środowisko ład korporacyjny pracy społeczność Raport Odpowiedzialności Społecznej rynek Coca-Cola HBC Polska miejsce

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "środowisko ład korporacyjny pracy społeczność Raport Odpowiedzialności Społecznej rynek Coca-Cola HBC Polska miejsce"

Transkrypt

1 rynek środowisko ład korporacyjny miejsce pracy społeczność Coca-Cola HBC Polska Raport

2 rynek miejsce pracy społeczność

3 Spis treści środowisko ład korporacyjny Cele i plany List Dana Nistora Rozdział 1 Profil raportu Rozdział 2 Profil organizacji Rozdział 3 Strategia i zarządzanie Rozdział 4 Zdrowie konsumentów Rozdział 5 Zasoby wodne Rozdział 6 Energia i ochrona klimatu Rozdział 7 Opakowania i recykling Rozdział 8 Nasi pracownicy Rozdział 9 Nasi partnerzy Rozdział 10 Relacje ze społecznościami lokalnymi 10 zasad Global Compact Tabele GRI Słowniczek Coca-Cola HBC Polska Raport Adresy przydatnych stron internetowych 74-75

4 Cele i plany Strategia i zarządzanie Zdrowie konsumentów Zasoby wodne Energia i ochrona klimatu Rozdział Rozdział 3 Rozdział 4 Rozdział 5 Rozdział 6 2 Cele na Wdrożenie wskaźnika CSR jako elementu oceny rocznej pracowników na wszystkich stanowiskach menedżerskich w firmie. TAK Prowadzenie działalności zgodnie z 10 zasadami Global Compact. TAK Dalsze zwiększanie możliwości wyboru produktów. TAK Rozpoczęcie cyklu szkoleń dla Działu Sprzedaży Akademia Fit for the Future na temat strategii biznesowej firmy, opartej na promocji szeroko pojętego zdrowia. TAK Dalsze propagowanie systemu GDA i edukacja konsumentów w kwestii kształtowania zdrowej, zrównoważonej diety. TAK Certyfikacja ISO zakładów produkcyjnych w Radzyminie i Tyliczu (dodatkowo wdrożono PAS 220 w zakładach TAK w Tyliczu i Łodzi). Wdrożenie programu Magazynuj z Głową oraz przeprowadzenie, wspólnie z miesięcznikiem Życie Handlowe, konkursu na Dobre Praktyki Magazynowania. Skuteczne wdrożenie zmian w Formule Funduszu Kropli Beskidu. TAK Kontynuacja programu Rzeki dla życia: Wisła oraz zaangażowanie w organizację Dnia Wisły w Warszawie we współpracy z WWF. TAK Dalsze zmniejszanie zużycia wody: do 2,2 litra na każdy litr wyprodukowanego przez nas napoju. TAK Podniesienie wydajności ujęć wody w Tyliczu poprzez ich regenerację i zrównoważone wykorzystanie warstwy wodonośnej. TAK Zmniejszenie zużycia energii o 4% ze względu na projekt Agility (zmniejszenie zapasów NIE produktów i krótsze partie produkcyjne) oraz niższą produkcję w Tyliczu. Budowa bloku elektrociepłowniczego w Radzyminie (CHP). Usunięcie czynnika chłodniczego R22 z systemów chłodniczych w zakładach produkcyjnych. TAK Plany na 2010 Wdrożenie SAP WAVE 2, nowego zintegrowanego systemu działania firmy, obejmującego cały łańcuch dostaw i zwiększającego satysfakcję klientów firmy. Prowadzenie działalności zgodnie z zasadami UN Global Compact. Dalsze poszerzanie wyboru produktów poprzez oferowanie konsumentom pełnej oferty we wszystkich kategoriach napojów bezalkoholowych. Propagowanie aktywnego stylu życia wśród konsumentów. Certyfikacja PAS 220 w zakładzie w Radzyminie. Kontynuacja działań Funduszu Kropli Beskidu. Kontynuacja programu Rzeki dla Życia we współpracy z WWF. Dalsze zmniejszanie zużycia wody średnio o 5 % na każdy litr wyprodukowanego napoju. Kontynuacja budowy bloku elektrociepłowniczego (CHP) w Radzyminie. Rozpoczęcie instalacji ecobox w lodówkach, co pozwoli na zredukowanie zużycia energii przez lodówkę średnio o 35 %. Współpraca z Fundacją Nasza Ziemia kontynuacja akcji Sadzenie lasu.

5 Coca-Cola HBC Polska Raport Opakowania i recykling Nasi pracownicy Nasi partnerzy Relacje ze społecznościami lokalnymi Rozdział 7 Rozdział 8 Rozdział 9 Rozdział 10 Zmniejszenie wagi co najmniej 6 rodzajów butelek PET. TAK Przeprowadzenie 3 inicjatyw edukacyjnych dla pracowników na temat ochrony środowiska naturalnego w miejscu pracy i w czasie wolnym. TAK Uruchomienie drugiej edycji programu rozwoju pracowników z wysokim potencjałem Go Up Ruszaj w górę. TAK Recertyfikacja OHSAS w zakładach w Radzyminie i Staniątkach. Kampania edukacyjna z zakresu BHP wśród pracowników. Wprowadzenie programu Magazynuj z głową dla partnerów biznesowych, edukującego detalistów, jak należy przechowywać napoje, by utrzymać ich najwyższą jakość. TAK Kontynuacja programu edukacyjnego dla przedstawicieli handlu tradycyjnego Wykorzystaj siłę tradycji. TAK Organizacja drugiej edycji programu Wolontariusz po radosnej stronie życia. TAK Przeprowadzenie dwóch inicjatyw ekologicznych, w tym sadzenia lasu przez pracowników firmy. TAK TAK 3 TAK Cel zrealizowany NIE Cel niezrealizowany Cel w trakcie realizacji Dalsza redukcja wagi opakowań o 4 do 8 % w zależności od typu opakowania. Wspieranie akcji edukacyjnych promujących recykling, np.: Warszawskie Dni Recyklingu, Dni Recyklingu w Łodzi. Organizacja akcji edukacyjnych na temat recyklingu: organizacja selektywnej zbiórki opakowań na wybranych imprezach masowych. Rozwój programu dla pracowników z wysokim potencjałem Go Up Ruszaj w górę. Badanie opinii pracowników i wdrożenie programu poprawy satysfakcji z pracy. Program motywacyjny BHP dla pracowników. Wdrażanie stylu przywództwa opartego na coachingu. Kontynuacja programu Magazynuj z głową. Kontynuacja programu edukacyjnego dla klientów Wykorzystaj siłę tradycji. Wdrożenie nowego podejścia we współpracy z klientami sieciowymi w handlu nowoczesnym. Organizacja trzeciej, rozszerzonej edycji programu Wolontariusz po radosnej stronie życia. Promowanie aktywności fizycznej i wspieranie lokalnych imprez sportowych w całym kraju. Wspieranie organizacji charytatywnych działających na rzecz dzieci specjalnej troski.

6 4 Przyszłość Naszym priorytetem na najbliższe lata jest pogłębianie wiedzy na temat szans i zagrożeń dla środowiska tak, aby w przyszłości osiągnąć nasz cel nadrzędny: zrównoważony rozwój.

7 Coca-Cola HBC Polska Raport List Dyrektora Generalnego Szanowni Państwo Mam przyjemność przedstawić Państwu nasz trzeci roczny Raport Coca-Cola HBC Polska. Co roku staramy się stawiać sobie wyższą poprzeczkę mam nadzieję, że tegoroczny raport całościowo i przejrzyście przedstawi nasze postępy w dziedzinie społecznie odpowiedzialnego biznesu. Przy ustalaniu strategii zrównoważonego rozwoju najistotniejszym partnerem są nasi interesariusze. W ciągłej dyskusji z nimi określamy priorytety. Raport podzielony jest na rozdziały odpowiadające tym kluczowym kwestiom odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i ekonomicznej naszej firmy. Nasze cele inspirowane są także przyjętymi przez nas zobowiązaniami Global Compact. Rozwój naszej firmy jest nierozerwalnie związany z dostępnością wody. W tym roku osiągnęliśmy wyznaczony sobie cel zmniejszając jej zużycie do 2,1 litra na litr wyprodukowanego napoju. Staramy się chronić środowisko naturalne, w którym znajdują się źródła tego cennego surowca. Naszym priorytetem na najbliższe lata jest pogłębianie wiedzy na temat szans i zagrożeń dla środowiska tak, aby w przyszłości osiągnąć nasz cel nadrzędny: zrównoważony rozwój. Osiągnięcie tego celu wymaga strategicznego myślenia w wielu kategoriach. Bierzemy pod uwagę zmiany ekonomiczne i w kapitale ludzkim kraju. Dlatego inwestujemy w naszych pracowników, klientów i społeczności lokalne, które nas otaczają. Jednak zrównoważony rozwój to nie tylko strategie i plany, ale przede wszystkim działania. Wierzymy w istotność akcji na każdym poziomie tych dużych, ogólnokrajowych i tych mniejszych, lokalnych. Łatwo przeoczyć możliwości wspierania drobnych, ale przynoszących wymierne korzyści inicjatyw. Dlatego stworzyliśmy procedury systematycznego wspierania projektów wolontariatu i innowacyjnych propozycji naszych pracowników, a także akcji proponowanych przez społeczności lokalne. Staramy się nieustannie poprawiać także proces raportowania, którego wynikiem jest niniejsza publikacja. W tegorocznym raporcie przedstawiamy nasze wyniki według metodologii i wskaźników Global Reporting Initiative. Dzięki temu raport pozwala nam w systematyczny sposób budować naszą strategię. Jest to także publikacja, za pomocą której chcielibyśmy podziękować naszym interesariuszom za ich udział w naszych osiągnięciach. Mamy również nadzieję, że będzie on naszym wkładem w rozwijającą się, niezwykle istotną dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju w Polsce. Dzięki systematycznemu podejściu udało nam się zrealizować plany, które przedstawiliśmy Państwu w naszym poprzednim raporcie. W tegorocznej publikacji jasno formułujemy nasze cele na rok Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie z dumą przedstawimy kolejny raport z naszych osiągnięć. 5 Dan Nistor Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC Polska

8 Rozdział 1 Profil raportu Niniejszy raport przedstawia sprawozdanie z działalności Coca-Cola HBC Polska w roku. Publikacja jest skierowana zarówno do interesariuszy firmy, jak i wszystkich osób zainteresowanych naszymi działaniami w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu. Struktura raportu 6 Publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce składa się z trzech części, skonstruowanych tak, aby dać możliwie jak najbardziej kompletny i przejrzysty obraz naszej działalności. 1. Część I przedstawia kontekst procesu raportowania. Niniejszy rozdział pierwszy wyjaśnia metodologię zastosowaną w tym procesie. Rozdział drugi ( Profil organizacji str ) zawiera wizytówkę naszej firmy wraz z opisem naszych produktów oraz danych sprzedażowych i produkcyjnych za miniony rok. W rozdziale trzecim znajdują się informacje dotyczące naszych priorytetów, strategii i zewnętrznych zobowiązań ( Strategia i zarządzanie str ). 2. Część II (rozdziały 4-10, str ) składa się z opisu siedmiu kluczowych dla Coca-Cola HBC Polska obszarów aktywności firmy i naszych działań w obrębie CSR (Corporate Social Responsibility). 3. Część III zawiera dane dodatkowe i tabele zbiorcze: tabelę wskaźników GRI (str ), tabelę podsumowującą cele na rok, status ich realizacji i cele na rok 2010 (str. 2-3) oraz słowniczek terminów i listę odnośników www (str ).

9 Coca-Cola HBC Polska Raport Proces raportowania Raport został przygotowany w oparciu o wytyczne Global Reporting Initiative, niezależnej, międzynarodowej instytucji, której celem jest rozwijanie praktyk raportowania działalności w zakresie CSR. W procesie tworzenia raportu wykorzystane zostały Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju (RG) oraz najbardziej aktualna wersja wskaźników GRI G3, opublikowanych w 2006 roku. Ze względu na brak polskiej wersji suplementu sektorowego, dotyczącego Coca-Cola HBC Polska, specyficzne wytyczne w nim zawarte nie zostały wykorzystane w tegorocznym raporcie. Raport za rok jest naszym trzecim raportem, publikowanym w rocznym cyklu (poprzednie raporty stanowiły sprawozdania za lata 2007 i 2008). Odnosi się do działalności firmy w roku kalendarzowym. Dane z poprzednich lat umieszczone zostały w miejscach, gdzie stanowią istotny kontekst dla informacji z roku lub gdy odnoszą się do inicjatyw kontynuowanych w tym roku. Uwzględniliśmy również dane dotyczące naszej działalności wynikającej z podjętych zobowiązań wewnętrznych i współpracy zewnętrznej, w tym Global Compact, opisanych szczegółowo w rozdziale 3 Strategia i zarządzanie (str ). W wyniku konsultacji z interesariuszami i organizacjami audytowymi w niniejszym raporcie poszerzamy zasięg i szczegółowość zawartych informacji w stosunku do lat poprzednich. Z roku na rok staramy się doskonalić proces prowadzący do stworzenia publikacji tak, aby przedstawiała ona coraz bardziej kompletne i przejrzyste informacje. 7 W okresie raportowania nie zaszły zmiany w strukturze własności ani zarządu Coca-Cola HBC Polska. Raport nie zawiera korekty informacji publikowanych w raportach z poprzednich lat. Koordynacją działań w zakresie CSR zajmuje się Dział ds. Korporacyjnych. Osobą odpowiedzialną za proces raportowania społecznego jest Dyrektor ds. Korporacyjnych. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem:

10 Zakres i zasięg raportu Raportowanie obejmuje wszystkie obszary działalności firmy zidentyfikowane jako istotne dla zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za wpływ na środowisko naturalne, społeczne i ekonomiczne. Obszary te zidentyfikowane zostały przez Komisję ds. CSR przy zarządzie Grupy Coca-Cola Hellenic w Atenach, w wyniku pierwszego panelowego spotkania interesariuszy w 2008 roku. W wyniku tego procesu określonych zostało 7 kwestii kluczowych dla działalności grupy i spółek krajowych, które są opisane w odpowiednich rozdziałach II części raportu. Definiując zawartość raportu kierowaliśmy się przede wszystkim: określonymi przez naszych interesariuszy obszarami zainteresowania, wewnętrznymi priorytetami firmy określanymi na poziomie grupowym i krajowym, standardami raportowania na poziomie grupowym z uwzględnieniem charakterystyki polskich realiów gospodarczych i stanu środowiska naturalnego, priorytetami CSR uwzględnionymi w programach rozwoju menedżerów, które są integralną częścią polityki personalnej firmy, kwestią ograniczeń jawności danych wynikających z tajemnicy handlowej, potrzebą przedstawiania danych w sposób kompletny i umożliwiający niezależną ocenę działań firmy. 8 Niniejszy raport obejmuje opis działań Coca-Cola HBC Polska oraz tam gdzie dotyczy to bezpośrednio wyników krajowych działań całej Grupy Coca-Cola Hellenic. Indeks treści GRI według Wytycznych do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju : Strategia i zarządzanie (str ) Profil organizacji (str ), Profil raportu (str. 6-9), Nadzór, zobowiązania i zaangażowanie (str ) Wskazniki podstawowe i dodatkowe tabele zbiorcze (str ). Dodatkowo: tabela zawierająca informacje o celach na rok, ich realizacji i celach na 2010 (str. 2-3).

11 Coca-Cola HBC Polska Raport Weryfikacja Dane przedstawione w niniejszym raporcie zgromadzone zostały z uwzględnieniem imperatywu kompletności raportu. Ich zgodność ze stanem faktycznym poświadczona została przez kierownictwo Coca-Cola HBC Polska i Grupy Coca-Cola Hellenic. Raport zawiera dane uwzględnione w publikacji grupowej, które dotyczą działalności w Polsce lub bezpośrednio na nią wpływają. Treść raportu za rok nie została potwierdzona przez audyt zewnętrzny. Coca-Cola HBC Polska brała udział w inicjatywach audytowych dotyczących społecznie odpowiedzialnego biznesu prowadzonych przez niezależne organizacje podczas wydawania publikacji: Ranking Odpowiedzialnych Firm i Raport: Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki. 9 Poszczególne obszary działalności Coca-Cola HBC Polska objęte są audytami wewnętrznymi prowadzonymi przez firmę, jak również podlegają cyklicznym zewnętrznym audytom, wymaganym przez instytucje przyznające firmie certyfikaty. Szczegółowe informacje na ich temat znajdują się w odpowiednich rozdziałach części II raportu oraz w Rozdziale 3 Strategia i zarządzanie.

12 Rozdział 2 Profil organizacji Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o. jest producentem i dystrybutorem napojów gazowanych, soków, nektarów i napojów owocowych, naturalnych wód mineralnych, herbat gotowych do spożycia oraz napojów izotonicznych i energetycznych. Obecnie w swojej ofercie posiadamy ponad 40 rodzajów napojów w ponad 140 opakowaniach. W naszym portfelu znajduje się 14 lubianych i rozpoznawalnych marek. Coca-Cola HBC Polska to polski oddział greckiej spółki Coca- -Cola Hellenic Bottling Company SA z siedzibą w Atenach, zwanej w skrócie Coca-Cola Hellenic. Grupa Coca- -Cola Hellenic działa w 28 krajach i obsługuje łącznie ponad 560 mln konsumentów. Firma jest notowana na giełdach w Atenach i Londynie, a jej oddział na giełdzie w Nowym Jorku. Głównymi udziałowcami są The Coca-Cola Company i Kar-Tess Holding SA, posiadający, odpowiednio, 23% i 30% udziałów Coca-Cola HBC Polska, z siedzibą w Warszawie, jest liderem na polskim rynku napojów bezalkoholowych. W Polsce zatrudniamy ponad 3000 osób, współpracujemy z ponad 3800 dostawcami, a nasze produkty dostępne są w ponad punktów sprzedaży na terenie całego kraju. Coca-Cola HBC Polska jest właścicielem 4 zakładów produkcyjnych i 30 centrów dystrybucyjnych. Łódź Radzymin Gorzów Szczecin Poznań Zielona Góra Wrocław Koszalin Bydgoszcz Kalisz Gdańsk Płock Łódź Olsztyn Ostrołęka Warszawa Wschodnia Warszawa Zachodnia Białystok Radzymin Siedlce Tylicz Staniątki Wałbrzych Częstochowa Opole Radom Kielce Lublin Katowice Rybnik Niepołmice Staniątki Rzeszów Bielsko-Biała Tarnów Nowy Targ Tylicz Centra dystrybucyjne Zakłady produkcyjne

13 Coca-Cola HBC Polska Raport Coca-Cola HBC Polska jest jedynym rozlewcą produkującym i dystrybuującym produkty The Coca-Cola Company w Polsce. Prowadzimy działalność w czterech należących do nas zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Radzyminie, Łodzi, Staniątkach (w gminie Niepołomice) i Tyliczu (w gminie Krynica). Wprowadzając nasze produkty na rynek staramy się blisko współpracować z dostawcami i klientami. W naszej firmie działa system dystrybucji bezpośredniej. Nasi przedstawiciele handlowi zbierają zamówienia od klientów detalicznych, a następnie produkty są dostarczane bez pośredników do punktów sprzedaży. Prowadzimy szkolenia dla naszych kontrahentów, kładąc szczególny nacisk na kwestie bezpieczeństwa i wysoką jakość naszych produktów. Działamy w branży spożywczej, więc wyjątkową wagę przywiązujemy do prowadzenia akcji marketingowych w sposób odpowiedzialny. Staramy się również stale wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych odbiorców, dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb. Naszą aktywność w tym zakresie opisujemy szerzej w Rozdziale 4 na str. 23. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie naszych klientów zdrowym stylem życia. Odpowiednio do ich zapotrzebowania rozwija się także oferta firmy. Do wyboru napojów niegazowanych dołączyliśmy w roku produkt Cappy Cała Pomarańcza wytwarzany z zastosowaniem unikalnej technologii Whole Press. Rozpoczęliśmy także sprzedaż nowej wody średniozmineralizowanej MultiVita z ujęcia Kropla Minerałów oraz oferowanego w dwóch smakach napoju Cappy Lemon&Nada (więcej informacji o produktach na str. 23). 11 Herbata gotowa do spożycia Soki, nektary i napoje Napoje energetyczne Produkty Coca-Cola HBC Polska Napoje izotoniczne Napoje gazowane Wody mineralne

14 69,2% 83,3% 1,8% 10,5% 3,2% 15,5% 1,1% 0,1% 8,1% 4,8% 69,2% 15,5% 8,1% 4,8% 2,0% 0,3% Udział ilościowy poszczególnych kategorii napojów w sprzedaży (2004 rok) Coca-Cola HBC Polska Udział ilościowy poszczególnych kategorii napojów w sprzedaży ( rok) Coca-Cola HBC Polska napoje gazowane soki, nektary, napoje napoje gazowane soki, nektary, napoje woda herbaty gotowe do spożycia napoje izotoniczne napoje energetyczne woda herbaty gotowe do spożycia napoje izotoniczne napoje energetyczne 12 Wraz z preferencjami konsumentów i zmianami w stylu życia, zmienia się także struktura sprzedaży napojów. Udział napojów niegazowanych i wód w sprzedaży naszej firmy od wielu lat systematycznie rośnie. W 2004 r. łączna sprzedaż obu powyższych kategorii stanowiła zaledwie 16,7% ogółu sprzedaży Coca-Cola HBC Polska. W r. stosunek sprzedaży napojów niegazowanych i wód do napojów gazowanych wyniósł 31% do 69%. W r. Coca-Cola HBC Polska odnotowała sprzedaż na poziomie 952 mln litrów napojów. To wynik konsekwentnie realizowanej strategii, która zakłada oferowanie pełnego i nieustannie rozwijanego asortymentu napojów bezalkoholowych. Coca-Cola HBC Polska działa przede wszystkim na terenie Polski. Jedynie 36 mln litrów z 940 mln litrów napojów wyprodukowanych przez nas w r. trafiło poza granice naszego kraju. Import stanowił w zeszłym roku 4% ogółu sprzedaży naszej firmy. Działalność naszej firmy opiera się na ścisłej współpracy z firmą Coca-Cola Poland Services, przedstawicielem amerykańskiej spółki The Coca-Cola Company z Atlanty. Nasza firma jest odpowiedzialna za infrastrukturę, produkcję, dystrybucję i sprzedaż napojów, a także wyposażenie sklepów, obsługę klienta, promocje dla klientów i konsumentów oraz działania public relations.

15 Coca-Cola HBC Polska Raport Coca-Cola Poland Services reprezentuje właściciela marek oferowanych przez nas konsumentom i odpowiada za reklamę, kontakty z mediami, wprowadzanie nowych produktów, marketing i korporacyjne działania public relations oraz PR poszczególnych marek. Współpraca między obiema firmami opiera się na zasadach bliskiego partnerstwa, które przyniosły sukces systemowi Coca-Cola w ponad 200 krajach świata. 2,0% 6% 7% 14% 43% 22% 6% Coca-Cola HBC Polska jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i ze względu na tajemnicę handlową oraz politykę swojej spółki matki nie ujawnia wszystkich danych biznesowych na poziomie kraju. Udział wielkości sprzedaży poszczególnych krajów w wielkości sprzedaży rynków rozwijających się Polska Czechy W ramach Coca-Cola Hellenic Bottling Company SA nasz kraj należy do grupy krajów rozwijających się, w skład której wchodzą także: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja i Węgry. Polska jest zdecydowanie największym rynkiem w tej grupie; co roku przynosi prawie połowę zysku wypracowywanego przez te kraje. Coca-Cola HBC Polska nie otrzymuje wsparcia finansowego od państwa. 13 Słowenia Kraje Nadbałtyckie Słowenia Węgry Chorwacja Coca-Cola Hellenic Bottling Company SA Coca-Cola HBC Polska w liczbach 952 mln litrów napojów sprzedanych w r. 19 lat obecności na rynku Ponad 360 mln euro inwestycji Udział w rynku w ujęciu wartościowym: 22,2 % 4 zakłady produkcyjne 30 centrów sprzedaży Ponad pracowników dostawców klientów

16 Rozdział 3 Strategia i zarządzanie Z roku na rok staramy się coraz bardziej integrować zasady zrównoważonego rozwoju w strategię firmy na wszystkich szczeblach. Stawiamy na strategiczną współpracę z międzynarodowymi instytucjami pozarządowymi i ścisłe przestrzeganie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych standardów. 14 Zarząd i struktura Na poziomie grupowym ogólny nadzór nad działaniami firmy oraz ich wynikami, także w wymiarze środowiskowym oraz społecznym, sprawuje Komitet Operacyjny Coca-Cola Hellenic w Atenach. Komitet ten składa się z 10 osób i pod kierownictwem dyrektora zarządzającego Coca-Cola Hellenic odpowiada za tworzenie strategii firmy. Zarówno członkowie Komitetu Operacyjnego w Atenach, jak i zespołu zarządzającego w Polsce to osoby od wielu lat związane z firmą. Osoby te zdobywały kwalifikacje na różnych polach działalności spółki i swoim doświadczeniem gwarantują wytyczanie strategii firmy obejmującej zagadnienia ekonomiczne, środowiskowe oraz społeczne. ład korporacyjny Z formalnego punktu widzenia, w skład zarządu Coca-Cola HBC Polska wchodzą dwie osoby: dyrektor generalny oraz dyrektor finansowy. Jednak na co dzień działaniami firmy kieruje szerszy, 9-osobowy zespół zarządzający, w skład którego wchodzą dyrektorzy odpowiedzialni za wszystkie obszary działania firmy. Zespół pracuje jako jedno ciało i wszystkie kluczowe decyzje podejmuje kolektywnie. Ten sam zespół zarządza społeczną odpowiedzialnością firmy, wyznaczając i oceniając realizację celów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility - CSR). Struktura organizacyjna Dyrektor Generalny Dyrektor Handlowy Dyrektor Operacyjny Dyrektor ds. Logistyki Dyrektor ds. Kategorii Soków Dyrektor Sprzedaży Bezpośredniej Dyrektor ds. Planowania Zaopatrzenia Dyrektor ds. Sieci Magazynów Kierownik Marketingu Rynkowego Dyrektor ds. Kluczowych Klientów FC Dyrektor ds. Technicznych i Projektów Dyrektor ds. Transportu i Dystrybucji Kierownik Marketingu Konsumenckiego Dyrektor ds. Kluczowych Klientów IC Dyrektor ds. Zakupów Dyrektor ds. Kluczowych Klientów i Logistyki Kierownik Marki Dyrektor Trade Marketing ds. Kategorii Wody Dyrektor ds. Kontroli Jakości Dyrektor ds. Rozwoju Organizacji i Systemów Jakości Kierownik Techniczny Dyrektor ds.vendingu i Serwisu Technicznego Dyrektorzy Zakładów Produkcyjnych Kierownik ds. Projektów Kierownik Finansowy Dyrektor ds. Szkoleń i Coachingu Sprzedaży Kierownik Rozwoju Innowacyjności Dyrektor ds. Marketingu Specjalista ds. Informacji i Raportowania Dyrektor ds. Rozwoju Kategorii

17 Coca-Cola HBC Polska Raport Zrównoważony rozwój jako część strategii Działania w ramach zrównoważonego rozwoju mają na celu godzenie potrzeb współczesnego świata z dbałością o dobrobyt pokoleń. Nadal wiele brakuje nam do realizacji tego celu. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywa na sektorze przedsiębiorstw, który dysponuje fachową wiedzą biznesową, a także decyduje o inwestycjach w innowacje. Działając wspólnie z organami władzy, organizacjami pozarządowymi oraz społecznościami lokalnymi, przedsiębiorstwa mogą walnie przyczynić się do rozwiązywania wyzwań współczesności. Na priorytety strategii CSR Coca-Cola HBC Polska składają się wytyczne Grupy Coca- -Cola Hellenic, wewnętrzna strategia i wartości naszej firmy oraz cele wyznaczane na poziomie poszczególnych działów. Staramy się wszystkie te czynniki połączyć w spójną strategię skupioną wokół 7 kluczowych dla nas obszarów. Obszary te wyznaczone zostały na pierwszym grupowym panelu interesariuszy w 2008 roku. Reprezentują one kwestie, na które, według naszych interesariuszy, firma może mieć największy wpływ: Zdrowie konsumentów Troska o zasoby wodne Energia i ochrona klimatu Odpady i recykling Rozwój pracowników Współpraca z partnerami Relacje ze społecznościami lokalnymi Priorytety zrównoważonego rozwoju są bezpośrednio powiązane z naszymi głównymi celami biznesowymi. Poszerzając portfolio produktów oraz realizując inicjatywy w sferze aktywności fizycznej i sportu, odpowiadamy na rosnące zainteresowanie konsumentów zdrowym stylem życia. Programy środowiskowe zmniejszające zużycie wody, energii i surowców przyczyniają się do zmniejszenia kosztów produkcji. 15 Doradca Dyrektora Generalnego Dyrektor ds. Personalnych Dyrektor Finansowy Dyrektor ds. Korporacyjnych Dyrektor ds. IT Grupa liderów systemów biznesowych Dyrektor ds. Personalnych (Działy Wsparcia) Dyrektor Projektu SAP Kierownik ds. Uregulowań Prawnych i Ochrony Środowiska Kierownik działu Wsparcia IT Dyrektor ds. Polityki Wynagrodzeń i Prawnych Dyrektor ds. Audytu Wewnętrznego i Procedur Kierownik ds. Komunikacji Kierownik Rozwoju Finansowych Systemów Informatycznych Dyrektor ds. Personalnych (Dział Operacyjny) Dyrektor ds. Planowania i Gospodarki Pieniężnej Krajowy Szef ds. Infrastruktury Technicznej Kierownik Rozwoju Operacyjnych Systemów Informatycznych Dyrektor ds. Personalnych (Sprzedaż) Dyrektor Działu Podatkowego Szef Zespołu Wsparcia Aplikacji Kierownik Rozwoju Komercyjnych Systemów Informatycznych Dyrektor ds. Rozwoju i Coachingu Kontroler Finansowy Działu Handlowego Szef Zespołu Wsparcia Technologii Kierownik Rozwoju Kadrowych Systemów Informatycznych Kierownik ds. Administracyjnych Kontroler Finansowy Logistyki i Produkcji Szef Zespołu Obsługi Klienta IT Kierownik ds. Rekrutacji Kontroler Finansowy Kierownik ds. Płac Radca Prawny (Polska i Kraje Bałtyckie) Kierownik ds. Ochrony

18 Zarządzanie CSR Zarządzamy CSR równie rygorystycznie, co pozostałymi obszarami działalności. Komisja ds. CSR przy Radzie Dyrektorów Grupy Coca-Cola Hellenic, wytycza i kwartalnie dokonuje przeglądów wyników w tym obszarze. Rada ds. na poziomie Grupy, składająca się z dyrektorów funkcyjnych, identyfikuje strategiczne kwestie dla biznesu, ustala standardy i cele oraz monituje postępy. Dyrektorzy regionalni zapewniają wdrożenie tej strategii w poszczególnych regionach i w szczególności odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo. Na poziomie krajów, międzydepartamentalny zespół wdraża strategię zrównoważonego rozwoju, raportując do dyrektora generalnego. Każdy zakład produkcyjny jest wspierany przez koordynatorów ds. środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy. Formułowanie strategii CSR w Coca-Cola Hellenic Rada Dyrektorów Komisja ds. CSR przy Zarządzie Grupy Dyrektor Zarządzający 16 Zarząd Grupy Rada ds. CSR Zarząd Kraju Krajowe zespoły ds. CSR Dyrektorzy Zakładów Koordynatorzy ds. Ochrony Środowiska i BHP w zakładach

19 Coca-Cola HBC Polska Raport Systemy i standardy Stosujemy wiodące standardy, stawiamy sobie cele oraz monitorujemy ich realizację. W firmie działa system zarządzania ryzykiem korporacyjnym i sytuacjami kryzysowymi (IMCR), który pozwala odpowiednio wcześnie rozpoznawać zagrożenia i unikać niebezpiecznych sytuacji, a w przypadku kryzysu szybko podjąć właściwe działania. Dodatkowo, nasz Dział Audytu Wewnętrznego regularnie ocenia ryzyka niewłaściwych zachowań i raportuje zaniedbania. Dokładamy wszelkich starań, żeby prowadzić naszą działalność w sposób etyczny, odpowiedzialny i zrównoważony. Wdrożyliśmy wiodące systemy i standardy zarządzania, które pomagają nam skutecznie realizować postawione cele. Stosujemy także rozpoznawane zewnętrzne normy, aby nasza działalność była przejrzysta i łatwa do oceny. Nasze działania przedstawiamy także opinii publicznej i interesariuszom w formie Raportu Coca-Cola HBC Polska. Znajomość kwestii związanych z CSR jest również jedną z podstawowych kompetencji, jakich oczekujemy od naszych menedżerów i taki wskaźnik jest uwzględniony przy ocenie rocznej. 17 Zarządzanie Kompetencje menedżerskie Wyniki finansowe / Biznesowe Rozwój Pracowników Przywództwo Budowanie Relacji Rozwój i Innowacyjność Korporacyjna Odpowiedzialność Społeczna Systemy zarządzania Wdrożyliśmy międzynarodowe, uznane systemy zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwa żywności: ISO 9001 (zarządzanie jakością), ISO (zarządzanie wpływem na środowisko), OHSAS (zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy), HACCP (system bezpieczeństwa zdrowotnego żywności), ISO (zapewnienie jakości zdrowotnej żywności). Na str. 24 znajduje się opis stanu certyfikacji naszych zakładów produkcyjnych.

20 Normy wewnętrzne Prowadzenie działalności w sposób odpowiedzialny w Coca- -Cola HBC Polska determinuje szereg kodeksów i zbiorów zasad. Najważniejszym z nich jest Kodeks Postępowania w Interesach, który określa standardy, jakich wymagamy od naszych pracowników. Sposoby stosowania tych zasad w codziennej pracy są elementem naszych szkoleń pracowniczych. Wszelkie wątpliwości bądź skargi pracownicy mogą zgłaszać za pomocą specjalnego adresu poczty elektronicznej. 18 Standardy Działamy również według szeregu standardów zarządzania, mierzenia oraz raportowania. Protokół Gazów Cieplarnianych (Greenhouse Gas Protocol) obliczamy i przekazujemy dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych do Grupy Coca-Cola Hellenic, która następnie publikuje całościowe dane według organizacji GHG Protocol Initiative. Model LBG mierzymy i raportujemy nasze zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych według metodologii London Benchmarking Group. Wskaźniki GRI (Global Reporting Initiative) nasze działania przedstawiamy w rocznym Raporcie stosując wskaźniki GRI (więcej informacji na str ). Zobowiązania UNESDA wdrożyliśmy dobrowolne zobowiązania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Napojów (UNESDA). Wytyczne te określają sposób prowadzenia odpowiedzialnej sprzedaży i marketingu (więcej informacji na str. 26). Kodeksy i zbiory zasad stosowane w Coca-Cola HBC Polska: Kodeks Postępowania w Interesach (Code of Business Conduct), Poradnik Prawa Konkurencji (Competition Handbook), Polityka równego traktowania (Equality Policy), Polityka praw człowieka (Human Rights Policy), Polityka w sprawie HIV/AIDS (HIV/AIDS Policy), Polityka BHP (Occupational Health and Safety Policy), Polityka bezpieczeństwa floty samochodowej (Fleet Safety Policy), Polityka jakości i bezpieczeństwa żywności (Food & Quality Policy), Polityka środowiskowa (Environmental Policy), Program głównych zasad dla dostawców (Supplier Guiding Principles), Polityka gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Packaging & Packaging Waste Policy), Polityka w zakresie zmian klimatycznych (Climate Change Policy), Stanowisko w kwestii Organizmów Modyfikowanych Genetycznie (GMO Position Statement), Polityka w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia (Health & Wellness Policy), Porozumienie z Komisją Unii Europejskiej (EU Undertaking), Zobowiązania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Napojów (UNESDA committments).

ład korporacyjny rynek miejsce pracy środowisko społeczność

ład korporacyjny rynek miejsce pracy środowisko społeczność ład korporacyjny rynek miejsce pracy środowisko społeczność Coca-Cola HBC Polska Raport Odpowiedzialności Społecznej Spis treści Cele i plany List Dyrektora Generalnego Rozdział 1 Profil raportu Rozdział

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż,

Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż, Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje iż, Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów

Bardziej szczegółowo

Pokłady możliwości. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020

Pokłady możliwości. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020 Pokłady możliwości Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020 O Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KGHM Niniejszy dokument stanowi Strategię KGHM w obszarze

Bardziej szczegółowo

PRSupport oferuje szeroki zakres szkoleń dopasowanych do indywidualnych wymagań klientów

PRSupport oferuje szeroki zakres szkoleń dopasowanych do indywidualnych wymagań klientów Oferta szkoleniowa CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILIT Y S z k o l e n i a i t r e n i n g i d l a p r a c o w n i k ó w i z a r z ą d ó w PRSupport oferuje szeroki zakres szkoleń dopasowanych do indywidualnych

Bardziej szczegółowo

KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN

KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN WPROWADZENIE PKN ORLEN jest czołową firmą w branży paliwowo-energetycznej, należącą do grona największych spółek w Polsce i najcenniejszych polskich marek. Od

Bardziej szczegółowo

Fundamentem wszystkich naszych działań są Wartości, obowiązujące w Grupie Kapitałowej ORLEN, do której ANWIL należy, tj.:

Fundamentem wszystkich naszych działań są Wartości, obowiązujące w Grupie Kapitałowej ORLEN, do której ANWIL należy, tj.: KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW ANWIL S.A. STANDARDY SPOŁECZNE STANDARDY ETYCZNE I SYSTEMY ZARZĄDZANIA STANDARDY ŚRODOWISKOWE WPROWADZENIE ANWIL jest jednym z filarów polskiej gospodarki, wiodącą spółką

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu Społeczna odpowiedzialność biznesu Celem prezentacji jest przedstawienie podstawowych założeń koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), coraz częściej realizowanej przez współczesne przedsiębiorstwa.

Bardziej szczegółowo

MANAGER CSR MODUŁY WARSZTATOWE

MANAGER CSR MODUŁY WARSZTATOWE MANAGER CSR MODUŁY WARSZTATOWE WARSZTAT C- A IDEA SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU. PODSTAWY CSR. Skąd się wziął CSR? Historia społecznej odpowiedzialności biznesu. Koncepcja zrównoważonego rozwoju.

Bardziej szczegółowo

IZBA RZEMIEŚLNICZA ORAZ MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W KATOWICACH. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

IZBA RZEMIEŚLNICZA ORAZ MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W KATOWICACH. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu IZBA RZEMIEŚLNICZA ORAZ MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W KATOWICACH Społeczna Odpowiedzialność Biznesu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU TO koncepcja, wedle której

Bardziej szczegółowo

CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA

CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA 2014 Obszary działań CSR GPW RYNEK PRACOWNICY EDUKACJA ŚRODOWISKO -2- Obszary odpowiedzialności - GPW Environment CSR / ESG

Bardziej szczegółowo

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r.

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r. Strategia CSR Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Sierpień 2015 r. Misja i wartości Grupy Kapitałowej GPW Misja Grupy Kapitałowej GPW Naszą misją jest rozwijanie efektywnych mechanizmów

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP SKLEP STACJONARNY I SPRZEDAŻ ONLINE Kryteria Certyfikatu Zielony Sklep zostały pogrupowane w zbiory, zgodnie z obszarem, którego dotyczą (centrala / punkt sprzedaży /

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP SKLEP INTERNETOWY/SPRZEDAŻ ONLINE Kryteria Certyfikatu Zielony Sklep zostały pogrupowane w zbiory, zgodnie z obszarem, którego dotyczą (centrala / punkt sprzedaży / sprzedaż

Bardziej szczegółowo

POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW

POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW WSTĘP Jednym z długoterminowych celów Fabryki Komunikacji Społecznej jest korzystanie z usług dostawców spełniających wymogi bezpieczeństwa,

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP

KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP KRYTERIA CERTYFIKATU ZIELONY SKLEP Kryteria Certyfikatu Zielony Sklep zostały pogrupowane w 3 zbiory, zgodnie z obszarem, którego dotyczą (centrala / punkt sprzedaży) oraz z ich istotnością (obligatoryjne

Bardziej szczegółowo

Cele kluczowe W dziedzinie inwestowania w zasoby ludzkie W zakresie wzmacniania sfery zdrowia i bezpieczeństwa

Cele kluczowe W dziedzinie inwestowania w zasoby ludzkie W zakresie wzmacniania sfery zdrowia i bezpieczeństwa Cele kluczowe Idea społecznej odpowiedzialności biznesu jest wpisana w wizję prowadzenia działalności przez Grupę Kapitałową LOTOS. Zagadnienia te mają swoje odzwierciedlenie w strategii biznesowej, a

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA 2015 Obszary działań CSR Grupy GPW EDUKACJA PRACOWNICY RYNEK ŚRODOWISKO -2- Obszary odpowiedzialności - GPW Environment Social

Bardziej szczegółowo

Udział Banku Millennium w RESPECT index oraz współpraca z inwestorami

Udział Banku Millennium w RESPECT index oraz współpraca z inwestorami Bank Millennium 1 Half 2011 results Wyróżniony w 2012 roku: Udział Banku Millennium w RESPECT index oraz współpraca z inwestorami Katarzyna Stawinoga Departament Relacji z Inwestorami SRI Workshop Day

Bardziej szczegółowo

Projekt Prove It PL! o mierzeniu oddziaływania i kapitału społeczno-ekonomicznego w przedsiębiorczości społecznej

Projekt Prove It PL! o mierzeniu oddziaływania i kapitału społeczno-ekonomicznego w przedsiębiorczości społecznej Projekt Prove It PL! o mierzeniu oddziaływania i kapitału społeczno-ekonomicznego w przedsiębiorczości społecznej Pomiar wpływu społecznego i ekologicznego wspólna odpowiedzialność biznesu i NGO Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Aktualności CSR YOUR GLOBAL NETWORK OF LEADING TAX ADVISORS. www.taxand.com

Aktualności CSR YOUR GLOBAL NETWORK OF LEADING TAX ADVISORS. www.taxand.com Aktualności CSR YOUR GLOBAL NETWORK OF LEADING TAX ADVISORS www.taxand.com 1 1 1. Raportowanie CSR w Hiszpanii 2. ISO 26000 dotyczące odpowiedzialności społecznej 3. Trendy CSR 4. Kontakt 1 Raportowanie

Bardziej szczegółowo

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r.

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r. Strategia CSR Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Sierpień 2015 r. Strategia CSR GK GPW Założenia Dlaczego CSR jest ważny dla naszej Grupy Wymiar compliance: rozporządzenie Market

Bardziej szczegółowo

Strategia. Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma

Strategia. Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma Strategia Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma 2015 2018 STRATEGIA CSR GRUPY POLPHARMA W swojej działalności kierujemy się wartościami etycznymi i ustanowionymi standardami etycznego postępowania.

Bardziej szczegółowo

Global Compact i Akademia Program: PRME

Global Compact i Akademia Program: PRME Global Compact i Akademia Program: PRME Kamil Wyszkowski Dyrektor Biura Projektowego UNDP w Polsce Krajowy Koordynator Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact Global Compact Największa na

Bardziej szczegółowo

III Śląski Okrągły Stół nt. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KONFERENCJA

III Śląski Okrągły Stół nt. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KONFERENCJA III Śląski Okrągły Stół nt. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KONFERENCJA Działalność Rady do spraw Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w latach 2011-2014 Katowice, 29.10.2014 r. CSR co to jest? Społeczna

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność banków

Społeczna odpowiedzialność banków Społeczna odpowiedzialność banków Maria Młotek Forum Odpowiedzialnego Biznesu, organizacja, która propaguje ideę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w Polsce, definiuje odpowiedzialny biznes jako:

Bardziej szczegółowo

MIERZENIE EFEKTYWNOŚCI DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH

MIERZENIE EFEKTYWNOŚCI DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH MIERZENIE EFEKTYWNOŚCI DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE MODELU LBG W FUNDACJACH KORPORACYJNYCH Warszawa, 11 września 2014r. Małgorzata Greszta, SGS Polska NASZA EKSPERCKA WIEDZA W ZAKRESIE

Bardziej szczegółowo

Założenia Realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę! w latach 2012 2015 Założenia ogólne

Założenia Realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę! w latach 2012 2015 Założenia ogólne Założenia Realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę! w latach 2012 2015 Założenia ogólne 1. Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę! jest edukacja w zakresie trwałego

Bardziej szczegółowo

Polityka w zakresie Odpowiedzialnych Zakupów

Polityka w zakresie Odpowiedzialnych Zakupów Polityka w zakresie Odpowiedzialnych Zakupów Przedmowa Zgodnie ze ścieżką swojego rozwoju Arriva przedstawi Politykę z zakresie Odpowiedzialnych Zakupów, stworzoną z myślą o swoich klientach i pracownikach.

Bardziej szczegółowo

Stosowanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu korzystnie wpływa na kreowanie zysków, motywację pracowników i notowania na giełdzie.

Stosowanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu korzystnie wpływa na kreowanie zysków, motywację pracowników i notowania na giełdzie. Stosowanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu korzystnie wpływa na kreowanie zysków, motywację pracowników i notowania na giełdzie. Odpowiedzialność nie tylko za swój biznes, ale i za całe

Bardziej szczegółowo

Juan Pablo Concari Anzuola

Juan Pablo Concari Anzuola PREZENTACJA METODOLOGII WDRAŻANIA CERTYFIKATÓW I ROZWIĄZAŃ STOSOWANYCH W RAMACH CSR I EFR W HISZPAŃSKICH FIRMACH I INSTYTUCJACH Juan Pablo Concari Anzuola Spis ogólny A. PODSTAWOWE ZASADY SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI

Bardziej szczegółowo

Budowanie zrównoważonej przyszłości

Budowanie zrównoważonej przyszłości Budowanie zrównoważonej przyszłości Społeczna Odpowiedzialność Przedsiębiorstwa Przegląd Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa Każdego roku nowe produkty, nowe regulacje prawne i nowe technologie

Bardziej szczegółowo

PLAN DZIAŁANIA KT 270. ds. Zarządzania Środowiskowego

PLAN DZIAŁANIA KT 270. ds. Zarządzania Środowiskowego Strona 2 PLAN DZIAŁANIA KT 270 ds. Zarządzania Środowiskowego STRESZCZENIE Komitet Techniczny ds. Zarządzania Środowiskowego został powołany 27.02.1997 r. w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Bardziej szczegółowo

Grupa Kapitałowa LOTOS

Grupa Kapitałowa LOTOS Grupa Kapitałowa LOTOS Zintegrowany koncern naftowy zajmujący się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Działalność wydobywczą prowadzi

Bardziej szczegółowo

Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu

Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu Od 10 lat działamy na rynku, starając się utrzymywać wysoką pozycję, zarówno na polu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Współpracujemy z najlepszymi producentami,

Bardziej szczegółowo

Polityka zrównoważonego rozwoju Grupy DS Smith

Polityka zrównoważonego rozwoju Grupy DS Smith Polityka zrównoważonego rozwoju Grupy DS Smith Wprowadzenie W DS Smith zobowiązani jesteśmy do prowadzenia naszej działalności biznesowej w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Całość naszych działań

Bardziej szczegółowo

CSR drogą do zrównoważonego rozwoju

CSR drogą do zrównoważonego rozwoju CSR drogą do zrównoważonego rozwoju CSR drogą do zrównoważonego rozwoju Jesteśmy jedną z dziesięciu największych agencji pracy i doradztwa personalnego w Polsce. Na rynku działamy od 2006 r. Kapitał firmy

Bardziej szczegółowo

CSR w ING Banku Śląskim

CSR w ING Banku Śląskim CSR w ING Banku Śląskim czyli sztuka odpowiedzialności społecznej Joanna Dymna - Oszek Joanna Warmuz Zrównoważony rozwój ING na świecie Zrównoważony rozwój 2000 -raport społeczny ING in Society 2001 Environmental&

Bardziej szczegółowo

Usługi dystrybucyjne FMCG

Usługi dystrybucyjne FMCG Usługi dystrybucyjne FMCG 1990 powstaje firma handlowa Mister w Tychach 1992 rozpoczynamy współpracę z firmą Procter&Gamble jako jedna z 650 polskich hurtowni 1993 25 firm zostaje regionalnymi dystrybutorami

Bardziej szczegółowo

w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk Partnerstwo dla prewencji

w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk Partnerstwo dla prewencji Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla Ciebie. Dobre dla firmy Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy Partnerstwo dla prewencji www.healthy-workplaces.eu ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW

Bardziej szczegółowo

Społecznej odpowiedzialności biznesu można się nauczyć

Społecznej odpowiedzialności biznesu można się nauczyć Społecznej odpowiedzialności biznesu można się nauczyć Maciej Cieślik Korzyści płynące z wprowadzania strategii społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwach mają wymiar nie tylko wizerunkowy.

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Społeczna odpowiedzialność biznesu. Przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne. Przedsiębiorstwo

Akademia Młodego Ekonomisty. Społeczna odpowiedzialność biznesu. Przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne. Przedsiębiorstwo Akademia Młodego Ekonomisty Społeczna odpowiedzialność biznesu Przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne Edyta Polkowska Uniwersytet w Białymstoku 7 listopada 2013 r. Przedsiębiorstwo Podmiot gospodarczy

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU CSR CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU CSR CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU CSR CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu Partnerstwo w realizacji projektów szansą rozwoju sektora MSP Projekt realizowany jest

Bardziej szczegółowo

CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA

CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SA 2013 Obszary działań CSR GPW RYNEK PRACOWNICY EDUKACJA ŚRODOWISKO -2- RYNEK cele i działania CEL I: Kreowanie i promowanie dobrych

Bardziej szczegółowo

Model Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa

Model Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa Model Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa Funkcjonalnośd umożliwienie dokonania ogólnej, a jednocześnie całościowej oceny (samooceny) zaangażowania społecznego firmy we wszystkich obszarach,

Bardziej szczegółowo

Strategia Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu GK PGNiG 2009-2015. Marketing i Komunikacja

Strategia Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu GK PGNiG 2009-2015. Marketing i Komunikacja Strategia Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu GK PGNiG 2009-2015 Marketing i Komunikacja Komunikacja i marketing główne cele strategiczne skuteczne informowanie interesariuszy o podejmowanych

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu Społeczna odpowiedzialność biznesu MICHAŁ WÓJCIK Seminarium organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku Gdańsk; 25 listopada 2009 roku Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

CSR w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce - stan obecny, wyzwania, perspektywy

CSR w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce - stan obecny, wyzwania, perspektywy CSR w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce - stan obecny, wyzwania, perspektywy Płock, 27.02.2013 Czym jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu? Forum Odpowiedzialnego Biznesu Od 2000 rok podejmujemy

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw

Wprowadzenie do tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw Wprowadzenie do tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw Niniejszy przewodnik został stworzony jako część paneuropejskiej kampanii informacyjnej na temat CSR

Bardziej szczegółowo

Konkurs zamknięty nr 17/POKL/8.1.3/2010 Spotkanie informacyjne 17 marca 2010 r.

Konkurs zamknięty nr 17/POKL/8.1.3/2010 Spotkanie informacyjne 17 marca 2010 r. Konkurs zamknięty nr 17/POKL/8.1.3/2010 Spotkanie informacyjne 17 marca 2010 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie Wydział Rozwoju Kadr Regionu Plan prezentacji Typy projektów. Uprawnieni wnioskodawcy

Bardziej szczegółowo

NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE...

NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE... NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE......TAK JAK 170 TYS. KM NASZYCH GAZOCIĄGÓW. 2 MIEJSCE NA RYNKU GAZU DZIAŁALNOŚĆ PSG MIEJSCE NA RYNKU GAZU DZIAŁALNOŚĆ PSG Jesteśmy nowoczesnym przedsiębiorstwem o bogatych

Bardziej szczegółowo

Analiza zwycięskich raportów z 5 edycji konkursu Raporty Społeczne 2007-2011

Analiza zwycięskich raportów z 5 edycji konkursu Raporty Społeczne 2007-2011 Analiza zwycięskich raportów z 5 edycji konkursu Raporty Społeczne 2007-2011 Raporty Społeczne Nagrody za najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu to inicjatywa mająca

Bardziej szczegółowo

Angażowanie interesariuszy

Angażowanie interesariuszy Grupa LOTOS S.A. - Zintegrowany Raport Roczny 2011 LOTOS Raport Roczny 2011 / Organizacja i jej Raport / Interesariusze / Angażowanie interesariuszy Angażowanie interesariuszy Strategia społecznej odpowiedzialności

Bardziej szczegółowo

Janusz Turowski. Przemysł spożywczy w świetle raportów o zrównoważonym rozwoju

Janusz Turowski. Przemysł spożywczy w świetle raportów o zrównoważonym rozwoju Janusz Turowski Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Energia i środowisko w mleczarstwie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Pracownia Usług Technicznych Audytor Przemysł spożywczy w świetle raportów

Bardziej szczegółowo

Mercedes-Benz Bank Polska SA

Mercedes-Benz Bank Polska SA Mercedes-Benz Bank Polska SA Mercedes-Benz Bank jest częścią grupy Daimler - międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego, będącego właścicielem marki Mercedes-Benz, znanej z produkcji samochodów osobowych,

Bardziej szczegółowo

ZAŁOŻENIA REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO

ZAŁOŻENIA REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO ZAŁOŻENIA REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO PT. TRZYMAJ FORMĘ! W ROKU SZKOLNYM 2008/2009 III EDYCJA I. CEL GŁÓWNY: Zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. II.

Bardziej szczegółowo

Wspieranie innowacji w Sieci KIGNET. KIGNET Innowacje izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw

Wspieranie innowacji w Sieci KIGNET. KIGNET Innowacje izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw Wspieranie innowacji w Sieci KIGNET w ramach projektu KIGNET Innowacje izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw Warszawa, 21 czerwca 2012 r. Sieć KIGNET Sieć współpracy, którą tworzą izby

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Społeczna odpowiedzialność biznesu Bogusława Niewęgłowska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 24 października 2011 r. Odpowiedzialność to: zajmowanie się osobą lub rzeczą,

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu podejście strategiczne i operacyjne. Maciej Bieńkiewicz

Społeczna odpowiedzialność biznesu podejście strategiczne i operacyjne. Maciej Bieńkiewicz 2012 Społeczna odpowiedzialność biznesu podejście strategiczne i operacyjne Maciej Bieńkiewicz Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istota koncepcji - Nowa definicja CSR: CSR - Odpowiedzialność przedsiębiorstw

Bardziej szczegółowo

i zrównoważonego rozwoju

i zrównoważonego rozwoju SCANMED S.A. Strategia CSR i zrównoważonego rozwoju Preambuła Jako Grupa Scanmed pragniemy rozwijać tworzenie pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w oparciu o normy najwyższej jakości. Naszym celem

Bardziej szczegółowo

KARTA DOSTAWCÓW. Gospodarcze, środowiskowe i społeczne wymagania zrównoważonego rozwoju stanowią kluczowe wytyczne strategii Grupy Saint-Gobain.

KARTA DOSTAWCÓW. Gospodarcze, środowiskowe i społeczne wymagania zrównoważonego rozwoju stanowią kluczowe wytyczne strategii Grupy Saint-Gobain. KARTA DOSTAWCÓW Gospodarcze, środowiskowe i społeczne wymagania zrównoważonego rozwoju stanowią kluczowe wytyczne strategii Grupy Saint-Gobain. Grupa przystąpiła do Światowego Paktu Global Compact Narodów

Bardziej szczegółowo

Pierwszy w Polsce System Zarządzania Energią (SZE) w oparciu o normę PN-EN ISO 50001 w Dzierżoniowie. Warszawa 8 maja 2013 r.

Pierwszy w Polsce System Zarządzania Energią (SZE) w oparciu o normę PN-EN ISO 50001 w Dzierżoniowie. Warszawa 8 maja 2013 r. Pierwszy w Polsce System Zarządzania Energią (SZE) w oparciu o normę PN-EN ISO 50001 w Dzierżoniowie Warszawa 8 maja 2013 r. Efektywne zarządzanie energią jest jednym z warunków krytycznych do osiągnięcia

Bardziej szczegółowo

Strategia zarządzania kapitałem ludzkim Biznes społecznie odpowiedzialny (CSR)

Strategia zarządzania kapitałem ludzkim Biznes społecznie odpowiedzialny (CSR) Strategia zarządzania kapitałem ludzkim Biznes społecznie odpowiedzialny (CSR) To koncepcja, według, której firmy dobrowolnie prowadzą działalność uwzględniającą interesy społeczne i ochronę środowiska,

Bardziej szczegółowo

Realizacja misji firmy poprzez działania CSR. Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline

Realizacja misji firmy poprzez działania CSR. Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline Realizacja misji firmy poprzez działania CSR Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline O GlaxoSmithKline Jedna z wiodących firm farmaceutycznych na świecie - ponad 100 tysięcy

Bardziej szczegółowo

Warsztaty - Wypracowania strategii marki i strategii promocji. Podsumowanie + sprawy bieżące sieci

Warsztaty - Wypracowania strategii marki i strategii promocji. Podsumowanie + sprawy bieżące sieci Leszno, 30.06.2011 Protokół ze spotkania roboczego sieci Leszczyńskie Smaki z dnia 29.06.2011. w ramach projektu Utworzenie sieci Leszczyńskie smaki szansą wzrostu innowacyjności firm sektora spożywczego

Bardziej szczegółowo

Metodologia oparta na najnowszych trendach światowych Stwarzamy możliwość wzrostu wartości firmy

Metodologia oparta na najnowszych trendach światowych Stwarzamy możliwość wzrostu wartości firmy Zrównoważony rozwój Stabilne zarządzanie Pozytywny wpływ społeczny Wzrost wartości firmy Metodologia oparta na najnowszych trendach światowych Stwarzamy możliwość wzrostu wartości firmy 27 kwietnia 2012

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne Bogusława Niewęgłowska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 11 kwietnia 2016 r. Odpowiedzialność to: zajmowanie się osobą lub rzeczą,

Bardziej szczegółowo

O firmie PharmoVit Ltd

O firmie PharmoVit Ltd O firmie PharmoVit Ltd Wierzymy, że wszystko co najlepsze dla człowieka znajduje się w naturze właśnie dlatego tworzymy unikalne i niepowtarzalne na rynku receptury oparte na składnikach naturalnych. Misja,

Bardziej szczegółowo

Działania Ministra Sportu iturystyki w obszarze turystyki

Działania Ministra Sportu iturystyki w obszarze turystyki Działania Ministra Sportu iturystyki w obszarze turystyki Podsumowanie 2015 r. Plany na 2016 r. Warszawa, 14 grudnia 2015 r. OCENA STANU GOSPODARKI TURYSTYCZNEJ NA ŚWIECIE I W EUROPIE Od kilku lat światowy

Bardziej szczegółowo

Czy odpowiedzialny biznes zmieni polskie firmy? Prezentacja wyników badania kondycji dużych przedsiębiorstw

Czy odpowiedzialny biznes zmieni polskie firmy? Prezentacja wyników badania kondycji dużych przedsiębiorstw Prezentacja wyników badania kondycji dużych przedsiębiorstw Jeszcze przed kryzysem opinie liderów światowego biznesu wskazywały rosnący potencjał tego obszaru zarządzania. Odpowiedzialne zarządzanie (CR)

Bardziej szczegółowo

Andrzej Gantner. Dyrektor Generalny Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców

Andrzej Gantner. Dyrektor Generalny Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców Działania na poziomie międzynarodowym i Unii Europejskiej w zakresie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem i aktywnością fizyczną w kontekście zdrowego stylu życia Andrzej Gantner Dyrektor Generalny

Bardziej szczegółowo

Rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012. Dobre praktyki

Rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012. Dobre praktyki Rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012. Dobre praktyki Warszawa, 22 listopada 2013 Czym jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu Organizacja typu thinkand-do-tank,

Bardziej szczegółowo

ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ Janusz Bronisław Berdowski EUROPEJSKA UCZELNIA INFORMATYCZNO-EKONOMICZNA W WARSZAWIE ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ Od jakości nie ma odwrotu, gdyż na rynku globalnym nie walczy się tylko ceną

Bardziej szczegółowo

Być albo nie być (społecznie odpowiedzialnym)

Być albo nie być (społecznie odpowiedzialnym) Być albo nie być (społecznie odpowiedzialnym) Czy jedyną rolą biznesu wdzisiejszych czasach jest efektywne angażowanie zasobów Do maksymalizacji zysków, nie naruszając przy tym przepisów prawa, czy też

Bardziej szczegółowo

dialog przemiana synergia

dialog przemiana synergia dialog przemiana synergia SYNERGENTIA. Wspieramy Klientów w stabilnym rozwoju, równoważącym potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy przez łączenie wiedzy, doświadczenia i rozwiązań z różnych sektorów.

Bardziej szczegółowo

TEMATYKA PRAC. Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok

TEMATYKA PRAC. Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok TEMATYKA PRAC Zapisy dnia 18.02.2015 r. o godz. 9.45 Prof.nzdz. dr hab. Agnieszka Sitko-Lutek Zapisy pok. 309 Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok 1. Uwarunkowania i zmiana kultury organizacyjnej

Bardziej szczegółowo

Dobrowolne Porozumienie na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do żywności płynnej

Dobrowolne Porozumienie na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do żywności płynnej Dobrowolne Porozumienie na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do żywności płynnej (Szczecin 24 marca 2011 r.) 1 Dobrowolne Porozumienie Strony Porozumienia:

Bardziej szczegółowo

Alma CG. Europejski lider w zakresie # cost consultingu

Alma CG. Europejski lider w zakresie # cost consultingu Alma CG Europejski lider w zakresie # cost consultingu Agenda Kim jesteśmy Gwarancja jakości Obszary współpracy Etapy realizacji Projektu 3 Kim jesteśmy > Alma CG opracowała cost consulting - system doradztwa

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu dobre praktyki prowadzone przez przedsiębiorstwa w Polsce. mgr Monika Wilewska

Społeczna odpowiedzialność biznesu dobre praktyki prowadzone przez przedsiębiorstwa w Polsce. mgr Monika Wilewska Społeczna odpowiedzialność biznesu dobre praktyki prowadzone przez przedsiębiorstwa w Polsce mgr Monika Wilewska CSR a dobre praktyki W odniesieniu do CSR trudno mówić o kanonie zasad czy regulacjach z

Bardziej szczegółowo

Kodeks postępowania dostawców Grupy NSG Komisja ds. kierowania zasadami działu zaopatrzenia

Kodeks postępowania dostawców Grupy NSG Komisja ds. kierowania zasadami działu zaopatrzenia Informacje ogólne Tytuł zasad Zatwierdzone przez Data zatwierdzenia Zakres Cel zasad Kodeks postępowania dostawców Grupy NSG Komisja ds. kierowania zasadami działu zaopatrzenia 17.06.2009 Niniejsze zasady

Bardziej szczegółowo

KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU

KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU O PROJEKCIE 1. Projekt Koalicja na rzecz odpowiedzialnego biznesu realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Poddziałanie 2.1.2 Partnerstwo

Bardziej szczegółowo

CSR szansą rozwoju Polskiej Korporacji Recyklingu (PKR) Witold Chemperek

CSR szansą rozwoju Polskiej Korporacji Recyklingu (PKR) Witold Chemperek CSR szansą rozwoju Polskiej Korporacji Recyklingu (PKR) Witold Chemperek Wiceprezes Zarządu Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. jest wiodącym w regionie Zakładem Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego

Bardziej szczegółowo

SPECJALNY MAGAZYN BRANŻOWY 4 EDYCJA

SPECJALNY MAGAZYN BRANŻOWY 4 EDYCJA SPECJALNY MAGAZYN BRANŻOWY 4 EDYCJA KIM JESTEŚMY? Firma Bild Presse Polska to znany i ceniony przedsiębiorca na rynku mediowym, dostarczający niezawodne systemy informatyczne, ale także wyjątkowe podejście

Bardziej szczegółowo

Strategia CSR dla PKN ORLEN

Strategia CSR dla PKN ORLEN Strategia CSR dla PKN ORLEN 3 l u t e g o 2 0 1 5 r. ORLEN. NAPĘDZAMY PRZYSZŁOŚĆ. Fundamentem Strategii CSR dla PKN są WARTOŚCI ORLEN Nasze wartości Odpowiedzialność Szanujemy naszych klientów, akcjonariuszy,

Bardziej szczegółowo

Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)

Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII

Bardziej szczegółowo

Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu

Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu Lider Projektu: Partner merytoryczny: Patroni merytoryczni: Współczesne wyzwania przed którymi stoją przedsiębiorstwa, ale także rządy poszczególnych krajów pokazują, że

Bardziej szczegółowo

KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU

KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU KOALICJA NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU Prezentacja wyników badania świadomości CSR: badanie wśród pracowników (na przykładzie branży teleinformatycznej) Przygotowano dla: Przygotowali: Marta Kudrewicz,

Bardziej szczegółowo

biznesu (CSR) a konkurencyjność - dobre praktyki europejskich MŚP M -

biznesu (CSR) a konkurencyjność - dobre praktyki europejskich MŚP M - Instytut Badań nad Przedsiębiorczo biorczością i Rozwojem Ekonomicznym Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) a konkurencyjność - dobre praktyki europejskich MŚP M - Maciej Bieńkiewicz, 26 luty 2008,

Bardziej szczegółowo

Raportowanie społeczne dobrą praktyką CSR PKN ORLEN

Raportowanie społeczne dobrą praktyką CSR PKN ORLEN Raportowanie społeczne dobrą praktyką CSR PKN ORLEN Raportowanie społeczne w PKN ORLEN Cele: Raportowanie jako integralna część strategii CSR Koncernu Potwierdzenie transparentności firmy we wszystkich

Bardziej szczegółowo

Transport i mobilność miejska wyzwania dla miast

Transport i mobilność miejska wyzwania dla miast Transport i mobilność miejska wyzwania dla miast dr Aneta Pluta-Zaremba Konferencja Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP) kluczem do pozyskiwania środków europejskich Płock, 11 czerwca 2015

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

CSR a konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Działania PARP w zakresie biznesu społecznie odpowiedzialnego

CSR a konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Działania PARP w zakresie biznesu społecznie odpowiedzialnego 2011 Małgorzata Jelińska CSR a konkurencyjność polskich przedsiębiorstw Działania PARP w zakresie biznesu społecznie odpowiedzialnego Szczecin, 23.11.2011 r. Definicja CSR zgodnie z ISO 26000 Społeczna

Bardziej szczegółowo

WPŁYW TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH NA JAKOŚĆ ŚRODOWISKA

WPŁYW TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH NA JAKOŚĆ ŚRODOWISKA Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polska Akademia Nauk AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Zarządzania WPŁYW TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH

Bardziej szczegółowo

ABC odpowiedzialnej firmy Cykl szkoleń z podstaw CSR i zrównoważonego rozwoju

ABC odpowiedzialnej firmy Cykl szkoleń z podstaw CSR i zrównoważonego rozwoju ABC odpowiedzialnej firmy Cykl szkoleń z podstaw CSR i zrównoważonego rozwoju O cyklu szkoleń Kurczące się zasoby naturalne, rosnąca świadomość ekologiczna i konsumencka sprawiają, że firmy dostrzegają

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA Infrastruktura wiejska drogą do sukcesu gospodarczego regionów

KONFERENCJA Infrastruktura wiejska drogą do sukcesu gospodarczego regionów KONFERENCJA Infrastruktura wiejska drogą do sukcesu gospodarczego regionów Panel W zgodzie z naturą i kulturą czyli jak skutecznie wspierać rozwój infrastruktury na wsi? Warszawa, 28 października 2010

Bardziej szczegółowo

_Raport. , OdpowiedzialnoSCi SpoLecznej. Coca-Cola_HBC. _Polska. Raport Odpowiedzialności Społecznej 2011

_Raport. , OdpowiedzialnoSCi SpoLecznej. Coca-Cola_HBC. _Polska. Raport Odpowiedzialności Społecznej 2011 _Raport, OdpowiedzialnoSCi SpoLecznej / Coca-Cola_HBC _Polska Raport Odpowiedzialności Społecznej 2011 Spis treści Cykl życia produktu ETAP 2. Produkcja 02 05 Cele i plany List Dyrektora Generalnego Coca-Cola

Bardziej szczegółowo

Koalicja Rzeczników Etyki w ramach Programu Biznes a Prawa Człowieka 2014-2020

Koalicja Rzeczników Etyki w ramach Programu Biznes a Prawa Człowieka 2014-2020 Koalicja Rzeczników Etyki w ramach Programu Biznes a Prawa Człowieka 2014-2020 KWESTIONARIUSZ Poniższe pytania zostały przygotowane w ramach Koalicji Rzeczników Etyki UN Global Compact w Polsce. Naszym

Bardziej szczegółowo

ANG SPÓŁDZIELNIA DORADCÓW KREDYTOWYCH I GRUPA ANG ZARZĄD I RADA NADZORCZA MISJA, WIZJA I WARTOŚCI OBOWIĄZUJĄCE W RAPORTOWANYM OKRESIE 2

ANG SPÓŁDZIELNIA DORADCÓW KREDYTOWYCH I GRUPA ANG ZARZĄD I RADA NADZORCZA MISJA, WIZJA I WARTOŚCI OBOWIĄZUJĄCE W RAPORTOWANYM OKRESIE 2 wania. 03 ANG SPÓŁDZIELNIA DORADCÓW KREDYTOWYCH I GRUPA ANG ANG SPÓŁDZIELNIA DORADCÓW KREDYTOWYCH Powstała w 2010 roku Spółdzielnia ANG jest częścią Grupy ANG, w skład której wchodzą firmy realizujące

Bardziej szczegółowo

Działania Rządu na rzecz CSR w Polsce. Zespół do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw

Działania Rządu na rzecz CSR w Polsce. Zespół do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw Działania Rządu na rzecz CSR w Polsce 2 Trendy yglobalne Globalizacja Zmiany demograficzne Zmiany klimatu WYZWANIE: Konieczność budowania trwałych podstaw wzrostu umożliwiających realizację aspiracji rozwojowych

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu w firmach sektora MŚP doświadczenia i perspektywy

Społeczna odpowiedzialność biznesu w firmach sektora MŚP doświadczenia i perspektywy Społeczna odpowiedzialność biznesu w firmach sektora MŚP doświadczenia i perspektywy Aleksandra Wanat Konferencja Rozwój przedsiębiorczości w województwie śląskim w kontekście CSR Katowice 22 listopada

Bardziej szczegółowo

POLSKI RUCH CZYSTSZEJ PRODUKCJI NOT

POLSKI RUCH CZYSTSZEJ PRODUKCJI NOT Seminarium Informacyjno-promocyjne projektu: Propagowanie wzorców produkcji i konsumpcji sprzyjających promocji zasad trwałego i zrównoważonego rozwoju. Zmiany wzorców produkcji i konsumpcji w świetle

Bardziej szczegółowo