabliczka, obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7-10 oraz Czy możesz jechać tym pasem w niedziele? 128. Znak A-6a. Czy skręcając w prawo masz pierwszeństwo przed samochodem z na przeciwka, który skręca w lewo? 129. Znak C-4. Czy w tej sytuacji możesz skręcić w lewo? T/N 130. Klip: Kierujący zbliża się do przecięcia się dróg, napotyka znak D-47. Czy w tej sytuacji jadąc prosto masz pierwszeństwo? 131. Klip: Kierujący porusza się drogą dwupasmową, na jednym z pasów stoi samochód z rozbitym przodem, a obok samochodu człowiek, drugi pas jest przejezdny. Czy musisz w tym miejscu obowiązkowo się zatrzymać? 132. Znak D-1. Czy znak ten dotyczy jedynie na najbliższego skrzyżowania? 133. Sygnalizator warunkowy S-2 ze strzałką do skrętu w prawo.

15 Czy w tej sytuacji chcąc skręcić w prawo należy się zatrzymać się przed sygnalizatorem? 134. Czy wjeżdżając z pola na drogę bitumiczną należy zachować szczególną ostrożność? 135. Zdjęcie: Jezdnia o trzech pasach ruchu. Czy kierujący ma obowiązek poruszać się możliwie prawej krawędzi nawet jeśli nie ma innych uczestników ruchu na drodze? 136. Znak A-12a. Czy w przedstawionej sytuacji jesteś ostrzegany o zwężeniu jezdni, które może powodować utrudnienia w ruchu? 137. Klip: Kierujący dojeżdża do skrzyżowania i zatrzymuje się za samochodem, który wcześniej zatrzymał się przed linią zatrzymania p-12 towarzyszącą znakowi B-20 STOP. Pojazd tej po chwili odjeżdża. Czy możemy wjechać na skrzyżowanie bez ponownego zatrzymania się przed linią zatrzymania? 138. Klip: Kierujący zbliża się do przejścia dla pieszych. Na sygnalizatorze nadawany sygnał zielony dla kierującego, piesi stoją po obu stronach przejścia, oczekując na zmianę sygnału. Czy w tej sytuacji powinniśmy uważnie obserwować pieszych? 139. Klip: Kierujący zbliżam się do skrzyżowania równorzędnego na którym jest słaba widoczność prawej strony skrzyżowania ze względu dużo zaparkowanych samochodów. Czy powinniśmy zmniejszyć prędkość jeśli nie jesteśmy pewni sytuacji na drodze po prawej stronie? 140. Klip: Kierujący wyprzedza rowerzystę na drodze dwukierunkowej bez wyznaczonych pasów ruchu. Czy w tej sytuacji powinieneś zachować odstęp minimum 1m od rowerzysty? 141. Klip: Przejeżdżamy obok wysuniętego filaru mostu. Czy w tej sytuacji omijając przeszkodę powinieneś zachować minimum 1 metr odległości? 142. Klip: Kierujący zbliża się do przejścia dla pieszych oraz przejazdu dla rowerów.

16 Obok, po lewej zatrzymuje się tramwaj, zasłaniając część przejazdu dla rowerzystów. Czy możemy się spodziewać, że z lewej strony nadjedzie rowerzysta? 143. Na sygnalizatorze nadawane sygnały czerwony i żółty. Czy w tej sytuacji możemy wjechać za sygnalizator? 144. Klip: Droga dwujezdniowa, trzy pasy w jednym kierunku. Przed kierującym porusza się ciężarówka. Po prawej stronie linia przerywana, po lewej ciągła. Czy w tej sytuacji możemy wyprzedzić ten pojazd przed nami z lewej strony? 145. Klip: Droga dwujezdniowa, trzy pasy w jednym kierunku. Sygnalizator ogólny, zielone światło. Kierujący znajduje się na środkowym pasie ruchu, na którym namalowany jest znak poziomy - strzałka do skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można zawrócić? 146. Klip: Kierujący zbliża się do wzniesienia, przed nim porusza się motocykl. Na jezdni brak wyznaczonych pasów. Czy w tej sytuacji dojeżdżając wolno wyprzedzić ten pojazd? 147. Klip: Kierujący zbliża się do wzniesienia, przed nim porusza się rower. Na jezdni brak wyznaczonych pasów. Czy w tej sytuacji dojeżdżając wolno wyprzedzić ten pojazd? 148. Kierujący porusza się w tunelu. Na jezdni wyznaczone 3 pasy ruchu, kierujący znajduje się na pasie środkowym. Na drodze brak innych pojazdów. Czy w tej sytuacji możemy jechać dowolnym pasem? 149. Znak B-35 pod nim tabliczka T20. Czy ten znak informuje o długości odcinka na którym obowiązuje zakaz? 150. Klip: Roboty drogowe, zwężenie, sygnalizacja. Nadawany jest sygnał zielony. Czy w tej sytuacji możemy przejechać obok sygnalizacji świetlnej nie zatrzymując się? 151. Klip: Kierujący dostrzega że jadący przed nim samochód hamuje (widać światła hamowania).

17 Czy w tej sytuacji powinieneś zmniejszyć prędkość? 152. Klip: Kierujący chce wyprzedzić samochód poruszający się przed nim, ale z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód. Czy w tej sytuacji możemy wykonać manewr wyprzedzania? 153. Klip: Kierujący zbliża się do ronda, oznaczonego znakiem A-7 ustąp pierwszeństwa, po rondzie porusza się już samochód. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed samochodem znajdującym się już na rondzie? 154. Klip: Kierujący porusza się w kierunku skrzyżowania, zbliża się do jadącego przed nim rowerzysty. Czy w tej sytuacji można wyprzedzić rowerzystę? 155. Klip: Jezdnia o 3 pasach ruchu, na wszystkich pasach białe znaki poziome - strzałka do skrętu w lewo, na prawym pasie namalowana żółtą farbą strzałka do skrętu w prawo. Czy w tej sytuacji można skręcać w prawo z prawego pasa ruchu? 156. Klip: Kierujący wyjeżdża ze strefy zamieszkania, zamierza jechać prosto, z przeciwka nadjeżdża pojazd który sygnalizuje chęć skrętu w lewo, wyjeżdża z drogi podporządkowanej. Czy w tej sytuacji mamy pierwszeństwo przed skręcającym w lewo? 157. Kierujący zbliża się z prędkością 45km/h do skrzyżowania z wlotem z lewej strony. Tym wlotem zbliża się inny pojazd. Czy w tej sytuacji powinieneś zwolnić? 158. Wjeżdżamy do strefy zamieszkania. Na jezdnie wychodzi starszy pan poruszający się o lasce. Czy w tej sytuacji można użyć sygnału dźwiękowego? 159. Kierujący porusza się lewym skrajnym pasem, nadawany jest sygnał zielony. Obok znak B-21 zakaz skrętu w lewo. Czy w tej sytuacji można skręcić w lewo?

18 160. Kierujący zbliża się do ronda ze znakiem A-7 ustąp pierwszeństwa. Czy w tej sytuacji można wyprzedzać na tym skrzyżowaniu? 161. Znak A-28 Czy jadąc tą drogą możesz spodziewać się, że z pod kół pojazdu będzie wyrzucany żwir/grys? 162. Klip. Kierujący zbliża się do progu zwalniającego, obok drogi znak ograniczenia prędkości (B-33) do 20 km/h. Czy w tej sytuacji ograniczenie prędkości obowiązuje tylko na odcinku do progu zwalniającego? 163. Klip: Światło zielone, dojeżdżam do skrzyżowania a z prawej strony jedzie pojazd uprzywilejowany (karetka) Czy w tej sytuacji w razie konieczności powinieneś się zatrzymać? 164. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego z wyspą (przystanek nie znajduje się przy chodniku) Czy w tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność? 165. Czy objawem zapowietrzenia układu hamulcowego jest "miękki" pedał hamulca "rosnący" przy każdym kolejnym wciskaniu pedału hamulca? 166. Kierujący wyprzedza rowerzystę jadać we mgle poza obszarem zabudowanym. Czy w tej sytuacji należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe? 167. Zdjęcie: Zepsuty pojazd zatrzymany w miejscu oznaczonym znakiem P-21 (powierzchnia wyłączona z ruchu) Czy w tej sytuacji należy sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu? 168. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego bez wyspy, ulokowanego na środku jezdni. Z przeciwnej strony nadjeżdża tramwaj, który wjeżdża na przystanek. Brak przejścia dla pieszych, pasażerowie prawdopodobnie wysiadać będą na drugą stroną ulicy. Czy w tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność?

19 169. Klip: Kierujący zbliża się do przystanku tramwajowego bez wyspy, ulokowanego na środku jezdni. Z przeciwnej strony nadjeżdża tramwaj, który wjeżdża na przystanek. Brak przejścia dla pieszych, pasażerowie prawdopodobnie wysiadać będą na drugą stroną ulicy. Czy w tej sytuacji powinieneś spodziewać się że pasażerowie wejdą na jezdnię? 170. Klip: Kierujący wyprzedza pojazd na przejeździe kolejowym. Czy w tej sytuacji powodujesz zagrożenie dla bezpieczeństwa? 171. Klip: Podczas omijania samochodu kierujący zmusza jadący z naprzeciwka pojazd do zahamowania. Czy swoim zachowaniem powodujesz zagrożenie? 172. Znak A-24 Czy ten znak ostrzega o miejscu, gdzie rowerzyści wyjeżdżają na drogę ze ścieżki rowerowej? 173. Znak A-11a, pod nim tabliczka T-1 25m. Czy znak ten oznacza odległość od miejsca niebezpiecznego? 174. Kierujący wyjeżdża z obszaru zabudowanego, w końcówce filmu widać jak próbuje go wyprzedzić inny pojazd. Czy w tej sytuacji możesz zwiększyć prędkość? 175. Klip: Policjant stojący na skrzyżowaniu bokiem. Czy w tej sytuacji możesz rozpocząć jazdę? 176. Nadawany jest sygnał zielony. Przy pasach stoi chwiejący się (pijany) człowiek. Czy w tej sytuacji możemy kontynuować jazdę nie zwracając na niego uwagi? 177. Klip: Przed kierującym porusza się samochód jadący slalomem. Czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od manewru wyprzedzania? 178. Znak A-22. Czy znak tej informuje o stromym podjeździe?

20 179. Klip: Droga jednojezdniowa, ustawiony znak A-1. Czy w tej sytuacji dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony? 180. Klip: Pojazd omija przeszkodę. Czy zawsze należy zachować co najmniej 1 metr odległości od przeszkody? 181. Klip: Na skrzyżowaniu policjant obrócony bokiem z wyciągniętą horyzontalnie (Poziomo, poprzecznie do kierunku jazdy) ręką. Czy mogę wjechać na skrzyżowanie? 182. Klip: Skrzyżowanie, świeci zielone światło na sygnalizatorze S-1. Kierujący zamierza skręcić w lewo, z przeciwka prosto jedzie autobus. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed autobusem? 183. Zdjęcie oznaczonego przystanku autobusowego z zatoką. Czy każdy pojazd może zatrzymać się w tym miejscu aby wysadzić pasażera? 184. Klip: Kierujący skręca w lewo do posesji. Czy w tej sytuacji musisz zachować szczególną ostrożność? 185. Czy na autostradzie można cofać gdy ma się włączone światła awaryjne? 186. Klip: Przejazd kolejowy. Przestał świecić sygnał czerwony, ale zapory do końca się nie podniosły. Czy w tej sytuacji można przejechać? 187. Klip: Na jezdni przez którą przejeżdża kierujący przecinające się tory tramwajowe. Czy w tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność? 188. Zdjęcie: skrzyżowanie, zabroniona jazda na wprosto(znak B-2), dodatkowo dwa znaki: znak nakazu C-8 "nakaz jazdy w prawo lub w lewo" oraz znak informacyjny D- 4b "droga bez przejazdu" z lewej strony. Czy w tej sytuacji musisz skręcić w prawo na tym skrzyżowaniu? 189. Klip: Kierując porusza się samochodem napotykając znak nakaz jazdy w prawo za

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 2 Z081 81 Znak ten (linia ciągła): A. rozdziela pasy o tym samym kierunku ruchu, Tak B. rozdziela pasy o przeciwnych kierunkach ruchu, Nie C. zezwala na przejeżdżanie na sąsiedni pas ruchu. Nie Z082

Bardziej szczegółowo

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 1 Z001 1 W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o: A. jednym niebezpiecznym zakręcie w prawo, Tak B. dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, Nie C. nieokreślonej

Bardziej szczegółowo

WIRTUALNA LEKCJA. Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła

WIRTUALNA LEKCJA. Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła WIRTUALNA LEKCJA Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową Materiał szkoleniowy dla uczniów NSP Nasza Szkoła Spis Treści Przepisy, znaki i sygnały drogowe obowiązujące pieszych Przygotowanie do egzaminu

Bardziej szczegółowo

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 1 Z001 1 W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o: A. jednym niebezpiecznym zakręcie w prawo, Tak B. dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, Nie C. nieokreślonej

Bardziej szczegółowo

Dział. Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Dział. Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 1 Z001 1 W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o: A. jednym niebezpiecznym zakręcie w prawo, Tak B. dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, Nie C. nieokreślonej

Bardziej szczegółowo

Znaki drogowe z zakresu karty rowerowej

Znaki drogowe z zakresu karty rowerowej Szkoła Podstawowa nr 19 W Sosnowcu im. Marii Skłodowskiej - Curie Znaki drogowe z zakresu karty rowerowej Przygotował: Paweł Cembrzyński Znaki drogowe ostrzegawcze zakazu nakazu informacyjne znaki dodatkowe

Bardziej szczegółowo

ZNAKI SYGNAŁY POLECENIA - pytania testowe

ZNAKI SYGNAŁY POLECENIA - pytania testowe 1. Gdy policjant kieruje ruchem na skrzyżowaniu i stoi tyłem do naszego kierunku, to jego postawa oznacza dla nas: a) zielone światło, b) czerwone światło, c) żółte światło. 2. Jeżeli na skrzyżowaniu z

Bardziej szczegółowo

Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net

Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net Pytania specjalistyczne z zakresu kategorii B, zebrane przez portal eprawojazdy.net Widzisz błąd? Zdałeś z naszą pomocą i chciałbyś dodać pytania do naszej bazy? skontaktuj się z nami: admin@eprawojazdy.net

Bardziej szczegółowo

Pytania dla rowerzystów

Pytania dla rowerzystów Pytania dla rowerzystów 1. W strefie zamieszkania: a) pieszy może korzystać z całej szerokości drogi; b) może korzystać z drogi samodzielnie, tylko jeśli ukończył 10 lat; c) musi korzystać z przejścia

Bardziej szczegółowo

5. Dopuszczalna liczba motorowerów jadących w zorganizowanej kolumnie to: a) 15 b) 10 c) 5

5. Dopuszczalna liczba motorowerów jadących w zorganizowanej kolumnie to: a) 15 b) 10 c) 5 1. W przedstawionej sytuacji rowerzysta R: a) ustępuje pierwszeństwa pojazdom A i B b) ustępuje pierwszeństwa pojazdowi A c) przejeżdża jako pierwszy 2. W przedstawionej sytuacji rowerzysta R: a) przejeżdża

Bardziej szczegółowo

A. o jednym pasie ruchu, B. o jednym kierunku ruchu, C. o obowiązkowej jeździe w kierunku na wprost przez skrzyżowanie.

A. o jednym pasie ruchu, B. o jednym kierunku ruchu, C. o obowiązkowej jeździe w kierunku na wprost przez skrzyżowanie. 1. Przedstawiony znak informuje o wjeździe na drogę: A. o jednym pasie ruchu, B. o jednym kierunku ruchu, C. o obowiązkowej jeździe w kierunku na wprost przez skrzyżowanie. 2. Przedstawiony znak informuje

Bardziej szczegółowo

Test nr 6 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Test nr 6 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny Test nr 6 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny (test jednokrotnego wyboru tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa) 1. W tej sytuacji kierujący pojazdem jest ostrzegany o możliwości poślizgu pojazdu: a. 50 metrów

Bardziej szczegółowo

Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg

Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg 1 LEKCJA 4 TEMAT: Rowerzysta bezpiecznym użytkownikiem dróg MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1 ROWERZYSTA - UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO I KIERUJĄCY POJAZDEM Rowerzysta powinien poruszać się zgodnie z zasadami ruchu

Bardziej szczegółowo

P R Z E P I S Y O R U C H U P I E S Z Y C H

P R Z E P I S Y O R U C H U P I E S Z Y C H P R Z E P I S Y O R U C H U P I E S Z Y C H PIESZY osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również

Bardziej szczegółowo

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych

Bank pytań egzaminacyjnych do egzaminowania kandydatów na kierowców ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych Dział 4 Z181 181 Na tym skrzyżowaniu kierujący pojazdem 1: A. przejeżdża ostatni Nie B. ma pierwszeństwo przed pojazdem 2 Nie C. ma pierwszeństwo przed pojazdem 3 Tak Z182 182 Na tym skrzyżowaniu kierujący

Bardziej szczegółowo

Pytania dla motorowerzystów

Pytania dla motorowerzystów Pytania dla motorowerzystów 1. W czasie mgły kierujący motorowerem jest obowiązany: a) jechać po chodniku; b) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony; c) korzystać z pobocza drogi, a jeśli jest

Bardziej szczegółowo

Pytanie. Czy na tej drodze możesz spodziewać się jadącego w przeciwnym kierunku rowerzysty? Odpowiedź TAK NIE

Pytanie. Czy na tej drodze możesz spodziewać się jadącego w przeciwnym kierunku rowerzysty? Odpowiedź TAK NIE Czy na tej drodze możesz spodziewać się jadącego w przeciwnym kierunku rowerzysty? Czy na rondzie o dwóch pasach ruchu wolno wyprzedzać? Wyjaśnienie UPoRD Art. 24. Pkt. 7. "Zabrania się wyprzedzania pojazdu

Bardziej szczegółowo

Włączanie się do ruchu

Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu: na drogę z

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH EJONOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH EJONOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH EJONOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM SZKOŁY PODSTAWOWE 2015 r 1. Z całej szerokości drogi jako pieszy

Bardziej szczegółowo

TEST 3. Wielokrotnego wyboru. 1 Kierującemu rowerem zabrania się: 2 Rowerzysta, jadący przez skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem powinien stosować

TEST 3. Wielokrotnego wyboru. 1 Kierującemu rowerem zabrania się: 2 Rowerzysta, jadący przez skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem powinien stosować TEST 3 Wielokrotnego wyboru Kierującemu rowerem zabrania się:. łamania przepisów ruchu drogowego,. poruszania się rowerem w miesiącach jesiennych, 3. objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH REJONOWYCH XXXVII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH REJONOWYCH XXXVII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH REJONOWYCH XXXVII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM SZKOŁY PODSTAWOWE 2014 r 1. Z całej szerokości drogi jako pieszy

Bardziej szczegółowo

Karta MOTOROWEROWA TEST

Karta MOTOROWEROWA TEST Karta MOTOROWEROWA TEST 1. Przechodzenie przez drogę o dwóch jezdniach jest: a) dopuszczalne poza obszarem zabudowanym, jeżeli odległość do najbliższego przejścia przekracza 50 m i pod warunkiem ustąpienia

Bardziej szczegółowo

A-1 Niebezpieczny zakręt w prawo.

A-1 Niebezpieczny zakręt w prawo. A-1 Niebezpieczny zakręt w prawo. Znak ostrzega o niebezpiecznym zakręcie w kierunku wskazanym na znaku. Na zakrętach oznaczonych tym znakiem zabrania się wyprzedzania. A-2 Niebezpieczny zakręt w lewo.

Bardziej szczegółowo

3. Na jakim odcinku drogi obowiązują znaki ostrzegawcze?

3. Na jakim odcinku drogi obowiązują znaki ostrzegawcze? 1. Co oznacza dany znak? Pytania dotyczące znajomości znaków drogowych a) uwaga, po przejechaniu 3,8 km będą dwa ostre zakręty; b) uwaga, ostre zakręty na odcinku drogi 3,8 km; c) jedź ostroŝnie, z prędkością

Bardziej szczegółowo

DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt.

DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt. Schemat drogi w mieście. Schemat drogi poza miastem. DROGA to wydzielony pas ziemi łączący miejscowości i punkty terenu, przystosowany do ruchu pojazdów, ludzi i zwierząt. Pobocze to przyległa do jezdni

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO (BRD) Pytania testowe POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY GŁÓWNA KOMISJA SPORTÓW POPULARNYCH I TURYSTYKI WARSZAWA, KWIECIEŃ 2013 Pytanie 1: Pytanie 2: Czy w tej sytuacji kierujący pojazdem

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 3. Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające wykonanie poszczególnych manewrów, plansze ze znakami drogowymi.

Scenariusz 3. Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające wykonanie poszczególnych manewrów, plansze ze znakami drogowymi. Scenariusz 3 TEMAT: Manewry wykonywane przez rowerzystów. Cel zajęć: Poznanie właściwego zachowania się kierującego rowerem podczas wykonywania manewrów, zapoznanie z definicjami manewrów, kształcenie

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W RUCHU DROGOWYM.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W RUCHU DROGOWYM. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W RUCHU DROGOWYM. Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze: Zasada ruchu prawostronnego. Zasada ostrożności- każdy uczestnik ruchu i wszystkie osoby znajdujące się

Bardziej szczegółowo

ZNAKI POZIOME P-1 P-2

ZNAKI POZIOME P-1 P-2 ZNAKI POZIOME Znakami drogowymi poziomymi są umieszczone na nawierzchni linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc

Bardziej szczegółowo

Pytania testy na kartę rowerową

Pytania testy na kartę rowerową Pytania testy na kartę rowerową I. Dotyczące pieszych: UWAGA: TEST JEDNOKROTNEGO WYBORU! 1. Które zachowanie pieszego jest poprawne? A. przebieganie przez jezdnię, B. przechodzenie przez jezdnię w miejscach

Bardziej szczegółowo

Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. (1 godzina w I roku, 1 godzina w II roku)

Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. (1 godzina w I roku, 1 godzina w II roku) Scenariusz tematu: nr 0 Temat: Egzamin na kartę motorowerową zadania teoretyczne. ( godzina w I roku, godzina w II roku) Cel ogólny: Sprawdzenie stopnia opanowania wiedzy Środki dydaktyczne: Testy sprawdzające

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: SPH Credo, tel./fax: 067 214 22 88, www.sphcredo.pl

Opracowanie: SPH Credo, tel./fax: 067 214 22 88, www.sphcredo.pl ZESTAW 8 Wjazd na drogę oznaczoną tym znakiem jest: A - dozwolony od strony tego znaku dla pojazdów kierowanych przez osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, B - zabroniony z obu stron tej

Bardziej szczegółowo

100 sytuacji w ruchu drogowym

100 sytuacji w ruchu drogowym Strona1 100 sytuacji w ruchu drogowym w których powinieneś wiedzied jak się zachowad. Copyright: KTW http://www.testy-na-prawo-jazdy.com.pl Poradnik dla przyszłych kierowców i nie tylko Strona 1 1 W tej

Bardziej szczegółowo

Manewry w ruchu drogowym

Manewry w ruchu drogowym Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włącznie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po zatrzymaniu lub postoju nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jak również

Bardziej szczegółowo

Symbol Wygląd Znaczenie Objaśnienie. Linia pojedyncza przerywana. Linia pojedyncza ciągła. Linia jednostronnie przekraczalna. Linia podwójna ciągła

Symbol Wygląd Znaczenie Objaśnienie. Linia pojedyncza przerywana. Linia pojedyncza ciągła. Linia jednostronnie przekraczalna. Linia podwójna ciągła Symbol Wygląd Znaczenie Objaśnienie P-1 Linia pojedyncza Linia pojedyncza, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu. Znak P-1 o podwójnej szerokości, w którym kreski

Bardziej szczegółowo

Test nr 1 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Test nr 1 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny Test nr 1 Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny (test jednokrotnego wyboru tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa) 1. W tej sytuacji kierujący pojazdem: a. jest ostrzegany o zbliżaniu się do skrzyżowania z

Bardziej szczegółowo

PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ PYTANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 1.Kartę rowerową może uzyskać osoba, która: a) ukończyła 7 lat, b) ukończyła, 9 lat; c) ukończyła 10 lat. 2. W jaki sposób można przewozić na rowerze dziecko do 7 lat:

Bardziej szczegółowo

19. B, C 32. A 13. A, B 31. A 23. A, B, C 12. B. Numer strony 2 Numer strony 3

19. B, C 32. A 13. A, B 31. A 23. A, B, C 12. B. Numer strony 2 Numer strony 3 1 ZMIANY 01.01.2011 PYTANIA TESTOWE 2 Numer strony 2 Numer strony 3 12. Znak ten oznacza, że należy spodziewać się zwężenia drogi: A na odcinku 100 metrów, B po przejechaniu 100 metrów, C po przejechaniu

Bardziej szczegółowo

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III Imię i Nazwisko.. Zadanie 1 Pokoloruj światła i napisz co one oznaczają słowami (jedź, stój, czekaj). (3p.) Zadanie 2 Rozwiąż zagadki, prawidłową odpowiedź

Bardziej szczegółowo

2. Za tym znakiem motorowerzysta: a. może pchać motorower tylko po chodniku b. nie może pchać motoroweru c. nie może jechać

2. Za tym znakiem motorowerzysta: a. może pchać motorower tylko po chodniku b. nie może pchać motoroweru c. nie może jechać Turniej BRD - Eliminacje gminne Gimnazjum TEST WIEDZY Test zawiera jedną prawidłową odpowiedź. Rozwiązania należy zaznaczyć na karcie odpowiedzi, wstawiając znak "X" w odpowiedniej rubryce. Nie dopuszcza

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 1. Jeżeli idziesz po jezdni to: A- jesteś obowiązany iść prawą

Bardziej szczegółowo

ZNAKI DROGOWE. Niebezpieczny zakręt w prawo. Uważaj i najlepiej zwolnij! Niebezpieczne zakręty pierwszy w prawo.

ZNAKI DROGOWE. Niebezpieczny zakręt w prawo. Uważaj i najlepiej zwolnij! Niebezpieczne zakręty pierwszy w prawo. ZNAKI DROGOWE I Znaki drogowe pionowe Znaki ostrzegawcze Niebezpieczny zakręt w prawo. Uważaj i najlepiej zwolnij! Niebezpieczne zakręty pierwszy w prawo. strony. Skrzyżowanie dróg. Zanim ruszysz, musisz

Bardziej szczegółowo

3. Rowerzysta, który wykonuje skręt lub zmienia kierunek ruchu: 4. Do której grupy znaków zaliczamy ten znak? 5. Na tym skrzyżowaniu rowerzysta:

3. Rowerzysta, który wykonuje skręt lub zmienia kierunek ruchu: 4. Do której grupy znaków zaliczamy ten znak? 5. Na tym skrzyżowaniu rowerzysta: TEST 1 1. Co w pierwszej kolejności decyduje o ruchu pojazdów na skrzyżowaniu: 1. znaki drogowe poziome; 2. znaki drogowe pionowe; 3. włączona sygnalizacja świetlna. 2. Rowerzyście zabrania się: 1. trzymania

Bardziej szczegółowo

111 najważniejszych zasad ruchu drogowego Wszystkie pytania zasadnicze i dodatkowe na kategorię A, B Odpowiedzi i komentarze

111 najważniejszych zasad ruchu drogowego Wszystkie pytania zasadnicze i dodatkowe na kategorię A, B Odpowiedzi i komentarze 1 111 najważniejszych zasad ruchu drogowego Wszystkie pytania zasadnicze i dodatkowe na kategorię A, B Odpowiedzi i komentarze ZMIANY 01.01.2011 2 Numer strony 78 Numer strony 78 Z.1.12. Znak ten oznacza,

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM TEST WIEDZY PRZEZNACZONY DO STOSOWANIA TYLKO NA ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 1. Jeżeli idziesz drogą o małym natężeniu ruchu i masz dobrą widoczność:

Bardziej szczegółowo

Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego

Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego Dziecko do lat 7 nie powinno samodzielnie poruszać się po drogach, powinno znajdować się pod opieką rodziców, starszego rodzeństwa lub kolegów. W drodze do

Bardziej szczegółowo

3. Jaki jest numer alarmowy pogotowia ratunkowego? A. 997, B. 998, C Jaki jest numer alarmowy Policji? A. 997, B. 998, C. 999.

3. Jaki jest numer alarmowy pogotowia ratunkowego? A. 997, B. 998, C Jaki jest numer alarmowy Policji? A. 997, B. 998, C. 999. 1. Przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych jest: A. zalecane, gdy włączona jest sygnalizacja świetlna. B. dozwolone, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszym, C. zabronione. 2. Pieszy może

Bardziej szczegółowo

Auto-Szkoła Janusz Tokarski

Auto-Szkoła Janusz Tokarski Egzamin praktyczny ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: zadań realizowanych na placu manewrowym i jazdy w mieście.warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego

Bardziej szczegółowo

Rowerzysta w ruchu drogowym

Rowerzysta w ruchu drogowym Rowerzysta w ruchu drogowym 1 Każdy może zostać rowerzystą. Rowerzystą może być każdy, niezależnie od wieku. Jednak należy pamiętać, że rowerzysta, który wyjeżdża na drogę ma obowiązek przestrzegania zasad

Bardziej szczegółowo

ZNAKI OSTRZEGAWCZE A-7. przykładowy znak ostrzegawczy. Umieszczona pod znakiem ostrzegawczym tabliczka:

ZNAKI OSTRZEGAWCZE A-7. przykładowy znak ostrzegawczy. Umieszczona pod znakiem ostrzegawczym tabliczka: ZNAKI OSTRZEGAWCZE Znaki ostrzegawcze uprzedzają o miejscach na drodze, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo oraz zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności.

Bardziej szczegółowo

ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ

ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ Do dziesiątego roku życia na rowerze wolno jeździć tylko w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchu ulicznego. Na drogę publiczną przepisy zezwalają wyjechać dopiero z kartą rowerową,

Bardziej szczegółowo

1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności:

1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności: 1 TEST ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO Dla szkół gimnazjalnych (wielokrotnego wyboru) 1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności: a) pierwszy z idących

Bardziej szczegółowo

Karta egzaminu teoretycznego

Karta egzaminu teoretycznego /8 Imię: Data egzaminu: 8.7.6 azwisko: Zakres egzaminu: B ESEL/data urodzenia: profilu kandydata na kierowcę: Wiedza specjalistyczna ) punktów) /) punktów4) ) punktów) /) punktów4) 55 494 79 47 679 46

Bardziej szczegółowo

Część 7: Sygnalizacja i sygnały świetlne

Część 7: Sygnalizacja i sygnały świetlne Część 7: Sygnalizacja i sygnały świetlne Część ta opiera się na części 6, która omawia sygnalizację świetlną oraz oznakowanie dróg. Część ta omawia dwa ogólne formaty sygnałów świetlnych: sygnalizacja

Bardziej szczegółowo

Piesi. Część 19: Poszanowanie dla innych użytkowników dróg

Piesi. Część 19: Poszanowanie dla innych użytkowników dróg Część 19: Poszanowanie dla innych użytkowników dróg Ta część skierowana jest do kierowców pojazdów silnikowych i rozwija informacje zawarte w części 5, poświęconej dobrym nawykom w kierowaniu pojazdami.

Bardziej szczegółowo

Pierwszeństwo przejazdu. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1

Pierwszeństwo przejazdu. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1 Pierwszeństwo przejazdu Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1 Ustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem lub pieszego jest to powstrzymanie się od ruchu jeżeli ruch ten mógłby zmusić

Bardziej szczegółowo

Wygląd Znaczenie Objaśnienie. Linia pojedyncza przerywana. Linia podwójna ciągła. Linia jednostronnie przekraczalna

Wygląd Znaczenie Objaśnienie. Linia pojedyncza przerywana. Linia podwójna ciągła. Linia jednostronnie przekraczalna Wygląd Znaczenie Objaśnienie Linia pojedyncza Linia pojedyncza, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu. Znak P-1 o podwójnej szerokości, w którym kreski i przerwy

Bardziej szczegółowo

Pytania ogólne 1. Którą stroną drogi powinien poruszać się pieszy poza miastem?

Pytania ogólne 1. Którą stroną drogi powinien poruszać się pieszy poza miastem? Pytania ogólne 1. Którą stroną drogi powinien poruszać się pieszy poza miastem? a) prawą; b) lewą; 2. W jakiej odległości od przejścia dla pieszych moŝna przechodzić na drugą stronę jezdni poza przejściem

Bardziej szczegółowo

A-3 niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo

A-3 niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo niebezpieczny zakręt w prawo A-2 niebezpieczny zakręt w lewo A-3 niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo A-4 niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo A-5 "skrzyżowanie dróg" ostrzega o skrzyżowaniu dróg,

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Poradnik dla rodziców i nauczycieli Poradnik dla rodziców i nauczycieli Dziecko do lat 7 nie powinno samodzielnie poruszać się po drogach, powinno znajdować się pod opieką rodziców, starszego rodzeństwa lub kolegów. W drodze do szkoły/domu

Bardziej szczegółowo

1. Test nr 3. 6. Znak "skrzyżowanie dróg" oznacza, że drogi na skrzyżowaniu:

1. Test nr 3. 6. Znak skrzyżowanie dróg oznacza, że drogi na skrzyżowaniu: 1. Test nr 3 1. Kierujący dojeżdżając do skrzyżowania, w pierwszej kolejności stosuje się do: A. poleceń wydawanych przez znajdującego się tam policjanta, B. wyświetlanych sygnałów świetlnych, C. znaków

Bardziej szczegółowo

W Europie jeździmy bezpiecznie Finał lubuski test SP nr 3 Słubice 6 maja 2017 r.

W Europie jeździmy bezpiecznie Finał lubuski test SP nr 3 Słubice 6 maja 2017 r. W Europie jeździmy bezpiecznie Finał lubuski test SP nr 3 Słubice 6 maja 2017 r. Zasady udzielania odpowiedzi Piszemy pismem czytelnym, najlepiej technicznym, Wpisujemy swoje nazwisko, imię, miejscowość

Bardziej szczegółowo

Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga od kierującego pojazdem zachowania szczególnej ostrożności, która polega na upewnieniu się, że nie zajedzie drogi innemu

Bardziej szczegółowo

Znaki drogowe ostrzegawcze

Znaki drogowe ostrzegawcze Znaki drogowe ostrzegawcze Niebezpieczny zakręt w prawo Ostrzega o zbliżaniu się do niebezpiecznego zakrętu w prawo. Niebezpieczny zakręt w lewo Ostrzega o zbliżaniu się do niebezpiecznego zakrętu w lewo.

Bardziej szczegółowo

P-1 Linia pojedyncza przerywana

P-1 Linia pojedyncza przerywana P-1 Linia pojedyncza przerywana Znak P-1, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu. Na tę linię można najeżdżać, np. podczas wyprzedzania. P-2 Linia pojedyncza ciągła

Bardziej szczegółowo

Uczeń na drodze Finał test. 8 czerwca 2017 r.

Uczeń na drodze Finał test. 8 czerwca 2017 r. Uczeń na drodze Finał test 8 czerwca 2017 r. Zasady udzielania odpowiedzi Piszemy pismem czytelnym, najlepiej technicznym, Wpisujemy swoje imię i nazwisko, miejscowość gdzie jest szkoła, nr szkoły, jeżeli

Bardziej szczegółowo

W Europie jeździmy bezpiecznie Eliminacje rejonowe test Zawada r. Międzylesie r. Tuplice r. nr 2 Słubice

W Europie jeździmy bezpiecznie Eliminacje rejonowe test Zawada r. Międzylesie r. Tuplice r. nr 2 Słubice W Europie jeździmy bezpiecznie Eliminacje rejonowe test Zawada 26.11.2016 r. Międzylesie 3.12.2016 r. Tuplice 14.01.2017 r. nr 2 Słubice 21.01.2017 r. Zasady udzielania odpowiedzi Piszemy pismem czytelnym,

Bardziej szczegółowo

1 pytania CD ZMIANY ZMIANY 01.01.2011 01.01.2011 2011

1 pytania CD ZMIANY ZMIANY 01.01.2011 01.01.2011 2011 1 pytania CD ZMIANY 01.01.2011 2011 2 Nowe pytania kategorii C i D 1. Samochód osobowy to: A pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej, niż 9 osób łącznie z kierowcą B pojazd

Bardziej szczegółowo

Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy.

Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy. Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy. Część praktyczna egzaminu państwowego polega na: 1. wykonaniu na

Bardziej szczegółowo

Propozycje zmian wytłuszczono italikami na ciemniejszym tle, zmiany polegające na usunięciu tekstu są oznaczone jako tekst usunięty.

Propozycje zmian wytłuszczono italikami na ciemniejszym tle, zmiany polegające na usunięciu tekstu są oznaczone jako tekst usunięty. Miasta dla rowerów Polski Klub Ekologiczny - Zarząd Główny ul. Sławkowska 26A 31-014 Kraków tel/fax +48.12.4232047, 12.4232098 w w w. r o w e r y. o r g. p l Przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury

Bardziej szczegółowo

4. Zabrania się zawracania rowerem: a) na drodze jednokierunkowej b) na skrzyżowaniach c) na drodze dla rowerów i pieszych

4. Zabrania się zawracania rowerem: a) na drodze jednokierunkowej b) na skrzyżowaniach c) na drodze dla rowerów i pieszych 1. Oznakowany rowerem element drogi pokazanej na rysunku, przeznaczony do jazdy rowerem tylko w jednym kierunku, to: a) droga dla rowerów b) ścieżka dla rowerów c) pas ruchu dla rowerów 2. Rower powinien

Bardziej szczegółowo

TEST NR Który ze znaków oznacza, że pierwszeństwo na zwężonym odcinku jedni mamy my? a) znak 1; b) znak 2; c) znak 3.

TEST NR Który ze znaków oznacza, że pierwszeństwo na zwężonym odcinku jedni mamy my? a) znak 1; b) znak 2; c) znak 3. TEST NR 1 1. Którą stroną drogi powinien poruszać się pieszy poza miastem? a) prawą; b) lewą; c) obojętnie którą. 2. W jakiej odległości od przejścia dla pieszych można przechodzić na drugą stronę jezdni

Bardziej szczegółowo

ABC- Karty Rowerowej - cześć teoretyczna. Edyta Skoczek Część 2

ABC- Karty Rowerowej - cześć teoretyczna. Edyta Skoczek Część 2 Edyta Skoczek Część 2 1 2. Przekraczanie jezdni 2.1 Przekraczanie jezdni po przejściu dla pieszych Na drugą stronę drogi przechodzisz przez jezdnię. Musisz pamiętać, że jezdnia przeznaczona jest dla ruchu

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1325) Rozdział 1 Przepisy

Bardziej szczegółowo

Manewry w ruchu drogowym

Manewry w ruchu drogowym Manewry w ruchu drogowym Włączanie się do ruchu Włącznie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po zatrzymaniu lub postoju nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jak równieŝ

Bardziej szczegółowo

ZESTAW NR 1 ZESTAW NR 2 ZESTAW NR 3

ZESTAW NR 1 ZESTAW NR 2 ZESTAW NR 3 ZESTAW NR 1 Kierujący rowerem: powinien trzymać kierownicę oburącz b/ powinien trzymać kierownicę przynajmniej jedną ręką i nogi na pedałach c/ powinien trzymać kierownicę jedną ręką bez trzymania nóg

Bardziej szczegółowo

Cel zajęć: Zapoznanie ze znakami drogowymi pionowymi i poziomymi.

Cel zajęć: Zapoznanie ze znakami drogowymi pionowymi i poziomymi. Scenariusz 1 TEMAT: Powtórzenie znaków drogowych poznanych w klasach I-III i omówienie nowych: pionowych i poziomych. Cel zajęć: Zapoznanie ze znakami drogowymi pionowymi i poziomymi. Środki dydaktyczne:

Bardziej szczegółowo

TEST NA KARTĘ ROWEROWĄ

TEST NA KARTĘ ROWEROWĄ TEST NA KARTĘ ROWEROWĄ 1. Do obowiązkowego wyposażenia roweru nie należy a. hamulec b. sygnał dźwiękowy c. kierunkowskaz d. światełko odblaskowe 2. Skręcając w lewo z drogi dwukierunkowej manewr wykonujemy

Bardziej szczegółowo

Do zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie zobowiązuje znak z cyfrą A. 1 B. 2 C. 3

Do zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie zobowiązuje znak z cyfrą A. 1 B. 2 C. 3 Zajęcia techniczne Bądź bezpieczny na drodze Klasa 4 6 Imię i nazwisko Data Klasa SPRAWDZIAN CZWARTY 1. Znaki zakazu mają kształt: A. trójkąta równobocznego, żółte tło, poza nielicznymi wyjątkami czarne

Bardziej szczegółowo

Test na kartę rowerową 2014 - ćwiczenia

Test na kartę rowerową 2014 - ćwiczenia 1 Jaki jest wymagany wiek, aby otrzymać kartę rowerową a. 7 lat b. 10 lat c. 13 lat d. 11 lat 2 Kto lub co decyduje w pierwszej kolejności o ruchu na skrzyżowaniu? a. sygnalizacja świetlna b. znaki drogowe

Bardziej szczegółowo

(test wielokrotnego wyboru)

(test wielokrotnego wyboru) 1 TEST ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO Dla szkół ponadgimnazjalnych (test wielokrotnego wyboru) 1. Znak ten : a) zezwala na zawracanie, b) zezwala na skręcanie w lewo lub zawracanie, c) zabrania

Bardziej szczegółowo

Znaki i sygnały w ruchu drogowym. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1

Znaki i sygnały w ruchu drogowym. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1 Znaki i sygnały w ruchu drogowym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1 Znaki drogowe w zależności od tego gdzie są umieszczone dzielą się na: pionowe (jest ich ponad 270) umieszczane po prawej

Bardziej szczegółowo

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2

Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2 Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej Zestaw nr 2 1. Pieszy, przechodząc przez drogę dwujezdniową na obszarze zabudowanym: a. może przejść w

Bardziej szczegółowo

Test na kartę rowerową

Test na kartę rowerową Test na kartę rowerową Test b Test zawiera 20 zadań. W każdym znajdują się trzy odpowiedzi: A, B, C. Wybierz tylko jedną z nich i zamaluj właściwą kratkę w karcie odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz, błędne

Bardziej szczegółowo

Karta egzaminu teoretycznego

Karta egzaminu teoretycznego /8 Imię: Data egzaminu:.05.05 Nazwisko: Zakres egzaminu: B ESEL/data urodzenia: profilu kandydata na kierowcę: Wiedza specjalistyczna ) punktów) /N) punktów4) ) punktów) /N) punktów4) 487 49 4508 455 670

Bardziej szczegółowo

D-1 Droga z pierwszeństwem.

D-1 Droga z pierwszeństwem. D-1 Droga z pierwszeństwem. T - 6a Znak ten oznacza początek lub kontynuację drogi z pierwszeństwem. Umieszczona pod tym znakiem tabliczka T-6a wskazuje odpowiednio rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem

Bardziej szczegółowo

Zasady pierwszeństwa przejazdu. Przecinanie się kierunków ruchu

Zasady pierwszeństwa przejazdu. Przecinanie się kierunków ruchu Zasady pierwszeństwa przejazdu Przecinanie się kierunków ruchu Regulacje prawne związane z pojazdami i z poruszaniem się po drogach Podstawowym aktem prawnym regulującym ruch drogowy jest: Ustawa Prawo

Bardziej szczegółowo

ZNAKI ZAKAZU B-23 B-25 B-26 B-29 B-33 B-35 B-36 B-37 B-38

ZNAKI ZAKAZU B-23 B-25 B-26 B-29 B-33 B-35 B-36 B-37 B-38 ZNAKI ZAKAZU Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Zakaz wyrażony znakiem obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy

Bardziej szczegółowo

Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych

Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych Korekta dotychczas stosowanego banku pytań egzaminacyjnych Z012 12 otrzymuje brzmienie: Znak ten oznacza, że należy spodziewać się zwężenia drogi: A. na odcinku 100 metrów, B. po przejechaniu 100 metrów,

Bardziej szczegółowo

TEST 1. Wielokrotnego wyboru. 1 Pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą: 2 Pieszy może korzystać z całej jezdni:

TEST 1. Wielokrotnego wyboru. 1 Pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą: 2 Pieszy może korzystać z całej jezdni: TEST Wielokrotnego wyboru Pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą:. na chodniku,. na drodze dla rowerów, 3. na jezdni. Pieszy może korzystać z całej jezdni:. na rondzie,. w strefie zamieszkania, 3. na

Bardziej szczegółowo

Dla szkół podstawowych

Dla szkół podstawowych 1 TEST ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO Dla szkół podstawowych (Testy jednokrotnego wyboru) 1. W czasie poruszania się kolumny pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności: a) pierwszy z idących

Bardziej szczegółowo

Wygląd Znaczenie Objaśnienie

Wygląd Znaczenie Objaśnienie Wygląd Znaczenie Objaśnienie ruchu w obu kierunkach Oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni. Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka

Bardziej szczegółowo

OLSZTYN: TRAMWAJ NA SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM CD.

OLSZTYN: TRAMWAJ NA SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM CD. KOMENDA MIEJSKA POLICJI W OLSZTYNIE Źródło: http://www.olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/14978,olsztyn-tramwaj-na-skrzyzowaniu-o-ruchu-okreznym-cd.html Wygenerowano: Wtorek, 6 września 2016, 08:38

Bardziej szczegółowo

2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów

2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów 2. Programy szkolenia w zakresie poszczególnych przedmiotów 2.1. Przepisy ruchu drogowego TEMAT 1: Wiadomości ogólne Podstawowe elementy ruchu: 03-07 droga, pojazd, człowiek. podstawowych pojęć dotyczących

Bardziej szczegółowo

Poruszanie się w pobliżu lub wzdłuż jezdni

Poruszanie się w pobliżu lub wzdłuż jezdni Część 18: Przepisy dla pieszych Na 5 ofiar śmiertelnych na naszych drogach przypada 1 pieszy. Ta część zawiera informacje dotyczące zasad poruszania się wzdłuż jezdni i przechodzenia przez jezdnię. Najważniejsza

Bardziej szczegółowo

A-4 niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo. A-6e wlot drogi jednokierunkowej z lewej strony. A-6d wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony

A-4 niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo. A-6e wlot drogi jednokierunkowej z lewej strony. A-6d wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony znaki ostrzegawcze A-1 niebezpieczny zakręt w prawo A-2 niebezpieczny zakręt w lewo A-3 niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo A-4 niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo A-5 skrzyżowanie dróg A-6a skrzyżowanie

Bardziej szczegółowo

Ilustrują to dodatkowo poniższe rysunki:

Ilustrują to dodatkowo poniższe rysunki: Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu ma zawsze pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a potem pozostałe pojazdy. W sytuacji przedstawionej poniżej pierwsza przejedzie straż pożarna,

Bardziej szczegółowo

Vademecum rowerzysty

Vademecum rowerzysty Vademecum rowerzysty Opracował: Oficer Rowerowy Gorzowa Wlkp. mgr inż. Krzysztof Kropiński Konsultacje: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. podinsp. Wiesław

Bardziej szczegółowo

PRĘDKOŚC NA DROGACH W POLSCE. Samochody osobowe, motocykle, ciężarowe o DMC < 3,5t (DMC dopuszczalna masa całkowita) Droga jednojezdniowa

PRĘDKOŚC NA DROGACH W POLSCE. Samochody osobowe, motocykle, ciężarowe o DMC < 3,5t (DMC dopuszczalna masa całkowita) Droga jednojezdniowa PRĘDKOŚC NA DROGACH W POLSCE Samochody osobowe, motocykle, ciężarowe o DMC < 3,5t (DMC dopuszczalna masa całkowita) Obszar niezabudowany Autostrada Droga ekspresowa dwujezdniowa Droga ekspresowa jednojezdniowa

Bardziej szczegółowo

TEST 2. Wielokrotnego wyboru. 1 Pieszy idący po jezdni jest obowiązany: 2 Pieszemu podczas przechodzenia przez jezdnię zabrania się:

TEST 2. Wielokrotnego wyboru. 1 Pieszy idący po jezdni jest obowiązany: 2 Pieszemu podczas przechodzenia przez jezdnię zabrania się: TEST Wielokrotnego wyboru Pieszy idący po jezdni jest obowiązany:. poruszać się jej lewą stroną,. poruszać się jej prawą stroną, 3. ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Pieszemu podczas przechodzenia

Bardziej szczegółowo