WYCIĄG Z PRZEPISÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W SEZONIE 2017/18r. IX edycja RALPNH

Przepisy PUCHARU MISTRZÓW LIG AMATORSKICH r

REGULAMIN XXIII EDYCJI PLHFD 2018/2019 W PIGUŁCE

Przepisy gry IV Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Żelechowa

3. Czas trwania gry a) Czas trwania gry wynosi w 2 x 20 minut b) Drużyna ma prawo do 1-minutowej przerwy podczas trwania każdej połowy

BOISKO - PRZEPISY GRY :

Szczegółowe przepisy gry w piłkę nożną :

1. Ilość zawodników 2. Ubiór zawodników 3. Sędzia 4. Czas trwania gry 5. Rozpoczęcie gry

HALOWA PIŁKA NOŻNA. 2. Piłka Zawody rozgrywane będą specjalnymi piłkami do gry na hali Nr 4(nisko kozłujące)

Przepisy gry futsalu. Liga Halowej Piłki Nożnej

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ W DREZDENKU

ZASADY GRY. Art. IV - Czas trwania gry Czas trwania gry wynosi 10 minut bez przerwy na zmianę stron.

Regulamin Turnieju o puchar Wójta Gminy Świdnica Piłki Nożnej halowej.

PRZEPISY GRY W TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA ŻELECHOWA 2012/2013

P R Z E P I S Y G R Y. w G r a b o w s k i e j L i d z e O r l i k a

Artykuł 1 Rozpoczęcie i wznowienie gry

Zmiany w Przepisach Gry Futsal 2010 / 2011

HALOWA PIŁKARSKA LIGA BIZNESU HALA PIŁKARSKA CUP PRZEPISY GRY

WYBRANE ZAGADNIENIA Z PRZEPISÓW GRY FUTSAL DOSTOSOWANE DO TURNIEJU FUTSALIMA 2013

Przepisy gry w Beach Soccera wyciąg

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

REGULAMIN GMINNO-MIEJSKIEJ HALOWEJ PILKI NOŻNEJ OPEN O PUCHAR BURMISTRZA GMINY I MIASTA SUSZ SUSZ HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

Załącznik nr 1. Przepisy gry

Regulamin Ligi Miejskiej Halowej Piłki Nożnej w Kędzierzynie-Koźlu w sezonie 2010/2011

Artykuł 1 Pole gry. max 25 m. Dla zawodów międzynarodowych wymiary są następujące:

REGULAMIN ROZGRYWEK SEZON 2012 / 2013

Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie i GKS BARUCHOWO

ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ GRUPA III

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

NIEDŹWIADEK I NIEDŹWIADEK DZ

REGULAMIN GRY MF PLPN 2017

PRZEPISY GRY. Opracowanie: Grzegorz Gądela i Krzysztof Penar na podstawie Przepisów Gry Piłki Halowej (futsal) z pewnymi zastrzeżeniami

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

Ocena zagrania piłki ręką

Okólnik nr Poprawki do Przepisów Gry w Futsal 2010 DO CZŁONKÓW FIFA. Zurich, 15 lipiec Drodzy Państwo,

O Puchar Wójta Gminy Łabunie. Gramy dla Mamy!

R E G U L A M I N Orlikowej Ligi Piłki Nożnej

Zmiany w przepisach gry analiza nowego wydania Przepisów Gry 08/09 Kudowa Zdrój Opracował: Sebastian Tarnowski pod opieką Mariana Pyzałki

PRZEPISY GRY WŁOSZCZOWSKIEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ

KONKLUZJE 2018 ZESPÓŁ FUTSALU KOLEGIUM SĘDZIÓW PZPN PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2018

Podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja powinien wynosić 3 x 20 min Zmiana w 3 tercji nie korzystać z efektywnego czasu gry

Regulamin I Halowego Turnieju Piłkarskiego Absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sianowie im. Bohaterów 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty

Procedury mające na celu wyłonienie zwycięzcy meczu

lp godzina nazwa drużyny nazwa drużyny wynik

PRZEPISY GRY W FUTSAL

Spała, 13 września 2014

REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWEJ LIGI FUTSALU - SEZON 2011/2012

REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWEJ LIGI FUTSALU - SEZON 2016/2017

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

REGULAMIN ROZGRYWEK VII HALOWA LIGA FUTSALU LIGA ŻAKÓW, ORLIKÓW I MŁODZIKÓW SEZON 2016/2017

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ 2016/17 zagadnienia kluczowe Artykuł 12

Regulamin Kieleckiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej

Regulamin I Wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej Dzikich Drużyn o Puchar Prezesa Fundacji TWÓJ EVEREST

PROPOZYCJE FORM I ORGANIZACJI MAŁYCH GIER W RÓŻNYCH KRAJACH NA ŚWIECIE

I Amatorski Nocny Turniej Halowej Piłki Nożnej z okazji Obchodów 100 Lecia Odzyskania Niepodległości

KONFRONTACJA VOL. 5 REGULAMIN TURNIEJU

REGULAMIN AMATORSKIEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA PARKU WODNEGO Relax

REGULAMIN ROZGRYWEK 2013/2014

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

ROJEWSKA HALOWA LIGA PIŁKI NOŻNEJ VII EDYCJA REGULAMIN NA SEZON 2017/2018

SYBERIA r.

REGULAMIN TECHNICZNY PUCHAR POLSKI NIESŁYSZĄCYCH W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ MĘŻCZYZN

REGULAMN ZBĄSZYŃSKICH ROZGRYWEK PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ KUVERT LIGA SEZON 2016/2017

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Organizatorem Halowej Ligi Piłki Nożnej jest Adam Szulc. 1.1 Zarząd Ligi reprezentują:

R E G U L A M I N R O Z G R Y W E K. KOMPRACHCICKIEJ LIGI FUTSALU w sezonie 2015/2016

REGULAMIN I EDYCJI TURNIEJU ZWYCIĘZCÓW CZTERECH LIG FUTSALOWYCH Z GMIN MORAWICA, MASŁÓW, SITKÓWKA-NOWINY

REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI KSIĘŻY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Rozgrywki Sportowe o Puchar Wójta w piłce nożnej i zawodach zręcznościowych w ramach projektu pn. Biesiada w Brodach 2016

UCZESTNICTWO W rozgrywkach mogą brać udział zespoły, które spełniają wymogi niniejszego regulaminu.

Kategorie wiekowe, skrócone przepisy gry, warunki udziału w zawodach, rodzaje rozgrywek

Regulamin rozgrywek Meblostyl Ligi Halowej sezon 2013/2014

REGULAMIN KLUBOWEGO TURNIEJU SENIORÓW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ O PUCHAR PREZESA POZPN PŁOCK 2018

Regulamin AMATORSKIEJ HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA STRUMIENIA. na sezon 2012/2013 roku.

6/ MAJĄC NA WZGLĘDZIE OGRANICZONĄ LICZBĘ ZAREZERWOWANYCH MIEJSC HOTELOWYCH O UDZIALE W ROZGRYWKACH DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. I I.

KONKLUZJE FUTSAL SZCZEBEL CENTRALNY 2017/18

REGULAMIN III TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ o Puchar Wójta Gminy Głusk

Liga Halowa Orlików rocznik 2007 i mł. sezon 2017/18 I kolejka r. ( sobota) Hala w Pietrowicach Wielkich!!

R E G U L A M I N I Powiatowego Samorządowego Turnieju Gmin w Piłce Nożnej Halowej Choceń 2012

Uwaga. Proszę zakreślić poprawne warianty A lub B. Test zalicza 80 % poprawnych odpowiedzi, tj. minimum 24 poprawnych odpowiedzi i więcej

Bramki wymiar 5 x 2 m. wymiar 3 x 1,55 m.

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

MISTRZOSTWA SUWAŁK W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH CHŁOPCÓW REGULAMIN

REGULAMIN TURNIEJU MUZEÓW KRAKOWSKICH W PIŁCE HALOWEJ

RAWICKA FUTSALU RAWICZ RAWICKA LIGA FUTSALOWA REGULAMIN

REGULAMIN II EDYCJI MORAWICKIEJ LIGI FUTSALU PIĄTEK PIŁKARSKICH. Sezon 2015/2016

Sulmierzycka Liga Halowej Piłki Nożnej. III edycja 2015/2016. o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy w Sulmierzycach

VII GMINNY HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SENIORÓW O PUCHAR BURMISTRZA ZBĄSZYNIA

GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W WARLUBIU. 21 czerwca 2014 r. godz Boisko ORLIK przy Zespole Szkół w Warlubiu REGULAMIN ROZGRYWEK

REGULAMIN Świąteczny Halowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Turku - 9 kwietnia 2017r.

REGULAMIN RADOSZYCKIEJ LIGI HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ 2016 O PUCHAR WÓJTA GMINY RADOSZYCE.

1.Organizatorem rozgrywek jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne KUJAWY. 2.Uczestnikiem rozgrywek jest

III MEMORIAŁ IM. MIECZYSŁAWA WASZAKA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

AMATORSKA LIGA HALOWA W PAKOSŁAWIU Regulamin sezonu 2015/16

METALKLASTER CUP 2018

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ W SEZONIE 2017/2018

1 WYCIĄG Z PRZEPISÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W SEZONIE 2017/18r. IX edycja RALPNH ARTYKUŁ I - POLE GRY Pole gry musi być prostokątne. Długość linii bocznej musi być większa od długości linii bramkowej. Pole gry jest oznaczone liniami. Linie te należą do powierzchni, których są granicami. Punkt karny wyznacza się w odległości 6 m. od środka linii bramkowej w równej odległości od obu słupków bramkowych. Drugi punkt karny wyznacza się w odległości 9 m. od środka linii bramkowej w równej odległości od obu słupków bramkowych. ARTYKUŁ II - PIŁKA Piłka musi być kulista, wykonana ze skóry lub innego dozwolonego materiału. Jeżeli piłka pęknie lub stanie się niezdatna do gry podczas przerwy w grze, gra winna być wznowiona w zależności od przyczyny jej przerwania (rozpoczęcie gry, rzut od bramki, rzut rożny, rzut karny lub rzut z autu). Piłka nie może być wymieniona podczas zawodów bez zgody sędziego. ARTYKUŁ III - ZAWODNICY Drużyna składa się z 5 zawodników a jeden z nich jest bramkarzem. Zawody nie mogą rozpocząć się, jeżeli którakolwiek z drużyn liczy mniej niż 3 zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Dozwolona jest zmiana bramkarza na zawodnika z pola, z tym, że zawodnik wchodzący za bramkarza musi być oznaczony innym kolorem koszulki (np. plastron). O zmianie musi być powiadomiony sędzia zawodów. Każda drużyna musi mieć kapitana, zaznaczonego w protokole meczowym literą K przy imieniu i nazwisku. Dodatkowo drużyna może mieć trenera (kierownika drużyny), zaznaczonego w protokole meczowym literą T przy imieniu i nazwisku, który może zajmować miejsce na ławce rezerwowych i odpowiada za zachowanie się drużyny. Na ławce rezerwowej mogą przebywać tylko i wyłącznie zawodnicy uczestniczący w grze i trener (kierownik drużyny), inne osoby zostaną wyproszone z ławki rezerwowej na trybuny. Zmiany zawodników odbywają się w locie przy ławce rezerwowych w strefie zmian. Jeżeli podczas zmiany zawodnik wejdzie na boisko zanim jego partner je opuści, sędzia przerwie grę upomni zawodnika wchodzącego żółtą kartką i podyktuje rzut wolny pośredni. Podobnie postąpi sędzia w wypadku zmiany w innym miejscu niż strefa zmian. Przepis nie dotyczy zmiany kontuzjowanego zawodnika. Zawody nie mogą być kontynuowane, jeżeli w jednej z drużyn jest mniej niż 3 zawodników, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, wówczas sędzia zakończy zawody i zostanie podyktowany walkower (5:0) na korzyść drużyny przeciwnej.

2 Kapitan drużyny Każda drużyna musi mieć kapitana. Kapitan musi posiadać opaskę na przedramieniu. Prawo zwracania się do sędziego w sposób taktowny w sprawach dotyczących zawodów, przysługuje wyłącznie kapitanowi drużyny i tylko w czasie przerwy w grze. Na ewentualne pytanie kapitana drużyny sędzia lub drugi sędzia udziela zwięzłej i jednoznacznej odpowiedzi, nie dopuszczając do polemiki. Kapitanowi nie wolno okazywać dezaprobaty dla decyzji sędziego. Jeżeli z jakichkolwiek powodów kapitan opuszcza boisko i jego najbliższe otoczenie przed końcem zawodów, winien przed zejściem przekazać swojemu zastępcy wyróżniającą go opaskę. ARTYKUŁ IV - UBIÓR ZAWODNIKÓW Zawodnikowi nie wolno używać ubioru lub nosić czegokolwiek (szczególnie biżuterii) co stanowiłoby zagrożenie dla niego lub innego zawodnika. Do podstawowego ubioru zawodnika należą : koszulka oznaczona numerami od 1 do 99, spodenki, skarpety, obuwie zezwala się na używanie wyłącznie obuwia z podeszwą z gumy lub innego podobnego materiału. Podeszwa obuwia musi być koloru białego lub żółtopomarańczowego, tj. kauczukowa. Zabrania się korzystania z obuwia o podeszwie typu turf. Zawodnik w takim obuwiu nie zostanie dopuszczony do gry. Używanie obuwia jest obowiązkowe. Bramkarze mogą nosić długie spodnie a ich ubiór musi odróżniać się kolorystycznie od ubioru innych zawodników. ARTYKUŁ V SĘDZIOWIE Każdy sędzia zobowiązany jest do prowadzenia zawodów sumiennie, obiektywnie, na najwyższym poziomie fachowym, zgodnie z duchem Przepisów Gry i bezwzględnym przestrzeganiem zasad etyki sportowej. Od sędziego (sędziego) oczekuje się podejmowania decyzji z wyczuciem, zdrowym rozsądkiem w zgodzie z ideą fair play, nigdy jednak w sprzeczności z literą Przepisów Gry Futsal Każde zawody są prowadzone przez sędziego, który ma pełną władzę egzekwowania uprawnień nadanych im przez Przepisy gry. Decyzje sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą są ostateczne.

3 Poza sędzią na boisku definiuje się funkcję sędziego czasowego. Do jego obowiązków należy : włączanie i zatrzymywanie zegara, kontrolowanie czas kary 2 lub 5 minut, notuje ilość fauli akumulowanych popełnianych przez każdy zespół, daje sygnał dźwiękowy, gdy zostaje popełniony czwarty faul w każdej połowie meczu, notuje nazwiska i numery strzelców bramek, wypełnia sprawozdanie z zawodów, dostarcza innych istotnych informacji dotyczących meczu. Sygnalizacje sędziów Sędzia bezpośrednio po decyzji uznającej bramkę lub karze dyscyplinarnej ma obowiązek w sposób widoczny sygnalizować asystentom sędziów (jeśli są tacy przewidziani), zawodnikom i publiczności: numer zawodnika, który zdobył bramkę; numer zawodnika, który został ukarany karą dyscyplinarną; zastosowaną korzyść po przewinieniu karanym rzutem wolnym bezpośrednim w najbliższej przerwie w grze; Sędzia sygnalizuje tę informację w sposób widoczny, znajdując się w strefie środkowej boiska na wprost stolika sędziego czasowego w odległości kilku metrów od niego. Sędziowie mają obowiązek stosować sygnalizacje używane i zalecane w Przepisach Gry Korzyść Jeżeli sędzia nie przerywa gry kiedy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, odnosi korzyść z takiego rozstrzygnięcia, musi zasygnalizować odpowiednim gestem zastosowaną korzyść. Zaleca się użycie w tym przypadku również głosu. Sygnalizacja korzyść może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zaistniało przewinienie, a poszkodowany zawodnik lub jego współpartner pozostaje przy piłce. Po zastosowaniu korzyści po przewinieniu karanym rzutem wolnym bezpośrednim sędzia musi zasygnalizować w sposób wskazany Przepisami Gry w Futsal w najbliższej przerwie w grze w celu zaliczenia przewinienia do fauli akumulowanych. Jeżeli sędzia w czasie gry nie sygnalizował, że stosuje korzyść lub nie zasygnalizował jej do sędziego stolikowego w najbliższej przerwie w grze, niedopuszczalne jest zaliczenie przewinienia do fauli akumulowanych w późniejszym czasie.

4 Zakończenie zawodów przed upływem ustalonego czasu gry Sędzia zobowiązany jest do zakończenia zawodów przed upływem ustalonego czasu gry w szczególności, jeżeli: jedna z drużyn zostanie zdekompletowana, jedna z drużyn samowolnie zejdzie z boiska, sędzia główny lub stolikowy zostanie czynnie znieważony przez osobę niepożądaną lub jednego z uczestników meczu, a dalsze prowadzenie zawodów zagraża bezpieczeństwu któregokolwiek z sędziów, zawodnik wykluczony z gry lub osoba funkcyjna usunięta z bezpośredniego otoczenia gry odmówi opuszczenia pola gry i jego bezpośredniego otoczenia i nie opuści go w ciągu 2 minut od wydania decyzji. wymiana niezdatnej do gry piłki nie nastąpi w ustalonym realnym czasie, wyczerpane zostaną wszystkie możliwości zastąpienia uszkodzonego elementu obowiązkowego wyposażenia pola gry, podczas zawodów publiczność wtargnie na pole gry i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut, publiczność ponownie wtargnie na pole gry, zachowanie publiczności zagraża bezpieczeństwu publicznemu, pole gry stanie się niezdatne do gry, nastąpi awaria sztucznego oświetlenia i nie będzie możliwości jej likwidacji w ustalonym realnym czasie, a zawodów nie da się prowadzić przy świetle naturalnym. Niezależnie od powyższych zapisów zanim sędzia zarządzi przedwczesne zakończenie zawodów, winien wyczerpać wszystkie środki i możliwości pozwalające doprowadzić zawody do końca. Wznowienie i kontynuowanie zawodów zakończonych przed upływem ustalonego czasu gry z wyżej wymienionych powodów (z zastrzeżeniem Art. 2 ust. 11 Postanowień PZPN) jest niedopuszczalne. W takiej sytuacji zawodnicy obu drużyn zobowiązani są na wyraźne zarządzenie sędziego do bezzwłocznego opuszczenia pola gry jednocześnie z sędziami. Przyczynę oraz minutę przedwczesnego zakończenia zawodów sędzia szczegółowo opisuje w sprawozdaniu/protokole meczowym.

5 Jeżeli zawody zostały zakończone przed upływem ustalonego czasu gry, sędzia musi poinformować o tym fakcie Organizatora rozgrywek. Jeżeli w trakcie meczu sędzia stwierdzi, że jedna z drużyn świadomie dąży do przegrania meczu, to gry nie przerywa i nie interweniuje. Winien natomiast złożyć w tej sprawie stosowną informację do Organizatora. Fakt ten należy odnotować w sprawozdaniu. ARTYKUŁ VI - CZAS TRWANIA GRY Czas gry wynosi 2 x 15 min. Czas gry upływa w momencie rozpoczęcia sygnału na zakończenie czasu gry. Przerwa pomiędzy I i II połową nie może być dłuższa niż 1 min. Decyzję o zatrzymaniu czasu w trakcie gry podejmuje sędzia, sygnalizując ten fakt sędziemu czasowemu. Czas trwania każdej połowy winien być przedłużony, aby umożliwić wykonanie ewentualnego rzutu karnego. O zatrzymaniu czasu na wykonanie rzutu karnego decyduje sędzia główny. ARTYKUŁ VII - ROZPOCZĘCIE GRY Przed rozpoczęciem gry sędzia przeprowadza losowanie stron. Drużyna wygrywająca losowanie wybiera, na którą bramkę atakuje podczas pierwszej połowy meczu. Drużyna wygrywająca losowanie rozpoczyna drugą połowę meczu. Wszyscy zawodnicy znajdują się na własnej połowie boiska. Zawodnicy drużyny przeciwnej znajdują się w odległości minimum 3 metrów od piłki, aż do chwili gdy ta znajdzie się w grze. Piłka leży nieruchomo na punkcie środkowym pola gry. Piłka jest w grze, gdy zostanie kopnięta i porusza się do przodu. Wykonawca nie może jej zagrać zanim nie zostanie dotknięta przez innego zawodnika. ARTYKUŁ VIII - PIŁKA W GRZE I POZA GRĄ Piłka jest w grze, gdy znajduje się w obrębie boiska a sędzia nie przerwie gry. Przy wyrzucie od bramki, rzucie wolnym z pola karnego, wykonywanym przez drużynę, do której to pole należy piłka jest w grze po przekroczeniu linii pola karnego. Piłka, która uderzy w przeszkodę nad polem gry zostanie wznowiona rzutem z atu w miejscu gdzie uderzyła w przeszkodę. ARTYKUŁ IX - JAK ZDOBYWA SIĘ BRAMKĘ Bramka jest zdobyta jeżeli piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową. Bramkarz nie może zdobyć bramki rzutem ręką. Bramki nie można zdobyć bezpośrednio z rzutu autowego. Jeżeli piłka znajdzie się w bramce po zagraniu ręką zawodnika drużyny broniącej sędzia bramkę uzna, a zawodnika ukarze żółtą kartką. Bramka samobójcza zostanie zaliczona zawodnikowi drużyny atakującej, który był ostatnio przy piłce lub najbliżej piłki.

6 ARTYKUŁ X - GRA NIEDOZWOLONA I NIESPORTOWE ZACHOWANIE Drużyna zostanie ukarana rzutem wolnym bezpośrednim, jeżeli jeden z jej zawodników popełnił następujące przewinienie : - kopnie lub próbuje kopnąć przeciwnika, - podstawi nogę przeciwnikowi, - skoczy na przeciwnika, - zaatakuje przeciwnika zbyt gwałtownie, - zaatakuje przeciwnika od tyłu, - uderzy, odepchnie lub zatrzyma przeciwnika ręką, - zagra umyślnie (celowo) ręką, Jeżeli jedno z tych przewinień nastąpi w polu karnym, sędzia podyktuje rzut karny. Drużyna zostanie ukarana rzutem wolnym pośrednim, jeżeli jeden z jej zawodników popełni następujące przewinienie : - zdaniem sędziego gra w sposób niebezpieczny, - usiłuje kopnąć piłkę trzymaną przez bramkarza, - unosi nogę zbyt wysoko, - pochyla głowę poniżej bioder przeciwnika gdy przeciwnik znajduje się nie dalej niż 1 m od niego, - atakuje piłkę wyprostowaną nogą, - zagrywa wślizgiem w zasięgu przeciwnika (2 m), - zagra nieumyślnie (przypadkowo, tzw. nastrzelenie piłki ) ręką, - zasłania celowo piłkę innym zawodnikom i sędziemu, celowo nie zagrywa piłki choć ma taką możliwość i w ten sposób przeszkadza przeciwnikowi, m. in. biegając między piłką a przeciwnikiem lub manewrując ciałem uniemożliwiając rywalowi dostęp do piłki, - atakuje bramkarza w jego własnym polu karnym, jeżeli bramkarz trzyma piłkę dłużej niż 4 sekundy albo złapie ją podaną od współpartnera, - niedozwolone jest odgrywanie piłki głową do bramkarza, jeżeli ta została podana ręką partnerowi, podbicie piłki nogą na głowę i podanie do bramkarza. Rzuty wolne bezpośrednie i pośrednie można dyktować tylko, gdy piłka jest w grze, to znaczy znajduje się na boisku a gra wcześniej nie została przerwana przez sędziego. ARTYKUŁ XI - RZUT WOLNY Rzuty wolne dzielą się na bezpośrednie, z których można zdobyć bramkę i rzuty wolne pośrednie sygnalizowane przez sędziego podniesioną ręką, z których bramki zdobyć nie można o ile po drodze piłka nie dotknie innego zawodnika. Odległość zawodników od piłki wynosi 5 m a dotyczy to także rzutów z autu, które wykonywane są nogą. W czasie wykonywania rzutów wolnych piłka musi leżeć nieruchomo. Rzuty wolne można wykonywać bez gwizdka sędziego, chyba że ten wyraźnie wskaże na gwizdek.

7 ARTYKUŁ XII - RZUT KARNY Rzut karny wykonywany jest z punktu karnego w odległości 6 m od bramki. Piłka musi leżeć nieruchomo a sędzia musi być poinformowany kto jest wykonawcą rzutu. Piłka musi być zagrana do przodu. Bramkarz musi stać na linii bramkowej do momentu kopnięcia piłki. Jeżeli przedwcześnie wybiegnie a bramka nie zostanie zdobyta, rzut należy powtórzyć. Jeżeli wykonawca zachowa się nie sportowo, to sędzia podyktuje rzut wolny pośredni przeciwko jego drużynie. ARTYKUŁ XIII - FAULE AKUMULOWANE Faule akumulowane obejmują faule karane rzutami wolnymi bezpośrednimi zgodnie z artykułem X. Faule rejestrowane są w protokole z zawodów. Przy pierwszych czterech faulach akumulowanych zawodnicy drużyny przeciwnej mogą ustawiać mur obronny. Wszyscy przeciwnicy muszą ustawić się w odległości 5 metrów od piłki zanim nie znajdzie się ona w grze. Począwszy od piątego zarejestrowanego faulu jednej z drużyn, która popełniła przewinienie nie może ustawiać muru obronnego. Drużynie przeciwnej przysługuje rzut karny z odległości 9 metrów. Bramkarz nie ma obowiązku stać na linii bramkowej, może wyjść z bramki do 4m., tj. do krótkiej czarnej linii. Jeżeli wykonawca rzutu karnego przedłużonego zachowa się nie sportowo, to sędzia podyktuje rzut wolny pośredni przeciwko jego drużynie. ARTYKUŁ XIV i XV - RZUT OD BRAMKI I Z AUTU Rzut od bramki wykonywany jest przez bramkarza ręką lub nogą. Przy wyrzucie piłki ręką przez bramkarza piłka może przekroczyć linię połowy boiska, nie obowiązuje przepis o tzw. połowie boiska. Rzuty autowe wykonywane są nogą w odległości nie większej niż 1 m od linii autowej, dotyczy to również rzutów rożnych. Przeciwnik musi zachować odległość 5 m od piłki. ŻÓŁTE I CZERWONE KARTKI Sędzia musi ukarać zawodnika ŻÓŁTĄ KARTKĄ w następujących przypadkach: - słowne lub czynne niezadowolenie z decyzji sędziego, - rozmyślne zagranie piłki ręką, - zatrzymywanie przeciwnika rękoma lub ciałem, chwytanie za koszulkę, - rozmyślne spowodowanie upadku przeciwnika, - usiłowanie kopnięcia przeciwnika, - celowe nie zachowanie odległości 5 m od piłki, - odkopnięcie lub odrzucenie piłki po gwizdku, - nieprawidłowa zmiana zawodników,

8 - niesportowe zachowanie się: gesty, słownictwo, demonstracja w stosunku do kibiców i współpartnerów z drużyny. Kara dla zawodnika 2 min na ławce kar. CZAS GRY PODCZAS TRWANIA KARY JEST ZATRZYMYWANY. Zawodnik powraca na boisko po odbyciu kary lub w przypadku zdobycia bramki przez przeciwnika. W przypadku jednoczesnego wykluczenia zawodnicy przebywają na ławce kar do czasu jej zakończenia a czas kary nie jest zatrzymywany. W przypadku zdobycia bramki przez jedną z drużyn, ukarani zawodnicy powracają na boisko. W wypadku ukarania bramkarza, może on pozostać w bramce, a karę odbywa inny zawodnik z pola. Sędzia musi ukarać zawodnika czerwoną kartką w następujących przypadkach : - rozmyślne kopnięcie lub uderzenie przeciwnika albo współpartnera, - gwałtownie protestuje przeciw decyzji sędziego używając wulgarnych lub słów uważanych za obelżywe, - rozmyślnie zatrzymuje przeciwnika w sytuacji do zdobycia bramki, wybicie ręką piłki zmierzającej do bramki tzw. akcje ratunkowe, - samowolnie opuści plac gry, - będąc bramkarzem, trzymaną piłką uderzy gwałtownie przeciwnika lub rzuci mu piłkę w twarz, - popełni innego rodzaju czyn kwalifikujący się i uznany przez sędziego za zachowanie wybitnie niesportowe i grubiańskie, - po otrzymaniu napomnienia (ż.k.) dopuści się ponownie przewinienia podlegającego karze napomnienia. Kara: -zawodnik ukarany CZERWONĄ KARTKĄ w następstwie żółtej kartki, drużyna w osłabieniu 2' lub do utraty bramki, CZAS GRY ZATRZYMYWANY -zawodnik ukarany CZERWONĄ KARTKĄ za niesportowe zachowanie / niebezpieczną grę, drużyna w osłabieniu 5', utrata bramki NIE niweluje osłabienia, CZAS GRY NIE JEST ZATRZYMYWANY

9 UWAGA: - zawodnik ukarany czerwoną kartką ma zakaz kontynuowania gry. Musi opuścić ławkę rezerwową i udać się do szatni. - po zakończeniu kary za czerwoną kartkę, drużyna może uzupełnić skład drużyny innym zawodnikiem z ławki rezerwowej. Fakt ukarania zawodnika czerwoną kartką, sędzia zawodów musi zanotować w protokole z zawodów, podając przyczynę ukarania zawodnika, gdyż ma to wpływ na termin kary i na ilość punktów karnych zaliczanych do klasyfikacji Fair Play. ZASADA 4 SEKUND Drużyna ma 4 sekundy na wykonanie następujących elementów gry : rzutu od bramki, rzutu wolnego, rzutu karnego, rzutu z autu, rzutu z rogu, rozpoczęcia gry. Jeżeli limit zostanie przekroczony, sędzia przyznaje piłkę drużynie przeciwnej. Liczenie 4 sekund rozpoczyna się od chwili, gdy wszystkie warunki wykonania rzutu zostały spełnione, w szczególności gdy zawodnicy drużyny przeciwnej odsunęli się na przepisową odległość. Sędzia powinien dać sygnał gwizdkiem, gdy jego zdaniem warunki zostały spełnione i można rozpocząć odliczanie 4 sekund. - Organizator *futsal - piłka nożna halowa