SCENARIUSZ ZAJĘĆ 7 Temat: Tygrys na dwóch kółkach. Cele ogólne: utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznego poruszania się na rowerze, poznanie wad i zalet korzystania z rowerów; kształtowanie nawyków rozważnego i odpowiedzialnego zachowania podczas poruszania się rowerem w ruchu drogowym. utrwalenie zasad, poruszania się na hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach. Cele szczegółowe: Uczeń: poznaje historię jednośladu; wymienia wady i zalety korzystania z rowerów; zna zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze; potrafi przestrzegać przepisów ruchu drogowego dotyczących rowerzystów; zna obowiązkowe wyposażenie roweru; podaje nazwy elementów wyposażenia rowerzysty zwiększające jego bezpieczeństwo na drodze; zna zasady bezpiecznego poruszania się na hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach. Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa. Środki dydaktyczne: obrazek roweru zakryty arkuszem brystolu z wyciętymi okienkami, na których są działania matematyczne, karty pracy, ołówek, kredki. Wybrane treści programowe: I.1.1, 1.5, 2.1, II. 3.2, III.2.6, IV.2.9, IX.3.3, 3.7. 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do zajęć Zgadnij co to? Nauczyciel wiesza na tablicy wcześniej przygotowany obrazek przedsta- wiający rower. Obrazek jest zakryty brystolem, w którym są wycięte okienka. Na zamkniętym okienku znajduj się działanie matematyczne dostosowane do możliwości uczniów. Wybrane dziecko po prawidło- wym rozwiązaniu działania ma możliwość otworzenia okienka i próby odgadnięcia, co przedstawia ukryty obrazek. Po odgadnięciu nauczyciel przedstawia temat zajęć Zasady bezpiecznego korzystania z najpopularniejszego środka lokomocji, jakim jest rower. 2. Historia jednośladu Nauczyciel przedstawia historię roweru. W pierwszej kolejności prezen- tuje: maszyny do biegania (celeryfer, drezjenka), welocyped i bicykl zaopatrzone w mechanizmy podobne do pedałów. Mówi, że dopiero w roku 1884 skonstruowano rower, który stopniowo udoskonalano (załącznik nr 1). 3. Zalety i wady korzystania z rowerów Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zalety podróżowania rowe- rem. Zwraca uwagę, że jest to pojazd ekologiczny, daje kontakt z przyrodą, można nim wszędzie dojechać, jest tani w użytkowaniu, rozwija sprawność fizyczną. Po omówieniu zalet zwraca uwagę również na wady, którymi mogą być: upadki z roweru, wypadki, zderzenia z innymi pojazdami, gdzie rowerzysta jest na straconej pozycji. 4. Obowiązkowe wyposażenie roweru karta pracy nr 1 Nauczyciel omawia z uczniami budowę roweru. Zwraca uwagę na jego obowiązkowe wyposażenie. Rozdaje uczniom kartę pracy, w której mają uporządkować obowiązkowe wyposażenie roweru. 5. Wyposażenie rowerzysty Nauczyciel pyta dzieci, czy aby czuć się bezpiecznie na rowerze wystar- czy mieć sprawny i dobrze wyposażony rower. Mówi o właściwym stroju - kask, ochraniacze, kamizelka, elementy odblaskowe. 2
6. Zasady poruszania się rowerem w ruchu drogowym. Nauczyciel informuje dzieci, że nie wystarczy sprawny i dobrze wyposa- żony rower, odpowiedni strój, ale również niezbędna jest znajomość przepisów ruchu drogowego związanych z poruszaniem się rowerem. Nauczyciel umieszcza na tablicy znaki drogowe dotyczące rowerzy- stów i omawia je (załącznik nr 2). Zwraca uwagę, że: - dziecko może poruszać się samo na rowerze, gdy posiada kartę rowerową, w innym przypadku pod opieką osoby dorosłej, - nie wszędzie są ścieżki rowerowe, wtedy korzystamy z chodników, jezdni lub pobocza, - należy pamiętać, aby poruszać się rowerem prawą stroną chodnika, ścieżki rowerowej, jezdni lub poboczem (w zależności od miejsca), - przechodząc na drugą stronę jezdni, korzystając z przejścia dla pieszych, w przypadku braku ścieżki rowerowej, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. 7. Inne środki lokomocji Nauczyciel mówi o innych urządzeniach, które mogą służyć do prze- mieszczania się tj. hulajnoga, deskorolka, rolki, wrotki. Przypomina, że poruszanie się na hulajnogach, rolkach, deskorolkach, wrotkach może odbywać na chodnikach z zachowaniem należytej ostrożności. Używając takiego sprzętu nie poruszamy się po ścieżkach rowerowych (może być to karane mandatem). Nauczyciel podkreśla, że przy korzystaniu z elektrycznych deskorolek i elektrycznych hulajnóg należy zachować jeszcze większą ostrożność, a w szczególności nie rozpędzać się do prędkości maksymalnych, ustępować miejsca pieszym, obowiązkowo zwalniać przy przejściach dla pieszych, bacznie zwracać uwagę na otoczenie i inne osoby, ponieważ droga hamowania jest dłuższa. Nauczyciel podkreśla również, że podczas korzystania z elektrycznej hulajnogi nie powinno się pod żadnym pozorem obsługiwać telefonu, ani słuchać muzyki na słuchawkach. Jest to ważne, aby móc skupić się w pełni na drodze oraz usłyszeć sygnały ostrzegawcze. Jeśli zachodzi potrzeba skorzystania skorzystania z telefonu należy zwolnić i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu - tak, aby nie utrudniać ruchu innym i nie narażać się na potrącenie przez inne pojazdy np. rowery. 3
8. Podsumowanie zajęć Wzorowy cyklista - zabawa pantomimiczna Uczniowie wybierają się na wycieczkę rowerową. Na sygnał nauczyciela zakładają kaski i kamizelki oraz sprawdzają, czy rower jest sprawny i właściwie wyposażony. Siadają na krzesełku ( rowerze) i jadą na wycieczkę. Nauczyciel podaje komendy typu: - skręcamy w prawo (uczniowie wystawiają rękę w prawą stronę sygnalizując skręt w prawo), - skręcamy w lewo (uczniowie wystawiają rękę w lewą stronę sygnalizując skręt w lewo), - zatrzymujemy się przed przejściem dla pieszych ze ścieżką rowerową (zwracamy uwagę na sygnalizację świetlną), - zatrzymujemy się przed przejściem dla pieszych bez ścieżki rowerowej, zsiadamy z roweru i przeprowadzamy rower, w przypadku braku świateł pamiętamy o pięciu zasadach przechodzenia przez jezdnię. - podjeżdżamy pod górkę, - zjeżdżamy z górki, - używamy dzwonka, - hamujemy, - dojechaliśmy do celu - zsiadamy z roweru. 4
Karta pracy nr 1 wyposażenie roweru Dopasuj obowiązkowe wyposażenie roweru: światło pozycyjne z przodu białe lub żółte selektywne światło pozycyjne z tyłu czerwone odblaski co najmniej jeden skutecznie działający hamulec dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy 5 2 3 4 1 3 5
Załącznik nr 1 historia roweru Źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia: maszyna do biegania, welocyped, bicykl, rower.
Załącznik nr 2 znaki obowiązujące rowerzystów