W przypadku zmiany wielokrotnej w jednym zespole: czy sekretarz unosi dwie ręce po zakończeniu odnotowywania każdej

Test certyfikacyjny ŚZPS 2017

ZMIANY W PRZEPISACH GRY I ICH UZASADNIENIE

NAJISTOTNIEJSZE ZMIANY PRZEPISÓW GRY ZATWIERDZONE PRZEZ 34 KONGRES FIVB 2014

Baza pytań egzaminacyjnych przed sezonem 2019/2020

Zawodnik Libero. 1. Nieregulaminowe zastąpienie z udziałem Libero. 2. Opóźnianie gry z udziałem Libero. 3. Ponowne wyznaczenie Libero.

INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / Opracowanie Wojciech Maroszek

Baza pytań do testu ze znajomości Przepisów Gry Krynica Pytania mają charakter zamknięty, możliwa jest tylko odpowiedź "tak" albo "nie".

Klucz odpowiedzi do bazy pytań testowych Krynica 2012

CHARAKTERYSTYKA GRY. CZĘŚĆ I GRA Rozdział Pierwszy - Pole gry i jego wyposażenie

Spała, 13 września 2014

Przepis Decyzja była prawidłowa, skoro akcja nie miała wpływu na grę.

Część 2. Rozdział 3: DIAGRAMY OFICJALNE PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ

Podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja powinien wynosić 3 x 20 min Zmiana w 3 tercji nie korzystać z efektywnego czasu gry

Przepisy gry w piłkę siatkową Oficjalne tłumaczenie

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia

Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej. Dymaczewo r.

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

BOISKO - PRZEPISY GRY :

Test L. Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie Sosnowiec 2017

Materiał opracowany na podstawie Przepisów Gry zatwierdzonych przez 32 Światowy Kongres FIVB. Stando Mirosław

REGULAMIN XXIII EDYCJI PLHFD 2018/2019 W PIGUŁCE

O F I C J A L N E PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ. Zatwierdzone przez 31 KONGRES FIVB 2008

Oficjalne Przepisy w Siatkówkę na Śniegu

TURNIEJ SIATKONOGI dla kategorii Junior i Senior r. sobota hala przy Szkole Podstawowej w Rzekuniu

Vademecum sędziego kwalifikatora na sezon 2014/2015

ZASADY GRY W MINI SIATKÓWKĘ NA PLAŻY KLEBARK OPEN KIDS edycja 2013

Katowice-Janów Wybrane zagadnienia pracy sędziów liniowych

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

Uwaga. Proszę zakreślić poprawne warianty A lub B. Test zalicza 80 % poprawnych odpowiedzi, tj. minimum 24 poprawnych odpowiedzi i więcej

WYTYCZNE I INSTRUKCJE SĘDZIOWANIA PIŁKI SIATKOWEJ W POLSCE

WYTYCZNE I INSTRUKCJE SĘDZIOWANIA

Kategorie wiekowe, skrócone przepisy gry, warunki udziału w zawodach, rodzaje rozgrywek

Przepisy gry w piłkę siatkową. Oficjalne tłumaczenie

1. Ma on miejsce, kiedy piłka jest kopnięta w kierunku przeciwnika, który

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

Przepisy gry w Beach Soccera wyciąg

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

W GRZE OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE PODSTAWOWE PRZEPISY

Zawodnik A5 popełnia błąd kroków. W tym momencie A7 prosi o zmianę. Czy moŝna dokonać tej zmiany mimo, Ŝe to druŝyna B będzie wprowadzała piłkę?

REGULAMIN CEL IMPREZY ORGANIZATOR ROZGRYWEK

5. Faul techniczny trenera orzeczony w konsekwencji przebywania 6 graczy jego drużyny na boisku oznaczamy w protokole jako "B"?

Księga Przypadków. do Przepisów Gry w siatkówkę plażową. Wydanie Przygotowana i opracowana przez Komisję Przepisów Gry i Spraw Sędziowskich FIVB

O Puchar Wójta Gminy Łabunie. Gramy dla Mamy!

Zestawienie zmian w Oficjalnych przepisach gry w koszykówkę (...) Linie półkoli podkoszowych są częścią obszarów półkoli podkoszowych.

REGULAMIN V TURNIEJU SOŁECKIEGO W PIŁKĘ NOŻNĄ I PIŁKĘ SIATKOWĄ PLAŻOWĄ O PUCHAR WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA

1. Drużyna składa się z 12 zawodników (10 zawodników grających w polu i 2 bramkarzy). Drużyna musi w każdym przypadku grać z jednym bramkarzem.

OgólnopolskieSzkolenie Sędziów Siatkówki Plażowej

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

Sędziowanie siatkówki Dorota Papuda

REGULAMIN. Aktywne Lato Nowy Korczyn 2016

Moppersi i podawacze. Sezon 2017/2018

HALOWA PIŁKA NOŻNA. 2. Piłka Zawody rozgrywane będą specjalnymi piłkami do gry na hali Nr 4(nisko kozłujące)

Artykuł 1 Pole gry. max 25 m. Dla zawodów międzynarodowych wymiary są następujące:

Księga Przypadków do Przepisów Gry w Siatkówkę plażową

NIEDŹWIADEK I NIEDŹWIADEK DZ

PRZEPISY GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

FÉDÉRATION INTERNATIONAL DE VOLLEYBALL OFICJALNE PRZEPISY GRY W SIATKÓWKĘ PLAŻOWĄ. pobrano z ; e mail: biuro@lidersport.

1 Czy dla rozgrywek PZPS wolna strefa ma mieć co najmniej 5 m szerokości z każdej strony? 2 Czy strefa ataku rozciąga się za linie boczne poza wolną strefę? 3 Czy dolna taśma siatki ma być szersza od taśmy górnej? 4 Czy górna taśma siatki ma być tej samej szerokości, co taśmy boczne? 5 Czy zespół z trenerem wpisanym do protokołu jako zawodnik, może składać się z 6 osób (wszyscy członkowie zespołu)? 6 Czy zespół w rozgrywkach PZPS może liczyć 13 zawodników, w tym dwóch zawodników Libero? 7 Czy na ławce zespołu - poza zawodnikami - może w czasie meczu siedzieć pięciu pozostałych członków zespołu? 8 Czy ławki zespołów znajdują się wewnątrz wolnej strefy? 9 Czy zespół w rozgrywkach PZPS może liczyć 12 zawodników, w tym dwóch zawodników Libero? 10 Czy kapitan zespołu musi być oznaczony naszywką o wymiarach 8 x 2 cm, stanowiącą podkreślenie numeru na plecach? 11 Czy to sędzia II wydaje decyzje o zgodzie na zmianę wyposażenia jednego lub więcej zawodników? 12 Czy - pod warunkiem uzyskania zgody sędziego pierwszego - wolno grać bez obuwia sportowego? 13 Czy grający kapitan może zażądać przerwy dla odpoczynku, pomimo obecności trenera? 14 15 16 Czy w momencie podrzucenia przez zawodnika zagrywającego piłki w celu wykonania zagrywki, oba zespoły muszą stać w prawidłowym ustawieniu? Czy jeżeli zawodnik w akcji bloku dotknął piłkę dwukrotnie (w ręce i w głowę), może odbić piłkę jeszcze raz (jako pierwsze odbicie zespołu)? Czy w drugim odbiciu zespołu, piłka może dotykać kilku części ciała, pod warunkiem, że jest to kontakt jednoczesny? 17 Czy piłka może być odzyskiwana spoza wolnej strefy po stronie przeciwnika? 18 Czy podłoga jest jednym z ograniczeń wyznaczających przestrzeń przejścia? 19 Zawodnik przy drugim odbiciu zespołu uderza piłkę pod siatką, po stronie przeciwnika, przy czym piłka częściowo przekracza oś siatki (piłka powraca nad pole gry zespołu). Czy było to prawidłowe zagranie? 20 Czy wolno odbić piłkę z ławki przeciwnika? 21 22 Czy zawodnik odzyskujący piłkę może chwycić ręką słupek, aby przyspieszyć swój zwrot w kierunku piłki? Zawodnik po wykonaniu ataku uderza ręką antenkę powyżej górnej taśmy siatki. Czy zawodnik popełnił błąd? 23 Czy można dać sygnał na zagrywkę, jeżeli zawodnik zagrywający trzyma piłkę na ziemi, pod stopą? 24 Czy zagrywka może zostać wykonana w sześć sekund po sygnale sędziego na zagrywkę? 25 26 27 28 29 Nieprawidłowy zawodnik wykonał zagrywkę, a jednocześnie zespół przeciwnika popełnił błąd ustawienia (obaj sędziowie gwizdnęli). Czy wymiana zostanie powtórzona (błąd obustronny)? Piłka z zagrywki przeleciała nad zasłoną, a jednocześnie zespół przeciwnika popełnił błąd ustawienia (obaj sędziowie gwizdnęli). Czy wymiana zostanie powtórzona (błąd obustronny)? Czy atak stał się spełniony w momencie, gdy piłka przekroczyła częściowo pionową płaszczyznę siatki? Czy - jeżeli zespół nie otrzymał wcześniej sankcji za opóźnianie gry - jego druga prośba nieuzasadniona w meczu jest równa konieczności nałożenia nań upomnienia za opóźnianie? Czy zawodnik kontuzjowany zmieniony w wyniku zmiany narzuconej może powrócić do gry w następnym secie? Strona 1/5

30 31 32 33 34 Czy po udzieleniu sankcji za opóźnianie gry niezwiązanej ze zmianą zawodników, możliwe jest przeprowadzenie zmiany zawodników? Zespół wykorzystał już 6 zmian w secie. W przerwie w grze zawodnik rezerwowy wszedł w strefę zmian, co stanowiło zgłoszenie prośby po wyczerpaniu limitu przerw na zmiany zawodników. Sekretarz nacisnął sygnalizator. Czy było to opóźnianie gry? Czy jeżeli zawodnik doznał kontuzji, to najpierw należy spróbować dokonać zmiany regulaminowej, jeżeli jest to niemożliwe, to przyznać 3-minutową przerwę dla kontuzjowanego, a potem jeśli przerwa nie wystarczyła kontuzjowanemu dokonać zmiany narzuconej? Czy zmieniony kontuzjowany zawodnik może wrócić do gry w tym samym meczu, gdy był zmieniony korzystając ze zmiany regulaminowej? Libero wyskoczył, sięgając rękami ponad siatkę, by zablokować atak wykonany przez zawodnika linii obrony, który wyskoczył ze strefy ataku i uderzył piłkę, która znajdowała się całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Czy wymiana zostanie powtórzona? 35 Czy zgodnie z przepisami gry sędzia I może siedzieć wykonując swoje obowiązki? 36 Czy losowanie dokonywane jest na 17 minut przed rozpoczęciem gry? 37 38 Czy w protokole zawodów, w miejscu gdzie wpisujemy zespoły, w rubryce "M" wpisujemy nazwisko masażysty? Czy w protokole zawodów, w miejscu gdzie wpisujemy zespoły, w rubryce "T" wpisujemy nazwisko lekarza? 39 Czy przy drugim odbiciu piłki przez zespół można odgwizdać błąd: piłka niesiona? 40 Czy sekretarz sygnalizuje sędziom prośby nieuzasadnione? 41 42 43 44 45 46 47 Zespół grał z jednym Libero. Trener zgłosił niezdolność Libero do gry i jednocześnie wyznaczył jako nowego Libero innego zawodnika. Czy jest to zgodne z przepisami? Po wymianie zakończonej w zespole nastąpiło zastąpienie z udziałem Libero. Po gwizdku na wykonanie zagrywki sędzia odgwizdał błąd 8 sekund. Czy może teraz nastąpić kolejne zastąpienie z udziałem Libero? Jeden z zawodników został zdyskwalifikowany za agresywne zachowanie w czasie rozgrzewki. Czy jego zespołowi mogą być w czasie meczu udzielone upomnienia dotyczące niesportowego zachowania (ustne lub żółtą kartką)? Zespół posiada jednego zawodnika Libero, który został wykluczony. Czy trener może wyznaczyć nowego Libero? Czy należy odnotować w protokole meczowym pierwszą prośbę nieuzasadnioną, która nie spowodowała opóźnienia gry? Zespół gra z dwoma zawodnikami Libero (L1 i L2). Libero L1 doznał kontuzji i stał się niezdolnym do gry. Jeśli Libero L2 zostanie zdyskwalifikowany, czy zespół może wyznaczyć nowego Libero? Czy na koszulce kapitana naszywka stanowiąca podkreślenie numeru może znajdować się zarówno na piersiach, jak i na plecach? 48 Zawodnik blokujący dotyka antenki. Czy sygnalizacja sędziego "dotknięcie siatki" jest prawidłowa? 49 Zawodnik doznał kontuzji i został zniesiony z boiska, za ławkę swojego zespołu. Trener wskazał innego zawodnika, który w sposób regulaminowy go zastąpi na boisku. Czy zawodnik ten musi wejść do strefy zmian i trzymać w ręku właściwą tabliczkę z numerem zawodnika kontuzjowanego? 50 Jeżeli zespół ma 2 zawodników Libero, to czy mogą oni grać w różnych kolorach koszulek? 51 52 Czy w przypadku odgwizdania błędu przez S1, S2 powtarza sygnalizację wskazując zespół, który będzie zagrywał, ale tylko po sygnalizacji S1? Czy sędzia liniowy wskazuje "piłka autowa", sygnalizując przejście piłki na drugą stronę siatki poza przestrzenią przejścia po trzecim odbiciu zespołu? Strona 2/5

53 54 55 56 57 58 59 60 61 Czy piłka jest autowa, jeżeli jej ślad przykrywa linię ograniczającą boisko, natomiast pierwszy kontakt z boiskiem jest poza linią? Czy w czasie meczu kontuzjowany trener może wykorzystywać kule do podpierania się w wolnej strefie? Czy sędzia I może zezwolić na to, aby zawodnik rezerwowy zmienił mokry strój, o ile kolor, wzór i numer nowego stroju jest taki sam? Czy sędzia II może zezwolić na to, aby jeden zawodnik rezerwowy zmienił mokry strój, o ile kolor, wzór i numer nowego stroju jest taki sam? Czy sędzia I może zezwolić na to, aby zawodnik, przebywający na boisku, zmienił mokry strój, o ile kolor, wzór i numer nowego stroju jest taki sam? Sędzia dał sygnał na zagrywkę, gdy na boisku, w jednym z zespołów, było 5 zawodników. Czy musi on natychmiast przerwać i powtórzyć wymianę bez żadnych konsekwencji dla zespołów? Zespoły nie były gotowe do gry, bo na boisku znajdowało się 7 zawodników, gdy sędzia chciał dać sygnał na zagrywkę. Sędzia I zauważył ten błąd przed gwizdkiem. Czy Sędzia musi udzielić sankcji za opóźnianie właściwemu zespołowi? Na kartce z ustawieniem początkowym sędzia II zauważył wpisany numer zawodnika Libero. Sędzia II nakazał trenerowi przygotowanie poprawnej kartki. Czy zespół zostanie ukarany za opóźnianie gry? Zawodnik pobiegł za piłką w kierunku trybun. Tuż przed jej odbiciem jeden z kibiców podskoczył i złapał piłkę. Czy Sędzia I, ze względu na utrudnianie gry przez kibiców, powinien powtórzyć wymianę? 62 Czy po bloku zawodnik może dotknąć piłkę dwa razy, jeżeli ma to miejsce w jednej akcji? 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Czy piłka odbita od głowy blokującego zawodnika zespołu A, która przeleciała ponad antenką, częściowo poza przestrzenią przejścia nad wolną strefę zespołu B, może być odzyskiwana ponownie na stronę siatki zespołu A? Rozgrywający zespołu A odbił piłkę ponad siatką w taki sposób, że jego palce znajdowały się w momencie odbicia w przestrzeni przeciwnika. Piłka poleciała równolegle do siatki w kierunku atakującego. Blokujący zespołu B dotknął piłkę w przestrzeni zespołu A, który nie mógł już wykonać ataku. Czy wymianę wygra zespół A ze względu na błąd bloku, który był wykonany ewidentnie przed atakiem zespołu A w jego przestrzeni? Czy każdy fizyczny kontakt z przeciwnikiem pod siatką jest równoznaczny z przeszkadzaniem w jego grze? Czy jest błędem, jeżeli rozgrywający delikatnie musnął siatkę pomiędzy antenkami w czasie odbicia piłki? Blokujący wylądował i odwracając się dotknął siatki swoim ramieniem. Czy popełnił błąd dotknięcia siatki? Czy blokujący popełnia błąd dotknięcia siatki będąc przy pozycji 2 zespołu A, jeżeli atakujący zespołu A uderzył piłkę z pozycji 4? Czy zawodnik popełnił błąd dotknięcia siatki, jeżeli próbował zablokować piłkę, która była blisko niego, nie dotknął jednak piłki, za to uderzył ręką w siatkę? Atakujący wylądował po uderzeniu piłki, zrobił jeszcze dwa kroki i dotknął siatki poza antenkami, gdy piłka była nadal w grze. Czy popełnił błąd? Atakujący lądując po uderzeniu piłki stracił równowagę, zrobił jeszcze dwa kroki i oparł się klatką piersiową o siatkę pomiędzy antenkami, gdy piłka była nadal w grze. Gdyby nie opór siatki, upadłby na boisko przeciwnika. Czy popełnił błąd? W czasie wykonywania ataku zawodniczka uderzyła swoją rozgrywającą kolanem. Uderzenie spowodowało, że rozgrywająca dotknęła siatkę. Czy zespół popełnił błąd? Strona 3/5

73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 W drugim uderzeniu zespołu, rozgrywający grający w drugiej linii, zamiast rozegrać piłkę, zdecydował się kiwnąć na stronę przeciwnika. W momencie uderzenia, piłka znajdowała się całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Czy przeciwnik może zablokować taką piłkę całkowicie po stronie przeciwnika? W drugim uderzeniu zespołu, rozgrywający grający w drugiej linii, zamiast rozegrać piłkę, zdecydował się kiwnąć na stronę przeciwnika. W momencie uderzenia, piłka znajdowała się całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Czy rozgrywający popełni błąd w przypadku, gdy zawodnik blokujący dotknie piłkę? Rozgrywający, grający w linii obrony, będąc w strefie ataku, zaatakował piłkę znajdującą się całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Równocześnie z jego dotknięciem piłki, blokujący drużyny przeciwnej dotknął piłkę z przełożeniem rąk. Czy wymianę wygrywa zespół zawodnika atakującego? Rozgrywający, grający w linii obrony, będąc w strefie ataku, zaatakował piłkę znajdującą się całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Równocześnie z jego dotknięciem piłki, blokujący drużyny przeciwnej dotknął piłkę z przełożeniem rąk. Czy wymianę wygrywa zespół zawodnika blokującego? Podczas przerwy w grze zespół A poprosił o zmianę zawodników. Podczas tej samej przerwy zespół B otrzymał karę, która spowodowała w zespole A rotację o jedną pozycję. Po tym zdarzeniu drużyna A poprosiła o nową zmianę. Piłka nie była wprowadzana do gry. Czy zespół ma takie prawo? Przy stanie 10:10 w zespole A została wykonana regulaminowa zmiana zawodników. Następnie w czasie rozgrywania wymiany, na boisko wpadła druga piłka. Sędziowie przerwali wymianę. Czy w tym momencie zespół B może dokonać zmiany regulaminowej? Przy stanie 10:10 w zespole A została wykonana regulaminowa zmiana zawodników. Następnie w czasie rozgrywania wymiany, na boisko wpadła druga piłka. Sędziowie przerwali wymianę. Czy w tym momencie zespół A może dokonać zmiany regulaminowej? Zawodnik nr 6 został zdyskwalifikowany, a następnie regulaminowo zmieniony przez zawodnika nr 7. Była to pierwsza zmiana w tym secie, a na ławce przebywało jeszcze trzech zawodników. Podczas następnej wymiany zawodnik nr 7 uległ kontuzji i nie mógł kontynuować gry. Sędzia I pozwolił dokonać zmianę narzuconą i za zawodnika nr 7 wszedł na boisko inny zawodnik. Czy sędzia postąpił właściwie? Zawodnik zespołu A brał udział w grze, chociaż powinien być na ławce rezerwowych. Zespół A wykorzystał już 6 regulaminowych zmian zawodników. Czy zespół powinien dokonać zmiany narzuconej, skoro niemożliwe jest dokonanie zmiany regulaminowej? Zawodnik zespołu A brał udział w grze, chociaż powinien być na ławce rezerwowych. Zespół A wykorzystał już 6 regulaminowych zmian zawodników. Sędziowie usunęli zawodnika z boiska i właściwy zawodnik powrócił do gry. Czy taka korekta jest traktowana jako zmiana regulaminowa bądź narzucona? Zespół wykorzystał już 5 zmian w secie. Dwóch zawodników weszło do strefy zmian. Sytuacja nie opóźniła gry. Czy druga zmiana zostanie odrzucona jako prośba nieuzasadniona i będzie zapisana w protokole zawodów? Zespół wykorzystał już 5 zmian w secie. Dwóch zawodników weszło do strefy zmian. Czy Sędzia II musi zapytać trenera, której zmiany chce dokonać? Zespół wykorzystał już 5 zmian w secie. Dwóch zawodników weszło do strefy zmian. Sytuacja nie opóźniła gry. Czy druga zmiana zostanie odrzucona bez innych konsekwencji? Zespół wykorzystał już 5 zmian w secie. Dwóch zawodników weszło do strefy zmian. Sekretarz zawodów po sprawdzeniu w protokole stwierdził, że tylko jedna ze zmian może być przeprowadzona, druga natomiast jako nieregulaminowa musi być odrzucona. Czy druga zmiana zostanie odrzucona bez innych konsekwencji? Strona 4/5

87 88 89 90 91 92 93 94 Zespół wykorzystał już 5 zmian w secie. Dwóch zawodników weszło do strefy zmian. Sekretarz zawodów po sprawdzeniu w protokole stwierdził, że tylko jedna ze zmian może być przeprowadzona, druga natomiast jako nieregulaminowa musi być odrzucona. Czy druga zmiana zostanie odrzucona, a zespół zostanie ukarany jak za opóźnianie gry? Przy stanie 15:15 rozegrano wymianę zakończoną. Czy sędziowie mogą zaakceptować prośbę trenera o przerwę dla odpoczynku przed przerwą techniczną? Przy stanie 15:15 rozegrano wymianę zakończoną. Czy sędziowie mogą zaakceptować prośbę trenera o przerwę dla odpoczynku po przerwie technicznej? W wyniku przypadkowego uderzenia w momencie dokonywania zmiany zawodnik, który wchodził na boisko, zaczął krwawić z nosa. Czy możliwa jest druga zmiana bez wznowienia gry? W wyniku przypadkowego uderzenia w momencie dokonywania zmiany powrotnej zawodnik, który wchodził na boisko, zaczął krwawić z nosa. Czy możliwa jest druga zmiana (zmiana narzucona) bez wznowienia gry? Kapitan zespołu doznał kontuzji na 20 min przed rozpoczęciem meczu. Czy trener powinien wyznaczyć nowego kapitana zespołu, z obowiązkiem oznaczenia go na koszulce podkreśleniem numeru i zaznaczeniem kółkiem w protokole zawodów? Kapitan zespołu doznał kontuzji na 10 min przed rozpoczęciem meczu. Czy trener powinien wyznaczyć nowego kapitana zespołu, z obowiązkiem oznaczenia go na koszulce podkreśleniem numeru i zaznaczeniem kółkiem w protokole zawodów? Zespół składa się z 6 zawodników + Libero. Czy w przypadku wykluczenia zawodnika, może wejść za niego zawodnik Libero do momentu, gdy w rotacji miałby znaleźć się na poz. 4? 95 Czy zastąpienie Libero może mieć miejsce w tym samym czasie co zmiana zawodników? 96 97 98 99 100 Po zakończonej wymianie Libero został zastąpiony przez zawodnika podstawowego. Po wykonaniu zagrywki inna piłka wleciała na boisko i wymiana została przerwana. Przed gwizdkiem na rozpoczęcie powtórzonej wymiany, Libero próbował zastąpić zawodnika z pozycji nr 6. Czy Sędzia II powinien odrzucić zastąpienie? Po zakończonej wymianie Libero został zastąpiony przez zawodnika podstawowego. Po wykonaniu zagrywki inna piłka wleciała na boisko i wymiana została przerwana. Przed gwizdkiem na rozpoczęcie powtórzonej wymiany, Libero zastąpił zawodnika z pozycji nr 6. Czy Sędzia II powinien dopuścić do tego zastąpienia? Czy nieprawidłowy atak zawodnika linii obrony zespołu A występuje wcześniej niż próba bloku Libero zespołu B? Czy próba bloku Libero zespołu A występuje wcześniej niż nieprawidłowy atak zawodnika linii obrony zespołu B? Piłka odbita od własnego bloku spada poza boiskiem po stronie zespołu blokującego, w pobliżu SII. Jeden z zawodników tego zespołu, próbując kontynuować wymianę robi tzw. podkładkę, ale zdaniem SII nieudaną (piłka ma kontakt z podłożem poza boiskiem). SI nie jest w stanie zauważyć dotknięcia podłogi. Czy SII jest uprawniony do przerwania gwizdkiem wymiany i zgodnie ze stanem faktycznym zastosować sygnalizację "piłka dotknięta"? Strona 5/5