Scenariusz zajęć edukacyjnych klasy IV VI BLOK 2: NIE TACY SAMI FILMY: Usłysz to! reż. S. El Khaldi, Holandia 2013, 16 min. Przez uszy Ellen reż Saskia Gubbels, Holandia 2011, 17 min. Latająca Anne reż. Catherine van Campen, Holandia 2010, 21 min.
FILMY: Usłysz to! Rodzice Tristana nie słyszą i ma to dobre strony. Kiedy chłopak ma dosyć hałasu odkurzacza, po prostu wyciąga wtyczkę. Przecież mama nie usłyszy i nie zauważy, że jest wyłączony. Ale są też minusy Tristan chciałby, żeby jego ojciec, mistrz piłkarski, trenował też jego drużynę szkolną. Ale czy może ją prowadzić niesłyszący trener? Przez uszy Ellen Ellen, tak jak jej koledzy ze szkoły, nie słyszy. Chciałaby jednak pójść do zwyczajnego gimnazjum dla słyszących dzieci przecież to w większości słyszące osoby otaczać ją będą w dorosłym życiu. Już teraz chciałaby zrozumieć i poznać ich świat. Zwykła szkoła to jednak duże wyzwanie. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że mu podoła? Latająca Anne Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. Film zdobył nagrody na najważniejszych festwalach filmowych na świecie.
Scenariusz do lekcji OPRACOWAŁA: Olga Sosnowska TEMAT LEKCJI: Nie tacy sami. Integracja osób niepełnosprawnych. CELE LEKCJI: Po zakończonych zajęciach uczeń powinien: wiedzieć z jakimi trudnościami mogą spotykać się osoby niepełnosprawne literować swoje imię w języku migowym znać przykłady zastosowania gestów w komunikacji osób słyszących wiedzieć na czym polega Zespół Tourette a METODY: pogadanka praca w parach praca w grupach burza mózgów gra dydaktyczna kalambury ćwiczenia praktyczne ŚRODKI DYDAKTYCZNE: filmy: Usłysz to!, reżyseria S. El Khaldi, Holandia 2013 Przez uszy Ellen, reżyseria S. Gubbels, Holandia 2011 Latająca Anne, reżyseria C. van Campen, Holandia 2010 karty pracy MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI: przykłady gestów sędziowskich filmy instruktażowe Polskiego Języka Migowego CZAS LEKCJI: 45 minut godzina wychowawcza
PRZEBIEG LEKCJI: 1 Krótka pogadanka o porozumiewaniu się osób głuchych. Uczniowie dowiadują się, że istnieją narodowe języki migowe. Osoby głuche przy pomocy aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych najczęściej są w stanie nauczyć się porozumiewania językiem mówionym, ale jest to dla nich znacznie trudniejsza metoda komunikacji. 2 Gra w kalambury. Próba pokazania jak można wyrażać pojęcia za pomocą gestów. Klasa dzieli się na dwa zespoły. Sześciu ochotników z obu zespołów przy pomocy gestów pokazuje wylosowane rzeczowniki (nazwy zwierząt, narzędzi, pojazdów, zawody itd.). Ostatnia para ochotników może dostać pojęcia abstrakcyjne (na przykład: 48, mądrość, kolor itp.). 3 Rozmowa na temat filmów Usłysz to! oraz Przez uszy Ellen. a) uczniowie razem z nauczycielem zastanawiają się nad plusami i minusami pracy trenera, który porozumiewa się z drużyną gestami. Sugerowane pytania pomocnicze: Czy na dużym boisku, albo w hali sportowej dobrze słychać trenera i sędziego? Czy wszyscy trenerzy polskich reprezentacji mówią po polsku? Co trzeba robić, żeby dobrze rozumieć trenera posługującego się językiem migowym? Na koniec prezentacja gestów sędziowskich w różnych sportach. b) prosimy uczniów, żeby wyobrazili sobie, że nagle zaczynają się uczyć w szkole dla głuchych. Burza mózgów wspólnie wypisują, co sprawiałoby im trudność oraz to, jak inni uczniowie mogliby im pomóc. c) uczniowie dostają karty pracy z alfabetem Polskiego Języka Migowego. Uczą się literować własne imię. 4 Rozmowa na temat filmu Latająca Anne. a) pogadanka na temat tego, na czym polega Zespół Tourette a (karta pracy) b) jakie odczucia mogą wzbudzać tki u osób nie wiedzących o chorobie? c) przeprowadzenie doświadczenia z filmu siedzimy bez ruchu przez 2 minuty Następnie rozmawiamy na temat tego, od czego trudno było się powstrzymać.
KARTA PRACY 1 Oto alfabet palcowy Polskiego Języka Migowego. Spróbujcie przeliterować swoje imiona i nazwiska.
KARTA PRACY 2 Zespół Tourette a Zespół Tourette a to wrodzone zaburzenie pracy mózgu, polegające na występowaniu niekontrolowanych tików ruchowych. Mogą towarzyszyć im zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, słaba kontrola odruchów. Zespół Tourette a występuje w postaci łagodnej i ciężkiej. W postaci łagodnej pojawiają się grymasy, mlaskanie, pochrząkiwanie, niekontrolowane ruchy ramion i głowy. W postaci ciężkiej tiki są bardzo silne, dotyczą całego ciała. Chory podskakuje, obraca się, dotyka siebie i innych, wykonuje całe serie gestów. Zdarza się, że w zespole Tourette a występuje koprolalia przymus przeklinania.
MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI Gesty sędziowskie w siatkówce: Pozwolenie na zagrywkę Przyznanie zagrywki, ewentualnie punktu Przerwa w grze na odpoczynek Koniec seta (meczu) Piłka w boisku
Piłka poza boiskiem (aut) Nieprawidłowe odbicie (piłka przetrzymana, niesiona ) Piłka dotknięta (np. podczas bloku) Podwójny kontakt z piłką (podwójne odbicie) Cztery odbicia
Dotknięcie siatki przez zawodnika Błąd obustronny (powtórzenie akcji) Sygnalizacja sędziów liniowych Piłka w boisku Piłka poza boiskiem (aut) Piłka dotknięta (np. podczas bloku) Źródło: htp://www.g3.elk.edu.pl/uks/p_siat/p_siat03.htm.
Gesty sędziowskie w koszykówce: Przerwa w grze nakazana przez sędziego. Otwarta dłoń nad głową. Przerwa w grze na żądanie drużyny. Kształt litery T utworzony z palca i dłoni. Rzut sędziowski. Kciuki w górze. Błąd. Piłka za boiskiem, A - znak błędu. B - kierunek gry. Cztery odbicia.
Nieprawidłowe kozłowanie, podwójny drybling Ruch klepania dłońmi. Błąd 3 sekund, 3 palce w bok. Unieważnienie zdobytego kosza. Poziome ruchy rękami na krzyż. Zmiana zawodników. Skrzyżowane przedramiona. Kara rzutów wolnych. Palce wskazujące na linię rzutów wolnych.
Przewinienie osobiste. Pięść nad głową. Przewinienie techniczne. Kształt litery T utworzony z dłoni. Przewinienie obustronne. Kolejne krzyżowanie pięści nad głową. Wskazanie zawodnika, który popełnił przewinienie. Liczba wystawionych palców określa numer zawodnika. Zaliczanie punktów (1 palec = 1 punkt). Ruch w dół. Źródło: htp://www.g3.elk.edu.pl/uks/p_kosz/p_kosz02.htm Filmy instruktażowe PJM (Polskiego Języka Migowego): htp://www.youtube.com/watch?v=rmpy1osk5ka alfabet htp://www.youtube.com/watch?v=9gbybzcrtgu PJM, komunikacja z dziećmi htp://www.youtube.com/watch?v=xw-vo6ovnhm podstawowe wyrażenia