EGZAMIN TEORETYCZNY SĘDZIÓW KS ŚLĄSKIEGO ZPN MIKOŁÓW, dn. 18.06.2013r.

BOISKO - PRZEPISY GRY :

Szczegółowe przepisy gry w piłkę nożną :

właściwą odpowiedź G B P K J S Br W R Z Rb

TEST KS PZPN DLA SĘDZIÓW - ANTALYA, 2014 IMIĘ I NAZWISKO ILOŚĆ PUNKTÓW OCENA EGZAMIN TEORETYCZNY

Przepisy gry w Beach Soccera wyciąg

REGULAMIN XXIII EDYCJI PLHFD 2018/2019 W PIGUŁCE

P + S +, +, +, ++ B +, +, + P +, +, ++ G + Bełchatów, lipiec 2019 [EGZAMIN TEORETYCZNY]

Zmiany w Przepisach Gry Futsal 2010 / 2011

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ 2016/17 zagadnienia kluczowe Artykuł 12

ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ GRUPA III

NIEDŹWIADEK I NIEDŹWIADEK DZ

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ W DREZDENKU

HALOWA PIŁKA NOŻNA. 2. Piłka Zawody rozgrywane będą specjalnymi piłkami do gry na hali Nr 4(nisko kozłujące)

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

3. Czas trwania gry a) Czas trwania gry wynosi w 2 x 20 minut b) Drużyna ma prawo do 1-minutowej przerwy podczas trwania każdej połowy

Przepisy gry IV Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Żelechowa

Regulamin Turnieju o puchar Wójta Gminy Świdnica Piłki Nożnej halowej.

Okólnik 968. Do członków zrzeszonych w FIFA. Zurych, 17 maja Poprawki do przepisów gry 2005

Ocena zagrania piłki ręką

Artykuł 1 Rozpoczęcie i wznowienie gry

Ocena komis/i. G B P K J S Br W R Z Rb

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie i GKS BARUCHOWO

Artykuł 1 Pole gry. max 25 m. Dla zawodów międzynarodowych wymiary są następujące:

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

REGULAMIN GMINNO-MIEJSKIEJ HALOWEJ PILKI NOŻNEJ OPEN O PUCHAR BURMISTRZA GMINY I MIASTA SUSZ SUSZ HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA

KONKLUZJE 2018 ZESPÓŁ FUTSALU KOLEGIUM SĘDZIÓW PZPN PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2018

Kategorie wiekowe, skrócone przepisy gry, warunki udziału w zawodach, rodzaje rozgrywek

HALOWA PIŁKARSKA LIGA BIZNESU HALA PIŁKARSKA CUP PRZEPISY GRY

1. Ilość zawodników 2. Ubiór zawodników 3. Sędzia 4. Czas trwania gry 5. Rozpoczęcie gry

1. Ma on miejsce, kiedy piłka jest kopnięta w kierunku przeciwnika, który

Okólnik nr Poprawki do Przepisów Gry w Futsal 2010 DO CZŁONKÓW FIFA. Zurich, 15 lipiec Drodzy Państwo,

WYBRANE ZAGADNIENIA Z PRZEPISÓW GRY FUTSAL DOSTOSOWANE DO TURNIEJU FUTSALIMA 2013

Załącznik nr 1. Przepisy gry

lp godzina nazwa drużyny nazwa drużyny wynik

Przepisy gry futsalu. Liga Halowej Piłki Nożnej

PRZEPISY GRY W TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA ŻELECHOWA 2012/2013

Uwaga. Proszę zakreślić poprawne warianty A lub B. Test zalicza 80 % poprawnych odpowiedzi, tj. minimum 24 poprawnych odpowiedzi i więcej

ZASADY GRY. Art. IV - Czas trwania gry Czas trwania gry wynosi 10 minut bez przerwy na zmianę stron.

O Puchar Wójta Gminy Łabunie. Gramy dla Mamy!

Podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja powinien wynosić 3 x 20 min Zmiana w 3 tercji nie korzystać z efektywnego czasu gry

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

Zmiany w przepisach gry analiza nowego wydania Przepisów Gry 08/09 Kudowa Zdrój Opracował: Sebastian Tarnowski pod opieką Mariana Pyzałki

KONKLUZJE KOLEGIUM SĘDZIÓW PZPN. Pozbawienie przeciwnika realnej szansy na zdobycie bramki faulem (DOGSO)

Regulamin Ligi Miejskiej Halowej Piłki Nożnej w Kędzierzynie-Koźlu w sezonie 2010/2011

P R Z E P I S Y G R Y. w G r a b o w s k i e j L i d z e O r l i k a

Łódź, luty 2019 [EGZAMIN TEORETYCZNY]

Bramki wymiar 5 x 2 m. wymiar 3 x 1,55 m.

REGULAMIN HALOWYCH MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SĘDZIÓW O PUCHAR PREZESA LZPN W ZIELONEJ GÓRZE ROK 2014 DREZDENKO

REGULAMIN ROZGRYWEK SEZON 2012 / 2013

ROJEWSKA HALOWA LIGA PIŁKI NOŻNEJ VII EDYCJA REGULAMIN NA SEZON 2017/2018

Rozgrywki Sportowe o Puchar Wójta w piłce nożnej i zawodach zręcznościowych w ramach projektu pn. Biesiada w Brodach 2016

R E G U L A M I N Orlikowej Ligi Piłki Nożnej

6/ MAJĄC NA WZGLĘDZIE OGRANICZONĄ LICZBĘ ZAREZERWOWANYCH MIEJSC HOTELOWYCH O UDZIALE W ROZGRYWKACH DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. I I.

Procedury mające na celu wyłonienie zwycięzcy meczu

Centralna Baza Pytań KS PZPN

REGULAMIN AMATORSKIEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA PARKU WODNEGO Relax

Szkolenie. Zmiany w Przepisach Gry 2016/2017. Opracowanie: Dawid Błaszczak. Wałcz, czerwiec 2016

Postanowienia ogólne. 2 Zasady uczestnictwa w turnieju

Suma pkt. zawodnikiem i może wznowić grę w każdy sposób?

Centralna Baza Pytań KS PZPN wersja 2015_1

Centralna Baza Pytań wydanie II, wersja Opracowanie odpowiedzi Kolegium Sędziów Wlkp. ZPN - Poznań

Szczecinek, [EGZAMIN TEORETYCZNY KL. O, KL. A ]

CENTRALNA BAZA PYTAŃ FUTSALU 2016

REGULAMIN HALOWYCH MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SĘDZIÓW O PUCHAR PREZESA LZPN W ZIELONEJ GÓRZE ROK ŚWIDNICA

Spała, 13 września 2014

REGULAMIN I EDYCJI TURNIEJU ZWYCIĘZCÓW CZTERECH LIG FUTSALOWYCH Z GMIN MORAWICA, MASŁÓW, SITKÓWKA-NOWINY

Warszawa, 10 lutego Wytyczne szkoleniowe Kolegium Sędziów PZPN

MISTRZOSTWA SUWAŁK W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH CHŁOPCÓW REGULAMIN

Regulamin I Halowego Turnieju Piłkarskiego Absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sianowie im. Bohaterów 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty

CENTRALNA BAZA PYTAŃ FUTSAL 2014

III MEMORIAŁ IM. MIECZYSŁAWA WASZAKA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

[EGZAMIN TEORETYCZNY ASYSTENCI, KANDYDACI]

III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA I PRODUCENTA MEBLI SIMEX PATRONAT HONOROWY:

III Pomorski Turniej Piłkarski o Puchar Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. REGULAMIN

Regulamin halowych rozgrywek szkoleniowych Skrzatów, Żaków i Orlików. Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w sezonie 2017/2018 ORGANIZATOR

REGULAMIN TURNIEJU 1

REGULAMIN RADOSZYCKIEJ LIGI HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ 2016 O PUCHAR WÓJTA GMINY RADOSZYCE.

MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Regulamin I Wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej Dzikich Drużyn o Puchar Prezesa Fundacji TWÓJ EVEREST

KONKLUZJE FUTSAL SZCZEBEL CENTRALNY 2017/18

REGULAMIN III TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ o Puchar Wójta Gminy Głusk

UCZESTNICTWO W rozgrywkach mogą brać udział zespoły, które spełniają wymogi niniejszego regulaminu.

REGULAMIN Turnieju Piłkarskiego o Puchar Wójta Gminy Gawłuszowice

Regulamin VI Gminnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz

PIŁKA NOŻNA. Sport, który znają wszyscy

PROPOZYCJE FORM I ORGANIZACJI MAŁYCH GIER W RÓŻNYCH KRAJACH NA ŚWIECIE

REGULAMIN ROZGRYWEK PIŁKI NOŻNEJ W WITKOWIE OBOWIĄZUJĄCY PODCZAS II TURNIEJU O PUCHAR DYREKTORA CENTRUM KULTURY

NUMER STARTOWY SĘDZIEGO ILOŚĆ PUNKTÓW OCENA PODPIS SPRAWDZAJĄCEGO LEGENDA: G - grać dalej J jeszcze raz R rzut rożny B rzut wolny bezpośredni S rzut sędziowski Z zakończenie P rzut wolny pośredni bramka Rb rzut od bramki K rzut karny W wrzut + - napomnienie ++ - wykluczenie A lub B lub C 1. Pod koniec meczu sędzia wykluczył zawodnika za poważny, rażący faul, który miał miejsce w tuż przy chorągiewce rożnej. Po upływie 90 sekund zawodnik ten opuścił pole gry przez linię boczną i po przekroczeniu tej linii przez wykluczonego zawodnika sędzia bezzwłocznie, aby nie tracić czasu, wznowił grę rzutem wolnym bezpośrednim z miejsca przewinienia. Czy postępowanie sędziego było prawidłowe? 2. Czy sędzia asystent może stosować wyraźne znaki rękoma w celu pomocy sędziemu dla oceny sytuacji? 3. Czy sędzia musi umieścić w załączniku do sprawozdania treść protestu dotyczącego stanu pola gry, jak również wydane zarządzenia? 4. Na odprawie przedmeczowej sędzia ustalił rozgrzewkę dla drużyn za własnymi bramkami. Zawodnicy rezerwowi jednej z drużyn w czasie trwania gry rozgrzewali się za własną bramką, pomiędzy bramką, a reklamami znajdującymi się za nią. Czy sędziowie będą reagowali? 5. Czy liczba osób uprawnionych do zajmowania miejsc w strefie technicznej jest określana przez Przepisy gry? 6. Czy nazwiska oraz funkcje osób oficjalnie towarzyszących drużynie powinny być wpisane do sprawozdania z zawodów przed zawodami? 7. Czy dodatkowy sędzia asystent może poinformować sędziego, że piłka ustawiona jest nieprawidłowo w polu bramkowym przy rzucie od bramki? 8. Klubowy sędzia asystent został zastąpiony w 10 minucie meczu przez spóźnionego sędziego asystenta związkowego. Gra toczyła się po przeciwnej stronie boiska, a sędzia dopiero po chwili zorientował się że dotarł jego asystent i pełni już swoje obowiązki. Czy Przepisy Gry umożliwiają takie zastąpienie? 9. Czy wyznaczeni dodatkowi sędziowie asystenci niezależnie od decyzji sędziego mają sygnalizować m.in. kiedy piłka całym swoim obwodem opuści pole gry przez linie bramkową? 10. Czy kartka wymiany zawodnika zawiera: imię i nazwisko zawodnika wprowadzanego, te same dane zawodnika opuszczającego pole gry, nazwę drużyny dokonującej wymiany, minutę oraz podpis osoby funkcyjnej? 1. Str. 162 Pkt. 14 VI/83/ges tykulacja I/132/20 III/138/21 str.47/3 kropka III/137/16 s.127/2 VI/150/12 str. 49 III/137/13

11. Przed wykonaniem rzutu karnego wszystkie warunki były spełnione, a bramkarz w ostatniej chwili odwrócił się bokiem do wykonawcy, przy czym twarz miał zwróconą w kierunku punktu karnego. Czy sędzia winien dać sygnał na wykonanie rzutu? 2. 36/ustawi enie 12. Czy regulaminy rozgrywek mogą wprowadzać długość dogrywki 2x20 minut? 45/dogry wka 13. Czy sygnał gwizdkiem jest konieczny dla zakończenia zawodów przed upływem ustalonego czasu gry? 14. Podczas wykonywania rzutu karnego bramkarz w widoczny dla wszystkich sposób opuścił linię bramkową po wykonaniu tego rzutu, co ułatwiło mu skuteczną interwencję. Czy sędzia asystent musi podnieść chorągiewkę? 15. Czy Przepisy Gry określają, że to sędzia asystent nr 1 podczas serii rzutów z punktu karnego zajmuje miejsce na przecięciu linii bramkowej z linią pola bramkowego, a asystent nr 2 pozostaje w kole środkowym sprawując kontrolę nad pozostałym zawodnikami obu drużyn? 16. Na zawodach szczebla centralnego organizator wyznaczył linię fotografa poza liniami bramkowymi w odległości 2 metrów od chorągiewki rożnej przez punkty oddalone o 5 metrów za słupkami bramkowymi. Czy istnieją jakiekolwiek przesłanki, aby tak wyznaczone linie fotografa były zgodne z Przepisami Gry? 17. W trakcie gry zawodnik otrzymał pozwolenie od sędziego na opuszczenie pola gry z powodu zakrwawionego ubioru. Jednakże zanim zawodnik ten opuścił pole gry, włączył się do korzystnej akcji swojej drużyny, biorąc czynny udział w grze. Sędzia przerwał grę, udzielił temu zawodnikowi napomnienia i grę wznowił rzutem wolnym pośrednim z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry. Czy postępowanie sędziego było zgodne z Przepisami Gry? 18. Podczas ligowego spotkania, w 70 minucie meczu zaprzyjaźnieni kibice obydwu drużyn odpalili środki pirotechniczne. Zadymienie pola gry spowodowało konieczność opuszczenia pola gry przez uczestników zawodów na 10 minut. Po powrocie na pole gry sędzia wznowił grę, a pod koniec zawodów, mając na uwadze konieczność doliczenia 4 minut z powodu nienormalnych przerw w grze, sędzia techniczny wskazał na tablicy świetlnej 14 minut doliczonego czasu gry. Czy postępowanie sędziów było zgodne z Przepisami Gry? 19. Czy zawodnikom rezerwowym w trakcie rozgrzewki może towarzyszyć jakakolwiek z osób funkcyjnych, uprawnionych do przebywania na ławce dla zawodników rezerwowych? 20. Czy do przepisowego czasu gry każdej połowy sędzia winien doliczy czas utracony, wynikający z naturalnych przerw w grze, kiedy gra jest wznawiana bez nadmiernej zwłoki? 72/sygnał gwizdkia 77/rzut karny 78/rzuty z punktu karnego Str. 130 Pkt. 5 Str. 136 Pkt. 10 Str. 151 Pkt. 6 Str. 138 92/dodat kowy czas

EGZAMIN TEORETYCZNY SĘDZIÓW 21. Sędziowie sprawdzający pole gry przed zawodami IV ligi zauważyli, że kolczaste płoty (przeszkody stałe) znajdowały się w odległości 3,5 metra od linii bocznych oraz 5,5 metra od linii bramkowej. Powołując się na Przepisy Gry, sędzia nakazał odpowiednie zabezpieczenie tych przeszkód ponieważ w jego opinii przeszkody te znajdowały się w zbyt bliskiej odległości od pola gry. Czy sędzia miał rację? 22. W trakcie panujących mrozów sędzia może zarządzić dodatkową przerwę na uzupełnienie płynów: A dwa razy w dowolnym momencie zawodów, B sędzia nie może zarządzić takiej przerwy, C nie więcej niż jeden raz w trakcie danej części gry, D przerwa ta nie może trwać dłużej niż 1 min. 23. W odniesieniu do procedur rzutów z punktu karnego, Przepisy Gry stanowią, że jedynie ci zawodnicy, którzy są na polu gry w chwili zakończenia zawodów, mogą wziąć udział w wykonywaniu rzutów z punktu karnego. W związku z tym, czy istnieje możliwość przeprowadzenia wymiany zawodników po rozpoczęciu rzutów z punktu karnego wykonywanych w celu wyłonienia zwycięzcy meczu? 24. Czy sędzia może zezwolić zawodnikom na uczestniczenie w zawodach w koszulkach nie wciągniętych w spodenki? 25. Czy dopuszczalne są modyfikacje przepisów w zakresie wagi piłki? 26. Czy ilość osób towarzyszących drużynie upoważnionych do przebywania na ławce rezerwowych jest określona przez: a. organizatora zawodów; b. przepisy gry w piłkę nożną: c. organizatora rozgrywek; d. żadna z powyższych 27. W doliczonym czasie gry drugiej połowy zawodów, obrońca rozmyślnie opóźnia wykonanie wrzutu. Przechodzący obok zawodnik drużyny przeciwnej opluwa wykonawcę wrzutu. Decyzja sędziego? 28. Wykonawca rzutu karnego wykonywał zwody taktyczne przy kopnięciu piłki po dobiegnięciu do niej, a z wykonanego rzutu nie padła bramka. Jaka będzie decyzja sędziego, jeżeli jeszcze przed dobiegnięciem wykonawcy do piłki, w pole karne wszedł zawodnik drużyny broniącej? 29. Zawodnik drużyny broniącej wybił piłkę nogą, będącą na wysokości twarzy zawodnika drużyny atakującej, który w obawie o kontuzję zrezygnował z zagrania piłki głową. Sytuacja ta miała miejsce w polu bramkowym na wprost bramki. amkarz drużyny broniącej znajdował się na wysokości punktu karnego, a wewnątrz bramki poza linią bramkową stał inny zawodnik drużyny broniącej. Decyzja sędziego? 30. Zawodnik wyprowadzał piłkę z własnej połowy boiska kiedy został zaatakowany wślizgiem przez przeciwnika. Wślizg ten wykonany był z dużą dynamiką i narażał tego gracza na niebezpieczeństwo odniesienia poważnej kontuzji, jednak zdołał on jeszcze odegrać piłkę do współpartnera znajdującego się w korzystnej sytuacji. Jaką decyzję powinien podjąć sędzia? A B C D A B C D 3. Str. 131 Pkt. 18 B Str. 146 Pkt 35 Str. 169 Pkt. 4 Str. 139 s.4/mod. C III/137/16 +,++ XII/32/; XII/116/ 1kropka XV/166/10 J + XIV/120, XIV/37/S ankcje karne P ++ XII/109; XII/118 B ++ V/62, XII/114

31. Po sygnale na wykonanie rzutu karnego bramkarz znajdując się na linii bramkowej podskakiwał. Wykonawca rzutu trafił piłką w słupek, która następnie odbiła się od zaskoczonego dodatkowego sędziego asystenta (pozostając na polu gry) i wróciła w kierunku wykonawcy rzutu. Jednak tuż przed oddaniem strzału na pustą bramkę (bramkarz leżał po interwencji) został on zaatakowany z tyłu w nogę przez przeciwnika w sposób nieostrożny, co uniemożliwiło mu oddanie strzału. Jaka będzie decyzja sędziego? 32. Zawodnik drużyny broniącej stojąc poza własnym polem karnym w celu rozproszenia przeciwnika znajdującego się w sytuacji korzystnej krzyknął do niego puść!. Zawodnik atakujący zdezorientowany tym okrzykiem, zatrzymał się przepuszczając piłkę, którą przejął zawodnik drużyny broniącej. Podaj decyzję sędziego? 33. Zawodnik drużyny rozpoczynającej grę bezpośrednim strzałem na bramkę przeciwnika zaskoczył bramkarza ustawionego na 16m i umieścił piłkę w bramce. Jaka będzie decyzja sędziego jeżeli współpartner wykonawcy w momencie rozpoczęcia gry znajdował się już metr na połowie przeciwnika? 34. Zawodnik jednej z drużyn znajdując się poza własnym polem karnym usiłował opluć przeciwnika przebywającego w tym polu karnym. Jaka będzie decyzja sędziego jeżeli zawodnik znajdujący się w polu karnym był na pozycji spalonej, a gra w tym czasie toczyła się na środku pola gry? 35. Obrońca wykonał wrzut w kierunku swojej bramki, zdezorientowany bramkarz usiłował zatrzymać piłkę, mimo iż dotknął piłkę to wpadła ona do bramki wykonawcy wrzutu. Podaj decyzję sędziego jeżeli zawodnik wykonujący wrzut wykonał go z rozbiegu i z wykorzystaniem akrobacji a w trakcie wykonywania obie stopy częściowo znajdowały się na polu gry, a pięty stóp miały kontakt z linią boczną? 36. Podczas wykonywania rzutu karnego w przedłużonym czasie gry, po gwizdku na jego wykonanie bramkarz ukarany wcześniej napomnieniem zachował się niesportowo. Z wykonywanego rzutu karnego nie padła bramka. Podaj decyzje sędziego jeżeli wcześniej sędzia wykluczył z gry 3 współpartnerów bramkarza. 37. Napastnik w celu zagrania piłki wykonuje spóźniony wślizg obiema nogami, ze stopami ułożonymi podeszwą do kierunku ataku i nie zważając na jego skutki łamie chorągiewkę rożną w momencie, gdy piłka opuściła pole gry przez linię bramkową ostatnio zagrana przez jego przeciwnika. Podaj sankcje dyscyplinarne i sposób wznowienia gry po wymianie chorągiewki? 38. Po wykonaniu rzutu rożnego, gdy lecąca piłka dośrodkowana w pole karne znajdowała się na wysokości 2 metrów od ziemi obrońca zagrywa ją rozmyślnie ręką, aby nie mógł jej przejąć będący w wyskoku współpartner. Podaj decyzję sędziego. 39. W 3. minucie meczu, przed wykonaniem wrzutu, sędzia zauważył, że zawodnik zmienił się funkcją z bramkarzem, bez zgody sędziego. Zawodnikiem tym był zgłoszony zawodnik rezerwowy, który wszedł na pole gry zamiast zgłoszonego zawodnika od początku meczu, a sędzia nie został poinformowany o tej zmianie. Podaj decyzję sędziego. 40. Jaka będzie decyzja sędziego jeżeli zawodnik w czasie trwania gry, zmienia się funkcją z bramkarzem bez zgody sędziego, a następnie zawodnik, który wszedł do bramki podczas korzystnej akcji swojej drużyny wykonał dodatkowe znaki w swoim polu bramkowym? 4. K XIV/36 proc., XII/105 P+ XII/111 Kropka 10 J VIII/26 K ++ XII/117, XII/32, XII/160/5 XIII. 166/3,4,5 X/156/2 J+/++ XIV/37, XII/31 R XVII s.43 K +, + G +,+,++ III s17 I s52

EGZAMIN TEORETYCZNY SĘDZIÓW 41. Rzut karny po sygnale sędziego został wykonany przez współpartnera zgłoszonego wykonawcy. Jaka będzie decyzja sędziego gdy bramka z rzutu karnego nie została zdobyta (piłka opuściła pole gry przez linię bramkową nad poprzeczką) a zdenerwowany na współpartnera zawodnik mający wykonywać rzut karny w sposób obelżywy wyraził się o koledze z drużyny? 42. Zawodnik zagrał niebezpiecznie. To niebezpieczne zagranie wykonane zostało tak, że w oczywisty sposób pozbawiło drużynę przeciwną szansy na kontynuowanie bardzo korzystnej akcji na bramkę przeciwnika. Co w tej sytuacji zrobi sędzia? 43. Będąc w polu karnym napastnik przyjmuje piłkę ręką, aby stworzyć sytuację korzystną do dośrodkowania. Jednak odbita od ręki piłka niemalże natychmiast opuszcza pole gry. Podaj decyzję sędziego. 44. Sędzia zarządził wykonanie rzutu wolnego na sygnał gwizdkiem. Po odsunięciu muru i zajęciu przez sędziego dogodnej pozycji do obserwacji zdarzeń wykonawca rzutu kopnął piłkę w ten sposób, że ta nie dotknięta przez żadnego zawodnika przekroczyła linię bramkową poza słupkami bramkowymi. Podaj decyzję sędziego. 45. Zawodnik drużyny atakującej dośrodkował piłkę w pole karne. Piłkę próbowało zagrać trzech zawodników. Jeden z tych zawodników zagrał pilę przewrotką i zdobył bramkę. Jaką decyzję podejmie sędzia, jeśli zagranie piłki w taki sposób spowodowało powstrzymanie się od zagrania współpartnera zdobywcy bramki znajdującego się w zasięgu gry? 46. W przedłużonym czasie I połowy tylko na wykonanie rzutu karnego piłka po jego prawidłowym wykonaniu odbiła się od poprzeczki trącona wcześniej rękoma przez bramkarza, następnie trafiła nabiegającego wykonawcę rzutu w głowę i wpadła do bramki. Podaj decyzję sędziego. 47. Piłka po wykonanym rzucie karnym po odbiciu się od poprzeczki została dotknięta przez działanie z zewnątrz.. Co uczyni sędzia, jeżeli po gwizdku na wykonanie rzutu, po jego wykonaniu w pole karne wbiegł współpartner wykonawcy rzutu? 48. Zawodnik został wykluczony z gry w 41 min meczu i w drugiej połowie usiadł na trybunach. W drugiej połowie zawodów ten sam zawodnik wszedł na pole gry i nie wpływał na przebieg gry, a w tym czasie jego drużyna zdobyła bramkę. Podaj decyzję sędziego. 49. Zawodnik drużyny atakującej mający już na swoim koncie żółta kartkę, w niegroźnej sytuacji w środkowej strefie pola gry widząc wysuniętą nogę zawodnika drużyny przeciwnej zagrywa piłkę obok niego i przewraca się zanim doszło do kontaktu ciał chcąc w ten sposób wymusić rzut wolny dla swojej drużyny. Jaka decyzję podejmie sędzia jeżeli jest to dopiero 8 minuta gry? 50. W wyniku akcji zawodnik atakujący znalazł się na linii pola bramkowego na pozycji spalonej i zasłania pole widzenia bramkarza. W tym czasie współpartner posiadający zakazaną bransoletkę, której sędzia wcześniej nie zauważył zdobył bramkę strzałem z 20 m. Podaj decyzję sędziego? 5. P +/++ XII/31,32, XIV/37 P + 113 B Art12 s111 J + Art13 pkt6 str164 Z S Str 55 P +/++ XII 111 XII 32 XII 31 P str. 104