Literka.pl Bezpieczna droga do szkoły Data dodania: 20110526 16:04:57 Autor: Monika Powała Konspekt zajęć świetlicowych dla uczniów kl. IV VI na temat drogi do szkoły. Jest on szczególnie przydatny w świetlicy, do której uczęszcza duża grupa uczniów dojeżdżających. Konspekt ten może być również doskonałą propozycją lekcji techniki w szkole podstawowej. SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat: Bezpieczna droga do szkoły(cz.1) Czas: 2 godziny lekcyjne Cel główny: Wskazanie uczniom bezpiecznego sposobu dotarcia do szkoły pieszo, środkami komunikacji publicznej czy autobusem szkolnym. Określenie zachowań pieszych sprzyjających wypadkom. Cele operacyjne: Uczeń: wyjaśnia zasady poruszania się pieszych w terenie zabudowanym, omawia sposoby poruszania się pieszych w terenie niezabudowanym, wymienia zasady obowiązujące korzystających ze środków komunikacji publicznej, stosuje obowiązujące zasady podczas dojeżdżania do szkoły autobusem szkolnym, omawia prawidłowe zachowanie się na peronie kolejowym oraz na przystanku tramwajowym, przechodzi przez ulicę zgodnie z obowiązującymi przepisami,
interpretuje pojęcie ograniczona widoczność, trudne warunki ruchu, wyjaśnia potrzebę noszenia elementów odblaskowych, wymienia niebezpieczeństwa, na które narażony jest pieszy. Cele wychowawcze: wyrabianie umiejętności zachowania bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły pieszo, autobusem szkolnym czy środkami komunikacji publicznej, wyrabianie dyscypliny w stosowaniu zasad i obowiązujących przepisów, przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, na które narażony jest pieszy. Metody i formy pracy z uczniem: pogadanka, działanie praktyczne symulacja, niedokończone zdania, praca indywidualna, praca w zespołach, ćwiczenie praktyczne, test. Pomoce dydaktyczne: kartki papieru z przygotowanymi pytaniami dla grup, lakierowana deseczka, dwa pudełka po zapałkach wypełnione piaskiem: jedno podklejone folią aluminiową, a drugie gumą, kartki z krótkim testem na podsumowanie zajęć. Przebieg zajęć: 1. Rozowa z uczniami na temat miejsca zamieszkania. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Gdzie mieszkacie?
Czy idziecie po chodniku do szkoły? Uczniowie opowiadają o swoich miejscach zamieszkania i drodze do szkoły. Jeden uczeń, wskazany przez nauczyciela, zapisuje na tablicy określenia, które pojawiają się w wypowiedziach uczniów (teren zabudowany, wieś, teren niezabudowany, chodnik, pobocze). 2. Nauczyciel wykorzystując zapisane na tablicy hasła prosi uczniów, aby opowiedzieli o rodzajach przejść przez ulicę. Zwraca uwagę na znaki pionowe stojące w pobliżu przejść dla pieszych i przypomina wspólnie z uczniami zasady przechodzenia przez ulicę. Uczniowie opowiadają o przejściach przez ulicę i czynnościach mających na celu ocenę sytuacji na drodze. 3. Nauczyciel wprowadza pojęcie ograniczona widoczność, trudne warunki ruchu. Uczniowie określają sytuacje, w jakich występuje zła widoczność: słońce, noc, deszcz, śnieg, mgła, silny wiatr. 4. Nauczyciel poleca, aby jeden uczeń zademonstrował jak wygląda postać człowieka idącego w czasie deszczu i wiatru (pochylony, głowa schowana między ramiona, parasolka ustawiona pod wiatr i zasłaniająca widoczność, itp.). Prezentacja zachowania pieszych w czasie złych warunków pogodowych przybliży uczniom konieczność bardzo ostrożnego wyboru momentu pokonywania jezdni oraz wyboru najbardziej bezpiecznych przejść (przejścia oznakowane, z sygnalizacją świetlną...). Nauczyciel zwraca szczególną uwagę, by uczniowie wskazywali sposoby, jak sprawić, aby pieszy był lepiej widoczny w trudnych warunkach. Uczniowie dochodzą do wniosku o konieczności noszenia elementów odblaskowych. 5. Nauczyciel poleca uczniom wykonanie przygotowanego wcześniej ćwiczenia polegającego na uzupełnieniu zdań następującymi wyrazami:
ograniczającej widoczność, jezdnię, lewej, nadjeżdżającymi pojazdami, pojazdu, w wyznaczonych miejscach, chodnika. Ćwiczenie dla uczniów 1. Pieszy jest zobowiązany korzystać z lub innej drogi dla pieszych. 2. poruszać Poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodnika, pieszy powinien się poboczem lub skrajem jezdni po jej stronie. 3. Pieszemu zabrania się: wchodzenia na jezdnię przed. wchodzenia na jezdnię zza stojącego lub innej przeszkody... przebiegania przez. 4. Pieszy powinien przekraczać jezdnię. 6. Uczniowie odczytują wykonane ćwiczenie. Bezpieczna droga do szkoły(cz.2) 7. Następnie nauczyciel pyta uczniów: Jak dostajecie się do szkoły pieszo czy autobusem? Uczniowie podają sposoby dostania się do szkoły pieszo (pobocze, teren niezabudowany), autobusem szkolnym, pieszo (chodnikiem), i wspólnie z nauczycielem analizują. 8. Praca w grupach. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Rozdaje każdej grupie kartki z pytaniami: 1 gr. Jak należy zachowywać się idąc do szkoły pieszo w
obszarze niezabudowanym? 2 gr. Jak należy zachowywać się idąc do szkoły pieszo w obszarze zabudowanym? 3 gr. Jak należy zachowywać się na przystanku autobusowym? 4 gr. Jak należy zachowywać się przy przechodzeniu przez jezdnię? 5 gr. Jak należy zachowywać się w autobusie, w charakterze pasażera? 6 gr. Jak należy zachowywać się po opuszczeniu autobusu? Uczniowie w grupach wypisują w formie wniosków podstawowe zasady zachowywania się w określonych sytuacjach. 1. Uczniowie prezentują swoje najważniejsze wnioski i wspólnie z nauczycielem omawiają je. Np.: 1 gr. chodzenie poboczem, lewą stroną jezdni, noszenie elementów odblaskowych przechodzenie przez jezdnię w oznaczonych miejscach. 2 gr. chodzenie chodnikiem, przechodzenie przez jezdnię w miejscach oznaczonych. 3 gr. zachowanie bezpiecznej odległości w momencie nadjeżdżania autobusu, oczekiwanie na autobus w miejscu wyznaczonym do tego, bez wychodzenia na jezdnię, 4 gr. przestrzegać zasady spójrz w lewo, w prawo, znowu w lewo i jeśli nic nie jedzie przechodź,
zdecydowane przechodzenie przez jezdnię, przestrzeganie sygnalizacji świetlnej. 5 gr. wsiadanie i wysiadanie oznaczonymi do tego drzwiami, stałe trzymanie się uchwytów, ciche zachowywanie się, ustępowanie miejsca osobom mniej sprawnym fizycznie. 6 gr. nie wychodzić na jezdnię zza stojącego autobusu, opuszczanie przystanku bez pośpiechu, zachowywanie szczególnej ostrożności chcąc przejść przez jezdnię po wyjściu z autobusu. 1. Nauczyciel uzupełnia wiadomości mówiąc o zachowaniu się na peronie kolejowym i przystanku tramwajowym. Zwraca uwagę na to, że droga hamowania pociągu, tramwaju jest bardzo długa. W tym celu nauczyciel wykonuje ćwiczenie: na lakierowanej desce ustawia dwa pudełka po zapałkach wypełnione piaskiem. Jedno podklejone jest kawałkiem folii aluminiowej, a drugie gumą. Podnosząc jeden koniec deski prezentuje, który z przedmiotów poruszy się pierwszy. Uczniowie obserwują ćwiczenie. Nauczyciel na podstawie ćwiczenia tłumaczy uczniom zjawisko długiej drogi hamowania pojazdów szynowych. Przypomina też o zachowaniu bezpiecznej odległości w momencie nadjeżdżania pojazdu szynowego. 11. Nauczyciel mówi, iż nieuważne zachowania pieszych oraz poruszanie się po jezdni w czasie ograniczonej widoczności są najczęstszymi przyczynami wypadków. Uczniowie na podstawie wcześniejszych wypowiedzi podają różne przyczyny wypadków z udziałem pieszych i ustalają jak ich uniknąć. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na czepianie się samochodów przez dzieci i próby jazdy za nimi na deskorolce, sankach, ślizganie się na butach. Omawia sytuacje, w których powinno się zrezygnować z pierwszeństwa na rzecz zbliżającego się
pojazdu. 12. Nauczyciel ocenia uczniów najaktywniej uczestniczących na lekcji. 13. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują od nauczyciela krótki test: 1. Dokończ zdanie: Każdy wie, że gdy chodników nie ma, chodzić trzeba tam, gdzie drogi strona. 2. Wybierz odpowiedni wyraz z nawiasu i wstaw go w puste miejsce. Jak przechodzimy przez jezdnię? Zatrzymaj się na...(jezdni, chodniku) Spójrz w...(prawo, lewo) Spójrz w...(prawo, lewo) Znów spójrz w...(prawo, lewo) Jeśli droga wolna, możesz przejść na drugą...(jezdnię, stronę). 3. Uzupełnij zdania: Pieszy nie powinien przechodzić przez jezdnię bez upewnienia się, czy nie pojazd, gdyż grozi to.... Zza stojącego pojazdu nie wolno na jezdnię. Idąc wieczorem poboczem drogi poza miastem, poruszam się... stroną jezdni i jestem widoczny, bo mam. Do autobusu pasażer wchodzi dopiero wtedy, gdy pojazd. 4. Które zdania są prawdziwe, a które fałszywe? Przekraczam jezdnię z sygnalizacją świetlną tylko wtedy, gdy jest zielone światło. Jeśli samochód jedzie wolno, można chwycić się go i jechać na deskorolce. Choć pada deszcz lub śnieg, kierowca ma w samochodzie dobrą widoczność. Pojazdy szynowe mają długą drogę hamowania.
Powinniśmy nosić elementy odblaskowe tylko wtedy, gdy jesteśmy ciemno ubrani. W momencie nadjeżdżania autobusu, należy zachować bezpieczną odległość. Chcąc przekroczyć jezdnię po wyznaczonym przejściu, należy patrzeć na innych ludzi, jeśli oni idą, to ty też. Literka.pl Literka.pl